06.12.2008
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2008

         1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, küresel finansal kriz dolayısıyla iç talepteki daralmaya çözüm amacıyla, kamu ihalelerinde yerli üretimlerde yüzde 15’e kadar fiyat avantajı sağlanacağını söyledi.

         Toplantıda, küresel ekonomik krizin Türkiye’ye etkileriyle ilgili bilgi veren Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise, likidite sıkışıklığının artması halinde bunun önüne geçecek tüm önlemlerin alınacağını ve piyasalara para aktarılacağını kaydetti.

         2- ‘Güven 2008 Milli Kriz Yönetimi Tatbikatı’ Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’nin koordinatörlüğünde başladı. MGK Genel Sekreteri Tahsin Burcuoğlu yaptığı açıklamada, 5 Aralık’a kadar sürecek tatbikatın dördüncü gününde, Ankara, Kocaeli ve İstanbul’da fiili kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tatbikatın icra edileceğini söyledi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Irak’ın kuzeyinde Zap bölgesinde tespit edilen terör örgütü PKK’ya ait hedefler, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarınca, 1 Aralık 2008 günü icra edilen hava taarruzuyla etkili bir şekilde vurulmuştur. İcra edilen harekatta her zaman olduğu gibi sadece terör örgütü hedef alınmış, sivil halkın olumsuz etkilenmemesi için gerekli hassasiyet gösterilmiştir” denildi.

         4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)  üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada,  küresel krizin çözümüne yönelik olarak dünya piyasalarına 5.5-6 trilyon dolar tutarında likiditenin enjekte edildiğini, ancak hala büyüme göstergelerinin düşük olarak tahmin edildiğini belirterek “Yeteri kadar likidite var ama bu likiditenin tahrik etmesi gereken büyüme, yatırım ve diğer temel parametrelerde hala aşağı yönlü revizyonlar yapılıyorsa üstü kapalı vurgulanan nokta, güven sorunudur. Ortada güven problemi var demektir” dedi.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ‘Mali Kurallar Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin mali disiplin ve faiz dışı fazla sayesinde dünyadaki ekonomik krizden çok yüksek derecede etkilenmediğini söyledi.

         6- Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nde düzenlediği basın toplantısında, kasım ayı ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyükekşi “Otomotiv en fazla ihracat yapan sektörümüz. Analiz etmek ve geleceğe umutla adım atmasını sağlamak için bu sektörü desteklemeliyiz” dedi.

         7- AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önüne bırakılan parça tesirli bombanın patlaması sonucu dördü polis, 10 kişi yaralandı.

         8- Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak AK Parti’den istifa etti.

         9- Resmi ziyaret amacıyla Türkiye’de bulunan Güney Kore Başbakanı Han Seung-Soo, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

         10- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ‘2 Aralık Dünya Kölelikle Mücadele Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajında, köleliğin yüzyıllar öncesinde yasaklanmış olmasına rağmen, hala 27 milyon kişinin insanlık onurunu hiçe sayan koşullarda çalıştırıldığını söyledi.

2 ARALIK  2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada “Demokrasi mücadelesine soyunanlar, hak ve özgürlük mücadelesine soyunanlar, özellikle hukuk mücadelesi içinde olduğunu iddia edenler terörle ve şiddetle hiçbir yere varamazlar. Dünyanın hiçbir yerinde bunun örneği yoktur. Hiçbir yerde de neticeye vardıklarını görmedik. Ülkemizde de bu mücadeleyi bu şekilde sürdürenler, demokrasi içerisinde olduklarını söyleyemezler, insan hak ve özgürlüklerinden hiç bahsedemezler” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, IMF ile anlaşma yapılmadığı için hükümetin ekonomik kriz paketi hakkında açıklama yapamadığını, ekonomik paket çıkmadığı için krizin yaygınlaştığını,  Türkiye’nin ise buna seyirci kaldığını söyledi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türk-Japon İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, AB ülkelerinin ihracatlarında çok büyük düşüşler olduğunu belirterek “Türkiye’nin bu aşamada kendi ihracatını devam ettirebilmesi kriz sonrası dönemde çok daha iyi sıçrama yapmasını sağlayacaktır. Dış ticaretin finansmanını iyi bir şekilde sağlayabilsek, dünya pazarlarından daha iyi pay alma ihtimalimiz var. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Artık kendi ara malımızı kullanacağımız bir dönem. Bu dönem, dış ticaret hacmimizin belki daha az, ancak ihracatın ithalatı karşılama oranının daha yüksek olduğu dönemin başlangıcı olacaktır” dedi.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “Vatandaşlar, karanlık odakların tahrik ve tertiplerine karşı dikkatli olmalıdır. Siyasetin mücadele alanı, yalnızca hukuki ve siyasi zemin olmalıdır” dedi.

         5- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenen 6. e-TR Ödülleri ve Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Tüm dünyada  zora giren likidite konusunda  bazı önlemler alınması gerektiğini uzun süredir söylüyoruz. Hükümet bu konuda hazırlık içinde. Bu da sevindirici. IMF ile bir köprü kredi sağlayarak anlaşma yapmak da onlardan biridir. IMF ile yapılacak anlaşmanın Türkiye için büyük faydası vardır” dedi.

         6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Ülke Risk Birimi Başkan Yardımcısı Kristin Lindow İstanbul’da düzenlenen Moody’s İkinci Yıllık Türkiye  Kredi Riski Konferansı’nda, IMF programı olmadığı takdirde Türkiye’nin de 1-2 yıl içinde resesyonla karşı karşıya kalacağını söyledi. Lindow, ekonomide önemli büyüme döneminin artık sona erdiğini ve bu yıl için Türkiye’de yüzde 3’lük bir büyüme beklediklerini söyledi.

         7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için gittiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Ulusal Programımıza bakan herkes görür ki, Türkiye’nin çok kapsamlı bir anayasa değişikliğine ihtiyacı var. Bu anayasa ile Türkiye’nin ilelebet devam etmesi mümkün değil. Devam etmeye çalışırsak da  sıkıntılar olacaktır. Bunun için toplumun geniş kesimleriyle sağlayacağımız mutabakatla hareket etmeliyiz” dedi.

         8- Avrupa Güvenlik  ve Savunma Asamblesi adına İngiliz parlamenter Robert  Walter tarafından hazırlanan ‘Türkiye-Irak Sınırında Terörist Faaliyetler’ konulu raporda, DTP’nin terör örgütü PKK’nın etkisinde olduğu, PKK üyelerine af söylemleri ile provokasyona sebep olduğu, PKK’nın Kuzey Irak’ta yönetim boşluğundan yararlanarak Türkiye’ye düzenlediği saldırıların da NATO ve AB’nin güneydoğu sınırında tehlike oluşturduğu belirtildi.

3 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara Üniversitesi Afrika Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Afrika’yı hiçbir zaman yalnız bırakmadığını ve yalnız bırakmayacağını belirterek, “Türkiye, Afrika’nın problemlerini kendi meseleleri gibi görmektedir, insanlığın meselesi gibi görmektedir. Söz konusu sıkıntıların sadece Afrikalıların omuzlarına bırakılamayacağına inanmaktadır” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’ dolayısıyla Devlet Bakanı Nimet Çubukçu başkanlığında bir grup öğrenciyi Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti. Heyete hitap eden Başbakan Erdoğan, özürlülere yönelik sosyal politikalarını, yardım değil hak eksenli bir anlayışla oluşturduklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan bu çerçevede özürlülerin kendi kendilerine yetmeleri, belli bir eğitim ve kültür düzeyine ulaşmaları, meslek edinip üretken hale gelmeleri için çalışmalara öncelik verdiklerini söyledi.

         3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 7. Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yüzde 3-4’ler civarında bir büyüme gösterebileceğini belirterek, “Türkiye resesyon ile karşı karşıya değil” dedi.

         TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, ülkelerin kalkınmasının özel sektör eliyle olacağını belirterek “Kriz şimdi hızla doğuya ilerliyor. Mali sektörden reel sektöre geçiyor” dedi.

         4- Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nun tanıtım toplantısı öncesinde açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarındaki düşüşün doğalgaz fiyatlarına yansıtılacağını söyledi.

         Bakan Güler ayrıca, ilköğretim okullarında enerji verimliliğinde bilinçlendirme çalışmasının kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “1000 dolarlık katma değer için Türkiye 400 litre benzin kullanırken, OECD ülkeleri 200 litre, Japonya 100 litre benzin kullanıyor. Demek ki bu konuda yapılacak çok şey var. Bu bilinci ilköğretime aşılıyoruz” dedi.

         5- TÜİK, kasım ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0.83 arttığını, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0.03 gerilediğini açıkladı.

         6- Fransız hükümeti ilk defa resmi olarak sözde Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasını öngören yasa tasarısına karşı olduğunu açıkladı. Devlet Bakanı Alain Marleix konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Hükümetin bu konudaki tavrı açıktır. Bu teklifin Senato’ya getirilmesine karşıdır. Öte yandan, parlamentoların yasayla tarihi yazamayacağını, bu görevin tarihçilere ait olduğunu düşünmektedir” dedi. 

4 ARALIK 2008

         1- 2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle mimari dalında Turgut Cansever’e, edebiyat dalında Yaşar Kemal’e ve müzik dalında Alaeddin Yavaşça’ya verildi.

         Cumhurbaşkanı Abdullah Gül törenin ardından düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD ile önümüzdeki dönemde de olumlu ilişkilerin süreceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül “Yeni Başkan Barack Obama ve ekibi Türkiye’yi iyi tanıyor” dedi.

         Resepsiyona, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI/TUSAŞ) ile AIRBUS arasında, yolcu uçağı A350 XWB modeline kanatçık üretimi anlaşmasının TAI tesislerinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün bir Türk havacılık şirketinin, dünyanın en yüksek teknolojiye sahip sivil uçaklarından olan A350’nin tasarımından itibaren sorumluluk alabilecek olgunluğa ulaşması gelinen aşamanın bir göstergesidir. Toplam büyüklüğü itibariyle 500 milyon doları bulan bu projenin, TUSAŞ’ın Avrupa havacılık sanayi ile yeni alanlarda iş birliğinin kapısını açacağına inanıyorum” dedi.

          Törene, Almanya Devlet Bakanı Gunther Gloser ve Fransa Ulaştırma Bakanı Dominique Bussereau da katıldı.

         3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Samanyolu televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, IMF programlarının genel olarak, harcamaların kısılması, vergilerin yükseltilmesi gibi sıkı maliye politikalarını kapsadığını belirterek, reel sektörün hem IMF ile program yapılmasını hem de KDV indirimi istemesini tutarlı bulmadığını söyledi.

         4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyle İstanbul’da Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası haricinde, diğer bankalar aracılığıyla çiftçiye destek kredisi verilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Ege Bölgesi Sanayi Odası’nca İzmir’de düzenlenen “Para Politikaları” konulu konferansta yaptığı konuşmada, finansal piyasada yaşanan krizin birinci perdesinin sonuna yaklaşıldığını belirterek, “Bu kriz, öncekilerden farklı. Dünya piyasalarının toparlanmasının daha uzun sürmesi bekleniyor” dedi.

         6- Azerbaycan’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen başkent Bakü’de düzenlenen ‘Azerbaycan-Türkiye İş Forumu’nda yaptığı konuşmada “Ermenistan’la sorunları çözün, kapıları açın diyorlar. İtirazımız yok. Ticareti başlatmak, bölgenin refahına katkıda bulunmak isteriz. Ama önce işi tarihçilere bırakmamız lazım” dedi.

         7- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısı nedeniyle Finlandiya’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ile ayrı ayrı bir araya geldi.

         8- AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Avrupa özel sektör temsilcileriyle başkent Paris’te bir araya geldi. Toplantıya katılan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ toplantının ardından yaptığı açıklamada, görüşmede genişlemenin Türkiye ve Balkanlar’ı da içine alacak şekilde devam etmesini savunan Avrupa iş dünyasının görüşlerinin Sarkozy’ye iletildiğini söyledi.

5 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine, Yargıtay Büyük Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından Yargıtay Üyesi Recep Kömürcü’yü seçtiği bildirildi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 74. Yıl Dönümü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel hayatın her alanında sesini duyuran güçlü kadınlarıyla geleceğe güvenle baktığını belirterek “Bu, cumhuriyetimizin bir başarısıdır” dedi.

         3- Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Irak’ın kuzeyinde Kandil bölgesinde tespit edilen PKK/Kongra-gel terör örgütüne ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzuyla etkili bir şekilde vurulduğu bildirildi.

         4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlenen toplantıda, Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye başkan adaylığını resmen ilan etti.  Baykal yaptığı konuşmada “Ankara’da güzel şeyler olacak, bunun Türkiye’ye de yansımaları olacak” dedi.

         5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, YSK’dan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, kesinleşen seçmen listelerinin 25-26 Aralık tarihlerinde askıya çıkarılacağını ve 20 gün süreyle askıda kalacağını bildirdi.  Aydın, bir yılda 6 milyonluk seçmen artışı konusunda ise “Son sayımdan sonra 18 yaşını dolduran herkesi seçmen saydığımız için bu sayı ortaya çıkmıştır” dedi.

         6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Hazine Müsteşarlığı’nda düzenlediği ‘ekonomik değerlendirme’ konulu basın toplantısında, bugüne kadar alınan önlemlerin kapsamlı bir paket olduğunu ve bu aşamada yeni bir paketin olmayacağını belirterek “Gelirleri artırıp, harcamalarımızı nasıl kısarız ve Türkiye’ye nasıl dış kaynak desteğini sağlarız diye çalışırken, KDV indirimi gibi talepler bu vizyonla bağdaşmıyor” dedi.

         7- Finlandiya’da düzenlenen AGİT 16. Bakanlar Konseyi Toplantısı’nın ardından yurda dönen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Bakü, Brüksel ve Helsinki'deki temaslarını değerlendirdi. Küresel bir sorun olan terörizmle mücadelede uluslararası dayanışmanın, ülkelerin, komşuların birbiriyle dayanışma içinde olmasının gerçekleşmesini umduklarını belirten Bakan Babacan, ''Bu dayanışma gerçekleşmezse terör örgütleri için çok daha kolay bir hareket alanı oluşur'' dedi.

         8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkez’de bir fotoğraf sergisinin açılışında yaptığı açıklamada, Ankara Belediye Başkanlığı için partisinin Mansur Yavaş’ı aday gösterdiğini belirterek “Yerel seçimlerde, Ankara’da denenmişleri denememek lazım” dedi.

         9- Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın, Yunan makamları aleyhine “emniyetini garanti etmelerine karşın, ele geçirilmesini engellemedikleri için” tazminat talebiyle mahkemeye başvurduğu bildirildi.

         10- Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da ikincisi düzenlenen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi’nin ardından yayımlanan ortak açıklamada, Afganistan ve Pakistan dışişleri bakanlıklarının terörle mücadele ve işbirliğine yönelik strateji geliştirmek amacıyla ortak komisyon kurma konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi. Açıklamada ayrıca, iki ülkenin Afganistan ve Pakistan siyasi yetkilileri ile aşiret liderlerinin katıldığı ‘barış jirgası’ girişimini desteklediği ifade edildi.

         11- ABD Başkanı George W. Bush, kasım ayındaki istihdam verilerinin açıklanmasının ardından Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin durgunlukta (resesyon) olduğunu kabul etti.

         12- Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde bir Şii camisi yakınındaki pazar yerine düzenlenen bombalı saldırıda 20 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.

         13- Filistin’in Batı Şeria bölgesinin en büyük kentlerinden El Halil, Yahudi yerleşimciler, İsrail askerleri ve Filistinliler arasındaki çatışmaların ardından İsrail ordusu tarafından ‘askeri yasak bölge’ ilan edildi.

         14- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in gerçekleştirdiği Hindistan ziyaretinde, iki ülke arasında sivil amaçlı nükleer işbirliği anlaşması imzalandı. Medvedev ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh arasında imzalanan anlaşma uyarınca, Rusya, Hindistan’ın güneyinde 4 nükleer reaktör inşa edecek.

6 ARALIK 2008

         1- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa değişikliği konusundaki çalışmalara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa’da kısmi değişiklik yapılabileceğini ifade ederek “Bir mini paket olabilir. Eğer yeni bir anayasa yapılamıyorsa, hiç olmazsa mini paketler geliştirelim” dedi.

         2-  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yayınlanan genelgede, ortaöğretimdeki 79 okul türü sayısının 15’e indirildiğini bildirildi. Ortaöğretimin okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya kavuşturulması yönünde tavsiye niteliğinde kararlar alındığı belirtilen genelgede, uygulamaya 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren 9’uncu sınıftan başlanacağı kaydedildi.

         3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, sıfır faizli Cansuyu Kredi Desteği’ne gösterilen yoğun ilgi nedeniyle, kullandırılacak  kredi hacminin yıl sonuna kadar 2 katına çıkarılarak700 milyon YTL’ye ulaşacağını kaydetti.

         4- Anayasa Mahkemesi'nin, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğini kaldıran ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı yasanın kısmi iptal istemine ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına yasal süresi içinde iptal davası açanlar, yürürlükten önce katılma işlemiyle nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar, turizm bölgesi ilan edilmiş olanların köye dönüştürülmesinin iptalinin yanında, yürürlüğün de durdurulmasına karar verildiği belirtildi.

5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde düzenlenen “Türkiye’de Küresel Kriz ve Etkileri” konulu konferansta yaptığı konuşmada, bölgenin müthiş bir hazinenin üzerinde olduğunu, Filyos Vadisi ve diğer projelerin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye’nin çehresinin değişeceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, Türkiye’de anayasadan seçim yasasına, kamu kurumlarının işleyişinden hukukun işleyişine kadar sistemin değişmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

6- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince TGRT televizyonunda yayınlanan ‘Ekonomi Kulisi’ programında yaptığı açıklamada “Kriz ortamında işten çıkarmalara değil, Türkiye’yi büyütmeye ve özellikle mali sektörü güçlendirmeye gayret etmeliyiz” dedi. Özince ayrıca, Türkiye’de korkulanın kriz değil, istikrarsızlık olduğunu söyledi.

7 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Kurban Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’nin farklı zenginlikleri kabul eden köklü bir medeniyetin temsilcisi olduğunu söyledi.

         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, tarih boyunca adaletten, barıştan, kardeşlikten ve hoşgörüden yana olan bir milletin mensupları olduklarını ifade etti.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde gerçekleştirilen toplantı kapsamında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet bakanları Mehmet Şimşek ve Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’la  bir araya geldi.

         Toplantıda, küresel ekonomik krizle ilgili alınması gereken tedbirler ve IMF ile süren görüşmeler ele alındı.

         3- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Ata Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, işsizlik sigortası ödemesinden yararlanmak üzere kuruma başvuran kişi sayısının kasım ayında 20 binlik bir artışla 165 bine yükseldiğini söyledi. Ata, iş bulmak için kuruma başvuranların sayısının da bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 60 arttığını kaydetti.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, bazı aydınların ‘Ermenilerden özür dileme kampanyası’ başlatma hazırlığına değinerek, “Ortada utanacağımız bir suç ve adına özür dileyeceğimiz bir suçlu yoktur” dedi.

         5- 3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini, Raşit Çelikezer’in “Gökten Üç Elma Düştü” adlı filmi, en iyi yönetmen ödülünü de “Nokta” adlı filmiyle Derviş Zaim kazandı.

Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise en iyi film ödülünü, Macaristan’dan Atilla Gigor’un “İz Sürücü (The Investigator)” adlı filmi kazandı.

         6- Yunanistan’ın başkenti Atina’da 16 yaşındaki bir gencin, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesinin ardından, Atina’nın yanı sıra Selanik, Yanya, Patras ve Girit Adası’nda çok sayıda işyeri, polis karakolu, devlet dairesi ve arabalar ateşe verildi.

 8 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Vergi artışı diye bir konunun gündemde olmadığını belirten Başbakan Erdoğan “Bunların hepsi iktidarı yıpratmaya yönelik dedikodular” dedi. Küresel ekonomik kriz konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı’nın ardından finans sektörüyle yapılacak görüşmelerde reel sektörle ilgili sıkıntılarının gündeme alınacağını söyledi.

         2- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamada, terör örgütünden kaçan 1 teröristin Hakkari’de, 4 teröristin de Şırnak’ta güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Bayramlar toplumumuzun kültürü, birliği, beraberliği, dayanışması bakımından çok büyük önem taşır. Etnik kökenlerimiz, mezheplerimiz, inançlarımız farklı olabilir ama bu hep birlikte dayanışma içinde yaşamamıza engel olmamalı” dedi.

         4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada,  “İnsanlar açık hava reklamlarından çok dergi, gazete ve televizyonlarda özel olarak duygu anlatan ifadelerden etkileniyor. Yani okudukları yazı, buraya gelmiş bir sanatçının duygusal bir sözü daha etkili oluyor. O yüzden 2009’da interaktif yöntemlere, yemek, seyahat ve müzik yazarları ile sanatçı konuk etmeye daha çok ağırlık vermek kararındayız” dedi.

         5- Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi genişleme sürecine ilişkin sonuç bildirgesini onayladı.      AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn düzenlediği basın toplantısında, Güney Kafkaslar’daki olayların Türkiye’nin, Avrupa’nın istikrarı ve güveni için önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Toplantıda ayrıca, 6 savaş gemisi ve 3 keşif uçağından oluşan korsanlarla mücadele misyonunun Somali açıklarında göreve başlaması kararı da onaylandı.

         6- Yunanistan’ın başkenti Atina’da polisin 16 yaşında bir genci öldürmesiyle başlayan şiddet dalgasının daha da arttığı, öğrencilerin karakollara saldırdığı belirtildi.

9 ARALIK  2008

         1- TBMM Başkanı Köksal Toptan Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, “Devletin bütün kurumları arasında olması lazım gelen bir uyum var. Terörle mücadeleden ekonomik önlemlere kadar bu uyumu görüyoruz. 2007’de seçimden sonra siyasi süreç tüm dikkatleri ister istemez başka alanlara yöneltti. Ama Türkiye, AB’ye uyum çalışmalarını sürdürdü. Bunun sonucunda 130 kanunda değişiklik yapıldı. Bizim gerçekleştirdiğimiz reformların bazıları AB üyesi ülkelerde dahi yok” dedi.

         2- Kurban Bayramı nedeniyle Antalya’da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin il teşkilatındaki bayramlaşma töreninde, çarşaflıkişilerin partiye katılımı konusu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz belli bir siyasi bekleyiş içerisinde söylem geliştirmiyoruz. Biz doğru olduğuna inandığımız şeyleri söylüyoruz. CHP’nin hoşgörülü, insancıl, kucaklayıcı tutumunu bazıları yeni fark ediyor” dedi

         3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Van’da bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede kim ne yaparsa yapsın, kesinlikle toprak bölünmesi olacağına inanmıyorum. Esas tehlike gönüllerdeki bölünmedir. Bizi bu ülkede kardeş kılan bin neden varsa, ayrılık noktamız beş taneyi geçmez “ dedi.

         4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, korsan yayınlarla mücadele için gerekli mevzuatın var olduğunu, ancak bunun için toplumsal bilinç gerektiğini, bu nedenle toplumsal bilinci yükseltmeye çalışacaklarını söyledi.

         5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Genel Merkez’de düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, işsizlik, ekonomik kriz ve işten çıkarmaların devam ettiği bir süreçte gündemin çarşaf açılımıyla meşgul edildiğini söyledi.

10 ARALIK 2008

         1- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Kurban Bayramı nedeniyle gittiği Mersin’de yaptığı değerlendirmede, bu yıl ihracat program hedefini 119 milyar dolar olarak belirlediklerini, ancak ihracatçılarla yapılan başarılı çalışmalar sayesinde bu hedefi 125 milyar dolara çıkardıklarını söyledi. Bakan Tüzmen, yapılan çeşitli çalışmalarla da komşu çevre ülkeler, Afrika ülkeleri ve Asya ülkeleri ile stratejilerinin tam olarak oturtulduğunu söyledi.

         2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İstanbul İl Teşkilatı’nın düzenlediği bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, 2009’da MHP’nin Türk siyasi hayatında varoluşunun 40’ıncı yılını kutlayacaklarını belirterek, İstanbul’un artık MHP tarafından yönetilme zamanının geldiğini söyledi.

         3- Rusya’ya karşı Çeçenistan ordusunda savaşmış komutanlardan biri olan İslam Canibekov  İstanbul Ümraniye’de öldürüldü.

         4- Irak'ın Kerkük kentinde bir restorana düzenlenen bombalı intihar saldırısında 55 kişi öldü, 120 kişi de yaralandı.

         5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Genişlemeden Sorumlu Üye Olli Rehn ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya geldi.

         Talat görüşmede “Kıbrıs’la ilgili her konuda eşit muamele istiyoruz. Rumlar haksız şekilde AB üyesi oldu ve bütün Kıbrıs’ı temsil ettiği iddia edilmekte” diyerek, iki tarafa eşit muamele edilmemesinden cesaret alan Rumların çözüme kendileri kadar istekli olmadığını vurguladı. Talat, AB’den Rumları çözüme angaje olmaya teşvik etmelerini istedi.

         6- Irak hükümet sözcüsü Ali Debbağ, ABD’de ‘Institute of  Peace’ adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, “su paylaşımı, enerji ve diğer doğal kaynaklar konusunda işbirliğinin sağlanması, üyeler arasındaki sorunlarda arabuluculuk üstlenmesi” temelinde bir birlik önerisi için kimi bölge ülkeleriyle gayri resmi görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

         7- Soykırımı Önleme Anlaşması’nın 60. yılında BM’de basın toplantısı düzenleyen ABDeski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright “Soykırımı önleme yükünü BM tek başına taşıyamıyor. Barack Obama meseleyi öncelikli dış politika yapmalı. Bu ahlaki ve stratejik zorunluluk. Soykırıma karşı istihbarat birimleri arasında ortak mekanizma kurulmalı. Konuya 250 milyon dolar bütçe ayrılmalı” dedi.

11 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’ın Kerkük kentinde bir restorana düzenlenen,  55 kişinin ölümü ve 120 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı intihar saldırısınınardından Cumhurbaşkanı Celal Talabani’ye bir mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül mesajında, Irak’ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde bir arada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’nın Aksu ilçesinde yaptığı açıklamada, “2B konusunu parti programına alan ve Türkiye çapında bir hedef olarak ortaya koyan CHP’dir. Bizim programımızda orman vasfını kaybetmiş olan arazilerin tarıma kazandırılmasını sağlamak üzere gerekenin yapılacağı açıkça ifade edilmiştir” dedi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere yaptığı açıklamada, “İthalatımızda 2009’da yaşanacak düşüş sonucunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı yükselecek. Bu arada ihracatçılarımız ara malı yerine yerli malı kullanacak. Fabrikalar çalışmaya başlayacak” dedi.

         4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli İzmir’de gazetecilere yaptığı açıklamada, okyanus ötesinde daha önceleri yeşil kuşak adıyla bilinen projenin, Büyük Ortadoğu Projesi’ne ve ılımlı siyasi İslam projesine dönüştürüldüğünü söyledi.

         5- Resmi ziyaret nedeniyle Meksika’da bulunan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Senato’yu ziyaretinin ardından, Maliye Bakanı Augustin Carstens ve Merkez Bankası Başkanı Guillermo Ortiz Martinez ile  bir araya geldi.

         6- AB’nin resmi istatistik kurumu EUROSTAT, 2006 yılında 735 bin kişinin AB vatandaşlığına geçtiğini, Türklerin 64 bin kişi ile ilk sırayı aldığını açıkladı.

         7- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev yaptığı açıklamada, dünya piyasalarında 40 dolar seviyelerine düşen petrol fiyatının kabul edilemeyeceğini belirterek, petrol ile doğalgazda yüksek fiyata ulaşmayı bundan böyle milli dava biçiminde değerlendirileceğini ve bu hedefe ulaşmak için Rusya’nın OPEC’e üye olması gerekiyorsa buna hazır olduklarını söyledi.

12 ARALIK 2008

         1- Antalya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Serik ilçe teşkilatında yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada “Demokrasilerde kararı, terazinin sahibi olan millet verir. Herkes icraatını teraziye koyar, halk kimi istiyorsa ona ‘yürü’ der” dedi.

         Başbakan Erdoğan, ağustos ayındaki orman yangınında evleri yanan Karataş köylülerini de ziyaret ettikten sonra, Aspendos antik tiyatrosunda incelemelerde bulundu.

2- Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi, ünlü bilim tarihçisi Alexandre Koyre adına düzenlenen madalyayı törenle, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na verdi.

         3- Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen AB devlet ve hükümet başkanları, yeni AB anayasası Lizbon Anlaşması'nın gelecek yıl İrlanda'da tekrar referanduma sunulması konusunda uzlaştı. AB Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Lizbon Anlaşması'nın AB Komisyonu’nun üye sayısını, küçük ülkelerin aleyhine olacak şekilde üçte bir oranda düşüren maddesinin değiştirilerek tüm üye ülkelerin AB Komisyonu’nda temsil edilmesinin garanti altına alınacağını söyledi.

         4- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) eski lideri Tasos Papadopulos, Lefkoşa’da hayatını kaybetti.

         5- Yunanistan’ın başkenti Atina’da 6 Aralık’ta bir gencin polisin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından başlayan olaylar devam ederken, protesto gösterileri İspanya, Danimarka, Fransa ve Rusya’ya da sıçradı.

         6- AB üyesi olmayan İsviçre, AB üyesi komşularından gelenler için pasaport kontrolünü kaldırdı. Böylece İsviçre, Shengen kulübü içinde yer alan 25. ülke oldu.

         7- Japonya Başbakanı Taro Aso düzenlediği basın toplantısında, ilk teşvik paketini açıkladıkları ekim ayından bu yana, Japon ekonomisiyle ilgili beklentilerin daha da olumsuzlaştığını belirterek, ülke ekonomisinin canlandırılması için 255 milyar dolarlık yeni bir teşvik paketi açıkladı.

13 ARALIK 2008

          1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Adapazarı Belediyesi tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, ‘Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi’ ile müşterek veri tabanı oluşturulacağını ve kimin nereden, ne kadar yardım aldığının bilineceğini söyledi.

          2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal güvenlik bütçesinin bu yıl 62.5 milyar öngörülürken 91 milyar YTL gerçekleşeceğini, 2009’da ise 82.5 milyar YTL öngörülmesine karşın bunun 109 milyar YTL gerçekleşeceğini bildirdi.

          3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen “Global Finans Krizi ve Etkileri” konulu konferansta, dünyada ciddi anlamda bir ekonomik kriz yaşandığını ve dünyayla ekonomik yönden entegre  olan Türkiye’nin bu krizden etkilendiğini belirterek “Ancak Türkiye’nin temeli sağlam, krizden dayanıklı bir şekilde çıkacak. Türkiye’nin geleceği çok parlak” dedi.

          4- BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, başkent Washington’da Amerikan Gelişme Merkezi adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, kriz nedeniyle gelişmiş ülkelerdeki yıllık ekonomik küçülmenin sanılandan daha kötü olacağının ortaya çıkmaya başladığını, gelişmekte olan piyasalarda da özel sektörde çökmeler meydana geldiğini söyledi. Derviş, krizin ancak güçlü teşvik paketleri ve uluslararası koordinasyon gibi önlemler sayesinde çözümlenebileceğini söyledi.

          5- ABD Savunma Bakanı Robert Gates Bahreyn’de, Bölgesel Güvenlik Konferansı Manama Diyaloğu’nda yaptığı konuşmada, ABD’nin düşmanlarının, başkan seçilen Barack Obama yönetiminin ilk aylarında yeni yönetimin kararlılığını test etmeye kalkışmamaları gerektiğini belirterek “Yönetim değişikliğinin, başta Ortadoğu’da olmak üzere temel çıkarlarımızı değiştirmediği konusunda sizi temin ederim” dedi.

  14 ARALIK 2008

         1- Zonguldak’ta temaslarda bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, gazetecilerin DTP’li kadın milletvekillerinin Kuzey Irak ziyaretine ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan “DTP’li milletvekilleri, Türkiye’deki kadın sorunlarıyla ilgilenseler sanıyorum daha yararlı bir iş yapmış olurlar. Kendilerinin parlamento içi çalışmalarından memnunum. Ama parlamento dışına çıktıkları zaman yanlış işler yapıyorlar” dedi.

         2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 11 Aralık’ta Kerkük’te meydana gelen patlama sonrasında, Türkiye’ye getirilen yaralıları hastanede ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Çiçek yaptığı açıklamada “İnsanların bu hale getirilmesinden terör örgütüne destek olanlar sorumludur. Terör örgütüne karşı gerekli tedbirleri almayanlar, gerekli işbirliğini yapmayanlar da bu suça iştirak etmiş durumdalar” dedi.

         3- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki heyet, Kuzey Irak’taki Erbil kentinde Kürt bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani ile görüştü. DTP heyeti, Kürt bölgesel yönetimi başbakanı Neçirvan Barzani ile de bir araya geldi. Barzani görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, PKK’ya karşı oluşturacağı bir mekanizmanın içerisinde yer almayacaklarını belirterek “Biz artık Kürtler arasındaki bir çatışmada yer almayacağız. Kürtlerin Kürtlere karşı savaşma dönemi bitmiştir” dedi.

         4- ABD Devlet Başkanı George W. Bush Irak’a yaptığı ziyarette, Devlet Başkanı Celal Talabani ile bir araya geldi. Bush görüşmenin ardından, 5 yıldır süren Irak’taki müdahaleyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Görev kolay değildi ancak Amerika’nın güvenliği, Irak halkının hayalleri ve dünya barışı için gerekliydi” dedi.

         Daha sonra Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya gelen Bush, Iraklı bir gazeteci tarafından protesto edildi.

         5- Hindistan ziyaretinin ardından Pakistan’a giden İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, İngiltere’deki terör saldırılarının yüzde 75’inin  Pakistan’daki El Kaide militanlarından kaynakladığını belirterek, söz değil eylem beklediklerini söyledi. Brown ayrıca, Pakistan’a terörizmle mücadele için 9 milyon dolarlık yardımda bulunacaklarını açıkladı.

         6- Somali Devlet Başkanı Abdullahi Yusuf, ülkede güvenliği sağlayamadığı gerekçesiyle Başbakan Nur Hasan Hüseyin’i görevden aldığını açıkladı.

         7- Hamas’ın Gazze’deki lideri İsmail Haniye, Gazze Şeridi’nin kontrolünü Haziran 2006’da ele geçiren Hamas’ın 21. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, İsrail’in bölgeye uyguladığı ablukayı ‘savaş suçu’ olarak nitelendirdi.

15 ARALIK 2008

         1- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 100 bini geçmesinin sebepleri arasında, geçmişte çıkarılan afların da olduğunu ve bunun suç işlemeyi düşünen kişileri ‘nasıl olsa bir af çıkar kurtulurum’ şeklinde düşünceye ittiğini belirterek ”Şunu herkes iyi bilsin: Adalet Bakanlığı’nın gündeminde, hükümetimizin gündeminde af söz konusu değildir” dedi.

         2- Merkez Bankası, Aralık 2008 beklenti anketi sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon beklentisinin, TÜFE bazında yüzde 11.78’den yüzde 11.14’e indiğini açıkladı.

         3- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre Eylül 2008 itibariyle işsizlik oranının yüzde 10.3, 2008 yılı üçüncü üç aylık büyüme oranının ise yüzde 0.5 olduğunu açıkladı.

         4- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İMKB işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen ‘Küresel Ekonomi ve Türkiye’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, IMF ile yapılacak anlaşmanın belirsizliği ortadan kaldıracağını, ekonomi politikalarının genel çerçevesini çizerek, Türkiye’nin kredibilitesini artıracağını söyledi.

         TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da “Küresel aktörler ve kurumlar olarak birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.

         Toplantıya katılan OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ise yaptığı konuşmada, “Türkiye çok büyük bir ülke. IMF, dünyanın gözünde istikrar sağlayıcı, normal zamana geçiş için köprü olacaktır. IMF sizindir, kullanınız” dedi.

         5- Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç, AB’ye üyelik başvurusunu Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e resmen sundu.

16 ARALIK  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’u Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Bulgaristan’ın bölgede barış, istikrar ve güvenliğe önemli katkılarda bulunduğunu belirterek “İki ülke, iyi komşuluk ilişkilerini NATO bünyesinde müttefiklik, AB içinde ortalık ilişkileriyle taçlandırmıştır” dedi. 

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM  Genel Kurulu’nda  2009 yılı bütçesine yönelik eleştirilere verdiği cevapta, 2009 bütçesinin küresel finans krizini Türkiye için fırsata dönüştürme bütçesi olduğunu belirterek “Biz Türkiye’ye Türkiye’nin potansiyeline, zenginliklerine, dinamik iş gücüne inandık. Türkiye’nin kaynaklarını Türkiye için aktif hale getirdik. Milletin umudunu karartmaya çalışanlar oldu. Ama görüldü ki hiçbir şey tesadüfi değildir” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM Genel Kurulu’ndaki büt­çe  gö­rüş­mele­rinde yaptığı konuşmada, aci­len bir ekonomik paket ha­zır­la­na­rak özel­lik­le altyapı ya­tı­rım­la­rı­nın ar­tı­rıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni söy­le­di. Bay­kal, “Hazırlanacak ekonomik paket ile altyapı yatırımları artırılmalı, yarım kalan yatırımlar için kaynaklar konulmalı, talebi canlandırmak için yüzde 18’lik KDV oranları 5 puan indirilmeli, ÖTV indirilmeli, banka sigorta vergileri düşmeli, mevduat güvence oranları artırılmalıdır” dedi.

         4- Yargıtay 9. Ceza  Dairesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılarla ilgili Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında verilen kararı bozarak, davayı ‘Ergenekon Davası’ ile birleştirme kararı verdi.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye krize hazırlıklı yakalandı. Reel kesim ile finans kesimi arasındaki denge bozuldu, sanal finansal ürünlerin değeri çok arttı. Açılan bu makas mutlaka kapatılmalıdır. Üretmekten çok tüketmeli. Sanal finansal varlıklarla ekonominin sürdürülemeyeceği görüldü” dedi.

         6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Ekonomik kriz gelecek yıl kendini daha fazla hissettirecektir. Şimdi ülkemizi krizden en az hasarla çıkaracak tedbirleri alma zamanıdır” dedi.

         7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ‘2009 Para Politikası İlkeleri’ni açıkladığı basın toplantısında, IMF ile teknik seviyede çalışmaların belli bir aşamaya geldiğini belirterek “Bankalarımızla ilgili herhangi bir problem görmüyoruz. Bugün itibariyle sermaye yeterlilik oranı, açık pozisyonu vesaireye baktığımızda sıkıntı yok. Ancak uluslararası çalkantı ne zaman sonuçlanır bilmiyoruz. Bu konuyu da kamuoyuna bildireceğiz. Önümüzdeki dönemde büyümede  büyük düşüş, işsizlikte bir miktar artış olabilir” dedi.

         8- AİHM, iki Ermeni vakfının açtığı davada, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin mal ve mülkiyetin korunmasıyla ilgili maddesini ihlal ettiği görüşüne vararak, Samatya Vakfı’na 600 bin, Yedikule Vakfı’na ise 275 bin euro manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

17 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya Yenikent Meydanı’nda gerçekleştirilen 88 tesisin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz Mevlana’nın, Yunus’un, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Pir Sultan Abdal’ın anlayışıyla halkımıza yaklaşıyoruz. Bizi bu ülkede kimlik siyasetiyle kimse damgalayamaz. Bu ülkede kim hangi etnik unsurun mensubu olursa olsun sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun farkında olsun” dedi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya’da Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada “Bu coğrafyada hiçbir semavi dinin temsilcisi karikatürize edilmedi, tahkir görmedi, alaya alınmadı.İslam’ı terörle bir araya getirmeye çalışanları Mevlana’yı okumaya, anlamaya çağırıyorum” dedi.

         Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise “Bugün Türkiye, İslamiyet’in en özgür, en akılcı, en ileri yaşandığı yerdir. İslamiyet ile demokrasi, İslamiyet ile laiklik, İslamiyet ile özgür kadın anlayışları en ileri ölçüde bağdaştırılabilmiştir” dedi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

         3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Rusya Ulaştırma Bakanı Igor Levitin ile İstanbul’da Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi. Bakan Yıldırım görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasında karayolu, denizyolu, demiryolu-denizyolu kombine ve havayolu taşımacılığının yıldan yıla gelişen bir grafik çizdiğini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

           Levitin ise gemiciliğin güvenliği üzerinde durduklarını, daha önce var olan anlaşmazlık konularını çözdüklerini ve gerekli anlaşmaların 2009’da imzalanacağını söyledi.

         4- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, kriz söylentilerine rağmen Türkiye’de tasarruf sahiplerinin bankalardaki mevduatlarını arttırdığını belirterek, “Bankalarımızı, üzerinden para kazandıkları ülkeye, tüketiciye ve üreticiye daha sadık olmaya, daha vefalı davranmaya davet ediyorum” dedi.

         5- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) gündem toplantısında yaptığı konuşmada, reel sektörün borçları için yeni bir yapılandırma çalışması yaptıklarını belirterek, “Özel sektör kaygılanmasın, finansman sağlanır” dedi.

         6- ABD Hazine Bakanı Henry Paulson CNBC televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ve diğer ülkelerdeki mali otoriteler tarafından alınan önlemler sayesinde sistem açısından önemli olan mali kuruluşların ayakta kalacağını ifade etti.

         7- Cezayir’de düzenlenen ve OPEC üyesi ülkelerin petrol bakanlarının katıldığı toplantının ardından yapılan açıklamada, petrol üretiminin günlük 2.2 milyon varil kısılması konusunda anlaşma sağlandığı ve bu anlaşmanın rekor seviyedeki petrol fiyatlarını desteklemesini umdukları belirtildi.

18 ARALIK 2008

           1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Devletin ve hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere, 1915 olaylarının Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını, Türkiye'de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu öz güvenin bir göstergesi olarak gördüğü ve TBMM üyeliği, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerden bugüne kadar, en çetin ortamlar dahil her türlü uluslararası platformda ve dış temaslarında Türkiye'nin 1915 olayları ile ilgili iddiaları ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarca açıkça ifade ettiği ve kuvvetle savunduğu” belirtildi.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan Reuters ajansına verdiği demeçte, Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra hükümet ve muhalefeti anayasa reformu konusunda bir uzlaşı aramaları için toplantıya davet edeceğini söyledi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan MEB Şura Salonu’nda düzenlenen “e-Devlet Kapısı” projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, göreve geldikleri ilk günden itibaren bürokratik yapıyı vatandaşlara daha iyi hizmet eder hale getirmenin çabası içinde olduklarını belirterek “Fiziki ortamlarda sunulan kamu hizmetlerinin elektronik ortama taşınması ve internet üzerinden yürütülebilmesi, bu çerçevede devrim niteliğinde bir yenilik olarak görülmelidir. Kamu hizmetlerinin sanal ortama taşınması olarak ifade edilen bu süreç, ülkemizde yepyeni bir dönem açmaktadır” dedi.

         Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet bakanları Mehmet Aydın ve Mehmet Şimşek ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

         4- Savunma Sanayi İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

         5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada “Demokrasilerde iktidarla muhalefet tartışması esastır. Muhalefetin başka bir muhalefet partisiyle tartışmasına ilk kez tanık oluyoruz. MHP, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa değişikliklerinde AK Parti’ye payanda olmuştur. Şimdi de CHP’ye sataşmaya çalışıyor. İktidar adına mı bizimle tartışmak istiyor? İktidarla biz her platformda tartışırız. MHP’nin araya girmesine gerek yok” dedi.

         6- Maliye Bakanlığı, Kasım ve Ocak-Kasım dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 11 ayda faiz dışı fazla geçen yıla göre yüzde 8.8 oranında artarak, 40 milyar 518 milyon YTL olarak gerçekleşti.

         7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik İzmir’de Sosyal Güvenlik Kurumu Narlıdere Geriatrik Bakım Merkezi ek tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik reformu ile insanlar arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırıldığını ve dezavantajlı grup olarak nitelenen genç, kadın, yaşlı ve özürlülere dönük düzenlemelerin hayata geçirildiğini söyledi.

         8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay İstanbul’da düzenlenen ‘2009 yılı Reklam Kampanyası’ tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2009 yılı reklam kampanyasına 100 milyon YTL bütçe ayırdıklarını belirterek, kampanyanın Ocak 2009’da 80 ülkede aynı anda başlayacağını söyledi.

         9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında “Sözde bazı aydınlarımız, sözde Ermeni soykırımı iddialarına sanki bir cevap verilmesi gerekiyormuş gibi özür dileme kampanyası başlattı. Toplumun her kesiminde bu kampanyaya karşı milli ruh sergileme gibi bir davranış gelişti. Bu kampanyayı yapanlardan Türk milleti olarak utanmamız gerektiğini söylüyorum” dedi.

         10- Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada “Son dönemdeki veriler ekonomideki yavaşlamanın derinleştiğine işaret etmektedir. Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların iç ve dış talebi uzunca müddet sınırlamaya devam edeceği ve bu çerçevede enflasyon üzerindeki aşağı yöndeki baskının süreceği düşünülmektedir” denildi.

         11- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Türkiye gazetesine verdiği demecinde “Krizde yapılacak en doğru şey, işbirliğidir. Bazı İslam ülkelerinde bulunan büyük finansman imkanları, bu ülkeler arasında iyi bir yatırım potansiyeli olarak kullanılabilir” dedi.

         12- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, İspanyol Expansion gazetesine verdiği demecinde, ekonomik verilerde kötüleşmenin devam edeceğini, ekonomide toparlanmanın 2009 sonu ile 2010 başını bulacağını söyledi.

 19 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada “Tüm dünyayı ilgilendiren ekonomik krizin, yüksek büyüme performansı gösteren bizim gibi ülkeleri etkilememesi ve bunların dışında kalacağımızı düşünmek mantıklı olamaz. Türkiye’de hükümet, iş dünyası, sendikalar, herkes büyük bir dayanışma içine girmezse hep beraber kaybederiz” dedi.

         TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise ekonominin her gün kan kaybetmekte olduğunu belirterek, ekonomik krizin geldiği noktada suçlama, yakınma ve tehdit içeren yaklaşımların tolere edilemeyeceğini söyledi.

         2- TBMM Başkanı Köksal Toptan İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda, gazetecilerin Ermenilerden özür dileme kampanyasına ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan “Kampanyayı doğru bulmuyorum. Bir kafa karışıklığına sebep olur. Ne kadar iddia varsa biz bütün belgeleri ortaya koymaya hazırız. Bunlar araştırılıp, incelensin ama bu işi tarihçiler yapsın. Öldürülen 40 günahsız diplomatımız için kim özür dileyecek” dedi.

         3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Genel Kurul toplantısında, krize karşı ne zaman ne önlem gerektiyse aldıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, ekonomide son 6 yılda elde edilen başarılara değinerek, bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının yüzde 11.5’ten yüzde 1.6’ya, hazine borçlanmasında faizin yüzde 30’lardan yüzde 7.8’lere gerilediğini belirtti.

         4- Genelkurmay İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Ermenilerden özür dileme kampanyasının hem yanlış hem de zararlı olduğunu belirterek ”Bizim burada görüşümüz; yapılanları kesinlikle doğru bulmuyoruz. Özür dileme, yanlış olduğu kadar zarar verici sonuçlar da doğurabilecek bir davranıştır” dedi.

         5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik MÜSİAD’ın İzmir’deki Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada “Kriz yaza doğru daralmaya girerse, kamu bankaları aracılığıyla istidamı koruma imkanımız var. Türkiye dinamik bir ülke; 800 bin kişi işten çıkıyor, 800 bin kişi işe giriyor” dedi.

         6- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, 2009 yılında işsizliğin artacağını ve Türkiye’de daha fazla fakir insan olacağını söyledi. Zachau, 2009’da büyük ihtimalle GSMH büyümesinin 0’ın biraz altı ile yüzde 2 arasındaki bir aralıkta gerçekleşeceğini kaydetti.

         7- Türkiye’nin AB’ye katılım süreci çerçevesinde ‘Sermayenin Serbest Dolaşımı’ ile ‘Bilgi Toplumu ve Medya’ fasılları müzakerelere açıldı. Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki konferansın ardından düzenlediği basın toplantısında, bundan sonraki süreçte reformları ilerletmede ve teknik kriterleri karşılamada kararlı olduklarını belirterek “AB’den beklentimiz; katılım sürecinin yolundan şaşırtılmasına izin verilmemesi “ dedi.

         8- Filistin’de Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas, İsrail’le sona eren ateşkes anlaşmasının yenilenmeyeceğini ve Gazze’ye yönelik her türlü saldırıya yanıt vereceklerini açıkladı.

         9- Belçika Başbakanı Yves Leterme istifa etti.

20 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa’da toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim törenlerinde yaptığı konuşmada, bölgesel milliyetçiliğe karşı olduklarını belirterek “Ermenisiyle, Rumuyla bu ülkeyi vatan gören hiç kimseyle meselemiz olamaz. Benim Kürt kardeşime bakışımla Türk kardeşime bakışım arasında en ufak bir fark yoktur” dedi.

         2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay TBMM’debakanlığınınbütçe görüşmeleri sırasında, güvenlik güçleri ile ilgili sorular üzerine “Polis, vatandaşla muhatap olduğunda kimlik göstermek zorundadır. Bunu bütün polis ve vatandaşlar bilsin” dedi.

         3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ İstanbul’da düzenlenen 89. Bab-ı Ali Toplantıları’nda yaptığı konuşmada, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile anne ve bebek sağlığı konularında büyük ilerlemeler sağladıklarını belirterek, 2008 yılında hastanede yapılan doğum oranının yüzde 92’ye çıktığını, bebek ölüm hızının binde 17.5’e, anne ölüm oranının ise yüz binde 19’a indiğini söyledi.

         4- Irak Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haşimi, Ankara’ya özel bir mesajla gelip gelmediğinin sorulması üzerine ABD-Irak güvenlik anlaşmasının (SOFA) ardından yeni bir döneme girildiğini belirterek, Türkiye ile ortak çıkarlar çerçevesinde konuşacak pek çok şey bulunduğunu söyledi.

         Haşimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü’nde görüşmesinin ardından İstanbul’a gitti. Atatürk Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haşimi, Cumhurbaşkanı Gül ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek “Görüşmede güvenlik, ekonomi, ikili siyasi ilişkiler ve çeşitli konular ele alındı” dedi.

         5- Japonya’da Bakanlar Kurulu, ekonominin durgunluktan kurtarılması amacıyla 54 milyar dolarlık yeni bir ekonomik paketi onayladı.

21 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda, 29 Mart 2009’ta yapılacak yerel seçimlerde, İstanbul’dan Kadir Topbaş, İzmit’ten ise İbrahim Karaosmanoğlu’nun yeniden AK Parti büyükşehir belediye başkan adayı olduğunu açıkladı.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin tüzük ve program değişikliğinin yapıldığı 14. Olağanüstü Kurultay’da, Ermenilerden özür dileme kampanyasına ilişkin olarak, kimsenin yapay azınlık oluşturma çabalarına izin vermeyeceklerini belirterek, bu tür tuzaklar karşısında dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi.

         3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da düzenlenen, Diyarbakır-Şanlıurfa Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, GAP Eylem Planı kapsamındaki çalışmalara yönelik 2009 yılı için 963 milyon TL ek bütçe ayrıldığını belirterek, İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışması ile 2009’da Diyarbakır ve çevresinde 2 bin kişinin 20 branşta eğitime tabi tutulacağını söyledi.

         4- Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye’nin terörle mücadelede Irak’tan beklentilerinin yanı sıra, küresel ekonomik krize yönelik alınacak tedbirler ele alındı.

         5- Temaslarda bulunmak üzere Suriye’ye giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Başbakan Naci Otri ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari ile görüştü. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Otri, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı öncesi, Türk özel ve kamu bankaları yetkilileri ile bir araya geldiklerini ve pek çok konuda mutabakata vardıklarını söyledi.

         Başbakan Yardımcısı Ekren ise “Ekonomik işbirliği için en önemli şart, siyasi istikrar ve barıştır. İki ülke liderlerinin ortaya koyduğu iradeden sonra bize düşen, ekonomik açılımı yapmaktır” dedi.

22 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulde, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da yer aldı. Görüşmenin ardından Başbakanlık Konutu’na geçen Olmert, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

          2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesinin 78. yıl dönümü nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yayımladığı mesajında, laiklik ilkesinin demokrasi ve sosyal hukuk devletinin güvencesi olduğunu belirterek “Laikliğin siyasi ve kısır tartışmaların malzemesi yapılarak yıpratılmasının, büyük sorunlara yol açacağı dikkatlerden kaçmamalıdır” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, hafta sonunda gerçekleştirilen kurultayda kabul edilen yeni parti programının çağın ve AB’nin gerekleri göz önünde tutularak hazırlandığını belirterek “Programımız, bir iktidar programıdır” dedi.

         4- Merkez Bankası, Aralık 2008 Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre; yıl sonu enflasyon beklentisi TÜFE bazında yüzde 11.14’den yüzde 11.04’e geriledi.

         5- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen “Yatırım 2009” başlıklı panelde yaptığı konuşmada “Tasarruftan uzaklaşıp hak etmediğimiz bir tüketime ve lükse yöneldik. Bu yüzden daima bir takım güçlerin yardımına muhtaç kalıyoruz” dedi.

         6- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani CNN-Türk televizyonuna verdiği demecinde, Türkiye ile Irak arasında başlayan sürecin olumlu olduğunu ve artık Türkiye’nin önemini kavradıklarını belirterek, stratejik iş birliği mekanizmasının daha aktif işlemesi gerektiğini söyledi. Terör konusuna da değinen Talabani “Silahlı mücadele devrinin geride kaldığını düşünüyoruz. Türkiye’deki Kürtler şunu anlamalı; meselenin çözümü PKK’nın yöntemiyle olmaz. Dağlarda bulunanlar, silah bırakmalı” dedi.

         7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs meselesine kalıcı çözüm bulunması amacıyla başlayan müzakereler çerçevesinde 13. defa bir araya geldi. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, hala görüşülmesi gereken çok konu olduğunu, kaydedilen ilerlemenin yeterli olmadığını, ancak iki liderinde görüşmelerin başarıyla sonuçlanması için kararlılık gösterdiğini belirtti.

23 ARALIK  2008

         1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya Köşkü’nde düzenlenen TÜBİTAK bilim, hizmet, teşvik ve özel ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, bilim ve teknolojiye yapılacak yatırımların kendisini ancak birkaç sene içinde gösterebileceğini, bu yatırımların veriminin de paha biçilmez değerde olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin dünyanın her yerinde hizmet veren bilim adamları yetiştirdiğini söyledi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Gürcistan Başbakanı Grigol Mgaloblişvili’yi kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin, Gürcistan’da Ağustos ayındaki çatışmanın başladığı ilk günlerden itibaren sorunların barışçıl yollardan çözümü için çaba gösterdiğini söyledi. Mgaloblişvil de yaptığı açıklamada, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin çok sağlam bir zemine dayandığını, iki ülke arasında çözülmeyecek bir konunun bulunmadığını söyledi.

         3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada “Cansuyu Kredi Desteği’ne 20 binin üzerinde başvuru olduğunu ve bütün müracaatları değerlendiklerini belirterek “Talepler 700 milyon YTL’ye ulaşana kadar başvuruları ele alacağız. Kredi verilen KOBİ sayısı ortalama 12-13 bini bulur. 2009 yılında Cansuyu kredisine benzer yeni bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Bu kez sadece KOBİ’lere değil, hem esnaf hem de hizmet sektörüne KOSGEB aracılığı ile sıfır faizli kredi vereceğiz” dedi.

         4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı ile Anadolu Kültür Dernekleri öncülüğünde kurulan Alevi Enstitüsü’nün açılışında yaptığı konuşmada, Alevilerin Kahramanmaraş ve Sivas olayları başta olmak üzere, pek çok acı olayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Bundan dolayı devletin bir görevlisi olarak özür dileyerek, şükranlarımı sunarım” dedi.

         5- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Milliyet gazetesine gündeme ilişkin yaptığı açıklamada “Anadolu, medeniyetlerin her birinden istifade eden büyük bir insan mozaiğidir. Böyle olduğu için Anadolu insanının kendine özgü hoşgörüsü vardır” dedi.

         6- Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince Antalya’da düzenlenen ‘Finansal Dalgalanmaların Reel Sektöre Etkisi’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada “Bizim tasarruf sahiplerimiz vadeli mevduatı ve çok kısa süreli mevduatı çok seviyorlar. Onu kaçırmadan hatta artırarak faiz silahını Merkez Bankası’nın gereğince kullanacağını düşünüyorum. Türkiye’de faizlerin sıfıra düşürülmesi felaket olur” dedi.

24 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir mesaj yayımlayarak Hıristiyan vatandaşların Noel Bayramı'nı en samimi duygularla kutladığı ifade edildi. Mesajda ''Kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız, milletimizin eşit ve şerefli üyesidir. Millet hayatının her türlü tecellisinde ortaktır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti, bu ilkeyi şiar edinmiş yüce milletimizin her ferdinin kardeşlik, birlik ve dayanışma duygularıyla yek diğerine kuvvetle kenetlendiği demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir” ifadesi kullanıldı.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun ODTÜ’de düzenlenen toplantısında, uluslararası finans piyasalarında ortaya çıkan krizi fırsata dönüştürmek zorunda olduklarını belirterek “Türkiye olarak, dünyada ve bölgemizde daha güçlü bir devlet olmak amacındayız. Bunun için de dünyanın ilk on ekonomisi arasında yer almak istiyoruz” dedi. 

Toplantıya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler katıldı.

         3- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, kapatılan belde belediyelerinin dava açmalarına ilişkin yasal sürelerin başlangıç tarihinin, 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un yayımlandığı 22 Mart 2008 yerine Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayımlandığı 6 Aralık 2008 günü esas alınacak şekilde değerlendirilerek, Mahkeme kararının değiştirilmesine yol açan bir sonuca ulaşıldığı bildirildi. Açıklamada ''Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına uyulmaması ya da  mahkemenin öngörmediği bir sonuç çıkarılması Anayasa'nın 153. maddesinin ihlal edilmesi sonucunu doğurur'' denildi.

         Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kapatılması öngörülen 862 belde belediyelerinden nüfus sayımının iptali için öngörülen süre içinde dava açanların yerel seçime katılabileceklerine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

         Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısından ayrılırken konu ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan “Bu kararı alan merci TBMM'dir, yani yasama organıdır. Yasama organının böyle bir kararı almasından sonra Anayasa Mahkemesi’ne itirazda bulunulmuştur ve Anayasa Mahkemesi de bazı düzeltmelerle bu kararı onaylamıştır. Ben doğrusu yeni bir şey öğrendim şimdi. Türkiye'de ikinci bir Anayasa Mahkemesi daha çıktı. İkinci bir Anayasa Mahkemesi yok ve yasama organının çıkardığı kanunların üzerinde tasarruf yetkisi olan sadece Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

         4- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen 18. Akdeniz Toplantısı’nda yaptığı “Türkiye ve Küresel Kriz” başlıklı konuşmada, “Dünyanın 100 yılda bir karşılaştığı çok ciddi bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Hükümet olarak 2007 yılından beri bu krizi öngörmüştük. Bu sebeple enerji, istihdamda vergi yüklerinin azaltılması, sosyal güvenlik reformu ve Ar-Ge ile kurumlar vergisi indirimleri yaptık” dedi. IMF ile gelinen noktada tedbir büyüklüğü konusunda yaklaşık bir anlaşma bulunduğunu ifade eden Bakan Şimşek “Dünya normalleştiğinde Türkiye çok ciddi bir çıkış yakalayacak” dedi.

         5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) tarafından düzenlenen ‘Yılın Verimli İşçi-İşveren, İş Kadını, İş Adamı’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, işçi çıkarmalarına değinerek “İkisi de birbirinin tamamlayıcısı. Yani işçi olmazsa, işveren olmaz. İşveren olmazsa, işçi olmaz” dedi.

         6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) aralık ayı toplantısında yaptığı konuşmada, Merkez Bankası’nın, finansal piyasalarda güveni artıracak likidite önlemlerini etkin bir şekilde aldığını ve bankanın değişen koşullara göre, gereken önlemleri esnek bir şekilde almaya devam edeceğini açıkladı. Belirli sektörlere kaynak aktarılmasından ziyade, üretimin artırılmasının hedeflenmesi gerektiğini belirten Yılmaz “Vadelerin uzamasını, reel faizlerin daha da düşmesini istiyorsak, fiyat istikrarı ve mali disiplinden ödün vermememiz gerekmektedir” dedi.

         7- BDDK tarafından Türk Bankacılık Sektörü Kur Riski Değerlendirme Raporu-Eylül 2008 sayısındaki açıklamada “Bankaların, kredi müşterisi durumunda olan şirketler kesiminin, yurt dışında kullandığı krediler nedeniyle taşıdıkları kur riskinin potansiyel bir kredi riskine dönüşme tehdidi devam etmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

         8- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’e yüzde 55 olan AB pazarının yüzde 48’e gerilediğini, buna rağmen Körfez, Uzakdoğu ve Afrika’ya yönelik ihracatın arttığını anlattıklarını kaydetti. Büyükekşi, “AB’deki büyüme oranları düşerken diğer bölgelerde artacak. Yeni pazarlar bulma konusunda destek istedik. O da memnuniyetle karşılığını verdi” dedi.

         9- Suriye sınırındaki nöbet değişiminden dönen askerlere Şırnak’ın Cizre ilçesinin merkezinde terör örgütü PKK tarafından saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı.

         10- Irak Başbakanı Nuri El Maliki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Maliki, terör eylemlerinin sona erdirilmesi için her türlü faaliyete destek verdiklerini söyledi. Maliki, Türkiye-Irak-ABD arasındaki üçlü mekanizmanın görevinin terör örgütü PKK’ya karşı koymak ve faaliyetlerini önlemek olduğunu belirtti.

         11- Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve Arnavutluk Halk Meclisi Başkanı Jozefine Topalli ile bir araya geldi. Topalli görüşme sırasında, Arnavutluk’un NATO’ya katılım anlaşmasını onayladığı için Türkiye’ye teşekkür etti. Türk şirketlerinin Arnavutluk’taki faaliyetlerinden memnun olduklarını kaydeden Topalli, iki ülke arasında 800 milyon dolarlık ticaret hacminin daha da arttırılması gerektiğini söyledi.

         Başkan Toptan yaptığı açıklamada, “Arnavutluk turizm, enerji ve altyapı alanında yatırım yapılabilecek, güven duyulabilecek bir ülkedir” dedi

25 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen ‘Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödülleri’ töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe ABD ve Çin’den sonra 3. sırada yer aldığını belirterek, ihracata yıllık 3 milyar dolarlık bir ek destek sağladıklarını söyledi.

         Törene katılan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de yaptığı konuşmada, yurtdışı projelerde Türk mühendis ve işçisi çalıştırmayı kolaylaştıracak ve teşvik edecek sistemlere daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

         2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Sarıkamış Harekatı’nın 94. yılı dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline hitaben yayımladığı mesajda “Sarıkamış Harekatı, ulusumuzun vicdanında bıraktığı silinmez izlerle ‘vatan’ düşüncesinin zihinlerde yerleşmesini sağlamıştır. Bu düşüncenin olgunlaşması, şahsi hırs ve hayalin ötesinde gayesi yalnızca milli egemenliğe dayanan, kayıtsız ve şartsız bağımsız bir Türk devleti kurmak olan Türk ordularının ebedi başkomutanı olan Atatürk’ün etrafında ulusumuzun kenetlenmesini sağlamıştır. Ulusal birliğimizin ve bölünmez bütünlüğümüzün teminatı olan TSK, şanlı tarihinden aldığı güçle varlığımızın sonsuza kadar sarsılmaz teminatı olmaya devam edecektir” dedi.

         3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren İstanbul Sanayi Odası’nın meslek komiteleri toplantısında yaptığı konuşmada, mali ve parasal disiplinin şart olduğunu belirterek “Amacı belirlenmiş talep ve arz şoklarını net şekilde yönetebilecek bir kamu harcaması olduğunda, bunu da yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz” dedi. 

         Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da bankacılık sisteminin, geçmiş dönemlerdeki alışkanlığını sürdürerek, reel sektöre verdiği kredileri azalttığını, faizleri artırdığını ve bazı kredileri geri çağırdığını söyledi. Aynı zamanda özel sektörün de kendini garantiye alma çalışmasının, daralmayı tetiklediğini belirten Bakan Çağlayan, bankacılık sektörünün işlevinin, topladığı mevduatı dağıtmak olduğunu kaydetti.

         4- Anayasa Mahkemesi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in açtığı iptal davasında, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) kurulmasını öngören yasayı oybirliğiyle iptal etti.

         5- Danıştay Başkanlar Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından dün yapılan ''Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının bağlayıcı olduğu, kararlarına uyulmaması ya da mahkemenin öngörmediği sonuç çıkarılmasının Anayasa'nın 153. maddesinin ihlali sonucunu doğuracağı'' şeklindeki açıklamaya atıfta bulunularak, “Danıştay 8. Dairesi’nin, Anayasa ve Danıştay’ın Kanunu’nun vermiş olduğu yetki çerçevesinde verdiği karar, üst yargı yerince yürütülmesi durdurulmadığı ya da bozulmadığı sürece, Anayasa’nın 138. maddesi uyarınca yasama ve yürütme organları ile idareyi bağlayıcı niteliktedir” denildi.

         Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi tarafından dün yapılan açıklamaya ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Kılıç “Önceden dava açan beldeler dışındaki beldelerin kapatılacağına ilişkin karar, 5’e karşı 6 oyla alındı. Açıklama, çoğunlukta olan 6 üyenin onayı doğrultusunda yapıldı. Bundan sonraki iş tamamen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) inisiyatifi ve iradesi içindedir” dedi.

         Öte yandan Anayasa Mahkemesi üyeleri düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, “Anayasa’nın 149. maddesine göre, Anayasa Mahkemesi, başkan ve 10 üye ile toplanır, salt çoğunluk ile karar verilir. Belirtilen usule uyularak yapılmayan açıklamalar mahkeme görüşü olarak kabul edilemez” denildi.

         CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve YSK arasındaki kaosun hukuk mekanizmalarını işletmediğini belirterek “Bunların temelinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye’de ikinci bir Anayasa Mahkemesi  mi var?’ değerlendirmesi yatıyor” dedi.

           Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kişi ve kurumlar, anayasa ve yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde kalmaya ne kadar özen gösterirse, Türkiye’deki sorunlar o düzeyde asgariye indirilmiş olur” dedi.

         6- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek TRT’de yayınlanan bir programda yaptığı açıklamada, bankalara, reel sektöre kredi verme imkanı sağladıklarını belirterek, “Krizden dolayı biraz tedirginler. Başka sorun yok. Krizi fırsata dönüştürmeye çalışan bankalara izin vermeyiz” dedi.

         7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda yaptığı konuşmada, elektronik ortamda tam anlamıyla bilgi güvenliğinin sağlanması için küresel işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

         8- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücretin, asgari geçim indirimi dahil, 2009’un ilk altı ayında 16 yaşından büyükler için net 527,13 YTL, ikinci altı ayında ise 546,48 YTL olarak tespit edildiğini açıkladı.

         9- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, yüzde 3.4 olan kredide takibe dönüşüm oranının bir miktar daha yukarı çıkacağını ancak 2001 yılındaki gibi olmayacağını söyledi.

26 ARALIK 2008

         1- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, PKK terör örgütünün Cizre’de yaptığı saldırıyla ilgili bilgi verdi Tuğgeneral Gürak, teröristlerin 2 kişi olduğunun değerlendirildiğini belirterek, yakın mesafeden açılan ateş sonucu 3 personelin şehit olduğunu, 9 personelin de yaralandığını bildirdi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin “Yüksek yargı organları arasında yaşanan tartışmaların ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın istifasını isteyecek misiniz” sorusuna cevaben “Olayı kişiselleştirmek doğru değil ama yeni programımızda yazdığımız gibi artık bir hukukçunun yüksek mahkeme başkanı olmasının ne kadar doğru ve yerinde olacağı ortaya çıkmıştır” dedi.

         DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ise yaptığı yazılı açıklamada, yüksek yargı organları arasında yaşanan tartışmanın hayret ve ibret verici bir boyut kazandığını söyledi.

         3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, 2008 ihracat hedefi olan 125 milyar doların aşıldığını belirterek “Krizden komşularımızla birlikte çıkacağız. Birlikte kalkınıp zenginleşeceğiz” dedi.

         4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Antalya Belek’te düzenlenen ‘Sinerjitürk 2008’ toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2007 yılı rakamlarıyla milli gelirinin yüzde 1,9’unun savunma ve güvenlik harcamalarına ayrıldığını ve bu itibarla, Brezilya ve İran’ın ardından dünyada 14. sırada yer aldığını söyledi.

         Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar da yaptığı konuşmada, Sinerjitürk gibi organizasyonların, Türkiye’nin yurtdışındaki insan gücünden daha etkin bir şekilde faydalanmasına imkan vereceğini ifade etti.

         5- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2009 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kamu personeline Ocak 2009 itibariyle yüzde 4, Temmuz 2009’da ise yüzde 4.5 oranında zam yapılacağını söyledi. Bakan Unakıtan, bütçe disiplinini sağladıklarını, bütçe açıklarını azalttıklarını ve bu konuda birçok Avrupa ülkesini geride bıraktıklarını kaydetti.

         6- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, sözleşmeli çalışan 50 bin öğretmenin hizmet bölgelerine göre 3 ile 5 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçirileceğini söyledi.

            7- Türk Tarih Kurumu’ndan (TTK), bir grup aydın tarafından düzenlenen Ermenilerden özür dileme kampanyasına ilişkin olarak yapılan açıklamada, özür dileme kampanyasının; zamansız, taraflar arasında güven ortamını zayıflatacak ve halkların birbirinden uzaklaşmalarına sebep teşkil edecek bir metin ve yeni bir engel olarak görüldüğü kaydedildi.

         27 ARALIK 2008

         1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çeşitli açılışlarda bulunmak üzere gittiği İzmir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, 860 belde belediyesinin kapatılmaması nedeniyle hukuk krizi yaşandığını belirterek “Hükümet, belediye olmuş beldelerin elinden bu hakkı almak istedi. Ancak yargı buna izin vermedi. Yanlış iş mahkemeden döndü. CHP, bu mücadelenin öncülüğünü yaptı ve başardı” dedi.

         2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararları, Anayasa’nın 153. maddesi gereğince her kişi ve kurumu bağlar. Danıştay’ı da bağlar. Benim açıklama yapmamın nedeni de budur. Ben Mahkemenin kararını savundum” dedi.

         3- TBMM Genel Kurulu’nda, 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısı kabul edildi. Genel Kurul’da hükümet adına söz alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ''Muhalefet demokrasilerde vazgeçilmezdir. Bütün bu nedenlerden dolayı, çağdaş demokrasilerde muhalefet sorunun değil, çözümün bir parçasıdır. Sorunun bir parçası olan muhalefet, ülkenin de demokrasinin de başına gelebilecek en büyük felakettir. İşlevsiz, çözümsüz, alternatif oluşturmayan bir muhalefet, demokrasi dışı ve karşıtı, modern-postmodern arayışların baş müsebbibidir” dedi.

         4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen “Küresel Bunalım ve Türkiye Ekonomisi” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, “Krizden tek başına çıkmamız mümkün değil, bütün dünya ile birlikte çıkacağız. ABD’de konut sektöründeki fiyatların artması, enflasyonun olması krizin sona erdiğini gösterecektir” dedi.

         BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ise yaptığı konuşmada, reel sektörde sıkıntı gözlendiğini dile getirerek, süreci iyi izlemek ve “önleyici hekimlik yapmak” ayrıca bankacılık sektörünün yaratıcılığına zarar vermemek gerektiğini söyledi.

         5- İsrail, 19 Aralık’ta sona eren altı aylık ateşkesin ardından Gazze’ye bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda çok sayıda sivil vatandaş yaşamını yitirdi.

Saldırı üzerine TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Barış için bu kadar çaba gösterdiğimiz dönemde, İsrail’in böyle bir yola tevessül etmesi her şeyden önce barışa indirilmiş darbe. Süratle bu yaklaşımın durdurulmasını, vazgeçilmesini vurguluyorum” dedi. Şu an İsrail’le herhangi bir diplomatik girişim içerisine girmeyi bile gereksiz gördüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’u telefonla arayarak, İsrail’in saldırıyı hemen durdurması ve insani yardıma izin verilmesi için çaba göstermeye çağırdığını söyledi.

 28 ARALIK 2008

         1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Altındağ ilçesinde düzenlenen toplantıda, AK Parti’nin 18 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada “70 milyonu kucaklıyoruz. Hizmet ve birlik siyasetinin adresiyiz. Bizi yolumuzdan saptırmak isteyenler olabilir. Ancak ne aldanan ne de aldatan olmayız. Millete hizmetten şaşmayız” dedi.

         2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bazı açılış törenlerine katılmak için gittiği Trabzon’da, partisinin Trabzon belediye başkan adayının mevcut belediye başkanı Volkan Canalioğlu olduğunu açıkladı.

         Öte yandan Baykal, İstanbul’da Bahçeşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ve Gelişim Akademisi’nin açılış töreninde, belde belediyelerin kapatılmasını eleştirerek “Bahçeşehir Belediyesi kapatılmıştır ama size söz veriyorum, CHP iktidarında Bahçeşehir tekrar belediye olacak“ dedi.

         3- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin katıldığı bir televizyon programında, Danıştay’ın, kapatılması öngörülen belde belediyeleriyle ilgili kararını eleştirerek “Kamuoyunda; Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar ama Danıştay’ı, YSK’yı bağlamaz şeklinde kamuoyu oluştu. Anayasa Mahkemesi’nin kararları herkesi bağlar, Danıştay’ın böyle bir karar vermemesi gerekirdi” dedi.

         4- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Ermenilerden özür dileme kampanyası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’de ifade özgürlüğünün olduğunu ve yasaklayıcı bir tutum içinde olmalarının mümkün olmadığını belirterek “1915 olaylarının da parçası olduğu kritik bir müzakere sürecinde bizim tezlerimizi zayıflatacak bir kampanyanın şu an yürüttüğümüz sürece bir faydası yok, hatta tam tersine zarar verebilir” dedi.

         5- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliğiyle İstanbul’da düzenlenen ‘Bilgi Toplumu ve Medya’ konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile görüşmelerinde fasılların açılışının sürdüğünü hatırlatarak, ancak bunun beklenen hızda gerçekleşmediğini söyledi.

         6- İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında ölü sayısı 280’e çıkarken, yaralı sayısı 900’ü aştı. Filistin İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda yerleşim birimlerinin vurularak, sivillerin hedef alındığı kaydedildi.

         Saldırılar, Arap ülkeleri ve İran’da kınandı. BM Güvenlik Konseyi ise taraflara şiddete derhal son vermeleri çağrısında bulundu.

         Öte yandan Gazze’deki son gelişmelerin ardından, Suriye, İsrail’le Türkiye aracılığıyla sürdürdüğü Golan Tepeleri ile ilgili görüşmeleri askıya aldı.

29 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne YÖK’ün önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Yunus Söylet’i atadığı belirtildi.

         2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt’i kabul etti. Kabulün ardından İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği hava harekatını değerlendiren Başbakan Erdoğan “İnsani trajediye sessiz kalınamaz. Uluslararası toplum mutlaka harekete geçmeli. Özellikle BM’ye bu konuda büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Türkiye’nin bu konudaki çabaları yoğunlaşarak devam edecektir. Burada birinci öncelik; saldırıların bir an önce sona erdirilmesi ve acil yardımların süratle Gazze halkına ulaştırılmasıdır” dedi.

         Geyt, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından da kabul edildi. Bakan Babacangörüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Gelişmeler bölge istikrarını son derece olumsuz etkileyecek ve şiddet sarmalını artıracak nitelikte. Bu gergin hava mutlaka yumuşatılmalıdır” dedi. 

         3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırının ele alındığını belirterek, “Gazze’de yaşanan olaylar hepimizi ciddi bir şekilde üzmektedir. Türkiye, geleneksel dış politikasının da gereği olarak bölgede barışın ve huzurun tesisi bakımından elinden gelen çabayı göstermiştir, göstermeye de devam ediyor” dedi. Toplantıda, karşılıksız çek ve kredi kartı borçlarına ilişkin düzenlemenin de görüşüldüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek,  Merkez Bankası’nda tutulan kayıtların silinmesini içeren sicil affı ile ilgili tasarının TBMM’ye gönderileceğini söyledi.

         4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Recep Kömürcü’nün yedek üyeliğe seçilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Anayasa Mahkemesi, Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyini yakalamış, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tam bir yansızlık içinde koruyucusu ve en büyük güvencesi olacaktır” dedi.

         Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

         5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, nüfusu 2 binin altına düşen ve Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının yayınlandığı tarihten itibaren dava açan belediyelerin, tüzel kişiliğinin devam ettiğine karar verdi. Kurul, İçişleri Bakanlığı’nın Kovanlık Belediyesi’nin tüzel kişiliğinin devam ettiği yönünde karar veren 8. Daire’nin kararın düzeltilmesi istemini reddetti.

         6- ‘Yabancı Gözüyle İstanbul Uluslararası Fotoğraf Yarışması’ ödül töreni İstanbul’da yapıldı. 37 ülkeden 190 fotoğrafçının katıldığı yarışmada, İspanya’dan Zulema Josa birinci olurken, Avusturya’dan Maria Schnabl ikinci, İsviçre’den Catherine Gautier-le-Berre üçüncü oldu.

           Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay törende yaptığı konuşmada, ekonomik krize rağmen dünyada ve Akdeniz kıyısındaki ülkelerde turist sayısında azalma olurken, Türkiye’nin turist sayısında yüzde 12 yükselme olduğunu söyledi.

         7- TÜİK, Kısa Dönemli İş İstatistiği sonuçlarını açıkladı. Açıklamada, bu yılın 3. döneminde sanayide istihdamın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.4, inşaat sektöründe ise yüzde 6.8 azaldığı belirtildi.

         8- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün bir kamu bankası aracılığıyla üyelerine kullandırılacak kredilerle ilgili sözleşmenin imza töreninde yaptığı konuşmada,  yabancı bankalara atıfta bulunarak, “Kredileri geri çağırmaya son verin. Hacizleri durdurun, böyle devam ederse isminizi ifşa edeceğim” dedi.

         9- İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne başlattığı operasyonun 3. gününde ölen Filistinlilerin sayısı 360’a ulaşırken, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak Parlamentonun özel oturumunda yaptığı konuşmada, “Gazze sakinleriyle bir alıp veremediğimiz yok. Ama Hamas’la ve onun kollarıyla topyekün savaş halindeyiz” dedi.

         Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Jhondroe, şiddetin durması için Hamas’ın İsrail’e roket saldırılarını durdurması ve kalıcı bir ateşkesi kabul etmesi gerektiğini belirterek, “ABD, İsrail’in kendini savunmasının gerektiğini anlıyor” dedi.

         İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband Gazze’de acilen ateşkes ilan edilmesi ve tarafların derhal şiddete son vermeleri çağrısını yineledi.

         BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon üçüncü kez ateşkes çağrısı yaparken, dünya liderlerine İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarla ilgili olarak yeterli çaba göstermedikleri gerekçesiyle eleştiride bulundu.

30 ARALIK  2008

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, teröre karşı yürütülen çok yönlü mücadelenin tehditin bertaraf edilinceye kadar sürdürülmesi, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarının durdurulması, ABD ile Irak arasında imzalanan geri çekilme anlaşması sonrasında Irak'ta oluşacak yeni durum ve Kıbrıs'taki müzakere süreci konularının üzerinde durulduğu kaydedildi.

        2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında “2008, dünyada son derece önemli olayların cereyan ettiği, yüzyılda bir yaşanan büyüklükte bir mali krizin, gelişmiş ekonomiler başta olmak üzere bütün ülkeleri sarstığı bir yıl olarak hatırlanacaktır. Muhtemelen bu krizin etkilerini Dünya, 2009 yılında da hissetmeye devam edecektir. Bu çapta krizin Türkiye’yi etkilemesi kaçınılmazdır. 2008 yılı zor bir yıl oldu ama milletimiz için  kayıp bir yıl olmadı” dedi.

         3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Yunus Söylet’i atamasına ilişkin olarak “Artık Cumhurbaşkanı’nın tutarlılığından  söz etmek mümkün değildir” dedi.

         Baykal konuşmasında ayrıca “AK Parti 22 Temmuz seçimlerinde aldığı yüzde 47 oyu taşıyamadı. Cumhurbaşkanlığı seçimi çok önemli bir kırılma noktası oldu. Bu seçimden sonra toplumdaki tereddütler de artmaya başladı” dedi.

         4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürlüğü’nde Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş (TÜLOMSAŞ)ile yabancı bir şirket arasında gerçekleşen stratejik ortaklık anlaşmasının imza töreninde yaptığı konuşmada, imzalanan anlaşma ile yüksek teknoloji ürünü dizel elektrik lokomotiflerin imalatının TÜLOMSAŞ’ta gerçekleşeceğini söyledi.

         5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 1 Ocak 2009 tarihinde dolaşıma çıkacak Türk Lirası (TL) banknot ve madeni paraların tasarım ve boyutlarının tamamen yenilendiğini söyledi.

         6- KESK Genel Başkanı Sami Evren düzenlediği basın toplantısında “2008 yılında kriz bahanesi ile binlerce insanımız işini kaybetti. Binlerce insanımız iş bulma umudunu yitirdi. İnsanlarımız 24 YTL artışla yani günde 70 kuruşluk zamla açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildi. İşçiler sendika kurdukları için işten atıldı” dedi.

         7- Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin düzenlediği basın toplantısında “Bankaların Yargıtay kararına rağmen kredi kartı aidatı almaları bir soygundur. Faktoring şirketlerinin yaptığı yasal tefeciliktir. Yasal tefecilik krizle ortaya çıkmadı” dedi.

31 ARALIK 2008

         1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Gazze’ye yönelik harekatla ilgili olarak İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i telefonla aradığı belirtilerek “Sayın Cumhurbaşkanımız, siyasi ve insani durumdan duydukları endişeyi ifadeyle, ateşkesin bir an önce sağlanması çağrısında bulunmuşlar ve insani yardımların kesintisiz devamının önemini vurgulamışlardır” denildi.

         2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye ve dünya için önemli gelişmelere sahne olan bir yılın geride kaldığını belirterek, “Yeni bir yıla girerken şiddetten, terörizmden, ırkçılık, ayrımcılık ve aşırılıklardan arındırılmış, yoksulluk ve yolsuzluğun olmadığı, tabiat değerlerinin korunduğu, insanların barış içinde kardeşçe bir arada yaşadığı bir dünyaya ulaşma yolundaki umudumu ifade etmek istiyorum. İnsanlığın ortak geleceğinin, güvenliğinin ve refahının inşası için ülkeler arasındaki iş birliği ve dayanışmanın daha da geliştirilmesini ve 2009 yılının ülkemiz ve dünyamız için barış, huzur ve kardeşlik içerisinde geçmesini temenni ediyorum” dedi.

         3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Malatya’da AB İş Geliştirme Merkezi’nin açılışının ardından düzenlenen toplantıda, demokrasi ve ekonominin birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğunu belirterek, kaliteli bir demokrasiyi yaşamak için önce Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

         4- İsrail’in Gazze saldırısının ardından Ortadoğu ülkelerine yönelik barış temaslarının ilk durağı olan Suriye’ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edildi. Başbakan Erdoğan görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze'deki kabul edilemez durumun bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, bölge ülkeleri olarak bu konu hakkında birlikte neler yapılabileceğinin değerlendirileceğini kaydetti.

         5- BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu Sözcüsü Christopher Gunness AFP ajansına yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik harekatında hayatını kaybeden yaklaşık 400 kişinin en az dörtte birini sivillerin oluşturduğunu bildirdi.