09.11.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün de aralarında bulunduğu KKTC heyeti ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, güven mektubu vermek üzere Çankaya Köşküne gelen KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı'yı kabulünde bir gazetecinin dün Taksim'de meydana gelen patlamaya ilişkin sorusu üzerine, ''Teröre hep beraber çok güçlü şekilde haykırmamız ve karşı çıkmamız lazım. Gün bugündür. Herkesin farklı düşüncesi olabilir ama teröre karşı herkes çok güçlü şekilde tepkisini göstermeli'' dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen ''24. IPMA (Uluslararası Proje Yönetim Birliği) Dünya Kongresi''nde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın bazı ülkelerinde bugün bile, terör örgütüyle bağlantısı bilinen, ispatlanan,  dernek, vakıf ya da medya maskesi altındaki oluşumların serbestçe faaliyet  gösterdiğini belirterek, ''Bütün uyarılarımıza, bütün taleplerimize rağmen, kendilerine ulaştırdığımız belgelere rağmen bazı ülkeler teröre doğrudan ya da dolaylı destek vermekten kaçınmıyor'' dedi.
3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Yüksek Mahkemeler  Zirvesi''nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Anayasa değişikliğini geriye dönük olarak tartışmanın hiç bir anlamı yok. Biz o zaman eleştirilerimizi  ortaya koyduk. Kamuoyuna düşüncelerimizi anlattık. Halkın iradesine sunuldu ve  halk da kabul etti. Artık bundan sonra saygı duymaktan başka yapılacak bir şey yok'' dedi.
4- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Radikal gazetesinin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, Merkez Bankasının uygulamalarını başarılı bulduğunu belirterek, Merkez Bankasından beklediği şeyin rezevleri daha fazla getirisi olacak biçimde yönetmesi olduğunu söyledi.
5-İçişleri Bakanı Beşir Atalay,  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile Taksim'deki patlamaya ilişkin yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından, Taksim'deki saldırının hedefinin polis olduğunu belirterek, ''Ama orada bariyerler var. Engellemeler oldu. Onun için de hedefe ulaşamadı'' dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-Avrasya İş Konseyleri Genel Kurul Toplantısı’ndaki konuşmasında, nükleer güç santrali kurulmasına ilişkin, şu anda Güney Kore ile yürütülen müzakerelerin sonucuna henüz gelemediklerini belirterek, ''Aramızda bir kısım mutabık kalamadığımız konular oldu'' dedi. Toplantı sonrasında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Karadeniz’in Hazar gibi veya Hazar’dan da daha etkili olabilecek bir deniz olduğunu, arama faaliyetlerinin sürdüğünü söyledi. 
7- 18. Milli Eğitim Şûrası başladı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Şûra’nın açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınların, Büyük Önder Atatürk'ün onlara  duyduğu inancı ve desteği hep arkalarında hissettiklerini, bu güçlü destek  sayesinde kadınların, toplumsal hayatın hemen her alanında var olduklarını ve önemli başarı hikayelerine imza attıklarını belirterek, ''Yeni bir  yüzyılın başında ise bu değerli mirasın geliştirilerek sürdürülmesinde ve her  türlü ayrımcılıkla mücadelede en önemli unsur eğitimdir. Bu doğrultuda ana hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında istikrarlı büyüyen, bölgesel ve küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, lider Türkiye'de nitelikli ve donanımlı bireylerin yetiştirilmesine uygun eğitim imkanlarının ve ortamlarının herkes için sağlanmasıdır'' dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, okul öncesinden üniversiteye kadar eğitimin her kademesinde kalitenin yükseltilmesi, eğitim sisteminin küreselleşen dünyanın şartları ve toplumun beklentileri doğrultusunda çağdaş kriterlere kavuşturulması yönündeki adımların hızlı bir şekilde atılması ve uygulanması gerektiğini vurguladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, ''Türkiye olarak 2023 yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri haline gelme hedefimiz vardır. Eğitim alanındaki hedeflerimizi de bu perspektifle bu vizyonla belirlemek zorundayız.” dedi.
8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik,  Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için Genel Merkez’e gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, askerlerin Çankaya Köşkündeki resepsiyona katılmamalarına ilişkin bir soru üzerine, ''Başkomutan, Sayın Cumhurbaşkanı devletin ve milletin birliğini temsil eden yegane makamdır. Başkomutanın bir davetine Silahlı Kuvvetler'in katılmaması gibi bir tercih söz konusu olamaz. Başkomutanının eşiyle ilgili, eşinin kılık kıyafetiyle ilgili bir değerlendirme yapmak hiçbir meşru kurumun haddine düşmez'' dedi.
9- Numan Kurtulmuş, yeni kurulacak partisinin kurucular kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin adının ''Halkın Sesi Partisi'', ambleminin ise ‘Osmanlı Medeniyet Güneşi’ olacağını belirtti.
10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı  Mehmet Büyükekşi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda,  ekim ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, ekim ayında bir ilkin gerçekleştiğini belirterek, ''Ülkemizin ihracatı 2009-2010 yıllarının aylık rekorunu kırdı. İlk defa ihracat kayıt rakamlarında 10 milyar dolar eşiğini geçtik ve 10,8 milyar  dolara ulaştık'' dedi.
11- Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde temaslarda bulunan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, GKRY Lideri Dimitris Hristofyas’la görüştü. Daha sonra Meclis Başkanı  Marios Karayan ile görüşen Çavuşoğlu, AKPM'nin Kıbrıs sorununa, Avrupa Konseyi  kararlarına dayalı çözüm bulunmasına sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyledi.
12-İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) yayımlanan raporunda, Taksim'de dün çevik kuvvet ekibini hedef alan bombalı saldırı kınanırken, "yetkililerin tepkisinin olayı gerçekleş¬tirenlere yöneltilmesi gerektiği" belirtildi.
13- Çin’in başkenti Pekin’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping ile yaptığı görüşmede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılı içinde Çin'i ziyaret edeceğini aktararak, Başbakan Erdoğan'ın Sincan Uygur Özerk Bölgesi için dile getirdiği Organize Sanayi Bölgesi kurulması önerisini tekrarladı. Bakan Davutoğlu, Çin Uluslararası Araştırma Merkezindeki toplantıda ise, “Kaşgar, Urumçi, Şian, Şanghay ve Pekin’i kapsayan ziyaretimiz köklü tarihi ve kültürel geleneklere sahip iki ülkenin geleceğe stratejik işbirliği perspektifinden bakmaları açısından önemli bir adım” dedi. 
14- Enerji Konferansı’na katılmak üzere Singapur'da bulunan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı  Nobuo Tanaka, AFP'ye  yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimini mevcut durumda sürdürmesi halinde piyasanın petrol tedarik etmeye devam edeceğini bildirdi.
15- Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir kilisede meydana gelen rehin alma eyleminde, 52 rehine ve polisin yaşamını yitirdiği bildirildi.
16-Brezilya'da ikinci turu yapılan devlet başkanlığı seçimini iktidarın adayı Dilma Rousseff kazandı.
2 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ı ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, terör örgütünün eylemsizlik kararını hatırlatması üzerine, terörle hiç bir yere varılamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin meselelerinin, problemlerinin, konuşularak, tartışılarak, büyük bir olgunluk içerisinde çözülebileceğini, terörle asla bir yere varılmayacağını ve teröre asla taviz verilmemesi gerektiğini söyledi.
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, eski DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekili Aysel Tuğluk’un, milletvekilliğine geri dönmek için yaptıkları başvuruya ilişkin soru üzerine, “Her iki eski milletvekilinin de milletvekilliklerinin düşürülmesine karar veren organ TBMM değildir. Anayasa Mahkemesi bu kararı vermiştir. Anayasa değişikliği yeni bir durum ortaya çıkarmışsa bunu değerlendirecek olan da bu kararı veren organdır” dedi.
Başkan Şahin ayrıca, TUSKON tarafından Trabzon’da düzenlenen Karadeniz İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Karadeniz havzasındaki en önemli kuruluşun Karadeniz Ekonomik ve İşbirliği Örgütü (KEİ) olduğunu belirterek, “KEİ, bölgenin en kapsamlı ekonomik kuruluşudur. Bu kuruluş, bölgedeki faaliyetlerini geliştirmek için çalışmalar sürdürmektedir. Özellikle işadamları ve sürücüler için vize işlemlerinin kolaylaştırılması anlaşması imzalanmıştır. Bu sayede bölgenin ticaret potansiyeli daha da artacaktır” dedi.
Başkan Şahin, daha sonra Basın İlan Kurumu Trabzon Şubesinin yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, yerel basının mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Yerel basının elinden tutmamız lazım. Çünkü basın sizlerin gören gözü, işiten kulağı, düşünen beynidir. Onların haberleri olmasa Türkiye’de yaşanan gerçeklerden nasıl anında haberdar olacaksınız” dedi.
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da “Trabzon’da basının güçlendirilmesiyle kentte yapılacak olan 2011 Avrupa Gençlik Oyunları gibi etkinliklerin ve kentin dünyaya duyurulmasında etkili olacaktır” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Taksim’deki terörist saldırıyı “insanlık dışı olarak” nitelendirdi. Saldırının hedefinin Türkiye ve Türk milleti değil, bizatihi insan ve insanlık olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, CHP’nin Cumhuriyet Resepsiyonu’nu boykot etmesini de eleştirerek, “Cumhur ile hiçbir zaman aynı sofrayı paylaşmadılar, paylaşamadılar. Ne zaman ki o duvar yıkıldı, ne zaman ki AK Parti iktidarıyla Cumhuriyet, cumhurla kucaklaştı bu sefer de bu beyefendiler o resepsiyonları boykot etmeye başladılar. Biliyorum, yine rahatsızlar. Çünkü dertleri, milletin Cumhuriyeti, demokrasiyi, devleti sahiplenmesi değil, kendi imtiyazlarını korumak. Kendi menfaat düzenini devam ettirmek” dedi.
Başbakan Erdoğan, daha sonra TOBB’da düzenlenen 6. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şûrası’nda yaptığı konuşmada, hiçbir zaman ‘YÖK’ü kaldıralım’ demediğini belirterek, “Ben ‘YÖK’ü reforme edelim diyorum.’ YÖK’ün reforme edilmeye şiddetle ihtiyacı var” dedi. 2011 seçimlerinden sonra yeni anayasayla bunu gerçekleştireceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, “Birlikte oturup, konuşup, değerlendirerek bunu yapabiliriz” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması kapsamına, şirketlerin odalara olan borçları ile stok affı ve matrah artırımının da eklenmesinde büyük fayda gördüklerini söyledi.
Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de katıldı.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, Taksim’deki patlamayla ilgili değerlendirmede, “Barıştan ve kardeşlikten yana olanlar teröre karşı birleşti, bir yürek oldu. Ayırmak istediler ayrılmadık. Bölmek istediler bölünmedik” dedi.
5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TUSKON tarafından Trabzon’da düzenlenen Karadeniz İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma yolunda hedefleri bulunduğunu belirterek, “Bu, ilk bakışta zor gibi görülse de, hükümet olarak bizler KEİ ülkeleri olan Rusya, Sırbistan ve Arnavutluk ile vizelerin kaldırılması konusunda adımlar atmış bulunuyoruz. Önümüzdeki süreçte diğer bölge ülkeleri ile benzer başarılara imza atacağız” dedi.
6- Sayıştay Başkanı Recai Akyel, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, 16 büyükşehir belediyesinin tamamının, 2009 ve 2010 yıllarında denetlendiğini, hiçbirinin Sayıştay denetimi dışında kalmadığını ifade ederek, “Sayıştay denetiminde bir belediyenin hangi siyasi partiye tabi olduğu konusunda herhangi bir kayıt bulunmamaktadır, denetimimizde de herhangi bir özellik taşımamaktadır” dedi.
7- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nde CHP’deki tüzük ve kurultay tartışmalarını değerlendirdi. Yalçınkaya, gazetecilerin CHP’li bazı yetkililerin, kurultayın şart olduğu şeklinde görüş bildirdiklerini hatırlatması üzerine “Bizim yazımızda öyle bir şey yok. Kurultay gerekmiyor diye yazdık. Sadece kurultaydan sonraki parti meclisi yürütme kurulunun oluşumu, il ve ilçelerdeki oluşumları, tüzük değişikliğine göre yenilenmesi gerekiyor” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında düzenlenen “Lüksemburg ve Türkiye Arasında Finansal İşbirliği Olanakları” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin büyük olduğunu, büyük bir yurt içi pazar bulunduğunu söyleyerek, “Avrupa’daki toparlanmanın yavaşlamasını istemiyoruz. Çünkü Türkiye’nin AB ile ekonomik anlamda sıkı sıkıya ilişkisi var” dedi.
Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden de yaptığı konuşmada, AB ve Lüksemburg’un Türkiye’den öğreneceği çok şey bulunduğunu, finans merkezleri hayata geçirildiğinde, iş birliği içinde olmak gerektiğini de ifade ederek, “İstanbul’a baktığım zaman muazzam işbirliği fırsatları görüyorum” dedi.
9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM Genel Kurulunda, İstanbul’da yapılan metro kazısı nedeniyle Topkapı Sarayında çatlaklar meydana geldiği haberlerine ilişkin soruyu cevapladı. İstanbul’da metro kazısı çalışmaları sırasında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde bir çatlama olduğunu ifade eden Bakan Günay, Topkapı Sarayında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını söyledi.
10-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Taksim saldırısının PKK eylemi olduğunu ve teröre karşı topyekûn mücadele başlatılması gerektiğini ifade etti. Taksim’deki vahşetin, PKK terör örgütünün eylemsizlik kararının biteceği son güne rastlamasının da son derece dikkat çekici olduğunu dile getiren Bahçeli, “Bu işin şakaya gelir tarafı, hafife alınacak yanı kalmamıştır. Kaynağı ne olursa olsun, teröre karşı mutlaka milli bir duruş gösterilmelidir. Terör, artık milletimizin her bir ferdini hedef almaktadır ve kan akıtmak için adeta fırsat kollamaktadır” dedi.
11-BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Taksim’deki intihar saldırısını “provokasyon” olarak niteleyip kınarken “Türkiye, gençlerinin artık intiharvari eylemlerle meydanlarda, şehirlerde bombalar patlatacağı bir ülke olmamalıdır” dedi.
12- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), AB’ye uyum çalışmaları kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren motorindeki kükürt oranını 10 ppm olarak belirledi. Buna göre, 1,000 ppm’lik yüksek kükürt oranına sahip motorin (kırsal motorin) piyasaya sürülmeyecek.
13- Basın Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Oktay Ekşi’nin Hürriyet gazetesindeki ‘Az demişiz’ başlıklı köşe yazısını incelemeye aldığını duyurdu.
14- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırılarda en az 76 kişinin öldüğü, 200’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.
15-Japonya’da düzenlenen 16. Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, Kanada’yı 3-2 yenerek ikinci tura çıkmayı garantiledi.
16- Bursaspor, Şampiyonlar Ligi C Grubu’ndaki 4. maçında, Bursa Atatürk Stadı’nda Manchester Uniled’a 3-0 yenildi.
17- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, birkaç yıl önce, Avrupa’da herkesin, Türkiye’nin AB üyesi olması halinde bunun yol açacağı sorunlara kilitlendiğini belirterek “Şimdi şartlar değişti. Artık Türkiye’nin üye olmamasının Avrupa’ya neler kaybettireceği korkusu var. Üyeler bu meseleyi ciddi şekilde tartışmaya başladı” dedi. Üyelik yolunda Türkiye’nin yerine getirmesi gereken ödevler bulunduğunu dile getiren Flautre, “Türkiye’nin modernleşmesinde, yeni anayasa temel önemde” dedi.
18- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Hong Kong’daki temaslarının ardından Hangzhou’ya giderek Geely otomotiv fabrikasını ziyaret etti. Bakan Çağlayan burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’ya giriş kapısı olduğunu belirterek, “Türkiye iç pazarı da geniş bir ülke. Çok önemli yatırım teşviklerimiz var. Ar-Ge teşviklerimiz de sizden daha fazla. Fabrika kuracağınız araziyi de size bedelsiz veririz” dedi.
19-Resmi ziyaret için Çin’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘İsrail’in, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ne tehdit olarak girdiğine dair İsrail basınında çıkan haberlerin temelsiz olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, belgenin gizli olduğunu belirterek “İsrail basınında yer alan bu tür iddiaların pratikte bir zemini ve karşılığı yok. Provokatif nitelikli haberlerin bir örneğini teşkil eder. Belgenin muhteviyatı ile ilgili herhangi bir şey söylemiyorum. Ancak böyle bir muhtevanın gizliliğine rağmen bu tür haberler kaynaksız şekilde yer alıyorsa burada iyi niyet aramamak gerekir” dedi.
20- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Fas’ta düzenlenen İnsani Gelişim Forumu’nda yaptığı konuşmada, dünyada küresel kriz nedeniyle 30 milyon kişinin işsiz kaldığını belirtti. Kahn, önümüzdeki yıllarda 400 milyon istihdam kaybı daha olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, her yerde birinci önceliğin istihdam olması gerektiğini söyledi.
21- Kosova’da, Başbakan Haşim Taçi hükümeti, parlamentoda güvensizlik oyuyla düşürüldü. Güvensizlik oyu sonrasında, parlamentoyu feshettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı vekili ve Parlamento Başkanı Yakup Krasniçi, 12 Aralık’ta erken seçime gidileceğini açıkladı.
3 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Antakya’daki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin her yurttaşının anayasa ve kanunlar önünde eşit hak ve hukuka sahip olduğunu vurgulayarak, “Kısır çekişmeleri bir kenara bırakmalı, ekonomik ve demokratik olarak ülkemizi daha ileri seviyelere çıkarmak için çalışmalıyız” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Taksim’deki bombalı eylemle ilgili olarak da, “Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili analizlerini yapıyor. Terör nereden gelirse gelsin, teröre karşıyız. Türkiye terörle mücadelede sadece silahlı olaylara değil, her türlü terörü tüm imkânlarını seferber ederek ülke gündeminden çıkarmak zorundadır” dedi.
2- TBMM Başkanı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) Dönem Başkanı Mehmet Ali Şahin, Trabzon’da düzenlenen KEİPA 36’ncı Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, Asamble’nin başarısının, bölge halklarıyla bütünleşmesi oranında artacağını belirterek, “Türkiye, dini inanç ve kültür temelinde, insanlar arasında kategorik farklılıklar gözetilmesine ve böylelikle husumet tohumlarının ekilmesine şiddetle karşıdır” dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’ne büyük önem verdiğini aktararak, “Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile son dönemde gelişen üst düzey ilişkiler fevkalade memnuniyet vericidir. Önümüzdeki dönemde KEİPA üyesi diğer ülkelerle de vizelerin kalktığına şahit olabiliriz” açıklamasını yaptı.
Genel Kurulun ardından dönem başkanlığı Ukrayna Parlamento Başkanı Volodymyr Lytvyn’e geçti. 
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunacağı Kosova’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, terör örgütüyle müzakereler yapıldığı iddialarına ilişkin olarak, “Devletin kurumları, bu tür görüşmeler yapar. Devlet, işi veya bir kilidi çözüme kavuşturmak istiyorsa bu tür adımları atacak. Bunlar atılmıştır, atılır, atılacaktır da” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Erdoğan, Taksim’de düzenlenen bombalı eyleme ilişkin sorular üzerine, “Bunun bağlantıları nedir, ne değildir? Bunları şu anda açıklamak erken olur diye düşünüyorum. Fakat aslolan şu ana kadar sürülen izden alınan neticelerdir ve bunların geleceğe yönelik canlı bombayla ilgili çok daha farklı bağlantıları belki de ortaya çıkaracaktır” karşılığını verdi.
Başbakan Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da, iki ülke ilişkilerinin değerlendirildiğini, Uluslararası Adalet Divanının, Piriştine’nin bağımsızlık ilanını haklı bulduğunu belirterek, Belgrad-Piriştine ilişkilerinin de olumlu yönde gelişeceğine inandığını, Türkiye’nin bunun sağlanması yönünde üzerine düşen her türlü görevi yerine getireceğini söyledi.
Taçi ise komşuları Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk ile iyi ilişkilerinin bulunduğunu, aynı ilişkileri Sırbistan ile de geliştirmek istediklerini belirtti.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın uyarıları doğrultusunda Kurulun yeniden oluşturulduğunu, buna karşı parti içerisinden tepki gösterilmesinin anlamsız olduğunu belirterek, “Partideki korku imparatorluğunu yıktık, bundan sonra Türkiye’deki korku imparatorluğunu yıkacağız. Halkımı seviyorum, gücümü halktan alıyorum” dedi. 
Kılıçdaroğlu ayrıca bir mesaj yayımlayarak parti içerisinde gelinen nokta hakkında bilgi verdi. Kılıçdaroğlu mesajında, hukuka saygı gösterdiklerini, tüzüğün genel başkana verdiği yetki ve sorumluluğun yerine getirildiğini ifade etti.
Yeni oluşturulan MYK’da yer almayan eski CHP Genel SekreteriÖnder Sav da düzenlediği basın toplantısında, “Genel Başkan kendi imzasıyla çağırdığı PM toplantısına katılmayarak bu organı hiçe saydı. Kurallara göre PM toplandı ve olağanüstü tüzük kurultayı yapılmasını karara bağladı. CHP MYK üyelerinin üyelikleri hukuken devam ediyor. Yeni MYK atanması hukuken sakat” görüşlerini dile getirdi.
5- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nin kapanış toplantısı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yüksek mahkeme başkanlarının birçok ülkede atama yöntemiyle belirlendiğini, Türkiye’de ise seçimle geldiğini belirterek, yargı bağımsızlığı konusunda ileri ülkelerden biri olduğunu vurguladı.
6- Danıştay 8’inci Ceza Dairesi, ilköğretimden uygulanan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı kararının yürütmesini durdurdu. 
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ankara Kızılcahamam’da devam eden 18. Milli Eğitim Şûrası sırasında yaptığı açıklamada, karara Bakanlık olarak itiraz haklarının bulunduğunu belirterek, “Aldığım bilgiye göre kararın içeriğinde bir eşitsizlik olduğu gerekçesi var. Biz zaten SBS’yi 6 ve 7’nci sınıflar için kaldırdık” değerlendirmesinde bulundu. 
7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afganistan İş Forumu sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk işadamlarını bu ülkeye yatırım yapmaya çağırarak, iki ülke arasındaki vize probleminin çözülmesine çalıştıklarını söyledi.
8- Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan açıklamada, ekim itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatları, bir önceki aya göre 0.62 puan gerilemeyle yüzde 8.62 olurken, yıllık üretici fiyatlarının, bir önceki aya göre 1.01 artışla yüzde 9.92 düzeyinde gerçekleştiği belirtildi.
Enflasyon rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, mevsimsel bazı artışlar veya azalışlar olsa da 2010 yılı sonu enflasyonunda yüzde 7.5 olan hedefin tutacağına inandığını belirterek, okulların yeni açılmış olması, yeni sezon tekstil ürünlerinin piyasaya sürülmüş olması, kışa hazırlık, gıda fiyatlarındaki mevsimsel artışlar gibi sebeplerle enflasyon üzerinde önemli etkiler meydana getirdiğine dikkat çekti.
9- Basın Konseyi, Hürriyet gazetesi yazarı Oktay Ekşi’nin yazdığı bir yazı nedeniyle uyarılmasını kararlaştırdı.
10-Japonya’da düzenlenen Dünya Kadınlar Voleybol Şampi¬yonası’nda Türkiye Güney Kore’ye 3-2 yenilmesine rağmen ikinci tura yükseldi.
11-NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rus Ria-Novosti Ajansına verdiği demeçte, Türkiye’ye füze kalkanı sisteminin kurulmasıyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini, 19-20 Kasım 2010 tarihinde Lizbon’da gerçekleşecek zirveye kadar meselenin çözüleceğini söyledi.
12- ABD Merkez Bankasından (FED) yapılan açıklamada, ekonominin canlandırılması amacıyla 600 milyar dolar tutarında uzun vadeli tahvil satın alınacağı, tüketici harcamalarının yüksek işsizlik, sınırlı gelir büyümesi ve dar kredi nedeniyle kısıtlı kaldığı, istihdamın artırılması ve fiyat istikrarının sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.
13-İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin satışından vazgeçen Rusya’yı suçlayarak, bu ülkenin ABD’nin nüfus alanına girdiğini ileri sürdü.
14-İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor yaptığı açıklamada, Filistin yanlısı eylemcilerin mahkemelere başvurularının kabulü üzerine, İsrailli siyasetçi ve üst düzey yetkililerin karşı karşıya kaldıkları muhtemel tutuklanma riski nedeniyle İngiltere ile yapılan stratejik diyalog toplantılarının durdurulduğunu bildirdi.
 4 KASIM 2010
1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da The Economist dergisi tarafından düzenlenen ‘Türk Hükümetiyle 18. Yuvarlak Masa Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB üyeliğinin kazan-kazan durumu olacağını vurguladı. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, büyük bankalarla ilgili çalışmanın sürdüğünü, kurumların hazırlık yaptığını ve bu düzenlemelere geçişin yumuşak olacağını söyledi.. 
2- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’nin yeni MYK listesini onayladığını duyurdu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kararıyla ilgili olarak “Hukukun gereği yapılmış demek ki” değerlendirmesinde bulundu. CHP’nin yeni Genel Sekreteri Süheyl Batum ise yaşanan tartışmaların en kısa sürede aşılacağına inandığını, CHP’ye hizmet etmiş kişileri tasfiye etmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını kaydetti.
3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Bakanlığı, Reklam Kurulu ve Reklamverenler Derneği iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenen Birinci Reklam Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada “Örtülü reklam konusundaki mevzuat yanlış. Bunu mutlaka değiştireceğiz. Bir film yapıyorsunuz sokaktaki bütün tabelalar kapatılıyor. Film film olmaktan çıkıyor. Aynı şey dizi filmler için de geçerli. Aynı şekilde, dergilerin yaşaması için de promosyon hayati önem taşıyor, bu konuda da daha esnek hareket edeceğiz” dedi.
4- TBMM Adalet Komisyonunda, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanun tasarısının görüşülmesine başlandı. Tasarıyı komisyona sunan  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, daha önce haklarında meslekten çıkarma cezası verilen hakim ve savcıların, HSYK’ya başvurarak durumlarının yeniden değerlendirilmesini isteyebileceğini söyledi. 
5- TBMM Anayasa Komisyonunda, medya kuruluşlarında, toplam yabancı sermaye payının yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltilmesini öngören kanun tasarısı kabul edildi. Buna göre yabancı bir gerçek veya tüzel kişi, en fazla iki medya hizmet sağlayıcı kuruluşa doğrudan ortak olabilecek.
6- Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan “Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 85 model ve öncesi aracını hurdaya ayıranların vergi borçları ile trafik cezaları silinip sahiplerine yaklaşık 6 bin TL verilecek.
7- Merkez Bankası “Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri” açıklamasında, yeni sera ürünlerinin piyasaya girmesiyle birlikte önümüzdeki aylarda enflasyonun kademeli olarak düşmeye devam etmesinin beklendiğini bildirdi. Açıklamada, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların sürmesinin enflasyondaki düşüşü sınırladığı da belirtildi.
8- Kosova’nın başkenti Priştine’deki temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Priştine Üniversitesi tarafından ‘fahri doktora’ unvanı verildi. Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin de katıldığı törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türklerin yüreğinin her zaman Balkan¬lar’daki kardeşleriyle bir attığını belirterek, “21. yüzyılın dünyasında artık sembollerin çatışmasına yer olamaz. 21. yüzyılın dünyasında artık inançların husumetine yer olamaz” dedi. 
9-TCDD ile İtalyan Devlet Demiryolları (FS) arasında başkent Roma’da imzalanan anlaşmayla, Orta Doğu ve Asya ülkelerindeki projeler için iş birliği yapılması kararlaştırıldı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve FS Genel Müdürü Mauro Moretti’nin imza koyduğu anlaşma ile TCDD ve FS, bölge ülkelerinde, fizibilite çalışmaları, proje, işletim yönetimi, servis ve bakım, yapım, çalışma denetimi, taşımacılık, teknik destek ve eğitim alanlarında ortak hareket edecek.
10-Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan BM İnsan Hakları Konseyinin BM’ye sunduğu faaliyet raporunun değerlendirildiği toplantıda, 9 Türk’ün hayatını kaybettiği Gazze’ye yardım götüren filoya İsrail’in düzenlediği saldırıyla ilgili olarak, “İsrail’e hatalarını kabul ederek buna göre davranması çağrısında bulunuyoruz. İsrail resmi özür talebimiz ile yaralılara ve ölenlerin ailelerine tazminat beklentilerimizi karşılamış olsaydı şimdi bu aşamada olmazdık” dedi. Apakan, Türkiye’nin gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam edeceğini belirterek “İsrail’in takınacağı tutuma göre Türkiye diğer ilgili ülkeler ve gruplarla danışma içinde olup, yeniden değerlendirme yapacak” dedi.
11-BM, Pakistan’da temmuz ve ağustos aylarındaki su baskınlarının ardından uluslararası toplumun selzedeler için sağladığı yardımların bitmek üzere olduğunu, milyonlarca sel mağduru için yeni ve devamlı maddi kaynağa ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.
12- Tayland’da son yılların en şiddetli yağışlarının yol açtığı sellerde ölenlerin sayısının 122’ye yükseldiği, ülkenin 76 eyaletinden 50’sinin sular altında olduğu bildirildi.
 5 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kadın Araştırmaları Merkezi (İKAM) tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında düzenlenen Uluslararası İstanbul Kadın Buluşması’nın (KADINİst) açılışında yaptığı konuşmada, genç kızların giyim şekline bakarak okuldan uzaklaştırılmasının eşitlik ve vicdanla bağdaşmayacağını, Türkiye’deki çağdaş yapılanmanın kadınlar açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “Demokrasi, hak, eşitlik mücadelesi yerel olmaktan çıkmış, küresel boyut kazanmıştır. Hak ve özgürlükler hiç kimsenin tekelinde değildir. Temel insani ihtiyaçlar belli bir kesimin imtiyazı gibi değerlendirilemez” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan Bülent Ecevit’in ölümünün 4’üncü yılı nedeniyle Ankara’da düzenlenen anma toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “Bizim tarihimiz devrimlerle, reformlarla doludur. Ama birileri bize köksüzler diyebiliyor. Biz onları kınamıyoruz. Onların cahilliğine veriyoruz” dedi.
3- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesinin, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Mehmet Haberal’ın yargılamayı yürüten hâkimler hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine verdiği tazminat ödenmesine ilişkin kararını onayladı.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Bütçe Plan Komisyonunda yaptığı açıklamada, sözleşmeli er konusunda çalışma yürüttüklerini belirterek, bu çalışmanın profesyonelleşme öncesi önemli bir adım olduğunu kaydetti. 
5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ankara Kızılcahamam’da yapılan 18’inci Milli Eğitim Şûrası’nın kapanışında yaptığı konuşmada, ekonomik ve sosyal tüm hedeflere ulaşmanın yolunun eğitim geçtiğini vurgulayarak, eğitim sisteminin güçlendirilmesi, dezavantajlı grupların eğitim ihtiyacının iyileştirilmesi ve yaygınlaştırılması, eğitimde şeffaflık ve hesap verebilirlik, eğitime erişim ve kalite ilişkisinin güçlendirilmesi, öğrenci başarısını ölçme, yönlendirme ve rehberlik hizmetleri ile birlikte pek çok alanda iyileştirme yapılması gerektiğini bildirdi. 
6- TÜSİAD tarafından hazırlanan “2050’ye Doğru Nüfusbilim ve Yönetim: Eğitim, İşgücü, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Sistemlerine Yansımalar” ile “2050’ye Doğru Nüfusbilim ve Yönetim: Eğitim Sistemine Bakış” başlıklı raporlar, İstanbul’da düzenlenen ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.
7-İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, AFP Ajansına verdiği demeçte, geçmişteki antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) ile bugünün İslamafobisini karşılaştırarak, “1930’larda Yahudilere yapılan, şimdi Müslümanlara yapılıyor. Avrupa’da Müslüman göçmenlere karşı yabancı düşmanlığı artıyor. İslam’ın karalanması salgın hastalık gibi yayılıyor” değerlendirmesinde bulundu. 
8-İsviçre Cumhurbaşkanı Doris Leuthard Türk basın mensuplarına verdiği mülakatta, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu ülkeyi ziyaretinin büyük önem taşıdığını, konuk olarak seçilecek cumhurbaşkanlarının stratejik açıdan da değerlendirildiğini, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinden ümitli olduğunu ifade etti.
9- Küba ve Pakistan’da meydana gelen iki ayrı uçak kazasında toplam 89 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.
10- Endonezya’da Merapi Yanardağı’nın aktif hale gelerek ateş püskürtmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 84 kişinin öldüğü açıklandı.
 6 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi ziyaret kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’ya giderken uçakta basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, terörün bitirilmesi konusunda iyimserliğini koruduğunu belirterek, “Dağdaki insan sağlıklı düşünemez. Farkına vararak veya varmaksızın başkaları tarafından kullanılabilir. Onların bu yoldan vazgeçmesinde de yol göstericiliğini biz yapacağız” dedi. Yüksek yargı organlarına yaptığı son atamalar konusundaki eleştirileri tek yanlı ve yeterince incelemeden yapılmış değerlendirmeler olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Bu konuda bana haksızlık yapılıyor. Bu atamalarda objektif davrandığıma inanıyorum. Benim için atanan kişi orada partizanlık yapacak mı yoksa kararlarını bağımsız, objektif bir şekilde mi verecek bu önemli” ifadelerini kullandı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmişİl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi daha aydınlık yarınlara taşımanın gayreti içerisinde olduklarını belirterek, “Umutsuzluk içinde devraldığımız Türkiye’yi bugün umudun ülkesi haline getirdik. Siyaset, laf üretme merkezi değil icra makamıdır. Muhalefetin tahrik diline gelmeyecek, bu tuzağa asla düşmeyeceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan toplantı sonrası basın mensuplarının soruları üzerine, “sözleşmeli er” uygulaması üzerindeki çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da yapılan Erdal İnönü’yü anma toplantısındaki konuşmasında, CHP’nin önemli bir değişim yaşadığını belirterek, “Halkla iç içe olacağız. Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız” dedi. Kılıçdaroğlu basın mensuplarının soruları üzerine, Yargıtay’ın Mehmet Haberal’a tazminat ödenmesine ilişkin kararı onaması hakkında, “Yargı kararıdır, herkesin saygı duyması gerekir” değerlendirmesinde bulundu. 
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde düzenlenen 8’inci Zeytin ve Kültür Festivali’nde yaptığı konuşmada, hükûmetin görevinin milletin ayağına hizmet götürmek olduğunu belirterek, “Koşarsanız, terlerseniz, yorulursanız, milletin de duasını alırsanız başarılı olursunuz. Başarının temelinde bu var” dedi. 
5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜSİAD tarafından düzenlenen Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünyadaki tabloya baktıklarında iç açıcı tablonun söz konusu olmadığını belirterek, “İkinci dalgaya her an hazır olunmalı, uzun vadeli politikalar üzerinde mutlaka çalışmamız, karar vermemiz, adımlar atmamız lazım” uyarısında bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan, güven ortamının hızlı bir şekilde Türkiye’de oluştuğunu da ilave ederek, bunun sonucunda Türkiye’nin artık daha tercih edilen bir yatırım ülkesi olarak ortaya çıktığını belirtti.  
6- Yargıtay Başkanlığı, BM ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi Sonuç Bildirisi” yayımlandı. Bildiride; hukukla ilgili 16 konunun tartışıldığı belirtilerek, “Yargı bağımsızlığının demokratik toplumun temel dayanağı olarak öneminin göz ardı edilmemesi ve bundan dolayı saygı gösterilmesi, devletin tüm kurumları tarafından ihtiyatla korunması üzerinde mutabık kalınmıştır” denildi.
7- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Hakkari Çukurca’da mayın döşenmesi yoluyla 6 askerin ölümüne sebebiyet nedeniyle Tuğgeneral Zeki Es’in tutuklanmasını kararlaştırdı.
8- Japonya’da düzenlenen Dünya Voleybol Şampiyonası ikinci tur maçında Türkiye, Sırbistan’ı 3-0 yendi. 
 7 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslim töreninde yaptığı konuşmada, depremin ardından toplam 1830 afet konutunun inşasına başlandığını, bunlardan 1474’ünün tamamlandığını belirterek, “Gönül ister ki afetler evlere tesir etmesin, can kaybına, mal kaybına neden olmasın. Ancak yüzyıllara dayanan çarpık yapılaşma, sorumsuzca yapılan inşaatlar, sorunlu alanlarda yapılan inşaatlar, sağlıksız kentleşme, plansız, programsız inşaat ve imar faaliyetleri ne yazık ki bunu mümkün kılmıyor. Bizim tüm hassasiyetimize, tüm tedbirlerimize, kentsel dönüşüm faaliyetlerimize rağmen, yüzyılların ihmali öyle bir anda giderilemiyor” dedi.
2- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Aksaray’da bir süt entegre tesisinin açılışında, sütçülere verilecek 130 milyon lira ile hububat üreticilerine verilecek 150 milyon liralık teşvik primlerini bayram öncesi ödeyeceklerini belirterek “Ayrıca bu ödemeleri bundan sonra senede bir değil, 3 ayda bir yapacağız. 2011 başından itibaren de süttozu üretimini destekleyeceğiz” dedi.
3- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kenan Evren ve dönemin kuvvet komutanlarıyla ilgili yapılan suç duyuruları üzerine başlattığı soruşturmada “görevsizlik” kararı verdi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçimlerin ardından aylardır hükümetin kurulamadığı ve parlamentonun toplanamadığı Irak’ta siyasi grupların temsilcileriyle görüştü. Gazetecilere temaslarını değerlendiren Bakan Davutoğlu, uzlaşma ortamı oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.
5- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CNN Türk’te yayınlanan “Ankara Kulisi” programında yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın eylemsizlik kararı alması ve Kürt sorununun çözümü konusunda hükümetle yaptıkları görüşmelerde üzerinde tartıştıkları konularda anlaşamadıklarını belirterek, “Biz sadece AK Parti hükümetinin ne kadar çözümsüzlükten beslenen bir politika ürettiğini ortaya koymaya çalışıyoruz. AK Parti hükümeti ile yeni anayasanın içeriği konusunda uzlaşmaya vardığımız veya tartıştığımız tek bir nokta yoktur” dedi.
6- 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, 2. Tur E Grubu’nda ev sahibi Japonya’ya 3-1 yenilerek yarıfinal şansını kaybetti.
7-İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki, Singapur Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muttaki, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya’nın oluşturduğu 5 artı 1 grubuyla müzakerelerin Türkiye’de yapılmasını kabul ettiklerini belirterek, “İki üç gün önce Türkiye’deki dostlara müzakerelerin orada yapılabileceğini ilettik” dedi.
8-İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Roma’da başlayacak “7’nci Türk-İtalyan Forumu” öncesinde Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Frattini, “Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’si Avrupa’ya inanıyor. Türkiye ve İsrail arasında arabuluculuğa hazırız. İran ile diyaloğu da destekliyoruz” dedi.
9- ABD Başkanı Barack Obama, Asya temaslarının ilk durağı olan Hindistan’da bu ülkenin komşusu Pakistan ile ilişkilerinin düzeltilmesi ve Afganistan’ın yeniden inşa sürecine yardımcı olması çağrısında bulundu.
10-Yunanistan’da bölge valileri, belediye başkanları ve meclis üyelerinin belirleneceği seçimler yapıldı.
8 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sekiz yıllık seçim başarısını Sabah gazetesine anlattı. Başbakan Erdoğan, “Seçime gitmeden millete gittik. AK Partinin iktidara gelmesi kesinlikle bir tesadüf değildir. Millet adeta AK Parti marifetiyle siyasete el koydu” dedi.  
2- Türk-İş Genel Merkezini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de sigortalı çalışanlardan çok daha fazla kayıt dışı, sigortasız çalışanın bulunduğunu ifade ederek, ''Madem ki siz türbanlı genç kızlarımızı seviyorsunuz, onların haklarına sahip çıkıyorsunuz, İstanbul'un merdiven altı  atölyelerinde on binlerce türbanlı genç kız sigortasız çalışırken ey hükümet sen  neredesin'' dedi.
Öte yandan, CHP ve DSP'de görev yapmış 78 eski milletvekili, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret  ederek kendisine ve yeni yönetime desteklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu görüşmede, ''Kendi içimizde geçmişte yaşanan kırgınlıklar olabilir. Onları da bir tarafa bırakacağız. Tek yürek,  kararlı yola çıkan bir grup olacağız'' dedi.
3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, büyük ölçüde istihdam ve işsizlikle ilgili konular üzerinde durduklarını belirterek ''İstihdam konusu tüm ülkelerin, neticede bizim de en öncelikli konularımızın başında gelmektedir. Çünkü işsizlik sosyal problemlerin de temelini  oluşturuyor. Bilindiği gibi son yüz yılın en büyük ekonomik krizini başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünya yaşıyor. Küresel ekonomik krizde tüm dünyada işsizlik artarken ülkemizde alınan önlemlerle işsizlikteki artış sınırlı kalmıştır. Türkiye, krizden sadece 4 çeyrek dönem etkilenmiştir.” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD merkezli Franklin Center isimli düşünce kuruluşunun, Ankara'da, TOBB işbirliğinde düzenlediği ''26. Transatlantik Konferansı''nda yaptığı konuşmada, küresel ekonomik krizin sürdüğünü, ciddi risklerin devam ettiğini, küresel  ekonomideki büyümenin suni tedbirlerle elde edilen büyüme olduğunu söyledi.
5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk-Amerikan Koalisyonu (TCA) organizasyonu ile ABD'den gelen ve aralarında 6 kabile liderinin yer aldığı toplam 17 yerli Amerikalı özerk bölge temsilcisinden oluşan heyetle bir araya geldi. Bakan Çağlayan yaptığı konuşmada, ziyaretin ABD'nin yerli kabileleri açısından Türk-ABD ilişkilerinin geliştirilmesine önemli bir imkan tanıyacağını belirterek, yerli Amerikalılarla sürekli irtibat halinde olmayı ve başlatılan çalışmayı sürdürmeyi istediklerini söyledi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Türkiye'nin ihracatı son 8 yılda 30 milyar dolardan 130 milyar dolara çıkarken, ABD'ye olan ihracatta ciddi bir gelişme yaşanmadığını, ancak 3,1 milyar dolardan 3,2 milyar dolara bir artış gözlendiğini kaydetti. 
TCA Bakanı Lincoln McCurdy ise, öncelikle iki ülke arasında bağları daha güçlendirmeyi amaçladıklarını belirterek, bu bölgede refah ve istikrar için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması gerektiğini, iki ülke diyaloğunun bozulmasının dünyaya zarar vereceğini söyledi.
6- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın katılımıyla Gaziantep Üniversitesi Rektörü ve Kurul Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun'un başkanlığında başladı.
Bakan Yılmaz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, gelecek dönemde  tartışılacak meselelerden birinin YÖK’ün durumu olduğunu  belirterek, ''YÖK'ün yapısı, işleyişi, nasıl daha etkili, nasıl daha verimli olabileceği, nasıl daha fazla demokratik hala gelebileceği tartışılması gereken hususlardır. Yeni anayasa çalışmaları da bu anlamda bence bir fırsat. Her açıdan daha özerk bir üniversite modeli, hepimizin arzu etmesi, tartışması ve sağlam zeminlere oturtması gereken bir hedeftir'' dedi.
7- Mili Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığının 25’inci yılı münasebetiyle bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Bakan Gönül, doğrudan savunma alımlarında işleyen komisyon çarkından kuşku duyduktan sonra şirket temsilcilerinin bakanlık ve Genelkurmayda görüşme yapmalarını engellediklerini, doğrudan alım yerine sanayiciye yönelip ortak üretim yoluna gittiklerini ve böylelikle savunma sanayinin ayağa kaldırıldığını söyledi. Bakan Gönül ayrıca, terörle mücadele için 1500 lira aylık ücretle yaklaşık 50 bin sözleşmeli er alacaklarını da açıkladı.
8- Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda sanayi üretim rakamlarını ilişkin düşüncelerini açıklayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, rakamların düzenli bir artış trendi içerisinde olduğunu belirterek, dünya ekonomisinde tedirginliklerin hala devam ettiğini, Türkiye'de olduğu gibi bir toparlanmanın yaşanmadığını söyledi.
9- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum, toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Komşuluk ilişkileri itibarıyla Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini düşündükleri Yunanistan seçimlerinin toplantıda ele alındığını kaydeden Batum, çeşitli ülkelerde temaslarda bulunan MYK üyelerinin bilgi verdiğini anlattı.
10- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, TGRT haber televizyonunda yayınlanan “Ekonomi Ajandası” programında, halka açılma seferberliği, yatırımcının korunması gibi konularındaki soruları cevapladı. Akgiray, hisse senedinde uzun vadenin önemine dikkat çekerek, “Son yüzyılı incelediğinizde hisse senedinin getirisi, sabit getirili araçların getirisinden her zaman daha yüksek olmuştur” dedi.
11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan düşünce kuruluşu Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House'da, "21. Yüzyılın İlk Çeyreğinde Uluslararası Sistem, Avrupa ve Türkiye" konulu konferans verdi. Cumhurbaşkanı Gül, "Uluslararası güç dengesinin Doğu ve Asya'ya kaydığını dikkate alırsak Türkiye'yi üye olarak almak AB'nin stratejik zorunluluğudur" dedi. Konuşmasının ardından BBC’ye verdiği mülakatta Cumhurbaşkanı Gül, "AB ile yaşanan tıkanıklığın aşılması için kimsenin Türkiye'den Kıbrıs konusunda jest beklememesi  gerektiğini" söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü.
12- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid El Nahyan ile bir araya geldi. Görüşmede, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülke arasında enerji ve askeri konularda işbirliği yapılması konuları ele alındı.
Bakan Davutoğlu resmi ziyaretini tamamlayarak Suudi Arabistan'a gitti.
13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa Konseyi gözlemcileri yaptıkları açıklamada, Azerbaycan'da yapılan genel seçimleri demokratik normlara uygun olmadığı  gerekçesiyle eleştirdi.
14- AB İçişleri ve Adalet Bakanları, Bosna-Hersek ve Arnavutluk’a vizelerin kaldırılmasını onayladı.
15-ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan ve ilk etapta 600 milyar dolar tahvil alımı yapılması planlanan paketi savunarak, enflasyon yaratmaya çalışmadıklarını, amaçlarının, ekonomik  toparlanmaya yardımcı olmak için ek teşvikler sağlamak ve potansiyel durgunluktan  kaçınmaya çalışmak olduğunu söyledi.
16-Hindistan'da bulunan ABD Başkanı Barack  Obama, Başbakan Manmoham Singh ile görüştükten sonra yaptıkları ortak basın toplantısında, terörizmle mücadele ve nükleer silahların çoğalmasının önlenmesi  meseleleri konusunda Yeni Delhi ile daha yakın işbirliği içine girme konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Obama ayrıca, nükleer güvenlik, sağlık, güvenlik ve ekonomi konularında işbirliği artırma konusunda da mutabakata vardıklarını ifade etti. Daha sonra Hindistan’ın Milli Meclis kürsüsünde konuşan Obama, “ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’den müteşekkil 5 devletli BM Güvenlik Konseyinin yapısının reformdan geçirilmesinin desteklediklerini kaydetti ve Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi olması gerektiğini belirtti.
17- Yunanistan'da yapılan yerel seçimlerin birinci turunda, iktidardaki PASOK partisinin önde olduğu bildirildi.
18- Iraklı siyasi parti liderleri, 8 aydır sonuca bağlanamayan hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili görüşmek için Erbil'de bir araya geldi.
9 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün ebediyete intikalinin
72. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün saygı ve rahmetle anıldığını belirterek, “Ülkeye millet olarak, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda daima ileriye bakıyoruz. O’nun mirasına sahip çıkma kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Daha müreffeh bir geleceği inşa etmek için azimle çalışıyoruz” dedi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise yayımladığı mesajda, “Atatürk’ün; fikirleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleriyle, bütünleştirici yapısı ve bilimi rehber alan öngörüsü ile dünya liderleri arasındaki seçkin yerini aldığını” kaydetti. 
Başbakan Erdoğan da mesajında, Atatürk’ün temel felsefesinin, ülkeyi muasırlaştırmak, milletin sahip olduğu imkanları güçlendirmek, Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak olduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti, bugün ileri bir demokrasiyle taçlanmış olarak yine onun işaret ettiği hedefler istikametinde varlığını sürdürmektedir” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, MHP yönetimindeki hırçınlığı ‘barajın altında kalma korkusu’na bağlayarak, “Bu korku ve kaygı, çirkin üsluba kendilerini sevk ediyor. Bataklığa düşen, çırpındıkça kurtulmaz, çırpındıkça batar” dedi. CHP’de yaşanan olaylara da değinen Başbakan Erdoğan, “İşte görüyorsunuz yıllardır korku imparatorluğu edebiyatı yaptılar. En sonunda korku imparatorluğunun kendi içlerinde olduğunu itiraf etmek zorunda kaldılar. Yıllarca takiyye dediler. Asıl takiyyenin kendi içlerinde olduğunu, asıl güvensizliğin kendi partilerinde olduğunu dünya alem gördü” dedi.
Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Konutunda Reuters haber ajansına verdiği mülakatta da Türkiye’nin IMF’ye olan borcunu iki yıla kadar tamamen ödeyeceğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, ekonomi, AB üyeliği, İran, füze kalkanı projesi gibi konularla ilgili soruları da yanıtladı.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “CHP’de değişim yaşadık. Bir daha tarihe gösterdik ki, CHP değişimin, dönüşümün ve devrimcilerin adresidir. Tek amacımız var, halka daha fazla gitmek, halkı kucaklamak, halkla beraber iktidar olmak ve Türkiye üzerindeki kara bulutları dağıtmak” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) 30. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen “Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye Konferansı”nda yaptığı konuşmada, AB’ye üye olan en az 10 ülkenin risk göstergelerinin Türkiye’den kötü olduğunu belirterek “Bir çoğu geçen sene bütçe açığını artırarak ekonomilerini büyütmeye çalışıyor. Bu politikalar ülke ekonomilerini vuruyor. Türkiye’de istikrarı koruyacağız, kimseyi şaşırtmayacağız” dedi. Türk bankalarının sağlam yapısının dünya genelinde de tanındığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Eğer Türkiye’de kredi hacmi son bir yıllık dönemde 370 milyardan 480 milyara çıktıysa bu, sağlam bünyesi olan bankalarımızın sayesindedir” dedi.
5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bakanlığının 2011 bütçesine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, 2011 yılında 55 bin yeni kadrolu öğretmen alımı yapılmasının planlandığını, ayrıca yıl sonuna kadar 30 bin personel atamasının yapılacağını söyledi. Bakan Çubukçu, Bakanlık olarak 2003 yılından 30 Eylül 2010’a kadar l68 bin 583 kadrolu, 70 bin sözleşmeli olmak üzere toplam 238 bin 583 öğretmenin istihdamının sağlandığını ifade etti.
6- CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, görevini Süheyl Batum’a devretti.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidar-muhalefet arasındaki irtibatın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinin taraflar arasındaki tıkanmış olan diyalog kanallarını da açacağını belirterek, “Şayet iktidar-muhalefet ilişkileri, milli konularda asgari mutabakatı yakalayamazsa emin olun ki siyaset, itidali terk eden ve karşılıklı kör dövüşüne dönen bir yapıya bürünecektir” dedi.
8- BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, partisinin Meclis grup toplantısında Kürtçe konuşma yaparak, KCK davasında Kürtçe’den ‘bilinmeyen bir dil’ şeklinde söz edilmesini eleştirdi. Yıldız, bundan sonra TBMM’deki bütün grup toplantılarında açılış konuşmalarını Kürtçe yapacaklarını açıkladı.
9- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara’da gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversiteye girişte, sadece ÖSYM’nin yaptığı sınavla değil, dünyada geçerli olan IB ve SAT sınavları sonuçlarına göre öğrenci almak istediklerini açıkladı. Özcan, IB ve SAT sınavında başarılı olan yabancı öğrencilere de Türkiye’deki üniversitelerin kapısını açmayı istediklerini, Uluslararası Bakalorya olarak tanımlanan IB programı ve Amerika’da uygulanan akademik yetenek sınavı SAT’ın dünyada kabul gören sınavlar olduğunu ifade etti.
10-Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, terör örgütü PKK üyelerince Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerindeki karakollara düzenlenen saldırılarla ilgili olarak insansız hava uçaklarının görüntülerini inceleme kararı aldı.
11- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da Oxford Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, AB üyelik sürecinde Türkiye’ye problem çıkaran ülkelerin l0 sene sonra Türkiye’nin cazibesi karşısında problem çıkaramayacak hale geleceğini söyledi. Daha sonra soruları cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB müzakereleri yolunda açıklanan ilerleme raporu hakkındaki soru üzerine, “AB’ye tam üyelik Türkiye’nin stratejik kararı ve partiler üstü bir politika” dedi
Cumhurbaşkanı Gül, İngiliz gazetesi Financial Times’a verdiği demeçte de “ileri görüşlü olmayan bazı AB ülkelerinin, Kıbrıslı Rumların arkasına gizlenerek, Türkiye’nin üyeliğini geciktirdiklerini” söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Bloomberg HT’ye Londra’da verdiği demeçte ise, Avrupa’da Türkiye’de ifade özgürlüğünün önünde engel olduğuna dair bir imajın olmasını istemediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerle ilgili davaların engellenmesi için gereken yasal düzenlemenin seçimden önce yapılabileceğini dile getirdi.
Öte yandan İngiltere’nin köklü düşünce kuruluşlarından Chatham House tarafından ‘Yılın Devlet Adamı’ ödülüne layık görülen Cumhurbaşkanı Gül, ödülünü Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’ten aldı. Kraliçe II. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül’e ödülünü takdim etmesinin ardından yaptığı konuşmada, “Yıllar boyunca saygın bir liderlik ve uluslararası bir devlet adamlığı sergilediniz. Bu ödülü Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü adına sunarak sizi tebrik ediyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül de ödülün arzularını hiç kaybetmeyen bir toplumun gelişme kararlılığını da onurlandırdığını belirterek, “Aldığım bu ödül, birçok iç ve dış zorluklara rağmen Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği gelişimin de teyididir. Türkiye’nin AB yolunda sessizce gerçekleştirdiği demokratik, sosyal ve ekonomik devrime şahit oluyoruz. Bu ödül, bilgelik, sağduyu, empati ve sivil gücüyle hareket eden büyük bir milletin değerlerini de tanımış oluyor” dedi.
12-Japonya’da düzenlenen 16. Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye Peru’yu 3-0 yendi.
13-Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flaut, AB Komisyonunun yayımladığı İlerleme Raporu’na ilişkin Brüksel’de yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye-AB ilişkilerinin genel durumu bugün açıklanan İlerleme Raporu’nu gölgeledi. AB’nin göbeğindeki ülkelerin (bilhassa Fransa, Almanya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin) Türkiye’nin AB perspektifini, bu ülkenin uyguladığı reformlardan ve Kopenhag Kriterleri’ne saygı için kaydettiği ilerlemeden bağımsız olarak engelleme isteği kabul edilemez. Bu uygunsuz yaklaşım, Türkiye’deki demokratik reform çabalarına gerçek bir tehdit ve Avrupa projesinin uzun vadeli çıkarlarına muhalefettir. Bu ülkelerin Türkiye’nin katılımına ikiyüzlü yaklaşımını terk etme vakti geldi geçiyor” dedi.
14-Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, Brüksel’de Euronews televizyonuna verdiği röportajda, Kıbrıs meselesinin çözümü için AB’nin daha çok Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne baskı yapması gerektiğini belirterek, “Müzakerelere ivme kazandırılmalı. Kuzey Kıbrıs’ta doğrudan ekonomik değişim sağlanmalı. Bunun için Avrupa, kuzeydeki liman ve havaalanlarının açılması için bastırmalıdır. Ardından Türkiye de, Kıbrıslı Rumlar’a liman ve havaalanlarını açacaktır” dedi.
15- Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Mecliste bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, Afrika’daki ihalelerde Çin’le rekabet edebilmek için Fransa ve Türkiye’nin işbirliği yapmasını istedi. Kouchner, “Balkanlar, Ortadoğu ve bu bölgelerin ötesinde, dünyanın tamamında Türkiye önemli rol oynuyor. Ben Türk dostlarıma, daha çok Çinlilerin kazandığı Afrika’daki ihalelerde Fransa ve Türkiye’nin işbirliği yapmasını öneriyorum” dedi. 
16- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Polonya’da düzenlenen Türk Haftası sebebiyle gittiği Varşova’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Polonya’ya kurutulmuş gıda ve yaş sebze meyve ihracatının yılın ilk 9 ayında 72 milyon liraya ulaştığını söyledi. 
17-Resmi ziyaret için İtalya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, başkent Roma’da Barberini Sarayında düzenlenen Türkiye¬İtalya Diyalog Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kültürel açıdan Avrupa’nın parçası sayılamayacağı iddialarına karşı çıkarak, “Türk kültürünü Avrupa’dan saymayanlar, bir tür kültürel ırkçılık yapmaktadırlar. Bu ırkçılığı yapanların, Saraybosna’yı bombalayanlardan da fazla bir farkı olmaz. Biz Avrupa’da olduk. Avrupa’da olmaya devam edeceğiz. Tarihi gerçekleri, siyasi gerçekleri görmezlikten gelerek gelecek planlaması yapılamaz” dedi.
 10 KASIM 2010
1- Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu ve 1’inci Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 72’nci yıldönümünde törenlerle anıldı. Anıtkabir’de yapılan törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, bakanlar ve protokol katıldı.
Anma etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunda düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türk milletinin 10 kasımları bir yas günü değil, Atatürk’ü fikirleriyle, idealleriyle anma ve bıraktığı eseri ebediyete kadar yaşatma kararlılığını dile getirmek için bir vesile olarak gördüğünü ifade etti.
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız’ın parti grup toplantısında Kürtçe konuşma yapmasıyla ilgili olarak basın mensuplarının soruları üzerine, grup toplantılarında Türkçe’den başka bir dille hitap edilmesinin yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak, “Siyasi partilerimizin uyması gereken esaslar hem Anayasamızda hem de Siyasi Partiler Kanunu’nda açıkça ifade edilmiştir. Siyasi partiler, tüzük ve programlarının yazımı ve yayımında, kongrelerinde, açık ve kapalı salon toplantılarında ve propagandalarında Türkçe’den başka bir dil kullanamazlar” dedi. 
BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız, Başkan Şahin’in açıklamalarını eleştirerek, “Kürtçe yazışma” sürecinin de başlaması gerektiğini açıkladı. Yıldız, “Bunu kabul ettirmemizin yolu, yavaş yavaş hayata geçirmektir. Ve öyle umuyorum ki yavaş yavaş yaşamımıza geçecek” dedi. 
Öte yandan aralarında BDP’li belediye başkanlarının da yer aldığı ve Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan 152 sanığın Kürtçe savunma yapma talepleri bir üst mahkeme olan Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. 
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Güney Kore ve Bangladeş’i kapsayacak resmi ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, aralarında giyim kuşamın da bulunduğu özgürlüklerin genişletilmesini içeren anayasa değişikliğinin genel seçimler sonrası gündeme geleceğini belirterek, “Bütün bu konularla ilgili olarak özellikle milletvekili seçimlerinin sonrasını ben çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve bu yeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğe kavuşacağı düşüncesindeyim” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca sorular üzerine, bedelli askerliğin gündemde olmadığını, basın özgürlüğünün de bir sınırı bulunduğunu, medyada yer alan karikatürlerle ilgili değerlendirme yapmayacağını sözlerine ekledi.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yasa Tasarısı’nın TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında yaptığı açıklamada, HSYK Yasası çıkıncaya kadar geçici olarak sekreterya görevini bakanlığın yürüttüğünü, son kararnamede, ağır ceza mahkemesi başkanlığından, ağır ceza hâkimi ya da ceza hâkimi olarak, unvanları olmadan 16 kişinin atandığını, İlhan Cihaner’in Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığından Adana’ya savcı olarak atanmasının “talep dışı ve hizmetin gereği” olduğunu söyledi.  
5- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Anadolu Ajansını (AA) ziyaretinde yaptığı açıklamada, göreve geldiği dönemde katsayı ve başörtüsünün iki büyük sorun olduğunu belirterek, “İkisini görüyordum, ikisi de hallolmuş durumdadır. Mümkün olduğu kadar insanları tatmin edecek derecede halloldu. Yüzde yüz olmadıysa bile katsayıda küçük bir şey kaldı” değerlendirmesinde bulundu. 
6- Görevinden istifa eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun yerine Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez’in atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 15 üniversiteye rektör atadığı belirtildi.
7- THY Euroleague C Grubunda mücadele eden Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, İtalya’nın Mentepacshi Siena Takımı’nı İstanbul’da 81-68 yenerek 4’üncü galibiyetini aldı.
Öte yandan Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı da Avrupa Ligi mücadelesinde Macaristan’ın Sopron Takımı’nı 89-72, Galatasaray M.P. ise Litvanya’nın Aistes Takımı’nı 82-58 mağlup etti.
8- Japonya’da devam eden Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda, Türkiye, Polonya’ya 3-1 yenilmesine karşın grubunu 4’üncü tamamlayarak 5’lik-8’lik mücadele yapma hakkı kazandı.
9- Türkiye, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı görevini 6 aylık süre için devraldı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konsey’de düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa ve uluslararası arenada en eski Avrupa örgütü olan Avrupa Konseyi’nin siyasi rolünün güçlendirilmesi, görünürlüğünün ve etkisinin artırılması bakış açısına sahip olduklarını belirterek, dönem başkanlığı sırasındaki önceliklerinin; Avrupa Konseyi Reformu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Reformu, izleme mekanizmalarının güçlendirilmesi, AB’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne dahil edilmesi sürecinin hızlandırılması ve çok kültürlü Avrupa toplumlarının sorunların üstesinden gelecek yol ve yöntemlerin bulunması olduğunu ifade etti. 
10-Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, Avusturya’ya yayımlanan Die Presse gazetesine verdiği mülakatta, bu ülkenin göçmen politikasına yönelik eleştiriler getirmesi üzerine Avusturya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.
Avusturya Başkanı ve Sosyal Demokrat Partisi Lideri Werner Faymann yaptığı açıklamada, “Büyükelçi Tezcan açıklamalarıyla sadece misafir olduğu ülkenin demokratik, ulusal ve uluslararası kurumlarına ve insanlarına değil, aynı zamanda bir komşu ülkenin Başbakanına bile hakaret etmiştir. Bunun birlikte yaşamaya bir yararı olmayacaktır” dedi.
Resmi bir ziyaret kapsamında Strasbourg’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Bu röportajda, dost ve gerçekten birbirimize çok karşılıklı saygı ile muamele ettiğimiz Avusturyalı muhataplarımızda, belirli hassasiyetler oluşturan, onlar açısından diplomatik teamül açısından hassasiyetler doğurduğu anlaşılan ifadeler olduğu görülüyor” değerlendirmesinde bulundu. 
11-AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye konusundaki İlerleme Raporu’nun yayımlanmasının ardından Avrupa Parlamentosu Dışİlişkiler Komisyonunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde Kıbrıs engeli nedeniyle yaşanan “acılı süreçte” geriye açılabilecek 3 fasıl kaldığını belirterek, üye ülkelerin Türkiye’ye verdikleri sözlere bağlı kalmalarının AB’nin stratejik çıkarına olduğunu dile getirdi. 
12- Uzak Doğu ziyareti kapsamında Endonezya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, İsrail tarafından Batı Şeria’da oluşturulacak yeni yerleşim birimlerinin barışa hizmet etmeyeceğini açıkladı.
Washington’da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise son 40 yıl içerisinde tüm İsrail hükûmetlerinin Kudüs’te inşaat yaptıklarını, Filistinlilerle 17 yıl boyunca görüşmeler gerçekleş¬tirdiklerini, Kudüs’teki inşaatların hiçbir zaman barışa engel teşkil etmediğini öne sürdü. 
 11 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’a yapacağı resmi ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Eşinizin ilkokulda başörtüsü ile ilgili olarak bazı açıklamaları olmuştu. Siz ‘katılıyorum’ demiştiniz. Dün Başbakan, ‘Bireysel yorum yapmam’ dedi ve seçim sonrasını işaret etti. Görüş ayrılığı mı var?’ yorumları da yapılıyor. Nasıl değerlendirirsiniz” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Gül, “Sayın Başbakan’la özgürlük anlayışımızda bir farkımız yoktur” dedi.
2- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, NTV’de istihdama ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Yazıcı, kamuya alınacak eleman sayısının bütçede planlandığını belirterek, “2011’de değişik pozisyonda memur, sözleşmeli, 4-C dahil olmak üzere toplam 100 bin kişi istihdam edilecek” dedi.
3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir gazetecinin, “Başbakan’ın, başörtüsü ile ilgili açıklamaları olmuştu, seçim sonrasını işaret etmişti. Kılıçdaroğlu, ‘seçim malzemesi olarak kullanacakları ortaya çıkmıştır’ dedi. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Çelik “Bu ülkede din ve vicdan özgürlüğü konusunda, eğitim özgürlüğü konusunda, Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımız arasında bir görüş ayrılığı olduğu kanaatinde değilim” dedi.
4- 33 ülkeden 270’den fazla bölge ile 16 bölgelerarası kuruluşu bir araya getiren Avrupa Bölgeler Asamblesi (AER) 2010 Genel Kurulu, İstanbul’da başladı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, genel kurulun açılışında, Avrupa’nın bölge ve yerel yönetimlerini temsil eden en önemli kurumlarından biri olan ve bu yıl 25. yaşını kutlayan AER’e Türkiye’den 5 yerel idarenin üye olduğunu belirtti.
5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada yüzde 5,75’ten yüzde 1,75’e indirirken, borç vermede faiz oranını yüzde 8,75, politika faiz oranını yüzde 7 düzeyinde sabit tuttu.
6- Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G-20 Zirvesi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de başladı. Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva yaptığı konuşmada, zengin ülkelerin, ekonomilerini canlandırmak için ihracattan çok ülkelerin de talebi artırmaları gerektiğini, aksi takdirde dünya ekonomisinin iflasla yüzleşeceğini söyledi. 
IMF’ye göre G-20 üyeleri arasında milli geliri 956.5 milyar dolar olan Türkiye 15. sırada yer aldı. En çok milli gelire sahip ülke 14 trilyon
624.1 milyar dolar ile ABD oldu. 
7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi için bulunduğu Güney Kore’nin başkenti Seul’de, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüştü. Türkiye ile ilgili AB İlerleme Raporu’nun açıklandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bu konuda görüştüklerini açıkladı. Görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu.
Başbakan Erdoğan  zirve çerçevesinde ayrıca, “Teknolojinin Sağladığı Üretim Verimliliği” konulu yuvarlak masa toplantısına başkanlık etti. Son krizin etkilerinin hala devam ettiğini söyleyen Başbakan Erdoğan “Yeni küresel krizler yaşamamak, daha ağır tahribata maruz kalmamak için küresel krizin verdiği mesajı mutlaka iyi okumak zorundayız” dedi.
8- G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Seul’de bulunan ABD Başkanı Barack Obama, bu ülkede konuşlandırılmış Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada, “ABD’nin Seul ile olan müttefikliği hiçbir zaman bugünkü kadar kuvvetli olamamıştı” dedi. Obama ayrıca, Kuzey Kore’yi uyararak, bir saldırı teşebbüsünde bulunulması halinde tereddüt etmeden Güney Kore’yi savunacaklarını söyledi. 
9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, New York’da yapılacak üçlü görüşme öncesi BM Genel Sekreteri Ban Ki¬mun’a mektup göndererek, KKTC’de nüfus sayımı yapılmasını talep etti.
10-Irak’ta mart ayındaki genel seçimlerin ardından 8 aydır yeni hükümetin kurulamamasının oluşturduğu siyasi tıkanıklığın aşılması için üç gündür başkent Bağdat’ta görüşmeler yapan siyasi liderler, yeni hükümetin kurulması konusunda mutabık kaldı. Sünnilerin desteklediği Irakiye bloğu, seçimde ikinci çıkan Şii ittifakının lideri Nuri El Maliki’nin başbakanlığına muhalefet etmekten vazgeçti. Bu arada, cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan oylamanın ikinci turunda, Celal Talabani yeniden cumhurbaşkanı seçildi.
11- Tayland’da son yılların en şiddetli yağışlarının yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 203’e yükseldi.
    12 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkmenistan ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhur¬başkanı Gül, bir gazetecinin türban konusuyla ilgili sorusuna, “Bu türban meselesinden bıktım. Yani Türkiye’nin bu kadar işleri varken… Türkiye temel hak ve özgürlüklerde AB gibi bir ülke olacaktır. En gelişmiş demokratik standartlar Türkiye’de gerçekleşecektir. Bu anlamda özgürlüklere tabi ki önem veriliyor” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezini ziyaret eden AB Türkiye Raportörü Ria Oomen Rujiten’i kabul etti. Rujiten, “Mecliste daha çok kadın milletvekili görmek istiyoruz” dedi. 
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Antalya Belek’te düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Büro ve Daimi Kitle Toplantısı’nda İsviçreli Andreas Gros’un Türklerle Kürtler arasında yeterince diyalog olmadığını söylemesi üzerine, “Türkiye Cumhu¬riyeti’nin Kürt vatandaşları vardır. Bu meseleleri takip eden siyasi parti ile her gün diyalog içerisindeyiz” dedi.
4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde toplanan partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında alınan kararlarını açıkladı. Demirtaş, “Aldığımız kararla, bundan sonra yargılanan bütün BDP’liler gerek kolluk, gerek savcılık ve gerek mahkemelerde kendi ana dilini kullanacaklardır” dedi.
5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 2011 yılının rakamlarla, denetimlerle bankaları izleyecekleri bir yıl olacağını belirtti. Bilgin, “Benim BDDK Başkanı olarak bankalara en büyük tavsiyem: uzun dönemli performansınıza bakın, kısa dönemli işlere girmeyin ve adale gücünüze göre davranın ki, bugün alınan riskler ilerde başka şekilde karşınıza çıkabilir” dedi.
6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Kriz Sonrası Yeni Finansal Düzen” konulu konferans sonrası gazetecilerin sorularını değerlendirdi. Ülkeye giren sermayenin hemen çıkmasını engellemeye çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, “Şu anda aldığımız karar ile yabancıların döviz satarak elde ettikleri TL’yi kısa vadeli para piyasasında park etmek yerine daha uzun vadeye gitmelerini, daha uzun süre kalmalarını temin etmeye çalışıyoruz” dedi.
7- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankaların binlerce kişiye istihdam sağladığını ve ekonomik büyümeye katkı sağladığını belirterek, “Bankaların sağlam olmasından ve kâr yapmamalarından rahatsız olunmaması gerekir” dedi.
8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 zirvesi için bulunduğu Güney Kore’nin başkenti Seul’de gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, “Daha güçlü, sürdürülebilir bir küresel büyüme için Seul Eylem Planı kabul edildi. Bu eylem planı döviz kuru, ticaret, kalkınma ve maliye politikaları ile finansal sektör ve diğer yapısal konularda önemli taahhütler içermekte. Dengesizliklerin azaltılması kapsamında, özellikle kurların piyasalar tarafından belirlendiği, daha esnek kur rejimlerine geçileceği ve rekabetçi müdahalelerden uzak durulacağı hususlarında uzlaşma sağlanmıştır” dedi.
Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ABD Başkanı Obama ile görüşmesinde NATO Füze Kalkanı Sistemi’nin gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine, “Bu görüşmemiz esnasında, balistik füze savunması ile alakalı konu gündeme geldi ve hassasiyetimizi kendilerine aktardık. Gördüğüm kadarıyla bu konuda farklı bir düşünceleri yok. Tabii hepsinden önemlisi bir NATO üyesi ülke olmamız hasebiyle her şeyin NATO çerçevesi içerisinde olması ve eğer bir adım atılırsa, bu çerçeve içinde bu adımı atabileceğimiz ki söyledik.”dedi.
13 KASIM 2010
1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Kütahya’da yaptığı açıklamada, bir üniversite öğrencisinin saldırı sonucu öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Çocuklar tahrik ediliyor, ellerine silah veya bıçak veriliyor. Elbette her türlü tedbiri alacağız. Olayın sanıkları yakalandı, adalete teslim edildi ve mutlaka cezalarını bulacaklar. Ancak onları bu hale getirenler, ellerine bu silahı verenler, Rakel Dink’in söylediği gibi ‘bir çocuktan bir cani meydana getirenler’ elbette ülkemizde her zaman lanetle anılacak ve onlara fırsat verilmeyecek” dedi. 
2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı nedeniyle parti teşkilatına yönelik olarak yayımladığı genelgede, son dönemde üniversitelerde provokatif eylemlerin arttığına dikkat çekerek, partilileri bu tür eylemlere karşı uyardı.
Öte yandan Bahçeli, bir süre önce uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Hüseyin Şimşek’in mezarını ziyaret etti.  
3- Japonya’da devam eden Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyo¬nası’nda Türkiye, Almanya’yı 3-2 yenerek İtalya ile 5’incilik maçı oynamaya hak kazandı.
4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Kore’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında bu ülkede bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız basın mensuplarına yaptığı açıklamada, nükleer santral konusunda Güney Kore ile anlaşma sağlanamaması üzerine Japonya ile görüşmelere başlanacağını belirterek, “Hızla müzakere sürecini geçmemiz lâzım. Yılbaşını geçirmemek için çalışıyoruz. Avrupa, ABD ve Japonya’nın da bulunduğu geniş bir yelpazede bunu hızlıca değerlendirmek istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin güç santrallerinin yapımıyla ilgili kararlılığında hiçbir eksilme olmadı” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Koreli büyük firmaların CEO’larıyla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan temaslarının ardından gezisinin ikinci ayağı olan Bangladeş’e gitti. 
5- Irak’ta hükümetin kurulmasına yönelik sağlanan mutabakatın ardından, anlaşmaya katılan Irakiye Grubu Lideri İyad Allavi CNN’e verdiği röportajda, parti üyelerinin bir kısmının hükûmete katılabi¬leceğini, ancak kendisi dâhil, partinin büyük çoğunluğunun hükûmetin dışında kalacağını, sağlanan iktidar paylaşımı anlaşmasının “öldüğünü” açıkladı.
6- IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantıları kapsamında bulunduğu Japonya’nın Yokohama kentinde yaptığı açıklamada, talep etmesi durumunda İrlanda’ya yardımda bulunabileceklerini bildirdi. 
Öte yandan İrlanda Başbakanı Brian Cowen Dublin’de yaptığı açıklamada, borç krizindeki ülkesinin AB’den mali destek alabilmesi için gizli görüşmeler yapıldığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını bildirdi. 
14 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkent Dakka’daki temaslarının son gününde Bangladeş Halk Cumhuriyeti Başbakanı Şeyh Hasina ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Hasina ile düzenlediği basın toplantısında, “Kurtuluş Savaşı’mızda buradaki kardeşlerimizin yüreklerinden koparak verdiği desteği unutmadık, hiç unutmayacağız. 1971’de bağımsızlığını ilan ettiğinde Bangladeş’i tanıyan ilk ülkelerden biri Türkiye oldu. Biz Türkiye olarak Bangladeş’e gereken desteği her zaman vereceğiz. Bangladeş’i hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız” dedi.
2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner KKTC’nin 27. Kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na gönderdiği kutlama mesajında, KKTC’nin geçen zaman içinde uluslararası alanda hak ettiği yeri alamadığını belirterek, “Oysa ki KKTC, bugüne kadar tavırları ve girişimleriyle barış, huzur ve güven içinde hür yaşamaktan başka arzusu olmadığını pek çok kez ortaya koydu” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa’nın başkenti Paris’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün türban tartışmalarına ilişkin değerlendirmesine hak verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Fransa’daki temaslarının sorulması üzerine, Fransa’da yoğun bir gündemi olduğunu kaydetti.
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hayvancılıkta profesyonelleşmeye başladığını belirterek, “2008’de 56.6 milyar dolarlık tarımsal üretimle dünyada 8’inci sıraya yükseldik. 2009’da 51 milyar dolara indi. Bu yıl 51 milyar doları biraz geçeceğiz. Birkaç yıl sonra 60 milyar doları yakalarız” dedi.
5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Hürriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, 8 ayrı kablo markasının 12 tipteki kablosunda, ilgili teknik mevzuata aykırılık tespit edildiğini açıkladı. Bakan Ergün, “Türk ürünlerine yönelik son dönemde dış pazarlarda oluşan olumlu imajın zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.
6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, partililer ile birlikte partinin kuruluşunun 25. yıldönümünü kutladı.
7- Avrupa Spor Başkentleri Birliği Başkanı Gian Lupatelli, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, “İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti olarak seçilmiştir. Bundan dolayı çok büyük mutluluk duymaktayız” dedi.
Bakan Bağış konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin artık her konuda Avrupa’nın en dinamik ve sağlıklı ülkelerden bir tanesi olduğunu” belirtti.
Topbaş ise yaptığı açıklamada, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu süreçte, yapılan altyapılar ve tesisler sayesinde Avrupa Spor Başkenti seçildiğini ifade etti.
8- 16. Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, İtalya’ya 3-0 yenilerek altıncı oldu.
9- Formula 1’de sezonun son yarışı Abu Dabi GP’sini, Red Bull’un Alman Pilotu S. Vettel kazandı.
10- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin Avrupa’da oluşturmak istedikleri füze savunma kalkanı ile ilgili itirazlarını gelecek hafta sonunda Lizbon’da düzenlenecek NATO zirvesine kadar çözebileceklerini söyledi.
11-Bulgaristan’da temaslarda bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, düzenlediği basın toplantısında, Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı ve Belene nükleer santrali inşaatı konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Rusya’nın, Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkeye güvenilir ve hesaplı nükleer kapasite projeleri sunduklarını belirten Putin, “Nükleer santral inşaatı ile ilgili Türkiye’ye gerek fiyat, gerekse kalite konusunda rekabeti sollayan önemli bir teklif getirdik” dedi.
12- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yurtdışında Suriye’nin gönüllü elçiliğini yapan Suriyeliler heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye-Suriye ilişkilerinin bölge ülkelerine iyi bir örnek olduğunu belirterek, “Orta Doğu’da barışın sağlanmasına ilişkin sürecin ilerleyebilmesi için İsrail’in de barışa taraf olması gerektiğini” söyledi.
13- Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için bulunduğu Japonya’nın Yokohama kentinde, ABD Başkanı Barack Obama ile ikili bir zirve gerçekleştirdi. İlişkilerde yeni bir sayfa açmak isteyen liderler füze kalkanı, Afganistan ve İran nükleer sorunlarını ele aldı. Görüşme sonrası Ria Novosti’ye konuşan Medvedev, 20 Kasım’da Lizbon’da gerçekleşecek NATO-Rusya Konseyi’nde füze kalkanını ele alacaklarını söyledi. 
14- ABD’nin İsrail’de Yahudi yerleşim birimleri inşaatlarının 90 gün süreyle dondurulmasını içeren bir plan önerdiği bildirilirken, İsrail’de 10 ay süreli inşaat yasağının 26 Eylül’de bitmesinden bu yana 1649 inşaat başlatıldığı duyuruldu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD planı hakkında bakanlar kuruluna bilgi verirken, Filistin tarafı planla ilgili ABD’den kendilerine resmi bir bilgi gelmediğini açıkladı.
15 KASIM 2010
1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, Türkiye’nin sürekli büyüdüğünü, dünyada ve çevresinde imrenilen bir ülke haline geldiğini söyledi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleşen G-20 Zirvesi ve Bangladeş’teki temaslarının ardından yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, zirve sırasında liderlerle çok yararlı temaslarda bulunduğunu belirterek, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptıkları görüşme sırasında “füze kalkanı”nın da gündeme geldiğini belirterek, “Bu noktalardaki hassasiyetiniz bizim de hassasiyetimiz olacaktır dedik. Tabi bu işin ana merkezini NATO teşkil ediyor. NATO kapsamı içerisinde NATO’nun bir üyesi olarak şüphesiz ki bu kapsamda atılacak bir adım. Ve bu işin komutasının kime verileceği hususu ki bunun özellikle topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa zaten kesinlikle bu bize verilmeli” dedi. 
Öte yandan Başbakan Erdoğan Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii’nin açılışında halka hitaben yaptığı konuşmada, restorasyon çalışmalarının 11 yılda tamamlanabildiğini söyledi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan vergi borçlarını yapılandıran tasarıyı düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, çalışma kapsamına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil), TRT, KOSGEB, TOBB, OSB’lerin girdiğini belirterek, tasarıya göre vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010’dan, SGK primlerinde Haziran 2010’dan önceki dönemin kapsamda olacağını, elektrik ve su alacaklarında da 31 Temmuz’dan önce ödenmesi gerekenlerin dikkate alınacağını kaydetti.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, deprem konusunda yeni bir eylem planı hazırlandığını ve bunun aralık ayı içinde açıklanacağını belirterek, fay hattı üzerindeki bütün alanlarda bir dönüşümün zorunlu olduğunu söyledi. Depremlerdeki can kaybı açısından Türkiye’nin dünyada üçüncü ülke olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Topyekün bir seferberlik başlatılacak. İmara aykırı olarak yapılan dayanıksız yapılarda dönüşüm gerçekleştirilecek” dedi.
5-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kanal 7’de “Başkent Kulisi” programında soruları cevapladı. Bakan Atalay, terörün siyasi partilerin işbirliğiyle çözüleceğini belirterek, “Bu bir milli meseledir. İktidarın meselesidir” dedi. Bakan Atalay ayrıca, polislerin askerlik hizmetinden muaf olması konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, çalışmanın seçimden önce tamamlanacağını söyledi. 
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de düzenlenen bayramlaşma töreni sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer santral yapımıyla ilgili Güney Kore ile anlaşmaya varılamadığını ifade ederek, “Güney Kore ile yürütülen ve olumsuz sonuçlanan görüşmelerimiz nükleer güç santralleriyle ilgili kararımızda bir eksilme yapmayacak” dedi. 
7-İskenderun Körfezinde 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
8- Bayram tatilinin ilk üç gününde yurt genelinde meydana gelen trafik kazalarında 53 kişi öldü, 246 kişi yaralandı.
9- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaraoğlu, Sosyalist Enternasyonal Konseyi toplantısı çerçevesinde gittiği Paris’te Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “PKK terörünün Türkiye’yi rahatsız ettiğini ve terörün olmadığı yerde ilişkilerin daha fazla güçleneceğini söyledik” dedi.
Kılıçdaraoğlu ayrıca, İtalya’da merkez soldaki Demokrat Partinin lideri Piero Fassino ile bir araya geldi. Fassino görüşmede, ülkesinin Türkiye’nin AB üyeliğine desteği yineleyerek, Türkiye’nin AB dışında değil içinde olmasının, her iki tarafın da yararına ve çıkarına olduğunu söyledi. 
10-NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO devlet ve hükümet başkanlarının 19-20 Kasımdaki Lizbon Zirvesi öncesinde Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, füze savunma sisteminde İran'ın tehdit olarak gösterilmesine gerek olmadığını söyledi. Rasmussen, konuyla ilgili bir soru üzerine ''Geçmişe bakarsanız birçok ülkenin potansiyel tehdit olarak gösterildiğini görürsünüz. Gerçek şu ki dünyada 30'dan fazla ülke Avrupa, Atlantik bölgesindeki hedefleri vurmaya yetecek menzilde füze teknolojisine sahiptir ya da bunun için çalışmaktadır. Bu tür tehditlere karşı kendimizi korumak istiyoruz. Herhangi bir ülke ismi vermenin gereği yok'' dedi.
11-Çin’in Şanghay şehrinde bulunan 30 katlı bir gökdelende çıkan yangında, 53 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
12-Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yeniden Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) genel başkanlığına seçildi. Merkel partisinin kurultayında yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan son tartışmaların CDU’nun kendine güvenerek Hıristiyanlığı daha fazla savunması gerektiğini gösterdiğini belirterek, “Ülkede fazla İslamiyet yok. Çok az Hıristiyanlık var.” dedi. Ülkesinde yaşamak isteyenlerin Almanca öğrenmesi gerektiğini söyleyen Merkel, Alman yasaları ve değerlerini kabul etmeyen göçmenlerin yaptırımlara katlanması gerektiğini söyledi.
13-Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, François Filon başbakanlığındaki yeni hükümeti atadı.
16 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, restorasyon çalışmaları tamamlanarak ibadete açılan Süleymaniye Camii’nde bayram namazını kıldıktan sonra vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Bayramınız mübarek olsun, milletimiz için birliğimizin, kardeşliğimizin ziyadeleşmesine, alemi İslam’ın intibahına (uyanma), ittihadına, (birleşme) insanlığın barışına vesile olsun” dedi.
2-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kocatepe Camii’nde bayram namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Polislerin askerlikten muaf tutulması konusunda başlatılan çalışmada sona yaklaşıldığını açıklayan Bakan Atalay, “Bu çalışma, biraz gecikti ama artık herhalde bitme safhasına geliyor. Sözümüzün üzerindeyiz. Ondan vazgeçmiş değilim” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Haber Türk televizyonunda yayınlanan “Basın Kulübü” programında yaptığı açıklamada, füze savunma sistemi konusunda Türkiye’nin tercihini kendi vizyonuna göre yapacağını söyledi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin, herhangi bir komşu ülkeyi ‘tehdit tanımlaması ya da hedef tanımlaması’ içinde görmek istemeyeceğini belirterek, “Herhangi bir üye ülke şunu derse, ‘biz x ülkesinden tehdit algılıyoruz.’ Bu tehdide karşı tavır almak bütün üyelerin sorumluluğundadır, ancak bugün böyle bir tehdit söz konusu değil” dedi.
4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Zaman gazetesine verdiği demeçte, Anadolu sermayesinin son dönemde iyi bir performans sergilediğini, firmaların dışa açılarak kendilerini geliştirdiğini söyledi. Anadolu şehirlerinde sanayici, işadamı profilinin önemli oranda değişim gösterdiğine dikkat çeken Bakan Ergün, “Bu bir süreç meselesi. Ne kadar büyük firma olursa o kadar iyi olacak. Dünya çapında firmalarımız yoksa firmalar KOBİ olarak kalıyorsa, o zaman yeterince ilerlemiyoruz demektir” dedi.
5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da gazetecilerin kurban kesimlerine ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’nin kurban kesimi konusunda her yıl biraz daha iyiye gittiğini, bu konuda yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte alt yapının biraz daha geliştirmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Eker, kurban fiyatlarıyla ilgili olarak da, “Bayramda kurbanlık temini konusunda hiçbir sıkıntı olmadı. Fiyatlarda bize ulaşan bilgilere göre, ülke genelinde önceki yıllarla mukayese edildiğinde çok yüksek bir oran yok” dedi.
6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Diyarbakır cezaevinin müzeye dönüştürülmesiyle ilgili, henüz somut bir gelişme olmadığını, mekanın halen cezaevi olarak kullanıldığını belirterek, “Cezaevinin boşaltılması halinde böyle bir talebimiz olabilir. O takdirde de bütün cezaevinin değil ama içindeki tescilli yapıların müzeye dönüştürülmesi düşünülebilir” dedi.
7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Füze Kalkanı Projesi’ne girmesinin asla kabul edilemeyeceğini ifade ederek, bu konuda referanduma gitmenin en doğru yol olacağı kanaatini taşıdığını söyledi. Hükümetin dış politikasını “komşularla sıfır problem” tezi üzerine inşa etmeye çalıştığını belirten Kurtulmuş, ancak “füze kalkanı” konusu ile bu politikanın birbiriyle bağdaşmadığını belirtti.
8- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, kamuya ait alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak İstanbul’da yaptığı yazılı açıklamada, vergi borçları, SGK prim borçları, trafik ve gümrük borçları gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması çalışmalarının bayram öncesi açıklanmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi. Vardan, “Bunlara TRT, KOSGEB, OSB ve TOBB gibi kurumlara olan borçların da eklenmesi oldukça isabetli olmuştur” dedi.
9- Hindistan’da 5 katlı bir binanın çökmesi sonucu 65 kişinin öldüğü, 105 kişinin de yaralandığı bildirildi.
10-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konseyi toplantında “Küresel ekonomi ve Türkiye” başlıklı konuşmasında, sıcak paranın Türkiye gibi ülkelerde istihdam yaratmayan büyümeye yol açtığını belirterek, “Sıcak para, başta Türkiye olmak üzere, yurtiçi üretimin önündeki en büyük engel konumuna gelmiştir. Bu kısır döngüden çıkılması ve işsizliğin yönetilebilir bir düzeye çekilmesi gerekmektedir” dedi.
11-Resmi temaslar için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AvrupaParlamentosunda düzenlenen “Dini Özgürlükler: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Köprüsü” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, Heybeliada Ruhban Okulunun kapatılması kararının herhangi bir seçilmiş hükümet tarafından değil yargı tarafından alındığını belirterek, “Heybeliada Ruhban Okulunun açılması için hem siyasi hem de hukuki alanda çalışmalarımız sürüyor. Yasalar üzerinde inceleme yapıyoruz” dedi.
12-BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Fransa’nın başkenti Paris’te Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Demirtaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Sayın Başbakan’dan BDP’nin gözlemci statüsünün tam üyeliğe yükseltilmesini istedik. Ayrıca enternasyonalin Kürt sorunuyla daha yakından ilgilenmesi ricasında bulunduk. Yardımcı olacağını, üyelikle ilgili olarak elinden geleni yapacağını vurguladı” dedi.
13-Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Fransız La Figaro gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin yakında borçlarını yeniden yapılandırması durumunun söz konusu olmadığını söyledi. Papandreu, Yunanistan’ın 298 milyar euro tutarındaki borcunu ödememezlik yapmayacağını, bunu yapmasının Yunanistan, AB ve euro için “felaketle” sonuçlanacağını belirtti.
    17 KASIM 2010
1- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, görüşmede, enerji alanındaki ortak projelerin değerlendirildiği belirtildi. 
2-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Merkezi’ndeki bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, vatandaşlar arasında hiçbir ayrım gözetmeden kardeşliği geliştirmeye çabaladıklarını belirterek, “Hiç kimseyi ötekileştirmeyelim. Bunu yapanlara izin vermeyelim, bütün farklılıkları görelim” görüşlerini dile getirdi. 
3- Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin kentleşme ve imar vizyonunu ortaya koyan KENTGES belgesinin geçtiğimiz günlerde yayımlandığına işaret ederek, “KENTGES’in yayımlanmasıyla yepyeni bir safhaya geçmiş oluyoruz. O da bakanlığın yeniden yapılandırılması” değerlendirmesinde bulundu. 
4- Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi kurucularından Nihat Sargın, İstanbul’da yaşamını yitirdi. 
5- THY Euroleague’de mücadele eden Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, Fransa’nın Cholet Takımı’na deplasmanda 82-78 yenildi. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı ise Avrupa Ligi maçında Macaristan’ın L.Gdynıa Takımı’nı İstanbul’da 107-84 yendi.
6- Voleybol Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi maçında Fenerbahçe Voleybol Takımı, İstanbul’da yapılan maçta İtalya’nın Sisley Treviso Takımı’na 3-2 yenildi. 
GM Capital Erkekler Avrupa Challenge Kupası ikinci tur ilk maçında İstanbul BŞB Takımı ise, İstanbul’daki maçta Slovenya’nın Calcit Kamnik Takımı’nı 3-0 yendi.
7- Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Senatör Jacques Blanc ile görüştü.
Kılıçdaroğlu ayrıca, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’nın mezarlarını ziyaret etti. 
8- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen gayrimenkul ve perakende fuarı MAPIC’e katılmak amacıyla bu ülkeye gitti. Bakan Çağlayan basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk müteahhitlerin yurtdışında çok başarılı işler yaptıklarını belirterek, Çin ve Japonya’da birçok kişinin Türk firmalarıyla iş yapmaya hazır olduklarını söyledi. 
9- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Parlamentosunda düzenlenen Kürt Konferansı’nda yaptığı konuşmada, hükûmetin PKK’yı terörist olarak artık kabul etmemesi gerektiğini ileri sürerek, “Eşit durumda olan ve birbirini yenememiş iki gücün barış süreci çok zor olacaktır” dedi.
10-ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile Washington’daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin diğer birçok Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini belirterek, “Bunun AB’yi bölen bir konu olduğunu biliyorum. Oy hakkımız yok ama AB’nin bir üyesi olsaydık, Türkiye’nin üyeliğinin güçlü biçimde taraftarı olurduk” dedi. 
11- Sosyalist Enternasyonal Toplantısı nedeniyle Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Milliyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türkiye-Irak ilişkilerinin son durumunu değerlendirdi. Talabani, ülkesindeki seçimlerin ardından ortaya çıkan hükûmet krizi sırasında Türkiye’nin yanlış tercihler yaptığını, Allavi’nin desteklenmesi nedeniyle sürecin dışında kaldığını ileri sürdü.
Öte yandan Talabani Fransız televizyonuna verdiği mülakatta ise, eski Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz hakkında verilen idam cezasının ardından infaz kararını imzalamayacağını, yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle idamına karşı olduğunu bildirdi.
12-Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maigziere, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Almanya’da bulunan Türklerin oy kullanmasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile temas halinde olduklarını, sorunun çözümüne yönelik çalışmaların son aşamaya geldiğini, yasal engelin Türkiye’den çıktığını belirterek, “Meseleyi Haziran 2011’de yapılacak seçimlere kadar çözeceğimiz konusunda umutluyum” dedi.
13-ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi İvo Daalder, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Lizbon’da yapılacak NATO zirvesinde kesinleşmesi beklenen ve Türkiye’yi de kapsaması öngörülen füze savunma sistemi konusunda öncelikle temel bir kararın alınması gerektiğini, komuta ve kontrol konusu dahil, uygulamaya ilişkin konuların daha sonra ele alınacağını söyledi. 
  18 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Khalifa Al-Thani ile Kurban Bayramı dolayısıyla birer telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilkent’teki TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinde gazilerle bayramlaştıktan sonra çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. “Solda ittifak çağrıları var, bu çağrıları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “CHP olarak bizim görüşümüz belli: Biz tek başına iktidar olmak istiyoruz. Herhangi bir ittifak arayışımız da yok. Bir çağrımız da yok. Siyasi partiler çağrı yapabilirler, bunlara saygı göstereceğiz, onlar kendi düşüncelerini aktarabilir. Ama bizim düşüncemiz, CHP’nin tek başına iktidar olması için halka gitmek, halk ile kucaklaşmak. Söylemlerimizi toplumun kılcal damarlarına aktarmak, bizim amacımız bu” dedi.
3- Norveç Nobel Komitesi Sekreteri Geir Lundestad yaptığı açıklamada, bu yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan hapisteki Çinli muhalif Liu Şiaobo için 10 Aralık’ta yapılacak törene Çin’in yanı sıra Rusya, Kazakistan, Küba, Fas ve Irak’ın katılmayı reddettiğini bildirdi.
4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İrlanda’ya yaptığı resmi ziyarette Türkiye’nin Dublin Büyükelçisi Altay Cengizer ve İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi Tom Russell ile bir araya geldi. İrlanda ile Türkiye arasında büyük bir ticari potansiyel bulunduğunu belirten Bakan Bağış, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çabuk çıkması için Türk iş adamlarının bu ülkeye gelmesini istediğini söyledi.
5- Venezuela’da uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle şubat ayında tutuklanan Türk petrol tankerinin 23 mürettebatı hakkında serbest bırakma kararı verildi.
6- Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu’nda bu yıl dünyanın yüzde 4.6 büyüyeceği tahminini açıkladı, Türkiye’nin büyümesini  yüzde 8.2’ye yükseltti. OECD’ye göre Türkiye’de işsizlik oranı da bu yıl yüzde 12, gelecek yıl yüzde 11.7 ve 2012 yılında yüzde 11 olacak.
7- BM’nin New York’taki Genel Merkezinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında üçlü zirve gerçekleştirildi. Eroğlu, toplantıya giderken gazetecilerin soruları üzerine, “Sayın Genel Sekreter, başlıklarla ilgili aradaki tıkanıkları giderici öneriler sunacak ve bizim düşüncelerimizi alacak. Biz de önerilerimizi ortaya koymaya çalışacağız” dedi.
8- Hazar Denizi’ne Kıyı Ülkeler Zirvesi’ne katılmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, zirveye katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüştü. Medvedev, İran’ın nükleer programının barışçıl olmasının önemine işaret etti. Görüşmede, gelecekteki askeri ve teknik anlaşmalara da değinildi. Rusya, İran’a karşı BM Güvenlik Konseyi yaptırımları uyarınca eylül ayında, S-300 uçaksavar füze sistemi satışını durdurmuştu.
 19 KASIM 2010
1- Portekiz’in başkenti Lizbon’da devam eden NATO Liderler Zirvesi’nde, ittifakın geleceğini şekillendirecek Stratejik Konsept’in kabul edilerek, onaylandığı bildirildi. 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zirveye katılım amacıyla Lizbon’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamada, füze kalkanı projesinin tüm müttefik ülkelerin topraklarını kapsaması gerektiğini belirterek, “Beklentimiz Türkiye’nin taleplerinin kabul göreceği yönündedir. Alınacak kararda amaç tek tek ülkelerden kaynaklanabilecek olası tehditlerden ziyade küresel düzeyde mevcut balistik füze yeteneklerinin göz önünde bulundurulması, bunlara karşı korunma kabiliyetinin geliştirilmesi ve belli bir ülkeyi hedef almaksızın çalışmanın genel anlamda balistik füze yayılması tehlikesini dikkate alarak ilerletilmesidir” dedi.
2-İstanbul’da yapılan Türkiye Kadınlar Süper Kupa maçında, Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı, Vakıfbank Güneş Sigorta T.T.’yi 3-1 yendi. 
3-İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından açıklanan “2010 Dini Özgürlükler Raporu”nu memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bazı Avrupa ülkeleri, dinsel ifade özgürlüğüne karşı sert sınırlamalar koydu. İKT üyesi ülkeler, İslamafobi’yi yenmek için ABD, AB ve BM’deki üyelerle yakın bir çalışma yürüttüler.” dedi.
4- ABD Başkanı Barack Obama NATO Liderler Zirvesi nedeniyle Publico gazetesine yaptığı değerlendirmede, Afganistan’da, ülkelerinin genelinde kendi güvenliklerini sağlama sorumluluğunu almaya götürecek geçiş sürecini birlikte yürüteceklerini, bunun Temmuz ayında başlayacak olsa da NATO ve ABD’nin, Afganlı’ları kendi başlarına bırakmayacak şekilde kalıcı bir ortaklık oluşturmak istediklerini bildirdi. 
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Afganistan’da NATO’ya bağlı olarak görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nün (İSAF) kontrolü altında olan yetkilerin yerel güvenlik güçlerine devredilmesi işlemlerine 2011 yılında başlamak istediklerini belirtti. 
5- Rusya Parlamentosu Alt Kanadı Duma, Mersin’de yapılacak Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin anlaşmayı onayladı.
20 KASIM 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Diyarbakır’daki temasları sırasında basın mensuplarına son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, CHP’nin, AK Parti gibi ‘inançları’ BDP gibi ‘etnik kimliği’ siyasete alet etmeyeceğini ileri sürerek, “Üçüncü bir yol açıyoruz, üçüncü yolu yakalayacağız. O yol, ekmek, iş, özgürlük yolu. Yeni CHP, sosyal demokrat politikalarla Diyarbakır’da, bu bölgede inanıyorum kısa bir sürede önemli bir güç haline gelecektir” dedi.
2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin Hatay’da yaptığı açıklamada, Türkiye’de istikrar ve güven ortamının devamı için 2011 seçimlerinde de AK Parti iktidarına ihtiyaç duyulduğunu, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkede ekonomik krizin yaşandığını, Türkiye’nin bu süreçte en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Bu gelişmeleri sağlayan en önemli şey, ülkemizdeki siyasi istikrardır. Türkiye kendi kendine yetebilen ender ülkelerdendir” dedi. 
3- Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan NATO Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül basın mensuplarına yaptığı değerlen¬dirmede, zirvenin, Türkiye’nin saygınlığını artırarak sonuçlandığını, her bir oturumda Türkiye’nin konuşulduğunu belirterek, “İsteklerimizi karşılamayıp diretselerdi sorun büyürdü. Stratejik Konsept, arzu ettiğimiz çerçevede çıktı, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Batılı liderler, Kıbrıs ve AB sürecinde Türkiye’ye haksızlık yapıldığını itiraf etti” dedi.
ABD Başkanı Barack Obama zirve öncesi La Republica ve Milliyet gazetelerine verdiği mülakatta, AB’ye uyum konusunda Türkiye’yi reformlara devam etmesi için teşvik ettiklerini, AB kriterlerine ulaşmasının Türkiye’nin çıkarına olacağını, Türkiye’nin Avrupa ile olan ilişkilerinin Boğaz’daki köprülerden öteye gittiğini vurgulayarak, “Ortak tarih, kültür alışverişi ve ticaret sizi birleşmeye itiyor. Türkiye’nin katılımı Avrupa’nın temellerini daha da genişletip, güçlendirir. Avrupa etnik çeşitlilik, gelenek ve inanç kazanmış olur” dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yaptığı açıklamada, Stratejik Konsept’te İran’ın tehdit olarak gösterilmemesine tepki vererek, “NATO’nun kamuya açıklanan belgelerinde hiçbir isim yer almıyor ama biz kediye ‘kedi’ deriz, bugünün füze tehdidi İran’dır” dedi.
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO-Rusya görüşmelerinin ardından yeni kurulacak füze savunma sistemi için işbirliğine gitme kararının yer aldığı Ortak Bildiri’nin imza töreninde yaptığı konuşmada, Rusya ile gerginlik döneminin sona erdiğini belirterek, “Birbirimiz için tehdit oluşturmuyoruz” dedi. 
Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ise, ilişkilerin düzelmesinin silahlanmaya ayrılan harcamaların azalmasını sağlayacağını, bundan da tüm insanlığın yararlanacağını söyledi.
ABD Başkanı Obama da, geçmişteki gerilimlerin işbirliğine dönüştüğünü ifade etti. 
4- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, yürütülen müzakerelerin artık bir sonuca ulaşması gerektiğini belirterek, “BM Genel Sekreteri’nin desteklediği Cenevre buluşması kararı, çok önemli. Zira, ilanihaye müzakere masasında kalamayız” dedi.
5- Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkede terörist eylemlerin olabileceği uyarısını yaparken, güvenlik önlemlerinin üst düzeye yükseltildiği ve güvenlik birimlerindeki izinlerin yıl sonuna kadar dondurulabileceği açıklandı.
 21 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan NATO Zirvesi’nde, gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı Barack Obama’ya, “İzlediğiniz politikaları destekliyoruz ve Washington’da güçlü olmanızı istiyoruz” dediğini, Obama’nın da Türkiye’ye destek için elinden gelen her şeyi yapma sözü verdiğini belirtti.
Afganistan sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin 13 bin Afgan askerini eğittiğini, okullar açtığını, sağlık hizmeti verdiğini, Kabil’in asfaltlarını yaptığını, güvenliği sağlamanın en iyi yolunun Afgan ordusunun eğitim ve teçhizat eksiklerini gidermek olduğunu, maalesef bu konuda çok büyük sorun yaşandığını belirtti.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin devlete olan vergi ve diğer borçlarını ödeyemeyenler için getirdiği af düzenlemesi konusunda, “Geç kalınmış düzenleme. İflaslar ve intiharlardan sonra ne fayda” dedi.
3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’de üretimine başlanacak elektrikli otomobillere ilişkin altyapı düzenlemelerinin hızla yapıldığını belirterek “Söz konusu yönetmeliğin yayımlanması ile artık Türkiye’de üretilen ya da tadil edilen elektrikli veya hibrit araçlarla yurtdışından Türkiye’ye gelecek bu tür araçların trafiğe çıkması mümkün olacak. Ancak bu aşamada, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çevre dostu araçların üretimi, tüketiciler tarafından tercih edilmelerini sağlayacak düzenlemeler ve altyapısının geliştirilmesi de önemli” dedi.
4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, yollar konusunda neredeyse vaat ettikleri rakamları tamamladıklarını, yeni hedefler içerisinde yer alan duble yol ve demiryolu ağları için de yoğun bir tempo içerisine girdiklerini anlattı. Bununla birlikte yargı ve bürokrasideki engellerden şikayet eden Bakan Yıldırım, “Bu engeller olmasa bugünkünden iki kat daha fazla iş yapabilirdik” dedi.
5-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM üyesi 136 ülkeden binlerce yerel yönetimin üyesi olduğu Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanlığına seçildi.
6- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Tunceli’de askerlik yaparken intihar eden Mevlüt Baysan’ın ailesinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.
7- 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 141 kişi öldü, 731 kişi yaralandı.
8- Almanya’da iki yıl önce Yeşiller Partisi Genel Başkanı seçilerek Avrupa’da önemli bir siyasi partinin başına geçen ilk Türk kökenli siyasetçi olan Cem Özdemir yeniden parti liderliğine seçildi. Özdemir Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, aynı yönetim kurulunun tekrar seçildiğine dikkat çekerek, “Bu çok da kötü çalışmadığımızı gösteriyor” dedi.
9- Enerjiden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger, Avrupa ülkelerinin Rusya’dan doğal gaz temininde, bu ülkeden bağımsız olabilmesi için Türkiye’nin önemli bir partner olduğunu söyledi.
10-İngiltere Başbakanı David Cameron, yaptığı açıklamada, ülkesinin dış politikasını yenileyerek, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleriyle bağlantısının olmasını istediklerini belirterek “Bu nedenle Türkiye, Hindistan ve Çin’i ziyaret ettim” dedi.
22 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Ulaştırma  Bakanı Binali Yıldırım'ın imzalayacağı, Eğitimde Fatih Projesi İş Birliği Protokolü'nün imza töreninde yaptığı konuşmada, ''Bizde  eğitim metotları, eğitim teknolojileri, eğitimde fırsat eşitliği, imkanlar  konuşulmaz. Varsa, yoksa şekil konuşulur, varsa yoksa şekil tartışılır. Öğrencinin neyi öğrendiği, neyi öğrenemediğinden ziyade, ne giydiği, ne okuduğu, hangi okulu tercih ettiği ya da etmesi gerektiği gündemi işgal eder. Avrupa ülkelerindeki çocuklar sınıflarında bilgisayarla eğitim görürken, akıllı tahtalar kullanırken, yaşam boyu eğitimi tartışırken; bizde meslek liseleri, üniversite  öğrencilerinin kılık kıyafeti, zorunlu eğitimin süresi konuşuldu'' dedi.
Törenden sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, AB’nin Türkiye'den hava sahası ve limanlarının açılması talebine ilişkin olarak, ''Eğer eş zamanlı olarak açmaya varlarsa biz de varız. Bunu zaten ilgili bakan arkadaşlarım da her zaman dile getiriyorlar. Biz de uluslararası toplantılarda dile getiriyoruz. Bizden kimse kalkıp bu noktada farklı şeyler beklemesin'' dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, NATO Balistik Füze Savunma Sistemi’nin  komutasının kimde olacağına ilişkin olarak da ''Komuta olayına gelince, bunlar bundan sonra yapılacak olan birleşimlerde, tespit edilecek. Şu anda komuta şu ülkededir diye belirlenmiş bir şey söz konusu değil'' dedi.
2- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nin kabul edildiğini belirterek, “Yeni belgede, geleneksel güvenlik sorunları yanında kamu düzeni ve güvenliği, gıda ve su güvenliği, sanal ortam güvenliği, afetler ve kamu sağlığına yönelik riskler gibi sorun alanları da yer almaktadır” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile  Mısır arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSİK) kurulması kararı alındığını, diğer komşularla kurulan bu mekanizmanın Mısır ile de hayata  geçmesiyle ilişkilerde "çok daha sistematik ve kapsamlı bir dönemin  başlayacağını" söyledi. Bakan Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi  Said Celili ile yaptığı görüşmeler hatırlatılarak, "İran ile Batı ülkeleri arasındaki müzakerelerin nerede ve ne zaman yapılacağı"nın sorulması üzerine "İran nükleer programı ve görüşmeler konusunda son dönemde yeni ve  pozitif bir momentum başladı" dedi.
4- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Parti Sözcüsü ve Genel Sekreteri Süheyl Batum, toplantıda gündemdeki konuların ele alındığını, olağanüstü kurultaya ilişkin bir karar alınmadığını ifade etti. NATO Zirvesi’nde füze kalkanı konusunda alınan kararın da değerlendirildiğini belirten Batum, füze kalkanı konusunda Türk kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini söyledi. 
5- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, NTV’ye BDP’nin CHP’ye yaptığı bayram ziyareti sırasında gündeme gelen seçim ittifakı tartışmasını değerlendirdi. Demirtaş, CHP-BDP ittifakının mümkün olmadığını belirterek, “Ziyarette teknik olarak iktidarı hedefleyen bir ittifak anlayışını tartışmadık. Biz BDP olarak meseleye nasıl baktığımız anlattık. CHP bugün Türkiye’nin en büyük sorunu hakkında politika üretmek zorundadır. Çünkü bu sorunu CHP’nin geçmişteki zihniyeti yarattı. Bunun üzerinden bir blok yaratılabilir” dedi. 
6- Dayton Barış Anlaşması'nın 15. yıldönümünde Türkiye’ye  gelen AB'nin Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi öncesinde, gazetecilerle bir araya geldi. Inzko, Türkiye'nin Balkanlara yönelik politikasından ve katkılarından memnun olduklarını belirterek, Bosna Hersek'te geçen ay yapılan seçimlerde  Boşnakları temsilen Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyine seçilen Bakir İzzetbegoviç'in Ankara'yı ziyaret edeceğini açıkladı.
7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankacılık sektörünün görünümünü ''durağan/negatif''den  ''durağan''a çevirdi.
8-İran Savunma Bakanı General Ahmet Vahidi, Hürremabad şehrinde yaptığı açıklamada, NATO’nun füze kalkanı oluşturma kararını eleştirerek, NATO’nun İslam’ın yayılmasını ve yükselmesini önlemek ve İran İslam Devrimi’nin etkinliğini kontrol etmek için bir askeri kuşak oluşturmaya çalıştığını ama bunun boşuna olduğunu söyledi.
9- Kamboçya'da üç gün süren su festivalinin son gününde başkent Phnom Penh'i, kutlamaların olduğu Mekong nehri üzerindeki Diamond adasına bağlayan köprüde çıkan izdihamda,  339 kişinin öldüğü bildirildi.
10-Japonya Adalet Bakanı Minoru Yanagida istifa etti.
11-İrlanda Maliye Bakanı Brıan Lenihan başkent Dublin’de yaptığı açıklamada, İrlanda hükümetinin AB ve IMF’den alacağı mali yardım çerçevesinde, bankaların küçültülmesi, birleştirilmesi ya da satılmasının gündeme gelebileceğini söyledi.
23 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bizim eğitim alanında ulaştığımız seviyelere muhalefetin hayalleri bile ulaşamaz” dedi. AK Parti ile Türkiye’nin kabuk değiştirdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet alanında milletimize ilkleri yaşattık. Muhalefet her yerde alternatif üretir. Ancak bizimkiler yavaşlatmayı ve iftirayı savunuyor” dedi. İttifak yapmaları gündeme gelen BDP ve CHP’yi de eleştiren Başbakan Erdoğan, “Seçim öncesinde birdenbire külleniveren bu aşkın, CHP’yi de BDP’yi de hangi hülyalara sevk edeceğini göreceğiz. Meclise girebilmek için, barajı geçebilmek için her yol mubahtır anlayışı kimseye fayda sağlamaz” dedi.
Öte yandan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenleri kabulünde konuşan Başbakan Erdoğan, öğretmenlerin sıkıntılarının öncelikli meseleleri olduğunu belirterek, “2005 yılından itibaren hazırladığımız her bütçede eğitime ayrılan pay diğer tüm kalemlerin üzerinde gerçekleşti. 8 yılda 159 bin derslik açtık. 750 bin bilgisayarı okullarımıza gönderdik” dedi.
Başbakanlık Basın Merkezinin İnternet sitesinde yayımlanan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin davetlisi olarak resmi bir ziyarette bulunmak üzere 24-25 Kasım tarihlerinde Lübnan’a gideceği ve Arap Bankalar Birliğinin Yıllık Konferansı kapsamında düzenlenecek bir törenle Başbakan Erdoğan’a Liderlik Öngörü Ödülü verileceği bildirildi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, BDP ile ittifak haberlerine tepki göstererek, “CHP üzerinden oyunlar oynanıyor, tutturmuşlar bir ittifak, ne ittifakı Allah aşkına. Hiçbir CHP’li bu tuzağa düşmez. İttifaksa milletle ittifak yapacağız” dedi. Kılıçdaroğlu, füze savunma sistemiyle ilgili olarak da, Türkiye’nin Soğuk Savaş’ın cephe ülkesi olacağını belirterek “Başbakan komuta için önce celallenmişti sonra çark etti” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TOBB ve AB Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen “Avrupa Komisyonu 2010 Yılı Türkiye İlerleme Raporu: Katılım Sürecinin Neresindeyiz” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin stratejik hedefine doğru ilerlediğini belirterek, “Doğru yolda hızla ilerlemekteyiz ve AB’yle müzakere sürecindeki kararlılığımız komisyon tarafından da tespit ve teslim edilmiştir” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolos Sarkozy’nin “Nükleer tehdit İran’dan gelir. Biz kediye kedi deriz” şeklindeki açıklamalarına da sert tepki gösteren Bakan Bağış, “Kediye kedi demekle AB bir yere varamaz. AB’nin kediyi nasıl file çevirdiğini biz çok iyi biliyoruz” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, raporun, her zamanki gibi, teknik ve bürokratik bir yaklaşımla hazırlandığını, AB üyesi ülkelerde Türkiye’nin üyeliği konusundaki siyasi irade eksikliğinin, Rapor ve Strateji Belgesi’nde kendini gösterdiğini belirterek, “Türkiye-AB katılım süreci artık durma noktasına gelmiştir. Bu gerçeği görmemiz lazım, bu durumu yok sayamayız” dedi.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’de bulunan Kongo Demokratik Cumhuriyeti Ulusal Savunma ve Eski Muharipler Bakanı Charles Mwando Nsimba’yı kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Polislerin askerlikten muaf tutulmasına yönelik çalışmayla ilgili sorular üzerine Bakan Gönül, “İçişleri Bakanlığımızdan bize görüş bildirebileceğimiz bir teklif gelmedi ama önceki gün akşam dahi beraber fikrî çalışma yaptık, görüş alışverişinde bulunduk ama henüz yazıya dökülmüş değil” dedi. Sözleşmeli er uygulaması konusundaki soruya ise Bakan Gönül, “Bir tasarı ortaya çıktı fakat Meclis gündemi sebebiyle bunu biraz daha kısaltmaya çalışıyoruz. Çünkü Meclis’in gündemi çok yoğun” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek Cumhur¬başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bekir İzzetbegoviç ile Bakanlıkta bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek’in refah ve istikrarının kendileri için Türkiye’nin refah ve istikrarı gibi önemli olduğunu söyledi.
İzzetbegoviç de yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek’in NATO ve Avrupa Atlantik kurumlarıyla olan ilişkilerinde Türkiye’nin verdiği destekten dolayı minnettarlıklarını belirterek, “Sayenizde Bosna-Hersek ayağa kalkmaktadır. Türkiye, Balkanlar’da istikrar ve güvenlik faktörüdür. Çeşitli etnik grupların bulunduğu ülkemizde Türkiye, barış için büyük teminattır” dedi.
6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakanlıkta, illerden gelen öğretmenleri kabulünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, KPSS’de yaşanan kopya skandalı nedeniyle geciken öğretmen atamalarının 6 Aralık’ta yapılacağını açıkladı. Askerlik işlemleri ile öğretmen atamaları arasındaki tarih farkı nedeniyle bazı öğretmen adaylarının mağdur olacağı, bu konuda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Bakan Çubukçu “Atama yapacağımız tarihte de askerlikle ilişki bulunmaması koşulunu arayacağız” dedi.
7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, şirketlerin halka açılmasını teşvik için düzenlenen Halka Arz Seferberliği Bursa Zirvesi’nin açılışında sinevizyon aracılığıyla yaptığı konuşmada, seferberlik programının, şirketlerin sermaye piyasasından yararlanmama sebeplerinin tespit edilerek, bu engellerin ortadan kaldırılmasını amaçladıklarını ifade etti. Türkiye’de şirketlerin kısa ömürlü olmasında, “Küçük olsun benim olsun” anlayışının bulunduğunu belirten Bakan Ergün, ekonominin can damarı olan KOBİ’lerin sermaye piyasalarından daha fazla yararlanmasına büyük önem verdiklerini, KOBİ’ler için ikinci bir borsa oluşturulmasının gündeme gelebileceğini söyledi.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ise konuşmasında, “Türkiye’de finansal okur-yazarlık çok düşük seviyede. Bu sebeple halka arz seferberliğinin yanında yatırıma bilinçlendirme, yatırıma bilgilendirme ve finansal okur-yazar seferberliği başlatmak istiyoruz” dedi. Türkiye’nin dünya genelinde parlayan yıldız olduğunu, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Akgiray, “Türkiye OECD raporunda, kriz sonrası büyüme hızını artıran ender ülkelerden. Türk ekonomi tarihinde böyle bir şey yok. Dünyanın en zengin şirketleri halka arzla büyüdü. Şirketlerimiz bu fırsatı değerlendirmeli” dedi.
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, 2003-2010 döneminde elektrikte kayıp ve kaçağı engellemeye yönelik çalışmalar kapsamında toplam 39.3 milyon abonenin denetlendiğini belirterek, “2002’de yüzde 25 seviyesinde olan oran, yüzde 15 düzeyine gerilemiştir” dedi. Bakan Yıldız, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin kanunun da bir yıl içerisinde çıkarılabileceğini söyledi.
9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, turizm rehberliğini meslek statüsüne kavuşturan ve niteliklerini yükselten yasa tasarısının Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını bildirdi. Rehberlerin turizm alanında önemli yeri bulunduğunu belirten Bakan Günay, “Rehberler, Şu ana kadar meslek sınıflandırılması yapılmamış bir grupta bulunuyordu. Kimisi esnaf odalarına kimisi kendi aralarında kurulan başka odalara üyeydi. Bakanlar Kuruluna, rehberliği meslek statüsüne kavuşturan ve niteliklerini yükselten bir çalışmayı sunduk. Çalışma şu anda imzaya açıldı. 2010¬2011 yasama döneminde bu yasa geçmiş olacak” dedi.
10-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin füze savunma sistemi anlaşma metninde İran isminin geçmemesi için mücadele etmesini eleştirerek, “Tehdit kaynağı İran değilse Senegal midir, Küba mıdır, yoksa Rusya mıdır?” diye sordu. Zirvede, füze sistemi komuta¬kontrolünün Türkiye’de olması şartı başta olmak üzere hükümetin hiçbir talebinin kabul edilmediğini savunan Bahçeli, iktidarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le rol paylaşarak, görüntüyü kurtarmaya çalıştığını söyledi.
11-BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, partinin diğer Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrı yaptığı ittifakın seçim değil, demokrasi ittifakı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç aslında Türkiye’de bir demokrasi ittifakını gerektiren bir süreçtir. Biz, böyle bir ittifaktan bahsediyoruz. Biz, seçim ittifakından bahsetmiyoruz. Tüm Türkiye’deki yurttaşlarımızın bütün farklılıklarıyla özgürlük ve eşitlik kriteri içinde yaşayabileceği bir Türkiye’yi yaratma iddiası olanlar varsa bizim çağrımız onlaradır” dedi.
12- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Füze Kalkanı Projesi’ne en başta “hayır” demesi gerektiğini söyledi. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Türkiye’nin yeni düşmanlarının ortaya çıkacağını öne süren Kurtulmuş, “Konuştuğumuz füze kalkanı bizim bildiğimiz kılıç kalkanı oyunundan ibaret değildir. Bu proje Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’nin bir parçasıdır. Projenin maliyeti de Türk halkının sırtına yüklenecektir” dedi.
13-TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD ile Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun Edirne’de düzenlediği “Bölgesel Kalkınma ve İş Dünyasının Rolü” toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik, demografik ve siyasi konjonktür açısından önünde önemli bir fırsat bulunduğunu belirterek, “Türkiye, dünyadaki artan önemini sürdürebilmek hatta pekiştirmek için kendi iç ev ödevlerine odaklanmalıdır” dedi.
14-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen forumda yaptığı konuşmada, ülkenin şu anda yaşamakta olduğu yüksek büyüme oranının, tasarrufların düşük olması sebebiyle sürdürülebilmesinin güç olduğunu belirterek, “Büyüme oranları tabii ki sürdürülecek ancak şimdiki hızında değil. OECD büyüme oranını yüzde 8,7. IMF ise yüzde 7.8 olarak tahmin ediyor” dedi. Bakan Şimşek, Türkiye’nin önümüzdeki 12-18 aylık dönemde yatırım yapılabilir ülke kredi notuna erişebileceğine inandığını belirterek, “Türkiye daha yüksek kredi notlarını hak ediyor” dedi.
15-ABD’nin NATO nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi lvo Daalder, düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünün başkent Washington’da düzenlediği ve Lizbon zirvesinin değerlendirildiği toplantıda yaptığı konuşmada, NATO füze savunma sisteminde komuta ve kontrol konusunun bundan sonra ele alınacağını belirterek, “Bu o kadar karmaşık bir konu değil. NATO, yıllardır tek bir komuta ve kontrol altında sistem yürüttü. Füze savunma sistemi de, NATO entegre hava savunma sistemininkine çok benzer kuruluma sahip bir sistem olacak” dedi.
16-Kuzey Kore ordusu, Güney Kore sınırında kalan Yeonpyeong Adası’nı topçu ateşine tuttu. Saldırı nedeniyle 2 Güney Kore askeri hayatını kaybederken, aralarında sivillerin de bulunduğu 16 kişi yaralandı.
 24 KASIM 2010
1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından Ankara’da düzenlenen “Ekonomik Kalkınma ve İnşaat Sektörü” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, vergi borcunu düzenli ödeyenler için 2012 bütçesinde bir iyileştirme yapılabileceğini, para muhasebesinde herhangi bir hatanın büyük riskler doğuracağını, kaynağı bulunmayan, dengesi kurulmayan hiçbir yeni unsurun 2011 bütçesinde gündeme getirilmeyeceğini söyledi.
2-İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu’nu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nu Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) Personel Kanunu 65’inci maddesine dayanarak görevinden aldığı açıklandı.
Görevden alınan 3 generalin Askeri Yüksek İdare Mahkemesine (AYİM) itiraz başvurusunda bulunduğu açıklandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Her şey yasalar çerçevesinde yapılmıştır. Bakanlarımıza verilen yetkiler vardır. Bakanlar Kuruluna verilen yetkiler vardır” dedi.
3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programı ile büyüme hedef olan KOBİ’lere, İhracat Kredisi Destek Programı ile ihracat yapmak isteyen işletmelere yönelik iki yeni program oluşturduklarını kaydetti. 
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen “Dünya Enerji Görünüm 2010 Raporu”nun tanıtım toplantısındaki açıklamasında, gelecek dönemde enerji taleplerinin artacağını, bunu karşılamanın maliyetinin 100-120 milyar lira olacağını, yatırımların özel sektör tarafından yapılacağını belirterek, “Bizim vereceğimiz alım garantilerinin, tarifelerin kimi finanse ettiğini çok iyi bilmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu. 
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de, sektörde uygulanabilir bir stratejinin oluşturulmasının özel sektörün görüşlerinin dikkate alınmasıyla mümkün olacağını söyledi. 
5-İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon soruşturması kapsamında 8 sanıklı onuncu iddianameyi kabul etti.
6-Şampiyonlar Ligi maçında Bursaspor, İspanya’nın Valencia takımına deplasmanda 6-1 yenildi. 
7- THY Euroleague maçında Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, Litvanya’nın Rytas Takımı’nı deplasmanda 81-75 yendi. Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı da Avrupa Ligi maçında, Rusya’nın UMMC Takımı’nı deplasmanda 73-67 mağlup etti.
8- Eczacıbaşı Vitra Kadın Voleybol Takımı, Avrupa Şampiyonlar Ligi maçında İsviçre’nin Volero Zurich Takımı’nı İstanbul’da 3-1 mağlup etti. Ziraat Bankası Erkek Voleybol Takımı ise Avrupa Voleybol Konfederasyon Kupası 16’lı Eleme Grubu rövanş maçında İsrail’in Maccabi Takımı’nı 3-0 yenerek tur atladı.
9- Resmi bir ziyaret kapsamında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Said Hariri ile görüştü.
Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Hariri ile birlikte, Akkar Bölgesi’nde TİKA tarafından yapımı gerçekleştirilen bir okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Lübnan’a yönelik saldırıları kınayarak, “Biz insanlığımızın gereği olarak sesimizi yükseltiyoruz. Biz vicdanımızın sesine kulak veriyor, onun için sesimizi yükseltiyoruz. İsrail hükûmeti şunu anlamak ve görmek zorunda: Bu bölgede barış olursa bundan bölge kazandığı kadar kendisi de kazanır. Savaş olursa kendi insanı, kendi vatandaşları da zarar görür. İsrail hükûmetini bir kez daha hatalarından dönmeye, özür dilemeye, hem bölge halkı hem de kendisi için barışa gelmeye davet ediyoruz” dedi.  
Başbakan Erdoğan hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, NATO Füze Savunma Sistemi ile ilgili olarak TBMM’de kapalı oturum yapılması talepleri konusunda, “Kapalı oturum ile bu işi büyütmenin bir anlamı yok. Çünkü ne yazık ki Türkiye’de alışılagelen ve TBMM’de kapalı oturum dediğimiz şeyin hiçbir gizliliği de söz konusu değildir” dedi.
10-Resmî bir ziyaret kapsamında Ukrayna’da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Lübnan’ın yaşadığı sorunların üstesinden geleceğine inandığını belirterek, Lübnan’ın kendi içinde Hizbullah örgütü ile çatışma halinde olduğunu ifade etti. 
11-Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, başkent Atina’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin üyelik sürecinin ele alınacağı bir AB-Türkiye zirvesi yapılması düşüncesinde olduklarını belirterek, Atina’nın, Türkiye’deki seçimlerin ardından liderler düzeyinde, üyelik süreci konulu bir AB-Türkiye zirvesinin yapılmasını istediğini, söz konusu zirvenin Türkiye’nin üyelik sürecine yeni bir dinamik kazandıracağını duyurdu. 
12- Kuzey Kore’nin, Güney Kore’ye ait bir adaya düzenlediği saldırının ardından yaşanan gerginlik üzerine Japonya’nın başkenti Tokyo’nun güneyinde bulunan donanma üssünde konuşlu ABD nükleer uçak gemisi USS George Washington’un, çatışma bölgesine hareket ettiği açıklandı.
 25 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret nedeniyle İsviçre’ye giderken uçakta, generallerin açığa alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, üç generalin görevden alınacağından önceden haberdar olduğunu belirterek “Bu olay belki ilk olması açısından önemli. Ama hukuk anlayışı, mevzuat açısından çok büyütülecek bir şey değil” dedi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, generallerin açığa alınmasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Başkan Şahin, CHP’nin sivil darbe eleştirilerinin hatırlatılması üzerine “Sivil irade darbe yapmaz, siviller seçim yapar” dedi. 
Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma ve İçişleri Bakanları tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, eksik ve yanlış bilgilere dayalı olarak yapılan değerlendirmeler ve yorumlar bulunduğu belirtilerek, “Adı geçen generaller ve amiral tarafından yürütmeyi durdurma istemli olarak açığa çıkarılma işleminin iptali için 23 Kasım 2010 tarihinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesine dava açıldığı öğrenilmiştir. Yargı süreci halen devam etmektedir” denildi.
2- Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin deniz haydutluğu ile mücadele maksadıyla Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi’nde görev icra eden Birleşik Görev Kuvveti 151 (CTF 151) kapsamındaki komuta görevini, 29 Kasım 2010 tarihinde yapılacak törenle Pakistan’a devredileceği belirtildi. Türkiye, komuta görevini 1 Eylül 2010’da devralmıştı.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunun 2011 bütçeleriyle ilgili bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, yeni yatırım teşvik uygulaması sayesinde geçtiğimiz yıldan bu yana 164 bin 432 kişilik ilave istihdam oluşturulduğunu ve bu rakamın da sürekli arttığını söyledi.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli Valiliğini ziyaret ederek Vali Ercan Topaca ile bir süre görüştü. Görüşmenin ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Gönül, görevden alınan generaller ile ilgili bir soruya, “Bu, 926 sayılı Kanun’un 65. maddesinin uygulanmasından ibarettir” dedi. Bakan Gönül ayrıca, askerlik şubelerinde askerlerin yerini özel güvenliğe bırakacağı yönündeki uygulamanın 4 sene önce başladığını ve yaygınlaştırılarak devam edeceğini söyledi.
5- Asya Pasifik Ajanslar Birliği (OANA) Genel Kurulunda yapılan seçimde, Endonezya Haber Ajansı ANTARA, dönem başkanlığını Anadolu Ajansına devretti.
6- Almanya’daki Türk basınının temsilcileri ile Başbakanlıkta bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara Protokolü’nün Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde engel oluşturduğunu belirterek, “Ankara Protokolü yerine getirilmeli. Bu konuda ilerleme sağlamamız gerekir. Gelecek yılın başında Güney Kıbrıs’a giderek bu alanda üzerime düşeni yapacağım” dedi. 
7- Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki’yi yeni hükümeti kurmakla resmen görevlendirdi. El Maliki’nin 30 gün içinde kabineyi oluşturması gerekiyor.
8- Kuzey Kore’nin, salı günü Güney Kore’ye ait bir adaya ateş açması ile başlayan gerginlik sürüyor. Kuzey Kore hükümeti yaptığı açıklamada, “Kendini korumak için, gerekirse yine ateş açmaya hazır olduğunu” bildirerek, olayda ABD’nin de sorumluluk payı bulunduğunu bildirdi.
Öte yandan Güney Kore Savunma Bakanı Kim Tae-young’un Kuzey Kore saldırısına verilen karşılıkla ilgili eleştiriler üzerine istifa ettiği bildirildi.
26 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Başbakanı Jadranka Kosor ile İstanbul’da yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB ile müzakerelere Hırvatistan ile birlikte başlatıldığını, Türkiye’nin ilk müracaatının yapıldığı sırada Hırvatistan’ın henüz kurulmadığını hatırlatarak, “Resmi müracaatımızdan bu yana 50 yıl geçmesine rağmen çok farklı bahanelerle AB ipe un serdi, hala da devam ediyor. Tüm fasıllarla ilgili dersimizi çalışıyoruz. Kurumlarımızı buna göre oluşturmuşuz. Zaman geliyor Türkiye çok büyük ülke, nüfusu çok fazla diyorlar. Varsın devam etsinler, biz de yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Kosor da, AB üyeliğine yaklaştıklarını belirterek, “Kriterleri yerine getiren her ülkenin AB’ye alınmasından yanayız” ifadelerini kullandı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, 3 generalin açığa alınmasına ilişkin olarak Yüksek Askeri Şûra sürecine atıfta bulunarak her şeyin hukuka uygun şekilde yürütüldüğünü belirterek, “Biz, ‘terfiye uygun değillerdir’ diye bakarken zorla terfi ettirilmelerine yönelik yaklaşımı anlamakta zorlanıyoruz. Eğer açığa aldıktan sonra farklı adım atılırsa bizim de atacağımız adımlar var. Şunu bilmek lâzım, sivil irade karar vermiştir. Bu karar farklı yollarla aşılmaya çalışılırsa sivil iradenin atabileceği, yasalar çerçevesinde veya yasama organıyla birçok adımlar vardır, bunu atar” dedi. 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, davayı takip edecek hâkimlerin rütbesinin itirazda bulunan generallerden düşük olduğuna dikkat çekerek, “Hâkimlerin bu komutanlar hakkında hukuka tam uygunluk içinde karar verip veremeyeceklerini kamuoyunun takdirlerine sunuyorum” dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İstanbul’da, konuya ilişkin olarak kendisine yöneltilen sorular üzerine, “Yargı süreci devam ediyor. Bu konuda öngörülerimi belirtmem yargıyı etkileme anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsviçre ziyaretine eşlik eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, bu ülkede basın mensuplarının soruları üzerine, açığa alma işlemi yasalar çerçevesinde yaptığını, bunun Türkiye’nin normalleşme sürecine katkı sağlayacağını belirterek, “Basın olarak siz de bu normalleşmeye katkıda bulunmalısınız” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yaptığı yazılı açıklamada, işlemin Türk Silahlı Kuvvetlerini yıpratmaya yönelik bir girişim olduğunu ileri sürdü. 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen Yerel Medya Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, bir demokrasinin tam anlamıyla işlediğinin en büyük kanıtlarından birinin gazetecilerin hiçbir baskı hissetmeden yazılarını, haberlerini yazdığı bir medyanın varlığı olduğunu belirterek, “Laik, demokratik hukuk devletinin güçlü bir ayağının özgür ve tarafsız yayın yapan medya olması gerektiğine inanıyoruz. Zaman zaman bizim de basınla sorunlarımız olsa da demokrasinin işlemesi için özgür medyanın varlığı önemli” dedi. 
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, kredi kartları ve sicil affının, kamu borçlarının yeniden yapılandırılması tasarısında olmayacağını belirterek, tasarıyı en geç hafta başında Meclis’e sevk etmeyi planladıklarını söyledi. 
5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Eskişehir Anadolu Üniversitesinde düzenlenen, “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Hakkı” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, referandum sonrası Yüksek Mahkemenin önemli bir değişim geçirdiğini, bunlar içerisinde ‘bireysel başvuru hakkının’ dikkat çekici bir unsur olarak ön plana çıktığını, ancak bunun oluşmasında bazı sorunların yaşandığını belirterek, “Bu, ülkemizde ilk defa olmakta. Bu nedenle bu süreçten önce sağlıklı bir hukuk altyapısı oluşturulmalı. Eğer bu olmazsa sağlıklı bir şekilde bu sistem işlemez” dedi.
6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İstanbul’da düzenlenen 30’uncu Avrupa Konseyi Adalet Bakanları Konferansı sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, verilerin korunması, etkin bir cezaevi politikası, modern, şeffaf, bağımsız ve adil bir adaletin gelişmesi konularına katkı verecek üç ayrı nihai karar bildirisinin kabul edildiğini söyledi. 
Konferansta bir konuşma yapan Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuk İlişkileri Genel Müdürü Philippe Boillat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) bazı duruşma süreçlerinin çok uzaması nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği yolunda kararlar verdiğini belirterek, “AİHM’nin yükünü hafifletmek ve etkinliğini koruma için bu konuyu dikkate almamız gerekiyor” dedi.
7-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Konya’da yaptığı açıklamada, eğitim kurumlarında söylenen Andımız’ın kaldırılmasına ilişkin herhangi bir çalışmanın bulunmadığını belirterek, “Şûra’da alınmış bir karar yok. Bu konuda bu kadar çok gürültü ve fırtına koparılması çok anlamlı değil” dedi.
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay; Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Alışveriş Merkezi Yatırımcılar Derneği ve Türk Hava Yollarının (THY) desteğiyle başlatılan “İstanbul Shopping Fest”in tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son dönemde dünya turizminin önemli merkezlerinden biri haline geldiğini, kriz döneminde 10 büyük ekonomiye sahip ülkelerden 9’unun yılı eksi büyüme ile kapatmasına karşın Türkiye’nin bu dönemi artı sonuçlarla geçirdiğini, yıl sonu itibariyle ülkeye gelen turist sayısının 28.5 milyon kişiye ulaşacağını kaydederek, “Bu artış geçen yıla göre yüzde 6’dan fazla bir rakama isabet ediyor. Bu turizmden yaklaşık 22-23 milyar dolarlık gelir bekliyoruz” dedi. 
9- Tiyatro sanatçısı Onur Bayraktar,  İstanbul’da geçirdiği bir kaza sonucu yaşamını yitirdi. 
10-İsviçre’deki resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iki ülke iş çevrelerinin üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin lokomotifini ticari ve ekonomik işbirliğinin teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Türkiye yüksek büyüme hızı, genç ve üretken nüfusu ve küresel kriz karşısında rüştünü ispatlayan güçlü ekonomisiyle fark yaratan bir ülkedir. Dünya ekonomik krizde boğuşurken, finans kuruluşları iflas etmeyip bankaları son 3 yılda kâr yazan nadir ülkelerden biridir. Kriz ortamında kredi notu iki kez üst üste yükseltilen yine nadir ülkelerden biridir” dedi. 
 27 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsviçre ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanda ilgi odağı haline geldiğini, İsviçreli yatırımcıların da Türkiye’ye gelmek için çalıştığını belirterek, “Tahmin ediyorum kısa sürede ticarette ve yatırımlarda büyük patlama söz konusu olur. Burada sağlam bir ekonomi var. Türkiye’ye büyük önem veriyorlar. Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması imzaladık. Bunu da herkesle imzalamamışlar. Türkiye’nin ekonomik potansiyeli göz kamaştırıyor” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Mevlevihanesi’nde Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsünün açılışında yaptığı konuşmada, güç ve kudreti esas alan sömürgecilerin, 18’inci yüzyıldan günümüze istila ve işgal ettikleri ülkelere götürdükleri zulümleri adeta “medeniyet” kavramıyla maskelediklerini ifade ederek, “Bir saldırıya, bir işgale, terör eylemlerine, baskı ve zulme tavır koyduğumuzda, hemen karşımıza malûm ithamlar dikiliyor. ‘Türkiye’nin ekseni mi kayıyor? Türkiye’nin rotası mı değişiyor? Türkiye yön mü değiştiriyor? Türkiye farklı roller mi üstleniyor?’ Bu ithamların tamamı yanlıştır, tamamı haksızdır ve açık söylüyorum; önemli bir kısmı da art niyetin, Türkiye aleyhine bir kampanyanın ürünüdür” dedi. 
3- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Taraf gazetesinde yayımlanan “Genelkurmay Tabelası İnecek” başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Haberde ileri sürüldüğü gibi Sayın Başbakanımızın Genelkurmay Başkanlığının yapısının değiştirilmesine ilişkin çalışma yapılması yönünde bir talimatı olmamıştır” denildi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TV 8’de yaptığı açıklamada, Türkiye’de yönetimde sivil ve asker olmak üzere ikili bir yapı olduğu izlenimi bulunduğunu ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, “Türkiye’de dualist bir yapı var, yani ikili bir yapı var. Bu 60 ve 80 darbesinden sonra da yapılan anayasalarda maalesef hep yer alıyor. Türkiye’de, hukukta birlik yok, dualizm var ve paralel bir yapılanma söz konusu. Sanki ülkeyi sivil ve asker birlikte yönetiyor. Askeri Yargıtay var, sivil Yargıtay var. Sivil Danıştay var, AYİM var. Böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’te yaptığı açıklamada, elektrikli otomobillere uygulanacak vergi konusunda çalıştıklarını, buna ilişkin çıkan haberlerin “tamamen farazi” olduğunu belirterek, “Bizim bir çalışmamız var. Ama şu anda basına yansıdığı çerçevede değil. Biz çevre etkisini de dikkate alıp bir vergilendirme sisteminin geliştirilmesi hususunda bundan aslında bir yıl önce bir çalışma başlattık. Nihai karar aşamasına gelince bunu o zaman paylaşırız” dedi.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Mardin’de yaptığı açıklamada, bugün iş arayan gençlerden yüzde 60’tan fazlasının herhangi bir mesleğe sahip olmadığını belirterek, “Ciddi bir mesleksizlik sorunu ile karşı karşıyayız. İnsanlar kabiliyetimi geliştireyim, bilgi ve donanımlı olayım ki hangi işletmede olursa olsun iş bulayım demek yerine, ben bir yerde garantili, ömür boyu bir iş sahibi olayım diye düşünüyorlar. Bu anlayış da istihdamı önleyen bir etki oluşturuyor” dedi.
7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 15’nci Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, özel tiyatrolara devlet yardımlarının artacağını belirterek, “23 yeni sahneyi bu dönemde açma şansı buldum. Bunu yaşamımın bir kenarına onur olarak yazmak istiyorum” dedi. 
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’nın Manavgat ilçesinde MHP Belediye Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, iktidarın Füze Kalkanı’nın Türkiye’de kurulmasını bir türlü izah edemediğini ileri sürerek, “Şayet Başbakan İsrail’e katil diyorsa, o zaman Füze Kalkanı’nın öncelikle kimi muhafaza etmek için planlandığını dürüstçe milletimize açıklamalı” dedi.
9- Karadeniz Ekonomik Forumu’na katılmak amacıyla Ukrayna’nın Yalta kentinde bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, alışveriş merkezlerinin (AVM) Rekabet Kurumunun denetimine açık olması gerektiğini söyleyerek, “Rekabet Kurumunun AVM’leri rekabetçilik açısından denetleyebilmesi lazım” dedi.
 28 KASIM 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da yer aldığı üniversite rektörlerini İstanbul Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisinde kabul etti. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, YÖK Yasası’nda değişiklik yapılması konusunda çalışmaların başladığını, üniversitelerde bilimin, özgür düşüncenin önünü açacak yeni yasayı seçimden sonra ele alacaklarını, kendisinin bugüne kadar YÖK kaldırılması yönünde herhangi bir açıklamasının bulunmadığını belirterek, reform yapılması konusunda ana muhalefet partisiyle görüşmeleri olduğunu söyledi. 
Başbakan Erdoğan ayrıca, kendisine protesto eden öğrencilerin yargılanmasına ilişkin olarak da, “Peşinen söylüyorum: benim bu konuda hiçbir suç duyurum olmamıştır. Mesele tamamen yargının tasarrufudur. Hatta yaşandığı söylenen olaylardan bile haberim olmamış, gazete haberlerinden sonra bilgi sahibi olmuşumdur. Özgürlük ortamı, eleştiriye, tartışmaya, sorgulamaya açık olmaktır, yumurta atarak, ayakkabı fırlatarak, hakaret ederek konuşan insanları susturmaya çalışmak, ifade özgürlüğü değildir” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 generalin açığa alınmasına ilişkin yeni bir yasal düzenleme yapılabileceğini bildirmesini eleştirerek, böyle bir anlayışın ancak totaliter sistemlerde geçerli olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “12 Eylül tarzı bakıştır. 16 yaşındaki çocuğun yaşını büyütüp, ertesi gün idam eden anlayışla bu olayın hiçbir farkı yoktur, aynıdır” görüşlerini ileri sürdü.
Kılıçdaroğlu ayrıca, Tüm Emekli İşçiler Derneği Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, iş, özgürlü ve alın terine sahip çıkabilmenin yolunun örgütlenmekten geçtiğini bildirdi.
3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Antalya’da yaptığı açıklamada, hükûmetin ülkeyi iyi yönetmediğini ileri sürerek, “Terörle mücadelede başarısız kalmıştır. Bundan sonra da yapacağı bir şey kalmamıştır” dedi.
4- HAS Parti’nin Ankara’da yapılan 1’inci olağan kongresinde, Numan Kurtulmuş genel başkanlığa seçildi. 
5- Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, genel seçimlerde sadece AK Parti, CHP ve MHP’nin Hazine yardımından yararlanmasının haksızlık olduğunu, kararın iptali konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuruda bulunduklarını belirterek, “Her şeyi hukuka uygun yapınca ortaya adalet çıkar demek her zaman mümkün değil, bazen hukuka uyarak zulmetmek de mümkündür” dedi.
6-İstanbul’daki tarihi Haydarpaşa Garı’nın çatı katında çıkan yangın sonucu, binada büyük hasar meydana geldi. 
7- Yunanistan Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Rusya’dan alımı planlanan 1.5 milyar Avro değerindeki tank ve zırhlı araçlardan vazgeçildiği duyuruldu. 
8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Maliye Bakanları Zirvesi’nde, ekonomik krizde bulunan İrlanda’ya 85 milyar Euro’luk yardımın onaylandığı açıklandı.
9- Güney ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerginliğin ardından, Kore Yarımadası’nda ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatının başladığı, Kuzey Kore’nin de füze rampalarını sınıra kaydırdığı bildirildi. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak yaptığı açıklamada, tatbikat sırasında Kuzey Kore’nin provokasyonuyla karşılaşabilecekleri uyarısında bulunarak, “Kuzey Kore’nin beklenmedik bir şey yapma ihtimali var, böyle bir duruma karşı mükemmel hazırlığımız olsun” ifadelerini kullandı.
10-Pakistan’ın Karaçi kentinde, Rusya yapımı bir kargo uçağının yerleşim alanına düşmesi sonucu, 8’i mürettebat olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.
11-Mısır’da Parlamento seçimleri yapıldı.
29 KASIM 2010
1- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker,  gazetecilere Yargıtaydaki iş yükünü azaltmak için daire sayısının artırılması yönündeki görüşleri değerlendirdi. Yargıtaydaki iş yükünü azaltmak için yeni daire kurulmasının hiç bir zaman soruna köklü bir çözüm getirmeyeceğini belirten Gerçeker, ''Sorunun köklü çözümü şu anda Bölge Adliye Mahkemelerini hayata geçirmekten başka bir şey olarak görünmüyor'' dedi.
2- Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Taner Yıldız Erciyes Üniversitesinin akademik yıl açılış törenine katılmak üzere gittiği Kayseri’de, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Yıldız, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, Akkuyu Nükleer Santral inşaatıyla ilgili Rusya ile yapılan devletlerarası anlaşmaya onay verdiğini açıkladı.
Öte yandan Bakan Yıldız, WikiLeaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili olarak, da ''Bildiğiniz gibi 250 bin adet belgeden bahsediliyor. Bunların 9-10 bin tanesi de Türkiye ile ilgili deniliyor. Şu anda ortalık toz duman, bunun  yatışması lazım. Belgelerin tamamını görelim. Benimle de alakalı cümlelerin  olduğunu orada görüyoruz. Diğer bakan arkadaşların da aynı şekilde var ama böyle parça bölük açıklama yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hepsini hep beraber kucaklayıcı, ne kadar aslı var ne kadar aslı yok bunları görmemiz lazım. Toz dumanın dinmesini bekleyelim” dedi.
3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Haydarpaşa Garı'nda incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı basın açıklamasında, Haydarpaşa Garı'ndaki yangına ihbardan 4 dakika sonra denizden, 8 dakika sonra da karadan müdahale edildiğini belirterek, ''15 dakika içinde yangın kontrol altına alınmış, yangının tamamen söndürülmesi 40 dakika içinde tamamlanmıştır'' dedi.
Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım bir soru üzerine, İstanbul'un üçüncü havaalanının, Avrupa yakasına inşa edileceğini, en az 60 milyon yolcu kapasitesine ve birbirinden bağımsız iki piste sahip olacağını belirterek, ''Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihale edilecek bu havaalanının tüm bağlantılarının da tamamlanmasıyla yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağını tahmin  ediyoruz'' dedi.
4- Wikileaks adlı bir organizasyon, ABD Dışişleri Bakanlığına ait gizli belgeleri yayımladı. İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesine koyduğu belgeler, 2004 yılından bu yılın Mart ayına kadar yapılan 250 bin adet diplomatik gizli yazışmayı içeriyor. Belgelerde ayrıca, Türkiye ile ilgili çok sayıda iddia yer alıyor.
5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya'ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında WikiLeaks internet sitesinde açıklanan belgelerle ilgili olarak, ''Şu anda WikiLeaks'in  eteklerinde neler var, bunları bir döksün görelim. Ondan sonra da bunların ne kadar ciddi, ne kadar gayri ciddi olduğunu öğreniriz. Çünkü WikiLeaks'in  ciddiyeti şüphelidir. Bu bakımdan şu anda sadece biz eteklerindeki taşın dökülmesini bekliyoruz. Ondan sonra değerlendirmesini yapar, gerekli  açıklamaları yaparız'' dedi.
Başbakan Erdoğan Libya’da düzenlenen “3. AB-Afrika Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, “Terör ırk, din, sınır tanımaz. 11 Eylül haklılığımızı ispat etti. Buna rağmen, 39 yıldır ülkemize yönelen terör eylemlerini durdurmak için uluslararası kamuoyuna yaptığımız çağrılar karşılık bulmadı” dedi. Öte yandan Başbakan Erdoğan'a ''Kaddafi İnsan Hakları'' Ödülü verildi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’deki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon ile Beyaz Saray'da görüşmeler yaptı. Görüşmelerinin ardından Türk gazetecilere basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu, Clinton ile görüşmelerinde Wikileaks  belgelerinin yanı sıra, çok kapsamlı şekilde özellikle Türkiye'nin AB ilişkileri, son NATO zirvesi ve sonuçları, Kıbrıs konusu, Irak, İran, Ortadoğu barış süreci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son Lübnan ziyaretine dair edindikleri gözlemler  ve Türk-Amerikan ilişkilerinin değişik veçhelerini ele aldıklarını belirtti. Clinton ile görüşmesinin çok verimli geçtiğini bildiren Bakan Davutoğlu, ''Bütün bu Wikileaks tartışmalarına rağmen, Türkiye-ABD ilişkilerinin ne kadar  kapsamlı olduğunu ve sağlam temellere dayandığını gösteren bir psikoloji içinde tüm bunları paylaştık.'' dedi. Donilon ile yaptığı görüşmede de Wikileaks belgeleri konusunun gündeme geldiğini aktaran Bakan Davutoğlu, ''O da çok derin özürlerini ifade etti ve bunun Sayın Başkan Barack Obama'nın da hissiyatı olduğunu özellikle vurguladı.” dedi.
7- AB Komisyonu, 2010 yılı için Türkiye'nin büyüme tahminini yüzde 4,7'den yüzde 7,5'e yükseltti. AB Komisyonunun sonbahar ekonomik tahminler raporunda, Türkiye'nin  gelecek yıl büyüme tahmini de yüzde 4,5'ten yüzde 5,5'e çıkardı.
8-İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, düzenlediği basın toplantısında, Wikileaks tarafından açıklanan belgelerin bölge ülkeleriyle ilişkilerini etkilemeyeceğini, bazı Arap ülkelerinin  ABD'den, nükleer programına son vermesi için İran'a hava saldırısı düzenlemesini  istediği şeklinde bilgiler içeren belgelerin "fesat karıştırmaya" yönelik  olduğunu belirterek, "Bu belgelere hiç değer vermiyoruz" dedi.
9- Mısır'da yapılan genel seçimlerin ilk  turunda, iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi'nin dokuz bakanının seçimlerde  büyük bir çoğunlukla bölgelerindeki seçimleri kazandıkları bildirildi.
10-Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, halkını geçen haftaki Kuzey Kore saldırısından korumada başarısız olduğu için  ''derin sorumluluk'' duyduğunu söyledi.
11-Haiti'de yapılan seçimlerde, 18 devlet başkanı adayından 12'si seçime hile karıştırıldığını iddia ederek, seçimin geçersiz sayılmasını istedi.
 30 KASIM 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Liderler Zirvesi’ne katılmak amacıyla Kazakistan’a yapacağı resmi ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, WikiLeaks internet sitesinde yayımlanmaya başlanan ve ABD’li diplomatların gizli bilgilerini içeren belgelerde kendisine yönelik ifadeler hakkında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile arasında mücadele olduğu şeklinde imalarda bulunulmasına tepki göstererek, “Bunları kendi açılarından değerlendirip yazmışlar. Hiçbiri bizlerin omuz omuza çalışmamızı engellemez. Sadece Başbakan ile değil diğer tüm yetkililerle de… Siyasi istikrara verdiğimiz önem, kadim dostluklarımız… Bunlar hiçbirisini bozamaz” değerlendirmesinde bulundu.
2- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
Toplantı sonrası Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirlerin değerlendirildiği belirtildi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Ulusa Sesleniş” programında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan, Lizbon’da yapılan NATO zirvesinde alınan kararların Türkiye açısından son derce tatminkâr olduğunu belirterek, “Bu konuda özellikle vatandaşlarımızın içlerinin rahat olmasını istiyorum. Şunu belirtmek istiyorum ki bu zirveye Türkiye damgasını vurmuştur. Türkiye’nin tüm hassasiyetleri dikkate alınmış, kaygılarımızı giderecek nitelikte bir mutabakat ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı. Başbakan konuşmasında ayrıca, Türkiye’nin büyüyen, hedeflerini ve gelişen vizyonu paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, 2002 Türkiye’si ile bugün arasında büyük fark olduğunu da kaydetti. 
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, WikiLeaks internet sitesinde yayımlanan belgelerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında yer alan ifadelere ilişkin olarak herhangi bir suçlamada bulunmadıklarını, ancak bunların mutlaka araştırılması gerektiğini belirterek, “Bu belgeler sıradan bir yurttaş veya sıradan bir ülkenin belgeleri değil. Doğru mudur yanlış mıdır araştırılacak. Biz de bir komisyon kurduk, araştırmasını yapacak belgeleri didik didik edecek. Belgelerin önemli olduğu dünyanın sarsılmasından belli” dedi.
5- Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, WikiLeaks internet sitesinde yer alan iddialara ilişkin olarak, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) İran’a silah, mühimmat ve ürettiği diğer ürünlerden hiçbirini satmadığı, MKEK’ten yurt dışına yapılacak satışlarda mutlaka Bakanlığın yazılı izninin alınmasının zorunlu olduğu belirtilerek, “Bu iznin alınmadığı hiçbir ürün yurt dışına gümrüklerden çıkış yapamaz. İhracat yapılacak bütün ürünlerde Türkiye’nin hak ve menfaatleri de göz önünde tutularak Türkiye Cumhuriyeti’nin mevcut ilgili yasalarının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve üyesi olduğumuz NATO kararları ile imzalayarak taahhüt ettiğimiz anlaşmalara uygunluk kriterleri mutlaka dikkate alınmaktadır” ifadelerine yer verildi. 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulunda yaptığı konuşmada, dünya krizi aşma noktasında örnek gösterilen ve krizden en az etkilenen ülkelerden biri olduklarını, Türkiye’nin bugün dünyada en çok güven duyulan ekonomilerin başında geldiğini söyledi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünyayı sarsan WikiLeaks belgelerini iç politika malzemesi yapmayacaklarını belirterek, “Ancak AK Partinin konuyla ilgili tatmin edici ve inandırıcı açıklamalarına ihtiyaç var” dedi.
8- Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan açıklamada, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve ithalattaki artışa paralel dış ticaret açığının ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 136.4 artışla
6.33 milyar dolar, ocak-ekim döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83.1 artışla 55.11 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi. 
9- Uzan ailesinin, imtiyaz sözleşmelerinin devlet tarafından süresinden önce, “usul ve prosedüre aykırı biçimde, ÇEAŞ ve Kepez şirketlerini ortadan kaldırmak amacıyla iptal edildiği” iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) açtığı dava Strasbourg’da başladı. Dava kapsamında sözleşmelerin iptali ve sonraki mağduriyetleri nedeniyle Türkiye’den 165 milyar dolar tazminat talebinde bulunuluyor. 
10-ULEB Eurocup E Grubu’nda Galatasaray C.C. Basketbol Takımı, Yunanistan’ın Panellinios Takımı’nı deplasmanda 79-53 mağlup etti. Aynı kupada Pınar Karşıyaka, Yunanistan’ın Apoel Takımı’nı 76-68 yenerken, Türk Telekom, İsrail’in Netanya Takımı’na 113-89, Beşiktaş Fransa’nın Asvel Takımı’na 88-85 mağlup oldu. 
11-Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi maçında Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı, Hırvatistan’ın Zok Split Takımı’nı deplasmanda 3-0 yendi.
12-İtalyan Yönetmen Mario Monicelli’nin kanser tedavisi gördüğü Roma’daki bir hastanede intihar ettiği açıklandı.
13-Türkiye-Uganda İş Forumu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında, Uganda’nın başkenti Kampala’da yapıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç İş Forumu’ndaki konuşmasında, Uganda’nın, ticaret hacmi bakımından daha üst sıralarda yer alması gerektiğini belirterek, “Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ile Serbest Ticaret Anlaşması, Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması görüşmelerinin başlatılmasına olumlu bakıyoruz” dedi.
14-ABD’de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington’da yabancı medya mensuplarına yaptığı açıklamada, WikiLeaks tarafından yayımlanan gizli ABD diplomatik yazışmalarının Türkiye’nin dış politikasını etkilemeyeceğini, kendisi hakkında geçen ifadeleri önemsemediğini, bu tür ifadeleri “ABD hükûmetinin değil, şahısların görüşleri olarak değerlendirdiğini” belirtti. 
15-Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev Moskova’da yaptığı açıklamada, önümüzdeki on yılda Batı ile Füze Kalkanı kurulması konusunda anlaşmaya varılamaması halinde yeni bir silahlanma yarışı başlayacağı uyarısında bulundu.