06.12.2010
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2010   
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, WikiLeaks İnternet sitesinde kendisine yönelik yer alan iddialar konusunda, ABD’li diplomatlarla ilgili yargı sürecini işleteceklerini belirterek, “Açık söylüyorum bu tür iftiraları atıp ispatlayamayanlar ne kadar alçaksa bu iftiraları manşetleriyle, söylemleriyle yayanlar, siyaset malzemesi yapanlar da aynı derecede, müfteridir, alçaktır” değerlendirmesinde bulundu. 
Başbakan Erdoğan ayrıca, “Belediye başkanlığım döneminde Erdoğan’ın 1 milyar doları vardır diyen, Ergenekon davasından sanık olarak içeride. Buna o zaman önemli bir işadamı da sahip çıktı, sonra özür diledi. Aynı yolla devam eden bir medya halâ var. Köşe yazarları var” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bursa’da yaptığı açıklamada, 18 Aralık tarihinde olağanüstü kurultay yapacaklarını, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav’ın düşüncelerini de alacaklarını belirterek, “Ancak şunun altını özenle çizmek isterim; Parti Meclisi listesini bizzat kendim yapacağım” dedi. 
Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine yaptığı değerlendirmede de WikiLeaks İnternet sitesinde yer alan iddialarla ilgili ABD’ye hesap sorulması gerektiğini vurgulayarak, “İddia sahiplerine niye bunları sormuyor da bize soruyor? Başbakan’ın kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapması gerekir. Başbakan Ergenekon olayına birkaç kez yollama yaptı. Kendisiyle ilgili iftira atanlar için ‘Ergenekon’dadır’, içeridedir dedi. Demek ki onlar darbe ile ilgili değil, başka nedenlerle içeride” sözlerini savundu.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Meclis Genel Kurulunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, alkol reklamlarının özendirici mahiyeti ile alkollü içkiyi tanıtmanın amacını aştığını, devletin gençleri alkol düşkünlüğünden korumak için tedbir alma yükümlülüğünün bulunduğunu belirterek, alkolün teşvik edilmesi ve gençlerin içki içmelerini azaltma konusunda Dünya Sağlık Örgütüne üye devletlerin mutabık kaldığını söyledi. 
4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da ekonomi muhabirleriyle yaptığı toplantıda ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergün, Türkiye’de büyük bir otomobil satın alma potansiyeli bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye’de her 1.000 kişiden 135’inin otomobili var. Dünya ortalaması 140. Elektrikli araçta lüks kullanım ve normal kullanım ayrımını yapmalıyız. Elektrikli de olsa lüks spor bir otomobilin vergisi 1.6 cc motorun vergisinden aşağı olmamalı. Yoksa ithalat patlar” dedi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, düzenlediği basın toplantısında, Kürt Şair ve Yazar Ehmede Xani’nin “Memû Zin” adlı eserinin çevirisi yapılarak tıpkıbasımının gerçekleştirildiğini, Anadolu kültürünü bir bütün saydıklarını, bu kültürün farklı renklerini, zenginliklerini soldurmadan yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, “Benim bildiğim kadarıyla ilk kez bir yayım yapıldı. Geçen yıl Diyarbakır’da sahnelenen bir tiyatro oyununa destek verdik. Ondan önce Kürtçe bir oyuna Van’da sahnemizi açmıştık. Sinemada da sınırlama yapmaksızın destek veriyoruz” dedi. 
6- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu düzenlediği basın toplantısında, 2058’e kadar İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmaması için çalışmaların tamamlandığını, sahip olunan kaynakların akıllıca kullanılmaması durumunda sıkıntı yaşanabileceğini belirterek, “Türkiye’de yıllık toplam yağış 501 milyar metreküp. Bu suyun 98 milyar metreküpü kullanılabilir yerüstü suyu, 14 milyar metreküpü yer altı suyu. Geçen yıl itibariyle 44 metreküp su kullanılmış. Bu miktarı azaltmak için modern sulamaya geçtik” dedi. 
7- Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, eski DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in 1980 yılında öldürülmesi suçuna katıldığı gerekçesiyle yargılanan sanık Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki davanın, zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verdi.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi karar sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yargıtay Ceza Genel Kurulunun sanığı suçlu bulup davayı bozduğunu hatırlatarak, “Bütün yol ve yöntemler denenip, bu davayı bitirdiler. Yargıtay’ın tesciline rağmen usul oyunlarıyla dava kasıtlı olarak zamanaşımına uğratılmıştır” görüşlerini ileri sürdü.
8- THY Avrupa Ligi maçında Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, Hırvatistan’ın Cibona Zagreb takımını 100-70 mağlup etti. FIBA Kadınlar Avrupa Ligi maçında ise Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, İspanya’nın Rival Ecopolis takımını 79-77 mağlup etti.
9- Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi maçında V.G.S.T. Telekom Kadın Voleybol Takımı, Polonya’nın F.Muszyna takımını deplasmanda 3-1 yendi.
10- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Liderler Zirvesi nedeniyle bulunduğu Kazakistan’ın başkenti Astana’da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Cumhurbaşkanı Gül basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Aliyev’in görüşmede, WikilLeaks belgelerinde kendisine atfen yer alan iddiaları yalanladığını ve konudan çok üzüntü duyduğunu ifade ettiğini belirterek, “Sayın Aliyev enerji hatlarının Türkiye’den geçmesine neden karşı çıksın ki? Zaten Bakü-Tiflis-Ceyhan çalışıyor. Bu onlara yıllık ne kadar çok prim, gelir getiriyor. Nabucco Hattı da Türkiye üzerinden geçerse Azerbaycan’ın enerji kaynakları iyi pazarlara ulaşmış olacak. Bu belgelerin, belge de demek istemiyorum, bu tip diplomatik dedikoduların iç politikamızı meşgul etmemesi gerektiği kanaatindeyim” dedi.  
AGİT Genel Sekreterliği’ne Türkiye’nin Brezilya Büyükelçisi Ersin Erçin’i aday gösterdiklerini de söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, temasları çerçevesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in de aralarında bulunduğu liderlerle ikili görüşmelerde bulundu. 
Zirve kapsamında Astana’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, WikiLeaks belgelerinin açıklanmasının ülkesine zarar vermeyeceğini, herkesin konuya ilişkin soruları olabileceğini ve dünyanın her yerindeki meslektaşlarıyla konuşmaya hazır olduğunu bildirdi. 
2 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan’dan dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin WikiLeaks iddiaları ile ilgili soruları üzerine “Tabii ki her şey yazılacak, herkes okuyacak, takip edecek. Ama bunlar kendi iç düzenimizi, iç politikamızı etkilemesin, gereksiz şekilde enerjimizi almasın. Çünkü buradaki iddialar, diplomatların merkezlerine yazdıkları kendi değerlendirmeleri. Doğru olanlar da var, yanlış olanlar da var, çok yanlış olanlar da, yakışıksız olanlar da var” dedi.
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ‘3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’ dolayısıyla Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, 2005 yılında engellilere ilişkin çıkarılan yasayı hatırlatan Çelebi, “Yerel yönetimlere yüklenen sorumlulukların yüzde 95’i yerine getirilmedi” dedi. 
Başkan Şahin ise “Engelli vatandaşlarımızın uluslararası standartları yakalaması konusunda üzerimize düşeni yaptık. Belediyelerin, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için fiziki bazı uygulamaları hayata geçirmesi gerekiyor. Problem, uygulamadan kaynaklanmaktadır. Bunların giderilmesi için ilgili kuruluşlara ricada bulunacağım” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, haftalık olağan görüşme kapsamında Başbakanlık Resmî Konutunda bir araya geldi. 
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Kurşunlu beldesinde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, seçimlerde tek başına iktidar olmalarının kendileri için başarı anlamı taşıdığını belirterek “Başarılı olamazsak ‘hadi bize eyvallah’ deriz” dedi.
Bursa’da 3 yerel televizyonun ortak canlı yayınına da katılan Kılıçdaroğlu, “Gelecek yıl yapılacak seçimlerde başarısız olursak, yönetim kadrosu olarak ‘bu işi götüremedik’ diyeceğiz, bunu samimi olarak söylüyorum. ‘Biz çalıştık, dilimiz döndüğünce halka anlattık, çözüm önerileri ürettik, ama ne yapalım olmadı. Beklediğimiz sonucu alamadık’ diyeceğiz. CHP’de rahatlıkla genel başkanlık yapacak partililer var. Bizden sonra gelecek genel başkanın da emrinde çalışırız” dedi.
5- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2010-2011 öğretim yılında yapılacak 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yürütmesinin durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti.
6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM’de WikiLeaks iddialarını gündeme taşıyan muhalefeti eleştirerek, daha hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan, süzmece bir şekilde bir yerlere sızdırıldığı çok net bir şekilde gözüken belgelerden dolayı böyle polemik oluşturmanın hiç kimseye faydası olmadığını söyledi.
7-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, WikiLeaks’te geçen belgelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Ortadoğu’da özellikle bu konunun içinde fazla geçmeyen veya bu gelişmelerin lehinde göründüğü ülke İsrail gibi görünüyor bize. Kime faydası var, kime zararı var bakışıyla baktığımızda biraz da öyle görüyoruz” dedi. 
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, 2011 yılında emlak vergisine tabi değerlerin artırılmayacağını, bina maliyet bedellerinde de artış yapılmayacağını bildirdi. Bakan Şimşek, Bakanlar Kurulunun bu yöndeki yetkisinin kullanılarak, emlak vergisine tabi metrekare birim değerlerin 2011 yılında yükseltilmemesine dönük bir kararname taslağı hazırlanarak, Başbakanlığa gönderildiğini söyledi.
9- Referandumda ‘evet’ oylarının fazla çıktığı Osmaniye’yi ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, referandum sonuçları konusunda Osmaniyelilere yönelik haksız eleştirilerin farkında olduğunu belirterek, “‘Referandumda istenilen sonuçları alamadık’ diye üzülmeyin, sizler üzülmeyiniz ki başkaları sevinmesin” dedi. 
10-RTÜK Başkanı Davut Dursun, BDP’nin “Kürt düşmanlığı yapılıyor, kardeşlik kültürüne zarar veriyor” diyerek şikayet ettiği 4 dizide etnik ayırımcılık yapılmadığını bildirdi. BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman’ın konuyla ilgili soru önergesini cevaplandıran Dursun “Şikayetlerin artması üzerine söz konusu diziler tekrar incelendi. Başvurularda belirtildiği türden bir yaklaşım tespit edilmedi. Dolayısıyla etnik ayırımcılık içeren bir yayından bahsetmek zor” dedi.
11-Türkiye’de belediyelerin Türkçe dışında bir dilde hizmet vermesinin yasaklanmasına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) itiraz etme yolu kapandı. AİHM, Türkçe dışında farklı dillerde belediye hizmeti vermek istedikleri gerekçesiyle Danıştay tarafından görevlerinden alınan Diyarbakır-Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve 18 belediye meclis üyesinin, bu karara itiraz için Strasbourg’da dava açmak için yaptıkları başvuruyu reddetti. Mahkeme, başvuruyu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 34’üncü maddesi temelinde yerel yönetimlerin AİHM’ye başvuru hakkına sahip olmadıkları gerekçesiyle reddettiğini duyurdu.
12-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley yaptığı açıklamada,  WikiLeaks adlı İnternet sitesinde yayımlanan belgelerin Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemediğini söyledi. Türkiye ve ABD’nin NATO’da iki müttefik ve dost ülke olduğunu belirten Crowley, ülkelerle ilişkilerinin ortak ilgi alanları üzerine kurulu olduğunu ve bunun hâlâ geçerliliğini sürdürdüğünü kaydetti.
13-IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn yaptığı açıklamada, bundan sonraki IMF ve Dünya Bankası Başkanlarının Avrupa ve ABD dışındaki yerlerden seçilmeleri gerektiğine işaret etti. Kahn ayrıca, Avrupa’da yaşanan borç krizinin küçümsenmemesi gerektiğini belirterek, “Alınacak kararlarla bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılar çözülecek ve İrlanda ekonomisi hızla rayına oturacak” dedi. 
14-Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nin ortak para birimi Euro'nun krizde olmadığını ve güvenilir bir para birimi olduğunu görmek gerektiğini söyledi.
3 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun gerçekleştirdiği, Türkiye, Suriye, Lübnan, ve Ürdün iş dünyası liderleriyle birlikte hazırlanan “Doğu Akdeniz Dörtlüsü” projesi kapsamında ilgili ülke temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen imza törenindeki konuşmasında, “Sınırlarımız günü gelecek, sadece idari bir sınır haline gelecek. Güvenlik bütün bölgede çok daha iyi olacak. İnsanların, malların, sermayenin dolaşımı çok daha rahat bir şekilde gerçekleşecek. Bunların adımları tek tek atılıyor” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, “İş dünyası olarak hükümetin “barış ve refah alanı Ortadoğu” politikasına güçlü biçimde destek verdiklerini belirterek, “Huzur olmadan zenginlik olmaz” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle parti genel merkezinde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, burada gazetecilerin, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) açığa alınan 3 general hakkında yürütmeyi durdurma kararını iptal etmesiyle ilgili sorusu üzerine, “Bu karar doğrusu bizim de beklentimizdi diyebilirim. Zira idarede durumun ne olduğu bellidir. Farklı yakıştırmalar yapılmasını biz asla doğru bulmuyoruz” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yeni web sayfasının tanıtım toplantısında gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. WikiLeaks’in açıkladığı belgelerle ilgili olarak İsrail’in parmağı olduğu yönünde açıklamalar var. CHP’nin konu ile ilgili görüşleri nelerdir? sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “CHP’nin yaklaşımı şu; belgeleri yalanlayan hiçbir organ yok. İddialar var o belgelerde, bazıları çok ciddi, o iddialara da sorumluluk sahibi kişiler oturup yanıtlarını verirler. Sayın Başbakan’dan da isteğimiz, İsviçre’deki bankalara başvurup herhangi hesabının olup olmadığını belirten yazı alması ve bunu kamuoyu ile paylaşmasıdır” dedi.
4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Antalya’da düzenlenen 18’inci Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, şu anda kurulan sistemin Avrupa topraklarını savunmaya yönelik olduğunu belirterek “Herhangi bir ülkeyi potansiyel tehdit olarak görmemek gerekmektedir. Böyle bir yaklaşımın bölgesel barış ve istikrara olumsuz yönde katkıda bulunacağı aşikardır” dedi.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC-e televizyonunun sorularını yanıtladı. Bakan Şimşek, sıcak paraya seyirci kalınmaması gerektiğini belirterek, “Oturup, Merkez Bankası, BDDK, Hazine, Maliye Bakanlığı ne yapabilir, bakmalıyız. Alınacak tedbirlerle ilgili spesifik yorumlara yapmayacağım.Vergi de dahil olmak üzere başka tedbirler de değerlendirilebilir” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi”nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, toplantının 4 temel başlığından birinin enerji olduğunu belirterek, enerjiyle ilgili yapılabilecek iş birlikleri üzerinde farklı fırsatları oluşturmak adına görüşmeler gerçekleştirileceğini anlattı.
7-İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Başbakan Erdoğan’ı İsrail’de çıkan orman yangınına yangın söndürme uçağı göndermesi üzerine telefonla aradı. Netanyahu görüşmede, “Yardımınızın çok anlamlı olduğunu belirtmeliyim. Şu anda herkes Türk uçaklarının yangını söndürmek için uçtuğunu görüyor. Hükümetimin ve halkımın minnettarlığını sunmak istedim” dedi. 
4 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde çeşitli üniversitelerin rektörleriyle gerçekleştirdiği toplantıdaki konuşmasında, ABD’li diplomatların dedikodu, magazin, iddia ve iftiralardan oluşan gayri ciddi yazışmalarının İnternet yoluyla tüm dünyaya yayıldığını belirterek, “Böyle bir ortamda, meseleyi hiç analiz etmeden, düşünmeden, üzerinde tartışmadan, istişare etmeden hemen ilk çıkan iddia ve iftiralara sarılmak, sığ, çapsız, vizyonsuz ve ufuksuz bir siyasetin göstergesinden başka bir şey olamaz. Olmayan şeyin belgesi olmak ve hukuktaki tabirle müfteri iddiasını ispatlamakla mükelleftir” dedi.  
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğini (İSTESOB) ziyareti sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, WikiLeaks belgelerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında hesabının bulunduğuna ilişkin iddiaların araştırılması gerektiğini belirterek, Başbakan’ın, Türkiye’nin İsviçre Büyükelçisi aracılığıyla bunu yapabileceğini ileri sürdü.
Kılıçdaroğlu ayrıca, partisine katılımlar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversitelere özgürlüğün, Türkiye’ye çağdaşlığın CHP iktidarında getirileceğini ifade ederek, “Başbakan üniversite rektörlerini toplamış. Sanki karşısında askerleri var. Başbakan ‘farklı düşünceler dile getirilebilir’ diyor. Farklı düşünceler dile getirilince akıbetini biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İhracatçı ve İthalatçı İşadamları Derneğinin (İHSAN-DER) İstanbul’da yapılan 3. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Genel Kurul sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, AYİM ve yargıdaki dualizm konusunda yaptığı değerlendirmelerin anlaşılmadığını ifade ederek, “Bundan üzüntü duydum. İki siyasi parti genel başkanının benim sözlerimi iyi tahlil etmesi ve bu konudaki tavırlarını ortaya koyması beklenirdi. Ben mahkemenin hâkimleriyle ilgili bir söz söylemedim. Yargıda iki başlı olmanın, ülkeyi sivil ve asker gibi yönetmenin size faydası var mı? Hangi gelenekten geliyorsunuz? Bunlara da kendileri uygun bir zamanda cevap versin” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sermaye akımlarına ilişkin olarak bugün itibariyle bir adım atmamalarının gerek görmediklerinden kaynaklandığını, ekonomide popülizmin yeri olmadığını belirterek, “Gerek gördüğümüz anda gerekli tedbirleri kuşkusuz alacağız. Yakından takip ettiğimiz bir konudur” dedi.
5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Tarım TV’ye yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki düşüşü yeterli bulmadığını, ithalat kararı ile bugüne kadar tüketici fiyatlarında yüzde 15 civarında bir düşme görüldüğünü belirterek, “Hâlâ üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında bir dengesizlik var. Yani piyasa tam bir dengeye oturmuş değil” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Hatay’da yaptığı açıklamada, partisinin 36 etnik unsuru birleştirmeye talip olduğunu belirterek, “Türkiye’de birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde yaşamak dururken, Türk-Kürt, Sünni-Alevi birbirimize niye düşelim? 2011 yılı, yol ayrımına gelmiş bir ülke için tekrar bir çıkış yılı olabilir” dedi. 
7- Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 76’ncı yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yayımladığı mesajda, “Seçme ve seçilme hakkını 1934’te elde eden kadınların ülkesinde ne yazık ki 60-70 yıl sonra bile ‘Kadının Adı Yok’ diye kitap yazılabiliyor. Ne yazık ki toplumun yarısından çoğunu oluşturan kadınlar en yüksek perdeden seslerini yükseltemiyor. Kadınlar, siyasete ağırlıklarını koymalıdır” ifadelerine yer verdi.
Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf da mesajında, “Büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine eşit katılım ve eşit temsille ulaşabileceğimiz gerçeğinden hareketle, çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmekteyiz” dedi. 
8-İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, WikiLeaks İnternet sitesinde ABD’li diplomatlara ait kriptoların yayımlanmasının uluslararası camiada büyük bir düş kırıklığına neden olduğunu, olayın diplomatların kendi aralarında ve toplumun diğer kesimleriyle kurdukları diyaloglardan kısa dönemde “tedirginlik” yaratacağını, İngiltere’nin de gizli belgelere ilişkin güvenlik sistemlerini gözden geçirmeye başladığını söyledi. 
9- Bahreyn’de düzenlenen “Bölgesel Güvenlik Zirvesi Manama Diyalogu 2010” toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik denince askeri güvenlik, kaba gücün anlaşıldığını ancak bu anlayışın Ortadoğu’ya barışı getirmediğini belirterek, “Gazze’deki bir çocuğun güvenliğine, Tel-Aviv’deki bir çocuğun güvenliği kadar değer vermezsek bölgede barış olmaz. Bölgedeki bütün çocukların aynı güvenlik haklarına sahip olduğunu kabul etmeliyiz” dedi. Bakan Davutoğlu ayrıca, zirve kapsamında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.
5 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) tarafından İstanbul’da düzenlenen 6’ncı İmam-Hatipliler Kurultayı”nda yaptığı konuşmada, “İmam Hatip Lisesi mezunu olmayı hayatım boyunca büyük bir gurur vesilesi olarak yüreğimde taşıdım” dedi.
Programın ardından Sivas’a geçen Başbakan Erdoğan, Nuri Demirağ Havaalanının açılışını gerçekleştirdi. Açılışta yaptığı konuşmada, WikiLeaks belgelerine atıfta bulunarak İsviçre’de banka hesabının bulunduğu iddiasıyla ilgili açıklama isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Başbakan Erdoğan “Sivaslılarının çok güzel deyimiyle ‘akıl elden, fikir emanet’ Bunlar artık aklı, yabancı diplomatlardan almaya başladılar. Kendileri üretmiyor, artık ithal ediyor” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Antalya Merkez Kepez İlçe Kadın Kolları tarafından, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 76’ncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 18 Aralık’taki kurultayda seçimlere blok liste ile gidileceğini, ancak delegelerin önerge vermesi halinde çarşaf listenin olabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Delegeler kabul ederse çarşaf liste olacak. Hukuk neyse onu uygulayacağız. Bizim gizli gündemimiz, hesabımız yok” dedi.
3- Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, yapılan olağanüstü genel kurulda yeniden başkan seçildi.
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası İşbirliği Platformu tarafından düzenlenen “Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi”nin kapanışında yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde çiftli dibe vuruştan söz edildiğini, ancak kendisinin aynı fikirde olmadığını, bu yıl dünya ekonomisinin yüzde 4.5 ile 5 büyüyeceğini, aynı iyileşmeyi her yerde görmeyeceklerini ifade etti. Bakan Şimşek, “Gelecek yıl Maastricht kriterlerini yerine getirmiş 3 Avrupa ülkesinden bir tanesi olacağız” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hatay’ın Belen ilçesinde belediye hizmet binasının açılışı öncesinde halka hitap etti. Bahçeli, “Türkiye’nin en önemli sorununun, beka, varlık, birlik ve kardeşlik meselesi” olduğunu belirtti.
6- Gazeteci-yazar Kemal Bağlum yaşamını yitirdi.
7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Karadağ ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM'nin gündeminde bulunan Türk Ticaret Kanunu ile Borçlar Kanunu tasarılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Ergün, ''Anlaşılan o ki bir an evvel bu kanun tasarılarını Meclisten çıkaralım düşüncesi ağırlık kazınıyor'' dedi.
Bakan Ergün, 2B arazilerinin satışına ilişkin sorular üzerine de, söz konusu kanun tasarısının orman arazilerinin satışını kapsamadığını, aksine orman vasfını kaybetmiş, üzerinde köyler, kasabalar kurulmuş ve bir daha da orman vasfı kazandırılması mümkün olmayan arazilere ilişkin düzenlemeyi içerdiğini belirtti.
8- BM Komisyonundaki İsrailli temsilci Yosef Ciechanover ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, İsviçre’nin Cenevre kentinde görüştü.
9- Amerika ile Güney Kore, serbest ticaret anlaşması imzaladı.
6 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Filistin Ulusal Yönetimi Lideri Mahmud Abbas ile Çankaya Köşkünde görüştü. Cumhurbaşkanı Gül düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistinlilerin kendi bağımsız devletlerini kurmalarının çok önemli olduğunu, bu kapsamda Eylül ayında başlayan görüşmeleri desteklediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül sorular üzerine, Türkiye ile İsrail arasında Cenevre’de yapılan görüşmelerin “Teknik seviyede” olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin beklentileri gayet açık ve sarihtir” dedi.
Abbas ise barış sürecindeki görüşmelerin tekrar başlaması ve İsrail’in yeni yerleşim birimlerinin inşasını durdurması konusunda herhangi bir gelişme olmadığını belirterek, “Bizim adımlarımızın başında Filistin Devleti’nin tanınması konusu olacak. Biliyorsunuz Arjantin ve Brezilya, Filistin’i tanımıştır. Biz diğer devletlerden de bizi tanımalarını isteyeceğiz” dedi.
2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek kurul sonrası düzenlediği basın toplantısında, Türkiye sanayi stratejisi ve eylem planı üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Çiçek basın mensuplarının soruları üzerine, üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen eylemlere güvenlik güçlerinin müdahalesi konusunda, “Bir ülkede insanların teker teker ve grup halinde talepleri, protestoları olabilir. Türkiye hukuk devletidir ve neyin nasıl yapılacağı ile ilgili kurallar vardır. Keşke başkalarının özgürlüklerini sıkıntıya sokacak, huzur bozacak mekanlarda değil, devletin belirlediği mekanlarda usulüne uygun yapılsa bu sıkıntıların hiçbiri yaşanmaz” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Finlandiya'nın bağımsızlığının 93. yıl dönümü dolayısıyla bu ülkenin Ankara Büyükelçisi Kirsti Eskelinen'in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda büyükelçilerle bir araya geldi. Bakan Bağış, basın mensuplarının üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen eylemlere güvenlik güçlerinin müdahalesi konusundaki soruları üzerine, yumurta atma gibi bir özgürlük olmadığını belirterek, “İfade özgürlüğü hepimizin özgürlüğü, küfretme özgürlüğünü ben AB standardı olarak bilmiyorum. Ülkenin güvenliği için canlarını riske atmış polislerimize sopalarla, yumurtalarla saldırmak herhangi bir özgürlüğün içinde yer almıyor” dedi. 
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Turizm Çevre ve Kent Gazetecileri Derneği üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, bazı enerji santrallerine gereksiz karşı çıkışlarda bulunulduğunu belirterek, “Yatırımcı da doğalgaza dönüyor, bu tepkiler tehdit gibi” dedi. 
5- Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Sabah gazetesinde yayımlanan mülakatında, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle yeni bir düzenlemeye gidildiğini, hazırlanan taslak metinde Almanya’daki sistemin transferinin öngörüldüğünü belirterek, “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) dijital matbaaya geçecek, kişiye özel çipli¬hologramlı sınav kağıtları basılacak” dedi.
6- Resmi bir ziyaret kapsamında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Manmohan Singh ile görüştü. İki ülke arasında 15 milyar euroyu bulan ikili anlaşmaların imzalandığı açıklandı.
7- BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu 5+1 Grubu temsilcileri ile İranlı yetkililer İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelerek, İran’ın nükleer yakıt üretim sürecine ilişkin müzakereler başlattı.
İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki resmi ziyarette bulunduğu Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaptığı açıklamada, müzakerelere katılan ülkelerin çözüm yolunda politika izleyebileceklerine inandığını bildirdi.
8- Brüksel’de yapılan AB Maliye Bakanları Zirvesi’nde 2011 yılı bütçesi üzerinde uzlaşma sağlanamadığı açıklandı. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya’da Euro karşıtı politikaların ciddi şekilde güçlendiği uyarısında bulundu.
9- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ekonominin alınan tedbirlere cevap vermemesi veya işsizliğin çok yüksek seyretmesi durumunda FED’in 600 milyar dolarlık tahvil alım programını artırabileceklerini duyurdu. 
7 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’ye Türkiye ve Pakistan arasındaki dostça ilişkilere yaptığı katkıdan dolayı Cumhuriyet Nişanı takdim etti. Cumhurbaşkanı Gül törende yaptığı konuşmada, Gilani’nin, dünyanın fevkalade önemli coğrafyasında son derece zor şartlar altında örnek bir liderlik ve devlet adamlığı sergilediğini söyledi. Gilani de yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Nişanı’nı almaktan büyük onur duyduğunu ifade ederek, “Bu nişanı almak hem şahsi anılarım arasında özel yer teşkil edecek hem de iki ülke halkları arasında eşi benzeri olmayan ilişkileri temsil edecek” dedi. 
Gilani daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la baş başa görüştü. Görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, İsrail’de bir gazetenin İsrail’in özür dilemeyi kabul ettiğini yazdığı hatırlatılarak “İsrail’in özrünün devletten devlete olmayacağı da belirtiliyor. Bu yeterli olur mu” sorusu üzerine “Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nden özür dilenmesi söz konusudur. Bir diğeri de tazminat konusudur. Bu konularla ilgili adım atılmadığı sürece kimse normalleşmeyi beklemesin” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, politika üretemediği için ABD’li diplomatların yazışmalarından medet umar hale geldiğini ifade ederek, “İşi gücü bırakıyor, yabancı diplomatların iddialarına borazanlık yapıyor. WikiLeaks’a inanıp, İsviçre’deki 8 banka hesabının peşine düştü. CHP, madem değişiyor oldu olacak, ismini de değiştirip WikiCHP yapsın” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle buluşmasını protesto eden, kimseyi dövmeyen, taş atmayan, sadece yürüyüş yaparak seslerini duyurmak isteyen  gençlere, polisin biber gazı, cop ve tekmelerle saldırdığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Eksik olan tank, top ve tüfek. Onlar da olsa zaten tam savaş ilan  edilecek'' dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Meclis Genel Kurulunda kendisine yöneltilen soru önergelerini cevaplandırdı.
Başbakan Yardımcısı Arınç, WikiLeaks’te yayımlanan ABD’li diplomatların kendisine dönük ithamlarına tepki göstererek, “Bu yazılan, çizilenlerin bizi Amerikan uşağı olmakla suçlayanlar için büyük bir şamar olduğu kanaatindeyim. 1 Mart tezkeresindeki tavrım dolayısıyla zamanın büyükelçisinin ‘bütün fitne bu adamdan çıkıyor’ sözlerini şeref madalyası olarak taşıyorum” dedi.
5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Kanada İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, serbest ticaret anlaşması yapmakta gecikilen her günün, Kanada ve Türkiye’nin aleyhine işlediğini belirterek, “Her iki ülke, ticari ilişkilerini mutlaka geliştirmek zorunda. Türkiye önümüzdeki 10 yılda enerji alanında 110 milyar dolar yatırım yapacak. Kanadalı firmalar da gelsin, Türkiye’nin ikinci nükleer tesisi için görüşmeleri yapsın” dedi. 
Toplantıya Kanada Ticaret Bakanı Peter Van Loan da katıldı.
6-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Antalya’da düzenlenen 2’nci Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, terörün çözümü için samimiyet sabır ve sebat gerektiğini belirterek, “Küreselleşmenin bu kadar hızlandığı bir dünyada, ‘bana dokunmayan terör bin yaşasın’ gibi bir yaklaşım son derece tehlikelidir. Terör konusunda çok etkin bir uluslararası iş birliği gerekmektedir” dedi. 
7- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “P 5+1” (BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Almanya) ülkeleri adına İran’la nükleer müzakerelere katılan AB Dışİlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Cenevre’de İran ile 5+1 arasında gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu bir atmosferde seyrettiğini, Türkiye’nin sürece katkılarının takdir edildiğini belirttiği, Bakan Davutoğlu’nun da görüşmelerin yapıcı bir çerçevede başlamasından memnuniyet duyulduğunu, Türkiye’nin küresel ve bölgesel barışa katkıda bulunmayı sürdüreceğini söylediği bildirildi.
8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen 9’ncu Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, kamu alımlarında yerli üretimin tercih edilmesinde, gerekirse yeni yasal düzenlemeler yapmak için Kamu İhale Kanunu’nda değişiklikler yapacaklarını söyledi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise sanayinin ülke ekonomilerindeki önemine dikkat çekerek, “Sırtını sadece hizmet sektörlerine yaslayan ülkeler alabora olurken, üretim gücünü diri tutan Almanya, Hindistan ve Çin gibi ülkeler ayakta kaldılar. Üretim demek, sanayi demek. Sanayi olmadan istihdamı, geliri, zenginleşmeyi arzu ettiğimiz seviyelere yükseltmemiz mümkün değildir” dedi.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük de yaptığı konuşmada, krizi tedavi için uygulanan politikaların yan etkiler doğurabildiğini kaydederek “Tüm bunlar, küresel ekonominin gündemine, kur savaşları, yüksek enflasyon ve korumacı politikalara dönüş gibi başlıkları taşıyor” dedi.
9- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İklim Değişikliği 16’ncı Taraflar Konferansı’na katılmak üzere Meksika’ya hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, hidroelektrik santraller (HES) konusunda halkın yanlış yönlendirildiğini belirterek, “Halkı yönlendirenler, ‘dereler kuruyacak’ diyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz sadece suyun gücünden istifade edeceğiz” dedi. HES’lerin çevreye zarar verip vermediği konusundaki bir soru üzerine de Bakan Eroğlu, “Kesinlikle çevreye hiçbir zarar vermiyor. Orada yol inşaatlarının verdiği tahribat, bir hidroelektrik santralinin yapımının verdiği zararın belki yüzlerce katı” dedi.
10-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dışarıda haktan, hukuktan, adaletten, insanlıktan bahseden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın içeride totaliter bir siyasetçi görüntüsü çizdiğini belirterek, “coplanan, yerlerde sürüklenen öğrencilere, işçilere” sert müdahaleler yapılmasının demokrasi anlayışıyla bağdaşmadığını söyledi. 
Başbakan Erdoğan’ın İsrail’in Hayfa kentinde çıkan orman yangını için uçak göndermesine de dikkat çeken Bahçeli, “İsrail’i lanetleyen, elinde kan olduğunu söyleyen, öldürmeyi, cinayeti iyi bildiklerini ifade eden, İsrail’e bedel ödetmekten bahsedip uçak göndererek ölüm döşeğindeki ilişkilere can simidi atan da Başbakan olmuştur. Bunu da insani ve İslami açıdan gerekçelendirmeye çalışan Başbakan’ın bu sözleri öteki yüzünü gizlemeye yetmeyecektir” dedi.
11- BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul’da demokratik hak talebinde bulunan öğrencilerin polis tarafından “linç edilircesine” dövülmesinin “diktatoryal” zihniyetin yansıması olduğunu belirterek, uygulanan şiddetin tam bir “faşizm örneği” olduğunu ileri sürdü.
12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Meclis’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kurulan İkinci Meclis Araştırma Komisyonunun ya yeni baştan kurulmasını ya da mevzuat uygunsa süresinin uzatılmasını istediklerini ifade etti.
13- Merkez Bankası tarafından yılda iki kez yayımlanan ‘Finansal İstikrar Raporu’nun ikinci sayısı yayımlandı. Raporda, önümüzdeki dönemde, kısa ve uzun vadeli sermaye akımlarının ve cari işlemler açığının seyri, finansal istikrar açısından daha yakından takip edilmesi gereken göstergeler olduğu belirtilerek, bu göstergelerin dikkatle izlenerek makro-finansal riskleri azaltıcı önlemlerin zamanında ve etkili bir şekilde alınmasının önem taşıdığı ifade edildi.
14- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Görüş Dergisi’nin Aralık sayısında yayımlanan makalesinde, dalgalı kur politikasının, dengeli kurun oluşabilmesi için ideal politika tercihi olduğunu söyledi. Bazı piyasalarda olduğu gibi bu piyasanın da aksayabileceğini ifade eden Boyner, “Ancak bu durum sıklıkla karşılaşılan ve merkez bankaları tarafından müdahalelerle aşılabilen bir problemdir. Bu sürecin başarısı için de Merkez Bankası yönetimi özerk olmalı” dedi.
15- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’da görevli yabancı misyon temsilcileri ile ihracatçıların bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, AB’ye tam üyelik tarihinin bir an önce ilan edilmesini beklediklerini, aksi halde ucu açık bir müzakere sürecinin ciddi rahatsızlıklar yaratacağını ifade ederek, “Her iki taraf büyük kazanımlar sağlayacak. Öyle ya da böyle bu yoldan dönülmeyecek. Biz üyelik sürecinde muhtelif tam üyelik tarihinin bir an önce belirlenmesini istiyoruz” dedi.
16- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kopenhag'daki temasları çerçevesinde Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ile bir araya geldi. Bakan Bağış, görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Terör örgütünün yayın organı Roj TV ile ilgili sürece ilişkin soruya karşılık Bakan Bağış, yıllar sonraki çabaların sonunda Danimarka'nın Roj TV ile ilgili bir soruşturma başlattığını hatırlatarak, Danimarkalı yetkililerin Türkiye'de incelemelerde bulunduklarını, bazı şahit ve mağdurlarla görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
17- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 7’nci Dünya Hızlı Tren Kongresi’nin açılışına katıldı. Hızlı tren hatlarının Türk demiryolu makamlarının önceliği olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, Çin ile iş birliği yaparak ülkenin doğusundan batısına uzanan yeni hızlı tren hatları inşa etmeyi planladıklarını söyledi. Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak hatlardan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin 24 Temmuz 2008’de başladığını ve 2012’de bitirilmesinin planlandığını anlatan Bakan Yıldırım, bu projenin sadece bir demiryolu projesi olmadığını, aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nu canlandıracağını, ekonomik, toplumsal ve kültürel ilişki projelerini yoğunlaştıracağını söyledi. Bakan Yıldırım, Çin Demiryolu Bakanı Liu Cicun ile de görüştü.
18- ABD Dışişleri Bakanlığına ait gizli belgeleri yayımlayan WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Avustralyalı Julian Assange İngiltere’de tutuklandı.
 8 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Polonya Başbakanı Donald Tusk’la görüşmesinin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde düzenlenen “Türkiye’de Anayasa” konulu konferansa katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yönelik öğrencilerin yaptığı yumurtalı protestoyla ilgili bir soru üzerine, “İstanbul’daki tuzak neyse Siyasal Bilgiler Fakültesindeki olay da aynıdır. Bunların hangi yapının mensubu olduklarını bizler tahmin ediyoruz. Fakat tüm bu gelişmeler, ülkede daha ileri bir demokrasiyi hazmedemeyenlerin, daha ileri bir özgürlük standardını hazmedemeyenlerin tavrıdır” dedi. Başbakan Erdoğan, yumurtalı, molotoflu, sopalı eylemler olduğu sürece polisin gerekli tavrı ortaya koyacağını belirtti.
2-İzmir’de temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğrencilerin TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya yönelik yumurtalı protestosuyla ilgili görüşünün sorulması üzerine “Doğrusunu isterseniz çok şık görmedim. Ama öğrenciler demokratik yollarla protesto edebilirler, bunu da saygıyla karşılamak gerekir” dedi.
Partisine katılımlar sebebiyle Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezinde düzenlenen törene de katılan Kılıçdaroğlu, “Güçlerimizi birleştireceğiz, bölünmeyeceğiz, fabrikada çalışan işçi de, Kemeraltı’ndaki esnaf da, Hakkari’deki esnaf da artık CHP çatısı altına gelsin” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara’da düzenlenen 55. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada, yatırım teşvik sistemi sayesinde projelerde ciddi artışlar olduğunu belirterek, 25 proje kapsamında 14 milyar dolar yatırım yapılacağını ifade etti. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Yatırım teşvikleri sayesinde proje sayısında yüzde 43, sabit yatırım tutarında yüzde 94, istihdamda da yüzde 53 artış var. Biz bir kriz yılında eğer bunu sağladıysak demek ki teşviklerle ilgili fena bir noktada değiliz” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, yeni Ticaret ve Borçlar Kanunu’nun çıkmasıyla, siyasette sağlanan mutabakatın, iş dünyasına büyük moral verdiğini, anlaşma sağlanan bu iki önemli kanunun yasalaşmasına öncelik verilmesini beklediklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu ayrıca, kamuya olan borçların, kriz döneminde şirketler ve vatandaşlar açısından önemli bir yüke dönüştüğünü, 2009 başından itibaren gerekliliğini vurguladıkları bu konunun çözüme kavuşacak olmasından dolayı teşekkür ettiklerini ifade etti.
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Peter Van Loan’ın ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mayıs 2008’de 12 milyar doları aşan ihracatın Aralık ayında da bu rakamı geçerek rekor kıracağını söyledi. İhracatın, üretim endeksi ve kapasite kullanım oranlarının göstergeleri, öncüsü olduğunu, her ay açıklanan ihracat verilerinin, sanayi üretimindeki artışın da habercisi olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan, Türkiye’nin yıllık ihracatının, 7 Aralık akşamı itibariyle 105 milyar dolara ulaştığını belirterek, “Geri kalan 20 gün içinde yapılacak ihracat ile Orta Vadeli Plan’da öngörülen
111.7 milyar dolarlık hedefi rahat aşacağımız görülüyor” dedi. 
5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Beyaz Bayrak Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, düz liselerin kaldırılmasına yönelik tartışmalara açıklık getirerek, “İngilizce öğretmeni sayısını artırıyoruz. Yapmak istediğimiz 2014 yılına kadar tüm liseleri Anadolu lisesine dönüştürmektir” dedi. Sadece fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri için sınav yapılacağını belirten Bakan Çubukçu, “Böylece dershaneye gitmenin önü de kesilecek” dedi.
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 3. Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de artık montaj üretimi bırakıp tamamen kendi markasıyla yüzde yüz yerli otomobil üretmenin zamanının geldiğini belirterek, “Bunu gerçekleştirmeliyiz. Biz hükümet olarak Devrim ve Anadol’daki gibi bir sabotaja izin vermeyiz” dedi. Bakan Ergün, elektrikli araçların tüketimini yaygınlaştırmak için, özellikle kamu alımlarında bu araçlara ağırlık vermeyi planladıklarını da kaydetti.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka’yı makamında kabul ederek bir süre görüştü. Bakan Yıldız görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından son grubu gerçekleştirilen elektrik dağıtım ihalelerinde ortaya çıkan rakamlardaki yüksek fiyatın tüketiciye yansıyacağına dair bir done olmadığını belirterek, “Piyasada ÖİB’nin koyduğu şartların haricinde yeni bir şartın oluşması söz konusu değil. Yani EPDK’nın da bu şartları değiştirmeyle alakalı bir talebi, çalışması yok” dedi.
6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 yılı Ekim ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de, sanayi üretimi ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8, bir önceki aya göre ise yüzde 13,4 oranında arttı.
7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Active Academy tarafından İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Finans Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, varlık fîyatlarında bir şişkinlik görmediğini ifade ederek, bugün itibariyle emlak piyasasında herhangi bir balonun söz konusu olmadığını bildirdi. Yılmaz, gelişmiş ülkelerde kısa vadeli faiz oranlarının uzun süre düşük seviyelerde kalacağına yönelik beklentileri, ülkelerin büyümeleriyle ve artan risk iştahına bağlı olduğunu vurguladı.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ise konutta balon bulunmadığını, varlık fîyatlarının asıl bundan sonra olması gereken yere çıkabileceğini söyledi. 
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, zirvede bir soru üzerine, vade uyumsuzluğunun en önem verdikleri konulardan birisi olduğunu belirtti. Bilgin, gerekirse açıklamış oldukları formülasyonda oynama yaparak TL cinsi tahvil ihraçlarını daha da genişleteceklerini söyledi. Bankalar Birliği Başkanı ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de, Türk ekonomisinin riskinin azaldığını, daha rahat borçlandığını, CDS’lerinin düştüğünü ancak kredi notunun hala yeterince yüksek olmadığını kaydetti.
Öte yandan IMF Türkiye Temsilcisi Mark White Lewis CNBC-e’nin sorularını yanıtladı. Türk inşaat sektöründe balon endişesi taşıdıkları yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirten Lewis, sıcak paraya da değinerek, gelişmekte olan ülkelerde sıcak para girişinin riskli olduğunu söyledi. 
8- Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Dış Ekonomik İlişkileri Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ülkesine yabancı yatırımları çekmek istediklerini belirterek, “Özellikle vize açısından bütün Türk vatandaşları Amerika, İngiltere ve Shengen vizesi varsa 30 gün ülkemizde kalabilir. İş adamlarının ziyareti için vize kaldırılacak. Ülkemize yatırıma gelmenizi istiyoruz. Ortak yatırımlar yapalım, iki taraf için de kazan kazan anlayışıyla çalışalım istiyorum” dedi.
9- Danimarka’daki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Danimarka Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü tarafından Kopenhag’da düzenlenen Türkiye-AB ilişkileri konulu konferansta yaptığı konuşmada, imtiyazlı ortaklık önerisini bir hakaret olarak gördüklerini söyleyerek, “Bütün AB mevzuatını inceledik. Ancak böyle bir seçeneğe rastlamadık” dedi.
İçişleri Bakanı Bertel Haarder ve Danimarka Parlamentosunun AB İşleri ve Dışİlişkiler komiteleri ile de görüşen Bakan Bağış, gazetecilere yaptığı açıklamada, AB zirvelerine Türkiye’nin katılımı ve vize konusunda Türkiye’nin taleplerini dile getirdiklerini söyledi. Bakan Bağış, bu iki konuya ek olarak terörle mücadelede daha fazla iş birliği, Kıbrıs konusunda adil bir çözüm ve müzakerelerde adil bir yaklaşım sergilenmesini beklediklerini kaydetti.
10-Bangladeş’in başkenti Dakka’nın doğusundaki Narsingdi tren istasyonunda, iki trenin çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 19 kişi öldü.
11-Şili’nin başkenti Santiago’da bir cezaevinde çıkan yangında, 81 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı bildirildi.
9 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni kurulan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Sürmen’i, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Muammer Yaylalı’yı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hamit Okur’u, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Galip Akhan’ı, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Musa Hakan Asyalı’yı, Konya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Muzaffer Şeker’i, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Metin Doğan’ı atadı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) 25. Yıl Konferansı’nda yaptığı konuşmada, İMKB’nin, Türkiye ekonomisine kazandırdığı canlılığın, ekonominin dışa açılmasına yaptığı katkının yanı sıra sosyal faaliyetler ve özellikle de eğitim yatırımları ile çok farklı bir hizmeti ifa ettiğini söyledi. 
Başbakan Erdoğan, konuşmasında son günlerde yaşanan öğrenci olaylarına da değinerek “Son dönemdeki birçok olay ve bunlara karışan tipler, özellikle siyasi partilerin liderleri tarafından gruplarına taşınması ve illegal örgütler içerisinde yer alan bu tiplerle bir şeyler toplamaya gayret etmek, hiçbir zaman hiçbir siyasi çalışmaya prim yaptırmaz, tam aksine kaybettirir” dedi.
Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray da konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllardaki siyasi istikrar ve ekonomisiyle dünyada çok daha fazla söz sahibi olduğunu söyledi. Akgiray, Türkiye’nin risk primi ve notunun birbirini tutmadığını belirterek “Avrupa ülkelerinin ödediği faizin neredeyse üçte birine borçlanabiliyoruz” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenciler tarafından yumurta atılmasına ilişkin soru üzerine, “Bugün yumurta atan, yarın taş atar” dedi. Hükümetin tutumunu da eleştiren Kılıçdaroğlu “Eğer siz üniversite rektörüne, üniversite hocalarına ‘öğrenciler böyle yaptı, siz de istifa edin’ derseniz,
o zaman orayı üniversite olarak değil, ilkokul olarak düşünmek lazım. O da doğru değil. Üniversiteler her türlü düşüncenin özgürce dile getirildiği kurumlardır. Ancak öğrenciler şiddete başvurmadan düşüncelerini dile getirebilmeliler” dedi.
4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneğince bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “AMPD Perakende Zirvesi”nin açılışında “Bizim gerçek performansımız, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girdiğimiz ve ihracatımız 500 milyar doları aştığında görülecek” dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında, Bakan Çağlayan’ın söylediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefine, bütün dünyaya satış yapan firmaları büyüterek ulaşacaklarını söyledi. 
5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu hayırsever iş adamlarının desteğiyle yaptırılan öğrenci pansiyonu ve okulların açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Erzurum’da “Gençlerimizin, demokratik ortamda ifade özgürlüğünü engelleyecek şekilde, saldırıya dönüşecek şekilde tutum almalarını doğru bulmuyorum. Dolayısıyla saldırı şeklinde cereyan eden bir olayı demokratik bir tepki olarak nitelendirmem. Bağırıp çağırabilirler. Protesto başka bir şeydir, saldırı başka bir şeydir” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bahçeli, öğrencilerin ülke ve kendilerine ilişkin sorunlarını yasalar içerisinde eylemlerle anlatmaları gerektiğini belirterek, öğrencilerin siyasetten uzak kalamayacağını, sosyal olaylara karşı yorumlarını dışlamanın da bir anlamı olmayacağını, bu nedenle başta siyasi iktidar olmak üzere, üniversitelerin, vali ve emniyet yetkililerinin olaylara geçmişteki birikimler ışığında yaklaşmaları gerektiğini kaydetti.
Bahçeli, WikiLeaks belgeleri konusunda hükümete destek veren bir yaklaşım sergilediğine işaret edilmesi üzerine ise Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin tutulduğu resmi tutanakların kamuoyuna açıklanması hâlinde değerlendirme haklarının doğabileceğini belirterek, aksi takdirde bir takım doğru-yanlış bilgilerle Türkiye’de bunu iktidara karşı bir siyasi malzeme olarak kullanmanın ‘’basit bir siyaset’’ olacağını söyledi.
7-İstiklal Marşı’nın kamulaştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, hiçbir gerçek ya da tüzel kişi, kurum, kuruluş veya birlik tarafından İstiklal Marşı’nın çoğaltılması, yayılması, temsili ve işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletimi karşılığında bedel talep edilemeyecek. Kararın hükümlerini, Kültür ve Turizm Bakanı yürütecek.
8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesindeki öğrenci protestosuyla ilgili, “Başkasının konuşma özgürlüğünü engelleyerek, özgürlükten söz edemezsiniz. Türkiye, bu ve benzeri filmleri geçmişte çok gördü. Umarım herkes geçmişten, 70’li yıllardan ders alır ve gençler kimseye alet olmaz” dedi.
9- Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’in de aralarında bulunduğu 6 kişiye “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla toplam 5 yıl 8 ay hapis cezası verildi.
10-Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Danimarka ziyaretinin son gününde Osterbro Uluslararası Okulu’nu gezerek, okul yöneticilerinden eğitim sistemi hakkında bilgi aldı.
11-Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının sürmesi hâlinde İsrail ile müzakere yapmayacaklarını belirterek “İstişarelerin sonucu ne olursa olsun, yerleşim birimi inşaatları sürdüğü müddetçe müzakereleri kabul etmeyeceğiz” dedi.
12-Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Almanya'nın Freiburg kentinde, AB zirve hazırlıklarını görüştükten sonra ortak basın açıklaması yaparak, AB ortak devlet tahvillerine karşı olduklarını, ekonomi politikalarının birbirleri ile daha yoğun şekilde irtibatlı hale getirilmesini ise desteklediklerini bildirdiler.
10 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen Genişletilmişİl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, WikiLeaks belgeleri konusunda muhalefetin tutumunu eleştirerek, “Baktılar ki WikiLeaks belgeleri, Ergenekon'la benzer bir işi yapıyor, aynı vazifeyi görüyor, sorgusuz, sualsiz WikiLeaks belgelerine sarıldılar. İftirayı dahi kendileri üretemiyorlar, yabancı diplomatlardan ödünç alıyorlar” 
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, “Eğer bir parti ‘ben ne yaparsam yaparım bunlar bana yine oy verirler’ diyorsa sizin sorunlarınız çözülmez. Çözüm istiyorsanız çözümü üretecek partileri en azından denemeniz lazım” dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Alman Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’yi Avrupa ve OECD ülkeleri arasında ön sıralarda tutan büyüme hızının tesadüf olmadığını belirterek “Yaşanan büyüme, hükümetimizin bilinçli politikalarının ürünüdür” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, yumurtalı protesto eylemlerinin hatırlatılması üzerine, “Sizin protesto hakkınız var, ötekinin de toplantı yapma, konuşma yapma hakkı var. Siz bir hakkı kullanırken başkasının hakkını engelliyorsanız, bu doğru olmaz. Aksi takdirde bu işin istismarını yapmış olursunuz” dedi.
5- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anadolu Üniversitesi ve Türkiye Adalet Akademisinin düzenlediği “AİHM ve Türkiye” konulu uluslararası sempozyumda yaptığı açış konuşmasında, “Yargımızdaki iş yükü, zamanaşımındaki olumsuz sonuçlar gerçekten üzüntü verici hale gelmiştir” dedi.
6- Devlet Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Türkiye son 8 yılda demokrasi ve insan hakları bağlamında her türlü engellemelere rağmen maksimum düzeyde üzerine düşen sorumluluğu gerçekleştirmiştir” dedi.
7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokraside Avrupa, kalkınmada Çin standartlarını yakalayacak seviyede olduğunu belirtti. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin AB hedefinden vazgeçmediğini belirterek, “Türkiye Avrupa’nın parçasıdır ama nesnesi değildir” dedi.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hürriyet Gazetesi Ankara Bürosuna yaptığı ziyarette, “Cumhuriyet tarihinin şimdiye kadar gelinmemiş bir noktasındayız. 12 Eylül’de isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin eski isimlerine kavuşması önemli” dedi.
9- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Afyonkarahisar’da düzenlenen, “Dini Meseleler İstişare Toplantısı 3”ün açılışında yaptığı konuşmada, “İslam, insan hakkı ihlalini en büyük günahlardan kabul etmiştir. Kadına karşı şiddet, aile içi şiddet bütün insanlığı suçlu duruma sokan hallerdendir” dedi.
10-TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında yaptığı konuşmada, yaşanan öğrenci olaylarına değinerek, “Unutmayalım ki gençlik, muhalefet demektir. Genç işsizliği ortada. Gençlerin eğitimle ilgili kaygıları yeterince cevaplanmıyor” şeklinde konuştu.
11-2010 Nobel Barış Ödülü Töreni, Norveç’in başkenti Oslo’da yapıldı. Ödüle layık görülen Çinli insan hakları savunucusu Liu Şiaobo cezaevinde olduğu için törene katılamadı.
11 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adana’da Çukurova Üniversitesinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül basın mensuplarının üniversitelerdeki son öğrenci eylemlerine ilişkin soruları üzerine, “Üniversiteler aynı zamanda serbest ve özgür düşüncenin dile getirildiği mekanlardır. Üniversiteyi üniversite yapan da bu özgür düşünce ve tartışma ortamıdır. Bunlar olurken bunları engelleyici bir tutum içine girilmemelidir” dedi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mardin’de incelemelerde bulundu ve yapımı tamamlanan tesislerin açılışlarını yaptı. Başbakan Erdoğan halka hitaben konuşmasında, bölgenin sorunlarına el attıkça Doğu’da terör, Batı’da ise çete ve mafyanın baskısıyla karşılaştıklarını belirterek, “Bize, sorunları çözmeyin, Türkiye’yi kalkındırmayın, demokrasinin standartlarını yükseltmeyin dediler. Burada iş makinelerini yaktılar, mühendisleri kaçırdılar, sabotaj yaptılar, istikrarı, huzuru hedef aldılar. Öbür tarafta hukuku zorlayarak üzerimize geldiler, çirkin kampanyalarla, kirli senaryolarla bizi engellemek istediler” dedi.  
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski GenelSekreter Önder Sav ile TBMM’de yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini, referandumda oy kullanamamasına yönelik eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nde Kemal Kılıçdaroğlu yaşamıyor diye bir belge almışlar. Kararın gereğini yapmışlar. Bir Başbakana düşen görev de anamuhalefet partisinin liderinin oy kullanmaması için tezgahı hazırlayan kamu görevlilerini tespit etmektir. Bu ayıp, iktidara ait bir ayıptır” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İzmir’de Basın-Yayın ve Gazeteciler Hatıra Ormanı Anıtı’nın açılışı sırasında yaptığı açıklamada, BYEGM’nin Türkiye genelinde 8 ilde basın yayın ormanı oluşturduğunu, bu sayede gazetecilerin de artık birer dikili ağaçları olacağını, Genel Müdürlüğün ayrıca, yerel basın mensuplarını Türkiye’nin muhtelif kentlerine götürme planı bulunduğunu belirterek, “Fikirlerini karşılıklı konuşmak üzere bir kampanya olacak” dedi. 
5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 24’üncü Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Konfederasyon Başkanı Tuğrul Kutadgobilik yaptığı konuşmada, istihdam artışının büyük bölümünün sanal olduğunu, artışın daha çok kayıt ve tarım ağırlıklı olduğunu, sıcak paranın kontrol altına alınması ve dövizdeki ucuzlama seyrinin durdurulması gerektiğini söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kurul’daki konuşmasında, genellikle ihracatın konuşulduğunu oysa ithalata da dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “İlke olarak yapılan her şey yanlıştır gibi bir düşünce içinde değilim. Ancak ithalata dayalı büyümenin yarattığı bazı sorunlar bulunuyor” dedi.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise, yeni teşvik sisteminin yıl sonuna kadar açıklanacağını, yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürün ve ihracat yapısının Türkiye’nin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise, Bakanlık olarak kayıt dışılıkla mücadeleyi ciddi şekilde ele aldıklarını ifade ederek, “Bu konuda bir kültür oluşturulması gerekir. Bu sadece bir bakanlığın üstesinden geleceği bir mesele değil” dedi.
6- ABD’de San Francisco Federal Temyiz Mahkemesi, geçen yıl aldığı kararı bozarak 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan göç nedeniyle olaylarda yaşamını yitirenlerin yakınlarının tazminat amacıyla sigorta şirketlerine dava açabileceğine hükmetti. 
7- Meksika’nın Cancun kentinde yapılan Dünya İklim Konferansı’nda, iklim değişikliği ile mücadele için “Yeşil İklim Fonu”nun kurulması kararlaştırıldı. Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa, iki haftalık görüşmelerin ardından delegelere yönelik yaptığı konuşmada, bunun, iklim değişikliği konusunda yeni bir uluslararası işbirliği dönemi olduğunu söyledi.
8- Afganistan’ın çeşitli kentlerinde meydana gelen patlamalarda, 15 sivilin öldüğü açıklandı.
12 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt’te Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 12 Eylül tarihinde yapılan halk oylamasında yüzde 95’i aşkın oy oranıyla ‘evet’ dedikleri için Siirtlilere teşekkür etti. Siirt’te 32 farklı tesisin ve yatırımın açılışını gerçekleştirdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Artık üreten, ürettiğini satan, istihdamını, yatırımlarını artıran, GAP ve DAP ile dünyanın tarım konusunda önemli şehirlerinden biri olmaya hazırlanan bir Siirt var” dedi.
2- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın dün Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradığı belirtilerek, WikiLeaks aracılığıyla sızmış bulunan diplomatik telgraflar hakkında görüşlerini paylaştığı ifade edildi.
Açıklamaya göre, Obama, telgraflardaki bazı yorumların mevcut ABD yönetim  ve diplomatik ekibin görüşlerini yansıtmadığına işaret ederek, ''Bilmenizi  isterim ki, ABD-Türkiye ortaklığı dünyadaki en önemli ilişkilerden bir tanesidir. Kökü tarihimizdedir. Gelecek için büyük umutlar taşımaktadır. Ben şahsen de dostluğumuza ve aramızdaki samimi diyaloğa büyük değer veriyorum. Bunun (WikiLeaks) yol açtığı zorluklardan dolayı üzüntü duyuyoruz'' dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 18’inci Yoksullarla Dayanışma Haftası dolayısıyla, Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı (YOYAV) tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Anayasada yazsın ya da yazmasın, çağdaş devletin en önemli görevi sosyal devlet olmaktır, kendi insanının sıkıntılı gününde ona yardım etmektir. Biz bunları kurumsallaştırdık” dedi.
4- Hükümetin Alevi açılımına başkanlık eden Diyanetten Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, Alevilerin de talepleri dikkate alınarak hazırlanan yeni Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının, son kez gözden geçirileceğini, kitapların 2011-2012 eğitim yılı için baskıya verileceğini açıkladı.
5- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 24’üncü Genel Kurulu’nda Tuğrul Kudatgobilik yeniden başkanlığa seçildi.
6- Van’ın Başkale ilçesinde, İran askerlerinin ateş açması sonucu kayıp hayvanlarını aramaya çıkan köylülerden biri öldü, biri yaralandı.
7- Avrupa Kros Şampiyonası’nda mili atlet Meryem Erdoğan, 23 yaş altında altın madalya kazandı, milli atlet Binnur Uslu ise büyüklerde ikinci oldu.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkmenistan’daki Tarafsızlık Bayramı’nın 15. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere gittiği Aşkabat’da Türkmen Dışişleri Bakanı Reşit Meredov ile yaptığı toplantıda, iki ülke dışişleri bakanları arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi amacıyla 2011-2012 işbirliği eylem planını imzaladı. İlişkileri değerlendiren Bakan Davutoğlu, “Türkmenistan’ın uluslararası alandaki başarılarını kendi başarımız gibi görüyoruz. Her zaman her konuda Türkmenistan’ın yanındayız. İlişkileri daha da ileri götürmemiz gerekir” dedi.
9- Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İstanbul Ticaret Odasının (İTO) Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlediği Suriye 1’inci Türk Ürünleri Sergisi’nde (Expo Turkey 2010 in Syria) gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki elektronik imza, numara taşınabilirliği gibi içeriğe yönelik modellerin de Suriye’de uygulama olanağı bulabileceğini, Suriyeli firmaların her konuda işbirliği yapmak istediklerini” söyledi.
10-AB Komisyonunun Ekonomiden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesine verdiği demecinde, “Yunanistan’ın, ekonomik krizden önce uzun yıllar olanaklarının üzerinde bir yaşam sürdüğünü, şimdi sert önlemler almak zorunda olduğunu” söyledi.
11-Rusya’nın başkenti Moskova’da çıkan bir çatışmada, bir taraftarın ölmesini protesto eden 100 binden fazla Spartak Moskovalı taraftarın eylemi sırasında çıkan olaylarda 29’u ağır, 160 kişinin yaralandığı açıklandı.
13 ARALIK 2010
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’de basın mensuplarının 18 Aralık tarihinde yapılacak olağanüstü kurultaya ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, kurultay delegelerinin parti meclisi seçimleri usulüne ilişkin tercihlerine müdahale etmeyeceğini, blok liste oylamasının partide bölünme yaratacağını düşünmediğini belirterek, “Ben böyle bir bölünme korkusu hissetmiyorum. Parti tüzüğü ne diyorsa o yapılmalı. Şu andaki tüzük, blok liste diyor. Ama delegeler bunu değiştirmek isterse ona da saygı duyarım” değerlendirmesinde bulundu. 
2- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri Müfredat Bilgilendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Alevi sorununun çözümü konusunda bugünkü kadar ciddi ölçekte masanın etrafında hiç oturulmadığını ve bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) din derslerinin niteliğine yönelik eleştirilerinin Milli Eğitim Bakanlığınca kısa zamanda giderildiğini söyledi.
3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Petrol İşleri Genel Müdürü Erdal Gülderen ile görüşmesinin ardından, akaryakıt fiyatlarının artışı üzerine tüm sistemi ele aldıklarını söyledi.  
4- TBMM Genel Kurulunda 2011 Yılı Bütçe görüşmeleri başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütçenin geneline ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve muhalefet liderlerinin eleştirilerini cevaplandırdı. Başbakan Erdoğan, çiftçinin kullandığı kredi faizlerinin düşürüldüğünü, yolsuzlukların üzerine gidildiğini, 2002 yılında iktidara geldiklerinde siyasete güvenin en alt sırada yer aldığını ancak bunun zaman içerisinde değiştiğini belirtti. 
Başbakan Erdoğan son günlerde yaşanan öğrenci olaylarıyla ilgili olarak da “Polisimizi hiçbir zaman, hiçbir yerde ezdirmedik. Entelektüel ortamda her türlü tartışmaya varız. Öğrenciye faşist diyen sizin görevliniz. Ertesi gün yine çark ettiniz. Biz öğrencilerimizin hepsini başımızın üzerinde taşıyoruz ama elinde taş, molotof kokteyli, yumurta ile geleni değil” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bütçenin umut vaat etmediğini belirterek, “Yandaşların zengin edilip, halkın yoksullaştırıldığı
212 bir bütçeyi ve onu buraya getirenleri şiddetle protesto ediyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, Kayseri Belediyesinde yolsuzluk yapıldığını, İçişleri Bakanlığının buna ilişkin dosyaları işleme koymadığını, olay hakkında işlem yapmaya çalışan valinin de başka bir ile tayin edildiğini ileri sürdü.  
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, Türk Silahlı Kuvvetlerinin “darbeci” olarak gösterilerek sindirilmesi için özel bir çaba harcandığını belirterek, “Vatanımızı parsellemeyi hedefine koymuş olan bölücü mihraklar şımartılırken, güçlü ve bölgemizde istikrar abidesi olduğumuza yönelik iddialar tam bir karartmadır ve AK Parti iktidarının şuurunu kaybettiğinin resmidir” dedi.  
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bütçe’yi sunuş konuşmasında, küresel krize rağmen sağlanan istikrarın bütçenin faiz yükünü azalttığını, sekiz yıl önce yüzde 14.8 olan faiz giderlerinin GSYH’ye oranının bu yıl sonunda yüzde 4.5’e düşmesinin öngörüldüğünü, bütçenin seçim değil yatırım bütçesi olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, 2010 sonu itibarıyla esnafa kullandırılan düşük faizli kredi için sağladıkları 150 milyon lira faiz sübvansiyonunu, 2011’de yüzde 118 artırarak 327 milyon liraya çıkardıklarını söyledi.
5- Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı yaptığı açıklamada, Para Politikası Kurulunun hafta içerisinde yapılacak toplantısında faiz indirimi kararının çıkacağını, bununla birlikte Banka’nın mevduat munzam karşılıklarının artacağını bildirdi. 
6- AK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak görevinden istifa etti. 
7- Kadınlar Voleybol Avrupa Şampiyonlar Ligi maçında, Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı, Rusya’nın Dinamo Moskova takımını 3-0 mağlup etti.
8- Resmi bir ziyaret kapsamında Nijerya’da bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Nijerya-Türkiye İş Forumu’na katıldı. Bakan Çağlayan, görüşmelerde petrol karşılığı iş yapılması konusunun ele alınacağını açıkladı.
9-İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Likud Partisi grup toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze’ye yardım gemilerine düzenlenen operasyonla ilgili özür dilenmesi ve gemide ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.
10-İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’yi görevinden alarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’yi vekaleten atadığı açıklandı.
11- Kosova’da yapılan genel seçimlerde Başbakan Haşim Taçi’nin partisinin oyların yüzde 33.1’ini alarak birinci parti olduğu açıklandı.
14 ARALIK 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM’de düzenlenen Klasik Türk Süsleme Sanatları Karma Sergisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkeleri ve milletleri güçlü kılan unsurun, kültür ve sanat değerlerine sahip çıkılması olduğunu belirterek, “Hem çağdaş sanatlara, hem de geçmiş kültürümüze ve sanatımıza sahip çıkacağız. Bu bizi daha da güçlü kılacaktır” dedi.
Serginin açılışına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dan idare edilen ve dünyada 150 ülke ve 350 gazeteyi birleştiren İnternet sitesi “Project syndicate” tarafından yayımlanan makalesinde, “Türkiye’nin köklü tarihi altyapısı, jeo-stratejik konumu, hızla büyüyen ekonomisi, etkin dış siyaseti ile 2010’un ve yeni 3.binyılın girişinde bölge istikrarı ve dünya barışı için çok önemli bir ülke olduğunu anlattı. NATO üyesi olarak Türkiye’nin gelişmiş demokratik düzeniyle önemli katkıları olacağını belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ilkelere dayalı köklü siyasetiyle dünyaya katkı sağlamaya çalıştığını bildirdi.
3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında, akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere toplantı düzenlendi. Toplantıya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Enerji Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve DPT’nin üst düzey bürokratları katıldı. Toplantıda, akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan gelişmeleri izleme, değerlendirme ve atılması gereken adımları belirleme konusunda Enerji Bakanlığı ile EPDK’nin ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde gerekli çalışmaları yapması kararlaştırıldı.
4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bazı hâkimlerin geçici yetkiyle görev yerlerinde değişikliğe gitti.
Bu kapsamda “Balyoz Planı” davasına bakacak olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile “Hrant Dink cinayeti davası”nın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak, geçici yetkiyle Gebze ve Sakarya’da görevlendirildi. Başkurt’un yerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Ömer Diken, Canak’ın yerine de aynı mahkeme üyesi Rüstem Eryılmaz görevlendirildi. 
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, siyasi ve sosyal nedenlerle Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan kişilere tekrar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazandırılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalarını Hürriyet gazetesine değerlendirdi.
Bakan Bağış, “Bilinen üzücü nedenlerle ülkemizi terk etmek zorunda kalanlara da tabii ki her zaman kapımız açık. Sayın Başbakanımız da dönemin Yunanistan Başbakanı Karamalis’le yaptığı görüşmede ‘Türkiye’den Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan Rum vatandaşlarımızı gönder, kapımız onlara açık’ demişti. Ülkemizden herhangi bir nedenle ayrılmak zorunda kalmış olanların çoğuyla zaten gönül bağımız devam ediyor, bu bağı vatandaşlıkla pekiştirmenin bir mahzuru olmadığı gibi, bu yöndeki adımları bahsettiğiniz üzücü hadiselerin küçük bir telafisi olarak da kayda geçirmiş olabiliriz” dedi.
6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Beştepe Aile Sağlığı Merkezinde yaptığı açıklamada, Tam Gün Yasası ile ilgili 3-4 maddelik yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Profesörlerin SGK ile anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışmasının önünü açacağız. Ayrıca bilimsel çalışma, araştırma, inceleme, projelere katılma gibi hususların tamamının önünü açmış olacağız” dedi. Muayenehanelere karşı olmadıklarını belirten Bakan Akdağ, “Kamuda çalışan doktorların muayenehanesi olmasına karşıyız. Hem devlet hastanesinde, devletin üniversitesinde çalışacak, bir taraftan muayenehanede çalışacak. Bu ilişkinin ne ilişkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ilişki vatandaşı muayenehaneye mahkûm etme ilişkisidir. Buna izin vermiyoruz” dedi.
7- Çevre ve Orman Bakanlığı ile Libya Sağlık ve Çevre Bakanlığı arasında “Çevre ve Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, taşkın, kuraklık, deniz kirliliği ile mücadele, iklim değişikliği, meteoroloji faaliyetleri, çevresel etki değerlendirilmesi, tabiat ve biyolojik çeşitliliğin korunması, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü konularında işbirliği yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.
Libya Sağlık ve Çevre Bakanı Mohammed Mahmud El-Hegazzi ise, Türkiye ile Libya arasındaki iş birliğini güçlendirmek istediklerini ve bunun da ilk adımını attıklarını dile getirdi.
8- DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Güniz Sokak’taki evinde bir araya geldi. Toplantı sonrası gazetecilere açıklama yapan Cindoruk, DP kongresini görüştüklerini, kendisinin ve Yılmaz’ın adaylık konusunda limiti doldurduklarını söyledi.
9- Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Kayseri’de düzenlediği basın toplantısında, kendisine yönelik yolsuzluk iddiasında bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında dava açacağını söyledi. Suçlamaların tamamen asılsız olduğunu belirten Özhaseki, “Hodri meydan. İstediği bir televizyon kanalında tartışmaya hazırım” dedi.
10-Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı “2009 Hanehalkı Tüketim Harcaması Sonuçları” açıklandı. TÜİK’in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de hanehalkı ortalama tüketim harcaması 1.688 lira oldu. Bu paranın yüzde 28,2’si (476 TL) konut ve kiraya giderken, yüzde 23’ü de (388,2 TL) gıdaya gitti. Harcamalar için de en düşük payı ise yüzde 1,9’luk (32 TL) payları ile eğitim ve sağlık aldı.
11-Eski Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Ali Hüner yaşamını yitirdi.
12-ABD’nin deneyimli diplomatlarından Richard Holbrooke yaşamını yitirdi. 
13-Altın Küre adayları belli oldu. Başrollerini Colin Firth, Helena Bonham Carter ve Geoffrey Rush’un paylaştığı “King’s Speech” en iyi drama filmi dâhil olmak üzere 7 dalda aday gösterilirken, en iyi drama filmi dalında diğer adaylar: “Black Swan/Siyah Kuğu”, “The Fighter”, “Inception/Başlangıç” ve “The Social Network/Sosyal Ağ” olarak sıralandı.
14-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen “Yüksek Öğretimi Canlandırma Araştırma Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, küreselleşen dünyada sınırların ortadan kalktığına dikkat çekerek, “Bugün birçok iş meslek grubu uluslararası kuruluşlarda meslektaşlarıyla birlikte çalışabilmektedirler. AB’ye girmeye aday ülkemizde insan yetiştirme politikalarımızı bu doğrultuda geliştirmek zorunluluğumuz vardır” dedi. Bakan Çubukçu, Türkiye olarak yüksek öğretim ve araştırma faaliyetlerine de özel bir önem verildiğini kaydetti.
15-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Anayasa Mahkemesi tarafından 2003 yılında kapatılan HADEP’in yaptığı şikâyette, Türkiye’yi haksız buldu. Mahkeme, ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) toplanma ve örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğine’ hükmetti. 
16-Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (SP), Belçika’nın not görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e çevirdi. 
17-Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira dos Santos, Çin’in başkenti Pekin’deki 2 günlük temasları sırasında yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin, Portekiz ile yatırım ve ticaret ilişkilerini artırma niyetinde olduğunu belirterek, Çin’in, güçlü büyümesiyle birlikte Portekiz’in devlet tahvilleri için pazar genişlemesinin bir parçası olacağını kaydetti. 
18-İtalya’da Başbakan Silvio Berlusconi hükümeti, Senatonun ardından Temsilciler Meclisinden de güvenoyu aldı. Hükümetin düşürülmesi istemiyle muhalefet tarafından verilen gensoru, Temsilciler Meclisinde 311’e karşı 314 oyla reddedildi.
 15 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bilim ve Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilen ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığında yolsuzluk olduğu yönündeki iddialara ilişkin olarak, bulunduğu görev itibariyle siyasetçi gibi yorum yapamayacağını belirterek, “Bir şey söylersem taraf olurum. Kayseri’yi en iyi bilenlerden ve Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki’yi en iyi tanıyanlardan biriyim. Her şey şeffaf oluyor zaten” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca BDP’nin “İki dilli yaşam” önerisine ilişkin de, Meclis Genel Kurulunda resmi dil Türkçe’nin konuşulması gerektiğini belirterek, “Ülkemizin bazı kesiminde insanlar onu kullanıyorsa bizim parçamız. Tiyatroda, sinemada, kitaplarda olacak tabi. O kültür mirası. Ama Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir” dedi.  
2- Devlet Personel Başkanlığının 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yemeğe katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ''BDP'nin TBMM'de Kürtçe konuşulması ve iki dilli yaşam önerisini TBMM Başkanı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine Başkan Şahin, Türkiye'nin aslında çok dilli bir ülke olduğunu ve bunu zenginlik olarak kabul ettiklerini, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin Türkçe olduğunu söyledi. 
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK tarafından düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunda yaptığı konuşmada, eğitim çalışmaları içerisinde yüksek öğretime özel bir önem verdiklerini belirterek, “Yüksek öğretimde yapılacak bir hata, bir ülkenin en az 100 yılına mal olur. Bir insanın çalışma hayatını 40 yıl kabul edersek, o insanın yetiştirdiklerini de düşünürsek, bu süre bir asrı geçer” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Savunma Sanayi İcra Komitesi Toplantısı’na katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de yer aldığı toplantıda, Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020’li yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması konusu değerlendirildi. Bakan Gönül toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Türk savaş uçağının, F-4’lerin görev süresinin tamamlanmasının ardından F-16 ve F-35’lerle görev yapacak bir uçak olacağını belirterek, “Güney Kore de savaş uçağı yapma niyetinde, beraber de üretebiliriz. Ama şu anda aldığımız karar tamamen milli bir uçağın üretilmesi yönünde” dedi. 
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İstanbul’da yapılan Türk-Hırvat İş Konseyi Toplantısı sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) Balyoz Planı davasına bakacak olan İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak’ın başka görevlere atamasına ilişkin, “Kurul’a katılan tüm üyelerin, bu mahkeme başkanlarının mevcut görevlerine devam etmesinin sakıncalı olacağı ve başka yerde görevlendirilmesi konusundaki görüş birliğidir” dedi.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye’ye gelen Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ile İstanbul’da görüştü. Bakan Yıldız görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Rusya ile enerji sektöründeki işbirliğinin devam edeceğini belirterek, “Rusya ve Türkiye’nin enerji projelerinin devam edeceğini söylemeliyim. Seçin de açıklamasında, sektörün sanayinin tüm alanlarında projelere finansman sağladığını ve bu açıdan önemli olduğunu, ortak banka kurulması halinde iki ülkenin kendi para birimleriyle ticaret yapmasının kolaylaştığını söyledi.
6- Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan yazılı açıklamada, işsizlik oranı eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre
2.1 puan, bir önceki aya göre 0.1 puan gerileyerek yüzde 11.3’e indi. 
7- Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi ve Eski Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından, BM Siyasi İşler Bölümü ve Arabuluculuk Direktörü olarak atandı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, atamanın, “Türkiye’nin arabuluculuk konusunda üstlendiği girişimlerin ve öncü konumunun” sonucu olduğu belirtildi.
8- Avrupa Ligi grup maçında Beşiktaş Futbol Takımı, Avusturya’nın Rapid Wien takımını İstanbul’da 2-0 yenerek, grupta ikinci olarak bir üst tura yükseldi. 
9- THY Avrupa Ligi maçında Efes Pilsen Erkek Basketbol Takımı, Yunanistan’ın Panathinaikos takımını 79-78 yenerek bir üst tura çıkmayı garantiledi. Basketbol Kadınlar Avrupa Ligi maçında ise Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, Macaristan’ın Euroleasing takımını deplasmanda 92-81 mağlup ederken, aynı kupada GS Medical Park, Litvanya’nın VICI Aistes takımına deplasmanda 91-86 yenildi.
10-Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi maçında Vakıfbank GS TT Voleybol Takımı, Rusya’nın Zarechie takımını deplasmanda 3-2 mağlup etti. Avrupa Kadınlar Voleybol Konfederasyonu Kupası’nda, Beşiktaş Kadın Voleybol Takımı, Sırbistan’ın Tent Obrenovac takımını 3-0 yenerek bir üst tura yükseldi.  Avrupa Şampiyonlar Ligi Erkekler mücadelesinde ise Fenerbahçe Voleybol Takımı, Rusya’dan Lokomotiv Belgorod’a 3-1 yenildi.
11-ABD’nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile ayrı ayrı görüştü.
12-İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, Meclis’te yaptığı konuşmada, Mavi Marmara baskınında öldürülen 9 Türk vatandaşı ile ilgili olarak, İsrail Hükûmetinin özür dileme gibi bir niyetinin bulunmadığını duyurdu. 
13-Yunanistan’da hükûmetin bütçe açığının giderilmesine yönelik hazırladığı ekonomik programı protesto eden işçilerin Atina’daki gösterisinde güvenlik güçleriyle çatışma çıktığı, olaylarda büyük maddi zararın oluştuğu bildirildi. 
14-İran’da Kerbela için yapılan yas törenlerine katılan halkı hedef alan iki intihar saldırısında, 39 kişinin öldüğü, 100’den fazla yaralının bulunduğu açıklandı.
15-Endonezya’nın güneyinde Hint Okyanusu’nda kaçakları taşıyan bir teknenin batması sonucu en az 27 kişinin öldüğü, 41 kişinin de yaralandığı açıklandı.
16 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında İstanbul’da düzenlenen 2010 Evrensel Aşûre Töreni’nde yaptığı konuşmada “Kim ki Kerbela faciasını, Müslümanların bölünmesi olarak, husumet olarak, kutuplaşma olarak istismar etmeye kalkarsa, biliniz ki o, Hazreti Hüseyin’in aziz hatırasına haksızlık etmiştir. Biz tam 1370 yıldır, Kerbela’nın acısını ciğerimizde taşıyoruz. Sadece 10 Muharrem’de değil, her an Kerbela’nın sızısını yüreğimizde hissetmek durumundayız” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonunda yayınlanan "Teke Tek Marka 2010 Özel Programı"na katılarak, CHP markasındaki değişimi ve Türk siyasetinde markalaşmayı anlattı. Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, “Eğer bu seçimde oylar artmazsa çeker giderim. Koltuk hırsım yok. Ben genel başkan olmasam da, genel başkan olan kişiye tam olarak desteğimi gösteririm” dedi.
3-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Esenboğa Havalimanında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kayseri’deki yolsuzluk iddialarına ilişkin “belgeleri gizliyorlar” açıklamaları hakkında, “Ya Sayın Genel Başkan bile bile yalan söylüyor ya da kendisini yanlış yönlendiriyorlar. Bazı belgeleri gizleyerek yalan söyleme gibi bir durumumuz yok. Ne varsa hem yargıda, hem idarede. Çok şeffaf bir hükümetiz. Safha safha ben de her şeyi açıkladım” dedi.
4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, tahvil ihracını destekleyeceklerini ve şirketlerin finansman sağlamak için çıkardıkları tahvillerin 5 yıldan uzun vadeli olması halinde ‘sıfır’ stopaja tabi tutulacağını söyledi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Tüm Yönleriyle Diyarbakır 2. Sempozyumu”na gelişinde gazetecilerin, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “İki dilli yaşam” önerisine ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Günay “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir anayasası var. Anayasaya göre devletimizin resmi dili Türkçe’dir. Bunun ötesinde resmi ortamda başka bir dilin kullanılmasına dönük şu anda yasaların verdiği imkânları zorlamak hiçbirimizin hukuk çerçevesinde hakkı değildir” dedi. 
6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnamesiyle 5 ilin valisi merkeze alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kırklareli Valisi Muammer Muşmal, Nevşehir Valisi Osman Aydın ve Kahramanmaraş Valisi Niyazi Tanılır merkeze alındı.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya’da partisinin Selçuklu ilçe teşkilatında düzenlediği basın toplantısında, 1 Ekim 2010 tarihinde, 2011 yılında yapılacak genel seçimlerin hazırlık çalışmalarını başlattıklarını, bu çerçevede il, ilçe ve belde ziyaretlerini sürdürdüklerini söyledi. Bahçeli, “iki dilli yaşam” tartışmalarıyla ilgili olarak ise “Bunlar çok talihsiz değerlendirmelerdir. Milliyetçi hareket Türk milleti ile beraber son sözünü söylememiştir. Türkiye’nin bölünmesine, Türkiye’yi coğrafyalara ayırmaya müsaade edilemez, çok dilli, çok milletli bir yapıya, milli devlet ve üniter yapının tahribatına müsaade edilemez” dedi.
8- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplandı. Toplantıda, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 1,75'ten yüzde 1,50'ye çekilirken, borç verme faiz oranı yüzde 8,75'ten yüzde 9 düzeyine yükseltildi, haftalık repo faizi ise 6,50’ye indirildi.
Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, ekonomideki toparlanmanın sürdüğüne vurgu yapılarak, “Ancak, Avrupa ve ABD ekonomilerindeki gelişmeler, istikrara ilişkin riskleri artırarak uygulanan politikanın gözden geçirilmesini gerektirmektedir” denildi.
9- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, akaryakıt ve madeni yağ satışlarında istasyonlarda hediye, eşantiyon ve kampanya adları altında oyuncak, deterjan, ev eşyası, bilet gibi promosyonların yapılmasını yasakladı.
10-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin New York kentinde BM Güvenlik Konseyi Yüksek Düzeyli Irak Toplantısının ardından değerlendirmelerde bulundu. Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi Türkiye’nin, 2009-2010 Güvenlik Konseyi üyeliği döneminde gerçekleştirdiği çalışmalarla BM tarihinde iz bıraktığını söyledi.
Türkiye’nin gelecek yıl mayıs ayında 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’na ev sahipliği yapacağına da değinen Bakan Davutoğlu, “BM’nin, arabuluculuk, barışı koruma girişimleri, nüfus gibi birçok alanlardaki kurumlarının İstanbul’da bölgesel ya da genel merkezlerinin olması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. BM, bu konuya olumlu yaklaşıyor” dedi. Toplantıda Irak’a uygulanan bazı müeyyidelerin kaldırılması kararının alındığını da söyleyen Bakan Davutoğlu, Irak’ı parlak bir geleceğin beklediğini kaydetti. 
11-İngiltere Başbakanı David Cameron, AB liderlerinin Brüksel'deki toplantılarının ardından yaptığı açıklamada, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın AB yıllık bütçesinde 2014-2020 döneminde reel olarak büyüme olmamasını önereceklerini söyledi. Cameron, "Fransa, Almanya ve İngiltere olarak bir araya geldik, bütçenin kontrol altına alınmasını istiyoruz, bütçenin sürekli yukarı gitmesini görmek istemiyoruz" dedi.
Bu arada, IMF, İrlanda için 22.5 milyar euroluk kredi paketini onayladı. Paket, 85 milyar euroluk AB/IMF yardım paketinin ilk dilimini oluşturuyor.
12-İngiliz Yüksek Mahkemesi, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ile ilgili kefaletle serbest bırakılma kararını onayladı.
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, WikiLeaks tarafından sızdırılan gizli ABD diplomatik belgelerinin Rusya için iyi olduğunu, bu sayede belgelerin Rusya’nın rakiplerinin ülkeye bakış açısının ne olduğunu algılamakta yardımcı olduğunu söyledi.
 17 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ankara Büyükşehir Belediyesine yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, BDP’nin iki dilin hayata geçirilmesi yönündeki çağrısına ilişkin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dili Türkçe’dir, böyle de devam edecektir. Ama Türkiye’de konuşulan başka diller de vardır. Halkımızın konuştuğu diller de bizim dillerimizdir. Herkes birinci sınıf vatandaştır” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Şeb-i Arus töreninde yaptığı konuşmada, “Hiçbir tuzak, bu kardeşlik iklimini bozmaya muktedir olamayacak. Hiç bir zaman, nefislerimizi, gelip geçici makam ve mevkilerimizi hakikatin önüne bir duvar gibi çıkarmayacağız” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törende yaptığı konuşmada, Mevlana’nın sözlerinden alıntı yaparak, “Ey yönetici, senin hükmün adalettir, azgınlık değil. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına nasıl reva görürsün? Size ne deyim? Çoban ol demişler kurt oluyorsunuz. Bekçilik et demişler hırsızlığa kalkıyorsunuz” dedi. 
3- Genelkurmay Başkanlığı İnternet sitesinden yapılan açıklamada, “Son günlerde dilimiz üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan  bir takım tartışmaların, Cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir. TSK, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma görevi kapsamında, ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya da devam edecektir” denildi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Konya’da Mevlana Üniversitesinin 2010-2011 akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, “Bu sıraları iyi değerlendirin. Kavgayı, çatışmayı bir kenara bırakın. Bilgi ve hikmetin peşinden koşun” dedi.
5- Yargıtay 4. Ceza Dairesi, telefon konuşmalarının basına sızdırılması ve İnternet sitelerine konulması ile ilgili doğrudan soruşturma yürütülmesi gerektiğine karar verdi.
6- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun (SHÇEK) hizmetlerini anlatan filmin galasında, bir gazetecinin Türkiye’de boşanmaların arttığı yönündeki sorusu üzerine, toplumsal bir çözülme eğilimi olduğunu, yaşama biçimlerinin değişmesi ve insanların bu değişimi, dönüşümü sağlıklı yaşayamamasından kaynaklanan bir takım sıkıntılar ortaya çıktığını söyledi.
7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Sabiha Gökçen Havaalanının Hava Ulaşımındaki Artan Önemi” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, “Havalimanı dünyadaki benzerlerine paralel olarak raylı sistemlerle, gerek şehir merkezine, gerek Atatürk Havalimanına entegre olacak” dedi.
8- Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İnternet ve televizyon üzerinden alınan bitkisel ilaçlar konusunda vatandaşlar uyarıldı.
9- BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Belçika Büyükelçiliğinde bir araya geldi. Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, “Partimizin TBMM’de konuşmaların Kürtçe yapılması yönünde bir talebi yoktur. Türkiye’yi bölecek, etnik çatışma yaratacak hiçbir projede BDP’nin imzası olamaz” dedi.
10-TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonunun (TÜRKKONFED) Diyarbakır’da düzenlediği “14. Girişim ve  İş Dünyası Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, “Hem yerli hem de yabancı yatırımı arttırmak amacıyla bu bölgeye özel bir yatırım danışma konseyi önerimiz var” dedi.
11-Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesinin 2010 yılı raporuna göre bu yıl dünyada 145 gazetecinin tutuklandığı açıklandı.
12-ABD insansız uçaklarının Pakistan’ın Hayber bölgesine yaptığı hava saldırısında, 24 militanın öldürüldüğü açıklandı.
13-Pembe Panter filmlerinin yaratıcısı ünlü ABD’li yönetmen, senarist ve yapımcı Blake Edwards, yaşamını yitirdi.
18 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tes-İş 9’uncu Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zaman kaybına tahammülü olmadığını, büyük zıplamalar yapması ve irtifa kazanması gerektiğini belirterek, “Bunu sağlamak için de herkesin diline, hareketine çok dikkat etmesi gerekir. Türkiye’nin tabi ki resmi dili Türkçe’dir ve böyle devam edecektir. Ama Türkiye’nin farklı yerlerinde konuşulan farklı farklı lisanlar vardır. Bunların hepsi de bizim lisanlarımızdır. Bunların hepsine de sahip çıkacağız. Ama bunları eğer biz farklı ideolojik, farklı siyasi saiklerle yapmaya kalkarsak o zaman kendi huzurumuzu, kendi düzenimizi bozarız ve kendi vatandaşlarımıza zarar veririz” dedi. 
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Muş’ta çeşitli açılışlar nedeniyle düzenlenen törende halka hitaben yaptığı konuşmada, “İnkâr politikaları, terör, benim Muşlu kardeşime kaybettirdi, ihmal, yatırımsızlık, işsizlik, yoksulluk benim Muşlu kardeşime kaybettirdi. Taş her zaman kazandı, ama çömlek her zaman kaybetti. Gençler kaybetti, analar, babalar kaybetti, nice nesiller kaybetti ama fesat odakları kazandı, silah tüccarları her zaman kazandı. İşte bu dönemler sona ermiştir. Bu dönemler, bizim hükümetimiz tarafından bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır. İnkâr politikaları sona ermiştir. Kardeşliğimizi zedeleyecek her türlü girişim, elimizin tersiyle itilmiştir” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da toplanan 15’inci Olağanüstü Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, partisinin sosyal devleti kuracağını, yoksulluğu yeneceğini belirterek, “Kimse yoksulun yoksulluğunu bilmeyecek. Etnik kimlikleri sömürdüler. Hangi derdin varsa onu çözmek boynumuzun borcu. Biz üçüncü yoluz. Amacımız içeride dışarıda güçlü Türkiye. Güneydoğu sorunu var. CHP değerlerine sahip çıkarak yapacağız, çözümün başında Lozan olacak. Fırat’ın doğusu da, batısı da Berivan da, Rojin de, Agop da, Ferhat ile Şirin de, Mem-u Zin de bizim. Fabrika kuracağız, istihdam yaratacağız” dedi.
Olağanüstü Kurultay’da 80 kişilik Parti Meclisi (PM) belirlendi. 
Kılıçdaroğlu, Kurultay sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, PM listesi ile ilgili eleştiriler olabileceğini belirterek, “Kırgınlık yoktur ama mutlaka burukluk vardır. Yani PM’de kendisini haklı olarak görmek isteyip de göremeyen arkadaşlarımız olabilir, onları da saygıyla karşılamamız gerekiyor” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisinde sözde Ermeni soykırım iddialarına ilişkin tasarının yeniden gündeme alınması konusunda basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, böyle bir girişimin iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Büyükelçimiz orada temaslarını yürütüyor. Ben de Sayın Clinton ile bir görüşme gerçekleştirdim. Kendisine çok açık bir şekilde böyle bir çabanın Türk-ABD ilişkilerinde oluşturacağı olumsuz sonuçları hep beraber görerek bunu engellememiz gerektiğini ifade ettim. Ve bütün güçleriyle bu konuda devreye gireceklerini söylediler” dedi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu ve Koç Üniversitesi tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye’de İstihdam Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki büyümeyi istihdam dostu bir büyüme haline dönüştürmeleri gerektiğini belirterek, “Bunun için istihdamda esneklik tedbirlerini artırmak zorundayız. Esnek çalışma modellerini uygulayabilirsek 160 bine yakın kişiyi istihdam etme fırsatımız olur” dedi.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de, istihdam konusunun toplumun her kesimini ilgilendirdiği için hassas bir konu olduğunu vurgulayarak, “Tüm tarafların hazırlanan istihdam paketinin ayrıntılarını ve ötesini, esneklik, güvenceli esneklik gibi kavramları tartışması ve çözümü birlikte bulması gerekiyor. Biz de TÜSİAD olarak işçi ve işveren sendikalarına bu konuda bir çağrı yapacağız. Bir seri toplantı düzenleyip, bu konuyu gerçekten taraflar olarak kendi aramızda konuşmalıyız” dedi.
6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından Dünya gazetesi ile birlikte düzenlenen “Para Politikaları” konulu panelde yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde toparlanma hızına ilişkin aşağı yönlü risklerin devam etmekte olduğunu, kırılganlıkların sürdüğünü, buna karşın gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansının göreceli olarak daha olumlu bir seyir izlediğini belirterek, “Son dönemde aldığımız ilave önlemler, önümüzdeki dönemde tüm dünyayı etkisi altına alacağını düşündüğümüz yeni konjonktüre karşı bir hazırlık olarak değerlendirilmelidir” dedi.
7- Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil Anadolu Ajansına verdiği demeçte, Ocak ayından itibaren uçaklarda cep telefonu kullanımının başlayacağını, televizyon yayınlarının uydudan izlenebileceğini, yeni teknolojileri yakından takip ettiklerini, THY’nin şu anda dört yıldızlı olduğunu, önümüzdeki yıl ile birlikte beş yıldıza çıkacağını belirterek, “Yılbaşı itibariyle 777 tipi uçaklarımızda uydudan canlı televizyon yayını olacak” dedi.
8- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından Diyarbakır’da düzenlenen Demokratik Özerklik Çalıştayı’nda konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Türkiye’nin barışı ve demokratikleşmesi açısından tarihi bir süreçten geçildiğini belirterek, “Silahların sustuğu, kanın durduğu bir dönemin başındayız. Barış ve özgürlük, ülkemiz için ekmek, su kadar ihtiyaç duyduğumuz birinci önceliğimizdir” dedi. 
Çalıştay’a, BDP Eş Başbakanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ile çok sayıda gazeteci¬yazar da katılıyor.
9- ABD Başkanı Barack Obama Hürriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, iki ülke ilişkilerine ait değerlendirmelerde bulundu. Obama, Türkiye’nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediklerini ve müzakere sürecinde Türkiye’nin reformları sürdürmesi konusunda teşvik edici bir tutum takındıklarını, üyelik kriterleri taşıyan bir Türkiye’nin AB’nin yararına olduğunu vurgulayarak, “Türkiye yakın bir müttefik ve stratejik bir ortaktır. Dinamik bir dış politikası var. Bölgede daha aktif bir rol oynuyor. Türkiye için ortaya çıkan bu önemli rolün farkındayım. Bu durum, benim Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile izlediğim, ilişkimizin güçlendirilmesiyle de tutarlı. Çünkü beraber, yüz yüze olduğumuz ortak zorlukları ele almak için daha çok şey yapabiliriz” dedi.
10-Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan’a gerçekleştirdiği ziyaretinde NATO Gücü kapsamında bu ülkede konuşlandırılan Alman askerleriyle bir araya geldi. 
19 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis’te toplu açılış töreni ve TOKİ tarafından yaptırılan 400 konutun anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, milletin popülizmden yıllar boyunca yaka silktiğini belirterek, “Milletim böyle uçuk vaatlere asla prim vermeyecek, yeni maceralara fırsat tanımayacak. Ben buna inanıyorum” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, siyasilere yönelik öğrenci eylemlerini de eleştirdi.
2- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 7’de katıldığı bir programda, akaryakıttaki vergi yükünün nispeten yüksek olduğunu belirterek “Önümüzdeki dönemlerde gerek telekomünikasyon gerek akaryakıt ürünlerinde olsun önceliklendirerek ya da vergi tabanını genişlettiğimiz ölçüde vatandaşımızı rahatlatacak adımlar atarız ama bugün itibarıyla böyle bir imkanımız yok” dedi.
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2011 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı. Bakan Eker çiftçilerinin kredi ödeme oranının arttığına işaret ederek, mısır üretiminin yüzde 100, çeltik üretiminin yüzde 139 arttığını söyledi.
4- Çankaya İlçe Seçim Kurulu, CHP Olağanüstü Kurultayı’ndaki “kadın kotası” ile ilgili itirazı reddetti.
5- Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Kahramanmaraş’ta 32 yıl önce Alevi yurttaşlara yönelik katliam nedeniyle Alevi Bektaşi Federasyonunca düzenlenen mitingde yaptığı basın açıklamasında, “Bir yarayı kaşımaya, kin ve nefret duygularını körüklemeye gelmediklerini” belirterek, Aleviler olarak kin tutmadıklarını ancak “incitile incitile, incitilecek yer kalmadığını” göstermek istediklerini belirtti.
6- Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Voleybol Dünya Bayanlar Kulüpler Şampiyonası’nda, A Grubundaki ikinci maçında, Tayland’ın Federbrau takımını 3-0 yenerek yarı finale yükseldi.
7- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Hürriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, Türkiye-Suriye ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Esad, İsrail’in BM kararlarını uygulayarak işgal ettiği Suriye topraklarını iade etmesi gerektiğini, bölgede barışın sağlanamamasının en büyük nedeninin de bu olduğunu belirterek, “Biz her zaman görüşlerimizi açık bir şekilde dile getiriyoruz. Barış ve anlaşma istediğimizi söylüyoruz. Niyetimizi soracak olursanız, barış ve anlaşmaya ‘evet’ diyoruz” dedi.
8- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, yeni ABD büyükelçisini istemediklerini Washington’a yazılı olarak ilettiklerini bildirdi.
9- Devlet başkanlığı seçiminin yapıldığı Belarus’ta sandık sonuçlarına göre, 16 yıldır iktidarda bulunan Aleksandır Lukaşenko oyların 79,1’ini alarak 4’üncü kez başkanlığa seçildi.
20 ARALIK 2010
1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Demokratik Toplum Kongresi’nin hafta sonu tartışmaya açtığı “demokratik özerklik” taslağını değerlendirmesini isteyen gazetecilere, Türkiye’nin her türlü sorununun konuşulduğu ve çözüleceği yerin TBMM olduğunu belirterek, “Başka bir kongre, başka bir meclisi tanımıyoruz. Bu sevda peşinde olan arkadaşlarımız durumlarını değerlendirsinler. Sonuçlarına katlanmak zorunda kalırlar” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 81  ilinin tamamının birer turizm destinasyonu olduğunu belirterek, ''Biz devlet olarak buralarda altyapıyı, hava alanlarıyla, yollarıyla yapmak zorundayız, yapıyoruz. Ancak bakıyorum ki ne Muş'ta ne Bitlis'te doğru dürüst bir otel yok. Yol ve havaalanı var, bir tane otel yok. Peki niçin böyle bir atılımın içine girmiyoruz? Türkiye kalkındırılacaksa hep beraber atalım adımları'' dedi.
3- Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bugünkü  toplantıda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile ilgili kanun tasarısının ele alındığını bildirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, ''ÖSYM, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi olarak değiştirilmektedir. Yeni bir yapı oluşturuluyor. Vatandaşlara güven verecek, tamamıyla objektif, bilimsel, teknolojideki en son imkanları da devreye sokmak  suretiyle bu konuyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç var. Bu kanun tasarısı bugün  imzaya açılmıştır'' dedi.
4-İçişleri Bakanı Beşir Atalay TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, son aylarda üniversitelerde, belirli kesimlerde öğrencileri hareketlendirmek isteyenler olduğunu, bunu bildiklerini ve tespit ettiklerini söyledi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda Dışişleri Bakanlığının bütçesi üzerinde  yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD ile ilişkilerini değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, sözde Ermeni soykırım tasarılarının, Türkiye-ABD ilişkileri üzerinde Demokles'in kılıcı gibi sallanmasına izin veremeyeceklerini belirterek, ''Bu çerçevede Sayın Başbakanımız, Sayın Obama'ya bir mektup gönderdi'' dedi.
6- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ''Demokratik Özerklik'' konusuna ilişkin İstanbul'da, ÖDP, EMEP, TKP ve SDP il başkanlıklarına giderek, bu partilerin genel başkanlarıyla görüştü. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Demirtaş, 'demokratik özerklik' konusunda, ''Bunu bir tartışın, görülecek ki, 'demokratik özerklik' dediğimiz yerinden yönetim, herkesin arzuladığı, istediği bir modeldir'' dedi.
7- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası  (TATSO) yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, tek bir ülkede ortak odalarının bulunduğunu, o ülkenin de Almanya olduğunu söyledi. Almanya'da üçüncü nesilde  yaklaşık 70 bin girişimcinin faaliyet gösterdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, 40 milyar lira civarında ciroyla istihdam ve katma değer kazandırdıklarını ifade etti.
8- Irak Başbakanı Nuri el Maliki, hükümet  kabinesini Meclise sundu.
21 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) TAİ tesislerini ziyaret ederek, yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, günlük siyasi kavgaların ve çekişmelerin geçici olduğunu dile getirerek, “Kalıcı olan, Türkiye’yi yücelten, Türkiye’yi yükselten, Türkiye’ye büyük itibar kazandıran ve bize büyük özgüven kazandıran işte bu tesislerdir” dedi.  
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı makamında kabul ederek bir süre görüştü. Başkan Şahin görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BDP’li milletvekillerini Meclis Genel Kurulunda Türkçe dışında bir dille konuşmamaları konusunda uyardığını, sorunların çözüm yerinin Meclis olduğu inancı korunduğu sürece sorunların karşılıklı olarak çözüleceğini ifade ederek, “Kürtçe konuşmaya devam etmeleri durumunda Meclis’i yöneten başkan arkadaşlarımızın bu konuda inisiyatif alması gerekir. İç Tüzüğümüzde bu konuyla ilgili disiplin maddelerine baktığınızda herhangi bir düzenleme yapılmamış. Anayasa ve İçtüzük hükümlerine göre hareket etmemiz gerekiyor” dedi.
Demirtaş ise, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini, sorunların yüz yüze diyalog içinde çözülmesi gerektiğine inandıkları için bu adımı attıklarını, demokratik özerklik kavramının parti programında yer aldığını belirterek, “Bu bizim talebimizdir, ısrarımızdır. Bu mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Demirtaş ayrıca, Meclis’te iki dil ya da mutlaka “Kürtçe konuşma” taleplerinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yaptığı yazılı açıklamada, “İki dilli yaşam”, “demokratik özerklik talebi taslağı” ile bir sivil toplum kuruluşu tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulan raporun ortak hedefinin Türkiye’yi bölme projesinin “sözde siyasi süreçlerle hayata geçirilmesi ve bunun için fiili durum yaratılması” olduğunu, terörist başının İmralı’dan terör örgütünü yönettiğini, bölünme için yol haritaları hazırladığını ve bu amaçla AK Parti hükümetiyle de “pazarlık ve müzakere” yürüttüğünü savunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son dayatmalar karşısında sessiz ve tepkisiz kalmasının şaşırtıcı olmadığını, CHP’nin gelişmeleri sessiz izlemesini ise ‘manidar’ bulduklarını belirtti.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri ile Başbakanlıkta bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Suriye ile imzalanan Terörle Mücadele Anlaşması’nın iki ülke arasında bu alanda sürdürülen çalışmaları perçinlediğini belirterek, “Terör hepimizin ortak belasıdır, bu ortak belayla da hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
Otri ise Türkiye ve Suriye’nin işbirliği ve koordinasyon içerisinde tüm tedbirleri alarak terör örgütlerine karşı mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüğünü, herhangi bir terör eylemi veya faaliyeti tespit edildiğinde yasal işlemlerin başlatıldığını belirterek, “Anlaşma içerisinde her iki ülkenin bu anlamdaki eğilimlerini, yansımalarını görmekteyiz” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Forumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, multimedya şirketlerinin kitlesel medya döneminden kişisel medya dönemine geçtiğini dile getirerek, “Son örneğinde görüldüğü gibi bu yeni durum bütün ahlaki süzgeçleri ortadan kaldıran, insani değerleri çiğneyen, dedikoduyu, iftirayı, hakareti küresel ölçeğe taşıyan boyut kazanmıştır” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Türkçe’nin iletişim dili olması açısından basın mensuplarının önemli bir rolü bulunduğunu, bu çerçevede kamu diplomasisinin öneminin ortaya çıktığını belirterek, “Bugün artık diplomasi, sadece diplomatların kapalı kapılar ardında ya da büyük toplantı salonlarında gerçekleştirdikleri müzakerelerden ibaret değil. Yeni diplomasi alanları doğuyor” dedi.
5- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Türkiye-AB Müzakere Sürecinde Kamu-Sivil Toplum İşbirliği Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, gıda faslının açılmasıyla fiili olarak kalite, standart, gıda, hijyen gibi konularda AB’nin sınırının Türkiye’nin doğu sınırları olduğunu belirterek, “Yani AB’nin sınırı Gürcistan’dır, Azerbaycan’dır, İran’dır” dedi. 
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da toplantıda yaptığı konuşmada, müzakere sürecinde fasıl açılmasının değil, zihin açılmasının önemli olduğunu söyledi. 
6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hükûmetin seçim ekonomisi uygulamayacağını, Türkiye’nin krizi çok iyi yöneterek 2010 yılında 2009’un kayıplarını telafi ettiğini ve kriz öncesi rakamları aşmayı başardığını, krizden çıkışta en yavaş toparlanmanın istihdamda görüldüğünü belirterek, “Bu kadar zor kazandığımız bir başarıyı birkaç ay içinde heba etmeye, kaybetmeye hiç niyetimiz yok” dedi.
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, Türk ekonomisinin son 1 yılda gözle görülür bir toparlanma eğiliminde olduğunu belirterek, ekonomik aktivitenin, ülke grupları bazında farklılaştığını, gelişmiş ülkelerde zayıf, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ve Asya’nın başını çektiği gelişmekte olan ülkelerde canlanma kaydedildiğini söyledi. 
7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılı Para ve Kur Politikası Programı’nı açıkladı. Yılmaz, faiz indirimi konusunda, “Ne yaptığımızı biliyoruz. İhtiyatlı olmak herkesin yararına” dedi. Yılmaz ayrıca, 2011 ve 2012 için enflasyon hedefini daha önce yüzde 5.5 ve yüzde 5 olarak açıkladıklarını hatırlatarak, “2013 hedefi hükûmet ile varılan mutabakata paralel olarak yüzde 5 olarak belirlenmiştir” dedi.
8- Fenerbahçe Acıbadem Kadın Voleybol Takımı, Dünya Kadınlar Kulüplerarası Voleybol Şampiyonası final maçında, Brezilya’nın Sollys Osasco takımını 3-0 mağlup ederek Dünya Şampiyonu oldu. 
9- FİBA Erkekler Eurochallenge Kupası maçında, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin APOEL takımı ile karşılaşan Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı, 82-80 yenildiği maçın sonrasında seyircilerin saldırısına uğradı. Olaylar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı ve BM Barış Gücü, Karşıyaka takımının can güvenliğinin sağlanması konusunda girişimde bulundu.  
10-AB Dönem Başkanlığı’nı 01 Ocak 2011 tarihi itibariyle devralacak Macaristan’ın Dışişleri Bakanı Janos Martonyi, Brüksel merkezli yayın yapan AB Haber sitesinde yayımlanan mülakatında, Türkiye’nin üyeliğinin Birlik açısından “büyük bir stratejik seçim” olduğunu, Türkiye’nin dışarıda kalmasının AB’nin çıkarına bulunmadığını belirterek, “Türkiye-AB sürecinde yaşanan sorunları biliyoruz. Sorunlar var, kızgınlık var. Türkiye’nin bu süreçte yılgınlığa düşmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
11-Irak’ta, Nuri el Maliki başkanlığında kurulan yeni hükümet Parlamento’dan güvenoyu aldı.
12-İran’da meydana gelen 6.5 şiddetindeki depremde 7 kişinin öldüğü açıklandı.
22 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da düzenlenecek Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11’inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında Türkiye’ye gelen Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Tarabya Köşkünde görüştü.
Talabani görüşme sonrası NTV’ye verdiği demeçte, iki ülke ilişkileri ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi. Talabani, PKK’nın da artık silahların kaldırılması gerektiğini düşündüğünü belirterek, “Şimdi silahlı mücadele zamanı değil. Silahlı mücadele bitmiştir. Şimdi politik mücadele zamanıdır” dedi.
Zirveye katılmak üzere Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ve Kırgızistan Devlet Başkanı Roza Otunbayeva da İstanbul’a geldi. 
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Dolmabahçe Başbakanlık Çalışma Ofisinde bir yemek verdi. 
Zirve öncesinde 19’uncu Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Çırağan Sarayında yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, üye ülkelerin doğal kaynakları ve dinamik iş güçlerinin ekonomik açıdan büyük güç ve fırsat yarattığını kaydetti.
2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen Türkiye-Tacikistan İşbirliği ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülkenin birbirine köklü şekilde bağlı olduğunu belirterek, “İki cumhurbaşkanı olarak buradayız, sizi teşvik etmek için. Tacikistan’da yatırım yapılacak çok imkân var. El değmemiş madenler, yer altı zenginlikleri bu ülkede. Asya’nın su rezervinin yüzde 60’ı bu ülkede ve orta, küçük, büyük enerji santrallerine ihtiyacı var” dedi.
Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ise, enerji, gıda ve tarım alanındaki sanayi ve teknolojik eksikliğin Türk işadamları tarafından doldurulabileceğini vurguladı.
3- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Radikal gazetesinde yayımlanan mülakatında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şahin, son dönemde tansiyonun yükseldiğini, bunları zararlı görmediğini belirterek, “Birbirimizi anlama bakımından, fikirlerimizi çok net şekilde öğrenme bakımından yararlıdır. Karşımızdakinin gerçek fikrini öğrenirsek o hem bizi rahatlatır, hem de kendi düşüncemizin daha doğru olduğuna inanıyorsak karşımızdaki kişiyi ikna etme gibi bir imkân da olabilir. Belki böylece bir çıkış yolu bulabiliriz” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin ile 49 banka genel müdür ve üst düzey yöneticisinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye gelen sermayenin daha kalıcı ve uzun süreli olmasının sağlanması gerektiğini belirterek, “Sıcak paranın sebep olacağı olumsuz sonuçlara karşı kurumlarımızı daha nasıl korunaklı hale getirebiliriz, bunun üzerinde yoğunlaşmalıyız. Kurumlararası koordinasyon, risklerin yönetilmesinde hayati önem taşıyor” dedi.
5-İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırının “Ergenekon Davası” ile birleştirilmesine karar verdi. 
6- Menemen’de Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın şehit edilişinin 80’inci yıldönümünde çeşitli etkinlikler düzenlendi. 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayımladığı mesajda, “Cumhuriyetimizi var eden değerler, milletimizin değerleridir. Cumhuriyetin kuruluşuyla ortaya konulan idealler, hepimizin gerçekleşmesi için özveriyle çalıştığı ideallerdir” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Menemen olayının, yakın tarihin en vahim, en dokunaklı, en üzücü olaylarından biri olduğunu vurgulayarak, “Menemen olayında da görüldüğü gibi, toplumsal huzurumuza kasteden hiçbir girişim, birlik ve beraberliğimize, gelecek ideallerimize asla gölge düşürmemiştir, düşüremeyecektir” dedi. 
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner mesajında, “Asteğmen Kubilay ve arkadaşları, büyük fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyeti ve onun kuruluş felsefesinin temel taşlarından olan laikliği

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Ne tapu senedimiz olan Lozan’ın delinmesine ne de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin temel unsuru olan çağdaş yaşam tarzımıza el uzatılmasına izin veririz” dedi.
7- THY Avrupa Ligi maçında Efes Pilsen Erkek Basketbol Takımı, deplasmanda Rusya’nın CSKA Moskova Takımı’na 78-69 yenildi.
8- ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin girişimlerine karşın, 1915 yılında yaşanan olayları soykırım olarak nitelendiren tasarının gündeme alınmadığı bildirildi. 
23 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında terörle mücadelede gelinen son durumla ilgili  değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili asker  ve sivil bürokratlar katıldı.
2- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için parti genel merkezine gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çelik, ''Son özerklik tartışmalarını, resmi dilin iki dilli olması tartışmalarını, ben Türkiye'deki gerçek demokratikleşme sürecine, gerçek açık toplum arayışlarına suikast teşebbüsü olarak görüyorum'' dedi.
3- Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtul¬muş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki dilli yaşam talebine ilişkin ''Analisanı da ana sütü kadar helaldir. Herkes analisanını gayet açık ve rahat bir şekilde konuşabilmek hatta bunu öğrenebilmek durumundadır. Eğer Türkiye analisanın kullanılması önündeki engelleri 15 sene önce kaldırmış olabilseydi, bugün bunların büyük bölümünü konuşuyor olmazdık'' dedi.
4- YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin ''öğrenci affına'' ilişkin sorularını yanıtlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteden atılanlarla ilgili af konusunun ne zamandan itibaren başlayacağı ve kimleri kapsayacağına siyasilerin karar vereceğini, konunun TBMM'de alt  komisyonda ele alındığını belirterek, ''Rasyonel olan, 2008'den itibaren açıkta kalan öğrencileri kapsaması, ama ona siyasiler karar verecek'' dedi.
5- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Zaman gazetesine ekonomi konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, Merkez Bankasının Para Politikası Kurulunda fişleri 50 baz puan indirmesinin desteklediğini, ancak bu kararın iki ay önce alınması halinde dış ticaret ve cari açığın bu kadar yüksek olmayacağını ifade etti.
6- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İstanbul’da başladı.
İran, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan, Tacikistan ve Kırgizistan’ın liderler düzeyinde katıldığı zirveye, Türkiye dahil üye 10 ülke ve misafir ülkeler sıfatıyla KKTC, Irak, Katar, Ürdün,  Lübnan ve Suriye katıldı. Zirvede, ekonomik işbirliğinin geliştirilerek bölgede refah ve istikrarın sağlanması konusunda mutabakata varıldı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa’nın istikrarı için bölgesel mekanizmalar oluşturup enerji, iletişim ve ulaştırma gibi alanlarda işbirliği projelerinin hayata geçirmeye çalıştığını ifade etti. 
Cumhurbaşkanı Gül, zirvenin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve EİT Genel Sekreteri Yahya Maroofi ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısındaki konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına destek veren tasarının ABD Temsilciler  Meclisinin gündemine gelmemesine ilişkin, ''Başta Başkan Obama olmak üzere,  Dışişleri Bakanı Clinton, dolayısıyla yönetim ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Kendilerini bu bakımdan takdir ediyoruz. Çünkü Türk-Amerikan  ilişkilerinin tamamen ilgisiz bir konuyla esir alınmasını önlemiş oldular'' dedi.
Bakan Davutoğlu da konuya ilişkin, ''Dün ABD Kongresinde Türkiye-Amerika ilişkilerine ve Türk-Ermeni ilişkilerine, Kafkasya'daki dengelere darbe vurabilecek bir gelişmenin olmamasından memnuniyet duyuyoruz. Gerçekten dün sağduyu bir kez daha hakim olmuştur'' dedi.  
Öte yandan Türkiye, İran ve Azerbaycan dışişleri bakanları, Kafkasya’daki meseleler dahil ortak ilgi alanlarına giren çeşitli konuları ele almak üzere bir araya geldi. Üçlü zirve sonrası Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve geçici İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin, yaptıkları üçlü toplantıda “ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma yoluyla ortak refahı temin edecek sahalar dahil aralarındaki işbirliğini derinleştirme yollarını araştırmaya hazır olduklarını belirttikleri ifade edildi. Zirve sonrası basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, ABD ve Avrupa’nın İran’a uyguladığı ambargo ile 30 yıldan beri karşı karşıya olduklarını, ancak bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmediklerini söyledi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya ziyaretinin ilk gününde Japonya'nın büyük medya  kuruluşlarına verdiği mülakatlarda, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralle ilgili Türkiye'nin Japonya ile çalışmak istediğini ve bu bağlamda  temaslarda bulunmak üzere Japonya'ya geldiklerini aktardı. Bakan Yıldız bir gazetecinin, Karadeniz bölgesinde yapılması planlanan nükleer santralle ilgili Güney Kore ile yapılan müzakerelerin tamamen kesilip kesilmediğini sorması üzerine, Güney Kore ile ilgili güzel bir müzakere dönemi  yaşadıklarını ancak iyi niyetli ve olumlu yaklaşımların her zaman mutabakatla  bitemediğini belirtti.
8- ABD Başkanı Barack Obama, Senato tarafından 26'ya karşı 71 oyla kabul edilen START anlaşması ile ilgili olarak Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, yeni Nükleer Silahların İndirimi (START) anlaşmasının Senato tarafından onaylanmasının ve ABD ordusunda eşcinsel askerlerin kimlikleri ile ilgili olan "sorma, söyleme" olarak bilinen ve 17 yıldır yürürlükte olan uygulamayı kaldıran tasarının onaylanmasıyla ilgili olarak, "Kongrenin son haftalardaki çalışmalarını müspet  değerlendirdiğini" bildirdi.
9- Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu düzenlediği haftalık basın toplantısında, Çin'in Avro Bölgesi'ne  üye ülkelerin cari krizin üstesinden gelmelerine yardım etmeye hazır olduğunu belirterek, Avrupa'nın, gelecekte de Çin'in döviz rezervlerine yatırım açısından önemli bir pazar olmaya devam edeceğini söyledi.
24 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da gerçekleştirilen Afganistan-Pakistan-Türkiye üçlü zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bununla en iyi şekilde mücadele etmek için şüphesiz istihbarat teşkilatlarının en iyi şekilde beraber çalışmaları gerekir. Bu konularda çok önemli ilerlemeler kaydedildiğini memnuniyetle gördüm. Silahlı kuvvetlerimiz arasındaki çalışmalar neticesinde de 2011’in Nisan ayında ortak bir tatbikat yapılacak” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Başbakanı Karim Massimov’la Başbakanlıkta görüştü.
3- Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Daireler Kurulu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gevremoğlu’nun, “bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali” istemini esastan görüşerek, oybirliği ile yerinde buldu. 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay AYİM kararıyla ilgili olarak, “Bakanlığımızın bir personeliyle ilgili biz idari işlem yapmışız. O da idari yargıya gitmiş. İdari yargı da o konuda bir karar veriyor. Olay bundan ibaret. Çok büyütülecek bir olay değil. Bizim açığa alma kararımız var. Biz daha önce açıklama yaptık. Bu süreci yürütmede ve bu tasarrufla ilgili kararlılığımızı ifade ettik. O kararlılığımız sürüyor ve sürecek” dedi.
4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, TRT Haber’de katıldığı bir programda, yüksek yargıdaki iş yoğunluğuyla ilgili olarak, çözüm için bölge adliye mahkemelerinin (istinaf) bir an önce kurulması gerektiğini aksi takdirde kartopu gibi günden güne büyüyen iş yükünün altından kalkamayacaklarını vurguladı.
5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde demokratik özerklik ile ilgili basın mensuplarına verdiği demeçte, “Kürt asıllı bir bakanım. BDP’nin kararı sürece fayda etmez. Anayasadaki maddelerimiz değiştirilemez. Buna aykırı durumlar ülkenin birlik ve bütünlüğüne zarar verecektir” dedi.
6- Devlet Bakanı Faruk Çelik İstanbul’da düzenlenen Ehl-i Beyt Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Madımak Oteli’nin kamulaştırılmasıyla ilgili olarak, “Sivas’ta barışın huzurun devam etmesi gerekiyor. Orada hayatlarını kaybeden o insanların acısının, toptan bütün milletimizin acısı olarak yaşatılması gerektiği konusunda fikir birliği içinde olduk” dedi.
7-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 3. İçişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demokratik özerklik modeliyle ilgili çok acele açıklamalar yapma yanlısı olmadıklarını belirten Bakan Atalay, “Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir. Bu tartışılamaz. Bu manada iki dil veya benzer söylemlerin hiçbir değeri yoktur. Bugün insanlar dilini öğrenebilir, konuşabilir” dedi.
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Sinop’ta kurulması planlanan santral için temaslarda bulunmak üzere gittiği Japonya’da Ekonomi-Ticaret ve Sanayi Bakanı Akihiro Ohata ile Türkiye-Japonya arasında nükleer santral kurulmasına ilişkin işbirliği mutabakatı imzalandı. İmza törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Yıldız, “Japonya’daki nükleer güç santralarıyla ilgili tecrübenin Türkiye’de de somutlaşmasını istiyoruz” dedi.
9- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, verdiği yeni yıl mesajında, yeni yıla ağaç keserek değil fidan dikerek geçilmesi temennisinde bulunarak, yaklaşan yılbaşı öncesi kaçak fidan kesimlerine karşı denetimlerin sıklaştırıldığını ifade etti.
10-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siteler Meslek Odaları’nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin “demokratik özerklik” üzerine sorduğu soruları cevaplayan Bahçeli, “Sayın Başbakan’ın anayasa değişiklikleriyle ilgili açılımın gereklerini seçim sonrasında yerine getireceğini düşünüyorum. Ana konuyu gündemden düşürmemek, toplum hafızasında yer etmek ve toplumun bazı kesimlerine de konuyu hazmettirmek için BDP ile Demokratik Toplum Kongresi’ne sanki özel bir mesaj verirmişçesine bir program Türkiye’de uygulanmaktadır. Çift aktörlü bir senaryodur” dedi. 
11-Ankara 1. İdare Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner’in Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal hakkında soruşturma açılması istemiyle yaptığı şikayet dilekçesinin cevap verilmeksizin reddine ilişkin Adalet Bakanlığı işleminin iptali istemiyle açtığı davayı oybirliği ile reddetti.
12-Afganistan Başbakanı Hamid Karzai, İstanbul’da düzenlenen üçlü zirve toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Karzai, Taliban’ın Türkiye gibi tarafsız bir ülkede büro kurması konusundaki bir soru üzerine, “Fikir şuydu: Türkiye, buluşmaların, toplantıların yapılacağı yer olsun, burada bir temsilcilik kurulsun ve uzlaşıyı, bütünleşmeyi, entegrasyonu kolaylaştırsın. Eğer Türkiye böyle bir ev sahipliğine kapılarını açarsa biz de hükümet olarak, devlet olarak Türkiye’nin açtığı bu yolda ilerlemek isteriz” dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, aynı sorunun kendisine sorulması üzerine, “Biz Afganistan’da iç barışı sağlayacak her türlü girişimin içinde olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.
13-Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesi için geldiği İstanbul’da Hürriyet gazetesine verdiği özel demeçte, “Irak’taki Kürtlerin sahip olduğu federe model Türkiye’de olmaz. Irak Kürdistanı ile Türkiye arasında büyük fark var. Türkiye’nin kendi koşulları var ve Irak’taki deneyimi Türkiye’de kopyalayamayız” dedi.
14-Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma, Stratejik Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START) 58’e karşı 350 oyla ön onay verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, anlaşmayı onaylayan ABD Senatosunun savunma sistemi ile stratejik silahlar arasında bağlantı kurulmasını reddeden eklemelere karşı olduklarını duyurdu.
25 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 37’nci yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, İnönü’nün, milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında ve Türkiye’nin benimsediği hedefler doğrultusunda ilerlemesinde önemli katkılar sağladığını belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında önemli pay sahibi olan İnönü’nün, Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra üstlendiği görevler ve icraatlarıyla yakın tarihimize damgasını vurmuş unutulmaz isimler arasında yer aldığını belirtti.
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da dış politika yazarları ve yayın müdürleriyle Bakanlığın bir yılını değerlendirdiği bir toplantı düzenledi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin, ABD ve NATO’nun eskiden olduğu gibi askeri ve güvenlik politikalarının bir cephe ülkesi olmayacağını belirterek, “Hiçbir ülkeyle bir askeri cephe ülkesi ilişkileri içine girmeyeceğiz” dedi.
Bakan Davutoğlu, eksen kayması değerlendirmelerinin de doğru olmadığını vurgulayarak, “Komşularla sıfır sorun politikası, çevremizle her türlü ilişkiyi düzeltmeye, ekonomiyi genişletmeye ve barışı gözeten istikrarlı bir bölge inşa etmeye yöneliktir. Suriye ile ilişkilerde sorunları aştık. AB ile ilişkilerde tıkanıklığı yaratan biz değiliz. Görüşmelerde yeni fasıllar açılmasını onlar engelliyor” dedi. 
3-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89’uncu yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, ülkede birlik ve beraberliğin sağlanmasına dikkat çekerek, “Bizim bir bayrağımız, bir vatanımız ve bir idealimiz vardır; o idealin adı özgür, güçlü, tam bağımsız büyük Türkiye idealidir” dedi. 
4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2010 yılında tarım sektöründe yaşananları ve yeni yılda uygulanacak politikaları paylaştığı basın toplantısında, sektördeki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de büyükbaş hayvan ihtiyacında herhangi bir sıkıntının olmadığını, küçükbaşta ise birtakım ihtiyaçların bulunduğunu, bunu da mera hayvancılığını geliştirecek projelerle ortadan kaldıracaklarını ifade etti.
5- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanarak, olağanüstü kongre sonrasında görev dağılımını belirledi. Buna göre; Bihlun Tamaylıgil Genel Sekreterolurken, Gürsel Tekin, Örgütlenme ve Örgüt Yönetimi’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.
Kılıçdaroğlu yeni yönetim ile birlikte Anıtkabir’i ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iki dil ve demokratik özerklik tartışmaları konusunda, “Resmi dilimiz Türkçe’dir. Resmi dilin yanına başka bir dili koymak doğru değildir, ülkeyi böler, ayrıştırır. Farklı bir bayrak tartışmasını yapmak bile doğrusunu isterseniz bizim onurumuzu kırıyor, böyle bir şey düşünülemez, doğru da değildir” dedi.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti Genel Merkezinde Siyaset ve Liderlik Okulunu tamamlayanlara sertifika verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) tarafından üç general hakkında terfi işlemlerine ilişkin verilen karara saygı duyulması gerektiğini, referandumda oy kullanmayanların 5 yıl içerisinde yapılacak seçimlerde seçme ve seçilme hakkını kullanamamasının demokratik hakkın gaspı olacağını söyledi.
7- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’deki bankacılık sisteminde vergilerle çok oynandığında paranın dışarıya gitmeye devam edeceğini, sadece mevduattan değil, yurt dışına şu anda reel sektörün ciddi ölçüde kredisinin de gittiğini belirtti. 
8- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, İstanbul’da yapılan TGS 19’uncu Olağan Genel Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, cezaevlerindeki basın emekçisi sayısının 2010’un son 4 ayına girerken 50’ye çıktığına dikkat çekerek, “5 yıl önceki kaygılarımız, önerilerimiz dikkate alınsaydı Türkiye bugün bu utancı yaşamayacaktı” dedi.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de bilgilenme hakkının kullanılabilmesi için gazetecilerin kimlik ve kişilik sorunlarının çözülmüş olması gerektiğini vurguladı.
9- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Devlet Sözcüsü Ali Hasanov Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan mülakatında, WikiLeaks belgelerinde küresel güçlerin, Azerbaycan ile Türkiye’nin arasına nifak tohumları ekmeyi amaçladıklarının anlaşıldığını, Avrasya ülkeleri yani Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve İran arasında güvensizlik yaratmanın şu anda dünya ülkelerinin işine geldiğini belirterek, “Renkli devrimleri küresel sermaye de küresel ekonomi de ulus ötesi şirketler de yapabilir. Samsung şirketinin bütçesi Azerbaycan’ınkinin 15 katı, çalışan sayısı da Türkiye nüfusuna eşit” ifadelerini kullandı.
10-Pakistan’ın kuzeyinde Dünya Gıda Programı bürosu yakınlarında meydana gelen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 42 kişinin öldüğü, 72 kişinin de yaralandığı açıklandı.
26 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’teki bütçe görüşmelerinin kapanışında yapmış olduğu konuşmada, ‘iki dil’ ve ‘özerklik’ taleplerini eleştirdi. Başbakan Erdoğan, “Milletimin resmi dili tektir. Ortak dil Türkçe’dir. Bu gerçeği değiştirme girişimleri kabul edilemez. Tartışmaya dahi açmak, ne demokrasiye ne de kardeşliğe hizmet eder” dedi. Kürt sorununu savunduğunu ama Kürtçülüğe de Türkçülüğe de karşı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ‘özerklik’ tartışmalarının da ‘çirkin bir tezgah’ olduğunu söyledi. 
2- Bütçe görüşmelerinin sona ermesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılı bütçesi üzerindeki konuşmasını değerlendirirken, “CHP'yi eleştirmek için 1974'lere gitmesi, Başbakan'ın CHP'yi eleştirmekte ne kadar zorlandığını gösterir” dedi. 
3- Devlet Bakanı Faruk Çelik yaptığı yazılı açıklamada, hali hazırda vekil imam olarak görev yapan personel için ayrılan kontenjanların doldurulacağını belirterek, ''Vekaleten hizmetleri yürüten personelimizin sözleşmeli olarak kadroya alınması sağlanacaktır. Bu amaçla Diyanet İşleri Başkanlığımız, yeni dönemde sınav hazırlıkları yapmaktadır. En kısa sürede bu sınav yapılacaktır. 6002 sayılı Kanun gereğince vekil imam-hatip, müezzin-kayyum olarak görev yapanlara yönelik 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre sözleşmeli personel olarak kadroya alınmaları için sınav açılmıştır. Bu sınava 3 bin 149 kişi müracaat etmiş, yapılan sınav sonucu başarılı olanlar boş kadrolara atanmıştır'' dedi.
4-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Şanlıurfa’da bir polis merkezinin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay, iki dil ve özerklik tartışmalarına değinerek, “Dille ilgili, hiçbir resmi kimliği hüviyeti olmayan DTK açıklamalarıyla gündeme gelen tartışmalar var. Türkiye’de normalleşme süreci yaşıyoruz. ‘Demokratik açılım’ var. Devletin ihmalleri olmuş, zaman zaman vatandaş ana dilini konuşamaz hale gelmiş, faili meçhuller, işkenceler olmuş. Biz bunları bitirerek vatandaşlar arasındaki güven bağını artırmak istiyoruz. Bugün herkes özgürce istediği dili konuşuyor, öğretip öğrenebiliyor. Devletin bir kanalı Kürtçe ve Arapça 24 saat yayın yapıyor” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’deki bütçe görüşmelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın 2011 yılı bütçesi üzerindeki konuşmasını değerlendiren Bahçeli, “Sayın Başbakan’ın konuşması, 12 Ağustos 2005 yılında Diyarbakır’da yapmış olduğu Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına, 26 Aralık 2010’da Ankara’dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olarak verdiği cevaptır. Anayasanın ilk 3 maddesi çerçevesinde, bugüne kadar yaptığı hatadan dönüş, gerçekleri görme, anayasaya sadakat ve terörle mücadelede de millete vermiş olduğu söz olarak kabul ediyor ve o bakımdan da konuşmayı bu anlamda değerlendiriyorum” dedi.
6- Gazze’ye giderken İsrail’in saldırısına uğrayan ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği “Mavi Marmara” gemisi İstanbul’a geldi.
7- Afganistan’ın doğusundaki Paktia vilayetinde, 4 Türk Mühendis ve Afgan şoförlerinin kimliği bilinmeyen silahlı kişilerce kaçırıldığı duyuruldu.
8- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanlığı’na Ercan İpekçi yeniden seçildi.
27 ARALIK 2010
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliğinin düzenlediği ''2010  Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödül Töreni''nde yaptığı konuşmada, milli birlik  ve kardeşlik projesini engellemek isteyenlerden daha fazla, bunun gerçekleşmesini arzu edenlerin sesinin çıkması gerektiğini belirterek, ''Kardeşliğimizi bozmak isteyenlerden çok daha fazla, kardeşlik hukukunun gelişmesini isteyenler baskın çıkmalı. Gençlerin ölümünü kendileri için bir kazanç olarak görenlerden ziyade, gençlerin ölümünden acı duyanlar öne çıkmalı. 'Bekle-gör' anlayışı, 'hükümet bir  yapsın bakalım' anlayışı, terörden, gençlerin ölümünden rant sağlayanları teşvik eder, başka işe de yaramaz'' dedi.
2-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde İstanbul'dan kendisini ziyarete  gelen bir grup partiliyi kabul etti. Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultayda sıraladığı vaatlerini gerçekleş¬tirecek kaynakları çok iyi  bildiklerini belirterek, ''Eğer hamarat bir kadın varsa az malzemeyle olağanüstü güzel yemekler yapar. Bunların elinde malzeme çok, hamarat değiller, yaptıklarını  da berbat ediyorlar'' dedi.
3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, NTV'de katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Bağış, iki dil tartışmalarına ilişkin olarak Türkiye'de konuşulan bir çok dil bulunduğunu, ancak tek resmi dilin olduğunu, bunu değiştirmenin gündemlerinde yer  almadığını söyledi.
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çin’in başkenti Pekin'den  dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Japonya'daki temaslarını değerlendiren Bakan Yıldız, Japonya Ekonomi-Ticaret ve Sanayi Bakanı Akihiro Ohata ile bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını belirterek, bunun gerekli ama yeterli  olmayan bir anlaşma olduğunu söyledi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliğiyle yürütülen ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (BECERİ'10) Projesi''nin tanıtımında yaptığı konuşmada, bu projenin aslında Türkiye'de sistematik istihdam yaratma projelerinden biri olduğunu, yaklaşık olarak her yıl 200 bin kişi olmak üzere 5 yıl süreyle bu çabayı ortaya  koyacaklarını belirterek, ''Biz artık şu duvarı yıkıyoruz; toplumun ve piyasanın ihtiyaçlarından uzak eğitim veya teorik eğitimden uzaklaşıyor ve daha çok ihtiyaca odaklanmış bir  programı hedeflemeye başlıyoruz'' dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, daha önce Güney Kore’nin de uyguladığı projeden sanayicileri faydalanmaya çağırarak, “İşe almak istediğiniz kişileri bize gönderin. Eğitimden geçirelim. Sizin tesislerinizde staj verelim. Bu arada cebinizden bir kuruş para çıkmasın” dedi.
6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisince düzenlenen Siyaset Akademisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya Türkiye adına üzüldüğünü belirterek, ''Yaptığımız ırkçılık, etnik ayrımcılık değildir.  Var olan yasaklanmış bir dili, kimliği savunmaktır, sahip çıkmaktır'' dedi.
7-İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Channel 10 televizyonuna yaptığı açıklamada, Filistin ile yapılan müzakerelerin ''Kudüs'ün statüsü ve Filistinli mülteciler'' gibi oldukça tartışmalı sorunlarda tıkanabileceğini belirterek, bunun için bir ara anlaşmanın mümkün olabileceğini söyledi.
28 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde düzenlenen TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödül töreninde yaptığı konuşmada, bilimin ve teknolojinin gelişmesinin ülkelerin gelişmesinde önem arz ettiğini belirterek, “Geldiğimiz nokta bizleri tatmin etmiyor. Kendimizi başkaları ile mukayese ettiğimizde daha çok yol almamız gerekiyor. Ancak bunu gerçekleştiremediğimizi açıkça ifade ediyoruz. Bunun sebebi, herhalde enerjimizi biraz farklı yerlere harcadık. Önceliklerimizi çok doğru tespit edemedik” dedi.
Töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Diyarbakır’a gerçekleştireceği ziyarete farklı anlamlar yüklenmesine ve beklentilerin yüksek tutulmasına karşı çıkarak, “Nasıl Türkiye’yi geziyorsam, nasıl bütün illerimizi ziyaret ediyorsam, aynı çerçeve içinde bir seyahat” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2011 yılında tarımsal kredi faiz oranının yüzde 13’ten 10’a düşürüleceğini, üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredinin de yüzde 20’ye yükseltileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, dar gelirli ailelerin çocuklarının okula devam etmesi kaydıyla ödenen ‘şartlı nakit transferi’ ücretlerinin de yüzde 22-50 oranında artırılacağını belirtti.
Terör örgütünün, her seçim öncesinde yaptığı gibi, bir defa daha seçim sürecini etkilemek, iç politikaya şekil vermek istediğini belirten Başbakan Erdoğan, “Tekrar ediyorum; son günlerdeki yapay tartışmalar, terör örgütü ve onun uzantılarının kirli bir oyunu, tuzağı, çirkin bir tezgâhıdır” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Yeni PM ve yeni MYK seçildi. Kimsenin Ankara’da oturma lüksü yok. Bizi yıllardır ‘projeleri yok’ diye eleştirenler vardı. Başta Başbakan olmak üzere kıyamet koparıldı. Yok, efendim 41 söz verdiniz bunun bedeli 200 milyar. Çarpıtacaklar ya… Verdiğimiz sözlerin bir kısmının parayla ilgisi yok, akılla ilgisi var” dedi.
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da yapılan Dış Ekonomik ilişkiler Kurulunun (DEİK) Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Merkez Bankasının sağda solda eleştirildiğini ancak doğru bildiğini yaptığını belirterek, “Yapmaya da devam edecek” dedi. Sermayenin uzun vadeli ve kalıcı olması için de çalışacaklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Ancak Türkiye sermayenin rahat hareket edebildiği, rahat girdiği ülke olmaya devam edecek. Türkiye’yi içine kapatıcı bir tutuma giremeyiz. Asla eski günlere Türkiye’yi döndüremeyiz” dedi.
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Babacan, Milliyet gazetesinde yer alan röportajında, mali disiplini sağlamak için hazırlanan mali kuralın yasalaşmasa bile fiiliyatta uygulanmakta olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan mali kuralla ilgili, “Mali Kural Yasası’nı bir kenara koyduk. Unuttuk ya da iptal ettik demiyoruz. Baktığımız zaman 2011 bütçemiz, mali kural da uygulanmaya başlasaydı benzer bir bütçe olacaktı” dedi.
5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Genel Sekreterliği (ABGS) makamında KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Bağış burada yaptığı açıklamada, BM’nin ve AB’nin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin şımarık tavırlarından bıktığını belirterek, “Kıbrıs Türkiye’de iktidar-muhalefet, asker-sivil, Doğulu-Batılı ayırımı olmadan her kesimin ortak davasıdır” dedi.
6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İŞKUR Ankara İl Müdürlüğünün desteği ile Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfı (HASVAK) tarafından düzenlenen istihdam amaçlı “Hasta ve Yaşlı Bakım Elemanı Meslek Edindirme Kursu”nu tamamlayan kursiyerlere sertifika dağıtımı töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin meselesinin işsizlik değil, mesleksizlik olduğunu belirterek, “Bütün problem, nitelikli eleman beklentisiyle, arzıyla, işsizlik meselesinin, talebin birbiriyle çakışmamasıdır” dedi.
7-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Bursa’da partisinin Bursa İl Başkanlığını ziyaret etti. Bakan Atalay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AK Parti ile daha da bütünleşeceğini belirterek, “Biz, milletimizin kardeşliğinin çimentosuyuz. Bu kardeşliği daha güçlü hale biz getiririz. Çünkü biz etnik, bölgesel siyaset yapmıyoruz. Bütün vatandaşları kucaklıyoruz. Bu yüzden her bölgede bize destek, güven var. Bizim milli birlik, kardeşlik projemiz, demokratik açılım sürecimiz bütün kararlılığıyla yürüyor” dedi.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Abdurrahman Bin Hamad El-Atiye ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail tarafından gelen “özür değil üzüntülerimizi dile getiririz” açıklamalarını değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, Mavi Marmara’ya yönelik 31 Mayıs günü İsrail’in gerçekleştirdiği saldırı sonrası nasıl bir tutum sergilediyse bugün de aynı tutum içinde olduğunu belirterek,“Taleplerimizin yerine getirilmesi için her türlü diplomatik çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.
9- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM’de yaptığı açıklamada, Sözleşmeli Er ve Erbaş Yasa Taslağı’nın Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı. Taslağın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında gündemine alınacağını belirten Bakan Gönül, 15 aylık askerlik görevini tamamlayan er ve erbaşlar arasından ilk etapta 50 bin sözleşmeli er seçileceğini belirtti.
10-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, TGRT Haber TV’de gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye tarihinde en fazla öğretmen atamasının AK Parti iktidarı döneminde yapıldığını belirterek, 31 Aralık’ta eğitim ordusuna 6 bin 850 öğretmenin daha katılacağını söyledi. Bakan Çubukçu, okul ve derslik problemi yaşadığımız günlerin geride kaldığını, artık hedefin eğitim kalitesini artırmak olduğunu, 2011 yılı bütçesinde yüzde 20’lik artışla en yüksek payın Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldığını söyledi.
11-Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu kış domuz gribi salgını beklemediklerini açıkladı. Meclis’te soruları yanıtlayan Bakan Akdağ, 2010’un ilk aylarından sonra yeni bir ‘domuz gribi’ vakası tespit edilmediğini, Dünya Sağlık Örgütünün salgın durumu olmadığını ilan ettiğini belirterek, “Böyle bir salgın tehlikesi beklemiyoruz” dedi. 43 milyon doz ‘domuz gribi’ aşısının anlaşmayla garanti altına alındığını ancak 6 milyon dozuna para ödendiğini ifade eden Bakan Akdağ, 3 milyon doz aşının kullanıldığını, kalan aşının stoklarda tutulduğunu bildirdi.
12-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avea’nın İstanbul Ümraniye’deki Ar-Ge Merkezinde düzenlenen “Mobil Tahlil” projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, Ar-Ge’nin öneminin Türkiye’de artık anlaşılmaya başlandığını belirtti. Göreve geldiklerinde Ar-Ge’ye ayrılan payın Gayri Safi Milli Hâsıla’nın binde 3’ü olduğunu, şimdi ise bunun yüzde 1’i zorladığına dikkati çeken Bakan Yıldırım, hedeflerinin bu payın yüzde 2,5’a ulaşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.
256
13-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, terör örgütü mensuplarınca İstanbul Başakşehir’de bulunan Velibaba Cemevine yapılan saldırıyı kınadı. Bahçeli, bu olayla ülkenin vahim bir ortama çekilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Cemevinin dışında olan Türk bayrağını tahrik unsuru sayarak taş ve sopalarla, içeride bulunan kardeşlerimiz hedef alınmıştır. Canice yapılan bu eylemin gerekçesi olarak bayrağımızın işaret edilmesi, ülkemizin içine sürüklendiği vahim ortamı göstermektedir” dedi.
14-BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sorunlarının ancak ‘demokratik özerklik’ ile çözüleceğini iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yönelik ‘ırkçılık’ ithamını da eleştirerek “Ben bu ülke için canımı veririm” diyen Demirtaş, amaçlarının kaos, çatışma, gerilim çıkarmak olmadığını, Kürt sorununu kim çözerse ülkenin sevgilisi olacağını ifade etti.
15-Merkez Bankası tarafından açıklanan imalat sanayi verilerine göre, aralık ayında kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre
7.9 puan artarak 75.7 oldu. Tüm mal gruplarında artış olmasına karşın, bir önceki aya göre 0.3 puanlık azalış görüldü.
16-Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Cihad Vardan, İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2010 yılını değerlendirdi ve gelecek yıla ilişkin beklentilerini açıkladı. Avrupa ve ABD’de ekonomik sorunların süreceğini kaydeden Vardan, 2011 yılında 2009’dan 2010’a geçişte olduğu gibi hızlı bir büyüme beklemediklerini söyledi. Yeni yılda yüzde 5-6 oranında dengeli ve mütevazı bir büyüme beklediklerini anlatan Vardan, “Önemli olan bu dalgalı süreçte gemiyi istikrarlı bir şekilde yüzdürmeye devam ettirebilmek ve küresel aktör konumumuzu pekiştirmektir” dedi.
17-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kurucu Başkanı adına bu yıl 34’üncüsü düzenlenen “Sedat Simavi Ödülleri” İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, basın üzerindeki baskılara dikkat çekerek, “2010, basın tarihimizde gazeteciler için en olumsuz yıllardan biri olarak yerini alacaktır. 4 bini aşkın soruşturma, 2 bin dolayında dava var. Dileğimiz, yeni yılda Türkiye’nin özgürlük ve sosyal farklılıklar bakımından son sıralardan kurtulmasını sağlayacak önlemlerin alınmasıdır” dedi.
Bu yılki “Gazetecilik Ödülü”ne Kerim Ülker, “Radyo Ödülü”ne Saadet Baykal ve “Televizyon Ödülü”ne Gül Büyükbeşe Muyan layık görüldü.
18- 2010 Yılı TÜBİTAK Ödülleri Çankaya Köşkünde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sahiplerine verildi.TÜBİTAK Bilim Ödülü Prof. Dr. Seza Özen’e, TÜBİTAK Özel Ödülü ise Prof. Dr. Umran İnan ile Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu’na verildi.
19-Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2011 yılında uygulanacak olan artış oranlarını belirledi. Buna göre asgari ücret, yılın ilk 6 ayı için yüzde 4.7, ikinci 6 ayı için yüzde 5.1 oranında artırıldı. Böylece asgari ücret, yeni yılda net 629,96 lira oldu. Bu rakam 16 yaşından küçükler için ise 546,20 lira olarak belirlendi.
HAK-İş Genel Başkanı Salim Uslu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 2002’de brüt 250 TL olan asgari ücretin yıllar itibariyle enflasyon ve GSYİH oranları ilave edildiğinde brüt olarak yaklaşık 1000 TL düzeyinde olması gerektiğini, asgari ücretin toplumun beklentilerinin ve gerçeklerinin son derece gerisinde kaldığını belirtti. Uslu, “Çalışanların tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, en kısa zamanda katılımcı, demokratik ve temsilde adalet ilkesi dikkate alınarak oluşturulmalı, ILO ve AB normları ile uyumlu hale getirilmelidir” dedi.
20-Şırnak’ın Silopi ilçesinde terör örgütü PKK’dan kaçan 9 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.
21-İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’de yayınlanan Channel 10 televizyonundaki söyleşisinde, Mavi Marmara baskınından dolayı Türkiye’den özür dilemeyeceklerini yineleyerek, “Onlar (Türkiye) bizden özür istiyor ancak biz elbette özür dilemek istemiyoruz. Ancak can kayıplarından ötürü üzüntülerimizi bildirmeye hazırız” dedi.
22-İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında Kereç kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ‘5 artı 1’ ülkeleriyle nükleer konularda yürütülen müzakerelere değinerek, “5 artı 1 ülkeleriyle İstanbul, Tahran ve Brezilya’da nükleer konularda görüşmeye hazırız” dedi. Ahmedinejad, nükleer konularda müzakerelerden yana olduklarını, ancak ülkesinin nükleer bir güç olduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
29 ARALIK 2010
1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı.
MGK Genel Sekreterliğinden toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Kurulda görüşülen konulara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada; ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin etraflı bir şekilde ele alındığı belirtilerek, “Toplumda infial yaratabilecek ve demokrasiye, kişisel hak ve özgürlüklerin gelişimine, toplumsal barışa ve kardeşlik duygusuna zarar verecek yaklaşımlardan kaçınılmasının ve herkesin sorumluluk içinde hareket etmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilmiştir. ‘Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet’ anlayışını ve önde gelen ortak paydalarımızdan birini teşkil eden Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye yönelik hiçbir girişimin kabul edilmeyeceğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir” denildi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşmasında, popülist politikaların en çok dar gelirli vatandaşları etkilediğini ülkeye çeşitli alanlarda hizmet eden çalışan kesimleri rahatlatmak adına yapılabileceklerin azamisini gerçekleştirmek için gayret ettiklerini, yapılanları yeterli bulmadıklarını belirterek, “Hesapsız kitapsız, popülist maceralar peşinde en fazla garip gurebayı ezersiniz, işçiyi, memuru, çiftçiyi, küçük esnafı, emekliyi enflasyon canavarına yem edersiniz. Aziz milletimiz, geçmişte yaşadığı acı tecrübeleri unutmadığı için bu mukayeseleri en iyi şekilde yapmaktadır. Lütfen şunu unutmayalım; popülizme prim verirsek, geçmişte olduğu gibi olmayanı harcamaya kalkarsak, ülkemizi yine karanlıklara sürükleriz” dedi. 
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Haber Türk TV’de katıldığı mülakatta gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesinde bazı işlemler hakkındaki soruşturmaların yeteri titizlikle yürütülmediğini, yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddialara ait dosyaların ellerinde bulunduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu ayrıca demokratik özerklik konusundaki soru üzerine, “Bizim üniter bir yapımız var. Kim kurdu bu üniter yapıyı? Bizim dedelerimiz kurdu. Emperyalizme karşı savaş verdiler. Mezarlarında yan yana yatıyorlar. Savaşırken ‘sen Türktün, sen Kürttün, sen Çerkezdin, sen Lazdın’ diye bir ayrım yapmadılar. Oturup beraber verdiler bu mücadeleyi. Biz onların mirasçısıysak onların bize bıraktığı ülkeyi daha da yükseltmemiz lazım, parçalamak değil. Onun için, eğer demokratik özerklikten ayrılma diye söz ediyorsak bu doğru değil” değerlendirmesinde bulundu. 
4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da gazetelerin ekonomi müdürleriyle düzenlediği sohbet toplantısında, ekonomide 2010 yılı gerçekleşmeleri ve 2011 yılına ilişkin beklentileri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, krizi yoğun yaşayan ülkelerin 2013’ten sonra borcunu ödeyememe riskinin bulunduğuna işaret ederek, “Bundan sonra özellikle Avrupa’yı yakından takip etmek lazım” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, ‘dolarize olmuş bir ekonomiden daha normal bir ekonomiye’ doğru gidiş olduğunu vurgulayarak, reel sektöre TL cinsinden ve uzun vadeli borçlanmaları tavsiyesinde bulundu.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına İlişkin Tasarı’nın Meclis Genel Kurulunda kabulünün ardından yaptığı konuşmada, HES’lerin çevreye verebileceği zararlara ilişkin tedirginlikler bulunduğunu, Çevre ve Orman Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürütüldüğünü, özellikle Karadeniz’deki HES’lerin susuz bıraktığı yerleşim birimi olup olmadığını araştırdığını belirterek, “Suyun bırakıldığı taraftaki su miktarları konusunda DSİ tekrar çalışma yapıyor. Bu çalışma sonunda eğer çok fazla çevreyle alakalı sıkıntı oluşturan proje varsa bunların tekrar gözden geçirilmesini, Çevre ve Orman Bakanlığı kamuoyuyla paylaşacak. Çok fazla tahrip varsa onlarla alakalı lisans gözden geçirilecek” dedi. 
6- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya Bakanlıkların Basın Müşavirleri ve Özel Kalem Müdürleri ile Ankara’da düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında basın ve halkla ilişkiler birimi kurulması durumunda ilgili birim başkanına, birim amirine ve beraberinde bir kişiye daha Basın Kartı verilebilmesi için düzenleme yaptıklarını söyledi. Karakaya ayrıca, basın mensuplarının mesleki standartlarının yükseltilmesi çalışmalarına hız verildiğini, ortaokul mezunlarına Basın Kartı başvurusu yapma hakkı tanındığını, basın mensuplarına gri pasaport verilme uygulamasına da en kısa sürede başlanacağını sözlerine ekledi. 
7- ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Ankara Büyükelçiliğine Frank Ricciardone ve Bakü Büyükelçiliğine Matthew J. Bryza’nın atanmasına ilişkin kararnameyi onayladı.
30 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır’da Vali Mustafa Toprak’ı makamında ziyaretinin ardından, Garnizon Komutanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada “Türkiye büyük bir ülkedir. Biz büyük bir milletiz. Bu büyük millet içerisinde farklı farklı özelliklerimiz, övündüğümüz zenginliklerimiz vardır. Bu farklılıkları hep zenginlik olarak görmemiz gerekir. O zaman hepimiz çok daha güçlü oluruz” dedi.
2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa bölgesinde borç stoku düşen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin bu yılı iyi bir büyüme rakamı ile kapatacağını belirterek, orta vadeli programda planlanan yüzde 6.8’in üzerine çıkılacağını kaydetti.
3- Anayasa Mahkemesi, askerlere “anayasal düzene karşı suçlar”, “terör” ve “çete” suçlarını işlemeleri halinde sivil yargı yolunu açan düzenlemelerin iptaline ilişkin kararın gerekçesini açıkladı. Gerekçede; askerî mahkemelerin görev alanının 145. maddede açıkça gösterildiği belirtilerek “Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinde belirtilen suçlarda, ‘asker kişiler bakımından getirilen ölçütler dikkate alınmaksızın yapılan düzenleme’ anayasaya aykırıdır” denildi.
4- Danıştay 8. Dairesi, görevden uzaklaştırılan eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın göreve iade talebini reddeden Adana 2. İdare Mahkemesinin kararını onadı.
5- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf NTV televizyonunda, kadına yönelik şiddete karşı yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Kavaf “Şiddete uğrayan kadına ilk müdahale edecek kolluk kuvvetleridir. Polisin duyarlılığını artırmak için düzenlediğimiz eğitim programlarına 40 bin 500 polis katıldı. 59 binden fazla sağlık personelini eğittik. 326 aile mahkemesi hakimine eğitim verdik. Diyanet’le protokol yaptık, 2015’e kadar 100 bin din görevlisini eğitmeyi planlıyoruz. Cezaları artırmaya yönelik bir düzenleme yok önümüzde. Ama 2005 yılından itibaren TCK’da yapılan düzenlemelerde cezai yaptırımlar zaten verilebilecek en ağır cezalara dönüştürülmüş durumda” dedi.
6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirilen Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (YEDAŞ) Çalık Enerji’ye devrine ilişkin hisse satış sözleşmesi töreninde yaptığı konuşmada, elektrikteki özelleştirmelerle birlikte maliyetlerin de azalacağını bunun da tüketiciye daha ucuz hizmet anlamına geldiğini söyledi. Bakan Şimşek, özelleştirmelerle elektrik piyasasında gerçekleştirilen yeniden yapılandırma ve serbestleşme sürecinin aslında çok önemli bir yapısal reform olduğunu da  vurguladı.
7- Beş yıllık görev süresini nisan ayında dolduracak olan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, NTV/CNBC-e ortak yayınında yaptığı açıklamada, kredi genişlemesi ve cari açık konularında tedbir almaya hazırlandıklarını belirterek “Şu an ortada problem yok. Ama ihtiyatlı olmak zorundayız” dedi.
8- TÜİK, 2010 Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre Türkiye’nin ihracatının yüzde 6, ithalatının ise yüzde 35.7 oranında artış gösterdiğini açıkladı. Dış ticaret açığı  yüzde 106.8 artarak 7 milyar 683 milyon dolara yükseldi. İthalatın ihracatı karşılama oranı ise yüzde 55.1 düzeyinde gerçekleşti.
9- Ankara 9. İdare Mahkemesi, eğitim hakkının anayasal hak olduğuna dikkat çekerek, üniversiteyi kazanan sözleşmeli memurun, üniversitenin olduğu şehre tayin edilmesine hükmetti. 
10-Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, 19 Ekim 2008’de Silopi’deki mitingde yaptığı konuşmada terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
11-İsrail’in eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, 1998 yılında Turizm Bakanlığı yaptığı dönemde yanında çalışan bir kadına iki kez tecavüz ve 2000 yılında cumhurbaşkanı olduktan sonra iki ayrı kadına cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla yargılandığı mahkemece suçlu bulundu. Katsav’a verilecek ceza Ocak ayı içinde açıklanacak. 
31 ARALIK 2010
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, kamusal alan ve eğitimde Kürtçe’nin kullanılması çağrısında bulunan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine, “Sorumluluk sahibi kişilerden isteğimiz; taleplerini dile getirirken toplumu gerecek açıklamalardan kaçınmalarıdır” dedi.
2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajda, “Tarihin derinliklerinden süzülerek gelen binlerce yıllık kardeşliğimizi, çetin sınavlarla perçinlenen birlik ve beraberliğimizi hiçbir güç bozamaz” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajında, “Kardeşliğimizi yücelterek birlik beraberliğimizi pekiştirerek, Türkiye’yi bölgemizin ve dünyanın güçlü ve itibarlı bir ülkesi haline getirmeye devam edeceğiz” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgenaral Işık Koşaner ve diğer parti başkanları da birer mesaj yayımladılar.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yılbaşı tatilini geçirmek üzere gittiği Rize’nin Güneysu İlçesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Milli Güvenlik Kurulu kararına ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Diyarbakır ziyaretine yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, “Onların milli birlik ve beraberliğe katkı yapacak sözleri dillendirmesi lazım” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i ziyaret etti. CHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, ziyaretin Kılıçdaroğlu tarafından 30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı görevine başlayan Orgeneral Işık Koşaner’i kutlama amacıyla yapıldığı belirtildi.
5-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Samsun Kent Güvenlik Yönetim Sistem Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, “Üniversitelerde eylem potansiyeli yok. Öğrencilerimiz ve üniversitelerimiz gayet huzurlu. Zorlamalar var.  Neden, niçin var? Onları da biliyoruz” dedi.
6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışının tamamen ham petrol fiyatları ile kur artışından kaynaklandığını belirterek, “Vergi boyutuyla akaryakıta bu yıl bir kuruş zam yapmadık. 2011’de de bir kuruşluk zam yapılmayacak” dedi.
7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, 2011 yılında izinsiz dinleme yapanları ağır yaptırımların beklediğini belirterek, “Artık yasa çıkıyor. İzinsiz dinleyenlerin cezası para cezasına çevrilmeyecek, ertelenmeyecek” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Diyarbakır ziyaretine yönelik olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Hizmet birimlerinin iki dilli levhalarda gösterildiği belediye başkanlığını ziyaret etmesi, son dönemde bölünme senaryolarıyla sahneye çıkan etnik bölücülere cesaret veren esef verici bir gelişme olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı, MGK bildirisini delmiştir” dedi.