11.1.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TRT 6 televizyon kanalının yayın hayatına başlaması nedeniyle Kürtçe dublaj ve Türkçe altyazıyla yayımlanan mesajında, “TRT’nin halkımızın konuştuğu farklı dil ve lehçelerde yayın yapıyor olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Kürtçe yayını TRT’nin yapıyor olmasını çok anlamlı buluyorum. Kürtçe yayının halkımızın birliğini, beraberliğini daha da pekiştireceğini ümit ediyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, TRT 6’nın Kürtçe yayına başlamasını çok önemli bir açılım olarak gördüğünü belirterek “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bütün vatandaşlarımız eşit hak ve hürriyetlere sahiptir. Demokrasi dairesi geniştir. Bu dairede herkesin kendini ifade etme hak ve imkanı vardır” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Zaman gazetesine verdiği mülakatta, 1915 olaylarıyla ilgili olarak bazı aydınların başlattığı ‘Ermenilerden özür dileme kampanyasının’ Türkiye-Ermenistan ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Melih Gökçek ile yola devam etme kararı aldıklarını açıkladı. Hizmet odaklı ve sorun çözecek siyaset için yola çıktıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Bizim milletvekillerimiz, teşkilatlarımız var. Belediye başkanlarımız gerek milletvekili gerekse teşkilatla uyumlu olacak. Uyumlu olacak ki omuz omuza, el ele oraya daha fazla hizmet götürme şansımız olsun. Milletvekillerini sadece Ankara siyasetini yürütmeleri için değil, aynı zamanda kendi illerinde yerel yöneticilerle de bu işleri takip etsin diye seçiyoruz” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, yüksek yargı organları arasındaki sorunların çözümünün anayasa değişikliği gerektirdiğini ve değişiklik teklifi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, yüksek yargının statülerini düzenleyen maddelerin de taslakta yer alacağını söyledi.

5- Mısır’a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Şarm El Şeyh kentinde görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Gazze’deki gerginliğin sona erdirilmesi için iki aşamalı bir plan üzerinde çalışılması gerektiğini, planın birinci aşamasının ateşkesin hemen sağlanması konusunda bir girişimin başlatılması, ateşkes sağlandığı takdirde ise ikinci aşamada Filistinli gruplar arasında uzlaşma çalışmalarına başlanılması olduğunu söyledi.

6- IMF, küresel ekonomik krizden korunması amacıyla Belarus’a 2.5 milyar dolar acil kredi desteği vermeyi kabul etti.

2 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Atv televizyonunda yayınlanan ‘Açık Kapı’ programında terörle mücadeleye ilişkin yaptığı değerlendirmede, önemli olanın terörü tamamen yok etmek olduğunu, eğer bu yapılamıyorsa da en düşük seviyeye çekmek olduğunu belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, TRT’nin Kürtçe yayın yapması konusunda “Devletin bir kurumunun etnik bir çabaya destek olur konumda ortaya çıkması çok yanlıştır” dedi.

3- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarlığında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin katıldığı ‘2008 yılı ihracatı ve 2009 yılı beklentilerine’ ilişkin düzenlenen basın toplantısında, aşırı değerli TL ve küresel krize rağmen, 2008’de yüzde 22.6 artışla ihracatın 131,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, 2003-2008 dönemini ihracattaaltın yıllar olarak nitelendirdi.

Büyükekşi ise 2008 aralık ayında sanayi ürünlerinde 5 milyar 795 milyon dolar ihracat sağlandığını belirterek, yüzde 28.95’lik düşüş meydana geldiğini söyledi.

4- TÜİK, 2008 Aralık ayında enflasyonun TÜFE’de yüzde 0.41, ÜFE’de yüzde 3.54 gerilediğini, yıllık enflasyonun ise TÜFE’de yüzde 10.6, ÜFE’de ise 8.11 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Malatya AB İş Geliştirme Merkezinin (ABİGEM) açılışının ardından yaptığı konuşmada, küresel mali kriz sonrasında reel sektörün durumunu değerlendirdi. Türkiye’nin 85 yılda 1 milyon 300 bin sanayiciye sahip olabildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Zenginleşmek istiyorsak ülke olarak tek yapmamız gereken şey, girişimci sayımızı artırmaktır” dedi.

6- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Yusufiye kasabasında düzenlenen intihar saldırısında 30 kişi öldü, 110 kişi yaralandı. Öte yandan yaralılardan bir kısmının nakli için, Türkiye’den Bağdat’a ambulans uçak gönderileceği bildirildi.

7- İsrail’in Gazze’ye sürdürdüğü hava operasyonu bir haftayı doldururken, İsrail’in son saldırılarında 3’ü çocuk, 8 Filistinli hayatını kaybetti. Gelişmeler üzerine başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde İsrail’in saldırılarına yönelik protesto gösterileri düzenlendi.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile başkent Paris’te bir araya gelen İsrail Dışişleri Bakanı Tzpi Livni, Gazze Şeridi’ne insani yardımların ulaştırılabilmesi için bir süre ateşkese gidilmesi önerisini reddetti. Livni, Gazze’de bir insani kriz olmadığını söyledi.

8- Sri Lanka’da ayrılıkçı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’na karşı kapsamlı operasyon başlatan askerler, gerillaların siyasi başkenti olarak nitelendirilen Kilinoçi’de kontrolü 10 yıllık aradan sonra ele geçirdi.

9- Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel Castro liderliğindeki devrimcilerin, diktatör Fulgencia Batista iktidarını yenilgiye uğratarak devrimi ilan edişinin 50. yıl dönümü nedeniyle halka hitaben yaptığı konuşmada, 50 yıl boyunca zorlu konularda kazandıkları başarıların temelinde direniş olduğunu belirterek, gelecek 50 yılın da sürekli bir mücadeleyle geçeceğini vurguladı.

3 OCAK 2009

1- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TRT-1'de yayınlanan 'Enine Boyuna' adlı programa katılarak, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Babacan, Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin attığı bazı adımların ‘diyalog kapısını’ açmayı kolaylaştırdığını söyledi.

2- Suudi Arabistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kral Abdullah bin Abdülaziz ile başkent Riyad’da görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gazze’de insanlar adeta bir açık hapishanede yaşıyorlar. Aslında Filistin’in geneli bir hapishane. İnsanlığın burada duyarlı olması gerekiyor. Ben, bugün tekrar tüm dünyaya sesleniyorum: Gürcistan’da gösterdiğiniz hassasiyeti neden burada göstermiyorsunuz?” dedi.

Başbakan Erdoğan İsrail’e yönelik olarak da gıda, ilaç ve hastaların tahliyesi için kapıların açılması çağrısında bulundu.

3- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde gerçekleştirilen İKÖ İcra Komitesi olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarının durdurulması için teşkilat üyelerinin ortak bir fikir üzerinde yoğunlaşmaları ve tutumlarında kararlı olmaları gerektiğini söyledi.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırıları nedeniyle süregelen dramın kelimelerle ifade edilemeyeceğini belirterek, “Modern tarihte benzeri görülmemiş bu mezalim karşısında sessiz kalınamaz” dedi.

4- İran’da bulunan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, El Alem televizyonuna verdiği demeçte, terör örgütü PKK dahil, Irak topraklarında bulunup Türkiye ve İran’a yönelik tehdit oluşturan örgütlerin komşularla ilişkileri bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

5- Gazze’ye yönelik kara harekatı başlatan İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne giren kara birliklerinin amacının, Filistinli militanların İsrail'e roket attıkları bölgelerin kontrolünü ele geçirmek olduğunu bildirdi. Askerlerin Gazze Şeridi'ne girdiğini söyleyen askeri sözcü Avital Leibovitch "Amaç, operasyon bölgesinde Hamas'ın terör altyapısını çökertmek" dedi.

4 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kanal D televizyonunda katıldığı bir programda, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili yaptığı açıklamada “İsrail’in yaptığı büyük acımasızlık. Göz göre göre dünyanın en ağır silahlarıyla saldırması, çocuk, kadın, asker, polis ne olursa olsun insan öldürmesi çok acı” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, son gelişmelere yönelik Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise İsrail’in, uluslararası kamuoyundaki tepkilere rağmen kara harekatına başlamasının kabul edilemez bulunduğu bildirildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya Cumhuriyet Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin olarak şu anda Ortadoğu ile çok sıkı irtibat içinde olduklarını, batılı ülkelerle de telefon görüşmeleri yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, İsrail’in bir insanlık dramına imza attığını dile getirdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, MEB, Akbank ve ‘Eğitim Reformu Girişimi’ işbirliği ile hazırlanan ‘Düşünme Gücü Projesi’nin imza töreninde “Her yıl öğretmenler aracılığıyla en az 200 bin öğrenciye ulaşmak ve bu öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmek amacı taşıyan bu proje, eğitimin geleceği adına büyük önem taşımaktadır. Eğitimi ve öğrencinin kabiliyetini yönetecek olan öğretmendir. Artık sadece test çözen öğrenci istemiyoruz” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, belediye seçimleri sonuçlarının, ülkeyi kötü yöneten iktidardan kurtulmasının işaretinin alınacağı bir seçim olacağını söyledi.

Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday gösterdi.

5- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Şiilerin en kutsal yerlerinden biri sayılan Kazımiye’deki İmam Musa El Kazım Türbesi’ne gerçekleştirilen intihar saldırısında 38 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

6-27 Aralık’ta başlayan İsrail bombardımanında ölen Filistinlilerin sayısı 500’ü geçerken, ölenlerden 80’inin çocuk olduğu bildirildi.Hamas’tan yapılan açıklamada, 5 İsrail askerinin öldürüldüğü, 2’sinin kaçırıldığı bildirildi. İsrail ordusu ise Gazze Şeridi’ne 5 noktadan kara harekatı başlattığı andan itibaren Hamas üyesi 30 kişinin öldürüldüğünü, 30 askerin de yaralandığını açıkladı.

Öte yandan İsrail’in kara harekatı başlatmasının ardından, Libya’nın başvurusu üzerine BM Güvenlik Konseyi acilen toplandı. Toplantıda, Türkiye’yi temsil eden BM Daimi Temsilcisi Baki İlkin yaptığı açıklamada “Türkiye olarak, Libyalıların getirdiği metni gayet uygun bulduk. Fakat içeriğinden ziyade bu metnin nasıl açıklanacağı sorunu ortaya çıktı” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, İsrail’in Gazze Şeridi’nde kara harekatı başlatmadan önce kendilerini haberdar etmediğini, Bush yönetiminden yetki ya da onay istemediğini söyledi.

Bu arada, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin sözcüsü Jiri Frantisek Potuznik, İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekatı için ‘saldırı değil, savunma amaçlı’ ifadesini kullandığı için özür diledi. İsrail hükümeti sözcüsü Avi Panzer ise AB’den gelen ilk açıklamaların ardından, İsrail operasyonlarına karşı uluslararası alanda büyük bir anlayış olduğunu belirtti. AB Komisyonu, Gazze’ye 3 milyon euro acil insani yardımda bulunacağını açıkladı.

Öte yandan İsrail saldırısı, dünyanın dört bir yanındaki gösterilerle protesto edilirken, Türkiye’de de Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde protesto gösterileri düzenlendi.

5 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden toplantıya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda, Sayın Başbakanın dört Ortadoğu ülkesini kapsayan gezileri ve son günlerde gerek Sayın Cumhurbaşkanı, gerek Sayın Başbakanın bölge ve Avrupa ülkeleriyle yürüttüğü telefon diplomasisinde edinilen izlenimler değerlendirilmiş, gündemdeki değişik teklifler göz önünde bulundurularak, diplomatik çabaların arttırılarak sürdürülmesine karar verilmiştir” denildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantının Başbakan Erdoğan'ın İsrail’in Gazze'de gerçekleştirdiği harekat sebebiyle yapmış olduğu çalışmalar ve görüşmelerle ilgili bir değerlendirme toplantısı şeklinde geçtiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek ayrıca, 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet’in tekrar Türk vatandaşlığına dönmesine imkan veren kararın Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını ve imzaların tamamlandığını kaydetti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özel bir firma tarafından Antalya’da işletmeye açılacak olan elektrik santralinin 1. etabının dün düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, doğalgaz çevrim santralinin, Türkiye’nin kurulu güç kapasitesinin yüzde 2.5’ine, toplam enerji üretiminin ise yüzde 5’ine denk elektrik üreteceğini söyledi.

Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de katıldı.

4- Danıştay 6. Dairesi, İzmir’in Bergama ilçesindeki Ovacık altın madeninin çalışmasına izin veren Nihai Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuyla ilgili açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

5- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Gazze’de çözümün sürdürülebilmesinin bir gözlemci grubu ile doğru olacağını düşündüğünü belirterek, Türkiye’ye bu konuda görev verilmesi durumunda gözlemci grubunda yer alabileceğini söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, bakanlığının çalışmalarını değerlendirdi. Küresel kriz nedeniyle bazı yatırımlarda kısıntı yapıldığını belirten Bakan Yıldırım, “Ulaştırma ve bilişim yatırımları krizin ilacıdır. Bunlar hız kesmeden devam edecek. Türk insanının önceliği ve ihtiyacı olan yatırımlardan kısıntı yapmayacağız” dedi.

7- Merkez Bankası tarafından yapılan ve TÜİK’in 2008 Aralık ayı enflasyon verilerinin değerlendirildiği yazılı açıklamada, talep koşullarındaki zayıflamaya paralel olarak hizmet fiyatlarında gözlenen yavaşlamanın genele yayılarak sürdüğü belirtilerek, “Önümüzdeki dönemde enflasyonun kademeli olarak düşüşünü sürdürmesi beklenmektedir” denildi.

8- Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci düzenlediği basın toplantısında, 2008’de 6.3 milyar dolar tutarında özelleştirme yapıldığını belirterek, 2009’da ekonomik krizin hafiflemeye başlamasıyla birlikte özelleştirmeye yeniden ağırlık verileceğini, BOTAŞ, MKEK ve TKİ gibi kamu varlıklarının da özelleştirilebileceğini söyledi.

9- TÜSİAD tarafından, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “İsrail’in harekatı, bölge barışı, istikrar ve ekonomik işbirliği açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. İsrail’in Ortadoğu’da orantısız güç kullanımını durdurması her şeyden önce insani bir zorunluluk” denildi.

10- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni gazetecilere yaptığı açıklamada, “Operasyonun hedefi Hamas ve Hamas İsrail’e karşı tüm terörist saldırılarını sona erdirinceye kadar operasyon sürecek. Sivil ölümlerini önlemeye çalışıyoruz, ama Hamas sivillerin arkasına saklanıyor. Uluslararası koşulları göz ardı ederek Filistinlilere zarar veriyor. İsrail saldırıya uğradığında bunun karşılığı olacağını söylemişti” dedi.

6 OCAK2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti TBMM grup toplantısında, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarla ilgili olarak yaptığı konuşmada “Bu trajedinin bir an önce son bulması için önemli bir diplomatik atak başlattık. Türkiye olarak her zaman Filistin’in yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Filistin ile bizim, tarihi, kültürel bağlarımız var. Her şeyden önce gönül bağımız var. Millet olarak yediğimizden, giyindiğimizden, kazandığımızdan fedakarlık ettik ve Filistinli kardeşlerimizin her zaman yanında olduk” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İnsanlık tarihinin utanç verici sayfalarından biri Gazze’de yaşanmaktadır. Buna anlayış göstermek herkes için utanç vericidir. Ateşkes sözünden ister hoşlanırlar, ister hoşlanmazlar ama ateşkes artık siyasetin değil, insanlığın bir talebi olmuştur. Bunu herkes görmelidir” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan TBMM Genel Kurulunda sicil affı ile ilgili olarak yaptığı konuşmada “Kişiler kredi kartını, çekini, senedini ödeyemeyebilir ancak bunların hepsini daha sonra ödemişse, onun kötü sicilinin ortadan kaldırılması gerekir. Bunu, sürekli bankaların, Merkez Bankası’nın kaydında tutmak, o insanlara yeni kredi verme imkanını engelliyor. Bana göre, anayasal bir haksızlık da var. Bunu ortadan kaldırmak için düzenleme getirdik” dedi..

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Rusya’nın Türkiye ve Batı ülkelerineUkrayna üzerindenverdiğidoğalgazıtamamen kesmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Rusya’dan Mavi Akım üzerinden alınan gaz miktarının günlük 40 milyon metreküpten 48 milyon metreküpe çıkarıldığını belirterek, “Şu anda önlemler alıyoruz, alacağımız başka önlemler de var. Doğalgazda yer altı deposu ve Likit Natürel Gaz (LNG) kaynaklarını kullanmaya başladık. Santrallerde ikincil kaynakları kullanıyoruz” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında “Gazze’de sivillerin mezalime maruz kaldığı bu süreçte, sadece konuya meşru müdafaa olarak göz yuman Batı dünyası değil, Arap ve Müslüman dünyası da sınıfta kalmıştır. AK Parti, Ortadoğu’daki meseleye gerçekten müdahil olarak katılmak istiyorsa; İsrail ile olan stratejik ortaklığının sorgulanması ve ilişkilerde dengenin kurulması ilk aşamada uygulanması gereken tekliflerimizdir” dedi.

6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Kürtçe, devlete ve hükümete serbest ama DTP’ye ve Kürtlere yasak. İşte Türkiye’nin geldiği nokta budur. Eğer hükümet samimiyse derhal yeni anayasayı Meclis gündemine getirmelidir. Yasaları bu yönde değiştirmelidir” dedi.

7- TOBB Başkanı Rifat Hisarçıklıoğlu TSE Diyarbakır temsilciliğinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Diyarbakır’da 2008’in ilk 11 ayında yeni açılan işyeri sayısında yüzde 5 artış olduğunu, ayrıca 2008 yılında gelir, kurumlar ve katma değer vergi tutarlarında da artış olduğunu belirterek “Bu Diyarbakır’ın krizdenetkilenmediğinin göstergesidir” dedi.

8- İsrail’in Gazze’de 400 Filistinlinin sığındığı BM’ye ait iki okula yaptığı saldırıda 30 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, BM olayı kınarken, ABD de ilk kez acil ateşkes istedi.

7 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Muharrem ayı nedeniyle Abdal Musa Vakfı tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, sosyal hukuk devleti ve demokrasinin oturması için mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, “En büyük mücadeleyi mafyalarla, çetelerle verdik, vermeye devam edeceğiz. Asla bütün sorunları çözdük iddiasında olmadım. Demokrasi, insan hakları, ekonomi noktasında daha yüksek hedeflerimiz var” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında iki emekli orgeneral ile muvazzaf subayların da bulunduğu kırk kişinin gözaltına alınması üzerine kuvvet komutanları ile Genelkurmay Karargahında bir toplantı yaptı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal düzenlediği basın toplantısında, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan toplumdaki saygın kişilerin mafya ile aynı konumda değerlendirildiğini söyledi. Baykal, “Yaşananlar hukukun değil, siyasetin gereği olarak gerçekleştiriliyor. Bunu rejim değişiklileri dönemlerine benzetmek mümkün. Humeyni öncesi-sonrası, Hitler öncesi-sonrası gibi. Bu bir hesaplaşmanın gereği olarak siyasi intikam duygusuyla yapılıyor” dedi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ü makamında ziyaretinin ardından gazetecilerin Ergenekon soruşturması hakkındaki sorularını yanıtladı. Bakan Şahin, “Bu tamamen yargısal bir faaliyettir, siyasal bir faaliyet değildir. Türkiye’de yargı bağımsızdır. Hakim ve savcılarımız, yasal sınırlar içerisinde eldeki delillere göre görevlerini yaparlar” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarlar için ‘değişim, destek, dönüşüm’ anlamına gelen “ES-DEP Strateji Eylem Planı’ hazırladıklarını belirterek, bu kapsamda güçlerini birleştiren esnaf ve sanatkarlara destek vereceklerini söyledi.

6- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Teknoloji Ödülleri ve Kongresi’ne ilişkin olarak İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, zor geçen yıllarda, şirket kesimi olarak kârlılık ve cironun ötesinde asıl olanın, nakit akışı ve pazar payını kaybetmemek olduğunu belirterek, “Pazar payını kaybetmemenin hatta bazen öne geçebilmenin yolu da araştırma ve geliştirmeye ve inovasyona, yenilikçiliğe önem vermektir” dedi.

7- Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Türkiye’nin Gazze’deki çatışmalarla ilgili görüşlerini açıkladı. Bakan Babacan, “Türkiye, bölgeye barış, güvenlik, istikrar gelmesine katkıda bulunmak gayesiyle aktif diplomatik çabalarına devam ediyor. Gelinen noktada önceliğin, İsrail’in askeri operasyonlarının acil olarak durdurulması, saldırıların durması, sürdürülebilir ateşkes üzerinde anlaşılması ve ablukanın sona ermesi, Gazze’ye sınır geçişlerinin açılması olduğuna inanıyoruz” dedi.

8-İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Gazze'de yaşanan sorunun aşılması için BM Genel Kurulunun "Barış için birleşme" formülüyle toplanması çağrısında bulundu.

8 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u Başbakanlık Konutu’nda kabul etti. Başbakanlık Basın Merkezinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Orgeneral Başbuğ’un talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, gündemdeki son gelişmeler değerlendirilmiştir” denildi.

Orgeneral Başbuğ’un Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Orgeneral Başbuğ yapmış olduğu görüşmelerde, özellikle dün yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve değerlendirmelerini, sırasıyla Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanına sunmuşlardır” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış’ı Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak atadı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek TGRT Haber televizyonunda yayınlanan bir programda, İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı operasyona, Türkiye’nin bir bölge ülkesi olarak ilgisiz kalamayacağını belirterek, operasyonun durdurulması ve insani yardımın sağlanması gerektiğini söyledi. Ergenekon gözaltıları konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Kişiler bir taraftan hukuk devletine atıfta bulunup, diğer taraftan hukuk dışı beyanlarda bulunamaz. Türkiye’ye yapılabilecek en büyük kötülük, yargıyı siyasi zemine çekmektir” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Başkanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Toplantıda çeşitli konular görüşüldü. Ancak açıklama yapmama kararı alındı. Biz hukuk adamıyız, konuşmamızda da davranışlarımızda da hukuk kurallarını gözetmek durumundayız. Elbette ki ihsas-ı rey olabilecek bazı şeylerden yanlış anlamalara neden olmamak için kaçınmak zorundayız” dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek 20. stand-by görüşmelerinin başlaması nedeniyle IMF’nin Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan başkanlığındaki heyeti kabul etti. Toplantıya, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da katıldı.

6- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki saldırıları sonucunda ‘insanın insanlığından utanmasına sebep olan’ görüntüler oluştuğunu belirterek, “Bu yüzyılda böyle bir tabloyla hiçbirimiz karşılaşmamalıydık” dedi.

7- Merkez Bankası, Ocak 2009 Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, yıl sonu enflasyon beklentisi TÜFE bazında yüzde 11.04’den yüzde 7.84’e geriledi.

8- TÜİK, 2008 yılı Kasım Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 azalarak 109.5 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

9- Türkiye’de bulunan AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Solana görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, ateşkes planını kabul etmesi için Türk hükümetinin Hamas üzerindeki etkisini kullandığını belirterek, “Tüm önemli hazırlık çalışmalarına, ateşkese doğru nasıl hareket edebileceğimize ilişkin kararlara Türkiye katkıda bulundu. Türkiye’nin çok aktif ve çok yapıcı bir tutum aldığı konusunda size garanti verebilirim. Türk hükümetinin sorumluluk duygusu çok yüksek” dedi.

9 OCAK 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ergenekon soruşturması kapsamında Gölbaşı ilçesinde yapılan kazılarda bazı silah ve patlayıcıların bulunmasıyla ilgili soruları yanıtladı. Başkan Toptan, soruşturma kapsamındaki yargı sürecini telaşa kapılmadan, endişe etmeden, yargıya güveni sürdürerek beklemek gerektiğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Adliye Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bazı çevreler tarafından eleştiriler yapıldığını belirterek“Hakim ve savcılarımızı, yapmış oldukları yargısal faaliyetlerden dolayı ‘Cumhuriyetle hesaplaşıyorlar’ diye göstermek, bana göre yargı kurumuna yapılabilecek en büyük saygısızlıktır” dedi.

3- Türkiye’nin ilk milli hava savunma radarı, ASELSAN’ın Macunköy tesislerinde törenle teslim edildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül törende yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine giren Türkiye’nin ilk milli ve özgün hava savunma radarıyla, tasarrufun yanında ulusal ekonomiye en üst düzeyde katma değer kazandırılacağını, aynı zamanda savunma sanayinin sınıf atlamış olacağını söyledi.

4- Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili Susurluk davası hükümlüsü İbrahim Şahin’in evinde ele geçirildiği ileri sürülen 10 kroki üzerine Gölbaşı’nda başlatılan kazılarda patlayıcı maddeler bulundu. Bala ve Mamak ilçeleri ile Söğütözü ve Atatürk Orman Çiftliği mevkisinde de kazı başlatıldı.

5- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden (TGC) ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle yapılan açıklamada, gazetecilerin yetersiz kalan yasalardan doğan kimlik sorunlarının giderilmesinde hiçbir adım atılmadığına dikkat çekilerek, sorunlarayıpranma haklarının kaldırılması, akreditasyon sorunları ve ekonomik krizin olumsuz etkilerinin de eklendiği kaydedildi.

6- BM Güvenlik Konseyinin dün kabul ettiği ve ateşkes çağrısında bulunduğu karar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 konsey üyesinin 14’ünün oyuyla kabul edildi. Oylamada ABD’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice çekimser oy kullanmalarına rağmen kararın içeriğini desteklediklerini ancak Mısır’ın arabuluculuk çabalarının sonuçlarını görmek istediklerini söyledi.

BM Güvenlik Konseyinin aldığı ateşkes kararına rağmen İsrail saldırıları sürerken, BM İnsani İşler Koordinasyon Bürosu (OCHA) tarafından hazırlanan rapora göre, İsrail kuvvetlerinin, 4 Ocak’ta sığınmaları için sivilleri doldurduğu bir binayı vurarak 30 kişiyi katlettiği ortaya çıktı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Hamas, BM’nin dün aldığı ateşkes çağrısını içeren kararını dinlemeyeceklerini duyurdular. Kızılhaç, yardım ulaştırmaya çalışan araçlarından birinin vurulması üzerine faaliyetlerini geçici olarak sınırlandırdığını açıkladı.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) İsrail saldırılarında ölen ve yaralanan her 3 kişiden birinin çocuk olduğunu duyurdu.

Öte yandan ABD Senatosu, İsrail’e Gazze saldırıları konusunda tam destek veren bir karar aldı. Hamas’ın İsrail’e yönelik roket saldırılarına son veren kalıcı bir ateşkes çağrısının da yer aldığı kararda, İsrail’in, halkını terör saldırılarına karşı savunma hakkı bulunduğu vurgulandı.

10 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Basının sorumluluklarını layıkıyla yapabilmesinin şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır. Demokrasinin temel unsurlarından biri de hiç şüphe yoktur ki özgür basının mevcudiyetidir” dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan da mesajında, ''Türk basını, tarihin her döneminde milletimizin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma misyonunu başarıyla yerine getirmiştir'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, farklı görüş ve düşünceleri objektif bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde, dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli payı olduğunu söyledi.

2- Nazım Hikmet’in yeniden Türk vatandaşlığına kabul edilmesine ilişkin BakanlarKurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bursa’da partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında “Türkiye’nin temel gündemi açıktır. Bu gerçek gündemin yapay bir takım saptırmalara teslim edilmemesi için en büyük duyarlılığı göstermek görevi bizim omuzlarımızdadır. Türkiye’nin gündeminin saptırılmasına, Türkiye’nin korku imparatorluğuna teslim edilmesine, Türkiye’deki dürüst, namuslu, aydın düşünceli, cumhuriyetçi insanların baskı altına alınmasına, bu memleketin ahlaklı evlatlarının asılsız suçlamalarla mağdur edilmesine karşı her zaman mücadele edeceğiz” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan “Esnaf ve Sanatkar-2009” değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik ve vergi konularında esnafın yükünü azaltacaklarını ve 2008 yılında üretim yapan iş sahiplerinin faydalandığı ‘Can suyu’ kredisinden, bu yıl esnafların da faydalandırılacağını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Sakarya Valiliğini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’dan gelen doğalgazdaki kesinti nedeniyle Avrupa’da enerji krizi yaşandığını, ancak bunu Türkiye’de hissetmediklerini belirterek, yapılan yatırımlar sayesinde krizin aynı zamanda tesislerin de testten geçirilmiş olduğunukaydetti.

11 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Altındağ Belediyesi Spor Salonunda düzenlenen toplantıda, AK Parti’nin yedi kentteki belediye başkan adaylarını açıkladı. Başbakan Erdoğan konuşmasında, Türkiye’yi çetelerden kurtarmak amacıyla cesur bir duruş sergilediklerini belirterek ”Çetelere, mafyaya, hukuk dışı örgütlere asla taviz vermedik. Ancak bazıları bu durumdan endişe ediyor” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal İstanbul Kadıköy’deki Şahkulu Sultan Dergahı’nda Muharrem ayı ve Kerbela olayının yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Aşure gününde yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının Alevi açılımının samimi olmadığını, CHP’nin bugüne dek gözardı edilen önergelerinin yasalaşmasıyla Alevilerin tüm sorunlarının çözüleceğini belirterek “O önergeleri yaşama geçirmenin tek yolu ise CHP’nin iktidara gelmesi” dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek 4. Kızılcahamam Yatırım Konferansı çerçevesinde gerçekleştirilen ‘13. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’ toplantısında yaptığı konuşmada, Ekim 2008 tarihi itibarıyla 15.3 milyar dolar uluslararası yatırım geldiğini belirterek, bunun Türkiye’ye olan güveni gösterdiğini söyledi.

4- AB ile tam üyelik görüşmelerinde Başmüzakereci görevini yürütmek üzere Devlet Bakanlığı görevine atanan Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliğinde düzenlenen törenle bu görevi Dışişleri Bakanı Ali Babacan’dan devraldı. Bakan Babacan, AB’ye tam üyeliğin Türkiye için bir stratejik hedef olduğunu belirterek, Bağış’ın bu görevi layıkıyla yapacağını söyledi. Bağış da AB müzakerelerini üstlenmenin kendisi için bir onur olduğunu ifade etti.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Konya’da düzenlenen partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “29 Mart yerel seçimleri, doğrudan iktidar değişikliğine yol açmayacaktır. Seçimler iktidar değiştirme arzusunun, millet iradesinde oluştuğunun işareti olacaktır” dedi.

6- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, gazetecilerin öğrenci affına ilişkin sorularını yanıtladı. Özcan, öğrenci affı çıkmasına rağmen kendisinin buna karşı olduğunu belirterek, “Yeni düzenlemeyle okuldan atılmayı da affı da ortadan kaldıracağız. Modern ve çağdaş ülkelerde yapılan da bu zaten” dedi.

7- Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) rektör adaylarından Prof. Dr. Sedef Gidener’in açtığı davada, Cumhurbaşkanlığının itirazını yerinde bularak 1. İdare Mahkemesinin DEÜ Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün atanmasını durduran kararını kaldırdı.

8- Türkiye Barolar Birliği toplantısı Ankara’da yapıldı. Ergenekon soruşturmasıyla ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, son dönemde yaşanan siyasal tartışmaların, yargıyı araç kılarak yapılmasının yargı üzerinde yarattığı baskının yıpratıcı olduğu vurgulandı.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik hayatını kaybetti.

10- Gazze Şeridi’ne yönelik operasyona devam eden İsrail ordusununoperasyonlara başladığı günden bugüne kadar 854 Filistinlinin öldüğü, 3500 kişinin yaralandığı belirtildi.

Lübnan Hizbullahı’nın lideri Muhammed Hüseyin Fadallah, İsrail’in devam eden saldırıları karşısında Ortadoğu’da denge sağlamak için İran, Mısır ve Türkiye’nin işbirliğini istedi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert operasyonda hedeflerine ulaşmak üzere olduklarını, ancak saldırıların amaçlarına ulaşıncaya kadar devam edeceğini açıkladı. İsrail ordu yetkilileri, Gazze’nin kuzeyindeki BM okulunun vurulması ve 42 kişinin ölümünün nedenini ise ‘teknik arıza’ olarak açıkladılar.

Bu arada İsrail ordusu, Suriye’de Golan tepelerinden İsrail askerlerine ateş açıldığını, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını bildirdi.

Öte yandan ABD’nin başkenti Washington ve İngiltere’nin başkenti Londra başta olmak üzere dünya genelinde ve Türkiye’de, İsrail’in operasyonlarını kınayan gösteriler düzenlendi.

11- Pakistan’da 600 kişilik dinci militan grubu, Afganistan sınırındaki birliklere ait bir üsse saldırdı. Çatışmalarda 6 asker ve 40 militan öldü.

12 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve beraberinde ABD’de faaliyet gösteren üç düşünce kuruluşunun temsilcilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak “İntikam alma duygusuyla soruşturma yürütülüyor” şeklindeki sözlerine atıfta bulunarak, “Sürecin hukuki zeminden siyasi bir zemine kayması noktasında bir çabanın içerisine girmesinler” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, “Çeşitli basın yayın organlarında Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Emniyet Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’in ifadesine atfen Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı personeline ilişkin haberler yapılmaktadır. Yapılan bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ankara Barosu Eğitim Merkezinde düzenlenen 1. Uluslararası Spor Hukuku Kurultayı’na gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Gerçeker, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili yargılama sürecinin devam ettiğini belirterek, “Hukuk her şeyi kendi içinde halleder” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ali Babacan resmi ziyaret için Kosova’ya giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Babacan, İsrail’deki kamuoyu yoklamalarını takip ettiklerini belirterek, “Şu anda ateşkes demek, eğer yanında minimumşartlar olmazsa her iki taraf için de yenilgi anlamına gelecek” dedi.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, rehabilite edildikten sonra elektrik üretilen ve sera kurulan Mamak Çöplüğü’ndeki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Bu seralarda üretim izni alınmış kaliteli ve yüksek standartta hijyenik ürünler üretilmesi ve bunun kayıt altına alınmış olması çok önemli” dedi.

7- TÜİK, Aralık 2008’de imalat sanayinde kapasite kullanımının, bir önceki yılın aynı ayına göre 16.4 puan azalarak, yüzde 64.7 seviyesine gerilediğini açıkladı.

8- Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu Yargıtay’da düzenlediği toplantıda, “Ergenekon soruşturması kapsamında savcının talep ettiği kişiler önce savcı tarafından değil, yetkisi olmayan polis tarafından dinlenmeye başlanmıştır. Savcılar polis olmadan bizzat yürütecekleri ve yürütmek mecburiyetinde oldukları soruşturmaları kendi imkanlarıyla yapabilir duruma getirilmemiş, soruşturmalardaki tarafsızlık ciddi biçimde sarsılmıştır” dedi.

9- IMF Başkanı Dominique Straus-Kahn ABD’nin başkenti Washington’da yaptığı açıklamada, global ekonomik yavaşlamanın hız kazanması sebebi ile gelişen ve fakir ülkelere destek için 150 milyar dolara ihtiyaç duyabileceklerini söyledi.

10- İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni yaptığı açıklamada, Gazze’ye sürdürülen operasyonların ne zaman biteceğine sadece İsrail’in karar verebileceğini söyledi.

13 OCAK2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılında esnafa toplam 152 milyon TL kredi kullandırıldığını, geçen yıl ise bu rakamın 21 kat artarak 3.3 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Esnaf ve sanatkarların kefalet kooperatifleri aracılıyla kullanacağı kredi faizinin yüzde 50’sini devletin karşılayacağını belirten Başbakan Erdoğan kredi kartı konusuna da değinerek “Parayı sınırsız kullanıyorsun, sonra ödemiyorsun, daha sonra da kredi kartı mağduru oluyorsun. Kredi kartı kullanmada ciddi bir yanlışlık, haksızlık var” dedi.

2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay TBMM’de gazetecilere Ergenekon operasyonuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, krokiler ve eldeki dokümanlar incelendikçe yeni kazı alanları çıkabileceğini ve kazılardan çıkan mühimmatların incelemeye alındığını söyledi. Bir gazetecinin “Bu işte polislerin varlığından söz ediliyor. Bakanlık olarak genel inceleme yapacak mısınız?” sorusunu cevaplayan Bakan Atalay “Gerekirse yapılır. Ama bu zaten yargının elindeki bir olay. Tabii ki her suça karışan personelle ilgili o kurum ayrıca kendisi idari işlemler yapar” dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül TBMM’de gazetecilere Ergenekon operasyonuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Daha önce bulunan bombalarda numara yoktu, silinmişti. Bize gelen bilgilere göre bu son bulunanlarda numara varmış. Üzerinde MKE damgası varsa, mahkemenin bize sorması halinde, bu bombaları tahsisten nerelere verdiğimize dair kayıtlarımız vardır, inceleriz ve gerekli bilgiyi mahkemeye veririz” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekonsoruşturmasının yasal ve meşru olduğunu kaydetti. Yargıç ve savcılara, davayı en kısa zamanda bitirmeleri çağrısında bulunan Bahçeli, gerekirse dar hukukçu kadrosu ile çözümlenmeyecek boyutlara gelen olayı çözüm için ilave kadro desteği yapılması gerektiğini söyledi.

5- DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, Genel Merkezde yaptığı konuşmada, “Türkiye, dünyadaki olumsuz ekonomik atmosfere hazırlıklı hale getirilmeliydi. Türkiye’de şu an krizle ilgili ciddi hiçbir tedbir alınmamıştır. Hükümet tüm kesimlere ‘derdine derman olamıyorum, başının çaresine bak’ mesajını vermektedir” dedi.

6- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-AB Sivil Toplum Diyaloguna Odaların Katkısı Türkiye-AB Oda Forumu Projesi” toplantısında yaptığı konuşmada, AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının önemli bir sorun alanı olduğunu belirterek ''AB, serbest ticaret müzakerelerinde Türkiye ile de anlaşmanın imzalanması yükümlülüğünü yerine getirmelidir'' dedi.

14 OCAK 2009

1- İKÖ Parlamento Birliği İcra Komitesi, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını değerlendirmek üzere İstanbul’da toplandı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “İsrail, saldırılarını kesmeli. Dram bir an önce bitmeli. Yaşanan bu çatışmanın bütün bölgeyi içine alma ve istikrarsızlaştırma potansiyeli yüksektir” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin MYK toplantısında Ergenekon soruşturması kapsamındaki gözaltıları değerlendirdi. Baykal, “AK Parti’nin bu davayı muhaliflerini susturmak için kullandığı bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle seçim döneminde toplumda korku yaratmak, AK Parti’ye karşı çıkacak bütün unsurlar teker teker ortadan kaldırılmak isteniyor” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Halkbank tarafından Eskişehir’de düzenlenen ‘Üreten Türkiye Buluşmaları’ toplantısında yaptığı konuşmada, özel sektör, bankalar ve hükümetin el ele vermesi gerektiğini belirterek, “Hiç kimsenin, kimseyi suçlayacak hali yok. El ele çalışacağız, iş alemi olarak maliyeti nasıl düşürürüz ona bakacağız” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik 2006 yılında başlatılan ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ projesinin değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, mesleki eğitim oranının son yıllarda yüzde 28’den yüzde 43’e çıktığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ali Babacan Kosova’ya yaptığı resmi ziyarette, Türklerin yaşadığı Prizren ve Mamuşa kentlerinde incelemelerde bulundu. Bakan Babacan Mamuşa belediye binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kosova’ya gereken her türlü desteğin verileceğini söyledi.

6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-’ (eksi) olarak teyit etti, ekonominin görünümünü ise ‘durağan’ olarak açıkladı.

15 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İKÖ toplantısı için Türkiye’de bulunan Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yi kabul etti. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, “Başbakan Erdoğan’ın görüşmede, Gazze’deki trajediye dikkat çekerek, İsrail’in BM kararlarına rağmen yıkıma devam ettiğini ve saldırılarda BM binalarıyla Filistin Kızılayı’na ait bir hastanenin isabet aldığını, yakın geçmişte aynı dramı yaşayan Lübnan halkının temsilcileri olarak kendilerinin bu trajediyi derinden hissettiklerinden emin olduğunu vurguladığı” belirtildi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek TÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği “En İyi Hukukçu” ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bir toplumun sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi hukukla bağlantılıdır. İnsan haklarının en önemli teminatı hukuktur. Hepimizin hukuka uyma mecburiyeti vardır” dedi.

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da her tür dokunulmazlık ve ayrıcalıkların kaldırılmasının, hukuk devletinin ve kanun önünde eşitliğin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu söyledi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Eskişehir’de gazetecilere yaptığı açıklamada,küresel krizin Türkiye’ye etkilerini azaltmaya yönelik olarak alınan yeni tedbirlerin bu ay içinde açıklanacağını belirterek, “Dışarıdaki krizde iyileşme olmadan, Türkiye’de iyileşme olması çok zor gözüküyor” dedi.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, organ nakilleri ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki açıklamaları soru işaretlerini giderdi. Halkımızın organ verme konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. İlgili kurum ve kuruluşların, özellikle basının desteği kaçınılmaz” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkent Moskova’da Rusya Enerji Bakanı Sergei Şmatko ve Bulgaristan Enerji Bakanı Petr Dimitrov ile bir araya geldi. Temaslarının ardından yurda dönen Bakan Güler İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da doğalgaz krizi nedeniyle olağanüstü hal yaşandığını, Türkiye’de ise böyle bir sorun olmadığını, ancak Türkiye’nin krizin çözümünde önemli rol oynadığını söyledi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bir vakıf tarafından İstanbul’da düzenlenen 20. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, özgür basının demokrasinin temel kuralı ve güvencesi olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye demokrasisi tehditlere ve tehlikelere karşı savunabilecek bir özgüveni yakalayabilmişse, bunu en önce basın özgürlüğüne borçluyuz” dedi.

7- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Uluslararası kredi piyasalarındaki ve küresel ekonomideki sorunların önceki tahminlere göre daha uzun bir süre etkili olacağına ilişkin görüşler güçlenmektedir. Bu çerçevede iç ve dış talep ile enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceği düşünülmektedir” denildi.

8- TÜİK, 2008 yılının Ekim dönemini kapsayan Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre işsizlik oranının 1.2 puanlık artışla yüzde 10.9’a çıktığını açıkladı.

9- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk Ergenekon soruşturmasına yönelik olarak yaptığı açıklamada, “Bu soruşturmanın Türkiye’de demokrasinin güçlenmesinde büyük yardımı olacak. Faili meçhul cinayetler sonunda aydınlanıyor. Bu oldukça iyi bir gelişme ve Türkiye’nin AB ile ilişkilerini güçlendirecek, üyeliğini kolaylaştıracaktır” dedi.

10- Saraybosna’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de şimdiye kadar ölen sivillerin sayısının bini geçtiğini belirterek, “İsrail bazı ülkelerden yeşil ışığı gördüğü sürece bu operasyona devam edecek gibi görünüyor. Artık bütün uluslararası toplum tek vücut olarak bu ülkeye kırmızı ışık yakmalı” dedi.

11- İnsan hakları kuruluşu Human Rights Watch (HRW)’ın yayımladığı raporda, Türkiye’de 2008 yılında hak ve özgürlükler alanında önemli gerilemeler olduğuna dikkat çekilerek, polisin sert uygulamalarının ve yargısız infazların sürdüğü belirtildi.

16 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, İsrail’in Gazze işgalinin bir an önce sona ermesi gerektiğini belirterek, dünyanın çocukların ölmesine sesiz kalmasını büyük üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Öte yandan İsrail ve Filistin’deki temasları sonrasında Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüştü. Görüşmede, Gazze’deki drama derhal son verilmesi ve kalıcı ateşkes sağlanması konusu ele alındı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerde 18 il ve ilçelerinde AK Parti tarafından aday gösterilen belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında, “Partimizin, hükümetimizin pusulası, milletin pusulasından asla farklı bir yönü göstermedi. Biz birilerine imkan ve fırsat sağlamak için yola çıkmadık. Biz hizmet üretmek, milletin meselelerine çözüm üretmek için yola çıktık” dedi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un İsrail’de barış görüşmeleri yaptığı sırada, Gazze’de sivil binaların vurulmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir araya geldi. Görüşmede, İsrail’in Gazze saldırılarının ardından yaşanan gelişmeler ve ateşkesin sağlanması için atılacak adımlar, ayrıca Kıbrıs konusu ele alındı.

3- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, terörle mücadelede 2008 yılında yurtiçi ve yurt dışında düzenlenen operasyonlar sonucu, bir önceki yıla oranla etkisiz hale getirilen terörist sayısının yüzde 72 oranında arttığını açıkladı. Tuğgeneral Gürak ayrıca, Ergenekon soruşturması üzerindeki yayın yasağına dikkat çekerek, “Buna rağmen adil yargılanma hakkı gibi en temel hukuk ilkelerinin ihlal edildiği görülmektedir” dedi.

4- Arap Birliği, Katar’ın başkenti Doha’da bir istişare toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal, Arap ülkelerinden İsrail’le tüm bağlantılarını kesmesini isteyerek, İsrail’in ateşkes koşullarını kabul etmeyeceklerini ve İsrail saldırıları sona erinceye kadar direnişi sürdüreceklerini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise Arap ülkelerine İsrail büyükelçiliklerini kapatmaları, bu ülkeyle doğrudan ve dolaylı tüm ilişkilerini kesmeleri çağrısında bulundu.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katıldı.

5- İsrail, Gazze’de BM binası, medya kuruluşları ve hastaneleri hedef aldığı saldırılarının ardından bölgeyi bombalamaya devam ederken, Hamas’ın önde gelen liderlerinden İçişleri Bakanı Said Siyam evine atılan bir füzeyle öldürüldü.

Operasyonun başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı 1133’e, yaralıların sayısının 5150’ye çıktığı, ölenlerin 355’inin çocuk olduğu bildirildi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert‘in sözcüsü Mark Reger yaptığı açıklamada “Operasyonda son perdeye yaklaşıldığını umuyorum” dedi. İsrail Başgörüşmecisi Amos Gilad ateşkes şartlarını görüşmek üzere Mısır’a, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de Mısır sınırından Gazze’ye silah kaçırılmasının önlenmesi konusunu ele almak üzere ABD’ye gitti.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’deki BM binasına yönelik saldırısının savaş suçu olabileceği belirtilerek, bu konuda bağımsız soruşturma yapılması istendi.

6- Görevini Barack Obama’ya devredecek olan ABD Başkanı George W. Bushtelevizyondan ABD halkına yaptığı veda konuşmasında, 8 yıllık görevi sırasında aldığı kararlar sayesinde ABD’nin 11 Eylül’den sonra önemli bir terör saldırısına uğramadığını söyledi.

7- ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Başkan seçilen Barack Obama’nın atadığı Hillary Clinton’un Dışişleri Bakanlığı görevini onayladı.

17 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İzmir’de DSİ Genel Müdürlüğünün yurt genelinde tamamladığı 20 baraj ve enerji tesisi ile 675 tesisin açılışını gerçekleştirdi.Başbakan Erdoğan Halkapınar Spor Salonunda düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, petrol fiyatlarındaki düşme sürecinin devam etmesi halinde doğalgaz fiyatlarında indirim yapılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki geçici üyeliği için yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek, özel temsilcininMısır, Şam ve Tel Aviv'de görüşmelere devam ettiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan Karşıyaka Spor Salonunda düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada ise, “Türkiye’nin batıya açılan kapısı, bu güzel şehir, aydınlık yarınların İzmir’ine yakışır bir şehircilik görmedi. Su medeniyettir ilkesinden hareketle, medeniyetinsimgesi olan suyu İzmir'e bizler kavuşturacağız'' dedi.

2- TBMM Başkanı Köksal Toptan, emekli Büyükelçi Gündüz Aktan anısına Türk Japon Vakfında düzenlenen ‘Tarih Boyunca Türk ve Ermeni İlişkileri’ konulu panelde yaptığı konuşmada, “Ermenilerle ilgili özür dileme kampanyasının özünde biz sanık sandalyesine oturtulmuyoruz. Bize birtakım iddialar yöneltilmiyor. ‘Siz şunları yaptınız, kendinizi savunun’ denmiyor. Suç sabit sayılmış, hüküm kesinleşmiş. Kesinleşmiş ki özür dileniyor” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, NTV televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, Gazze'de yaşanan olayların Türkiye'nin İsrail-Suriye arasındaki arabuluculuğunu ne ölçüde sekteye uğrattığına dair bir soru üzerine, ateşkes sağlandıktan sonra tekrar müzakere ortamının oluşabileceğini düşündüğünü söyledi.

Bakan Babacan ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında nihai normalleşmeyle ilgili bir plana hiçbir zaman bu kadar yaklaşmadıklarını belirterek, ''2009 yılında hem Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri, hem de Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesiyle ilgili bir tablo hayal değil'' dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada, 2009’da krize rağmen yatırımlara devam edeceklerini belirterek, “5 mevcut havaalanına ek yatırım ve 3 yeni havaalanı yapacağız. Bunlar İstanbul, Kütahya-Afyon-Uşak Zafer Havaalanı ve Çukurova Bölgesel Havaalanı olacak. Havayolu ulaşımını geliştirmek için 300 milyon TL harcayacağız” dedi.

5- Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Almanya ve ABD büyükelçiliklerine gerçekleştirilen intihar saldırılarında 5 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, ülkesinin Afganistan’ın kalkınmasına yardım etmeyi sürdüreceğini belirterek, “İnsan hayatını hiçe sayan bu terör eyleminden büyük üzüntü duyuyorum” dedi.

6- İsrail Başbakanı Ehud Olmert kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Hamas’a karşı tek taraflı ateşkes ilan etti.

18 OCAK 2009

1- TBMM Başkanı Köksal Toptan, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Toptan, İsrail’in Gazze’deki operasyonlarını eleştirerek “Terörle mücadele adı altında eylem yapılıyorsa sivil hedeflere zarar verilmemelidir. Bunun en yakın ve net örneği, TSK’nın Kuzey Irak operasyonlarıdır. Şu ana kadar pek çok hava ve kara harekatında TSK’nın bir tek sivil hedefe dönük eylemi yoktur” dedi.

2- TESK tarafından hazırlanan ‘Esnaf ve Sanatkar Raporu’nda, tanımı bile yapılmayan esnaf ve sanatkarların değişen ortama uyumu için, acilen yapısal reformlar yapılmasının beklendiği kaydedildi.

3- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen vergi rekortmenleri ödül töreninde, vergi sisteminin kökünden değişmesi gerektiğini belirterek “Açık, şeffaf, öngörülebilir, ödenebilir bir sistem geliştirilmeli. Bu durumda vergi kaçağı da azalır” dedi.

4- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü çalışanlarından Eymür Yörük yaşamını yitirdi. Özbekistan’da Basın Ataşeliği de yapan Yörük, Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi idi.

5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde Gazze için düzenlenen çok uluslu zirveye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile birlikte katılımının ardından düzenlenen basın toplantısında, sorunun kalıcı çözümü için Filistin’de Devlet Başkanı Mahmud Abbas öncülüğünde bir uzlaşı hükümeti kurulması gerektiğini kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek zirvenin kapanış konuşmasında “Önce ateşkesin sağlamlaştırılması, sonra da İsrail askerlerinin Gazze’den çekilerek ablukanın kaldırılması ve geçiş noktalarının açılması için Mısır planının desteklenmesini arzu ediyorum” dedi.

Zirveye, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Ürdün Kralı Abdullah, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolenek katıldı.

6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Belçika’nın Hasselt bölgesinde ‘Vatandaş Buluşması’ adı altında düzenlenen toplantıda, bölgede yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak Gazze’ye her türlü yardıma devam edileceğini belirterek “Türkiye her zaman barışın, adaletin, huzurun, güvenliğin, istikrarın yanında oldu. Hiçbir trajediye sessiz kalmıyoruz, kalamayız” dedi.

7- İsrail’in dün tek taraflı ateşkes ilanından sonra Gazze’de saldırılar kesilmedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ateşkesin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve ateş açıldığında Filistinli militanlara karşılık vermekte serbest olduklarını söyledi.

Hamas, müttefiki diğer Filistinli gruplarla birlikte bir haftalık ateşkes ilan ettiğini ve ateşkesin hemen yürürlüğe gireceğini duyurdu. Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, İsrail’in ilan ettiği ateşkesi yetersiz bulduğunu belirterek, İsrail’in Gazze’den tamamen çekilmesi ve geçiş noktalarının açılması gerektiğini kaydetti.

Hamas’ın şartlı olarak ateşkes ilan etmesinin ardından İsrail ordusunun, askerlerini Gazze’den çekmeye başladığı bildirildi.

19 OCAK 2009

1- Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Ekren toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2009 yılı bütçesinde talep ve arzı yönetecek bir harcama profili oluşturduklarını, bu harcamalar için bütçede 15.9 milyar lira ayrıldığını belirterek, tarım, sanayi, müteahhitlik, demir-çelik, gemicilik ve turizm sektörünün talepleri doğrultusunda tedbirleri yakında açıklayacaklarını söyledi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, “Küresel ekonomik kriz nedeniyle bugün olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Böyle bir dönemde olağanüstü tedbirlere ihtiyaç duymaktayız” dedi.

2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker bakanlık çalışmalarına ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, bu yıl çiftçiye 6-7 milyar TL’lik kredi kullandırılacağını ve 475 milyon TL kredi faiz sübvansiyonu sağlanacağını söyledi.

3- Resmi temaslarda bulunmak üzere Belçika’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Brüksel’de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans Gert Pöttering ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Avrupa Politika Merkezinde (EPC) düzenlenen toplantıya da katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hedefinin tam üyelik olduğunu belirterek, “Avrupa’ya yakışan adil olmaktır. Özel ayrıcalık istemiyoruz. Yük olmaya değil, AB’nin yükünü almaya, barış ve istikrara katkı sağlamaya geliyoruz” dedi.

Öte yandan İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesi, “Başbakan Erdoğan’ın üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana AB’nin karargahını ilk kez ziyaret etme kararının, iç politikada mücadeleyle geçen iki yıl ve AB ile bozulmaya başlayan ilişkilerin ardından, Türkiye’nin Avrupa politikasında bir değişimin işareti sayılabileceği” yorumuna yer verdi.

4- İsrail 22 günlük bir kuşatmanın ardından Gazze Şeridi’nden askerlerini çekmeye başladı. İsrail ordu radyosu, ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’nın yemin töreni öncesi, başkana bir jest olarak askerlerin tümüyle geri çekileceğini açıkladı. Saldırılarda çoğu kadın ve çocuk bin 300 kişi hayatını kaybetti, 6 bine yakın kişi yaralandı. Bölgedeki maddi kaybın boyutu 2 milyar dolara ulaştı. Filistin Merkez İstatistik Bürosu ve Gazze Şeridi Büro Başkanı Loai Şabani, 4 bin 100 binanın tamamen yıkıldığını, 17 bin binanın kısmen yıkıldığını ve bunların artık kullanılmalarının güvenli olmadığını açıkladı.

Bu arada Arap dünyasında kalkınma ve ekonomik gelişmeyle ilgili Kuveyt’te yapılan zirveye katılan Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Gazze’nin yeniden inşası için 1 milyar dolar bağış yaptı. Kral Abdullah, savaş ve barış arasındaki seçeneğin her daim açık olmayacağını İsrail’in artık anlaması gerektiğini söyledi.

5- Rusya ile Ukrayna arasında 10 yıl süreli doğalgaz anlaşması imzalandı. Rusya doğalgazını Ukrayna üzerinden Avrupa’ya yeniden sevkini öngören anlaşmanın imza töreni başkent Moskova’da yapıldı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Avrupa’ya doğalgaz akışının yakın gelecekte başlamasını beklediğini belirtti. Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko da Rusya doğalgazının Ukrayna gaz sistemine ulaşır ulaşmaz Avrupa’ya doğalgaz sevkıyatına yeniden başlayacaklarını bildirdi.

6- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, küresel ekonomik büyümenin bu yıl aralık ayındaki tahminlerin önemli ölçüde altında kalacağını söyledi. Trichet, 2009 yılının oldukça zor olacağını, ancak 2010 yılında bir düzelme başlayabileceğine ilişkin nedenler olduğunu kaydetti.

20 OCAK2009

1- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada “Son zamanlarda, bazı basın ve yayın organlarında sözde bir itirafçının ifadelerine dayanarak 10 Nisan 1998’de Antalya’da teröristlerle girdiği çatışmada bakıma muhtaç malul gazi olan, Emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca ile ilgili olarak suçlayıcı haberlere yer verilmiştir. Emekli Albay Kırca’nın da evinde intihar ederek vefat ettiği öğrenilmiştir. Yargılama sürecinde sorumlu ve duyarlı olması gereken kesimlerin özen ve hassasiyet göstermesi gerekirken, kişi ve kuruluşların adeta yargısız infaz edilerek suçlu ilan edilmesi, temel insan haklarına aykırı olduğu gibi hiçbir hukuki ve ahlaki kuralla da bağdaşmamaktadır. Artık yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine tedbirleri alma zamadır” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Ergenekon soruşturmasına da değinen Başbakan Erdoğan, “Yargı sürecine kimsenin müdahale etmemesi gerekir. Hukuka saygı duyulması gerekir ve yargı süreci bitmeden kimseyi suçlu ilan etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, yeraltından çıkarılan silah işi ile Ergenekon işinin ayrı olduğunu söyledi. Baykal, devlet içinde çeteleşmenin, örgütlerin ayıklanması, teşhir edilmesi ve etkisizleştirilmesi için yapılacak her çalışmayı desteklemeye hazır olduklarını belirterek “TBMM,silahlarla ilgili konuyu incelemelidir” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısındayaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail arasındaki dostluk ve güvenin geliştirilmesi maksadıyla verilen ödüllerin, maksat hasıl olmadığına göre iade edilmesi gerektiğini söyledi.

5- ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, yemin ederek göreve başladı. Başkent Washington'daki Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle yemin eden Obama, ABD'nin 44'üncü başkanı oldu.

6- AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Eca Filipi, Ergenekon davasının Türkiye’nin "iç konusu olduğunu", bu nedenle şu ana kadar bu davanın Türkiye-AB ilişkilerini hiçbir şekilde etkilemediğini ancak gelecekte dava kapsamında bazı adil olmayan mahkumiyetler olursa AB’nindaha fazla bilgi almak isteyebileceğini kaydetti.

21 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Askeri Yargıtay Başkanı Hakim Tuğgeneral Ahmet Alkış ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Tuğgeneral Turgut Arıbal ile Dışişleri Konutu’nda bir araya geldi.

Çankaya Köşkü’nden toplantıya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizde demokrasinin derinleşmesinin, hukukun üstünlüğüne ve temel ilkelerine titizlikle bağlı kalınmasının ve uygulamalarda usul yasalarına azami özen gösterilmesinin Türkiye’yi daha da güçlü kılacağı, sorunların aşılmasını kolaylaştıracağı ve toplumda güven ortamını pekiştireceği hususları üzerinde etraflıca durulmuştur” denildi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal MYK toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargı organlarının başkanlarını iktidar ile buluşturmasının siyaset tarihinde ilk kez yaşandığını belirterek, “Yargı organlarının başkanlarının iktidar ile buluşturulması kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkesine aykırıdır. Yargı organlarının iktidara mesafeli olması gerekir” dedi.

3- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ekonomik krizin başlangıcında reel sektöre kredileri durduran bankacılık kesiminin yeniden kredi vermeye başladığını söyledi. Ticaretteki daralmanın işsizliğin artmasına yol açtığını kaydeden Bakan Unakıtan, hükümetin, Türkiye’deki iç talebi arttırmanın gayreti içinde olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen resmi ziyaret amacıyla Mısır’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının büyük fayda sağladığını belirterek, 2004’te 700 milyon dolar olan ticaret hacminin 3 milyar doları aştığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Belçika’nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, başmüzakerecinin değişmesinin AB üyelik müzakerelerini etkileyip etkilemeyeceği şeklideki bir soruya istinaden yaptığı açıklamada,''Başmüzakereci değişti, ama bu iş şahısla alakalı değil. Türkiye dış politika açısından dünyanın en yoğun ülkelerinden biri. Bir yandan İKÖ Genel Sekreterliğini üstlenmiştir. Bir yandan AB müzakereleri. Bir yandan BM Güvenlik Konseyi üyesi. Bir yandan Afrika açılımı. Bir yandan Asya Pasifik ülkeleri zirvesi düzenlenmekte. Bir yandan İslam dünyasıyla Batı arasında köprü oluşturmakta. Bir yandan da Medeniyetler İttifakı projesiyle medeniyetler çatışmasını engellemeye çalışmaktadır. Bütün bunları yaparken tabii ki bir kişinin bütün bu yükün altında kalmaması için de kendi aramızda bir parça yük paylaşımı yaptık. Ama sonuçta hepimizin temsil ettiği irade, Türkiye'deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olan AK Parti iradesidir. AB projesini de biz sadece bir partinin projesi olarak görmüyoruz. Türkiye'nin ortak paydası olarak görüyoruz ve o çerçevede herkesin desteğini bekliyoruz'' dedi.

6- İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail'in 22 günlük işgal ve tek taraflı ateşkesinin ardından başlatılan çekilme sürecinin tamamlandığı belirtildi.

22 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrika ülkelerinin Ankara büyükelçilerini Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Genel Merkezde belediye başkan adaylarının tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, Ergenekon soruşturmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Yargının bağımsız olduğunu belirten Başbakan Erdoğan “Devam eden bir yargılamayla ilgili görüş ve yorumda bulunmak, insanları suçlu veya suçsuz ilan etmek, açıkça hukuksuzluk ciddi suçtur. Hukukun temel ilkelerinden biri aksi ispat edilene kadar herkesin masum kabul edilmesi gereğidir. Herkes yargılama sürecine saygılı olmalı, şahsiyetlerini incitici, tahkir ve tezyiften şiddetle kaçınmalıdır” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan İçişleri Bakanlığında 81 il valisinin katılımıyla gerçekleştirilen Valiler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “29 Mart yerel seçimlerinde halkımızın hür iradesiyle, emniyet ve huzur içinde oy vermeleri için ne gerekiyorsa onu yapmalıyız” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK) düzenlenen Meslek Komiteleri ortak toplantısında yaptığı konuşmada, tarım, sanayi ve ticaretin tümünü kapsayan bir strateji güncelleme süreciyle paralel giden bir teşvik sisteminin, çok kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, “Türkiye, imalat sanayi açısından son 10 yılın en zor dönemini yaşıyor. İstihdam vazgeçilemez temel öncelik. Mevcut istihdamın kaybedilmemesi için çalışıyoruz” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Parlamentosu Avrupa Sosyalist Partisi Grubu Başkanı Martin Schulz ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, “AB, Türkiye için stratejik ve değişmez bir hedeftir. Türk halkı, AB üyeliğinin insan hakları ve demokrasi konusunda çok büyük katkıları olduğuna inanmaktadır. Hükümetimiz de reformların hızlandırılması konusunda kararlıdır. Umarız ki popülist eğilimler ve iç siyasi etkenler nedeniyle Türkiye’nin katılım süreci suiistimal edilmez” dedi.

5- Kamuoyunda ‘sicil affı’ olarak bilinen “Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

6- TÜSİAD 39. Genel Kurulunda, Yönetim Kurulu Başkanlığına Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanlığına da Mustafa Koç yeniden seçildi.

Yalçındağ yaptığı konuşmada, dünyanın 2009’a derin bir ekonomik krizle girdiğini, krizin hangi safhasına gelindiğinin bilinmediğini, tedbir paketlerinin de ne derece etkili olabileceğinin belli olmadığını söyledi.

Koç da yaptığı konuşmada, “2008 başında kriz belirtileri ortaya çıkmaya başladığında biz türban konusuyla meşguldük. Kriz patladığında ise iktidar partisinin kapatılması-kapatılmaması ve Ergenekon soruşturması gündemi meşgul ediyordu. Bir türlü krize odaklanamıyoruz. Şimdi de yerel seçimler var. Ülkeyi en gergin şekilde yerel seçimlere sokmuş durumdayız” dedi.

7- ABD Başkanı Barack Obama, Küba’daki Guantanamo tutukevinin bir yıl içinde kapatılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

8- Çin’de, 6 bebeğin ölümüne 300 binden fazla çocuğun da hastalanmasına yol açan melaminli süt skandalı nedeniyle 3 yöneticinin idamına karar verildi.

23 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve 81 ilin valisiyle Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül yurttaşların Türkiye’nin her köşesinde yarınından emin, korkusuz ve güven içinde yaşamasından daha önemli bir şey olamayacağını belirterek, güvenlik sağlanırken mülkiyet hakkı, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüğü gibi temel hak ve hürriyetlere müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin yeni başkanı Barack Obama’ya mektup göndererek, Türk-Amerikan ilişkilerine verilen değeri ve iki ülke arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Obama’nın ilk icraatlarından birinin Ortadoğu sorununa çözüm arayışına yönelik olmasının Türkiye tarafından takdirle karşılandığını kaydetti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, iç ve dış politika, ekonomi ve sosyal yaşamda Türkiye’yi birinci lige taşıdıklarını belirterek, Türkiye’nin 10 yıllar boyunca kendisine ayak bağı olan çetelerden, mafyalardan kurtulduğunu söyledi.

4- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Yarbay Mustafa Dönmez’in evinden çıkan mühimmat konusuna çok önem verdiklerini belirterek, “Bu konunun, soruşturmanın netleşmesini herkesten fazla biz istiyoruz” dedi.

5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkezde partisinin belediye başkan adayları tanıtım toplantısı öncesinde, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baykal, Ergenekon operasyonlarıyla Türkiye’nin büyük bir toplumsal travma yaşadığını belirterek “Türkiye’nin demokratik kimliği de artık çok ciddi kuşku konusudur. Bu yanlışların döneceği bir mahkeme arıyoruz” dedi.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Polis Radyosu stüdyosunda düzenlenen İl Emniyet Müdürleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, polisin uluslararası uygulamalara göre can güvenliği riski olmadıkça silah kullanamayacağını belirterek, “Gözaltına alınan insanların daha suçu sabit değil. Onların ailesi, çevresi var. İnsanları teşhir etmemeli. Uygun şekilde gözaltına alırsınız, gereken yapılır” dedi.

7- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen temmuz ayında Irak’a yaptığı ziyaret sırasında imzalanan stratejik ilişki belgesinin yaşama geçirilmesine yönelik uygun zemin yaratılması için Türkiye’ye geldi. Zebari ilk olarak Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geldi. Görüşmede, terörle mücadele için Türkiye-ABD-Irak arasında oluşturulan üçlü mekanizmanın daha işlevsel olabilmesi için bölgesel Kürt yönetiminin başkenti Erbil’de bir ofis açılması kararlaştırıldı.

8- Resmi ziyaret için gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, Türk iş adamları tarafından 10 Ramazan Sanayi Bölgesinde kurulan fabrikaları ziyaret eden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, komşu ve çevre ülkelerle ticaretin arttırılması projesini uygulamaya koyduklarını belirterek ”Komşularımızla ürün paylaşımı modeliyle kalkınacağız” dedi.

9- ABD Başkanı Barack Obama Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in kendini savunma hakkına vurgu yaparak, Hamas’ın roket saldırılarını durdurması gerektiğini söyledi. Obama ayrıca kalıcı bir ateşkesin parçası olarakİsrail’in Gazze’den çekilmesinden söz ederek, Gazze sınır kapılarının açılması çağrısında bulundu.

Öte yandan Obama, Ortadoğu özel temsilcisi olarak eski senatör George Mitchell’i, Pakistan ve Afganistan’dan sorumlu özel temsilci olarak ise ABD’nin eski BM Büyükelçisi Richard Holbrooke’ı atadı.

10- Bulgaristan Meclisi, 2007’de AB’nin isteği doğrultusunda kapatılan Kozluduy Atom Santrali’nin 3. ve 4. reaktörlerinin yeniden devreye sokulmasına izin veren yasa tasarısını onayladı.

24 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Rize’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmada, cesur ve kararlı bir biçimde tabuların, çeteleşmelerin, özellikle de mafyanın üzerine gidildiğini belirterek, başta siyaset olmak üzere her alanın temizlenip yenilendiğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da partisinin belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon davası kapsamında yapılanların bir hesaplaşma olduğunu belirterek, “Bu hesaplaşma, Türkiye’nin laik, demokratik cumhuriyet anlayışıyla hesaplaşmasıdır” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan Ulusal Programa yönelik çalışmaları ele almak için AB Genel Sekreterliği’nde Türk kamu yöneticileriyle bir araya geldi.

Bakan Bağış, AB kurumlarının Türkiye’ye verilmiş olan sözlerinin arkasında olduğunu ve AB konusunda herkese görev düştüğünü belirterek, bu çerçevede muhalefet parti liderleri ve sivil toplum örgütlerinintemsilcileri ile görüşmelere devam edeceğini belirtti.

Bakan Babacan ise “Türkiye’nin AB süreci kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bu hedefin sapasağlam yerinde durması, sürecimizin sıhhatli yürümesi açısından son derece önemli” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Genç İş Adamları Soruyor’ adlı toplantıda yaptığı konuşmada, “Gerek IMF ile yapılacak anlaşma, gerek alınan tedbirlerle, 2009'da ne özel sektörümüzün ne kamunun, ne de bankacılık sisteminin borç çevirme konusunda en ufak bir problemi olmayacaktır'' dedi.

5- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, kısa dönem çalışma ödeneği ile ilgili çalışmaların son derece olumlu olduğunu belirterek, “Yasa sıkıntıda olanlara ‘işçini çıkarma 3 ay maaşını ben vereyim’ diyor. Bu 3 ayı 6 aya çıkarmalı. Bürokrasi azaltılmalı. Karar alma mekanizması da TOBB olmalı” dedi.

25 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama’ya görevine başlaması dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajında, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin ve stratejik ortaklığın güçlendirilerek korunmasının, bölgesel ve küresel barış ve istikrar açısındanönem taşıdığını kaydetti.

2- Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen gazetecilere Mısır’daki temasları ve 2009’da izlenecek ihracat politikası konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Tüzmen, ihracatta ilk 3 ayın kötü geçeceğini, nisan-mayıs-haziran ayında dengeye oturacağını, 3. çeyrekte ise rahatlama ve hızlanma olacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’ninGazze ile ilgili toplantısına katılmak için Belçika’nın başkenti Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, ABD’nin yeni Ortadoğu özel temsilcisi George Mitchell’in bu hafta bölgeye yapacağı ziyaret çerçevesinde Türkiye’ye gelmesinin öngörüldüğünü belirtti.

4- Gümüşhane’nin Torul ilçesinde düzenlenen kış şenliğine katılan Trabzon Tenis Dağcılık Kayak Kulübü’ne üye 17 kişilik grup, Kadırga Yaylası’nda yürürken çığ düştü. Olayda, 10 kişi yaşamını yitirirken, ikisi yaralı 7 kişi kurtarıldı.

5- Türk öykücülüğünün önde gelen isimlerinden gazeteci-yazar Orhan Duru İstanbul’da yaşamını yitirdi.

6- Suudi Arabistan’da yargılanıp, hakkında idam cezası verilen Türk berber Sabri Boğday, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığının girişimiyle serbest bırakıldı.

7- İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptığı açıklamada, Gazze’ye düzenlenen üç haftalık operasyonda savaşan İsrail askerlerinin savaş suçlusu olarak yargılanmaları halinde askerlerin korunacağını söyledi.

İsrail Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz ise 2006’da kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit tutsak kaldığı sürece Hamas’ın Gazze’deki lideri İsmail Haniye’nin rahat hareket edemeyeceğini söyledi.

8- Bolivya’da,Devlet Başkanı Evo Morales yönetiminin hazırladığı ve ülkedeki yoksul yerli halka daha fazla hak verilmesini öngören anayasa değişikliği için referandum düzenlendi.

26 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5831 sayılı ‘Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Bankacılık Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeren tasarının imzaya açıldığını söyledi. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının borç ve alacaklarının düzenlenmesine ilişkin kanun tasarısının da Kurul’da ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, internet üzerinden alınan özel iletişim vergisinin indirileceğini ve hurda taşıtların tasfiyesine ilişkin olarak da yeni bir düzenleme yapılacağını kaydetti.

3- Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “IMF ile 8-26 Ocak tarihleri arasında yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin birçok konuda genel hatları ile mutabakat sağlanmıştır. Program kapsamındaki orta ve uzun vadeli bazı yapısal reformlara yönelik çalışmaların tamamlanması için önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edilecektir” denildi.

4- TÜİK, Türkiye’nin nüfusunun 31 Aralık 2008 itibariyle 71 milyon 517 bin 100 kişi olduğunu açıkladı.

5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ‘2009 Ocak Enflasyon Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2010 yılının başlarından itibaren küresel ekonomide kademeli bir toparlanmanın başlayacağını belirterek, “Belirsizlikler hala yüksek, enflasyon ve para politikasında görünüm, büyük ölçüde küresel ekonomideki gelişmelere duyarlı olacak. Toparlanmanın yavaş ve kademeli olmasını beklemekteyiz” dedi.

6- Devlet Bakanı Ali Babacan Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Babacan, “İsrail ve Hamas’ın tek tek ilan ettikleri ateşkesi kırılgan görüyoruz. En ufak kıvılcım bölgeyi ateşkes öncesine götürebilir. Ateşkesin kalıcı olmasını sağlamalıyız” dedi.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride de AB’nin, Gazze’ye silah kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalarda Amerika ve bölgesel güçlerle işbirliğinin yanı sıra istihbarat, teçhizat ve güvenlik güçlerinin eğitimi gibi konularda da yardım etmeye hazır olduğu kaydedildi.

7- Irak’ta ABD’ye ait 2 askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 asker hayatını kaybetti.

8- Bolivya’da, ilk yerli kökenli Devlet Başkanı Evo Morales’in yerlilere daha fazla söz hakkı veren anayasa değişikliği paketi onaylandı. Dün yapılan referandumda halkın yüzde 59’u reforma ‘evet’ dedi.

27 OCAK2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada “Popülizmden, boş vaatten başka yol bulamayanlar var ülkede. Tek hedefleri var; o daiş yapana, iş üretene engel olmak ve iftira atmaktır. Bunların başka işi yok. Plan proje üretmek yerine, çamur üretmeyi tercih ediyorlar. Benim halkım artık aldatanı ve aldananı biliyor. Milletim hizmet üreteni çok iyi biliyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, hükümet ile IMF arasında 8-26 Ocak tarihleri arasında sürdürülen görüşmelere ara verilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise görüşmelere 10 gün ara verildiğini belirterek, hassasiyetlerin bazılarının aşıldığını, bazılarının ise devam ettiğini kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, kamuoyunun yakından tanıdığı saygın kişilerin, sağlam delil olmadan gözaltına alındığını belirterek, Ergenekon’un neyin davası olduğunun netleşmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB ülkeleri büyükelçilerine verilen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, ”Herkesin desteğini bekliyoruz. Herkesle işbirliği yapmak ve hep beraber bu hedefe varmak istiyoruz” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, “Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda otomotiv sektörüne sağlanacak destek konusunda çalışmaların sürdüğünü ve bunun önceki gün Bakanlar Kurulu’nda alınan hurda araçlar ile ilgili kararla ilgisinin olmadığını söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak, 1 milyon 352 bin 517 işyerinin başvuruda bulunduğunu ve yasa kapsamında 23 milyar 259 milyon 267 bin 405 liralık borcun yeniden yapılandırıldığını kaydetti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada,Türkiye’de siyası belirsizliğin ve gerginliğin endişe verici bir nitelik kazandığını belirterek, “Ergenekon operasyonları toplumda kutuplaşmaya yol açmıştır. Bu mesele incelenmelidir” dedi.

7- IMF Türkiye Masası Şefi Rachel Van Elkan tarafından yapılan yazılı açıklamada, aralarında özellikle orta vadeli yapısal mali reform gündeminin de olduğu konuların sonuçlandırılması yönünde çalışmaların devam edeceği belirtildi.

28 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2007-2008 yıllarında terörle mücadele ederken şehit ve gazi olan 61 TSK ve emniyet mensubuna Çankaya Köşkü’nde yapılan törenle ‘Devlet Övünç Madalya’sı verildi. Cumhurbaşkanı Gül, törende yaptığı konuşmada, ''Bu anlamlı tören, birazdan madalya tevcih edeceğimiz saygıdeğer insanlarımıza olduğu kadar milletimize de büyük gurur yaşatmaktadır'' dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 39. Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasına hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, “IMF bizim de ortağı olduğumuz bir kuruluştur, aynı zamanda kriz dönemlerinde bu krizlerin aşılmasına yönelik destek vermesi gereken, projeler üretmesi gereken kuruluştur. Ama bundan çıkar da çok daha farklı yaklaşımlar ortaya koyarsa, Türkiye’yi dünyadaki çok farklı ülkelerle aynı düzeyde ele almaya kalkarsa, Türkiye’yi kendi şartları içinde değerlendirmezse, o zaman bizim hassasiyetimiz artar” dedi.

3- TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının özel yetkili mahkeme için 3 savcı görevlendirilmesi talebinin Adalet Bakanlığınca da uygun görüldüğünü söyledi.Öncelikle hakim ve savcılara güvenilmesi gerektiğini belirten Bakan Şahin, ''Onlar, adaletin gerçekleşmesi için ellerinden geldiği kadar Türk yargısına hizmet ettikleri gibi bundan sonra da üstlenecekleri her görevde aynı performansı göstereceklerdir. Farklı yorumlar yapmayı isabetli bulmuyorum.'' dedi.

4- 39. Dünya Ekonomik Forumu İsviçre’nin Davos kasabasında başladı.

Forum nedeniyle Davos’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve Polonya Başbakanı Donald Tusk ile ayrı ayrı bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Görüşmelerde ağırlıklı olarak gerek AB süreci gerekse Nabucco Projesi’yle alakalı konuları ele aldık ve Türkiye olarak bu konuda yapabileceğimiz destekler neler olabilir diye kendileriyle paylaştık” dedi.

Davos’ta bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasına yönelik görüşmelerde önemli sorunların aşıldığını ve anlaşmanın ne zaman yapılacağı konusunda bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek, ancak ‘ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi’ olacağını söyledi.

Forumun açılış resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky, “IMF ile Türkiye arasındaki görüşmelerin bir anlaşmayla sonuçlanacağı yönünde umudumuzu koruyoruz” dedi.

5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD Başkanı Barack Obama’nın 26.01 2009 tarihinde El Arabiye televizyonuna “İran yumruğunu açarsa elimizi uzatırız” diyerek dile getirdiği diyalog çağrısına karşılık olarak yaptığı açıklamada, “ABD, 60 yıldır İran halkına karşı duruyor. Değişimden bahsedenler, İran halkından özür dilemeli ve geçmişteki kötü hareketleri ile İran’a karşı işlediği suçları onarmayı denemeli” dedi.

29 OCAK 2009

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı Vakıflar Genel Müdürlüğünde düzenlenen ve kurumun çalışmalarını konu alan basın toplantısında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her bireyin dernek, vakıf, siyasi parti kurma hakkı olduğunu belirterek, “Bu konuda ayrım söz konusu değil. Vakıf kurarken dini ve etnik mensubiyetlere bakılmaz” dedi.

2- Anayasa Mahkemesi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 3 Temmuz 2005 tarihinde açtığı davada, MİT, polis ve jandarmaya telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimi tespit, dinleme ve kaydetme konusunda yetki veren kanunun, ''Dinlemelerde faaliyetlerin denetiminin, başbakanın özel olarak yetkilendireceği kişi veya komisyon tarafından yapılmasını'' öngören hükmünü iptal etti.

3- Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy Vergi Konseyinin İstanbul Kadıköy’de düzenlediği basın toplantısında, Varlık Barışı olarak adlandırılan ‘5811 Sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanun’un bugüne kadar çeşitli nedenlerle kayıt dışı bırakılmış varlıkları çok cüzi bir bedel karşılığında sistem içine aldığını belirterek, “Mükelleflerimizi bu olanaktan yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ‘Aktif İstihdam Tedbirleri Projesi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ilk projeden 48 bin kişinin faydalandığını, bu bölümde ise 25 ilde 101 ayrı proje ile 12 bin kişinin meslek ve iş sahibi yapılmasının amaçlandığını söyledi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, turizm sektörünün krizden etkilenmemesi için ihracatçıların yararlandığı teşvik ve desteklerden yararlandırılacağını, ayrıca Avrupa Yatırım Bankasından 100 milyon euroluk yenileme kredisi sağlanacağını söyledi.

6- TÜİK, ‘Çıkış Yapan Ziyaretçilerle Giriş Yapan Vatandaşların Turizm Harcamaları ve Profili 2008 Yılı 4’üncü Dönem Sonuçları’na göre, Türkiye’nin 2008 yılında turizm gelirinin geçen yıla göre yüzde 18.5 artarak, 21 milyar 910 milyon dolara çıktığını açıkladı.

7- Dünya Ekonomik Forumu kapsamında İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen “Gazze: Ortadoğu’da Barış Modeli” konulu oturuma katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in Gazze operasyonlarına ilişkinolarak yaptığı açıklamalara tepki göstererek, Gazze’de insani bir dram yaşandığını söyledi. Başbakan Erdoğan, panel yöneticisinin sürenin bittiği gerekçesiyle konuşmasını kesmesi üzerine, bundan sonra Davos toplantılarına katılmayacağını belirterek oturumdan ayrıldı.

Oturumun ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, “Gördüğünüz gibi Peres'i 25 dakika, bizi ise 12 dakika konuşturmuşlardır. Bu kadar önemli bir konuyu 30- 35 dakikaya sıkıştıramazsınız” dedi.

Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak, gelişmelerden üzüntü duyduğunu belirten Peres’in ise, Türkiye ile ikili ilişkilerin şimdiye kadar olduğu gibi devam etmesi gerektiğini söylediği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan Davos’ta ayrıca, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ileayrı ayrı bir araya geldi.

8- İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Pervez Davudi ile dün gerçekleşen görüşmeyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Davudi’ye ''Tercihli ticaret anlaşmasını bir an önce yürürlüğe koyalım ve gümrükleri aşağı çekelim, bu her iki ülkenin yararına sonuçlar verecektir. İlerde iki ülke arasında daha geniş bir serbest ticaret anlaşması yapılmasının altyapısını hazırlayacaktır'' dediğini söyledi.

9- AB Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk AB Bölgeler Komitesinde yaptığı konuşmada, üye ülkelerin tümünde farklı laiklik uygulamaları olduğunu, dolayısıyla Türkiye’nin izlemesi gereken bir Avrupa modeli bulunmadığını belirterek, “Fransa’daki uygulama Türkiye açısından bir model olabilir” dedi.

30 OCAK 2009

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Sakarya Valiliğini ziyareti sırasında, Davos’ta yaşanan gerginlikle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül “Bir Türk Başbakanına saygısızlık yapılırsa, herhalde o da sineye çekecek değil. Bunu kimse beklemesin. O da gerekli cevabı verdi” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Taksim ile 4. Levent-Atatürk Oto Sanayi Sitesi metro hatlarının açılışı nedeniyle İstanbul Şişhane’de düzenlenen toplantıda, Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen oturumdan erken ayrılmasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Başbakan Erdoğan “Türkiye üçüncü dünya ülkesi değil. Biz de kabile reisi değiliz. Kimsenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanına saygısızlık yapmasına fırsat vermeyeceğiz. Bizim dışişleri anlayışımız, gündemi belirleyen bir ülke olma üzerine kurulu” dedi.

3- Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Davos tartışmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Gürak, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda “Türkiye’nin tüm ülkelerle yürüttüğü ikili askeri ilişkilerde, milli menfaatler doğrultusunda hareket etmek esastır” dedi.

4- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, DİSK’in eski genel başkanlarından Kemal Türkler’in öldürülmesiyle ilgili davada, sanık Ünal Osmanoğlu hakkında verilen beraat kararını bozdu.

5- Danıştay 6. Dairesi, kamu mülkiyetindeki Şişli İETT Garajına inşası planlanan Dubai Kuleleri ile ilgili imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu.

Öte yandan Danıştay 10. Dairesi, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan, seçmen kütüklerinin oluşturulmasında adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarının kullanılmasına ilişkin protokolün yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, MTA Genel Müdürlüğünde düzenlenen ‘Güneş Enerjisinde Yeni Ufuklara Doğru Fikir Paylaşımı ve Nihai Ürünlerinin Tanıtımı’ konulu toplantıda, gazetecilerin doğalgaz indirimi konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Güler, 2008 eylül ayında iniş trendine geçen petrol fiyatlarındaki düşüşlerin alım fiyatlarına etkisini 2009 yılının ilk çeyreğinden itibarengöstereceğini ve bu etkinin doğalgaz satış fiyatlarına indirim olarak yansıtılacağını söyledi.

7- İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy yaptığı açıklamada, zaman zaman iki ülke arasında bazı siyasi konu ve sorunlar hakkında uyuşmazlıklar yaşandığının bir sır olmadığını belirterek, Davos’ta yaşananların ardından iki ülkenin de sakinleşmesi gerektiğini söyledi.

8- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Dünya Ekonomik Forumu’nun yapıldığı Davos’ta, NTV-CNBC-e televizyonlarının ortak yayınına katılarak soruları yanıtladı. Bakan Şimşek, IMF ile olsa da olmasa da Türkiye’nin bir programa ihtiyacı olduğunu ve buradan sağlanacak kaynağı hesaba katmadan planlama yaptıklarını belirtti.

9- Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon küreselleşmenin yoksulluğun ilacı olduğunu öne sürerek, ekonomik milliyetçiliğe doğru gidişin çöküşü hızlandıracağını söyledi.

10- Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze ve Ortadoğu barışı için çok önemli bir barış yapıcı olduğunu belirterek, gelecek yılki zirvede böyle bir oturum yönetimi probleminin oluşmaması için özel gayret göstereceklerini kaydetti.

11- İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres İsviçre’nin Davos kasabasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaşanan tartışmanın Türkiye ile ilişkileri etkilemeyeceğini ümit ettiğini söyledi. Türkiye ile çatışma istemediklerini belirten Peres “Bizim Filistinlilerle problemimiz var” dedi.

31 OCAK 2009

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Topkapı’da ‘Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının 259 milyar dolar olduğunu, bugün ise bu rakamın 750 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artışlar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Petrolün varili dünyada 150 dolarlara kadar çıktı. Tabi bunun doğalgaza da olumsuz etkileri oldu ve doğalgaz fiyatları arttı. Ancak 1 Şubat’tan itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 oranında indiriyoruz'' dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İş Hayatı Dayanışma Derneğinin İstanbul’da düzenlenen toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu’ndaki tutumunu ‘Davos duruşu’ olarak nitelendirdi. Bakan Bağış, “Davos duruşu artık Filistin sorununun çözümü ve Ortadoğu’da çözümün aciliyetine dünya kamuoyunu göreve çağıran bir duruştur” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Diyarbakır’da “Tarıma Dayalı İhtisas Besi-Süt Organize Sanayi Bölgesi”nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da uygulanacak yeni teşvik sisteminin özünde, yüksek katma değer, yüksek istihdam, teknoloji ve uluslararası güce sahip sektörlerin olacağını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de yaptığı konuşmada, açılan tesis ile bölgedeki tarım ve hayvancılık sektörünün harekete geçeceğini ve bölgenin zenginleşmesine katkı sağlayacağını belirtti.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta gösterdiği tepki ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Başbakan Erdoğan’ın aziz milletimiz adına gösterdiğini düşündüğümüz tepkileri, yöntemleri tartışılsa bile haklı, meşru ve yerindedir” dedi.

5- Hollanda’da düzenlenen 38. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde, Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Uzak İhtimal’ adlı filmi, birincilik ödülü alan üç filmden biri oldu.

6- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’ta gösterdiği tutuma ilişkin olarak yayımladığı mesajında, “Cesurca tavrınız, gerçekleri açıkça ifadeniz, adaletten yana dünya halkları için mutluluk ve heyecan yaratmıştır” dedi.