09.11.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret nedeniyle Slovakya’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında, bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilerin son yıllarda önemli gelişmeler gösterdiğini, Türkiye’nin Slovakya ile 2000’li yıların başında 75 milyon Avro olan ticaretinin bugün 1 milyar Avro’ya ulaştığını söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Haymana ilçesinin Yenice ve Balçıkhisar beldesini ziyaret etti. Baykal vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’de kökü, mezhebi, inancı ne olursa olsun herkesin eşitlik ve kardeşlik anlayışı içinde el ele yaşadığını belirterek “Kimse bizi ‘sen Alevisin’, ‘sen Arapsın’ diye ayırmaya kalkışmasın. Herkesin kimliğiyle iftihar etmek hakkıdır” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte gerçekleştirdikleri Irak temaslarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ta yapılacak yatırımların petrolle finansmanı önerisi için, ”Petrol Bakanlığı biraz daha üzerinde çalışalım demiş. Ümit ediyorum sonunda imza altına alacağımız konulardan biri olacak” dedi.

 4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Afyonkarahisar’da gazetecilere yaptığı açıklamada, domuz gribiyle ilgili olarak 28 milyon kişiyi aşılama hedefi belirlediklerini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü, aşı yapılmasını tavsiye ediyor. Biz de bu bilimsel yaklaşıma uyacağız ve aşılarımızı yaptıracağız. 24 yaşın üzerinde sağlıklı bireyleri aşılamıyoruz. Diğer risk gruplarını aşılayacağız” dedi.

 5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat GKRY lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştireceği 49. tur müzakereler öncesinde yaptığı açıklamada, hedeflerinin, 2009 yılı sonuna kadar çözümün sağlanması olduğunu, ancak bunun zor olduğunu belirterek “Hiç olmazsa 2010 başında çözümü yakalamamız lazım” dedi.

 6- Afganistan’da hile ve usulsüzlük yapıldığının ortaya çıkmasından sonra yenilenmesine karar verilen devlet başkanlığı seçimleri öncesi Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin karşısında yer alan Abdullah Abdullah, 7 Kasım’da yapılacak ikinci tur seçimlere, şartlarının kabul edilmemesini gerekçe göstererek katılmayacağını bildirdi.
 

2 KASIM 2009


 1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, ‘demokratik açılım’ sürecine ilişkin olarak TBMM’de yapılacak olan görüşmelere 10 Kasım tarihinde başlanacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek toplantıda, 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığıyla ilgili kanunda değişiklik yapan yasa tasarısının ele alındığını ve kamu bürokrasisiyle ilgili değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

 2- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2010 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünyanın ciddi bir kriz sürecinden geçtiğini, bu nedenle bütçede meydana gelen sapmaların Türkiye'ye özgü olmadığını söyledi.

 3- Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), 2009 yılının ikinci döneminde (Nisan-Mayıs-Haziran) çalışan kişi başına üretim endeksinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.1 azaldığını açıkladı.

 4- Türkiye’de bulunan ABD eski Başkanı Bill Clinton İstanbul’da düzenlenen “Sürdürülebilir Başarı için Liderlik” konulu Bosphorus Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin 21. yüzyılın en önemli ülkelerinden biri olacağını başkanlığım döneminde görmüştüm. Ülkenizin potansiyelini harekete geçirmelisiniz” dedi.
 Konferansa katılan Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder de küresel krizle birlikte Türkiye’nin yıldızının parladığını belirerek, “Bu ülkedeki sanayiciler Avrupalı fonlara yatırım yaparak iş birliğini artırmalı” dedi.
 
 5- Slovakya’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin AB üyeliğini engellemeye kimsenin hakkı olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “AB’de sınırlı üyelik diye bir şey söz konusu değildir. Türkiye müzakere sürecini tamamlamakta kararlıdır” dedi. Gasparoviç de yaptığı açıklamada, AB’de sınırlı ortaklık gibi bir kademe bulunmadığını, Türkiye’nin de diğer adaylar gibi şartları yerine getirdikten sonra tam üye olacağını söyledi.
 Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de eşlik ettiği görüşmeler dahilinde, Türkiye ile Slovakya arasında 1. Dünya Savaşı sırasında Galiçya Cephesi’nde hayatlarını kaybeden Türk askerleri için şehitlik yapılmasına ilişkin ‘Şehitlik Anlaşması’ imzalandı.

 6- Güney Afrika’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Johannesburg’da düzenlenen Türkiye-Güney Afrika İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Güney Afrika Cumhuriyeti ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı bir an önce imzalamak istediklerini belirterek, bundan Türkiye’nin büyük zarar gördüğünü söyledi.

 7- Malezya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Kuala Lumpur’da düzenlenen Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, küresel mali krizin büyüklüğüne işaret ederek, hiçbir ülkenin bu krizle tek başına mücadele etmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

 8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla BM kontrolündeki ara bölgede 49. kez bir araya geldi. Görüşmede, mülkiyet konusu ele alındı.  


3 KASIM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “İrticayla Mücadele Eylem Planı” konusunda sessiz kalamayacaklarını belirterek, “Süreç hakkaniyet içinde devam etmelidir. Kim olursa olsun, bunların ortaya çıkarılması lazım. Ama bunlar ortaya çıkarken kurumlar asla yıpratılmamalı. Zanlılar varsa bunlar ortaya çıkarılmalı, hukuka teslim edilmelidir” dedi. Demokratik açılım sürecinde sonuna kadar gideceklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Birilerinin emriyle buraya gelen değil, 221. maddeden istifadeyle, silaha bulaşmamış, silahı elinden bırakan varsa “buyur gelsin” diyoruz. Onları terörist olarak görmüyoruz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “’İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nda imzası olan, iş birliği içerisinde olanlar mutlaka ortaya çıkarılmalı ve hukuki işlemler derhal yapılmalıdır” dedi. ‘Demokratik açılım’ sürecinin Meclis’te konuşulacağı tarihi eleştiren Baykal, “Kürt açılımının Meclis’e Atatürk’ün ölüm gününde getirilmiş olması, derin bir anlam mı taşıyor?” dedi.

 3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribine karşı aşı olmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bağışıklığın sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi gerektiğini belirten Bakan Akdağ, “Aşılanan kişiler hemen bağışık hale gelmiyor. Verilen antijenin vücudu bağışık, hastalığı korur hale gelmesi için iki haftaya yakın bir süreye ihtiyaç var” dedi.

 4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker TBMM Genel Kurulu’nda CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer'in Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmeliğe ilişkin eleştirilerini cevapladı. Yönetmeliğin yanlış bir şekilde topluma aktarıldığını belirten Bakan Eker, GDO'larla ilgili bugüne kadar herhangi bir mevzuata sahip olunmadığını, sadece 1998 yılında çıkarılan bir bakanlık talimatıyla işlemlerin sürdüğünü ve yönetmeliği Biyogüvenlik Yasası onaylanana kadar uygulanmak üzere çıkardıklarını söyledi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Vergi indirimleri tüketiciye fiyatlardaki indirimler olarak yansımıyor. Kısa zaman sonra bu vergi indirimleri kar marjını artıracak bir unsur olarak değerlendiriliyor. Vergide azalma olduğu halde, fiyatta azalma olmadığını görüyoruz” dedi.

 6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Doğalgaz fiyatlarının otomatik fiyat mekanizmasıyla belirlendiğini belirten Bakan Yıldız, ''Şu an elimizdeki rakamlar bir fiyat zammı şeklinde görülmüyor'' dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘demokratik açılım’ konusunda Meclis’te yapılan görüşmeleri ‘tarihi hesaplaşma’ olarak gördüklerini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a atıfta bulunan Bahçeli, “Bu güne kadar adını dahi koymaktan korktuğu, takma isimlerle pazarlamaya çalıştığı bu yıkım projesi hakkında neler söyleyeceğini Türk milleti merak etmektedir” dedi.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, demokratik dönüşüm sürecine öncülük etmesi için yapıcı muhalefet izlediklerini, buna rağmen hükümetin demokratik dönüşümün ağırlığını ve sorumluluğunu taşımadığını, süreci bir asayiş mantığıyla ele aldığını belirtti.

 9- TÜİK, Ekim 2009’da TÜFE’nin yüzde 2.41, ÜFE’nin ise yüzde 0.28 arttığını açıkladı.

 10- Türkiye, BM Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde 146 oy alarak BM'nin  Ortak Denetim Birimine seçildi.

 11- AB Komisyonu’nun güz dönemi ekonomik tahminler raporunda, Türkiye'nin gelecek yıl yüzde 2,8 ile Avrupa'da en hızlı büyüyen ülke olacağı öngörüsünde bulunuldu.

 12- Slovakya'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Bratislava'daki Comenius Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yönünü Batı'ya çevirdiğini ve AB üyelik müzakerelerini kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek, AB üyesi olacak bir Türkiye'ye AB'nin katkıda bulunacağı düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye'nin AB'ye katkılarını unutmamak lazım. Üyeliğin alternatifi olamaz” dedi.

 13- Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Çek Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi'nin, AB’nin anayasası kabul edilen Lizbon Anlaşması’nın ülkenin anayasasına uygun olduğuna karar vermesinin üzerine Lizbon Anlaşması’nı imzaladığını açıkladı.


4 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, hem iç hem de dış konularda tartışmalı bir ortama ihtiyaç olduğuna inandığını belirterek, “Eğer ülkeler kendi meselelerini kendileri tartışarak, açık, şeffaf bir ortam içerisinde değerlendirerek halletmezlerse o ülkelerin meseleleri gelecek nesillere yük olarak aktarılmaktadır” dedi.

 2- Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’ya bir mektup göndererek, Yunanistan ile karşılıklı saygı ve anlayış temelinde geliştirilmeye çaba gösterilen ilişkilerin, bölgesel barış ve istikrara da olumlu etkileri olacağını bildirdiği kaydedildi.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile İstanbul’daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “İngiltere, bundan sonra da Türkiye’nin AB müzakerelerine destek vermeye devam edecek. Kendisinden bir kez daha teyit almaktan mutlu olduk” dedi. Miliband da yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin üyeliğinin Türkiye ve Avrupa açısından yararlı olacağını görüyoruz” dedi.

 4- Maliye Bakanlığı, 2010 yılı için yeniden değerlendirme oranını 2.2 olarak belirledi.

 5- Sağlık Bakanlığı, Domuz Gribi’nden (H1N1) ölen hasta sayısının 15’e yükseldiğini açıkladı.

 6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker düzenlediği basın toplantısında, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünlerle ilgili yönetmelikte, bu ürünlerin ithalatına izin verilmediğini, tam aksine bu tür ürünlerin ithalatının önünün kesildiğini söyledi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız İstanbul’da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Arenası’nda yaptığı konuşmada, “Nükleer enerji konusunda kaybedilen zamanı telafi etmek açısından 2010 yılını bir fırsat olarak görüyorum'' dedi.
 EPDK Başkanı Hasan Köktaş da yaptığı konuşmada, 2009 yılının özel sektör elektik yatırımları açısından son 7 yılın en parlak yılı olduğunu söyledi.

 8- Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Ekim ayında TÜFE’nin yüzde 2,41 oranında arttığı hatırlatılarak, bu gelişmede dayanıklı tüketim mallarındaki vergi indirimlerinin sona ermesi ve elektrik tarifelerindeki artışın yanı sıra giyim ve gıda fiyatlarındaki mevsimsel yükselişlerin etkili olduğu bildirildi.

 9- AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn Fransa Senatosu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üyelik sürecine destek vererek, “AB, Türkiye ile birçok ortak amacı paylaşıyor” dedi.

 10- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada,  yargının tarafsızlık ve bağımsızlık sorununun çözülmesi gerektiğini belirterek, yargı reformu stratejisinin bir an önce uygulanmasını istedi.

 11- Belçika’da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat  Avrupa Politikaları Çalışma Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta BM gözetimindeki çözüm müzakerelerinin Nisan ayına kadar sonuçlanmaması ihtimaline karşı B ve C planları olduğunu söyledi.

5 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tunceli Valiliği’ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye gibi büyük bir ülkede farklı kültürlerin bulunmasının normal olduğunu belirterek, “Bizim için, Edirne ile Hakkari’nin, Sinop ile Mersin’in, Kayseri ile Tunceli’nin hiçbir farkı yok” dedi.

 2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da düzenlenen İSEDAK İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, ekonomide üç aşamada güçlü bir toparlanma öngördüklerini belirterek, “İlk aşama, stoklardaki iyileşme ile başlayacak. İkinci aşama, özel sektördeki toparlanmayla birlikte olacak. Bankaların kredileri artırmasıyla özel sektördeki yatırımlar ve özel tüketim harcamaları artacak. Üçüncü aşama ise yatırımlardaki artışla yaşanacak” dedi.
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, 2008 sonu itibariyle dünya ticaretinin yüzde 16’sının İKÖ ülkeleri arasında gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu tablo dünya nüfusunun yüzde 22’sini oluşturan İKÖ’ye üye ülkeler için yeterli değildir” dedi.  MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan da konuşmasında, “İslam ülkeleri, artık dünyanın ham madde ve lüks mallarının nihai tüketim deposu olmaktan çıkmalı” dedi.  Foruma, Afganistan Ekonomi Bakanı Muhammed Celil Şems ile Suudi Arabistan Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdullah Ahmed Zainal Riza da katıldı.

 3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Ankara Atatürk Lisesi’nde düzenlenen Türk motifleriyle işlenen geleneksel bir figürün tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin el sanatları açısından muazzam bir birikime sahip olduğunu belirterek, bu zenginliği tanıtımlarda kullanmak ve kadınlara da yeni istihdam alanları oluşturmak istediklerini söyledi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere Dışişleri Bankanı David Miliband’ı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin Batı’ya sırtını dönüp dönmediği yönündeki soruyu değerlendiren Bakan Davutoğlu, eksen kaymasının söz konusu olmadığını belirterek, Türkiye’nin kendi ekseni etrafında küresel ve bölgesel bir barış kurmayı üstlendiğini söyledi. Miliband da Kıbrıs konusunda yapılan müzakerelere değinerek, Ada’daki çözümün Türkiye’nin AB üyeliğini kolaylaştıracağını kaydetti.
 5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Proje ve Altyapı Finansmanı Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 2023’e gelirken Türkiye’nin önünde ulaşım ve iletişim alanında 100 adet projesi bulunduğunu ve bu projelerin parasal hacminin 400 milyar dolar olduğunu söyledi.

 6- EPDK Başkanı Hasan Köktaş Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, mevsimine göre ucuz elektrik üreten komşu ülkelerin birbirlerine ucuz elektrik satması konusunda bir konsensüs oluşturulduğunu söyledi.

 7- Yunanistan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkent Atina’da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Kıbrıs konusunda Nisan 2010’a kadar bir sonuca varılmasını istediklerini belirten Bakan Bağış, Türkiye olarak KKTC’yi desteklediklerini, Yunanistan’ın da Rum Kesimi’ni çözüm konusunda teşvik etmesi gerektiğini söyledi. Papandreu da açıklamasında, bu talepleri Rum Kesimi’ne ileteceğini kaydetti. Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdiğini belirten Papandreu, AB zirve toplantılarına Türkiye’nin katılmasını çok olumlu bulduklarını kaydetti.
 Görüşmenin ardından Uluslararası Karadeniz Etüdleri Merkezi’nde “Türkiye’nin Üyeliği; Daha Güçlü AB” başlıklı bir konferans veren Bakan Bağış konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Papandreu’ya gönderdiği mektubunda, iki hükümetin birlikte çalışmaları ve çabalarını ortak bir hedefe yöneltmeleri durumunda Doğu Akdeniz’de bir işbirliği, refah ve istikrar bölgesi inşa edileceğine ilişkin samimi inancını dile getirdiğini söyledi. Bakan Bağış, “Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında bir Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi kurulması önerisi getirdi” dedi.

 8- İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini Sicilya Adası’ndaki Enna Kore Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye girmesinin Berlin Duvarı’nın yıkılışı kadar simgesel önem taşıdığını söyledi.


6 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Elazığ’da Valilik, Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve Garnizon Komutanlığı’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin, hakkında uluslararası tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in İstanbul ziyareti sebebiyle AB’nin Türkiye’ye nota vermesi iddialarına ilişkin sorusu üzerine, El Beşir’in İKÖ zirvesine katılacağını belirterek, “İstanbul’da yapılacak olan toplantı, bölgesel bir toplantı. Bunlar çok taraflı ziyaretler. Milletlerarası bir örgütün üyeleri olarak herkes ziyaret ediyor. Dolayısıyla bunu herkesin böyle görmesi ve anlayışla davranması gerekir” dedi. 

 2- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tutuklu 4 mahkumun kalan cezalarını sürekli hastalık sebebiyle kaldırdığı bildirildi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık’ta gerçekleştirilen toplantıda, demokratik açılımda gelinen süreç, Türkiye’nin atacağı adımlar ve Kuzey Irak’taki Mahmur mülteci kampından Türkiye’ye geri dönmek isteyenlerin durumu ele alındı.
 Toplantıda alınan kararlara göre; YÖK Kanunu’nda değişiklik yapılarak üniversitelerde Kürtçe araştırma enstitüleri kurulacak. Kürtçe’nin seçmeli dil olarak okutulmasına yönelik çalışma yapılacak. RTÜK yönetmeliği değiştirilerek, Kürtçe’nin özel televizyonlarda da kullanılmasının önü, süre sınırlaması olmadan açılacak. Reklamlar Kürtçe yayınlanabilecek. Sınırlarla ilgili çalışma yapılacak.

 4- Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu haftalık basın bilgilendirme toplantısında, geçtiğimiz günlerde elektronik postayla gönderilen ihbar mektubu ile ilgili sorular üzerine, söz konusu mektupta, TSK tarafından işletilen internet siteleriyle ilgili bir andıcın medyaya gönderildiğini hatırlatarak, “TSK’nın Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır” dedi. Tuğgeneral Çubuklu ayrıca, Askeri Savcılık tarafından “irtica ile mücadele eylem planı” ve “ıslak imzalı” olduğu iddia edilen belgeyle ilgili yürütülen soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Eşrefpaşa’da yapılan kız öğrenci yurdunun açılışlarını yapmak üzere gittiği İzmir’de Türkiye’nin kardeşçe yaşama özlemi içinde olduğunu belirterek  “Hepimiz sanatın, emeğin ve gerçekten hukukun işlediği, kimsenin kimliğinden ötürü ayrıştırılmadığı bir Türkiye istiyoruz” dedi.

 6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye’ye herhangi bir AB ülkesi veya herhangi bir ülkeden Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in ziyareti konusunda nota verilmediğini açıkladı. Sadece İsveç’in Ankara maslahatgüzarı tarafından kendilerine, İsveç’in konuyla ilgili tutumunun iletildiğini ifade eden Özügergin, konuyla ilgili Ankara’nın kendi cevabını hazırlamakta olduğunu kaydetti.

 7- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.  Bakan Çubukçu, “Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?” sorusu üzerine, bu ay içinde 10 bin kadrolu öğretmen ataması yapılacağını söyledi.

 8- Eskişehir’de bazı açılışlara katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada,  faizinin yüzde 75’ini KOSGEB’in ödeyeceği KOBİ kredisi için ilk gün bankalara 8 bin 500 kişinin başvurduğunu ve daha çok esnaf kesimi olmak üzere 100 bin işletmeye ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, 2.5 milyar liralık bir kredi hacmine ulaşmayı planladıklarını kaydetti.

 9- Yunanistan’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkenti Atina’da Türk gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Bağış yaptığı açıklamada, Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayacağına ilişkin yeni bir heyecan ve umudun var olduğunu gözlemlediğini belirterek, Yorgo Papandreu’nun başbakan olmasının bunda etkili olduğunu söyledi.

 10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te “Küresel ve Bölgesel Barış Perspektifinde, Türkiye’nin AB Vizyonu” konulu bir konferans verdi. AB’nin tarihinin Türkiye’nin tarihi olduğunu ve Avrupa’nın geleceğinin de Türkiye’nin geleceği olduğunu kaydeden Bakan Davutoğlu, “Türkiye, Avrupa’nın bir parçasıdır” dedi. Bakan Davutoğlu, temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile de bir araya geldi.
 
  11- Honduras’ta darbe sonrası geçici olarak devlet başkanlığına getirilen Roberto Micheletti, darbeyle görevinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya ve bakanlarının katılmadığı bir ulusal birlik hükümeti kuracağını açıkladı.

7 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen 25. İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ''İSEDAK olağanüstü şartlar altında dahi sürdürdüğü çalışmalarıyla bu süreçte tüm İslam ülkeleri için bir işbirliği platformu olmuştur. İSEDAK önümüzdeki dönemde bu özelliğini güçlendirerek devam ettirecektir” dedi. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan finans, gıda ve enerji krizlerinin etkilerinin sürmekle birlikte 2009  yılının  ikinci  yarısından itibaren beklentilerin iyileşmeye başlamasının sevindirici bir gelişme olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin hem bölgesinde, hem de dünyada kalıcı barış, istikrar ve refahın sağlanması için diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.
 İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptığı konuşmada, İSEDAK'ın en önemli başarılarından birinin 2002 sonbaharında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Sistemi Çerçeve Anlaşması’nın kaleme alınması olduğunu belirterek, bu çerçeve anlaşmaya yürürlük kazandırmak için İSEDAK Ticaret Müzakereleri yapıldığını söyledi.
 Öte yandan İSEDAK toplantıları çerçevesinde 5-6 Kasım’da çalışmalar yapan “Yüksek Düzeyli Uzmanlar Çalışma Oturumu” kararları açıklandı. Açıklamada, üye ülkeler arasında finansal işbirliğini güçlendirecek olan borsalar ve merkez bankaları arası işbirliği programlarının etkin bir şekilde uygulanmasının yanı sıra, sermaye piyasaları arasındaki işbirliğinin de güçlendirilmesi ve üye ülkeler arasında finans sektörünün daha da geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın kuruluşunun 40. yılı nedeniyle İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son dönemde Doğu ile yakınlaşması tartışmalarına değinerek, “Biz ne Batı'ya ne Doğu'ya ne Kuzey'e ne Güney'e bir tercih yapamayız. Biz hem Doğu'ya hem Batı'ya, hem Kuzey'e hem Güney'e yönelmek suretiyle normalleşmeyi yakalamış bir milletiz, bir Türkiye'yiz'' dedi.

 3- Almanya’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkent Berlin’de  düzenlenen 1. Avrupa Genç Girişimciler Kongresi’nin nihai bildirisinin açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’daki Türk girişimcilerin Türkiye’nin uluslararası boyutta ekonomik bir güç haline gelmesinde önemli rol oynayacağını belirterek, “Bu belki de bizim en büyük gücümüz olacak. Bu girişimcilik çabası, sadece Almanya’yla sınırlı kalmamalı, Avrupa’ya da yayılmalı. Ne kadar çok kişiye istihdam sağlayabilirsek AB yolunda işimiz o kadar kolaylaşacaktır” dedi.

 4- İstanbul’da bulunan İslam Kalkınma Bankası (İKB) Başkanı Ahmed Muhammed Ali, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Bugüne kadar İKB genellikle devlet vasıtasıyla yardım ve projeler geliştirmiş, TOBB da eksik kalan özel sektör ayağını geliştirecek. Bu sayede birikimimizi İslam ülkeleriyle de paylaşacak projeler gerçekleştireceğiz” dedi.

 5- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkent Tahran’da TRT ve NTV ’nin sorularını cevaplandırdı. Türkiye’nin Doğu ile ilişkilerini geliştirmesini istediklerini belirten Ahmedinecad, bunun, Türkiye’nin Batı ile ilişkisini kesmesi anlamına gelmediğini söyledi. Türkiye-AB ilişkilerine de değinen Ahmedinecad, “Türkiye AB’ye katılırsa birliğin itibarı yükselir. O halde onlar Türkiye’den rica etmeli. Çünkü büyük bir devlet, tarihi olan ve kültürlü bir medeniyet oraya katılıyor. Türkiye’nin ilerlemesi, güçlenmesi herkesin faydasına. Yeni dünyanın oluşumunda İran ile Türkiye’nin büyük payı olabilir” dedi.

8 KASIM 2009
 

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (İSEDAK) toplantısı kapsamında Türkiye’ye gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Filistin Başbakanı Selam Fayyad, Ürdün Başbakanı Nader El Dahabi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Gine-Bissau Cumhurbaşkanı Bacai Sanha ile İstanbul’da ikili görüşmelerde bulundu.  
  Cumhurbaşkanı Gül’ün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile yaptığı görüşmede, iki ülke ilişkilerinde kazanılan ivme, İSEDAK çerçevesinde işbirliğinin önemi, Afganistan sorunu ve İran’ın nükleer dosyasıyla ilgili olarak sorunun aşılması hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
 Öte yandan Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA, İSEDAK toplantısı için Türkiye’ye gelmesi beklenen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in ziyaretini “partisiyle eski isyancılar arasındaki anlaşmazlığa çözüm bulmak için Sudan’ın başkenti Hartum’a dönmek zorunda olduğunu belirterek ertelediğini” kaydetti.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT-1’de yayınlanan ‘Politik Açılım’ programına katılarak çeşitli konulardaki soruları cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, İrtica ile Mücadele Planı’yla ilgili olarak, “TSK’nın hassasiyeti ortada. Orgeneral İlker Başbuğ ile aramızda güven sorunu yok. Kilidi ıslak imzalı belge çözecektir” dedi.
   Başbakan Erdoğan ayrıca, demokratik açılımın Meclis’te görüşüleceği 10 Kasım’ın matem günü olmadığını ve konunun bu tarihte görüşülecek olmasının Atatürk’ün anlayışına uygun olduğunu belirtti. PKK’lıların teslim olmasıyla ilgili de Mahmur’dan inişlerin devam edebileceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, DTP’nin Türkiye partisi olması gerektiğini vurguladı.
 Öte yandan, partisinin İstanbul İl Teşkilatı tarafından düzenlenen Danışma Meclisi’nde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan daha sonra İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, gazetecilerin görüşmenin içeriğine ilişkin soruları üzerine “İSEDAK, bölgesel sorunlar, İran-Türkiye ilişkileri ve nükleer programı konuştuk” dedi.

 3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İzmir Balçova’da yaptırılan Ahmet Hakkı Balcıoğlu Ticaret Meslek Lisesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, hükümete geldiklerinden bu yana Bakanlık olarak 133 bin derslik yaptıklarını belirterek, “Bu, bir tarihi rekordur. Bundan sonraki süreçlerde eğitimin kalitesi için çalışacağız” dedi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 9. Olağan Büyük Kurultay’da gerçekleşen seçimde, altıncı defa Genel Başkanlığa seçildi. Bahçeli yaptığı konuşmada, halkın MHP’yi iktidara taşıyacağına inandığını belirterek, Türkiye’yi 2023’te lider ülke, 2053’te süper güç yapacaklarını söyledi.

 5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen bir konferans öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK’ün tasfiye edilmesinin değil, yetkilerini azaltmanın akıllıca olabileceğini belirterek “Bizim gibi ülkelerde yüksek öğretim planlamasını yapacak, önümüzdeki 20-50 yılı planlayacak, üniversiteler için politikalar geliştirecek bir kuruma ihtiyaç var. Yetkileri biraz azaltıldığında YÖK, o türden bir kurum haline gelebilir” dedi.
 
 6- İskoçya’da düzenlenen gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin maliye bakanlarının katıldığı toplantıda, ekonomide iyileşmeden emin olana kadar teşvik tedbirlerinin sürdürülmesine karar verildi. Türkiye’yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın temsil ettiği toplantının sonuç bildirgesinde, “Piyasalarda görülen iyileşme, teşvik tedbirlerinin sonucu. İşsizlik, temel endişe konusu olmaya devam ediyor” denildi.

 7- ABD Temsilciler Meclisi, Amerikalıların hemen hemen tamamına sağlık sigortası imkanı veren ve insanların önceki sağlık şartlarından ötürü sigortadan yararlanabilmelerini reddetme gibi uygulamaları yasaklayan yasa tasarısını onayladı.


9 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Büyük bir komutan olarak milletle birlikte istiklal mücadelesini zafere ulaştıran Atatürk'ün, büyük bir devlet adamı ve lider olarak da ülke ve dünya şartları istikametinde doğru ve gerçekçi bir vizyon ortaya koyduğunu, modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirdiğini” kaydetti. Gün nedeniyle, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da birer mesaj yayımladı.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) İstanbul’daki 25. toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilen Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, İSEDAK'ın amacının üye ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek, dayanışmayı artırmak ve bunun için gerekli altyapı oluşturmak olduğunu belirterek, bu amaç doğrultusunda İSEDAK'ın, kuruluşundan bugüne üye ülkelerin potansiyellerini hayata geçirecek birçok projeye öncülük ettiğini söyledi.
 Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad konuşmasında, İslam ülkelerinin birbirlerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.
 İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad konuşmasında, ticaretlerin milli paralar üzerinden yapılması gerektiğini belirterek, bu alanda Türkiye ile İran arasındaki deneyimlerin örnek oluşturduğunu söyledi.
 İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da yaptığı konuşmada, ticaretin kolaylaştırılmasına ve ticaretin finanse edilmesine yönelik bir dizi tedbirle birlikte İKÖ içi ticaretin önemli bir artış sağladığını kaydetti.

 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin gerçekleştirdiği kararlı reformlar, katılım müzakerelerinde kaydettiği ilerlemeler ve her alandaki katkılarıyla, kendisi ile AB arasına örülmeye çalışılan duvara izin verilmeyeceğini kaydetti.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Ankara Sanayi Odası 6. Organize Sanayi Bölgeleri Başkanları Toplantısı’nda açıklanan sanayi üretimi rakamlarını değerlendirdi. Bakan Ergün, trendin bu şekilde devamı halinde beklentilerinin, 2009 yılının son çeyreği itibariyle yeniden büyüme rakamlarının yakalanması olduğunu söyledi.

 5- TÜİK, Eylül 2009 ayında Sanayi Üretim Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 oranında azaldığını açıkladı.


10 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca düzenlenen “10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Atatürk, büyük bir asker olmasının yanında, çağın gereklerini bilen, toplumun dinamiklerini doğru anlayan, insanları doğru yönlendiren gerçekçi, yenilikçi bir devlet adamı ve lider olarak tarihe damgasını vurmuştur. O, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran siyaset ve devlet adamı olarak hepimizin ortak değeridir” dedi.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, önemli şahsiyetlerin yas tutularak değil, fikirleri, eserleri ve fedakar gayretleriyle anıldıklarını belirterek, “10 Kasımların amacı asla ve asla yas tutmak, ümitsizlik içinde yasımızı tazelemek değildir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında soruları cevaplandırdı. “TBMM'de demokratik açılım çalışmalarıyla ilgili oturumda, muhalefetin takındığı tavrı, pankart açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Parlamento'daki tabloları Türk demokrasisi adına çok çirkin buldum. Türk demokrasisi bunları görmemeli, yaşamamalıydı” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyete yönelik tehditlerin ‘demokrasi’ adı altında yapıldığını belirterek, “Basını sindirenler, 70 bin kişinin telefonunu dinleyenler, internetlerini izleyenler, yargıyı baskı altına alanlar, medya kuruluşlarını konuşamaz hale dönüştürenler, demokrat. Niye? Çünkü Cumhuriyete karşı mücadeleye öncülük yapıyor. Bu tuzaklara düşmeyeceğiz” dedi.

 4- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Nükleer Santral İhalesi Yönetmeliği’nin 5. ve 10. maddeleri için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan TUSKON tarafından İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Mısır İş Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Mısır ile toplam dış ticaretin 3,5 milyar doları bulduğunu belirterek, “Yeni teşvik sistemi Türkiye’de yatırım yapmayı çok cazip hale getirdi. Sizler de bu fırsatları kaçırmayın” dedi.
 Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Racid Muhammed Rachid de yaptığı konuşmada, yeni dönemde Türkiye ve İslam dünyasındaki yatırımlara farklı bir önem vereceklerini belirtti.
 6- İçişleri Bankı Beşir Atalay “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” konulu genel görüşme önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, demokratik açılımı baştan beri sadece AK Parti iktidarının meselesi olarak görmediklerini belirterek, “Bunu, partiler üstü bir milli mesele olarak gördük. Demokratik açılımı başlattığımız andan itibaren, hiçbir illegal oluşumu muhatap almayacağımızı açıkça ilan ettik ve kesinlikle almadık” dedi.
 Kronikleşen terörün; bir süre sonra belli kesimlerin varlığından ekonomik, kurumsal veya siyasi rant devşirdikleri devasa bir sektör haline geldiğini ve terörün sonlandırılmasına yönelik her adımı boşa çıkarmak için çalışan bir “çatışma lobisi”nin varlığının millet tarafından bilindiğini belirten Bakan Atalay, ”İşte demokratik açılım, sadece teröristle mücadeleyi değil, teröristi üreten ve onu sürekli hale getiren bu çatışma lobisiyle de mücadeleyi esas alan bir süreçtir” dedi.

 7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Türkiye Personel Yönetimi Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen “17. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşanan işsizlik sorununu küresel krizin daha da ağırlaştırdığını belirterek, “Gençlerin mesleksiz olmaları sorunlarımızı derinleştiriyor. Kamu çalışanlarının önemli bir bölümünün uzmanlaşmamış olması hem verimsizlik sorunlarını doğurmakta hem de uluslararası rekabet gücümüzü olumsuz etkilemektedir” dedi.

 8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM’de gazetecilerin nükleer santral konusundaki sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, “Danıştay Üst Kurulu, bazı kararların yönetmelikle alınması gerektiği yolundaki 3 madde üzerinde yürütmeyi durdurma kararı almış durumda. Atıkların değerlendirilmesiyle alakalı konuların yönetmelikle düzenlenmesini istiyor ve şirket ile konsorsiyum arasında yapılacak anlaşmaların bir kısmının yönetmelikte yer almasını tarif ediyor. Tabii ki hukuka saygımız var. Ama aynı zamanda nükleer santral konusundaki kararlılığımız da devam ediyor” dedi.

 9- Merkez Bankası Eylül 2009 Ödemeler Dengesi Bilançosu’nu açıkladı. Buna göre, cari açık eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,7 oranında azalarak, 952 milyon dolardan 869 milyon dolara düştü.

 10- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde düzenlenen törenlerle anıldı.

 11- El Salvador’da aşırı yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymasında 140 kişinin öldüğü bildirildi.


11 KASIM 2009
 

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Merkez’de TBMM’de görüşülen ‘demokratik açılım’ konusunda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Baykal, “İçeriği belli olmayan, gizlenen bir proje TBMM’ye taşınmak istendi ama bir tek kelime yeni, aydınlatıcı, açıklayıcı değerlendirme yapılmadı. Bu, TBMM’ye ve kamuoyuna karşı saygısızlığın ifadesidir” dedi.

 2- Dicle Üniversitesi’nin 2009-2010 akademik yılı açılış töreni nedeniyle Diyarbakır’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Arınç ziyarette yaptığı açıklamada, ''Ülkemizde huzurun, birlik ve bütünlüğün meydana gelmesi, herkesin kucaklaşması, acının, gözyaşının ve kanın ülkemizden gitmesi hepimizi mutlu edecek. Hükümet olarak böyle bir çalışmanın içindeyiz. Geçmişten bu yana yapılan bütün çalışmalar belki bu amaca yönelikti. Ancak netice alınamadığını biliyor ve görüyoruz. Dolayısıyla adına demokratik açılım dediğimiz, milli birlik ve bütünlük kardeşlik projesi dediğimiz, huzur ve barış projesi dediğimiz bu çalışmamızı en iyi şekilde icra etmek ve mutlu sona ulaşmak amacındayız. Hepimizin amacı birdir” dedi.
 Baydemir ise “Son dönemde göstermiş olduğunuz cesaretliliğiniz ve kararlılığınız hakikaten güven veriyor. İnşallah bu güveni onurlu bir barışa taşırız” dedi.

 3- Devlet Bakanı Faruk Çelik, İstanbul’da düzenlenen 5. Alevi Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, hükümetin, demokratik açılım çerçevesinde Alevilerin taleplerini masaya yatırmak ve devleti doğru, objektif bilgi ile buluşturmak amacıyla yedi çalıştay planladıklarını belirterek, “Biz bu sürecin kilitlenmesini istemiyoruz. Her halükarda ülkemizde demokrasinin çıtasını yükseltmek için gayret ediyoruz. Her türlü ayrımcılığı reddediyoruz. Bu konu tarih boyunca yeteri kadar siyasete malzeme, yeteri kadar ayrımcılığa konu edilmiştir” dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, resmi ziyaret nedeniyle Fas’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Hava Limanında, TÜİK’in imalat sanayi ekim ayı kapasite kullanım oranı verilerindeki artışa yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergün, “Şubat ayında hem sanayi üretimi hem de kapasite kullanım oranlarında dip noktada bulunuyorduk. Ancak mart ayından itibaren bir çıkış trendi başladı. Ama istikrarlı bir çıkış olmasını bekliyoruz. Önemli olan budur” dedi.


12 KASIM 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Star TV’ye yaptığı açıklamada, “Türkiye’de son zamanlarda hukuka, Anayasa’ya, demokratik geleneklere tamamen ters düşen ihlal ve uygulamalara tanık oluyoruz. Yargıtay’ın ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın dinlenmesiyle, fiziki takibe alınması bardağı taşıran son damla olmuştur” dedi.
 Öte yandan Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek düzenlediği basın toplantısında, yargıda telefonların dinlendiğine yönelik iddiaları cevaplandırdı. 

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul’da düzenlenen 7. Uluslararası Finans Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 2010’u istihdam rakamlarının artmaya başladığı, işsizlik oranlarında küçük de olsa iyileşme yaşanan bir yıl olarak beklediklerini belirterek, “Ancak Avrupa’da toparlanma çok geriden gelecek. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin de bundan sonraki büyüme hızı tamamen olmasa da bir ölçüde Avrupa’daki toparlanma hızıyla bağlantılı olacaktır” dedi.
 Toplantıya katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau da konuşmasında, sürdürülebilir makroekonomik politikalar ve devam eden reformlarla Türkiye’nin iyi bir gelişme göstereceğini ve yatırım alanı olarak çekici olacağını söyledi.

 3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay'ın telefonlarının dinlenebilmesi için Birinci Başkanlık Kurulu'nun izni ve bu yönde karar olması gerektiğini belirterek, ''Yargıtay ile ilgili bir dinleme varsa takipçisi olacağız'' dedi.
 Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ''Yargıtay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlı santrallerin ve bu santrallere bağlı görüşme yapan tüm hakim ve Cumhuriyet savcılarının dinlenmesinin talep edilmesi ve dinlenmesinin hiçbir şekilde söz konusu olmadığı'' kaydedildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma sırasında, bazı hakim ve Cumhuriyet savcılarının da isimlerinin geçmesi üzerine konunun Adalet Bakanlığı’na intikal ettirildiği belirtilen açıklamada, ''Bu evrakta adı geçenler hakkındaki iddiaların açıklığa kavuşturulması bakımından, inceleme yapılması ve delil elde edilmesi halinde soruşturmaya geçilmesi için 15 Nisan 2008 ve 5 Eylül 2008 tarihli onaylar ile Bakanlığımızca izin verilmiştir. Yargıtay’a ait olduğu iddia edilen telefonlarla ilgili olarak hiçbir dinleme işlemi gerçekleşmediği anlaşılmıştır” dedi.
 4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Aselsan tarafından modernize edilen son Leopard-1 Tankı’nın Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki Birinci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda düzenlenen teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin uluslararası politikada oynadığı önemli rol ve bulunduğu coğrafyanın, güçlü ve caydırıcı vasıfta bir silahlı kuvvetlere sahip olma zorunluluğunu ortaya koyduğunu söyledi.

 5- Depremin 10. yıl dönümü nedeniyle Düzce’de bulunan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ toplu açılış törenlerine katıldı. Bakan Çubukçu yaptığı konuşmada, “Hükümet olarak tek hedefimiz; okullaşma oranını yüzde 100’e çıkarmaktır. Bu hedef doğrultusunda gerekli alt yapı, teknik ve kadro oluşturma konusunda adımlar atmaktayız” dedi. Bakan Akdağ da konuşmasında, depremin üzerinden geçen 10 yıllık sürede Düzce’ye birçok hizmet kazandırdıklarını kaydetti. Açılışların ardından gazetecilerin sorularını değerlendiren Bakan Akdağ, domuz gribi konusuna da değinerek, “Domuz gribini en az hasarla atlatmak için bütün tedbirler uygulanacak. Öğrenciler ve kronik rahatsızlığı bulunanların aşısına başlanacak” dedi.

 6- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Genel Kurul toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özcan, üniversitelerde öğrencilerin okuldan atılmasının kaldırılması konusuyla ilgili olarak. “Bu konu üzerinde çalışıyoruz. Öğrencilerin hiçbir şekilde okulla ilişkisini kesmeyeceğiz” dedi.

 7- Rusya’da bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve İsviçre arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının, İsviçre'nin özellikle bankacılık sırları ile ilgili bilgi değişimi politikasındaki değişiklik nedeniyle yeniden parafe edildiğini belirterek, ''İsviçre ile  gizli hesap dönemi kapandı'' dedi.

 8- Fas’ta bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Türkiye-Fas Ticaret ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki bir kaç yılda Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin 50 milyar doları aşmasının hedeflendiğini söyledi. TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral de yaptığı konuşmada, “Kriz, Afrika pazarını çok etkilemedi. Afrika’nın dört köşesinde Türkiye’nin ihracatını artırmak için çalışıyoruz” dedi.

 9- Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsü Başkan Yardımcısı Cemal Barzinci, ABD’deki düşünce kuruluşu El Hevar’ın başkent Washington’da düzenlediği “Türkiye’nin Yeni Ortadoğu Politikası” adlı konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Arap dünyası için çok önemli bir ülke ve rol modeli olduğunu söyledi.

 10- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, ekonomide Sovyet döneminden beri uygulanan modelin artık işe yaramadığını söyledi.


13 KASIM 2009


 1- Demokratik açılımla ilgili genel görüşme, TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirildi. İlk sözü, önerge sahipleri adına İçişleri Bakanı Beşir Atalay aldı. En önemli hedeflerinin, Türkiye’nin demokrasi açığının kapatılması olduğunu ve Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Atalay, “Ancak Türkiye Cumhuriyetinin temel nitelikleri, bayrağı, üniter yapısı, milli marşı ve resmi dili, bu tartışmaların kesinlikle dışındadır” dedi.
 Demokratik açılım görüşmelerinde hükümet adına eleştirileri cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık terör problemini çözmesi gerektiğini belirterek, “Artık gün bağırıp çağırma günü değil, sesi yüksek çıkanın rantı toplayacağı gün değildir. Başımızı kuma gömemeyiz. Herkes elini vicdanına koysun ve vicdanı ile konuşsun” çağrısında bulundu.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise konuşmasında, demokratik açılımın terör örgütü PKK’ya yönelik olduğunu vurgulayarak “Türkiye’nin tümünü etnik kimliği ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızın ortak vatanı olarak düşünüyoruz. Türkiye’nin 72 milyon tapusu var. Kimse onların etnik kimliğini sorgulama hakkına sahip değildir. Kimse, ‘biz de şu etnik kimliğiz’ diye ayrı baş çekmeye yönelmemelidir. Hiçbir zaman Türkiye’yi ayrıştıracak bir sürece yönelmemelidir” dedi.
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tek çözümün terörün sona ermesi olduğunu ifade ederek, açılımla ilgili çözüm tavsiyelerinin, ‘bütün teröristlerin teslim olması ve adalete hesap vermesi’ olduğunu söyledi.
 DTP Genel Başkanı Ahmet Türk konuşmasında; kimliklerin, dillerin, kültürlerin kendini özgürce ve korkmadan ifade etmesinin ülkeyi bölmeyeceğini ve PKK’nın, devletin ve hükümetlerin siyasi hataları neticesinde ortaya çıktığını belirterek “Eğer geçmişimizle gerçek bir yüzleşme sağlayamazsak, gelecek için birbirimize güvenemeyiz” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu haftalık basın bilgilendirme toplantısında, Albay Dursun Çiçek’in imzasının yer aldığı iddia edilen ‘ıslak imzalı’ belgenin 4. defa talep edildiğini, ancak Askeri Savcılığa bir cevap gelmediğini söyledi. Tuğgeneral Çubuklu, ‘ıslak imzalı’ belgeye ilişkin Adli Tıp Kurumu raporunun ise Askeri Savcılığa geldiğini kaydetti.

 3- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, yargıda telefonların dinlendiği iddialarının toplumda güven bunalımına yol açtığını belirterek “Yargı mensuplarının dinlenilmesi, fiziki takibe alınması, yargıyı kontrol etme çabasından başka bir şey değildir” dedi.
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin de TBMM’de konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın dinlenmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “Teknik dinleme sonucu elde edilen delillerle kaç hakim, savcı yargılanmış bir bakın. Kaç tanesi cezaevine girmiş, kaç tanesi yargılanıyor, meslekten ihraç edilmiş ya da disiplin cezası almış? Bunlara bir bakın, araştırın” dedi.

 4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi’nin 2010 bütçelerinin sunuşunu yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, son yıllarda uygulanan kararlı yapısal reformlar sonucunda Türkiye ekonomisinin büyük ölçüde istikrara kavuştuğunu belirterek, Orta Vadeli Program’da 2009 yılı için 98.5 milyar dolar ihracat öngörüldüğünü söyledi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer santral ihalesi yönetmeliği ile ilgili Danıştay Dava Daireleri’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını temyize götürmeyeceklerini belirterek “Bunun yerine yönetmelik değişikliği ile bir noktaya gelmek istiyoruz” dedi. Bakan Yıldız, Sinop’ta nükleer santral için 2010’da mutlaka bir sonuca ulaşmak istediklerini de kaydetti.

 6- Radyo ve televizyonların farklı dil ve lehçedeki yayınlarında süre sınırlamasını kaldıran yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 7- KKTC’nin kuruluşunun 26. yıl dönümü, Ankara’da verilen bir resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, yüksek yargı organları başkanları, bakanlar ile çok sayıda sivil ve askeri davetli katıldı.

 8- İsveç’te resmi temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Carl Bilt ve Yeşiller Partisi’nin Türk kökenli milletvekili Mehmet Kaplan’la görüştü. Bakan Bağış yaptığı açıklamada “Biz Avrupa başkentlerini dolaşarak Türkiye’yi anlatıyoruz. Ancak Avrupa’da yaşayan milyonlarca Türk’ü bizim müzakerecilerimiz olarak görüyoruz” dedi.

 9- Fransa’da bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, başkent Paris’te Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün Suriye barış istiyor, ortada Türkiye gibi bir arabulucu var. Türkiye arabuluculuğu başlatmaya hazır. Ortada Fransa ve AB’nin de bu sürece desteği var. Eksik olan, İsrail’in ilerleme sağlamak ve sonuca ulaşmak için bunu istemesi. Eğer İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ciddiyse heyetini ve uzmanlarını Türkiye’ye gönderebilir, biz de gönderebiliriz, eğer ilgileniyorlarsa görüşmeler olur” dedi.

  10- UNICEF, Yemen hükümet kuvvetleriyle Şii isyancılar arasındaki çatışmaların Suudi Arabistan’a sıçradığını, şiddet nedeniyle yaklaşık 240 köyün tahliye edildiğini, 50’den fazla okulun da kapandığını duyurdu.

14 KASIM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da özel sektör tarafından yaptırılan bir iş merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 25 yıldır devam eden terörün ülkeye maliyetinin 300 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu 25 yılda terör meselesi çözülebilseydi, Türkiye'nin kaynakları Türkiye için kullanılsaydı 9 tane GAP, 50 tane Atatürk Barajı, binlerce kilometre otoyol, 10 bin hastane, 100 bin okul yapabilirdik. 2 milyon kişiye iş üretebilirdik” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Malatya Belediyesi Konferans Salonu’nda yaptığı  konuşmada da, TBMM Genel Kurulu'nda 'demokratik açılım' konusunda yapılan genel görüşmeden söz ederek, dünün kendileri için yeni bir milat, yeni bir başlangıç olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, ilkbaharın sonuna kadar konferanslarla, sempozyumlarla, panellerle halkın ‘demokratik açılım’ konusunda bilgilendirileceğini söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Burdur'un Karamanlı ilçesinde belediyeyi ziyaret etti. Burada 'demokratik açılıma' yönelik açıklamalarda bulunan Baykal, ''Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın etnik ayrıştırma dediğimiz politikası, 89 yılın ortak politikasını tersine çevirmeye yöneliktir.  Bir ulus olmaya çalıştık hepimiz. 'Aynı milletin evladıyız' duygusu içine girmeye çalıştık. Şimdi bunu tersine çevireceğiz yavaş yavaş.  Etnik ayrıştırma süreci işleyecek” dedi.

 3- Van'da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, DSİ 17. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, “Başkalarını küçümseyerek, hor görerek, ötekileştirerek, bu ülkede hiç bir yere varılamayacağını biliyoruz. Biz bu ülke içerisinde, hiç kimsenin ötekileştirilmesine, ayrıştırılmasına seyirci kalamayız. Çünkü bu ülkenin, farklı kültürleri, farklı dinleri, farklı etnik kimlikleri ülkeyi ayrıştıran değil, birleştiren zenginlikleridir'' dedi.

 4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen, “Doğumunun 800. Yılında Hacı Bektaş Veli’yi Serçeşme’de Anıyoruz” adlı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, “Herkesin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak bir ve eşit olma talebi ve sorunu var. Artık dünyada tabular, ayrımlar, kamplar bitti. İnsanlarımızı eşit yurttaşlık hakkında, hukukunda birleştirelim. Ezberlerimizden vazgeçmemiz gerekiyor'' dedi.
 5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat KKTC’nin 26. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında Bayrak Radyo Televizyonu’nda yaptığı konuşmada, “Nihai hedefimiz; iki bölgeli, iki toplumlu, Kıbrıs Türklerinin eşitliğine, kendi kendini yönetme hakkına dayalı, egemenliğin paylaşıldığı ve Türkiye’nin garantörlüğü’nün devam ettiği, AB üyesi bir federal Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ulaşmak. KKTC, bu nihai çözüm hedefimizin mihenk taşıdır” dedi.

 6- KKTC'nin 26. yıl kutlamalarına katılmak üzere Lefkoşa’da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Başbakan Derviş Eroğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 26 yıldır işleyen bir demokrasi ve devletin en büyük kazanım olduğunu söyledi. Başbakan Eroğlu ise Başbakan Yardımcısı Çiçek'e, KKTC'ye verdikleri büyük destekleri için teşekkür etti.

 7- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley Yabancı Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, bölgesindeki diğer ülkelerle temasları bakımından yapıcı bir rol oynadığını belirterek, "Türkiye'nin sanırım son dönemlerde İran ile ilişkilerini güçlendirme yönünde girişimleri oldu. Bunun faydalı olduğunu düşünüyoruz, çünkü İran hükümetine sorumluluklarını ve bölgede daha yapıcı rol oynaması gerektiğini hatırlatan çeşitli sesler olmalı" dedi.

  8- ABD Başkanı Barack Obama, Asya ülkelerine ziyareti kapsamında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaptığı bir konuşmada, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan vazgeçmesi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması çağrısında bulunarak, ''Bu şekilde Kuzey Kore'nin gelecekte ekonomik fırsatlar ve küresel çapta şimdikinden daha fazla saygı kazanabileceğini, böyle bir saygının saldırganlıkla kazanılamayacağını'' kaydetti.


15 KASIM 2009
 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Ankara-İzmir bölünmüş devlet yolunun açılış törenine katıldı. Vatandaşlara demokratik açılım konusunda bilgiler veren Başbakan Erdoğan, “Bu bir milli birlik ve beraberlik projesidir. Ancak bunu istemeyenler var. Kardeşliğimizi istemeyenler var, kıskananlar var. Biz ne diyoruz, milli birlik ve kardeşlik süreci bu bir hedef. Hep birlikte bunu gerçekleştirelim. Bu ülkede Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Abaza’sı, Roman’ı böyle bir ayırım olmasın. Yaradılanı yaradandan ötürü sevelim, bunu istiyoruz. Türk’üne, Kürt’üne Laz’ına, Çerkez’ine hepsine aynı mesafedeyiz. Değişen bir şey yok” dedi.

 2- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, MÜSİAD’ın Eskişehir’de gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 2010’un krizin atlatılacağı yıl olacağını ve herkesin büyük hedefler koyması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu ayrıca, ihracatın ve bazı göstergelerin iyiye gittiğini vurgulayarak “Bundan sonra Türkiye’nin yıldızı parlak, önü açık” dedi.

 3- Mardin’deki Dara Antik Kenti kazı alanında incelemelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, vatandaşların demokratik açılım konusundaki sorularını cevapladı. Ağrı’da bulunan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir de yaptığı açıklamada,  “Türkiye’de 72 milyon insanın kardeşçe yaşaması için başlattığımız açılım süreci sonuna kadar gidecektir” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Erzurum’da yaptığı konuşmada, açılım konusunda asla taviz vermeyeceklerini belirterek, “Hükümetimizin düşüncelerini ortaya koymak, meseleyi milletimize anlatmak için buradayız” dedi.

 4- KKTC’nin 26. kuruluş yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin garantör devlet olarak Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu ve bundan sonra da yükümlülüklerini eksiksiz şekilde yerine getireceğini söyledi.
 Hükümeti temsilen kutlama törenlerine katılmak üzere KKTC’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs meselesini Türkiye’nin AB politikasının önüne koyarak “Ya Kıbrıs, ya AB” diyenlere, Türkiye’nin sonsuza kadar Kıbrıs Türkü’nü tercih ederek cevap vereceğini, Kıbrıs’ta çözüm istediklerini, ama bunun her şeye rağmen çözüm olmadığını vurguladı.
 KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs meselesine adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için çok yoğun, ama temkinli bir uğraş verdiklerini belirterek “Çözüm, bizim insanlığa yapabileceğimiz en büyük katkıdır” dedi.

 5- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı,  İpek Yolu güzergahındaki 19 ülkenin gümrüklerinin tek bir standarda kavuşturulması projesi çerçevesinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de temaslarda bulundu. Bakan Yazıcı, her ülkenin gümrüğünde farklı uygulamaların olduğuna dikkat çekerek, “Bu uygulamaların tek bir standarda kavuşturulması öngörülüyor. Proje tamamlandığında gümrük kapılarındaki işlemler daha kolay hale gelecek” dedi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Cordoba kentinde bir araya geldi. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada,  İspanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu vurgulayarak, bunları ikili ilişkiler, AB, küresel ve bölgesel işbirliği olarak dört başlıkta ele aldıklarını ifade etti. Bakan Davutoğlu ayrıca, İspanya’nın gelecek yılın ilk yarısındaki AB dönem başkanlığına çok iyimser baktıklarını söyledi. Moratinos da Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini geri dönülmez bir yola sokmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

16 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Çankaya Köşkü’nde ayrı ayrı kabul etti.

 2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Öğrenci Alayı’na sancak verdi. GATA’da yapılan törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve kuvvet komutanları katıldı.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 4. Özürlüler Şurası’nın açılışında yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinden bu yana milletin kendilerinden beklediği ciddiyet ve duyarlılık içinde özürlülük konusunda hem mevzuat, hem de uygulama açısından önemli bir değişim sürecini yaşadıklarını belirterek, “Eğer sosyal devletsek, bunun gereği verilmesi gereken hakları tüm vatandaşlara vereceksin. Bu bir lütuf değil, bir sorumluluktur” dedi.
 Çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı dinleme olaylarının siyasi olduğunu belirterek, partinizle ilgili inceleme başlattı. Yeni bir kapatma davası gerekçesi olarak görüyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevaben, “Herhangi bir mahkeme kararı olmadan atılmış bir adım söz konusu değildir. Eğer yargının ilgili kurumları ve yetkilileri, mahkemelerin vermiş olduğu kararı tanımıyorsa burada yanlış yaklaşım tarzının kime ait olduğunu çok açık görüyoruz. Öncelikle yargı mensuplarının bu noktada mahkemelerin vermiş oldukları kararlara kendilerinin uymaları gerekiyor” dedi.

 4- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, haberleşmenin gizliliğini düzenleyen, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal ve soruşturmanın gizliliğini ihlal suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerinin yeniden düzenlenerek cezaların artırılacağını söyledi.
 Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da toplantıda yaptığı sunumda, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Yılmaz, “Türkiye erken toparlanma sinyalleri veriyor, küresel ekonomide de yeşil filizler belirmeye başladı” dedi.
 5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi ile Gıda ve Tarım Örgütü’nün 36. Konferansı’na katılmak üzere İtalya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilere yaptığı açıklamada, ekonomik ve finansal krizlerin gıda güvenliği üzerindeki etkilerine her vesile ile vurgu yaptıklarını belirterek, “Bizim için gıda güvenliğinin insani boyutu, bölgesel ve küresel istikrar açısından da önemlidir” dedi.

 6- Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Merkezi Yönetim Bütçesi’nin Ekim ayında 2 milyar 421 milyon, Ocak-Ekim döneminde ise 43 milyar 232 milyon lira açık verdiği belirtildi.

 7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer enerjide kararlı olduklarını, 2020 yılına kadar elektriğin yüzde 5’inin nükleer santrallerden üretileceğini söyledi.

 8- TÜİK ve Merkez Bankası işbirliğiyle hazırlanan Tüketici Güven Endeksi Ekim 2009 sonucu açıklandı. Buna göre endeks, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.79 azalarak 80.46’ya düştü.

 9- TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması Ağustos 2009 dönemi sonuçlarına göre, işsizlik oranının geçen yıla göre 3.2 puan artarak yüzde 13.4’e, işsiz sayısının da 927 bin kişi artarak 3 milyon 429 bine ulaştığı açıklandı.

 10- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Harran Üniversitesi’nde düzenlenen “Türk Bankacılık Sektörü ve Gelişmeler” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’de mevduat, yatırım ve katılım bankaları olmak üzere 49 bankanın faaliyet gösterdiğini ve bu bankalarda 182 bin kişinin çalıştığını belirterek, “Türkiye’deki bankacılık sektörü henüz istenilen ölçeği yakalayamadı” dedi.

 11- TMSF Başkanı Ahmet Ertürk Malatyalı İşadamları Derneği’nin İstanbul’daki toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de bankaların işlerinin yolunda gittiğini belirterek, “Aslında sizin işiniz bu kadar kötüyken bankaların işlerinin iyi olması çok fazla bir şey ifade etmiyor. Bankalar izah etsin; nasıl oluyor da herkesin işleri kötüyken sizin işiniz iyi gidiyor? Bankaların işleri neden iyi gidiyor?” dedi.

 12- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Isparta Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “2008 Yılı Tescil İşlem Hacmi Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Şu anda Türkiye’de 6 milyon 300 kişi işsiz. Bunlara iş, yer sağlayacak tek nokta ise girişimci sayısını artırmak” dedi.
 Hisarcıklıoğlu, İstanbul’da düzenlenen “AB-Türkiye Oda Forumu Projesi”nin kapanış konuşmasında ise Gümrük Birliği anlaşmasına rağmen AB ülkelerinin Türk mallarına çeşitli engeller koyduğunu belirterek, “Gümrük Birliği anlaşması yapacaksınız, bütün malların ticareti serbest diyeceksiniz, ama onu satanlara, taşıyanlara kanun dışı engel koyacaksınız. Bu nasıl Gümrük Birliği anlaşması?” dedi.

 13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İspanya’nın El Pais gazetesinde yayınlanan makalesinde, “Demokratik ve hakkaniyetli bir uluslararası düzeni teşvik etmek, sürekli ekonomik gelişmeyi sağlamak ve sürdürülebilir kalkınmayı geliştirmek, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük ortadan kaldırılmak isteniyorsa, AB’ye tam üye olan bir Türkiye bu konularda çok büyük bir farklılık sağlayabilir” dedi.

 14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkent Tahran’da düzenlenen Asya Pasifik Haber Ajansları (OANA) toplantısının ardından gazetecilerin soruları yanıtladı. Nükleer enerjinin İran halkının vazgeçilmez hakkı olduğunu ve bu hakkın müzakere konusu yapılamayacağını belirten Ahmedinejad, Batı’yla nükleer müzakerelerde Türkiye’nin konumuyla ilgili bir soruya cevaben, “Türkiye, dost ve kardeş bir ülke olarak yapıcı ve samimi bir rol oynamaya çalışıyor. Herkesle içten ve samimi işbirliğinden yanayız” dedi.
 
 15- Çin’de bulunan ABD Başkanı Barack Obama Şanghay’da öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Savunduğumuz ilkelerin sadece bizim ülkemiz için olduğuna inanmıyoruz. Bu ilkeler; ifade, inanç, bilgi edinme ve politik katılım özgürlüğü. Bunlar evrenseldir ve ister ABD, ister Çin olsun tüm dini ve etnik azınlıklara uygulanmalı” dedi.


17 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'yu Çankaya Köşkü'nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, iki ülke ilişkileri ve Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 Cumhurbaşkanı Gül, İtalyan bir gazetecinin, Türkiye-AB ilişkilerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, “Türkiye'nin AB süreci hukuki temelleri olan bir süreçtir. Çok uzun çalışmalardan, tartışmalardan, stratejik bir çok belgenin tekrar okunmasından, artılar, eksiler yan yana konup neticede 'Türkiye'nin AB'ye üyeliği AB’ye çok büyük katkılar sağlayacaktır' kanaatine varıldıktan sonra herkes oy birliğiyle müzakerelere başlama kararı verdi. Ahde vefa, uluslararası ilişkilerin, uluslararası hukukun temel ilkesidir. Bu herkesi bağlayıcı bir olgudur” dedi.
  Napolitano da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye girmesinin AB için katma değer olacağını belirterek, AB sürecinde ahde vefa kavramının algılanması ve takip edilmesi gerektiğini söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de, hiçbir demokratik hukuk devletinde görülmeyen olayların yaşandığını ve bunlara yönelik önlem alınmadığını belirterek, “Ülke derin bir bunalıma doğru sürüklenmekte. Bu bunalımın temelinde hiç şüphe yok ki anayasal bir hazımsızlık, anayasal bir çatışma var” dedi. Dinlemelerin yasal olup olmadığı tartışmalarına da değinen Baykal, “Yasal da değil, hukuki de değil. Çünkü yasal dinlemenin sınırları, şartları ve çerçevesi dinleme öncesi yapılması gerekenler ile dinleme sonrası yapılması gerekenlerin, hiçbir olayda uygulandığına dair elimizde tek bir örnek yok” dedi.

 3- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz İstanbul’da düzenlenen “Dış Ticarette Yapısal Dönüşüm: Küresel Dinamikler ve Türkiye Ekonomisi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, üretimin ithalat bağımlılığını artıran  temel faktörün fiyatlar olmadığını belirterek, “Kaliteli ürün eksikliği ve yurt içi üretimin bulunmaması veya yetersizliği, ara ve yatırım malı temininde firmaları ithalata yönlendiren esas unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.
 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, “Burada üreticinin sorumluluğunun mal kalitesinden mi, yoksa finansman sorunu başta olmak üzere başka problemlerden mi kaynaklandığını iyi analiz etmek gerekiyor. Türk sanayicisinin gelmiş olduğu seviyeyi son derece önemli buluyorum. Türkiye emek yoğun sistemden teknoloji yoğun sisteme döndü. Bunu, Türkiye'de üretilen malın kalitesizliği değil, Türk sanayicisine bankalar tarafından yeterince finansman desteğinin sağlanamamasına bağlıyorum” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İstanbul’da Sarıyer Hakimevi'nde medya temsilcileri ve yazarlarıyla yaptığı toplantının ardından soruları yanıtladı. Bir gazetecinin “Yargıtay’ın dinlenmesinin kamuoyunda eleştirildiğini” ifade etmesi üzerine, “Böyle bir dinleme yok. Yargıtay’da, Yargıtay Kanunu'na tabii olan kişilerin sayısı bellidir. Bunların dışında çalışan hakim ve savcılar, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'na tabidirler. Teknik konular bilinmeden yapılan yorumların önemli bir kısmı yanlış'' dedi.

 5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Dünya KOAH Günü’  nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, KOAH (Akciğer Hastalığı) hastalarının A H1N1'e karşı risk altında olduğunu belirterek, ''Bu hastalar zaman geçirmeden aşılarını yaptırmalıdır” dedi.

 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, alınan bazı ekonomik tedbirlerin krizin etkilerini hafiflettiğini belirterek, “Buna rağmen, 2010 yılında büyümeyi sağlamış olsak bile işsizlik sorunu devam edecek” dedi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye üzerinde sahnelenmek istenen oyunun nihai hedefi; tek millet ve tek devlet esasına dayanan Türkiye Cumhuriyeti'nin milli birlik, bölünmez bütünlük ve birlikte yaşama anlayışının yeniden tanımlanması ve çok kimlikli, çok milletli, parçalı bir devlet yapısının kabul edilmesidir” dedi.

 8- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, çözüm adına somut bir yol haritası çıkmasa da, bir tartışma sürecinin başlaması açısından TBMM’de yapılan genel görüşmeyi önemsediklerini söyledi.

 9- İtalya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Roma’da düzenlenen FAO (Dünya Gıda ve Tarım Örgütü) Zirvesi'nde yaptığı konuşmada,  2006 yılında yaşanan gıda krizi ve ardından başlayan küresel finans krizinin, açlık tehdidinin daha da artmasını beraberinde getirdiğini belirterek, “Sorunların çözümünde özellikle tarım sektörüne daha fazla yatırım yapılmasını teşvik etmemiz gerektiği açıktır. Desteklemelerde özellikle küçük çiftçilere öncelik verilmesi ve çiftçilerin üretim girdilerine daha kolay erişiminin sağlanması, sorunun çözümünde faydalı olacaktır” dedi.

18 KASIM 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TGRT Haber televizyonunda yaptığı açıklamada, demokratik açılımdan geri adım atmayacaklarını belirterek, iç ve dış şartlarda terörü bitirmek için en uygun zamanın bugün olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bugün biz bunu yapmazsak bizden sonra bunu hiç kimse yapmaz. Çünkü mesele giderek kronik ve çözülemez hale geliyor. Çözümü şiddette ve silahta görenler netice alamadı” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara Sanayi Odası Meclisi’nde yaptığı konuşmada, son bir yılda bütçede 63 milyar lira açık oluştuğunu,  bunun sebebinin de vergi gelirlerinin ekonomide yavaşlamaya paralel şekilde düşmesi olduğunu söyledi. İlk defa Türkiye ekonomisinin küresel ekonomik kriz ortamında normal bir ekonominin verdiği tepkileri vermeye başladığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, ''Bir bakıma anormal şartların, olağanüstü dönemin de artık kalıcı olarak geride kaldığını bu krizle hep beraber görmüş olduk'' dedi.

 3- Gazeteci-Yazar ve Senarist Ömer Lütfi Mete İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 4- İtalya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkent Roma’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Güneydoğu Anadolu Projesi’nin tamamlanmasıyla, bölgede kişi başına milli gelir 2 kat artacak, yaklaşık 3.8 milyon kişiye de iş imkanı sağlanacak, sadece Türkiye’ye değil, Ortadoğu’ya, Afrika’ya, tüm dünyaya fayda sağlayacak sonuçlar doğacak” dedi. Dünyadaki açlık konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Son dönemde yüksek seyreden gıda ve enerji fiyatları, iklim değişikliği, ekonomik krize bağlı olarak yaygınlaşan işsizlik ve biyoyakıt üretimindeki artış, küresel gıda krizini tetikleyen başlıca unsurlardır” dedi.
 FAO’nun 36. Konferansı’na onur konuğu olarak katılan Başbakan Erdoğan  delegelere hitaben yaptığı konuşmada ise, ''Mars'ta bilimsel araştırmaların yapıldığı, Ay'da su bulunduğu, 3G iletişim teknolojisine geçildiği, atom parçacıklarının çarpıştırıldığı bir dünyada, açlığı, kıtlığı, çatışmaları, savaşları, katliamları ve terörü gizlemek, daha da önemlisi belli sınırlar içinde tutmaya çalışmak çağın özüne aykırıdır'' dedi. Türkiye’nin terörle mücadele eden bir ülke olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Fakat terörün şöyle altını bir karıştırdığımız zaman, altından yoksulluk çıkmaktadır. Dünyada terör dikkat edersiniz, yoksulları kullanıyor. Yoksulluğu ortadan kaldıracağız ki terörle mücadelede dünyada hep birlikte başarılı olabilelim” dedi.

 5- ABD Başkanı Barack Obama Çin ziyareti sırasında Fox News ile söyleşisinde “Borçları yükseltmeye devam edersek, şu andaki toparlanmanın ortasında bile, insanlar bir noktada ABD ekonomisine duydukları güveni kaybedebilirler. Bu da beraberinde çift dipli resesyonu getirebilir” dedi.   

19 KASIM 2009


 1- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen “Vergi İdaresi, Vergide Adalet ve Reform” panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de her dönemde vergi affı yapıldığını ve bu afların vergide uyuma ciddi zarar verdiğini belirterek, “Belki de af yapılamayacağını açık bir şekilde ifade etmek, Anayasa’nın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak lazım” dedi.

 2- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ‘Anadolu 250 Araştırması’ ödül töreninde yaptığı konuşmada, krizin yansımalarının gündemin en önemli maddesi olmayı sürdürdüğünü, hala aşılması gereken tepeler olmasına rağmen, aşılamaz gibi görülen dağların geride bırakıldığını kaydetti.

 3- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan İstanbul’da düzenlenen Perşembe Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin dış diplomaside öncelikle uyguladığı ‘komşu ve çevre ülkelerle sıfır sorun politikası’ ve ardından izlediği ‘maksimum düzeyde iş birliği stratejisi’ bu ülkelerde ihracatımızı artırdı” dedi.
 TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de konuşmasında, Türkiye’nin dünya arenasında ihracatta 100’ler kulübüne girdiğini ve bu 100’ler kulübünde de geri adım atmaya hiç niyetleri olmadığını söyledi.

 4- İTO Başkanı Tanıl Küçük 8. Sanayi Kongresi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, iç piyasanın desteklenmesi ve talebin artırılması için yeni tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

 5- Afrika Birliği Genel Sekreteri Hasan Adebayo Sunmonu Türk-Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) İstanbul’da düzenlediği Türk-Afrika Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye-Afrika ilişkilerinin son zamanlarda büyük ivme kazandığını belirterek, “Türkiye ile dost kalmak istiyoruz. Bu dostluk, bu kongreyle daha da pekişecek” dedi.

 6- OECD’nin açıkladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda, “Eğer küresel toparlanma daha güçlü olur ve Türk ekonomisinin iyileşeceğine yönelik güven sürerse, yatırımlar hızlanabilir ve toplam talep daha güçlü bir şekilde artabilir. Eğer aksi yönde, makroekonomik politikanın güvenilirliğine ilişkin belirsizlikler yükselir ya da ekonominin uluslararası rekabet gücü zayıflarsa, toparlanma yavaşlar” denildi.

 7- Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai başkent Kabil’de düzenlenen törenle 5 yıl süreyle cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmek için yemin etti. Törene, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.


20 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ı arayarak Suudi-Arabistan-Yemen sınırında meydana gelen son olaylarla ilgili olarak Türkiye’nin desteğini ifade ettiği bildirildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti il başkanları toplantısında, ‘demokratik açılım’ konusunda CHP ve MHP’yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan, statükonun devam etmesinin daha fazla şehit, ölüm, kan ve yüreği parçalanmış anne demek olduğunu vurgulayarak, “Bırakın daha çok anne ağlasın’ demek vicdansızlıktır. Ölümleri, katliamları, işkenceyi, masum yavruların mağaralarda boğazlanmasını onaylamak, hatta ve hatta yüceltmek sevgiden ve merhametten nasibini almamaktır” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda  milletvekillerinin sorularını yanıtlayarak, IMF’yle Orta Vadeli Program (OVP) müzakere zemininde uzlaşma sağlanması halinde yeni bir stand-by anlaşması imzalayabileceklerini söyledi.

 4- Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) Yönetmeliği’ni değiştirdi. Buna göre, 26 Ekim’den önce kontrol belgesi almış ürünler, AB’nin kabul ettiği kriterlere de uygun olmak koşuluyla 1 Mart 2010’a kadar Türkiye’ye risk değerlendirmesi yapılmadan girebilecek.

 5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun “Genç İşadamları Soruyor” başlıklı toplantısında yaptığı konuşmada, 16 ilde 140 firmayla görüşülerek Türkiye’nin ithalat ve ihracat tespitlerini yaptıklarını belirterek, “Bu çalışmamızı eleştirenler, iki elini başının arasına alıp düşünmeli. İhracatta asıl sıkıntı kur değil, kalitesiz üretim” dedi.

 6- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi gazetecilere yaptığı açıklamada, “AK Parti işsizlik ve yoksulluk gibi gerçek politikadan uzaklaştıkça baskıcı ve otoriter iktidar biçimlerini uyguluyor” dedi.

   7- TÜSİAD üç ayda bir yayımladığı Konjonktür Değerlendirme Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, krizden çıkış sürecinde Türkiye’de genişlemeci politikaları erken terk etmenin büyüme hızı ve işsizlik üzerinde yaratacağı olumsuz sonuçlar endişe yaratıyor.

 8- Nöbet mahallinde uyuduğu gerekçesiyle pimi çekilmiş el bombasını ceza olarak onbaşının eline vererek 4 askerin şehit olmasına neden olan Teğmen Mehmet Tümer “bilinçli adam öldürmek” suçundan 9 yıl 2 ay hapis cezasına çaptırıldı.

 9- Rusya’da bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkent Moskova’da düzenlenen “Birinci Global Yol Güvenliği Bakanlar Konferansı”na katıldıktan sonra Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği rezidansında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratik açılım kapsamında Kuzey Irak’taki Mahmur kampı üzerinde yoğunlaşacaklarını belirten Bakan Atalay, buradan gelmesi beklenen kişiler için bir kabul yeri yapılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

 10- Afganistan’da, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün İran’ın Tebriz kentine geçti. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve Bakan Davutoğlu’nun baş başa görüşmesinde, İran’ın nükleer programı ele alındı. Bakan Davutoğlu, “Türkiye kendisine düşen görevi yapmaya hazır” dedi.

 11- Kosova Başbakan Yardımcısı Rame Manaj, hükümetin büyük ortağı Kosova Demokratik Partisi’nin koalisyonu bitirmeye karar verdiğini açıkladı.

 12- Afganistan’da bir pazar yeri yakınında düzenlenen intihar saldırısında, 17 kişinin öldüğü bildirildi.


21 KASIM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahamam’da düzenlenen AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin ardından Türkiye ekonomisinin hızla toparlandığını, birçok uluslararası derecelendirme kuruluşunun ''Türkiye'nin krizde iyi bir sınav verdiğini ve krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer aldığını'' teyit eden raporlar açıkladığını söyledi. Borçlanma konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, “Bizim ödediğimiz borçlanma faizinin yaklaşık dörtte biri, terör riskinden kaynaklandı. Bu meseleyi çözdüğümüzde, bu riski ortadan kaldırdığımızda göreceksiniz o faiz oranları daha da düşecek” dedi.

 2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, ''Nükleer enerji santrallerinin durumuyla alakalı kararlılığımız devam ediyor. Kyoto Protokolü’ne taraf olan ve büyümekte olan Türkiye’nin mutlaka nükleer santral yapması lazım. İrade koyan bir hükümetin, nükleer santrallerle alakalı bir konuda geri kalması söz konusu değil” dedi.

 3- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 11 bini aşkın basın kartı sahibi medya çalışanı bulunduğunu belirterek, gazetecilerin çalışmalarına yardımcı olmak ve hayat şartlarının iyileşmesine biraz daha katkı sağlamak amacıyla basın kartına çeşitli sektörlerde indirim yapıldığını söyledi.

 4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İtalyan ‘La Stampa’ gazetesinde yayınlanan  röportajında, Ermenistan açılımı konusunu değerlendirdi. İki ülkenin tarihçileri tarafından arşivlerin açılmasını istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Uzmanlar ne karar verirlerse kabul edeceğiz. Artık tabuları yıkıyoruz. Unutmayalım ki bu sorun bir yüzyıldan beri sürdüğünden bu açılıma karşı olanlar da bulunuyor. Azerbaycan gelişmeleri çok yakından izliyor. Karabağ’ın durumunu çok iyi biliyoruz. Sanırım Ermenistan ve Azerbaycan, Bern anlaşmasının avantajları ile anlaşacaklardır. Biz Türkiye olarak açılımı elimizden geldiğince gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.


22 KASIM 2009
 

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kızılcahamam’da devam eden AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda, başlatılmış olan milli birlik ve kardeşlik sürecine başta muhalefet olmak üzere herkesin omuz vermesini isteyerek “Diyorum ki gelin, siz de taşın altına elinizi koyun. Bu iş parti meselesi değil, ‘Bu devlet projesidir’ diyoruz. ‘Bunun muhatabı millettir’ diyoruz. Hep beraber bunu biz selamete çıkartalım. Bunu başardığımız gün Türkiye bundan çok şey kazanacak” dedi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da toplantıda, demokratik açılımla ilgili yaptığı konuşmada, Mahmur Kampı’ndan dönüşlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirterek, “Mahmur Kampı’nda 11 bin kişi yaşıyor, bunların en az yüzde 50’si, yani 5-6 bin kişilik bir grup dönmek istiyor. Bu gelişler 200-300 kişilik gruplar halinde gerçekleşecek” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise toplantıda dış politikada yaşanan gelişmelerle ilgili olarak milletvekillerine bilgi verdi. Bakan Davutoğlu, Karabağ sorunu ile ilgili olarak, Türkiye ile Azerbaycan arasında tam bir mutabakat olduğunu belirterek “Anlaşamadığımız konu yok. Her türlü gelişmeden haberdarız, biz de onları her konuda bilgilendiriyoruz” dedi.

 2- Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, partisinin il teşkilatının açılışı için gittiği Şanlıurfa’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Açılım sürecinde siyasetçilerin birbirine söylediklerinin ülkeye zarar verdiğini belirten Şener, “Süreç doğru yöneltilmezse, ülkeye zarar verir. Bu ülkede 72 milyon insanın, farklılıklarıyla bir olduğuna inanıyoruz. Bu ülkenin birlik ve beraberliği için çalışıyoruz. Türkiye’de kan akmasın, birlik olsun, huzur olsun, bunu herkesten çok istiyoruz” dedİ.

 3- Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ABD askeri delegasyonu ile yaptığı toplantı sırasında yaptığı açıklamada, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) kuvvetlerini birleştirerek, birleşik Kürt ordusu kurma niyetinde olduğunu açıkladı.

 4- Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Karabağ sorununu görüşmek üzere Almanya’nın Münih kentindeki Fransa Başkonsolosluğu’nda bir araya geldi. Görüşmeye, Karabağ sorununda arabulucu konumundaki Minsk Grubu’nun eşbaşkanları ABD, Rusya ve Fransa da katıldı.
 23 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne Anayasa’nın 130’uncu ve Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddeleri uyarınca YÖK’ün teklif ettiği adaylar arasından Prof. Dr. Davut Aydın’ı atadığı belirtildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Libya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda  düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerde Libya’lı muhataplarıyla siyasi, iktisadi ilişkilerin ve işbirliğinin mevcut durumunun gözden geçirileceğini söyledi. İzmir’de DTP konvoyunda meydana gelen görüntüleri de değerlendiren Başbakan Erdoğan, bir partinin otobüsünde ve konvoyunun içinde terör örgütünün bayrakları veya bölücü terörist başının posterleri olmasına sıcak bakmanın mümkün olmadığını belirterek, “Kimilerinin çatışma ortamı hazırlama gayretleri var. Bunlara fırsat vermeyiz” dedi.

 3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz İŞKUR Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ekonomik krizin ardından dünyada 60 milyona yakın insanın işsiz kaldığını belirterek, “Bugüne kadar bir istihdam stratejisine sahip olmamamız bir eksiklik” dedi.
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de yaptığı konuşmada, ekonomik krizin tüm ağırlığını hissettirdiği 2009 yılında işsizlik sigortası fonundan 400 binden fazla kişinin yararlandığını söyledi.
 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise konuşmasında, “İşsizlik sorunuyla mücadele ederken mesleksizlik sorununa odaklanmamız gerekiyor” dedi.

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda,  19 Kasım 2009 itibariyle yurt içinde 8.9 milyar TL ve yurt dışından 13 milyar TL olmak üzere 22 milyar TL varlık beyan edildiğini, bu beyan üzerinden de yurt içinde 449 milyon TL ve yurtdışından 260.8 milyon TL vergi tahakkuk ederken, tahakkuk tutarlarının 284.7 milyon TL’sinin yurt içinden ve 99.9 milyon TL’si yurtdışından olmak üzere 384.6 milyon TL’lik kısmının tahsil edildiğini söyledi.

 5- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Aydın’ın Ovaemir beldesinde düzenlenen parti mitinginde yaptığı konuşmada, özgürlük, barış ve kardeşlik için büyük bedeller ödediklerini belirterek, “Barışa, kardeşliğe evet, tasfiyeye hayır” dedi.

 6- Gazeteci Hulki Cevizoğlu Rahşan Ecevit öncülüğünde kurulan Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) Genel Başkanı oldu.

 7- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılında yoksul ve alt gelir grubuna yönelik konut yapımına ağırlık vereceklerini söyledi.

 8- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ İklim Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği “Türkiye’de Düşük Karbon Ekonomisine Geçiş için Arayışlar” konferansında yaptığı konuşmada, “İklim değişikliği ile mücadelede Türkiye üzerine düşeni yapmalı, ancak gerçekçi bilgi ve veriye dayanan stratejiler geliştirerek sanayisinin ve ekonomisinin kaldırabileceğinden fazla bir yükümlülük altına girmekten kaçınmalı” dedi.

 9- Türkiye’de bulunan İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Fouad Ben Elizer İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında,Türkiye’nin bölgenin en önemli oyuncularından biri olduğunu belirterek, “Bulutlu geçen günlere rağmen çok belirgin bir şey söyleyebilirim ki, İsrail, Türkler ve Türk liderlerle geçmişteki ilişkileri eskiden olduğu gibi devam ettirmek istiyor” dedi.

 10- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu toplantısı nedeniyle Rusya’da bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkent Moskova’da Ermenistan Meclis Başkanı Horik Abrahamyan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, komşularıyla iyi ilişkiler geliştirme ilkesiyle hareket eden Türkiye’nin Ermenistan ile de ilişkilerini normalleştirmek istediğini söyledi. Başkan Şahin, Azerbaycan Parlamento Başkanı Oktay Asadov ile de bir araya geldi.

 11- Lübnan Başbakanı Saad Hariri Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği toplantısı nedeniyle Beyrut’ta bulunan Türk gazetecilerle bir araya geldi. Hariri, “Türk iş adamlarının Lübnan’da yatırım yapacağı bir dönem varsa o da bugündür. İki ülke arasında vizenin kaldırılması gerektiğini  düşünüyorum” dedi.

 12- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın sözcüsü Samvel Farmanyan yaptığı yazılı açıklamada, Karabağ’ın bağımsızlığını barış sürecine güçlük çıkarmaması için bugüne kadar tanımadıklarını belirterek, “Eğer barış görüşmeleri çökerse ve askeri müdahale başlarsa, bağımsızlığı tanımaktan başka bir seçeneğimiz olmaz” dedi.


24 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve 81 ilden gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabulünde yaptığı konuşmada, eğitimin kalkınma ve gelişmenin ana unsuru olduğunu, küreselleşen dünyada ülkenin geleceğinin yeni nesillerin nitelikli bir eğitim alarak yetiştirilmesine bağlı olduğunu belirterek, “Modern ve güçlü bir ülke olmanın yolu eğitimden geçmektedir” dedi.
 Bakan Çubukçu da yaptığı konuşmada, Öğretmenler Günü’nün bir yandan öğretmenlere duyulan minnet ve değeri gösterme fırsatı verdiğini, diğer taraftan öğretmenlik mesleğinin sorunlarının kamuoyunda daha etkili bir biçimde tartışılmasına vesile olduğunu söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İzmir'de DTP konvoyu geçerken yaşananları “acı olaylar” olarak niteleyerek, “Başbakan ‘PKK terör örgütü bayrağı açarsan böyle olur’ diyor. Sayın Başbakan PKK terör örgütü bayrağı açmak Türkiye’nin neresinde suç, neresinde değil? PKK terör örgütü bayrakları açılmasına göz yuman sen değil misin?” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TBMM’de gazetecilerle yaptığı sohbette, “İzmir’de yaşananlar DTP açısından tam bir sorumsuzluk örneğidir. DTP, terörist başının resimlerini taşıyarak, PKK terör örgütünün bayrağını açarak ve zafer işareti yaparak son derece tahrikkar görüntü sergilemiştir. DTP bu tavrı ile DTP eşittir PKK terör örgütü mesajı veriyor. Yargıya, yasalara meydan okuyor. Halkın kardeşliğinden birlikten söz ediyor, bunun gereğini yapmıyor. Açılım sürecini tahrikkar tutumuyla sabote ediyor” dedi.

 4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin Ben Eliezer ile birlikte Karma Ekonomik Komisyonu 4. dönem toplantısı mutabakat zaptı imza törenine katıldı. Bakan Gönül burada yaptığı konuşmada, “Bu çalışmaların ülkelerimiz arasındaki halihazırda mevcut iyi ilişkileri yansıtan karşılıklı anlayış ve iş birliği ortamında gerçekleştirilmiş olmasından duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum” dedi.
 Ben Eliezer de yaptığı konuşmada, iki ülke arasında 3,4 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacmini 2 yıl içinde 8 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Sizinle beraber çalışmak istiyoruz. İlişkilerimizi güçlendirmek, derinleştirmek istiyoruz” dedi.
 Ben Eliezer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İş Hayatı Dayanışma Derneği'nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, “Kısa zaman içinde Kredi Garanti Fonu, kredi ve teminat sorunu yaşayan KOBİ’lerimiz için hayata geçme noktasına gelmiş olacaktır. 12-13 milyar liralık bir kredi hacmi daha bu çalışmalara ilave kredi desteği olacak” dedi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin Türkiye’yi çok tehlikeli sonuçları olacak bir bunalım dönemine soktuğunu belirterek, “Başbakanın, ‘Kürt açılımı’ ile başlattığı sürecin, milli birliğimizin temelleri üzerindeki etkileri her geçen gün ağırlaşarak devam etmektedir. PKK terör örgütünün siyasi amaçlarının takipçiliğini yapan AK Parti’nin Türkiye'yi ‘Bölme Partisi’ olduğu, yaşanan gelişmelerle daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

 7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk Meclis grup toplantısı öncesinde gazetecilerin “İzmir'de DTP konvoyuna yapılan saldırı” ile ilgili sorularını yanıtladı. Herkesin böyle gerginliklere yol vermeyecek bir tavrı ortaya koyması gerektiğini belirten Türk, demokratik, sivil çözümlerin gündeme geldiği süreçte, her şeyden önce provokasyon yaratmak isteyen kesimleri etkisiz kılacak bir duruşun sergilenmesi gerektiğini söyledi.

 8- Merkez Bankası tarafından yayınlanan Finansal İstikrar Raporu'nda, Türkiye ekonomisinin, 2009 yılının ikinci çeyreğinde büyük ölçüde vergi teşviklerinin tüketim harcamalarını artırması nedeniyle hızlı bir toparlanma gösterdiği, tüketim talebinin ikinci çeyrekte sergilediği kayda değer yükselişten sonra, yılın geri kalan bölümünde daha zayıf bir seyir izlemesi beklendiği, talep belirsizliği ve düşük kapasite kullanımının ise yatırım harcamalarını sınırlamaya devam edeceği, bu çerçevede, istihdam koşullarının kalıcı olarak iyileşmesinin uzun zaman alacağı kaydedildi.

 9- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi 34. Genel Kurulu’na katılmak üzere Rusya Federasyonu’da bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ünlü şair Nazım Hikmet'in başkent Moskova'daki mezarını ziyaret etti.
 10- Resmi ziyaret için Libya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Trablus’ta Libya lideri Albay Muammer Kaddafi tarafından kabul edildi.
 Daha sonra Türkiye-Libya İş Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2009 yılı sonu itibariyle 2 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini, önümüzdeki 5 yıl içinde bu hedefi 10 milyar dolar seviyesine çıkarmayı taraflar olarak teyit ettiklerini belirterek, “Bu bağlamda ekonomik ve ticari ilişkilerimizin temelini oluşturacak Serbest Ticaret Anlaşması'nı 2010'un ilk yarısında gerçekleştireceğiz. Bu bir hedef, bunu yapacağız” dedi.


25 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kosta Rika Cumhurbaşkanı Oscar Arias’ı Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım stratejisi kapsamında bölgeyle ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel ilişkilerde ilerlemeler kaydettiğini belirterek, bu yöndeki çabaların artarak devam edeceğini söyledi.  İlişkilerin hukuki alt yapısını daha iyi hale getirmek için mutabakat muhtırası imzaladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına her iki tarafın da sıcak baktığını kaydetti. Cumhurbaşkanı  Arias ise, 2011 yılında Türkiye'de bir büyükelçilik açma arzusunda olduklarını, böylece iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Antalya’da gerçekleştirilen bir temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin demokratik açılım çalışmalarına yönelik olarak, “Şiddetin, silahın, terörün işin içinde olduğu yerde siyasete ve demokrasiye yer yoktur. Şiddete göz yumarsak, birilerimiz şiddetten güç alarak siyaset yapmaya kalkarsa bu demokrasiyi kökünden çıkmaza sokar” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda bir grup askerin azınlıklar üzerinden AK Parti’ye karşı yıpratma hareketi başlatmak için hazırladığı iddia edilen ‘Kafes Eylem Planı’ ile ilgili olarak, “Hukuk devletine yakışmayan, yasadışı bir takım örgütlenmeler nerde kurulursa kurulsun bunlarla mücadele edilmesi gerektiğine inanan bir insanım. Hiçbir şey gizli kalmayacak. Kurumların kendisini buna alıştırması lazım. Yönetimleri şeffaf olmalı, hesap verebilir olmalı. Buna ulaşamayan hiçbir kurum yıpranmaktan kurtulamayacaktır” dedi. 

4- Danıştay 8. Dairesi YÖK’ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oybirliği ile durdurdu. Kararın gerekçesinde farklı hukuki statüdeki öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesi sonucu anayasal eşitlik kuralı ile çelişkili bir durum yaratıldığı, bu uygulamanın, hukuksal statüsü farklı olanları eşit koşullara tabi kılarak hak kaybı ve ihlaline sebep olacağı belirtildi.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul’da gerçekleştirilen 2. Altın Zirvesi’ne video konferansla katıldı. Bakan Şimşek, “Dünya ekonomisinde gelişmeler olumlu. Avrupa’da toparlanma güçlü seyir izliyor. Ekim ayında ihracat bir önceki yıla göre arttı. Kredi kullanımı ve yeni şirketler de artış gösterdi. Türkiye ekonomisi hızla toparlanacak ve bu kalıcı olacak” dedi.

 6- DTP Başkanı Ahmet Türk TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İzmir’de partisinin konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin olarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in açıklamalarına atıfta bulunarak, “Hükümet niçin bunu gündeme getiriyor? DTP’nin kapatılması için psikolojik bir ortam hazırladıkları açık. Bu gerginliği uçlara taşıyarak, DTP ve MHP’ye mal ederek ‘istikrarı sağlayan biziz bu ülkede, biz olmazsak bu ülkenin istikrarı daha da bozulur’ mesajı vererek, halkı kendilerine mecbur ettiren bir politik oyun var bunun altında” dedi.

 7- Yaklaşık 2 milyon memur, toplu sözleşme ve grev hakkı için bir gün iş bıraktı. Ankara’da Kamu-Sen, İstanbul’da KESK miting yaptı. KESK Başkanı Sami Evren gazetecilere yaptığı açıklamada, “25 Kasım bir başlangıçtır. Bu eylemin dikkate alınmaması, işçi sendikalarıyla birlikte çok daha büyük grevlerin habercisi olacaktır” dedi.

 8- Libya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trablusgarp’da  Başbakan Bağdadi Ali el Mahmudi ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, tarihi ve köklü ikili ilişkiler ile uluslararası işbirliğine ivme kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, 2008’de 1.4 milyar dolar olan dış ticaret hacmini beş yılda 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.  Mahmudi ise “Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederim, özellikle Filistin konusunda Araplar arasındaki entegrasyon ve Araplarla işbirliğine verdiği destek, önem ve cesaretten dolayı kutluyorum” dedi.


26 KASIM 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, farklılıkların asla bir ayrışma unsuru olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, ''Tarih boyunca bayramları her zaman coşkuyla kutladık. Bu sefer de inanıyorum ki bu bayramı hep beraber, millet olarak coşkuyla, sevinçle kutlayacağız. Birbirimizin acılarını paylaştığımız gibi, sevinçlerini ve mutluluklarını da paylaşacağız'' dedi.
 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladı.
 
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, ‘demokratik açılım’ süreciyle Türkiye'yi prangalarından kurtaracak iki temel hedefe ulaşmayı umut ettiklerini belirterek, bunun, terörün sona erdirilmesi ve demokrasi standartlarının en üst seviyeye yükseltilmesi olduğunu söyledi. 2009 yılının Türkiye'nin huzur ve istikrarının en zor şartlarda test edildiği ve bu testten yüzünün akıyla çıktığı umut dolu bir yıl olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “İnsanlarımızın en zor şartlar altında dahi Türkiye'nin son yıllardaki kazanımlarından asla vazgeçmediklerini görmek hepimiz için büyük bir mutluluk kaynağıdır'' dedi.

 3- AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt İstanbul’da düzenlenen Türkiye-AB Troykası Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, demokratik açılımın Türkiye ve AB’yi daha da yakınlaştıracağını belirterek, “Bu çok cesur bir adım. Yasama, yürütme ve yargı konusunda atılacak adımlarla bu desteklenmeli” dedi. Terör konusuna da değinen Bildt “PKK’ya karşı tutumumuz her zamanki gibi. PKK terörist bir örgüttür” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı konuşmada, AB süreci ve reformların süreceğini belirterek, “Ama AB’den bazı liderlerden gelen Türkiye karşıtı açıklamalar birliğe desteği azaltıyor. Oysa kamuoyunda sürece destek var” dedi. Kıbrıs konusuna da değinen Bakan Davutoğlu, AB’nin aralık ayında Ankara Protokolü’nü uygulamaması nedeniyle Kıbrıs konusunda bir yaptırım kararı alınmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

 4- İngiltere Başbakanı Gordon Brown başkent Londra’da Sabah gazetesine verdiği demecinde, “Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyecek ve bunun için hep ısrar edeceğiz. Umuyorum ki İngiltere’de hangi hükümet gelirse gelsin böyle yapacaktır. Çünkü bana göre bu konu gerçekten çok önemli” dedi.

 5- Avrupa Parlamentosu (AP) Genişleme Karar Tasarısı, AP Genel Kurulu’nda  kabul edildi.

 6- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada artık insanların krizlerin faturasını ödemek istemeyeceğini belirterek, yeni krizlere karşı risklerin göz ardı edilmemesi çağrısında bulundu.

27 KASIM 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Danıştay’ın üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran düzenlemeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararının kabul edilemeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Danıştay’ın ne denli çelişki içinde olduğunu gösteriyor. Anlamakta zorlanıyoruz. YÖK itiraz edecek. Hükümet yapılması gerekenleri değerlendirecek” dedi.

 2- Genelkurmay Başkanlığı’ndan, “Kafes Eylem Planı” iddialarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Ortaya atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden ve bunu başkalarına da kabul ettirmeye çalışan bir zihniyetin mensupları, ısrarla yargı sürecini etkilemek ve soruşturma kapsamında adı geçen herkesi suçlu kabul eden bir gayret içerisindeler” denildi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın Güvenlik Danışmanı General Jim Jones ve ABD’nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ile telefon görüşmesi yaptı. Bakan Davutoğlu’nun görüşmelerinde, İran ziyaretinde edindiği izlenimleri aktardığı, 3-4 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde Afganistan ve Bosna-Hersek’teki gelişmeleri ele aldığı bildirildi.

 4- Türkiye’nin terörle mücadelede yoğun olarak ihtiyaç duyduğu insansız hava araçlarında (İHA) İsrail ile yürütülen projede yeniden görüşmelere başlanması kararı alındı.

 5- UAEK, İran’ı nükleer programından dolayı mahkum ederek, ülkede yeni kurulan nükleer tesisteki faaliyetlerin askıya alınmasını istedi.

 6- Latin Amerika Ülkeleri Zirvesi, Brezilya’nın Manaus kentinde düzenlendi. Zirve sonuç bildirgesinde, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede daha güçlü önlem almalarına yardım etmek için gelişmiş ülkelerin para ve yeni teknoloji sağlaması gerektiğine dikkat çekildi. Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva, Amazon halklarının hayatta kalabilmesi, bölgenin çevresel açıdan korunması konusunda “gringo”ların finansal destekte bulunması çağrısı yaptı.

 7- Rusya’da Moskova-Saint Petersburg seferini yapan bir yolcu treninin raydan çıkması sonucu 22 kişinin öldüğü bildirildi.


28 KASIM 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Genel Merkez’de düzenlenen bayramlaşma töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratik açılım konusuna değinen Baykal, “Kürt açılımı konusu Türkiye’nin son dönemde karşılaştığı en ağır, en başarısız siyasi uygulama olmuştur. Gerginliklerin tırmanmasının temelinde hükümetin tavrı etkili olmuştur. Hükümet ikircikli bir yaklaşım içindedir” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “En iyi milliyetçilik, vatanı ve milleti için en güzel işleri yapmaktır” dedi. AK Parti’nin Türkiye’nin en önemli sorununu çözmek için çaba gösterdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Toplumsal bütünleşmeyi sağlayacak, terörden kurtaracak, daha huzurlu, daha bütünleşmiş bir Türkiye hayalimizi gerçekleştirmek için yola çıktık ve güçlü adımlar attık” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın soru önergesine verdiği yanıtta, Nabucco Projesi ile Ermenistan’la ilişkilerin normalleştirilmesi süreci arasında herhangi bir bağın söz konusu olmadığını belirterek, sevk edilen protokollerin ne zaman ve nasıl onaylanacağının TBMM’nin takdiri olduğunu söyledi.

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010’dan sonra Türkiye’nin tekrar hızlı bir çıkış dönemine gireceğini ümit ettiğini belirterek, “Her ne kadar bizim reel ekonomimiz krizden etkilendiyse de, ihracat kanalı ve yatırım kanalı ile aslında Türkiye’nin çok sağlam temellere oturtulduğu krizle ortaya çıktı” dedi.

 5- Venezüella’nın başkenti Caracas’ta Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı ağırlayan Devlet Başkanı Hugo Chavez yaptığı açıklamada, “Kendimizi Filistin devletinin kurulmasına adamalıyız. Venezüella Filistin, Filistin Venezüella’dır. Mücadelemiz ortak. Yıkan, öldüren ve Filistin halkını yok etmeyi amaçlayan soykırımcı İsrail’e karşı verdiği mücadelesinde Filistin halkının yanındayız” dedi.


29 KASIM 2009
 

 1- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf İstanbul Bağımsız Milletvekili Ahmet Tan’ın kayıp çocuklarla ilgili yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, kayıp çocukların bulunması için ulusal bilgi sistemi oluşturularak sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılacağını bildirdi.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’den milis güçler ve çeteler kurarak demokratik düzeni devirmeye kalkanların cezalandırılmasını beklediğini söyledi.

 3- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Kayabelen beldesindeki bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, İstanbul’un 2040 yılına kadar su meselesini çözdüklerini kaydetti.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin demokratik açılım çalışmalarının Türkiye’yi ayrışma noktasına getirdiğini ve MHP’nin Türkiye’nin geleceğinin ateşe atılmasını önlemeye azimli ve kararlı olduğunu söyledi.

 5- İsviçre’de yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine  karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda, seçmenlerin yüzde 57’si minarelerin yasaklanması yönünde oy kullandı.
 
 6- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması ve yeni tesis inşa planı olmadığını teyit etmesi yönünde aldığı kararın hemen ardından, 10 yeni nükleer tesis inşa edeceğini duyurdu. Öte yandan İran Meclisi, Batı karşıtı militan gruplara 20 milyon dolar tahsis edilmesini öngören bir karar tasarısını da kabul etti.

30 KASIM 2009


 1- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hürriyet gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin, telefon dinleme suçlarında cezaların önemli oranlarda artacağını, ayrıca mağdur olan vatandaşların şikayetini beklemeden savcılar tarafından doğrudan soruşturma açılması yönünde bir düzenleme yapılacağını söyledi.

 2- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye'nin bu yıl turizm alanında sezonu ‘artıyla’ kapatan bir ülke olduğunu belirterek, ziyaretçi sayısının 24.4 milyona ulaştığını, bu sayıyı daha yukarı çekmek için tanıtım ve teşvik çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Bakan Günay, enerji desteği, turizm yatırımcılarının ihracatçı kabul edilmesi, turizm işletmelerinin KOBİ desteklerinden yararlandırılması ve KDV indirimi çalışmalarının Türk turizminin daha iyi noktalara taşınması için yapılan çalışmalardan bazıları olduğunu kaydetti.

 3- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Türkiye'nin tanıtımı için 10 dilde başvuru niteliğinde ''Türkiye'' isimli kitap yayınladı. Genel Müdür Vekili Salih Melek yaptığı açıklamada, ''Ülkemizin değişik alanlarda dünya ülkelerine tanıtımının yapılması için hazırladığımız “Türkiye” tanıtım kitabının talep edilme oranına ve dağıtılan yerlerin durumuna bakmak yeterli olacaktır. Kitabın, ülkemiz açısından siyasi, ekonomik ve nüfus yönü ile önem arz eden ülkelerin dillerinde baskısı yapılmaktadır. Bu yıl da Portekiz'in yanı sıra, Latin Amerika ve Afrika ülkelerinde 240 milyon civarında insan tarafından anadil olarak konuşulan ve dünyada en yaygın altıncı dil olan Portekizce baskısının yapılması, ülkemizin dışa yönelik açılımına paralellik göstermektedir” dedi.

 4- Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, son 7 yılda 3 bin 383 eseri restore ettirdiklerini ve bin 800 şantiyede de restorasyon çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüldüğünü söyledi.

 5- Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Direktörü Pascal Lamy, Cenevre’de düzenlenen Bakanlar Konferansı öncesi Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile bir araya geldi. Türkiye’nin, Kore, Pakistan, İsviçre, Norveç gibi orta yolu seçen ülkeler arasında olduğunu ifade eden Lamy, “Böyle bir durumda AB de AB dışında kalan ülkeler de sizinle ilişki kurmak için geliyor” dedi.
Bakan Çağlayan da yaptığı açıklamada, DTÖ’ne girebilmek için bekleyen 31 ülkenin kabulü için hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirterek, 31 ülkenin 18’inin Türkiye’yi direkt ilgilendirdiğini kaydetti.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Amerikan Newsweek dergisinde yayınlanan makalesinde, NATO üyeliği ve AB müzakere sürecinin Türkiye’nin stratejik önceliği olduğunu, ancak bunun Ortadoğu, Asya ve Afrika’yı ihmal edebileceğimiz anlamına gelmediğini söyledi.

 7- İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Başkanı Murat Yalçıntaş Lübnan’da düzenlenen ASCAME Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Lübnan bankalarında 110 milyar nakit bulunduğunu ve bunu yatıracak yer aradıklarını belirterek, “Türkiye bu fırsattan yararlanmalı” dedi.

 8- Yunanistan’da ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi başkanlığına Andonis Samaras seçildi.