12.1.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2010


1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer düzenlediği basın toplantısında, emeklilerin maaş artış oranları ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, 4C kapsamında bulunan işçilerin şartlarının da daha olumlu hale getirildiğini bildirdi.

2- Pakistan’ın Batı Serhat eyaletinde bir voleybol maçında düzenlenen intihar saldırısında, 88 kişinin öldüğü bildirildi.

3- ABD Bölge Yargıcı Ricardo Urbina Irak’ın başkenti Bağdat’ta, ABD Dışişleri Bakanlığı konvoyunu korurken ateş açarak 14 Iraklı sivili öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan “özel askerlerin” davada geçen ifadelerini idari bir soruşturma sırasında verdiklerine hükmederek davayı düşürdü.

4- Hong Kong’da binlerce gösterici, demokrasi ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Çinli muhalif Liu Siaobo’nun serbest bırakılması için yürüdü.


2 OCAK 2010

 1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Afyonkarahisar’da gazetecilerin kendisine yönelik suikast iddialarıyla ilgili soruları üzerine, “Ben Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğuna, hakimlerimizin, savcılarımızın ve kolluk kuvvetlerimizin yasalar çerçevesinde kendilerine düşen görevi en güzel şekilde yerine getireceğine inanıyorum. Medya da bilgi kirliliğine yol açabilecek, sadece ortada konuşulan dedikoduları veya buna yönelik yeni senaryoları gündeme getirmekle görevini yaptığını zannetmesin. Doğru bilgilendirmeye çalışsın” dedi.

 2- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’daki Tarihi İç Kozahan’ın restorasyonuna ilişkin protokolün imzalanması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hükümet olarak Türkiye ve dünyada 5 binin üzerinde tarihi eserin restorasyonu için çalıştıklarını belirterek, ecdat yadigarı eserlere sahip çıkmanın herkesin görevi olduğunu söyledi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya Milli Petrol Şirketi Petrobras ortaklığında, Karadeniz’de yapılacak ultra-derin sondaj operasyonlarına ilişkin İstanbul’da düzenlendiği basın toplantısında, global enerji kaynakları açısından bakıldığında bir ithalat ülkesi olan Türkiye’nin mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir düzeye gelmesi gerektiğini belirterek, “Petrol ve doğal gazın hemen hemen yüzde 90’ını dışarıdan temin ediyoruz. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, şu anda töreninde bulunduğumuz ve yerli kaynak haline dönüştürmeye çalıştığımız petrol ve doğal gazla alakalı çalışmalarımızdır” dedi.

 4- Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu Anadolu Ajansına verdiği demeçte, Türkiye’deki dini azınlıkların eşit vatandaşlar olarak eşit haklara sahip olduklarını belirterek, “Din adamlarının eğitimi ve tayini, din hizmetlerinin ve ibadetlerinin ifası açısından hiçbir inanç grubunun sıkıntısı olduğunu pek düşünmüyorum ama varsa giderilmeli” dedi. Bardakoğlu, Ruhban Okulunun da din özgürlükleri kapsamında çözülmesi gereken bir konu olduğuna dikkati çekerek, “Din özgürlükleri bağlamında bu konular rahatlıkla konuşulup çözülebilir” dedi.

5- İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, İspanya’da yayınlanan ‘La Razon’ adlı gazeteye yaptığı açıklamada, AB’nin Bir Hıristiyan kulübü olmadığını, tam tersine farklı dinlerin yaşandığı, çoğulcu bir yer olduğunu söyledi. “Türkiye, bu kulübün (AB) üyesi olabilir mi?”sorusuna karşılık Garrido, “Elbette, üstelik Türkiye'nin İslam dünyasıyla olan diyalogu AB’ye büyük güç verir” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için gittiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “İşbirliğimizin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve konsolosluk alanlarında daha da ilerletilmesi için atılabilecek adımları değerlendirdik. Kendisine son dönemde diğer bazı bölge ülkeleriyle geliştirmekte olduğumuz ‘stratejik işbirliği mekanizmaları’ hakkında bilgi verdim. İkili işbirliğimizin bu mekanizmalar ile ilişkilendirilerek genişletilmesi arzumuzu dile getirdim” dedi.
El Faysal da yaptığı konuşmada, yapılan görüşmelerde bölge barışı için bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirterek, Filistin, Suriye, Irak, Afganistan, Yemen sorunlarının gündemde olduğunu ifade etti. El Faysal, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkiler ve ekonomik yatırımlara daha da ivme kazandırılması için ortak işbirliği konseyinin kurulmasının gerekliliği üzerinde durulduğunu söyledi.


      3 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin AB üyeliği süreci hakkında Kriter Dergisi’ne yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin AB’ye üyelikte kararlı olduğunu belirterek “Ancak AB tarafından yapılan bazı açıklamalar ve tavırlar Türkiye’de tepki alıyor ve şevkimizi kırıyor” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Pakistan’ın kuzeybatı sınır eyaleti Serhat’a bağlı Lakki Marwat’ta düzenlenen saldırıyla ilgili Pakistan Başbakanı Seyid Yusuf Rıza Gilani’ye gönderdiği taziye mesajında,  “Dost ve kardeş Pakistan halkı ve hükümetiyle terörizme karşı mücadelede tam bir dayanışma içerisinde olduğumuzun altını bir kez daha çizmekte yarar görüyorum” dedi.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Malatya Valisi Ulvi Saran’ı ziyaretinde AB süreciyle ilgili bilgi verdi. Bakan Bağış, “Tabii ki AB üyesi bir takım büyük ülkeler, Türkiye gibi genç ve dinamik nüfusa, ekonomik potansiyele sahip bir ülkenin AB’ye üye olmasını geciktirmek isteyeceklerdir. Ama bize havlu attıramayacaklar. Onlar da istemedikleri halde Türkiye’nin üye olacağını çok iyi biliyor” dedi. Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Bakan Bağış, kapatılan DTP ile ilgili bir soru üzerine “Terörün siyasi kanadı olmaz. O kanat başka yere çarpar. Demokrasi, demokrasiye inananlar için güvenli bir limandır” dedi.

 3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2010 yılı bütçesine ilişkin 17 milletvekilinin 122 sorusuna yazılı yanıt verdi. Bakan Yıldız, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılık oranının yüzde 74,5 olduğunu açıkladı.

 4- Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş partisinin Kocaeli İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli ve zorlu bir dönemden geçtiğini söyledi. Açılım tartışmalarının ülkeye zarar verdiğini ifade eden Kurtulmuş, partilerin bu tartışmalarda ne yapmak istediğinin belirsiz olduğunu söyledi.

 5- İstanbul ve Eskişehir arasında karşılıklı sefer yapan iki yolcu treni, Bilecik’te çarpıştı. Makinistlerden birinin öldüğü kazada 14 kişi yaralandı.

 6- Türkiye’de bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada, İstanbul’da Türk-Japon ortaklığıyla yapımı devam eden Marmaray Projesi’nin Üsküdar’daki şantiyesini gezerek brifing aldı. Okada, İstanbul’daki incelemelerinin ardından  Ankara’ya geldi.

 7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Riyad’daki temasları çerçevesinde Suudi Arabistan Kralı Abdullah tarafından kabul edildi. Görüşmede, Suriye-Lübnan ilişkileri, İran’ın nükleer dosyası ile ilgili Türkiye’nin çabaları, Körfez ülkeleri ile Türkiye formu KİK konuşuldu. Türkiye ile Suudi Arabistan savunma anlaşmasının da gündemde olduğu ve bu konuda çalışmaların sürdüğü ifade edildi. Bu arada Türkiye’nin Mekke-Medine arasındaki hızlı tren projesine dahil olmak istediği ifade edildi.
 Temaslarının ardından yurda dönen Bakan Davutoğlu, Türkiye ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini vurgulayarak, “Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerini, Arap dünyasındaki ilişkiler bakımından en önemli ayak olarak görüyoruz” dedi.

 8- Gazze halkına destek olmak üzere İngiltere’den yola çıkan ve Mısır’ın izin vermemesi üzerine Suriye üzerinden Gazze’ye ulaşmaya çalışan “Filistin’e Yol Açık” konvoyundaki 200 araç ve 12 kişi için, Türkiye’den Ro-Ro gemisi gönderildi. Suriye Ulaştırma Bakanı Süleyman Yarob Bedr, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı arayarak “Türkiye’nin gösterdiği çaba için memnuniyetlerini” bildirdi.

 9- Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Hamas’ın Şam’da yaşayan Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Suudi yetkililerle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Batı Şeria’da iktidarda olan El Fetih ile uzlaşmaya varılmasının son aşamasında olduklarını, uzlaşmanın Kahire’de imzalanmasında görüş birliği içinde olduklarını kaydetti. Öte yandan El Fetih, Meşal’in, “Filistinliler arasında bir anlaşmaya çok yaklaştıkları” yolundaki sözlerine tepki gösterdi.

 10- Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, İran’ın, nükleer takas konusunda teklifinin batılı ülkeler tarafından bu ay sonuna kadar kabul edilmemesi durumunda “kendi nükleer yakıtımı yaparım” dediğini hatırlatarak, böyle bir ültimatomun kabul edilemeyeceğini söyledi. Hammer, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) önerisinin yeterli olduğunu ifade etti.

 11- İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, “Yemen ve Somali’de artan terör tehdidiyle mücadele için Birleşik Krallık ve ABD’nin ortak çabalarının yoğunlaştırılmasına karar verildiği ve bu girişimlerden birinin Yemen’de polisin terörle mücadele polis birimine maddi destek vermek olduğu” kaydedildi. İngiltere, 2011 yılında Yemen’e 161 milyon dolarlık yardım yapacağını da duyurdu.
 Öte yandan ABD, El Kaide’nin tehditleri sebebiyle Sana’daki Büyükelçiliğini  kapattı.
 12- 70 bin kişinin ölümünden sorumlu tutulan eski Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori’nin  25 yıl hapis cezası kesinleşti. Fujimori’nin önceki ay yaptığı itirazı değerlendiren Yüksek Mahkeme, devlet başkanının 1990-2000’deki yönetimi sırasında insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

4 OCAK 2010

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milliyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de kurumlar arası çatışma olmadığını, demokrasi ve hukuk açısından bir normalleşme, bir değişim sürecinin yaşandığını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Alışveriş Merkezleri, Büyük Mağazalar ve Zincir Mağazalar Kanun Tasarısı, demokratik açılım, IMF ve AB ile ilişkiler ve Tekel işçilerinin durumu ele alındı.
Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Biz hükümet olarak baştan beri Türkiye’nin AB üyeliğini çok önemsedik ve kanunla ilgili çok önemli yasal ve yapısal düzenlemeyi gerçekleştirdik. Tam üyeliğin hem Türkiye’nin hem AB’nin yararına olacağına inanıyoruz” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İkinci Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, dünyanın büyük bir reform ihtiyacıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “İşte tam bu ihtiyacın merkezinde Türkiye’nin olağanüstü önemli coğrafyası ve tarihi var. Diplomatik geleneğimiz çok köklü bir geleneğe dayanıyor. Bizim birikimimiz, dünyadaki 5-6 ülkeyle kıyaslanabilir, diğer ülkelerle değil.” dedi. 

 4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında, Varlık Barışı’nın geçici sonuçlarını açıkladı. Varlık Barışı uygulaması kapsamında yaklaşık 64 bin beyanname verildiğini ve toplam 47.3 milyar liralık beyanda bulunulduğunu bildirdi.

5- Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet  Büyükelçi ile birlikte Dış Ticaret Müsteşarlığında düzenlediği basın toplantısında, ihracat verilerini açıkladı. Bakan Çağlayan, 2009’da 101 milyar 629 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı açıklamada, komşu ülkelerle geliştirilen iyi ilişkilerin turizmi çok desteklediğini belirterek, “Yakın bir gelecekte Bulgaristan ve Yunanistan ile vizesiz gelip gidebileceğimiz bir ortam olacağını, olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

7- TÜİK, 2009’da tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 6.53, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 5.93 arttığını açıkladı.

8- Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı Adli Müşavirliğinin kozmik odalardaki aramanın durdurulması için yaptığı başvuruyu reddetti. Mahkeme gerekçesinde, “Devlet sırrı nedeniyle arama yapılmaması ‘suç delilini gizleme ve failleri soruşturmadan kurtarma’ sonucunu doğurabilir, bu da ilgili kurumun zan altında kalmasına neden olabilir.” dedi.

9- Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin 120. yılı nedeniyle “Japonya Yılı” etkinliğini başlatmak için Türkiye’de bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Katsuya Okada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte ayrı ayrı görüştü. Bakan Davutoğlu ve Okada, İran, Irak, Ortadoğu ve Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri olmak üzere birçok küresel konuyu görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin Japonya’nın Afganistan için açıkladığı 5 milyar dolarlık yardım projesini desteklediğini ve bu projenin doğru zemine oturduğunu ifade etti.

10- Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Avusturya’da yayınlanan Wiener Zeitung’a verdiği mülakatta, “Türkiye’yi AB’nin müstakbel bir üyesi olarak görmüyoruz” dedi.
 11- Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halil Meşad, Cidde’de İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından kabul edildi. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan İhsanoğlu ve Meşal, Filistin-İsrail ve Filistinliler arasındaki sorunların çözümü için bir araya geldiklerini söylediler. Türkiye'nin Filistin-İsrail sorununun çözümünde rolü ve beklentileriyle ilgili bir soru üzerine Meşal, Türkiye'nin bölgedeki rolünün "çok büyük ve etkili" olduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sorundaki duruşunun kendileri tarafından "son derece takdirle" karşılandığını  ifade etti.

5 OCAK 2010

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Dışişleri Konutu’nda, yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarıyla yeni yıl yemeğinde bir araya geldi. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda öncelikle devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasının önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi amacıyla yapılacak yargı reformu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Özellikle, yargı hizmetlerinin daha kaliteli ve etkin şekilde sunulmasını sağlayacak çalışmaların, ilgili bütün tarafların katılımı ile gerçekleştirilmesinin yararı üzerine mutabık kalınmıştır” denildi.

 2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Meclis’in 90. Yıl Kutlamaları kapsamında, TBMM arşivindeki belgelerden oluşan ‘90. Yılda 90 Belge’ sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, ülkenin bölünmez bütünlüğüne kast eden kim olursa olsun, cebinde hangi nüfus kağıdını taşıyor olursa olsun, ülkenin birliğini bütünlüğünü ve devletin güvenlik güçlerini hedef alan herkesle bu ülkenin devleti, güvenlik güçleri mücadele eder. Türkiye, huzurun, sükunun içinde, bulunduğu bir ortamda kalkınmasını daha ileri hedeflere götürebilir. Özellikle iç barış, her şeyden çok daha önemlidir. Bunu sağlamak için başta hükümete, devlet erkini temsil eden tüm kurumlarımıza, TBMM’ye görevler düşmektedir. Bu görevler şu ana kadar layıkıyla yerine getirilmeye çalışılmıştır, bundan sonra da getirilecektir” dedi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2010 yılının ilk altı ayında en düşük SSK, BAĞ-KUR ve tarım emeklisinin maaşına yüzde 20,4, en yüksek emekli aylığına da yüzde 4,5 oranında artış yapacaklarını belirterek, “İlk altı ay için emekli aylıklarında en az 63, en yüksek 101 lira artış olacak” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Tekel işçilerinin eylemine de değinerek, “Bu eylemi bir kışkırtma vesilesi olarak görenlere, istismar edenlere, bu eylem üzerinden hükümeti hedef gösterenlere soruyoruz: Siz işçi, memur, dar gelirliler için ne yaptınız?” diye sordu. Erken seçim isteyen muhalefet partilerini de eleştiren Başbakan Erdoğan, “Her şey gayet başarılı şekilde yürürken, kalkıp da böyle bir ifadeyi ortaya atmak, Türkiye sevdası değil ancak Türkiye’ye karşı ben nasıl bir tuzak kurarım düşüncesidir” dedi.

 4- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde yapılan zamların hükümetin yanlış ekonomi politikaları ve seçim kazanmak uğrunda yaptığı israf olduğunu belirterek, “Bu zamların arkasında har vurup harman savuran AK Parti iktidarının yanlış uygulamaları, yanlış ekonomi politikası, yanlış maliye politikası temel unsur olarak yatmaktadır” dedi. AK Parti’nin uygulamalarının iç ve dış borçları da iki katının üzerine çıkardığını söyleyen Baykal, AK Parti’nin Türkiye tarihinin en çok kaynak kullanan iktidarı olduğunu söyledi.

 5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim’i kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Brezilya arasında bir stratejik işbirliği eylem planı oluşturulması üzerinde anlaştıklarını söyledi. Bulgaristan hükümetinden yapılan Türkiye karşıtı açıklamaları da değerlendiren Bakan Davutoğlu, Bulgaristan’ın Türkiye’den göç eden Bulgarların Türkiye’de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için tazminat talebinde bulunacağı yönündeki haberler üzerine, “tarihte yaşananların tek taraflı göç şeklinde cereyan etmediğini” söyledi. Bakan Davutoğlu, Türk-Bulgar dostluğunun devam etmesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu belirtti.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile PTT arasında imzalanacak protokole ilişkin imza töreni öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, işsizliğin önlenmesi amacıyla 2010 yılında mevcut istihdama ilave olarak alınacak bütün işçilerin sosyal güvenlik işveren payını hazine olarak ödeyeceklerini belirtti. Bakan Dinçer, kısa çalışma ödeneğinde 3 aylık süreyi 6 aya çıkararak, ödenek miktarını da yüzde 50 artıracaklarını ifade ederek, “Bunlar için kanuni değişiklik yapmamız gerekiyor. Çok kısa zaman içerisinde bu kanun değişikliklerini kamuoyunun gündemine getireceğiz” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, “100 Girişimciye 100 bin lira Hibe Desteği Programı” için başvuru süresinin 11 Ocak 2010 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Genç girişimcilere yönelik ilk defa 2009 yılında ‘Teknogirişim Sermayesi Desteği’ adı altında bir hibe programı hayata geçirdiklerini belirten Bakan Ergün, bu program ile eğitimli ve nitelikli gençlere, teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini ürüne dönüştürme imkanı sağladıklarını ifade etti.

 8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin arkası gelmeyen vaatlerine verilen millet desteğinin devam edip etmediğinin sınanmasının zamanı gelmiştir” dedi. Bahçeli, er ya da geç milletin hakemliğine gidileceğini belirtti.

9- Merkez Bankasının “aralık ayı fiyat gelişmelerinin” değerlendirildiği toplantıdan sonra yapılan açıklamada, kamu fiyat ayarlamaları ve baz etkileri nedeniyle yıllık enflasyonun ocak ayında da yükseleceği ancak temel enflasyon göstergelerinin düşük seviyelerini koruyacağının tahmin edildiği bildirildi. Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0,53 oranında yükseldi ve yıllık enflasyon 1 puan artarak yüzde 6,53 oldu.


                                                                                                                6 OCAK 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İkinci Büyükelçiler Konferansı’na katılan diplomatlarla Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasında, Türkiye’nin hem güçlü silahlı kuvvetleri, hem de demokrasisi olduğunu anlatarak,  “İşleri iyi giden, ekonomisi iyi giden, kendi içerisinde övüneceği şeyleri çoğalan bir Türkiye’yi dışarıda temsil etmek daha kolaydır” dedi. Bugün klasik diplomasinin anlamının değiştiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, büyükelçilerin yeri geldiğinde ekonomi müşaviri ya da özel sektör temsilcisi gibi hareket ettiğini vurgulayarak, bu toplantıların yararını dile getirdi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  Milli Eğitim Bakanlığının ‘Beş Yılda Beş Bin Öğrenci’ projesi kapsamında lisansüstü eğitim için yurtdışına gönderilecek öğrencileri bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, artık üniversitesi olmayan il kalmadığını, göçü de büyük ölçüde önlediklerini belirterek, “Mardin’de, Şırnak’ta, Hakkari’de üniversitelerimiz bu şehirlerimizin umudu, vizyonu haline geldi. Bu üniversitelerde inanıyorum ki barışın, ekonomik hareketlenmenin tohumları atılıyor. Belki bugün değil ama en geç yarın bunlar gerçekleşecek” dedi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal  Genel Merkez’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast hazırlığı iddiası üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ile Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığına arama gerçekleştiren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hakim Kadir Kayan’a gönderilen mermili tehdit mektupları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “Hakime mermi gönderilmesi üzüntü verici bir konudur. Asıl kaygı, üzüntü verici olan Türkiye’deki ortamın, artık her gün böyle olayların yaşandığı bir hale dönüştürülmüş olması. Umarım konu en kısa zamanda aydınlatılır” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış AB Genel Sekreterliğinde düzenlenen bir toplantıda seçim tartışmalarına değinerek, 2010’da seçim olmayacağını dile getirdi.

 5- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İkinci Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Arap Barış Girişimi'ne de işaret ederek bunun İsrail için büyük bir ödül ve fırsat olduğunu kaydetti. Abbas, "Ortadoğu'da barış gerçekleşirse, dünyadaki gerginlikler azalacaktır" diye konuştu. Abbas konuşmasında, Filistin’deki iç uzlaşının çok önemli olduğunu vurgularken Gazze’ye uygulanan ambargoların kaldırılmasını istediklerini ifade etti.

7 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay karargahında Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile haftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmede, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de hazır bulundu. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, “Görüşmede iç güvenlik konuları başta olmak üzere, gündemdeki diğer konular üzerinde de durulmuştur” denildi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İkinci Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükelçilerle, Vali Galip Demirel Vilayetlerevi’nde bir araya geldi. Türkiye’nin dış politikasında bir eksen kaymasının söz konusu olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye, içine kapanan, dünyaya sırt çeviren, enerjisini içeride heba eden bir ülke olamaz. Bu, Türkiye’ye yakışmaz. Çünkü Türkiye sıradan bir ülke değildir, ülkelerden bir ülke değildir” dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, Milli Birlik ve Beraberlik Projesi’nin içeriğinin son derece net ve belirgin olduğunu kaydederek, “Biz daha fazla demokrasi diyoruz, daha fazla hak ve özgürlük diyoruz, birlik ve bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi daha da geliştirelim diyoruz” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gazetecilere yaptığı  açıklamada, önümüzdeki 3 yılın borç stokundaki artışı geri döndürme yılı olacağını, bütçe açığının azalacağını söyledi. 2008’den bu yana 92 tane kredi notu düşüşü, 19 kredi notu artışı gerçekleştiğini anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, “Ancak Türkiye, kredi notu krizde iki kademe birden artış gösteren tek ülke oldu” dedi.

 4- Danıştay 8. Dairesi, okul servis araçlarının yaş sınırlamasını 12’den 20’ye yükseltilen ve araçta bulunması mecburi rehber personelin yaşı ve tahsil seviyesini düşüren hükümlerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

 5- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada, emeklilere yapılan maaş zammında şartları oldukça zorladıklarını, zammın 7.3 milyon emekliyi kapsadığını belirterek “Emekliler zammı hak etti. Ama maaşlar primle ilgili. Bağ-Kurlu, iyi prim ödememişse maaşının düşük olması normal” dedi. Bakan Şimşek, zamlar konusunda da “Bu, maktu vergi oranlarının enflasyon oranlarında güncellenmesidir” dedi.

 6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Çin Ticaret Bakanı Chen Deming ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ikili görüşmelerde özellikle madencilik, zeytinyağı, tekstil konusunda görüşmelere devam edildiğini belirterek, “Çin’den gelen alım heyeti Türkiye’den 1 milyar doların üzerinde bir alım yapacak” dedi. Deming ise “Sadece Çin’den değil bütün Asya’dan iş adamları gelmek istiyor” dedi.

 7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün bir grup gazeteciyle görüşmesinde, esnafa düşük faizli kredi için çalışma yapıldığını belirterek, Halk Bankasının bu yönde çalışma yürüttüğünü söyledi. KOSGEB üzerinden esnafa kredi verildiğini, bu faizin yüzde 75’inin karşılandığını ifade eden Bakan Ergün, “Bazı bankalar da rekabete girdi. Geri kalan yüzde 25 için de faiz uygulamıyor” dedi.

 8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü yandaşlarının başlattığı sokak eylemlerinin turizme şu ana kadar olumsuz bir etkisinin olmadığını belirterek “Biz Türkiye’yi sakinleştirmeye ve normalleştirmeye çalışırken, soğuk savaş devleti anlayışını savunanlar ile karşı istihbarat örgütleri sokakları karıştırıyor. Bir süre sonra bunun duracağını düşünüyoruz. Bu gerginlik süreklilik kazanırsa, sadece turizm açısından değil Türkiye’ye her anlamda zararı olur” dedi.

 9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin MYK toplantısında yaptığı açıklamada “Zamanında yapılması halinde 556 gün sonra, 17 Temmuz 2010’da, veya bugün olgunlaşmış siyasal sürecin zorladığı 2010 yılı sonbaharında yapılması muhtemel olan milletvekilliği genel seçimlerinde bugün itibariyle, tek başına iktidar hedefi ile yola çıkılmıştır” dedi.

 10- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık öneren Almanya Başbakanı Angela Merkel’e karşılık Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklediklerini açıkladı. Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini kesin olarak yerine getirmesi durumunda AB üyesi olabileceğine belirten Westerwelle “Türkiye’de de bu tür tartışmalar var. Bizde de var. Önemli olan atılan imzalar ve neyi kararlaştırdığımızdır. Türkiye’nin AB üyeliği herşeyden önce Almanya’nın çıkarınadır” dedi.
 Bakan Davutoğlu da Türkiye’nin AB sürecinde verilen sözlerin yerine getirilmesini içeren ahde vefayı Alman Bakanın dile getirmesinden mutluluk duyduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu ayrıca, Westerwelle ile Kıbrıs meselesinin Türkiye-AB ilişkilerinde engel teşkil etmemesi ve iki bakanlık arasındaki stratejik diyalog mekanizmasının bir an önce hayata geçirilmesi konularında mutabık kaldıklarını  açıkladı.

 11- İngiltere’nin AB İşleri Bakanı Christopher Bryant Fransız ‘Le Monde’ gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye entegrasyonunun Avrupa için “stratejik” olduğunu ve AB’nin genişlemesinin daha çok refah ve daha çok insan hakları anlamına geldiğini belirterek “Balkanlar ve Türkiye ile daha ileriye gitmemiz gerek. Türkiye’nin entegrasyonu, Avrupa için stratejiktir” dedi.

 12- Belçika’da Savcılık, terör örgütü DHKP-C üyeleriyle ilgili Brüksel Temyiz Mahkemesi tarafından geçtiğimiz ay verilen ve sanıkların aklanmasına veya salıverilmesine yol açan karara itiraz etmeyeceğini ve Yargıtay’a gitmeyeceğini açıkladı. Davada müdahil taraf olan Türk Devleti’nin ise kararı temyize götüreceği bildirildi. Mahkeme, DHKP-C ve üyeleriyle ilgili davayı 23 Aralık 2009 tarihinde sonuçlandırmış, 3 teröriste tecilli hapis cezaları vermiş, 3 teröristi suçsuz bularak beraat ettirmişti.
 
 13- Bulgaristan’da yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov hükümetin tepkisi üzerine “1913 yılından sonra Türkiye’den göç eden Bulgarların Türkiye’de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolara yakın tazminat isteneceği” yönündeki açıklamalarından dolayı özür diledi.

 14- “Filistin’e Yol Açık” Konvoyu, Refah sınır kapısından geçerek Gazze’ye ulaştı.

          8 0CAK 2010 

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı Teşkilat Eğitim Programı’nın açılışında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son günlerde erken seçim tartışmalarını dillendirmeye başladıklarını belirterek, anayasanın seçimlerin 4 yılda bir yapılacağını hüküm altına aldığına işaret ederek, 2007 seçimlerinin üzerinden henüz 1,5 yıl geçtiğini ve seçimlere 2,5 yıllık bir süre kaldığını söyledi.

2- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, “Her hafta cuma günleri yapılmakta olan haftalık basın bilgilendirme toplantıları, 2010 yılında ihtiyaç duyulan haftalarda yapılacaktır” denildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Anadolu Ajansına verdiği demeçte, kriz ortamının Türkiye ekonomisi için bir anlamda “stres testi” olduğunu belirterek, “Not artışları, krize karşı ekonomimizin göstermiş olduğu performans ve uyguladığımız politikaların başarısının bir teyidi olmuştur” dedi.

           4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Bağış, Almanya’nın AB’nin lokomotif ülkelerinin başında geldiğini belirterek, “Guido’nun hükümet kurma çalışmalarında hazırlanan koalisyon protokolünün içine, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin devam etmesiyle ilgili cümleleri koydurma konusundaki kararlılığı, 72 milyonun takdirini toplamıştır” dedi. Guido da Türkiye’nin önemini kavradığını ve AB üyeliğinin artık vazgeçilmez olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Ticari, Ekonomik ve Yatırım İşbirliği Forumu’nda yaptığı konuşmada, ihracatı artırmak için Çin’in 1.2 trilyon dolarlık ithalatını tek tek analiz ettiklerini belirterek, “Ben inanıyorum ki Türkiye bu dev ülkeye 100 milyar dolarlık mal satabilir” dedi.
 Foruma katılan Çin Ticaret Bakanı Chen Deming de ülkelerinde daha fazla işadamı ve Türk malı görmek istediklerini söyledi.

6- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay bir soru üzerine, demokratik açılım ile ilgili kanun tasarılarından birinin TBMM’de bulunduğunu, diğerlerini de gelecek hafta göndermeye başlayacaklarını belirtti.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında, yurt dışı ve yurt içinde görev yapan tüm büyükelçilerin katılımıyla yapılan, “Demokrasi, Güvenlik ve İstikrar: Dünyada ve Türk Dış Politikasında 2010’a Bakış” temalı İkinci Büyükelçiler Konferansı’nın ardından sonuç bildirgesi yayımlandı.
 Konferansta, “Küresel Güvenlik ve İstikrar” konusunda, global dengelerin tüm bileşenleri ele alınırken, güvenlik başta olmak üzere ekonomik, çevresel ve kültürel düzeylerde yaşayagelinen dönüşüm sürecinin tahlili yapıldı ve geleceğe yönelik öngörüler değerlendirildi.
 
 8- Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yargıtay’ın boş üyelikleri için yapılacak atamalar konusunda bakanlığın dayatma yapmadığı ve 11 kişilik kontenjan istediği haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 9- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, Okan Üniversitesinde düzenlediği basın toplantısında, yeni üniversiteye giriş sistemiyle ilgili açıklamalar yaptı. Yarımağan, “Değişen sadece sınav uygulamaları. Soru içeriklerinde ve soruların geldiği kaynak konularda ve derslerde hiçbir değişiklik ve hiçbir ek konu yok. Soru sayısı biraz fazla olacak. Yeni sistem öğrencilerin lehine” dedi.

10- TÜİK verilerine göre, sanayi üretimi 2009 yılı kasım ayında 2008 kasım ayına göre  yüzde 2.2, bir önceki aya göre ise yüzde 8.6 azaldı.

11- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, partisinin Maltepe İlçe Teşkilatında partililere hitaben yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirdi. Şener, AK Parti iktidarının ülke ekonomisinin yönetimini IMF’ye verdiğini açıkladığını belirterek, IMF’nin ekonomi yönetimini ele aldığı hiçbir ülkede başarılı sonuçlar elde edemeyeceğini söyledi.

12- Türk-İş’in çalışma hayatındaki sıkıntılar ve Tekel işçilerinin sorunlarının çözülmesi amacıyla başlattığı “Çalışmama Hakkını Kullanma Eylemi” ikinci kez gerçekleştirildi. Türk-İş’e üye sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde çalışanlar, Tekel işçilerine destek amacıyla işe iki saat geç giderek ”iş bırakma” eylemi gerçekleştirdi.

13- Türk Tabipleri Birliği yaptığı açıklamada, hekimlerin düşük ücret ve yarışmaya dayalı performans ödemesinin dayattığı Tam Gün Yasa Tasarısı’nı, muayene ve ilaçtaki katkı payını, anayasa aykırı olarak taşeron şirketler aracılığıyla güvencesiz düşük ücretlerle çalıştırılmayı, eczacıları örgütsüz, tekelleşme karşısında güvencesiz bırakan ve Tekel işçilerine 4C’yi dayatan anlayışları kabul etmediklerini belirtti.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Ergenekon terör örgütünün Ada’daki uzantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu artan finansal şok emme kapasitesini gerekçe göstererek bir kademe artırdı ve “Ba3”ten Ba2”ye yükseltti.

16- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Katar merkezli ‘El Cezire’ televizyonuna yaptığı açıklamada, Afganistan ve hükümetine saygı duyulması gerektiğini belirterek, “Batılılar bizim bir halk, ülke olduğumuzu, bir tarihe, gurura, haysiyete sahip olduğumuzu anlamalı” dedi. 


9 OCAK 2010

 1- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Milliyet gazetesine verdiği demeçte, referandum sürecinin 120 günden 45 güne indirilmesine yönelik kanun teklifi konusunda, “Referandum sürecinin 120 günde tamamlanmasını öngören kanunun tarihi 1987. O dönemki şartlarla bugünkü şartlar çok farklı. Bu nedenle kısaltılması faydalı. Partide ve hükümette anayasa değişikliğiyle ilgili alınmış bir karar yok. Ancak AB süreci devam ediyor. Anayasa değişikliklerine ihtiyaç var. AB’ye karşı Yargı Reformu Stratejisi’nde, Anayasa Mahkemesi ve HSYK’nın yapısının değiştirilmesi gibi anayasa değişikliği gerektiren konularda taahhütlerimiz var” dedi.

 2- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan’da düzenlenen “Global KOBİ’ler Platformu” toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu’nun süresini uzatacaklarını belirterek, “Hem dördüncü bölge teşvikine devam edeceğiz, hem de 5084 sayılı Teşvik Kanunu’nun süresini Türkiye çapında uzatacağız. İstiyoruz ki bu milletin güç bela topladığı vergiler, katkılar buralara hizmet olarak dönsün” dedi.

 3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) İzmir Şubesinin ocak ayı istişare toplantısında yaptığı konuşmada, kriz ortamında istihdam alanında diğer ülkelere göre çok iyi yerde olduklarını belirterek, aldıkları tedbirler sayesinde 180 bin kişinin iş kaybını önlediklerini söyledi. Genç bir nüfusa sahip Türkiye’de istihdama her yıl 800 bin kişinin daha eklendiğini ifade eden Bakan Dinçer, “Bizden önceki birikmiş iş gücünü eritmemize rağmen, yeni istihdama katılan yüzde 60’ı vasıfsız bir iş gücüyle karşı karşıyayız” dedi.

 4- Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne Mehmet Atalay atandı. Atalay’ın atamasına ilişkin 15 Aralık 2009 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

5- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek, Zonguldak Belediyesi tarafından düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaptığı konuşmada, hem Genel Müdürlüklerinin, hem de basın örgütlerinin eğitim seminerleri düzenlediğini belirterek, eğitim seminerlerine katılımın herkesin yararına olacağını söyledi. Melek, “Gazetecilerle ilgili önümüzdeki günlerde internet, ev ve cep telefonlarında kolaylık sağlayacak açıklamalar yapacağız. Daha da önemlisi THY ve KKTC Havayolları ile yaptığımız görüşmeler sonucunda basın kartı olanlara indirim yapacaklar” dedi. Sürekli basın kartı alan basın mensuplarına yeşil pasaport verilmesiyle ilgili çalışmalara da başladıklarını ifade etti.

 6- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce (TGC), Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, “Özlük haklarının giderek yok edilmesiyle başlayan süreç, gazetecilerin sendikal örgütlenme hakkını da ellerinden almıştır. Demokrasinin çok seslilikle ve ifade özgürlüğünün varlığıyla yaşama geçirilebileceği gerçeğinin göz ardı edilmesi yaklaşımı sürmektedir. Yayın organlarının iç sorunlarını gazetecileri işten çıkararak çözme alışkanlığı değişmediği gibi gazetecilik faaliyetlerinin suç olarak nitelendirilmesi geleneği de aşılamamıştır” denildi.

 7- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, Avrupa Komisyonunun mali desteğiyle TGS ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) tarafından ortak yürütülen “Türkiye'de İfade Özgürlüğü: Değişim için Gazeteciler Sendikasının Güçlendirilmesi” başlıklı projenin üçüncü etkinliği “İnsan Hakları Gazeteciliği” seminerinde, 31 Aralık 2009 itibarıyla 33’ü gazeteci, 4’ü basın çalışanı olmak üzere 37 basın emekçisinin cezaevlerinde bulunduğunu belirterek, şiddet içermediği sürece her türlü düşünce açıklamasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.


10 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türk İdareciler Günü’ sebebiyle yayımladığı mesajda, büyük medeniyet birikiminin, bugünlere taşınması ve köklü devlet geleneğinin başarıyla yaşatılmasında idarecilerin önemli bir payı olduğunu, ülkemizin dört bir yanında büyük bir fedakarlık ve görev aşkıyla çalışan mülki idare amirlerinin azim ve gayretlerinin, her türlü takdirin üzerinde olduğunu kaydetti.

 2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü’nün yazılı soru önergesini, AB Genel Sekreterliğinin bilgi notuyla cevaplandırdı. Bakan Bağış yolsuzlukla mücadele alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, “2009 yılı itibariyle, yolsuzlukla mücadele alanında atılan en kapsamlı adım, Yolsuzlukla Mücadele Strateji Taslağı’nın hazırlanmasıdır. İlgili bütün kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları da sürece dahil edilmiş, görüşleri sözkonusu belgeye dercedilmiştir. Stratejinin hayata geçirilmesi ile yolsuzlukla mücadelede önemli gelişmeler kaydedileceği düşünülmektedir” dedi.

 3- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Edirne Valiliğinin ortaklaşa düzenlediği “2. Aile Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, çekirdek ailelerin yaşlı kuşakların deneyimlerinden yararlanamadığını vurgulayarak “Artık aileye yönelik profesyonel hizmetlere ihtiyaç var” dedi

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mardin’de İkinci Büyükelçiler Konferansı ile ilgili değerlendirme toplantısının ardından basın mensupları ile sohbetinde, Türk diplomatların ilk kez Ankara dışında toplantı yaptıklarını vurgulayarak, “Bundan sonra bölge ve komşu ülkelerle ilgili toplantıları diğer şehirlerimize de yaymak istiyoruz. Balkanlarla ilgili bir toplantı için Edirne’ye, diğer bölgelerle ilgili olarak Kars, Artvin ve Van gibi sınır illerimize gideceğiz” dedi.
Bakan Davutoğlu, önümüzdeki dönemde sınır komşusu ülkelerdeki başkonsolosluklarda görevlendirilecek diplomatların, bir süre sınır illerindeki valiliklere gönderilerek, bu ülkelerle sosyal ve ticari ilişkiler hakkında deneyim kazandırılacağını da açıkladı.
 Öte yandan Bakan Davutoğlu, resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile bir araya geldi.

 5- Beşparmaklar’daki KKTC bayrağını daha önce “hilkat garibesi” olarak niteleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, bir etkinlikte yaptığı konuşmada, bayraklar yüzünden “hem üzgün, hem öfkeli” olduğunu söyledi

 6- ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral David Petraeus, Amerikan CNN’e yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programını durdurmak için ABD’nin acil durum planı hazırladığını belirterek, “Buna nükleer tesisleri bombalamak da dahil” dedi. İran da füze savunma kapasitesinin “düşmanın tahmininden çok daha güçlü” olduğunu açıkladı.
 
 7- İsrail uçakları, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde bir grup Filistinlinin bulunduğu alana füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 3 Filistinli öldü. Öte yandan İsrail ordusuna ait buldozerler, Batı Şeria’daki Filistin kentlerinden Nablus’un bir köyünde ev ve ağıllardan oluşan 30  yapıyı yıktı. Yıkımlar sonucunda yaklaşık 180 Filistinli evsiz kaldı. Bölgedeki İsrailli Sivil Yönetim Sözcüsü, söz konusu yapıların, askeri eğitim alanında olduğunu ve yasa dışı inşa edildiğini öne sürdü.

             11 OCAK 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘Türk İdareciler Günü’ dolayısıyla düzenlenen törende “Devletin ilk kapısı kaymakamlardır, valilerdir. Dolayısıyla devlet dediğimiz büyük organı temsil edenler sizlersiniz ve halkımızın yüz yüze geldiği ve somut olarak devleti gördüğü kişiler sizlersiniz. Burada otoritenizi, gücünüzü gösterirken, diğer bir elinizle şefkatinizi, sevginizi ve halka olan saygınızı da göstermek sizin en büyük sorumluluklarınızdan biridir” dedi.
 Törene Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çok sayıda vali ve kaymakam katıldı.
  
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Bina’da ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında bugün 6 anlaşmaya imza atıldığını, yapılan anlaşmalar arasında en önemlisinin; iki ülkenin karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına yönelik uygulama olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, yapılan anlaşmalarla, sağlık, tarım, askeri işbirliği, ulaştırma ve eğitim gibi alanlarda da önemli bir adım atıldığını kaydetti.
 
 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasınca Milli Kütüphane’de düzenlenen “Ziraat Mühendisliği 7. Teknik Kongresi”nden ayrılırken gazetecilerin sorularını cevapladı. Baykal, yaşanan sürecin ve sorunların AK Parti’yi çok daha ağır bir oy kaybına sürükleyeceğini belirterek, bunun siyasi bir polemik değil, sosyolojik bir tahlil olduğunu söyledi.

 4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve beraberindeki heyetle Başbakanlık Yeni Binada bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, terörden zarar gören ülkeler olarak Pakistan’ın içinde yaşadığı süreci üzüntüyle takip ettiklerini belirterek “Terörle mücadele konusunda Pakistan’la ve dünya barışını koruma konusunda tüm ülkelerle bir işbirliği içinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 Şerif de iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihten geldiğini ifade ederek, tüm dünyaya örnek olan bu ilişkinin bundan sonra da her konuda devam edeceğini söyledi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığının attığı adımlar ile hükümetin zamanında doğru aldığı kararların, bu krizin en hafif hasarla atlatılmasına yardımcı olduğunu ve ‘kur’u belli bir noktada tutmak gibi bir gayelerinin olmadığını söyledi.

 6- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ankara Barosunca düzenlenen Uluslararası Hukuk Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Adalet Bakanlığı, yüksek mahkemeler ve HSYK’dan oluşan üç başlı bir yargı sisteminin yetki ve görev karmaşası yarattığını belirterek “Yürütmenin hakimler ve savcılar üzerindeki idari vesayetinin mutlaka kaldırılması gerekmektedir” dedi.

 7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gazetecilere Anayasa Mahkemesi tarafından gelir vergisi dilimiyle ilgili bölümün iptaline ilişkin yaptığı açıklamada “Konuyla ilgili çalışıyoruz. Yeni düzenleme yakında çıkar” dedi. Sigarada vergi artışı sonrası başlayan tartışmalara da değinen Bakan Şimşek, “Bizim bir gelir hedefimiz var. Ona da ulaşmak için gerekeni yaparız” dedi. Davos ile ilgili bir soruya ise Bakan Şimşek, “Yatırımcılar için Davos’a gideceğim” cevabını verdi.

 8- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılını değerlendirdi. Çelebi, 2009 yılında AK Parti iktidarı yönetimindeki Türkiye’nin biriken ekonomik, sosyal ve politik sorunlarıyla tam bir kaos dönemine girdiğini söyledi.

 9- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakerelerinde yoğunlaştırılmış görüşmelere geçti. Görüşmeler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun’un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında başladı.
 Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas’la baş başa görüşmelerinde çeşitli konuları konuştuklarını ifade ederek, ‘Yönetim ve Güç Paylaşımı’ başlığı altında farklılıkları olan bütün konularda görüştüklerini söyledi. Hristofyas ise Kıbrıs Rum tarafı olarak,  görüşmede ifade ettikleri görüşleri anlatan yazılı bir belge sunacaklarını ve ne kendisinin ne de KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın müzakerelerden çekilmesinin söz konusu olduğunu, müzakerelerin devam edeceğini söyledi.

 10- Karayipler’deki Martinik Adası ile Güney Amerika’nın kuzeybatı kıyısındaki Fransız Guyanası’nda hafta sonunda yapılan halk oylamalarında, Fransa’ya bağlı kalınarak yerel hükümete daha fazla özerklik verilmesi önerisi reddedildi. 

 11- Hırvatistan’da cumhurbaşkanlığı seçimini, muhalefetteki Sosyal Demokratlar’ın adayı İvo Josipoviç kazandı.


12 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, sivil dikta tartışmalarına tepki göstererek, “7 yıl boyunca milli iradeye yönelik vesayet girişimleri karşısında kim dik duruş sergiledi? Her türlü tehdidi göze alarak çetelerle, mafyayla, hukuk dışı örgütlenmelerle kıyasıya mücadele eden kim? Dün, gizli gündem, takiye, laiklik elden gidiyor diyenler bugün tek partiden, sivil faşizmden, otoriter yönetimden bahsediyorlar. Bu iftiraları atanlar, değişimden rahatsız olan statükoculardır, demokrasiye tahammül edemeyen jakobenler, hak ve özgürlükleri içine sindiremeyen totaliterlik özlemcileridir” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için Rusya’ya hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Tel Aviv büyükelçisinin fotoğrafını gördüğünüzde ne hissettiniz” sorusuna, “İsrail’in şu andaki mevcut yönetiminin bir koalisyon hükümeti olması Türkiye’yi bağlamaz. O kendi iç sorunudur. ‘Şu anda uç bir siyasi parti mensubu şöyle bir açıklama yaptı, bunu hoşgörüyle karşılayalım’ diye asla bir anlayışın içine giremeyiz. Böyle bir yaklaşım İsrail yönetimi tarafından gösterilirse, tabii ki Türkiye tarafından karşılığını her zaman için bulacaktır” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüreğine yönelik bir soruşturmanın sürdürüldüğünü ve itham edilenin kişi olmaktan çıkıp kurum haline gelmeye başladığını belirtti. Baykal, referandum süresini kısaltma girişiminin arkasında da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını değiştirmek yattığını ifade ederek, asıl amacın “Yargının kalbini, beynini kontrol altına almak” olduğunu söyledi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle parlamento muhabirlerini ziyaretinde yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, kendisinin “bir karargah içerisinde olduğu” yönündeki açıklamasını değerlendirerek, “Böyle bir karargah nerede kurulmuştur, niçin kurulmuştur, yöneticileri kimlerdir? Benim buradaki görevim nedir? Elinizdeki bütün belgeleri, bilgileri ortaya koymaya mecbursunuz” dedi. Hakkındaki suikast ihbarıyla ilgili soruşturmaya da değinen Bakan Arınç, ihbarın nereden yapıldığının değil doğru olup olmadığının önemli olduğunu belirtti.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Genel Kurulunda Yargıtay’daki boş üyeliklere yapılacak atamalarla ilgili olarak soruları cevaplandırdı. Yargıtay’da boş üyelik sayısı 10’u bulduktan sonra, seçimin yapılmasının yasa gereği olduğunu belirten Bakan Ergin, seçimin bir an önce tamamlanması için hem kurul üyesi hem de bakanlıktaki çalışanların gayretlerinin devam ettiğini ifade ederek, “Şu anda Yargıtay'a seçilme yeterliliğine sahip 4 bin 500 civarında hakim, savcı var. Elbette bunların özlükleri, sicilleri, liyakat durumları değerlendirilecektir” dedi.

 5- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısının Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile yaptığı görüşme sırasında takındığı tavır ve bunu yansıtış biçimine ilişkin protestomuz iletilmiş, bu konu ile ilgili olarak izahat ve özür beklediğimiz bildirilmiştir. Gerek yaptığı son açıklamada, gerekse Tel Aviv Büyükelçimizle yaptıkları görüşmedeki söylem ve davranışlarıyla diplomasiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemiş olan İsrail Dışişleri Bakanlığını diplomatik nezaket ve saygı kurallarına uymaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Türkiye’yi bir ahlaki sıralamaya tabi tutmanın hiç kimsenin haddi olmadığını vurgulamakta da yarar görüyoruz. Türkiye, Tel Aviv Büyükelçimize yapılan muamele ile ilgili olarak telafi edici adımların atılmasını beklemektedir” denildi.

 6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün NTV televizyonunda katıldığı programda, kapasite kullanım oranı değerlendirirken, “Rakamlar bize Türkiye ekonomisinin bir çıkış trendi içinde olduğunu gösteriyor” dedi. Bakan Ergün, kapasite kullanım oranı sanayi üretim endeksi, ihracat ve büyüme rakamları birlikte analiz edildiğinde, 2009 yılının mart ayından itibaren yukarı doğru bir çıkış trendinin başladığının görüldüğünü söyledi.

 7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 57. hükümet döneminde aldıkları erken seçim kararı nedeniyle kendisini “bırakıp kaçtınız” diye suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “O günkü siyasal ortam, küresel gelişmeler ve MHP’siz siyaset arayışları koalisyonu daha fazla sürdürme imkanı vermeyince partimiz tarihi bir kararla milletin iradesine başvurmaktan bedeli ne olursa olsun kaçınmamıştır. Şimdi bedel ödeme sırası AK Parti’dedir” dedi.

 8- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Erzurum Atatürk Üniversitesinde yeni kurulan üniversitelerin rektörleriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, meslek yüksek okullarına girişle ilgili değişiklik yapmayı düşündüklerini belirterek, “Biliyorsunuz meslek yüksekokullarına sınavsız giriliyordu, sınavsız girişi kaldırmak istiyoruz. Hamurun kalitesini arttırmamız gerekiyor” dedi.

9- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İmalat Sanayinde Eğilimler- Aralık 2009” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, 2008 yılı aralık ayında yüzde 64,7 olan üretim değeri ağırlıklı kapasite kullanım oranı, bu yılın aralık ayında 5 puan artış göstererek yüzde 69,7 olarak gerçekleşti.

 10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kral Faysal Fonu tarafından bu yıl 32.si düzenlenen “İslam’a Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

 11- DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk ile Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı partilerinden istifa ettiklerini açıkladılar. İstifalarla DSP’nin Meclis’teki milletvekili sayısı 6’ya düştü.

 12- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İstanbul’da düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türk-Lübnan İş Konseyince düzenlenen çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Lübnan arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) konusunda, “Söz veriyorum, benim hükümetim bunu başaracak” dedi. Türkiye ve Lübnan’ın gelişmekte olan piyasalar konumunda bulunduğunu, iki ülkenin ortak hedefinin, ekonomik refaha ulaşmak ve bölgede ekonomik refah yaratmak olduğunu belirten Hariri, iki ülkenin özel sektörünün de bunun arkasında yatan güç olacağını söyledi.

13- Resmi ziyaret için Rusya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Moskova’da Türk işadamlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya ile vizelerin kaldırılması yönünde görüştüklerini belirterek, “Temenni ederim ki Rusya ile de vizeleri kaldırırız. Sayın Putin’e bu teklifi daha önce yaptım, yarın yine yaparım” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 20 yıl boyunca enerji alanında yaklaşık 100 milyar dolarlık yatırım planladığını, Rus işadamlarını da bu yatırıma davet ettiklerini belirtti.

 14- Resmi ziyaret için İngiltere’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı David Miliband’la görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Davutoğlu, Türkiye-İsrail arasında yaşanan gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, “Ülkeler birbirleriyle görüş ayrılıkları içinde olabilirler, ülkeler birbirlerinin değişik politikalarını tenkit de edebilirler. Ama bütün devletlerin uyması gereken diplomatik kurallar, nezaket kuralları vardır. Bu nezaket kurallarını göstermek devlet olmanın bir gereğidir dedi.
 Bakan Davutoğlu, “İsrail’den ne tür telafi edici adımlar bekliyorsunuz” sorusuna ise, “Bizim ne tür telafi edici adımlar beklediğimizi İsrail tarafı gayet iyi biliyor. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisine böyle bir nezaketsiz tutum yapma cüretine sahip değildir” dedi.

 15- Ermenistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Gagik Arutunyan, 10 Ekim 2009 tarihinde İsviçre’nin Zürih kentinde imzalanan ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırların açılması ve diplomatik ilişkilerin kurulmasını öngören protokolleri Ermenistan anayasasına uygun bulduklarını belirtti. Arutunyan, kararın temyize götürülemeyeceğini ifade etti.


13 OCAK 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin MYK toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.  Baykal, Tam Gün Yasası’yla ilgili olarak Türk Tabipleri Birliğinin istek ve görüşleri de dikkate alınarak, tasarının eksik ve yanlışlarının dile getirilmesi gerektiğini söyledi. Baykal, basın özgürlüğünün bulunmadığı bir ülkede demokrasiden söz etmenin mümkün olmadığını belirterek, ''(Askeri vesayetten kurtuluyoruz) söylemleriyle bir sivil diktaya doğru gidiyoruz. Bunu çok açık herkesin görmesi lazım. 'Milli irade', 'sandıktan çıkan irade' lafları kullanılarak kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılıyor, hukuka darbe vuruluyor, yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılıyor'' görüşlerini ileri sürdü.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Cemil Çiçek, Çankaya Köşkü’nde yapılan ''7. e-Türkiye Ödülleri'' töreni öncesinde gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını cevaplandırırken, anayasa değişikliğinin eninde sonunda Türkiye'nin gündemine geleceğini ifade ederek, ''Bu anayasa ile Türkiye bir yere varamaz” dedi.

 3- Danıştay 8. ve 10. Daireleri müşterek heyeti, SGK ile TEB arasındaki ilaç temini protokolünün feshine ilişkin SGK işlemi ile eczacılarla tek tek sözleşme yapılmasını öngören işlemin yürütmelerini ''SGK'dan savunma alınıp yeni bir karar verilinceye kadar'' durdurdu.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliğinde (ABGS) TBMM AB Uyum Komisyonu ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyelerine çalışma yemeği verdi. Bakan Bağış yaptığı konuşmada, AB sürecinin herkesi birleştirebilen ortak bir payda olduğunu belirterek "AB konusunda iktidarla muhalefet arasında hiçbir görüş ayrılığı olmaması, bizim bu konuda çok rahat birlikte çalışabileceğimizi gösteriyor" dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiliz ‘The Times’ gazetesine verdiği demeçte, “Türkiye’nin, Taliban’ı Afganistan’daki siyasi süreçte yer alması konusunda ikna etmek için önemli rol oynayabileceğini ifade etti
 Bakan Davutoğlu İngiliz ‘Guardian’ gazetesine verdiği demeçte ise, “İsrail barış istiyorsa başkalarının da saygı duyulması gereken hakları olduğunu öğrenmesi gerekir” dedi.

 6- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’de kurumlar arası çatışma yok. Hükümetin kurumlarla çatışması var. Hükümet aslan terbiyecisi gibi onları terbiye edeceğini ifade ediyor” dedi.

7- Türkiye ile İsrail arasında oluşan diplomatik krizde, Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in isteği üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye resmi özür mektubu gönderdi.
 Dışişleri Bakanlığı, İsrail’den beklenen özrün “Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon’un Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a muhatap mektubu” ile taraflarına iletildiğini bildirdi. Mektupta “Şahsınıza ve Türk halkına saygılarımı iletir ve çeşitli konularda farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen, sizi temin ederim ki bunların, hükümetlerimiz arasında açık, karşılıklı ve saygıya dayalı diplomatik kanallardan ele alınması ve çözümlenmesi gerekir. Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim hiçbir şekilde yoktu. Girişimimin yapılış biçimi ve algılanışı nedeniyle özür dilerim. Lütfen bunu saygı duyduğum Türk halkına iletiniz” ifadelerine yer verildi.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük çalışma ziyareti için gittiği Rusya’nın başkenti Moskova’da, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin’le görüştü. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasında vizelerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların başlatılacağını belirtti. Putin ise, Türkiye-Ermenistan ilişliklerinin normalleştirilmesi sürecine ilgi gösterdiklerini belirterek, bu alanda yapılanları büyük bir takdir ile karşıladıklarını kaydetti.
 Başbakan Erdoğan temaslarını tamamladıktan sonra yurda döndü.

 9- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, PASOK hükümetinin ilk 100 gününü değerlendirdiği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine, Türkiye ile Yunanistan arasındaki konuları ele almak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunacağını bildirdi.

 10- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Markus Kipriyanu ile Lefkoşa’da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile yıllardır iyi ilişkilere sahip olduklarını, Türk devleti ve halkına saygı duyduklarını belirtti. Türkiye'den kendilerine "saygılı ve ağır başlı" davranmasını beklediklerini vurgulayan Lieberman, bazı konularda aynı fikirde olunmasa bile sorunların doğrudan diyalog yoluyla ele alınabileceğini kaydetti.
 
 11- ‘Avrupa Zaman’ gazetesine konuşan Almanya’nın göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, bu yıl çıkacak kanunla yabancı ülkelerde alınan meslek eğitimi ve yüksekokul diplomalarının tanınacağını, yaklaşık 300 bin kişinin bu yasadan yararlanacağını söyledi.

 12- BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un davetlisi olarak New York'a giden İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Yemen’in, ikinci bir Afganistan    olabileceğine dikkat çekerek, Yemen konusunda ciddi endişe içinde olduğunu ifade etti.   

 13-   BM'den yapılan açıklamada, geçen yıl Afganistan'daki sivil ölümlerinin yüzde 14 artarak 2412'ye çıktığı, 3566 sivilin de yaralandığı belirtildi.

 14- ABD Başkanı Barack Obama ‘People’ dergisine verdiği demeçte, görevdeki ilk yılında, yemin törenine hakim olan yüce duyguların kaybolduğunu, ikinci yılında "Demokrat ya da Cumhuriyetçi olsun" herkesi ortak değerler çevresinde birleştirmeye odaklanacağı belirtti.

 15- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yurt içi gezileri kapsamında gittiği Huzistan'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Ortadoğu sorunu, İran-Batı ilişkileri, İsrail'in Filistin topraklarını işgali ve Yemen'deki çatışmalar gibi konularda açıklamalarda bulundu. Ahmedinejad, Batılı güçlere atıfta bulunarak ''İnsanlık düşmanları, eskiden beri medeniyet, enerji ve jeopolitik açıdan özel bir noktada olan Ortadoğu'ya egemen olmak istiyor'' dedi.

16- Haiti’de 7.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği, en büyük hasarı başkent Port-Au-Prince’in gördüğü bildirildi.


                                    14 OCAK 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin dünkü MYK toplantısında yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğiyle ilgili olarak HSYK’nın yapısının değiştirilmesine karşı olduklarını ama memurlara toplu sözleşme, grev hakkı gibi önerileri destekleyeceklerini söyledi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar birlikte düzenlediği basın toplantısında, bankalardan ilk kurdukları şube için alınan 27 bin liralık harcın yıllık hale getirileceğini, bu uygulamanın, bütçe dengelerini koruma adına atılmış bir adım ve her bankanın eski-yeni her şubesi için alınan bir harç olacağını açıkladı.
 Başbakan Yardımcısı Babacan bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi kendisinin de bu yıl Davos’a gitmeyeceğini söyledi.

 3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TGRT Haber TV’de ‘Ankara’nın Gündemi’ programında yaptığı açıklamada, küresel krizin Türkiye’de konjoktürel etkileri olduğunu ancak yapısal bir tahribata yol açmadığını söyledi. Bakan Yılmaz, batan ya da müdahale edilen bir tek bankanın olmadığını bunun da büyük bir başarı göstergesi olduğunu söyledi.

 4- Devlet Bakanı Faruk Çelik, son Alevi Çalıştayı öncesi eksikliklerin giderilmesi için Alevi ve Bektaşi inanç rehberleriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi. Bakan Çelik, bugüne kadar Alevilerin talep ve beklentilerinin öğrenilmesi amacıyla altı çalıştay gerçekleştirildiğini hatırlatarak, toplumun birlik ve beraberliğinin önündeki engellerin nasıl kaldırılacağı konusunda istişarelerde bulunduklarını söyledi.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy’un yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, bu yılın başından itibaren kesilecek para cezalarının yarısını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’na gelir olarak vereceklerini bildirdi.
 Bakan Şimşek 2009’da tahsil edilen para cezalarıyla ilgili bilgi de verdi. Buna göre, 2009 yılında merkezi yönetim bütçe gelirleri 101.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tutarın 1.8 milyar lirasını kesilen para cezaları oluşturdu. 2009 yılında tahakkuk eden her 100 liralık cezanın ortalama 62 lirası da tahsil edildi.

 6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde “saglik.gov.tr” internet sitesi için çeşitli projeler hazırlayan öğrencileri makamında kabul etti.  Bakan Akdağ, haber yaparken etik davranılması gerektiğini belirterek: “Türkiye’de bir yılda 200 hamile ölümü oldu. 200’ün üzerine 36 kişinin de sadece domuz gribinden dolayı öldüğünü ve aşılansaydı hayatlarını yitirmeyecek olacaklarını düşünün. Bu nedenle, basının etik geliştirmesi çok önemlidir.” dedi. Bakan Akdağ ayrıca, TBMM’de görüşülen “Tam Gün Yasa Tasarısı” ile ilgili olarak “Yasayla ilgili bir zorluğumuz yok. Yapıldı, bitiyor yasa” dedi.

 7- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilen basın açıklamasında yaptıkları faaliyetleri anlatarak, 30 yıllık envanter sonuçlarına göre Türkiye’nin orman alanı ve servet olarak büyük bir artış gösterdiğini ve Türkiye’nin orman varlığının 21.4 milyon hektar olduğunu belirterek, bunun Türkiye’nin yüzölçümü de dikkate alındığında yüzde 27’lik bir orana denk geldiğini kaydetti.

 8- İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini’ye plaket verdi. Toplantıya katılan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’nın başlangıç noktası olduğunu anlatarak AB ile müzakere sürecinde önemli olanın fasıl açmak değil; zihin açmak olduğunu ifade etti. Yalçıntaş ise kurum olarak kendi üyelerinin uluslararası arenalarda açılmaları için gayret gösterdiklerini ifade ederek, AB sürecinde de birçok konuda aktif rol oynadıklarını dile getirdi. Pierini ise Türkiye’nin ekonomik anlamda krize iyi direnç gösteren ülkelerin başında geldiğini belirterek, “Türkiye’de birçok sektör Avrupa’nın parçası” dedi.

 9- İngiltere’nin önemli yayın organlarından “The Times Gazetesi” son 10 yılın en iyi 40 filmini seçti. Yeni yüzyılda yapılan tüm filmlerin değerlendirmeye alındığı listede, Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” adlı filmi de yer aldı. “Daily Telegraph Gazetesi”nin 10 yılın filmleri listesinde de “Uzak”a yer verildi.

 10- Hulki Cevizoğlu DSHP genel başkanlığından istifa etti.

 11- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Almanya’nın Frankfurt kentindeki bir fuarda Türk işadamlarıyla bir araya geldiği toplantıda soruları cevapladı. Bakan Çağlayan, IMF ile bugüne kadar anlaşma yapılmamasının sebebinin Türkiye’nin menfaati olduğunu söyledi.

 12- Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan Üçlü Danışma Toplantısı, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te başladı. Balkanlardaki son durumun değerlendirildiği toplantıya Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı. Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Sven Alkalaj ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokoviç’le görüşen Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek’in istikrarının bölgenin istikrarı olduğunu belirterek, Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan üçlü iş birliğinin Balkanlar’da güvenlik, istikrar ve refahı artıracağını söyledi. Bakan Davutoğlu, temasları çerçevesinde, yeni cumhurbaşkanı seçilen Ivo Josipoviç ile de bir araya geldi.
 
 13- İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bundan sonra İsrail’e karşı açıklamalarında daha dikkatli olacağını söyledi. Ayalon ayrıca, İsrail parlamentosundan 17 milletvekilinin Büyükelçi Oğuz Çelikkol’a, Ayalon’un tutumundan duydukları üzüntüyü bildiren bir mektup göndermelerinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını belirtti.
 İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Ayalon’un Çelikkol’a yönelik tavrının İsrail’in değil bakan yardımcısının kendi yanlışı olduğunu belirtti.

 14- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ile Erivan’da görüşmesinin ardından Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin TBMM’de onaylanmasının “Ermenistan’ın, Azerbaycan’la mevcut Yukarı Karabağ meselsini çözmesine” bağlanmasının doğru olmadığını belirtti. Nalbandyan ise Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin, protokollerin uygun olduğu yolundaki kararının Türkiye için işaret olması gerektiğini söyledi.

 15- 7.0 şiddetindeki depremin meydana geldiği Haiti’de ölü sayısının 100 bini geçebileceği, enkaz altında 10 binlerce kişinin olduğu bildirildi.


15  OCAK 2010

 1- Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni sürecin koordinasyonuyla görevlendirilen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında hükümet ile özel sektör temsilcileri bir araya gelerek, Türkiye-Amerika Ticari ve Ekonomik İşbirliği Strateji Çerçeve Programı’nın ilk toplantısını gerçekleştirdi.
        Toplantıya hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Babacan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katılırken, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham), Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonundan (TUSKON)  temsilciler de hazır bulundu.

 2- İçişleri Bakanı Beşir Atalay İçişleri Bakanlığı Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, ''Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'' kapsamında yapılan çalışmalar ve bundan sonra atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi. Bakan Atalay, orta vadeli hedeflerin “İnsan hakları paketi” olarak özetledikleri 4 ayrı tasarı ile diğer yasa çalışmalarından oluştuğunu belirterek, Güvenlik Müsteşarlığı kurulması ile ilgili tasarının önümüzdeki hafta, taş atan çocuklarla ilgili tasarının da en kısa sürede TBMM’den geçeceğini belirtti.

 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısıyla, 2009 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri’ni açıkladı. Bakan Şimşek, 2009 yılı merkezi yönetim bütçe giderlerinin 267,3 milyar lira civarında olduğunu ifade ederek, faiz hariç bütçe giderlerinin 214,1 milyar lira, bütçe gelirlerinin ise 215,1 milyar lira olarak gerçekleştiğini, 2008 yılında 17,4 milyar lira olan bütçe açığının bu yıl ise 52,2 milyar lira olduğunu söyledi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNN Türk televizyonunun sorularını yanıtladı. 3-5 konu başlığında anayasa değişikliği düşündüklerini kaydeden Bakan Ergin ayrıca, bakanlık müfettişlerinin hakim ve savcıların telefonlarının dinlenmesi için talepte bulunma yetkilerini düzenleyen yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durduran Danıştay kararı konusunda “İtirazdan sonuç alamazsak bile yeni düzenlemeye gerek yok. Mevcut düzenlemelere göre bunun da alternatifleri vardır. Danıştay, müfettişin dinleme talep edemeyeceğini söyleyince bu defa müfettiş, savcıdan talep edecek.” dedi.  

 5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ incelemelerde bulunmak üzere gittiği Erzurum’da Vali Sebahattin Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, TBMM’de Tam Gün Yasa Tasarısı’nın 8 maddesinin kabul edildiğini ve önümüzdeki hafta görüşmelerin tamamlanmasını planladıklarını belirtti.
 
 6- AB dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın organize ettiği AB Enerji Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’na katılmak için başkent Madrid’e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız uçakta, Rusya’yla yapılan nükleer anlaşma konusunda Milliyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız, “Hem Mavi Akım hem mevcut gaz üretimi hem nükleer deyince Rusya’ya tamamen bağımlı hale gelmiyor muyuz” sorusu üzerine, Rusya’yla ilişkilerin ‘bağımlık’ değil ‘karşılıklı bağımlılık’ olduğunu, Rusların nükleer santral için 60 milyar dolarlık alt yapı ve işletme yatırımı yapacağını söyledi.

 7- Özlük hakları ile diğer kamu kurumlarına geçiş hakkı isteyen Tekel işçileri, Ankara’da eylemlerinin 31. gününde oturma eylemi yaptı.

 8- İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve İspanyol hükümetinin AB ile İlişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido ile ayrı ayrı görüştü. İspanyol hükümeti, Bakan Bağış’a İspanya’nın AB Dönem Başkanlığı süresince en az iki, tercihen 3 fasıl açmak istediklerini söyledi. Bakan Bağış da AB’nin irade göstermesi halinde “Gıda Güvenliği, Kamu Alımları ve Rekabet” başlıklarının kısa zamanda açılabileceğini söyledi.

 9- İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayınlanan "Hardtalk" programına Kudüs'ten katılan İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor,  ülkesinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a davranışıyla ilgili olarak, "Bir açıklamanın burada yardımcı olacağını düşünmüyorum. Özür dilendi ve umarım bu konu en yakın zamanda sakinliğe kavuşur. Türkiye, İsrail'in sınır komşusu değil ama yakın ve önemli bir komşusu. Türkiye ile iyi ilişkilerimiz var" dedi.

10- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) zirve öncesi “Küresel Risk 2010” raporunu açıkladı. Ekonomik krizle başa çıkmak için bütçe açıklarıyla küresel çapta savaşmaya büyük ihtiyaç olduğu belirtilen raporda, olası ikinci bir krizle ilgili bir uyarı da yapıldı.

 11- ABD Başkanı Barack Obama, Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı'nda (TARP) ortaya çıkacağı tahmin edilen zararları karşılamak için finansal şirketlerden vergi alınmasıyla ilgili Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ''Paramızı geri istiyoruz ve onu  alacağız'' dedi. Bankacıları ''büyük karlar etmekle ve tiksindirici primler almakla'' eleştiren Obama, ''Mevcudiyetlerinin sürmesini Amerikan halkına borçlu olan şirketlerin bazılarının büyük karlar ettiği ve tiksindirici primler dağıttığı haberlerini gördüğümde bu amacı başarmaktaki kararlılığım artıyor'' dedi.

 12- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Başbakan Refik Hariri ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, İsrail’in Lübnan hava sahasına yönelik ihlallerinin de gündeme geldiği bildirildi.

 13- Haiti’deki depremde ölenlerin sayısının 140 bini bulduğu bildirildi. Haiti Sağlık Bakanı Alex Larsen, depremde 250 bin kişinin de yaralandığını açıkladı.

16 OCAK2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesince yenilenen Muhsin Ertuğrul sahnesinin açılışında yaptığı konuşmada, Muhsin Ertuğrul’un anısına yakışır bir eserin ortaya çıktığını, milletin sahiplendiği, bir değer olarak yaşam tarzı olarak benimsediği her şeyi, her hükümetin de sahiplenmek ve ona saygı duymak durumunda olduğunu belirterek, ''Hiç kimsenin yaşam tarzına herhangi kastımız olamaz, bir kısıtlamamız olamaz'' dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Roma’ya, Bizans’a, Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu kentin her katmanı, tarihin bir sayfasıdır. İstanbul her zerresi ile her an canlı, her an dipdiri bir şehirdir” dedi.

 2- Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, son siyasi gelişmeleri değerlendirdi. AK Parti hükümetinin devletin kurumlarını halkın gözünde itibarsız hale getirerek devleti zaafa uğrattığını savunan Demirel, polise ağır silah verilmesinin büyük bir yanlış olacağını söyledi.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Ankara’da bir grup gazeteciyle yaptığı görüşmede, “İktidar partisi yüzde 32’lerde tutunmaya çalışıyor, yüzde 30’lara doğru iniyor. Başbakan söylemiyor ama açılımda çok ciddi viraj almıştır. İktidar partisinin ‘vay be’ dedirtecek oranda oy kaybı olacak. Bazıları bizi de yüzde 16’lara kadar indiriyor. Bunlar siyasi yönlendirmeden başka bir şey değil. Bütün araştırmalarda CHP’nin oyu yüzde 20’lerin üzerindedir” dedi..

 4- AK Parti Bolu Gençlik Kolları'nın düzenlediği 'Kış Eğitim Programı'na katılmak için Bolu'ya giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bolu Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve AK Partililer ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Çiçek görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. İmralı'daki koşulların kötü oluşuna tepki olarak terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ve diğer mahkûmların görüşe çıkmayacakları yönündeki soru üzerine Başbakan Yardımcısı Çiçek, “İmralı baştan beri F tipi cezaevi statüsündedir. Bunların şartları AB statüsüne uygun. Orada uygulanan idari ve disiplin hükümleri de şartları da mevzuata uygun. Kimsenin bundan şikayet etmeye hakkı yok. İmralı, otel filan değildir” dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “16 Ocak Basın Onur Günü” dolayısıyla Kocaeli’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki haftalarda parlamentoya gelebilecek muhtemel bir anayasa değişikliği, temenni ederiz ki 367’nin üzerindeki bir oyla referandum ihtiyacı olmadan kabul edilsin. Ama bunun altında bir destekle çıkacak olursa o zaman son kararı halkımız doğrudan kendisi verir” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın da katılımıyla Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Bakan Babacan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, banka şubelerinden yılda bir defa alınacak ücretin bir harç uygulaması olduğunu belirterek “Bankacılık sistemi üzerindeki bu uygulama çok ince hesap edildi. Yasal düzenleme de çok kısa bir süre içerisinde TBMM’de tamamlandıktan sonra uygulama başlayacak” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da İngiltere’nin AB’den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Chris Bryant ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bryant’ın, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle ilgili bu akşam yapılacak törende İngiltere’yi temsilen Türkiye’ye geldiğini belirterek, görüşmelerinde, ikili ilişkileri, AB-Türkiye sürecinde açılması düşünülen fasıllarla ilgili konuları konuştuklarını söyledi.
Bryant da yaptığı konuşmada, İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyeliğini son derece içten biçimde desteklediğini belirterek, “Türkiye’nin üyeliğini çok önemsiyoruz. Sürecin her adımında Türkiye'ye yardımcı olmaya hazırız. Çünkü biz Türkiye'nin tam üye olmasını istiyoruz. Herhangi bir şekilde, daha önce geçmişte öne sürülebilmiş olan hiçbir alternatifi de kabul etmiyoruz. ‘Üyelik ya da değil’. Bunu istiyoruz” dedi.

8- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’i ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, ''Bazı sanayiciler, 5084 Sayılı Yatırım ve İstihdamın Teşviki Yasası'nın süresinin uzatılmasını istiyor. Bu konuda hükümetin bir çalışması var mı?'' sorusu üzerine, 5084 Sayılı Yasa’nın 2008 yılı sonunda tamamlandığını ama küresel kriz nedeniyle 1 yıl uzatıldığını söyledi. 

 9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, MÜSİAD tarafından Kocaeli’de düzenlenen “Otomotiv Sektörü 2009 Değerlendirmesi ve 2010 Beklentileri” toplantısında yaptığı konuşmada, krizle mücadele ederken orta ve uzun vadeli hedefleri de göz ardı etmediklerini belirterek, hükümetin yakında ‘Otomotiv Üretim Strateji Belgesi’ni açıklayacağını, Türkiye’yi Avrupa ve Asya’nın otomotiv üretim merkezi yapacaklarını söyledi.
 MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı konuşmada, otomotiv, tekstil, gıda ve sağlık gibi sektörlerde bu toplantıları sürdüreceklerini söyledi.

 10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız İstanbul’da elektrik üreticileri ve dağıtıcılarıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, sektörün sorunlarını konuştuklarını, alınan kararlar doğrultusunda vergilendirme konusunda düzenleme yapılacağını ve Maliye Bakanlığında düzenlemenin son şeklini alacağını söyledi. Samsun-Ceyhan Boru Hatları’yla ilgili iki hafta içinde Rusya, İtalya ve Türk özel şirket yetkilileriyle bir araya geleceklerini ifade eden Bakan Yıldız, “Rusya’da bu meseleyi görüştük, olumlu mesajlar aldık. Kaynak sorunu da yakında kalkacak. Buradan 50 milyon tonluk ham petrol taşınabilecek” dedi.

 11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Zaman gazetesine verdiği röportajda, 2010 yılında ekonomik gelişmeler ve IMF ile anlaşma konularını değerlendirdi. 2009’da dünyadaki global krize bağlı olarak Türkiye’deki bütçe açığının 10 milyar TL’den 52 milyar TL’ye yükseldiğini, 52 milyar TL’yi hazinenin içerden borçlanarak karşıladığını belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bu krizde ve önümüzdeki dönemde işsizlik sorununu çözebilmek için ihracat odaklı üretimi devam ettiriyor olması gerektiğini, özellikle ihracata dayalı sanayiciler olarak beklentilerinin ihracatın devam edebilmesi için müthiş bir kaldıraç olan kur politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

12- “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerinin resmi açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezinde başladı. Törene, Bakanlar Kurulu üyelerinin yanı sıra KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, İstanbul Valisi Muammer Güler, Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çoğunluğu Avrupa ülkelerinden yaklaşık 40 ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcileri ile iş, kültür ve sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

 13- ABD’nin Los Angeles şehrinde Amerikan Film Eleştirmenleri Derneği tarafından düzenlenen ‘Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde en iyi film ödülünü, Irak savaşını konu alan “The Hurt Locker” filmi aldı.

 14- İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Channel 2 isimli televizyon kanalına verdiği röportajda, Türk televizyonlarında oynayan dizilerde İsrail’i eleştiren bölümleri kastederek “İsrail sözlü saldırıya uğrarsa, büyükelçiyi sınırdışı etmek dahil tüm ihtimaller göz önünde bulundurulur” dedi.


        17 OCAK 2010
 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3. Dünya Enerji Zirvesi’ne katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye gitti. Başbakan Erdoğan, 4 gün sürecek olan BAE ve Suudi Arabistan ziyaretleri öncesi İstanbul Atatürk Hava Limanında düzenlediği basın toplantısında, “Suudi Arabistan ve BAE ile sıkı bir dostluğa ve tarihi geçmişe dayanan ilişkilerimiz bundan sonra daha da güçlenecektir” dedi.
 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT-1’de yayınlanan “Politik Açılım” programında, “Kendisine yönelik suikast iddialarının soruşturulmasının” hatırlatılması üzerine, “Böyle bir olayda bence kişiler belli. En azından bana karşı işlendiği iddia edilen bir olay ve kişiler belliyse, o kişiler o kurumların mensubu iseler, o kurumdan birisinin ‘Sayın Başbakan Yardımcım geçmiş olsun’ demesi gerekirdi ama böyle bir arama olmadı” dedi.
 3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı’nda, son 7 yılda çok sayıda atılım yaptıklarını belirterek “Şu ana kadar AB müzakerelerine başlamış hiçbir ülke AB dışında kalmamıştır. Türkiye de bir istisna olmayacaktır” dedi.
 Muhalefetin milli birlik ve beraberlik projesini ‘bölünme projesi’ olarak gösterdiğini kaydeden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da “Siyasi çıkarları için bu sürece tepki gösteriyorlar. Bu projeyi herkese anlatmalıyız. Beşiktaş teşkilatı da buna örnek olmalı” dedi.
 4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Adana’daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, sokak eylemlerinde polise taş atan çocukların terör suçundan ağır cezalar aldığını belirterek, bunun önüne geçmek için hazırlanan yasa tasarısında son aşamaya gelindiğini söyledi.
 5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada,  özel elektrik dağıtım şirketlerinde hızlı bir özelleştirme süreci içerisinde olunduğunu belirterek, önümüzdeki 3 ayda 5 bölgenin daha özelleştirilmiş olacağını bildirdi.
 6- Demokratik Sol Halk Partisi (DSHP) Genel Başkanlığı’na Rahşan Ecevit seçildi.
 7- Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin ilk mitingini İzmir’de gerçekleştirdi. Sarıgül mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sorunları ile yakından ilgilendiklerini belirterek “Ülkemizin yorgun bir iktidar ve halsiz bir muhalefet arasında kalmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 8- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 31 Ocak 2010 tarihi itibariyle Tekel işçilerine ortalama 41 bin lira kıdem ve ihbar tazminatı ödeneceğini, bu tarihten sonra işçilerin iş akitlerinin sona ereceğini bildirdi.

 9- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen İsrail Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ehud Barak,  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi’nin de bulunduğu görüşmede, ilişkilerin rasyonel, diplomatik bir çerçevede yürütülmesi vurgusu yapılırken, Dışişleri Bakanı Ayalon’un verdiği demeçlerden duyulan rahatsızlık da dile getirildi. Barak daha sonra Bakan Gönül ile Savunma Bakanlığında görüşmelerde bulundu. Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri ilişkiler ve insansız hava uçağı Heron’ların teslimi konuşuldu.
 Barak, resmi temaslarının ardından Ankara’dan ayrılmadan önce gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye-İsrail ilişkilerine ilişkin bilgi veren Barak, “Türkiye Ortadoğu’daki bütün taraflara güven veren kilit bir oyuncu. İlişkilerimizde istikrar büyük önem taşıyor. Türkiye’nin bölgede oynadığı rolü büyük bir takdirle karşılıyoruz” dedi.

 10- Haiti’de incelemelerde bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, depremzedelere yapılan büyük uluslararası yardımın kendisini çok etkilediğini ve duygulandırdığını belirterek, yardımın “bir kuruşunun bile israf edilmemesini” istedi.
 11- Ukrayna’da halk, 2004 yılındaki “Turuncu Devrim”in ardından ilk defa devlet başkanlığı için sandık başına gitti.
18 OCAK 2010

 1- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ankara’nın Kazan ilçesinde toplu okul açılış törenlerine katıldı. Bakan Çubukçu, göreve geldiklerinden bu yana en iyi eğitim ortamını hazırlamak için gayret gösterdiklerini belirterek, “7 yıl gibi bir sürede 142 bin 600 derslik yapıldı ki bu Cumhuriyet tarihimizde bir rekordur” dedi.

 2- Gazeteci-yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan hükümlü Mehmet Ali Ağca, işlemlerin tamamlanmasının ardından Sincan F Tipi Cezaevinden tahliye edildi.

 3- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Reha Oğuz Türkkan İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 4- Altın Küre ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. "Avatar" en iyi film, James Cameron da en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Yaşam boyu başarı ödülü ise, yönetmen Martin Scorsese'nin oldu. Sandra Bullock, "The Blind Side"daki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülürken, en iyi erkek oyuncu ödülünü de Jeff Bridges kazandı.

 5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de düzenlenen ''3. Dünya Enerji Zirvesi''nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, artan nüfus ve büyüyen küresel ekonomi neticesinde, enerjinin çok ciddi bir mesele olarak gündeme geldiğini belirterek, küresel meselelerin ancak ve ancak küresel gayretler sonucunda çözüme kavuşabileceğini söyledi.
 Başbakan Erdoğan düzenlediği basın toplantısında temaslarını değerlendirdi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile yaptığı görüşmeyi bir soru üzerine değerlendiren Başbakan Erdoğan, öncelikle ikili ilişkileri ele aldıklarını, bölgesel sorunlar arasında Kıbrıs konusunu da görüştüklerini belirterek ''Bu konuda süreci samimiyetle desteklediğimizi ifade ettik, temennimizi ortaya koyduk'' dedi.
 Başbakan Erdoğan ayrıca, Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Naşid, BAE Başbakanı Muhammed Bin Zayed ve Dubai Emiri El Maktum ile yaptığı görüşmeleri de anlattı.
Öte yandan Dubai devlet televizyonuna konuşan Başbakan Erdoğan, “Bütün İslam aleminden Haiti’deki trajediye acil olarak yardım göndermelerini talep ediyorum” dedi.

 6- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Japonya’nın başkenti Tokyo'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin ve diğer gelişmekte olan Asya ekonomilerinin, beklenenden daha hızlı ve güçlü küresel toparlanmaya öncülük ettiğini ifade etti. Gelişmiş ekonomilerde toparlanmanın yavaş olduğunu söyleyen Strauss-Kahn, ''En iyi gösterge özel talep ve istihdam''  dedi.

 7- Afganistan'da Taliban militanları tarafından birçok hedefe yönelik düzenlenen saldırılarda 5 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı açıklandı. Devlet Başkanı Hamid Karzai yaptığı açıklamada, başkentin güvenliğinin ''kontrol altında'' olduğunu söyledi. Öte yandan Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid, AP haber ajansına, bazıları intihar komandosu olan 20 silahlı militanın Devlet Başkanlığı Sarayı ve diğer hükümet binalarını hedef almak üzere Kabil'e girdiğini söyledi.

 8- Ukrayna'da dün ilk turu yapılan başkanlık seçiminde oyların sayılmasının ardından ikinci turda yarışacak muhalefet lideri Viktor Yanukoviç ile Başbakan Yuliya Timoşenko arasındaki oy farkının 10 puan olduğu belirtildi.

 9- Şili'de dün yapılan devlet başkanlığı seçimini, Sebastian Pinera kazandı.


19 OCAK 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Devlet Ödünç Madalyası Takdim Töreni’nde yaptığı konuşmada, gazilerin ve şehit ailelerinin Türk milletine emanet olduğunu, devletin şehit yakınları ve gazileri hiçbir zaman yalnız bırakmayacağını belirterek, “Sıkıntılarınız ve ihtiyaçlarınız olursa hangi kapıyı çalarsanız baş tacı edileceksiniz. Acınız acımızdır. Madalyalar küçük ve sembolik ama devletimizin size sahip çıktığının bir işareti” dedi. Törene çok sayıda bakanın yanı sıra Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları da katıldı.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın giderayak gündeme getirdiği anayasa değişikliğinin “TSK’ya ve yargıya karşı savaşın yeni açılımı olarak planlandığını” ileri sürdü. Tekel işçilerinin eylemine de değinen Baykal, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarında harcanan trilyonların içinde, Tekel işçisinin de hakkı bulunduğunu ifade ederek, “İstanbul’da havai fişek gösterisini gözünü kırpmadan yapabilen hükümet, Tekel işçilerinin statüsünü güvence altına alacak bir çözümü bulmaktan aciz mi?” dedi.

3- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yargıtay’da boş bulunan 34 üyelik için seçim yaptı.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gazeteci Hrant Dink’in ölümünün üçüncü yılında yayımladığı yazılı mesajda, hükümet olarak bütün çabalarının Türkiye’nin artık bir faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkması olduğunu bildirdi. Hrant Dink’in hoşgörü, demokrasi, barış ve Türkiye’nin her alanda AB standartlarını yakalaması için yaşam boyu verdiği mücadeleyi örnek bir mücadele olarak gördüklerini belirtti.

 5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, savunma sanayinde Türkiye’nin çok kaliteli ürünlere imza attığını söyledi. İsrail’den 180 milyon dolara alınacak 10 insansız hava aracı Heron’dan önce Baykar Makine’nin ürettiği 74 yerli uçağın uçmaya başladığını belirten Bakan Gönül, bu sayıyı 400’e çıkaracaklarını ifade etti.

 6- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “10 Ekim 2009 tarihinde imzalanan Türkiye-Ermenistan Protokollerine ilişkin olarak Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya uygunluk konusundaki gerekçeli kararında, protokollerin lafzına ve ruhuna aykırı ön koşullar ve kısıtlayıcı hükümlerin zikredildiğinin tespit edildiğini” bildirdi.

 7- Anayasa değişikliklerinin halkoylamasına sunulma süresini 60 güne indiren düzenleme, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

 8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin mümkün olduğu kadar geniş bir uzlaşmayla yapılması gerektiğini belirterek, “Anayasanın, gerçek bir ‘toplum sözleşmesi belgesi’ olması için mümkün olabildiğince geniş bir uzlaşmayla gözden geçirilmesi ve gerekli değişikliklerin iç dinamikler hesaba katılarak yapılması şarttır” dedi.

 9- BDP Grup Başkanı Nuri Yaman, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Kürt sorununu çözmek gibi bir niyet ve irade olgusunu göremediklerini belirterek, “Hükümetin çözüm adı altında yapmayı planladığı şey, Kürt sorununu çözüyormuş gibi yapıp, zamana yayarak, kendi kontrolüne almak ve seçimlere kadar böyle götürmektir” dedi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da ticaret ve sanayi odasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülkemizdeki ekonomik istikrar ve müsait yatırım ortamı, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere tüm Körfez ülkelerinin Türkiye’ye olan ilgilerini artırdı. Suudi iş adamları için Türkiye’de yapacakları yatırımlar Avrupa ve Orta Asya’ya açılan kapı anlamına gelecektir” dedi.
Türkiye olarak dış politikada bir yön değiştirme, bir eksen kaymasının asla olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, “AB’ye üyeliğini ne kadar önemsiyorsak, Suudi Arabistan’la işbirliğimizi artırmayı da o kadar önemsiyoruz. Buna da kimse farklı bir tanım getirmesin” dedi. Başbakan Erdoğan, daha sonra Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Saud tarafından kabul edildi.

 11- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Mısır’ın başkenti Kahire’de, Türk İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonunun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Mısır Ticaret ve Yatırım Köprüsü Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Mısır arasında vizenin kaldırılması gerektiğini belirterek, “Vizeyi kaldırırsak ticaretimiz kısa sürede 10 milyar dolara çıkar” dedi. Türk ve Mısır bankaları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirten Bakan Ergün, “Mısır bankalarının Türkiye’de, Türk bankalarının Mısır’da şubeler açması ve bankacılık sistemimizin birbirine yaklaştırılmasıyla yatırımcıların, iş adamlarının muamelelerini daha kolay yapabilmelerinin de yolu böylece açılmış olacaktır” dedi.
 Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Raşit Muhammed Raşit de yaptığı konuşmada, ekonomik ilişkilerin son dört yılda büyük atılım yaptığını, Mısır’da, 260’dan fazla Türk firmasının 1.5 milyar dolarlık yatırıma imza attıklarını belirtti.


20 OCAK 2010

 1- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin, Türkiye ve Ermenistan arasındaki protokollere ilişkin kararını değerlendirdi. Baykal,  ''Protokollerin büyük bir reklamla imzalandığını ancak sonucun fiyasko'' olduğunu ileri sürerek, ''Bu protokoller geçerliliğini kaybetmiştir. AK Parti'nin şova dönük açılımları hep fiyasko ile sonuçlanıyor. 'Ermeni açılımı' diye günlerce bu olay konuşuldu ve fiyaskoyla bitti. Zaten Ermenistan Anayasa Mahkemesi, böyle bir karar vermeseydi de bu protokolün TBMM'den geçmesi söz konusu değildi. Çünkü Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmeyi düşünmediği görülüyor'' dedi.

 2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile bir telefon görüşmesi yaparak, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin protokoller hakkında yayımladığı ayrıntılı karar hakkındaki rahatsızlığını iletti. Bakan Davutoğlu, Ermenistan hükümetinden duruma açıklık getirmesini ve gerekli siyasi iradeyi sergilemesini beklediklerini kaydetti.

 3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-Devlet Kapısı Projesi'nin hizmete girişinin birinci yıl dönümü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Yıldırım, yoğun ve kapsamlı bir çalışmayla e-Devlet uygulamalarının önündeki tüm engelleri ortadan kaldıracak bir kanun tasarısı hazırlandığını, tasarının yarın Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacağını bildirdi.

 4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile imzalanan protokollere ilişkin kararını değerlendirirken, Ermenistan kararının, AK Parti hükümeti ve protokolün altında imzası bulunan Dışişleri Bakanı için “utanç verici, hezimet ve fiyasko” olduğunu ileri sürerek, hükümetin bu konuda Türk ulusunu bilinçli olarak aldattığının tüm çıplaklığıyla anlaşıldığını ileri sürdü.

 5- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Roman vatandaşların konut sorununu çözmek amacıyla bu vatandaşların yoğun olarak yaşadığı yerlerde, belediyelerle işbirliği halinde, az katlı bahçeli projeler uygulayacaklarını bildirdi.

  6- DİSK’in İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda her hafta çarşamba günleri düzenlediği bir saatlik oturma eyleminde, hükümetin işçilere karşı uygulamaları protesto edildi.
 Öte yandan Tekel işçilerinin eylemi 37. gününde devam ediyor. Türk-İş Genel Merkezi önündeki eylem kapsamında düzenlenen ''açlık grevi'' de ikinci gününe girdi.

 7- Terör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe düzenlediği saldırı sırasında irtibatı kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra Van Askeri Mahkemesinde yargılanan 8 askerle ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, “Asker silah bırakıp teslim olmaz” denildi.

 8- Suudi Arabistan’ın başkenti Cidde’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile imzalanan protokoller hakkındaki kararıyla ilgili olarak, Mahkemenin verdiği kararın gerekçesinde, temel ilke olarak asla kabul edilemeyecek bir yaklaşım tarzı olduğunu belirterek "Şu anda Ermenistan, metnin üzerinde operasyon yapmaya kalkıştı. Bunun düzeltilmesi lazım, düzeltilmedikten sonra süreç zedelenmiş olur. Kaldı ki Ermenistan-Azerbaycan arasındaki ilişkiyi bu işin dışında tutmak gibi bir lüksümüz de yok" dedi.
 İhsanoğlu da yaptığı açıklamada,  "Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin gelişmesi hem bizim için hem de İslam dünyası için son derece önemlidir. Sayın Başbakanın İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi için almış olduğu şahsi inisiyatifler ve tüm girişimler İslam dünyasında takdirle karşılanmaktadır" dedi.
 
 9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Euromoney'nin Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlediği, Merkez ve Doğu Avrupa Forumu toplantısında katıldığı panelde yaptığı konuşmada,  ''Bundan sonra ülkeler, borç yükü ağır olanlarla borç yükü hafif olanlar şeklinde ayrılacaklar. Türkiye borç yükü hafif olan ülke olacaktır'' dedi.
       
 10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu başkanlığındaki Ulusal Birlik Partisi (UBP) heyeti, Güney Kıbrıs'a giderek, Rum ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi’ni (DİSİ) ziyaret etti. Eroğlu bu ziyaretle birlikte, 1974'ten bu yana ilk kez Güney Kıbrıs'a geçmiş oldu.

 11- KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca ile Linda Orams, Güney Kıbrıs'ta İngilizce yayımlanan Cyprus Mail gazetesine yaptıkları açıklamada, İngiliz mahkemesinin Orams davasıyla ilgili dünkü nihai kararını değerlendirdi. Erçakıca, KKTC'nin Orams davasıyla ilgili kararı uygulamayacağını, İngiliz İstinaf Mahkemesinin kararın uygulanmasının yolunu da bulması gerektiğini söyledi.

 12- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye ekonomisinin 2010 yılındaki görünümüyle ilgili olarak ''olumlu'' düşündüğünü, Türkiye ekonomisinin toparlanmaya başladığını belirterek ''2009'un dördüncü çeyreğindeki büyüme oranı 'geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında' neredeyse artıya geçti. Türkiye ekonomisinin temelleri hala sağlam'' dedi.

 13- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Hong Kong'da düzenlenen Asya Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, finansal krizin tekrarını önlemek için finans sektöründeki reformların devam etmesi gerektiğini belirterek, küresel ekonomik krizden alınan derslerin unutulmasından ve altı ila oniki ay içinde herkesin daha önceki faaliyetlerine geri dönmesinden endişe duyduğunu söyledi.
 14- AB Komisyonunun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunun Türkiye’deki demokratikleşme konulu oturumunda, “Geçen yıl Türkiye’de sivil-asker ilişkileri bağlamında önemli gelişmeler yaşandı. Devam eden Ergenekon davası, Türkiye’deki demokratikleşme çabalarının kilididir. Türk vatandaşları bu soruşturmanın sonunu görmeyi gerçekten hak ediyorlar ve bütün zanlıların adil yargılanması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını haklı olarak bekliyorlar” dedi.
 15- Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Dışişleri Bakanı Rumyana Jeleva'nın istifasını kabul ettiğini bildirdi.

 16- Pakistan Yüksek Mahkemesi, bazı politikacılara dokunulmazlık sağlayan ''Milli Uzlaşı Yasası’nı'', yasanın İslam dininin eşitlik ve adalet ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

 17- Nijerya'nın Jos kentinde Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında dört gündür devam eden çatışmalarda, 464 kişinin öldüğü bildirildi.

21 OCAK 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara Sanayi Odasının (ASO) Genişletilmiş Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bir ülkenin önüne açan ve kapatan şeyin ‘istikrar’ olduğunu ve istikrarı çok geniş anlamda ifade ettiğini belirterek “İstikrar tabii ki gereklidir. Ama şu anlama gelmez; her şeyin çok otoriter bir şekilde yönetileceği anlamına gelmez. İstikrar; sadece ülkenin önünün görülebilir olması demektir. Ve ülkenin meselelerini soğukkanlılıkla ele alıp konuşabilmesi, tartışabilmesi ve bunları tartışırken de alabora olmaması demektir” dedi.
 Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
   2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüştü.
 3- Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, basında yer alan “Balyoz Güvenlik Harekatı Planı” iddialı haberlerle ilgili olarak, “1’inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Semineri’ne ilişkin çeşitli iddia ve değerlendirmelerin medyada yer aldığı” belirtilerek, “Söz konusu ‘Plan Semineri’, Genelkurmay Başkanlığı 2003-2006 yılları Tatbikatlar Programı’nda bulunmaktadır” denildi.
 4- Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’de saydamlığın arttırılması ve yolsuzlukla mücadelenin güçlendirilmesi ile ilgili stratejinin kurulda benimsendiğini söyledi.  Başbakan Yardımcısı Çiçek, Taraf gazetesinde yer alan “Balyoz Planı” iddialarıyla ilgili bir soru üzerine de “İktidarların gelişi de gidişi de vatandaşın iradesiyle olur. Onun dışındaki hiçbir çabayı bizim kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
 5- AB Dönem Başkanı İspanya’nın Ankara Büyükelçisi Joan Clos Matheu’nun onuruna verdiği yemeğe katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ülkeleriyle olan farkını hızla kapattığını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Babacan, AB’ye üye ülkelerin ortalaması 100 olacak şekilde, 2002 yılında Türkiye’nin kişi başına reel GSYH değeri 28 iken, bu oranın 2008 yılında 47’ye yükseldiğini, Türkiye’nin kişi başı reel GSYH’sinin bazı AB üyelerinden daha yüksek olduğunu söyledi.
 Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, Türkiye’nin, AB üyeliği konusundaki kararlılığının devam ettiğini ve demokratik açılıma önem verdiklerini belirtti.
 6- Anayasa Mahkemesi, Bolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin açtığı davada, mahkeme kararlarını almayı harç yatırma şartına bağlayan Harçlar Kanunu düzenlemesini iptal etti. Yüksek Mahkeme, Harçlar Kanunu’nun 28/1. maddesindeki “Karar ve ilam harcı ödenmedikçe ilgiliye ilam verilmez” biçimindeki ikinci cümlesinin, anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.
 7- Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı davada, askerlere “Anayasal düzene ve devletin güvenliğine karşı işlenen suçlarda” sivil yargı yolunu açan yasa değişikliği hakkında iptal ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yüksek Mahkeme, anayasanın 145. maddesinde asker kişilerin askeri mahalde işledikleri suçlara ilişkin yetkiyi askeri yargıya verdiğini, bu yetkinin yasayla sivil yargıya devredilmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle iptal kararını aldı.
 8- Üniversite öğretim elemanları ile sağlık personelinin “tamgün” esasına göre çalışmalarını öngören yasa, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
 9- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında Cumhurbaşkanlığına sunulacak Kırıkkale ve Abant İzzet Baysal üniversitelerinin rektör adaylarının isimleri tespit edildi. 12 fakülteye de dekan ataması yapıldı. Toplantıda ayrıca, yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin esaslar yeniden düzenlendi.
 
 10- TÜSİAD Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Ümit Boyner yaptığı konuşmada, “12 Eylül rejiminin kurulmasından neredeyse 30 yıl sonra hala o dönemin ‘Darbe Anayasasıyla’ yönetilmeyi içimize sindiremiyoruz. Demokrasiyi güçlendirmeyi refahı artırabilmenin ön şartı olarak görüyoruz” dedi.
Boyner ayrıca, demokratik açılımın bir bütün, bir süreç olduğunu, aşamalı planlanmamış, stratejik bütünlüğe sahip olmayan ve sosyal paydaşlarla olgunlaştırılmamış bir yaklaşımın, toplumsal dalgalanma ve kutuplaşmayı daha da artırabileceğini kaydetti.
 Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Boyner’e bir telgraf göndererek tebrik ve başarı dileklerini ilettiği bildirildi.
 11- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracatta 2009 yılı değerlendirmesi yaptığı ve 2010 yılına ilişkin öngörülerini paylaştığı basın toplantısında, ihracatçıların yol haritasını çıkardıklarını ve 2010’da ihracat hedefinin 111 milyar dolar olduğunu belirterek, umutlu olduklarını, ancak ‘IMF anlaşmasının getireceği riskler’ ve ‘Merkez Bankasının TL’nin istikrarı yerine enflasyon meselesini daha çok önemsemesi’ gibi endişelerinin bulunduğunu söyledi.
 12- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı açıklamada,  Haiti’de 12 Ocakta meydana gelen, on binlerce kişinin ölümüne, 250 bin kişinin yaralanmasına yol açan depremden üzüntü duyduğunu belirterek, bütün İKT üyesi ülkeleri ve sivil toplum kuruluşlarını, Haiti halkına yardım eli uzatmaya çağırdı.
 13- ABD Başkanı Barack Obama ABC televizyonuna verdiği demeçte, kamuoyunun banka kurtarmalar konusundaki düş kırıklığının farkında olduğunu söyledi. Obama, ekonominin görünümü konusunda iyimser olmakla birlikte yüzde 10 oranındaki işsizliğin de popülerliğine zarar verdiğini ifade etti.

 14- ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ile başkent Şam’da görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail-Suriye barış görüşmelerinin canlandırılması için Türkiye’nin önemli rol oynaması gerektiğini söyledi.
 15- İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu dün Kudüs’te yabancı gazeteciler için düzenlenen basın toplantısında, Filistin devleti kurulsa bile Filistin’e silah kaçakçılığını önlemek amacıyla, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın Ürdün sınırında faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini söyledi. 
22 OCAK 2010

 1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Gazi Üniversitesinde ileri teknolojik radyoterapi sisteminin açılışına gelirken gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi’nin askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etmesine ilişkin sorularını değerlendirdi. Başkan Şahin, Karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra mutlaka bir değerlendirmenin yapılacağını belirterek, “Hukuk boşluk kabul etmez. Mutlaka yasama organı bu boşluğu dolduracaktır” dedi.

 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti il başkanları toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yaptı. Başbakan Erdoğan, Taraf gazetesinin yayımladığı ‘Balyoz Darbe Planı’na atıfta bulunarak, “Biz Ankara’nın karanlık tünellerine girmedik, girmeyeceğiz. Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, kirli ilişkilere, hukuk dışı girişimlere karşı da boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra da bükmeyeceğiz. Demokrasilerde iktidarlar seçimle gelir, seçimle gider” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, İngiliz Başbakanı Gordon Brown’ı telefonla arayarak, İngiliz İstinaf Mahkemesinin Orams davası kararının, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarına darbe vuracağını söyledi.

 3- Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çubuklu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiasının ardından Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında 25 Aralık 2009 tarihinde başlatılan aramaların 20 Ocak 2010 tarihinde sona erdiğini, aramalarda darbe planıyla ilgili faaliyet tespit edilemediğini bildirdi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış İstanbul’da, AB sürecinde 2009 yılındaki gelişmelere ilişkin bir değerlendirme toplantısı yaptıktan sonra soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi’nin, TSK mensuplarına sivil yargı yolunu açan kararı iptaline'' ilişkin düşüncelerini sorması üzerine, ''Anayasa Mahkemesi üyelerinin oy birliği ile aldığı karar tabii ki hoşumuza gitmese de saygı duymamız gereken bir karar. Ama bu kararın bize verdiği çok açık ve net bir mesaj vardır. O da Türkiye'nin anayasa reformuna ihtiyaç duyduğudur'' dedi.

 5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, muhalefet destek vermese de gerekirse referandumla anayasa değişikliği sürecini devam ettireceklerini belirterek, “Sonuçta Türkiye’nin sorunlarını çözmek için ne lazımsa onu yapmalıyız diye düşünüyorum. Eğer muhalefet partileri de bu konuda ‘istemeyiz’ tavrını sürdürürlerse o zaman biz de halka gideriz” dedi.

 6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de bulunan Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde ile yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere ilişkin bir soru üzerine, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı değerlendirerek, "Protokollerin lafzı ve ruhu muhafaza edilmelidir" dedi.

 7- Tekel işçilerine destek vermek amacıyla aralarında Türk-İş, KESK, DİSK’in de bulunduğu çeşitli demokratik kitle örgütleri temsilcileri İstanbul’da yürüyüş düzenledi.

 8- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile üsteğmen Muhammet Sarıkaya'nın tahliyesine karar verdi.

 9- Van Askeri Mahkemesi, Şemdinli davasında tutuklu tüm sanıkları tahliye ettikten sonra görevsizlik kararı vererek dosyayı yeniden sivil mahkemeye gönderdi.

 10- El Kaide terör örgütüne yönelik olarak aralarında Mersin, Bursa, Elazığ, Şanlıurfa, Muş, Samsun ve İzmir’in de bulunduğu 16 kentte operasyon düzenlendi.

 11- Her yıl ABD’nin Utah eyaletinin Park City kentinde düzenlenen ‘Sundance Film Festivali’ dün düzenlenen törenle başladı.

  12- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Jean-Luc Legrand, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Haiti’deki hastanelerde 15 kadar çocuğun kaybolduğunu bildirdi. Legrand, UNICEF'in Haiti'de yıllardır çalıştığını, çocuk ticareti sorununun daha önce de bu ülkede mevcut olduğunun bilindiğini ve ne yazık ki bu ticaret ağlarının birçoğunun uluslararası evlat edindirme pazarıyla bağlantısı olduğunu ifade etti.

 13- Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan başkent Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’yi yakınlaşma süreciyle ilgili eleştirerek, “Türkiye anlaşmaları onaylamaz, ültimatom dilini kullanmaya, önkoşullar ileri sürmeye ve sürecin önüne engel çıkarmaya devam ederse, müzakereler sonuçsuz kalır” dedi.

 14- ‘Time’ dergisinin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Barack Obama, İsrail ve Filistin arasındaki görüşmeleri yeniden başlatma girişiminin, her iki tarafın iç bölünmeleri nedeniyle başarısız olduğunu ileri sürdü.

 15- ABD Yüksek Mahkemesi, seçimlerdeki para yardımlarına ilişkin sınırlamaları kaldırdı.

 16- Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai BBC’ye verdiği mülakatta, silahlı mücadeleyi bırakarak toplum hayatına katılmaları için Taliban militanlarına para ve iş teklif edeceğini, bunun için uluslararası topluluğun sağladığı yardımları kullanmayı düşündüğünü belirtti.

 17- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, dün düzenlenen törenle yemin ederek görevine başladı.

 18- Resmi ziyaret amacıyla Pakistan'da bulunan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, başkent İslamabad’da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Pakistan’ın en küçük toprak parçasında gözlerinin olmadığını belirterek, “El Kaide terörüne karşı kilit rol oynayan müttefikimizle kalıcı bir ortaklığın tesisi için ilişkilerin güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.


23 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Kırıkkale Bölünmüş Devlet Yolu’nun Elmadağ’da düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yolun Ankara’yı 43 ile bağlaması sebebiyle önemli olduğunu belirterek, “Burası aslında Karadeniz’i Güney ve Doğu Anadolu’daki 43 ile değil, aynı zamanda Doğu’yu Batı’ya ve Avrupa’yı da Türkiye’nin doğu komşularına bağlaması açısından uluslararası nitelikte önemi olan bir kavşak noktasını teşkil ediyor” dedi.

 2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ege Bölgesi Erzurum Dernekler Birliği Federasyonunun İzmir’de düzenlediği toplantıda, emeklilik yaşı konusunda düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin dış borcunun en önemli sebeplerinden birinin erken emeklilik olduğunu söyledi. Çalışan birinin ödediği emeklilik primlerinin ancak 10 yıllık emeklilik maaşını karşıladığını anlatan Bakan Akdağ, “Kalanını emekli olmayanlar ödüyor. Ülkemizde bu yanlışı daha önce yaptılar. 20-30 yıl içinde emeklilik yaşı 65’e uzayacak” dedi.

 3- Resmi ziyaret için Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde, Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda, AB müzakere süreci ile Türkiye’de yapılan reformları ve ekonomik gelişmeleri anlatan Bakan Bağış, sivil toplum örgütü temsilcilerine, AB’ye tam üye olabilmek için Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy veya Almanya Başbakanı Angela Merkel’i ikna etmenin fazla önemli olmadığını belirterek, “Sokaktaki insanların gönlünü ve zihnini kazanamazsak liderlerin aklını çelemeyiz. Avrupa toplumunu ikna edebilmemiz için size ihtiyacımız var” dedi.

 4- Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), bu yıl Avrupa’da en hızlı ekonomik büyümeyi Türkiye’nin gerçekleştireceğini duyurdu. Büyüme tahminlerini güncelleyen EBRD, ekim ayında Türkiye için 2010’da yüzde 3 olarak belirlediği büyüme tahminini, Türkiye’nin artan kredi notunun yabancı sermaye akışını hızlandıracağı beklentisiyle yüzde 4,7’ye yükseltti. EBRD’ye göre Türkiye, 2011 yılında da yüzde 4’le hızlı büyümeyi sürdürecek.

5- ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Mike Hammer, Washington’daki Yabancı Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’yi önemli bir stratejik ortak olarak gördüğünü belirterek, “Bu stratejik ortaklığı daha fazla derinleştirmek bizim çıkarımıza. Bu yıl ilişkilerde daha da ilerleme sağlandığını görmeye devam edeceksiniz” dedi.


24 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bozüyük-Mekece-Adapazarı Bölünmüş Devlet Yolu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''ölüm virajları'' adıyla kötü şöhret kazanmış bu yolun adeta kaderini değiştirdiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan konuşmasında ayrıca, Tekel işçilerini eleştirerek, “Milletimize efendiliğe değil, köleliğe geldik. Ancak şunu da söylemek zorundayım. Biz milletimizin hizmetkarıyız, ancak hiçbir zaman da bunun istismarına fırsat vermeyiz” dedi.
 Öte yandan Başbakan Erdoğan, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi için Türkiye'de bulunan Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile bir araya geldi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Balyoz Darbe Planı” iddialarını Milliyet gazetesine değerlendirdi. Baykal, “Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının olaylarla ilgili olduğunu düşünüyorsa görevden alır. Düşünmüyorsa da yıpratma kampanyasına izin vermez” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan “Başkent Kulisi” adlı programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Medyada yer alan “Balyoz Güvenlik Harekat Planı”na ilişkin olarak, “Aslı varsa felaket. Aslı yoksa Türkiye’de bu kadar önemli suçlamalar halen yapılabiliyorsa bu da kötüdür” dedi.

 4- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Eskişehir'de, partisinin 1. Bölgesel Divan Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, basın, yargı organları ve hükümetin birbirine güvenini kaybettiğini ileri sürerek, ''Ülke böyle yönetilmez. Böyle bir iktidar olmaz. Devletin kasalarında ne arıyorsunuz? Devlet, devleti arar mı? Silahlı Kuvvetlere bir yazı yazarsınız, istediğiniz bilgiyi alırsınız. Ankara'da birbiriyle barışmayan bir devlet, vatandaşından barışmayı nasıl ister?” dedi. 

 5 - Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, partisince düzenlenen, 5. İl Başkanları Olağan Toplantısı'nda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şener, demokratik açılım konusunda hükümeti eleştirerek, ''’Demokratik Açılım’dan söz edebilmek için demokrasiden söz edebilmek için yönetenlerin demokrat olması lazım. Demokrasiyi anladıklarını göstermeleri gerekir'' dedi.

 6- Oyuncu Erdinç Dinçer, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 7- İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Şakir Eczacıbaşı İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 8- AB Dönem Başkanı İspanya'nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, ‘Welt am Sonntag’ gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu ve ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman desteklediğini söyledi.

 9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yeni yıl bütçe tasarısını Meclise sunduktan sonra yaptığı açıklamada, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak ''İran halkı ve diğer özgür milletleri sevindirecek'' haberleri olduğunu söyledi.

 10- İran'da bir yolcu uçağının inişe geçtiği sırada ateş alması sonucu,  46 kişinin yaralandığı bildirildi.

25 OCAK 2010

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi ve “Asya’nın Kalbinde Dostluk ve İşbirliği için İstanbul Zirvesi” kapsamında, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Afganistan ve Pakistan ile ilişkilerinin her şeyden önce halklar arasındaki ilişkiler olduğunu ve gücünü tarihten alan kardeşlik bağları bulunduğunu belirtti.  
Karzai de Afganistan’a barış getirme çabalarının devam ettiğini söyledi. Zerdari de ise Swat Vadisi’nde yapılan operasyonların tamamının, Pakistan ordusu tarafından yürütüldüğünü ve Amerikan kuvvetlerinin yer almadığını belirtti.

2- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı’na seçilmesinden dolayı kutlayarak, başkanlığın ilk kez bir Türk tarafından üstlenilecek olmasını, Türkiye açısından önemli bir başarı ve gurur kaynağı olarak gördüğünü belirttiği bildirildi.

 3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Memur-Sen tarafından düzenlenen “Uluslararası Demokrasi Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşarken, laiklik ve irtica gibi bazı gündem maddelerinin değişmediğini belirterek “Türkiye değişiyor ama bunların zihniyeti değişmiyor. Bize ‘Türkiye tek parti diktatörlüğüne gidiyor’ iftirasını atanlar, önce aynaya bir baksınlar. Bu ülke, tek parti diktatörlüğünü yaşadı. Kiminle yaşadı, CHP ile yaşadı” dedi.
 Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da yaptığı konuşmada, milletle devlet arasında duvar ören değil, köprüler kuran bir anayasa yazmanın ve yapmanın tam zamanı olduğunu söyledi.

 4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Kazım Karabekir’in ölümünün 62. yıl dönümünde Genelkurmay Başkanlığında düzenlenen anma töreninin ardından darbe iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, iddialardan hicap duyduğunu belirterek, “Demokrasilerde iktidarlar seçimle, demokratik yöntemlerle el değiştirir” dedi. “Balyoz Darbe Planı” iddialarıyla ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığının inceleme başlattığını söyleyen Başbuğ, Silahlı Kuvvetlerin talimnamelerinin hücumla ilgili bölümlerinde, ordunun “Allah, Allah” diye taarruz ettirildiğini belirterek, “Nasıl olur da Allah, Allah diye taarruz eden bir ordu Allah’ın evi camiyi bombalattırmayı düşünür? Bu vicdansızlıktır” dedi.

 5- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Milliyet gazetesine verdiği röportajda, hükümetin anayasa değişikliği çalışmaları hakkında, “Referandum konusunda ciddi hazırlık içerisinde oldukları anlaşılıyor. Umarım AK Parti’nin içinden aklı başında milletvekilleri çıkar da ‘Türkiye’yi germeyelim’ derler. Ama bunlar gözü kara giderse hepimiz görevimizi yapacağız” dedi.

 6- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Devlet Planlama Teşkilatında (DPT), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2009 Nüfus Sayım Sonuçları”nı açıkladı. Türkiye nüfusunun 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle 72 milyon 561 bin 312 kişi olduğunu belirten Bakan Yılmaz, Türkiye’de 2008 yılında nüfusun ortanca yaşının 28,5 olduğunu, 2009 yılında ise ortanca yaşın toplam nüfus için 28,8’e yükseldiğini söyledi.

 7- Devlet Bakanı Faruk Çelik, TBMM’de Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası çalışmaları ve Alevi Çalıştayı konusunda muhalefet partilerine bilgi verdi. İlk olarak MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ile Mehmet Şandır’la görüşen Bakan Çelik, daha sonra CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, “Diyanet Teşkilat Yasası’yla ilgili yaptığımız çalışmayı kendilerine verdim. Alevi çalıştaylarının geldiği son noktayı paylaştık. Roman vatandaşların problemlerini içeren bir raporu da parti grup başkanvekillerine verdim” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “KDV İadesi ve Risk Analizi Projesi” ile ilgili düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tekel işçilerine ilişkin bir soru üzerine, “Tekel çalışanlarının kamuya maliyeti 12 ay bazında bakarsanız 480 milyon lira. Çalışanların büyük kısmının yapacağı herhangi bir iş yok. Zaten bu işçilerimiz ortalama 41 bin lira kıdem-ihbar tazminatı alacak. Ondan sonra da 4C kapsamında kamu sektöründe işe alıyoruz” dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, TBMM’de CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın yazılı soru önergesine verdiği cevapta, “2022 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlanan muhtaç, yaşlı ve özürlülerin durumlarının, gerek bilgi işlem sistemi, gerek çapraz sorgulama yöntemi ile denetlendiğini, bunun neticesinde muhtaçlığı sona erenlerin tespit edildiğini belirterek, “2009 yılında haksız yere muhtaç aylığı aldığı tespit edilen 24 bin 428 kişi için toplam 22 milyon 463 bin 607 TL borç tahakkuk ettirilmiştir” dedi.

 10- Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi, 2010 yılı ocak ayında, bir önceki aya göre 9,8 puan artarak 102.0 puana yükseldi.
Öte yandan “İmalat Sanayi Genelinde Kapasite Kullanım Sonuçları Oranı” ocak ayında, ilk defa Merkez Bankası tarafından açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı ayına göre 6,4 puan, önceki aya göre de 0,2 puan artarak yüzde 67,8 seviyesinde gerçekleşti.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Delegasyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, merkezi Fransa’nın Strasbourg şehrinde olan AKPM Başkanlığı’na seçildi. Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, farklılıklara saygı gösteren, ayrımcılığı reddeden, korku ve nefret üzerine inşa edilmemiş bir Avrupa’nın önemini belirtti.

12- Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı cevabi mektupta, Ege’de güvenli bir ortam oluşturulması gerektiğini belirterek, Kıbrıs konusunda da kalıcı bir çözümün anahtarının, iki toplumu dışarıdan baskı ve müdahale yapmadan kendilerinin karar vermesi konusunda serbest bırakmak olduğunu söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney  Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve kapsamlı çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış görüşmeler çerçevesinde ara bölgede bir araya geldi.

14- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in Rusya’nın Soçi kentinde yaptıkları toplantı hakkında açıklamada bulundu. Tarafların, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Dağlık Karabağ sorununu çözecek anlaşmanın önsözü konusunda uzlaştıklarını belirterek, “Belgenin önsözüyle ilgili genel bir ortak anlayış var. Önsöz Madrid ilkelerine bağlı olarak yeniden düzenlendi ve güncellendi” dedi.

 15- Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ, Irak eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kuzeni “Kimsayal Ali” lakaplı Hasan El Mecid’in idam edildiğini açıkladı. El Mecid’in, Halepçe’deki kimyasal gaz saldırısında yer alarak insanlığa karşı suç işlemekten mahkum edildiği bildirildi.

16- Etiyopya Havayollarına ait bir yolcu uçağı Akdeniz’e düştü. Uçakta 83 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu bildirildi.


26 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye adına, demokrasi, milli egemenlik, hukuk devleti ve şeffaflık adına son derece önemli günlerden geçildiğini belirterek, 367 garabeti ile ülkenin enerjisini heba edenlerin suskunluklarını bozup demokrasiye, millet egemenliğine, milletin bizatihi kendisine meydan okurcasına rol üstlendiklerini söyledi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Meclis grup toplantısında, darbe tartışmalarını değerlendirirken, “Türkiye 30 yıldan bu yana bu işleri aşmış bir ülke. Ancak her hafta yeni bir senaryo; birileri yazıyor, birileri sahneye koyuyor. Millet olarak ‘acaba bugün ne var diye’ bekliyoruz. Türkiye’de darbeye yönelik bir siyaset, darbe siyaseti yok da darbe ticareti var. Bunların hepsi fos çıkıyor” dedi.
Baykal ayrıca Milliyet gazetesine verdiği röportajda, istihdam için yeni politikaların şart olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin rekabet kabiliyetini ve mukayeseli avantajlarını ortaya çıkaran, üretimi, istihdamı, ihracatı arttıran bir sanayileşme ve yatırım politikalarına çok acil ihtiyacı var”  dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Memur-Sen tarafından Ankara’da düzenlenen “Uluslararası Demokrasi Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de demokrasi ve anayasa sorunu olduğunu, anayasanın miadını doldurduğunu belirterek, “Bu anayasa ile Türkiye’nin çağdaşlaşma, modernleşme, daha ileri bir demokrasi yolculuğuna çıkması mümkün değildir” dedi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin şeffaflaştığını, aydınlandığını ve karanlık kapılar arkasında bir şey kalmadığını belirterek, “Biz faili meçhuller bırakmıyoruz, geçmişin faili meçhullerini de ortaya çıkarma çabası içindeyiz. Karanlık kapılar arkasındakileri de açığa çıkarmak için çalışıyoruz” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliğinde düzenlenen AB İletişim Strateji Danışmanlık ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bugün Avrupa’ya her zamankinden daha yakın olduklarını ve Türkiye’nin her zamankinden daha fazla Avrupalı olduğunu belirterek, “Avrupa’da da Türkiye’de de hiçbir güç bu süreci durduramaz” dedi.

 5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Balyoz Darbe Planı” iddialarını değerlendirdi. Bahçeli, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kamuoyu ile paylaştığı açıklamalara güvenmek durumunda olduklarını ancak tatminkar bulmadıklarını ifade ederek “Dileriz ve ümit ederiz ki bu zırvalar gerçek değildir. TSK bu ağır ithamlardan ve vebalden derhal kurtulmalıdır” dedi.

 6- BDP Grup Başkanı Nuri Yaman partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Balyoz Darbe Planı” ile ilgili olarak, demokrasi ve hukuk dışı girişimlerin toplumda kabul görmediğini söyledi. BDP’li siyasetçilere yönelik operasyonların sürdüğüne dikkat çeken Yaman, AK Parti’nin seçimde kazanamadığı illerden intikamını, belediye başkanlarını tutuklatarak aldığını iddia etti.

 7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bankanın “Enflasyon Raporu”nun tanıtımına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 2010 yıl sonu enflasyonunun yüzde 70 olasılıkla, orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 5,5-8,3 aralığında; 2011 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5,2 olmak üzere yüzde 3,4 ile yüzde 7,0 aralığında; 2012 yıl sonunda ise yüzde 4,9 düzeyine düşeceğini öngördüklerini açıkladı.

 8- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKPM Genel Kuruluna hitap etmek üzere Strasbourg’da bulunan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile makamında bir araya geldi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta tarafların meselenin çözümü için görüşmeleri sürdürdüğünü hatırlatarak, Yunanistan’dan da sorunun çözümüne ilişkin katkı yapmasını beklediklerini söyledi.
 Papandreu da gazetecilerin “Türkiye’nin AB süreci ve Kıbrıs” ile ilgili bir sorusuna verdiği cevapta, Türkiye’nin AB üyeliğinin en doğal hakkı olduğunu ve bu hedefin 1999 yılı zirvesinde teyit edildiğini söyledi.

 9- NATO Sözcüsü James Appatuari, Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO’nun kamu diplomasisi çalışmaları kapsamında Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin NATO’nun sahip olduğu en önemli değerlerden biri olduğunu, başka hiçbir ülkenin Türkiye’nin Afganistan’daki rolünü oynamasının mümkün olmadığını söyledi. Appatuari, Londra’da yapılacak Afganistan toplantısı ile İstanbul’da düzenlenen Afganistan’a komşu ülkeler toplantısına büyük önem verdiklerini de belirtti.

27 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Valiler Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, ihtiyaç duyan vatandaşların valilere istedikleri zaman ulaşabilmeleri gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, darbe planları iddialarıyla ilgili olarak, “Vatandaşını bertaraf etmek, safdışı bırakmak, onu saflara ayırmak, bu doğrultuda kirli senaryolar hazırlamak, demokrasi dışı olduğu kadar çağdışıdır, insanlık dışıdır.” dedi.
 İçişleri Bakanı Beşir Atalay da toplantının açılışında yaptığı konuşmada, demokratik açılım çalışmalarının büyük bir kararlılık ve azimle sürdürüldüğünü söyledi.
 İstanbul Valisi Muammer Güler de, toplantı sırasında gazetecilerin, ''EMASYA Protokolü''ne ilişkin sorularını yanıtladı. Protokolün, İstanbul bazında işlemesiyle ilgili bir sorun bulunmadığını belirten Güler, ''Herhangi bir kuvvet talebi söz konusu olduğunda, 5442 Sayılı İller Kanunu'nda ön görülen hususların hepsi uygulanıyor'' dedi.
 Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi'yi makamında kabul etti.

2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi. Baykal, anayasa değişikliğiyle ilgili olarak, “Türkiye’nin temel sorunları işsizliktir, yoksulluktur, yolsuzluktur. Anayasa değişikliği bunlara çare olamaz. Meclis’ten yeterli desteği bulamayacaklarını anladıkları için şimdi referandum yoluna gideceklerini açıklıyorlar. Ama bu referandum AK Parti iktidarının sonu olabilir” dedi.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay ve Danıştay’ın yeni üyelerine mazbatalarının verilmesi ve cüppe giyme töreninde yaptığı konuşmada, 2002 yılında 3 bin 800 civarında olan ilk derece mahkemesinin 5 bin 400’ü, 9 bin 200 olan hakim ve savcı sayısının da 11 bini geçtiğine işaret ederek, 2002 yılından bugüne kadar adliyelerde çalışan personel sayısının yüzde 50 artırıldığını, yargılama yapılan mekanların da 7 yılda 4 kat artış göstererek 2.5 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi.

 4- Anayasa Mahkemesi’nin, askere sivil yargı yolunu açan düzenlemelerin iptal edilen hükümlerinin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığına Ali Em seçildi.

 6- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, görevinin sona ereceği 29 Ocak öncesinde Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) düzenlediği toplantıya katıldı ve burada soruları yanıtladı. Ertürk, TMSF'ye ilişkin bir soru üzerine ''TMSF, özerk olarak çalışmaya devam etmelidir. TMSF'nin etkinliğinin sürdürülmesi isteniyorsa özerk yapısının da korunması gerekiyor. Yurt dışında bunun örnekleri var, bağımsız çalışan kuruluş modeli en etkili olan modeldir'' dedi.

 7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Tekel işçilerinin eylemiyle ilgili Avrupa Sendikalar Konfederasyonuna (ETUC) mektup gönderdi. Çelebi mektupta, Tekel işçilerinin 1 ayı aşkın süredir Ankara'da ''iş güvencelerini savunmak, sendikal hak ve özgürlüklere sahip çıkmak'' için çeşitli eylemler yaptığını belirtti.

 8- Yemen ve Afganistan toplantıları için İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Bakan Davutoğlu görüşmede, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollere ilişkin gerekçeli kararından duyduğu rahatsızlığı iletti.

9- İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, çatışmaların yaşandığı Müslüman ülkelerde görev yapmak üzere bir “İslam Barış Gücü” kurulmasını önerdiğini, ancak bu önerisinin İKÖ üyesi bazı ülkeler tarafından reddedildiğini açıkladı.

 10- Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye karar taslağı, AP Dış İlişkiler Komitesinde kabul edildi. Kararda, Kıbrıs'taki müzakerelere katkı için Türkiye'nin Ada’daki askerlerinin "derhal çekilmesi", KKTC'ye yerleşen Türk vatandaşları sorununun çözülmesi ve kapalı Maraş bölgesinin Rumlara açılması istenildi.
 
 11- Türkiye, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK), İsrail'i Filistinlilere yönelik politikası ve uygulamaları nedeniyle bir kez daha güçlü bir şekilde uyardı.

 12- Dünya Ekonomi Forumu'nun (Davos Zirvesi) 40. yıl toplantısı İsviçre'nin Davos kentinde başladı. Forum çerçevesinde ''Dünyanın Durumunu İyileştirme: Yeniden Düşünme, Yeniden Tasarlama, Yeniden İnşa Etme'' konulu toplantı ve panelleri de başladı.
 Öte yandan Dünya Ekonomik Forumu’na alternatif olarak, Brezilya'nın güneyindeki Porto Alegre'de Dünya Sosyal Forumu düzenlendi. Foruma katılan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula, mali kapitalizmin aşırılığını eleştirerek, "2003'te ilk kez katıldığım Davos'un hiç çekiciliği olmadığını biliyorum. Mali sistem, hiçbir zaman örnek bir model olarak görülemedi, çünkü kendi sorumsuzluğuyla son yılların en ciddi dünya krizini tetikledi" dedi.

 13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington'da temaslarda bulunan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Clinton görüşmede, Kürt yönetimini, özellikle Kerkük çevresi başta olmak üzere bazı tartışmalı sınırlarla ilgili meselenin barışçıl çözümü konusunda çalışmaya çağırdı.

 14- Honduras Parlamentosunun, Devlet Başkanı Manuel Zelaya’ya darbe düzenleyenleri ve Zelaya’nın kendisini affettiği bildirildi. 

 
28 OCAK 2010

 1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 81 ilin valileriyle Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Türkiye’nin uzun yıllardan beri teröre karşı terörle mücadele içerisinde olduğunu ve terörle mücadelenin demokratik kazanımlardan, insan haklarından, hukukun üstünlüğünden taviz vermeden her boyutta aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, “Terörü tamamıyla sona erdirme ve demokratik standartları yükseltme konusunda valilerimizin büyük katkısı olacaktır” dedi.
 
 2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tekel işçilerinin eylemlerinin 45. gününde, Genel Başkan Mustafa Kumlu başkanlığındaki Türk-İş heyetini Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kumlu, Başbakan’ın yeni bir çalışma yapılması için ilgili bakanlara talimat verdiğini, çalışmanın sonuçlanmasının ardından kendilerini yeniden çağıracağını söyledi.

         3- Devlet Bakanı Faruk Çelik, 7. Alevi Çalıştayı'nın açılış konuşmasında, amaçlarının; kökleri yüzyıllara dayanan sorunu açık yüreklilikle ele alarak, konuyu derinlemesine inceleyerek kavramak, boyutlarını tarihin yüklerinden kurtararak anlatmak olduğunu ve toplumsal huzur ve güveni sağlamak için kalıcı adımlar atmayı amaçladıklarını söyledi.

 4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Anayasa Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı hakkında bilgi verdi. Bakan Ergin, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nın, seçmen tabanının genişletilmesi, demokratik katılımın daha çok sağlanması, yönetenleri belirleme sürecine halkın doğrudan katılımı gibi amaçlar gözetilerek düzenlendiğini söyledi.

 5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Valiler Toplantısı'nda, bakanlığın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Eroğlu, hidroelektrik santralleri konusunda çok büyük oyunlar döndüğünü belirterek, ''Herkesin dikkatli olması gerekiyor. Santrallerin yapılmasını istemeyen bir lobi var. Türkiye'nin iklim durumuna bakınca bunların yapılmasının zaruri olduğu açıktır'' dedi.
      
 6- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Yıldırım bir soru üzerine, yasadışı dinlemelerde şikayete bağlı dava açıldığını belirterek, yeni yapılacak bir düzenlemeyle savcılığın yaşadışı dinlenenlere “mağduriyet yaşadın, şikayetçi misin” diye soracağını söyledi.

 7- TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” adlı programa katıldı. Kuzu, “Anayasa değişikliğine muhalefet karşı çıkıyor. Tek seçenek referandum” dedi.

 8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere bulunduğu İsviçre’nin Davos kentinde, CNBC-e'nin canlı yayınında soruları yanıtladı. Yılmaz,  Türkiye'nin ''2009 yılını 10-12 ya da 13 milyar dolar cari açık'' ile kapatacağını belirtti.

 9- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, TGC ve Konrad Adenauer Stiftung Vakfı işbirliğinde İstanbul’da düzenlenen “Basın Sektöründe 2009’dan Kalanlar” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, 2009’un medya açısından hiç de iyi olmadığını söyledi.

 10- Çağdaş Türk sanatının önde gelen ressam ve heykeltıraşlarından Ömer Uluç, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

 11- Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen "İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu"nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam ülkelerinin ortak barış gücü oluşturması teklifine ülkelerin farklı değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, "BM ve Afrika Birliği de bir günde kurulmadı" dedi.

 12- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere’nin başkenti Londra'da katıldığı Afganistan Konferansı çerçevesinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan'la görüştü. Görüşmede, Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin iki ülke arasında imzalanan protokollerle ilgili kararı değerlendirildi. Bakan Davutoğlu ayrıca, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la görüştü.
 Öte yandan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Konferansta yaptığı konuşmada, İngiliz güçlerinin 15 yıl daha kalmasını istedi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown ise bu yıl aşamalı olarak Afganistan’dan çekilmeye başlayacaklarını açıkladı.
 Konferansın ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde de konferansa katılan ülkelerin liderleri Taliban militanlarını şiddetten vazgeçirme planı için fon sağlama sözü vererek, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yolsuzlukla mücadelesini ve "El Kaide ve diğer terörist örgütlerle ilişkilerini kesmeye, siyasi amaçlarını barışçıl yollardan sürdürmeye" istekli olması halinde Taliban ile yeniden bütünleşme yönündeki planını desteklediklerini açıkladı.

 13- ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’de “Birliğin Durumu” konuşmasında, mali fırtınanın en şiddetli döneminin atlatıldığını belirterek, bu değişimin de çabuk gelmediğini söyledi. Bankaları kurtarma planının hiç destek görmediğinin farkında olduklarını belirten Obama, ancak mali sistemi istikrara kavuşturmak için bunu gerekli gördüklerini vurguladı.

 14- Ukrayna Parlamentosu, İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko’yu görevden aldı.

 15- Honduras’ta darbeyle iktidardan indirilen ve mülteci olarak Brezilya Büyükelçiliğine sığınan Devlet Başkanı Manuel Zelaya, varılan siyasi anlaşma uyarınca ülkesinden ayrılarak, Dominik Cumhuriyeti’ne gitti.


29 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boika Borisoz ile görüştü. Görüşmede, Bulgar vatandaşların tazminat talepleri ve Türkçe referandumu ele alındı. Başbakan Erdoğan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorunlarını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın “Her parti hakkında kapatma davası açılıp açılamayacağı kendi fiilleriyle ölçülür. Bunu partiler zaten hissederler” sözlerine ilişkin olarak, “Siyasi partilerin hissetmesi gibi bir durumun demokrasi içerisinde mümkün olmadığını zannediyorum.” dedi.
 Başbakan Erdoğan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında da “Kim bu ülkede hukuk yok zannediyorsa, kim istediği gibi davranabileceğini, kanunsuz girişimlerini çeşitli kılıflara büründürerek meşrulaştırabileceğini zannediyorsa, bilsin ki artık o devirler geçti” dedi.

 2- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CNN Türk’te yayınlanan “32. Gün” programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Baykal, Türkiye’de darbe tehdidi değil komplo tehdidinin bulunduğunu belirterek, “O komplolardan dolayı insanlar özgürlüklerini, şereflerini, hayatlarını kaybediyorlar. İddialar, o dönemde bir değerlendirmenin yapıldığını gösteriyor ama bu teşebbüs haline gelmemiş.” dedi.

 3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’da partisinin Danışma Meclisi toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Arınç, darbe iddialarıyla ilgili olarak, “Bunlar çırpınıştır, yok oluştur. Türkiye’de hiçbir şey sonuçsuz, cezasız kalmayacak. Milletin zararına devam etmeyecek. Bugün ses kayıtları, belgeler yayımlanıyor. Bazı güçlü insanların millete bakışını görüyoruz. Bu bir bitiş ve yok oluştur.” dedi.
 
 4- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İl Emniyet Müdürleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, güvenliği, “baskı ve şiddet” olarak algılayan polisliği ortadan kaldırdıklarını, vatandaşlarını seven, sevecen, iyi muamele eden, suçu önleyen, suçluyu takip eden ama vatandaşına eziyet etmeyen polisler yetiştirdiklerini söyledi. 

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TRT 2’de yayınlanan “Ekonomi Ajandası” programına katıldı. Bakan Ergün, Yeni Hal Yasası’nın şubatta, AVM Yasası’nın ise martta çıkacağını söyledi.

 6- Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Orhan Uzgören yaşamını yitirdi.

 7- İngiltere’nin başkenti Londra'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarına ve gündemdeki dış politika konularına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dün katıldığı Afganistan Konferansı çerçevesinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan'la görüştüğünü belirten Bakan Davutoğlu,               Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bugüne kadar gelinen normalleşme sürecinin zarar görmemesi gerektiğini belirterek, "Bizim için şu anda önemli olan vizyonumuza uygun bir şekilde bu sürecin devamıdır. Onun için elimizden geleni yapacağız. Doğru yaptığımıza inandığımız zaman da kimseden gelecek tenkitleri esas almayız" dedi.

 8- KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la yaptığı müzakerenin ardından yaptığı açıklamada, “Mutabakat anons edecek durumda değiliz, ama ciddi yakınlaşma ve önemli ilerlemeler var” dedi.

30 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapılan bir alışveriş merkezinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı, en ağır şartlarda bile ‘yatırım yapın’ dedim. Bunu niye söylüyorum çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımlar o yatırımı yapanlara normal şartlarda yapılan yatırımlardan daha çok kazandırır ilkesinden hareketle bunu söyledim. Bunu bazıları hafife aldı ama bazı iş adamlarımız buna inandılar” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “2009 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” töreninde yaptığı konuşmada, “Kendi sanatına, sanatçısına sahip çıkmayan bir toplumun istikbali karanlıktır. Kendi değerlerine, musikisine yabancılaşan, tarihinden uzaklaşan bir toplum geleceği de kurgulayamaz” dedi.
 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da yaptığı konuşmada, “Mimari, musiki ve edebiyat alanında bu toprakların derinliğindeki zenginliği alıp geleceğe taşıyanlara millet olarak çok şey borçluyuz. Bunun için Mimar Sinan’ı, Fuzuli’yi, Namık Kemal’i, Nazım Hikmet’i, Yahya Kemal’i, Necip Fazıl’ı, Mehmet Akif’i ve daha birçok ismi minnetle, rahmetle anmamız ve milletimizin büyük kahramanları olarak karşılamamız gerekiyor” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı’na seçilen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nu İstanbul’da Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde kabulünde yaptığı konuşmada, 61 yıllık bir sürecin ardından bir Türk olarak başkan seçilmesinin kendileri için iftihar vesilesi olduğunu söyledi.
 Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin izlediği dış politikanın, Türkiye’yi sadece bölgesinde tartışılmaz bir lider yapmakla kalmadığını, uluslararası örgütlerde de en saygın, en etkili ülkelerden biri yaptığını söyledi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Euronews’un Türkçe yayına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “İnanıyorum ki Euronews’un Türkiye yayınlarıyla özellikle Türkiye’nin Avrupa içindeki imajı çok daha iyi anlaşılacak” dedi.
 Başbakan Erdoğan, Euronews’e verdiği röportajda da, “AB üyelerinin bir kısmı ne yazık ki dürüst davranmıyor. Bize ne yaparlarsa yapsınlar, hangi engeli koyarlarsa koysunlar, çalışmalarımızı sabırla sürdüreceğiz. Ama tabii bunun da bir sonu var. Ta ki AB, bütün üyeler ‘Biz Türkiye’yi almıyoruz’ diyene kadar” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, kamudaki toplu görüşmelerde varılan mutabakat uyarınca, kamu görevlilerinin sendikal hakları ve faaliyetlerini engelleyen kısıtlayıcı durumların ortadan kaldırılmasına yönelik genelge yayımladı. “Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler” başlıklı genelgede, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin en önemli gereklerinden birinin örgütlenme özgürlüğünün sağlanması olduğunu kaydetti.

 3- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, Türkiye’de adeta bir darbe demagojisi yapıldığını, AK Parti’nin darbe siyaseti, istismarı ve ticareti yaptığını ileri sürerek, “Türkiye’de bir darbe gerçeği yok, darbe sömürüsü var. Bunun ortaya konulması lazım. Türkiye’de devletin kurumlarına, yargıya, TSK’ya karşı açılmış bir savaş var” dedi.

 4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Kütahya’da yaptığı açıklamada, Euronews adlı haber kanalının Türkçe yayın yapmasına atıfta bulunarak, “Türkiye’yi sevmek, ülkemizi, bayrağımızı sevmek böyle olur. Nutuk atarak, bıyık bırakarak, el kol işaretleri yaparak vatan sevilmez” dedi. Türkiye’ye yeni bir anayasanın şart olduğunu belirten Bakan Bağış, bunun için siyasi parti liderlerine çağrısını tekrarladı.

 5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bursa Valisi Şahabettin Harput’u ziyaretinde, “Ergenekon soruşturması ve darbe planı iddialarına” ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin geçmişte yaşanan darbe ve siyasi istikrarsızlıklar yüzünden hak ettiği yerde olmadığını, ekonominin yüzde 60’ının psikolojik olduğunu belirterek, “Türkiye’de siyasi veya ekonomik istikrarsızlık, birtakım kaos planlarının sürekli gündeme geliyor olması, Türkiye’deki yatırım ve ekonomi ortamını da olumsuz etkiliyor” dedi.

 6- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Birinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıklarından Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürses, Doç. Dr. Ümit Sayın ve Muhammet Yüce’nin tahliyesine karar verdi.

 7- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, ABD’nin New Jersey eyaletinde, Amerikan Türk Ticaret Odasının (ATCOM) düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, komşu ülkelerle sıfır problem” politikasıyla bölgesel bir güç olmayı başardığını ve küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

 8- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde yapılan bir toplantıda yaptığı konuşmada, Asya’nın resesyondan çıkışta dünyaya liderlik ettiğini belirterek, “Büyüme geri geliyor ve daha önce tahmin ettiğimizden daha hızlı, ancak hala kırılgan. Özel talep hala görece zayıf” dedi.
 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria da yaptığı açıklamada, küresel ekonomide ikinci dip beklemediğini ifade ederek, “Aşağı yönlü riskler var, ancak genel olarak toparlanıyoruz ve bu gerçek” dedi.


       31 OCAK 2010

 1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT-1’de yayımlanan “Enine Boyuna Özel” programında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, demokratik açılım sürecinin önündeki engellerin temizleneceğini belirterek, İçişleri Bakanlığı ile TSK arasında 1997’de imzalanan ve “askere toplumsal olaylara el koyma yetkisi veren” EMASYA protokolünün kaldırılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ayrıca, Tekel işçilerinin direnişinin hukuksuz olduğunu belirterek, bugün itibarıyla ihbar ve kıdem tazminatlarının yatacağını bildirdi.

 2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Euronews’un Türkçe yayına başlaması projesine katkı veren yöneticilere plaket verilmesi dolayısıyla düzenlediği törene katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik konusundaki çabalarının, Euronews’un katkılarıyla biraz daha güçleneceğini belirterek, “Euronews, Türkiye’ye çok önemli bir kapı açacak. Bu kapıdan Türkiye, bütün gücüyle, bütün avantajlarıyla, bütün sevimliliğiyle hem AB’ye, hem de bütün dünyaya, olduğu gibi, kendisi gibi mesajlar verecek ve Türkiye çok şeyler kazanacak” dedi.
 3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7 televizyonuna yaptığı açıklamada,Tekel işçilerine getirecekleri önerilerle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’ya talimat verdiğini belirterek “Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde yaptığımız çalışmalar Başbakanımıza sunulacak. Çalışmayı sadece Tekel işçilerine yönelik bir düzenlemeden çok o kapsamdaki bütün çalışmaları içerecek şekilde yaptık” dedi.
 4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, partisinin Beşiktaş İlçe Teşkilatının düzenlediği Büyük Beşiktaş Buluşmaları’nda, hükümetin demokratik açılım programını açıkladı. Çelik, “Hükümet olarak tarihi bir sorumlulukla elimizi taşın altına koyduk ve sınıf ayrımcılığını ayaklarımızın altına aldık. Bu meseleyi çözmede kararlıyız. Ya biz bu demokratik açılımı bitireceğiz ya da o bizi bitirecek” dedi.

 5- İslam Kalkınma Örgütü Parlamento Başkanları (İKÖPAB) Konferansı dolayısıyla Uganda’nın başkenti Kampala’da bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, anayasada değişiklik yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine “Bizim AB müktesebatını işlemek, mevzuatımıza yansıtmak gibi bir sorumluluğumuz var. Yürürlükte bulunan anayasanın, olağanüstü bir dönemin ürünü olduğunu, artık Türkiye’ye dar geldiğini herkes söylüyor. Bu konuda çalışma yapmayan siyasi parti, sivil toplum örgütü kalmamıştır. Bir anayasa değişikliğinde, Türkiye’nin demokrasisinin daha çağdaş hale gelmesini engelleyen maddelerinde değişiklik yapılmalıdır” dedi.
 6- 57 üye ülke temsilcilerinin katıldığı İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Daimi Konsey Toplantısı’nda İsviçre’deki minare krizi görüşüldü. İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsviçre hükümetinin aldığı bu kararın kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu belirterek, İsviçre hükümetinin de aslında böyle bir kararı beklemediğini ve onlar için de sürpriz olduğunu söyledi. İhsanoğlu, alınan karar sonrası İsviçre Dışişleri Bakanı’nın, kendisini telefonla arayarak, duyduğunu üzüntüyü dile getirdiğini ifade ederek, toplantıda bu konunun görüşüldüğünü ve durum değerlendirmesi yapıldığını kaydetti.
 7- Liderlerin çözüm çabalarına destek vermek üzere Kıbrıs’a giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas’ın onuruna verdiği yemeğe katıldı. İki liderin de “önemli bir ilerleme” kaydettiğini vurgulayan Ban Ki-mun,  “Onları, nihayetinde başarıya ulaşmaları için cesaretlendirmek üzere buradayım. Bunun olması için cesarete, esnekliğe ve vizyona ihtiyaç vardır” dedi.
 8- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Taliban’a uzlaşma çağrısı yaparak, örgütün silahları bırakmasını ve Afganistan yasalarını kabul etmesini istedi. Taliban liderlerinin geleceği noktaya dek uzlaşmaya hazır olduğunu ifade eden Karzai, ancak bu mutabakatın El Kaide’yi kapsayamayacağını, “Afganistan’da teröristlere yer olmadığını” belirtti.
 9- Yemen, hükümete karşı savaşan Şii isyancıların hükümetin 6 maddelik koşullarını kabul etmeleri halinde ateşkes yapılabileceğini açıkladı.