11.10.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EKİM 2009           

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 23. dönem 4. yasama yılının açılışı nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, bugün, devletin temel nitelikleri ve üniter yapısı korunarak, devlet ve çeşitlilik arzeden etnik, dini, kültürel gruplar arasındaki ilişkilerin çağın ruhuna uygun bir biçimde geliştirilmesi amacına dönük bir tartışma sürecinden geçildiğini belirterek, “Bu süreç, milli olma bilincimizin güçlenmesine hizmet edecektir. Milletimizden gelen demokratik taleplerin doyurucu bir biçimde karşılanması devletin varoluş sebebidir. Siyasi  açıdan da birliğimizi ve dirliğimizi güçlendirecek bir yenilenmedir” dedi.
  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de yasama yılının açılışı nedeniyle TBMM Tören Salonu’nda bir resepsiyon verdi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kimsenin düşüncesinden dolayı yargılanmasından yana olmadıklarını belirten Başbakan Erdoğan, DTP’lilerin ifade krizini çözmek için Anayasa değişikliği dahil her türlü düzenlemeye hazır olduklarını söyledi.

  3- Devlet Bakanı Faruk Çelik ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle Kocatepe Konferans Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, din görevlilerinin gerek alan bilgisine vakıf olma, gerekse çağdaş bilgi ve teknolojiyle donanım bakımından topluma öncülük etmesi gerektiğini vurguladı.

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini belirterek, “Bu anlaşmaları diğer ülkelerle de yapacağız. Buna İsviçre ve Avusturya da dahil” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 23. dönem 4. yasama yılının açılışı nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanı Gül, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi üzdü” dedi.

 6- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından, 17 Eylül’de gerçekleştirilen toplantıyla ilgili olarak yayımlanan özet raporda, 2008’in ikinci çeyreğinden itibaren süregelen ekonomik daralmanın sona erdiği kaydedildi.

 7- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ Yüksek İstişare Kurulu (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, “Vergi, bir demokrasi kültürü öğesidir, Türkiye’nin demokratik saygınlığını zedeleyen bir araca dönüşmesi hazindir” dedi.

 8- İstanbul’da düzenlenen IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısı çerçevesinde yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’nda; Türkiye ekonomisinin 2009’da yüzde 6.5 küçülürken, 2010’da yüzde 3.7 oranında büyüyeceği öngörüldü.

 9- Türkiye’de bulunan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, krizin artık arkamızda kaldığını söylemek için henüz  çok erken olduğunu belirterek, “Türkiye gibi bir ülkede belki daha bir yıl gibi bir süre devam edecek. Önümüzdeki 12 ay içinde, “işsizlik evet artık azalıyor” diyebildiğimizde krizin bittiğini söyleyebiliriz” dedi.


2 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, İran’ın nükleer çalışmaları konusunda İran ve Batılı makamlarla teması olup olmadığının sorulması üzerine “Türkiye, BM’nin daimi 5 ülkesi ile Almanya ve İran arasında bu işlerin diplomatik yollarla çözümü konusunda çok uğraş vermektedir. Şüphesiz ki bölgemizde nükleer silah görmek istemeyiz. Ama bir ülkede incelemeler yapılmadan da ‘nükleer silah var’ denemez. İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na kapılarını açmasını olumlu buluyorum” dedi.
  Cumhurbaşkanı Gül Nahçıvan’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ile bir araya geldi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler haftalık basın bilgilendirme toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Güler, TBMM’nin Meclis’teki açılış toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının katılmasıyla ilgili, “Bu katılıma özel anlamlar yüklenmesi ve bu doğrultuda değerlendirmeler yapılması doğru değildir” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin yol haritasını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, İFM Stratejisi ve Eylem Planı’na göre vizyonlarının, İstanbul’u öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel bir finans merkezi konumuna getirmek olduğunu söyledi. 
 Öte yandan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı Babacan’ın makamından yapılan yazılı açıklamada, geçici bir süre için getirilen vergi indirimlerine önümüzdeki dönemde devam edilmeyeceği belirtildi.
 4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ bir televizyon  kanalında katıldığı programda, organ nakli ticaretinin önlenmesi amacıyla Organ Nakli Bilimsel Danışma Kurulu’nun aldığı kararları açıkladı. Bakan Akdağ, organ nakli merkezlerinin bünyelerindeki yerel etik kurulların onay verdiği akraba dışı nakillerin durdurulduğunu, bütün meseleler net olarak ortaya çıkıncıya kadar bu tür nakillerin yerel ve bölgesel etik kurullarla Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun tümü tarafından uygun bulunması halinde yapılabileceğini bildirdi.
 5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye Bankalar Birliği, Arap Bankalar Birliği ve Dünya Arap Bankacılar Birliği tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin krizi en şiddetli olarak 2008’in son çeyreği ile 2009’un ilk çeyreğinde yaşadığını belirterek, krizden sonra da Türkiye’nin çıkışında gerekli çıkışı bankacılık sisteminin sağlayacağını vurguladı.
 6- Almanya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Angela Merkel’i arayarak seçim başarısından dolayı tebrik ettiği, bunun haricindeki haberlerin asılsız olduğu bildirildi. Açıklamada, “Görüşmede, Sayın Merkel’in iki ülke ilişkilerinin geleceği konusunda olumsuz bir değerlendirmesi olmamıştır” denildi.
 7- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarında yaptığı açıklamada, Türkiye’deki toplantıların, yeni IMF’nin başlangıcı olacağını ifade etti. Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick’le birlikte basın toplantısı düzenleyen Kahn, küresel ekonominin iyi olmamasına rağmen, Türkiye ekonomisinde görünümlerin oldukça iyi olduğunu ifade etti.
 Zoellick de  küresel krizde en büyük problem ve tehlikenin işsizlik olduğunu, Türkiye’nin hazırladığı orta vadeli planda da 2010’da bir büyüme öngörülmesine rağmen işsizliğin sıkıntı olacağını kaydetti.

   3 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti 3. Olağan Kongresi’nde 1362 oy alarak yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildi. Başbakan Erdoğan Kongre’deki konuşmasında, “Geçmişte yanlışlar varsa bunları bir tarafa koyalım, bunu bir milat kabul edelim. Bu ülkede dışlamak, ötekileştirmek yoktur. Bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan her bir kardeşimin meselesi, benim meselemdir” dedi. 
 Kongrede yayımlanan bildiride ise demokratikleşmenin terör, etnik milliyetçilik ve her türlü ayrımcılığın “panzehiri” olduğu vurgulanarak, “Hangi kökenden olursa olsun ve toprakların hangi köşesinde yaşarsa yaşasın, herkesin kendini ülkemizin eşit ve özgür vatandaşları olarak hissetmesi temel amacımızdır” denildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) yetkilileriyle İstanbul’da bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, krizin etkilerini atlatmak için alınan korumacı önlemlerin, uluslararası alanda haksız rekabete yol açmasına dönük endişelerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, “Şunu özellikle belirtmek isterim ki, küresel krizi en kısa sürede ve en az etkiyle aşabilmek için, şartlar ne olursa olsun, ticaret, yatırım ve finansal alanda korumacılığa karşı mücadele etmek zorundayız. Bu anlamda, böyle zor bir dönemde ülkemizin, korumacılık uygulamayan dört G-20 ülkesinden birisi olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Bursa’nın Nilüfer ilçesinde açılışlara katılmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Ekim’de imzalanacağı açıklanan Ermenistan protokolü ile ilgili olarak, “Türkiye protokolü imzaladıktan sonra, Azerbaycan topraklarının işgalinin sona ermesini beklemeden kapılar açılacak mı? Soru budur!” dedi. Dokunulmazlık konusuna da değinen Baykal, “Dokunulmazlıkları adli suçları da kapsayacak şekilde kaldıralım. Öte yandan ‘kürsü dokunulmazlığı’ daha doğru ifadesiyle ‘kürsü sorumsuzluğu’ mutlak olarak korunsun. Yoksa kişiye ya da  olaylara özel anayasa değişikliği yapmak çok yanlıştır” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen  “İSEDAK Üyesi ve Gözlemci Statüsü Bulunan Ülke Merkez Bankaları Guvernörleri ve Para Otoriteleri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, küresel kriz konusuna değinerek, “Bu kriz boyutu açısından da derinliği açısından da devasa boyutlarda ancak bu krizin daha önce yaşamış olduğumuz krizlere benzemeyen bir yönü de var. Bu krizin çıkış noktası gelişmekte olan ülkeler değil, tam tersine gelişmiş ülkeler” dedi.
 Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da konuşmasında, küresel mali krizin dünyayı hızlı bir şekilde tahrip ettiğini belirterek, “Finans sektörünün kırılganlığı henüz aşılamadı. Küresel ekonomide bir canlanma işareti alınmasına rağmen hâlâ ekonomik faaliyetler zayıf olarak devam ediyor. Bu kriz hızlı bir şekilde sona erdirilmelidir” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İktisadi Kalkınma Vakfı, Avrupa Çalışmaları Türk Üniversiteler Birliği, Almanya Avrupa Çalışmaları Derneği ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nce İstanbul’da düzenlenen “Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Katılımı: Bilimsel Yaklaşımlar'' konulu seminerde yaptığı konuşmada, AB bütünleşme sürecinin Türkiye üye olmadan tamamlanmış sayılamayacağını belirterek, reformların aksatılmadan süreceğini söyledi.

 6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Arzu ediyoruz ki Karabağ sorunu diplomasiyle çözülür ve bu şekilde bütün Kafkaslar’da barış hakim olur. Ama bunun adımı da şüphesiz işgalin sona ermesiyle gerçekleşecektir” dedi.
 Toplantıda, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin kurulmasına dair anlaşma imzalandı.
 Cumhurbaşkanı Gül Türk-Ermeni ilişkileri konusuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ermeni diasporasına söyleyeceğim şudur; uzaklarda durup bölgenin problemlerinin çözülmesine engel olmamaları lazım. Bazı ülkelerde kimliklerini korumak için bunu bir politika olarak devam ettirdiklerini görüyorum. Ama bu doğru değildir. Eğer Ermenistan’ın geleceğini düşünüyorlarsa Kafkaslar’daki tüm barış çalışmalarını, yeni işbirliği çalışmalarını onların da desteklemesi gerekir” dedi.

 7- Katar’da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün İTO’nun başkent Doha’da düzenlediği “1. Türk İhraç Ürünleri Sergisi”nin açılışında  yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji ülkesi olmadığını ancak enerji transfer ülkesi haline geldiğini belirterek, “Katar doğalgazını, petrol ve doğalgaz dağıtımında önemi bir üs haline gelen Türkiye’den dünya pazarına dağıtmak istiyoruz” dedi.

 8- ABD’de bulunan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinin ardından gazetecilerin, İran ve 5 artı 1 ülkeleriyle Cenevre’de yapılan görüşmelere dair sorusu üzerine, Cenevre’de bazı noktalarda anlaşmalara varılmasını memnuniyet verici bulduklarını söyledi. Afganistan’a yapılan askeri harekatın problemin çözümü olmadığına da değinen İhsanoğlu, “Bilakis meselenin daha karmaşık hale gelmesi ve içinden çıkılmaz bir duruma dönüşmesine neden oluyor” dedi.

 9- İrlanda’da referanduma sunulan Lizbon Anlaşması, yüzde 67.1 oranında “evet” oyu ile kabul edildi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Belçika’da yaptığı açıklamada, İrlandalı seçmenlerin Lizbon Anlaşması’nı onaylamasının, Avrupa’nın küresel ekonomik krize verdiği cevabın olumlu olduğunu gösterdiğini söyledi.

4 EKİM 2009

 
 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’dan Malatya’ya giderken uçakta gazetecilere yapığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik açılım süreciyle ilgili kendisine mektup yazacağını açıklamasına ilişkin olarak “Yazılı başvuruya yazılı yanıt vermek, nezaket gereğidir. Başbakan’ın mektubunu cevapsız bırakmak olmaz” dedi.

 2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Ankara İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, ülkenin çok ağır sonuçları olacak bir etnik farklılaşma, ayrışma, çatışma ve bölünmeyle karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

 3- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin 3. olağanüstü büyük kongresinde, parti yöneticilerinin tutuklanmasını ve partisine yönelik baskıları eleştirerek, Türkiye’nin ilerleyememesinin temel nedeninin; Kürt sorununun çözümsüzlüğünden kaynaklandığını vurguladı.

 4- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn Uluslararası Para ve Finans Komitesi’nin (IMFC) 20. yıllık toplantısında yaptığı konuşmada “Eğer çok beklenmedik bir şey olmazsa krizden hepimiz çıkacağız. 10-12 ay sonra krizi arkamızda bırakmış olacağız. İşte o zaman da bundan sonra ne yapacağız sorusunun tartışılması gerekir” dedi.
 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde düzenlenen “Gelişmekte Olan Avrupa ve Asya’da Kriz, Ekonomik Düzelme ve Yapısal Reform” konulu seminerde yaptığı konuşmada, gereken tedbirlerin hızla uygulanması gerektiğini belirterek, ekonomi düzelmeye başladığı için kemer sıkma politikalarına başlayacaklarını söyledi.
 Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise “Merkez Bankalarının Küresel Tecrübelerinden Dersler” başlıklı seminerde,  Brezilya, Polonya, Macaristan ve Meksika merkez bankası başkanlarıyla bir araya geldi. Yılmaz “Devam eden küresel krizden mutlaka dersler çıkarmalı ve birbirimizin tecrübelerinden yararlanmalıyız” dedi.

 5- Yunanistan’da yapılan erken genel seçimleri Yorgo Papandreu liderliğindeki sosyalist Pasok Partisi kazandı.

 6- Asya-Pasifik ülkelerini vuran deprem, tsunami ve sel felaketinde bir haftada ölenlerin sayısı 2 bine yaklaştı.
5 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Üniversiteler tabii ki ülke meseleleriyle yakından ilgileneceklerdir. Ama günlük siyasetin, partilerin buralardaki uzantısı gibi olmamalıdır. Siyasetin içine girerek değil konjonktürlü siyasetin içine girerek değil daha yukarı perdeden siyaset yapmalıdır. Daha büyük resmi görmelidir ki söyledikleri dikkate alınsın” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD’de yayımlanan ‘Wall Street Journal’ gazetesine verdiği demecinde, IMF ile kısa süre içinde yeni bir program üzerinde anlaşıldığını görmekten memnun olacağını söyledi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNN Türk televizyonunda katıldığı bir programda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokratik açılım konusuna değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Önümüzdeki seçimin sonucu ne olacaksa olacak ama biz doğru bildiğimizi yapacağız” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Zaman gazetesinin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Türkiye’de yaşanan sıkıntıların temelinde mevcut Anayasa’nın bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, yapılması gereken değişiklik için muhalefetin katkısına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

 5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Şemseddin Hüseyni ile İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri yeniden tartışma ve konuşma imkanı bulduklarını söyledi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İspanya’nın ‘El Pais’ gazetesinde yayımlanan demecinde, Türkiye ile Yunanistan arasında mükemmel bir ilişkinin olduğunu belirterek, PASOK döneminde de zorluklar olsa da ilişkilerin iyi olmayı sürdüreceğinden emin olduğunu söyledi.

 7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tank Taşıyıcı Araç ve Römorku Projesi’ne ilişkin imza töreninde yaptığı açıklamada, “Kendi ürünlerimizi geliştirmeyi ve yerli savunma sanayi altyapımızı uluslararası çapta rekabet edebilecek düzeyde güçlendirmeyi temel hedefimiz olarak benimsemiş bulunuyoruz” dedi.

 8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, “Merkez Bankası Yasası, 2001 krizine gelinceye kadar yaşadığımız mali disiplinsizliğe ve enflasyona çözüm olarak çıkarıldı. Bu yasa Avrupa Merkez Bankası’nın kamu otoriteleriyle ilişkisini düzenleyen kuralları içeriyor. Bizim Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda bir endişemiz yok. Yasa olduğu sürece de Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sürdürülecektir” dedi.

 9- IMF-Dünya Bankası toplantısı nedeniyle İstanbul’da bulunan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Kahn, “Kriz gelişmiş ülkeleri de, düşük gelirli ülkeleri de eş zamanlı olarak etkiledi. Ancak çıkış stratejileri ülkelere göre değişecek. Her durumda şimdiden başlayarak 8-10 ayın geçmesi gerekecek. Ancak o noktada işsizlik azalmaya başlayacak” dedi. Zoellick de yaptığı açıklamada, “Küresel ekonomi hala geriye düşebilir. 2010 yılında hükümetler, ekonomik desteklerini geri çektikleri zaman tekrar faiz oranları da yükselebilir. Bir garantimiz yok” dedi.

 10- BM-Dünya Bankası toplantısı nedeniyle İstanbul’da bulunan UNİCEF Küresel Başkan Yardımcısı Hilde F. Johnson gazetecilere yaptığı açıklamada, finansal krizin 100 milyon insanı daha yoksullukla mücadele etmek zorunda bıraktığını belirterek, “Günümüzde toplam 1 milyar insanın yoksulluğundan söz ediyoruz” dedi.

 11- BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) “2009 İnsani Gelişme Endeksi” yayımlandı. Norveç, “dünyanın yaşamak için en iyi ülkesi” kategorisini korurken, Nijerya, 182 ülke arasında “en kötüsü” olarak belirlendi. Yüksek insani gelişim kategorisinde yer alan Türkiye ise 79. sırada bulunuyor.

6 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde ‘Üst Düzey Katılımlı Guvernörler Kurulu’ toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizde gelinen nokta itibariyle karamsar bir tablo çizmenin doğru olmadığını belirterek, “Güçlü politika tedbirleri olumlu sonuçlar vermeye başladı. Bu umut verici bir gelişme ancak bu aşamada tedbiri elden bırakıp rehavete kapılmamamız gerektiği de bir gerçek” dedi.
 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da yaptığı konuşmada, krizin tekrarlanmaması için IMF’ye büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, uluslararası finans kuruluşlarının gelişmekte olan ülkelerin kalkınma süreçlerinin desteklenmesinde daha fazla rol almasını istedi.
 Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick de yaptığı konuşmada, küresel kriz nedeniyle 59 milyon insanın daha işsiz kalacağını, önümüzdeki yıl 90 milyon insanın aşırı yoksulluk içinde yaşayacağını belirterek, “Yeni bir sisteme ihtiyacımız var” dedi.
 IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn da konuşmasında, “Toparlanma yavaş olacak. İyileşme sürecinde de göreceğiz ki istihdam, işsizlik konusu daha yavaş toparlanacak. 2010 yılı boyunca pek çok ülkede işsizliğin artmaya devam edeceğini görüyoruz'' dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ile İstanbul Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Finlandiya’nın Türkiye’ye AB konusunda destek verdiğini belirterek, “Bundan sonra da desteklerinin devam edeceğine inancım tam. Reform sürecinin kararlılıkla devam ettiğini vurguladım” dedi.
 Vanhanen de konuşmasında, “Demokratik açılım ve azınlıkların durumu ile ilgili düzeltmelere çok önem veriyorum. Olumlu etkisi olacak” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, erken seçim olmaması durumunda 2009-2010 yılının mevcut parlamentonun tam çalışma yılı olarak gerçekleştireceği son çalışma yılı olacağını, 2011 yılının tamamlanacak gibi gözükmediğini söyledi.

 4- Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin bir yıl daha uzatılması TBMM Genel Kurulu’nda 452 oyla kabul edildi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türk Milletinin birliğiyle, haysiyetiyle ve geleceğiyle oynayan, Türkiye’yi yıkıma götüren küresel aktörlerin, siyaset tüccarlarının, menfaat çetelerinin ve bölücü ihanet odaklarının oyununu bozmak, vazgeçilmez milli görevimiz ve namus borcumuz olacaktır” dedi.

 6- 2009 Nobel Fizik Ödülü, ABD vatandaşı olan Charles K. Kao, Willard S. Boyle ve George E. Smith'e verildi. Bilim adamları, ışığın fiber optik içinde aktarılması alanındaki çığır açıcı çalışmaları ve bir görüntüleme yarı iletken devresi icat etmeleri nedeniyle ödüle layık görüldüler.

 7- Yunanistan’da yapılan erken genel seçimleri kazanan PASOK lideri Yorgo Papendreu, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Atina Başpiskoposu İeronimos’un huzurunda yemin ederek görevine başladı.

7 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da düzenlenen CeBIT Bilişim Fuarı kapsamında gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bilişim sektörünün krizden çıkışın aracı haline geldiğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin bilişim alanında büyük bir hızla geliştiğini ve dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmadığını ifade etti. Fuara Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Fransa’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AB konusuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, ''Müzakereye başlamış ülke olarak  standartlarımızı yükselterek Türkiye'yi herhangi bir Avrupa ülkesi standartlarına taşıyacağız. Müzakere sürecinden sonra zaten bazı Avrupa ülkeleri referandum kararı almışlardır. O onların alacağı o günkü karardır. Saygı duyarız. Belki o gün Türkiye, Türk halkı tam üyeliği tercih etmeyecektir. Norveç'in yaptığını yapacaktır. Dolayısıyla  kimsenin sözüne bakmadan kendi yolumuzda devam edip yürümemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılının açılışında yaptığı konuşmada, IMF ve Dünya Bankası toplantılarının açılışında söylediği, “Dışarıdaki protestoya da kulak verelim” sözüyle ilgili olarak, “Taksim’de cam ve çerçeve indirenleri kastetmedim. Ben mağdur ve mazlumların protestosunu kastettim” dedi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, “Türkiye’de medyayı yıldıran, sindiren hükümet, en haklı olduğumuz konularda dahi dıştan gelen telkinleri takip etmeye hazır bir konumdadır. İktidar içeride ceberut, dışarıda teslimiyetçi” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TRT 2’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, işsizliğin 2010 yılında azalmaya başlayacağını söyledi.

 6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İstanbul’da ‘Dost’ adlı geminin kızağa indirme töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye karasularında ve uluslararası sularda dünya ölçeğinde arama ve kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirme kabiliyetine sahip 4 adet arama kurtarma gemisinin ilki kızağa konuldu. Savunma sanayinin ihracat potansiyelinin de her geçen yıl artması, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlayacak” dedi.

 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Reuters’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin güvenilir bir programla dış finansmana ihtiyaç duymayabileceğini ancak IMF gibi bir dış çıpanın programa güveni artıracağını kaydetti.

 8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Türkiye Sağlık-İş Sendikası ile Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası arasında anlaşmayla biten görüşmelerin imza töreninde yaptığı açıklamada, organ ticareti iddiaları nedeniyle çok sayıda müfettiş görevlendirildiğini söyledi.

 9- İstanbul’da düzenlenen IMF-Dünya Bankası toplantıları sona erdi. Guvernörler Kurulu Başkanı ve Vietnam Merkez Bankası Başkanı Nguyen Van Giau kapanış konuşmasında, ''Her iki kurumun ve üye hükümetlerin çabalarının ekonominin uçurumdan kurtulmasına yardımcı olduğunu belirtiyoruz. Ancak yaşadığımız toparlanmanın, çıkış stratejilerini uygulamadan önce bir politika desteğinin sürdürülmesine de bağlı olduğunu vurgulamak istiyorum'' dedi.
  Öte yandan IMF-Dünya Bankası toplantıları nedeniyle İstanbul’daki protesto gösterilerine devam edildi. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu yaptığı açıklamada, IMF politikalarının en fazla zarar verdiği ülkelerden biri olan Türkiye’de IMF ve Dünya Bankası toplantısını protesto etmenin bir hak olduğunu söyledi.
 DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den yapılan ortak basın açıklamasında ise  “Emek ve meslek örgütleri, doğal yapıları gereği şiddete karşıdırlar ve tepkilerini demokratik bir üslupla dile getirirler. Gerçekleştirdiğimiz protesto eyleminin çerçevesi de bundan ibarettir. Fakat AK Parti hükümetinin içeride başka, dışarıda başka olan yüzü, demokratik muhalefet hareketlerine karşı tahammülsüzlüğü bir kere daha ortaya çıkmıştır” denildi.

  10- Fransa’da bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin Deutche Welle’ye verdiği demecinde, “Binin üzerinde dosyayı gerekli yasal düzenlemeler yaparak, mahkeme gündeminden çıkarmak istiyoruz. Türkiye, AİHM’ye iş gönderen ve hakkında en fazla ihlal kararı alınan ülkelerden, bundan kurtulmak istiyoruz” dedi.

 11- İtalya Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanı, başbakan, senato ve meclis başkanlarına görev sürelerinde dokunulmazlık hakkı tanıyan yasanın iptaline karar verdi.

 8 EKİM 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kamuda ve Toplumda Etik Algılaması Konferansı’nın ardından gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Anayasa değişikliği konusuna değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Diğer partilerden destek geldiği anda  anayasa değişikliği yapabiliriz. Bu süreç içinde olmazsa olmaz denilecek bir noktada iki madde ile anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulup buna rağmen gerekli destek bulunamazsa, referanduma gitmeyi göze alabiliriz”  dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da gerçekleştirilen IMF ve Dünya Bankası 2009 toplantılarını değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, “Yapmış olduğumuz toplantılar bir kez daha gösterdi ki, uluslararası camianın uygulamakta olduğumuz ekonomi politikalarına güveni tamdır ve ülkemize yatırımcı ilgisi artmaktadır” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, IMF ile yapılması muhtemel anlaşma konusunda herhangi bir sinyal vermenin doğru olmadığını da söyledi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Balazs’ı kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu bir soru üzerine, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 14 Ekim’de Bursa’da oynanacak Türkiye - Ermenistan maçına hiçbir şart öne sürmeden gelmesi gerektiğini söyledi.

 4- TÜİK, Ağustos 2009 Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.3 azalarak 104.2’ye gerilerken, bir önceki aya göre de yüzde 5.7 azaldığını açıkladı.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretiminin mevsimsel etkilerle bir miktar düşmesinin moralleri bozmaması gerektiğini belirterek, mart ayı itibariyle iyileşen trendin sonbaharda toparlanmayı sürdüreceğini ifade etti.

 5- Fransa’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Paris’te düzenlenen UNESCO’nun 35. Genel Konferansı Bakanlar Forumu’nda bir konuşma yaptı. Mevcut uluslararası ekonomik ve finansal krizin, iyi yönetimin anahtar önemde olduğunu açık olarak kanıtladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Geçmişteki çözümler şimdiki ekonomik, sosyal ve politik alanlara uygun değil'' dedi. Cumhurbaşkanı Gül, bu bağlamda, yeni ve canlandırıcı çok taraflı talebin aciliyetinin ortaya çıktığını, bunun da UNESCO'nun faaliyette bulunduğu alanlarla ilişkili olduğunu kaydetti.
 Fransız LCİ televizyonunun sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye artık eski Türkiye değil şiddet içermediği sürece katılmadığım düşünceler ülkemde rahatlıkla konuşulabilir” dedi.

 6- Katar’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız İstanbul Ticaret Odası’nın düzenlediği Türk İhraç Ürünleri Sergisi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Katar ile ortak enerji grubu oluşturmaya karar verdiklerini, bu ülkeden LNG ithal edeceklerini söyledi.

 7- AB Komisyonu tarafından yayımlanan AB Aday ve Katılım Öncesi Ülkeleri Üçüncü Çeyrek Raporu’nda, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3.7 küçüleceği, gelecek yıl ise yüzde 2.2 büyüyeceği tahmininde bulunuldu.

9 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte Marmaray Projesi kapsamında inşaatı devam eden Üsküdar İstasyonu’nda incelemelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, demokratik açılım çalışmalarının içeriğini, parlamentodaki görüşmeler esnasında açıklamaya başlayacaklarını belirtti. Başbakan Erdoğan, demokratik açılım kapsamında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a bir mektup yazdığını da belirterek, bu mektuba nasıl bir cevap geleceğini bilemediğini söyledi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili olarak, o gün havan atışının yapılmadığını, yapılan teknik analiz raporuna göre olay yerindeki çukurun herhangi bir atış sonrası meydana gelen patlamaların oluşturduğu çukurdan farklı olduğunu kaydetti.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Antalya’nın Alanya ilçesinde bir okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin öncelikli, birinci meselesinin eğitim olduğunu belirterek, son yedi yıldır Türkiye’de eğitime daha fazla önem verildiğini ve genel bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını kaydetti.

 4- TBMM’de gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AİHM’de Türkiye’den yapılan 12 bin dava başvurusu bulunduğunu, bu sayıyı azaltmak için dosyaları incelemeye aldıklarını söyledi. Bakan Ergin, yapılan dava başvurusu ve çıkan ihlal kararlarını tasnif ettiklerini belirterek, ilk etapta yapılacak düzenlemelerle bin kadar dosyanın AİHM gündeminden çıkarılacağını kaydetti.

 5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Atalay demokratik açılım konusunda yapılan çalışmalarla ilgili geniş bir mutabakat aradıklarını ve iki ana hedefleri olduğunu belirterek “Birincisi; Türkiye’de terör bitsin, bunun için adımlar atıyoruz. Bunun diplomatik ayağı var. Önümüzdeki günler içerisinde bölgedeki ülkeler ile görüşme ve ziyaretlerimiz olacak. Kuzey Irak da bunların içerisinde. İkincisi ise demokrasi şemsiyesinin genişlemesidir. Bu konuda da çalışmalarımız var” dedi.
 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ düzenlediği basın toplantısında,  domuz gribi salgınına karşı her türlü tedbirin alındığını söyledi. Basın toplantısında, salgının seyriyle ilgili yapılan sunumda da dünyada laboratuar teyitli vaka sayısının 340 binin üzerinde, ölüm sayısının ise en az 4 bin 100 olduğu bildirildi. Ülkede bugüne kadar görülen 472 vakanın 157’sinin virüsü yurt içinde almış, 315’inin ise virüsü yurt dışında almış vakalar olduğu açıklandı.

 7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, hükümetin küçük ve orta boy işletmeler için yeni destek paketini  açıkladığı toplantıda, bu desteklerin KOSGEB’in Orta Vadeli Programda yer alan bütçesiyle uyumlu bir çerçevede belirlendiğini belirterek, “2009 yılı bütçesine ek bir yük getirmeyecek” dedi. Bakan Ergün, verilen kredileri amaç dışı kullandığı tespit edilen işletmelerin, KOSGEB desteklerinden mahrum bırakılacağını söyledi.

 8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman ve beraberindeki heyeti kabulünün ardından yaptığı açıklamada, görüşmede yenilenebilir enerji kaynakları konusunda özel sektör bazında da olsa yapılabilecek karşılıklı işbirliği üzerinde durduklarını kaydetti.

 9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni Avrupa Ödülü’ne layık gördü. ‘Avrupa’nın en büyük kenti’ ödülüne layık görülen Ankara, Viyana ve Lahey’in ardından 3. örnek şehir oldu.

 10- Nobel Barış Ödülü’nün sahibi, ABD Başkanı Barack Obama oldu. Obama’nın, “Uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirme konusundaki olağanüstü çabalarından ötürü barış ödülünü” kazandığı açıklandı.

 11- Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Türkiye’ye gelen Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Konukevi’nde ikili görüşmede bulundu. Görüşmenin ardından Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret eden Papandreu, “Kıbrıs meselesini barışçıl yöntemlerle, uluslararası hukuka dayanarak çözmemiz lazım. Kıbrıs’ı garantör ülkelere bağlılıktan kurtarmamız, ayrılıkçı duvarlardan arındırmamız lazım. Eğer başarılı olursak bu tüm dünyaya barışın göstergesi olacak ve Yunanistan ile Türkiye olarak bölgede istikrarın merkezi olacağız. Türk halkına dürüst olacağız. Problemleri saklamayacağız” dedi.
 Papandreu daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

 12- “Türkiye Mevsimi” etkinlikleri çerçevesinde Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜSİAD, TOBB ve TÜSİAD’ın Fransa’daki muadil kuruluşu MEDEF tarafından düzenlenen “Fransız-Türk Ortaklığı: Avrupa’da ve Dünyada Daha Güçlü Olmak” başlıklı konferansta, güçlü bir Türkiye’nin AB’ye güç katacağını, müzakere sürecini tamamlamış bir Türkiye’nin AB’ye girmek istemeyebileceğini belirtti.
 Cumhurbaşkanı Gül, konferansın ardından Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte “Bizans’tan İstanbul’a: İki Kıtanın Limanı” adlı sergiyi açtı. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyerek Paris temaslarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB üyeliği süreci konusunda Sarkozy ile ayrıntılı görüşmeler yaptıklarını belirtti. Bir gazetecinin “AB süreci durursa ne olacak?” sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Yolumuza devam edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Gül toplantının ardından Türkiye’ye döndü.

10 EKİM 2009

 
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Örnek Kıdemli Vatandaşlar Kongresi’nde yaptığı konuşmada, her ailenin en az 3 çocuk yapması gerektiğini, aksi halde 2030 yılından sonra yaşlı bir nüfusa sahip olunacağını söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilere  Ermenistan-Türkiye ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Azerbaycan-Ermenistan arasında atılacak olumlu bir adım, bu sürece çok daha olumlu katkı yapardı. Tüm bunlara rağmen iyi niyetimizi korumak suretiyle Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin Azerbaycan’ı rahatsız etmeyecek surette yerine getirilmesinden yanayız. Ermenistan’ın zaman içerisindeki talepleri çok önemli. Bu talepler karşısında biz tabii ki eğilip bükülemeyiz” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ile İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada, “Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’in, bölge problemlerini birlikte değerlendirmeleri ve geleceği birlikte planlamaları, bölgenin istikrar ve geleceği için çok büyük önem taşıyor” dedi.

 4- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bankalar mevduata uyguladığı faizleri hızla düşürürken, kredi faizlerini makul seviyelere çekmek istemiyorlar” dedi.

 5- Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili protokoller, İsviçre’nin başkenti Zürih’te düzenlenen törenle imzalandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ın protokolleri imzaladığı törene, ABD, Rusya, Fransa ve İsviçre’nin dışişleri bakanları ve AB yetkilileri de katıldı.

 6- Almanya’da bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Köln’de düzenlenen ve Türkiye’den 190 firmanın katıldığı 30. Uluslararası Gıda Fuarı’nın (ANUGA) açılış programında yaptığı konuşmada, “Dünya nüfusu 9 milyara ulaştığında gıda ihtiyacı iki katına ulaşacaktır. Buradan hareketle tarım, Türkiye için AB’ye tam üyelik sürecinde bir engel değil tam tersine bir avantaj oluşturacaktır” dedi.
 Fuara katılan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Gençlik ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen de yaptığı açıklamada, “Haritaya bakın her şey ortada. Türkiye’ye bizim ihtiyacımız var. Alman hükümetinden dileğimiz bu konuda artık kararsızlığından vazgeçmesidir” dedi.

 7- KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Tacoy Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, “Teknoloji şirketleri Kıbrıs’ta iş yaptıkları takdirde gümrük, kurumlar, gelir vergisi ve KDV’den muaf olacakları yasal düzenlemeyi hazırladık” dedi.

11 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri’de Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Erciyes Dağı’na Sedir Tohumu Ekimi ve Fidan Dikme Töreni’nin ardından, gazetecilerin soruları üzerine, Ermenistan ile imzalanan protokolleri ve imza töreninin gecikmesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan’la imzalanan protokollerde sıkıntı yaşanmasıyla ilgili olarak, “Zaman zaman zorluklar olacaktır ama niyetler ve iradeler gayet açık, sağlam olunca neticeye de ulaşılır. Netice, bütün Kafkaslarda iş birliği ve barış ortamının ortaya çıkması, bütün güvenlik probleminin çözülmesidir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen MKYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Demokratik açılımın devlet projesi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Muhatabımız millettir. Milli birlik projesi olduğunu ifade ettiğimizi söylüyoruz. Bu açılım sürecinin içinde; bütün etnik unsurların problemleri var. Eğer sadece bir etnik unsuru öne çıkarırsanız, bu ayrımcılık olur. Biz bu ayrımcılığa müsaade etmeyiz” dedi.
 Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin imzalanan protokolle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Erdoğan, protokolün önemli bir adım olduğunu belirterek, “İşgal altındaki Azeri topraklarından Ermenistan çekilmediği sürece, Türkiye de bu konuda olumlu bir tavır içinde bulunamaz” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu TRT’de katıldığı bir programda, Türkiye ile Ermenistan arasında Zürih’te imzalanan protokollere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Davutoğlu, protokollerinin imzalanmasının önemli bir adım olduğunu belirterek,  protokollerin “Türkiye’nin barış vizyonunun bir yansıması” olduğunu kaydetti.

 4- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen Sivil ve Demokratik Anayasa Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Mevcut antidemokratik anayasadan bu toplumun kurtulması gerekir” dedi.

 5- Ünlü sinema yönetmeni Halit Refiğ İstanbul’da vefat etti.

 6- İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in onur konuğu olduğu Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerindeki ilerlemesinin sadece reformların hızına dayanması gerektiğini belirterek, “Yarım üyelik (imtiyazlı ortaklık), 2005 yılında verilen karara uygun olmayacak ve hakaret niteliği taşıyacaktır. Türkiye’nin bunu kabul etmeyeceği gibi, AB de kabul etmemelidir” dedi.
 AB’nin Türkiye’deki değişimin motoru olduğunu belirten Bakan Şimşek ayrıca, Türkiye’de özellikle reel sektörün küresel ekonomik krizden olumsuz etkilendiğini kaydetti.

 7- İsveç’in üstlendiği AB Dönem Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını ve sınır kapılarının açılmasını öngören protokollerin imzalanmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon da Kanada’nın Ermeniler ve Türkler arasındaki uzlaşmayı ve iki hükümetin ilişkilerin normalleştirilmesi için harcadığı çabayı desteklediğini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise protokollerin başarısı için ülkesinin elinden geleni yapacağını söyledi.

 8- Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Ermenistan güçleri Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarından çıkarılmadan, Türkiye’nin, Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmesi, Azerbaycan’ın ulusal çıkarlarına aykırıdır ve Azerbaycan ile Türkiye arasında tarihi köklere dayanan kardeşlik ilişkilerinin ruhuna gölge düşürür” denildi.

  9- Pakistan’da bir ordu karargahında bir grup askeri rehin alan silahlı saldırganlara karşı düzenlenen operasyonda, 8’i militan, 19 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

12 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül TÜSİAD ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından Kayseri’de düzenlenen “Türkiye Sanayisine Sektörel Bakış: Mobilya Sanayi” konferansında yaptığı konuşmada, makro ekonomide iyi giden birtakım göstergelerin aldatıcı olabileceğini belirterek, “Ekonomik krizden çıkarken dikkate ihtiyaç var. Çünkü bazı iyi haberler rehavete de sevk edebilir” dedi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin araştırma-geliştirme ve yenilikçilik çalışmaları için 2010 yılında bütçeden ayrılacak payın iki katına çıkarılacağını söyledi.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri’deki Melikşah Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılının açılışında yaptığı konuşmada, hayırseverlerin desteğiyle yapılan farklı bir üniversitenin açılışına katıldığını belirterek, Türkiye’nin enerjisini artık eğitime harcadığını söyledi.

 3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, toplantının birinci gündem maddesi olarak 2010 bütçesini görüştüklerini söyledi. Anayasa değişikliği konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Türkiye’nin geniş bir uzlaşıya dayalı anayasaya ihtiyacı, her geçen gün biraz daha ortadadır” dedi. Toplantıda AB-Türkiye ilişkilerinin de ele alındığını belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, 14 Ekim’de açıklanacak olan AB İlerleme Raporu’nun objektif ve dengeli olmasını beklediklerini söyledi.

 4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 4. Din Şura’sının açılışında yaptığı konuşmada, dinin istismar edilmesine karşı olduklarını, böyle bir tutumun öncelikle dine zarar vereceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, dinin sosyal sorunların çözümünde oynayacağı rolün de göz ardı edilemeyeceğini kaydetti.
 Devlet Bakanı Faruk Çelik de yaptığı konuşmada, “Dinin, yeni toplumsal talepler dikkate alınarak nasıl yorumlanacağı ve bugünün modern insanının bilgi ve hikmetle nasıl buluşturabileceği konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı’na önemli sorumluluklar düşmektedir” dedi.
 Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da yaptığı konuşmada, “Artık bu çağda laikliğin, dinle toplum, dinle devlet arasında sık sık tekrarlanan
tartışmaların parçası ya da dine karşı tutumların referansı olmaması gerekir” dedi.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘demokratik açılım’ konusunda görüşme isteğini içeren mektubuna, görüşmenin bir televizyon ekibi tarafından kayda geçirilmesi ve CHP Genel Merkezi’nde baş başa gerçekleşmesi koşuluyla ‘evet’” dediğini söyledi.

 6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Luis Maria de Puig’i kabul etti. Puig yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunu ve bunun tartışma götürmez bir gerçek olduğunu söyledi. Bakan Bağış da yaptığı açıklamada, Avrupa’nın sadece geçmişi açısından değil geleceği açısından da Türkiyesiz açıklanamayacağını belirterek, “Türkiye, AB sürecinde kararlıdır. Bu süreçte bazı zorluklar da olsa Türkiye zorlukları aşmaya alışıktır” dedi.
 Puig, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından da kabul edildi.

 7- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Hibe Programı”nı tanıtmak üzere düzenlediği basın toplantısında, üniversiteye giriş sistemi ile ilgili ankete liselerden katılan 113 bin öğrencinin yüzde 76.8’inin sınavın iki haftaya yayılmasını istediğini açıkladı.

 8- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Yükseköğretimde Kalite Konferansı’nın ardından, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Kürdoloji Bölümü açılmasına onay verilmemesine ilişkin olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitelerde Kürt dili ve edebiyatı enstitü veya bölümünün açılabilmesi için güçlü birer Türkçe, Farsça ve Arapça dili ve edebiyatı bölümlerinin olması gerektiğini söyledi.

 9- Merkez Bankası Ocak-Ağustos 2009 döneminde cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81.2 oranında azalarak, 34 milyar 935 milyon dolardan 6 milyar 574 milyon dolara gerilediğini açıkladı.

 10- TÜİK, Eylül ayında imalat sanayindeki kapasite kullanım oranının geçen yılın aynı ayına göre 9.7 puan azalırken, bir önceki aya göre 0.4 puan artarak 70.1 olarak gerçekleştiğini  açıkladı.

 11- KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız düzenledikleri basın toplantısında, 25 Kasım 2009 Salı günü işyerlerinde üretimi durdurma ve uyarı grevi yapacaklarını açıkladı.

 12- Hollanda Yabancı Yatırım Ajansı’nın 17’nci ofisinin açılışı nedeniyle İstanbul’da bulunan Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından ikili ilişkilerin, yatırım ve ticaretin geliştirilmesine yönelik “İyi Niyet Bildirgesi” imzalandı. Heemskerk yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin büyük nüfusu, gençlerin yoğunluğu, stratejik önemi, AB’ye üyelik süreci ve sunduğu fırsatlar bizi buraya getirdi” dedi.

 13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Girne Amerikan Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, GKRY lideri Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda sürekli olarak Türkiye’yi suçladığını belirterek, “Esas maksadı; gün gelince Türkiye’nin önünü kesme kararı aldığında ve keseceğinde dünya tarafından suçlanmasın diye bunu yapıyor” dedi.

13 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, siyaset sahnesinde var oldukları sürece eylemlerine, söylemlerine, ideallerine, hedeflerine sahip çıkmaya devam edeceklerini bildirerek, ''Milletimize, ülkemize asla hayal kırıklığı yaşatmayacağız'' dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye'nin Ermenistan ile imzaladığı protokollere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gizlilik içinde diplomasi yürütüldüğünü, kimseye haber vermeden İsviçre'de müzakereler yapıldığını belirten Baykal, imza töreninin Minsk Grubu’nun denetiminde gerçekleştirildiğini söyledi.  Minsk Grubu’nun görevinin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sorunların çözümü olduğunu belirten Baykal, ''Minsk Grubu, Ermenistan Sınır Kapısı’nın açılmasına yönelik sergilediği gayreti, zamanı, enerjiyi, Karabağ sorunu dolayısıyla Azerbaycan topraklarının işgalinin Ermenistan tarafından sona erdirilmesi için harcasaydı, bugün daha farklı noktada olmaz mıydık?'' dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, KGF’nin asıl amacının kriz sebebiyle geçici olarak sıkıntıya girmiş KOBİ’lere destek sağlamak olduğunu belirterek, “KGF, kredilere yüzde 65 oranında kefil olacak. Bankalarımızın üzerinde sadece yüzde 35 risk kalacak. Burada oluşturulacak kredi hacmi 10-12 milyar lira olacak” dedi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde KOBİ’lerin potansiyelini ve girişimcilik özelliklerini dikkate alarak, doğru ve yerinde destekler vermeye devam edeceklerini söyledi.
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı açıklamada, “Kamu kaynağı ile oluşturulması hesaplanan kredi hacmi sayesinde çok daha fazla KOBİ finansmana erişecek. Böylece üretime, istihdama ve ihracata devam edebilecekler” dedi.

 4- Türkiye ile Suriye arasında kurulan Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi toplantısının ilki, iki ülkenin dışişleri bakanlarının katılımıyla Halep’te yapıldı. Toplantının ikinci bölümü ise bakanların yürüyerek sınırı geçmesinin ardından Gaziantep’te gerçekleştirildi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bugün üç büyük bayramı bir arada kutluyoruz. Bunlar ramazan, kurban ve vizenin kaldırılması. Bu toplantıda adeta iki devlet, bir heyet gibi çalıştık” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a demokratik açılım konusunda görüşmek üzere randevu vermesini eleştirerek, ''Sayın Baykal, bu girişimiyle istemese de AK Parti’ye kapıları aralamış ve sindirim sistemine dahil olarak hazmedilme sürecinin parçası ve hazmettirme arayışının unsuru haline gelmiştir'' dedi.

 6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada,  demokratik açılım konusuna değinerek, “Bu konunun elinde silah bulunduran tarafla çözüme bağlanması gerekir” dedi.

 7- SPK Başkanı Vedat Akgiray İstanbul’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, küçük yatırımcının bireysel, spekülatif veya dedikoduya dayalı yatırımdan kurtarılıp portföy yatırımlarına yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 8- Mısır’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan MÜSİAD tarafından başkent Kahire’de düzenlenen 13. Uluslararası İş Forumu Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İKÖ’ye üye 57 ülkenin 1.4 milyar kişiyle dünya nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğunu, ancak toplam GSYİH’nın 4.5 trilyon dolarda kaldığını belirterek, “Son 10 yılda İslam ülkelerinin elinde 1 trilyon dolardan fazla rezerv birikti. Bu rezervin İKÖ üyeleri arasında kullanılması son derece önemli” dedi.
 MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinin iktisadi bütünleşme için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

 9- Suriye’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’daki Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın uluslararası kısmının ertelenmesi konusunda İsrail makamlarının yönelttiği eleştirilere yanıt verdi. Bakan Davutoğlu, “Gazze’deki insani trajedinin bitmesi, Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa, Harem-i Şerif ve Doğu Kudüs’e saygı gösterilmesi gerekir. Türkiye olarak hiçbir askeri gerginliğin içinde yer almayacağız” dedi.  İsrail Başbakan Yardımcısı Silvon Şalom konuya ilişkin olarak, Türkiye ile ilişkilerde yaşanan geriye gidişin gereksiz olduğunu belirterek, “Türklerin aklıselim içinde davranacakları ve iki ülke arasındaki bağın, bizim olduğu kadar kendi çıkarlarına da olduğunu anlayacaklarını umuyorum” dedi.
 İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ise ortak askeri tatbikatın iptal edilmediğini sadece ertelendiğini söyledi.
 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley de konuya ilişkin olarak, “Tatbikat Türk hükümetinin kararıyla ertelendi. Davetli bir ülke için son dakikada böyle bir tatbikatın katılımcı listesinden çıkarılması hoş değil” dedi.

 10- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bu yıl yapılacak olan Toros tatbikatını iptal etmesinin ardından, GKRY lideri Dimitris Hristofyas da Nikoforos tatbikatını iptal etti.

 11- IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin, gelecek yıldan itibaren başlayacak olan ekonomik toparlanma süreci sonucunda, yeniden güçlü büyümeye geçebileceğini, çünkü dinamik bir ekonomisi bulunduğunu söyledi.

14 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye-Ermenistan milli maçını izlemek üzere Bursa’ya gelen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile bir görüşme gerçekleştirdi.  Cumhurbaşkanı Gül görüşme sırasında, “Tarih yazmıyoruz, tarihi yapıyoruz. Böylesine tarih yapmak, bir günden ertesi güne mümkün olmuyor. Bu bir süreçtir. Nitekim, bu sürecin içinden geçerek zor meseleleri de ancak bu süreç içinde çözebileceğimizi beraberce gördük” dedi. Sarkisyan da, özellikle 31 Ağustos’tan sonra başlayan bilgilendirme sürecinde büyük zorluklarla karşılaştığını, bu zorluklara göğüs gererek bilgilendirmeyi tamamladığını söyledi.
 Görüşmelerin ardından Atatürk Stadı’na giden Cumhurbaşkanı Gül ve Sarkisyan Türkiye-Ermenistan milli maçını birlikte izledi. Maç Türkiye lehine 2-0 sonuçlandı.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı iade-i ziyaret etti. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İnanıyorum ki bu başkanlık dönemlerinde Meclisimizde gayet olumlu, tüm parlamenterlerimizle mümkün olduğunca ülkemizin, milletimizin menfaatine atılacak adımlar, çıkarılacak yasalar var. Bu, dayanışma içinde olması gereken bir süreç. Birbirimize çok ihtiyacımızın olduğu bir süreç. Hele hele bir milli birlik projesini, bir demokratik açılım sürecini başlattığımız dönemde bazı yasaların çıkması da gerekebilecek. Bütün bunlarda dayanışmamız çok çok önem arz ediyor” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov ile birlikte Azerbaycan Parlamentosu’ndan 11 milletvekilini Başbakanlık Merkez Bina’da kabul etti.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan El Arabiya televizyonunun sorularını yanıtladı. “Anadolu Kartalı” tatbikatı konusuna değinen Başbakan Erdoğan, “Türk halkının hassasiyetleri doğrultusunda İsrail’in tatbikata katılmasını iptal ettik” dedi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, demokratik açılım konusunu görüşmek için kendisiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen randevu konusuna ilişkin olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmaya atıfta bulundu. Baykal, “Bu açılımı Cumhurbaşkanı başlattı ve onu oraya oturtan MHP’nin izlediği tavırdır” dedi.
 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonu tarafından açıklanan “Türkiye İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisi”ni değerlendirdi. AB İlerleme Raporu'nda 21 fasılda Türkiye'nin olumlu ilerlemeler kaydettiğinin teyit edildiğini belirten Bakan Bağış, gelecek yılın raporunun daha olumlu olması için çalışmaların süreceğini kaydetti.
 
 6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin bakanlık çalışmalarıyla ilgili olarak Sabah gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin, Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından biri olan ve yaşanan örnek olaylar nedeniyle sık sık kamuoyunda tartışılan yargıdaki ağır işlemenin önlenmesi için bir dizi önlem alındığını söyledi.

 7- Antalya’daki sağanak yağış Olimpos Deresi’nin taşmasına neden oldu. Olimpos’taki dünyaca ünlü ağaç evleri yıkan sel suları, 50’den fazla otomobili denize sürükledi.

 8- MÜSİAD tarafından düzenlenen 13. Uluslararası İş Forumu Kongresi nedeniyle Mısır’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, dış ticareti büyütmek için ülke masaları kurulacağını belirterek, buna ilişkin çalışma sisteminin Ekim ayı sonunda açıklanacağını söyledi.

 9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisi”ni açıkladı. Rehn, Türkiye’den özellikle yasal sürecin ve demokratik açılım sürecinin yeniden canlandırması ile ifade, basın, dini özgürlükler ve sendikal haklar konusunda sürecin hızlandırılmasını beklediklerini kaydetti.

 10- Rusya’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Moskova Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Hem ABD hem de Rus hükümetinde geçmişte yaşayan insanlar var, Amerika ve Rusya’nın işbirliği yapabileceğine inanmıyorlar. Birbirlerine güvenmiyorlar” dedi.
 
 11- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani Başkanlık Sarayı’nda Milliyet ve Radikal gazetesi ile CNN Türk’ün sorularını yanıtladı. Barzani, “Türkiye Cumhuriyeti’yle ilişkilerimizin PKK’ya, PKK’nın dağdan indirilmesine bağlanmasını doğru bulmuyoruz. Dağdan inmek elbette olumlu etki yapacaktır. Ama şunu iyi bilin: PKK’nın politikalarından biz sorumlu değiliz” dedi.

15 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Irak’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’in Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın uluslararası bölümünün ertelenmesi konusunda yaptığı tepkiye atıfta bulunarak, “Her siyasi iktidarın kendi ülkesindeki kamuoyunun yaklaşımlarını, halkının taleplerini göz önünde bulundurma mecburiyeti vardır. Türkiye güçlü bir ülkedir. Birilerinin tavsiyesi veya talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Manisa’da düzenlenen 18. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde yaptığı konuşmada, basının Anayasa’da yer alan önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, “Basının hür olduğu, sansür edilemeyeceği açıkça yazılı ve belli kayıtlar altında. Her devlet, her anayasa içinde özgürlüğü adeta bir temel hak olarak ortaya konmuş bir kurum. Buna ihtiyacımız var” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yerel medyayı ilgilendiren “TRT 5 Anadolu”nun kısa zamanda yayına başlayacağını da söyledi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TRT’nin Ulus Binası’nda gerçekleştirilen yeni yayın döneminin açılışında yaptığı konuşmada, reyting kaygısıyla yapılan yayınlarda ne toplumsal değerlerin ne de çocuk ve gençlerin ruhsal gelişimlerinin dikkate alındığını söyledi.

 4- 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü çerçevesinde yapılan “Bölgesel Kırsal Alanda Kadın Çalıştayı” Trabzon’da başladı. Çalıştaya, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri katıldı.

 5- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Araştırması Temmuz 2009 dönemi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 842 bin kişi artarak 3 milyon 267 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranının ise 12.8 olduğu belirtildi.

 6- Irak’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Bağdat’ta Başbakan Nuri El Maliki ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, geçen yıl temmuz ayında imzaladıkları ortak siyasi bildirge sonucunu teşkil eden Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Anlaşması’yla heyecan dolu, kararlı yolculuğun başladığını belirterek, “Aramızdaki ticaret hacmi şu anda 5 milyar dolar, bunu 20 milyar dolara çıkarmamız lazım. Gayemiz, ülkelerimizin üzerinde bulunduğu bu havzayı, bir ekonomik havzaya dönüştürmek” dedi.
 Maliki de yaptığı konuşmada, ülkesinde ilgi ve yatırım bekleyen bir çok alan olduğunu belirterek, bunların başında, tarım, ulaşım, ticaret, sağlık ve güvenlik alanlarının geldiğini söyledi.
 Toplantıda 48 mutabakat muhtırası imzalandı.

 7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Dimitris Hristofyas müzakereler çerçevesinde Lefkoşa’da 45’inci kez bir araya geldi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer’in de katıldığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Talat ve Hristofyas, BM binasının bahçesine zeytin fidanı dikti.

16 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’u Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmelerde ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini, başta Balkanlar olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığını belirtti. Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinde bundan sonra da ziyaretler beklenip beklenemeyeceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye’nin bütün komşularına ve Kafkaslar’a önem verdiğini, ilişkilerin normalleşmesine ilişkin sürecin devam etmesini ümit ettiğini belirtti.

 2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, açık bulunan YÖK üyeliğine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’i seçtiği bildirildi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, demokratik açılım sürecini, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüşmesinin ardından TBMM’ye getireceklerini belirterek, Baykal’ın demokratik açılımla ilgili olarak ‘Görüşmemiz kamera tarafından kayda alınsın’ teklifini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Başarılı Türk Müteahhitlerine Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, terör sebebiyle kaybedilenlerin çok açık ve net bir şekilde ortada olduğunu belirterek “Milletle terör örgütü arasında bir duvar örmek durumundayız. O ilişkiyi koparmak, yalnızlığa itmek durumundayız. Ve orada herhangi bir eyleme, olaya karışmamış olanların inanıyorum ki anasının, babasının yanına dönmesi şu anda ızdırap içinde olanları da o ızdıraptan kurtaracaktır ve bu süreci çok daha kolaylaştıracaktır” dedi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Edirne’ye hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik açılım konusunda kameralı görüşmeyi kabul etmeyeceğinin hatırlatılması üzerine “O, işini sisli, dumanlı, kapalı kapılar ardında götürme tercihi içinde. Buna bizim katkı vermemiz mümkün değil” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Türkiye Delegasyonu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen 17. AB-Türkiye Gazeteciler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa’nın Türkiyesiz eksik kalacağını ve çoğu Müslüman olan, genç ve dinamik nüfusa sahip Türkiye’nin, demokrasi ve İslam kültürünü birlikte yaşamayı hayata geçirebilen bir ülke olduğunu belirterek, “Kilise, cami ve sinagoglar 800 yılı aşkın süredir İstanbul’da yan yana duruyor. Medeniyetler çatışmasının dermanı Türkiye’dir. AB’ye getireceğimiz en büyük katkı budur” dedi.

 6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Meclis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, AB ilerleme raporunda da gündeme gelen Anayasa değişikliği konusundaki tartışmaları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Mevcut Anayasa, Türkiye’nin daha iyi yönetilmesi konusunda cevap vermiyor. Reform yapamıyoruz. Arzumuz, uzlaşma ile bir değişiklik yapılmasıdır. Artık yeni bir Anayasa ihtiyacı mecburi hale gelmiştir” dedi.

 7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Bosna Hersek’e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Anadolu Kartalı Tatbikatına İsrail’i davet etmemesi üzerine yaşanan gerginlikle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Davutoğlu, İsrail’in Gazze’deki saldırıları karşısında Türkiye olarak sessiz kalamayacaklarını ve bu hassas ortamda İsrail ile askeri bir görüntü içinde olamayacaklarını söyledi.
 Bakan Davutoğlu, uçakta gazetecilere Bosna’yı yeniden şekillendirecek süreçle ilgili yaptığı açıklamada ise, Boşnakları Dayton Anlaşması’nın da gerisine düşürecek yaklaşımlara seyirci kalmalarının mümkün olmadığını belirterek “Türkiye’nin bir parçası olmadığı çözüm mümkün değildir” dedi.

 8- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tekirdağ’da Çorlu Cemile Yeşil Anadolu Lisesi’nin açılış töreninde, domuz gribi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleri aldığını belirterek “Büyük bir felaket beklentisi içinde değiliz. En iyi ve en kötü senaryolar için hazırlıklarımızı yaptık. Bütün okullarda aşı uygulanacak” dedi.

 9- Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada,  Türk parası zorunlu karşılık oranının 1 puan azaltılarak yüzde 6’dan yüzde 5’e, yabancı para yükümlülüklerinde de yüzde 11 olan oranının yüzde 9’a indirildiği duyuruldu. Açıklamada, bu oranların, likidite şartları ve kredi piyasası gelişmelere bağlı olarak tekrar ayarlanabileceği vurgulandı.

 10- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu  Avrupa Odalar Birliği’nin (Eurochambres)  1. Başkan Yardımcılığı görevine seçildi.

 11- BM İnsan Hakları Konseyi, hem İsrail’i hem de Filistinli Hamas örgütünü, “Aralık-Ocak” aylarındaki çatışmada savaş suçu işlemekle suçlayan “Goldstone raporu”nu onayladı.

17 EKİM 2009


  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlamaları nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, demokratik açılım sürecinde her kesimden olumlu tepkiler aldıklarını belirterek, “Sadece Türkiye’de değil, dünyadan da güzel yansımalar alıyoruz. AB İlerleme Raporu bizim gayretlerimizi teyit ediyor. Bu projeyi, bu milli birlik sürecini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bu süreçte, terörle mücadeleden geri adım atmamız asla söz konusu değildir. Terör örgütü, bu ülkede hiçbir zaman benim Kürt vatandaşımın temsilcisi olmamıştır, bundan sonra da olamayacaktır. Bizde bölgesel milliyetçilik, etnik milliyetçilik yok. Biz buna da karşıyız. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Abhaza’sıyla, Roman’ıyla hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığında tek milletiz” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İstanbul’da düzenlenen 6. Boğaziçi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin 20-30 yıl sürmeyeceğini belirterek, ''Türkiye eğer büyük randevuya hazırlığını tamamlarsa siyasi konjonktür Türkiye'nin üyeliğini zaten şart koyacaktır. Çünkü bugün AB'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar Türkiye'nin üyeliği olmadan çözülemez'' dedi.
 Bakan Bağış’la birlikte konferansa katılan Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche de konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini belirten Lellouche, ''Fransa'nın bloke ettiği 5 fasıl haricinde zaten Kıbrıs'la ilgili 8 fasıl Türkiye'nin sorumluluğu altında'' dedi.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2010 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, 2010 bütçesinin krizin etkisi ile bozulan kamu dengelerini düzeltmeyi amaçladığını söyledi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kayseri’de düzenlenen “Çözülen Ülke Türkiye ve Tavrımız” konulu konferansta yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin Kıbrıs meselesi, Ermeni meselesi, terörle mücadele gibi konularda partilerinden hiçbir zaman görüş almadığını belirterek, MHP olarak bu girişimlerin içinde olmayacaklarını ve destek vermeyeceklerini söyledi.
 5- Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj dalında En İyi Film ödülünü İnan Temelkuran’ın yönettiği “Bornova Bornova” ile Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı “Kosmos” filmleri paylaştı. En İyi Yönetmen ödülünü Reha Erdem alırken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Kıskanmak” adlı filmdeki performansıyla Nergis Öztürk, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise “Bornova Bornova” daki rolüyle Öner Erkan kazandı.

 6- İletişimci, sosyolog Prof. Dr. Ünsal Oskay İstanbul’da yaşamını yitirdi.


18 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT 1’de yayınlanan “Politik Açılım” programında yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu’na (MGK) ana muhalefet partisi de iştirak edecek şekilde değişiklikler yapılsa bunun çok faydalı olacağını söyledi.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye-Ermenistan ve Kıbrıs meselelerini görüştü. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Karabağ problemi için MİNSK grubunun harekete geçirilmesini istedi.

 2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, boş bulunan YÖK üyeliklerine, YÖK üyesi Prof. Dr. Yekta Saraç ve SGK Başkanı Dr. Emin Zararsız’ın seçimini onayladığı belirtildi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sel felaketinin yaşandığı Antalya’nın Beykonak Beldesi’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü üyelerinin dağdan inmesi gerektiğini belirterek, “Ama bu Türkiye üzerinde yapılmış olan pazarlığın ön ödemesi olarak uygulanmamalıdır” dedi. 

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İstanbul İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, hükümet ve ana muhalefet partisini demokratik açılım sürecine ilişkin tavırları sebebiyle eleştirerek, Kürt açılımı, demokratik açılım ve milli birlik projeleri içinde yer almayacaklarını vurguladı.

 5- Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini ve döviz kurlarında yaşanan son gelişmeleri değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Faiz indirimleri kadar önemli olan borçlanma ve borç verme faiz oranları arasındaki farkın zamanla daralmasını ve faiz indirimin ilk başladığı zamanki yüzde 15 oranına gelmesini istiyoruz” dedi.

 6- Arnavutluk’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı İlir Meta ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede ilişkileri en üst düzeye çıkarmaya karar verdiklerini belirterek, bu çerçevede vize muafiyeti ve harçların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydetti.
 Meta da vize muafiyetiyle ilgili, “Bu, mali bir engelden ziyade psikolojik bir engeldi. Arnavut vatandaşları, Türkiye’ye gelişlerinde pasaport kontrolünden önce ayrı bir kuyruğa geçip 10 Euro’luk harç ödüyordu” dedi.

 7- İran’ın Sistan-Belucistan eyaletinde Devrim Muhafızları’nı hedef alan intihar saldırısında, aralarında 6 üst düzey komutanın da bulunduğu 42 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

19 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Stratejik İletişim Merkezi, Alman Marshall Fonu ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği ''Dünya Siyasetinde Ortadoğu-Sorunlu Bölgede Güvenlik Arayışı'' konulu İstanbul Forumu’nda yaptığı konuşmada, çağımızın küresel sorunlarının, küresel ölçekte çözümleri zorunlu kıldığını belirterek, ''Sorunların çözümü için yeni bir anlayışa, yeni bir yaklaşıma, yeni bir küresel düzene ihtiyacımız vardır. Bu küresel düzen, herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayalı bir düzen olmalıdır'' dedi.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’yi ziyaret eden Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Jan Kohout ile görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye için Azerbaycan topraklarının işgal altından kurtarılması konusunun en temel milli meselelerinin başında geldiğini belirten Bakan Davutoğlu, "Eski bir Türk deyişiyle; gök yere inse, Türkiye'nin bu pozisyonu değişmez" dedi.

 3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Düzce’de gazetecilere yaptığı açıklamada, emekliler arasında ücret farklılıklarının giderilmesine yönelik çalışmanın kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

 4- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin düzenlediği bir toplantıda, İstanbul’da konutların yüzde 70’inin yaşanamayacak durumda olduğunu belirterek, “Gerçek manada kentsel dönüşüm sağlanmadan kalkınmadan söz edemeyiz” dedi.

 5- İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB'de düzenlenen ''Halka Arz Seferberliği'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de bugüne kadar yeterli halka arz olmadığını ifade ederek, geçen yıl imzaladıkları protokolün devamı olarak, kriz döneminde de hazırlıklarını yaptıkları ''Halka Arz Seferberliği'' projesini bugün hayata geçirdiklerini söyledi.

 6- HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, bilim çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle genel başkanlıktan istifa ettiğini kaydetti.

 7- Terör örgütü PKK’nın Kandil ve Mahmur Kampı’ndan seçtiği 34 kişi, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçti.
 DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Şırnak’ın Silopi ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, sürecin doğru okunması ve barış grubu olarak nitelendirdiği grupların niçin gönderildiğinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, grupların, tıkanan açılım tartışmalarını, sürecin barışçıl ve demokratik gelişimin önünü açmak için geldiğini ifade etti. Türk, ''Burada oluş nedenimiz, bu tıkanıklığın aşılmasıdır. Bugün eğer istersek burada ölümlerin duracağı, barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz'' dedi.

 8- Samsun- Adana Seyhan Boru Hattı Projesi’nin mutabakat metni İtalya’nın Milano kentinde imzalandı. Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Igor Ivanovich Sechin ve Enerji Bakanı Sergey Shmatko ile İtalya Ekonomik Gelişmeler Bakanı Claudio Scajola katıldı.

 9- Sudan’da bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Sudan Ticaret ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Sudan için stratejik bir ortak haline gelmesi gerektiğini belirterek, ''Sudan'la olan ticaret hacmimizi 3-4 yıl içerisinde 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz'' dedi.

20 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarına Anayasa değişikliği yoluyla, ana muhalefet partisi liderinin de katılabileceği yönündeki teklifinin ‘günlük siyasi çekişmelere alet edilmesinin üzüntüyle karşılandığı ve ciddiyetten uzak bir yaklaşım olarak değerlendirildiği’ belirtildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycan ilişkileriyle ilgili olarak, hükümetin ve şahsının, Azerbaycan Milli Meclisi’nde yaptığı konuşmanın arkasında olduğunu vurgulayarak, “Azeri bayrağını Türk bayrağı gibi, Azeri topraklarını, Türkiye toprakları gibi aziz ve kutsal bildik, yine öyle biliriz” dedi.
 Terörle mücadeleye de değinen Başbakan Erdoğan, “Özellikle terörle mücadelede ne zaman olumlu bir adım atılsa, terörden nemalanan bazı karanlık odaklar, hemen provokasyon tezgahlamaya çalışıyorlar. Bunu geçmişten bu yana çok yaşadık, çok gördük. Burada ben gerek dağdakilere, gerek Mahmur kampında olanlara, gerek Avrupa'da olanlara hepsine çağrımı yineliyorum; vakit yitirmeden ülkelerine dönmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

 3- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. MGK Genel Sekreterliği’nden yayımlanan bildiride, “Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararının terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” denildi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Ana muhalefet lideri de MGK’da yer alsın” önerisini değerlendirerek, “MGK’ya kimlerin katılacağı, kararların nasıl alınacağı, Anayasal çerçevede belirlenmiştir. Organları dejenere etmeyelim. Dünyada hangi ülkede ana muhalefet partisi böyle bir kurulun üyesidir? Bunun ne yarar getireceğini anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

 5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcilerine ‘demokratik açılım’ ve ‘eve dönüş’ süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu süreçte toplumun her kesiminden destek gördüklerini belirterek, “Çoğu uygulamayla görülecek bazı hazırlıklarımız var. Yöntem, üslup çok önemli. Hassasiyetleri koruyarak yürüyeceğiz” dedi.

 6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek University of Chicago tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’de Yatırım” konulu panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, “2010’da vergi indirimi olmayacak, krize karşı alınan tedbirlerin gelire katkısı da 2010 yılında görülecek” dedi.
 
 7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Eskişehir Sanayi Odası ve Dünya gazetesi işbirliğiyle Eskişehir’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Merkez Bankası olarak yaptığımız çalışmalarda ekim ayı enflasyonunun biraz fazla çıkacağını tahmin ediyoruz. Ancak, bunun yıllık beklentide bir sapmaya neden olacağını düşünmüyoruz” dedi.

21 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ağrı’nın Dörtyol kavşağında düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliği altında birleşsin dedik. Kimse kimseye Türksün, Kürtsün, Abazasın, Pomaksın diye saygısızlık yapmasın dedik. Örfünü, dinini, özgürce yaşasın. Bu ülkenin kültürel zenginliklerine zenginlik katsın dedik” dedi.

 2-   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Habur sınır kapısında sergilenen kışkırtıcı tavırlara eğer aldanacak olursak, siyasi partilerin son dönemde artan bu tahrik edici söylemlerine aldanırsak, açık söylüyorum; bölücü terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş, onu hedefine ulaştırmış oluruz" dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında yaptığı konuşmada, “PKK’nın çözülmesi, mensuplarının silah bırakmasından memnuniyet duyarız. Ancak bu, hukuk düzenimizi tahrip etmemeli, bir pazarlığın sonucu olmamalı” dedi. Dağdan inen terör örgütü mensuplarının hiçbir işlem yapılmadan bırakıldıklarını belirten Baykal, “Buna karşılık geçmişte PKK’yı övenler, PKK’ya, PKK’lılara yataklık edenler hapiste. Burada müthiş bir tutarsızlık var” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan “II. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu”nda yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönemde merkezi yönetim, belediyelerin mali performansını şeffaf bir şekilde denetleyerek, raporlayarak bir nevi ‘mali karne’ oluşturulacak” dedi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da konuşmasında, belediyelerin denk bütçe ilkesine özen göstermesini, cari giderleri kontrol altına almasını ve gereksiz personel istihdamından kaçınmasını istedi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan ve TBMM’ye sevk edilen protokollerle ilgili Genel Kurul’da bilgi verdi.   Uluslararası, bölgesel, ikili konjonktür ne olursa olsun, Karabağ ile ilgili ihtilafın çözülmesi için çaba sarf edeceklerini kaydeden Bakan Davutoğlu, “Bu yolla hem Türkiye-Ermenistan ilişkileri yeniden tanzim edilecek, Türk-Ermeni milletleri birbirlerini anlayacak, ortak, adil bir hafızada buluşacak, hem de Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü temin edecek barışın önü açılacak. Bunların hepsini bir arada gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 6- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kandil Dağı ile Mahmur Kampı’ndan Türkiye’ye gelen PKK terör örgütü üyelerinin Diyarbakır’da karşılanma kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, “Barış güzeldir, barış onurdur, barış kutsaldır ama kendimizi de kandırmayalım. Burada mücadelemiz kahramanlık için değil. Mücadelemiz gerçek bir barışı sağlamak içindir. Bu mücadelede yenilmek de yok zafer de yok. Bu mücadelede sadece barış var” dedi.

 7- Cezayir’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye-Cezayir İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Cezayirli iş adamlarıyla ortak yatırımlar yapmak, işbirliğini geliştirmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini, iki ülke arasında sadece ekonomik alışveriş değil stratejik bir ortaklık yapmak istediklerini söyledi.

 8- İngiltere’de bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek başkent Londra’da düzenlenen Türkiye Yatırım Zirvesi’nde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda güçlü yapısıyla, uluslararası finans kuruluşlarından kaynağa ihtiyaç duymayacak bir noktaya geleceğine inandığını belirterek, “Şu anda da bu zor dönemi onlardan kaynak almadan kapattık. Ama eğer IMF’den bir destek gelirse ve biz içerden daha az borçlanıp, özel sektöre daha fazla kaynak bırakırsak, bu Türkiye’nin lehine olan bir şeydir. Biz kendi programımızı ortaya koyduk, destek gelirse güzel olur, gelmezse zaten Türkiye kendi programıyla yoluna devam edecek” dedi.

 9- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly günlük basın toplantısında bir grup PKK terör örgütü mensubunun Türkiye’ye gelip teslim olması ile ilgili bir soru üzerine, “Türkiye’ye, ülkedeki Kürt nüfusla, onlara daha fazla kültürel ve dilsel hak tanınmasına olanak veren bir diyalog başlatması çağrısında bulunduk. Türk hükümeti de bunu yapıyor. Türkiye ile ülkedeki Kürtçe konuşan nüfus arasındaki kimi farklılıklarda nihai uzlaşıyı sağlayacak her adımı memnuniyetle karşılarız. Türkiye’nin PKK ile başa çıkmadaki çabalarını destekliyoruz” dedi.


22 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’i Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, PKK’lıların teslim olmaları ve Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan görüntüleri değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bunlar provokatif görüntülerdir. Bir taraftan huzur olsun ve kan dökülmesin diye uğraşırken, bir taraftan bunun değerini anlamayıp, bu tip gösterilerle işin ölçüsünü kaçırıcı davranışta bulunmak tasvip edilemez” dedi.
 Nazarbayev onuruna resepsiyon veren Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada ise Türklerin Kazakistan’ı her zaman ‘ata yurt’ olarak gördüğünü, Kazakların da Türkiye’yi kendi evleri olarak görmelerinden memnuniyet duyduğunu söyledi. Nazarbayev de “Kazakistan’ın bağımsızlığını dünyada ilk tanıyan devletin Türkiye olduğunu hep hatırımızda tutacağız” dedi. Resepsiyona TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de katıldı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ağrı ziyaretinin ardından Erzurum’dan Ankara’ya dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Laz’ıyla, Kürt’üyle, Çerkez’iyle, Pomak’ıyla, aklınıza ne gelirse alt kimlikle sıkıntıları ortadan kaldıralım, ama üst kimlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını oluşturalım. Bunu başarmak istiyoruz. Bunu başarırken araya çomak sokmak doğru değil. DTP’lilere de bu mesajı veriyoruz. Bu son şanstır diye düşünüyoruz. Bunu DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’e de söyledim. “İçinizden farklı sesler çıkıyor, engel olun, eğer engel olamazsanız bu durum, sürece mal olur” dedim. Maalesef arzu edilmeyen şeyler oluyor” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hak-İş Sendikası’nın Mesleki Eğitim Kursiyerleri Sertifika Töreni’nde yaptığı konuşmada, demokratik açılım sürecini istismar etmenin, süreci bir siyasi çıkar sağlama faaliyetine dönüştürmenin, milli birlik, beraberlik ve kardeşliğe fayda sağlamayacağını söyledi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, teslim olan PKK’lılara yönelik uygulamalara tepki gösterirken, savcı ve yargıçların onurlarının zedelendiğini ve hukukun katledildiğini söyledi. Baykal, “PKK’lı olmak artık suç değil” dedi.
 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış sanatçılar Sevtap Erener ve Demir Demirkan’ı kabulünde yaptığı açıklamada, “Erener ve Demirkan, AB İletişim Stratejisi’nin gönüllü elçileri olmayı kabul ettiler” dedi.
 
 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Ankara Sanayi Odası’nın Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde işsizlik çok müzminleşmiş bir problemdir ve yapısal boyutlarıyla daha çok öne çıkmaktadır. Bunu sadece hükümetin çabalarıyla çözmek çok zor gibi görünüyor. İş yerleri, SSK primlerinde yapılan indirimleri istihdama yansıtmalı” dedi.

 7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kocaeli’deki incelemeleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde var olan ekonomik potansiyelin değerlendirilmesi halinde terör sorununun giderileceğini söyledi.

 8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Başkent Ankara ve Türkiye’miz” adlı rölyefin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet bayramlarının halkın omuz omuza, coşkuyla, türküleriyle kutlanması gerektiğini belirterek, “Bizim düşüncemiz; Cumhuriyet bayramlarının artık eskiden olduğu gibi sadece seçkin bir topluluğun halka kapalı mekanlarda balo ile kutlaması değildir” dedi.

 9- Milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 10- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Diyarbakır’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. PKK’lıların Türkiye’ye girişi sırasında yaşananların şov değil coşku olduğunu kaydeden Türk, “Bu coşkuyu herkes iyi anlamalı ve herkes buna katılmalıdır. Gelenler barış süreci için geldiler. Bu coşkuya tüm Türkiye’nin ortak olması gerekiyor” dedi.

 11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, PKK’lıların Türkiye’ye girişi ve ortaya çıkan karşılama görüntülerini eleştirerek, “Yıkım süreci kurdelesi, Kandil kadroları tarafından Habur’da kesilmiştir” dedi.

 12- Türkiye’de bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Atatürk’ün asıl ülküsü; Türklerin birliğinin sağlanması idealinin gerçekleşme yolunda olduğunu belirterek, ülkesinin Samsun- Ceyhan boru hattına Rusya ile birlikte katılmaya hazır olduğunu söyledi.

 13- ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin PKK’ya karşı ne yapılabiliyorsa yapacağını ve bu konuda Türk yetkililerden gelecek somut önerilere açık olduklarını söyledi.

 14- Cezayir’de bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere yaptığı açıklamada, temasları kapsamında Cezayirli ve Türk iş adamlarının yaptığı ikili görüşmeler neticesinde 100 milyon dolarlık iş bağlantısı yapıldığını ve bu rakamın 2-3 katına çıkabileceğini söyledi.

 15- Azerbaycan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu KEİ Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Memmedyarov ile Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret eden Bakan Davutoğlu  yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın değerlerinin Türkiye için de önemli olduğunu, Karabağ’ın toprağını da Türkiye toprağı gibi benimsediğini söyledi. Bayrak konusuna da değinen Bakan Davutoğlu,  Azerbaycan bağrağının da Türk bayrağı gibi kutsal olduğunu, Türkiye’de Azerbaycan bayrağının hiçbir zaman inmeyeceğini ifade etti.

23 EKİM 2009


 1- Akdeniz Parlamenterler Asamblesi 4. Genel Kurulu, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da başladı. Başkan Şahin açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik dış politika hedefinin AB üyeliği olduğunu ve Türkiye’nin AB üyeliğinin, Akdeniz’deki genel iş birliğine son derece önemli katkıları olan bir gelişme teşkil edeceğini söyledi. 
 Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, karşı karşıya kalınan tehdit ve risklerin, tüm Akdeniz ülkelerini yakından ilgilendirdiğini ve bugün terör karşısında kararlı bir önlem alınamazsa, yarının çok geç olacağını belirterek, “Terörün lokal olduğu zannıyla mesele gündeme taşınmazsa, yarın uluslararası boyutlara taşınan eylemleri önlemek çok daha güç olacaktır” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler haftalık basın bilgilendirme toplantısında,  teslim olan PKK’lılar için Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan görüntülere tepki göstererek “19 Ekim günü ve müteakip günlerde yaşanan olayların kabul edilmesi mümkün değildir. Gelişmeler, terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı etkileyemez” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, çok zor bir göreve soyunduklarını, daha önce yapıldığı gibi ‘böyle gelmiş, böyle devam eder’ demediklerini belirterek, hükümet olarak demokratik açılımı sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi.

 4- Eskişehir Genç İş adamları Derneği’nin düzenlediği ‘Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği ve Beklentiler’ konulu panele katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyeliğini; “Türkiye’nin Cumhuriyetin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi” olarak nitelendirerek, “Bugün her zamankinden daha çok Avrupalıyız” dedi.

 5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK’lıların Habur Sınır Kapısı’nda teslim olmalarıyla ilgili yaşanan olaylara ve demokratik açılıma tepki gösteren muhalefet partilerine atıfta bulunarak, “Muhalefet çözümsüzlükten yana duruyor. Çözüm için de hiçbir katkıda bulunmadı. Geçmişte savaşın hesabını soramayanlar bugün bizden barışın hesabını soruyor. Biz onların da sorumlu davranmalarını istiyoruz” dedi.

 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi konusunu değerlendirmek amacıyla İstanbul’daki medya temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Akdağ, “Biz bu aşıları bir sigorta olarak düşünüyoruz. Sağlıklı, erişkin yaş gruplarına zaten aşı yapmayacağız. Bu gruptakilerin aşılanmasını, onları korumak için istiyoruz. Zorla aşı yapacak değiliz. Özellikle çocuklar için ailelerin izinlerini de alacağız. Basının da desteğini istiyoruz” dedi.

              7- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi’nde üniversiteleri eleştirerek, “Maalesef üniversiteler, yaptıkları çalışmalarda girişimcilik konusunda kötü not alabilir” dedi. Özcan ayrıca,  kontenjan artışıyla son 2 yılda yaklaşık 200 bin kişinin üniversiteye girme hakkını elde ettiğini söyledi.

 8- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Bilişim Adası Çalıştayı’na katılmak üzere gittiği KKTC’de, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi. Bakan Yıldırım yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ın alt yapı ihtiyacının karşılanmasının Türkiye’de yapılan yatırımlarla paralel yürütüldüğünü kaydetti.

24 EKİM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pakistan’a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, PKK terör örgütü üyelerinin eve dönüşlerinde yapılan gösterilerle ilgili olarak, “34 kişinin gelişi esnasında yaşananlar, karşılamalar bir güven bunalımı doğurdu. Bu durum bizim daha sonraki adımları daha dikkatli atmamızı gerektiriyor. Bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmaya hakkımız yoktur. Bu nedenle Avrupa’dan PKK’lı grubun gelişi ertelendi” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) düzenlediği Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri Töreni’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, PKK terör örgütü üyelerinin eve dönüşleri ile ilgili olarak, “Herkesin bunu anlaması lazım ama bu süreç maalesef istemediğimiz gelişmelere de açıktır. Çünkü Türkiye büyüdükçe, Türkiye geliştikçe, Türkiye birlik ve beraberliğini pekiştirdikçe bundan rahatsız olanlar var” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan NTV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2010’da AB üyesi ülkeler arasında en çok Türkiye’nin büyüyeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, IMF konusuna da değinerek, “İlave kaynak kullanırsak bu Türkiye’nin büyüme hızını olumlu etkiyecektir. Ama ‘olmazsa olmaz’ noktasında değiliz” dedi.

 4- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz MÜSİAD’ın Mardin Şubesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni harekete geçirilmemiş bir potansiyel olarak gördüklerini belirterek “Avrupa pazarları sıkıntılı durumda. Krize rağmen bölgeden yapılan ihracat arttı. Komşularla sıfır sorun ve maksimum gelişmeler sağlandı. GAP, teşvikler, iyi komşuluk ilişkilerinin sağlanmış olması ve farklı pazarlara açılma politikaları bölgeye yatırım yapmayı cazip hale getirmiştir” dedi.

  5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hukuk ve Hayat Derneği ile Hukukçular Birliği Vakfı’nca düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, yargı reformu strateji belgesi ve eylem planını Avrupa ülkelerindeki ortak noktalara bakarak hazırladıklarını belirterek, “Dikkatle incelediğinde bakanlığın pek çok yetkisinden, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirmek adına vazgeçtiğini göreceksiniz” dedi.

25 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in resmi davetlisi olarak Sırbistan’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in de bu ziyarette kendisine eşlik edeceklerini belirterek, “Türkiye-Sırbistan münasebetleri son iki yılda ciddi bir değişimi sürecinden geçmiş, ilişkilerimiz stratejik iş birliğinden söz edilecek boyuta ulaşmıştır. Ziyaretim vesilesiyle bu olumlu gelişmeyi ve önümüzdeki dönemde atılacak adımlar için gerekli siyasi iradeyi en üst düzeyde teyit edeceğiz” dedi.
 Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan’da Türk iş adamlarıyla bir araya gelerek problemlerini ve isteklerini dinledi.

 2- Gazetecilere bir grup PKK’lının Türkiye’ye girişinde yaşanan olayları değerlendiren Genelkurmay Başkanı Orgenaral İlker Başbuğ “Son yaşananları kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Şehit yakınlarının, gazilerimizin duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da gazetecilere PKK’lı teröristlerin teslim olmasını değerlendirdi. Baykal “Gelinen noktada açılım politikasını daha ileriye taşıma imkanı kalmamıştır. Süreç tıkandı. Sürdürülmesinin yanlış olduğu görüldü. Taraflar eylem planını uygulamaya gayret ettiler ama planın ilk adımında toplum tepkisi bunun uygulanamayacağını ortaya koydu. Gelenlerin PKK temsilcisi olarak geldikleri, terörün elçisi olarak geldiklerinin görüldüğü ortada” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen AK Parti’ye katılım töreninde yaptığı konuşmada, ‘demokratik açılım’ın kararlılıkla uygulanacağını vurgulayarak, “Bu acı ilacı içersek, bu hastalıktan kurtulacağız. Acı ilacı içerken kıvranan insanlar var, ama sonu güzel olacak. ‘Akan kan dursun’ diyenle, ‘kan akmaya devam etsin’ diyen arasındaki fark, AK Parti’nin farkıdır” dedi.

 5- Pakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan-Türkiye CEO Forumu’nda yaptığı konuşmada, demokratik açılıma değinerek “Gerçekleştirmekte olduğumuz milli birlik süreci, yeni dönemde Türkiye ekonomisinin güçlü bir atılıma geçmesinde de etkin bir rol oynayacaktır” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Başbakan Yusuf Rıza Gilani’nin onuruna verdiği yemekte yaptığı açıklamada ise Türk ve Pakistanlı iş adamlarının vizesiz iki ülkeye gidebileceklerini, bu konudaki anlaşmanın imzalanacağını söyledi.

 6- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü iki araçla Adalet Bakanlığı ve Vilayet binasına düzenlenen saldırıda 147 kişi öldü, 700 kişi yaralandı. Pakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Nuri El Maliki’yi telefonla arayarak, terör saldırılarından dolayı büyük üzüntü içinde olduğunu ifade etti. BM Genel Sekreteri  Ban Ki-mun da saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama ise, saldırının ülkedeki gelişmeyi durdurmaya yönelik olduğunu söyledi.

26 EKİM 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç NTV televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokratik açılım konusuna değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, sürecin askıya alındığı veya sil baştan yapılacağı görüşüne katılmadığını belirterek, “Hükümet sil baştan yapmak niyetinde değil. Süreç devam edecek. Burada bir ara verme söz konusudur. Süreçten tamamen vazgeçme söz konusu değildir” dedi.

 2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, gelecek dönemde gelişmeleri yakından takip ederek, mali disiplinden ve reformlardan taviz vermeden gerekli her türlü önlemi almayı sürdüreceklerini söyledi.

 3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, korunma tedbirlerine uyulması halinde domuz gribi hastalığının yayılma hızının yavaşlayacağını belirterek, “El sıkışma, sarılma ve öpüşme adetinden 5 ay vazgeçersek, hastalık kolay bulaşmaz” dedi.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da yaptığı açıklamada, Türk bayrağına geçiş kanununun Türkiye’de yapılan tekneleri değil ithal tekneler ile ikinci el yabancı bayraklı tekneleri ilgilendirdiğini belirterek, geçiş süresinin 30 Kasım’da dolacağını söyledi.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk düzenlediği basın toplantısında, ''Sayın Başbakan partimizi gerilim kaynağı olarak göstermeye çalışarak, başlangıçtaki olumlu yaklaşımını terk etme eğilimine girmiştir. 'Eğer böyle giderlerse sil baştan yaparız' denilmesi, demokratik açılım sürecinde kararlı olunmadığını gösterir. Avrupa grubunun gelişinin engellenmesini bu çerçevede yorumluyor ve değerlendiriyoruz'' dedi.

 6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, küresel ekonomide toparlanma sinyalleri görüldüğünü belirterek, ''Ancak parasal ve mali tedbirlerin etkisinin azalacağı 2010 yılına ilişkin belirsizlikler önemini korumaktadır'' dedi.

 7- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Derneği Yönetim Kurulu’nu kabulünde yaptığı açıklamada, “Birlikte turizm, çevre ve kent konusunda eğitim programı düzenleyebiliriz. Yabancı muhabirlerle işbirliği ve değişim projelerinizle ilgili ortak çalışmalar gerçekleştirebiliriz. Çevre, turizm ve kent ile basın ilişkisi konusunda konferanslarınızda biz de yer almak isteriz” dedi.

 8- Hacettepe Üniversitesi tarafından Sağlık Bakanlığı ve DPT’nin işbirliğiyle yapılan bir araştırmada, gençlerin toplam nüfus içerisindeki payı yüzde 27’ye düşerken, 65 yaş ve üzeri nüfusun payının yüzde 7’ye yükseldiği kaydedildi.

 9- Sırbistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile başkent Belgrad’ta bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tadiç’in barıştan, istikrardan, ekonomik kalkınmadan, refahtan yana olan tavrının hem Sırbistan’a hem bölgeye hem de ikili ilişkilere büyük katkıları olacağına inandığını ifade ederek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik ilişki noktasına gelmesi, tarihi önemi, anlamı olan bir gelişmedir” dedi. Tadiç de konuşmasında, Türkiye ile Sırbistan arasındaki tarihi ilişkilerin bölge için çok önemli olduğunu söyledi.
 Basın toplantısının ardından Tadiç’le beraber Türk-Sırp İş Konseyi toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin en mükemmel şekilde devam ettiğini belirterek, iş adamlarına yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Tadiç de, Türkiye’nin Sırbistan’ı Avrupa’daki çıkarları açısından gerçek bir stratejik ortak olarak göreceğine olan inancını dile getirdi.
 Cumhurbaşkanı Gül ziyaretini izleyen Türk gazetecilere yaptığı açıklamada da, Türkiye ile Sırbistan’ın siyasi iş birliğinin tarihi bir öneme haiz olduğunu belirterek, iki ülkenin işbirliğinin bütün Balkanlarda istikrar, güvenlik ve huzuru etkilediğini söyledi.
 
 10- Pakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari tarafından kabul edildi. Zerdari Başbakan Erdoğan’a ‘Devlet Onur Nişanı’ verdi.
 Başbakan Yusuf Rıza Gilani ile de bir araya gelen Başbakan Erdoğan Gilani ile birlikte TOKİ tarafından inşa edilen bir komplekste incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Geleceği çok iyi inşa etmemiz gerekiyor. Bizler kardeşler olarak her zaman yanınızdayız” dedi.
 Başbakan Erdoğan Pakistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada da “Pakistan ile Türkiye halkı tam bir dayanışma içerisindedir. İnsanlığın ortak düşmanı olan terörizmle mücadelesinde Pakistan’ın mutlaka başarıya ulaşacağına inanıyorum. Terör ve aşırıcılık mücadelenizde yalnız değilsiniz. Ülkemiz ve halkımız bu konuda şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da yanınızda olacaktır” dedi. Parlamento Başkanı Fahmida Mirza da yaptığı konuşmada, Türkiye ile Pakistan’ın bütün uluslararası ve bölgesel konularda birbirlerine desteklediğini söyledi.
 Pakistan ziyaretini tamamlayan Başbakan Erdoğan İran’a geçti. İran ziyareti öncesi Katar’ın El Cezire televizyonuna demeç veren Başbakan Erdoğan, “İran’da ve bölgemizde kitle imha silahı olmasından yana değiliz. Bir başkasında nükleer silah varken İran’a yüklenilmesini haksızlık ve adaletsizlik olarak nitelendiriyorum” dedi. Gazze’de yaşanan olaylara da değinen Başbakan Erdoğan, Gazze’de kitle imha silahlarının kullanıldığını söyledi. Demokratik açılım konusunda da değerlendirmede bulunan Başbakan Erdoğan,  Habur ve Diyarbakır’daki karşılamalara tepki göstererek, “Kimsenin şov yapmasına izin vermeyiz” dedi.

 11- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ile St. Petersburg’da düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümetinin Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı ile ilgili gerekli izinleri verdiğini söyledi.

27 EKİM 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, şehit yakınları ve derneklerinin yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada, 34 PKK terör örgütü üyesinin karşılanması sırasında yaşananlarla ilgili olarak, “Bu ilk pişmanlık yasasından yararlanma değil. Ama hiçbiri, böylesine çirkin bir görüntüye sebep olmadı. Çok kötü bir sınav verdiler. Bundan sonra başta hükümet olmak üzere bütün yetkililer, bu konularda çok daha hassas olmak durumundadırlar” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Baykal, “Türkiye'de birileri, Türkiye'yi ayrıştırma projesini etnik temelde değil de kurumlar bazında tezgahlamak istiyorsa bunun da çıkmaz yol olduğunu herkes görecektir'' dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bursa’da Marmara Belediyeler Birliği ile AB Genel Sekreterliği arasındaki işbirliği protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemizde darbe korkusu, şeriat korkusu ve liberalleşme korkusu yaşayanlar var. AB süreci, bütün endişeleri ortadan kaldıracak bir süreçtir” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, meslek öncesi eğitim sürecini tamamlayan hakim adayları için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hukuk devletinde yargı mensuplarından beklenen en önemli niteliğin “bağımsızlık ve tarafsızlık” olduğunu belirterek, “Bağımsız bir yargıdan söz edebilmemiz için yargının, yasamaya, yürütmeye, yargının içinden gelen etkilere, toplumun tüm güç odaklarına ve medyaya karşı, kişisel inanç ve kanaatlerine karşı bağımsız olması gerekmektedir” dedi.

 5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay TRT 1 de yayınlanan bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. “Eve dönüşlere ara veriyoruz” diyen Bakan Atalay, “Çünkü bunun istismarı oldu. Toplumumuzun hassasiyetleri bizim için önemli ama demokratik açılımla ilgili çalışmamalarımız devam ediyor. Biz daha fazla şehidimiz olmasın diye çalışıyoruz. Şehit ailelerini anlayışa davet ediyorum” dedi.

 6- Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ilk parti Domuz Gribi (H1N1) aşısının Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’nde yapılan ön kontrollerin olumlu çıkması üzerine 81 ile sevk edilmeye başlandığı kaydedildi.

 7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Teknoparklar Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, günümüzde teknoloji geliştiremeyen, inovasyon yapmayan bir ülkenin ekonomik anlamda bağımsız olmasının neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

 8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Ekim 2009 Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Yılmaz, enflasyonun orta noktasının 2009 yılı sonunda yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 5,0 ile 6,0 aralığında, 2010 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5,4 olmak üzere yüzde 3,9 ile 6,9 aralığında seyredeceğinin  öngörüldüğünü söyledi.

 9- Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’u PKK terör örgütünün propagandasını yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

 10- Fitch, Türkiye'nin döviz ve lira cinsinden uzun vadeli kredi notunu ‘pozitif’ izlemeye aldığını, izleme sonucunda Türk ekonomisinin küresel kriz karşısındaki dayanaklılığı nedeniyle yıl sonuna kadar kredi notunun yükseltilebileceğini açıkladı.

 11- Sırbistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Belgrad'tan, Voyvodina Özerk Bölgesi’nin başkenti Novi Sad'a geçerek temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül'e, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç eşlik etti. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Sırbistan’ın tarihi bir ilişki içerisinde olduğunu, iki ülkenin ortak çalışmasının Balkanlara huzur getireceğini söyledi.
 Tadiç de yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin geldiği noktanın çok önemli olduğunu belirterek, “Türkiye büyük bir devlettir. Bugün dünyanın hiçbir yerinde, Türkiye ile barış olmadan barış yapılamaz” dedi.

 12- İran’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile başkent Tahran’da bir araya geldi. Toplantının ardından konakladığı otelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “İran'la, Türkiye arasındaki ilişkileri gerek siyasi, ekonomik ve kültürel boyutta gerekse enerji alanlarını kapsayacak şekilde değerlendirme fırsatımız oldu” dedi.
  Türk-İran İş Forumu'na da katılan Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, İran ile ticarette yerel paraya geçmek için hem İran’ın hem de Türkiye’nin yasal zemini hazırladıklarını, hiçbir engelin kalmadığını belirterek, “Rusya Federasyonu’yla da aynı çalışmalarımız var” dedi.
 Başbakan Erdoğan’ın İran ziyaretine eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’la yeni bir doğalgaz çerçeve anlaşması imzalanacağını belirterek, Güney Pars havzasında doğalgaz arama çalışmaları yapılacağını ve Türkiye’nin çıkarılan gazın yüzde 50’sini pazarlama hakkına sahip olacağını söyledi.

 13- Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko başkent Moskova’da gerçekleştirilen Uluslararası Petrol Zirvesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye Samsun-Ceyhan petrol boru hattının dışında, petrol ürünlerinin ortak pazarlanması için rafineri kurma konusunda anlaştıklarını söyledi.

 14- İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Londra Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde yaptığı “Britanya’nın AB’deki yeri” konulu konuşmasında, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda tam emin olmayanların bulunduğunu belirterek, “Bu kaygıların çoğu modern Türkiye hakkında sahip olunan statik ve demode görüşe dayanıyor, oysa Türkiye yanı başımızda gelişmekte olan bir dev” dedi.

 15- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık olarak yayımladığı “2009 Dini Özgürlükler Raporu”nda, Türkiye'de devletin dini özgürlüklerin uygulanmasına genelde saygı gösterdiği, ancak “laik devleti” koruma gerekçesiyle, İslami ve diğer dini gruplara sınırlamalar getirmeye ve devlet kuruluşları ve üniversitelerde İslami ifadeye önemli kısıtlamalar koymaya devam ettiği belirtildi.

28 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 86. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türkiye tüm farklılıklarıyla, zenginlikleriyle, değerleriyle bir bütündür. Bu ülkede yaşayan herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit haklara sahiptir. Türkiye, barış ve huzur ortamının pekişmesi için iyi niyetle ve sabırla gayret gösterirken terörle mücadelesini de en güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettirecektir” dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de mesajında, “Cumhuriyetimizin değerlerini demokrasiyle taçlandırma başarısını gösteren ülkemiz, barışı esas alan dış politikasıyla, geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladılar.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan’daki temaslarının ardından Türkiye’ye dönüşte uçakta gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, “Kendi içinde güçlü olmayan ülke, dışarıda da güçlü olamaz. Dış politikası güçlü olamaz. Gerçek budur. Kendi ülkende güçlü olmak ne demek? Güçlü hükümetin olacak, güçlü ordun olacak, güçlü ekonomin olacak” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı iddia edilen “İrticayla Mücadele Eylem Planı”nın ıslak imzalı orijinalinin bir subay tarafından savcılığa gönderilmesi konusunu değerlendirdi. İhbar mektubunu “Belgeden yola çıkılarak siyasi hedeflere yönelik açılım gerçekleştirilmek istenmiştir” sözleriyle değerlendiren Baykal, “Bunun koordinasyonunun yapılıp yapılmadığı, bunların tesadüf olarak mı ortaya çıktığı sorgulanmalıdır” dedi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay AK Parti Siyaset Akademisi’nce düzenlenen “Demokratik Açılım ve  “Milli Birlik” konulu seminerde yaptığı konuşmada, “Biz daima demokrasiyi daha da geliştirmek için gayret gösterdik. Toplumsal sorunlar sadece güvenliği ön planda tutarak çözümlenmez. Bizim bu gayretlerimize yönelik eleştiri yapılıyor. Terör hep böyle mi devam etmeli?” dedi. Demokratik açılım çalışmalarına en geniş katkıyı sağlamak için toplumun tüm kesimleri ile görüşmeler yaptıklarını belirten Bakan Atalay, “Bazı istenmeyen hatalar olabilir. Ancak biz samimiyetle bu terör sorunundan kurtulmak istiyoruz” dedi.

 5- İran’daki temaslarını sürüdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tahran Büyükelçiliği’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik  Forumu’nda İsrail’e gösterdiği tepki ile ilgili olarak, “Bizim oradaki bu tavrımızı Batı’ya karşı olmak gibi değerlendirmek yanlıştır. Türkiye’nin bir yüzü Batı’ya, bir yüzü Doğu’ya bakıyor. Biz Batı’yla da Doğu’yla da ilişkilerini en iyi şekilde devam ettirmenin gayreti içerisinde olan bir ülkeyiz” dedi.
 Türkiye-İran ilişkilerine de değinen Başbakan Erdoğan, “Türkiye ve İran, bölgenin en önemli dengeleridir. Köklü medeniyete sahip ülkelerimiz bölge barışı için çok büyük bir güç oluşturuyor” dedi. Başbakan Erdoğan, nükleer silahlara karşı olduklarını ancak İran’a nükleer enerji  konusunda sorun çıkarılmaması gerektiğini de ifade etti.

29 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü’nde bir  resepsiyon verdi. Resepsiyona, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı.

  2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin TRT-TÜRK’ün ilk Meclis binasında gerçekleştirdiği canlı yayında yaptığı açıklamada, 1982 anayasasının, egemenlik anlayışı konusunda, 1921 ve 1924 anayasalarının gerisinde olduğunu belirterek, o dönemlerin anayasalarındaki egemenlik anlayışına günümüzde ihtiyaç olduğunu söyledi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un haftalık olağan görüşmesinde, ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’na yönelik tartışmaların değerlendirildiği ve konuya ilişkin soruşturma sürecinin adli ve askeri yargı makamları tarafından kendi görev ve yetki alanları kapsamında yürütüldüğü belirtildi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Çankaya Köşkü’nde verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratik açılımla ilgili olarak kasım ayında TBMM’de yapılması planlanan görüşmelerin ertelendiğini kaydeden Bakan Atalay, ertelemeye gerekçe olarak terör örgütü üyelerinin DTP yetkilileri ve bazı vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanmasını gösterdi.

 5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu İstanbul’da düzenlenen Babı Ali Toplantıları’nda “Türk Milli Eğitimi’nde 21. Yüzyıl Yapılanması ve Temel Hedefler” adlı konuşmasında, çok hızlı değişimlerin yaşandığı bir çağda, eğitim sistemini sürekli olarak geliştirme ve eğitimde niteliği yükseltme arayışının her şeyden önce hiç bitmeyen bir süreç olarak görülmesi gerektiğini söyledi.
 
 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Belarus’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanında yaptığı açıklamada, domuz gribi aşısıyla ilgili olarak bilimsel kuruluşlar ve bakanlığının açıklamalarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, marjinal düşüncelerle görüş beyan eden ve medyada haber olmayı maharet sayanların iddialarına kulak verilmemesi gerektiğini söyledi.

 7- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bütün yurtta, KKTC başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinde ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

 8- Uluslararası Kudüs Forumu nedeniyle Fas'ın başkenti Rabat'ta bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Abbas El Fasi, Dışişleri ve Yardımlaşma Bakanı Tayyib Fasi El Fihri ve İletişim Bakanı Halid El Nasıri ile birer görüşme gerçekleştirdi.

 9- Lübnan’da bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz Lübnan Merkez Bankası tarafından başkent Beyrut’ta düzenlenen ‘İçinde bulunduğumuz Kriz Ortamında Risk Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar’ konulu toplantıda yaptığı konuşmada, küresel krizin, uluslararası finansal işbirliği ile çözüme ulaşabileceğini söyledi.

 10- GKRY lideri Dimitris Hristofyas İngiliz ‘Guardian’ gazetesinin internet sitesinde yayımlanan demecinde, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde kurallara uymadığını ve AB’nin taviz verdiğini öne sürerek, bu durumun kendisine “İkinci Dünya Savaşı öncesinde daha saldırgan olmaması için Hitler’e taviz verilmesini hatırlattığını” söyledi.

 11- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Meşhed’de halka hitaben yaptığı konuşmada, nükleer yakıt takası önerisinden hoşnut olduklarını ve konuyla ilgili olarak Batı ile işbirliği için şartların oluştuğunu açıkladı.

30 EKİM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği ortak basın toplantısında, müzakerelerin bir takviminin olması ve ne zaman sonuçlandırılacağının bilinmesi gerektiğini belirterek “Bu konu açık uçlu olamaz. Müzakerelerin bu yıl sona ermesi mümkün görünmüyor ama 2010 yılı içerisinde makul bir sürede bunun bitmesini arzu ediyoruz ki müzakerelerin ciddi olduğuna bütün dünya kamuoyu inansın. Burada bulunacak çözüm kalıcı bir çözüm olmalıdır ve bütün Kıbrıslıların barış içinde yaşayabileceği bir çözüm olmalıdır. Bunun için de BM parametrelerinin kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekir. Bütün dünya kamuoyu tarafından bilinmeli ki Kıbrıs Türkleri hiç bir zaman Ada’da bir azınlık statüsünde asla olmaz” dedi.
  Türkiye’nin desteği ile aktif politikalarını ve çözüm için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Talat ise, sürece ilişkin Türkiye ile istişare içinde olduklarını, Türkiye’nin desteğinin çok boyutlu olduğunu kaydetti. Talat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geldi.
 Öte yandan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ü kabulünde yaptığı açıklamada, “Kıbrıs bizim için milli bir davadır. Çözüme her zaman destek verdik ve her zaman çözümü destekleyeceğiz” dedi.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Antalya’da düzenlenen Avrasya Gençlik Forumu’nun açılış programında, İrtica’yla Mücadele Eylem Planı’yla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Başkan Şahin, “TBMM Başkanı olarak yargıya intikal etmiş konularla ilgili açıklama yapmıyorum. Yapılan açıklamalar da yargı süreçlerinin beklenmesinin takip edilmesi yönündeydi. Ben de aynı şeyleri söylüyorum” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Danışma Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin istikrarı, güven ortamı, huzuru ve gelecek vizyonunun, hedeflerinin ekonomiden bağımsız olmadığını belirterek “Demokrasi ve hukuka ilişkin her tartışma, her türlü müdahale, her türlü olumsuz yaklaşım, her şeyden önce ekonomiyi etkiliyor. İşimizi, aşımızı, soframızdaki ekmeği etkiliyor. Bunu artık görmek durumundayız” dedi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay katıldığı bir televizyon programında, Avrupa’dan PKK’lıların gelişiyle ilgili çalışma yapmadıklarını belirterek “Avrupa’dan gelişleri birinci planda görmüyorum. Yakında dağdan ve Mahmur’dan dönüşler olabilir” dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 3. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Enerji Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, tarifelerle ilgili düzenleme yaptıklarını belirterek, “Tarifelerdeki yeni düzenleme ile elektriğe yüzde 5.6 zam gelecek” dedi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani ile Erbil’de bir araya geldi. Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Ortak bir vizyonda aynı yaklaşımı sergilediğimizi gördük. Bu ortak vizyon, Ortadoğu bölgesine bakışa dayalı bir vizyondur” dedi. Barzani de bölgenin geleceği ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Türkiye’nin rolünün çok önemli olduğunu söyledi.
 Daha sonra Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte Basra kentine giden Bakan Davutoğlu, Ticaret Bakanı Safaeddin Safi ve Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah ile görüşmelerde bulundu. Bu arada Türkiye’nin Basra Başkonsolosluğu da Bakan Davutoğlu ve Basra Valisi Şiltag Abbud Meyyah tarafından açıldı.

 7- Honduras’ta darbeyle görevinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya ve darbeyle oluşturulan yeni yönetimin müzakerecileri arasında, Zelaya’nın görevine iadesi ihtimalini öngören bir anlaşmaya varıldığı bildirildi.

 8- Sincan Uygur Özerk Bölgesi Yüksek Halk Mahkemesi, 5 Temmuz’da Urumçi’de meydana gelen olaylarla ilgili olarak verilen ölüm cezalarını onayladı.

 31 EKİM  2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, “Bu ülkede yaşayan herkes, devletine inansın ve güvensin, demokrasi içinde kendini güvende hissetsin istiyoruz. Bu ülkede millet iradesini perdeleyen, milli iradeye ipotek koyan hiçbir karanlık güç olmasın istiyoruz” dedi. Komşu devletlerle ilişkiler konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “10 Ekim’de Ermenistan ile ilişkilerimizin normalleşmesine yönelik olarak resmi protokoller imzalandı. Biz Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ sorununun da diyalog yoluyla aşılmasını istiyoruz. Azerbaycan’ın menfaatlerine halel getirecek bir şeye izin vermemiz mümkün değildir” dedi.

 2-  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanı yeni terminal binası ve eklerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, demokrasiden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Cumhuriyet’in ve demokrasinin her zamankinden daha güçlü olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, “Türkiye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine doğru yol almaktadır” dedi.

 3- Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Anavatan Partisi 10. Olağan Büyük Kongresi’nde parti kendini feshetti ve  Hüsamettin Cindoruk’un liderliğinde Demokrat Parti ile birleşti.

 4- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek  yabancı gazetecileri kabulünün ardından yaptığı açıklamada, “Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen konuk basın mensuplarını ülkemizde görmekten mutluluk duymaktayız. Ülkemizin dünyada artan istikrarlı yükselişi bu ziyaretlerin artmasına vesile olmaktadır. Her geçen gün artan yabancı gazeteci ziyaretçi sayısı bunun en güzel göstergesidir” dedi.

 5- Irak’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Erbil’de Bölgesel Yönetim Yetkilisi Neçirvan Barzani ile birlikte basın açıklaması yaptı. Bakan Davutoğlu, görüşmelerde ortak geleceğe yönelik vizyonu beraberce şekillendirdiklerini belirterek, "Bu vizyonda barış, güvenlik, gelişme var, istikrar var, terör yok. Ekonomik geri kalmışlık, ön yargı yok. Türkiye ile Irak arasında artık insan ve mal akışı olacak, ama güvenliği tehdit eden bir terör adımı olmayacak" dedi. Ziyareti tarihi bir ziyaret olarak değerlendirdiklerini kaydeden Barzani ise, her zaman zor günlerde Türk halkı ve devleti tarafından kendilerine destek verildiğini belirterek, bunu takdirle karşıladıklarını söyledi.

 6- Irak’ta bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun açılış töreninin ardından “Yeniden İnşa ve Kalkınma için Türk-Irak İşbirliği 1. Ninova İş Forumu”nda yaptığı konuşmada, Irak ile yüksek düzeyli stratejik işbirliği çerçevesinde İskenderun-Nusaybin-El Arabiya-Musul hattında demir yolu yapılmasının planlandığını söyledi. Törene, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

 7- Yunanistan'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Ekonomik İşbirliği Forumu'nda yaptığı konuşmada, kaynakları daha verimli alanlarda kullanmanın ülkelere çok daha büyük faydalar sağlayacağını belirterek, ''Bu nedenle Türk ve Yunan tarafları olarak vehimlere kapılmayan, geçmişin korkularına esir olmayan, birbirlerini tehdit olarak değil, iş ortağı olarak gören ülkeler haline gelme konusunda gösterdiğimiz kararlı duruşu önümüzdeki süreçte de devam ettirmeliyiz'' dedi.

 8- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan Reuters’a verdiği demeçte, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki müzakereler sonuçlandı. Artık her iki taraf da sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin kurulması yönünde hızlı hareket etmekle yükümlü. Uluslararası toplum da protokollerin hızla uygulanmasını bekliyor” dedi.

 9- ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Amerikan halkının, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümü kutlamalarında Türk halkının yanında olduğunu belirterek, "Uluslarımız arasındaki dostluk güçlü, müttefikliğimiz ebedi" dedi.