06.12.2009
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Ürdün'e hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, İsviçre'de yapılan “minare referandumu”nun sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, böyle bir konunun referanduma götürülmesinin temel hak ve özgürlükler anlayışına aykırı olduğunu belirterek “Batı dünyasında, İslamifobia dediğimiz İslam düşmanlığının nasıl geliştiğini göstermesi açısından dikkat çekici bir unsurdur” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefetin ‘demokratik açılım’ konusundaki tutumuna değinerek, “Korkakların en büyük paranoyası barıştır. Kifayetsizlerin en büyük çekincesi demokrasidir. Bağnazların, jakobenlerin en büyük kaygısı özgürlüklerin gelişmesidir. Çünkü onlar barışı, demokrasiyi, hukuku taviz olarak, tehdit, tehlike olarak algılarlar” dedi. İsviçre'de yapılan “minare referandumu” konusuna da değerlendiren Başbakan Erdoğan “Avrupa'da yükselen ırkçı ve aşırı milliyetçi dalgaların tezahür etmesi bakımından oldukça manidardır. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesinin gereğini hatırlatmak, bizim görevimiz” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de etnik bir husumetin tohumlarının ekilmeye başlandığını ve olayın artık bir terör olayı olmaktan çıktığını söyledi. İsviçre'de yapılan “minare referandumu” konusuna da değinen Baykal, “Bunu Avrupa'nın kendisini sorgulaması, bizim de Avrupa'yı ve kendimizi sorgulamamız için önemli bir çıkış olarak görmemiz gerekir” dedi.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Meclis’te gazetecilerin Danıştay’ın katsayı ile ilgili kararının sorulması üzerine, bir hukukçu olarak Danıştay’ın katsayı konusundaki yürütmeyi durdurma kararını hukuka uygun bulmadığını belirterek, “1997 yılında katsayı kararını alan YÖK'ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmaya da YÖK'ün yetkisi vardır” dedi.

 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk-Amerikan İş Konseyi'nin İstanbul’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Danıştay'ın nükleer santraller konusunda aldığı kararı değerlendirerek, Türkiye'ye nükleer enerji santralleri yapılmasıyla ilgili kararlılıklarının sürdüğünü, sürecin ve çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsviçre'deki “minare referandumu” konusuna ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “İsviçre'nin, ülkesinde yaşayan Müslüman toplumun ibadethaneleri konusunu referanduma götürmesi ve bunun minare yasağı ile sonuçlanması, Avrupa'nın insan hakları ve din vicdan özgürlüğü alanındaki siciline kara bir leke olarak geçmiştir” dedi.

 7- TÜİK, 2008 Yoksulluk Çalışması Sonuçları’nı açıkladı. Buna göre 2008 yılında yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0,68 puan azalarak, yüzde 17,11'e düştü. Yoksulluk oranı 2007 yılında yüzde 17,79 düzeyindeydi.

 8- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şırnak’taki Habur Sınır Kapısı’nda düzenlediği basın toplantısıyla Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin 2009 yılı kasım ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 1.54'lük artışla 8 milyar 825 milyon dolar oldu. Yılın 11 ayındaki ihracat rakamı 87 milyar 608 milyon dolar oldu. Kasım ayı itibariyle bir yıllık ihracat ise yüzde 27,07'lik düşüşle 94 milyar 798 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 9- Resmi ziyaret için Ürdün’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Amman’da Kral Abdullah ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Kral Abdullah'ın da katıldığı törenle, iki ülke arasında vizelerin karşılıklı kaldırılması ve serbest ticaret anlaşması imzalandı.
 Konakladığı otelde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, “’demokratik açılım’ sürecine ilişkin Habur'da yaşananların ve terör örgütü PKK’nın bazı şehirlerdeki bireysel eylemlerinin süreci etkileyip etkilemeyeceğinin” sorulması üzerine, “Bu bölgede bir terör örgütüne artık yer yok. Herkesin bunu görmesi lazım. Ne Irak, ne Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi, ne de onlar bunun yükünü çekebilir, ne de dünya bu işi eskisi gibi tolere eder. Elinde silahı olan gelecek, bu işten vazgeçecek. İçeride bu tip anarşistvari şeyler olabilir. Güvenlik güçleri bunların hepsinin üstünden gelebilir” dedi.

 10- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen “27. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Toplantısı”nın ardından yaptığı açıklamada, İsviçre'de camilere minare yasağı getiren referandumun neticesinin herkesi üzdüğünü belirterek, “AB üyesi ülkelerin neredeyse tamamı, bu kararın hatalı olduğunu ve bu karardan dönülmesi gerektiğini açıkladı. Karardan rahatsızlık duyuyoruz. İsviçre gibi bir ülkenin bu konudaki hoşgörüsüzlüğünü anlamak mümkün değil. Avrupa ülkelerinin buna prim vereceklerini tahmin etmiyorum” dedi.
 AB Dönem Başkanı İsveç'in AB Bakanı Cecilia Malmström de yaptığı açıklamada, İsviçre’nin kararını doğru bulmadıklarını ve onaylamadıklarını, ayrıca İsviçre'deki bu gelişmenin bütün Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmasından endişe duyduğunu kaydetti.

 11- DTÖ toplantısı için İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, kasım ayı ihracatı rakamlarını değerlendirdi. Kasım ayında ihracatın 4 günlük bayram tatiline rağmen 8 milyar 825 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5'lik artış yakalanmasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Bakan Çağlayan, “Kayıt rakamlarına göre 87.6 milyar dolara ulaşan 11 aylık ihracat, Aralık ayında gerçekleşecek performansla hedefi yakalayacaktır” dedi.

 12- BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, İsviçre'deki minare yasağının İsviçre'nin insan haklarıyla ilgili yükümlülükleri konusunda uluslararası hukukla çelişebileceğini söyledi.

2 ARALIK 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Finlandiya Parlamento Başkanı Suali Niinistö ve beraberindeki heyeti kabulünde İsviçre’de yapılan minare referandumuyla ilgili soruları cevapladı. Başkan Şahin, din ve ibadet özgürlüğünün temel hak ve özgürlükler arasında olduğunu söyledi. Niinistö de konuyla ilgili olarak “Bizim için önemli olan insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi. Dini vecibelerin yerine getirilebilmesi ve uygulama özgürlüğünün tartışma konusu edilemeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer’i Genel Merkez’de kabulünün ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Baykal, “Türkiye’de son dönemde açıklığa kavuşturulması gereken üç temel kategorik olay var: Birisi devlet olanaklarını kullanarak mafyalaşma. Diğeri terörle mücadele ederken yapılan hukuk ihlalleri. Üçüncüsü de darbe iddialarıdır. Bu üç kategori ayrı ayrı ele alınıp sonuçlandırılmalıdır” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ziraat Bankası Sosyal Tesisi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik krizden üç kanaldan etkilendiğini, birinci kanalın ticaret kanalı olduğunu ve AB’ye ihracatın yavaşladığını, ikinci kanalın finansman olduğunu ve özel sektörün dış borç çevirme oranlarında düşüş olduğunu, üçüncü kanalın ise beklentiler kanalı olduğunu ifade ederek, hem tüketicinin hem de üreticinin beklentilerinde bozulmalar meydana geldiğini söyledi.

 4- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı raporda, ABD’deki 11 Eylül saldırılarının ardından özellikle Batı ülkelerinde İslam karşıtlığının ortaya çıktığı, bu durumun, yabancı düşmanlığıyla ırkçılık eğilimlerini tetiklediği ve bu eğilimlerin siyasi karar mercilerinin karar alma sürecini etkilemeye başladığı belirtildi.

 5- YÖK, Danıştay 8. Dairesi’nin, YÖK’ün üniversiteye giriş katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesinin durdurulması kararına itiraz etti.

 6- Ürdün’de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, su yönetimi ve barajlardaki suların değerlendirilmesi konularına büyük önem verdiklerini belirterek,  “Akdeniz’e boşalan nehirlerimizin bugünkü modern sistemlerle bu bölgeye taşınması ve bölgeye faydalı olması mümkündür” dedi.

 7- İsveç’te bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başkent Stockholm'de katıldığı TRT Türk programında, Türkiye'nin AB sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AB'nin, insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olduğunu belirten Bakan Bağış, Türkiye'nin de katılımıyla birliğin çok daha anlamlı hale geleceğini söyledi.

 8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, AB'nin taahhüt ettiği şekilde KKTC üzerindeki izolasyonları kaldırması ve doğrudan ticareti başlatması halinde Türkiye'nin de Rum kesimine limanlarını açmaya hazır olduğunu söyledi.

 9- Yunanistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkent Atina’da düzenlenen “AGİT 17. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, teşkilatın ortak taahhütleri yerine getirme, çok boyutlu ve uluslar üstü sorunların çözümünde daha etkin yer alma, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve hürriyetlerin yaygınlaştırılmasını sağlama, kriz yönetimi, ihtilafların azaltılması ve çözümü ile silahların kontrolü gibi alanlarda etkinliğinin artırılması gerektiğini söyledi. 
 Bakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında ise, üst düzey siyasi diyaloğun artarak devam edeceğini, ekonomik ilişkilerin güçlendirileceğini, kültürel ilişkilerin daha da gelişmesi için tedbirler alınmasının düşünüldüğünü, bu çerçevede önümüzdeki dönemde siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda ciddi olumlu hareketlenmeler kaydedilmesinin beklendiğini söyledi.


3 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ürdün’den dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. ABD’nin asker talebini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Sadece askerle çözüm olmaz. Afgan halkının da kazanılması lazım. Afgan ordusunun eğitilmesi ve teçhizat eksikliğinin giderilmesi şart” dedi.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Parlamento Muhabirleri Derneği ve  BM Kalkınma Programı tarafından düzenlenen ‘Kadının Siyasete Katılımı ve Medya Duyarlılığı’ adlı panelde yaptığı konuşmada, dünya siyasetinin en önemli sorunlarından birinin kadınların temsili konusundaki sorun olduğunu, Türkiye’nin de bu konuda kat etmesi gerekli uzun bir mesafe olduğunu söyledi.
 Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da konuşmasında, medyanın şiddeti körüklemekten ve cinsel ayrımcılıktan kaçınmaya çalışarak, kadın ve çocukların kişilik haklarını gözeten bir anlayışla habercilik yapması gerektiğini kaydetti.

 3- Danıştay 10 ve 13’üncü Dairesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının GDO’lu ürünlerle ilgili 26.11.2009 tarihli yönetmeliğinin 11 ve 20’nci maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. 11. madde GDO’lu ürünlerin ithalatını düzenlerken, 20’inci maddesi ise yönetmeliğin yayımı tarihinde yürürlüğe gireceğini öngörüyordu.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay gazetecilere yaptığı açıklamada, “Demokratik açılım konusunda ne kadar kararlıysak, kamu düzeni ve asayişi bozmaya yönelik yasadışı eylemlerle mücadelede de aynı ölçüde kararlıyız” dedi.

 5- Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, A H1N1 (domuz gribi) nedeniyle ölenlerin sayısının 241 olduğu belirtildi.

 6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Türkiye gazetesine verdiği mülakatında, teröre karşı kısa vadede mücadelenin silahla olabileceğini ancak orta ve uzun vadede  sadece silahla dünyanın hiçbir yerinde terörün yok edilemediğini belirterek, “Bunun ekonomik, sosyal ve psikolojik ayakları da var” dedi.
 7- TÜİK, Kasım 2009’da enflasyon oranının TÜFE’de yüzde 1.27, ÜFE’de ise 1.29 olarak gerçekleştiğini, yıllık bazda ise TÜFE’nin yüzde 5.53’e, ÜFE’nin de 1.51’e ulaştığını açıkladı.

 8- Ankara Sinema Derneği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ın katkılarıyla düzenlenen Ankara, Artvin ve Üsküp’ün ev sahipliği yapacağı “15. Gezici Avrupa Film Festivali” düzenlenen törenle başladı.

 9- Kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, 19 yıl aradan sonra ilk defa Türkiye’nin notunda 2 kademelik artış yaparak, kredi notunu BB- seviyesinden BB+ seviyesine yükseltti.

 10- Devlet Bakanı Egemen Bağış Avrupa Politika Merkezi ve TUSKON tarafından Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin limanları Rumlara açmaması nedeniyle AB sürecinde yeni yaptırımlarla karşılaşmasının halkın AB’ye üyelik iradesini bitireceği uyarısında bulundu.

 11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Belçika’ya giderken uçakta gazetecilere Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Türkiye ile Yunanistan’ın 4 alanda işbirliği yapma konusunda mutabık kaldığını belirten Bakan Davutoğlu, bunların; ikili ilişkilerde düzenli siyasi diyaloglar, AB’de Türk-Yunan ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel alanda işbirliği olduğunu söyledi.

 12- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla BM kontrolündeki ara bölgede 56. kez bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Talat görüşmede, vatandaşlık, yabancılar, göç ve sığınma konularının ele alındığını söyledi.
 Görüşmelere, BM Genel Sekreterliği Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer de katıldı.


4 ARALIK 2009


 1- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, TSK’nın harbe hazırlık durumu, savunma projeleri, modernizasyon projeleri ve gelecek yıl için öngörülen kaynaklar, iç ve dış tehditler değerlendirildi.

 2- Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 3- Mardin’in Nusaybin ilçesi Dibek Köyü kırsalında güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 asker şehit oldu, bir asker yaralandı.

 4- Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları gerekçe gösterilerek Doğu ve Güneydoğu bölgesinde başlayan olaylar devam ediyor. Şırnak’ın İdil ilçesinde dün gösteri yapan bir grup, ilçe merkezinde Anadolu lisesinde okuyan 54 kız öğrenci ile 29 öğretmen ve birkaç doktorun kaldığı öğretmenevine saldırdı.

 5- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, “Afganistan’daki operasyona en az 25 ülke 2010 yılında 7 bin civarında ek takviye önerisinde bulundu” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da toplantının ardından Türk basınına yaptığı açıklamada, Afganistan’a “orduya eğitim vermek” amacıyla ek asker gönderileceğini söyledi.
 ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise, muharip güç gönderilmese bile Türkiye’ye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

 6- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat KKTC’nin 26’ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla Lefkoşa’da düzenlediği basın toplantısında, 2008 Eylül’ünden bu yana devam eden kapsamlı barış görüşmelerinde gelinen son noktayı anlattı. Cumhurbaşkanı Talat, nihai hedeflerinin iki bölgeli, iki toplumlu, Kıbrıslı Türklerin eşitliğine, kendi kendini yönetme hakkına dayalı, egemenliğin paylaşıldığı ve Türkiye’nin garantörlüğünün devam ettiği bir federal Kıbrıs Cumhuriyetine ulaşmak olduğunu söyledi.

 7- ABD Temsilciler Meclisi Tom Lantos İnsan Hakları Komisyonu’nun düzenlediği oturumda, Türkiye’deki insan hakları, basın özgürlüğü ve demokrasi tartışıldı. Komisyon Üyesi Dona Edwards, Türkiye’de bugün özellikle basın ve ifade özgürlüğüne karşı saldırılar olduğunu, hükümeti eleştiren gazete ve gazetecilerin olağanüstü ekonomik ve adli baskı altına alındığını söyledi.

 8- Pakistan’ın Ravalpindi kentindeki bir camiye düzenlenen intihar saldırısında, aralarında 6 asker ve bir eylemcinin olduğu 40 kişinin öldüğü bildirildi.

 9- Rusya’nın Perm kentinde bir gece kulübünde meydana gelen patlamada, 100 kişinin öldüğü açıklandı.


5 ARALIK 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  İstanbul’da düzenlenen Türk-Makedon İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Makedonya arasında halihazırda bir vize uygulaması bulunmadığını, bunun da iki ülke arasındaki güvenin yüksekliğine işaret ettiğini belirterek, böyle bir öz güvenin yatırımlarla taçlandırılması gerektiğini  söyledi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan İDO tarafından Haliç’te gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, demokratik açılım konusuna değinerek, ''Milletimiz adına her ne pahasına olursa olsun bu süreci tamama erdireceğiz. Biz çözümsüzlüğü çözüm olarak görmedik, göremeyiz. Bizim siyaset anlayışımıza, demokrasi anlayışımıza bu uymaz” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, AB Genel Sekreterliği İstanbul Hizmet Binası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB Müdürlüğü Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, İsviçre’nin minare yasağına değinerek, “Minareler hiçbir zaman ne dün ne de bugün sinagogların, kiliselerin hürriyetine asla kastetmemiştir. Minareleri sorgulayan, kılık kıyafetlerinden, inançlarından, geleneklerinden dolayı insanları dışlayan farklılıklara karşı hoşgörüsüzlüğü önleyemeyen bir Avrupa, Avrupa kültüründen, Avrupalılık idealinden de uzaklaşır” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Parti Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, DTP’nin kapatılma davası ile ilgili olarak, ”Terör, terörü himaye etmek siyasetin parçası olamaz. Hukukun ne olduğunu ilgili mahkeme takdir edecektir. Hiçbir şekilde teröre dayalı siyasetin kapısını açmamak gerek” dedi.
 Baykal, Parti Meclisi toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada ise, Ergenekon soruşturması kapsamında emekli kuvvet komutanlarının sorgulanması konusuna değinerek, “Herkesin yargıya hesap vermesi zorunlu. Kimse özel bir himayeye alınamaz. Söz konusu tartışmalarla ilgili olarak ciddi iddialar ortaya atılmış, söylentiler yaygınlaşmıştır. Böyle bir tablo karşısında bu sorgulamanın doğal olarak anlaşılması gerektiğine prensip olarak inanıyorum. Tabii bu, Türkiye’de yargının ne durumda olduğu konusundaki kaygılarımızı korumamıza engel değil” dedi.

 3- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tokat Valiliği’ni ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde gerçekleştirdikleri eğitim atılımı ve hamlesiyle eğitimin daha kaliteli, dünyayla yarışabilir düzeye gelmesi konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Bakan Çubukçu, “Ne yazık ki eğitimin tüm basamaklarında kız çocuklarımızın okullaşma oranları erkeklerin gerisinde. Bu sadece kızları değil, toplumu da ilgilendiren çok önemli bir sorun'' dedi.

 4- Resmi ziyaret amacıyla Ukrayna’da bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkent Kiev'de Uluslararası Türk ve Ukraynalı İşadamları Derneği'ni ziyaret etti. Bakan Atalay burada yaptığı açıklamada, demokratik açılım ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek, çalışmaların hedefinin, ‘tüm vatandaşların kin, öfke ve düşmanlıkla değil, içeride ve dışarıda birbirine sevgi ve kardeşlikle kenetlenmesiyle güçlü bir Türkiye ve Türk milletini meydana getirmek’ olduğunu söyledi.


6 ARALIK 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye hareketinden önce Atatürk Hava Limanında yaptığı açıklamada, ABD ziyaretinin, iki ülke ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi, Türkiye-ABD iş birliğinin geliştirilerek çeşitlendirilmesi, örnek bir düzeyde olan siyasi ve askeri iş birliğinin atılacak bazı somut adımlarla iktisadi ve ticari ilişkilere yansıtılması açısından faydalı olacağı kanaatinde olduğunu söyledi.
 Başbakan Erdoğan başkent Washington’a giderken uçakta beraberindeki gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 5 Kasım 2007’de ABD Başkanı George W. Bush’la birlikte “bölücü terör örgütü Amerika, Irak  ve Türkiye’nin ortak düşmanıdır” şeklinde açıklama yaptıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Bu bir milattı. Şimdi bu miladın takipçisi olmalıyız. Tabi bunu kararlı bir şekilde sürdürürken buradaki stratejinin gözden geçirilip güncellenmesinde fayda var. Bunun içinde Kandil olduğu gibi Mahmur da var” dedi.
 Başbakan Erdoğan DTP’nin açıklamalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise “DTP, terör örgütünü adeta legal yapıların karşısına çıkarmak istiyor. Teröristbaşını muhatap almak gibi laflar ediyor. Bunlar demokratik sistem içinde olacak şeyler değil” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkezi’nde Gençlik Kolları’nın düzenlediği “6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 60 yıl içinde demokrasiye çok büyük müdahaleler yapıldığını vurgulayarak “Siyasetçilerin hatasını halk düzeltir. Siyasetçi de bu ülkenin insanı. Fikirleri yanlış olabilir. Siyasetçilere tankla, tüfekle, topla balans ayarı olmaz. Bu ayarı ancak sandıkta halk verir. Bunun için andıçlar yazmaya gerek yok. Bu ülke demokratik olmaya mecburdur” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunan Devlet Televizyonu NET’e verdiği mülakatta “Rum kesimi Annan Planı’na ‘evet’ deseydi şu anda herhangi bir müzakere ve ek protokolle alakalı problem yaşanmayacaktı” dedi. Bakan Davutoğlu, aradan 5 yıl geçmesine rağmen bu kararın yerine getirilmediğini belirterek, barışa ve AB’ye “evet” diyen Kıbrıslı Türklerin cezalandırılarak izole edildiğini kaydetti.

 4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kanal 24’te yayınlanan “Moderatör” programında yaptığı açıklamada, Danıştay’ın, üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesini durdurarak, YÖK’ün karar alma yetkisine müdahale ettiğini söyledi. Bakan Çubukçu, orta öğrenimden yüksek öğrenime geçişteki sınav sistemine ilişkin belirleyici kurumun YÖK olduğunu ve bu kurumun yetkisini kullanarak katsayı kararını aldığını belirterek “Bu kararı nasıl ki karar alarak getirdiyse, 10 yıl sonra da karar alarak katsayıyı kaldırabilir. Bunu yapamayacağını düşünmek, buna yetkisinin olmadığını iddia etmek bir kere hukuka uygun bir tavır değil” dedi.

 5- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından sürdürülen son müzakere sürecinde yayılmak istenen iyimserliğe karşın yargının dışında hiçbir konuda anlaşma olmadığını belirtti.

 6- Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw  Sikorski,  ülkesine sadece eğitim amaçlı füze yerleştirileceği yolundaki haberleri yalanlayarak, ABD’nin yakın zamanda Polonya’ya Patriot füze bataryaları yerleştirmeye hazırlandığını bildirdi.

7 ARALIK 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Sabah gazetesine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Baykal, “Demokratik açılımın ciddi tahribatlar verdiğini artık pek çok kişi, siyasetçi kabul etmeye başladı. Bunun telafisi nasıl mümkün olacak?” dedi.

  2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay düzenlediği basın toplantısında, son günlerde bazı kentlerde meydana gelen olayları değerlendirdi. Çocukların arkasına saklanarak onları güvenlik güçlerinin karşısına çıkaranların, hak ettikleri cezayı göreceklerini belirterek, “Provokatif eylemleri yakından takip ediyoruz. Hiç kimse terörü ve teröristi meşrulaştıramaz. Demokratik süreci, demokratik açılımı, demokrasiyi teröre feda etmeyeceğiz” dedi.

 3- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk parti Meclisi toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Türk, çatışma ortamının faturasının DTP’ye kesilmek istendiğini söyledi. Kapatma davasına da değinen Türk, partilerinin kapatılması halinde bağımsız adaylarla seçime girmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını kaydetti.

 4- BDDK’dan yapılan açıklamada, Ekim 2009 itibariyle Türk bankacılık sektörünün toplam kârının yüzde 45 artışla 17 milyar 392 milyon lira düzeyinde olduğu, takipteki alacaklarının ise geçen yıl sonuna göre yüzde 53.7 artışla 21 milyar 603 milyon liraya ulaştığı belirtildi.

 5- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan yaptığı yazılı açıklamada, “Devletimizin en üst makamlarının gecikmiş bir açılım olarak başlatılan ve sıklaştırılan bütün seyahatler ve forumlarla, Türk iş adamlarına önderlik etmeleri ve ticari faaliyetlerinin önündeki sorunları kaldırmalarına yönelik çalışmaları takdire şayandır” dedi.

 6- Tokat’ın Reşadiye ilçesinde devriye minibüsüne terör örgütü PKK tarafından kurulan pusu sonucu 1 uzman çavuş ile 6 er şehit oldu, 3 er de yaralandı.

 7- Resmi ziyaret amacıyla ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkan Barack Obama ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Başkan Obama’nın Türkiye ile ABD ilişkilerindeki dostluğu model ortaklık olarak tanımlamasının Türk siyasetinde farklı bir süreci işaret ettiğini ve model ortaklıkla, ikili ilişkilerin içinin nasıl doldurulacağı konusunda adımlar atılmaya başlandığını belirterek, Ortadoğu, Irak, İran nükleer programı çerçevesinde ve Afganistan konusunda ABD ile ortak atılan adımların olduğunu söyledi. Başkan Obama da yaptığı konuşmada, “Türkiye ile ABD arasında en iyi şekilde ilişki kurulması konusunda elimden geleni yapmaya hazırım. Türkiye bir NATO müttefikidir. Türkiye ile ABD iki taraf da birbirini savunmak zorundadır. Çok güçlü ilişkilerimiz var” dedi.
 Başbakan Erdoğan Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit edilmesi konusunu değerlendirerek, terör saldırısını yapanların bedelini ağır ödeyeceklerini söyledi. Görüşmelere ilişkin çeşitli açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan “Afganistan’daki asker sayımız arttı. İki tabura eğitim vereceğiz. 50 milyon dolar daha ekonomik yardım yapacağız. Askerlerimizin görev biçimi değişmeyecek” dedi.

 8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İngiliz yayın kuruluşu BBC’de bir programa katılarak, AB konusundaki soruları cevapladı. Türkiye’nin şu anda dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduğunu belirten Bakan Bağış, “AB’nin bir parçası olmak istiyoruz diye, Türkiye her bir AB üyesi ülkenin isteklerine boyun eğecek ve isteklerini yerine getirecek değildir. Türkiye’nin üyeliği, Türkiye kadar AB için de önemlidir. AB Türkiye’yi kaybetmeyi göze alabilir mi? Avrupalılar, bu sorulara cevap vermeli” dedi.


8 ARALIK 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin açılım politikalarını eleştirdi. Baykal, “Türkiye ayrışmaya doğru sürükleniyor. Toplumsal huzursuzluk artık yurdun dört bir yanına yayılmıştır. Etnik açılım, Kürt açılımı politikası Türkiye’yi birbirine katmaya başlamıştır. Şiddet, silah her an herkese tehdit olabilecek hale geldi. Devlet, güvenlik güçleri, hukuk aciz kalmıştır” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İstanbul’da düzenlenen “İstanbul Uluslararası Sismik Riskin Azaltılması Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Tokat’ta yedi askerin şehit olduğunu, İstanbul’da terör saldırısında yaralanan bir genç kızın da hayatını kaybettiğini belirterek “Devlet olarak, hükümet olarak bunların faillerini buluyoruz ancak sadece hukuken birinci derecede sorumlularını bulmak yetmiyor. Bunun arkasında olanları da hem kendi kamuoyumuzun, hem de dünya kamuoyunun gözünün önüne koymak gerekiyor” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in, 2009 Ekim Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Sanayi üretimindeki artışın ihracatta sağlanan artışa paralel gerçekleştiğini belirten Bakan Çağlayan, bu rakamların, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da teyit ettiği üzere, ekonominin yükselişe geçmesinin en önemli işaretleri olduğunu kaydetti.

 4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Antalya’da düzenlenen, “Kamu Yönetiminde e-Dönüşüm” konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin şu anda 7 milyon geniş bant internet abonesi ve 39 milyon internet kullanıcısına ulaştığını belirterek, “2013 hedefleriyle en az 60 milyon kişinin bilgi toplumunun gereği olarak bilgisayar okur yazarı olmasını hedefliyoruz” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in, 2009 Ekim Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Ergün sanayi üretimindeki artışın, ekonomideki toparlanmayı teyit eder nitelikte olduğunu belirterek, “Endeksteki yükseliş aynı zamanda son çeyrek büyüme rakamlarının da pozitife döneceğinin işaretini vermektedir” dedi.

 6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında,  son dönemde PKK terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın infaz koşulları bahane edilerek yaşanan olayların son derece vahim ve kaygı veren bir hal aldığını belirterek, “Bu gelişmelerin tamamının sorumluluğu hükümetin sözde demokratik açılım adını verdiği yıkım projesidir” dedi.
 
 7- DTP Genel Başkanı Ahmet Türk partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi’nde görülen DTP kapatma davasının bir demokrasi sınavı olduğunu söyledi. Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yedi askerin şehit edildiği saldırıyı da değerlendiren Türk, “Bu provokasyon bir an önce aydınlatılmalı” dedi.

 8- YÖK Genel Kurulu, Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Genel Kurul’un, Danıştay 8. Dairesi’nin, Kurul’un 21 Temmuz 2009 tarih ve 14 sayılı kararının 3. 4. ve 5. maddeleriyle ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararı üzerine toplandığı belirtilerek, 17 Aralık 2009 tarihinde yapılacak Genel Kurul toplantısında, yürütmesi durdurulan maddeler yerine yeni düzenleme yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

 9- TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜİK’in 2009 Ekim Ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin en kötüyü geride bıraktığını ve bir iyileşme yaşandığını belirterek, önümüzdeki dönemde de ihracatın, sanayi üretiminin, istihdamın ve büyümenin artacağını öngördüklerini kaydetti.

 10- Resmi ziyaret için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Barack Obama ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından dış politika konusundaki soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Obama’nın, ‘1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına dair görüşlerinin değişmediği’ yönündeki açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, tehcir konusunda açık ve net belgeler olduğunu belirterek, o zamanki yönetimin verdiği kararlar çerçevesinde tehcir sırasında güvenlik önlemleri alındığını ve söz konusu belgeleri bizzat gördüğünü, iddiaların hangi delile dayandırıldığını anlamanın mümkün olmadığını söyledi.
  Başbakan Erdoğan ayrıca, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın düzenlediği “Dünya Politikasında Türkiye” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk dış politikasında bir eksen kayması ve yön değişikliği olduğu iddialarının asılsız olduğunu belirterek “Sabırlı olarak yola devam ediyoruz. Eksen kayması söz konusu değil. Eğer bir eksen kayması meselesi varsa, bu Avrupa’daki eksen kaymasıdır” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Türk Siyasetinin İlkeleri” konulu konuşmasında, Türkiye’nin dış politikası için “eksen değişikliği” ya da “Yeni Osmanlıcılık” gibi nitelemelerin kullanılmasını eleştirerek, Türkiye'nin NATO'daki rolünün AK Parti döneminde genişlediğine ve geliştiğine, AB sürecinde de önemli mesafe alındığına dikkat çekerek, “AB sürecinde 6 yılda, 40 yılda yapılamayan birçok şey yaptık” dedi.

 11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen beş ayrı intihar saldırısında 127 kişi hayatını kaybetti, 448 kişi de yaralandı.


9 ARALIK 2009


 1- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada,  ekonomide olumlu gelişmelerin görüldüğünü belirterek, ''Son dönemdeki verilere baktığımızda sanayi üretimi, toparlanmaya başladığımızın en güçlü göstergesi olarak ortaya çıkıyor. Toparlanma üç aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk aşamada stoklardaki erime duracak ve stoklar yeniden inşa edilecek. Özel tüketimde bir genişleme yaşanacak ve son aşamada yatırımlar artacak, çünkü özel tüketim, yatırımları destekleyecek” dedi.

 2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Bakan Nihat Ergün, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, Kredi Garanti Fonu’nun sermayesinin 240 milyon liraya çıkarıldığını belirterek, Hazine'nin de fona 1 milyar lira kaynak aktardığını ve 12 milyar liralık kredi hacmi oluşturulduğunu söyledi.

 3- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy görevinden istifa etti.

 4- ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Alman Marshall Fonu’nun başkent Washington’da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın bugün arz ettiği manzaranın, özellikle gelişmiş ülkelerde yapılan hataların bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek, “Sınırsız tüketim, sınırsız kazanma hırsı, sadece ekonomide değil her alanda adalet duygusunun yıpranması, bir öncü şok olarak küresel finans krizini doğurmuştur. Ders alınmaz ve hatalar tekrarlanırsa, asıl depremin o zaman yaşanacağı aşikar hale gelmiştir” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan Amerikan PBS televizyonunda katıldığı bir programda, “Nükleer program konusunda İran ile dünya ülkeleri arasında çok önemli bir rol oynayabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.
 Temaslarını tamamladıktan sonra Meksika’ya giden Başbakan Erdoğan, Devlet Başkanı Felipe Calderon ile görüşmesinde, Türkiye ve Meksika’nın G-20’de beraber olduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 450 milyon dolar olduğunu ve bunun geliştirilmesi için çalışacaklarını belirterek, “Dünya barışı için müşterek atacağımız adımlar var. İnanıyorum ki Kopenhag Zirvesi bir kırılma noktası olacaktır. Kararlı adımlar atarsak, bu noktada birbirimizle dayanışma içinde olursak aşılamayacak hiçbir yol yoktur” dedi.  Calderon da, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1928 yılında başladığını belirterek, “O dönemde benim ülkem bugünkü çağdaş Meksika’nın temellerinin atıldığı bir devrim sürecini tamamlarken, Atatürk liderliğindeki genç Türkiye Cumhuriyeti’nde kendisine kimlik ve gelecek sağlayan çağdaş özellik yeniden doğuyordu. Biz ticari ilişkiler, halklar arası kardeşlik ve kültürel yaklaşımlardan yana bir ülkeyiz. Hedef; bu ortak çaba ile Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesini gerçekleştirebilmektir” dedi.
 Senato Başkanı Carlos Navarrete Ruiz ile de bir araya gelen Başbakan Erdoğan, daha sonra Matias Romero Enstitüsü’nde “Yeni Bin Yılda Türkiye’nin Küresel Barış Arayışı” konulu bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan ayrıca, Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyona da katıldı.
 
 5- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Ria Novosti haber ajansının düzenlediği, “Avrupa ve Asya Medya Forumu”nda yaptığı konuşmada, “Biz Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesini olumlu karşılıyoruz. 20. yüzyılda ilişkilerde oluşan sorunlar karşılıklı saygı ve uzlaşı arayışı ile çözülmeye çalışılıyor. Buna tam destek veriyoruz” dedi.

10 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 61. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türkiye’de, kökenleri, inançları veya fikirleri ne olursa olsun tüm vatandaşlarımız milletimizin eşit ve saygın fertleridir. Millet hayatının her türlü tecellisinin ortaklarıdırlar. Modern Türkiye Cumhuriyeti bu yaklaşımı şiar edinmiştir. Bireysel farklılıklarımız zenginliğimiz; ortak kimliğimiz ise gücümüzdür” dedi.

 2- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu; Danıştay 8. Dairesi’nin, YÖK Başkanlığı’nın üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazı reddetti.
 YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Trabzon’da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı. Özcan, “İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz” dedi.

 3- Devlet Bakanı Faruk Çelik  İstanbul’da düzenlenen Birinci Roman Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada, “Roman vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı, yüzyıllara varan dışlanmışlıklarla, hoşgörüsüzlüklerle, haklarında üretilen ön yargılarla, fiilen maruz kaldıkları her türlü ayırımcılıkla mücadele etmeyi ahlaki bir görev olarak telakki etmekteyiz” dedi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin “Yargının Bağımsızlığı, Tarafsızlığı ve Etkililiği”  sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, “Yargı bağımsızlığı, hukuk devletinin ön şartı ve adil yargılamanın temel garantisidir. Burada temel amaç, yargıcın karar verirken tarafsızlığını ve özgürlüğünü sağlamaktır” dedi.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’teki Gençlik Merkezi’nin açılışında yaptığı açıklamada, Türk ekonomisinin 2010 yılının ilk çeyreğinden itibaren çıkışa geçeceğini, ancak 2007 yılına dönüşün biraz zaman alacağını söyledi.

 6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz “2010 Para ve Kur Politikası”nı düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Yılmaz, 2010 yılı ortasına kadar enflasyonun dönem dönem dalgalanarak yükselmesini beklediklerini ifade ederek, ''2010 yılı ikinci yarısında enflasyonun tekrar kademeli düşüş seyrine geçeceğini öngörüyoruz'' dedi.
 
 7- TÜİK 2009’un üçüncü çeyreğine ilişkin Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamlarını açıkladı. Buna göre GSYH yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarda 3.3 oranında azalarak 27 milyar 129 milyon lira olurken, yılın ilk dokuz ayında yine sabit fiyatlarla yüzde 8.4’lük düşüşle 71 milyar 294 milyon liraya geriledi.
 TÜİK ayrıca “İmalat Sanayinde Eğilimler Kasım 2009” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, imalat sanayinde kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre 2,2 puan azalarak 70,7 seviyesinde gerçekleşti.

 8- Bursa’nın Kemalpaşa ilçesindeki bir kömür ocağında meydana gelen göçükte, 16 işçi mahsur kaldı.

 9- Resmi ziyaret amacıyla Arnavutluk’a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı Bamir Topi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ve Arnavutluk’un Balkanlardaki istikrar ve güvenliğe çok önem verdiğini belirterek, iki dost ülkenin aynı yönde düşünmesi ve hareket etmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Topi de, Türkiye’nin Arnavutluk’a her alanda verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.
 Kendisini izleyen basın mensuplarıyla tekrar bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tokat’ta 7 askerin şehit edilmesi konusuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye gergin bir dönemden geçiyor. Liderleri toplantıya çağırabilirim. Terör örgütünün hedefi bellidir. Hep zayıflatmak ve kaos ortamı çıkarmak, devleti, milleti güçsüz hale getirip, propagandalarını yapmak. Bunlara fırsat vermemek gerekir. Gün birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür” dedi.

 10- Resmi ziyaret kapsamında Pakistan’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay’a iki ülke ilişkilerine yaptığı katkılar sebebiyle Nişan’ı İmtiyaz madalyası verildi. Madalya, Devlet Başkanı Asım Zerdari tarafından takdim edildi.

 11- Norveç’te bulunan ABD Başkanı Barack Obama’ya başkent Oslo’da düzenlenen törenle 2009 Nobel Barış Ödülü verildi.

11 ARALIK 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ve Meksika temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüşünde gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan Tokat’ta PKK’nın düzenlediği terör saldırısıyla ilgili olarak “Şehitlerimizi istismar konusu yaparak hükümeti ihanetle suçlayan, adeta hakarete maruz bırakan anlayıştan hiçbir şey beklemiyorum” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca Rusya’da yayın yapan ‘Russia Today’ televizyonuna verdiği demeçte, İslam dünyasının lideri olmaya çalışmadığını söyledi.

 2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün itibariyle kapatılan DTP milletvekilleri bağımsız milletvekili haline gelmişlerdir. Yüce Mahkeme’nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü teröre hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınılmalıdır” dedi.

 3- Anayasa Mahkemesi, ‘devletin bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı’ olduğuna hükmettiği DTP’yi oybirliğiyle kapattı. Genel Başkan Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk dahil 38 kişiye siyasi yasak geldi.
 Yüksek Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç yaptığı açıklamada, “Bir siyasi parti terör, şiddet ve baskı içeren eylemleri kullanma hakkına sahip değildir. Terör ve şiddet içeren eylemler ve söylemlerle barışçıl söylemleri birbirinden ayırmak zorundadır” dedi.
 Türk genel merkez önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Elbetteki demokratik siyasetin önünü kapatmak bir umutsuzluğu derinleştirir. Türkiye parti kapatmakla bu sorunu çözemez. Türkiye, ortak akılla, diyalogla, mantıkla ancak sorunlarını çözebilir” dedi.
 Avrupa Parlamentosu Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre de yaptığı yazılı açıklamada, “Bu karar son derece vahim ve Türkiye’de başlatılan demokratik açılıma bir sabotajdır” dedi.

 4- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan görevindeki 2. yılını doldurması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, “Şahsi görüşüm, imamhatip okulları genel liseye çevrilebilir. Seçmeli din dersi getirilebilir. Kuran, namaz sureleri, temel dini bilgiler bu derste öğretilebilir.” dedi.

 5- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç, siyasetteki keskin kutuplaşmanın sokaklara çatışma olarak yansıdığını belirterek, “Ülke adına çok ciddi endişe duyuyoruz. Bu kutuplaşma bizi ağır sonuçlara götürebilir” dedi.

 6- Arnavutluk temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Bamir Topi tarafından onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, “Siyasi planda ikili, bölgesel ve çok taraflı ilişkilerimiz problemsiz niteliğiyle günden güne gelişmekte ve güçlenmektedir” dedi.

 7- AB Zirve toplantısı nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu, Reuters ile yaptığı söyleşide, ülkesinin borçlarından doğan yükümlülüklerini yerine getireceğini, bütçe açıklarını dört yıl içinde gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 3’ünün azına indirmek için çok radikal önlem alacaklarını söyledi.

 8- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak’ın Kerkük şehri yakınlarındaki ABD üssünde askerlere hitaben yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun nükleer faaliyetlerinden dolayı İran’a “ek ve anlamlı yaptırımlar” uygulanacağını söyledi.

 9- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Meclis’ten güvenoyu aldı.


12 ARALIK 2009


 1- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da  gazetecilere yaptığı açıklamada, DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasını değerlendirerek, hukuki süreç sonunda bu noktaya gelindiğini söyledi. Bakan Akdağ, ''Biz parti olarak prensipte parti kapatılmasına çok doğru bakmıyoruz. Kamuoyunda bu görüşümüz biliniyor, ama sonuçta Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir karardır. Süreci biz de takip edeceğiz'' dedi.

 2- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, ''Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi Belgesi''ni açıkladı. Türkiye’nin Kyoto Protokolü'ne taraf olduğunu belirten Bakan Eroğlu, ''Türkiye, halen sanayileşmeye devam eden, sera gazı sınırlaması yapabilecek, ulusal programlar çerçevesinde azaltım planlayan, protokolün 'EK-B' listesi dışında bulunan, Düşük Karbonlu Kalkınma Stratejisi ile kalkınmayı hedefleyen bir ülkedir” dedi.

 3- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 4-5 Aralıkta Ankara'da düzenlenen ''5. Ulusal Yayın Kongresi''nin sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soruyu değerlendiren Bakan Günay, DTP’nin kapatılması kararının, hukuki olma niteliğinden fazla siyasi nitelik taşıdığını ve Türkiye'nin siyasi ihtiyaçlarına şu anda çok uygun düşmediğini söyledi.

 4- Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdiği basın toplantısında, kapatma kararının ‘siyasi’ olduğunu savunarak, “Barışı isteyenler terörist ilan ediliyor.  Şiddetin durmasını isteyenler farklı muamele ile karşı karşıya kalıyor” dedi. DTP’nin şiddetin sona ermesi için mücadele verdiğini belirten Türk, “Kan kanla, şiddet şiddetle, silah silahla temizlenmez” dedi.

 5- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, TRT-2’de katıldığı “Ekonomi Ajandası” programında yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın kamu finansmanına destek olmasının mümkün olmadığını söyledi.

 6- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Türkiye Ekonomi Kurumu’nun düzenlediği 80. kuruluş yılı toplantısında yaptığı konuşmada, krize rağmen yüksek kârlar elde eden bankacılık sektörünün 2009 yılını 20 milyar TL kârla kapatacağını belirterek, “Bu kâr bundan sonraki birkaç yılın en yüksek kârı olacak” dedi. Başkan Bilgin, 2010 yılında banka kârlarının azalacağı buna karşın batık kredi miktarının artacağı uyarısında bulundu.

 7- TÜSİAD’dan DTP’nin kapatılma kararı ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Siyasi partilerin yasaklanması ile ilgili mevzuat uygulanırken, kapatılacak partinin mensupları ve görüşlerini temsil ettiği vatandaşlar için siyasi hakların gerçekleştirileceği mecranın ortadan kaldırılmakta olduğu göz ardı edilmemelidir. Kaldı ki, siyasi sicilimiz çok sayıda parti kapatma işlemiyle doludur ve hiçbir kapatma eyleminin, kapatmaya gerekçe oluşturan sorunları ortadan kaldırmadığı da açıktır” denildi.

 8- Resmi ziyaret için Karadağ’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Podgorica’da Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic ile Türkiye-Karadağ İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, Karadağ’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra Avrupa ve dünyada saygın bir konum kazandığını ifade ederek, “Bu ülkenin geleceği çok parlak. Karadağ yönetimi Türk yatırımcıları bekliyor” dedi. Vujanovic de Berane kentine yapılacak havaalanı projesine Türk işadamlarının ilgisini beklediklerini söyledi. DTP’nin kapatılmasına ilişkin olarak gazetecilerin sorularını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, ilke olarak parti kapatmalarına karşı olduğunu ancak Anayasa Mahkemesi’nin kanunların gereğini yerine getirdiğini belirterek, “Terörü ve terör örgütünü izole etmenin yollarından biri de demokrasidir. Demokrasi, halkı terör örgütünden uzaklaştırır. Halkımız Türk devletinin iyi niyetle hareket ettiğini ama bunun terör örgütü tarafından sabote edilmek istendiğini görmüştür. Gün, dayanışma, birbirimize daha çok saygı gösterme ve kenetlenme günüdür” dedi.

 9- Hırvatistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokoviç ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye ile Hırvatistan arasındaki mükemmel işbirliğinin Balkanlarda istikrarın omurgasını oluşturduğunu söyledi. Bölge ülkelerinin NATO ve Avrupa kurumlarına entegre edilmelerine büyük önem verdiklerini ifade eden Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek’in istikrarı ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda Türkiye ve Hırvatistan’ın birlikte çalışma kararı aldıklarını kaydetti.

 10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly DTP’nin kapatılma kararına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı Türkiye’nin iç işidir ve kararın detaylarıyla ilgili yorum yapamayız. Fakat, Türkiye’nin demokratik sisteminin, tüm vatandaşları için siyasi özgürlükleri geliştirmeye devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu özgürlükleri sınırlandıran ya da kısıtlayan tedbirler, aşırı ihtiyatla yürütülmeli. Türk hükümetinin, tüm Türk vatandaşlarının vatandaşlık hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanmasının sağlanması yönündeki çabalarının devamını destekliyoruz. Türkiye’deki tüm siyasi aktörleri, uzlaşının takipçisi olmaya, demokratik değerleri yansıtmaya ve şiddetin kullanımı ve desteklenmesinden kaçınmaya teşvik ediyoruz” dedi.


13 ARALIK 2009


 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldığı bir televizyon programında, Anayasa Mahkemesi’nin, DTP’nin kapatılmasıyla ilgili kararını değerlendirirken, kurumlar yerine bireylerin cezalandırılmasının daha adil olacağını söyledi. Bakan Bağış, başından beri parti kapatmalara karşı olduklarını, eğer suç işleyen varsa bireye ceza vermek gerektiğini, kapanan partinin bütün taraftarlarının suçlu olmadığını, bir çoğunun suçlamalardan dahi haberleri olmadığını, dolayısıyla böyle bir kapatmayla suçsuz insanların da cezalandırıldığını kaydetti.

 2- Devlet Bakanı Faruk Çelik Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından meslekte 40. yılını dolduran esnaf için düzenlenen plaket töreninde, Türkiye’de terörden beslenen unsurların olduğunu vurgulayarak “Terör iç politikaya malzeme olursa, işin içinden çıkılmaz bir durum haline gelir” dedi.

 3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Ankara mitinginde yaptığı konuşmada, bu hassas ortamın tahrik ve kışkırtmalara açık olduğunu ve çatışmadan değil huzurdan yana olduklarını vurgulayarak, “Sokaklarda arayacağımız geleceğimiz yoktur. Biz başkaları sokaklardayken iktidarda olacağız” dedi.

 4- İsrail hükümeti, Batı Şeria’daki bazı Yahudi yerleşim birimlerine 41 milyon dolar ek yardımda bulunulmasını kabul etti.

 5- Hamas’ın Suriye’deki siyasi büro şefi Halid Meşal başkent Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. Ahmedinejad görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, zorba güçlere karşı mücadelenin simgesi olan Filistin halkını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 6- Gürcistan’dan bağımsızlığını tek yanlı ilan eden Abhazya bölgesinde dün yapılan seçimleri 2005’ten bu yana devlet başkanlığı makamında bulunan Sergey Bağapş kazandı.


14 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara-Eskişehir yolunda yapımına başlanacak olan Danıştay hizmet binasının temel atma törenine katıldı. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Danıştay, Yargıtay başkanları ve bakanlar da katıldı.

 2- 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı.
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, demokratik açılım yolunda karşılaşacakları her türlü tahriği göze aldıklarını belirterek, “Milletimiz tüm bunları görecek ferasete, bu oyunu bozacak dirayete, güce, siyasi iradeye sahiptir. Vazgeçtiğimiz anda kaybeden Türkiye olur” dedi.
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yaptığı sunumda, dünyada yaşanan küresel ekonomik krizden Türkiye’nin en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Biz geçmişte olduğu gibi IMF’ye el açmadık” dedi. Bakan Şimşek, “Küresel ekonomi son aylarda olumlu bir görünüm göstermeye başlamıştır. Piyasalarda stres seviyesini yansıtan göstergeler, kriz öncesi seviyelere dönmüştür” dedi.
 CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise, “Hükümetin politikaları sonucu devleti aciz, sokağı, vatandaşı, bayrağı sahipsiz bir Türkiye olduk. İktidar derhal bu tehlikeli istikametten kendini geri çekmelidir” dedi.
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, “Türkiye ardı ardına yaşadığı buhranlarla köşeye sıkışmıştır. Hareketsiz ve kontrolsüz olarak uçurumun kenarına gelen devlet ve toplum hayatı, ciddi beka sorunuyla muhatap olmuştur. Siyasetteki dengenin, istikrarın kaybı toplumda cepheleşme yaratmış, millet büyük açmazın içine düşmüştür” dedi.

 3- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali’yi ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, vatandaşların kan konusunda sıkıntı çekmemeleri gerektiğini belirterek, “Yılda 1 milyon 800 bin kan torbasına ihtiyacımız var. Kızılay geçmiş yıllarda 300 bin kan ünitesi temin edebiliyordu. Bu yıl 850 bin ünite kan temin etti” dedi.

  4- Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, pandemik grip H1N1 sebebiyle ölenlerin sayısının 415’e yükseldiği, gribin başlangıcından itibaren ölenlerin 27’sinin gebe veya loğusa olduğu belirtildi.
 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ODTÜ’de düzenlenen Teknogirişim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin hem üretim hem ihracat yapısında düşük teknolojili ürünlerin egemen olduğunu belirterek, “Bu tablo mutlaka tersine dönmelidir” dedi.

 6- Çek Kanunu TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre, karşılıksız kalan çekin bedelinin temerrüt faizi ile birlikte ödenmesi halinde kişi hakkında soruşturma, dava veya mahkumiyet sona erecek.

 7- DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Böylece, DTP’nin tüzel kişiliği sona ererken, milletvekilleri de bağımsız konumuna geldi.
 Öte yandan kapatma kararını tartışmak üzere milletvekilleriyle birlikte Diyarbakır’a giden kapatılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk yaptığı açıklamada, hep birlikte istifa kararı aldıklarını belirterek, dilekçelerini TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını söyledi.
 AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in Sözcüsü Amadeu Altalaj Tardio da yaptığı açıklamada, “Komisyon,  kapatılan DTP’nin terör eylemlerini kınamayı ve PKK ile arasına açık mesafe koymayı  reddetmeyi sürdürmesinden üzüntü duymuştur” dedi.

 8- EPDK Başkanı Hasan Köktaş Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği’nin Kayseri’de düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, kriz döneminde enerji projelerine finansmanın kesilmediğini ve 2009’da 6.5 milyar liralık yatırım yapıldığını belirterek, 2010 yılının yenilenebilir enerji başta olmak üzere enerji yatırımlarında patlama yılı olacağını söyledi.

 9- Medeniyetler İttifakı toplantısı nedeniyle Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç ile bir araya geldi. Görüşmenin çok verimli geçtiğini belirten Bakan Davutoğlu, Türkiye ve Sırbistan olarak Bosna Hersek’teki bütünleşmeyi desteklediklerini söyledi.

 10- BM Uyuşturucu ve Suçla Mücadele Dairesi (UNODC) Başkanı Antonio Maria Costa yaptığı açıklamada, küresel mali kriz sırasında piyasada dolaşan tek yatırım ana parasının uyuşturucu ticaretinden elde edilen para olduğunu ve geçen yıl onlarca bankanın kara para aklayarak kendilerini batmaktan kurtardıklarını söyledi.
 11- ABD Başkanı Barack Obama katıldığı ‘The Oprah Winfrey Show’da Beyaz Saray’da geçirdiği 11 ayı değerlendirdi. Obama, görev süresi içerisinde Afganistan’a 30 bin ek asker gönderilmesini onaylamasını almak zorunda kaldığı ‘en zor karar’ olarak nitelendirdi.

15 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i Çankaya Köşkü’nde kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın akabinde ticaret hacminin ve yatırımların süratli bir şekilde arttığını söyledi. Filistin konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konuda Türkiye ve Mısır’ın yakın istişare içinde bulunmasının önemi eminim ki herkes tarafından görülmektedir” dedi.
 Mübarek de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ortadoğu’daki önemli güçlerden biri olduğunu ve barışa büyük önem verdiğini belirterek, görüşmelerde, Ortadoğu’daki barış sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Nikola Şpiriç’i kabulünün ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. DTP’nin kapatılması konusunu değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Parti kapatmayla ilgili düşüncemizi daha önceden söyledim. Tüzel kişiliklerin ister parti olsun, ister vakıflar olsun, ister dernekler olsun hepsinin de kapatılmasına ben ve partim karşıyız. Çünkü bir siyasi parti, suç işlemez, suçu gerçek kişiler işler. Eğer cezalandırılacaksa gerçek kişiler cezalandırılmalıdır. Partiyi kapatırsınız, ertesi gün yeni bir parti kurulur” dedi.

 3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 75. yıl dönümü dolayısıyla Gazi Üniversitesinin düzenlediği,  “Türk Siyasi Yaşamında Kadının Rolü” konulu panelde yaptığı konuşmada, Türk kadınının Avrupa’daki ve dünyadaki pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını kazandığını belirterek, “Bugün yasalarımızda siyasal haklar konusunda cinsiyet ayırımı yapan hiçbir hüküm yoktur. Ancak, dünyadaki pek çok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkını erkeklerle eşit bir biçimde elde eden kadınlarımızın, yüksek bir siyasal katılım düzeyine ulaşmış olduklarını da henüz söyleyemiyoruz” dedi.

 4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği 8. Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “İşsizlik rakamlarında 2010-2011 ve 2012 yıllarında çok büyük azalmalar beklemiyoruz. Hükümetin Orta Vadeli Programı’nda işsizliğin yüzde     13-14 bandında seyretmesini öngörüyoruz” dedi.
 TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, “Türkiye, kriz sonrasının dünyasında etkili bir güç olmak istiyorsa, bir an önce yeni bir sanayi politikası ve büyüme stratejisi tasarlamalıdır” dedi.

 5- TÜİK, Hanehalkı İşgücü Araştırması’nın Eylül 2009 sonuçlarını açıkladı. Eylül 2008 döneminde yüzde 10,7 olan işsizlik oranı 2009 Eylül döneminde 2,7 puan artarak 13,4 olarak gerçekleşti.

 6- Muş’un Bulanık ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden kalabalığın üzerine esnaf tarafından açılan ateş sonucu, 2 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi de yaralandı.

 7- Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası kuraları İstanbul’da düzenlenen törenle çekildi. Türk Milli Takımı Yunanistan, Porto Riko, Rusya, Çin ve Fildişi Sahili’nin bulunduğu C Grubu’nda mücadele edecek.

 8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da meydana gelen gelişmelerin bölge ülkeleriyle birlikte uluslararası ilişkilerin güçlü aktörlerini de doğrudan etkilediğini söyledi. Bu nedenle Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının önemli olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, “Çok boyutlu, proaktif, yapıcı ve geleceğe dönük dış politikamızla hem yakın bölgemizde hem de daha geniş ölçekte güvenlik, istikrar ve refahın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.


16 ARALIK 2009


 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Merkez Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, son günlerde yaşanan çatışmalara dikkat çekerek, yeni çatışmaların yeni olayların yaşanmaması için hükümetin acilen görev alması ve demokratik açılımdan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türkiye’de bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ikili ilişkilerin çok sağlam temelde gelişen ilişkiler olduğunu, her iki ülkenin bunu daha ileri götürmeye kararlı olduğunu söyledi. Bölgesel konularda da daha çok işbirliği yapılması konusunda bir mutabakat olduğuna işaret eden Bakan Davutoğlu, Gazze konusunda çok yakın işbirliği yapıldığını, bu bağlamda ateşkesin sağlanmasında Türkiye ile Mısır'ın birlikte rol oynadıklarını kaydetti.

 3- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yetkilisi Philip Gordon Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Avrupa Alt Komitesi'nde düzenlenen "Lizbon Anlaşması: ABD ve AB'nin Gelecekteki İlişkilerine Yansımaları" başlıklı oturumda, komite üyelerinin sorularını cevapladı. Türkiye'nin on yıllardır NATO, ABD ve Avrupa ile sürdürdüğü işbirliğine sırtını çevirdiğini düşünmenin yanlış bir izlenim olduğuna inandığını belirterek, “Türkiye bölgesel bir politika yürütüyor. Eğer 5 yıl önce biri çıkıp da Türkiye'nin Ermenistan ile büyük bir yakınlaşma süreci yürüteceğini ya da Türkiye'nin Kürt nüfusa yönelik demokratikleşme sürecini hayata geçireceğini öne sürse aramızdan çok az sayıda kişi buna inanırdı. Bence, Türkiye'nin, komşularıyla eşit olarak ilişki kurmasının ABD'ye ve Batıya olan yararları, zararından daha ağır basıyor" dedi.

 4- İran, 2 bin kilometrelik yeni bir füze denemesi yaptı. İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, “Füze kapasitemiz savunmaya ve bölgede barış, istikrar, sükûnete yönelik olup bir başka ülkeye karşı kullanılmayacaktır” dedi.
 ABD Dışişleri Sözcüsü Ian Kelly ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu türden denemeler İran’ın niyetlerinin barışçı olduğu iddiasını ayaklar altına alıyor” dedi.


17 ARALIK 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin “Filistin’e Yol Açık” Uluslararası Yardım Konvoyu Tertip Komitesi üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız çağda insanlığın ihtiyaç duyduğu en önemli haslet, başkalarının acılarını da paylaşabilmek ve imkanlar nispetinde o acıları dindirmek için hareket edebilmektir” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya’da toplu açılış ve TOKİ anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, terörle birlikte terörü doğuran nedenlerle de mücadele edilmesinin artık saklanamaz bir gerçeğe dönüştüğünü belirterek, “Siz orada hem modern silahları kullanıp, en gelişmiş teknolojiyi seferber edip ama demokratik standartlarınızı yükseltemiyorsanız, insanınıza en geniş manada hak ve özgürlükleri temin edemiyorsanız terörü bitiremezsiniz. Siz orada binlerce değil milyonlarca Mehmetçiği vazifelendirip ama yoksulluğu tüketemiyorsanız terörü de tüketemezsiniz.” dedi.
 Mevlana’nın 736. Vuslat Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen Şeb-i Aruz törenine de katılan Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Mevlana’nın 800 yıl önce herkese gönlünü açarak, tarihin en büyük açılımını yaptığını söyledi.
 Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da yaptığı konuşmada, “Mevlana 8 asır önce nasıl Türk olduğunu söylüyorsa, biz de Türk milleti kimliğine sahip çıkacağız” dedi.

 3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Trabzon Limanı’nda demirli olan TCG Oruç Reis Fırkateyni’nde düzenlediği basın toplantısında, ''Terör olaylarını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişkilendirmeyi, PKK destekleyicileri, PKK sempatizanları yapabilir. Ancak böyle ilişkilendirmeleri ve bu amaca yönelik imalı konuşmaları siyasiler, akademisyenler ve medya mensupları yapamaz, yapmamalıdır. Bizi en çok üzen ve yaralayan noktalardan biri, TSK içinde bizlere canları emanet edilen Mehmetçikler üzerinden kanlı hesaplar yapabilenlerin olduğunun düşünülmesi, ileri sürülmesi konusudur'' dedi. TSK’nın, yasaların kendisine verdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğunu ve hazır durumda olmaya mecbur olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ,  ''Türkiye'nin önünde elbette zorluklar, güçlükler vardır. Ancak inancımız şudur ki Türkiye Cumhuriyeti, Türk milleti birlik, beraberlik ve bütünlüğünü koruduğu müddetçe her türlü zorluğu ve güçlüğü yenebilecek güçtedir. Gün, birlik, beraberlik ve bütünlük günüdür'' dedi.
 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç STV’nin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Parti kapatmasının zorlaştırılması gerektiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Siyasi partiler rejimi çok önemli, demokrasilerde partilerin kapatılması istisnai olmalıdır” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığına bağlı kuruluşların 2010 bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2010 yılı için, dünya genelinde bu krizden en hızlı çıkacak ülkeler arasında olduğunu belirterek, “Türkiye bu krizi iyi yönettiği için zamanında doğru tedbirler aldığı için krizi mümkün olan en az hasarla atlattı, atlatıyor” dedi.

 6- Devlet Bakanı Faruk Çelik “6. Alevi Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, “Alevi Açılımı’nı kırmadan, dökmeden, sabırla, diyalog zemini geliştirerek ilerletmek istediklerini belirterek, “Üzerine titrediğimiz bu sürecin sabote edilmesini, çıkmaza sürüklenmesini asla kabul edemeyiz” dedi.

 7- İçişleri Bakanı Beşir Atalay düzenlediği basın toplantısında, demokratik açılım ve sokak eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Atalay, “Demokratik rejimlerde şiddet, hak arama yöntemi olarak kabul edilemez. Şiddete başvuranları, ortalığı kırıp dökenleri, insanlarımızın canına ve malına kastedenleri takip ediyoruz ve gereken bütün işlemleri de yapıyoruz” dedi.

 8- Maliye Bakanlığı Ocak-Kasım 2009 dönemine ilişkin Bütçe Geliştirme Raporu’nu açıkladı. Buna göre Merkezi Yönetim Bütçesi kasım ayında 3 milyar 124 milyon lira, ocak-kasım döneminde ise 46 milyar 356 milyon lira açık verdi.

 9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker İstanbul’da düzenlenen Avrasya Tarım 2009 Fuarı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi 30 tarım havzasına ayırdıklarını belirterek, “2010 yılında tarım kesimine vereceğimiz destek, 5 milyar 600 milyon lira” dedi.

 10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli “Kapatma davası sonrasında DTP sine-i millete dönmek kararı verdi ve Diyarbakır’da yapılan kongrede istifaların verildiği ve TBMM’ye sunulacağı ifade edildi. Bu istifalar Genel Kurula gelirse, MHP istifaların kabulü yönünde oy kullanacaktır” dedi.
 11- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Genel Kurul toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Genel Kurul’un 21 Temmuz 2009 tarihinde aldığı karardaki 3, 4 ve 5. maddeleri hakkında Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmesi üzerine ortaya çıkan hukuki boşluğun doldurulması zorunluluğu karşısında herhangi bir karışıklık olmaması için 3, 4 ve 5. maddeler kaldırılmıştır” dedi.

 12- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Durmuş Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma sürecine girildiğine işaret ettiği belirtilerek, bununla birlikte, toplam talebe ilişkin belirsizliklerin sürdüğü, istihdam koşullarının kalıcı olarak iyileşmesinin uzun zaman alacağının anlaşıldığı kaydedildi.

 13- TÜİK, 2006-2007 dönemine ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, en yoksul yüzde 20 ile en zengin yüzde 20 arasındaki gelir farkı 2007 yılında 2006 yılına göre 8.1 kata geriledi.

 14- Danimarka’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkent Kopenhag’da 7 Aralık’ta başlayan “15. BM İklim Değişikliği Konferansı” kapsamında 130’dan fazla ülke liderinin katılımıyla gerçekleştirilen zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iklim değişikliğinin en olumsuz etkilerine maruz kalabilecek bölgelerden birinde yer aldığını, bu durumun Türkiye’yi kapsamlı uyum planları yapmak durumunda bıraktığını belirterek, “Türkiye, bu bağlamda ulusal azaltım ve uyum hedeflerini gerçekleştirmek için teknolojik ve finansal destek almalıdır” dedi.

 15- AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), Türkiye’nin katılım müzakerelerinde çevre faslının 21 Aralık’ta düzenlenecek hükümetlerarası konferansla açılmasını onayladı.

 16- ABD’de “Pew Din ve Toplumsal Hayat Forumu”nun 198 ülkede dinsel özgürlüklere hükümet politikası ve toplumsal düşmanlık olarak iki düzlemde getirilen kısıtlamalarla ilgili araştırması yayımlandı. Araştırmada, dünya nüfusunun yüzde 70’inin dini özgürlüklerini kullanamadığı iddia edilirken, Türkiye de bu ülkelerden birisi olarak gösterildi.


18 ARALIK 2009


 1- Eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, düzenlediği basın toplantısında, partisinin 19 milletvekilinin istifa etmeyip Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP) devam edeceğini, bu kararın alınmasında bu yönde baskı yapan sivil toplum örgütleri ve “Abdullah Öcalan’ın çağrısının etkili olduğunu söyledi.
 
 2- YÖK,  katsayılarla birlikte baraj puanlarını belirledi. Buna göre, iki yıllık ön lisans tercihinde baraj puan 140 oldu. Yükseköğretime Geçiş Sistemi’nden (YGS) barajı geçip Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girme hakkı elde etmek için baraj puanını 180 olarak belirledi.
 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan “Yapılan Değişikliklerden Sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı” konulu konferansta yaptığı konuşmada, YÖK’ün yeni katsayı kararıyla belirsizliklerin ortadan kalktığını belirterek, sınav takvimini de en kısa sürede belirleyip açıklayacaklarını söyledi.

 3- TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ “13. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, “Buradaki meselemiz terörle arasına gerekli mesafeyi koyamayan  DTP’nin sicilinden çok, temsil ettiği kitlenin sesinin artık Meclis’te duyulamayacak olmasıdır” dedi.

 4- Fener Rum Patriği Bartholomeos, Amerikan CBC televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” programına verdiği röportajda, Türkiye’de ikinci sınıf vatandaş olarak muamele gördüklerini ancak bazen çarmıha gerilseler de burada kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

 5- Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılan “BM İklim Zirvesi” sona erdi. Zirvede, ABD’nin küresel mücadelede 2010-2012 yılları arasında 3.6 milyar dolarlık, Japonya’nın 11 milyar dolarlık, AB’nin de 10.6 milyar dolarlık katkıda bulunacağı kararlaştırıldı. Ayrıca, hukuki bağlayıcılığı olmayan “Kopenhag sonucu (Copenhagen Outcome) adlı anlaşmaya varıldı.
 Zirvenin kapanış oturumu için burada  bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü. Toplantının ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Gül’ün Peres’ten İsrail’in yeni yerleşim bölgeleri oluşturulmasına son vermesini istediğini söyledi.
 Cumhurbaşkanı Gül ayrıca ABD Başkanı Barack Obama ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile görüşmesinden sonra düzenlediği ortak basın toplantısında, Estonya’nın Türkiye’yi AB üyeliği sürecinde ciddi anlamda destekleyen ülkelerin başında geldiğini söyledi.

 7- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Avrasya Ortaklık Vakfı ve Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi’nin Ermenistan ve Türkiye arasındaki yakınlaşma sürecini tartışmak için başkent Erivan’da düzenlediği seminerde yaptığı konuşmada,  “Eğer Türkiye Karabağ’da gerçekten çözüm istiyorsa, Karabağ sorununun çözümüne karışmayı denemesin” dedi.

 8- İran askerlerinin Irak’ın El Fakkah’taki 4 numaralı petrol kuyusunu işgal ettiği bildirildi. Irak Hükümet Sözcüsü Ali Debbağ yaptığı açıklamada, “İran’ın bize ait olan 4 nolu kuyu ve Fekke petrol alanından acilen çekilmesini istiyoruz” dedi.

 9- İspanya’nın 17 özerk yönetiminden biri olan Katolanya parlamentosu, boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili yasa tasarısının gündeme alınıp görüşülmesine onay verdi.

19 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Çek Kanunu”nu onayladı. Yasaya göre, bankalar çek hesabı açtırmak isteyenin yasaklı olup olmadığını kontrol edecek, ayrıca kişinin ekonomik ve sosyal durumunun belirlenmesinde gerekli özeni gösterecek.

 2- 9. Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel, MHP Genel Merkezi’nde düzenlenen “2010’a Girerken Türkiye ve Dünya” konulu söyleşide, “Türkiye hukukun üstünlüğüne dayanılarak yönetilemez diyen çaresizdir. Yönetemiyorsa yerini başkasına bırakmalıdır” dedi.

 3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, geçen yıl içinde AB reformları konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirterek, “3 ana mekanizmanın kurulması konusunda RİG olarak da büyük çaba sarfedeceğiz” dedi. Patrik Bartholomeos’un Amerikan CBC televizyonuna verdiği demecinin sorulması üzerine Bakan Davutoğlu, “Bizim tarihimizde hiçbir zaman çarmıh olmamıştır. Bunu arzu edilmeyen bir dil sürçmesi olarak görmeyi ümit ediyorum” dedi.

 4- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye girişte uygulanan  katsayı farkına ilişkin yeni düzenlemeyi Zaman gazetesine anlattı.

 5- Yönetmen Zeki Ökten İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 6- Tekel işçileri, eylemlerinin altıncı gününde Türk-İş Genel Merkezi önünde protestolara devam ettiler.

 7- Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olayların ardından kaçarak Kamboçya’ya sığınan bir grup Uygur Türkü’nün Çin’e geri gönderildiği bildirildi.

 8- Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed El Hacı Hamud, İran’ın, Bağdat’ın protestolarına rağmen 4 nolu petrol kuyusunun işgalini sürdürdüğünü bildirdi.

20 ARALIK 2009


 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Gölbaşı’nda oluşturulan ‘TBMM 90. Yıl Ormanı’na fidan dikme töreninde, gazetecilerin “Kapatılan DTP’li milletvekilleri Mahmur Kampı’na gideceklerini söylediler” hatırlatması üzerine, “Eğer gerçekten bu arkadaşlarımız, Türkiye’de siyaset yapmak istiyorlarsa, Türkiye’ye, Türk halkına hizmet etmek istiyorlarsa; geçmişte yaşananları tekrar yaşamamak için bir nefis muhasebesi yapmalarında yarar olduğunu düşünüyorum. Daha başlangıçta bunlar yapılırsa kamuoyunun bu partiye olumlu nazarlarla bakması güç ve zor olur” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’da Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Makbule Ölçen Özel Eğitim Kurumu’nu ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de her 8 aileden birinde engelli var. Bu konu üzerine toplumda bilinç oluşturmak gerekir. Türkiye’de her konu suistimal edilebilir. Ama yardımlardan, bu haklardan kimseyi mahrum edemeyiz. Bütçeye ağır yükler getirmesine rağmen, bu işi devam ettireceğiz” dedi.
 Başbakan Yardımcısı Arınç AK Parti Manisa İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise “Sayın Baykal ve Bahçeli’ye sesleniyorum: AK Parti’yi hedef gösteriyorsunuz, başta Başbakan olmak üzere demokratik açılım konusunda çalışan siyasetçileri düşman gösteriyorsunuz. Biz, birbirimizin düşmanı değil, rakibiyiz. Bu ülkede siyaset yapan kimse bu ülkenin düşmanı değildir. Size düşen de bu saygıyı göstermektir” dedi.

 3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf  Denizli Gazeteciler Cemiyeti ve Denizli Ticaret Odası tarafından düzenlenen “1. Kristal Horoz Gazetecilik Yarışması” ödül töreninde yaptığı konuşmada, gazetecilerin kamunun hiç susmayan sesi olduğunu, büyük sorumluluk taşıdığını söyledi.

 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay Irak, Türkiye ve ABD’nin katılımıyla gerçekleştirilen terörle mücadele toplantısına katılmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında yaptığı açıklamada, PKK’nın Irak’taki varlığına son verilmesi amacıyla atılacak adımların ve yapılacak iş birliği konularının ele alındığı “Üçlü Mekanizma Toplantıları”nın 19 Kasım 2008’den beri devam ettiğini belirterek “PKK’nın Irak topraklarındaki varlığına tamamen son verilmesini istiyoruz” dedi. 
  Bakan Atalay başkent Bağdat’ta toplantı sonunda yaptığı açıklamada ise “Toplantıda PKK’nın tasfiyesine yönelik Türkiye, Irak ve ABD’nin ortak mücadelesine önemli katkıları olacak yeni somut tedbirler ve kararlar alındı. Her 3 ülke de PKK’nın tasfiyesine yönelik adımların yoğunlaştırılması konusunda kararlılıklarını bir kere daha vurgulamışlardır” dedi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “TOBB 1. Genç Girişimciler Kurulu Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, girişimcilik performansının artması gerektiğini belirterek “Tekno Girişim Sermayesi Desteği” adı altında yenilikçi fikirleri olan gençlere karşılıksız 100 bin TL’ye kadar hibe verdiklerini ve teknoloji merkezlerinde yer tahsisi  yaptıklarını belirterek, “2009 yılı Nisan ayında ilk başvuruları kabul etmeye başladık. Bugüne kadar 159 başvurudan 78’i uygun bulundu” dedi.

 6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bakanlıkça düzenlenen “Ulusal İstihdam Stratejisi Çalıştayı”na katılmak üzere gittiği Antalya’da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Dinçer, emeklilere yapılacak yardımlarla ilgili söylenen rakamların spekülatif olduğunu belirterek, bakanlık olarak bugüne kadar herhangi bir rakam telaffuz etmediklerini söyledi. Yeni yılda uygulanacak asgari ücretle ilgili tespit çalışmalarının da sürdürüldüğünü belirten Bakan Dinçer, komisyonun 28-29 Aralıkta bir defa daha toplanacağını bildirdi.

 7- Diyarbakır’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, demokratik açılımla ilgili olarak, “İnşa etmek için çaba sarf ettiğimiz barış, kardeşlik ve birlik projesini kendi menfaatine aykırı görenler var” dedi. Kürt meselesinin herkesin problemi olduğunu vurgulayan Bakan Eker, “Bu provokasyonlar açılımı engelleyemez. Bu projeden geri adım atmayız” dedi.

 8- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener Düzce’de partisinin il başkanlığının açılışından önce düzenlediği basın toplantısında, demokratik açılım çalışmalarına ilişkin, “Bugün gelinen nokta başlanan noktadan daha kötüdür. Demokratik açılım demokratik kapanışa dönüşmüştür” dedi. DTP’nin kapatılmasına da değinen Şener, halkın duyarlılıklarının göz ardı edildiğini belirtti.

 9- Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Suriye’nin başkenti Şam’da bir araya geldi. Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Medyadan Sorumlu Müsteşarı Buseyna Şaban görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “İki ülke arasındaki sorunların giderildiğini söyleyebiliriz” dedi.


21 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kuveyt’e hareket etmeden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuveyt'teki temaslarımda ülkemizle Kuveyt arasındaki ikili ilişkilerin mevcut durumunu gözden geçirerek başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere her alandaki işbirliğimizin daha da geliştirilmesinin imkanları üzerinde duracağım” dedi.

 2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Dış Türkler ve Akraba Topluluklar” adı altında bir başkanlığın kurulması ile Gümrük Müsteşarlığı teşkilatının yeniden yapılandırılması konusunun ele alındığını söyledi.  Sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin bürokratik dağınıklığını gidermek için yeni düzenlemeye gidileceğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, 15 günde elde edilen belgelerin şimdi 7 saniye içinde çözüme kavuşacağını kaydetti.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde Suriyeli gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Suriye bizim için Arap dünyasına açılan kapıdır. Avrupa’ya açılımda da Türkiye, Suriye için farklı bir kapıdır. Bunları en güzel şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

 4- Irak ziyaretini tamamlayarak yurda dönen İçişleri Bakanı Beşir Atalay Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Atalay, Irak heyeti ve sivil, askeri yetkililerden oluşan ABD heyetiyle yaptıkları ana komite toplantısında, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığına son verilmesi ve Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin ortadan kaldırılması amacıyla atılan adımların tamamının yeniden değerlendirildiğini söyledi.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının 2010 bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, 120 organize sanayi bölgesinin altyapı inşaatının tamamlandığını, bununla yaklaşık 800 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını söyledi.

 6- Resmi ziyaret amacıyla Kuveyt’e giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Emir Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah ile bir araya geldi. El Sabah, Cumhurbaşkanı Gül’e görüşme öncesinde “Kuveyt Yüksek Devlet Nişanı” sundu.

 7- Çevre faslının açılışı nedeniyle Belçika’nın başkenti Brüksel’deki AB Konseyi’nde düzenlenen hükümetlerarası katılım konferansına, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AB Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn katıldı.
 Rehn yaptığı açıklamada, AB’nin ciddi bir küresel oyuncu haline gelip gelemeyeceğinin Türkiye’ye davranış tarzıyla test edileceğini söyledi.

 8- Dünya Bankası, en son yaptığı anketlere göre, Türkiye’nin, Doğu Avrupa’da, küresel mali krizden en hızlı çıkabilecek ülke olduğunu açıkladı.

22 ARALIK 2009


  1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye gidişi öncesinde Esenboğa Hava Limanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’ün terörist Abdullah Öcalan’ın isteği doğrultusunda istifadan vazgeçtikleri açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Sayın Türk’ün yapmış olduğu bu açıklama bana göre çok talihsiz bir açıklama. Zira kendileriyle Meclis’teki grup odamda yaptığım görüşmede ‘Hiç bir zaman bizler illegal kişi veya örgütleri muhatap almayız. Sizler de bunu sahiplenmeyin’ diye kendilerine söylemiştik, ama ne yazık ki şu andaki süreçte böyle bir yaklaşım tarzını ben de doğru bulmuyorum” dedi.

 2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulunda 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek bir soru üzerine, Türkiye'nin kamu ve özel sektör olmak üzere dış borç stokunun 2002’de 129,5 milyar dolar, 2009 yılının ikinci çeyrek sonunda bu borcun 268,5 milyar dolar olduğunu kaydetti. Borç artışları değerlendirilirken, toplam borcun milli gelire oranlarının esas alınması gerektiğini söyleyen Bakan Şimşek, “Hangi veriye, hangi orana bakarsanız bakın, Türkiye borcunu azaltmıştır” dedi.

 3- Türkiye ile Suriye arasındaki 3. demir yolu geçiş kapısı olan Kilis’in Elbeyli ilçesine bağlı Çobanbey Tren İstasyonu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Suriye Ulaştırma Bakanı Yarob Süleyman Badr’ın katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Bakan Yıldırım, “1912 yılında Hicaz demir yolu güzergahına hizmet maksadıyla açılan ve 100 yıldır hiç bakım yapılmamış olan Çobanbey İstasyonu ile 56 kilometrelik Çobanbeyli-Karkamış hattının bakım ve onarımı tamamlanarak hizmet vermeye başladı” dedi.

 4- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Yüksek Öğretim Kurumu’nun katsayılar ile ilgili kararının tekrar iptal edilmesi halinde üniversiteye giriş sınavlarının en az 2-3 ay gecikeceğini belirterek, “Eğer imtihanları haziranda yapmazsak, eylül başında üniversitelerimiz açılamaz. En azından 1. sınıflarda ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir” dedi.

 5- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul’da düzenlenen “Kriz Sonrasına Hazırlanırken İşletmelerin Yol Haritası” konulu “Çözüm Ortaklığı Platformu’nun açılışında yaptığı konuşmada, 2007’de dünyada başlayan çalkantının bu yıl tavan yaptığını ve biraz daha süreceği yönünde beklentiler olduğunu ifade etti. Foreks piyasasının tamamen denetim dışı olduğunu söyleyen Akgiray, “Bugünlerde günlük hacim 3 milyar doları geçti. Binlerce insan parasını kaybediyor. Bunu düzenleme görevi SPK'ya verildi. Tahmin ediyorum Ocak ayının ilk 15’inde o düzenleme çıkar” dedi.

 6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Kuveyt’te gazetecilerin sorularını cevapladı. “Türkiye’nin içerideki görüntüsüyle dışarıdaki görüntüsü arasındaki farkın giderek açılmasını nasıl değerlendirdiği”nin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, kendi içinde güçlü olan bir ülkenin dışarıda da güçlü olacağını işaret ederek “Bu rahatsızlık büyürse dışarıdaki görüntümüzü de zedelemeye başlar. Bir ülkenin siyaseti çalkantılı olursa dışarıda başı dik temsil edilemez” dedi.
 Daha sonra Kuveyt Sanayi ve Ticaret Odası’nda düzenlenen Türk-Kuveyt İş Formu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında büyük bir iş yapma potansiyeli olduğunu belirterek, her alanda iş birliği yapılabileceğini söyledi.

 7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, Belçika’nın başkenti Brüksel’de çevre faslının açıldığı törenin ardından yurda dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, AB yolunda reformları sürdürme ve Türkiye’ye uygulanan vize uygulamasını bitirme konusunda kararlı olduklarını söyledi. Bakan Bağış, “Önemli olan başlık açmak değil, reform yapmak. Türk insanının standartlarını yükseltmek. Zor olan çevre faslının açılması gibi” dedi.
 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da uçakta Türkiye gazetesine verdiği demeçte, İran konusunda bir gerilimin olması halinde herkesin kaybedeceği uyarısında bulunarak, “Gerilim bir tarafın kazanacağı, bir tarafın kaybedeceği bir süreç doğurmaz. Herkesin bunun farkında olması gerekir” dedi. Bakan Davutoğlu, İran’la ilgili gelişmelerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Biz geçmişte bu tür gerilimlerden hep kaybettik. Irak’a ambargo uygulandığında Irak’da biz de olumsuz etkilendik” dedi.

23 ARALIK 2009

 
 1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış internet ve yazılı basının temsilcileriyle bir araya gelerek, AB’ye yönelik iletişim stratejisi konusunda değerlendirmelerde bulundu, görüş ve önerileri dinledi.  Bakan Bağış, “AB, hükümetimizin en önemli projelerinden birisidir. Bir devlet projesidir” dedi.

 2- Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP’e üye 94 belediye başkanıyla 9 il genel meclisi başkanı BDP’ye katıldı.

 3- Tiyatrocu Cüneyt Gökçer Ankara’da yaşamını yitirdi.

 4- Belçika’da 1999’dan bu yana süren DHKP-C davasında karar alındı. Brüksel Temyiz Mahkemesi, 2006’dan bu yana firarda olan Sabancı Center suikastı zanlısı olan Fehriye Erdal’a 2 yıl hapis cezası verdi.

 5- Fener Rum Patriği Bartholomeos Milliyet gazetesine verdiği röportajda, Ruhban Okulu’nun açılmamasının Patrikhane’nin geleceğini tehlikeye attığını belirterek, “Diğer ülke kiliselerine kimi tayin edeceğim” dedi.

 6- Suriye’de temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Başbakanı Naci Itri ile birlikte “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği” toplantısına katıldı. Başbakan Erdoğan açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Suriye arasındaki pek çok sorunun çözüme kavuşturulduğuna dikkat çekerek, Suriye’yi Ortadoğu’ya açılan bir ticaret kapısı olarak gördüklerini söyledi.
 Daha sonra Başbakan Erdoğan, daha sonra Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasında 51 anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

 7- Azerbaycan’da belediye başkanı ve meclis üyeliği seçimi yapıldı.

24 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Noel Bayramı’ nedeniyle yayımladığı mesajında, “Camilerin, kiliselerin ve havraların yan yana varlıklarını ahenk içinde sürdürdükleri, birçok inanışa ev sahipliği yapan Anadolu toprakları, asırlar boyunca farklı kültür ve dini inançlara sahip insanları dostluk, kardeşlik, içten sevgi ve birlik hisleri etrafında kaynaştırmıştır. Tüm vatandaşlarımız, tarihin en güç dönemlerinde dahi barış, hoşgörü, karşılıklı saygı ve anlayış gibi ilke ve değerleri daima yücelten milletimizin eşit ve şerefli fertleridir. Millet hayatının her türlü tecellisinde, hak ve ödevlerde, nimet ve külfetlerde ortak olmuşlardır” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Televizyon Yayıncıları Derneği üyelerini kabulünün ardından, kendisine yönelik suikast ve askerlerce takip edildiği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Oturduğu apartmanın önünde şüpheli görüldüğü için gözaltına alınan iki subayla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) “İki asker bilgi sızdıran bir personeli izlemek için oradaydı” açıklamasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “TSK içinde böyle bir yanlış yapacak kimsenin olmadığına bütün gönlümle inanmak istiyorum” dedi.

 3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Ekonomik krizin yoğun hissedildiği Dubai’de hükümet ve özel sektör temsilcileriyle görüşeceklerini belirten Bakan Çağlayan, “Onlara, sizin yanınızdayız, müteahhitlik hizmetlerine, yatırımlarımıza ve ihracatımıza devam edeceğimizi söyleyeceğiz” dedi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile düzenlediği koordinasyon toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türk dış politikasının hem çeşitlendiğini hem de büyük bir derinlik ve yoğunluk kazandığını belirterek, “Öbür taraftan da AB, Türkiye’nin stratejik hedefi olmaya devam ediyor” dedi.

 5- İnteraktif eğitim yazılımı Vitamin’in öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz kullandırılmasına yönelik protokol Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından imzalandı. Bakan Çubukçu imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bilgisayar teknolojilerinin gelişmeler karşısında çok hızla eskidiği göz önüne alındığında, bu laboratuarların sürekli kullanıma açık tutulmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

 6- Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, 16’sı kapatılan DTP’den eski ve yeni belediye başkanı 33 kişinin gözaltına alınmasının ardından, eski DTP’li milletvekilleriyle birlikte Demokrasi ve Barış Partisi İl Başkanlığı önünde düzenlediği basın toplantısında, “Tasfiye süreci bu şekilde devam ederse çok açık ve net söylüyorum. Gün gelecek elinizi uzatacak tek bir insan bulamayacaksınız” dedi.

 7- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB’da düzenlenen ECO Ticaret ve Sanayi Odası toplantısında yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde Sarp Sınır Kapısı’nın Gürcistan tarafını modernize etmeyi ve işlemleri hızlandıracak bir “Ortak Kapı Modelini” hayata geçirmeyi planladıklarını, bu konudaki deneyimlerini ECO bölgesindeki dostlarıyla da İpek Yolu Projesi kapsamında paylaşmaya her zaman hazır olduklarını söyledi.

 8- Nabi Şensoy’dan boşalan Washington Büyükelçiliği’ne Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Namık Tan getirildi.

 9- Türkiye’ye gelen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Esenboğa Hava Limanında yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta, müzakerelerde gelinen aşamayla ilgili olarak birçok konunun tartışıldığını, ancak kendilerini referanduma götürecek noktada olmadıklarını söyledi. Başbakan Eroğlu ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.
 Öte yandan Özgürgün, GKRY lideri Dimitris Hristofyas’ın, Beşparmak dağındaki KKTC bayrağını “hilkat garibesi’ olarak nitelemesine ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bu hakaret, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkına yönelik ne denli tahammülsüz ve düşmanca bir politika güttüğünü açık ve net bir şekilde bir defa daha gözler önüne sermektedir. Hristofyas, Kıbrıs Türk halkından özür dilemelidir” dedi.
 
 10- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Egemen Jura gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kazakistan’ın medeniyetler arası ittifak için birlikte mücadele edeceğini söyledi.

 11- Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), ABD Başkanı Barack Obama’ya gönderdiği mektupta, ‘ülkede alarm verici boyutlara ulaşan İslam karşıtı nefrete’ karşı harekete geçme çağrısında bulundu.


25 ARALIK 2009


 1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İnönü’nün ölümünün 36. yıldönümü için düzenlenen törenden sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Başbuğ, TSK’ya yönelik asimetrik harekatla ilgili bir soruya “Ümitliyim. Sorumluluk taşıyan makamların çaresizlik içinde olma hakkı yoktur” dedi.

 2- Van Askeri Mahkemesi, 8 askerin yargılandığı Dağlıca baskınıyla ilgili kararını açıkladı. Er Ramazan Yüce, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılırken diğer askerlere verilen cezalar ertelendi.
 
 3- Türkiye’ye gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, Ermeni işgali altındaki Azeri topraklarıyla ilgili Minsk Grubu’nun çalışmaları, Afganistan ve ortak enerji projeleri gibi konular ele alındı. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Davutoğlu, “İki ülke, meselelerini birlikte ele alır ve tek bir perspektifte olaylara bakar. Onun için tek millet, iki devlet ifadesi vardır” dedi.

 4- İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, zenginleştirilmek üzere yurtdışına gönderilmesi öngörülen uranyumun Türkiye üzerinden gönderilebileceğini söyledi.

 5- Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Hilıe kentinde önceki gün meydana gelen Şiilere yönelik bombalı saldırıda, 105 kişi öldü.      

26 ARALIK 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlıkta Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile gerçekleştirdiği zirvenin ardından Milli Güvenlik Kurulu üyesi bakanlarla değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda, başta demokratik açılım olmak üzere, son dönemde meydana gelen sokak eylemleri, DTP’nin kapatılması ve sonrasında yaşanan gelişmeler ve Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiaları değerlendirildi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Caferi İnancını Tanıtma Derneği’nce yapılan Evrensel Aşure Matem Merasimi’nde yaptığı konuşmada, bizi ayırmak, bölmek isteyen tuzaklara düşmeyeceğiz” dedi.

 3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin 125. yıldönümü dolayısıyla İstanbulda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, deniz ülkesi olan Türkiye’nin kara sınırlarının üç katı uzunluğunda yani 8 bin 484 kilometre kıyısı bulunduğuna işaret ederek, 2003’ten itibaren karasuların ve sahillerin imkanlarını halkın hizmetine sunmak ve deniz taşımacılığı ve balıkçılığı geliştirmek için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

 4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, MÜSİAD GİK toplantısında yaptığı konuşmada, sağlık harcamalarının 2010’da 12.7 milyar liraya ineceğini belirterek “Sürdürülebilir sağlık hizmeti için çalışıyoruz” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti genel merkezinde düzenlenen “MHP Siyaset ve Liderlik Okulu Birinci Dönem Sertifika Töreni”nde yaptığı konuşmada, partinin ve kadrolarının siyasal mücadele alanı dışında başak emeller uğruna israf edilmesine, geleceklerinin başka istikametlere sürüklenmesine asla göz yummayacaklarını belirterek, “Onun için sokak değil okul, çatışma değil siyaset, kavga değil iktidar” dedi.

 6- Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak’la İran arasında ihtilaf konusu olan Fekke bölgesindeki petrol kuyularının 2006’dan beri ihtilaflı olduğunu söyledi. Öte yandan, İran ve Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin sınırdaki vize uygulamasını kaldırma konusunda anlaştığı bildirildi.


27 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül restorasyonu tamamlanan Ankara Valiliği tarihi binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ulus’ta başta Meclis binası olmak üzere Mimar Kemaleddin’in diğer eserlerinin Cumhuriyet ruhunu yansıttığını belirterek “Tarihi eserleri gölgeleyen binaların yıkılması, bu tür yapıların temizlenmesi gerekiyor. Ankara’nın ruhu ve kimliği mutlaka görülmeli” dedi.

 2- Büyük Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 90. yıl dönümü, Dikmen Keklikpınarı’nda düzenlenen ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de katıldığı törenle kutlandı. Başkan Şahin törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin milletin esaret zincirini kırarak kendi kaderine hakim olmak için başlattığı yürüyüşün önemli köşe taşlarından biri olduğunu ifade etti.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül de yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, 27 Aralık 1919’da Ankaralıların ve civar illerden gelen binlerce insanın coşkulu karşılayışlarının, Atatürk ve arkadaşlarına büyük cesaret, moral ve güç verdiğini vurguladı.

 3- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, küresel ve ulusal ölçekte önemli bir süreçten geçildiğini, bütün dünyanın  2. Dünya Savaşı sonrası en büyük ekonomik krizi yaşadığını belirterek “2010 bütçemiz küresel krizden çıkış bütçesi olarak hazırlandı. Bütçe görüşmeleri sırasında, Türkiye ekonomisine ilişkin karamsar, moral bozucu bir tablo çizilmek istendiğine şahit olduk” dedi.
 Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda da bulunan Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak “Hukuk sistemi, ak ile karayı ortaya çıkarıyor.” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Diyarbakırspor’a Destek Gecesi’nde yaptığı konuşmada, belediye başkanlığı döneminde geldiği bu ille başbakan olduktan sonra da gönül bağının sürdüğünü söyledi.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçeht Muttaki ve ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Jim Jones ile telefon görüşmesi yaptı. Bakan Davutoğlu’nun Muttaki ile görüşmesinde, bölgede İran ile birlikte yürütülmesi öngörülen ekonomik projelerle, İran’ın nükleer programına yönelik gelişmeler ele alındı. Bakan Davutoğlu’nun Jones ile yaptığı görüşmede de İran’ın nükleer programının yanı sıra Ocak ayında Türkiye’de yapılması planlanan Türkiye-Pakistan-Afganistan Zirvesi ile Afganistan`a komşu ülkeler toplantısına ilişkin hazırlıklar ve Afganistan’daki iç siyasi süreç ele alındı.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te yaptığı açıklamada, küresel ekonomik kriz sebebiyle son 4 çeyrekte Türkiye ekonomisinin bir takım sıkıntılar yaşadığını belirterek “Ama çıkış başlamıştır. Ekimden itibaren sanayi üretimi artışa geçmiştir. Kasım ayında bayram vs. tatilleri nedeniyle ekonomi biraz etkilenmiştir, onlar mevsimseldir. Ama göreceksiniz Aralık ayında ihracat yeniden şahlanacak, sanayi üretimi yukarı doğru çıkmaya devam edecektir. Kapasite kullanımı da aynı şekilde” dedi.

 6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı açıklamada, 2010 yılı için ihracat hedeflerinin 111 milyar dolar olduğunu söyledi. Yaşanan krizin ihracatçıları bu yıl olumsuz etkilediğini, 2009’un son çeyreğindeki toparlanmanın önümüzdeki yıla pozitif bakmalarına sebep olduğunu söyledi.

 7- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Nisan 2010’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kıbrıs müzakerelerini durduracaklarını açıklayarak “Müzakerelerin seçimlere kurban edilmesinden endişeleniyoruz” dedi.

 8- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başlamasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, İsrail’in Gazze’yi ablukasının kabul edilemez olduğunu belirterek “Gazze’ye insani yardım malzemelerinin kalitesi ve miktarı yetersiz, geniş çaplı ekonomik ve yeniden yapılanma faaliyetleri felç olmuş ve Gazze halkı temel insan haklarından mahrum kalmış durumda” dedi. Ban Ki-mun mesajında, Hamas’ı da şiddete son vermeye ve uluslararası hukuka saygı göstermeye davet ederek, Filistinlilere birlik çağrısında bulundu.

28 ARALIK 2009


 1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantının ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde, “Ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliği ve huzurunu hedef alan terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulanmıştır. Çağdaş demokrasi ve hukuk ilkeleri çerçevesinde vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven bir defa daha teyit edilmiştir” denildi.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Gazze’ye yönelik saldırıların 1. yıl dönümü nedeniyle Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Gazze, Ortadoğu’da bir mayın gibi. Abluka sürdükçe her an gerilim tırmanabilir. Türkiye olarak biz, taraflara çağrıda bulunuyoruz. Abluka kalkmalı ve barış sürecinin önü açılmalı” dedi.

 3- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan başkanlık görevine başlamasının ikinci yılını değerlendirdiği basın toplantısında, Türkiye’nin 200 üniversiteyi kaldırabileceğini, bu kapsamda vakıf üniversitelerinin dışında özel üniversite kurulmasına da izin verilmesi gerektiğini söyledi.

 4- Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu Kızılay Meydanı’nda 2 haftadır eylem yapan TEKEL işçilerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yetimin hakkını kimseye yediremem” sözünü hatırlatarak, “Başbakan Erdoğan ideolojik hareketler demişti, bizim ideolojiyle işimiz yok. Tekel işçisi yatarak değil, çalışarak para kazanmak istiyor. Başbakan Erdoğan işçilerin kendisine düşman olmadığını anlamalı” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün Almanya’nın Duisburg kentinden yayın yapan ATV Avrupa televizyonunda katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. AK Parti döneminde 55’e yakın mafya türü örgütlenmenin çökertildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu geçmiş dönemlerde olmamıştı. Ne emniyet güçleri böyle bir güvenle yola çıkıyorlardı ne de yargı bunların hakkından geliyordu. Ama bu dönemde siyasi irade güvenlik güçlerinin ardında bütün gücüyle durdu ve çıkar amaçlı suç örgütleri ve mafya tipi örgütlenmeler çökertildi. Artık Türkiye’de bunların tekrar neşvü nema bulması mümkün değil” dedi.

 6- Güney Kıbrıs’ta bulunan AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak’ta devralacak olan İspanya Başbakanı Jose Rodriquez Zapatero Rum Yönetimi lideri Dimitris Hıristofyas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Tek devletli çözüme dayanan bu diyaloğ sürecinin, BM’nin belirlediği ve AB’nin temellerine dayanan yolda devam etmesini arzuluyoruz” dedi.

 7- İran’da muhalif protestocular ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 15’e yükseldi.


29 ARALIK 2009


 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin Ankara’da düzenlediği “2009 Turgut Özal Ödülleri” töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bugün parasıyla, pasaportuyla, devletiyle, devletinin gücüyle gurur duyduğunu belirterek, “Her şeyden önemlisi bugün Türkiye artık gündemi belirlenen bir Türkiye değil, gündem belirleyen bir ülke olarak tarih sahnesinde yerini alıyor” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis’te Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve işçi temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, mağdur olan Tekel işçilerinin, işsiz kalma konusunda telaşlanmalarını anlamadan “yan gelip yatanlara, para vermiyoruz” dediğini hatırlatarak Baykal, hükümetin yeni anlayışa gireceğini umut ederken, Başbakan Erdoğan’ın hayal kırıklığı yarattığını belirtti.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24’te katıldığı programda soruları cevapladı. IMF’ye OVP’nin detaylarını gönderdiklerini belirten Bakan Babacan, IMF ile müzakerelerin sürdüğünü, tamamıyla anlaşmaya varılması halinde bunun açıklanacağını ifade etti. IMF ile yapılacak olası bir anlaşmanın, Türkiye'nin OVP’si ile uyumlu ve ekonomik büyümeyi destekleyecek bir program olacağına işaret eden Bakan Babacan, anlaşmanın yapılması halinde Türkiye'ye gelecek kaynağın, Merkez Bankasına rezerv olarak gideceğini söyledi.

 4- Danıştay 5. Dairesi, Adalet Bakanlığı müfettişlerine, hakim ve savcılar hakkında dinleme ve teknik takip yapma olanağı tanıyan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin 98. maddesinin (ç) bendinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı’nın AB hibe kredileriyle eğitim verdiği 80 gencin Ankara’daki sertifika töreninde yaptığı konuşmada, mesleki eğitime Türkiye’de ideolojik olarak bakıldığını ve eğitim gören gençlerin önünün kapatıldığını, katsayı engeli ile karşılaşan binlerce genç bulunduğunu belirterek “Mesleki eğitimi engelleyenler Türkiye’nin önünü kapatıyor” dedi.
 6- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatılan DTP’nin eski milletvekilleri Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Emine Ayna ve Selahattin Demirtaş’ın, “Terör örgütünün propagandasını yaptıkları” iddiasıyla haklarında devam eden davalar kapsamında ifadelerinin alınması için “günsüz zorla mahkemeye getirilmelerine” karar verdi.

 7- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak asgari ücreti tespit etti. Buna göre, 1 Ocak 2010'dan itibaren, 16 yaşından büyükler için brüt 729, net 577.01 lira, 16 yaşını doldurmamış işçiler için ise brüt 621, net 499.62 lira olarak belirlendi.


30 ARALIK 2009


 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” töreninde yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Özel Kuvvetler’de yapılan arama konusunda, “Her kurumda yanlış yapan olabilir. Kurumları haksız yere yıpratmayın. Özellikle TSK’ya lüzumsuz yakıştırmalar yapılıyor. Bunlar yanlış şeyler” dedi.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, merkezi yönetim bütçe ve kesin hesap kanunları ile ikinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterlerde yapılmasını öngören kanunun da aralarında bulunduğu 4 kanunu onayladı.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Belçika Başbakanı Yves Lterrne ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Belçika’nın Temmuz ayında AB dönem başkanlığını devralacağını hatırlatarak, “Belçika’nın bu dönemde AB müzakere süreci çerçevesinde ahde vefa ve hakkaniyet ilkelerine sadık kalarak yapıcı çalışmalar yapacağına inancımız tamdır” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş”te, “2010 yılını Türkiye’nin krizin etkilerinden tamamen arınacağı, büyüme enerjimizin yeniden artacağı, insanlarımızın yaşadığı sıkıntıların adım adım ortadan kalkacağı bir yıl olarak görüyoruz” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, NTV televizyonunun sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, eski DTP’lilerin ifadeye çağrılması konusunda ayrımcılık yapılmadığını belirterek “Hukuku siyasete değil, siyaseti hukuka uyduralım” dedi.

 4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) temaslarının ardından yurda dönüşte uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, BAE Başbakan Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı İşlerinden Sorumlu Bakan Bin Zayerd El Nahyan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Bakan Çağlayan, BAE’de yapılacak 30 milyar dolarlık demiryolu yatırımları için Türk şirketlerinin davet edildiğini söyledi.

 5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, AB sürecinde öncelikle siyasi sıkıntıların aşılması gerektiğini belirterek, AB’den beklentinin Türkiye’ye yönelik taahhütlerine sadık kalması olduğunu söyledi.
 6- Diyarbakır 6. Ağır Mahkemesi’nce görülen  davada, terör örgütü  Hizbullah üyesi olmak ve çok sayıda insan öldürmek suçundan yargılanan 33 sanıktan 16’sına müebbet hapis cezası verildi.

 7- Diyarbakır’da PKK ve KCK’ya yönelik operasyonlar protesto edildi.

 8- Irak’ta meydana gelen çifte intihar saldırısında, 30 kişinin öldüğü ve aralarında Anbar vilayetinin de bulunduğu 100 kişinin yaralandığı bildirildi.

31 ARALIK 2009
 

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, 2009 yılının acı ve tatlı hatıralarıyla geride bırakıldığını, umutlar canlı tutularak yeni bir yıla girildiğini belirterek "Kurumlar arasında uygulamalardan doğan rahatsızlıklar veya yanlış yapanlardan kaynaklanan sorunlar bulunabilir. Sorunların aşılması konusunda güven ortamının korunmasının, sağduyunun hakim olmasının, uzlaşma, işbirliği ve diyaloğun sürdürülmesinin öneminin altını çizmekte fayda görüyorum" dedi.

 2- Anayasa Mahkemesi’nin, DTP’nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla birlikte Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekillikleri düştü. Gerekçede, bir partinin, terör söylemlerini destekleyen, zemin hazırlayan ve meşrulaştırmaya çalışan açıklama ve eylemde bulunmasının demokratik hiçbir sistemde koruma göremeyeceği vurgulandı. Partinin, terör örgütü ve Abdullah Öcalan ile siyasi, ideolojik yönden bağlılığı bulunduğu belirtildi.

 3- Danıştay 13. Dairesi, Tekel’e ait İstanbul Kartal’daki yaklaşık 300 dönümlük arazinin Maliye hazinesine bedelsiz devrine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

 4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2009 yılını değerlendirdiği basın toplantısında, Türkiye’nin dış politikasında eksen kayması olmadığını belirterek, Türkiye gibi aynı anda bir çok bölgeye aidiyeti olan bir ülkenin tek boyutlu bir yaklaşım benimsemesinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

 5- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununda çözümsüzlüğün artık sürdürülebilir bir durum olmadığına işaret ederek, çözümün 2010’da elde edilmesi için hızlandırılmış, yoğun müzakerelerde bulunacaklarını söyledi.

 6- Afganistan’da bir Amerikan üssünde düzenlenen intihar saldırısında, CIA için çalıştıkları bildirilen 8 Amerikalı öldürülürken, bir diğer bombalı saldırıda da 4’ü asker, 1’i kadın gazeteci 5 Kanadalı hayatını kaybetti. Her iki saldırıyı da Taliban üstlendi.