09.11.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış ve TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreni için gittiği Van’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Teröre inat, şehirlerimizi kalkındıracağız. Meseleleri hep birlikte, el ele ve omuz omuza aşacağız” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de gazetecilere yaptığı açıklamada, farklı etnik kökenlere sahip olmanın, kardeşçe yaşamak için engel teşkil etmeyeceğini belirtti.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Amasya’nın Merzifon ilçesinde TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dağa çıkmış bir avuç eşkıya ile değil, terörün arkasındaki uluslararası güçlerle mücadele ettiğini söyledi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren düzenlediği basın toplantısında, 2009 Programı, genel ekonomik hedefler, yatırımlar ve küresel ekonomik kriz konusunda değerlendirmelerde bulundu. Küresel krizin anatomisinin, eyleminin ve yönetiminin bugünkü verilerle daha kolay değerlendirilebileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Ekren, ana hatlarıyla bakıldığında özellikle ABD'deki tutsat kredilerindeki ikinci kalite süreçle başlayan, fakat daha sonra başka sektörlerde de ikinci kalite menkul kıymetlerin olduğu varsayımına dayanan bu sürecin, zaman içinde sistematik tercih ve hatalarla da birleşince sistematik bir şok üretecek noktaya geldiğini söyledi.

         5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 5. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı’nda yaptığı konuşmada, iş kazalarıyla son dönemlerde gündeme gelen Tuzla’dan olumlu sinyaller almaya başladıklarını belirterek, bunun böyle devam etmesini temenni ettiklerini bildirdi.

         6- 75. Yıl Hipodromu’nda gerçekleştirilen 70. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu’nu Nezih Tonguç’un sahip olduğu ve Mehmet Kaya’nın biniciliğini yaptığı ‘Ateşin Kızı’ isimli at kazandı.

         7- Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğu bölgesinde, hükümet güçleri ile isyancı General Laurent Nkunda arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Koucher ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband arabuluculuk yapmak üzere bu ülkeye gitti.

2 KASIM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Hakkari’de yaptığı konuşmada  “Tek bayrak, tek devlet, tek vatana karşı çıkan buyursun istediği yere gitsin. Milletim kimlik siyaseti yapana, terörden nemalanana dersini sandıkta verecektir” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Elmadağ ilçesine bağlı Hasanoğlan beldesinde belediye parkı ve el sanatları müzesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, doğalgaza yapılan yüzde 22.5 zamma tepki göstererek, son 10 ay içinde yapılan doğalgaz zammının yüzde 82 olduğunu söyledi.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Global Kriz ve Etkileri’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, mali disiplinden taviz vermeyeceklerini belirterek, gerek bankalar gerekse özel sektör için krizin yansımalarını sınırlayacak her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

         4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa Mühendis Mimarlar Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), günü kurtarma çabasında olan siyasetçiler tarafından zarar eden kurum haline getirilmiş olduğunu söyledi.

         5- Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak deklarasyon yayımlayarak “Yukarı Karabağ sorununun uluslararası garantilere dayalı barışçı çözümü” için çağrıda bulundular. Deklarasyon, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev tarafından okundu.

         6- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, 1985’ten bu yana yapmış olduğu ilk Rusya ziyaretinde, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmede, atom enerjisi alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

3 KASIM 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İzmir Ticaret Odası ve Avrupa İlişkileri Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Kuzey Güney Avrupa Ekonomik Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel krizin, sanayi üretiminden dış ticarete, fakirlikle mücadeleden istihdama kadar birçok alanda olumsuz etkilerinin olacağının tahmin edildiğini belirterek, “Ekonomik yapısı sağlam, rekabet gücü yüksek ülkeler bu krizleri zorlanmadan atlatabiliyor” dedi.

            Foruma  Avrupa’nın 29 ülkesinden devlet adamları katıldı.

         2- Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan Kurulda yaptığı konuşmada, krizin olası etkilerinin geçmişte olduğu gibi ağırlıkla çalışan kesimlere, dar gelirlilere ve ücretlilere yansıtılmaması konusuna büyük önem verdiklerini belirterek, “Alınan tüm tedbirlere karşın işsizlik oranı düşmedi ama yükselmemiş olması da bir başarıdır” dedi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’yı kabul etti. Görüşmede iki ülke arasında terörizm, örgütlü suçlar, uyuşturucu ve psikotrop madde kaçakçılığıyla mücadelede işbirliği anlaşması imzalandı.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’nun 17. Dönem Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Kamu harcamalarını artırarak ekonomide beklenen konjonktür dalgalanmasını geçme şansımız yüksek gözüküyor” dedi.

         5- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, çeşitli basın organlarında eski York Düşesi Sarah Ferguson’un SHÇEK’e bağlı zihinsel engelliler merkezlerinde yaptığı gizli çekimleri konu alan haberleri değerlendirdi. Haberin gerçeği yansıtmayan ve siyasi içerikler taşıyan yönleri bulunduğunu belirten Bakan Çubukçu, Türkiye AB İlerleme Raporu’nun açıklanacağı bir dönemde ortaya çıkarılan görüntülerin art niyetli olduğunu söyledi.

         6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, doğalgaza yapılan zamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Güler, “Fiyatlar 6 ve 9 aylık dönemler halinde belirleniyor. Kontrolümüz dışındaki petrol ve döviz kurlarındaki artış fiyatlara yansıtılmıştır” dedi.

         7- TÜİK, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2.60, Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) ise yüzde 0.57 oranında arttığını açıkladı.

         8- AB Komisyonu tarafından hazırlanan ekonomik durum raporunda, Türk ekonomisi açısından 2009’da yavaşlamanın kaçınılmaz olduğu mesajı verildi. Krizin Türk ekonomisini önemli sorunlarla karşı karşıya bıraktığı belirtilen raporda, büyümenin 2009’da yüzde 2.7’ye gerileyeceği tahmininde bulunuldu.

4 KASIM  2008         

         1- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İzmir’de gerçekleştirilen Kuzey Güney Avrupa Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verdi. Demirel, Türklerin Avrupa ile ilişkilerini pekiştirme yolunda attıkları en önemli sosyo-politik adımın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması olduğunu söyledi.
         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, IMF'nin Türkiye'ye, yüksek faiz, düşük kur politikasını sürdürmesi için mali destek vereceğini belirterek, ''Bununla çıkış var mı? Değiştirelim bunu. Bunu değiştirmiş olanlar ayakta'' dedi.

            3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis  grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Yaklaşan yerel seçim sürecinde, milletimizi yeni bir kavganın eşiğine getiren iktidar partisi ile bölücü mihraklar arasındaki danışıklı dövüş, kamuoyunun gözü önünde cereyan etmekte, silahların gölgesinde başlatılan bu seçim kampanyası bütün gerilimi ile birlikte sürdürülmektedir” dedi.

         4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, demokratik eylemlerin farklı yerlere çekilerek, DTP’nin demokratik gelişmenin önünde bir engel olarak gösterilmeye çalışıldığını belirterek, “Diyarbakır’da bu bayrak hepimizin ortak değeri dedik. Bizim bayrakla bir sorunumuz yok” dedi.

         5- Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, yargı kararıyla iletilen numaraların sadece kaydını yaptıklarını belirterek, “Kaydın dinlenmesi, çözülmesi ve imhası tamamen bizim dışımızdadır” dedi.

         6- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Yalova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, DTP’nin önerdiği bölgesel özerkliğin ayrılıkçılık anlamına gelmediğini, önerilen sistemin AB içerisinde bulunan Almanya, İngiltere Galler, Kuzey İrlanda gibi ülkelerde mevcut olduğunu, Türkiye’nin bu sistemleri incelemesi gerektiğini söyledi.

            7- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, AK Parti hakkında açılan kapatma davasının “Türkiye’nin AB yolundaki çok değerli zamanını çaldığını” söyledi.

5 KASIM 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) İstanbul’da düzenlenen 50. kuruluş yıl dönümü toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, dünyada yaşanan ekonomik krizden güçlü bir şekilde çıkacağını belirterek, “Türkiye açısından şimdi ne büyük bir telaş göstermeliyiz ne de hiçbir şey yokmuş gibi davranmalıyız. Büyük bir bilinç, gayret içerisinde elbirliğiyle hareket ederek bu süreçlerden sağlıklı çıkmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

         TBB Başkanı Ersin Özince de yaptığı konuşmada, “Birliğimizin hedefi, finansal sektörün sağlıklı olarak büyümesi, derinleşmesi, küresel rekabet gücünün yükselmesi, kurumlarımızın piyasa değerinin artması ve ülkemizin uluslararası bir finans merkezi haline gelmesidir” dedi.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ermenistan ve Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerin akabinde Karabağ sorununun çözümüyle ilgili yeni bir dönemin başladığını söyledi. ABD’de yapılan başkanlık seçimlerine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Umarım bütün dünyada yeni bir düzen başlar. Obama’nın seçilmesinin tüm dünyaya barış, istikrar ve güvenlik için hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

         Aliyev de yaptığı açıklamada, Azerbaycan'daki seçimlerin ardından ilk yurtdışı resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptığını belirterek, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek seviyede olduğunu gösterdiğini söyledi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 5. Aile Şurası’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’de yapılan başkanlık seçimlerinin ABD halkı için hayırlı olmasını temenni ettiğini belirterek, bu seçimlerle ABD’de siyah-beyaz ayrımının kalmadığının görüldüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiye ile ABD ilişkilerinin yönetimlerin değişmesiyle değil, Türkiye ile ABD arasındaki stratejiyle belirlendiğini de  sözlerine ekledi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında ABD’deki başkanlık seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “Siyahi birisinin dünyanın süper gücünün başkanlığına seçilmesi çok önemli bir olaydır. ABD için bir dönüm noktasıdır. Bundan sonra Obama’nın Irak ve İran politikaları önemlidir. Türkiye olarak biz bu politikaları çok yakından izleyeceğiz” dedi.

         5-            Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Balıkesir Sanayi Odası’nda ihracat yapan üyeler için düzenlenen  ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu kriz bizim dış ticaret kanalını, finansman kanalını etkileyecek. Büyüme bir miktar yavaşlayabilir. Ama biz diyoruz ki bankacılık sektörü sağlam. Hane halkının durumu aslında hiç de kötü değil. Son derece iyi. Devletin durumu da iyi” dedi.

         6- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın 2009 bütçesinin sunumunu gerçekleştirdi. Bakan Tüzmen dünyada yaşanan ekonomik kriz konusuna da değinerek, bu krizin kısa dönemli bir şok değil, etkilerinin uzun vadede hissedileceği bir kriz olduğu söyledi.

         7- ABD’de gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday John McCain karşısında, Demokrat aday Barack Obama yüzde 52 oyla seçimi kazandı. Obama, seçimlerin ardından Chicago Grant Park’ta düzenlediği mitingle halkla seslendi. Obama konuşmasında “Çok uzun zaman oldu ama bu gece, bu seçimle yaptığımız Amerika’ya değişimi getirmek oldu. Bu zafer, demokrasinin gücünü sorgulayanlara yanıttır” dedi.

6 KASIM 2008

            1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince ve Yönetim Kurulu üyelerini Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul etti. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanları Kürşad Tüzmen  ve Mehmet Şimşek de katıldı.

            2- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Bursa’da Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iç ve dış boyutta güvenlik stratejileri konusunu değerlendirdi. Bakan Gönül, Türkiye’nin güvenliğine yönelik en büyük tehdit olan PKK terörünün sınır ötesi operasyonlar neticesinde bitme noktasına geldiğini, örgütün güçlü olduğu imajını vermek amacıyla arayış içine girdiğini söyledi.

         3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, finans sektörü ile reel sektörün son yıllarda daha fazla işbirliği yapmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Finans sektörü ile reel sektör bir elmanın iki yarısıdır. Biri kötü durumda iken, diğeri iyi olamaz” dedi.

         4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi konuğu olarak Türkiye’de bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye-Azerbaycan birliğinin bölgede önemli bir faktör olduğunu belirterek, “Kafkasya’da yaşanan olaylar hepimizi yakından ilgilendiriyor. Türkiye, bu meselelerle ilgili çok faal siyaset yapmaktadır. Gelecekte, bölgedeki problemlere daha ciddi şekilde müdahale edecektir. Bu müdahalelerin olumlu sonuçları olacaktır. Türkiye’nin girişimleri neticesinde ve ülkelerin iyi niyeti sayesinde bölgede barış tesis edilecektir” dedi.

         Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da Başbakanlık Resmi Konutu’nda kabul edildi.

         5- Çek Cumhuriyeti’ne giden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan başkent Prag’da Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg ile de bir araya gelen Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, 2009 yılı başında AB dönem başkanlığını üstlenecek Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye desteğini sürdürmesini istedi.  Schwarzenberg de yaptığı açıklamada, “Türkiye, Avrupa için çok önemli ve gelecek için de kilit konumunda olan bir müttefiktir. Bu nedenle Türkiye’nin AB’ye hızlı bir şekilde girmesini destekliyoruz” dedi.

            6- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Fransız Senatosu Dışişleri Komisyonu’nda, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci başta olmak üzere komisyonun genişleme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Rehn, “Avrupa’nın istikrarı, enerji ihtiyaçları ve AB’nin bölgedeki etkisi, kıtanın güvenliği ve medeniyetler arası diyalog açısından Türkiye çok önemli bir ülke” dedi.

7 KASIM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı çıkışında yaptığı açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın istifasının sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştiğini söyledi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı  İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, bedelli askerlikle ilgili herhangi bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Vergi Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, terörde nitelik değişimi olduğunu belirterek, eskiden gizli gizli, kenarda köşede bomba patlatılarak kampanya yürütüldüğünü, şimdi ise terörün, toplumun, kentlerin içine yerleştiğini kaydetti.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Almanya’dan talep ettiği ‘Deniz Feneri’ davası dosyasının bir örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da istemesine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada “AK Parti ile Deniz Feneri davası arasında hiçbir alaka olmadığını herkes biliyor” dedi.

         5- F-35 uçaklarının orta gövdesinin üretileceği ileri kompozit teknolojileri imalat tesisi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tesislerinde hizmete girdi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, geleceğin müşterek taarruz uçağı olarak da bilinen F-35 projesinin yerli payının 5.6 milyar dolara ulaştığını söyledi.

         6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, MEB, YÖK ve üniversitelerin 2009 yılı bütçeleri görüşüldü. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik komisyonda yaptığı konuşmada, gelecek yıl açıköğretim okullarında okuyan öğrencilere ders kitaplarının ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi.

         Toplantıya katılan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ise Açıköğretim Fakültesi’ne girişleri tamamen serbest hale getirmeyi planladıklarını, ÖSS’de 145 taban puanı alan herkesin bu fakülteye girmesinin sağlanacağını kaydetti.

         7- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, parti yöneticiliği ve MKYK üyeliğinden istifa etti. Fırat’ın yerine İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu getirildi.

         8- Avrupa Müzik Ödülleri’nde (MTV) Emre Aydın “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” seçildi.

         9- Resmi ziyaret amacıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Artur Rasizade ve Savunma Bakanı Safer Abiyev ile ayrı ayrı bir araya geldi.

         10- 4 Kasım’da yapılan seçimde ABD Başkanı seçilen Barack Obama düzenlediği ilk basın toplantısında “İran’ın nükleer silah geliştirmesinin kabul edilemez” olduğunu söyledi.

         Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, 1979’daki İran İslam Devrimi’nden beri ülkenin diplomatik ilişki kurmadığı ABD’nin yeni başkanı Obama’ya kutlama mesajı gönderdi.

         11- Pakistan’da, ABD’ye ait insansız uçakla düzenlendiği düşünülen ve El Kaide kampını hedef aldığı belirtilen füze saldırısında 11 kişi öldü.

8 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Pascal Couchepin’i Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından yaptığı açıklamada, İsviçre’den ilk kez devlet başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin Türkiye ile İsviçre arasındaki tarihi ve köklü ilişkilerde işbirliğinin güçlendirilmesine hız kazandıracak bir dönüm noktası olacağına inandığını söyledi. Couchepin da yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinin son 10 yılda geliştiğini ve çeşitlilik gösterdiğini belirterek, “Bu yakınlaşma, karşılıklı ilişkilerimizi arzu edilen şekilde geliştirmeye imkan tanımıştır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da AK Parti Bağcılar İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ve oradaki vatandaşların istismarını yapanların,  bölgede atılan adımları görmek istemediklerini belirterek, ''AK Parti iktidarı ile oraya hizmet gidince bunların dengeleri değişti'' dedi.

         3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ dolayısıyla TSK personeline hitaben yayımladığı mesajda, Atatürkçü düşünce sisteminin, Türkiye Cumhuriyeti’ni ülkesi ve ulusuyla sonsuza dek bölünmez bütün olarak yaşatacak en büyük itici güç olduğunu ifade etti.

         4- İncelemelerde bulunmak üzere Mardin’e giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren gazetecilere yaptığı açıklamada, IMF ile devam eden müzakerelerde en önemli sorunun merkezi yönetim bütçesinden belediyelere aktarılacak kaynağın miktarı konusunda yaşandığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Ekren ayrıca, bankaların sendikasyon kredileri ve özel sektörün dış borçlarıyla ilgili bir garantinin şu anda söz konusu olmadığını kaydetti.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Mersin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Cari açığın yol açtığı finans piyasalarındaki sıkıntılar sebebiyle, ülkemizde ihracatçı firmalar şu anda kredi ve finansman bulma noktalarında sıkıntı çekiyor, 2 ay sonra döviz kurunun etkilerini ihracatta pozitif olarak görmeye başlarız” dedi.

         6- Elazığ’da geleneksel olarak düzenlenen “16. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları” Türk Cumhuriyetlerinden ve Türkiye’den 32 ünlü yazar ve şairi bir araya getirdi. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

         7- G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları  Brezilya’nın Sao Paulo kentinde toplandı. Toplantıda, küresel ekonomik krizin durdurulması ve yinelenmemesi için tedbirler görüşüldü.

         8- İsveç’te bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nde “Ermenistan ve Kafkaslar’da Güvenlik” konulu bir konferans verdi. Bazı ülkelerin parlamentolarında alınmış soykırım kararlarına değinen Nalbandyan, “Bir tek Ermeni’nin bile soykırım konusunda kuşkusu yoktur ama ilişkileri normalleştirmek için bunu öne sürmek çare değildir. 20 ülke soykırım kararı almış, 50 ülkede daha alınsa ne olacak, biz ilelebet komşu olacağımız Türkiye ile dost olmak istiyoruz” dedi.

9 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 70. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Atatürk’ün öncülüğünde Cumhuriyet döneminde hayata geçirilen inkılap ve reformların, demokratik, modern, hür ve müreffeh Türkiye’nin temellerini atarak büyük bir dönüşüm ve modernleşme süreci başlattığını kaydetti.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında “Muasır medeniyetleri aşma hedefini sağlamak için büyük bir seferberlik içindeyiz.Türkiye, bugün medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erzurum’da toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, etnik ve bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını, mezhep ve din ayrımı yapmadıklarını söyledi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul’un Bakırköy ilçesinde çeşitli açılış törenlerine katıldı. Baykal yaptığı konuşmada, hükümetin terör ve ekonomi alanlarındaki politikalarının yanlışlığının ortaya çıktığını belirterek, AK Parti’nin ülkenin sorunlarına ürettiği çözümlerin yapay olduğunu söyledi.

         4- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu Adana’da AK Parti Kadirli İlçe Kongresi’nde, Alevilerin zorunlu din dersleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması yönündeki isteklerine ilişkin bir soru üzerine  “Bu tür uç fikirlere biz itibar etmiyoruz” dedi.

         5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Hatay’da düzenlenen ‘İstihdam Paketi Mesleki Eğitim ve İstihdam Projeleri’nin açılışı ile sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 9.9 olduğunu belirterek,  işsizliğin dünyanın en büyük problemi olduğunu söyledi.

         6- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partisinin 7. Olağan Kurultayı’nda yeniden başkanlığa seçildi.

         7- Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından “Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı Mitingi” düzenlendi.

         8- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AB Savunma Bakanları Troyka Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’ya gitti.

         9- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen ‘Katma Değer Uygulamaları ve Tecrübeleri’ konulu konferansta, Türkiye’de 1985 yılında uygulamaya başlanan KDV sistemi hakkında bilgi verdi.

         10- Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinde toplanan BM, AB, ABD ve Rusya’nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü, İsrail-Filistin barış sürecinin gelecek yıl başkent Moskova’da düzenlenecek bir konferansta ele alınmasını kararlaştırdı.

         11- OPEC Başkanı Şekip Halil yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının toparlanmaması durumunda, 65 doların da altına gerileyen petrolün üretimini azaltabileceklerini belirtti.

10 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca Atatürk’ün 70. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Anma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ''Atatürk'ün çağın ruhunu anlayan, ileri görüşlü barışçı bir lider olduğunu bütün dünya görmüştür. O aslında imkansız gibi görünen fikirleri, büyük cesaretle hayata geçiren bir aksiyon adamıdır'' dedi.

            Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, bu topraklara ve bu medeniyete ait her türlü etnik grubun, İstiklal Savaşı’nı yürüten bayrak ve sancak altında toplandığını, bir ve bütün olarak kurtuluş mücadelesini verdiğini belirterek, “Bizleri geleceğe taşıyacak olan hiç şüphesiz, İstiklal Savaşı ruhu ve bu ruhun ortaya koyduğu birlik ve bütünlüktür” dedi. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5808 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Arasında İki Yıllık İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” ile 5809 sayılı “Elektronik Haberleşme Kanunu”nu onayladı.

         3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda AB İlerleme Raporu ve ABD’de yeni dönemin Türkiye-ABD ilişkilerine nasıl yansıyacağının değerlendirildiğini belirterek, AB İlerleme Raporu’nda Türkiye’nin itiraz etmesi gereken hususlar olduğunu söyledi.

         4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesiyle ilgili yaptığı sunumda, terörle mücadele sırasında hukukun üstünlüğünden, demokratikleşmeden ve insan haklarından taviz vermeyeceklerini söyledi.

         5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Asya ile Avrupa’yı birleştirecek Marmaray’ın demiryolu araçlarının temini için yapılan ihalenin imza töreninde yaptığı konuşmada, Marmaray’ın sadece İstanbul’un ulaşım problemine çözüm üretmekle kalmayıp Doğu ile Batı’yı, Batı ile Uzak Doğu’yu birleştirecek bir proje olduğunu söyledi.

         6- TÜİK, 2008 Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, eylül ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.5 oranında azaldı.

         7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ NTV/CNBC-e ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yalçındağ, “Krediyi gerektiği zaman kullanabileceğimiz şekilde IMF ile anlaşma yapmak Türkiye’nin lehinedir. Bu kriz gelişmiş ülkelerden çıktı. Özgüvenli bir şekilde masaya oturmalıyız. Anlaşmayı onur zedeleyici görmemek gerekir” dedi.

         8- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 70. yıl dönümünde tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle anıldı.

            9- AB Savunma Bakanları toplantısı nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenen 10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk’ün fazla hatırlanmayan ama çok önemli bir adımının Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi olduğunu belirterek, “Bugün eğer Ege’de Rumlar ve Türkiye’nin pek çok yerinde Ermeniler yaşamaya devam etseydi, bugün acaba Türkiye aynı milli devlet olabilir miydi?” dedi.

11 KASIM  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının, Türkiye’nin kendi kabuğundan sıyrılması, ayakları üzerinde durabilmesi, atılım yapabilmesi ve modern dünyaya ayak uydurabilmesi için gerekli zemini inşa ettiğini söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, ABD’de yapılan başkanlık seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, toplumsal ırk çatışması olan ve uzun süre siyah derili vatandaşlarına eşit insan hakkı tanımama inadı sürdürmüş olan bir toplumun bunları aşmış olmasının takdirle karşılanması gerektiğini söyledi.

         3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeni seçilen ABD yönetiminin Türkiye’ye karşı yaklaşımları görülmeden, hükümetin bağlayıcı ilişkilere girmemesi gerektiğini söyledi. ABD’nin ırkçılığı aştığını, sıranın Türkiye’ye geldiğini söyleyenlere atıfta bulunan Bahçeli, “Ben bu zihniyet sahiplerine, tarihimizde sadrazamlığa ve vezirliğe kadar ulaşmış yabancı kökenli devlet adamlarına bakmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

         4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin savunma bütçesi her yıl artmaktadır. Ülkenin kaynakları, sağlıktan, eğitimden, kamu yatırımlarından kesilmekte, savunma giderlerine aktarılmaktadır. Krizin esası budur” dedi.

         5- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ‘Turquality Vizyon Seminerleri’ kapsamında düzenlenen ‘Performans ve Maliyet Yönetimi’ seminerinde yaptığı konuşmada, Uzak Doğu ve Rusya krizlerinden sonra küresel çapta bir bahar yaşandığını, büyümenin güçlü, ticaretin canlı, yatırımcıların da hevesli olduğunu söyledi. Yaklaşık 7 yılın böyle geçtiğini belirten Bakan Tüzmen, "Artık bu dönemin sonuna geldik. Dünyada ve Türkiye'de rüzgar artık sert esiyor. Ciddi anlamda bir düzelme ancak 2011 yılında başlayacaktır" dedi.

            6- İstiklal Savaşı’nın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl 105 yaşında İstanbul’da vefat etti.

            7- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi Türkiye ziyareti öncesi Sabah gazetesine verdiği demecinde, Türkiye’nin laik ve Müslüman bir ülke olmasının AB sürecinde önemli bir koz olduğunu belirterek, Türkiye’yi Avrupa dışında tutmanın affedilmeyecek bir davranış olacağını söyledi.

12 KASIM 2008

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin katılımıyla İzmir’de gerçekleştirilen Türkiye-İtalya Hükümetler Arası Zirvesi’nin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile İtalya arasında siyasi, askeri, ekonomik,  kültürel ve birçok alanda geçmişe dayalı güçlü bir birlikteliğin olduğunu belirterek, özellikle 6 yıllık başbakanlığı sürecinde bunun çok daha güçlenerek ilerlediğini söyledi.
         Başbakan Erdoğan ile Berlusconi arasında gerçekleşen görüşmede, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine İtalya tarafından sağlanan tam desteğin, bir kez daha teyit edildiği, her iki ülkenin Akdeniz, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya'nın istikrarına yönelik politikalarının örtüştüğünün tespit edildiği, bunun yanı sıra Afganistan, Balkanlar ve Lübnan'daki barış operasyonlarına sağlanan desteklerin değerlendirildiği, tarafların müşterek Akdeniz kimliği ve ortak değerler temelinde Akdeniz bölgesinde işbirliğini genişletme konusundaki kararlılıklarını teyit ettiği kaydedildi.
         Zirve sonrasında yayımlanan ortak bildiride, bir dizi görüşmeyle başlayan zirvenin, başbakanların riyasetinde iki ülke heyetlerinin de katıldığı ortak bir oturum ile son bulduğu belirtildi.
         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York Times gazetesinin Türkiye muhabiri Sabrina Tavernise ile yaptığı söyleşide, Barack Obama’nın başkan seçilmesinin ABD ile İran ilişkilerinde yaratacağı bir değişiklik için fırsat olduğunu belirterek, bu konuda arabuluculuk yapmak istediklerini ve savaşın bu dönemde asla çözüm olamayacağını söyledi.
         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM’de gazetecilere, 2010 yılında hayata geçirilmesi planlanan ‘Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmet Projesi’ ile ilgili bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Yazıcı, Türkiye’nin yoksulluk haritasının çıkarılacağını, bu kapsamda oluşturulacak veri tabanı ile tüm yoksul kesimlere ulaşılacağını söyledi. 

         4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, hukuk sisteminin hayatın gerisinde kaldığını, bu durumun hak arama özgürlüğünün yeterli güvenceye kavuşturulamamasına ve Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda hak ettiği saygınlığa ulaşamamasına sebebiyet verdiğini söyledi.

         5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Medelci’yi kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Kafkaslar’daki diplomasi trafiği çerçevesinde Azerbaycan’a gideceğini ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın da Türkiye ziyaretinin söz konusu olduğunu söyledi. 

         6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “Görünmez Sınırların Ötesinde: Avrupa’da Mühendislik, Teknoloji ve Tıp Alanında Kadın Akademisyenler” toplantısında yaptığı konuşmada, “Kadınlar hala haklarını tam olarak bilmiyor. Demokrasi açısından karar verme aşamasına kadınların dahil edilmesi çok önemli. Türkiye’de kadının yerinin, kalkınmış ülkeler düzeyinde olması için çok önemli bir ilerleme kaydedilmesi gerekir” dedi.

13 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan’da yapılacak olan ‘Uluslararası Enerji Zirvesi’ne katılmak üzere başkent Bakü’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, “Ülkemiz doğu-batı enerji koridoru olarak nitelendirilen güzergahta kilit bir role sahiptir. Bütün katılımcı ülkelerle enerji güvenliği ve bu güvenliğin temel unsurunu oluşturan, arz, talep ve bizim için ayrı bir önem taşıyan transit güvenliği konularında kapsamlı görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.

            2- Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yenilenen konser salonunun açılışı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün katıldığı gala konseriyle gerçekleştirildi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı konuşmada, son derece çağdaş, uygar bir mekanda bulunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

         3- TBMM Başkanı Köksal Toptan TV8’de yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın Anayasa’nın başlangıç maddelerinin tartışmaya açılmasına yönelik açıklamasına ilişkin olarak, “Anayasa’nın değiştirilmesi teklif edilemez 1, 2 ve 3’üncü maddeleriyle ilgili tartışmalara girmemek lazım. Özellikle cumhuriyetin temel niteliklerini değiştirecek davranışlardan herkesin özenle kaçınması gerekir” dedi.

         Öte yandan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda yaptığım teşekkür konuşmasının içeriğini; bazı basın ve yayın organları ile kişilerin ‘anayasamızın ilk üç maddesini tartışmaya açıyor, değiştirmek istiyor’ şeklinde, şahsımı ve kurumumu yıpratmak nitelikli siyasi değerlendirmeler yaparak ütopya yarattıklarını görmek  üzüntü ve kaygı vericidir” dedi.

         4- Varlık Barışı olarak adlandırılan “Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasaya göre Türk vatandaşlarının yurtdışındaki para, döviz, altın ve hisse senetleri ile kayda giren taşınmazlarına yüzde 2 sembolik oran dışında vergi takibi yapılmayacak.

         5- Hükümetin küresel mali krize karşı yurtiçi piyasaları canlandırmaya yönelik  bir önlem olarak öngördüğü, hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi (DİBS) alım-satım kazançlarında yerli yatırımcılardan alınan yüzde 10’luk stopajın sıfıra çekilmesine ilişkin kararname Resmi Gazete’de yayımlandı.

         6- 11 Kasım 2008 günü hayatını kaybeden Kurtuluş Savaşı’nın son gazisi Mustafa Şefik Birgöl  için TBMM’de devlet töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı.

         7- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu’nda Suudi Arabistan’ın “Dinler Arası Diyalog Girişimi” çerçevesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, terörizm, kitle imha silahlarının yayılması, kaçakçılık ve örgütlü suçların küresel boyutlar kazandığını söyledi.

         Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile de ikili görüşme gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, daha sonra Katar Başbakanı Şeyh Hamid Bin Casim Bin Cabir El Tani ile bir araya geldi. Görüşmelere Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da eşlik etti.

         Başbakan Erdoğan Kolombiya Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada ise, “Yeni ABD yönetiminin bizim için hayati önem taşıyan konulardaki hassasiyetimizi dikkate almasını özellikle bekliyoruz. Yeni Başkan Barack Obama’nın liderliğindeki ABD yönetimiyle de çok yönlü yakın işbirliğini sürdürmeye kararlıyız “dedi.

         8- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile yürütülen sessiz diplomasinin uzun sürmeyeceğini, kısa süre içinde açık diplomasiye geçileceğini ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Kuzey Irak’ta görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

         9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Kıbrıs müzakereleri için Lefkoşe ara bölgede 8. kez bir araya geldi. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, müzakerelerde iyi bir ivme yakalandığını ve bunun korunması gerektiğini söyledi.

         10- ABD Başkanı George W. Bush CNN televizyonuna verdiği mülakatta, sekiz yıllık iktidarı boyunca orduyu elindeki bütün imkanlarla desteklediğini belirterek, “Sadece kendilerini desteklemekle kalmayıp, görevlerinde de yanlarında olduğumu askerlerin bilmesinde yarar var” dedi.

         11- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Fransız ‘Le Figaro’ gazetesine verdiği mülakatta, ABD’de başkanlık seçimini kazanan Barack Obama’nın, Orta Avrupa’ya füze sistemi yerleştirilmesinden vazgeçmesi halinde, ülkesinin de Polonya sınırındaki Kaliningrad’a füze konuşlandırma projesinden geri adım atabileceğini belirtti.

14 KASIM 2008

         1- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Diyalog Avrasya (DA) Platformu’nun Antalya’da düzenlenen Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ülkeleri birbirine bağlayan en önemli unsurun demiryolu, karayolu ya da havayolu değil, gönül birliği olduğunu söyledi.

                                    2- Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini Kayseri Ticaret Odası’nda düzenlenen “AB Sürecinde Türkiye’de Kadın” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile müzakere sürecinin, kesintisiz olarak ve geri adım atılmadan devam edeceğini söyledi.

         3- S&P, Türkiye’nin ekonomik görünümünü, durağandan negatife çevirdi. Kuruluş, karara gerekçe olarak Türkiye’nin dış finansman zorluklarını gösterdi.  Türkiye’nin, döviz cinsinden BB(-) ve yerel para birimi cinsinden BB olan kredi notlarını ise aynen teyit etti.

         4- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  ‘Uluslararası Enerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, enerji alanındaki bölgesel işbirliğinin, enerji güvenliğinin de ötesinde bölgesel istikrara, barışa ve refaha kayda değer katkılarda bulunacağına kuvvetleinandığını söyledi.

                        Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Litvanya Cumhurbaşkanı Valdas Adamkus ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin enerji stratejisinin çok boyutlu olduğunu belirterek, “Ana hedeflerimizi, ülkemizin kaynak ve güzergâhları ile enerji sepetini çeşitlendirmek ve Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunmak teşkil etmektedir” dedi.

         5- G-20 toplantısı nedeniyle ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan New York’taki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ortak değerlere dayandığını belirterek, “Ulusal ve dış politika öncelikleri zaman zaman farklı olsa da önemli stratejik hedefleri aynıdır” dedi.

         6- Rusya’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ile başkent Moskova’da bir araya geldi. Bardakoğlu, iki ülke arasında din eğitimine ilişkin imzalanan protokol töreninin ardından yaptığı açıklamada, “Doğru din eğitimi, gerek Türkiye’nin gerek Rusya’nın gerekse de tüm dünyanın kendi vatandaşlarıyla barış içinde yaşamasına olanak sağlayacaktır” dedi.

         Gaynutdin de yaptığı açıklamada, “Bu protokolle, Türkiye’nin dini tecrübesi ve bu tecrübenin dini eğitim birikimi bize büyük katkılar sağlayacak” dedi.

         7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ TÜSİAD ile Fransa Uluslararası Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından başkent Paris’te düzenlenen “Küresel Büyümenin Yavaşlaması Karşısında Türkiye Ekonomisi” konulu seminerde yaptığı konuşmada, “Tam üyelik müzakereleri süreci, reformların ilerlemesi için elverişli bir ortam hazırlayacaktır. Avrupa iş dünyası ve tarafsız gözlemciler de Türkiye’nin tam üyeliğinin AB’nin rekabet gücünü artıracağını belirtiyorlar” dedi.

15 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Boeing 787 uçaklarına parça üreten ve F-35 savaş uçağının proje ortağı olan özel bir şirketin İstanbul Tuzla’daki tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinde iş yapmanın kolay olmadığını belirterek “Türkiye geç de olsa bu işe başladı ve iyi mesafeler aldı. Ülkemiz bugün büyük bir savunma sanayi oluşturmuştur” dedi.

         2- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in, küresel kriz karşısında Türkiye’nin durumunu Başbakan ve kamuoyuna iyimser yansıtarak önlem konusunda zafiyete yol açtığı eleştirilerine yönelik olarak Devlet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Şimşek’in, küresel krizin dalga dalga Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini aylar önce dile getirdiği ve iş dünyasını daha dikkatli hareket etmeye davet ettiği kaydedildi.

         3- DP’nin 9. Olağan Büyük Kongresi’nde Süleyman Soylu yeniden genel başkanlığa seçildi.

         4- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, EPDK’nın 7. kuruluş yıl dönümü sebebiyle düzenlenen toplantıda, kurlarda şu andakinden daha fazla bir yükseliş olmaması halinde akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün devam edeceğini söyledi.

         5- G-20 toplantısı için ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  başkent Washington’da, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile birer görüşme yaptı. Görüşmelerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de yer aldı. Başbakan Erdoğan daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomik krizin aşılmasına yönelik geçiş sürecinde IMF desteğinin yararlı olabileceğini ifade etti.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada, şiddetin bütün insanlığın ortak düşmanı olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki teröre karşı işbirliğinin Obama döneminde de süreceğini söyledi.

         6- Türkiye’yi temsilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu G-20 ülkelerinin liderleri, ABD Başkanı George W. Bush’un ev sahipliğinde başkent Washington’da bir araya geldi. Zirvenin sonuç bildirisinde, G-20 liderlerinin mali krizin aşılması için ABD ile etkin bir biçimde birlikte çalışma kararı aldıkları belirtildi. Başkan Bush zirvenin ardından yaptığı açıklamada, küresel krizin aşılmasına yönelik ilk ciddi toplantının yapıldığını ve katılımcı ülkelerin bir dizi acil önlemler konusunda anlaşmaya vardığını ifade etti.

         7- KKTC’nin 25. kuruluş yıl dönümü, başkent Lefkoşa’da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının çözüm için sarf ettiği iyi niyetli çabalara rağmen, hala  bir çok alanda kısıtlamalara maruz kalmasının insaf sınırlarını aştığını söyledi.

         Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da yaptığı konuşmada, “Haklarımızın güvenceye alınacağı bir anlaşma yapmak için çalışıyoruz. Er ya da geç, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı olarak bir devlet kurulacak. Gücümüzün bilincinde olduğumuz için çözüm konusunda umutluyuz” dedi.

         8- Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Cem Özdemir Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlığı görevine seçilerek, Federal Almanya Cumhuriyeti tarihindeki ilk yabancı kökenli parti lideri oldu.

16 KASIM 2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Zonguldak Belediyesi tarafından organize edilen 1. Edebiyat Şenliği’nde yaptığı konuşmada, edebiyat hayatını inşa eden yazarların eserlerinden ilham alarak geleceği yakalamanın herkesin görevi olduğunu söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul Gaziosmanpaşa’da partililerle bir araya geldi. Baykal yaptığı konuşmada, AK Parti’nin Türkiye’yi sorunlu bir ülke konumuna getirdiğini belirterek “6 buçuk yılda işsizlik azaldı mı? Bugün esnaf kepenk kapatıyor. İnsanlar işten çıkarılıyor. Kriz karşısında buldukları tek çözüm; zamlarla vatandaşın cebindeki parayı almak” dedi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen AK Parti Tarsus İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, son günlerde bankacılık sektörüyle reel sektör arasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, bankaların, ihracatçıları ve yurtdışı müteahhitlik sektörünü yalnız bırakmamaları gerektiğini söyledi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse’nin soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye’nin, aidat borcu yüzünden, BM Güvenlik Konseyi’nde oy kullanma hakkını kaybeden üye devletlerin 20 milyon doları bulan borçlarını kapattığı yönünde basında yer alan iddiaların doğru olmadığını belirtti.

         5- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Lösemili Çocuklar Anasınıfı ve İlköğretim Okulu’nun açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ister engelli, ister hasta, ister yatağa bağımlı olsun her çocuğun eğitim nimetinden yararlandırılması gerektiğini söyledi.

         6- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ABD’nin başkenti Washington’daki G-20 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile IMF arasında anlaşma sağlanabileceğine emin olduğunu ve Türkiye’deki durumun istikrara kavuşturulması için buna ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

         7- Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Debbağ düzenlediği basın toplantısında, ABD ile uzun süreden beri müzakere edilen güvenlik anlaşmasının Bakanlar Kurulu’nda kabul edildiğini açıkladı. El Debbağ, Amerikan kuvvetlerinin 30 Haziran 2009 tarihine kadar kent ve kasabalardan, 31 Aralık 2011 tarihine kadar da ülkenin tamamından çekileceğini bildirdi.

         8- İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail’e düzenlenen iki roket saldırısı ve ardından 4 Filistinlinin ölümüne yol açan İsrail hava saldırısından sonra  Bakanlar Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Hamas’ı ateşkesi bozmakla suçlayarak, bu duruma sessiz kalamayacaklarını açıkladı.

17 KASIM 2008

         1- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2009 bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç ve dış güvenlik ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yapı içerisinde, imkan ve kabiliyetlerini daha da geliştirecek, daha yüksek teknolojiye sahip, daha modern, ateş gücü üstün ve manevra kabiliyeti yüksek bir güce kavuşması için yapılan çalışmalar hızla devam ediyor” dedi.

         2- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ağustos 2008 döneminde işsiz sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre 207 bin kişi artarak 2 milyon 439 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0.6 puanlık artışla yüzde 9.8 seviyesinde gerçekleşti.

         3- Resmi ziyaret amacıyla İsviçre’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cenevre’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ni (CERN) ziyaret etti.

         4- ‘Türkiye ile İran arasında doğalgaz alımında işbirliğini geliştirmeyi ve mevcut projeleri yaşama geçirmeyi öngören anlaşma’ İran’ın başkenti Tahran’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozeri tarafından imzalandı. Bakan Güler imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, “Mutabakat zaptıyla enerji alanındaki işbirliği ve çalışmalar bir adım daha ileriye taşınacak” dedi.

         5- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi düzenlediği basın toplantısında, Reuters muhabirinin 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ile Tahran arasında olası görüşmelere aracı olma teklifini’ hatırlatması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu yorumlar Türkiye’nin iyi niyetinden ve İran ile Türkiye arasında gelişen komşuluk ilişkilerinden kaynaklanıyor. Bu yüzden kesinlikle herhangi bir engel çıkarmayız” dedi.

         6- Irak ile ABD arasında güvenlik müzakereleri ile ilgili anlaşma, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker arasında başkent Bağdat’ta imzalandı. Crocker yaptığı açıklamada “Bu anlaşma sadece güvenlik alanını kapsamıyor, aynı zamanda Irak ile ABD arasında kültür, sağlık ve bilim alanlarında da iş birliğini kapsıyor. Anlaşma çerçevesinde Amerikan kuvvetlerinin çekilmesine karar verilmiştir” dedi.

         7- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres İngiliz The Times gazetesine verdiği demecinde, ABD’nin yeni seçilen başkanı Barack Obama’nın uluslararası toplumu ortak bir politika arkasında birleştirmesi halinde İran ile diyalog kurulabileceğini söyledi.

         8- Macaristan Merkez Bankası, ülkenin döviz rezervleri düşük olduğu için IMF’den yardım aldıklarını açıkladı.

18 KASIM  2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ABD Başkanlığı’na seçilen  Barack Obama ile telefonla görüşerek kendisini kutladığı belirtildi. Obama’nın, Türkiye ve Türk halkına hayranlık hisleri duyduğunu ifade ettiği, iki ülke arasındaki özel müttefiklik ilişkilerinin vazgeçilmez önemini vurguladığı ve Türkiye’nin kendisini savunma hakkı çerçevesinde terörizme karşı mücadele hakkı bulunduğunu söylediği belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül ve Obama’nın önümüzdeki dönem birlikte çalışmaktan ve bölgesel konularda yakın istişare içinde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını karşılıklı olarak ifade ettikleri kaydedildi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İsviçre‘deki temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonomik krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Ülkemizde, şu anda anlatıldığı şekilde bir kriz söz konusu değildir, ama tabii ki bu esinti, bu dalga bizleri de tesiri altına alabilir, özellikle de önümüzdeki yılın ilk altı ayında bir sıkıntı yaşayabiliriz” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ”Siyaseti artık yukarı çekelim. Kimseyi kılığı kıyafeti ile yargılamayalım, herkes eşittir. Kültür muhafazakarlığıyla, siyasi tercihi ayıracağız” dedi.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) İstanbul’da düzenlediği ‘Ortadoğu Avrupa Ticaret Köprüsü’ toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye OECD ülkeleri arasında son 5 yıldır ihracat birincisidir. ABD mal ve hizmet ihracı yapardı, şimdi ise kriz ihraç ediyor” dedi.

         5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan düzenlediği basın toplantısında, KOSGEB tarafından, imalatçı esnaf ve sanatkarlarla KOBİ'lere yönelik olarak 350 milyon YTL tutarında kredi kullandırılacağını söyledi.

            6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin inanç, mezhep temelinde ayrışma ve cepheleşme sürecine çekilmek istendiğini belirterek, hiçbir inanç, kültür ve değeri aşağılamanın kimsenin haddi olmadığını söyledi.

         7- Polonya’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan başkent Varşova'da Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile Polonya'nın dost ve müttefik olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü geçmişe dayandığını söyledi. AB konusuna da değinen Bakan Babacan, Polonya'nın Türkiye'nin AB sürecine verdiği destekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

19 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Malatya’da iş adamlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Terörle mücadelede komşularla işbirliği, uluslararası işbirliği çok önemli, Irak’la bu konuda çok önemli noktalara gelinmiştir. En üst düzeyde ziyaretler yapılmış, önemli anlaşmalar imzalanmıştır. Bu işbirliğinin giderek çok daha güçlü hale geleceğine inanıyorum” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) resepsiyonunda yaptığı konuşmada, iş dünyasının şikayetçi olduğu kredileri geri çağıran bankalara karşı BDDK’nın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Finans sektörüne de atıfta bulunan Başbakan Erdoğan, “Kimse bu krizi kendisi için fırsata dönüştürme yaklaşımı içinde olmamalıdır. Kriz fırsatçılarına açık söylüyorum, kim olursa olsun izin vermeyeceğiz. Gereği neyse onu yapacağız” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Ticaret ve Sanayi Şurası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uluslararası finansal ve ticaret bakımından küresel sistemle entegre olmuş bir ekonomiye sahip olduğunu, bu nedenle küresel finansal krizden etkilenmeme ihtimalinin söz konusu olamayacağını söyledi.

         4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Balıkesir’in Bandırma ilçesinde  Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sahip olduğu zengin bor kaynakları avantajının, bilimsel ve teknik bazdaki zayıf argümanlarla, zehirli toksit olduğu yönündeki söylemlerin yaymaya çalışıldığını belirterek, “Biz de karşı bir çalışmayla bunu önleme gayreti içindeyiz” dedi.

         5-  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde teröristlerle çıkan çatışmada 2 er, Ağrı’nın Sinek Yaylası’nda çıkan çatışmada ise bir binbaşı şehit oldu.

         6- MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Suphi Aktan hayatını kaybetti.

20 KASIM 2008

            1- TBMM Başkanı Köksal Toptan ‘20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ dolayısıyla TBMM’de düzenlenen ‘9. Ulusal Çocuk Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, toplumların gelişmişlik düzeyini ortaya koyan en önemli göstergelerden sayılan çocuk haklarının, aynı zamanda sosyal devletin de gereği olduğunu söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hindistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, küresel krize karşı alınacak tedbirler kapsamında özellikle finans sektörünün çok dikkatli adım atması gerektiğini belirterek, “Herkes taşın altına elini koymalı” dedi.

         3- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı dava sonucu, yükseköğrenim öğrencilerine belediyeler hariç hiçbir kamu kurum ve kuruluşunun doğrudan burs ve kredi veremeyeceğine yönelik düzenlemede yer alan ‘belediyeler hariç’ ifadesini iptal etti.

         4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek İsviçre Ekonomi Bakanı Doris Leuthard ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. IMF ile yapılacak anlaşmanın enflasyonla mücadeleye olumlu katkı yapacağını belirten Bakan Şimşek,  anlaşmanın miktarı konusunda konuşmanın erken olduğunu söyledi.

         5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu’yu kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı mücadelesinin devam ettiğini belirten Bakan Babacan, “Irak hükümeti, kuzeyde imkan ve kapasiteleri olmadığı için operasyonları Türkiye’nin gerçekleştirmesinin normal olduğunu bize iletti” dedi.

         6- Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

         7- ABD’nin Irak’tan 2011 yılı sonuna kadar çekilmesini öngören güvenlik anlaşmasıyla ilgili bilgi vermek için Türkiye’de bulunan Irak Devlet Bakanı Ekrem el Hekim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından kabul edildi.

         8- Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Terör Zirvesi nedeniyle başkent Bağdat’ta bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile birlikte Necef kentine giderek Iraklı ruhani lider Ali Sistani’ye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mektubunu sundu.

         9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorunlu Üyesi Olli Rehn’in EurActiv’e yaptığı açıklamada, “AB üyesi olması halinde Türk işçilerinin serbest dolaşımı için geçiş süreci ve hatta kalıcı kısıtlamalar getirebiliriz. Bu, vatandaşlarımızın işgücü piyasası ve göçmenlerle ilgili korkularını hafifletmek için olacaktır” dedi.

         10- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Birleşik Rusya Partisi’nin kongresinde yaptığı konuşmada, “Küresel ekonomik kriz, her ülkenin cesaretini, vatandaşlarının varlıklarını, ekonomisini ve ulusal para birimini koruma yeteneğini test edecek” dedi.

21 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen ‘Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Parlamento Başkanları Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, tarihi bir gün yaşandığını belirterek, Türk dünyası ile işbirliğinin her alanda arttırılacağını söyledi.

         Toplantıda Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında ‘İstanbul Anlaşması’ imzalandı.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5811 sayılı ‘'Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun’u onayladı.

         3- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak düzenlediği haftalık basın toplantısında, son dönemde bazı basın organlarında yer alan 900 uzman jandarmanın istifa ettiğine dair haberlerin doğru olmadığını belirtti.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda yayımlanan ‘Ankara Kulisi’ programında, İstanbul’da partiye yeni katılanlar için düzenlenen törende çarşaflı kadınlara parti rozeti takılmasıyla ilgili tartışma konusunda yaptığı değerlendirmede, “Ben bunu ‘açılım’ diye söylemedim, ahlaki ve ilkesel bir tavırdır. CHP doğal bir iş yaptı. Maskeli balo vermiyor ki! Eğer o kıyafet siyasi simge değilse onu saygıyla, sevgiyle karşılarsın” dedi.

         5- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Çankırı’da Karatekin Üniversitesi’nin açılış törenine katıldı. Bakan Şahin törende yaptığı açıklamada,  terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın kaldığı İmralı’ya 5-6 mahkumun daha kalacağı bir infaz kurumu yapılacağını söyledi.

         6- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’tan Türkiye’ye düzenlediği saldırıların iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkilediğini söyledi. Bakan Babacan ayrıca,  terörle mücadele konusunda ABD’yle problem olmadığını belirterek ”Dış politika gündemlerimiz büyük ölçüde örtüşüyor” dedi.

         7- Resmi ziyaret nedeniyle Hindistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türk-Hint İş Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, “Şimdi yatırım yapma zamanıdır. İstihdam ve üretim yapma zamanıdır. İnanıyorum ki işte o zaman bu kriz, o ülkeler için fırsata dönüşecektir” dedi.

         Başbakan Erdoğan forum kapsamında Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Devisingh Patil ile de bir araya geldi.

         8- ABD’de istihbarat kuruluşlarını bir araya getiren Ulusal İstihbarat Konseyi’nin “Küresel Eğilimler:2025“ başlıklı raporunda, 2025 yılında ABD’nin gücü azalırken, Türkiye’nin dünyadaki yükselen güçler arasında yer alacağı öngörüldü. Raporda ayrıca, Türkiye’de artan bir muhafazakarlaşmagörüldüğü ve Batı modelinin bir parçası olan laikliğin Ortadoğu’da daha az yer bulacağı ifade edildi.

         9- İsveç, AB’nin Lizbon Anlaşması’nı onayladı. AB kurumlarını ve karar alma süreçlerini yeniden biçimlendiren anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için bütün üye ülkelerce onaylanması gerekiyor.

         10- Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye  yaptığı açıklamada, İsrail’in ateşkese uyması durumunda Filistinli grupların da ateşkese uyacaklarını söyledi.

22 KASIM 2008

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı Samsun’da çeşitli açılışlarda bulundu. Açılışların ardından DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nde gazetecilere sosyal yardımlaşma, vakıflar ve Gümrük Müsteşarlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Yazıcı, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin gelişim ve dönüşümünün gerçekleştirildiğini söyledi.

         2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin işbirliğiyle en fazla ihracat yapan firmalar için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, ekonomik krizlerden çıkabilmek  için ihracatın artırılmasından başka çıkış yolu olmadığını söyledi.

3-  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Konya’da bir ilköğretim okulunun açılış törenine katılmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, kamu kurumlarının verdiği öğrenci burslarını tek bir çatı altında toplayacaklarını söyledi.

         4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hindistan’da Türk Büyükelçiliği’nin ek binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hedeflerinin 2010 yılında Türkiye ile Hindistan arasındaki dış ticaret hacmini 6 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Törenin ardından gazetecilerin sorusunu değerlendiren Başbakan Erdoğan, ekonomik paketin, G-20 Zirvesi’nden çıkan deklarasyon çerçevesinde ve kendi bakış açılarını içeren bir çalışmayla hazırlanacağını ifade etti.

         5- Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler Frankfurt’ta bankacılar tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, mali krizin sorumluluğunu banka yöneticilerinin üstlenmesi gerektiğini belirterek, “Kuruluşlarınızdan çok sayıda kişi, çeşitli uyarıları dikkate almadığı gibi, hatalı gelişmelere karşı önlem almak yerine bahis oynadı” dedi.

23 KASIM 2008

         1- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TRT-2 televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin küresel ekonomik krizden çok hızlı çıkma potansiyeli olduğuna inandığını belirterek, bundan sonraki bir IMF programının da çıpa olarak faydalı olacağını düşündüklerini söyledi.

         2- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer partisinin 23. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, iktidara gelmeleri durumunda seçim barajını düşüreceklerini, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nu yeniden düzenleyeceklerini ve milletvekili dokunulmazlığını kaldıracaklarını belirtti.

         3- Hindistan’daki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Yeni Delhi’de Türk iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, “Millet isterse beni iktidardan indirir; onun da başımızın üstünde yeri var. Açıkça söylüyorum; ikinci parti olursak genel başkanlığı bırakırım” dedi.

         4- ‘Irak’a Komşu Ülkeler Güvenlik Koordinasyonu ve İşbirliği Komitesi’  Suriye’nin başkenti Şam’da toplandı. Toplantıya; Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, Suriye, Irak, Mısır, Çin, Ürdün, Rusya, BM, İKÖ ve Arap Birliği’nden temsilciler katılıyor.

         5- Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’nin konvoyuna, Güney Osetya'daki sorunlu bölgede yer alan Akhalgori kentine girmek istedikleri sırada taciz ateşi açıldı.

         Saakaşvili düzenlediği basın toplantısında, saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttu.

         6- Avusturya’da 28 Eylül’de yapılan erken genel seçimin ardından, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halk Partisi (ÖVP) arasında koalisyon hükümeti kuruldu.

         7- Hindistan’ın ayrılıkçı Keşmir eyaletinde, yerel seçimleri protesto eden Müslümanlar tarafından düzenlenen gösterilerde çıkan çatışmalarda 2 kişi öldü, 30 kişi  yaralandı.

24 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle 81 ilden gelen öğretmen temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde yaptığı konuşmada, değişimlerin gerisinde kalmamak, gelecek nesilleri yeniliklere adapte etmek konusunda öğretmenlere büyük sorumluluk düştüğünü söyledi.

         2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle 81 ilden gelen öğretmen temsilcilerini Başbakan Vekili sıfatıyla kabul etti. Başbakan Yardımcısı Çiçek kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çetelerin faaliyet gösterdiği bir ülke olmaması için yasaları en çağdaş hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

         3- SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın yerel seçimlerde CHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için partisinden istifa etti.

         4- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütünün İstanbul bürosunda düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Ermenistan önkoşulsuz diplomatik ilişkilerin başlaması ve sınırın açılmasına hazır” dedi.Nalbandyan basın toplantısının ardından Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi.

         5- Resmi ziyaret nedeniyle Ürdün’e giden TBMM Başkanı Köksal Toptan, Meclis Başkanı Abdel Hadi Macali ile bir araya geldi. Macali görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ürdün’ün Ortadoğu’da kapsamlı ve kalıcı bir barış istediğini ve bu konuda işbirliği yaptığını belirterek, BM’nin, İsrail-Filistin konusunda aldığı kararların bir an önce uygulanması gerektiğini söyledi. Başkan Toptan da Macali’nin sözlerine aynen  katıldığını belirtti.

         Başkan Toptan, Kral Abdullah ve Başbakan Nadir Dahabi tarafından da kabul edildi.

         6- Hindistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bangalore eyaletinde Hintli işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda işbirliği çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında 3 milyar dolar düzeyindeki ticaret hacminin, 2010 yılı sonu itibariyle 6 milyar dolara ulaşması gerektiğini söyledi.

         7- Resmi ziyaret nedeniyle Almanya’ya giden Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble ile görüşmesinin ardından Berlin Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Bakan Yazıcıoğlu burada yaptığı açıklamada, Almanya’da terör örgütünün bazı parasal kaynaklarının kurutulması talebini tekrarladıklarını belirterek, “Kırmızı bültenle arananlar konusunda biraz daha dikkatli olmalarını istedik” dedi.

         8- Mısır’da bulunan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu İKÖ tarafından başkent Kahire’de düzenlenen “İKÖ Üyesi Ülkelerin Gelişmesinde Kadının Rolü” konulu konferansa katılımının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin nüfus artış hızının düşmesi, gelecekte nitelikli nüfus sorunuyla karşı karşıya kalınacağının göstergesi. Sorun yaşanmaması için en az üç çocuk sahibi olunması gerekiyor” dedi.

         9- KKTC’nin 13. yurt dışı temsilciliği Katar’ın başkenti Doha’da açıldı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı katıldı. Bakan Günay törende yaptığı konuşmada, temsilciliğin kültür ve eğitim alanı yanında KKTC’nin tanınması yönünde de çok yararlı faaliyetlerde bulunacağını söyledi.

         10- Rusya Genel Savcılık Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastriykin St. Petersburg’da düzenlenen bir konferansta, Rusya’nın Gürcistan ile ağustos ayında yaptığı kısa süreli savaşta Gürcistan saflarında Rusya’ya karşı hangi ülke vatandaşlarının yer aldığının sorulması üzerine yaptığı açıklamada, “Soruşturma Komisyonu, Amerikan, Çek, Türk, Ukraynalı ve Çeçen paralı askerlerin de savaşa katıldığını ortaya çıkardı” dedi. 

25 KASIM 2008        

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılı sonunda iktidara geldiklerinde, yoksullukla, yolsuzlukla ve yasaklarla mücadele edeceklerini açıkladıklarını ve bunlarla mücadelenin devam ettiğini söyledi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, “Partiye katılımla ilgili tartışmalar var. Çarşaf tamamen gelenekseldir. Siyasi sembol değildir. Eğer o kıyafetle devlete bir siyaset dayatılmıyorsa, neden insanları dışlayalım” dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Türkiye-Suudi Arabistan Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde daha önce şahit olunmayan büyüklükte bir krizin yaşandığını belirterek, dünyanın bu hassas döneminde, iki ülke arasındaki işbirliğini ve ticareti artırmanın daha da önem kazandığını söyledi. Ekim ayı itibariyle iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 69 artarak, 4,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, yıl sonunda bu rakamın 5 milyar dolara ulaşacağını belirten Bakan Unakıtan, orta vadede ise ticaret hacmini 15 milyar dolara çıkarmayı düşündüklerini ifade etti.

         4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yaptırılan Mesleki Eğitim Kompleksi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, belediyelerin verdiği öğrenci burslarıyla ilgili olarak CHP’nin, Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulunduğunu ve bu bursların iptal edildiğini belirterek, “Eğitime kim ideolojik bakarsa kötülük yapar” dedi.   

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, AK Parti’nin fark edemediği ve etkisini her geçen gün artıran ekonomik buhranın, milletin şikayetlerinin yoğunlaşmasına sebep olduğunu, hükümetin bu zamana kadar ekonomiyi, yüksek faiz, düşük kur sarmalına hapsettiğini ve ekonomideki olumsuzlukların sebebi olarak küresel dengesizlikleri göstermeye çalıştıklarını söyledi.

         6- Türkiye-AB Karma Parlamentosu Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk   DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile TBMM’de görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada,  DTP’nin kapatılmasının Türkiye-AB sürecini tıkayacağını söyledi.

         7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Türkiye Kalite Derneği ve TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Kalite Kongresi’nde yaptığı konuşmada, "Firmalarımızın toplam kalite uygulamaları giderek yaygınlaşsa da toplam kalite yönetiminin ülke çapında uygulanması ve içselleştirilmesi yolundaki çabalara ihtiyaç sürüyor" dedi.

26 KASIM 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topu’yu Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Balkan coğrafyasının özellikle Arnavutluk’un Türk dış politikasında önemli ve öncelikli bir konuma sahip olduğunu belirterek, Arnavutluk’un NATO’ya üyelik hedefini güçlü bir şekilde desteklediklerini söyledi. Topi de yaptığı açıklamada, Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden biri olan Türkiye’ye desteği için teşekkür etti.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 6. Spor Şurası’nda yaptığı konuşmada, 2020 olimpiyatları için hazırlıkların yapıldığını ve bu organizasyonu almak istediklerini söyledi.

         Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugüne kadar birçok büyük organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, “Bütün bunlar 2020 Olimpiyat Oyunları’na götürecek göstergelerdir. Bu oyunlara İstanbul’un ev sahipliği yapması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren TOBB tarafından düzenlenen 1. Balkan Ekonomi Zirvesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Balkan ülkeleri ile ilişkilerde oldukça fazla açılım ve yatırım fırsatı bulunduğunu kaydetti. Küresel krizi yönetmenin küresel bir işbirliği gerektirdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Ekren, “Küresel işbirliği kadar bölgesel işbirlikleri de oldukça önemli” dedi.         TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, küresel ticaretteki payı giderek yükselen Uzakdoğu Asya ile yüksek satın alma gücüne sahip Avrupa arasındaki ticaretten daha fazla pay almanın anahtarının İpek Yolu olduğunu söyledi.

         4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen DEİK çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, “Krizin en önemli ilacı ticaretin ve yatırımların arttırılması. Diğer devletlerle yapılan ticaret anlaşmaları göz önüne alındığında Türkiye’nin dünyada bu krizden en az hasarla çıkacak ülkeler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin güvenilir bir liman olması, ekonomisinin ayaklarının yere sağlam basması gibi konular, Türkiye’yi yatırım ve ticaret için önemli bir ülke haline getiriyor” dedi.

         5- Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Karma Ekonomik Komisyonu 9. Dönem Protokolü, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Cubarah Bin Eyd El-Surasi arasında imzalandı.

         Bakan Unakıtan imza töreninde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacmini istikrarlı ve sürdürülebilir bir yapıda geliştirmek ve karşılıklı yatırımları arttırmak suretiyle ekonomik işbirliğini derinleştirmenin hedeflendiğini söyledi. Suudi Arabistan’da iş yapan Türk müteahhitlerinin teminat mektubu sorununa da değinen Bakan Unakıtan, Türk bankalarının verdiği teminat mektubunun Suudi otoriteler tarafından kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

         6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, kriz nedeniyle bazı işletmelerin işçi çıkarmaya başladığını ve buna ilişkin olarak işletmelere kaynak aktarılmasının gündemde olduğunu belirterek, “Ancak işten çıkarmalar devam ederse reel sektöre destek vermeyiz” dedi.

         7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ‘Norveç-Türkiye Hidroenerji Forumu 2008’ toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Güler, Ceyhan-Kızıldeniz Projesi ile ilgili olarak, Ceyhan’ı enerji merkezi haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, bu noktada Hindistan’ın da önemli bir partner olacağını söyledi.

         8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eğer cemevleriyle ve Alevilerle ilgili bir düzenleme olacaksa, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde olması daha doğru” dedi. Bakan Günay, cemevlerine yapılacak yardımların bakanlığının bütçesinde olması ve yasal düzenleme yerine fiili durum yaratılmasıyla ilgili görüşlere de katılmadığını söyledi.

         9- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk TBMM’de basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Lagendijk, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İstanbul’da çarşaflı kadınlara rozet takmasıyla gündeme gelen ‘çarşaf açılımı’ ile ilgili olarak; bu adımın kendisini şaşırttığını ancak Türkiye’deki inanç özgürlüğü açısından önemli bulduğunu söyledi.

         10- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Kabil’de düzenlenen basın toplantısında, ABD uçaklarının Taliban militanlarını ararken sivilleri vurması ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Başka seçeneğimiz yok, uçakları durduracak gücümüz yok, eğer olsaydı durdururduk” dedi.

27 KASIM 2008

            1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Macaristan Başbakanı Rerenc Gyurcsany ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

                        2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kadın Kolları tarafından düzenlenen Uluslararası ‘İş’te Kadın Kongresi’nde yaptığı konuşmada, seçimlerde kadın adaylara kota koymadıklarını belirterek, “Biz kota uygulamasını kadına saygısızlık olarak kabul ediyoruz” dedi.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 60. toplantısında yaptığı konuşmada, “IMF mali ayarlamalar konusunda ısrar ediyor, 2001 yılında bu tür tedbirler doğru olurdu, çünkü Türkiye’nin sürdürülebilir bir borç sıkıntısı vardı. Şimdi ise borçlarda sürdürülebilirlik problemi yok” dedi.

         4- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Altın Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, orta vadeli planlarında büyüme öngörülerinin yüzde 4 olduğunu belirterek, “Dünyanın ekonomik durumu değişiyor. Bırakın aydan aya değişmeyi, günlük değişmeleri görüyoruz. İleride tahmin değişikliği olursa revizelere gidilir” dedi.

         5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında bakanlığının 6 yıllık icraatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Akdağ, 2009 yılında kanunlaşması beklenen Tam Gün Yasası ile kamuya ait hastanelerde özel muayene döneminin sona ereceğini söyledi.

         6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyada turizmden en fazla gelir elde eden ilk on ülke arasında bulunduğunu, hedeflerinin ilk beşe girmek olduğunu söyledi.

         7- Hatay’ın İskenderun ilçesinde, yol kontrolü yapan trafik ekiplerine teröristler tarafından açılan ateş sonucu 2 polis şehit oldu, biri polis 4 kişi de yaralandı.

         8- Türkiye’de bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, TOBB ve DEİK tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Balkan Ekonomi Zirvesi’ kapsamındaki çalışma toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendileri için özel bir ülke olduğunu belirterek, “Türk şirketlerini Arnavutluk’a davet ediyorum” dedi.

         9- Almanya Başbakanı Angela Merkel Alman Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, ABD’deki ucuz para politikasının bugün yaşanan küresel krize neden olduğunu belirterek, “Bugün ABD’nin öncülüğünde diğer ülkeler tarafından alınan ekonomik tedbirlerin aynı eğilime neden olabileceği konusunda endişe duyuyorum. 5 yıl sonra kendimizi yine benzer bir küresel krizin ortasında bulabiliriz” dedi.

            10- Hindistan’ın finans merkezi olan Mumbai kentini basan silahlı teröristlerin düzenlediği 10 ayrı saldırıda 125 kişi öldü, 350’ye yakın kişi yaralandı.

 28 KASIM 2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile üçlü bir toplantı yapacaklarını belirterek, “Bu buluşmanın üç kardeş ülke arasındaki ilişkilerin ileriye taşınması, işbirliğinin her alanda güçlendirilmesi, ülkelerimizin ortak ilgi alanlarına giren konularda görüş alışverişinde bulunması açısından önemli bir diyalog zemini oluşturacağına inanıyorum” dedi.

         2- Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamada, küresel kriz konusunda finans ve reel sektör temsilcilerine seslenerek, “Bu hepimizin sorunudur. Dayanışmamız, ülkemizi bu kriz döneminde fırsata dönüştürmek suretiyle Türkiye’yi 2009 sonuna kadar çok daha olumlu istikamete taşıyacaktır” dedi.

         3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Global Finansal Kriz ve Türkiye’ye Etkileri’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyanın önde gelen ülkelerinin arka arkaya resesyona girdiğini söyledi. Türkiye’de bütçe ve cari açığın önemli iki sorun olduğunu belirten Bakan Unakıtan, daha fazla tasarruf yapılması gerektiğini ifade etti.

         4- İskan Kanunu’nda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasaya göre, Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye gelen, kendileri için yaptırılan konutlardan almak için para yatıran ancak konut sahibi olamayanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde başvurmaları halinde paralarını geri alabilecek.

         5- Merkez Bankası ‘Kasım 2008 Finansal İstikrar Raporu’nu açıkladı. Açıklamada, “Bankamız, hem YTL, hem döviz likitidesi yönetiminde bankacılık sisteminin ihtiyacını etkin şekilde karşılayabilecek araçlara sahiptir. Nitekim, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlandırmak üzere bankamızca gerekli önlemler alınmıştır. Bundan sonraki süreçte ödemeler sisteminin sağlıklı şekilde çalışmaya devam etmesi sağlanacaktır” denildi.

         6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından İzmir’de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, 2009 yılında büyümenin yüzde 2’nin altına düşürülmemesi ve enflasyonun da yüzde 12 seviyelerinde tutulması durumunda küresel krizin yaratacağı hasarın en aza ineceğini belirterek, “Ekonominin daralmaması için, dış kaynak girişinin olabildiğince yüksek tutulması elzemdir” dedi.

29 KASIM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kızılcahamam toplantısında, ‘AK Parti’nin Kürt politikasında devletçi bir yaklaşım benimsediği’ yönündeki eleştirilere cevap verdi. Başbakan Erdoğan, 2002 yılından bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine 11.6 milyar YTL yatırım yapıldığını belirterek “Benim Kürt kardeşim kendi dilinde türkü söylediği için takibata uğruyordu. TRT, Ocak ayından itibaren 24 saat Kürtçe yayına girecek. Bu noktalara ulaştık” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere gittiği Muğla’da yaptığı açıklamada “Ekonomi sahipsiz, gelecek kaygılı, işsizlik arttı, faizler yükseldi, piyasalar sıkıntılı noktaya sürüklendi” dedi.

         3- Çin’in Ningbo kentinde düzenlenen 5. AIBA Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda 63 kiloda Gülsüm Tatar ile 86 kiloda Şemsi Yaralı altın madalya kazandı.

         4- Türkmenistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Avarza beldesindebir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül temaslarının ardından yurda dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, üçlü zirvenin işbirliğini ve yakınlaşmayı çok daha ileri düzeylere götürmeyi amaçladığını söyledi.

         5- Kırgızistan’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan  başkent Bişkek’te Türk Manas Üniversitesi’ni ziyaret etti. Burada öğrencilerle bir söyleşi yapan Bakan Babacan, Türkiye’nin AB sürecini kendi kimliğini kaybetmeden yürüttüğünü belirterek “AB’ye girdiğimizde kendi öz değerlerimiz ile gireceğiz. Türkiye’nin AB’ye girişi, Avrupa’yı Orta Asya ve Ortadoğu’ya yaklaştıracak” dedi.

         6- BM’nin, Irak’ın başkenti Bağdat’taki tesisine düzenlenen füze saldırısında, 3 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı belirtildi.

         7- Hindistan’ın Mumbai kentinde 3 gece 2 gün devam eden ve 195 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıları sona erdi. Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, saldırılarda Pakistanlı grup veya kişiler olduğuna ilişkin kanıtların ortaya çıkması halinde hızla harekete geçeceklerini söyledi.

         8- Nijerya’nın Jos kentinde, hafta içindeki seçimlerin ardından başlayan çatışmalarda ölenlerin sayısının 35’e ulaştığı, 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

30 KASIM 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin Kızılcahamam toplantısının kapanış konuşmasında, yerel seçim takvimini açıkladı. Başbakan Erdoğan, tüm belediye başkan adaylarının 15 Ocak’a kadar açıklanacağını söyledi.

         Öte yandan Başbakan Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, küresel finans krizine ilişkin olarak “Yeni bir tedbir paketinin hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz. İnanıyorum ki kriz bizi teğet geçecek. Tahminimiz odur ki şu an itibariyle kriz tepe noktasına ulaşmış ve inişe geçmiş durumdadır” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğal Yaşam Parkı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, demokratik, laik cumhuriyete bağlılığıyla bilinen İzmir’in, Türkiye siyasetinde bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başlayacağının müjdecisi olduğunu söyledi.

         Daha sonra Kocaeli’ne giden Baykal yaptığı açıklamada, Sefa Sirmen’in Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu bildirdi.

         3- DSP Genel Başkanı Zeki Sezer,  İstanbul’da Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partisine katılım töreninde, ülkede işsizlik ve sosyal adaletsizliğin giderek arttığını belirterek, siyaseti tepeden tırnağa değiştireceklerini söyledi.

         4- Görev süresi dolan Ross Wilson’un yerine ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne atanan James Jeffrey, Türkiye’ye geldi. Jeffrey, Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, 31 yıllık çalışma hayatında birkaç defa Türkiye’de çalıştığını, yeniden Türkiye’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti.

         5- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cebbar Yaver yaptığı açıklamada, İran topçu birliklerinin 29 Kasım 2008’den itibaren, İran-Irak sınırındaki Pişder bölgesini ağır bombardıman altına aldığını belirtti.

         6- Hindistan’ın Mumbai kentinde 195 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıları nedeniyle İçişleri Bakanı Shivraj Patil ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Mayankote Kelath  Narayanan  istifa etti.