11.10.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’de yeni yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada, “Bugünün Türkiye’si sivil, demokratik ve çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç duymaktadır. Kuşkusuz bunun zamanlamasına siyaset kurumu karar verecektir. Fakat yeni anayasanın toplumun bütün beklentilerine yer verecek bir katılım ve ortak anlayışla çıkarılması gerektiğini belirtmek istiyorum” dedi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de yaptığı konuşmada, “Yapıldığı dönemin izlerini taşıyan 1982 Anayasası artık Türkiye’ye yeterli gelmemektedir. Zamanlamayla ilgili farklı düşünceler olsa da bütün kesimlerce yeni bir anayasanın dile getirilmesi ve çalışma arzusu, ülkemiz için demokrasimiz için son derece sevindiricidir” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından verilen resepsiyonda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, “tek tip askerlik” ile ilgili bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanlığının konuyla ilgili çalışmalarını tamamlamasının ardından brifing alacağını belirterek, “Brifingden sonra konuyla ilgili kararımızı vereceğiz. Askıya almak, rafa kaldırmak… Böyle bir şey henüz söz konusu değil” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği Babıâli Şenlikleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Gazeteciler cezaevlerine girmemeli, yanlış da yapsalar bu yanlışlarının karşılığını, suç unsuru tamam olduğu zaman, gerekli para cezasına dönüştürülecek bir cezayla karşılamalıdır. Gazeteci arkadaşlarımızın, yazarların cezaevlerinde bulunmasından, onların mahkemelere abone edilmesinden fevkalade üzgünüz. İfade özgürlüğü¬nün önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Forum Fuar tarafından düzenlenen “Ankara Sanayi Fuarı”nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomide ve sanayide geldiği noktanın tüm dünya tarafından yakından takip edildiğini belirterek, “2002 yılında 3 bin dolarlar mertebesinde olan milli gelir bugün 10 bin dolarlara kadar geldi” dedi.
5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TBMM’de verilen resepsiyonda basın mensuplarına verdiği demeçte, anayasa değişikliği ile ilgili olarak özel bir televizyon kanalında kendisiyle ilgili çıkan bir haberin doğruyu yansıtmadığını belirterek, “Ben anayasanın ilk üç maddesinin değiştirilmesini bırakın, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini bilen bir insanım. İlk üç madde dışındaki maddelerle ilgili ve ilk üç maddenin evrensel hukuka uygun olarak zenginleştiri¬lmesine yönelik ifadelerde bulundum” dedi.
6- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen, “Türk işgali altındaki Kuzey Kıbrıs’ta dini yerlerin ve eserlerin korunması ve dini özgürlüklere saygı” başlıklı tasarının, Ada’da süren BM çözüm sürecine zarar verebileceği ikazında bulunuldu. Açıklamada ayrıca, tasarının sadece Rum tarafının iddialarının dikkate alınarak önyargılı hazırlandığı belirtildi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri içinde bulunan Fethiye Camii’nde kılınan cuma namazı çıkışında yaptığı konuşmada, “Türk Milleti, milli kimliği etrafında tesadüfen toplanmış, ülküsü, hedefi olmayan bir yığın değildir. Milletimiz, alt kültürlerin ve etnik kimliklerin geçici işbirliğiyle oluşmuş suni bir millet de değildir. Bunu bilmeyen, görmeyen, anlamayan kim varsa bilsin ki karşısında MHP vardır ve olmaya da devam edecektir” dedi.
8- Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, partisinden istifa ettiğini açıkladı. Kurtulmuş yaptığı konuşmada, “Genel Başkanlıktan ve Saadet Partisinden ayrılıyorum. Bu bir son değil, yeni bir siyasi hareketin ilk adımıdır. Biz kamunun kaynaklarını zenginleşme ve servet aracı olarak kullanmayacağız, dini siyasete alet etmeyeceğiz” dedi.
9- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Yüksek İstişare Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizim hedefimiz daha doğrusu toplumun ezici çoğunluğunun hedefi daha müreffeh bir toplum haline gelmemizdir” dedi. Boyner, yalan yanlış tezler üzerinden TÜSİAD’a saldırıldığını, tarihsel anlamı olan referandumun ardından yine temel ilkeleri doğrultusunda konuşacaklarını ve önerilerde bulunmayı sürdüreceklerini söyledi. 
10-Güney Amerika ülkelerinden Ekvador’da, Devlet Başkanı Rafael Correa’ya karşı polislerin başlattığı darbe girişimi, ordu ve polis teşkilatının müdahalesiyle bastırıldı. Asilerle konuşmak isterken yaralanan ve kaldırıldığı hastanede polisler tarafından rehin tutulan Correa, 12 saat sonra askerler ve özel polis timlerinin operasyonuyla kurtarıldı. Hükûmet durumu kontrol için sıkıyönetim ilan etti.
11-Hollanda’nın Lahey kentinde soykırım anıtı dikmek isteyen Ermeni derneklerinin girişimi; Türk-Azeri Derneğinin topladığı 20 bin imzanın, Belediye Başkanına sunulması sonrası, Belediye Başkanının soykırım anıtına izin vermeyeceğini açıklamasıyla son buldu.
2 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Global Point Network’e verdiği demeçte, Türkiye’nin, İran’a uluslararası toplumun sorularına cevap vermesinde yardımcı olabileceğini belirterek, “Nükleer silah tehdidinde ilk hedef, biziz. Kesinlikle bomba üretmiyorlar diyemem ama üretiyorlar da diyemem. Bilmiyoruz. Buna cevap verecek tek kurum UAEK’dır. Asıl sorun, İran’ın bu konuda yeterince şeffaf olup olmadığıdır” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, İsrail’in Mavi Marmara gemisine saldırıda suçlu olduğunu kabul etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Tuzla’da inşa edilen gemilerin denize indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Ticaret, inişi çıkışı olan bir yokuştur. Her zaman tırmanamazsınız. Kâr ile zarar ticarette ortaktır. Tuzla Tersanesinde 2002 yılında kaç kişi çalışıyordu, çıkış da iniş de olmuştur. Bunların hiçbirisi bizim tarafımızdan arzu edilen bir şey değildir. Burada olumsuzluğu tahrik edeceğimize ‘Biz bu süreci nasıl yakalayacağız’ bunun üzerinde durmamız lâzım” dedi. Başbakan Erdoğan, özellikle askeri gemilerin inşası konusunda Türkiye’nin dışa bağımlılığının ortadan kalktığını da belirtti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da yapılan İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Meclis açılış konuşmasında, siyasi temsil ve tutukluluğun fiili mahkûmiyete dönüşmesiyle ilgili sözlerini önemli bulduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı tutukluluk eğer infaza dönüşüyor diye bir kaygı taşıyorsa bilin ki o ülkede yargı düzenine siyasal müdahaleler vardır. Kamu vicdanındaki rahatsızlık, sıradan yurttaştan en tepedeki Cumhurbaşkanı’na kadar çıkmıştır. Türkiye’de adı konmamış bir sıkıyönetim vardır” dedi.
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, ithal giyside “Riske Dayalı Denetim Sistemi”nin devreye girdiğini ve 9 ayda sağlığa zararlı kanserojen boya içerdiği saptanan 152 bin ithal giysinin imha edildiğini duyurdu. 
5-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bursa’nın İnegöl ilçesindeki incelemeleri sırasında basın mensuplarının soruları üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin terör konusunda sabrının son noktasına geldiğini, Almanya İçişleri Bakanı’nın geçen hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında da bu konunun görüşüldüğünü ve Almanya’dan bu konuda büyük beklentilerinin olduğunu söyledi. 
6- Türkiye’de bulunan ABD eski Başkanı ve Loureate International Üniversitesi Onursal Başkanı Bill Clinton, İstanbul Bilgi Üniversitesinde verdiği konferansta, yeni dünya düzeninde artık dengelerin değiştiğini ve Müslüman ülkelerin uluslararası alanda önem kazandığını belirterek, Batı’nın yeni ittifaklara, yeni partnerlere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Clinton, “Türkiye bizleri birbirimize çekecek bir mıknatıs olacaktır. Sizin
21. yüzyıldaki en önemli rolünüz, yepyeni ittifakların kurulmasında öncülük etmek olacaktır” ifadelerini kullandı.
Konferansta konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, zaman zaman Türkiye’nin ekseninden kaydığı yönünde eleştiriler yapıldığına dikkat çekerek, “Türkiye ekseninden kaymıyor, 21. yüzyılda yapılması gerekenleri yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. 
Clinton ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi. Cumhurbaşkanı Gül kabulde yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin sorununun çözülememesinin tüm dünyayı etkilediğini ve genel barış havası üzerinde önemli rol oynadığını belirtti. 
7- Ukrayna Anayasa Mahkemesi, ülke yönetimini parlamenter sistem olarak belirleyen düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğuna hükmederek iptaline karar verdi. Böylece ülke, 1996 Anayasası’nda belirlenen başkanlık sistemine dönmüş oldu.
8- Endonezya’da meydana gelen iki ayrı tren kazasında 44 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı açıklandı.
3 EKİM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmişİl Divan Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “YÖK’ün mevzuatından bizim de şikâyetimiz var. 12 Eylül’den sonra işte bu yeni anayasada YÖK de var. Gelin orada YÖK’ü de konuşalım. YÖK’ü bu konuda nasıl ele alacağımızı, orada bunların hepsini konuşuruz ve çok daha farklı bir YÖK ile yolumuza devam ederiz” dedi.
CHP’nin yıllarca toplumu kışkırtmak ve sanal korkularla tehdit etmek için “Türkiye İran oluyor” korkusunu pompaladığını söyleyen Başbakan Erdoğan, CHP liderinin önerisindeki çelişkiye de işaret ederek, “CHP, bugün döndü dolaştı, Türkiye’nin başörtülü kızlarına İran modeli örtünmeyi tavsiye eder hale geldi. Ben inancımdan ötürü başımı örtüyorum diyen bir kıza dayatma yapılamaz, yapamazsınız” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “hükûmete türban konusunda yaptıkları açıklamalarda samimi olduklarını” söyledi.
Öte yandan Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında, kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Türban” konusunu bilinçli olarak gündeme getirmediğini, kendisine bu konuda sorular yöneltildiği için cevap vermek durumunda kaldığını söyledi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bediüzzaman’ın, Nurs köyünde toprağa ektiği, İstanbul’da yeşerttiği, hapislerde, sürgünlerde büyük bir çınara dönüştürmeyi başardığı düşünce, bugün dünyanın bütün coğrafyalarına kök salmıştır” dedi. 
4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasının 5. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Avrupalıların artık bir karar vermesi gerektiğini ve Türkiye’nin kapılarda bekletilecek bir ülke olmadığını belirtti. Bakan Bağış, “3 Ekim 2005 tarihinde Başbakanın liderliği ve kararlı duruşu sayesinde 45 yıl sonra AB ile tam üyelik müzakerelerini başlattıklarını” belirtti.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Iğdır’da yaptığı açıklamada, “türban sorununun çözümünden yana olduklarını, AK Parti ve CHP’nin ne yapacaklarını görmek için beklediklerini” belirtti. 
6- Marmara Denizi’nde 4.4 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremde can ve mal kaybı olmadı.
7- Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff iki Almanya’nın birleşmesinin 20’nci yıldönümünde Bremen Arena’da yaptığı konuşmada, özgür ve demokratik bir ülkenin değişikliklere açık olması gerektiğini belirterek, “Hıristiyan ve Yahudilik Almanya’ya ait. Günümüzde artık İslamiyet de Almanya’ya ait” dedi.
8- Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası’nda 2010 sezonunu genel klasmanda zirvede tamamlayarak dünya şampiyonu oldu.
9- Manisa’nın Turgutlu ilçesinde gerçekleştirilen 4 ayrı operas¬yonda, 961 kilo esrar ele geçirildi.
10-Kırgızistan’da düzenlenen Etniklerarası Diyalog, Uzlaşma ve Hoşgörü Konferansı sona erdi. Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşbaşkanlık yaptığı ve ülkedeki etnik grupların katıldığı konferansta sonuç bildirisi kabul edildi.
11-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lazkiye’de yapılan Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin “ikinci bakanlar” toplantısına katıldı. Türkiye’nin 12 bakanla katıldığı ortak kabine toplantısında, geçtiğimiz sene imzalanan 51 anlaşmanın uygulaması gözden geçirildi. Bakan Davutoğlu, Gaziantep-Halep hızlı tren hattı projesinin hayata geçirileceğini söyledi.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay da yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye ilişkileri en olumlu dönemini yaşıyor” dedi.
12-Brezilya’da Devlet Başkanlığı seçimi ve genel seçimler yapıldı.
13- Bosna Hersek’te, Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi ile Federasyon, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve 10 kantonun hükûmetlerinin belirleneceği seçimler yapıldı.
4 EKİM 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Lockwood Smith ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliğinin seçimden sonra olması gerektiğini söyleyerek ‘kimse bize komisyon kurmak için gelmesin’ dedi. Sizin bu konudaki çalışmalarınız kalktı mı?” sorusu üzerine, Başkan Şahin, “Anayasa değişikliğinde bir komisyon, kurulmuş olması için kurulmamalı” görüşünü dile getirdi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2011 seçimleri öncesinde gündemlerinde yeni bir anayasa çalışması olmadığını bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca, hükûmetin terörle mücadele çalışmalarına devam ettiğini belirterek, bu konuda yürüttükleri görüşmelerle ilgili Meclis’te, düzenlenecek gizli oturumla bilgilendirme yapılabileceğini söyledi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk televizyonunda yayınlanan “Ankara Kulisi” programında, Başbakan Erdoğan’ın, “Toplumu tehdit etmek için ‘Türkiye İran oluyor’ korkusunu pompalayan CHP, bugün Türkiye’nin başörtülü kızlarına İran modeli örtünmeyi tavsiye eder hale geldi’ sözlerinin sorulması üzerine, “Sayın Başbakan bu açıklamasıyla aslında kadınlarımızı nasıl istismar ettiğini bir daha gösteriyor” dedi.
4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anadolu Üniversitesinin yeni akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, gerek üniversitelerde gerek devletin diğer işlerinde özgürlüklere karşı çıkmanın, özgürlüklerle kavga etmenin ve savaşmanın kimseye bir şey kazandırmadığını belirterek, “Tam tersine bunlarla iyi geçinemeyenler, bunlarla kavga edenler, toplumun dışında kalma ve artık hiçbir anlam ifade etmeme gibi bir sonuçla karşı karşıya kalıyorlar. Özgürlüklerle, demokrasiyle ve hukuk devletiyle kavga etmeyelim. Bunların derinleştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda ne gerekiyorsa yapılmalıdır” dedi.
5- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HSYK üyeliği için adli yargıda 172, idari yargıda 34 adaya ilişkin geçici listeyi yayımladı.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gambiya Dışişleri Bakanı Mamadou Tangara ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin, Lazkiye ziyareti sırasında Suriye-İsrail aracılı görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, Suriye-İsrail aracılı görüşmelerinin yeniden başlaması konusunun İsrail’in tutumuna bağlı olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, Ermenistan ile protokol sürecinin bitmediğini ve dolayısıyla arayışların da devam ettiğini kaydetti.
7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergin 2. TSK Malzeme Sergisi ve Ankara Sanayi Fuarı’nı gezerken bir grup gazeteciye eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Eylül ayı enflasyon rakamlarının biraz daha yüksek beklendiğini belirten Bakan Ergün, artışta işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yükselişin, tekstil, giyim eşyalarında yeni sezon nedeniyle yeni fiyatların etkili olduğunu ifade etti.
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve 2010 çalışmalarını Milliyet gazetesine değerlendirdi.
9- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle İstanbul’da bir araya gelerek, bankanın global krizden çıkış stratejisi çerçevesinde geçen hafta munzam karşılık oranlarına yaptığı artışın gerekçelerini anlattı.
10-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 1,23, Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) yüzde 0,51 arttığını açıkladı. Buna göre, eylül ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 9,24, ÜFE’de yüzde 8,91 artış gösterdi.
11-Yükseköğretim Kurulu (YÖK), İstanbul Üniversitesine bir yazı göndererek, başörtülü öğrencilerin dersten çıkarılmasını yasakladı.
12-“Devrimci Karargâh Örgütü”ne yönelik operasyonlar kapsamında tutuklanan emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın, “telefonlarının izinsiz dinlendiği” yönündeki iddiaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ifadesine başvuruldu.
13-Yönetmen Fatih Akın’a, kültürel alanda yaptığı üstün hizmetler dolayısıyla Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından Liyakat Nişanı (Verdienstorden) verildi.
14-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için gittiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Başbakan Boyko Borisov ile görüşmesinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, AB’nin PKK’yı terör örgütü ilan ettiğini belirterek, “Ama bazı ülkeler maalesef teröristi ülkesinde barındırmasından tutun da mali noktada yataklık yapmaya varıncaya kadar destekler veriyor. Madem ki AB üyesi ülkeler, Türkiye’deki bu bölücü terör örgütünü hep birlikte ‘PKK bir terör örgütüdür’ diye ilan ettiyse o zaman ortak bir mücadeleyi birlikte yürütmek gerekir” dedi. 
15-Bosna-Hersek’te yapılan seçimlerde Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi’ne Bakir İzzetbegoviç, Jeljyko Komşiç ve Neboyşa Radmanoviç seçildi.
16-Brezilya’da, devlet başkanlığı seçimi yapıldı. En çok oyu mevcut Başkan Luiz Inacio Lula da Silva’nın desteklediği Dilma Rousseff almasına rağmen, yüzde 50’yi aşamadığı için seçimin ikinci turu yapılacak.
5 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık büyük projeleri hayata geçirebildiğini, OECD’nin en çok büyüyen, Avrupa’nın risk primi en düşük ülkesi olduğunu ve kredi sorunu çekmediğini anlattı. Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu, inanılmaz değişim yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Sıkıntı yaşanıyorsa bu, değişikliklerden kaynaklanan sıkıntıdır. Yeni anayasanın demokrasi ve hukuk standartlarına göre yapılması en çok iş adamlarına yarayacak” dedi.
2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Şehir Üniversitesinin 2010-2011 Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye çok değişiyor, bütün müesseseleri değişiyor. Türkiye’nin kendisi değişiyor. Bu değişim içerisinde geride kalan üniversitelerimiz de silkindiler, kendilerine geldiler ve esas asli görevlerinin, bilim üretmek, teknoloji üretmek, en iyi eğitimi öğrencilere vermek olduğunun farkına vardılar ve şimdi yarış içerisine girdiler” dedi. Dünyanın en iyi üniversiteler listesine 2 yeni Türk üniversitesinin girdiğini ve birinin vakıf üniversitesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, kısa süre içerisinde bu üniversitenin de aynı başarıyı göstereceğine inandığını söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da törende yaptığı konuşmada, “Bizler bilgiye ‘yitik mal’ olarak bakan ve onu her neredeyse almakla mükellef bir medeniyetin mensuplarıyız. ‘İlim Çin’de dahi olsa, gidin, alın’ emrine muhatap bir medeniyetin mensuplarıyız” dedi. Başbakan Erdoğan, “Türkiye uzun yıllar boyunca enerjisini gereksiz münakaşalarla, sanal gündemlerle heba etti. Üniversitelerimizi ideolojik baskılardan, gereksiz tartışmalardan uzak tutmanın, onlara en ideal anlamda özgürlük zemini tesis etmenin mücadelesi içindeyiz. Sabırlıyız ve bunu başaracağız” dedi.
3- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ankara’da Turgut ÖzalÜniversitesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, başörtüsü sorunun çözümüne ilişkin olarak siyaseten ılımlı bir havanın estiğini belirterek, “Siyasi parti liderleri bu sorunun çözümü konusunda adeta yarışa girmişken üniversitelerin adım atmaması mümkün değildir. Türkiye daha özgür olmalıdır. Bir insan hangi kıyafetle kendini daha özgür hissediyorsa onu giymeli. Sayın Kılıçdaroğlu ve Başbakan bu konuda çok samimi açıklamalar yaptı. Sorunun çözümü konusunda bir yol belirleyeceklerdir. Ben yönlendirme yapmak, taraf olmak istemem” dedi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da törenden sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. İstanbul Üniversitesine gönderilen yazının başörtüsünden dolayı şapka giyen bir öğrencinin sınıftan atılmasıyla ilgili olduğuna dikkat çekerek, “Bırakın şapka, herhangi bir kıyafetinden dolayı kimsenin dersten çıkarılmasına karşıyız. Bunu sadece İstanbul Üniversitesine bildirdik. Eğer başka üniversitelerde de benzer olaylar olursa onlara da bildiririz. Hiç kimse sınıftan atılmayacak. Mevzuata ilişkin süreç takip edilecek” dedi.
4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa değişikliği tartışmalarına değinerek, muhalefete yönelik eleştirilerini sürdürdü. 26 maddelik değişiklik sürecinde muhalefetin “bu telaş niye, seçim yaklaştı, 2011 seçimlerinden sonra yapalım” dediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Şimdi 2011 demiyorlar. ‘Bir haftada anayasayı değiştiririz’ diyorlar. Zam geldi ‘bir ayda değiştiririz’ diyorlar. Kendi parti tüzüğünü 2011 seçimine kadar değiştiremeyeceğini söyleyenlerin, kalkıp anayasamızı bir haftada, bir ayda değiştireceğini söylemesi olur mu? Yani Türkiye Cumhuriyeti Anayasası senin partinin tüzüğünden daha mı basit?” dedi.
5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, anamuhalefet gömleğinin kendilerine dar geldiğini belirterek, “Yolun başındayız. Yollar yürümek için yapılır, yorulmayacağız, kararlılıkla yürüyeceğiz yolun sonunda iktidar var” dedi. İktidarın, yeni anayasa konusunda çark ettiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, hükûmeti topluma yönelik baskı yapmakla suçladı.
6- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakanlık Merkez Binada, gazetecilerin başörtüsüne ilişkin sorularını yanıtladı. Türbanlı öğrencilerin eğitim haklarının engellenmesinin yasal değil, fiili bir durum olduğunu söyleyen Bakan Yazıcı, “Şu anda Türkiye’de aslında fiili bir durum var. Yani başını kapatarak okumak isteyen öğrencilerin eğitim alma haklarının engellenmesi fiili bir durum. Yasal bir gereklilik değil. Bu fiili durumu haklı kılan yasal bir norm yok. Bu fiili durumun kalkması konusunda iktidar ve  muhalefet bir yaklaşım içinde. Umuyoruz ki bu yaklaşım somutlaşır ve bu çok temel sorun ortadan kalkar” dedi.
7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da düzenlenen Filistin İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Filistin arasındaki ikili ticaretin resmi kayıtlara göre 28-29 milyon dolar civarında olduğunu, bu ikili dış ticaretin yüzde 90’ından fazlasını Türkiye’nin ihracatının oluşturduğunu belirterek, “Dış ticaretimiz açısından bizim daha iyi temas kurmamız ve yatırımcılarımızın daha iyi çalışabilmesi için Ramallah’ta Dış Ticaret Müsteşarlığının bir ofisini açıyoruz. Zannediyorum ki bu ayın ortasına kadar bu ofis açılacak. Bu ilk defa yapılacak bir şey” dedi.
8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP ve DSP milletvekillerinin sebze üretimini tehdit eden domates güvesi zararlısına karşı alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Domateste görülen domates güvesinin önlenmesi için bakanlık olarak birçok önlemler aldıklarını ifade eden Bakan Eker, “Yaklaşan kış sezonunda, örtü altında domates yetiştiriciliğinin artması nedeniyle zararlının kontrol altında tutulabilmesi kolaylaşacaktır. Böylelikle domates arzında çok fazla düşüş olmayacağı beklenmekte olup, bu çerçevede fiyatların da yükselmeyeceği öngörülmektedir” dedi. 
9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin kredi not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e yükselten kararına ilişkin olarak, “geç kalmış bir karar” derlendirmesinde bulundu. “Aslında şu anda Türkiye’nin notu ‘A’ seviyelerinde” diyen Bakan Ergün, reyting kuruluşlarının bu nedenle itibar kaybettiklerini belirterek, “Kendilerinde bir problem var. Türk ekonomisini daha iyi analiz edebilirlerdi. Ekonomimizin gizli saklı tarafı yok” dedi.
10-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz’u makamında kabulünden önce bir gazetecinin, esnafa ucuz elektrik enerjisi verilmesiyle ilgili sorusu üzerine, bu konuda TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in talebi olduğunu, ancak böyle bir hazırlığın ve çalışmanın yapılmadığını ifade etti. KİT ödeme dengeleri ve çapraz sübvansiyon konularından kaçınmaya çalıştıklarını belirten Bakan Yıldız, “Elektrik fiyatlarıyla alakalı düzenlemede, tarifenin oluşumunda, EPDK’nın da böyle bir hazırlığının olmadığını biliyorum” dedi.
11-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin anayasa hazırlığı konusundaki görüşlerinin belli olduğunu belirterek, “Belirlediğimiz ilkeler etrafında olmak kaydıyla, milletimizin menfaatine ve yararına olacaksa, anayasa yapımı konusunda uzlaşma ve diyalog arayışlarına her zaman açık olduğumuzu bu vesileyle ifade etmek istiyorum” dedi. Anayasa’nın ilk üç maddesinin tartışılabileceğini belirten Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a da yanıt veren Bahçeli “Bu fikir sahibinin Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatı taşıyor olması da dramatik ve sancılı bir aşamaya geldiğimizi göstermiştir” dedi.
12-BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde iktidarla muhalefet arasında tartışma konusu olan “türban” serbestisinin önünde yasal değil, “psikolojik engel” olduğunu savunarak, Meclis’teki diğer siyasi partilere, türban, dini azınlıklar, cemevleri konularını kapsayan “ifade ve inanç özgürlüğü” paketi hazırlanması ve hemen Meclis’ten geçirilmesi çağrısında bulundu. Demirtaş, siyasi partilerin hazırlayacağı bir anayasanın “sivil anayasa” değil, “bürokratik kökenli” olacağını söyledi.
13-BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Türkmen Alevi Bektaşi Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir ve beraberindeki heyeti parti genel merkezinde kabul etti. Topçu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Alevilerle Sünnileri birbirine düşürmeye çalışanların olduğunu belirterek, “Bizi bir birimize düşürenler namerttir. İnadına biz biriz ve birlikteyiz. Cemevi, caminin karşıtı değil, tamamlayıcısıdır” dedi.
14-TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Görüş dergisinin ekim ayında yayınlanan “Bize Yeni bir Anayasa Gerekli: 1991’den bu yana 10 değişiklik paketi TBMM’den geçti. Ama Anayasa’nın çehresi hala değişmedi” kapak konusuna ilişkin makalesinde, “Yüksek baraj ve geri kalmış Siyasi Partiler Yasası’nı neden hemen değiştirmiyoruz? Böyle bir partilerüstü ortak yaklaşım yeni anayasa sürecini ve uzlaşma ortamını güçlendirmez mi? Bunların süratle değerlendirilmesi mümkün” dedi. Boyner, referandum sürecinin ardından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının önünde, ilk defa kendi talepleri çerçevesinde, sivil bir anlayış ile yeni bir anayasa yapabileceği perspektif bulunduğunu belirtti.
15-Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen ‘Bilişim Zirvesi 10’un ‘Finans’ oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin mukayeseli üstünlük geliştireceği alanlardan birinin bilişim olduğunu söyledi. Özince, Türkiye’nin bölgesinde İran, Irak, Suriye gibi ülkelere bankacılık teknolojisini satabileceğini ifade ederek, “Türk bilişim sektörünün mutlaka bu coğrafyaya dönmesi gerekiyor ve şu anda Türk yatırımcılar da orada” dedi.
16-Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin not görünümünü durağandan pozitife çevirdi. Moody’s den yapılan açıklamada, Türkiye’nin “Ba2” olan kredi notuna ilişkin görünümünü durağandan pozitife yükselttiği belirtildi.
6 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul’da Yıldız Üniversitesinin Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, başkanlık sistemine ilişkin yapılan değerlendirmelerde yetkin olmayan birçok kişinin yorum yaptığını, bilim adamlarının söyledikleriyle genel konuşanlar arasında büyük farklılıklar bulunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin temel konularıyla ki bunlar hepimizin gerçekleridir, ‘Bunları sakın konuşmayın’, ‘Bunlarla sakın uğraşmayın’ kesinlikle demiyorum. Ama bunlarla ilgili yorumlarınızı, tavsiyelerinizi, eleştirilerinizi yaparken, akademiye yakışır şekilde, bilim adamına yakışır şekilde, günlük siyasetin içine ve onun polemiklerine girmeden yapın ve bunların hepsi kabul görebilsin, dikkate alınabilsin” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 14. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin Avrupa ülkelerine seslenerek, “Demokratikleşme yolunda attığımız adımlar, AB ile sürdürdüğümüz katılım müzakereleri, kabul ederler ya da etmezler hiç önemli değil. Kendilerine de söylediğim için rahat rahat söylüyorum. Ama Türkiye’nin muhalefeti, olayı farklı farklı değerlendirmenin gayreti içerisinde. Biz yere sağlam basıyoruz. Kendilerine de söylüyorum; eğer bizden cevap bekliyorsanız boşuna bekliyorsunuz. Eğer Türkiye’yi istemiyorsanız çıkın bunu açıklayın. Bizi oyalamayın. ‘Hayır biz sizi oyalamıyoruz’ demek suretiyle kendilerince bazı formüller uyduruyorlar. Biz de şu anda süreci böyle işletiyoruz” dedi. 
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin, bir süre önce tutuklanan Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın müşteki sıfatıyla bakanlıkta ifade verdiğini, somut delil verilmediği için Avcı tarafından dile getirilen iddialara ilişkin yürütülen soruşturmada ilerleme kaydedilemediğini söyledi.
Bakan Ergin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Brüksel temasları sırasında AB yetkililerine aktardığı 48 gazetecinin tutuklu olduğu yönündeki bilginin doğruyu yansıtmadığını da belirterek, “Burada önemli olan gazetecilerin yazdıkları yazılardan, fikirlerini açıklamalarından dolayı içeride olmamasıdır. Bendeki bilgilere göre 26 gazeteci hapiste. Fikir ve düşünce suçundan çok az sayıda gazeteci hapiste olabilir. Hırsızlık, silahlı terör örgütüne üyelik, uyuşturucu ve gasptan dolayı hapiste gazeteci var. Burada ölçü, kaç gazetecinin gazetecilik faaliyetinden içerde olmasıdır” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ocak 2011’de AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan Polonya’nın Dışişleri Bakanı Kadoslaw Sikorsky ile Ankara’da görüştü.
5- CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla İstanbul’da düzenlenen törenle başladı. Bakan Yıldırım burada yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un, hosting hizmetlerinde yüzde 50-60 oranında indirime gitme kararı aldığını duyurdu.  
6- TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Mahkemesi için Sayıştay kontenjanından yapılan seçimde Hicabi Dursun, 256 oyla Kurul üyeliğine seçildi.
7- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan bir televizyon programında, üniversitelerde sınırların olmaması taraftarı olduğunu belirterek, “Yüzde 60’ı,70’i başörtüsü takan bir ülkede, bu bir sorun olmamalı” dedi.
8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, Mali Kural koymadan da hükûmetin mali disiplin içinde çalışabileceğini belirterek, “Yatırım ortamının öngörülebilirliği açısından Mali Kural gibi bir kriterin olması çok önemliydi. Sadece dışarıdaki yatırımcı değil içeridekiler için de önemliydi. ‘Mali Kural koymasak da biz mali disipline bağlı kalacağız’ dediler. Göreceğiz.” dedi. Boyner, yargı reformunun süren davaların hızlı şekilde görülmesini sağlaması gerektiğini de ifade etti. 
9-İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, “Aktütün Sırları” başlıklı haberle, “devletin güvenliğine ve siyasi yararlarına ilişkin bilgileri açıklamak” iddiasıyla yargılanan Taraf gazetesi Muhabiri Mehmet Baransu’nun beraatına karar verdi.
10-Ünlü Cerrah Prof. Dr. Tarık Minkâri İstanbul’da yaşamını yitirdi.
11-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Birinci Türk-Alman İşbirliği ve Yatırım Konferansı’nda yaptığı konuşmada, küresel krize rağmen son 1 yıl içinde Türkiye’de 47 milyar liralık yatırım teşvik belgesi verildiğini ve bu rakamın da üçte biri için yabancı sermayeden teklif geldiğini söyledi. 
12- Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, resmi bir ziyaret kapsamında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitti. 
7 EKİM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Kanal D televizyonunda yayımlanan “Abbas Güçlü ile Genç Bakış” programında soruları cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu, bir öğrencinin türban konusundaki sorusuna “Olay sadece başörtüsü sorunu değil. Başı açıkların sorunu yok mu? Onların da sorunu var. Sorunu çözeceğiz. Ama oturup bir masanın etrafında sağlıklı bir şekilde tartışacağız, konuşacağız” yanıtını verdi.
2- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Bingöl’de 2003’te meydana gelen depremde yıkılan ve 84 öğrenci ile 1 öğretmenin ölümüne neden olan Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu (PİO) davasında, 3.5 yıl hapse mahkum edilen müteahhit Şeref Bozkuş ile 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılan mühendis İsmet Elehan hakkında verilen yerel mahkeme kararını onadı.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İSEDAK toplantısı için Türkiye’de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ile görüştü. Bakan Davutoğlu yaptığı açıklamada, Irak ile ilgili bütün husus ve sorunları kendilerininmiş gibi gördüklerini kaydetti.
4- 2010 Nobel Edebiyat Ödülü, “iktidar yapılarının haritasını çıkardığı ve bireyin direniş, başkaldırı ve yenilgisini çarpıcı bir biçimde betimlediği gerekçesiyle” Perulu yazar Mario Vargas Llosa’ya verildi. 
5- Resmi ziyaret nedeniyle Türkiye’ye gelen NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmede, kasım ayında Lizbon Zirvesi’nde görüşülecek konular ile NATO-AB ilişkileri ele alındı.
6-İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, İKT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan 26. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İKT üyesi 57 ülkeden 41’inin gıda yoksunu olduğunu belirterek, bunun giderilebilmesi için her yıl 24 milyar dolar gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine, diğer gelişmekte olan ülkelere nazaran İslam ülkelerinin daha fazla maruz kaldıklarını belirterek, işbirliğinin arttırılması gerektiğini kaydetti.
7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde (AKPM) “hasta ve engelli çocukların eğitiminin güvence altına alınması” konulu raporun tartışılması sırasında yaptığı konuşmada, insan hakları konusunda dünyada kadınlar ve çocuklar için yapılması gereken daha çok şeyin olduğunu söyledi.
8- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Washington yakınlarındaki düşünce kuruluşu Potomac Enstitüsünde “Türk-Amerikan Stratejik Ortaklığı: Geçmiş, Şimdi, Gelecek” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, İsrail’in “Mavi Marmara” olayıyla ilgili tutumu nedeniyle Türkiye’yi kaybetmek üzere olduğunu söyledi.
9- Rusya Federasyonu Başkanı Dimitriy Medvedev, Lefkoşa’da GKRY Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüştü. Görüşmede, Kıbrıs sorunu ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı. Görüşmelerin ardından ikili anlaşmaların yanı sıra bir de memorandum imzalandı. Medvedev yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümün destekçisi olduklarını söyledi.
8 EKİM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiaboa ile Başbakanlık Merkez Binada bir araya geldi. Yapılan ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, “İlişkilerimizi stratejik işbirliği seviyesine yükseltme hususunda mutabakatımız var. Kültürel noktada attığımız adımları, turizm noktasında atacağımız adımları da değerlendirdik” şeklinde konuştu.
Jiaboa da yaptığı konuşmada, “Sayın Başbakan’la geniş ve dar katılımlı toplantılar yaptık, önemli gelişmeler elde ettik. Karşılıklı olarak stratejik ilişki kurulmasına karar verdik ve bu önemli bir kilometre taşı olacaktır” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Abant’ta düzenlenen milletvekili kampında yaptığı konuşmada,  “Başbakan sürekli demokrat olduğunu söylüyor. Eğer samimiyseler gelsinler 12 Eylül rejiminin getirdiği siyasi partiler yasasını birlikte değiştirelim. Gerçek anlamda demokrasinin yürüdüğü bir siyasi parti anlayışını ülkeye egemen kılalım” dedi.
3- Devlet Bakanı Faruk Çelik özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, Kızılay’da 24 saatlik oturma eylemi yapacak olan Alevi vatandaşlara bir çağrısının olup olmadığı sorusuna verdiği yanıtta, “Alevi kardeşlerimizin sorunları, bizim iktidarımızın zamanında ele alındı. Bizim görevimiz taleplerini yerine getirmek. Siz yürüyün ama bilin ki biz de yönetim olarak dersimize çalışıyoruz ve takvim içinde sorunlarınızı çözeceğiz” dedi.
4- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanlar Konseyi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Yeni anayasa geniş mutabakatlı bir toplum sözleşmesi olmalı. Toplumsal barışın önünde engel olan sorunlarımızı halletmedikçe, enerjimizi ekonomi alanındaki gelişme için yeterince harcayamıyoruz” dedi.
5- 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Almanya Milli Takımı ile Berlin’de karşılaşan Türk Milli Takımı, karşılaşmadan 3-0 yenik ayrıldı. Futbol karşılaşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de izledi.
6- 2010 yılı Nobel Barış Ödülü, Çinli muhalif Liu Şiaobo’ya verildi. Şiaobo’nun ödüle “İnsan hakları konusunda şiddet içermeyen uzun süreli mücadelesi” nedeniyle layık görüldüğü bildirildi.
7- Resmi ziyaret için Kazakistan’da bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkileri çeşitlendirmeliyiz. Sadece inşaat ve hizmet sektöründe ilişki kurmamalıyız. Burada petrol ve maden kaynakları var. Bu alanlarda da Türk Müteahhitleri iş almalı” dediğini aktardı. Başkan Şahin, Kazakistan Meclis Başkanı Ural Muhammedcanov’la da görüştü.
9 EKİM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Bolu Abant’ta düzenlenen toplantıda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, türban konusunda kırmızı çizgilerinin bulunduğunu belirterek, “İlköğretimde, ortaöğretimde, kamuda olmaz. Kamuda kurallar vardır. O kurallara herkes uymak zorundadır. Oralarda zorunlu eğitim var biliyorsunuz. Kamuda da öyle konan kurallar vardır. Sayın Başbakan’ın bu konudaki düşüncelerini daha açık kamuoyuna aktarmasını isteriz. Biz 12 Eylül yasalarının getirdiği kısıtlamaların değiştirilmesini isterken aslında eğitim özgürlüğünün de diğer özgürlükerin de kısıtlanmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi. 
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de, Kazakistan dönüşü Esenboğa Havalimanında basın mensuplarının konuya ilişkin soruları üzerine,“Üniversitelerimizde kız öğrencilerin kılık kıyafetleri ile ilgili bir düzenleme yapılması ve orada yaşanan sorunların ortadan kaldırılması konusunda tüm siyasi partilerimizin birtakım düşüncelerini kamuoyu ile paylaştığını sizler de takip ediyorsunuz. Bu konuda muhtemelen önümüzdeki günlerde bir düzenleme ihtiyacı Parlamentonun gündemine gelebilir” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yaptığı yazılı açıklamada, partisinin başörtüsü sorununun çözüme kavuşturulması konusunda, “Yüksek öğretim kurumlarında eğitim hakkını ilgilendiren bir meseledir. Yüksek öğretimde eğitim hizmetlerinden yararlanan öğrencilerin kılık¬kıyafet nedeniyle bundan mahrum bırakılmaları düşünülemez” değerlendirmesinde bulundu. 
2- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf Denizli’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ebeveyn izleme platformu oluşturma çabalarının bulunduğunu belirterek, “İstanbul’da sivil toplum örgütleri ve bir kısım katılımcılarla, kanaat önderleriyle bunun değerlendirmesini yaptık. Aile Araştırma Kurumu Genel Müdürü ve işin tekniği ile ilgilenen bürokrat arkadaşlarımız bir ay kadar önce ABD’ye gittiler ve benzeri bir kurumun işleyişini incelediler orada. Bu çerçevede daha çok toplumun taraflarını temsil eden bir sivil inisiyatif şeklinde böyle bir platformu oluşturma girişimimiz var” açıklamasını yaptı.
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Eskişehir’de bir açılış töreni sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kırmızı ve beyaz ette çıkan salmonella ve listeria bakterilerine değinerek ürünlerde çıkan sorunların abartıldığını söyledi. Bakan Eker, “Ürünlerin yüzde 1-2’sinde sorun çıkması normal. Biz burada hayvanları şap hastalığından arındırdık ve bununla ilgili olarak Uluslararası Hayvan Kurumundan sertifika aldık. AB, şap hastalığı nedeniyle süt ve süt ürünü almıyor. Hatta şap var diye, hiç alakası olmamasına rağmen tavuk ve balık da almıyor. Önümüzdeki dönemde bu bölgeden Avrupa’ya ihracata başlayacağız” dedi.
4- Resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Ven Jiabao, İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul veya bir başka kentte Çin yatırım ve sanayi bölgesi kurmayı arzuladıklarını belirterek, “Aynı zamanda Türk tarafının da Sincan bölgesinde bir sanayi bölgesi kurmasını memnuniyetle karşılayacağız” dedi.
Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise, “Çinli yatırımcıların Türkiye’ye çok büyük yatırım yapmalarını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 
5- “47. Antalya Altın Portakal Film Festivali” düzenlenen törenle başladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bosna’daki soykırımı savunduğunu ileri sürdüğü Sırp Yönetmen Emir Kusturica’nın jüri üyeliği nedeniyle festival kapsamındaki etkinliklere katılmayacağını açıkladı.
6- Resmi temaslar için Almanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Angela Merkel ile görüştü. Görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Almanya’nın AB içindeki ağırlıklı konumu gereği, Türkiye, AB ilişkilerinin de gündemlerinde yer alan konulardan birisi olduğunu belirterek, “Sürdürmekte olduğumuz üyelik müzakere sürecinde AB’nin verdiği taahhütlere sadık kalmasını beklediğimizi de Şansölye’den özellikle rica ettim” dedi. 
Merkel ise Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin “ucu açık” olduğu görüşünü tekrarlayarak, “Üyelik müzakereleri yapılıyor, süreç devam ediyor. Kıbrıs’taki durum, özellikle NATO ile AB arasındaki güvenlik işbirliği açısından hepimiz için önemli” ifadelerini kullandı.
7-Şili’de iki ay önce meydana gelen bir kazada toprak altında kalan 33 madencinin kurtarılmasına yönelik çalışmalarda başarı sağlandığı, yapımına başlanan tünelin madencilerin bulunduğu bölgeye ulaştığı açıklandı.
10 EKİM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutunda Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyid Ammar El-Hekim ile görüştü.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın’da 10 tesisin toplu açılışında yaptığı konuşmada, muhalefetin AK Parti sayesinde Anadolu’yu tanıdığını belirterek, “Daha 5 ay önce Ankara’dan çıkamıyor, Türkiye’nin nasıl dönüştüğünü müşahede edemiyorlardı. Israrlarımızla Ankara’dan çıkıp, gezmeye başladılar. Ama o ilçelerin eski halini bilmedikleri için kıyaslama yapamıyorlar” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, açılışını yaptığı Çine Barajı’nın adını ‘Çine Adnan Menderes Barajı’ koydu.
3- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Ankara MEB Şura Salonu’nda düzenlenen Alevi Kurumlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de iletişimsizlikten kaynaklanan sorunlardan faydalanarak topluma fitne tohumları ekmeye çalışanlar olduğunu belirterek, “Sorunların siyasallaştırılması durumunda çözümü çok zor olur. Bu sorunları insan hakları bağlamında değerlendirerek çözmeliyiz. Bunu çözerken de ‘Ben değil, biz çözdük’ diyebilmeliyiz” dedi.
4-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kırşehir Polis Meslek Yüksek Okulunun açılışında yaptığı konuşmada, polislerin yüzde 85’inin üniversite mezunu olduğunu belirterek, “Tek parti döneminin polis ve jandarma motifi artık yok” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı Konutunda Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyid Ammar El Hekim onuruna verdiği yemek öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ın seçimlerin ardından daha istikrarlı bir yapıya kavuşmasını dilediklerini belirterek, “Hükûmetin kuruluşu konusunda tabii ki nihai karar Iraklı kardeşlerimizindir. Tüm komşulara düşen görev, Iraklı kardeşlerimize yardım etmek. Ümit ediyoruz ki, önümüzdeki günlerde tüm tarafları temsil eden bir hükûmet kurulacak” dedi.
6- 2011-2013 yıllarını kapsayan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’nın hazırladığı Orta Vadeli Program, Bakanlar Kurulu’nca kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlandı.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kırşehir’in Kaman ilçesinde yaptığı konuşmada, referandumda ‘hayır’ oyu kullananlara teşekkür etti. Bahçeli, başörtüsü sorunu hakkında ise “Buyurun gelin Meclis’e çözün diyoruz. Meydanlarda tartışmayı bırakın, Meclis’e getirin, MHP, 70 milletvekili ile gereken desteği verecektir” dedi.
8- Ankara Barosunun 61. Olağan Genel Kurulu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Ankara Barosu Başkanlığı’na, Prof. Dr. Metin Feyzioğlu seçildi.
9- Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Tunus seferini yapan yolcu uçağının türbülansa girmesi sonucu 8 kişi yaralandı.
10-Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, kritik Türkiye ziyareti öncesinde Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Ortadoğu barış müzakerelerinden Gazze ablukasına dek birçok konuya değinen Kouchner, “Türkiye’ye Akdeniz Birliği’nde daha çok rol önereceğiz. Son El Kaide alarmı bunun gerekliliğini kanıtlıyor” dedi.
11-Sırp yönetmen Emir Kusturica düzenlediği basın toplantısında,
47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin jüri üyeliğinden ayrıldığını açıkladı.
12-İsrail kabinesi, tartışmalı Vatandaşlık Yasası’nı onayladı. Buna göre Yahudi olmayan, ancak İsrail vatandaşlığına geçmek isteyenler, “Yahudi ve demokratik İsrail devletine bağlılık yemini” edecek. 
11 EKİM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinin Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Demokrasi dediğimiz güçler ayrılığı ilkesi; yasama yürütme, yargı. Yani parlamento, hükûmet ve yargı. Güçler ayrılığı ilkesini teke indirmek bize bir şey kazandırır mı? Brüksel’e gittiğimde AB yetkilileri ile görüştüm. Onlara şu soruyu da sordum: Sizin ülkenizde anayasa değişikliği olduğu zaman, üniversiteler konuşur mu? Tabii dediler, neden konuşmasın? ‘Ama bizim ülkemizde üniversiteler konuşmuyor’ dedim. Konuşmayan üniversite üniversite değildir” değerlendirmesinde bulundu. 
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Aksaray Üniversitesinin 2010-2011 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’den rahatsız olanların karıştırmaya çalıştıkları, kullandıkları ve kullanmaya çalıştıkları kurumların başında üniversitelerin geldiğini belirterek, “Bu milletin gençleri, ‘sağcıdır solcudur, şucudur bucudur’ diye tam anlamıyla kullanılmış ve feda edilmiş bir nesildir. Sonuçta geriye dönüp baktığımızda ‘ya biz niye kavga ettik?’ diye şimdi konuşuyoruz. Halen de bu kirli oyunlar oynanmaya devam ediyor. ‘Sağcı mı kazandı solcu mu kazandı?’ diye geriye dönüp baktığımızda, yemin ederim ikimiz de kazanmadık. Kazanan, bizi bu meydana sürenler oldu, kazanan Türkiye’nin içini karıştıranlar oldu” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakanlıkta Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Plan konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de hazır bulundu. Orta Vadeli Program’da en dikkat çekici rakam olan yüzde 6.8’lik büyümenin ihtiyatlı olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, piyasa beklentilerine bakıldığında yüzde 8’lere kadar giden tahminlerin bulunduğunu kaydetti.
Basın toplantısında, “Emeklilerle ilgili yeni bir düzenleme var mı?” sorusunu yanıtlayan Bakan Dinçer de, 2011 yılı işçi ve Bağ-Kur emekli maaşlarıyla ilgili çalışmaları tamamladıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti grup toplantısında 2011 yılı Ocak ve Temmuz ayı emekli maaşlarına yapılacak zammı açıklayacağını bildirdi.
4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek düzenlediği basın toplantısında, Suna Türkoğlu, Musa Tekin, Orhan Cem Erbük, Fatma Anıl Genç, Hatice Ceyda Kerman ve Ayşe Albayrak Doğan ile birlikte HSYK’daki görevlerinden ayrılma kararı aldıklarını söyledi.
Konuya ilişkin olarak Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, HSYK’nın 17 Ağustos 2010 tarihinden beri çalıştırılmadığı yönündeki açıklamanın, “bugüne kadar yaşanan gelişmeler dikkate alındığında gerçeklerle bağdaşmadığı” bildirildi. Bakanlık, bazı kurul üyelerinin görev sürelerinin dolmasına sayılı günler kala açıklanan bu istifaların, 17 Ekim’de yapılacak HSYK üyeliği seçimlerini etkilemeye yönelik olarak ve istifa eden üyelerin Yargıtay ve Danıştay’daki geleceğe dair birtakım beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik girişimler olarak değerlendirildiğini” belirtti.
5- Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye’nin Ağustos ve Ocak-Ağustos dönemine ilişkin ödemeler dengesi bilançosuna göre, cari işlemler hesabı, ağustosta 2 milyar 966 milyon dolar, ocak-ağustos döneminde ise 27 milyar 978 milyon dolar açık verdi. Cari açığın artmasında, dış ticaret açığındaki artış ve hizmet gelirlerindeki azalma etkili oldu.
6- Türkiye Bankalar Birliği (TBB), IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları dolayısıyla ABD’nin başkenti Washington’da resepsiyon düzenledi.
TBB Başkanı Ersin Özince’nin ev sahipliğinde verilen resepsiyona, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, IMF Başkan Yardımcısı John Lipsky, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau’nun da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı.
7- SP Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak ve 3 belde belediye başkanı partisinden istifa etti.
8- 2010 Nobel Ekonomi Ödülü’nü ABD’li Peter Diamond, Dale Mortensen ile İngiliz ve Güney Kıbrıs vatandaşı Christopher Pissarides aldı.
9- Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyyid Ammar El Hekim, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile “ikili ilişkileri ve Irak’taki siyasi ortamı” görüştüklerini belirterek, Türkiye’yi stratejik ortak olarak gördüklerini, iki ülke arasında siyasi ortaklığın yanında tarihi bağlar da olduğunu kaydetti.
10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi. Görüşmede, PKK içindeki Suriyeliler konusunda istihbarat paylaşımını derinleştirme kararı alındı. Başbakan Erdoğan ve Esad görüşmeden sonra Halk Sarayı’nda düzenlen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Başbakan Erdoğan, terör örgütünün içinde Suriye’de yaşayan ailelerden olanların da bulunduğunu belirterek, “Bunlar da zaten yakın bir takibin içerisindedir ve burada yapacağımız müşterek çalışmalarla inanıyorum ki bir ortak mücadele platformu içerisinde bu işi müşterek olarak çözeceğimiz kanaatindeyim” dedi. Başbakan Erdoğan İsrail’e yönelik ise, “İsrail bu ferman dinlemez kendine göre tavırlarını sürdürdüğü müddetçe yalnızlaşmaya mahkûm olacaktır, yalnızlaşacaktır. Bunu bölge için söylüyorum, dünya için değil. Türkiye olarak bizim bu noktada tavrımız da hassasiyetini korumaktadır” dedi.
11- Temaslarda bulunmak amacıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden AP Başkanı Jerzy Buzek, GKRY lideri Dimitris Hristofyas ile görüştü. Buzek görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, hiçbir zaman doğrudan ticaretle ilgili tüzüğün meşru hale gelmesine ilişkin bir görüş belirtmediğini, bunun yanlış anlamadan ibaret olduğunu, Doğrudan Ticaret Tüzüğü meselesinin hassas bir mesele olduğunu ve bunun için AP’nin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi.
12- Avusturya’nın başkenti Viyana’da, yapılan eyalet meclisi ve bölge belediye meclisleri seçiminde yüzde 4,9 oranında oy kaybına rağmen birinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) ile koalisyon kurmayacağını bildirdi.
13- Orta Asya’nın tek parlamenter demokrasisine dönüşen Kırgızistan’da yapılan genel seçimlerde, milliyetçi Ata-Yurt partisi birinci oldu.
12 EKİM 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Erzurum Valisi Sabahattin Öztürk’ü makamında ziyaretinde üniversitelerdeki kılık kıyafet sorununun çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şahin, “Kamuoyu da parlamentomuz da yüksek öğretim kurumlarında kılık kıyafet nedeniyle uzun süredir sorun yaşayan kızlarımızın bu sorununun çözülmesi gerektiği noktasında hem fikirler. Böyle bir sözlü mutabakat olduğuna göre, mutlaka bunun çözüm yolunu yine siyasi irade bulacaktır. Anayasa değişikliğiyle mi, YÖK Yasası’ndaki değişiklikle mi veya YÖK Kanunu’nun ek 17. maddesine dayalı çözüm mü ortaya koyarlar bilmiyorum ama bunları önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında HSYK üyelerinin istifasını değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, HSYK üyelerini kastederek referandum sürecinde, “Siyaset yapmak istiyorsanız cüppelerinizi çıkarın, bir siyasi partinin şemsiyesi altına girin, orada siyaset yapın, dedik. Onlar “yargıyı yıpratıyorlar” dediler. Siz kendi kendinizi yıpratıyorsunuz. Makamlarınızı, koltukları¬nızı, rütbelerinizi siyaset yapma aracı olarak kullandınız” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, HSYK üyelerinin istifalarına ilişkin “geç kaldılar” şeklindeki değerlendirmesini eleştirerek, “Sayın Başbakan’a şunu söylüyoruz: HSYK ile Adalet Bakanı arasında yapılan yazışmaları açıklamasını isteriz. Bürokrasi ellerinde, Adalet Bakanı orada, devletin arşivi orada. Niçin istifa ettiklerini herhalde orada okuyabiliriz” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki kararının bütün ülke tarafından paylaşılan kesin ve stratejik bir hedef olduğunu ifade etti. Türkiye’nin reform çabasının herkes tarafından bilindiğini belirten Bakan Davutoğlu “Türkiye ve Kıbrıs Türk Kesimi’nin 2004’te aldığı net karara ve barışa dönük çabasına rağmen hala bizim cezalandırılıyor olmamızı anlamak mümkün değildir” dedi.
Kouchner de yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye AB konusunda yardımcı olmaya hazırız. Rekabet politikaları, sosyal politikalar ve istihdam ile kamu alımları gibi kolay açılabilecek fasıllar var. Bu fasıllar, AB ile Türkiye’yi bir birine daha da yaklaştıracak” dedi.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Üniversitesinin 2010¬2011 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Orta Vadeli Plan ile Türkiye’nin, Avrupa’nın imrenerek seyrettiği bir bütçe politikası ortaya koyduğunu, bütçe açıklarının milli gelire oranının krize rağmen yüzde 3,6’ya indiğini anlattı. Geçmişte yüzde 30-40’lar düzeyinde olan reel faizlerin eksiye düştüğünü belirten Bakan Şimşek, birçok ülkenin krizin faturasını vatandaşa çıkartırken Türkiye’nin böyle yapmadığını, maaşları enflasyonun ötesinde yükselttiğini, memur sayısını da artırdığını söyledi.
6- Sağlık Bakanlığı, yeşil kartlı hastaların özel hastanelerin yoğun bakım ve diş tedavisi hizmetlerinden yararlanabilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada; daha önce sadece Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinden hizmet alabilen yeşil kartlı hastaların yeni düzenlemeyle yakınında tedavi olabileceği veya uygun yoğun bakım hizmeti alabileceği kamu hastanesi olmaması durumunda özel hastanelerin yoğun bakımlarından faydalanabilecekleri ifade edildi.
7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen “Gemi İnşa Sanayi: Dünyadaki Eğilimler ve Türkiye” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Orta Vadeli Plan’da büyüme tahminlerinin mütevazı ve emniyetli tutulduğunu, yatırımcı bir bakanlık olarak büyüme tahminlerinin, Orta Vadeli Plan’da öngörülenden yüksek olacağını düşündüklerini bildirdi. Bakan Yıldırım, 2011-2013 yılları arasında uygulanacak söz konusu planın, bir anlamda Türk ekonomisinin, Türkiye’nin, yatırımcıların önünü görmesi ve öngörülebilirlik açısından çok şey ifade ettiğini söyledi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de yaptığı konuşmada, Orta Vadeli Mali Program’ın açıklanmasının iş dünyası için 2011-2013 dönemine ilişkin belirsizliği azaltması açısından memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bütçe açığının bu yıl için 50 milyar TL’den 44 milyar TL’ye revize edilmesi ve 2011 ve sonrası için de azalan bir trend içerisinde ele alınması, bütçe istikrarı yönlü kaygıları hafifletici niteliktedir” dedi.
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adana’nın Karaisalı ilçesinde yapımı tamamlanan Çakıt Hidroelektrik Santrali’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye büyüyor, son rakamlar yüzde 10-11 seviyesinde. Bunu karşılayabilecek enerji yatırımları yıllık en az 5,5 milyar dolar seviyesine çıktı. Elektrik dağıtım hizmetlerinden ve elektrik üretim hizmetlerinin özelleşmesinden dolayı yalnızca bu yıl içerisinde 16 milyar dolara yakın bir gelir bekliyoruz” dedi.
9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, CNR Expo Fuar alanında düzenlenen 13. Uluslararası Metal İşleme ve Teknolojileri Fuarı (TATEF 2010)’nın açılışında yaptığı konuşmada, makine sektörünün 2023 yılında ihracat hedefinin 100 milyar dolar olduğunu ve sektörün bu ihracat hedefini yakalayacağını ifade etti. Makine üretim kalitesinde Japonya ile Almanya arasında yer alan Türkiye’de, kalite kaygısıyla ithalat yapılmasına bir anlam veremediklerini belirten Bakan Ergün, “Aynı nitelikteki malı, hatta kaliteli malı daha ucuza üretiyoruz, ancak gidip dışarıdan daha pahalıya satın alıyoruz. Bu kabul edilebilir bir tablo değil. Kamu ve özel sektör, yerli makineleri tercih ettikçe, cari açığın ara malı ithalatı kaleminde önemli oranda azalma sağlanacaktır” dedi.
10-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cern Modern’deki
70. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Sergisi’nin açılışı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Günay, bir gazetecinin, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Sırp Yönetmen Emir Kusturica’nın jüri üyeliğinden ayrılmasına ilişkin sorusuna, “Biz Türkiye’yi bir hoşgörü ülkesi yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda çok güzel örnekler de sergiledik. Hiç kimse bir takım gösteriler yaparak, Türkiye’nin bu imajını gölgelemeye kalkmasın. Birileri de buna ‘siyasi malzeme fırsatıdır’ diye atlamasın” dedi.
11-TBMM Genel Kurulunda yapılan kapalı oturumda, sınır ötesi operasyon konusunda hükûmete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere 428 oyla kabul edildi. 
12-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda AK Parti ve CHP’ye seslenerek “Gelirsiniz, bu kangren haline gelen meseleyi Meclis zemininde hep birlikte kökünden çözeriz. ‘Türbandı, başörtüsüydü’ ayrışmasına takılmadan, başka bahanelere aldırmadan ve kamu hizmetlerinin sunumunda eşitlik ilkesine sadık kalarak, üniversitelerde başörtüsü sorununun giderilmesine biz varız ve buradayız” dedi.
13-YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Bursa’da Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulunun akademik yıl açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Bazı üniversitelerde bazı öğrencilerin kılık-kıyafeti nedeniyle dışarı çıkarıldığına ilişkin gazetelerde haberler yer aldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” yönündeki sorusuna, “Bu tür ufak tefek olayların olması mümkündür. Ama bu durumdan şikâyetçi olan öğrencilerimiz varsa derhal YÖK’e dilekçeyle başvurmaları lazım. Onu yapsınlar biz gerekeni yaparız” dedi.
14-TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde “Girişimcilik” konulu konferansta yaptığı konuşmada, dünyada, gıda, su, enerji güvenliği, tartışılırken, Türkiye’de üniversitelerde kılık-kıyafet konusunun tartışıldığını ifade ederek, “Enerjimizi o kadar lüzumsuz şeylere veriyoruz ki... Doğru şeyleri tartışmalıyız, başörtüsü konusuna takılıp kalmamalıyız” dedi.
15-Türkiye, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (A) Grubu’ndaki 4. maçında Azerbaycan’a deplasmanda 1-0 yenildi.
16-Ukrayna’nın doğusunda Dnipropetrovsk bölgesinde bir yük treni ile yolcu otobüsünün çarpışması sonucu meydana gelen kazada 40 kişi öldü.
13 EKİM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, partisinin devam eden programının temel ilkeleri konusunda bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, özelleştirme konusunda katı tutum içinde olmayacaklarını ancak kamu açısından stratejik alanların özelleştirilmesine de karşı duracaklarını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da devletin özel sektörle ya da tek başına sanayileşme modelleri kurmasından yana olduklarını, CHP iktidarının Gümrük Birliği dâhil birçok konuyu yeniden ele alacağını belirtti.
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmet Karti ile Ankara’da görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, bu ülkede Güney bölgesinin bağımsızlığı konusunda 9 Ocak 2011 tarihinde yapılacak referandum konusuna değinerek, önümüzdeki dönemde kapsamlı barış anlaşmasının uygulanması ve referandumun barışçıl bir ortamda gerçekleşmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak “Sonuçlar ne olursa olsun Kuzey ve Güney Sudan’daki kardeşlerimizin bir arada yaşama iradesini olumsuz etkilememelidir” dedi. 
Karti de referandumun sağlıklı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Eğer çoğunluk bu ayrımı istiyorsa bizim kabulümüzdür” dedi. 
3- Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen “Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Devlet Tarafından Karşılanması ve Yeşil Kart Uygulaması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, özel sektörde yer alan iki firmanın geliştirdiği ve hibrit dönüşüm kiti takılan ilk elektrikli araç prototipinin Ankara’da düzenlenen tanıtım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de elektrikli otomobiller ve otomotivde yeni teknolojilerin öne çıkacağını, ülkenin yeni markalarının oluşturulması için iç pazar, dış pazar ve üretim şartları anlamında son derece müsait bir ülke haline geldiğini söyledi. 
5- TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Mahkemesi üyeliği için yapılan oylamada, Afyonkarahisar Barosu Başkanı Celal Mümtaz Akıncı en fazla oyu alarak Kurul üyeliğine seçildi.
6- Tunceli’nin Ovacık kırsalında güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışma 2 er şehit oldu. 1 teröristin ise ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.
7- Basketbol’da Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Fenerbahçe Ülker’i 79-77 mağlup eden Efes Pilsen Spor Kulübü 9. kez kazandı.
8- Resmi bir ziyaret kapsamında Pakistan’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslamabad’da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani ile görüşmesinin ardından, Türk Kızılay’ı tarafından bir süre önce yaşanan sel felaketinde büyük hasara uğrayan Multan Bölgesi’nde yapılan 600 konutluk Mevlana Evleri’nin açılışına katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Pakistan konusunda duyarlı olduğunu belirterek, Türk halkının selzedeler için seferber olduğunu vurguladı.
Başbakan Erdoğan ayrıca, Pakistan’da son dönemde şiddet olaylarında yaşanan artışa dikkat çekerek, bu ülkenin birliğine, bütünlüğüne kastedenlerin bulunduğunu belirterek “Bu birliğinizi bozmak isteyenlere fırsat vermeyin. Pakistan’ın zayıf düşmesi Pakistan dışında birilerini sevindirir” değerlendirmesinde bulundu. 
9- KKTC Başbakanı İrsen Küçük yaptığı açıklamada, ülke nüfusunun hızlı artışı nedeniyle vatandaşlığa kabul işlemlerinin durdurulduğunu, giriş çıkışlarla ilgili gerekli tedbirleri alacaklarını, kimlikle girişlerin iptali ve pasaport kullanımının gündeme gelmesiyle ilgili çalışma içerisinde olduklarını bildirdi. 
Öte yandan Yeşilırmak Kapısı’nın açılışı nedeniyle Kıbrıs’ta bulunan Avrupa Komisyonu Üyesi Stefan Füle, Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Gileteftheros gazetesi ve KKTC’de yayımlanan Kıbrıs gazetesinde yer alan “AB’yi Tüm Kıbrıslılara Getirmenin Zamanı Gelmiştir” başlıklı ortak makalesinde, 2005’te imzalanan Ek Protokol’den kaynaklanan tüm yükümlülüklerin yerine getirmesi konusunda, Komisyon ve AB’nin bir bütün olarak Kıbrıs Rum tarafını desteklediğini belirterek, “Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözüm sadece Kıbrıs için değil, Yunanistan, Türkiye ve bir bütün olarak Avrupa için bir ‘kazan-kazan’ durumu olacaktır” dedi. Füle ayrıca, “Türk Hükûmeti, Kıbrıs’ta bir çözümün Türkiye’nin katılım sürecine destek vereceğini çok iyi bilmektedir. Çözümü desteklemek Türkiye’nin kendi yararına olacaktır” dedi.
10-Resmi bir ziyaret kapsamında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Ahmedinejad, “Lübnan halkının Siyonist rejime karşı direnişini kuvvetle destekliyoruz” açıklaması yaptı.
11-Şili’de 66 gündür bir madendeki göçük altında kalan 33 işçi kurtarıldı.
14 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinin Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, bir ülkede güvenliğin söz konusu olmaması halinde diğer önemli konuların da gerçekleşemeyeceğini vurguladı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle İstanbul’da bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, türban konusunda yaptıkları açıklamalar nedeniyle hem sağdan hem de soldan eleştiri almalarına karşın sözlerinin arkasında olduğunu belirterek “Cemaatlere saygılıyız ancak siyasi malzeme yapılmalarına karşıyız” dedi.
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29 Ekim’de Çankaya Köşkünde vereceği resepsiyona katılıp katılmayacağı yönündeki soruya ilişkin yaptığı açıklamada ise “29 Ekim’e daha çok var, o zaman düşünürüz. Resepsiyon şimdiden ulusal sorun haline getirilmesin” dedi. 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında soruları cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Babacan, yapacakları yeni düzenlemeyle, asgari ücretle dahi iş bulan bir vatandaşın yeşil kartının iptal edilmeyeceğini, iş kaybında yine devreye gireceğini söyledi.
4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul’da düzenlenen 12. Uluslararası Enerji Arenası’nda yaptığı konuşmada, şu an arz konusunda aşırı talep olduğunu belirterek “Seneye çok sayıda orta boy ve büyük şirket borsaya girebilir” dedi. 
5- 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne Seren Yüce’nin “Çoğunluk” filmi değer görüldü. Yüce bu filmiyle en iyi yönetmen ödülünün de sahibi oldu. En iyi erkek oyuncu ödülünü “Gişe Memuru” filmiyle Serkan Ercan ile “Çoğunluk” filmiyle Bartu Küçükçağlayan paylaşırken, en iyi kadın oyuncu ödülü “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak” filmiyle İtalyan oyuncu Claudia Kardinale’ye verildi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates Belçika’nın başkenti Brüksel’deki dörtlü zirvede bir araya gelerek, Türkiye’de konuşlandırılması düşünülen füze savunma sistemini ve NATO’nun yeni stratejik konseptini görüştü. Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gates, “Türklere bu konuda baskı yapmıyoruz. Müttefiklerimizden biri olarak Türkiye ile görüşmelere devam ediyoruz” dedi. Toplantının sonunda Türkiye’de konuşlanacak bir füze sistemi konusunda “temas ve istişarelere devam edilmesi” kararı alındı.
7- Kıbrıs’ta 1964’ten beri kapalı olan ve KKTC ile GKRY arasında geçişleri sağlayan 7. sınır kapısı olan Yeşilırmak kapısı, düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, GKRY lideri Dimitris Hristofyas ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle katıldı.
15 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karabük Üniversitesinin Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, üniversitelerdeki teknik, sosyal siyasi ve ülke meseleleri ile ilgili konuların daha seviyeli ve ciddi tartışılmaya başlandığını belirterek “Üniversitelerden beklediğimiz bu. Yoksa üniversitelerin kendi içinde mücadele eden, siyaseti başka bir şekilde üniversitelerin içine taşıyan yapıları olmaması gerekir. Bu bizim çok enerjimizi tüketti. Üniversitelerimizi de çok içe dönük hale getirdi ve dünya ilim hareketinden, gelişmelerinden bizi birazcık geride bıraktı” dedi.
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve beraberindeki heyeti Meclis’te kabulünde, bir gazetecinin, CHP Milletvekili Kamer Genç’in Hicabi Dursun’un Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçimi konusunda TBMM Başkanlığına yapılan başvurusunun işleme konulmaması ile ilgili soru üzerine, Anayasa Mahkemesine üye seçimini düzenleyen Anayasa’nın 146. maddesinin 5. fıkrasına işaret ederek: “Genel Kurul’da yapılan seçimde hukuka aykırılık yok” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Kazan İlçesi’nde katıldığı bir açılış töreninin ardından basın mensuplarının resepsiyon tartışmaları ile ilgili soruları üzerine, “Cumhurbaşkanı, hiç kimseyi ayrıma tabi tutmadan herkesi eşli olarak davet edecek. Bundan niye rahatsız olunuyor? Bu alanlar bizim alanımızdır, halkın alanıdır, cumhurun alanıdır. Cumhurun giremediği bir yer olamaz, vatandaşın giremediği bir yer olamaz” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ev sahipliğinde Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütünün (IOSCO) Gelişmekte Olan Ülkeler Komitesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bankaları avuç içinde tutulan bir kuşa benzeterek, “Bankaları bırakacaksınız iş yapacak, para kazanacak, kredi kullandıracak. Ama çok serbest bırakıp da kontrolden çıkmasına da izin vermeyeceksiniz. Bu dengeyi kurmak kolay değil” dedi.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında, “Bütçe performansımız etkileyici, hedeflerimizin ötesinde. Bütçe açığını neredeyse yüzde 50 civarında düşürmüş bulunuyoruz. 2010 yılı bütçesi ‘krizden çıkış bütçesi’ olarak hazırlanmıştı, gerçekleştirilen büyüme oranlarıyla bu hedefe ulaştık. 2011 yılı bütçesini ise ‘sürdürülebilir büyümenin devamlılığını sağlayacağımız ve mali dengeleri iyileştireceğimiz bir bütçe’ olarak hazırladık” dedi.
6- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kurban Bayramı’nda kesilecek hayvanların, Türkiye’nin canlı hayvan rezervlerini tehlikeye sokabileceği iddiaları üzerine verdiği demeçte, “Bir tehlike görürsem bu yıl kurban kesilmeyebilir derim” dedi.
7- TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Çin’le imzalanan anlaşma çerçevesinde, Edirne-Kars arasında hızlı tren hatlarından oluşacak İpek Demiryolu hattının inşa edileceğini, söz konusu hat için krediyi Çin’in vereceğini söyledi. Karaman, Türkiye’ nin 2023 yılına kadar 6 bin kilometre hızlı, 4 bin kilometre de konvansiyonel demiryolu hattı hedeflerinin bulunduğunu da belirtti. 
8- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’ya günübirlik resmi ziyarette bulundu. Libya Başbakanı Bağdadi Ali El Mahmudi’nin konuğu olan Bakan Çağlayan, daha sonra basına verdiği demeçte, Başbakan Mahmudi’nin, Türk müteahhitlerin hak edişlerinin ay sonuna kadar ödenmesi konusunda talimat verdiğini bildirdi.
9-İsrail’in Filistin’in doğusuna yeni yerleşim merkezleri yapılması kararının ardından bir basın açıklaması yapan Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, “Bu karar, Sayın Nethenyahu’nun barıştan yana değil yerleşimlerden yana olduğunu çok net bir şekilde ortaya koydu” dedi.
10-Rusya’yı ziyaret eden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev arasında, Venezuela’nın ilk nükleer santralini kurması konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.
16 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Almanya’da yayımlanan Suddeutshe Zeitung gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin stratejik hedefinin AB üyeliği olduğunu, AB ülkelerinin Türkiye’den endişe etmemesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin AB üyeliği sürecinin yavaşlamasının bir nedeni de bazı Avrupalı politikacıların vizyon eksikliği. Bu politikacılar 50-100 yıl ileriye bakmalı. Bu durumda Türkiye’nin AB’yi ne kadar güçlendireceğini görebilirler” ifadelerini kullandı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti tarafından Kızılcahamam’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, laikliğin, inancı nedeniyle başını örtenler için güvence olduğunu belirterek, “1982 Anayasası’nın gerekçesinden bunu anlıyorum. Cumhura ait olan hiçbiryer cumhura yasaklanamaz. Kendisini Cumhuriyet’in tek sahibi görenler, durumdan vazife çıkaranlar, cumhuru aşağılayanlar, ona güvenmeyenler bu millete olduğu kadar Cumhuriyet’e de en büyük zararı vermişlerdir” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, 2010 yılında IMF’ye olan borcun sıfırlanacağını, göreve geldiklerinde 23.5 milyar dolar olan borcun, şu anda 6.1 milyar dolara gerilediğini de sözlerine ekledi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da, sivil toplum örgütü, meslek kuruluşları temsilcileri, gazeteci, sanatçı ve aydınlarla bir toplantı düzenledi.
CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay yaptığı açıklamada, toplantının karşılıklı görüş alışverişinde bulunma, sorunları ve çözüm önerilerini paylaşma, CHP’den beklentiler ile CHP’nin Türkiye’nin temel sorunlarına ilişkin görüşlerini konunun uzman ve taraflarıyla değerlendirmeyi amaçladığını bildirdi.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün yazılı soru önergesine verdiği cevapta, Bergama sınırları içerisinde siyanür kullanılarak altın madeni aranması nedeniyle Türkiye aleyhinde başvurunun yapıldığını belirterek, “Bu başvurular sonucunda, Danıştay kararının uygulanmaması bağlamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanma hakkını düzenleyen 6/1’nci maddesinin ve siyanür yöntemiyle altın aranması çalışmaları bağlamında özel ve aile yaşamına saygı hakkını düzenleyen 8’nci maddesinin ihlaline karar verildiği, ihlal kararları neticesinde tazminat ve yargılama giderinehükmedildiği, ödemelerin her bir kararın kesinleşmesinden sonra 3 ay içinde Dışişleri Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğünce, ödeme günü kurları üzerinden toplam 1 milyon 817 bin 761 TL ödeneceğini” bildirdi.
5- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı ile birlikte, KESK, Hak-İş ve Mazlum-Der Başkanları ile görüşmeleri sonrası yaptığı açıklamada, TOBB ve TÜSİAD yetkilileriyle de görüşeceklerini belirterek, “Bu tartışma süreci umarım bir bütün olarak canlı, hareketli bir anayasa yapma sürecine dönüşür” dedi.  
6- Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Eski Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Kaya Toperi, Özel Kalem Müdürü Feyzi İşbaşaran ve Koruma Müdürü Musa Öztürk’ün tanık sıfatıyla dinlenmesi kararlaştırıldı.
7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen “TÜSİAD CEO Forumu” ikinci toplantısına konuşmacı olarak katıldı. Toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, toplantıda Türkiye ekonomisinin geldiği nokta, Merkez Bankası perspektifinden büyüme, uluslararası piyasalardaki gelişmeler, kamu maliyesiyle ilgili gelişmeler ve Merkez Bankasının son dönemde aldığı tedbirlere ilişkin bilgiler aktardığını anlattı.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de yaptığı açıklamada, Yılmaz ile dünyada devam eden genişlemeci piyasa hareketlerinin ve sıcak para hareketlerinin Türkiye’ye uzun vadede etkilerini konuştuklarını sözlerine ekledi.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında, NATO içinde tartışılan ve İran tehdidine karşı kurulacağı belirtilen füze savunma sistemi konusunda, “Türkiye’nin NATO’da, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bir cephe ülkesi olarak algılanmasını kabul etmeyeceğiz. Biz çevremizdeki hiçbir komşumuzdan bir tehdit algılaması içinde değiliz. Konu sadece ilkeler bazda ele alınıyor. Uzun dönemde bir savunma sistemi oluşturulacaksa, bu NATO’nun bütün üye ülkelerini kapsayıcı ve onlara aynı güvenliği sağlayıcı olmalıdır” dedi.
9- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton BBC World News televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye’nin NATO ile önemli ilişkisi bulunan bir müttefik olduğunu, Türkiye ile birlikte hareket ettikleri ikili görevler bulunduğunu belirterek, “Türkiye çok daha büyük bir küresel ve bölgesel varlık haline geliyor. Ekonomisi dramatik biçimde büyüyor. Ülkelere uzanıyor ve bizimle birlikte olduğu kadar tek başlarına etkili olmayı deniyorlar” ifadelerini kullandı.
17 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Yasa dışı dinlemeler konusunda önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Gül, “Yasal olmayan izlemelere karşı hukuku gözden geçirmek gerekiyor. Bireyin hukuku, özel hayat eğer bir kez deşifre edilirse, yıkılırsa, geriye bir şey kalmaz. Mahrem alanın korunması gerekiyor” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da yapılan 16. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, herkesin birbirinin özgürlüğüne saygı duyduğu bir yapıyı tesis etmekten sorumlu olduklarını söyledi. Kimsenin birbirine baskı yapmadığı bir düzen için çalıştıklarını belirten Başbakan Erdoğan, “Başörtülünün hakkını savunduğum kadar başı açığın da hakkını savunacağım. Biz, belli bir kesimin, belli bir zümrenin değil, tüm Türkiye’nin hizmetkârıyız” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti 16. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ilk gününde terör ve Kürt sorunu konusunda sunum yaptılar ve milletvekillerinin sorularını yanıtladılar.
4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) asil ve yedek üyeliği için yapılan seçimlerde kurul üyeleri belirlendi. Adli yargıdan 7’si asil, 4’ü yedek olmak üzere 11 isim HSYK’nın yeni üyesi oldu.
5- Saadet Partisi’nin olağanüstü kongresinde, partinin Genel Başkanlığına, eski Başbakan Necmettin Erbakan, yeniden genel başkan seçildi.
6- 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu yapıldı. Bayanlarda Etiyopyalı Ashu Kasım, erkeklerde ise Kenyalı Kiplagat parkur rekoru kırarak birinci oldu.
7- Pakistan’ın Karaçi kentinde etnik ve siyasi nedenlerden kaynaklanan şiddet olaylarında 19 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
8- Hindistan’da düzenlenen bir Hindu festivali sırasında çıkan izdihamda 10 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.
9- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Almanya’da göçmenlerle birlikte var olma politikasının “tam bir fiyaskoyla sonuçlandığını”, göçmenlerin Alman toplumuna entegre olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi.
18 EKİM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de Wall Street Journal (WSJ) gazetesine verdiği mülakatta, CHP’nin yakında kayıt dışı ekonomiye karşı “düz oranlı vergi” önerisini açıklayacağını, bu yeni düşük oranlı verginin vergi kaçakçılığını azaltmasını umut ettiğini belirtildi.
2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Sayıştay kontenjanından seçilen Hicabi Dursun ile Türkiye Barolar Birliği kontenjanından seçilen Celal Mümtaz Akıncı’nın yemin töreninde yaptığı konuşmada, tüm toplumlarda özgürlük, demokrasi ve daha çok hukuk isteklerine ilişkin güçlü sesler yükseldiğini belirterek, “Buna cevap veremeyenler yıkılıp gitmektedir. Değişime karşı çıkan, çağın nabzını tutamayan statükonun kibirli mensupları artık halkı ikna edememektedir” dedi.
3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Radikal gazetesinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti MYK Toplantısı’nın ardından Genel Merkez’de gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çelik, toplantıda parti işleyişiyle ilgili değerlendirmelerin ele alındığını belirterek, iç ve dış siyasi ve sosyal konularla alakalı olarak çeşitli konuların da görüldüğünü, başörtüsü konusunda bu hafta içinde Meclis’te grubu olan 3 siyasi parti ile temasa geçeceklerini bildirdi.
5- SP Genel Başkan Necmettin Erbakan, Genel İdare Kurulu (GİK), toplantısından sonra yaptığı konuşmada, pazar günü yapılan parti kongresinin kendilerine, iktidar olma, Türkiye ve insanlığı kurtarma vazifesi verdiğini belirterek, “Önümüzdeki seçime aslında 3 parti giriyor: Halk Partisi, AKP ve Saadet Partisi. Halk partisi yıllardır yaptığı icraatlardan dolayı mühürlenmiştir. Yüzde 20’den yukarıya çıkamaz. AKP ve Saadet Partisi arasında milletimiz mukayeseyi yapacak ve elbette Saadet Partisi diyecek” dedi. 
6- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, “kurban ibadeti ve 2010 yılı vekâletle kurban kesimi organizasyonu” hakkında Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Camisi Konferans Salonunda yaptığı bilgilendirme toplantısında, Türkiye’de hayvan rezervi sıkıntısı olmadığını belirterek, “Herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya değiliz. Bu itibarla kurban kesimini etkileyecek bir şey söz konusu değil” dedi.
7- TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, yoksul kesimi ev sahibi yapmak amacıyla geçen yıl başlattıkları projeyi, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul’da Anadolu yakasına da taşıyacaklarını söyledi. 
8- Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.
9- Kuveyt’te yapılan Türkiye-KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog 2. Dışişleri Bakanları toplantısının ardından yayımlanan ortak bildiride, toplantının görüş ve anlayış birliği içinde gerçekleştiğine işaret edilerek, bir sonraki toplantının 2011 yılında Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı.
Kuveyt ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanlığında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah El Salim El Sabah ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Kuveyt-Türkiye ilişkilerinin “mükemmel” düzeyde olduğunu ve bütün konularda anlayış birliğine sahip olduklarını ifade etti. Bakan Davutoğlu ayrıca, İsrail’in barış yaklaşımında bulunması halinde Türkiye’nin Ortadoğu barış görüşmelerine destek vermeye devam edeceğini söyledi.
10-ABD Savunma Bakanı Robert Gates, başkent Washington’da düzenlenen Amerikan-Türk Konseyinin (ATC) 29’uncu yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan ilişkilerinde son dönemlerde Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyinde İran’a yaptırım oylamasında “hayır” oyu kullanması gibi, bazı gerilimler yaşansa da son 4 yılda ilerleme kat edildiğine inandıklarını belirtti.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İran’ın avukatlığını yapma gibi bir düşüncesi olmadığını belirterek, “Ticaretin hassas konuların dışında kalan kısımda herhangi bir şekilde yasaklanması veya bazı kısıtlamaların getirilmesinin Türkiye’nin en rahat ticaret yapabileceği komşularıyla ticaretini engellememesi gerekir” dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon ise, “ABD’de, Türkiye’nin Washington ile zıt amaçlar için çalıştığı şeklinde bir algının oluşmasının, iki ülkenin birlikte çalışmasını daha zorlaştırdığını” söyledi. 
11-Arap Birliğinin, dünya liderlerine mektup göndererek, İsrail’in ev sahipliğinde bu hafta Kudüs’te yapılması planlanan Uluslararası Turizm Konferansı’nı boykot etme çağrısı yaptığı bildirildi.
12-İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi kabulünde yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkileri ile Irak’taki sorunlara değindi. Irak halkının acı ve dertlerinin İran halkını üzdüğünü, bu ülkenin başarı ve zaferlerinin de kendilerini mutlu ettiğini belirtti.
13-Filipinler’de etkili olan Megi Tayfunu, ülkenin kuzeydoğu kıyısını vurdu. 100 bin dolayında kişinin evlerinden ayrılarak güvenli yerlere sığındığı bildirildi.
19 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslar için Türkiye’ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u, Çankaya Köşkünde resmi törenle karşıladı. Heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir Alman gazetecinin Almanya’daki göç tartışmalarını anımsatarak “Hıristiyanlık, Türkiye’nin parçasıdır diyebilir misiniz?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Gül, Wulff’un, Almanya’daki Müslümanların da cumhurbaşkanı olduğu şeklindeki açıklamalarını takdir ettiğini, Türklerin Almanya’nın bir parçası olduğu için Wulff’un sözlerinin yadırganmaması gerektiğini belirterek, “Bizim de Hıristiyan, Musevi, gayrimüslim vatandaşlarımız var. Ben onların da cumhurbaşkanıyım. Onlar bizim vatandaşlarımız, aramızda bir ayrım söz konusu olmaz” dedi.
Wulff da bir gazetecinin “Müzakere sürecinde, Türkiye’ye diğer ülkeler gibi davranıldığını düşünüyor musunuz” sorusu üzerine, “Müzakereler adil şekilde sürdürülüyor ve daha önce üstlenilmiş yükümlülüklerin yerine getirilmesi yani ahde vefa ilkesinin geçerli olduğunu söylemek istiyorum” dedi
Daha sonra TBMM Genel Kurulunda milletvekillerine hitap eden Wulff, Türkiye’nin AB üyeliği, Kıbrıs sorunu, Ermenistan’la ilişkiler, Almanya’daki Türklerin entegrasyonu ve dini özgürlükler konuları üzerinde durdu. İki ülke arasındaki tarihsel ilişkilere değinerek, Nazi rejiminden kaçan Almanların önemli bir kısmının Türkiye’ye sığındığını, ilişkilerin bugün daha da güçlendiğine dikkat çekti.
Wulff, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile de görüştü.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunan kanalı SKAI TV’ye verdiği röportajda, Ege’deki Türk ve Yunan savaş uçaklarının faaliyeti konusunda, “Adalar üzerinden hiç uçuş olmasın istiyoruz. Türk Genelkurmayının ve ordunun bu konuda bir hassasiyeti var, ben de şu konuda üzülüyorum: Yunanistan’ın savaş uçakları çok büyük bir alanda uçuyor. Bizim kıta sahanlığımıza kadar geliyor. Bizim kat edecek bu kadar büyük mesafemiz yok. Bu noktada karşılıklı bir anlayış gerekiyor” dedi. Başbakan Erdoğan, Yunanistan’da yapılacak olan Akdeniz İklim Zirvesi’ne İsrail Başbakanı Benjamin Nethenyahu’nun katılması durumunda, zirveye gelmeyeceğini de belirtti.
Başbakan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Finlandiya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda başörtüsü sorunuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, konuyu ilk olarak gündeme getiren CHP’nin daha sonra oyalama taktiği içerisine girdiğini ve bu nedenle kendisinin grup başkan vekillerine gerekli talimatı verdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, “AK Parti olarak bağcıyla işimiz yok. Biz üzümü yemek istiyoruz. Bağcı gerekirse CHP olsun. Biz ne gerekiyorsa ona hizmette her türlü desteği verelim ve bu sorunu da ortadan kaldıralım. Grubu bulunan partiler olarak adımı atalım. Kimse de birbirini suçlamasın” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “HSYK’nin Adalet Bakanlığı’nın yan kurulu haline geldiğini, Anayasa Mahkemesinin de ‘AKP’nin Anayasa Mahkemesi’ gibi bir görüntünün ortaya çıktığını” iddia etti. Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın “statükonun kibirlileri” sözlerine de tepki gösterdi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TV8’de “Erkan Tan ile Başkentten” programında HSYK seçimlerinde Adalet Bakanlığının desteklediği listenin kazandığı ve seçmenlere baskı yapıldığı iddialarını değerlendirdi. Kürsüde yıllardan beri görev yapmış insanların bu tür baskılarla hareket edemeyeceklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu kişilerin de aklı var, bunlar da bir seçim yaparken belli kriterlere göre oy veriyorlar” dedi. Bedelli askerlik konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, bunu bir hak olarak gördüğünü ifade etti.
5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Gaziantep’te gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan nüfusumuzun daha derinlemesine analiz edilmesi gerektiğini belirterek, “Gelecek yıl Türkiye genelinde bir nüfus ve konut profili çalışması yapacağız. En son 2000’de böyle bir çalışma yapılmıştı. İnşallah gelecek yıl 2011 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı tavsiye kararı uyarınca Avrupa ile eşzamanlı olarak dolayısıyla onlarla da mukayese edilebilir şekilde tüm konutlarımızın sayımını yapacağız. Sosyal hayata, ekonomik hayata ilişkin çok sayıda soru soracağız” dedi.
6- Adalet Bakam Sadullah Ergin, TRT Haber’de gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, YARSAV adaylarının HSYK’ya seçilememesine CHP’nin anayasa değişikliği paketine yaptığı itirazın sebep olduğunu belirterek, “Bugün ortaya çıkan sorunun temelinde Anayasa Mahkemesine yapılan itiraz yatıyor. Biz her hâkimin bir adaya oy vermesini savunduk. Oysa CHP buna itiraz etti. Şayet değişiklik bizim dediğimiz şekilde geçmiş olsaydı bugün YARSAV adayı da Demokrat Yargı adayı da HSYK’da üye olabilirdi” dedi. 
Bakan Ergin, HSYK seçimlerini Adalet Bakanlığı listesinin kazandığı yönündeki eleştirileri de ‘ciddiyetsiz’ bulduğunu ifade ederek, “Yargıtay ve Danıştay’da yapılan seçimlere neden itiraz edilmiyor da kürsü hâkimlerinin tercihleri sorgulanıyor?” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, HSYK seçimlerini eleştirdi. AK Parti zihniyetinin adalet mekanizmasında egemen kılınması için sürdürülen “sistemli çabalarda yeni ve ileri bir merhaleye” geçildiğini belirten Bahçeli, “Yargıdaki siyasi operasyon da büyük ölçüde tamamlanmıştır. Anayasa Mahkemesinin kuşatmasının tamamlanmasını takiben, sıranın Yargıtay ve Danıştay’a gelmesi beklenmektedir” dedi.
8- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, ‘din, vicdan ve inanç özgürlüğü’ kapsamında bir paket hazırlanmasından yana olduklarını söyledi. Pakette sadece baş örtüsü değil, inanç özgürlüğü kapsamında Alevilerin istediği ‘zorunlu din dersinin kaldırılması ve cemevleri konusuyla azınlıkların sorunları, hatta Süryaniler ve Keldanilerin dahi sorunlarının çözümünü sağlayacak bir paket hazırlanmasını istedi.
9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyaretinde yaptığı açıklamalarda, anayasada yapılacak bir cümlelik değişiklikle baş örtüsü sorununun kökten çözülebileceğini söyledi. Topçu, ileri ülkeler seviyesinde bir demokrasiye ulaşmak için bu konunun çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bunun kamusu, orası, burası yok. Bu mevzu ile alakalı Türkiye bir ayıp yaşıyor. Bizim çocuklarımız üniversiteler önünden neden gözü yaşlı dönsünler? Birçok öğrenci yurtdışına gidiyor, bu ayıptır” dedi.
10-İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü basına tanıtıldı. İTÜ’de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Muhammed Şahin, minibüsün 50 kilovat saatlik bataryalarla tam yüklü haldeyken minimum 120 kilometre yol gidebilecek ve saatte maksimum 150 kilometre hıza erişecek şekilde tasarlandığını söyledi.
11-Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen “Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)” yapılanmasıyla ilgili davada mahkeme heyeti, sanıkların Kürtçe savunma talebini reddetti.
12-Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni’de parlamentoya düzenlenen saldırıda 2’si polis en az 6 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.
13-Resmi temaslar için ABD’de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan başkent Washington’da ABD Ticaret Bakanı Gary Locke ve ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ile “ABD-Türkiye Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi” toplantısında bir araya geldiler. Görüşmelerin ardında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Locke, toplantıda her iki ülkeden bakanların enerji, ticaret, yatırım gibi alanlarda ortak girişimleri araştırdığını belirterek Türkiye’nin “bir dost, kritik bir müttefik ve önemli bir ortak” olduğunu söyledi. 
Kirk ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın en yüksek ekonomilerinden biri olduğu ancak ABD ile Türkiye arasındaki ticaret düzeyinin daha fazla olması gerektiğini ifade etti.
Başbakan Yardımcısı Babacan ise bir yıllık hazırlıktan sonra bakanlar düzeyindeki ilk toplantının önemine dikkat çekerek, diğer siyasi konularda olduğu gibi iki ülkenin ticaret ve yatırım konularında da yoğun bir gündeme sahip olmaları gerektiğini belirtti.
Bakan Çağlayan da yaptığı konuşmada, ABD’nin Türk işadamlarına yönelik vize uygulaması ve kimi tarım ürünlerine ambargo getirilmesi gibi sorunların konuşulduğunu, ABD tarafının ise genetiği değiştirilmiş ürünler ile ilaç sektörü konularını gündeme getirdiğini kaydetti. 
14-AP Hukuk İşleri Komisyonu, KKTC ile AB arasında başlatılması öngörülen “Doğrudan Ticaret Tüzüğü”nün “yasal zemininin olmadığına” karar verdi. Komisyon, Kıbrıslı Türklerle ticaretin Rumların onayıyla gerçekleşebileceğine hükmetti.
Konuyla ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, karara sert tepki göstererek Kıbrıs Türk halkı ile AB arasında ciddi bir güven krizinin doğduğunu, sonucun Rumları görüşme masasında sertleştireceğini, Kıbrıs sorununda çözümsüzlük siyasetine destek verdiğini söyledi. 
15-Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Fransa’nın Deauville şehrinde bir araya geldi. Medvedev, ABD’nin girişiminde başlatılan Avrupa için füze kalkanı projesine ülkesinin katılmasıyla ilgili bir soruya, “Bunu değerlendiriyoruz” diyerek cevap verdi. Medvedev bununla birlikte, önerinin kendilerini “endişelendirdiğini” belirterek, NATO üyelerinin de bu önerinin temel hedeflerini gözden geçirmelerini istedi.
20 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulf ile birlikte Kayseri’de düzenlenen Türk-Alman İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenince demokrasi ve hukuk açısından da güçleneceğini belirterek, “Güçlü bir Türkiye Avrupa’nın, dünyanın ve komşularının faydasınadır. Türk ekonomisi büyüdükçe daha çok iş yapılacaktır. Türkiye, AB’ye katılırsa AB’nin mevcut pastasından pay almayacak, önce o pastayı büyütecek, sonra pay alacaktır” ifadelerini kullandı.
Wulf ise, vize, çifte vergilendirme ve serbest ticaret konularını kolaylaştırmak için çalıştıklarını, Türkiye’yi AB’ye bağlamak için her zaman çaba göstereceklerini belirterek, “Türkiye, artık Avrupa’nın sanayi tezgâhı değil, üretim ülkesidir” dedi. 
2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında kendisine yönelik yaptığı açıklamayı eleştirerek, Kurul üyeliğine seçilmede hukukçu olmak gibi bir şartın öngörülmediğini belirterek, “Halkın iradesini hiçe sayanlar, onun vesayet altında tutulması gerektiğine inananlar, 11 bin hâkim ve savcının kararına saygı göstermeyenler, yasak alancılar, hukuk devleti kavramının arkasına gizlenerek insanları susturanlar, farklılıkları hazmedemeyenler, tek düşünce ve tek inanç hayal edenler ve yaşam tarzı dayatanlar statükonun kapsam alanı içendedirler. Adı geçen genel başkanın bu kapsamdan neden rahatsızlık duyduğu anlaşılamamıştır” dedi.
3- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “siyasi partilerin eylemlerinin hukuk devleti ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olup olmadığı yönünde soruşturma yapma yetkisi” hatırlatılarak, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcı olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden (AİHM) bu kararlara itiraz gelmediği, İdare’nin mahkeme kararlarına uymak zorunda olduğu, dinsel inanç veya dinsel kurallarla doğrudan ilişki kurularak yapılan düzenlemelerin hem “devrim yasalarını” hem de “laiklik ilkesini” ilgilendirdiği vurgulandı. Açıklamada, “Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin giyimlerini düzenlerken türban kullanımına dinsel inanç nedeniyle geçerlilik tanımak, kamu hukuku alanındaki bir düzenlemeyi dinsel esaslara dayandırma suretiyle laiklik ilkesine aykırılık oluşturur” denildi. 
Resmi bir ziyaret kapsamında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan basın mensuplarının açıklama ve partiler arasında türban sorununun çözümüne ilişkin yapılan görüşmelere ilişkin soruları üzerine, açıklama metni üzerinde tam bilgisinin bulunmadığını, Türkiye’ye döndükten sonra gerekli değerlendirmelerin ardından görüşlerini bildireceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Meclis’te bir uzlaşma olmadan türban sorununun çözümü konusunda girişimde bulunmanın anlamsız olduğunu, CHP ile yapılan görüşmelerde gelinen noktanın seçimlerde sergilenen tavır ile aynı olmadığını belirterek, “Bunlar meydanda söylenen şeyler değildi. Şimdi ön şartları çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Radikal gazetesine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, açıklamaya siyasi bir anlam yüklememek gerektiğini, parti olarak olaya başından itibaren inanç değil eğitim özgürlüğü açısından baktıklarını belirtti.
AK Parti TBMM Grup Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının değerlendirmesinin, “parlamenter demokratik rejime açık bir müdahale” olduğu vurgulanarak, “TBMM’de siyasi parti grupları arasında temas ve görüşmeler sürerken aynı konuda eşzamanlı görüşmelerin içeriğini hedef alan ve kuvvetler ayrılığını yok sayan yazılı açıklamanın rejime açık bir müdahale olduğu” belirtildi.
Öte yandan AK Parti grup başkan vekilleri, baş örtüsü sorununun TBMM’de çözümü konusunda görüşmelerde bulunmak üzere, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekilleriyle Meclis’te bir araya geldi. 
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, AK Parti tarafından önerilen ve türban sorununun çözümü konusunu değerlendirmek üzere kurulması planlanan komisyona üye vermeyeceklerini, üniversitelerde öğretim özgürlüğünü desteklediklerini belirtti.
MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır da konuya ilişkin olarak, “Türkiye’yi tek başına yöneten iktidar, toplumsal sancıya dönüşen bu sorunu görüşmek için Meclis’te bir mutabakat temin etmelidir. Biz, MHP olarak bu sorunun çözülmesini başından bu yana istiyoruz” dedi.
BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız, AK Parti heyeti ile yapılan görüşmenin ardından, baş örtüsü meselesini bir özgürlük sorunu olarak gördüklerini belirterek, “Bu alanın din ve vicdan özgürlüğü kapsamında bir demokratikleşme paketi olarak ele alınması gerektiğini söyledik” dedi.
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen “Dünya Üniversiteler Kongresi”ne telekonferans ile katılımının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 19 Aralık’ta yapılacak Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) kılavuzunda yapılan düzenlemeyle adayların sınava başı açık girmesi koşulunun kaldırılmasını engelleyen bir durumun bulunmadığını dile getirerek, “Hepsinde aynısı olacak. Bütün sınavlar dâhil. Bütün sınavların kılavuzunda aynı ifadeyi göreceksiniz” dedi.  
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, Çinli işçi çalıştırmak isteyen özel sektöre sert tepki göstererek, firmalardan çalışma izni için yoğun talep aldıklarını, yabancı işçilere izin verilirken söz konusu işin Türkiye’deki bir kişi tarafından yapılıp yapılmayacağını analiz ettiklerini bildirdi. 
5-Şairler Şiar Yalçın ve Arif Damar yaşamını yitirdi.
6- Aydın Doğan 27’nci Uluslararası Karikatür Yarışması İstanbul’da düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Yarışmada Filistin sorununu ele alan karikatürüyle Ahmet Öztürklevent birinci olurken, Rus Sergei Bobylev ikinciliğe, Kürşat Zaman da üçüncülüğe değer görüldü. 
7- Avrupa Şampiyonlar Ligi grup maçlarında Bursaspor, deplasmanda oynadığı maçta İngiltere’nin Manchester United Takımı’na 1-0 yenildi.
8- Basketbol THY Euroleague maçlarında, Fenerbahçe Ülker, Litvanya’nın Rytas Takımı’nı 86-69 yenerken, deplasmanda oynadığı maçta Efes Pilsen Slovenya’nın U.Olimpija Takımı’na iki uzatma sonunda 95-90 yenildi.
9- Resmi bir ziyaret kapsamında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ve Başbakan Mari Kiviniemi ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Kiviniemi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, AB üyeliği konusunda 50 yıldır bekletilen bir başka ülke bulunmadığını, bu konuda büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, “Birçoğu demokrasi, özgürlükler ve ekonomi alanında aslında bizden çok geride. Buna rağmen siyasi kararlarla maalesef AB üyesi yapılmış ülkeler var” dedi. Başbakan Erdoğan, Avrupa Parlamentosu (AP) Hukuk İşleri Komisyonunun, KKTC limanlarından AB ülkelerine ticareti öngören Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün (DDT) hukuki zemini konusunda aldığı karara tepki göstererek, AP’nin Rum tezleriyle örtüşen kararının ‘bağlayıcı olmadığını’ ifade etti. 
Finlandiya Başbakanı Kiviemi ise, Türkiye’nin küresel olarak öneminin büyük olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin üyeliği AB için değerli bir artı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 
21 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Yeditepe Üniversitesinde kurulan biyoteknoloji laboratuarının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bilim ve teknoloji transfer eden bir ülke olarak kalamayacağını belirterek “Türkiye içinde ve dışında çok önemli beyinler var. Bütün bunları harekete geçirmemiz, mobilize etmemiz ve teşvik etmemiz gerekir” dedi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Başbakanlıkta görüştü.
3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Başbakanlıkta bir araya geldi. Görüşmeye, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. Toplantı sonrası Başbakanlıktan yapılan açıklamada “Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘eşit süreli askerlik sistemi’ başlıklı sunum çerçevesinde askerlik sistemimizin mevcut durumu gözden geçirilmiştir” denildi. 
Öte yandan İklim Değişikliği Zirvesi için Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Orgeneral Koşaner ile yaptığı görüşmede değerlendirilen ‘eşit süreli askerlik sistemine’ ilişkin sorularını yanıtladı. “Konuyla ilgili benden değerlendirme almayın” diyen Başbakan Erdoğan, “Çalışma güzeldi, devam ettireceğiz” dedi.
4- TBMM Anayasa Komisyonu’nda, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri hakkında yasa tasarısının tümü hakkında görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı. İnternet medyasıyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Orada da binlerce gazeteci var. Onların da sarı basın kartı, resmi ilan talepleri oldu. Bu sınırsız ve sorumsuz alanı da düzenlememiz lazım. İnternet medyasıyla ilgili bir hukuki düzenlemeyi de sizlerin önüne getireceğiz” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, MHP olarak türban serbestîsinin sınırlarının kesin çizgilerle belirlenmesi gerektiğini belirterek, “Düzenlemenin münhasıran üniversitelerde sınırlı kalacağının bir yasal güvenceye bağlanmasını ve siyasi partilerin bu yöndeki iradelerini tereddüde yer bırakmayacak şekilde açıklamalarını” önerdiklerini kaydetti.
6- Almanya Cumhurbaşkanı Cristian Wulff, Mersin’in Tarsus ilçesinde Saint Paul Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Wulff, bir gazetecinin “Beklediğiniz yasal değişiklikler nedir” sorusu üzerine “Bizim için en önemli husus, şu anda Türkiye’deki Hıristiyan kiliselerinin, kendi din adamlarını burada kendi cemaatlerinden çıkan insanlar arasından yetiştirebilmeleri ve Heybeliada’daki ruhban okulunun yeniden açılmasıdır. Burada Rum Ortodoks Ekümenik Dünya Kilisesi’nin bu ruhban okulunu açabilmesi gerek” dedi. 
7- Japonya’ya resmi ziyarette bulunan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının bildirisini nasıl değerlendirdiğini sormaları üzerine, bildiriyle TBMM’ye adeta bir muhtıra verme girişiminde bulunulduğunu belirterek “Bu kabul edilemez bir durumdur. Bu bildiriyi yayınlayan makamın bildiriyi derhal geri çekmesini, Türk milletinden ve onun temsilcisi TBMM’den özür dilemesini bekliyorum” dedi. 
8-İran’ı ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ortak petrol ve doğalgaz yatırımlarını içeren 11 enerji anlaşması imzaladı. Ahmedinejad, başkent Tahran’daki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin Batı’nın egemenliğini kıracak “yeni dünya düzeninin kurulması için” güç birliği yapacağını söyledi. Chavez de ABD’yi emperyalizmle suçladı.
9- Peru Devlet Başkanı Alan Garcia ile Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, denize kıyısı olmayan Güney Amerika ülkesi Bolivya’nın Büyük Okyanus kıyılarında küçük bir sahil şeridine sahip olmasını öngören bir anlaşmaya imza attılar.
22 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türk-Alman Üniversitesinin ilk taş koyma törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, “İlk fidesini diktiğimiz bu eser, yakın gelecekte Türk-Alman işbirliği ve kadim dostluğunun ulaştığı seviyeyi gösterecektir” dedi.
Törende konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff da, ülkesindeki Türk kökenli eğitimli gençleri kastederek “Bunlar geleceklerini Türkiye’de görüyorlar” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliklerine, Prof. Dr. Ahmet Gökçen, Prof. Dr. Bülent Çiçekli, Av. Ali Aydın ve Av. Rasim Aytekin’i atadı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Pembe Köşkte “İsmet İnönü Defterlerle Bir Yaşam” adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, türban konusuyla ilgili yöneltilen sorular üzerine, uzlaşmaya varılamamasının kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek, “Ne söylediysem bugün de arkasında duruyorum” dedi.
3- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, çocuklarını okula türbanlı göndermekte ısrar eden ailelere yönelik olarak, yaptığı açıklamada, “Bu iş daha ileriye giderse, aile çocuğu baskı altına alıp öğrenim görmesini engelliyorsa devlet o çocuğu alır ve öğrenim görmesini sağlar” dedi.
4- Hak-İş Konfederasyonu ve AB Genel Sekreterliğinin ortaklaşa düzenlediği “Demokratikleşme, Haklar, Özgürlükler ve AB: Solidamosc’ten AB üyeliğine Polonya Deneyimi” adlı panele katılan Polonya eski cumhurbaşkanı Lech Walesa burada yaptığı konuşmada, “Türkiyesiz bir AB fakirdir. Türkiye’yi az tanıyoruz yakından tanınması halinde, Türkiye’nin AB üyeliğine kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum” dedi.
5- Akdeniz İklim Değişikliği Konferansı’na katılmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bugünkü görüşmemiz iki ülke açısından, geleceğimiz açısından çok verimliydi. İki ülke arasındaki siyasi iklimin bu kadar güzel olması bizi mutlu ediyor” dedi. Heybeliada Ruhban Okulunun açılması ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, “Temenni ederiz ki bir hukuk çerçevesinde iktidarımız en kısa sürede bunu gerçekleştirir” dedi.
Toplantıda konuşan Papandreu da, “İki hükûmetin de iradesi onca yıl bizleri meşgul eden sorunların çözümlenmesidir. En kısa sürede sonuca ulaşmak istiyoruz” dedi.
23 EKİM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da ‘Küresel Eylem İçin Parlamenterler 32’nci Yıllık Forumu’ kapsamında ‘Kadının Güçlendirilmesi ve Beşeri Güvenliğin İnşası’ başlığıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kadınların, genç kızların kıyafetine, inancına, aidiyetine veya aile yapısına göre üniversite eğitiminden mahrum bırakılmasının üniversitenin özgürlükçü niteliğine aykırı olduğunu belirterek, “Ben takip ediyorum. Bazı TV kanallarında bayanların tartışmalarını görüyorum. Orada başı örtülü olmayan bayanlar, kılık kıyafetinden dolayı eğitim özgürlüğünü kaybetmiş, bunu yaşayamayan hanım kızlarımızın haklarını savunmuyor. O noktada bir mücadele vermiyor. Önce buradan işe başlamamız gerek. Önce kadınların kendi dayanışmasını sağlamak gerekir” ifadelerini kullandı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bandırma’da yapılan Enerjisa Doğalgaz Çevrim Santrali’nin açılış törenindeki konuşmasında, enerji üretiminde ülkedeki su kaynaklarından azami yararlanılması gerektiğini belirterek, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, Rize’deki İkizdere Vadisi’ni SİT alanı olarak kabul etmesini eleştirdi ve “Rize’yi SİT alanı ilan ettiler. Sen bugüne kadar neredeydin? Bu sularımız denizlere boşu boşuna akıp gitmesin. Bunlardan hep birlikte istifade edelim. Bunu tamamen popülist bir yaklaşımla ele alalım demiyorum ama Allah aklı, bilimi, bilgiyi, araştırmayı bize emrediyor. Bizim bunları yapmamız lâzım. Yapacağımız çalışmalarda bütün bu sularımızdan istifade ederken tabii ki derelerimizi de kurutmayacağız” açıklamasını yaptı.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ile İstanbul’da görüştü. Kılıçdaroğlu görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, görüşmenin olumlu geçtiğini vurgulayarak, “Görüşmede dört ana konuyu belirttik. Referandum sonrası Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda yapılan seçimden duyduğumuz kaygıyı ilettik. Medya üzerindeki baskıları ve bu baskılardan kaynaklanan sorunları dile getirdik. İki konuda da Sayın Füle’ye birer rapor verdik” dedi. 
4- Anayasa Mahkemesi, 12 Eylül 1980 tarihinden sonra kamu kurum ve kuruluşlarından resen emekliliğe imkân tanıyan Emekli Sandığı Yasası’nda değişiklik öngören hükmü anayasaya aykırı bularak iptal etti. 
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da düzenlenen Boğaziçi Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğine kabul edilmesinin asıl Birliğin çıkarına olduğunu ve gelecek ile ilgili asıl kritik kararı alması gerekenin de Birlik olduğunu bildirdi.
AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ise, dünya düzeninde değişimler olduğunu belirterek, “Türkiye eğer uzun vadeli çıkarlarının gereği olduğunu düşünüyorsa, Avrupa’nın temel değerlerine daha çok yaklaşmalıdır” dedi. Füle ayrıca, Türkiye’de daha fazla ifade özgürlüğü olması gerektiğini de dile getirerek, “Medya üzerinde haksız ve yersiz bir baskı var” ifadelerini sözlerine ekledi.
Belçika Başbakan Yardımcısı Steven Vanackere de AB-Türkiye üyelik sürecinde daha çok kazanacak olan tarafın Türkiye olacağını ileri sürerek, Türkiye olarak “sınav tarihini sorabilirsizin fakat sınav sonucunun açıklanacağı tarihin açıklanmasını talep edemezsiniz” değerlendirmesinde bulundu. 
6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye Yazarlar Birliği Yazar Okulu 17’nci Dönem çalışmalarına katılarak bir konuşma yaptı. Bakan Ergin, CHP’nin Anayasa Mahkemesi ve HSYK üyeliği seçimlerine ilişkin eleştirilerine karşılık olarak, hükûmetin hareket tarzının 73 milyon ülke insanını özgürlükler ekseninde beraberce huzur içerisinde yaşatabilecek bir zemini inşa etmek olduğunu belirterek, “CHP’nin özgürlük taleplerine sırt çevirmesine, karşı çıkmasına üzülmemek lâzım. CHP istemem diyor, millet de CHP’ye istemem diyor” dedi. Bakan Ergin, Türkiye’de yargının demokrasiyi kesintiye uğratan darbeler döneminde yardımcı unsur olarak görev yaptığını da sözlerine ekledi. 
7-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yaptığı açıklamada, Emniyette görev yapan polislerin askerlik görevini, temel eğitimlerini aldıktan sonra görevlerinde tamamlamaları konusundaki kanunun, tek tip askerlik kapsamında değerlendirildiğini söyledi. 
8- Diyarbakır Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve 5 polis memurunun öldürülmesine ilişkin davada, 2 sanığı müebbet hapse mahkûm etti. 
9- Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent Belediye Başkanı Nail Sancak, uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.
10-G-20 Bakanlar Toplantısı kapsamında Güney Kore’nin Gyeongju kentinde bulunan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, IMF’nin 24 sandalyeli İcra Direktörleri Kurulunda 9 sandalyeye sahip gelişmiş Avrupa ülkelerinin 2 sandalyeyi, gelişmekte olan ülkelere bırakmayı kabul ettiklerini bildirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, ülkelerin parayla oynayarak, para üzerinden geçici avantaj sağlamaya çalışmalarının çok yanlış olduğunu, örneklerin de bunu gösterdiğini sözlerine ekledi.
Toplantı sonrası yayımlanan Sonuç Bildirgesi’nde, G-20 ülkelerini, para birimlerinin değerlerinin düşürülmesinden kaçınma ve ekonomideki toparlanmayı tehdit eden dengesizlikleri azaltma politikalarını izleme konusunda anlaşmaya varıldığı, piyasanın belirlediği döviz kuru oranlarının gözetileceği, rekabetçi devalüasyonlardan kaçınılacağı da yer aldı.
11-Avusturya Özgürlük Partisi Lideri Heinz-Christian Strache, Viyana’da yapılan Avrupalı sağcı partiler toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’nin Avrupa’da yeri olmadığını ve sıradan vatandaşlara konu hakkındaki fikirlerini yansıtabilmesi için fırsat verilmesi gerektiğini ileri sürdü.
12-ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Washington’da yaptığı açıklamada, ülkesinin Pakistan’a 2 milyar dolar değerinde askeri yardımda bulunacağını bildirdi. 
24 EKİM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisinde yedi bakan ve bürokratlarla “Afet ve Acil Durumlarla İlgili Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bürokratlar katıldı.
Toplantının ardından Başbakanlık Basın Merkezinin yaptığı açıklamada, muhtemel Marmara depremi başta olmak üzere Türkiye’nin karşı karşıya olduğu doğal afet riskleri, bugüne kadar alınan ve bundan sonra alınması gereken önlemlerin ele alındığı vurgulandı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün HSYK atamalarının tam bir hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Özellikle Kayseri’den Baro Başkanı’nın, Kayserider Başkanı’nı seçmesi çok manidar. Klientalizm dediğimiz bir etik dışı davranışın mimarı oldu” dedi. Kılıçdaroğlu, Gül’ün toplumun dengelerini göz önünde tutarak farklı bir atama yapacağını sandığını, ancak tam tersi olduğunu ileri sürdü. 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Moğol ulusal televizyon kanalı MNB’ye verdiği demeçte, ikili ilişkilerin gelişmesi için Moğol tarafının da, Türkiye’nin yaptığı gibi 1 aya kadar kalacakları vizeden muaf tutması gerektiğini söyledi.
4- Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 17 Ekim’de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) asıl ve yedek üyeliği için yapılan seçimlerin yenilenmesi talebini oy birliğiyle reddetti.
5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Keçiören Belediyesinin düzenlediği park açılış töreninde İkizdere’yle ilgili soruları yanıtladı. Koruma Kurulunun karar alırken Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Kurulundan görüş alması gerektiğini belirten Bakan Eroğlu, hidroelektrik enerjinin bütün dünyada doğayı koruyan en önemli enerji kaynaklarından birisi olduğunu vurguladı.
6- Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası Birliğinin (TÜRMOB) Genel Kurulunda yapılan seçimle Nail Sanlı genel başkanlığa getirildi.
7- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Güney Kore’nin Gyeongju kentinde düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Başkanları toplantısında Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin sorularını yanıtladı. AB ülkelerinin, IMF’nin 24 sandalyeli İcra Direktörleri Kurulu’nda sahip oldukları 9 sandalyeden 2’sini gelişmekte olan ülkelere bırakma kararına işaret edilerek, Türkiye’nin masada yer alma olasılığının sorulması üzerine “Bu iki koltuğu nasıl bırakacaklarına, Avrupa karar verecek. Tabii ki herkesin aklında İcra Direktörleri Kurulu’nda yer almak için iyi adayın Türkiye olduğu var ki bence de bu makul. Bu durum AB’ye ve AB’nin Türkiye ile yapacağı görüşmelere bağlı, bu da biraz zaman alacak” dedi.  
8- KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Türkiye’den gelen bir grup gazetecinin sorularını cevapladı. Küçük, geçen hafta iflasını veren Kıbrıs Türk Hava Yollarından sonra yeni bir ulusal havayolu kurulması için çalışmalara başladıklarını, yeni kurulacak şirketin adının “Kuzey Kıbrıs Havayolları” olacağını açıkladı.
9- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile üçlü görüşme için en uygun tarihin 15-17 Kasım olduğunu açıkladı.
10-ABD Hazine Bakanlığının Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Stuart Levey, Cumhuriyet gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’de şubeleri bulunan İran bankası Bank Mellat’ın yakın takibe alındığını, İran ve Türkiye arasındaki para transferleri konusunda da hükûmetten AB’nin uygulamasına benzer bir denetim mekanizması kurmasını beklediklerini söyledi.
11-Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Berlin’de Almanya’nın dış politikasına ilişkin yaptığı bir konuşmasında, Türkiye’nin AB sürecine destek verirken müzakerelerin dürüstçe yürütülmesi gerektiğini söyledi. Westerwelle, “Burada söz konusu olan gururlu ve dinamik bir ülkedir. Ve bu ülkenin yüzünün Avrupa’ya dönük olması bizim için çok şey ifade etmektedir” dedi.
12-BM İnsan Hakları Özel Raportörü Richard Falk, Yahudi yerleşim yeri inşaatlarının devam etmesinin, İsrail’in Filistin’deki işgalini ‘geri çevrilemez’ bir noktaya götüreceği uyarısı yaptı.
13-Almanya Başbakanı Angela Merkel, genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) 60. kuruluş yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Kendi kimliğimizin, kültürümüzün ve dinimizin yeteri kadar bilincine varamadığımız bir döneme girme tehlikesi yaşıyoruz” uyarısında bulundu.
25 EKİM 2010
1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükûmet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, Hrant Dink suikastının sanıklarından Ogün Samast’ın, “Suça itilmiş çocuklara yönelik yasadan” faydalanmak için yaptığı başvuruyu değerlendirirken, “Bizim hukukumuzda 18 yaşından küçük olan herkes çocuk sayılmaktadır. Dolayısıyla bunun adının şu veya bu olması, davasının şu dava olması yasanın uygulaması açısından çok fazla önem arz etmez. Doğru olan ne ise o yapılır” dedi.
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, NTV-Cnbc-e ortak yayınında soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, vergi ve sigorta prim borçlarıyla ilgili yapacakları düzenlemenin elektrik, su ve emlak borçlarını da kapsayacağını söyledi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda kurulun geçici başkanvekilliği seçimi yapıldığını belirten Bakan Ergin, “HSYK ile ilgili uyum yasaları yapılıncaya kadar” Danıştay üyesi Ahmet Hamsici’nin kurulun geçici başkanvekilliğine seçildiğini, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ve Hüseyin Serter’in de başkanvekilliğine aday olduğunu açıkladı.
4- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan Yardımcı Erdem Başçı ile birlikte Bakanlar Kurulunda, bankanın çalışmaları, para politikaları ve son gelişmelere ilişkin rapor sundu.
Yılmaz, öncü göstergelerin ve reel kesim güven endeksinin son dönemde sınırlı bir düşüş sergilemesi ve tüketici güven endekslerinin düşük seviyesinin Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağını gösterdiğini bildirdi.
5-İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink’in öldürülmesine

6- Türkiye-Yunanistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 4. dönem toplantıları Ankara’da başladı. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış toplantının açılışında yaptığı konuşmada, KEK toplantısının Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkileri geliştireceğini belirterek, 2 ülkenin dünyada eşi, örneği az görünür bir başarıya imza attığını ve kendilerine dışarıdan empoze edilmeye çalışılan düşmanlık hissiyatını bir kenara koyduğunu kaydetti. Bakan Bağış, Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Spyros Kouvelis ile toplantı öncesi bir araya geldi, ardından da heyetler arası görüşmelere geçildi.
Bakan Bağış görüşmede, Türkiye’nin bu yılın ilk yarısında yüzde 11 büyüme sağlayarak, Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Türkiye’nin olası potansiyelini Avrupalılara ikna etmesi konusunda Yunanistan’ın çok önemli bir görev üstleneceğine yürekten inanıyorum. Çarpık zihniyetlere karşı Türk-Yunan işbirliği en önemli tedaviyi uygulayacaktır” dedi.
Kouvelis de yaptığı konuşmada, ülkesinin ekonomik krizden çıkarken Türkiye’nin geçmişteki çabalarını örnek aldığını belirtti.
7- Moğolistan ziyaretini sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulan Bator’da AA ve TRT Türk’e verdiği demeçte, “Anayasa değişikliği Türkiye’de çok önemli bir milat oldu. HSYK yeni üyelerini seçti, Cumhurbaşkanımız da 4 yeni üye atadı. Bu konudaki sistemin değişmesi Türkiye’deki bazı çevreleri rahatsız ediyor. Aslında bu demokratik bir gelişme” dedi. 
8- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’ya gerçekleş¬tirdiği resmi ziyaret kapsamında “Maastricht School of Management”ta “AKPM’nin Rolü” konulu verdiği konferansta, “Türkiye’de 12 Eylül’de yapılan referandumun sonuçlarının Türk halkının demokratik haklarına, özgürlüklerine ve Avrupa’daki geleceğine ne derece güçlü bir şekilde bağlı olduğunu ortaya koymaktadır” dedi.
9- AB, Yunanistan’ın, yasadışı göçün engellenmesi için Türkiye ile kara sınırına AB personeli yerleştirilmesi yönündeki talebini kabul etti. AB Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, yasadışı yollarla Türkiye üzerinden Yunanistan’a girenlerin sayısının son dönemde arttığı ve durumun “dramatik bir hal” aldığı gerekçesiyle bu talebi kabul ettiklerini bildirdi.
10-Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, düzenlediği basın toplantısında, New York Times gazetesinde yer alan Tahran’ın etkisini artırmak için rüşvet verdiği iddialarına ilişkin, danışmanlarından birinin İran’dan nakit para dolu çantalar aldığını ancak bunun “resmi yardım” olduğunu ve şeffaflık içinde” yapıldığını bildirdi.
26 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Batman Valisi Ahmet Turhan’ı makamında ziyaretinin ardından Valilik binasında vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Birbirimizin farklılıkları bizlerin zenginliğidir. Hepimiz nasıl iyi bir vatandaş, nasıl iyi bir insan oluruz, önemli olan budur. Tabii ki eksiklikler, noksanlıklar, bunlar hep vardır. Bunların hepsi düzeltilecektir” dedi. Herkesin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eşit haklara sahip olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Kimimiz Kürt olabiliriz, kimimiz Türk olabiliriz, kimimiz farklı olabiliriz. Ama hepimiz bu ülkenin en şerefli vatandaşlarıyız. Hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yoktur” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, baş örtüsü meselesinin “eşitlik, adalet ve insan hakları” zemininde Türkiye’nin gündeminden kalkması için takipçisi olacaklarını söyledi. 8 yıl boyunca yasaklara karşı samimi bir Mücadele verdiklerini ve buna devam edeceklerini ifade etti. 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın baş örtüsü konusunda partileri uyaran açıklamasını da eleştiren Başbakan Erdoğan, bugün hâlâ Türkiye’de TBMM, yasama ve yürütme ile birlikte milleti “reşit” görmeyen bir zihniyet bulunduğunu belirterek, “Hangi anayasal ve yasal yetkiyle TBMM’ ye hiza vermeye kalkışıyorsunuz. Kendi iradenizi milli iradenin üzerinde ne zamandan beri görmeye başladınız? Milleti küçümseme milletin vekillerini yok sayma cüretini nereden alıyorsunuz? Siz milletin velisi ya da vasisi misiniz? Millet yanılıyor, Meclis yanılıyor, yürütme yanılıyor da en doğruyu siz mi biliyorsunuz?” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyeti yaşatmanın herkesin görevi olduğunu, hiçbir yurttaşın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin her yerinde CHP var. Biz davamızda inançlıyız, güçlüyüz. Çünkü biz davamızda haklıyız. Çünkü insanımızı seviyoruz. Hangi inançtan, hangi görüşten olursa olsun her insan başımızın tacı olacaktır. Yoksulluğun sömürülmesine asla izin vermeyeceğiz. Umudumuzu koruyacağız. Hukukun üstünlüğünü egemen kılacağız” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye İhracatçılar Meclisinde (TİM) yaptığı konuşmada, Türkiye’nin cari açık sorununun kurla ilişkili olmadığını, kabarık ithal enerji kaynakları faturasının azaltılmasıyla çözülebileceğini söyledi ve nükleer santral kurulduğunda sorunun biteceğini belirtti. Gelecek yıl elektrik ve doğalgaz fiyatlarında değişiklik yapmama kararı aldıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Elektrik fiyatlarında 2011 sonuna kadar herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldık, TL olarak. 2010-2011 kritik yıllarımızdır, doğalgazda da TL olarak fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapmama kararı aldık” dedi.
5- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı CHP’ye kurultay toplaması ve tüzük değişikliğini uygulamaya koyması için uyarıda bulundu.
6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ankara’da gazetecilerin Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın ‘taş atan çocuklar yasası’ kapsamına alınması konusuyla ilgili soruları üzerine, somut olaydaki vahametin sorumluluğunu söz konusu düzenlemeye bağlamanın ciddi bir mantık hatası olduğunu söyledi. Bakan Ergin, “Parlamento’nun yaptığı düzenleme, evrensel hukukun talep ettiği kuralların yerine getirilmesinden ibarettir. Hukuk kuralları şahıslar için düzenlenmez” dedi.
7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin eski Başbakanı ve Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani’yi makamında kabul etti. Görüşme öncesinde kısa bir açıklama yapan Bakan Davutoğlu, bölgesel Kürt yönetiminin terör örgütü PKK’ya yönelik daha etkin bir tavır takınmasının ilişkileri daha güçlü hale getireceğini söyledi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2011 yılı bütçesine ilişkin olarak yaptığı sunumda, 2011 bütçesinin sürdürülebilir büyümenin devamını sağlarken aynı zamanda mali dengeleri de iyileştireceğini söyledi. Bakan Şimşek, 2010 yılı bütçesini krizden çıkış bütçesi olarak hazırladıklarını ve hedeflerine ulaştıklarını belirterek, “2011 yılı bütçesinde faiz giderlerimizi azaltırken faiz hariç giderleri ise nominal büyüme oranının altında artırıyoruz. Diğer yandan bütçe gelirleri ve vergi gelirlerimizde ise nominal büyüme oranında artış öngörüyoruz. Bu suretle 2011 yılı bütçe açığını, 2010 yılı gerçekleşme tahminine göre yaklaşık yüzde 24 düşürmeyi hedefliyoruz” dedi.
9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Lukoil Yönetim Kurulu Başkanı Vagit Alekperov ile Çırağan Sarayında basına kapalı gerçekleştirilen Lukoil Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından verilen davete katıldı. Bakan Yıldız, burada yaptığı açıklamada, Rusya’nın Samsun-Ceyhan petrol boru hattına petrol garanti etmesiyle ilgili çok ciddi aşama katedildiğini belirtti. Bakan Yıldız, petrol ve doğalgaz sektöründe, arama, üretim ve dağıtımın, bütün bu zincirin beraberce yapıldığı, dünyada çok az firma bulunduğunu, hele rafine merkezleriyle birlikte düşünüldüğünde Lukoil’in az sayıdaki firmalardan biri olduğunu belirtti.
10-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Esenler’de Türkiye’nin ilk dijital kütüphanesinin açılışını yaptı. Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesinin açılışında konuşan Bakan Günay, İstanbul’da yeni kütüphaneler, sanat merkezleri ve tiyatrolar açmaya çalıştıklarını söyledi. Bakan Günay ayrıca, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ile görüştüm, yılbaşından itibaren Esenler’de bir sahne açılacak. Bunu da bugünün bir armağanı olarak kabul edin” dedi. 
11-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, baş örtüsü sorunuyla ilgili olarak CHP’nin uzlaşma sürecine aktif katılımı olmadığı takdirde, daha önceden belirledikleri esaslar çerçevesinde AK Partinin başlatacağı girişimi her şart altında desteklemeye hazır olduklarını bildirdi. AK Parti’nin yanında yer almak için içten içe heveslenen CHP’nin, başörtüsü yasağının kalkması konusunda gerekli istek ve samimiyete sahip olmadığını söyleyen Bahçeli “Baş örtüsü meselesini, seçim barajı ve YÖK’e bağlamak şark kurnazlığından başka bir şey değildir” dedi.
12-Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2010 Ekim Enflasyon Raporu sunumunda yaptığı konuşmada, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla, 2010 sonunda orta noktası yüzde 7.5 olmak üzere yüzde 7 ile 8 aralığında tahmin edildiğini söyledi. Para ve maliye politikalarının dengeleyici konumunun yanı sıra yakın dönemde güçlenen sermaye girişlerinin de etkisiyle son çeyrekte tüketim ve yatırım harcamalarının hızlanabileceğinin düşünüldüğünü söyleyen Yılmaz, “Hızlı kredi genişlemesinin cari açık ve finansal istikrar üzerinde yaratabileceği risklere karşı temkinli olunması gerektiğini vurguladığımızı hatırlatırım” dedi.
13-“Rüşvet” iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Ankara’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
14-AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Sabahattin Cevheri partisinden istifa etti. AK Partinin TBMM’deki milletvekili sayısı 337’ye düştü.
15-Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel’de yapılan AP Karma Parlamento Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, ilerleme raporlarının dengeli ve objektif bir yaklaşımı gözetmesi gerektiğini söyledi. Bakan Bağış, Türkiye’ye tam üyelik müzakerelerine uygulanan engellerin kalkması durumunda, Ankara’nın kısa vadede 10, orta vadede 4 müzakere başlığı açarak 35 başlığın 27’sini açabilecek konumda olduğunu belirtti.
Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle de yaptığı konuşmada, “Türkiye ekonomik krize rağmen, bu krize karşı yüksek bir dayanıklılık gösterdi. Hatta krizdeki kayıplarının büyük bir bölümünü geri kazandı” dedi. Türkiye’de son yapılan Anayasa değişikliği paketinin de yüzde 58 oranla kabul edildiğini hatırlatan Füle, “Yargı bağımsızlığı ve kadın haklan konulan da pakette yer alıyor. Şimdi sıra bu konuların uygulanmasında” dedi.
16-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi, Kıbrıslı Rumların şikâyetleri üzerine 19 davaya ilişkin tazminat ödemeye mahkûm etti. AİHM, davacılara maddi ve manevi tazminat olarak 15 milyon euro, mahkeme masrafları olarak da 160 bin euro ödenmesine hükmetti.
17-KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Türk Toplumu tarafından düzenlenen ‘Türk-Alman Perspektifleri’ isimli panelde yaptığı konuşmada, KKTC’nin temellerinin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile atıldığını, devletin kurulmasından bu yana Rumlarla anlaşmak üzere müzakerelerin sürdürüldüğünü belirterek, “Anlaşma isteyen biz, anlaşmamak için müzakere masasında oturan ve zamana oynayan Rum tarafı. Ama bugün onlar Avrupa Birliği’nde biz Avrupa’nın ambargosu altındayız” dedi.
18-İran Atom Enerjisi Örgütü Başkanı Muhammed Ahmedyan, İran’da yayın yapan Press TV’nin internet sitesine yaptığı açıklamada, Basra Körfezi kıyısındaki Buşehr’in yakınlarında bulun nükleer reaktöre yakıt konulmaya başlandığını ve bir iki ay içinde elektrik üretimine geçilebileceğini söyledi. 
19-Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinde ulusal yayın yapan tüm televizyon kanallarında eş zamanlı olarak yayınlanan basın toplantısında, “erken seçimin gündeme gelebileceğini” belirtti. Yunanistan’da 7 Kasımda yapılacak yerel seçimlerin ülkenin içinde bulunduğu mali krizden çıkma çabaları açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Papandreu, PASOK hükûmetinin yerel seçimlerde alacağı olumsuz bir sonucun, ülkede erken genel seçim konusunu gündeme getirebileceğini ifade etti.
20-Irak Yüksek Mahkemesi, devrik lider Saddam Hüseyin rejiminin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz’i idam cezasına çarptırdı.
21-Endonezya’nın Sumatra Adasında meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremin yol açtığı tsunamide en az 113 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de kayıp olduğu bildirildi.
27 EKİM 2010
1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, çok yönlü olarak sürdürülen terörle mücadelenin “kararlılıkla” sürdürüleceği, PKK’nın kara mayınlarıyla sivil halkı da hedef alarak gerçekleştirdiği terör saldırılarının ise örgütün insani değerlere bakış açısını gösterdiğinin vurgulandığı, Kurul’un, dost ve müttefik ülkelerden terör örgütünün faaliyetlerine kendi topraklarında izin vermemelerini istediği vurgulandı.
2- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devam eden davaya bir şekilde müdahil olduğu yönünde Hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısındaki ima ve iddiaların tamamen hayal mahsulü olduğu belirtilerek, “Yazıda sözü edilen kişiden Sayın Başbakan herhangi bir dosya almadığı gibi, Başbakanlık Teftiş Kuruluna ya da Emniyet Genel Müdürlüğüne de konuyla ilgili herhangi bir talimat vermemiştir” denildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ekonomik ve Sosyal Konseyin 3 yıldır toplanmamasının hükûmetin sorumluluğunda olduğunu, iktidarın yoksulluğu devamlı kılan bir devlet anlayışıyla, sosyal devleti bitirdiğini ileri sürerek, “Biz laikliğe takılırız ve orada kalırız. Asıl elden giden sosyal hukuk devleti. Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal hukuk devleti olduğuna kimse beni ikna edemez” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin Ankara’da yapılan kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının CHP tüzük kurultayı konusunda gönderdiği uyarı yazısına ilişkin olarak, 15 gün içerisinde parti organların toplanarak, istenen gereklilikleri yerine getireceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenecek Cumhuriyet Resepsiyonu’na katılım konusunda parti grubunun serbest bırakıldığını bildirdi.
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, et fiyatlarıyla ilgili alınan tedbirlerin ihtiyaç olması halinde devam edeceğini, et fiyatlarında dünya genelinde bir artışın bulunduğu söyledi. 
5- BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’i ziyaret ederek, bir süre görüştü. Demirtaş görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeni anayasa çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütleriyle görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 
TÜSİAD Başkanı Boyner ise, genel seçimlerin önümüzdeki yıl yapılacağını, sivil toplum kuruluşlarına, bu motivasyonu canlı tutmak ve anayasa tartışmalarını başlatmak, bunun bir parçası olmak üzere ciddi görev düştüğünü belirtti.
BDP heyeti ayrıca, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’yi de ziyaret etti.  
6- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Esenboğa Havalimanında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, öğrenci affını ortadan kaldıracak bir mevzuat değişikliği üzerinde çalıştıklarını, görüşmede türban konusunun gündeme gelmediğini belirtti.
7-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği, “Darbe Günlükleri” soruşturması kapsamında Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın, “Ergenekon Davası” ile bir ilişkisinin tespit edilememesi nedeniyle yetkisizlik kararı verilerek, dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini kararlaştırdı.
8- THY Euroleague D Grubu’nda Efes Pilsen Basketbol Takımı, İspanya’nın P.E. Valencia Takımı’nı İstanbul’da 79-63 yendi.
Öte yandan Avrupa Ligi C Grubu ilk maçında Galatasaray M.P. Bayan Basketbol Takımı, Fransa’nın T.Gespe Bigorre Takımı’nı İstanbul’da 84-68 yendi. 
9- Azerbaycan-Nahçıvan-Türk-İş Forumu nedeniyle Nahçıvan’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, Rusya ile vizenin kalktığı bir dönemde Azerbaycan’ın vize uygulamasını anlatmakta zorluk çektiğini belirterek, “Azerbaycan’ın vizeleri kaldırmamasının Ermenistan-Türkiye normalleşme süreciyle bir ilgisi yok. Madem biz tek millet iki devletiz, o zaman rahat rahat benim vatandaşım Azerbaycan’a gitmeli, Azeri kardeşim de Türkiye’ye gelmeli” dedi. 
10- Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Moskova’da görüştü. Medvedev zirve sonrası yaptığı açıklamada, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’la ilgili olası barış anlaşmasının temel ilkelerine atıfta bulunarak, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 1-2 Aralık’ta Kazakistan’da düzenleyeceği zirvede ortak düzenleme ilkelerinin değişik bir biçimi üzerinde anlaşmaya varılabileceğini bildirdi.
11-Afganistan’ın Baglan Bölgesi’nde bir binada çatı çökmesi sonucu meydana gelen olayda, 60 kişinin öldüğü açıklandı.
28 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet’in ilanının 87. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin temel önceliğinin yeni bir anayasa olması gerektiğini söyledi. 
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetimizin 87. yıldönümünde kalkınma hamlemizi büyük bir hızla sürdürmeye, dünya ile rekabet gücümüzü her alanda daha da geliştirmeye milletçe kararlıyız” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, 29 Ekim’de bizi biz yapan yüksek değerleri daha gür sesle yükselteceklerini ve geleceğe daha bir güvenle bakacaklarını kaydetti.
2-İstanbul ile İzmir arasını 3.5 saate indirecek olan Gebze¬Orhangazi-İzmir otoyolunun temeli, Kocaeli’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Başbakan Erdoğan açılış konuşmasında, otoyol projesiyle ticari ve sınai olarak yeni bir canlanmanın yaşanacağını kaydederek “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılında Cumhuriyet’e en büyük armağanı veriyoruz” dedi. 
3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner Türkiye Cumhuriyeti’nin 87. yıl dönümü sebebiyle yayımladığı mesajında “Bütün değerleriyle, hukuk ve düşünce sistemiyle daima çağdaş bir kurum olan TSK, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuka saygılı olmaya devam edecektir” dedi. 
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çankaya Köşkünde yapılacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılmayacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, bayramı halka birlikte kutlamaktan yana olduğunu belirterek, bunun boykot anlamına gelmediğini kaydetti.
5- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki BDP heyeti, Türk-İş’i ziyaret etti. Demirtaş, görüşmenin ardından yapılan basın açıklamasında “Sivil, demokratik ve özgürlükçü bir anayasa, her birimizin koltuğundan, kişisel çıkarlarından binlerce defa önemlidir, değerlidir” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret nedeniyle Çin’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, Çin’le Türkiye arasında Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulacağını belirterek, Türkiye’nin Çin’deki merkezi yönetimle ilişkileri ne kadar iyileşirse Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yapabileceği katkıların da o kadar artacağını kaydetti.
Bakan Davutoğlu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Urumçi ve Kaşgar kentlerinde incelemelerde bulundu. 
7- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan Büyükelçilikte Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’ye yardım götüren “Mavi Marmara” gemisinin İsrail’in saldırısına uğramasaydı büyük olasılıkla Mısır’a gideceğini söyledi. Tan, basın toplantısında füze savunma sistemine ilişkin yaptığı değerlendirmede ise konunun yalnızca Türkiye ve ABD arasında müzakere edildiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.
8- Avrupa Komisyonu, İlerleme Raporu ile birlikte açıkladığı Genişleme Strateji Belgesi’nde, Türkiye’de temel haklar, ifade ve basın özgürlüğünün hem hukuksal olarak hem de uygulamada güçlendirilmesi gerektiği, din özgürlüğünde hala eksiklikler olduğu, kadın hakları, kadın¬erkek eşitliği ve sendikal haklar konusunda ilerleme sağlanması gerektiği kaydedildi.
9- Rusya’nın Kafkaslar bölgesindeki Astrahan kentinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev arasında düzenlenen üçlü zirvenin ardından, Yukarı Karabağ’da barış için görüşmelerde ilerleme sağlandığı duyuruldu. Medvedev, güven artırıcı önlemler çerçevesinde Azerbaycan ile Ermenistan’ın esir takası anlaşmasına vardıklarını, anlaşmaya asker cesetlerinin de dahil olduğunu duyurdu.
29 EKİM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 87.yıldönümü nedeniyle Çankaya Köşkünde verdiği resepsiyonda, “Türkiye’nin farklılıkları ve gerçeği burada” dedi.
Öte yandan CHP ve Genelkurmay Başkanlığı resepsiyona katılmadı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkünde düzenlenen resepsiyonda, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinin kendi resepsiyonunu düzenlemesinin hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamada “Bu gecenin resepsiyonu burasıdır. Bunun dışında resepsiyonu doğru bulmuyorum. Cumhurun başının daveti burada, cumhur da burada” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadıköy Belediyesinin Bağdat Caddesinde düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşüne katıldı. Caddebostan’da sona eren yürüyüşün ardından bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyetimizi kemirenlere yenilmeyeceğiz, yaratmak istedikleri korku imparatorluğunu yıkacağız” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye-Kenya Karma Ekonomik Komisyonu çalışmaları kapsamında, Kenya Ticaret Bakanı Ali Chirau Mwakwere ile iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasını imzaladı. İmza töreninin ardından konuşan Bakan Dinçer, Ortadoğu ve Afrika’da yeni pazarlar arayan Türk ihracatçısına Eximbank’ın destek olacağını belirterek, “Bu mutabakat çerçevesinde iki ülke ilişkilerinde işbirliği imkanı sağlandı” dedi.
5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İstanbul Ticaret Odasına (İTO) yaptığı ziyarette, İTO Genel Kurul Başkanı Murat Yalçıntaş’ın tutuklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, artık yargı sürecine başlandığını doğru ve gerkli olan neyse o doğrultuda hareket edeceklerini belirterek, “Türk adaletine inanıyoruz. Hak yerini bulacaktır” dedi.
6-ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı özel mesajda, Başkan Obama ve Amerika halkı adına bu 29 Ekim’de de kuruluş yıldönümünde Türk halkını kutladığını belirterek, “Türkiye ile ortak amaçlarımız doğrultusunda yakın çalışmaya devem etmeyi umuyoruz” dedi.
30 EKİM 2010

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Hava Yollarına (THY) yeni uçakların alımı nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, uluslararası bir markaya dönüşen THY’nin ülkenin gururu haline geldiğini, İstanbul’da iki havaalanının ihtiyaca cevap vermediğini belirterek, “Yakında İstanbul’da üçüncü bir havaalanı görürseniz şaşırmayın” dedi. Başbakan Erdoğan, yasakların ilânihaye devam edip gideceği kanaatinde olmadıklarını ve bunları belirteceklerini vurgulayarak, “Cumhuriyeti böyle dar kalıplar içerisine sığdırmak suretiyle, bir metrekarelik baş örtüsüne takıp sallamak suretiyle Cumhuriyetçilik olmaz. Bilimde, sanatta bunu yapacaksın. Aklı, bilimi eğer bu yolda kullanıyorsan, gerçek Cumhuriyetçi sensin, eğer kullanmıyorsan kusura bakma. Sadece o zaman vitrine oynarsın” ifadelerini sözlerine ekledi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, THY Teknik A.Ş. ortaklığıyla kurulan Türk Motor Merkezinin de açılışını yaptı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da partisi tarafından düzenlenen “Yerel Yönetimler Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin bütçelerinin denetim dışı olduğu, Sayıştay’ın gerekli incelemeleri yapmadığı iddiasında bulunarak, “Neden korkuyor, neden açıklamıyor bilançolarını? Nedir bu kentin alacağı, borcu, bilen yok. Milyarlarca dolarlar harcanıyor. Bu para nereye gidiyor?” dedi. 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Atlantik Eğitim Kurumları Mezunlar Derneğinin açılışında yaptığı konuşmada, 29 Ekim resepsiyonuna, CHP ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının katılmamasıyla ilgili olarak, “CHP’nin gözü askerde, kulağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nda olacaksa böyle bir parti hiçbir zaman demokrat olamaz, sivil olamaz, hiçbir zaman da iktidar olamaz” dedi. 
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, yasa dışı dinleme endişesini kendisinin de taşıdığını, telekulak soruşturmalarında savcıya mağdurun iznini alması koşuluyla resen soruşturma formülü üzerinde durduklarını ifade etti. Bakan Ergin, elektronik kelepçe konusunda suç türlerine göre sınıflama yapacaklarını belirterek, darbe günlüklerine ilişkin olası bir davada eski kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanma olasılığının gündeme gelebileceğini söyledi. 
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunun, yasaklı Atatürk videolarının kaldırılması üzerine YouTube erişim sitesi üzerindeki yasağın kaldırıldığını bildirdiğini belirterek, “Türkiye bir hukuk devleti. Yasaları beğenelim ya da beğenmeyelim hepimiz uymak zorundayız. Bu Google için de geçerli başkaları için de” değerlendirmesinde bulundu.  
6- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Kürt sorununun çözümünde tek alternatifin diyalog olduğunu, silahlı yöntemin terk edilmesi gerektiğini belirterek, “Bütün samimiyetimizle ifade ediyoruz ki, çatışmaların tümüyle sonsuza kadar durmasından yanayız. Ama bu gerçekleşir mi kaygılıyız. Çünkü Hükûmet ateşkeslere hiçbir değer, anlam biçmiyor” dedi. 
7- Hürriyet gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle kendisine yönelik tepkiler üzerine görevinden istifa etti. 
8-İstanbul 29’uncu Kitap Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İspanya Kültür Bakanı Angeles Gonzalez-Sinde Reig’in katılımıyla başladı. Bakan Günay burada yaptığı konuşmada, şiddeti desteklemediği sürece her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebilmesi gerektiğini belirterek, korsan yayıncılığın tüm dünyada sorun olduğunu söyledi. 
Reig de iki ülkeyi yakınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bunu kitaplar aracılığıyla yapmak istiyoruz. İspanya’da, bizim ülkemizde de korsan yayıncılık tehlikesi var” ifadelerini kullandı.
9- Çin’in Hainan Adası’nda düzenlenen Dünya Güzellik Yarışması’nda, ABD Güzeli Alexandria Mills birinci seçildi. Türkiye adına yarışan Gizem Memiç dereceye giremedi. 
10-Japonya’da düzenlenen 16’ncı Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası grup maçlarında Türkiye, Rusya’ya 3-1 yenildi. 
11-İngiltere’nin Nottignham kentindeki East Midlands Havaalanı ve Dubai Havaalanında, ABD’ye kargo götüren iki uçakta yapılan kontrollerde Yemen’den gönderildiği anlaşılan iki kolide bomba ele geçirildiği açıklandı. Olay üzerine ABD başta olmak üzere tüm ülkeler havaalanı güvenliklerini artırdı.

31 EKİM 2010

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batman’ın Hasankeyf ilçesi Ilısu Köyü’nde TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı’nın yapımıyla ilgili olarak, “Ilısu Barajı, Hasankeyf’in yok edilmesine değil, tam tersine kurtarılıp, gelecek nesillere kazandırılmasına vesile olmuştur. Hasankeyf denize nazır ilçe haline gelecek, dünyanın bir ucundan buraya turistler gelmeye başlayacak” dedi.
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de Mimarlar ve Mühendisler Grubu toplantısında, Rize İkizdere Vadisi’nde yapılacak elektrik barajları için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun verdiği sit alanı kararının, ülke menfaati doğrultusunda değiştirileceğini ümit ettiğini söyledi. Bakan Yıldız, “İkizdere’de 21 tane baraj kurulması söz konusu. Enerji anlamında ülkemizdeki akarsuların üçte biri işleniyor, üçte biri inşaat aşamasında ve üçte biri dizayn edilmek üzere. Akarsuları, çevre şartlarına uygun şekilde yeniden gözden geçirelim, belki yeniden düzenleyeceğimiz projeler olabilir” dedi.
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirilen “Millet ve Devletin Bekası İçin Güç Birliği” toplantısında, Bahçeli, “Mücadele tarihinde emeği geçmiş bütün dava arkadaşlarına, kapılarının ve gönüllerinin ardına kadar açık olduğunu” söyledi.
4-İstanbul Taksim meydanında görev yapan çevik kuvvet ekiplerine yönelik bombalı intihar saldırısında, 15’i polis 32 kişi yaralandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim meydanındaki patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, insanlık dışı saldırı karşısında tüm kesimleri “sağlam bir duruş sergilemeye” çağırarak, “Halkımızın kardeşçe yaşama kararlılığını ortaya koyduğu süreçte yapılan eylemler, çözümü kolaylaştırmıyor” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise patlamayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, saldırıyla çevre duyarlılığı arasında paralellik kurdu. Başbakan Erdoğan, “Bu oyunların temelinde Ilısu gibi barajların engellenmesi, kalkınmış, modern Türkiye’nin engellenmesi yatıyor” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı açıklamada, “Terör insanlık suçudur. Silahla sonuç almak ne mümkündür ne de kabul edilebilir” dedi.
Ayrıca, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yaptığı açıklamada, “Eylemi gerçekleştiren kişinin bulunduğu yerde el butonu düzenekli patlamamış plastik patlayıcı madde de ele geçirilmiştir. MOBESE kameraları vasıtasıyla eylemcinin yapmış olduğu eylemin niteliği üzerinde çok detaylı çalışmayı sürdürüyoruz” dedi.
Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin Taksim’deki bombalı saldırıları kınadıklarını belirttiler.
5- Türkiye, 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’ndaki üçüncü maçında Dominik Cumhuriyeti’ni 3-2 yendi.
6- Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların sızdırıldığı ve kopya çekildiği iddiaları üzerine iptal edilen Eğitim Bilimleri testi yeni güvenlik önlemleri eşliğinde yeniden yapıldı.
7- Türkiye’nin “Kırmızı Kitap” olarak adlandırılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin yenilenen halinde İsrail’in “tehdit” olarak tanımlandığı yolundaki haberler İsrail’de tepki yarattı. İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov, Türkiye’yi boykot çağrısı yaparak, “Turizm perspektifi açısından Türkiye’yi tamamen boykot etmeliyiz ve ulusal gururumuzu korumalıyız. Türkiye’ye gitmemek, ulusal gururumuzu korumak demektir” dedi.
İsrail İçişleri Bakanı Eliyahu Yişai ise konuyla ilgili olarak, “Son gelişmelerden dolayı çok üzgünüz. Yakın döneme kadar Türkiye ile ilişkilerimiz dostça idi. İlişkilerimizin gelişeceğine yönelik umudum tam, ama bunu yakın gelecekte mümkün görmüyorum. Bu tür olaylar, savunma açısından hiç kimseye güvenmememiz gerektiğini ispatlıyor” dedi.
8- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre Zaman gazetesine verdiği mülakatta, bugünkü Türkiye’nin, ülkenin uluslararası imajını karalayan Geceyarısı Ekspresi filminde çizilen Türkiye’den çok farklı olduğunu söyledi. Flautre, “Öncelikle yeni bir anayasa yapılması için sihirli bir değnek bizim elimizde değil, Türk halkının elinde. Avrupalılar olarak bizim yapmamız gereken en önemli şey, yeni bir anayasa yapılması için bu süreci desteklemek ve Türkiye’deki aktörlerin bu konuda fikir birliğine varmasını sağlamaktır” dedi.
9- Dilma Rousseff, Brezilya’daki devlet başkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 56’sını alarak ilk kadın devlet başkanı seçildi.
10-Irak’ta Bağdat Borsasının binasına girme girişiminde başarılı olamayan saldırganların sığındığı kiliseye düzenlenen operasyonda, 24 kişinin öldüğü açıklandı.