12.1.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

 OCAK 2011


1 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Diyarbakır ziyareti sırasında iki dilli  tabelaların bulunduğu belediyeyi ziyaret ettiği yönündeki iddiaların gerçeği  yansıtmadığı ifade edildi. Açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır  iline yaptığı gezi kapsamında gittikleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde,  ne ziyaret öncesi yapılan incelemelerde ne de ziyaret sırasında herhangi bir  çift dilli tabela görülmemiştir. Bazı televizyon kanallarının, MHP Genel  Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasına ilişkin yaptıkları yayınlarda, çift dilli  tabelaların bulunduğu başka bir belediyeye ait görüntüleri kullanmaları da aynı  şekilde üzüntüyle karşılanmıştır.” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni yıl nedeniyle bulunduğu Rize’de  TRT Radyo-1 ve TRT FM’de 2010 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin konumunun dünya barışı içinde farklı olduğunu,  artık gündemi belirlenen bir Türkiye’nin olmadığını belirterek, “Halkımız,  milletimiz müsterih olsun; bizim ne bayrağımız üzerinde kimse herhangi bir  tasarrufta bulunabilir, ne vatanımız üzerinde herhangi bir ameliyata girişebilir.  Biz bölgesel milliyetçiliğe, etnik milliyetçiliğe, dinsel milliyetçiliğe karşıyız.”  ifadelerini kullandı.

3-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni yıla Manisa’nın  Soma ilçesindeki maden ocağında işçilerle birlikte girdi. Kılıçdaroğlu  basın mensuplarına yaptığı açıklamada, maden işçilerinin çok zor şartlarda  çalıştıklarını ifade ederek, “Burada verilen mücadele alın teri ve para kazanmanın  ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 10 bin işçi asgari ücretle çalışıyor  ve uzun süredir de böyle. Keşke tüm işçiler sendikalı olabilseler.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Anadolu Ajansına  yaptığı açıklamada, Merkez Bankasının cari açığa karşı ocak ayı içinde birkaç  adım daha atacağını dile getirerek, “Cari açık ve istikrar adına gerekirse en sert  tedbirleri almaktan kaçınmayacağız.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Güney Kıbrıs Rum  Kesimi’nde yayımlanan Politis gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin  limanlarını Rum tarafına açma konusu nedeniyle AB müzakere sürecinin  bütününün ertelenmesini kesinlikle beklemediklerini kaydetti.

Bakan Bağış, Sabah gazetesinde yayımlanan mülakatında da, Türkiye- AB ilişkilerini değerlendirdi. Bakan Bağış, Türkiye’nin AB ile tam üyelik  müzakerelerinde açılamayan rekabet faslına ilişkin, “AB bu fasılda bizden  yeni bir şeyler koparma eğilimine girerse, tercihimizi fasıl açmama yönünde  kullanabiliriz.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yeni yıla 17 Mayıs 2010 tarihinde meydana  gelen grizu patlamasında 29 işçinin yaşamını yitirdiği Zonguldak Karadon  Maden Ocağı’nda işçilerle birlikte girdi.

Bakan Dinçer basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’de  özellikle lise mezunları arasında işsizliğin fazla olduğuna dikkat çekerek,  “Sebebi, bir meslek bilmemeleri, liseyi okudukları halde meslek öğrenmeye  yönelmemeleridir.” dedi.

7- TRT Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Almanya’nın başkenti  Berlin’de yapılacak Eurovision yarışmasında Türkiye’yi Yüksek Sadakat  grubunun temsil edeceği bildirildi.

8- Estonya, AB ortak para birimi Euro’ya katılarak, Euro Bölgesi’nin  17’nci üyesi oldu.

9- Mısır’ın İskenderiye kentinde bir kiliseye yönelik düzenlenen bombalı  saldırıda, ilk belirlemelere göre 21 kişinin öldüğü, 79 kişinin de yaralandığı  açıklandı.

 2 OCAK 2011

1- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye gazetesine  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda çıkarılan siyasi  engellerin sürmesi durumunda eninde sonunda Türkiye’nin kendi fasıllarını  kendisinin açacağını belirterek, “Bir gün gelecek siyasi engeller kalkacak.  Çünkü AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacı Türkiye’nin AB’ye olan ihtiyacından  daha fazla.” dedi.

2- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada,  “Din-devlet ilişkileri, geleceğin diyanetiyle ilgili geniş, çok yönlü ve köklü bir  çalışma yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir  Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen içme suyu tesislerinin açılışında  gazetecilere yaptığı açıklamada, enerji kurum ve kuruluşlarının borç ve  alacaklarını yeniden düzenleyen kanun tasarısının 4 Ocak Salı günü TBMM  Genel Kurulunda görüşüleceğini söyledi. 6 maddelik kanun tasarısının büyük  önem taşıdığını ifade eden Bakan Yıldız, “2011 yılına enerji ile ilgili kendi  içimizde mahsuplaşma yaparak başlayacağız. Enerji yılı olacak. Bildiğiniz  gibi TEDAŞ’tan tutun BOTAŞ’a kadar, kamunun kendi içerisindeki bir nevi  hesaplarının karşılıklı mahsuplaşmasını ve sadeleştirmesini öngören bir konu  olacak.” dedi.

4- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray çalışanlarını ziyaret etti.  Bakan Yıldırım burada yaptığı açıklamada, “Marmaray projesi, hem İstanbul  hem de ülkemiz için büyük gurur kaynağıdır. Burada bir çok ilk var, mühendislik  açısından da dünyanın en zor projelerinden birini yapıyoruz.” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Anadolu Ajansına yaptığı  açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı Otomotiv Sektörü  Stratejisi Belgesinin 5 Ocak Çarşamba günü Ekonomi Koordinasyon Kurulunda  (EKK) görüşüleceğini, toplantıya sektör temsilcilerinin de davet edildiğini  belirterek “Otomotiv Sektör Strateji Belgesi’ni en kısa sürede hükümet belgesi  haline getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

6- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Tunceli il kongresinde  yaptığı konuşmada, “İki bayraklı, iki resmi dilli bir devlet istiyoruz demedik,  demiyoruz.” dedi. Demirtaş, AK Parti, CHP ve MHP’yi eleştirerek, “Bize karşı,

uzlaşamaz denilenler el ele tutuşup saldırı kampanyası yapıyorlarsa bilinsin  hepsinin maskesi aynı anda düşmüştür.” dedi.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Türkiye’nin AB’ye  karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinde ısrar edeceklerini ifade ederek,  “Türkiye’nin AB üyeliği, Kıbrıs’tan geçer.” dedi.

8- İran Devrim Muhafızları komutanlarından Emir Ali Hacizade, Fars  haber ajansına yaptığı açıklamada, İran’ın Basra Körfezi’ndeki iki casus  uçağını vurarak düşürdüğünü söyledi.

9- İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer,  Filistinliler ile gerçekleşen barış görüşmelerinde bir ilerleme olmazsa, İşçi  Partisinin hükümetten çekilebileceği uyarısında bulundu.

10- Brezilya’nın ilk kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff, başkent  Brazil’de düzenlenen yemin töreniyle görevine başladı.

 3 OCAK 2011

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında  toplandı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil  Çiçek toplantının ardından yaptığı açıklamada, Kurulda imzaya açılan polise  kısa dönem askerlik hakkı tanıyan tasarıyla, akademi mezunlarının üç hafta,  polis okulu mezunlarının 6 ay askerlik yapmasının öngörüldüğünü belirterek,  düzenlemeden halen askerlik yapan 2 bin 202 kişinin de faydalanacağını  bildirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Fener Rum Patriği  Bartholomes ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç görüşmeden  sonra yaptığı açıklamada, farklı inanç gruplarının huzuru için bir bakan olarak  sorumluluk yüklendiğini belirterek, “Vakıfların, cemaatin, Patrikhanenin veya  kişilerin sorunlarına, kanuni ve hukuki açıdan yaklaşıyoruz. Örneğin, Ruhban  Okulu gibi Yetimhane gibi konulara önümüzdeki kanun ve hukuk çerçevesi  içinde yaklaşıyoruz.” dedi.

Bartholomes da yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile  getirerek, “Yeni kanun cemaatlere bazı yeni imkânlar sağlamaktadır. Yüzde yüz  tatminkâr olmamasına rağmen, biz bu hususta daha ileri ve daha yeni adımlar  bekliyoruz. Tabi ki Ruhban Okulumuzun açılmasını bekliyoruz.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, HT Bloomberg  televizyonunda soruları cevapladı. Türkiye’nin faizde rekor düşük seviyeleri  gördüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Enflasyonda hedefin altında  kaldı, ihracatta hedefin üzerine çıktı.” dedi. 2011’in belirsizliklerin ön planda  olduğu bir yıl olacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, bu yıl genel  anlamda makul bir büyüme oranı olarak yüzde 4.5’i öngördüklerini söyledi.  İMKB’yi bir anonim şirket yapmak istediklerini bildiren Başbakan Yardımcısı  Babacan, İMKB’yi halka arz etmek için Sermaye Piyasası Kuruluna talimat  verdiklerini, çalışmalarının belli bir noktaya geldiğini söyledi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Samanyolu Haber televizyonunun  sorularını cevapladı. Gerçeker, tutukluluk süresini 3 yıla indiren CMK’nın

102. maddesi kapsamında ağır suç işleyen bazı tutukluların tahliye edilmesi  sebebiyle toplumda meydana gelen rahatsızlıkların sorulması üzerine “Eğer  öyle bir sıkıntı varsa, yasama organının düşünmesi ve ona göre bir düzenleme  yapması gerekiyor.” dedi.

5- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250.  maddesinde tanımlanan örgütlü suçlarda tutukluluk süresinin en fazla 10 yıl  olabileceğine hükmederek, bu süreyi dolduran bazı tutukluların tahliyesine  karar verdi.

Daire, tutukluluk süresi 10 yılı geçen terör örgütü mensubu toplam 26  sanığın tahliyesine karar verdi. Tahliyesine karar verilenler arasında terör  örgütü PKK üyeliğinden yargılananlar ve Hizbullah ana davasının sanıkları  da bulunuyor. Daire ayrıca, salıverilmesine karar verilen 26 kişinin yurt  dışına çıkmalarını yasakladı ve bu kişilerin, adreslerine en yakın polis ya da  jandarma karakoluna her gün düzenli biçimde başvurarak, “adli kontrol” altına  alınmalarına hükmetti.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile  birlikte düzenlediği basın toplantısında ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre,  Türkiye’nin ihracatı 2010’da geçen yıla göre yüzde 11.3 aratarak 113.7 milyara  çıktı. Bakan Çağlayan toplantıda, sanayicinin zihniyet devrimi yapması gerektiği  bir döneme girdiğini belirterek, “Sektör bazında tespitlerimiz var. Sanayici  yüksek katma değerli ürünlere gitmek zorunda. Bu konuda herkese görevler  düşüyor. TOBB Odalarını yüksek katma değerli ürünlere yönlendirmeli.” dedi.

7- Başbakanlık Denetleme Kurulunun, “dış denetim”i tek çatı altına alan  Sayıştay Kanunu’nun Resmi Gazetede yayımlanmasıyla tüzel kişiliği sona erdi.

8- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), milletvekili olmak isteyen il ve  ilçe yöneticilerinin bir hafta içerisinde bu görevlerinden istifa etmeleri yönünde  tavsiye kararı aldı.

9- BDPEşbaşkanı Gültan Kışanak, partisince Eğitim-Sen Genel Merkezinde  düzenlenen “Yeni Anayasa Çalıştayı”nda soruları cevapladı. Kışanak,  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Diyarbakır’daki Demokratik Toplum  Kongresi’nden sonra inceleme başlatmasını değerlendirdi. Parti kapatmalarının  artık Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiğini savunan Kışanak, “Biz parti  olarak her zaman siyasi partilerin siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak  ele alınması gerektiğini, çalışma olanaklarının hiçbir şekilde zedelenmemesi  gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

10- Diyanet İşleri Başkanlığının başlattığı “Hadis Külliyatı” çalışmasıyla  204 bin hadis ayıklandı. Çalışmada, 30 bin civarındaki hadisin ‘tartışılamayacak  kesinlikte’ olduğu saptandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  hadis çalışmasının cumhuriyetin önemli ve en kapsamlı projelerinden biri  olduğunu söyledi.

11- TÜİK, 2010 yılında Tüketici Fiyatları Endeksi’nin yüzde 6.40, Üretici  Fiyatları Endeksi’ni de yüzde 8.87 oranında arttığını açıkladı.

12- Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin  Özince, 2011 yılında bankacılığı Radikal gazetesine değerlendirdi. Özince,  Türkiye’nin artık sıcak paraya mahkûm hale geldiğini belirterek, “Tedbir  almakta geciktik. 2011’in bahar aylarında kredi faizleri yükselebilir.

13- Türkiye Gazeteciler Sendikasından (TGS) yapılan yazılı açıklamada,  AB üyeliğini kendisine hedef seçen, demokratikleşmeyle basın ve ifade  özgürlüğünü geliştirme sözü veren Türkiye’de görev yapan basın emekçileri  olarak, gazeteciler hakkında vicdanları yaralayan ağır kararların Yargıtayda  düzeleceğini umduklarını bildirdi.

14- Uluslararası Af Örgütünün üst düzey yetkililerinden Alman Volfgang  Grenntz, Alman Frankfurter Rundschau gazetesine yaptığı açıklamada, Yunan  hükümetinin Türkiye’den kaçak göçmenlerin geçişini önlemek amacıyla sınır  bölgesine “çit yerleştirme” kararını eleştirerek, “Bu insan haklarına aykırıdır.  Eğer AB öyle bir çitin inşasına izin verirse insan haklarının temel ilkelerini  çiğnemiş olur.” dedi.

15- Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında yakınlarını kaybeden ve toplama  kamplarında tutulan binlerce kişi, Bosna Sırp Cumhuriyeti’ne karşı tazminat  davası açtı.

16-İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Parlamentosunun  (Knesset) Dışişleri ve Savunma Komisyonunda dış ilişkilerle ilgili yaptığı  açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesine değinerek, bu çerçevede  “Karmel dağlarındaki yangın sırasında, İsrail askerlerine dava açılmasını  önlemek için bir fırsat penceresi açılabileceğini gördüm.” dedi.

17- Mısırlı Hıristiyanların yılbaşı ayininde 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan  intihar saldırısının tetiklediği protesto gösterileri, Kahire’nin ardından  İskenderiye kentinde başladı. Polis, saldırıyla bağlantılı çok sayıda kişiyi  gözaltına aldı.

18- Şili’nin orta kesimlerinde 6.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 4 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde İstanbul Ticaret  Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.  Cumhurbaşkanı Gül, kabulde yaptığı konuşmada, İstanbul 2010 Kültür Başkenti  Ajansının yerine oluşturulacak bir kurumla kültür ve sanat faaliyetlerinin  sürdürülmesini isteyerek, “Siz de oda olarak içinde olun. Faydalı olur, bu güzel  süreç devam etsin.” dedi.

Yalçıntaş da yaptığı konuşmada, İTO olarak İstanbul’da sanat ve  kültüre büyük destek verdiklerini, İstanbul 2010 Kültür Başkenti’ne de katkı  sağladıklarını ifade etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, BDP’yi eleştirerek, “Biz yapmanın, onarmanın mücadelesini  verirken birileri tahrip etmenin, kışkırtmanın mücadelesini veriyor. Son  haftalarda BDP’nin asıl niyeti şüpheye mahal bırakmayacak şekilde ortaya  çıkmıştır.” dedi. “Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet dedik. Bugün  yine aynı şeyi söylüyoruz” diyen Başbakan Erdoğan, “Biz bütün renkleri, bütün  inançları, bütün dilleri kaynaşmış şekilde ahenk içinde, kardeşlik ve dayanışma  içinde gönül haritamız üzerinde sarsılmaz hale getirmenin mücadelesini  veriyoruz.” dedi.

2010 yılı ekonomik verileri de değerlendiren Başbakan Erdoğan,  Türkiye’nin “Orta Vadeli Program”daki büyüme hedefi olan yüzde 6.8’in  üzerinde bir büyümeyi yakalayacağını söyledi. GSMH’nin ise geçen yıl 1  trilyonu aştığını ifade etti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, “İşsizlik kâbusuna AKP çözüm bulmadı,  çözme niyeti de yok. Türkiye’ye bir yasaklar ülkesi haline getirdiler. Onun için  her zamankinden fazla çalışmak zorundayız. İşçilere, emeklilere, köylülere,  fabrikalara gideceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, iki dil ve özerklik  konuları ile ilgili olarak Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, resmi dilin  1876’dan beri Türkçe olduğunu ve Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi (AHİM)  kararlarının da resmi dili münhasır devlet yetkisi olarak teminat altına aldığını  belirterek “İlk defa devlet kuruluyormuşçasına bu talepler dile getiriliyor.” dedi.  Başbakan Yardımcısı Çiçek “Bizim siyasi amentümüz Başbakanın ağzından  ifade edildi. Başbakan’ın 2005 Diyarbakır konuşması ortada: ‘Tek vatan,  tek millet, tek bayrak, tek devlet ve resmi dil Türkçe; Siyaseti bu çerçevede  yaparız.” dedi.

5- Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ankara’da gazetecilere Wikileaks  belgelerinde, Türkiye’nin, Amerikan Boeing yolcu uçağı alımı karşılığında,  ABD’den uzaya bir Türk astronot gönderilmesini istediğine yönelik iddiaları  değerlendirdi. Bakan Aydın, Türkiye’nin uzaya astronot göndermesinin hayal  olmadığını belirterek, “Bunda garipsenecek bir şey yok. Diğer ülkelerin  astronotlarının da ABD ve Rusya aracılığıyla gittikleri biliniyor. Bu konuda  devlet adamlarının girişimde bulunmasını da normal buluyorum.” dedi.

6- Devlet Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Merkezinde yaklaşık 20  ilden gelen Roman dernek ve federasyon yöneticileriyle kahvaltıda bir araya  geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından açıklama yapan Bakan  Çelik, “Romanlar, bu ülkenin birliğine, dirliğine göz diken birçok kesimin çok  çok fevkinde onurlu, şerefli insanlar.” dedi. Bakan Çelik, 2009 yılı Aralık ayında  başlatılan Roman açılımında aradan geçen zaman zarfında iyi bir noktaya  gelindiğini kaydederek, “Kimse artık bu saatten itibaren Roman olduğu için bir  utanma, bir sıkılma pozisyonunda olmayacaktır.” dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara’da Vestel Savunma ve  Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında “Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme  Projesi Sözleşmesi” imza törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını  cevapladı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin 3 generalin terfisiyle ilgili  kararının ardından herhangi bir tasarrufta bulunulmadığı, bu konuda ne  düşünüldüğü yönünde soru üzerine Bakan Gönül, “Askeri idare mahkemesi terfi  kararını verirken daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla paralellik  içindedir. Açığa alma işlemi devam ettiği müddetçe terfilerinin mümkün  olmayacağını kanun söylüyor.” dedi.

8- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, askerlik sorunu bulunan mevcut polislerin  3 hafta askerlik yapacağını açıkladı. Bakanlar Kurulunda imzaya açılan  tasarıya ilişkin TBMM’de bilgi veren Bakan Atalay, “Tasarıya koyduğumuz  geçici maddeye göre, şu anda polislik yapan ya da askerde olanların tümü 3  haftalık bir eğitimin ardından askerlik hizmetini yapmış sayılacaklar. Tasarı  yasalaştıktan sonra polisliğe girenler ise yeni sisteme tabi olacak. Yani polis  akademisi mezunları 3 hafta, polis meslek yüksekokulu mezunları 6 ay askerlik  yapacak.” dedi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci  Egemen Bağış ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılımıyla, Ankara’da  düzenlenen “Üçüncü Büyükelçiler Konferansı” kapsamında yaptığı  konuşmada, AB’ye tam üyelik stratejik hedefi doğrultusunda AB’den sorumlu  Devlet Bakanlığı ve AB Genel Sekreterliği ile birlikte yakın bir çalışma içinde  olduklarını ifade etti. Bakan Davutoğlu, AB üyelik sürecindeki reformların  mevcut durumunu değerlendirmek için böyle bir toplantı düzenlediklerini dile  getirdi.

Bakan Bağış da yaptığı konuşmada, resmi müzakere sürecinde, 35 faslın  18’inin siyasi olarak bloke edildiğini anlatarak, “Bu durum, yani fasılların  yarıdan fazlasının siyasi nedenlerle bloke edilmesi genişleme tarihinde bir  ilk. Ancak, bizim temel amacımız, fasıl açıp kapamak veya açılan kapanan  fasılların sayısı değil. Yaşam seviyemizin ve standartlarımızın yükselmesi.  Bazı AB ülkelerinin samimiyetsiz ve tutarsız politikası da her geçen gün daha  fazla kişi tarafından eleştirilmektedir.” dedi.

Bakan Ergin de yapılan hukuk reformları hakkında büyükelçilere bilgi  verdi.

Öte yandan Bakan Davutoğlu, eski dışişleri bakanları ve müsteşarlar  onuruna yemek verdi. Dışişleri Konutundaki yemeğe Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Ali Babacan, eski bakanlar Hikmet Çetin, İlter Türkmen, Mümtaz  Soysal, Emre Gönensay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, eski  müsteşarlar Uğur Ziyal, Faruk Logoğlu, Şükrü Elekdağ, Nüzhet Kandemir ve  Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan katıldı.

10- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Meclis Genel Kurulunda  Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) kaldırılmasından sonra sınavla öğrenci alan  ortaöğretim kurumlarına öğrencilerin nasıl alınacağını soran milletvekillerine  yanıt verdi. Ortaöğretimdeki yeniden yapılandırmayla Anadolu liselerinin okul  çeşitliliğinin en aza indirilmesinin planlandığını vurgulayan Bakan Çubukçu,  “Yoğun talep alan sınavla yerleştirme yapılan okul türlerinin ortadan kalkacağı  için eğitim sistemi sınav merkezli olmaktan çıkacaktır.” dedi.

11- MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, iki dilli tabelaları asan  BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek, Cumhurbaşkanlığı  yeminine uymadığını savundu. Bahçeli ayrıca, seçim öncesinde yaşanan süreçte  CHP’nin gelişmeleri duyarsız, tepkisiz izlediğini ve iktidarın değirmenine su  taşıdığını savundu.

12- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, BDP olarak bir “gizli ajanda”ları olmadığını ve Kürt  sorununun çözümünü “bölge yönetimlerinde” gördüklerini, ancak birilerinin  bu önerilerini “ya görmezden geldiğini, ya da provokatif bir zeminde  tartışmaya çalıştığını” söyledi. “İkinci devlet istiyoruz” diyen tek bir BDP’li ya  da DTK üyesi olmadığını belirten Kışanak, bölünme fobisi nedeniyle, ülkenin  demokrasiden yoksun bırakıldığını savundu.

13- Merkez Bankası tarafından yayımlanan aralık ayı fiyat gelişmeleri  raporunda, önümüzdeki aylarda enflasyonun düşmeye devam etmesinin,  temel (çekirdek) fiyat göstergelerinin yıllık artış oranının ise sınırlı artışlar  göstermesinin beklendiğini açıkladı.

14- 1978 Maraş Olayları’nın 32. Yıldönümünde yaşananların ardından  Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının (KMTSO) önderliğinde başlatılan  çalışma ile aralarında Alevi ve Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal  Derneğinin de bulunduğu, vakıflar ve meslek örgütlerinden oluşan 84 sivil  toplum örgütü ulusal gazetelerde ortak imzalı tam sayfa bildiri yayımladı.  Bildiride, “Kardeşliğimize dokunmayın, bizim üzerimizden siyaset yapmayın.”  denildi.

15- Pakistan’ın Pencap Valisi Salman Teysir, koruması tarafından başkent  İslambad’da bir alışveriş merkezinde silahla vurularak öldürüldü. Pakistan  Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Teysir’in öldürülmesinin ardından ülkede 3  günlük yas ilan etti.

16- İran, uluslararası toplumu nükleer tesislerini gezmeye davet etti.  Dışişleri Sözcüsü Ramin Mehmanperest, daveti Uluslararası Atom Enerjisi  Kurumunda (UAEK) temsilcisi olan AB, Bağlantısızlar ve 5+1 üyelerinden  bazılarına yaptıklarını duyurdu.

 5 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üçüncü Büyükelçiler Konferansına  katılan elçilere Çankaya Köşkünde öğle yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Gül  burada yaptığı konuşmada, “Büyükelçilik binasını ve rezidansınızı mümkün  olduğu kadar herkese açık tutun. Vatandaşlarımızın içinde yaşadıkları topluma,  milli değerlerini koruyarak dâhil olmaları için elinizden gelen tüm gayretleri  gösterin. Özellikle Avrupa’da yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığı  karşısında teyakkuzda olunuz. Meselenin bütün boyutlarını akılda tutarak ve  sağduyuyla yaklaşarak sorunun çözümüne katkıda bulununuz.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili büyükşehir belediye  başkanlarıyla bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konutundaki kahvaltılı  toplantıya, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Hüseyin Tanrıverdi de katıldı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Yargıtay’ın  kararından sonra yapılan tahliyelerle ilgili sorularını cevapladı. “Tutuksuz,  içerde olup hâlâ yargının karşısına çıkmayan, aylardır, yıllardır yargının  karşısına çıkmayanlar var iken, öbür taraftan yine davaların sonuçlanmaması,  üstelik ölümle, cinayetle suçlanan pek çok davada da kişilerin serbest  bırakılması kamu vicdanını rahatsız ediyor. Adalet Bakanı’nın da bu konuda  duyarlı olması lazım. Sayın Başbakan’ın talimat vererek, kamuoyunu rahatsız  eden bu uygulamaya çözüm getirecek bir yasal düzenlemeyi parlamentoya  getirmesi gerekiyor.” dedi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anadolu Ajansına verdiği demeçte,  Ceza Muhakemeleri Kanununun (CMK) tutukluluk sürelerini belirleyen  102. Maddesi’nin yürürlüğe girmesinin ardından yapılan tahliyelerin toplum  vicdanında tepkilere yol açtığını belirterek, “Bir taraftan toplum vicdanı bazı  şeylere karşı çıkıyor, öbür taraftan AB kriterlerine göre bugün 10 yıla kadar  uzayan tutukluluk süresi kabul edilebilir bir süre değil. Ama kanun maddesi o  şekilde yazıldıysa hâkimlerin, savcıların söyleyecek bir şeyleri yok.” dedi.  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CMK’nın tutukluluk sürelerini yeniden  düzenleyen 102. maddesinin yürürlüğe girmesiyle tahliye olabilecek tutuklu  sayısının 1236 kişi olduğunu açıkladı. NTV’de katıldığı programda soruları  cevaplayan Bakan Ergin, bir davanın ağır ceza mahkemesinde ortalama bin  622 günde bitirildiğini, bu davanın ilk derece mahkemesindeki yargılama ve  savcılık soruşturmasının 580 gün olduğunu, aynı dosyanın bin 42 gün yüksek  yargıda beklediğine dikkat çekerek, “Tıkanıklık yüksek yargıda. Bu sebeple  Yargıtay’la birlikte eş zamanlı olarak istinaf mahkemelerinin devreye alınması  söz konusu.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Milliyet gazetesine  yaptığı açıklamada, Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 102. maddesindeki  değişikliğin yürürlüğe girmesi tartışmaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,  tartışmanın yanlış yürütüldüğünü belirterek, “Hukuki konuları, hukuki  yaklaşım ve hukuki kavramlarla tartışmak gerekir. Kavram kargaşası içinde  tartışma yapılıyor. Önce şunu belirlemek lazım, bizde tutukluluk mahkûmiyet;  tahliye ise beraat gibi algılanıyor. Bu doğru değil. Tutukluluk mahkûmiyet,  tahliye de beraat değildir. Tutukluluk bir tedbirdir. Eleştiri, tedbir niteliğinde  olan tutukluluk halinin çok uzamasıdır.” dedi.

5-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM  Genel Kurulunda RTÜK Kanunu üzerinde yapılan görüşmeler sırasında  milletvekillerinin Hazine yardımlarıyla ilgili sorularını cevapladı. BDP’nin  Hazine yardımı alması gerektiği görüşünde olduğunu söyleyen Başbakan  Yardımcısı Arınç, Meclis’te grubu bulunan partilerden sadece BDP’nin Hazine  yardımı alamadığına işaret ederek, “Burada bir haksızlık ya da ayrımcılık söz  konusu olsa bunu BDP’nin dile getirmesi gerekir. Nitekim getiriyorlar da. Şahsi  düşüncemi ifade edeyim. BDP grubuna Hazine’den yardım verilmesini uygun  buluyorum.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TRT-l’de yayınlanan  “Enine Boyuna” adlı programda yaptığı konuşmada, 2011’de büyümenin yan  ürünü olabilecek olumsuz riskin enflasyondan çok cari dengede olabileceğini  söyledi. Türkiye’nin son 8 yıldır döviz rezervleri artan bir ülke olduğunu  kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Türkiye’ye her yıl giren döviz, çıkan  dövizden fazla oldu. Çünkü güven ve istikrar olduğu sürece dünyanın yatırımcısı  Türkiye’ye gelecek.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin enerji  konusunda yüzde 75 oranında dışarıya bağımlı bir ülke olduğunu belirterek, en  az 7-8 sene daha enerjide dışa bağımlı olacağını da kaydetti.

7- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, bir grup Başbakanlık muhabiriyle  makamında sohbet toplantısı düzenledi. Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştiren  Bakan Kavaf, Osmanlı ile ilgili filmlerde hep harem vurgusunun yapılmasını  doğru bulmadığını söyleyerek, “600 yıl boyunca üç kıtaya hükmetmiş bir  imparatorluktan bahsediyoruz; Osmanlı’yı o şekilde anlatmak doğru değil” .”  dedi.

8- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Meclis’te gazetecilere yaptığı açıklamada,  sınır güvenliğini sağlamak için 50 bin kişilik sivil sınır ordusu hazırlığında  sona gelindiğini açıkladı. AB modeli bu yeni oluşuma ilişkin tasarıyı yakında  Bakanlar Kuruluna sunacağını belirten Bakan Atalay, İçişleri Bakanlığına bağlı  olacak bu kolluğun görevi 2014-2015’te devralacağını ifade ederek, “Tüm AB  ülkeleri bu sisteme geçti. Yeni bir kolluk sisteminde sınır konusunda eğitilen,  uzman kişiler görev alıyor. Şu anda bizde sınır yönetiminin bir kısmı Kara  Kuvvetlerinde, küçük bir kısmı Jandarmada, sahiller sahil güvenlikte. Bunlar  entegre sınır yönetimi dediğimiz tek yapı altında olacak.” dedi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlenen bir  toplantıda 2011-2014 yıllarını kapsayan ve 8 alt başlık, 72 eylemden oluşan  “Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi”ni açıkladı. Bakan Ergün toplantıda yaptığı  konuşmada, Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi’nin sanayicinin yol haritası niteliği  taşıdığını, Türkiye’nin makro alandaki cazibesinin belgenin uygulanmasıyla  birlikte mikro alana da yansıyacağını, yerli ve yabancı yatırımcıların ülkede  yatırım yapma girişim ve heyecanlarını artıracağını belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu da, son yıllarda sanayinin, küresel ekonomiye hızla entegre  olduğunu, ancak bu entegrasyonun, belli bir stratejiden yoksun gerçekleştiğini  anlatarak “Vizyonu, hedefleri iyi tanımlanmış bir sanayi stratejisi, raflarda duran  bir doküman olmaktan çıkıp, devletin tüm kurumları tarafından benimsenmiş  bir yol haritasına dönüşmelidir.” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ise, belgenin Türkiye  ekonomisinin yeni 10 yılda yapacağı atılımın önünü açacağını ümit ettiklerini  belirterek, “Ekonomimizin son dönemde sağladığı ciddi ilerlemeye rağmen  sanayimizin rekabet gücünü koruyabilmeniz için yatırım ve iş ortamının  geliştirilmesi konusunda hâlâ gerçekleştirmemiz gereken reformlar var.” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da, 2023 hedeflerine  ulaşabilmek için neler yapılması gerektiğini irdeleyen belgenin değerli olduğuna  inandıklarını belirterek, 72 eylem planının etkin bir şekilde uygulanması hâlinde,

Türkiye sanayisinin önünün açılacağını ve rekabetçi ortamın geliştirileceğini  söyledi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı  Rızanur Meral de, Sanayi Strateji Belgesinin güzel söylemlerden sonra rafa  kaldırılan bir belge değil, gerektiğinde revize edilip güncelleştirilen, yaşayan  canlı bir çalışma olması gerektiğini vurgulayarak, “Uzun süreli bir çalışmanın  ürünü olan belge Türkiye sanayisinin konumunu açıkça ortaya koyarken,  önümüzdeki fırsatları da bize göstermektedir.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise,  Türkiye’nin, bölgesinin en büyük sanayi üretim merkezi olarak yükseldiğini,  yüksek büyüme gerçekleştirdiğini, üretimini ve istihdamını artırdığını,  ihracatında rekorlar kırdığını söyledi.

 6 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görüşlerini dinlemek üzere Ankara’daki  11 devlet ve vakıf üniversitesinin öğrenci konseyi temsilcileriyle “Çankaya  Sofrası” adlı toplantıda bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri  Mustafa İsen, Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, AB ile İlişkilerden Sorumlu  Başdanışman Zeynep Damla Gürel ve Kurumsal İletişim Başkanı Kemal  İlter’in de hazır bulunduğu yemekte öğrencilere seslenen Cumhurbaşkanı Gül,  “Arkadaşlarınız ne konuşuyorsa, problemlerini, beklentilerini serbestçe anlatın.  Dinleyip gereğini yapacağız.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, haftalık görüşme çerçevesinde  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, daha  sonra Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 102. Maddesi’nin yürürlüğe girmesinin  ardından cezaevlerinden başlayan tahliye kararlarıyla ilgili Adalet Bakanı  Sadullah Ergin ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ı kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum’da 27 Ocak’ta başlayacak  olan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan tesislerin açılışını  yapmak ve 3. Büyükelçiler Konferansı’na katılmak üzere gittiği Erzurum’da  incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan Erzurum’da yaklaşık 500 milyon  liralık yatırımı gerçekleştirdiklerini kaydederek “Şu anda Türkiye’de hiçbir  yerde olmayan tesislere Erzurum ilimiz sahip oldu; Erzurum’a bu yakışır. Bu  oyunlarla birlikte şimdi hedefimiz; uluslararası kış olimpiyatlarının Erzurum’da  yapılması.

3-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, MÜSİAD  Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda, 2011 yılında uygulanacak politikalarda  mutlaka tedbirli gidilmesi gerektiğini belirterek, “Hep ihtiyat, hep tedbir. 2011  yılı böyle bir yıl olacak.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin hâlâ  2001 bankacılık krizinin borçlarını ödediğini, sadece 2010’da ödedikleri borç  rakamının 18 milyar lira olduğunu kaydetti.

4- Anayasa Mahkemesi, kahvehanelerde sigara yasağı getiren yasa  hükmünün iptali istemini oy çokluğuyla reddetti.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış TÜRSAK Başkanı  Engin Yiğitgil’i ziyaretinde, Yunanistan’ın, kaçakların geçişini engellemek için  Türkiye sınırına tel öreceği konusuyla ilgili olarak, “Bu tür duvarların bir şeyi  değiştireceğine inanmıyorum. Göçmeni durdurmanın yolu, ülkelerinde onları  daha rahat hayat şartlarına kavuşturmak olmalıdır.” dedi.

6-Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Milli Savunma  Komisyonuna gelişinde, sözleşmeli er düzenlemesi konusunda sosyal güvenlikle  ilgili yaşanan problem ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in  itirazlarının hatırlatılması üzerine “Sözleşmeli er istihdamı konusunun sosyal  güvenlikle ilgili yönünü çalıştık. Müspet yönde, lehlerine uygun hale getirdik  zannediyorum. İkramiye ile ilgili çalışma da tamamlandı. Eğitim tazminatı  konusunu da makul şekilde düzenledik. Metne dökülecek. İlk Bakanlar Kurulu  toplantısına da gelecek.” dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 3. Büyükelçiler Konferansı’na  katılmak üzere Türkiye’ye gelen Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmai Rassoul  ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, “Türkiye ve Afganistan ilişkileri, tarihî  derinliğe sahiptir. Afganistan’ın huzuru, barışı, istikrarı ve refahını, Türkiye’nin  istikrarı ve huzuru olarak görüyorum.” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Bursa’da anaokulu, ilköğretim ve  liseden oluşan bir özel okul kompleksinin açılışında yaptığı konuşmada, özel  okulların sayısının ve niteliğinin artırılmasının önemli olduğunu belirterek,  “Bu okulların genel eğitim içindeki payı yüzde 2.9 iken, gelişmiş ülkelerde bu  oran yüzde 10’un üzerindedir.” dedi.

Açılışa katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik de “Okulları sıradan merkezler,  öğretmenliği de sıradan mesleklerden görmeyelim.” dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, BDP’nin gündeme taşıdığı iki dil  ve demokratik özerklik taleplerini değerlendirdi. BDP’nin politik çıkar uğruna  iki dil ve özerklik tartışması başlattığını belirterek, “Onlar Kürt probleminden  beslendiği için çözüm istemiyorlar.” dedi.

10- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Atatürk Kültür Merkezinde  (AKM) düzenlenen “Ordu Tanıtım Günleri” etkinliğinde, AKM’nin yenilenmesi  konusundaki projeyle ilgili soru üzerine, bu yapıyla ilgili hayallerinin ve  hedeflerinin bir Türkiye Uygarlıklar Müzesi kurmak olduğunu, çalışmalar  yaptıklarını ve Cumhurbaşkanı Gül’e sunduklarını belirterek “Yakında  sanıyorum Sayın Cumhurbaşkanı Milli Komiteyi toplantıya çağıracak ve bu  alanla ilgili temel kararı o zaman vereceğiz.” dedi.

11- TBMM Milli Savunma Komisyonunda, Askerlik Kanunu kabul  edildi. Yurt dışında yaşayıp, dövizle askerlik kapsamından çıkartılanlar veya  bu hizmetten faydalanma şartlarını kaybedenler, 10 bin euro ödemeleri ve 21  günlük temel askerlik eğitimini yapmaları halinde, askerlik hizmetini yerine  getirmiş sayılacak. Yurt dışında yaşayan 43 yaş ve üzeri kişiler ise 15 bin euro  ödeyecek.

12- Silivri’de devam eden “Balyoz Planı” davasına bakan mahkeme  heyeti, sanıklardan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek  ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına’nın suç  tarihinde kuvvet komutanı olmaları sebebiyle, yargılamanın, Yüce Divan  sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yapılması yönündeki talebini, sanıkların  yargılandıkları suçun görevleriyle ilgili olmadığı gerekçesiyle reddetti.

 7 OCAK 2011

1-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo  Papandreu ile Erzurum’da 3. Büyükelçiler Konferansına katıldı. Başbakan  Erdoğan burada yaptığı konuşmada, AB’ye yönelik olarak, “AB üyesi ülkeler  aslında bizi sabır noktasında adeta test ediyorlar. Ben de kendilerine diyorum ki  eğer gerçekten Türkiye’yi istemiyorsanız bunu açıkça söyleyin.” dedi.

Papandreu da yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin AB üyeliği herkesin  menfaatine olacaktır. Kıbrıs meselesi önemli rol oynamakta. Türkiye’nin işgali  devam ettiği sürece AB üyeliği olmaz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, girişimci kadın grubu  temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu görüşmede, “Sizlerin  mücadelelerinize destek vereceğiz. İstediklerinize mücadele ederek  ulaşabilirsiniz. Sorumlu vatandaşlar olarak ülkemizin kadınlara, gençlere  ihtiyacı var.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Erzurum’da  gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, CMK’nın 102.  maddesine değinerek, “Tutukluluk mahkûmiyet, tahliye de beraat değildir.”  dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker düzenlediği basın toplantısında, “Bölge  Adliye Mahkemeleri faaliyete geçmeliydi ama yine mümkün olmadı. Yargıtay’a  gelen dosya sayısı azalırsa biz de içtihat mahkemesi gibi çalışabileceğiz.” dedi.

5- Devlet Bakanı Faruk Çelik Bursa’da katıldığı temel atma töreninde  yaptığı konuşmada, CMK’nın 102. maddesi uyarınca yapıla tahliyeler konusuna  değinerek, “Bu yasanın uygulanacağı 6 yıl öncesinden belliydi. Neden davalar  karar bağlanmadı?” dedi.

6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlıktan ayrılırken gazetecilerin  sorularını cevapladı. Bakan Ergin, hâkim ve savcı sayısının arttırılması için  çalışmaların devam ettiğini, 2011 yılında hâkim savcı açığını kapatmak için en  az 3 sınav yapılacağını belirterek, “İnsan kaynağı bulma konusunda bir sorun  yaşanmazsa parasal bir sorunumuz yok.” dedi.

7-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapı Ürünleri Üreticileri  Federasyonu’nun “Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektörü” toplantısında  yaptığı konuşmada, uluslararası piyasalarda Türkiye’yi bekleyen riskleri  değerlendirerek, “Dünya enerji fiyatlarının yükselmesi küresel alanda  karşılaştığımız en büyük risk.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TKİ Tesislerinde enerji  sektöründe 2010 yılı değerlendirmesi ve 2011’e ilişkin düzenlediği toplantıda,  Rusya ve Japonya’dan sonra Fransızların da Türkiye’de nükleer santral  kurma yönünde talepleri olduğunu açıkladı. Bakan Yıldız, nükleer santral için  Japonların yanı sıra Fransızlarla da görüştüklerini söyledi.

9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesinin boş bulunan  üyeliğine Prof. Dr. Erdal Tercan’ı atadı.

10- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Özcan, “Öğrencilerimizin sorunlarını Cumhurbaşkanımız ile paylaştık.  Yurtlarla ilgili, yaşanan olaylarla ilgili ne varsa konuştuk. Neler yapacağımızı  anlattık.” dedi.

11- Cezayir ve Tunus’ta binlerce kişi, hayat pahalılığı ve işsizliği protesto  için eylem yaptı.

12- Tanzanya’da muhalefet liderinin tutuklanması üzerine düzenlenen  protesto gösterilerinde, 2 kişi polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

 8 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars’ta düzenlenen toplu açılış  töreninde yaptığı konuşmasında, Karslılardan “Oynanan oyunlara dikkat  etmelerini, kardeşliğe yönelik oyunlara, çirkin tezgâhlara dikkat etmelerini,  tahriklere, provokasyonlara aldanmamalarını, kardeşliği yıpratacak tahrik  girişimine pirim vermemelerini.” istedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Sarıkamış ilçesinde düzenlenen “Sarıkamış  Şehitlerini Anma Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Sarıkamış, kardeşliğimizin  bir abidesidir. Şehitlerimizin bu kutsal emanetini asla ve asla yere  düşürmeyeceğiz, hatıranıza halel getirmeyeceğiz.” dedi.

2-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’da düzenlenen  toplantıda yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun, Kıbrıs’ta  bulunan Türk ordusuna ‘işgalci’ demesini eleştirerek, “Türk ordusuna  ‘Kıbrıs’ta işgalci’ ifadesini ne AB, ne de BM kabul edebilir.” dedi. Bunun  öteden beri Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin resmî tezi olduğunu kaydeden  Kılıçdaroğlu, “Bizim de tezimiz var. Biz, uluslararası anlaşmalara dayanarak  barış sağlamak için Kıbrıs’a gittik. Bizim askerlerimiz orada işgalci değildir.  Uluslararası anlaşmalara dayanarak orada görev yapıyorlar.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Antalya’da  gazetecilere yaptığı açıklamada, görev nedeniyle yurtdışına gidecek yerel ve  ulusal basın mensuplarına “hizmet pasaportu” verileceğini, hizmet pasaportu  uygulamasının önümüzdeki hafta Türkiye’ye duyurulacağını dile getirdi.

4- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, hükümetle Yargıtay arasında yaşanan  “iş yükü” tartışmalarını Hürriyet gazetesine değerlendirdi. Bakan Yazıcı, yüksek  yargıda kadronun eksik, dava sayısının yüksek olduğunu, Yargıtay’daki daire  sayısının arttırılması, istinaf mahkemelerinin devreye girmesi çözüm için belki  seçeneklerden birisi olabileceğini belirterek “Ancak istinaf mahkemelerinin  devreye girmesi de bu birikimi hemen ortadan kaldıracak bir çözüm olmaz.  Çünkü Yargıtay önündeki dosyaları inceleyecek, hangilerinin o mahkemelerin  görev alanına girdiğini belirleyecek, sonra dosyalar gönderilecek. Bu da zaman  alacaktır.” dedi.

5-Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’nın merkez Osmangazi  ilçesindeki Cilimboz Deresi yatağında bulunan ve iki ay önce meydana gelen  sel felaketinden etkilenen binaların yıkım törenine katıldı. Törende konuşan  Bakan Çelik, Türkiye’de gerçekten örnek teşkil edecek bir kararlılıkla seri  olarak bu yıkımın gerçekleştirildiğini, bu sıkıntıların birlik ve bütünlük içinde  ortadan kaldırılmasının örnek olduğunu belirterek, “Türkiye’deki en ücra  noktalara varıncaya kadar insanımızın meselelerine duyarlı bir Başbakanımız  var. Beni de valimizi de belediye başkanımızı da aradılar. ‘Buradaki sorunu  çözün’ dediler.” dedi.

6-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erzurum’da gerçekleştirilenÜçüncü Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında yapığı basın toplantısında,  Başbakan Erdoğan’ın AB’ye verdiği mesajları ve Yunanistan Başbakanı Yorgo  Papandreu’nun ifadelerini değerlendirdi. Papandreu’nun Ege ve Kıbrıs’la  ilgili Türkiye’ye yönelik ifadeleri için “Yunan tarafının bilinen görüşleri”  diyen Bakan Davutoğlu, bazı şeylerin açıkça dile getirilmesinin müzakereler  açısından faydalı olabileceğini kaydetti. Mart ayında Yunanistan’a gideceğini  ve tüm konuları ele alacağını belirten Bakan Davutoğlu, “Sabrımızın sınırını  kimse test etmeye kalkmamalıdır. İlkelerimizin zorlandığı yerde kimse Kıbrıs  mı AB mi diye bir seçenek sunmamalıdır.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’teki temasları sırasında  adaletteki gecikme iddialarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada,  gecikmelerin adresinin hükümet olmadığını belirterek, “Biz bu ülkeyi adalet  sarayları ile donattık. Sadece İstanbul’da yaptığımız, Çağlayan ve Kartal adliye  saraylarının büyüklüğü bizden önce 79 yılda yapılan tüm adliye saraylarının  büyüklüğünden daha fazla. Yargıda çalışan vatandaşlarımızın ücretlerini,  imkânlarını ciddi şekilde artırdık. Artık performans bekliyoruz.” dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İş Hayatı Dayanışma  Derneğinin (İŞ-HAD) İstanbul’da düzenlenen 18. Olağan Genel Kurulunun  açılışında yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesinin  artırılması ve toplumun her kesiminin sürece dâhil edilmesi gerektiğini ifade  etti. Bakan Dinçer, bu sebeple Torba Kanunu tasarısında herkesin sürece dâhil  edilmesini sağlayacak düzenlemelere yer verdiklerini aktararak, “Temizliğe  giden ev kadınları, mevsimlik tarım işçileri, şoförler, el sanatlarıyla uğraşanlar,  amatör sporcular, güzel sanatlarla uğraşanlar, sanatçılar, müzisyenler kısacası  her kesimin isteğe bağlı sigortalı olacağı ve 17 gün üzerinden prim ödeyeceği  bir sistem getiriyoruz.” dedi.

9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi ve  Danıştay üyeliğine yapılan seçimler Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa  Mahkemesi Üyeliğine, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Erdal Tercan, Danıştay Üyeliğine ise İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Mustafa Döner seçildi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar  Odaları Birliğini ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Basın  mensuplarının Papandreu’nun konuşmasında KKTC’de Türk askerinin işgalci  konumda olduğunu söylemesini hatırlatması üzerine Bahçeli, açıklamanın  tamamen yanlış, sakat ve maksatlı bir ifade olduğunu belirterek, “Kıbrıs  konusu üzerinde Yunan tezinin bir ifadesidir. Onun için Sayın Başbakan gerekli  cesaretle cevabını vermiştir.” dedi.

11- CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, milletvekili adaylığı için  görevinden istifa ettiğini açıkladı.

12-BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İstanbul’da Alevi ve Bektaşi  örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Kışanak İstanbul Başakşehir’deki  Veli Baba Cemevi’ne yapılan saldırının Maraş ve Sivas katliamlarından  farklı bir tertip olmadığını düşündüklerini belirterek, bu provokatif saldırı  sonrası sağduyulu yaklaşım gösteren herkese teşekkür etti. Türkiye’nin temel  sorununun inanç ve kimlikler konusunda kilitlendiğine dikkat çeken Kışanak,  “İnanç özgürlüğü hep eksik ve yanlış tartışıldı. Eğer Türkiye’ye demokrasi  getireceksek inanç ve kimlik özgürlüğü mücadelesini yan yana yapmalıyız.”  dedi.

13- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ordu’da Gazeteciler Derneğinde  düzenlenen toplantıda CHP’de genel başkanın değişmesinin ardından süreci  değerlendirdi. Türker, CHP’de değişimin demokratik yollarla olmadığını  savunarak, “Biz, CHP’deki değişimle ilgili değiliz. Biz onlar gibi değişemeyiz.  Onlara da dönüşemeyiz. Onlar bir işi yapıyorlar, bu değişim ve dönüşümlerinin  yönünü göstermemek için gittikleri yerde, her bulduklarını partiye katmak  istiyorlar.” dedi.

14- Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan,  Karatay Üniversitesinin açılışı için gittiği Konya’da gazetecilere yaptığı  açıklamada, Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi (ÖYP) kapsamında YÖK’ün bu  yıl 2 bin 500 kişi alacağını belirterek, “Hükümet, yeni kurulan üniversiteler  için ayrı kadro veriyor. Eski yerleşik üniversiteler için de ayrıca kadro ayırıyor.  Araştırma görevlisi alımı ihtiyaca göre artarak devam edecek.” dedi.

15- İstanbul’da “rüşvet ve yolsuzluk” iddialarına ilişkin düzenlenen  operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 31’e yükseldi. Gözaltına  alınanların arasında İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürünün de  bulunduğu bildirildi.

16- İstanbul Gazeteciler Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “10  Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı’nı basın emekçisi onlarca meslektaşımızın  cezaevinde olması nedeniyle kutlamayı içimize sindiremiyoruz. Ta ki,  demokrasi dersi verenlerin demokrat olmasına kadar” denildi.

17- Güney Sudan’da bir hafta sürecek bağımsızlık referandumunda oy  verme işlemi başladı. Referanduma katılan yaklaşık 4 milyon Güney Sudanlı,  kuzey kesiminden ayrılıp ayrılmayacaklarına karar verecek.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Güney Sudan’ın bağımsız olması  halinde Kuzey ve Güney Sudan’ın AB’ye benzer bir birlik oluşturabileceğini  bildirdi. Beşir, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, bölünmeden sonra  güneylilere serbest ikametgâh, serbest dolaşım, çalışma ve mülkiyet gibi  hakların verilebileceğini ancak çifte vatandaşlığın söz konusu olamayacağını  söyledi.

18- Demokrat Parti’li ABD Kongre üyesi Gabrielle Giffords, Arizona’nın  Tuscon kentinde seçmenleriyle bir alışveriş merkezinde görüşürken uğradığı  silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Saldırıda, 6 kişinin öldüğü, 12 kişinin de  yaralandığı açıklandı.

 9 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ve Kuveyt ziyareti öncesi  Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, yargının iş yükü  konusunda hükümeti eleştiren Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’e tepki  göstererek, “İstinaf mahkemeleriyle ilgili kanaatlerimiz belli. Niçin geciktiği  de ortada. İstinaf mahkemeleriyle ilgili fiziki şartları tamamlamış durumdayız,  sadece bu konularla ilgili atamalar safhasındayız. Adalet Bakanlığı, Hâkimler  ve Savcılar Yüksek Kurulu ile birlikte bu atamaları gerçekleştirecekler.  Yargının üzerinde toplanan o ağır iş yükünü siyasi kanada yıkma yaklaşımı var.  Bunun siyaset mekanizmasıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Eğer bunları  incelemekte siz mahir değilseniz, zamanı iyi değerlendirmiyorsanız bunu  kalkıp da siyasetçiye yıkamazsınız.” dedi.

Geziye Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

2-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Roman Dernekleri  Platformu’nca Kuşadası’nda düzenlenen Türkiye Roman Platformu  Çalıştayı’nın kapanışında halka seslendi. Romanların öncelikle yerleşim, eğitim  ve sosyal güvence sorununu çözeceklerini, parti olarak etnik kimliği siyasetin  odağı yapmadıklarını belirtirken neden Kürt, Roman, Çerkez kelimelerini  kullanmadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Biz insanız arkadaşlar. Herkesin kendi  etnik kimliği şerifidir. İster Roman olalım, ister Kürt olalım, Çerkez, Gürcü  olalım. Biz, beraber bu güzel coğrafyada yaşıyoruz. Cennet vatanımız,  bayrağımız, İstiklal Marşı’mız var. Kurtuluş Savaşı’nı beraber verdik, ayrılık  gayrılık mı var?” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CNN Türk  televizyonunda yayınlanan “Ankara Kulisi” programında gazetecilerin  sorularını cevaplandırdı. Yargıtay’daki iç seçimlerin genel seçimlerden daha  hareketli geçtiğini vurgulayarak, “Yargıtayda 1’den fazla aday var, 1’den fazla  kulis var demektir. Bu seçimler Yargıtayı yıpratıyor. Kimse rahatsız olmasın,  mesai saatleri içinde oluyor.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “10 Ocak Çalışan  Gazeteciler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Çağdaş demokrasinin  tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya  yapısıyla mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün  temini, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından  hayati önemdedir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en önemli ve etkili  mesleklerinin başında gelmektedir.” dedi.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Arınç, Antalya’nın Alanya ilçesinde  basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Hizbullah üyelerinin tahliyelerini  üzüntüyle takip ettiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Hakikaten  Türkiye’de yargı sürecinin uzaması insan hakları ihlalidir. Çünkü ‘geciken  adalet adalet değildir’ diye güzel bir söz var.” dedi. Başbakan Yardumcısı Arınç,  yargı sürecinin uzamaması için mahkemelerin de hızlı çalışması gerektiğini  belirtti.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Anadolu Ajansına verdiği demecinde,  bu yıl dünya ekonomilerinin genel olarak canlanacağı ve ekonomik büyümenin  devam edeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Bakan Çağlayan, “Bundan sonraki  dönemde de dış ticarette sıfır sorun, sınırsız ticaret anlayışıyla ihracatımızı  dış talep faktörlerine karşı kırılgan kılan pazar bağımlılığını azaltma yönünde  çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

6- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Semerkant dergisi ve Bursa Kültür ve  Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği toplantıda, Güneydoğu meselesinin,  susarak ve halının altına süpürülerek çözülmediğini herkesin gördüğünü belirtti.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 3. Büyükelçiler Konferansı için  Türkiye’de bulunan büyükelçiler ile Sarıkamış Şehitliği’nde düzenlenen törene  katıldı. Bakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, bu şehitlerin dağları  aşarken hiçbir zaman geride kalmayı düşünmediğini belirterek, “Onlar bu  topraklara düştüler. Geri dönüp bakmadılar. Dizlerinde derman kesilinceye  kadar yürüdüler, yürüdüler. Şimdi onların torunları yürüyor.” dedi. Bakan  Davutoğlu, “Bedenimizde can, dizlerimizde derman olduğu sürece Türk  bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandıracağız.” dedi.

8- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kanal 7 televizyonunun yayınına  katılarak soruları cevaplandırdı. Yazılı sınavları yapılmış hâkim ve savcıların  mülakatlarının bu ay içinde yapılacağını, arkasından bu yıl en az üç yeni sınav  açacaklarını, bu sınavların ikisinin hâkim ve savcılar için olacağını kaydetti.  Bakan Ergin, “Çare istinafın devreye girmesi, bunun içinde olmazsa olmaz  insan kaynağıdır. Artık bundan sonra ne istinaf mahkemelerini kurmak ne de  sadece Yargıtay, Danıştay’ı takviye etmek yeterli olur. Bu tedbirlerin birlikte, eş  zamanlı devreye alınması ve beraberce uygulanması halinde netice alınabilir.”  dedi.

9- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada,  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın, “Genelkurmay Başkanlığının 27 Nisan  2007 tarihli açıklamasından 1 gün sonra yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına,  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün davet edilmediği” yönündeki iddiasının  gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bakan Gönül, “CHP’li Kart’ın iddialarının  tamamen gerçek dışı olduğunu, Başbakanlığın gerekli açıklamayı yaptığını”  söyledi.

10-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Devlet  Demiryolları (TCDD) Vakfı Araç Kampanyası Teslim Töreni’nde yaptığı  konuşmada, Türkiye’nin kalkınmasında, refah mücadelesinde demir yollarının  önemli bir rol oynadığını belirterek, “Duble demiryolu projesini 2011 yılından  itibaren başlatılacak çift hatlı demiryolu yapacağız. 10 yıl içinde bu projeyi  bitirmeye kararlıyız.” dedi.

11- İran’ın kuzeybatısında, Tahran’dan Urumiye’ye giden Boeing 727  tipi yolcu uçağının, inişe geçtiği sırada kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü,  uçaktaki 70 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Tunus’ta işsizlik ve sosyal adaletsizliği protesto eden göstericilerin  polisle çatışmalarında en az 20 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 10 OCAK 2011

1-TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle  Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını  cevapladı. Başkan Şahin, CMK uyarınca gerçekleşen tahliyeler nedeniyle  tepkileri doğal karşıladığını, kendisinin de bunlardan rahatsız olduğunu  belirterek, “Bir takım yasal düzenlemeler yapılabilir diye düşünülüyor, bu yasal  düzenlemeleri yapmak bu sorunu hemen çözmez.” dedi.

2- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, makamında gazetecilerin sorularını  yanıtladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “Hâkim ve savcı alımlarını  Danıştayın durdurduğu” yönündeki sözlerine ilişkin, “Danıştay bu davaların  hukuka uygunluk denetimini yerine getirirken bunun hâkim ve savcı alımlarının  durdurulmasını engellemek olarak nitelemek ve bunu yargının bugün içinde  bulunduğu sorunlara gerekçe olarak göstermek hatta bu konuda Yargıçlar ve  Savcılar Birliği ile Danıştay mensupları arasında bir ilişki kurularak yargı  sürecine etki edildiği hissini uyandıran açıklamalar yapmak bizi çok üzüyor.”  dedi.

3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Anadolu Ajansına 2011 yılına ilişkin dış  ticaretteki somut beklentiler ve hedeflere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Bu yıl dünya ekonomilerinin genel olarak canlanacağı ve ekonomik büyümenin  devam edeceğinin öngörüldüğünü söyleyen Bakan Çağlayan, Türkiye  ekonomisinin de 2010’da kaydedilen olumlu gelişmelere benzer bir şekilde, bu  yıl da büyümesinin öngörüldüğünü, ihracatın 2013 sonunda 160 milyar dolara  ulaşmasını hedeflediklerini belirterek, 2011’de ise ihracatın 127, ithalatın ise  199,5 milyar dolar olarak gerçekleşmesini öngördüklerini bildirdi.

4- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul gümrüklerindeki rüşvet ve  yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak, Anadolu Ajansının sorularını cevapladı.  İstanbul gümrüklerindeki operasyon sürecinin bir ihbar mektubuyla başladığını  ifade eden Bakan Yazıcı, normalde imzasız mektupların ciddiye alınmadığını  ancak mektubun somut bir olayı tanımlaması nedeniyle kayda alınması  konusunda gümrük personeline bizzat kendisinin talimat verdiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 10 Ocak İdareciler Günü dolayısıyla Türk  İdareciler Derneği tarafından düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını  cevapladı. Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İçişleri  Bakanlığına yönelik iddialarını hatırlatması üzerine Bakan Atalay, “Somut  olarak giderler yargıya, yargı da bu konuları değerlendirir, bir şey varsa ortaya  çıkar... Bu ucuz hafiyeliklerle Türkiye’de ana muhalefet liderliği yapılmaz.”  dedi.

6-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHPİstanbul Milletvekili  Ahmet Tan’ın “Bakan Yıldız’ın, Wikileaks belgelerinde yer alan Azerbaycan’a  Nabucco’da ısrarlı olunmamasını telkin eden’ sözlerine ilişkin soru önergesini  cevapladı. Bakan Yıldız, “Nükleer santral süreci ile Nabucco projesi tamamen  birbirinden ayrı süreçler olup, nükleer santral sürecinin ön plana çıkarılarak  Nabucco projesinde geri adım atılması gibi bir husus kesinlikle söz konusu  değildir.” dedi.

7-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Türkiye’nin Estetik  Birikimi ve Renkleri” adlı etkinlik ve Bakanlığın 2010 yayınlarının tanıtımı  öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Günay bir  gazetecinin, “ucube heykel” tartışmalarıyla ilgili sorusu üzerine, “Başbakan  Kars’a gittiğimizden bu yana Kars’ın şehir dokusuyla paylaşmayan çok sayıda  yapılaşma gördü ve bunların üzüntüsünü dile getiriyor.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başkan Yardımcısı Gültan  Kışanak ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk,  yardımcısı Aysel Tuğluk, 13 Ocak’ta yeniden başlayacak terör örgütü PKK’nın  gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/  TM) ana davasına ilişkin, Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Demirtaş,  terör örgütü Hizbullah üyelerinin tahliye edilmesinin eksik tartışıldığını  belirterek, “KCK davasında da olduğu gibi Türkiye’de yürüyen birçok davada  olduğu gibi, Türkiye’de yargı sistemi çökmüş durumdadır.” dedi.

9-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray Dünya  gazetesinin sorularını cevapladı. Akgiray, Devlet Bakanı ve Başbakan  Yardımcısı Babacan’ın İMKB’nin ‘A.Ş.’ olabilmesi için yetkilendirme  yaptıkları açıklamasının hatırlatılması üzerine, hazırladıkları kanun tasarısında  da kamu borsası kavramını çıkarttıklarını belirtti. A.Ş. statüsünü kazanmış  İMKB’nin sermayedar yapısının içinde bir kamu payının olacağını da ifade  eden Akgiray, “Bu yıl A.Ş. olma süreci bitecektir. Bundan sonra bütün borsalar  özel olacak.” dedi.

10-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 Sanayi Üretimi Endeksi’ni  açıkladı. Buna göre, Kasım 2010’da bir önceki yılın aynı ayına göre sanayi  üretimi bir önceki yılın aynı ayına gör yüzde 9.1 artarken, Ekim 2010’a göre ise

9.7 azaldı. Sanayi üretim endeksi kasımda 116.5 düzeyinde gerçekleşti.  Sanayi üretim rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı  Nihat Ergün, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları, ihracat rakamları,  elektrik tüketimi ve tüketici güven endeksindeki artışın ekonomideki önemli  göstergelerden olduğunu söyledi.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi “10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyetince (TGC)  düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, gazetecilerin editoryal bağımsızlığı  ve özgür haberciliği tehdit eden işsizlik tehlikesi altında olduklarını söyledi.

12- Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait UH-1 tipi askeri helikopterin, gece  eğitimi sırasında Ankara Gölbaşı’na bağlı Tuluntaş köyü yakınlarında düştüğü,  5 subayın da şehit olduğu bildirildi.

13-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yemen’e hareketinden önce Esenboğa  Havalimanında düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları  değerlendirdi. Yargı reformuna ihtiyaç duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı  Gül, “Bu tezadı görüp noksanlıkların giderilmesi için herkesin gece gündüz  uğraşması gerekir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Yemen’in başkenti Sana’da Cumhurbaşkanı Ali  Abdullah Saleh ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından, Türkiye ile Yemen  arasında Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Yemen Dışişleri  Bakanlığı Diplomatik Enstitüsü, TİKA ile Yemen Telekomünikasyon ve Bilgi  Teknolojileri Bakanlığı, TRT ile Yemen Televizyonu, Anadolu Ajansı ile SABA  Haber Ajansı arasında ve savunma alanında işbirliği konularında 5 ayrı anlaşma  imzalandı.

14- Resmi ziyarette bulunmak amacıyla Kuveyt’te giden Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan, Başbakan Şeyh Nasır el-Muhammed el-Ahmed el Sabah ile  görüştü. Görüşmede, KKTC’nin Kuveyt’e ofis açması yönünde mutabakata  varıldı. Toplantıda, İran nükleer krizi de ele alındı. Her iki lider, bölgede  nükleer silahların yayılmasını önlemek için ortak politika geliştirme konusunda  anlaştı. Nasır, “Türkiye’nin İran sorunuyla ilgili ortaya koyduğu diplomatik  tavrı destekliyoruz.” dedi. Başbakan Erdoğan da, Kuveyt ile NATO arasındaki  ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye’nin destek olacağını belirtti ve Körfez  ülkeleri ile demiryolu projesi için de destek istedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Şeyh Fahad el-Ahmed Uluslararası Hayır  İşleri Ödülü Kurulunca kendisine verilen İslam Dünyası Mümtaz Şahsiyet  Ödülü için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu bölgede bizim  coğrafyamızda bütün bu yaşanan acılara karşı tepki verdiğimizde, sesimizi  yükselttiğimizde birileri çıkıp bunu sorgulamak gibi, bunu eleştirmek gibi bir  yanlışın içine düşüyorlar.” dedi.

15-AB’nin Doğu Kudüs ve Ramallah’taki diplomatları tarafından  hazırlanan bir raporda, Doğu Kudüs’teki Filistinlilere ait binaların yıkılması,  Filistinliler’in evlerinden tahliyesi sırasında AB temsilcilerinin de bulunması  istendi.

16- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Körfez bölgesindeki üç ülkeyi  kapsayan ziyaretinin ilk durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE)  kendisiyle Washington’dan gelen gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’ın  nükleer programının “ciddi bir kaygı” unsuru olduğunu ifade ederek, ABD’nin  Körfez’deki ve diğer yerlerdeki müttefiklerinden yaptırımların uygulanmasının  sağlanmasına destek için “gereken her şeyi yapmalarını” beklediğini söyledi.

17- Portekiz Başbakanı Jose Socrates, borçlanma faiz oranındaki artış ve  bütçe sorunları nedeniyle finansal dış yardıma başvurmaktan kaçınmak için  ülkesinin yapması gerekeni yaptığını belirterek, “Portekiz’in 2010 yılı bütçe  hedefine ulaşacağını söylemek zorundayım.” dedi.

18- İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA,  kalıcı ateşkes ilan etti ancak silah bırakmadı. İspanya İçişleri Bakanı Alfredo  Perez Rubalcaba, ETA’nın açıklamasının beklentileri karşılamadığını ama yine  de kötü haber olmadığını belirtti.

19- Sudan’ın kuzey-güney sınırındaki petrol zengini Abyei bölgesinde  çıkan çatışmalarda, şimdiye kadar 36 kişinin öldüğü bildirildi.

20-İran’ın önde gelen insan hakları savunucusu Nesrin Sotude, 11 yıl  hapis cezasına çarptırıldı.

 11 OCAK 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmada, Çalışan Gazeteciler Günü’nde yüzlerce  gazetecinin çalışamadığını, mağduriyet yaşadığını belirterek, “Hükümet  de gazetecilerin yasalardan kaynaklı yıpranma hakkını elinden aldı. Halkın  iktidarında o kaybettiğiniz hakları fazlasıyla vereceğiz. Hiç endişeniz  olmasın.” dedi. RTÜK Tasarısı’nda Başbakan’a istediği programı yasaklama  yetkisi verildiğini de kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu yetkiyi nereden alıyorsun?  Başbakan işi gücü bırakacak, zaten bırakmıştı, televizyon kanallarını izleyecek.  Beğenmediğini, telefon edip, yasaklayacak. 4’üncü Murat’ta bile böyle yetki  yoktu.” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Portekiz’in Ankara  Büyükelçisi Luisa Bastos De Almeida’yı AB Genel Sekreterliğinde (ABGS)  kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Bağış, Portekiz’in Türkiye ile çok iyi ilişkileri  olduğunu belirterek, “Türkiye ile Portekiz arasında hiçbir siyasi problem yok.  Türkiye’nin AB sürecine de destek veren bir ülke. AB Komisyonu Başkanı da  Portekiz’in eski Başbakanı (Jose Manuel) Barroso. Büyükelçi Almeida’nın  ülkemizde çok önemli hizmetlerde bulunacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

3- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Meclis’te “torba tasarı”nın görüşmelerinde  milletvekillerinin İstanbul gümrüklerindeki “rüşvet ve yolsuzluk” operasyonuna  ilişkin sorularını yanıtladı. İhbarlarda imza olmasa da somut bir olay tarifiyapılıyorsa araştırılması talimatı verdiğini belirten Bakan Yazıcı, “Özel otomobil  ithalatıyla ilgili de önemli şeyler olduğu kuşkusunu taşıyorum. Birtakım teknik  araç gereç ve dayanıklı tüketim maddesi ithalatıyla ilgili de kafamda sorular  var. Bunun da araştırılması talimatını verdim.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bakanlığına girişinde basın mensuplarının  “Danıştay’da İçtihatlar değişiyor” açıklaması üzerine kendisinden özür  dilemesini isteyen Danıştay Başkanı Mustafa Birden’in açıklamasını hatırlatması  üzerine, “Bir özür borcu varsa yıllardır adalet bekleyen, dosyalardan karar  bulamayan vatandaşlarımıza, topyekûn bir özür borcumuz var.” dedi. Yargının  bağımsız olmasının, egemenliğin kaynağı olan millete karşı sorumsuz olduğu  anlamına gelmeyeceğini de belirten Bakan Ergin, “Kamuoyunun beklediği  sorulara cevap vermek yerine, Adalet Bakanlığını ve Bakan’ı suçlamak çözüm  değildir.” dedi.

5- İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye’nin sınır yönetimi politikalarının  AB ile uyumlu hale getirilmesi için Finlandiya’yla yürütülen “Entegre Sınır  Yönetimi Aşama 2” projesinin açılışı dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğünde  düzenlenen toplantıdaki konuşmasında, AB tam üyeliği sürecinin verdiği  ivmeyle Türkiye’nin demokrasi norm ve standartlarının çok hızlı bir şekilde  yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin artık işkence iddiasıyla hakkında Avrupa  İnsan Haklan Mahkemesinde dava açılan bir ülke olmadığını bildiren Bakan  Atalay, güvenlik birimlerinin vatandaşa karşı tutumunda pozitif gelişmelerin  olduğunu anlattı.

6- Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hürriyet gazetesine  orta vadede projeleri ve siyasi yaklaşımlarını değerlendirdi. Nükleer enerji  konusunda çok önemli bir noktaya geldiklerini belirtene Bakan Yıldız, “Bugüne  kadar hiç olmadığımız bir yerdeyiz. Santrallerin yerli kaynaklarla yapılması ve  gittikçe de yerleştirilmesini istiyoruz.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, yargının yapısal sorunlarını köklü çözümlere kavuşturacak,  giderek ağırlaşan ve katlanılamaz hale gelen sıkıntılarına çare bulacak olanların  öncelikle “yürütme ve yasama organları” olduğunu belirterek, “Yapılması  gereken en öncelikli husus bu teröristlerin dosyalarının süratle ele alınarak  yargı süreçlerinin sonuçlandırılmasıdır. Yargının acil problemlerine acil  çözümler TBMM’nin önüne getirilerek süratle kanunlaştırılmalıdır. MHP bu  konuda yapıcı bir tutum içinde olacak ve yargı çıkmazının aşılması için her  türlü desteği verecektir.” dedi.

8- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, tutukluluk süreleri ile tahliyeler konusunda Yargıtay’ı  eleştirdi. Yargı kurumlarının istediği davalarda kısa sürede karar verdiğini  söyleyen Demirtaş, “Bizimle ilgili dosyalar Yargıtay’da 3-6 ayda onaylanıyor.  O zaman aceleniz ne? BDP’lilerin dosyalarını o tozlu raflarda bu kadar kolay  bulabiliyorsanız, Hizbullahçıları da bulun. Neden Hizbullahçılar 10 yılda  yargılanamıyor?” dedi.

9- Sanatçı Ali Özütemiz, Çatalca’da geçirdiği trafik kazasında hayatını  kaybetti.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Yemen’de bulunan Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, Sana’da gerçekleştirilen Türkiye-Yemen İş Forumu’nda yaptığı  konuşmada, vizelerin kaldırılmasının önemine dikkat çekerek, “Atalarımız  nasıl vizesiz seyahat ettilerse biz de hudutlarımızda vizesiz seyahat edeceğiz.”  dedi. Özel sektörün Yemen’deki yatırımları için önemli bir adım atıldığını dile  getirerek, vizelerin kaldırılmasının ticaretin önünü daha da açacağını söyledi.

Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih de yaptığı konuşmada, Türk  yatırımcılara kapılarını sonuna kadar açık olduğunu, El Hudayra adlı organize  sanayi bölgesini işletmek üzere birkaç saat içinde Türklere vermeye hazır  olduklarını söyledi. Ayrıca iki ülke arasında 1986 yılında imzalanan fakat  yürürlükte olmayan 19 anlaşmanın etkinleştirilmesi için ilgili bakanlıklara  direktif verdiklerini belirten Salih, 10 bin megavatlık enerji istasyonlarının inşa  edilmesi projelerini de Türk işadamlarına vermeye hazır olduklarını söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, I. Dünya Savası sırasında Yemen’de şehit  düşen Türk askerleri anısına inşa edilen Türk şehitliğinin açılışında yaptığı  konuşmada, Yemen’de Osmanlı’nın her köşesinden gelerek şehit olanların  bulunduğunu ifade ederek, “Yemen’in bizim tarihimizde çok önemli yeri var.  Buradaki 7. Kolordu ve Yemenliler birlikte emperyal güçlere karşı savaştı.  Buralarda binlerce şehidimiz var. Hepsinin ruhu şad olsun.” dedi.

11- Resmi temaslar için Kuveyt’te bulunan Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan, Türk-Arap İlişkileri Konferansı’nda yaptığı konuşmada, iki ülke  arasındaki ilişkilerin üçüncü ülkeler tarafından bozulmaya çalışıldığını  söyleyerek, “Son yüzyılda ülkelerimiz arasında birtakım problemler yaşanmış  olabilir. Bölgemizdeki ilişkiler zayıflamış olabilir. Türk Arap ilişkilerinin  gelişmesinden rahatsızlık duyanlar olabilir ama bu soğukluk, bu mesafe bizim  bin yılı aşkın ortak tarihimizi, dostluğumuzu akrabalığımızı, kardeşliğimizi  asla ve asla gölgeleyemez.” dedi. Konferansa, Kuveyt Başbakanı Şeyh Nasır  El Muhammed El Ahmed El Sabah, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye  Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da  katıldı.

Kuveyt’ten Katar’a giderken uçakta gazetecilere değerlendirmelerde  bulunan Başbakan Erdoğan, İslam dünyasının ekonomideki ağırlığının yüzde  30’u bulduğunu belirterek, “İKT üyelerinin oluşturduğu zemin içerisinde  ürettiğimiz ve üreteceklerimizle İslam dünyası kendisine yeter. Türkiye olarak  müteahhitlik alanında onlara aktaracağımız çok şey var. Onların da bize petrol  konusunda aktaracakları var. Teknolojide de Türkiye’nin güçlü yanları var.  Çok hızlı nükleer deneyim kazanıyoruz.” dedi. Otomotivde Türkiye rekorunun  kırıldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Satışımız 2010’da 780 bin oldu.  Otomotiv firmaları artık kendi markalarını üretmek istiyor. Biz de teşvik  ediyoruz. Yüzde yüz yerli otomotiv için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Körfez turu kapsamında Kuveyt’in ardından Doha’ya geçen Başbakan  Erdoğan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim Bin  Cabir El Tani ile görüştü. Görüşmede ekonomi, enerji ve tarım alanındaki  projeler ele alındığı belirtildi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın  toplantısında Almanya Başbakanı Merkel’in Rum kesiminde, Türk tarafını  adım atmamakla suçlayan açıklamasının hatırlatılması üzerine Başbakan  Erdoğan, Merkel’e 2004’te İsviçre’nin Burgenstock kentinde gerçekleştirilen  Kıbrıs görüşmeleri ve ardından Ada’da yapılan Annan Planı referandumunu  hatırlatarak, “Referandumda Kuzey Kıbrıs ‘evet’derken Güney Kıbrıs ‘hayır’.”  dedi. Batı, Annan Planı’na ‘hayır’ diyen Rumları AB’ye aldı, KKTC’yi ise  cezalandırdı.” dedi.

12- Kıbrıs Rum Kesimi’ne günübirlik bir ziyarette bulunan Alman  Başbakanı Angela Merkel, Rum lider Dimitris Hristofyas ile düzenlediği basın  toplantısında, Türkiye ve Kıbrıs Türklerini çözüm yolunda adım atmamakla  suçladı. Merkel, “Sizin çok adım attığınızı görüyoruz, aynı zamanda Türkiye’nin  ve Kıbrıslı Türklerin bu öncülüğe tam anlamıyla karşılık vermediğini de  izliyoruz” sözlerini ileri sürdü.

 12 OCAK 2011

1- Yargıtay Başkanı Mustafa Gerçeker, Cumhuriyet gazetesine Anayasa  Mahkemesinin çalışma usulüne ilişkin tasarıyı değerlendirdi. Anayasa  Mahkemesi ile ilgili uyum yasa tasarısının “vahim” düzenlemeler içerdiğini  belirten Gerçeker, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bile olmayan yetkilerin  Anayasa Mahkemesine verildiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Macaristan’daki AB  üyesi ve aday ülkelerin Avrupa bakanları toplantısına katılmak için Budapeşte’ye  hareketi öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkel’in Kıbrıs Rum  Kesimi’ne ziyaretine değinerek “Dün Sayın Merkel, Kıbrıslı Rumlara şirin  gözükmek için tarihi bir hatayı, tarihi bir gafı maalesef dile getirmiş oldu.’’  dedi.

3- Sabah gazetesine konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitim  gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çubukçu, Kürtçe eğitimin  gündemlerinde olmadığını, Aleviliğin yeni eğitim döneminde müfredata  gireceğini ancak seçmeli din eğitimi olmayacağını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan hükümetinden 11 bakanın  istifa etmesi üzerine Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile telefon görüşmesi yaptı.  Görüşmede, Lübnan’daki siyasi gelişmeler ve iç meseleler ele alındı.

Öte yandan Bakan Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan’ın  Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu ve  Faysal’ın, ikili ilişkilerin yanı sıra Lübnan’daki hükumet krizini de görüştükleri  bildirildi.

Bakan Davutoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin  Suudi Arabistan-Suriye girişimine tam destek verdiğini belirterek, “Taraflar  arasında ihtilafın giderilmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi. Ayrıca,  İsrail’in son yerleşim politikalarının kabul edilemeyeceğini, uluslararası  toplumun buna en net en açık tepkiyi vermesi gerektiğini kaydetti.

Faysal da, Lübnan’da Hizbullah üyesi bakanların istifa etmelerinin ülkede  birliğe ihtiyaç varken bölünmeye yol açacağını belirterek, bunun da bütün  Ortadoğu için büyük bir tehlike oluşturacağını söyledi.

5- TBMM Genel Kurulu, 458 maddelik Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nu  (HMUK) yasalaştırdı. Yeni yasaya göre, ‘yanlış karar’ iddiasıyla hâkimlere  değil devlete dava açılabilecek.

6- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye İnşaat Sanayicileri  İşveren Sendikasının (İNTES) toplantısında yaptığı konuşmanın ardından  gazetecilerin sorularını cevapladı. Yılmaz, TÜİK istatistikleri tartışmasına  ilişkin olarak, “Rakamlar ülkelerin namuslarıdır. Mutabık kalındıktan sonra,  toplanan bilgilerin doğruluğuna güvenmek herkesin boynunun borcudur.  Yoksa bunun bedelinin çok ağır öderiz. Biz de TÜİK’in rakamlarına göre karar  alıyoruz.” dedi.

7- TÜSİAD, bir süredir üzerinde çalıştığı anayasa taslağını kamuoyuna  açıklamadan önce siyasi parti liderleriyle bir araya geldi. TBMM’de BDP  grubunu ziyaret eden Boyner, BDP’nin “özerklik ve iki dil” talebinin toplumda  tartışılması gerektiğini söyledi. Demirtaş da, TÜSİAD’ı Nevruz kutlamalarına  davet ederek, “demokratik özerklik” kitapçığı verdi.

8- Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu gazetecilere yaptığı açıklamada,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden “torba tasarı”da,  esnek çalışma düzenlemelerini genişleten, güvenceleri ortadan kaldıran içeriğe  sahip maddeler bulunduğunu söyledi.

9- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanık Eski İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı Bedrettin Dalan hakkında “kırmızı bülten” ile arama kararı  çıkarılmasına karar verdi.

10- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turunun son gününde Katar’ın  başkenti Doha’da düzenlenen Türkiye-İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki  ülke arasındaki hiçbir siyasi sıkıntı olmadığını belirterek, “Bölgeye bakışımız  her zaman örtüştü. Arabululuculuk dendiği zaman Türkiye ile Katar’ın  bakışları her zaman örtüştü. Yatırımlar, ortaklıklar kurularak üçüncü ülkelerde  de yapılabilir.” dedi.

Başbakan Erdoğan Katar’da kendisine eşlik eden gazetecilerin  gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Toplumun tepkisinin çeken Hizbullah  tahliyelerini yargının tasarrufu olarak değerlendirerek, asıl sorunun “İlk  mahkeme ve Yargıtay neden 10 yıldır karar veremiyor?” olması gerektiğini  belirterek, çözüm için Danıştay ve Yargıtay’daki üye sayısını artıracaklarını  belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca, Kars ziyareti sırasında ucube ifadesini  heykel için mi gecekondular için mi kullandınız?” sorusuna, “Evet heykel için  “ucube” dedim. Bizi heykelin içeriği değil üzerini örttüğü tarih ilgilendiriyor.”  dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Lübnan’da hükümetin düşmesi üzerine  Lübnan Başbakanı Said Hariri ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonla  görüştü. Ayrıca, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamed Bin Casim  ile görüşmesinde de Lübnanlı taraflar, ‘genel çıkarları gözetmeye, yapıcı ve  sorumlu diyalog yöntemini benimsemeye, protestolardan ve hükümetten  çekilmekten uzak durmaya, Lübnan’ın birliği, güvenliği ve istikrarının teminatı  olan Doha ve Taif anlaşmalarına bağlı kalmaya’ davet edildi.

11- Ülke genelinde gösteri ve çatışmaların olduğu Tunus’ta hükümet  sokağa çıkma yasağı ilan etti. Göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan  çatışmalarda, 23 kişinin öldüğü, 46 kişinin de yaralandığı açıklandı. Devlet  Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali içişleri bakanını görevden aldı.

12-İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki temsilcisi Ali  Asgar Sultaniye yaptığı açıklamada, reaktör için yakıt üretmeyi başarmaları  durumunda Türkiye’deki görüşmeler başarısız olursa bir daha masaya  dönmeyeceği tehdidinde bulundu.

13- Lübnan’da Şii Hizbullah, ülkenin eski Başbakanı Refik Hariri’nin  öldürülmesine dair BM soruşturmasına yönelik talepleri karşılanmadığı  gerekçesiyle hükümetten çekildi. 30 üyeli kabinenin üçte biri istifa ettiği  için Sünni Saad Hariri başkanlığındaki hükümet düştü. ABD’nin başkenti  Washington’da ABD Başkanı Obama ile görüşmelerde bulunan Hariri,  hükümetin düşmesi üzerine ABD ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönme kararı  aldı.

14- Yunanistan ve İsrail, “İşbirliği Ortak Bakanlar Kurulu” oluşturma  kararı aldı.

15- Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, başkent Berlin’de yaptığı  haftalık basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya  Başbakanı Merkel’in dün gerçekleştirdiği Rum kesimi ziyaretinde Türk  tarafını çözüm yolunda adım atmamakla suçlamasına karşı gösterdiği tepkiye  atıfta bulunarak, “Almanya Başbakanı’nın Annan Planı’nın Kıbrıslı Rumlar  tarafından reddedildiğini bilmediği iddiası yanlış. Bunu çok iyi biliyor. Bu  konuda Kıbrıs Rum kesiminin lideri Hristofyas ile de konuştu. Bu konuda tarih  dersi almaya ihtiyacı yok.” dedi.

16- Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti yakınlarındaki dağlık bölgede şiddetli  yağışlar sonrası meydana gelen sel felaketinde, 237 kişi yaşamını yitirdi.

17- Avustralya’nın Brisbane kentinde meydana gelen sel felaketinde, 12  kişinin öldüğü, 43 kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

 13 OCAK 2011

1- Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sağlık Bakanlığının, öğretim  üyeleri dışında kamuda çalışan doktorların muayenehane açmaları ve özel sağlık  kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına ilişkin işlemin yürütmesinin  durdurulmasına yapılan itirazı kabul etti.

2-Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İstanbul Dolmabahçe’deki  Başbakanlık Çalışma Ofisinde, televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bir  araya geldi. Kadına yönelik şiddetin medyada işlenmesi, dizi filmler ve kadın  programlarının ele alındığı toplantıda konuşan Bakan Kavaf, “13 yaşına kadar  bir çocuk, 100 bin şiddet sahnesi izliyor.” dedi. Toplantıya RTÜK Başkanı  Davut Dursun da katıldı.

3- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Bulgaristan Savunma Bakanı  Anyu Angelov’u makamında kabulünde gazetecilerin sorularını cevapladı.  “Sözleşmeli er modeli çalışmalarının Meclis’e ne zaman gelebileceği” sorusu  üzerine Bakan Gönül, ‘sözleşmeli er’ modelinin seçimden önce yasalaşmasını  ümit ettiklerini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik  Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İstanbul’da bir araya geldi.  Bakan Davutoğlu ile Ashton, ikili ve heyetler arası görüşmelerde bulundu.  Görüşmede, Türkiye-AB ilişkileri, İran’ın 5+1 ülkeleri ile İstanbul’da yapacağı  toplantının lojistik hazırlıkları ele alındı.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “İlköğretime Erişim ve Devamının  İzlenmesi Çalışmalarında Kurumlar Arası İşbirliği Protokolü” imza töreni  öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Çubukçu, Mersin’de  bir lisede kız ve erkek öğrencilerin birbirine 45 santimetreden daha fazla  yaklaşmasının yasaklandığı haberiyle ilgili olarak, “Her şeyden önce bu haber  tümüyle asparagas, hiçbir doğruluk payı yok. Nitekim bu haberin basına  düşmesinden hemen sonra soruşturmayı yapıp gerekli açıklamada bulunduk.”  dedi.

6- TBMM Genel Kurulunda 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısı  kabul edildi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği  (TKYD) tarafından “Dengeler Nerede Oluşacak?” ana başlığıyla İstanbul’da  düzenlenen Kurumsal Yönetim Zirvesi’nde, yeni kanunun önemli bir fırsat  olduğunu ifade ederek, “Düzenlemeyle yatırım ortamı daha da iyileşecek, dış  yatırımların da sayısı artacak.” dedi.

7- AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu başkanlığında toplanan  TBMM Anayasa Komisyonunda, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanlığı  oluşturulmasını düzenleyen kanun tasarısı kabul edildi.

8- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Anadolu Aslanları İşadamları  Derneği (ASKON) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Finansal Yönetim  Zaviyesinden Türkiye Ekonomisi 2011” konulu toplantıda, Merkez Bankasının  bugüne kadar aldığı ve gelecekte alacağını açıkladığı tedbirlerin mevcut  konjonktürde finansal istikrarın korunması için gerekli, ancak tek başına  yeterli olmadığını belirterek, sıcak paraya karşı alınan kararların etkilerinin  izleneceğini, gerektiğinde ilave tedbirlerin devreye alınabileceğini söyledi.

9-Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) İstanbul’da düzenlenen  Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Taner Yıldız, Mehmet Büyükekşi’yle birlikte ihracatçının gündemindeki  meseleleri değerlendirdi. Bakan Yıldız, TİM’in enerji fiyatlarındaki vergi  yükünün hafifletilmesi ve TRT payının kaldırılması talebiyle ilgili olarak,  Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığında konuyu gündeme getireceğini  söyledi.

10- CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan istifa eden Berhan Şimşek, görevini  Nebil İlseven’e devretti. Öte yandan CHP Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı ve  yönetim istifa etti.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti sırasında El Cezire  televizyonuna verdiği mülakatta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun  politikasında değişikliğe gitmemesi durumunda Türkiye’den bir politika  değişikliği beklenmemesi gerektiğini söyledi. İsrail’den Mavi Marmara  katliamından dolayı özür dilemesi ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine  tazminat ödemesini talep ettiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, “Bu şartlara  olumlu cevap verirlerse durumu değerlendiririz.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Katar’da Kars’taki heykel tartışmasıyla  ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “ucube” ifadesini heykel için kullandığını  belirterek, belediyenin heykelin yıkılması doğrultusundaki kararı uygulaması  gerektiğini söyledi.

12- Dünya Bankası, “Küresel Ekonomik Görünüm: 2011” raporunda  Türkiye’nin bu yıl yüzde 4.1, 2012 yılında da yüzde 4.3 oranında büyümesinin  öngörüldüğünü açıkladı.

13- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Katar’ın başkenti Doha’da  düzenlenen Gelecek Forumu’nda yaptığı konuşmada, bölge halklarının  yolsuzluğa bulaşmış kurumlardan ve durgun siyasetten yorgun düştüğünü  belirterek, pek az bölge ülkesinin gelecekle ilgili plan yaptığını kaydetti.  Clinton, “Sivil toplumu bir tehdit olarak değil, bir ortak olarak görmenin  zamanı gelmiştir.” dedi.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Lieberman, Atina ziyareti sırasında  Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos ile görüştü.

15- ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Micheal Mullen, Yabancı Basın  Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK konusuna  da değinerek “Türkiye ve Türk ordusu tabii ki hâlâ PKK tehdidine, Irak’ın  kuzeyindeki terör tehdidine çok fazla odaklanmış durumda. Bence PKK tehdidi  eninde sonunda çözülmesi gereken konulardan biri” dedi.

16- Güney Sudan’da 9 Ocak’ta yapılan bağımsızlık referandumunun  geçerliliği açıklandı. Referandum Komisyonu sözcüsü Suad İbrahim,  referandumun geçerli sayılması için gereken yüzde 60 oy oranına ulaşıldığını  bildirdi.

 14 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarda bulunmak üzere gittiği  Balıkesir’de halka hitaben yaptığı kısa konuşmada, Almanya Başbakanı  Angela Merkel’in Kıbrıs konusundaki sözlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı  Gül, “AB’nin lokomotifi bir ülkenin bu açıklamaları yaparken daha dikkatli ve  yapıcı olmasını beklerdim. Tarafları incitmeyecek şekilde konuşması gerekirdi.  Merkel’in açıklamaları üzücü.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları  toplantısında yaptığı konuşmada, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kıbrıs  konusundaki sözlerini eleştirerek, “Türk tarafını rencide ettiği kadar, bizzat  Angela Merkel’in önceki ifadeleriyle de çelişen açıklamalardır.” dedi.

3- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay Konferans Salonunda  düzenlenen ‘Yargıtay Kararları Çerçevesinde Ceza Hukuku Sempozyumu’nun  açılışında bir konuşma yaptı. Gerçeker, tahliyelere ilişkin yerel mahkemelerin  verdiği farklı kararlara dikkat çekerek, “Tutuklama konusunda farklı  uygulamalar yapılması, mahkemeler arsında farklı Yargıtay’da farklılık olması  çok üzüntü verici.” dedi.

4- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, TÜSİAD tarafından İstanbul’da  düzenlenen “Çalışma Hayatında Kadın” adlı konferansta yaptığı konuşmada,  “Özellikle imalat sanayi, kadın işgücünün oldukça sınırlı olduğu sektör olma  özelliğini koruyor. Kadınların yüzde 14.6’sı sanayi sektöründe yer alıyor.  Tekstil, gıda, hazır giyim gibi sanayi dalları için kadın tercih edilen iş gücü  konumunda.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Seçkin Kişiler  Grubu Başkanı Joschka Fischer ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmenin  ardından Lübnan Başbakanı Hariri’nin Türkiye ziyaretini değerlendiren Bakan  Davutoğlu, “11 bakanın istifasıyla bir kriz sürecine girildi. Biz bu istifalar  öncesinde de Sayın Hariri ve Suriyeli yetkililerle temaslarda bulunduk. Durum  kritiktir. Eğer Lübnan’daki kritik durum bölgeye sirayet ederse bütün bölgede  hepimizi rahatsız edecek istikrarsızlıklar ortaya çıkacaktır.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Devlet Opera ve  Balesi Binasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Kars’ta yaşanan  “ucube heykel” tartışmaları ile ilgili yönelttiği bir soruya, “Ben Sayın Başbakan  ve sanat çevreleri arasında yanlış anlaşılmalara yol açacak bir tartışma vesilesi  çıkmasın diye konuyu alevlendirmeye değil sakinleştirmeye çalıştım.” dedi.

8- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Azerbaycan’ı ziyaretinde,  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le enerji alanında stratejik işbirliği anlaşması  imzaladı.

9- Tunus’ta meydana gelen halk ayaklanması sonucu, Cumhurbaşkanı  Zeynelabidin Bin Ali’nin görevinden istifa ederek ülkesini terk etti. Bin Ali’nin  yerine görevi Başbakan Muhammed Gannuşi’nin devraldığı ancak gösterilerin  hala devam ettiği bildirildi.

 15 OCAK 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir’den dönüşünde uçakta Zaman  gazetesine, Balıkesir ziyareti ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.  Cumhurbaşkanı Gül, Kürt sorununun çözümü için devletin hep halkının yanında  olduğunu ve kimseye düşman olmadığını yürekten hissettirilmesi gerektiğini  belirterek, “Onlara daha çok sahip çıktığınızı gösterirseniz, daha da önemlisi  Diyarbakır’da ve bölgede halka Türkiye’nin diğer bölgelerinden hiçbir farkı  olmadığını gösterirseniz sorunun önemli bir bölümünü çözmüş olursunuz.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği  (TÜMSİAD) Antalya Şubesinin açılışında, gazetecilerin Ceza Muhakemesi  Kanunu’nun (CMK) tutukluluk süresini belirleyen 102. maddesinde yapılan  değişiklik sonucu gerçekleşen tahliyeler ve tahliye edilen Hizbullah davası  sanıklarının başka ülkelere kaçtığı iddialarıyla ilgili sorularını cevapladı.  Başkan Şahin, “Çok ağır sayabileceğimiz cezalara yerel mahkemelerce  çarptırılmış, kiminin ağırlaştırılmış müebbet hapis, kiminin farklı cezalara  çarptırıldığı kişilerin dosyaları Yargıtayca onanmadığı için, 10 yıllık tutukluluk  süreci dolduğundan Yargıtayca tahliye edilmiş olmaları kamuoyunda haklı  bir tepkiye neden olmuştur. Bundan hepimiz üzüntü duymuştuk. Keşke bu  dosyalar zamanında incelenip, 10 yıllık tutukluluk süresi dolmadan onansaydı  ve bu durumla Türkiye karşılaşmasaydı.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muğla’nın Fethiye ilçesinde 34 tesisin  açılış töreninde halka hitaben yaptığı konuşmada, partisine karşı yaşam tarzı  üzerinden yeni bir kampanya başlatıldığını belirterek, “Televizyonlarda, candaş  ve yandaş medyada, 8 yıl boyunca hiç kimsenin yaşam tarzına karışmayan  iktidarımıza karşı acayip bir kampanya var. İstedikleri kadar kampanya  yapsınlar. İşte millet burada. AK Parti iktidarının rotasını candaş ve yandaş  medya çizmedi. Milletim çizdi. Biz yine milletle yürüyoruz. Onlar ise candaş  ve yandaş medya ile yürüyor.” dedi.

4-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Bayrampaşa  ilçe teşkilatında yaptığı basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu  koşulların, CHP’nin tek başına iktidar olmasını zorunlu kıldığını belirtti.  Kılıçdaroğlu ayrıca, ekonomik açıdan yeniden bir ulusal kurtuluş hareketinin  başlatılması gerektiğini savundu.

5- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “Öğretim Çağındaki Çocuklar”  konulu yayımladığı genelgede, çocuğun eğitim hakkını kullanmasının gelecek  yaşamın şekillenmesinde en önemli adım olduğunun altını çizerek, mülki  amirlerin ve milli eğitim müdürlüklerinin ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki  çocukların okullaşmasıyla ilgili her türlü tedbirleri alması gerektiğini belirtti.

6- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kartepe ilçesinde bir süt  ürünleri tesisinin açılışı ve TJK İdman Merkezinde incelemelerde bulunmak  üzere gittiği Kocaeli’nde Vali Ercan Topaca’yı ziyaret etti. Bakan Eker, Vali  Topaca’dan kentte tarım sektörünün altyapısı ve faaliyetlerin yürütülmesiyle  ilgili sorunlara ilişkin bilgi aldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.  Bakan Eker bir soru üzerine, ithal edilen gerek canlı, gerek kasaplık hayvan,  gerekse karkas etlerin hepsinin sağlıklı ve güvenilir olduğunu bildirdi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Isparta’nın Senirkent ilçesinde  belediye tarafından yaptırılan tesislerin açılış töreninde yaptığı konuşmada,  Hizbullah sanıklarının CMK 102. madde sebebiyle serbest bırakılmasında  suçun hükümette olduğunu, yargının daha adil ve hızlı çalışmasını sağlamak  yerine Hizbullah örgütünün salıverildiğini belirtti. Bahçeli ayrıca, yolsuzluk ve  rüşvetin yaygınlaştığını öne sürdü.

8- Demokrat Partinin 10. Olağan Büyük Kongresi’nde üçüncü turda 566  oy alan Namık Kemal Zeybek genel başkanlığa seçildi.

9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Hatay’ın İskenderun ilçesinde  parti teşkilatının kongresinde yaptığı konuşmada, heykel tartışmasında  Başbakan Erdoğan’ın arkasında olduklarını söyledi. Alkol satışıyla ilgili  yapılan düzenlemeleri de olumlu bulduklarını belirten Topçu, “Ben buradan  net konuşuyorum. Nesilleri yok eden bu beladan memleketi kurtarmak için  Başbakan’ın arkasındayız.” dedi.

10- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Adana’da partililerle bir  araya geldi. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan  düzenlemelerin yerinde ve doğru bir uygulama olduğunu belirten Kurtulmuş,  dünyanın her yerinde alkol ve uyuşturucu kullanımının toplumların en temel  sorunlarından birisi haline geldiğini söyledi.

11- DSP Genel Başkanı Masum Türker, İzmir Ticaret Odasını ziyaretinde,  yaklaşan genel seçimlere ilişkin, AK Partinin “tek parti” olmaktan çıkması için  oyunun bozulması gerektiğini belirtti. Türker ayrıca, 2011 seçimlerinde CHP’yi  iktidar yapacak oyun sandıktan asla çıkmayacağını savundu.

12- Adana, Mersin, Gaziantep ve İzmir’de terör örgütü Hizbullah’a yönelik  düzenlenen operasyonda, 32 kişi gözaltına alındı.

13- ABD’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Scott Kinler, Zaman gazetesine  verdiği mülakatta, iki ülke ilişkileri, Türkiye’nin bölgesel rolü, İran krizi ve  yeni görevi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kilner, ABD-Türkiye ilişkilerinde  uzun süredir ihmal edilen ticari ilişkilerin gelişmesi gerektiğini söyledi. Kilner  ayrıca, “Türkiye, bölgesinde yapıcı rol oynuyor. 80’lerin başında ülkeye ilk  geldiğimde Kürt kelimesi bile kullanılmazdı.” dedi.

14- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Suriye’nin Rakka kentinde bir Türk  firmasına ait çimento fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin Suriye ve diğer bölge ülkeleriyle ilişkilerini değerlendirerek,  Suriye ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında 2,5 milyar dolara  ulaştığını, başbakanların 5 milyar dolarlık hedef koyduğunu söyledi. Suriye  ile referans fiyat konusunda mutabakat sağlandığını belirten Bakan Çağlayan,  Türk malı ürünlerin taklit edilmesinde yaşanan meselelerin aşılacağını kaydetti.

Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi ise, ülkelerine yapılacak her  türlü yatırımı destekleyeceklerini belirtti.

15- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın kredi  notunu “yatırım yapılabilir” seviyenin altına indirdi.

16- Protesto gösterilerinin ardından ülkeyi terk etmek zorunda kalan  Tunus’un eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali, Suudi Arabistan’a sığındı.

Öte yandan, kentte güvenlik zaafı nedeniyle olaylar ve yağmalamalar  devam ederken, bir hapishanede çıkan yangında 42 kişinin öldüğü bildirildi.

Devlet başkanlığı yetkilerini devraldığını belirten Başbakan Muhammed  Gannuşi yetkilerinin Meclis Başkanı Fuad Mebaza’ya devretmek zorunda kaldı.

ABD Başkanı Barack Obama yaptığı yazlı açıklamada, “Tunus halkının  cesur mücadelesini selamladığını belirtti. Almanya Başbakanı Merkel de, yeni  başlangıçları için Tunus halkını desteklediklerini açıkladı.

17- Hindistan’da Hindu hacılar arasında çıkan izdihamda, 102 kişinin  öldüğü, 44 kişinin de yaralandığı bildirildi.

 16 OCAK 2011

1-TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Antalya’nın Kaş ilçesinde  bulunan Patara Antik Kenti Likya Birliği Meclis Binası’nda incelemelerde  bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Şahin, incelemenin ardından  gazetecilere yaptığı açıklamada, bilim insanlarının ifadelerine ve verilere göre,  Patara bölgesindeki tarihi kalıntıların, dünyanın ilk demokratik meclis binası  olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Çalışmaların hangi noktada olduğunu  yerinde gözlemek için buraya geldim. Restorasyon bittiğinde dünya parlamento  başkanlarını buraya davet etmek suretiyle bir açılış planlıyoruz.” dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, TBMM’nin  bütçe imkânları doğrultusunda, özellikle Meclisin açılmasına giden yolda  önemli köşe taşları olan Erzurum ve Sivas kongre binalarının restorasyonlarını  üstlendiğini, ilgili protokollerin de imzalandığını kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda İstanbul  Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada,  dün akşam saatlerinde Seyrantepe Stadı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini  hatırlatarak, “Biz bütün bunları yaparken ana muhalefet partisi ve muhalefet  ne yapıyor, onlar da bol bol laf üretiyor. Onlar laf, biz eser üretiyoruz.” dedi.  Başbakan Erdoğan, milletin desteğiyle, tercihiyle, hayır duasıyla gelenin,  bedelini millete ödeyeceğini, ama komployla, medyanın şişirdiği yelkenle  gelenin de bedeli gidip, oralara ödeyeceğini belirterek, “Aramızdaki fark bu.  Şimdi, ufaktan ufaktan o bedel ödeniyor.” dedi.

Başbakan Erdoğan, içki yasağı iddialarını da gündeme getirerek kimsenin  yaşam tarzına karışmadıklarını söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin  gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Galatasaray’ın yeni stadı  Türk Telekom Arena’nın açılış töreninde Başbakan Erdoğan’ın bir grup  tarafından protesto edilmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Sayın  Başbakan’ın düşünmesi gereken bir şey var: Bir dönem alkışlanan Başbakan  niçin şimdi protesto ediliyor?” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatay’ın Dörtyol  ilçesinde partililere yaptığı konuşmada, 27 Nisan ‘e-muhtıra’sını hatırlatarak  ‘hiç hakkı olmayan birinin kendilerine aba altından sopa göstermek istediğini  belirterek, “Zannettiler ki, ‘Ben böyle yazar ve korkutursam, onlar teslim  olurlar’. Çünkü hep öyle örneklerini gördüler. ‘Hazır ol’ dendiği zaman  başüstüne diyen sivil iktidar ile karşılaştı onlar.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği  (HASİAD) tarafından gerçekleştirilen “HASİAD 2023 Hatay Stratejileri”  toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılından bu yana hükümetin istikrarlı  politikaları sayesinde her alanda önemli gelişmeler yaşandığını belirterek,  “Koalisyon hükümetleri Avrupa’da başarılı olmasına rağmen Türkiye’de  bunu yakalayamadı. Siyaseti çıkar için yapanlar, ülkeye çok itibar kaybettirdi.  Darbeler, muhtıralar ülkeye çok zarar verdi. Hükümetimiz son 8 yılda otoyollar,  barajlar, köprüler, havaalanları yaptı. Sağlıkta, eğitimde, ulaşımda önemli  gelişmeler yaşandı.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir televizyon  kanalında açıklamalarda bulundu. 2011 yılının reel sektör açısından ihtiyatlı  olunması gereken bir yıl olduğunu belirterek, “Maceraya gerek yok, risk  almayın diyoruz.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Geçtiğimiz sene bütçe  hedefimiz, milli gelirimizin yüzde 4,5’i kadar açıktı. 2011’de biz bunu yüzde  2,8’e çektik. Hem de seçime gittiğimiz bir yılda yaptık.” dedi.

6-Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bağdat ziyareti öncesinde  gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. Lübnan’da yaşanan siyasi krize ilişkin  olarak, “Önceliğimiz krizin tırmanmaması.” dedi. Fransa’nın çağrısıyla  Lübnan’daki siyasi krize ilişkin bir uluslararası konferans toplanmasının  gündemde olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, bu konferansa Suriye’nin  de katılması gerektiğini, Türkiye’nin Saad Hariri’nin devre dışı kalmasını  istemediğini, süreçten kimsenin dışlanmaması gerektiğini dile getirdi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Kanal 7 televizyonunda katıldığı  programda, Türkiye’deki ekonomik ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.  Türkiye ekonomisinin önünün açık olduğunu belirten Bakan Ergün, “Türkiye’de  makroekonomik dengeler yerine oturmuştur. Bu kadar büyük bir krizden bu  kadar kısa zamanda ve sağlıklı bir şekilde çıkılmasının nedeni de budur.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bir  araya geldiği partililere yaptığı konuşmada hükümeti eleştirerek, “Bu kafayla  memleketi felakete götürüyorlar. Kendileri de farkında değil, AK Partililer  de farkında değil” dedi. Bahçeli, CHP ile MHP’nin koalisyon oluşturacağı  iddialarını da yalanlayarak, “Bunlar aslı astarı olmayan, uydurma yalanlardır.  Milletin kafasını karıştırmaktan başka bir şey değildir.” dedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da sivil toplum  kuruluşları tarafından düzenlenen, ‘Neden Yeni Bir Anayasa?’ başlıklı panelin  açılışında yaptığı konuşmada, anayasa inşa sürecinin, zaten başlı başına  demokratik bir devrim niteliğinde olduğuna dikkat çekerek “Bize göre, şu anda  seçimler sonrasında nasıl bir anayasanın parlamentonun gündemine geleceği  Sayın Başbakan’ın kafasında netleşmiş durumdadır. Hükümetin, dolayısıyla  seçim kampanyası yürütüp arkasından da kendi kafasındaki anayasasını  parlamentoya dayatmak dışında hiçbir programı ve projesi yoktur.” dedi.

10- Brezilya’da şiddetli yağışların ardından gelen sel baskınları ve toprak  kaymaları yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 600’ü geçti.

11- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin  İhsanoğlu, BM Güvenlik Konseyinde daimi üyeleri bulunan ABD, İngiltere,  Çin, Rusya ve Fransa Dışişleri Bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik  Politikası Yüksek Temsilcisi, Almanya, İspanya, Portekiz, Macaristan Dışişleri  Bakanlarına Kudüs’ün Yahudileştirilmesine karşı tedbir alınması için mektup  gönderdi.

12- İran Devlet Televizyonu, davet üzerine İran’a gelen 120 ülke ve bazı  uluslararası kuruluş temsilcilerinin, Natanz’daki uranyum zenginleştirme  tesislerini gezdiğini duyurdu. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber  Salihi ve İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi  Temsilcisi Ali Asker Sultaniye’nin eşlik ettiği temsilcilere nükleer tesisler  hakkında bilgi verildiği belirtildi.

13- Tunus’ta işsiz bir seyyar satıcının kendini yakmasıyla patlak veren  olayların ardından, halk baskısına dayanamayarak 23 yıllık iktidarını bırakıp  Suudi Arabistan’a kaçan Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’den boşalan  makama vekâleten Anayasa Konseyi Meclis Başkanı Fuad Mebaza atandı.

 17 OCAK 2011

1- Ukrayna Parlamento Başkanı Volodimir Litvin ile bir araya gelen  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin sorularını cevapladı. Türk  Telekom Arena Stadı’nın açılışı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  bazı kişiler tarafından protesto edilmesiyle ilgili görüşlerinin sorulması üzerine  Başkan Şahin, “Doğrusu Sayın Başbakan’a haksızlık yapıldığını düşünüyorum.  Spor sahalarına lütfen siyasal görüşlerimizi taşımayalım ve yansıtmayalım; bu  çok çirkin oluyor.” dedi.

2- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM)  tarafından, üçer aylık dönemler halinde uygulanan Dış Ticaret Beklenti  Anketi’nin (DTBA) ilk sonuçlarını, düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.  Buna göre, Dış Ticaret Beklenti Anketi, bu yılın ilk çeyreğinde, 2010 yılının  son çeyreğine göre 11,4 puan arttı. Geçen yılın son çeyreğinde 113,3 olan  endeks, bu yılın ilk çeyreğinde 122,7’e yükseldi. Bakan Çağlayan, DTBA’nın  firmaların ihracatına ve ithalatına yönelik sipariş, birim fiyat, pazar payı, hedef  pazar bilgileri verdiğini ve sorunlara yönelik tespitler yapılmasını sağladığını  belirterek “Adeta dış ticaretimizin erken uyarı sistemini kurduk.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen İran Dışişleri  Bakan Vekili Ali Ekber Salihi ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, görüşmeden  önce basına yaptığı açıklamada, İran ile ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele  alacaklarını kaydetti. Lübnan’daki siyasi krizin aşılması için yoğun görüşmeler  yaptıklarını belirten Bakan Davutoğlu, “Bölgemizin kaderi, bu bölge  insanlarının elindedir.” dedi.

4-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bakanlıkta düzenlediği basın  toplantısında, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi uygulama sonuçlarını  açıkladı. Bakan Şimşek, 2010 yılında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 293  milyar 628 milyon lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 245 milyar 332 milyon  lira olduğunu belirtirken, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 254 milyar 28  milyon lira, genel bütçe vergi gelirlerinin de 210 milyar 532 milyon lira olarak  gerçekleştiğini açıkladı. Bütçe açığının 39 milyar 600 milyon lira olduğunu  kaydeden Bakan Şimşek, faiz dışı fazlanın da 8 milyar 697 milyon lira olarak  gerçekleştiğini söyledi.

5-Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman, İzmir’in Çeşme  ilçesinde başlayan “Yargıdan Beklentiler ve Çözüm Yolları” konulu 12.  Yargı Teşkilatı Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de halâ  yargılama sürelerinin olması gerekenden uzun olduğunu belirterek, “Başta  yüksek mahkemelerimiz olmak üzere tüm mahkemelerimiz, Cumhuriyet  Başsavcılıklarımız büyük iş yüküyle karşı karşıyadır. Bu iş yüküyle nitelikli  yargılama yapılabileceğini kimse iddia edemez.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna  göre, 2010 Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşerek,  yüzde 11,2’ye geriledi. İşsiz sayısı 2 milyon 901 bin kişi, istihdam edilenlerin  sayısı 22 milyon 972 bin kişi oldu.

7- İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Etibank’ın zarara uğratılmasıyla ilgili  olarak bankanın eski sahibi Dinç Bilgin’e, “nitelikli zimmet” suçundan 4 yıl 10  ay 10 gün, oğlu Şevket Önay Bilgin’e de 3 yıl 2 ay 26 gün hapis cezası verdi.

8- 68’inci Altın Küre ödülleri, sahiplerini buldu. “The Social Network” en  iyi film, filmin yönetmeni David Fincher de en iyi yönetmen ödülünü kazandı.  En iyi erkek oyuncu ödülünü “The King’s Speech” filmindeki rolüyle Colin  Firth, en iyi kadın oyuncu ödülünü de “Black Swan” filmindeki başarısıyla  Natalie Portman kazandı.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın  daveti üzerine Şam’a hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanında  gazetecilere yaptığı açıklamada, Orta Doğu’da yaşanan ihtilafların aralarında  bağlantı olduğunun görüldüğünü belirterek, böyle bir ortamda Lübnan’da  yaşanacak siyasi krizin uzamasını bölgenin kaldırmayacağını söyledi.  Başbakan Erdoğan ayrıca bir soru üzerine, Türk Telekom Arena Stadı’nın  açılışında yapılan protestoların kendilerini üzdüğünü belirterek, yaşananların  organize olduğunu ifade etti. Öte yandan Suriye’nin başkenti Şam’da,  Başbakan Erdoğan, Esad ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani’nin  katıldığı üçlü zirve toplantısı yapıldı. Zirvede, Lübnan’ın siyasi istikrarsızlığa  düşmemesi için yapılabilecekler görüşüldü. Zirvenin ardından yapılan ortak  basın açıklamasında, Lübnan’ın çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara  yardımcı olacak siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar yeni hükümetin  kurulması için Lübnan Parlamentosundaki istişarelerin ertelenmesi kararının  memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, taraflar arasında  uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye ve Suudi Arabistan’ın iyi niyet  çabalarının desteklendiği bildirildi.

10- Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın yeni hükümeti kurmak için  parlamenterlerle yapacağı görüşmelerin, 24-15 Ocak’ta başlatılacağı açıklandı.

11- Tunus’ta Devlet Başkanı Zeybel Abidin Bin Ali’nin devrilmesiyle  sonuçlanan halk ayaklanmasından sonra ulusal birlik hükümeti kuruldu.

Tunus’taki yeni ulusal birlik hükümeti, 8’i eski kabineden bakanlar olmak  üzere 24 bakanı kapsıyor.

12- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, başkanı olduğu İsrail İşçi Partisinin  liderliğini bırakarak İsrail Parlamentosunda (Knesset) yeni bir grup kurdu.  Barak, yeni oluşumun içindeki 4 bakan ve milletvekiliyle birlikte Knesset’te  düzenlediği basın toplantısında, İsrail İşçi Partisindeki iç çekişmelerin  dayanılmaz hale geldiğini savunarak “Özgürlük” (Haatzmaut) adı verilen yeni  oluşumun “merkezde, Siyonist ve demokratik” olacağını belirtti.

13- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, milletvekilleri ve  senatörlerin ortak oturumunda alınan görev süresinin uzatılması ile ilgili kararı  yine onaylamadı. Nazarbayev, kararı Anayasa Konseyine sevk etti.

14- Güney Kıbrıs Rum Kesimine, Ermeni işadamlarıyla birlikte günübirlik  ziyaret için giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, GKRY lideri  Dimitris Hristofyas’la görüştü. Sarkisyan görüşmede, “Türkiye, geçmişi ile  barışmadan ve komşularıyla yapıcı ilişkiler geliştirmeden AB’ye üye olamaz.”  dedi.

Hristofyas ise heyetler arası görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “İki  ülke arasında dost bağlar bulunduğunu” belirterek, Yukarı Karabağ sorununda  Ermenistan’ı desteklediklerini söyledi.

 18 OCAK 2011

1- CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesine gündeme  ilişkin yaptığı açıklamada, parti organlarında yer alanların milletvekilliğinin  garanti olmadığını belirterek, 40’a yakın ilde önseçim yapacaklarını açıkladı.  Hükümetle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, “Biz AKP’nin  gizli gündemi olduğunu, Türkiye’yi nereye götürmek istediğini söylerken  liberaller tepki gösterirdi. Şimdi bu gizli gündemi hayata geçiriyorlar. Yargıdaki  gelişmeler, demokrasinin askıya alınması, güçler ayrılığının ihlal edilmesi,  heykel tartışmaları gibi gelişmeler ‘gizli gündem’ konusunda bizim haklı  olduğumuzu ortaya koydu.” değerlendirmesinde bulundu.

2-Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da Çorap Sanayicileri  Derneğinin (ÇSD) geleneksel sohbet toplantısında yaptığı konuşmada,  Türkiye’nin çorap ihracatında AB’de birinci, Avrupa’da ikinci ve dünyada  üçüncü olduğunu belirterek, “Dünyada birinci olmanın önündeki engel, kalite  ve markalaşmadır. Bunları aşma noktasında da Dış Ticaret Müsteşarlığı gerekli  desteği verecektir.” dedi. Dünyada 24 milyar çift çorap üretimi yapıldığını  belirten Bakan Çağlayan, Türkiye’nin dünyada ikinci olarak yılda 2 milyar çift  çorap ürettiğini ifade etti.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir takım temaslarda bulunmak  üzere Lübnan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği  basın toplantısında, Lübnan’da yaşanan hükümet kurma kriziyle ilgili olarak,  “Ülkede istikrar için tarafların tamamıyla görüşeceğiz. Hiçbir aktörü dışarıda  tutmayacağız.” dedi. Bakan Davutoğlu, Lübnan’ın geleceği ile ilgili kararı  Lübnan halkının ve halkı temsil eden siyasi partilerin vereceğini ifade ederek,  “Lübnan’da çıkacak bir krizin doğurabileceği sonuçlar tabii ki bölgedeki bütün  ülkeleri ilgilendiriyor. Türkiye bölge istikrarı, barışı, huzuruna verdiği önem  dolayısıyla Lübnan’da bir krizin çıkmasına engelleyici her türlü tedbiri almayı  gerekli görüyor.” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Turgut Özal Düşünce ve Hamle  Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye’nin Gelişiminde Turgut  Özal’ın Rolü’ konulu kompozisyon yarışması ödül töreninde, gazetecilerin  imam hatip liselerinden mezun olanlara polislik yolunun açılmasına ilişkin  düzenlemeyle ilgili sorularını cevapladı. Bakan Çubukçu, “İmam hatip  liselerinde okuyan çocuklarımız da bu ülkenin çocukları. Onlara yönelik bu  konuda ayrımcı bir tutum içerisinde olmamız beklenemez. Ben bu kanun  teklifini destekliyorum ve gerçekten de doğru bir düzenleme olduğuna  inanıyorum.” dedi.

Bu arada YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da bazı düşünce kuruluş  temsilcileriyle YÖK’te düzenlediği toplantının ardından gazetecilere  yaptığı açıklamada, imam hatip liselerinde okuyan öğrencilere polis meslek  yüksekokulu (MYO) yolunu açmayı öngören kanun teklifine ilişkin olarak,  “Böyle bir düzenleme ilk yazdığımız kanun teklifinde de var. Herkes girebilir.  Aksi bir durum anayasaya aykırı olur.” dedi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2011 Uluslararası Orman Yılı  kapsamında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile birlikte TBMM Başkanlar  Parkı’ndaki ağaç dikim töreninde, gazetecilerin, 2B arazilerinin satışına dair  kanun tasarısının hangi aşamada olduğuna ilişkin sorularını cevaplandırdı.  Bakan Eroğlu, 2B tasarısının çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Teknik  çalışmaların önemli kısmı tamamlandı. Düzenleme Bakanlar Kuruluna intikal  edecek. Önümüzdeki Bakanlar Kurulunda tasarı ele alınabilir. Bizim açımızdan  hazırlıklarımız tamam. Başbakanımızın talimatına bağlı. Meclis’e herhalde 1  ay içinde gelir.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazeteci yazar Hrant Dink’in  uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin 4. yılı nedeniyle yayımladığı  mesajda, Dink’in kardeşlik ve hoşgörü ortamının gelişmesi için çaba  gösterdiğini belirterek, “Yaşamı boyunca ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten  arınmış daha özgür ve adil bir dünya için çalışmış yurtsever bir aydındı. Bu  ideallerini gerçekleştirmek için barışın dilini kullanan Dink, tüm insanlığı  birbirini ön yargısız tanımaya, doğruluğa ve dostluğa davet etmiş, barış  kültürünü geliştirmek için örnek bir mücadele yürütmüştü” denildi.

7- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdürü Emin Zararsız, SGK  Kavaklıdere Lokalinde 2010 yılı uygulamaları ve 2011 yılı hedeflerine ilişkin  düzenlediği basın toplantısında, Türk Eczacıları Birliğinin iddia ettiği gibi  vatandaşın hiçbir ilacı alma problemi bulunmadığını, kamuoyunun yanıltıldığını  söyledi. Hayali olarak üretilmiş bazı reçeteler ile hayali olarak yapılmış ilaç  satışlarının tespit edildiğini anlatan Zararsız, 1 Ocak 2011 uygulamasıyla bu  tür hayali satışların önlendiğini, ancak Türk Eczacıları Birliğinin itirazı üzerine  Danıştayın 12 Ocak’ta, yürütmeyi durdurma kararı aldığını söyledi.

8- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu yaptığı yazılı açıklamada, partisinin  Diyarbakır İl Başkanlığına ses bombası atılması olayını şiddetle kınadıklarını  belirterek, faillerin bir an önce bulunmasını istedi. Topçu, “Bir kısım karanlık  odakların kurduğu oyunların ve planların farkındayız. BBP’liler ve Alperenler  asla provokasyona gelmeyecektir.” dedi.

9- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı  Bendevi Palandöken, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada tütün  satan yerler, bakkal, kahvehane, otel, lokanta gibi işletmelerin pazar günü  açık olabilmek için belediyelerden izin almak zorunda kalmayacaklarını  söyledi. Belediyelerden izin alma gerekliliğinin iptali için Ankara 1. İdare  Mahkemesinde dava açtıklarını ve davanın lehlerine sonuçlandığını ifade eden  Palandöken, Danıştayın da kararı onadığını ifade etti.

10- İstanbul’da terör örgütü Hizbullah’a yönelik düzenlenen operasyonda,  CMK’nın 102. maddesi kapsamında tahliye edilen, örgütün sözde askerî kanat  sorumlusu Hacı İnan ve oğlu ile İstanbul sorumlusu İlyas Kutluman’ın da  aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

11- Oktay Ekşi, Basın Konseyi Başkanlığı ve Yüksek Kurul üyeliği  görevlerinden istifa etti. Basın Konseyinden yapılan açıklamada, “Oktay  Ekşi, siyasi görevlerini tam olarak yapabilmek ve Basın Konseyinin bağımsız,  tarafsız kimliğine gölge düşürmemek için Basın Konseyi Başkanlığından ve  Yüksek Kurul üyeliğinden istifa etti” denildi. Ekşi’den boşalan Basın Konseyi  Başkanlığına, Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Birgit seçildi.

12- Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Meclis Başkanı  Vladimir Litvin, Zaman gazetesine verdiği röportajda, Ukrayna ve Türkiye’nin  Avrupa ile entegrasyon süreci dışında bırakılması durumunda en büyük  kaybedenin AB olacağı uyansında bulundu. Toplam 115 milyonluk nüfus ve  1,3 milyon kilometrekare yüzölçümü ile iki ülkenin Avrupa’nın ayrılmaz bir  parçası olduğunu belirterek, “Eğer AB bu iki ülkeyi dışarıda bırakırsa, bölgede  oynamak istediği öncü rolünü kaybedecek ve Avrupa parçalanmış olacaktır.”  dedi.

13- Irak’ın Tikrit kentinde, düzenlenen intihar saldırısı sonucu 50 kişinin  öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Orta Doğu ziyareti kapsamında Batı Şeria’da Filistin lideri Mahmut  Abbas’la görüşen Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Rusya’nın Filistin  devletinin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı. Medvedev, “Filistin’in bağımsızlığı  yönünde karar aldık. Bugün de kararımız değişmedi. Doğu Kudüs’ün başkent  olduğu yaşanabilir tek toprak üzerinde bağımsız Filistin devletinin kurulmasına  yönelik çabaları destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

15- Güney Sudan’ın bağımsızlığı için yapılan referandumla ilgili olarak  Referandum Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, katılım oranının  yüzde 96’ya ulaştığı bildirilirken, ilk belirlemelere göre ezici çoğunluğun  bağımsızlıktan yana oy kullandığı kaydedildi.

16- Yunanistan Cumhurbaşkanı Carolos Papulyas, resmi ziyaret için  başkent Atina’ya giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la  görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin 1915 olaylarına ilişkin  Ermeni iddialarını desteklediklerini belirterek, Türklere yönelik ağır ithamlarda  bulundu. Papulyas, iki ülkenin halklarının da büyük acılar çektiğini ve geçmişte  Türklerin “katlettiklerini” iddia etti.

 19 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde 81 ilin valisini  kabulünde yaptığı konuşmada, valilerin hükümetin temsilcisi olduğu, çok  büyük sorumlulukları ve yetkileri bulunduğunu ifade ederek, “Bulunduğunuz  yerlerde halkın mutluluğu, refahı ve güvenliğinden birinci derecede sorumlu  olan valilerimizdir. Sizler sadece devletin gücünü ve otoritesini değil, aynı  zamanda şefkatini ve kucaklayıcılığını da gösteriyorsunuz. O bakımdan  Türkiye’nin en ayrıcalıklı bürokratlarısınız. Sizden birinci beklentimiz; bütün  vatandaşları hiçbir ayrıma tabi tutmadan kucaklamanızdır, herkese adaletli  davranmanızdır.” dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da valilerden vatandaşa sahip çıkmalarını  isteyerek, “Milli birlik ve beraberlik yolu bütün vatandaşları kazanmaktan  geçiyor. Kendi illerinizin nüfuz ağırlığına göre yenilikler getirin. Yeni adımlar  atın. Vatandaşı nasıl kazanırım diye çalışın.” dedi.

Bakan Atalay, daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin yaptığı açıklamada,  tahliye olan Hizbullah üyelerinin yurtdışına kaçtıklarına ilişkin bir bilginin  bulunmadığını, konuya ilişkin emniyetin çalışmalarının devam ettiğini belirtti.  İmam hatip lisesi mezunlarının polis olacağına ilişkin düzenleme konusuna  da değinen Bakan Atalay, önceden bir ayrımcılık yapıldığını, yapılan yeni  düzenlemenin ise bu ayrımcılığı ortadan kaldıracağını vurguladı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Agos Gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin 4. yılı sebebiyle yaptığı yazılı  açıklamada, “Gazeteci cinayetlerinin üstüne örtülen sır perdesinin kaldırılmasını  ve tetiği çeken maşaların yanı sıra esas tetiği çektirenlerin yakalanıp, yargı  önüne çıkarılarak hesap sorulmasını istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, 4 yıl  geçmesine rağmen “cinayetin hesabının sorulmadığını” iddia etti.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24  televizyonuna yaptığı açıklamada, 2-B arazileriyle ilgili düzenlemenin Meclis’e  gönderilmeye hazır olduğunu ve 2-B konusundaki tahsilâtın beklendiği kadar  yüksek bir şey olmayacağını belirterek, “Şu ana kadarki değer tespiti yapılan  alanların bugünkü piyasa değeri 10 milyar lira falan, bunun, üzerine belki bir  5-10 milyar lira daha eklenebilir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, KDV ve ÖTV oranlarıyla ilgili seçimlerden  sonra bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki soruya ise, “2011 yılının  bütçesini yaptık. 2011 yılında yani plan, program dışı, bütçe dışı herhangi bir  şey yapmamız mümkün değil. Dolayısıyla KDV ve ÖTV oranlarında gelirimizi  azaltıcı etki doğuran bir adımı atmamız mümkün değil.” dedi.

4- Danıştay 8. Dairesi, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim  Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili  düzenlemelerin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ konuyla ilgili yaptığı  açıklamada, Danıştayın kararının “ideolojik” olduğunu belirterek, “Danıştay  hukuk tarihinde müthiş bir ayıba imza atmıştır. Basına yansıyan gerekçe,  güvenlik! Danıştay’ın güvenliği sağlama yetkisi var mı? Bu konu YÖK’ün  tasarrufunda. Danıştay keyfi davranıyor.” dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da Anadolu Ajansına (AA)  verdiği röportajda, aralık ayında 18-20 milyar dolar civarında bir ithalatın  gerçekleşeceğini ve 2010 yılı ithalatının yüzde 30’luk artışla 183 milyar dolar  düzeyinde olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Bakan Çağlayan, “İthalatımızdaki  ilk 10 ülke içinde yer alan ve en çok petrol, doğal gaz ve kömür ithal ettiğimiz  Rusya ile İran pazarlarıyla dış ticaretimiz çok enteresan bir yapıdadır. Biz enerji  kaynakları ithal etmek zorunda olmasak, Rusya ve İran’la olan dış ticaretimizde  yaklaşık bir milyar dolar fazla vermiş olacaktık.” dedi.

6- Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa  Abdülcemil Kırımoğlu ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakan  Çelik kabulde yaptığı konuşmada, Kırımoğlu’nun ziyareti sayesinde Tatarların  yerleşim sorunlarından başlayarak o coğrafyada yaşadıkları sıkıntılara kadar  pek çok konuya ilişkin yapılması gerekenleri bir defa daha değerlendirme  fırsatı bulduklarını söyledi.

Kırımoğlu da Başbakan Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti öncesinde kendisiyle  görüşmek ve Kırım Tatarlarının sorunlarını iletmek istediklerini söyledi.

7- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kanal A televizyonunda yayınlanan  “Görüş Farkı” programında gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, 2011 yılında  nisan, ekim, kasım ve aralık aylarında yapılacak sınavlarda 300’ü avukat  olmak üzere adli ve idari yargıya toplam bin 200 hâkim ve savcı alınacağını  açıkladı. Bakan Ergin, yüksek yargıda yapılması düşünülen değişikliklerle  ilgili olarak da, “Yargıtay ve Danıştayda mevcut kadroları güçlendirecek yasa  tasarısı hazırlığımız var. Belli sayıda daire sayısının artırılması, üye sayısının  güçlendirilmesi gibi değişik seçenekler söz konusu. Pazartesi günkü Bakanlar  Kurulandaki değerlendirmeden sonra Meclise sevk edilecek.” dedi.

8-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Anadolu Ajansına verdiği  röportajda, maddi desteğe muhtaç ve başarılı öğrencilere, ilköğretim ve  ortaöğretimde karşılıksız olarak verilen burs miktarının yüzde 18 oranında  artırıldığını bildirdi. Bakan Çubukçu, yapılan düzenlemeyle birlikte burs  ücretlerinde önemli bir iyileştirme sağlanacağını belirterek, “Önceden aylık  verilen 89 TL’lik burs, Ocak 2011’den itibaren 105 TL olarak gerçekleştirilecek.  Üçer aylık dönemler halinde verilen burs yardımından yaklaşık 211 bin öğrenci  yararlanıyor. Temmuz ayına kadar üç ayda bir olmak üzere 315 TL karşılıksız  burs desteği sağlayacağız.” dedi.

9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Ankara Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı  Merkezinde incelemelerde bulundu. 1 Şubat’tan itibaren üniversite  hastanelerinde öğretim üyeleri için muayene farkı ödenmeyeceğini söyleyen  Bakan Akdağ, “Bu, muayenehanelerin üniversite hastanelerine sokulmuş  şekliydi. 1 Şubat’ta artık bu da kalkıyor. Bu ülkenin onurlu vatandaşlarına  artık üniversite hastanelerinde de ‘artık şu parayı yatır’ denmeyecek.” dedi.  Bakan Akdağ, ayrıca Sağlık Bakanlığı hastanelerinde “bıçak parası” adı altında  ödemelerin de kalktığını bildirdi.

10- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2B arazilerinin hak sahiplerine  verileceğini bildirdi. Antalya’da 22’ncisi düzenlenen Uluslararası Konaklama,  Ağırlama, İkram Sektörü Ekipmanları ve Dekorasyon İhtisas Fuarı’nın açılışına  katılan Bakan Eroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kullanıcı kimse, hak  sahibi kimse onlara verilecek. Şu an bir tespit yapılmış değil. Müracaatlar  olduktan sonra ortaya çıkacak. Biz parasında değiliz. Hak sahipleri ortaya  çıkınca gereken yapılacak.” dedi.

11- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Genişletilmiş İl  Başkanları Bölge Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Van’da yaptığı açıklamada,  Türkiye’nin, seçim sürecine girdiğini ve seçimle ilgili önemli konu başlıklarının  ortaya çıktığını belirterek, bunlardan en önemlisinin yeni bir anayasa olduğunu  ifade etti. Türkiye’nin yeni anayasasında herkesin eşit hukuka sahip olması  gerektiğini söyleyen Demirtaş, bunun için mücadele edeceklerini kaydetti.

12- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, “Bu ülkede hiçbir partiyi  HAS Partinin düşmanı olarak benimsemeyeceğiz.” dedi. Parti genel merkezinde  Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası Başkanı Mürsel Turbay’ı  kabul eden Kurtulmuş, “Türkiye, kamplaşma, karşı tarafındakini düşman ilan  ederek siyaset yapma, soğuk savaş anlayışlı siyaset devrini geride bırakmak  mecburiyetindedir.” dedi.

13- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, parti genel merkezinde Emekli Bir-  Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin  ciddi bir kamu reformuna ihtiyacı olduğunu belirterek, aynı devlet dairesinde  yan yana çalışan ve aynı işi yapan iki memurun farklı ücretler aldığını ifade etti.

14- Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, parti genel  merkezinde düzenlediği basın toplantısında, DP’yi şanlı ve şerefli hizmetlerle  dolu geçmişinde olduğu gibi yine iktidara taşıyacaklarını ifade ederek,  “Hedefimiz iktidardır. Elbette tek başına iktidar.” dedi.

15- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Türkiye’deki 110 üniversitenin  öğrenci temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından açıklamalarda  bulunan Özcan, hareketlerinde şiddet olan hiçbir grupla konuşmamayı,  başkasının özgürlüğünü engelleyen hiçbir grubu muhatap almamayı, akademik  faaliyetleri herhangi bir şekilde zorlaştıran hiçbir grupla konuşmamayı  prensip olarak kabul ettiklerini vurgulayarak, “Bizim muhatap aldığımız grup,  üniversitelerinde ciddi bir süreçle seçildi. Seçilip gelmiş arkadaşlarla muhatap  olduk. Ama diğer grubun sesine de kulak veriyoruz. İlla onlarla konuşmam şart  değil. Gazetelerden, medyadan onların düşüncelerini öğreniyoruz.” dedi.

16- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, ev hanımlarına  yatırım ve borsa konularında seminer verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi  Bahçelievler Hanımlar Lokalindeki ev hanımlarıyla bir araya gelen Akgiray,  “Ülkemizde maalesef borsa deyince akla hisse alıp 3-5 günde çok para kazanıp  çıkmak algısı oluşmuş. Öyle yapıp para kazanmış kimse tanımıyorum. 1’e  5 kazanıyor ama sonra hepsini kaybediyor, Ama uzun süre bekleyenler hep  kazanıyor.” dedi.

19- Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Demokrat Partiden (DP) istifa etti.

18-Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak resmi ziyaret için Ankara’ya  geldi. Kirchner, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf  tarafından karşılandı.

19- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hükümet krizine çözüm bulmak  üzere gittiği Lübnan’da yaptığı görüşmeleri, Beyrut’ta Türk gazetecilere  değerlendirdi. Son olarak Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’la “uzun süren  bir görüşme” gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Davutoğlu, “Bütün  görüşmelerimizde bizim üzerinde çalıştığımız model, bütün Lübnanlıların  sürecin bir parçası olduğu, Lübnan’da istikrarı pekiştirecek, taraflar arasındaki  güven bunalımını aşacak ve güvenlik içerisinde Lübnan’ın geleceğe  hazırlanmasını sağlayacak bir dizi çaba.” değerlendirmesinde bulundu.

20- Venezüella hükümeti, Türkiye ile petrol karşılığında, konut ve diğer  altyapı projelerinin finansmanı konusunda görüşmeler yapılacağını açıkladı.  Venezüella Dışişleri Bakanlığı, resmi bir ziyaret için Venezüella’da bulunan  Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın temasları sırasında, Venezüella Dışişleri  Bakanının kasım ayında Ankara’da yaptığı görüşmelerde ele alınan projelerin  kesinleştirileceği belirtildi.

 20 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen  Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner’i Çankaya Köşkünde kabul  etti. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Arjantin’in, dünyanın yükselen aktörleri  olduğunu belirterek, iki ülke arasında her alanda ilerlemekte olan ilişkilerin  imzalanan anlaşmalarla daha da geliştiğini söyledi.

Kirchner de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül ile Türkiye-Arjantin  arasındaki ilişkileri ele aldıkları mükemmel bir görüşme yaptıklarını söyleyerek,  bugün görüşme çerçevesinde imzalanan anlaşmaların da ilişkilerin geldiği iyi  noktanın bir göstergesi olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlenen

41. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin şu anda dünya  ekonomi çevrelerinde, küresel krizi başarıyla atlatan ülkeler arasında olduğunu  ve parmakla gösterildiğini belirterek “Tedbiri elden bırakmayacağız, rehavet  yok, asla şımarmayacağız, gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz.  Mali disiplinden, para politikalarından taviz vermeden Türkiye’yi büyütmeyi  sürdüreceğiz” .” dedi.  Yargı reformuyla ilgili çalışmalara da değinen Başbakan Erdoğan,  bu noktada attıkları adımlar olduğunu ancak “Bunlara da kılıf giydirmeye  çalışanlar olduğunu” belirterek, “Bu ülkede zaman aşımından istifade ile işi  yırtan, kurtaran bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Zaman aşımı  anlayışı yargının iflasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erzurum’a hareketinden önce  Esenboğa Havalimanında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.  Bir gazetecinin “Danıştay 8. Dairesinin, 2010 ALES kılavuzundaki kılık  kıyafete ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurma kararını” hatırlatması  üzerine, “yargı kararlarına herkesin saygı duyması gerektiğini, kendilerinin de  saygı duyacağını” ifade etti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için Türkiye’de  bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Çırağan Sarayında görüştü.  Görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında konuşan Bakan  Davutoğlu, geçen yıl her iki ülkenin başbakan ve cumhurbaşkanlarının Türkiye  ile Rusya arasında vizelerin kaldırılmasına karar verdiklerini hatırlatarak,  “Bütün hukuki süreçler tamamlanarak önümüzdeki aylarda Moskova’da  gerçekleştirilecek olan Üst Düzey İşbirliği Konseyinde vize anlaşması nihai  olarak imzalanacak ve Türkler ile Ruslar artık birbirlerinin ülkelerine vize  olmaksızın seyahat edebileceklerdir.

Türkiye ve Katar’ın, Lübnan krizinin çözümü için yürüttüğü arabuluculuk  faaliyetlerini askıya aldığı yönündeki haberlere ilişkin bir soru üzerine Bakan  Davutoğlu, “Türkiye hiçbir çabasını, özellikle Lübnan gibi dost ve kardeş bir  ülke için mutlak anlamda durdurmaz ve hiçbir yeni çabadan da geri durmaz. Biz  bıkmadan, usanmadan ne zaman bir imkân görürsek dost ve kardeş ülkelerin  istikrarı için elimizden geleni yaparız.” .” dedi.

Lavrov da yaptığı konuşmada, görüşmede İran’ın nükleer programı, Irak,  Orta Doğu, Lübnan, Filistin-İsrail, Kafkasya ve Balkanlar’daki durumları  ele aldıklarını, bütün bu konularda örtüşen yaklaşımlara sahip olduklarını  kaydederek “Moskova ve Ankara’nın çabaları birbiriyle uyum içindedir ve  ileride bu bölgelerde sorunların çözümü için gerekli tedbirleri alacaklardır.”  dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sırbistan Devlet Bakanı Suleyman  Uglyanin ile makamında görüştü. İki ülke bakanlıklarının ulaştırma ve  haberleşme alanlarında iş birliğine gideceklerini ifade eden Bakan Yıldırım  “Türkiye ile Sırbistan arasında karşılıklı yatırım imkânları geliştirilmeli. Vizeler  kaldırıldı. Müşterek yapabileceğimiz çok iş olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Gaziantep Sanayi Odası Meclis ve  Genişletilmiş Meslek Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin,  yatırımcılara en fazla güven telkin eden ülkelerin başında geldiğini belirterek,  “2011 yılı itibariyle Türkiye, yatırımlar açısından da yeni bir ivme kazanmış  olacak.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Parti Genel Merkezinde  partili belediye başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, Danıştay 8. Dairesinin,  2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar  dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin yürütmelerinin  durdurma kararının ‘hukuk tekniği’ açısından yanlış olduğunu belirterek “Ümit  ediyorum ki YÖK’ün yapacağı itirazı Danıştay gözden geçirir. Bu haksız bu  antidemokratik, insan haklarına uymayan kararından vazgeçer.” dedi.

8- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Anıtkabir ziyaretinin ardından  DP Turgut Özal Kampüsünde, görev dağılımının da yapılacağı ilk Genel İdare  Kurulu toplantısını yaptı. Partisinin önceliğinin; tabandan kalkınma ve alt  grupların zenginleştirilmesi olduğunu anlatan Zeybek, siyasal iktidarın, halkı  önce yoksulluğa ittiğini, sonra kömür ve gıda gibi yardımlarıyla kendisine  bağımlı hale getirdiğini söyledi.

9- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Halkbank, kur riskinin azaltılması  ve firmaları döviz kurundaki dalgalanmalara karşı korumaya almak amacıyla  protokol imzaladı. Törende bir konuşma yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi,  bu protokolün, kurla ilgili problemlerini tamamen bitirmeyeceğini belirterek  “Bizim esas problemimiz; başlangıç noktasındaki kurların seviyesinde.” dedi.

10- ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone görevine  başlamak üzere Ankara’ya geldi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Lefkoşa’daki temasları çerçevesinde Kıbrıs  Rum Yönetimi lideri Dimitri Hristofyas ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş  Eroğlu ile ayrı ayrı görüştü. Gordon, Hristofyas’la görüşmesinden sonra yaptığı  açıklamada, ABD’nin Kıbrıs problemine müdahil olduğunu ve bunu Ada’daki  mevcudiyetiyle gösterdiğini kaydetti.

12- Güney Kore, Kuzey Kore’nin üst düzey askerî toplantı yapılması  yönündeki teklifini kabul etti. Kuzey Kore, iki ülke arasında yaşanan gerginliğin  sona ermesi için savunma bakanları toplantısı yapılmasını teklif etmişti.

13- Irak’ın Kerbela kenti yakınlarında düzenlenen intihar saldırılarında 50  kişi hayatını kaybetti,150 kişi de yaralandı.

14- ABD Başkanı Barack Obama, nükleer güvenlik konusunda Çin ile  işbirliğinin artırılmasına yönelik bir anlaşmanın imzalandığını açıkladı. Çin  Devlet Başkanı Hu Jintao’nun Washington ziyareti sırasında, ABD Enerji  Bakanı Steven Chu ile Çin Atom Enerjisi İdaresi Başkanı Chen Quifa arasında  imzalanan anlaşma, Çin’de ortak finanse edilen bir nükleer güvenlik merkezinin  kurulmasını öngörüyor.

 21 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak için  gittiği Ardahan’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Yolsuzluk, yoksulluk ve  yasaklarla mücadeleyi başarıyla verdik, veriyoruz. Bize emanetiniz olan devlet  kasasını birilerine peşkeş çektirmiyoruz. Bugün bölgesinde güçlü, dünyada  itibarlı, her türlü denklemin içinde yer alan, söz söyleyen bir Türkiye var. 2023  yılına dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olarak gireceğiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları İl  Başkanları toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Yargıtay  Başkanı Hasan Gerçeker’in Anayasa Mahkemesi kanunu üzerindeki görüşlerini  bildirmek üzere yaptığı görüşmelerin son derece olumlu olduğunu belirterek,  “Yargıya saygılıysanız o karara da saygı duyarsınız. O kararı eleştirirsiniz ama  hukuksuz bir karar olarak söylerseniz o zaman uygulamayın. Yargıya karşı  önyargılı yaklaşmak doğru değil.” diye konuştu.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Turgutlu  Belediyesinde şehit aileleriyle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada  Torba Kanun’a konulan hükümle şehit ailesine daha fazla katkı sağlanacağını  belirterek, “En az 2 ferdi iş sahibi yapılacak, onun yanında TOKİ’den tahsis  edilecek ev de, belki şehidimizin vatanımıza yaptığı katkının yanında hiçbir  değeri olmasa da sembolik olarak ona sahip çıktığımızın göstergesi.” dedi.

4- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anayasa Mahkemesinin yapısının  değiştirilmesine ilişkin Başkanlar Kurulunca hazırlanan raporu Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e verdi. Ziyaret sonrası  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gerçeker, Danıştayın baş örtüsüyle ilgili  verdiği kararın hatırlatılması üzerine, “Mahkeme kararıyla ilgili bir şey  söylemek durumunda değiliz. Her mahkemenin kendi takdiridir. Söyleyecek  bir şey yok.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara’nın Sincan İlçesinde  esnaf ziyaretinde bulundu. Bahçeli burada yaptığı konuşmada, Danıştayın baş  örtüsüyle ilgili kararını eleştirerek, “Danıştay, önemli mesafelerin kat edildiği,  üniversitelerde başörtüsüyle girişin rahatlatıcı yönlerinin oluştuğu bir ortamda,  bu tür davranışlarla Türkiye’yi germek isteyenlere zemin hazırlamaktan başka  bir hizmet sunmamaktadır.” dedi.

6- İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak, İran ve Batılı ülkeler arasında  yapılan müzakerelerin ikincisi İstanbul’da başladı. Çırağan Sarayında  yapılan toplantıya, İran adına İran Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri ve  Nükleer Müzakereci Said Celili, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi  Üyeleri ve Almanya (P5+1) adına da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası  Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katıldı. Toplantı basına kapalı olarak  gerçekleştirildi.

7- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye’de bulunan Arjantin Cumhurbaşkanı  Cristina Fernandez de Kirchner, İstanbul’da Türk-Amerikan İş Konseyleri  tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu’nda iki ülke arasındaki  ticareti değerlendirdi. Kirchner, “İstabul’da ticaret ofisi kurmayı istiyoruz. Bu  sayede iş adamları ülkelerdeki karşılıklı fırsatları tanıma imkânı bulacak.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, resmi temaslarda  bulunmak üzere Venezuela’ya gitti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez  ile yaptığı görüşme sonrası, Venezuelalı yetkililerin “bize konut yapın,  petrolümüzü işletin” teklifiyle karşılaştıklarını, Türkiye’deki kentsel dönüşüm  projelerinden beğeniyle bahsetmesinden gurur duyduklarını belirterek, “Sayın  Devlet Başkanı konuşmasında tamamen samimi. Bizden konut yapımına katkı  vermemizi bekliyor” şeklinde konuştu.

9- Arnavutluk’un başkenti Tiran’da toplanan binlerce gösterici Arnavutluk  Başbakanı Sali Berişa’nın istifasını istedi. Göstericilerle polis arasında yaşanan  çatışmada 3 kişi hayatını kaybetti.

 22 OCAK 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Atatürk Eğitim ve Araştırma  Hastanesini ziyaretinin ardından gazetecilere Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu  ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun Tasarısı’na ilişkin ‘süper yetki’  tartışmalarını değerlendirdi. Başkan Şahin, “Anayasa değişikliği kabul edilirse  bu yetki aşımı olmayacak.” dedi. TBMM Başkanı Şahin, Yargıtay Başkanının  Anayasa Mahkemesi Kanun Tasarısı hakkında düşüncelerini aktarmasının  saygıdeğer bir davranış olduğunu belirterek, “Ancak Adalet Bakanlığı tasarıyı  hazırlarken, o safhada bu görüşler alınsaydı daha iyi olurdu.” dedi. Başkan  Şahin, salı günü Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’yu davet edip  Yargıtay Başkanının verdiği dosyayı sunacağını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batman Cumhuriyet Meydanı’nda  düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada,  iktidarın cesur ve kararlı bir biçimde demokratikleşme adımları atarken,  birilerinin huzuru bozmak ve reformları engellemek için gayret ettiğini  belirterek, “Kardeşliğimiz, birliğimiz, bütünlüğümüz için ne gerekiyorsa  yapıyoruz. Kimin samimi olduğuna, kimin rant peşinde koştuğuna, çıkar  peşinde koştuğuna dikkat edin. Özgürlüklerden korkuyorlar. Burada birileri  yoksulluk, yasaklar olsun, istikrar, huzur olmasın istiyor. Çünkü bunlar biterse,  istismar edemeyeceklerini biliyorlar. Burada kan, gözyaşı durmasın istiyorlar.  Çünkü kimseyi kandıramayacaklarını biliyorlar. Ama biz ‘demokrasi, insanlık,  kardeşlik kazansın’ diyoruz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’ye hareketinden  önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. “Danıştayın  başörtüsüyle ilgili kararına destek çıkmanız eleştirilere neden oldu. Daha önceki  açıklamalarınızla çelişki oluşturmuyor mu?” sorusu üzerine, “O eleştiriyi  yapanlar, öncelikle benim ne söylediğimi okusunlar. Söylediklerim gayet açık.  Biz iktidara geldiğimizde bu sorunu çözeceğiz. Bu kadar basit.” dedi.

Denizli’de Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda sanayicilerle  bir araya gelen Kılıçdaroğlu, ardından Ziraat Odaları Çiftçi ve Üreticileri  Birlikleri Toplantısı’na katıldı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’nın Soma  ilçesinde yaptırılacak olan Kadıoğlu Erkek Öğrenci Yurdu’nun temel atma  törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Ekonomiye  kazandırdığımız güzel tesislerle hayırlı işlerin içindeyiz. Allah yaptıklarımızı  biliyor. Milletimiz de takdir ediyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye’nin global ekonomik krizden  etkilenmediği için diğer ülkelerden daha fazla büyüme sağladığını belirterek,  “Ülkemizin GSMH’sı daha fazla artmaya başladı, milli gelir de buna paralel  olarak artıyor. Küçük yer, büyük yer demeyeceksiniz bunlar bir araya geldiğinde  Türkiye tablosu ortaya çıkar.” dedi.

5- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan  Köktürk’ün, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü aracılığıyla  ne kadar harcama yapıldığına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Yazıcı,  2009’da 2 milyar 379 milyon 375 bin 367 TL sosyal yardım harcaması  yapıldığını açıkladı.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Hatay’da düzenlenen toplantıda, yaş  meyve ve sebze ihracatçılarına yaptığı konuşmada, Türkiye’yi farklı göstermeye  çalışanların, Hatay’dan Suriye sınırına ya da İstanbul’dan Kapıkule’ye  geçmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Oradan Türkiye’nin nasıl göründüğünü  görün.” dedi. Bakan Çağlayan, Türkiye’yi, Yunanistan başta olmak üzere  birçok ülkenin örnek aldığını belirterek, “20 ayda yapmış olduğum 8l yurt dışı  ziyaretinde Japonya’dan Kanada’ya, Çin’den Güney Afrika’ya ve Avrupa’nın  birçok ülkesine kadar bakanlar, devlet başkanları tarafından takdir edilen ülke  olduk.” dedi.

7- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Türkiye gazetesinin sorularını  cevapladı. Siyasetin bir sürü anlamının bulunduğunu belirten Bakan Kavaf,  “Bunlardan bir tanesi de insan kazanma sanatı olmasıdır. Her insanın mesleği işi  ne olursa olsun insanlara karşı bir sorumluluğu olması gerektiğine inanıyorum.  Kimsenin güvenini boşa çıkarmamak için uğraşıyoruz diye konuştu.

Bakan Kavaf, “Kadına yönelik şiddetle ilgili yeni bir yasal düzenleme  gelecek mi?” sorusu üzerine, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için  hükümetlerimiz döneminde bir dizi yasal düzenleme yapıldı. Ama bunun  tamamen kökünü kazımak ve sıfırlamak mümkün değil.” dedi.

8- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk’ü  makamında ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Akdağ,  “Adana’da bir hastanede yürüme engelli vatandaşa müdahale edilmedi.  Bununla ilgili bir soruşturma başlatıldı mı” şeklindeki soru üzerine, her insanın  önemli olduğunu, ancak özürlü bir kişiye çok daha fazla önem verdiklerini  ifade ederek, “Hastanelerimizin elindeki talimatlar, bir özürlünün hastaneye  kabulünde neler yapılacağım çok açık şekilde gösteriyor. Tabii ki bir müsamaha  göstermemiz düşünülemez. Derhal soruşturma açtırdım.” dedi.

9- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kırsal kalkınma yardımlarının  desteklenme projesini başlattıkları Manisa’dan dönüşünde gazetecilere yaptığı  açıklamada, kırmızı et üreten firmaların üretimden vazgeçme gibi bir niyetleri  olmadığını belirterek, ithalat bitsin diye baskı ve şantajı yaptıklarını söyledi.  Bakan Eker, ithalat kararı ile fiyatları dengelerken diğer yandan da et üretimini  artıracak tedbirleri devreye soktuklarını, ağustos ayından aralık ayı sonuna  kadar hayvancılık alanında 3 milyar 600 milyon lira kredi kullandırdıklarını,  kredinin 1.5 milyar lirasının besicilik alanında verildiğini, 2 milyar civarındaki  kredinin de damızlık, sütçülük gibi faaliyetler için verildiğini kaydetti.

10- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 11-15 Eylül  tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek “19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği  Kongresi ve Fuarı” hakkında bilgi vermek üzere gazetelerin köşe yazarlarıyla  İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Dinçer, kıdem tazminatının çalışma hayatının  temel meselelerinden biri olduğunu, rekabet gücünü azalttığını, işe giriş-çıkış  ve istihdam esnekliğini zorlaştırdığını, ulusal tasarruf yapma imkânının önünü  kestiğini kaydetti. Bakan Dinçer, iş kazası sayısı itibarıyla dünya ortalamasının  altında olan Türkiye’nin, ölümlü iş kazalarında dünya ortalamasının üstünde  olduğunu ifade etti.

11- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da deprem  güçlendirme çalışmaları kapsamında yenilenen Şirinevler Mehmet Şen  İlköğretim Okulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “Vatana millete faydalı,  bütün dünya ile rekabet edebilir, çağın gereklerini yerine getiren evlatlarımızı  yetiştirmek bizim üzerimize bir vecibedir.” dedi. Türkiye’nin dünyanın 16.  büyük ekonomisi olduğunu, ancak bunun kendilerini tatmin etmediğini belirten  Bakan Eroğlu, “2023 yılında dünyanın ilk on büyük ekonomisi arasına girmeyi  hedefliyoruz. Gençlerimizin bu idealle yetişmesi gerekir. Bu bayrak ve vatan  için yapacağımız çok şey.” var şeklinde konuştu.

12- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Sincan İlçe Teşkilatında  yaptığı sohbet toplantısında, siyasi partiler arasında en az kadın vekilin MHP’de  bulunduğunu belirterek, “MHP olarak maalesef milletvekilliği sayısı itibarıyla  Meclis’te en az hanım milletvekili olan parti biziz. Bu bizi üzüyor. Önümüzdeki  seçimlerde bunu daha da arttıracağız. Toplumda seçmenin yarısı hanımlardan  oluşuyor. Dolayısıyla bir siyasi parti iktidar olmak istiyorsa hanımlardan çok  büyük bir destek sağlaması lazım. Bu gerçeği bütün arkadaşlarımız görmeli.”  diye konuştu.

13- DSP Genel Başkanı Masum Türker partisinin İstanbul İl Başkanlığında,  il yönetimi ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. Türker, tek başına genel  seçimlere girmekte kararlı olduklarını belirterek, “Giden kim olursa olsun  kalanlarla yolumuza devam edeceğiz.” dedi. CHP’nin, özellikle altı ay önce  yaşanan kaset olayından sonra, yeni genel başkanının da seçilmesiyle, AK  Partiye alternatif tek parti olarak lanse edilmeye başlandığını savunan Türker,  tek parti oluşturma işinin ise başka partilerdeki kişilerin partiye üye yapılarak  yürütülmeye çalışıldığını öne sürdü.

14- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Sakarya’nın Akyazı ve  Hendek ilçe teşkilatlarının açılışında yaptığı konuşmada, Danıştayın başörtü  kararıyla ilgili olarak, “CHP’nin bu yasağı savunuyor olması, asla kabul edilecek  bir şey değil.” dedi. “Sayın Kılıçdaroğlu yeni CHP dediğinde umutlanmıştık.  Eski CHP, milletin değerleriyle sürekli çelişki içindeydi. Kadro değişikliği ile  birlikte CHP’nin, hak ve özgürlüklerin önünü açan bir parti olmasını temenni  ettik. Ama görüyoruz ki hem hukuk ve hem de demokratik standartlar açısından  yanlış olan başörtü yasağını CHP hâlâ savunuyor.” şeklinde konuştu.

15- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset  Okulu etkinliğinde “Güven, Özgürlük, Refah” konulu bir konuşma yaptı.  Bireysel hak ve özgürlüklerin önünün açılması gerektiğini belirten Topçu,  “İleri demokrasiyi yaşayan ülkelerde bu işler nasıl yapılıyorsa bizim ülkemizde  bunun daha ilerisi olması lazım. Çünkü biz böyle bir milletin temsilcileriyiz.”  dedi.

16- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, partisinin İstanbul İl  Başkanlığını ziyaret etti. Zeybek, iktidara doğru yürüyüşlerinin başladığını  ifade ederek, seçimlerde yüzde 50 oy istediklerini belirtti. Yeni bir dönemin  başladığını anlatan Zeybek, “Bundan sonra bütün hesaplarda Demokrat  Partiden söz edilecektir, Demokrat Partiye bazıları külleri üzerinde diyorlar.  Hayır, külleri üzerinde değil. Kökleri üzerinde. Kök değerleri üzerinde yeniden  yükselişe geçtik.” dedi.

17- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Venezuela  Devlet Başkanı Chavez’in, “Ülkemizde konut yapın, petrol verelim” çağrısıyla  ilgili olarak Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, konut ihtiyacı olan  Venezuela’ya en az 10, en fazla 100 Türk müteahhidi götürebileceklerini ve  ilk etapta ülkede 100 bin konut yapabileceklerini söyledi. Bayraktar, 2 milyon  konuta ihtiyacı bulunan Venezuela’nın “TOKİ’yi buraya bekliyoruz” teklifinin  kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, “Fakat bu teklif için hükümetimizin  karar vermesi gerekiyor. Eğer biz talimatlandırılırsak Venezuela’ya gidebiliriz,  yasa bakımından herhangi bir engel yok.” dedi.

18-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat  Hisarcıklıoğlu, Karabük’te işsizlere meslek kazandırmayı amaçlayan projenin  sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Beceri’10 Projesinin işsizlere meslek  edindirmek için çok önemli bir imkân olduğunu vurgulayarak, “İşsizlerimizin  yüzü gülmeden bizim yüzümüzün gülmesi mümkün değil.” dedi. Hisarcıklıoğlu,  Türk sanayicisinin artık sadece kendi ilindeki, ülkesindeki firmalarla değil,  dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin firmalarıyla rekabet ettiğini belirterek,  “Kendi ilimizin, ülkemizin pazarına değil, bütün dünyaya mal satmak mümkün.  Kendini dünyayla rekabete hazırlayan firmalarımızın önünde müthiş imkânlar  olacak.” diye konuştu.

19- İran’ın nükleer programıyla ilgili İstanbul’da yapılan müzakerelerde  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton,  müzakerelerden olumlu bir sonuç alamadıklarını söyledi. Ashton, “Ayrıntılı ve  yapıcı bir görüşme yapmayı hedeflemiştik, ancak İran tarafı bunun için hazır  değil.” dedi. Yeni görüşmelerin planlanmadığını belirten Ashton, “Kapı hâlâ  açıktır ve tercih İran’ın elindedir.” dedi.

İran’ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ise, “Dünya güçleri, İran’ın  uranyum zenginleştirme hakkına saygı duymalı.” dedi. Celili, sağlanacak  herhangi bir anlaşmanın da İran’ın nükleer enerji haklarını temel alması  gerektiğini, görüşmelerin faydalı olması için “ilk önce ortak bir mantık olması  gerektiğini” belirtti. Celili, ortak mantık yerine başka bir şey kullanıldığında  ise bunun “diyalog çerçevesinden çıkıp talimat çerçevesine girdiğini” söyledi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, İran’ın nükleer  programıyla ilgili İstanbul’da yapılan müzakerelerde, “tarafların, önümüzdeki  dönemde görüşmelerin sonuçları temelinde, sorunlu konuların çözüme  kavuşturulması için kapıyı açık bırakmalarından” memnuniyet duyulduğunu  bildirdi.

20- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’nin New York Kentindeki  temaslarının ardından Türk Evi’nde düzenlediği basın toplantısında,  Türkiye’nin kredi notunun artıp atmamasının tamamen sembolik hâle geldiğini  belirterek, “Türkiye’nin yurt dışı veya yurt içi varlıklarının fiyatlaması  zaten yatırım yapılabilir ülke eşiğinin çok üzerinde” diye konuştu. Merkez  Bankasının kararlarını da savunan Bakan Şimşek, toplantıda faiz indirimiyle  ilgili birçok soru aldığını söyleyerek, “Biz para politikasını standart, klişeleşmiş  bir çerçevede yürütmüyoruz. Diyelim ki ekonomi çok hızlı gidiyor. Yani bir  ısınma riski var. Normalde faizler yükseltilir ve iç talep azaltılır. Biz faizleri  indiriyoruz. Merkez Bankasının yaptığı aslında para politikasını gevşetmek  değil, sıkılaştırmak.” ifadelerini kullandı.

 23 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu’ndaki “Türkiye  2023’e yürüyor, Ankara AK Parti’de Buluşuyor” programının ardından  gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu’nun ‘AK Parti ile Hizbullah işbirliği yapıyor’ şeklinde bir  açıklaması oldu. Buna ilişkin değerlendirmeniz nedir” sorusu üzerine, “AK  Partiyi Hizbullah’la, herhangi bir terör örgütüyle ilişkilendirme gayreti içerisine  girmek bir densizliktir, namertliktir. Benim partimi kimse bu tür örgütlerle  ilişkilendiremez.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’nin Sarayköy ilçesinde  halka seslenerek, “Sizlerden destek bekliyoruz, halk yürüyüşü başlatıyoruz.  Esnaf, işçi, çiftçi rahatsız, herkesin derdi var. Sevgi, saygı, temiz siyaset  sunmak istiyoruz, destek verin. Gelecek kaygısı olmayan bir Türkiye’yi ayağa  kaldırmak istiyorsak hep beraber halkın iktidarını kuralım.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa programı  kapsamında Alaşehir Esnaf ve Sanatlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi genel kurul  toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin siyasi istikrar sayesinde ekonomik  istikrara kavuştuğunu belirterek, “Koalisyonlara izin ve imkân vermeyin.  Türkiye böyle gider, böyle gitmezse Allah korusun bugünleri arayacak noktaya  geliriz.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Vatandaşlarımızın kararıdır, ‘bu  işler güzel oldu, daha da güzel olsun. Yolunuzdan dönmeyin, işler karışmasın’  derseniz o zaman sizin kararınızla haziran ayında Türkiye’de yeni bir sayfa  açılır. Biz milletimizin kararına her zaman saygı duyacağız. Bizi dövecekseniz  siz dövün, başkasına izin vermeyin.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Japonya’nın  ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun’a verdiği demeçte, Merkez Bankasının  faiz indirimini desteklediklerini, gerekirse ek önlemler de alabileceklerini  belirterek, “Türkiye’de sermayenin serbest dolaşımını destekliyor ve uzun vadeli  yatırımları artırıyoruz. Uluslararası finansal işlem vergisi düşünmüyoruz.”  dedi. Nükleer santrallerle ilgili olarak da Bakan Babacan, “Nükleer santraller,  fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltacak ve cari dengede iyileşmeye katkı  yapacak. 2023 yılına kadar en az 3 santral istiyoruz.” dedi.

5-Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 24  televizyonunun sorularını yanıtladı. Türkiye’nin AB için öneminin arttığını,  AB’ye bağımlılığının ise azaldığını kaydeden Bakan Bağış, “Sarkozy dâhil  bazı Avrupalı liderler son dönemlerde ‘ayrıcalıklı ortaklık’lafını artık ağızlarına  almıyor. Tavırları yavaş yavaş değişiyor, sabırlı olmak gerek.” dedi.

6- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de vatandaşlarla bir araya geldi.  Bakan Yılmaz, “Avrupa’da bazı ülkeler memurlarının maaşlarını kesiyorlar.  Çünkü borç batağına girmişler. Türkiye çok şükür o borç batağına girmedi.”  dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol  Kanunu” kapsamında internet sitesine koyduğu “Kamuoyu Bilgilendirmesi”  başlıklı notta, Türkiye’nin güvenlik politikaları oluşturulurken dikkate alınması  gereken tehdit ve riskleri belirterek, bu kapsamda, mikro milliyetçiliğin bir  tehdit olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

8- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya’da tohumculuk hakkında  bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, et fiyatlarının Nisan 2010-Ocak  2011 arasında yüzde 26 gerilediğini belirterek, bazı özel sektör firmalarının  besicilikten çıkma kararını değerlendirdi. Bakan Eker, “Türkiye’nin İsrail’den  yaptığı tarımsal ürün ithalatı, toplam ithalatın yüzde 6’sı. 2009’da bu ülkeye  141 milyon dolarlık tarım ürünü ihraç ettik. İhracatın içerisinde tohum da var.  İsrail’den ise 27 milyon dolarlık ithalat yapıldı.” dedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı  Sezgin Tanrıkulu’nun faili meçhul cinayetlerin araştırılması için “Hakikat  Komisyonu” kurulması önerisini destekleyerek, “Bağımsız ve güvenilir resmisivil  güvenilir kişilerden oluşacak böyle bir komisyonun hem faili meçhul  cinayetlerin ortaya çıkarılması, hem de barışın sağlamasında büyük rol  oynayacağını” söyledi.

10- BBPGenel Başkanı Yalçın Topçu, BBPKonya İl Teşkilatı’nın 8. Olağan  Kongresi’nde yaptığı konuşmada, referandum paketine, milletin faydasına  açık maddeler gördükleri için destek olduklarını belirterek, “Diyorlar ki, ‘Siz  muhalefette olan bir partisiniz fakat AK Parti ile birlikte hareket ettiniz.’ Yani  ne yapacaktık? Statükocu, elitçi, millete tepeden bakan, geçmişten bu yana  milletin hayrına tek iş yapmamış, ülküdaşlarımızı horlayan CHP ile birlikte mi  aynı safta olacaktık?” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, yurt gezileri kapsamında  geldiği Bolu’da vatandaşların sorularını yanıtladı. Balyoz ve Ergenekon  davalarına değinerek, herkesten hesap sorulması gerektiğini söyleyen  Kurtulmuş, “Bu davalarda sadece önde görünen birkaç kişi değil, meselenin  arkasında hangi odakları varsa, o odaklara kadar gidilmeli ve herkesten hesap  sorulmalıdır.” dedi.

12- Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA, Stage İletişim Danışmanlığı  Başkanı Zehra Güngör’ü dünyanın en prestijli halkla ilişkiler ödülü olan “Altın  Küre Ödülleri” GWA Jüri Başkanlığı’na getirdi.

13- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Zaman gazetesine verdiği röportajda,  ülkesindeki son durumu değerlendirdi. Hizbullah’ın kuracağı bir hükümette yer  almayacaklarını belirten Hariri, Lübnan’da yeniden bir iç savaş istemediklerini  söyleyerek, “Biliyorsunuz tango gibi iç savaş için de iki taraf lazım. Biz iç  savaşın tarafı olmayacağız.” dedi. Hariri, “Türkiye ile ekonomi olsun, ticaret  olsun, siyaset olsun işler çok olumlu bir şekilde ilerliyor. Türkiye’nin bölgede  barış ve istikrarla yapmaya çalıştığı şeyleri çok takdir ediyoruz.” dedi.

14-İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ülkesinin nükleer  programıyla ilgili olarak İstanbul’da BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile  Almanya’nın oluşturduğu “5 artı 1” ülkeleriyle yapılan görüşmelerden bir  sonuç çıkmamasının ardından, müzakerelerin devam ettirilmesinden yana  olduğunu bildirdi.

15- İsrail hükümetinin Mavi Marmara’ya saldırıyı soruşturmak üzere  kurduğu komisyon, gemiye baskın yapan askerlerin tavrının uluslararası  hukuka uygun olduğunu savundu.

Türkiye tarafından İsrail’in Mavi Marmara saldırısı için oluşturulan Ulusal  Araştırma ve İnceleme Komisyonu, Tel Aviv’deki ulusal soruşturma sürecinin  İsrail Silahlı Kuvvetlerini aklayan bir biçimde sonuçlanmasına tepki gösterdi.

16- İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, gelecekteki Filistin  devletinin geçici sınırlarını çizen taslak bir harita hazırladığı bildirildi. Bu  girişimin “bir miktar İsrail toprağının Filistin tarafına bırakılarak, 1967 sınırları  üzerinden bir Filistin devletinin tanınması yolundaki uluslararası baskıları  azaltmayı” hedeflediği de ifade edildi.

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat ise “geçici sınırlı bir Filistin devletini  kabul etmeyeceklerini” söyledi.

 24 OCAK 2011

1-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenterler  Meclisinin Genel Kurul toplantısı için Strasbourg’a hareketinden önce İstanbul  Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül  bir soru üzerine, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşinin kendisini  bir yıl kadar önce ziyaret ederek, bu konunun araştırılmasını, tereddütleri ve  şüpheleri olduğunu ve bu işin Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından  en detaylı şekilde araştırılmasını kendisinden rica ettiğini, bunun üzerine de  DDK’ya talimat verdiğini anlattı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya hareketinden önce  Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan  Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hizbullah’la partilerini  ilişkilendiren açıklamalarına, “AK Partinin geçmişi bellidir. Tertemizdir, pırıl  pırıldır, aktır.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 üniversitenin Öğrenci  Konseyi temsilcilerini Genel Merkez’de kabul etti. Görüşmeye, CHP Genel  Başkan Yardımcısı Engin Altay ile CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan  Kıvanç Yıldız da katıldı.

Altay görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin  üniversitelere ve öğrencilere yönelik tavrını eleştirerek, “Bir ülkede başbakan  üniversiteye bin tane polisle gidiyorsa o ülkede başbakan ayrımcılığın, anarşinin  fitilini kendisi ateşliyor demektir. Savaş halinde olduğumuz bir ülkeye bile  başbakan bin polisle gitmez.” dedi.

4- Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Donanma  Komutanlığında yapılan aramanın ardından “bazı medya organlarında, ortaya  atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden, adı geçen herkesi suçluymuş gibi  gösteren ve farklı yollarla bunu başkalarına da kabul ettirmeye çalışan bir  yaklaşımın belirdiği” belirtilerek, “Bu şekilde yapılan yayınlarla, ‘kişilerin  masumiyet karinesinin korunması’ ve ‘özel hayatın gizliliği’ ilkelerinin  ciddi şekilde ihlal edildiği, yargılama sürecinin ‘kamuoyu yargısı’ şekline  dönüştürülmek ve olumsuz yönde etkilenmek istendiği açıkça görülmektedir.”  denildi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’ye gelen İngiltere Savunma  Bakanı Liam Fox ve beraberindeki heyetle görüştü. Bakan Gönül görüşmenin  ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile İngiltere arasında iyi bir  işbirliği olduğunu belirterek, “Türkiye’nin AB yolundaki emin adımlarında  İngiltere’nin verdiği destek ve sergilediği işbirliğinden dolayı İngiltere’ye  müteşekkiriz.” dedi.

6- Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle sabah kahvaltısında  bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çeşitli konulara  ilişkin soruları cevapladı. Venezuela’daki temaslarına ilişkin de bilgi veren  Bakan Yıldız, anlaşma sağlanırsa 1-1,5 yıl içerisinde Venezuela’dan ucuz  benzin alarak piyasaya süreceklerini açıkladı. Bakan Yıldız ayrıca, İran ile  P5+1 üyeleri arasındaki müzakereler ve İran’a uygulanan ambargolarla ilgili  konudaki sorulara karşılık, BM’nin İran için aldığı yaptırım kararının Türkiye  de dâhil bütün üyeler için bağlayıcı olduğunu ancak ABD Senatosunun  kararlarının Türkiye açısından hukuken bağlayıcı olmadığını belirtti.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapalı mekânda sigara yasağına ilişkin  düzenlemeleri Sabah gazetesine anlattı. Bakan Akdağ, “Sıkı denetim yapılıyor,  cezalar kesiliyor ama bunu tahakkuk edecek belediye encümenleri görevini  yapmıyor.” dedi.

8- Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından, BBP Eski Genel Başkanı  Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin hayatlarını kaybetmesine yol  açan helikopter kazasına ilişkin hazırlanan raporda, “Gerek kaza nedeninin  belirlenmesi gerekse arama-kurtarma faaliyetlerine ilişkin ülkemizin mevzuat,  idari ve teknik kapasite ve yeteneklerinin uluslararası düzenlemeler ve  uygulamalar karşısında yeterli olmadığı ve mevcut kaynakların da etkin bir  şekilde örgütlendirilemediği/değerlendirilemediği anlaşılmaktadır.” denildi.

9- Rusya’nın başkenti Moskova’daki Domodedova Havaalanının dış  hatlar terminalindeki gelen yolcu bagajlarının bulunduğu bölümde meydana  gelen patlamaya terörist saldırının yol açtığı ve saldırıda 35 kişinin hayatını  kaybettiği, 130 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Filistin lideri Mahmud Abbas, Mısır’ın başkenti Kahire’de Devlet  Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İsrail ve  Filistin arasındaki barış müzakereleriyle ilgili olarak sızdırılan gizli belgelerin.  kasıtlı olarak karıştırıldığını ifade etti.

 25 OCAK 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci  ve beraberindeki Gaffar Okkan’ı anma programına katılan “Ali Gaffar” isimli  101 çocuğu kabul etti. Başkan Şahin, terör saldırısında hayatını kaybeden  eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın suçla, suçluyla, terörle  mücadele ederken halkın sevgisini de kazandığını belirterek, “Bir anne-baba  ancak değer verdiği insanın ismini çocuğuna verebilir.” dedi. Projeyi yürüten  Hendek Belediye Başkanını ve Diyarbakır Valiliğini kutlayan Başkan Şahin,  “Siz bu halinizle ‘Biz bu topraklarda 73 milyon bir aileyiz. Birliğimizi,  beraberliğimizi, bütünlüğümüzü hiç kimse bozamaz’ demek istiyorsunuz.”  dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup  toplantısında yaptığı konuşmadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Kılıçdaroğlu, “Hakikatler Komisyonu” kurulması konusunun CHP içinde  tartışma yaratıp yaratmadığına ilişkin soru üzerine.” Hayır. Faili meçhullerin  aydınlatılmasını istiyoruz. Parlamentoda kaç sefer önerge verdik faili meçhuller  aydınlatılsın diye. Faili meçhul ister sağcı, ister solcu olsun, geçmişte de  oldu, günümüzde de var. Demokrasiyi güçlendirmek, hukuku egemen kılmak  istiyorsak faili meçhullere karşı mücadele etmek lazım.” açıklamasını yaptı.  Kılıçdaroğlu, bazı Ergenekon tutuklularının milletvekili adayı gösterilmesiyle  ilgili tartışmalar konusunda ise “Öyle bir şey yok.” dedi.

3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Ankara’da düzenlenen Güneydoğu  Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı İzleme Değerlendirme toplantısının  ardından yaptığı açıklamada, hükümetin ‘terör var’ diye Güneydoğu’ya  yatırımdan vazgeçemeyeceğini söyledi. Özel sektör yatırımlarının canlanmaya  başladığını kaydeden Bakan Yılmaz, “Ancak büyük firmalar, TÜSİAD üyeleri  ve yabancı firmaların yeterince bölgeye geldiğini maalesef söyleyemeyeceğim.”  dedi. “Terör olsun olmasın bizim o bölgedeki potansiyeli mutlaka harekete  geçirmemiz lazım.” ifadelerini kullanan Bakan Yılmaz, bölgede asıl yatırımları  özel sektörün gerçekleştireceğini ifade etti.

4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin  endoskopi merkezinin açılış töreni sonrasında, sigara yasağının ihlali halinde  uygulanacak cezalara ilişkin yeni bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığı  sorusu üzerine, sigara yasağının ihlal edildiği işletmelere uygulanacak  cezanın tahakkuk ettirilmesi görevinin belediyelerden alınarak valiliklerle  kaymakamlıklara verileceğini bildirdi. Bakan Akdağ, ceza miktarının iki katına  çıkarılacağını, ikinci kez tekrar durumunda da kısa süreli kapatma cezası  verileceğini söyledi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, faili meçhul cinayetlerin araştırılması için “Hakikatler  Komisyonu” kurulması önerisini tartışmaya açan CHP’yi, “AK Parti ve PKK  paralelinde” hareket etmekle suçladı. Bahçeli, CHP ile AK Partinin seçim  sonrasına dönük “koalisyonun altyapısını oluşturduğunu” savunarak, “Tek  başına iktidar şansını elde edemeyecek olan bu iki parti, seçimden sonra  koalisyon kurmanın altyapısını şimdiden oluşturmaya kendilerini adamışlardır.”  dedi. Bahçeli, “Hakikat Komisyonu” kurulmasıyla ilgili önerinin de bunun  yansıması olduğunu ifade etti.

6- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı konuşmada, CHP’nin de tartışmaya açtığı “Hakikatler Komisyonu”  konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu siyasi bir proje, İmralı  istiyor” diye eleştirmesine. “Bu doğru projedir, bunu PKK, BDP, CHP kim  istiyorsa doğru istiyor” sözleriyle tepki gösterdi. 1993 ve sonrasındaki olayların  faillerinin ortaya çıkarılamadan Türkiye’nin aydınlığa kavuşamayacağını, barış  çabalarının sonuç vermesi için “Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun hayati  önemde olduğuna” inandıklarını belirtti.

7- Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Enflasyon  Raporunun tanıtımı amacıyla Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, 2011  enflasyonunun yüzde 70 ihtimalle orta noktası yüzde 5.9 olmak üzere yüzde  4.5 ile yüzde 7.3 arasında olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Küresel krizde  gelişmiş ülkelerde risklerin önemini koruduğunu, gelişmekte olan ülkelerde  istikrarlı toparlanmanın iç talep kaynaklı devam ettiğini, Merkez Bankası  tarafından alınan faiz indirimi, zorunlu karşılık ve munzam karşılıkların  artırılması kararlarının talebe bağlı enflasyonu kontrol etmek, tasarrufları  artırmak, mevduatı uzun vadeye yaymak ve kredi piyasasındaki büyüme hızını  yavaşlatmak için alındığını söyledi.

8- Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2011,  “Abdullah Tukay Yılı” ilan edildi. Ünlü Tatar şair ve yazar Abdullah Tukay’ın  (1886-1913) doğumunun 125. yıldönümü, TÜRKSOY’a üye ülkelerde  düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak. TÜRKSOY Hizmet Binasında Kültür  ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Kültür  Bakanı Ziyla Valeyeva, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve üye  ülkelerin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törende konuşan Bakan Günay, TÜRKSOY’un önceki yıllarda, Resul  Rıza, Bahtiyar Vahapzade gibi Türk dünyasının önemli isimleri için ‘anma yılı’  düzenlediğini belirten Günay, Abdullali Tukay’ın da bu kapsamda anılacağını  söyledi. Tukay’ın henüz 27 yaşında hayatını kaybettiğine işaret eden Bakan  Günay, 1900’lü yılların başında yaşayan Tukay’ın şairin eserlerinde hiçbir  zaman ideolojik saplantıya teslim olmadığını dile getirdi.

9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde  (AKPM) Genel Kurula hitap etmek üzere Fransa’nın Strasbourg şehrine  giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Seçim sonrası tertemiz bir  anayasanın hazırlanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin  demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkeleriyle herkes birleşiyor. Onun için  Türkiye’de partiler arasında temel fark görmüyorum.” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Gül,  “Başkanlık sistemi tartışılabilir. Ama her şey tam bilinerek talep edilmeli.  Detaylara girilmeden ‘şöyle böyle olur’ denilirse olmaz. Bilerek, “Biz bunu  istiyoruz” diye karar verilmesi gerekir.” dedi.

AKPM’deki konuşma öncesinde AKPM Başkanı AK Parti Antalya  Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül yaptığı  açıklamada: “Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan gibi Kafkas ülkelerinin  AKPM’ye girişlerini desteklemiştik ve bugün de bunun sonuçlarından mutluluk  duyuyoruz. Şimdi bu ülkelerde Avrupa Konseyinin üyeleri. İnanıyorum ki  Avrupa Konseyinin değerleri Kafkaslarda da en güzel şekilde yaşanır hale  gelecektir. Bu sadece Kafkaslar için değil bütün Avrupa için çok önemlidir.”  dedi.

AKPM Genel Kuruluna hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin,  tarihinde soykırım yapıldığını kabul etmediğini belirterek, “Eğer bunu iddia  edenler varsa ki var, onlara çok açık bir çağrıda bulunuyoruz; ‘gelin ortak bir  komisyon kuralım. Hatta üçüncü bir taraf varsa, o tarafın bilim adamları da  katılsın, çalışsınlar neticeyi açıklayalım’ diyoruz. Tarihle beraber yaşarsak  Avrupa’da kimse birbirinin yüzüne bakamaz. Hep beraber geleceğe bakmamız  lazım. Tabii ki acılara üzülmemiz lazım ama gelecekte dostluk, beraber olma  ve dayanışma içinde halklarımızın kardeşçe yaşamasını temin etmemiz lazım.”  dedi.

10- Resmi ziyaret için Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile görüştü.  Başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke arasında Yüksek  Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair mutabakat zaptının yanı  sıra dış ticaret, enerji, nükleer enerji güvenliği ve ulaştırma alanlarında 6  anlaşma imzalandı.

Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Devlet Başkanı  Yanukoviç, Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi kurulmasına yönelik  imzalanan anlaşmanın önemine değindi. Özellikle Türkiye’deki savunma  ihalelerine olan ilgilerinden söz eden Yanukoviç, Türk ordusunun ihtiyaçlarının  karşılaması için açılan ihalelere katılmaya hazır olduklarını aktardı.

Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, 2012 Avrupa Futbol  Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan Ukrayna’ya 600 işadamıyla birlikte  geldiğine dikkat çekerek, “2012’de Avrupa Şampiyonası var. Süre daraldı ve  Türk müteahhitlik sektörü şu anda Çin’den sonra dünyada ikinci sırada. Yapılan  ihalelerde Türk müteahhitlerinin görev almasını arzu ederiz” .” dedi.

Başbakan Erdoğan, Türk-Ukrayna İş Konseyi Ortak Toplantısı ve  İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, seçim barajı tartışmalarına değindi.  Türkiye’nin yakaladığı ivmenin bozulmaması için azami bir hassasiyet içinde  olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, popülizmin istikrar ve güvenin en  ciddi düşmanı olduğunu ifade ederek, “Koalisyon dönemlerinden nasıl ağır  bedeller ödediğimizi gördük” diye konuştu.

11- Slovakya’da resmi temaslarda bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci  Egemen Bağış, Slovakya’nın AB işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Milan  Jezovica’la görüştü. Görüşmede, “Adil müzakere süreci, terörle mücadelede  samimi işbirliği, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı, Kıbrıs sorununun çözümü  ve AB zirvelerine Türkiye’nin de davet edilmesi” konularında Türkiye’nin  AB’den taleplerini ilettiğini belirten Bakan Bağış, gazetecilere yaptığı  açıklamada da “Türkiye’nin 2013 sonu veya 2014 başında AB’ye tam üye  olmaya hazır olacağını” söyledi.

12-Türkiye-Suudi Arabistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK)  Protokolü, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Maliye Bakanı Mehmet  Şimşek ile Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al Suraisry  tarafından imzalandı. Törende konuşan Bakan Şimşek, Türkiye ve Suudi  Arabistan’ın üçüncü ülkelerdeki iş fırsatlarını birlikte değerlendireceklerini,  KEK toplantılarının da iş adamlarının bu anlamda önünü açacağını söyledi.  İki ülkenin birçok alanda iş birliği yapabileceğine işaret eden Bakan Şimşek,  “Arabistan’dan Türkiye’ye daha fazla yatırım çekilmesi amacıyla bir program  düzenlenecek.” diye konuştu.

13- Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, İspanyol ABC gazetesine  verdiği demeçte, Türkler tarafından 150 yıl boyunca idare edilmelerini şans  olarak tanımladığını belirterek, “Ülkemiz Türkler değil de başka bir millet  tarafından alınsaydı, dilimizi ve dinimizi değiştirmemizi isteyeceklerdi, biz de  asimile olacaktık. 150 yıl boyunca Macaristan, Türkler için stratejik bir yer  oldu.” dedi.

14- 83’üncü Oscar adayları, ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen  törenle açıklandı. Başrolünde Colin Firth’in yer aldığı “King’s Speech” 12  dalda adaylıkla, en fazla aday gösterilen film oldu. Coen kardeşlerin “True  Grit” adlı filmi ise Oscar ödüllerine 10 dalda aday gösterildi. Oscar ödülleri 27  Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

15-Uluslararası Para Fonu (IMF), güncellediği Dünya Ekonomik  Görünüm Raporu’nu Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde açıkladı. IMF,  raporda, geçen yıl ekim ayında bu yıl için yüzde 4.2 olarak tahmin ettiği küresel  ekonomideki büyümeyi yüzde 4.4’e yükseltti. IMF, küresel ekonominin 2012  yılında ise yüzde 4.5 büyüyeceğini tahmin etti.

16- Pakistan’ın Lahor kentinde düzenlenen intihar saldırısında 13 kişinin  öldüğü, 50’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

17- Mısır’ın başkenti Kahire ve birçok kentte, Devlet Başkanı Hüsnü  Mübarek karşıtı gruplar tarafından protesto gösterileri düzenledi. Göstericilerle  polis arasından çıkan çatışmada, 1’i polis 2 göstericinin öldüğü, 60’da fazla  kişinin yaralandığı bildirildi.

 26 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Strasbourg’da gazetecilerle bir araya  geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Hrant Dink cinayetinin idarede ‘zaaf görüntüsü’  oluşturduğuna dikkat çekerek, bu suikast yüzünden Türklük imajının çok  büyük zarar gördüğüne vurgu yaptı. Bir daha benzer olayların yaşanmaması  için bu cinayetin bütün ayrıntılarıyla aydınlatılması gerektiğinin altını çizerek,  gerekirse Devlet Denetleme Kurulunu devreye sokabileceğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, vefat eden eski parlamenter  Hüseyin Atmaca için Meclis’te düzenlenen törene katıldı. Törenin ardından  gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Şahin, Cumhurbaşkanı Gül’ün  Strasbourg’a giderken yaptığı açıklamada, “Başkanlık sistemi için şüphesiz ki  çekincem var. Avantajları da çok, dezavantajları da var. Anayasanın çok detaylı  olmaması gerek” şeklindeki sözlerinin hatırlatılarak, değerlendirmesinin  sorulması üzerine, “Her iki konuyla da ilgili daha önce muhtelif vesilelerle ben  de görüşlerimi söylemiştim. Her iki konuda da Sayın Cumhurbaşkanımız gibi  düşünüyorum.” dedi.

3-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’dan dönüş yolunda  gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “1 milyon 800 bin dosyayı bekleten  Yargıtayın görüşlerine itibar edemeyiz. Yılda 15 bin dosya zaman aşımına  uğruyor. Böyle bir ülkede yargı iflas etmiş demektir.” dedi. Bu yüzden hükümet  olarak gerekli adımları attıklarını belirten Başbakan Erdoğan, Yargıtay  ve Danıştayla ilgili düzenlemenin tamamlanarak Meclis’e gönderildiğini  söyleyerek, yüksek yargıdaki daire sayısını çoğaltmak suretiyle birikmiş  dosyaların süratle azalacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, diğer taraftan da  istinaf mahkemelerini devreye sokacaklarını kaydetti.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Sanayi Odasının  aylık toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Sayın  Cumhurbaşkanı’nın, başkanlık sistemiyle ilgili çekincelerini dile getirmesi,  doğrusunu isterseniz beni mutlu etti.” dedi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep  Tayyip Erdoğan’ın ‘Eğer seçim barajı düşerse ekonomik istikrar da bozulur’  sözlerini eleştirerek, “Sayın Başbakan ekonomi bilmediği için bunu olağan  karşılıyorum. Eğer ekonomi bilseydi en büyük istikrar önlemlerinin, en ciddi  anayasa değişikliklerinin koalisyon hükümetleri döneminde alındığını bilirdi.  Bunu bilmediği için Sayın Başbakan’ın söylemlerini olağan karşılıyorum.”  dedi.

5-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Meclis’te  gazetecilerin Başkanlık ve Yarı Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin soruları  üzerine, başkanlık sistemini, yarı başkanlık sistemini, hatta farklı sistemleri  savunanlar olabileceğini, bunlara saygı duyacaklarını belirterek, “Bu sistemin  bu günlerde tartışılması çok yeni bir olay değil. Çok dikkat çekici bir olay da  değildir. 15 yıldan beri parlamentodayım. Görebildiğim kadarıyla aksayan  birkaç yönü olmakla birlikte parlamenter sistemin Türkiye için daha iyi sonuçlar  verebileceği kanaatini taşıyorum.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, basın kartı sahibi gazetecilere damgalı (gri)  pasaport verilmesi dolayısıyla Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde  düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “AK Parti milletvekilleri, Van  ve Batman’da Hizbullah derneklerine gitti” sözlerinin hatırlatılması üzerine,  “Kendi partilerince ileri sürülen bazı şeyleri gelip Meclis’te konuşuyor. Eğer  Hizbullah dernekleri diye bir şey gösteremiyorsanız ama isimleri farklı pek çok  sivil toplum kuruluşunun bir milletvekili tarafından ziyaret edilmiş olmasını,  CHP milletvekilleri tarafından da ziyaret edilmişse o dernekler ve örgütler,  bunu nasıl suç haline getirebilirsiniz?” dedi.

6-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya  Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’ye hareketinden önce Esenboğa  Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Merkez Bankasının aldığı  kararların somut etkilerinin neler olduğunun sorulması üzerine Başbakan  Yardımcısı Babacan, Merkez Bankasının aldığı kararların ardından kısa sürede,  çok ciddi miktarda dövizin yurt dışına çıkmış olduğunu belirterek, “Gecelik ya  da çok kısa vadeli hesaplarda duran ciddi miktarda döviz şu anda yurt dışına  çıktı. Kalanlara baktığımızda, uzun vadeli bakanların Türkiye’ye kaldığını  görüyoruz.” dedi.

7- Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakanlık Resmi Konutunda bir araya geldi. Görüşmeden sonra gazetecilerin  sorularını yanıtlayan Gerçeker, “Daire sayısının arttırılmasının bugün için  geçerli bir tedbir olduğunu, ancak bölge adliye mahkemelerinin aktif hale  geçmesi gerektiğini dile getirdiklerini” söyledi.

8- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Slovakya’nın başkenti  Bratislava’da Dışişleri ve Avrupa Komisyonu üyeleriyle görüştü. Türkiye’nin  1959 yılından bu yana yaşadığı süreci anlatan Bakan Bağış, Türkiye’de kişi  başına düşen milli gelirin 300 dolardan 11 bin dolara çıktığını belirterek,  “Türkiye’nin AB’ye katkı sağlayacak bir ülke olduğunu” ifade etti.

9- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  tarafından “2011 TÜFE ve ÜFE sepetleri ile madde ağırlıklarının güncellenmesi”  ile ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, yanlış anlaşılmaların  önüne geçebilmek amacıyla enflasyonun nasıl hesaplandığı, hangi malların ne  ağırlıkta enflasyon sepetinde yer aldığına ilişkin basına teknik bilgi vermek  istediklerini söyledi.

10-Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, TBMM Milli Eğitim  Komisyonunda, ÖSYM’nin kuruluş döneminde tanımlanan sınav sisteminin,  aradan 30 yıl geçmesine rağmen kullanılmaya devam ettiğini belirterek,  “Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı kolaylıklara rağmen,  ÖSYM’nin bütün sınav organizasyonu, teknolojik imkânlar kullanılmaksızın  merkezi olarak yapılmaktadır. Bu durum, sınav güvenliğini tehlikeye  düşürmektedir.” dedi.

11- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Kayıtlı İstihdamın  Teşviki İçin Teknik Destek Projesi”nin açılış toplantısının sonrasında  gazetecilerin kıdem tazminatı konusundaki soruları üzerine, “2009’da 2,5  milyon insan işinden ayrıldı, işini değiştirdi veya işinden çıkarıldı. Bunlardan  sadece yüzde 8’i kıdem tazminatı aldı. Belirli bir süre çalışan işçi, ‘kıdem  tazminatını alamayacağım’ endişesiyle işten çıkmamaktadır, çıkamamaktadır  veya işveren onu çıkaramamaktadır.” dedi. Sosyal taraflara bu sorunun  çözülmesi yönünde çağrı yapan Bakan Dinçer, “İlgili sosyal aktörlerle oturup  anlaşacağım. Türkiye’de düşündüğümüz modeli, kararlaştırdığımız modeli  anlaştıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağım.” dedi.

12- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel  Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Hizbullah örgütüyle  işbirliği yaptığını öne süren CHP liderinin iddiasının gerçeği yansıtmadığını  söyledi. Elazığ’daki yolsuzluk iddiaları üzerine İçişleri Bakanlığının Müfettiş  gönderdiğini belirten Çelik, “Bunu CHP ortaya çıkarmış değil. Kusuru  bulunan insanları müfettişler tespit etmiş, ‘Belediye başkanının kusuru  yoktur’ demişlerdir. Sayın İçişleri Bakanı buna dayanarak belediye başkanına  soruşturma açılmasına müsaade etmemiştir.” dedi.

13- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Samsun’da basın  mensuplarına yaptığı açıklamada, üslupsuz siyaset tarzının insanları  bıktırdığını ifade ederek, “Gelin Türkiye’deki seçim sisteminin önündeki bütün  antidemokratik uygulamaları kaldırın, seçim barajlarını, merkez yoklamalarını  kaldırın ve Türkiye gerçekten güçlü temsil gücü yüksek bir parlamento ile  anayasasını yapsın.” dedi.

14- Terör örgütü Hizbullah ana davasının temyiz duruşması Yargıtay 9.  Ceza Dairesinde görüldü. Daire, 16 sanığa verilen müebbet hapis cezasını  onadı.

15- Ankara’nın Beypazarı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 11  kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16-Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)  tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari İşbirliği  İmkânları” toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose W.  Fernandez, Türkiye ve ABD’nin G20 gibi uluslararası forumlarda kriz sonrası  düzenlemelere ilişkin birlikte çalıştığını belirterek, Türkiye’nin son dönemdeki  ekonomik başarısında 2001 sonrası attığı zor adımların etkisine işaret etti.  Fernandez, “Türkiye daha büyük ekonomik topluma dâhil olma yönünde  kararlar aldı ve ileride bunların meyvelerini daha da çok alacaktır.” dedi.

17- Resmi ziyaret için Almanya’da bulunan Devlet Bakanı Faruk Çelik,  Bild gazetesinin sorularını cevapladı. Almanya’da yaşayan Müslüman  göçmenleri eleştiren Almanya Merkez Bankasının eski Yönetim Kurulu Üyesi  Thilo Sarrazin’in “Almanya Kendini Yok Ediyor” adlı kitabının, politikalarına  yardımcı olup olmadığı şeklinde bir soru üzerine Bakan Çelik, “Bu kitap uyuma  değil, bölünmeye katkı sağlıyor ve insanları da klişeleştirdiği için bugüne kadar  yaptığımız uyum çalışmalarını yok etti. Böyle bir kitabın 21. yüzyılda olması  ve ilgi de görmesi beni hem şaşırttı, hem de üzdü.” dedi.

18-Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Dünya Ekonomik  Forumu’na katılmak üzere geldiği Davos’ta NTV/CNBC-e ortak yayınında  soruları cevapladı. Merkez Bankasının faiz indirimi konusunda risk aldığı ve  kumar oynadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “Başka ifadeler  de kullanıldı. Siz insanlara neden bu kelimeleri kullanıyorsunuz demiyoruz.  Biz kumar oynamıyoruz. Elimizde rasyonel bir sorun var. Biz rasyonel biçimde  elimizdeki sorunlara çözüm arıyoruz.” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, Anadolu Ajansına (AA)  yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, küresel ekonomik krizde başarılı bir imtihan  verdiğini, ülkenin küresel bir güç konumuna geldiğini ifade etti. Türkiye’nin  G-20 gibi güçlenen bir grubun en etkin üyelerinden biri olduğunun ifade eden  Schwab, bu pozisyonuyla, yeni küresel ekonominin şekillenmesinde katkı  sağladığını vurguladı.

19- Hannover Sulh Mahkemesi, Almanya’ya vize almadan geldiği için  sınır dışı edilmek üzere tutuklanan 26 yaşındaki bir Türk vatandaşını serbest  bıraktı ve turist olarak Almanya’ya gelen Türk vatandaşlarının vize almadan 3  ay boyunca ülkede kalabileceği yönünde Avrupa Adalet Divanının daha önce  almış olduğu “soysal kararı” onayladı.

20- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris  Hristofyas ile Cenevre’deki BM Merkezinde bir araya geldi. Görüşmenin  ardından açıklama yapan Mun, şubat ayı sonunda Kıbrıs görüşmelerinde  gelinen noktaya ilişkin BM Güvenlik Konseyine bir rapor sunacağını söyledi.

21- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, başkent Moskova’daki Domodedova  Havaalanında 35 kişinin ölmesine, 180 kişinin yaralanmasına yol açan terörist  saldırının Çeçenistan ile bir bağlantısının olmadığını söyledi.

 27 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Le Figaro gazetesinin sorularını cevapladı.  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili soru üzerine, “Bizim  adaylığımız stratejik bir seçim ve AB bu konuda oy birliğiyle beş yıl önce bir  taahhüde girdi. Verilen sözlere saygı, AB’nin en temel değerlerinden birisi.  Bizim önümüze engeller koydukları açık gerçek. Ancak dünya AB ile bitmiyor.  Bizim yaptığımız stratejik seçim, dünyanın her bölümüyle kurduğumuz  ilişkilerimizi güçlendirmeyi engellemiyor diye konuştu. “Anket sonuçlarının,  Avrupalıların, Türkiye’yi AB’ye istemediğini gösterdiği” yolundaki yoruma  karşı çıkan Cumhurbaşkanı Gül, “Eğer siz Türkiye, Avrupa pastasının bir  bölümünü alacak derseniz elbette hayır derler. Türkiye bu pastayı büyütecek  derseniz, sonuç farklı olur.” dedi.

2-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 25. Dünya Üniversiteler Kış  Oyunları’nın açılışı için geldiği Erzurum’da, yaklaşık 50 üniversitenin öğrenci  konseyi başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını  cevaplayan Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, “Başkanlık sistemi ile ilgili bir  açıklamanız olacak mı? Sayın Gül ‘Çekincelerim var.” dedi. Meclis Başkanı  da onu destekledi” sorusuna karşılık, “Ben bu konuyla ilgili açıklamamı çok  önce yaptım. Bence demokratik parlamenter sistem içerisinde halk tartışmalı,  tartışılmalı. Benim halkım başkanlık sistemi nedir, bunu bilmeli.” dedi.

Başbakan Erdoğan gençlere hitaben yaptığı konuşmada da, siyasette  gençlerin daha fazla rol üstlenmesini istediklerini ve seçilme yaşını 25’e  çektiklerini hatırlatarak Seçme ve seçilme yaşını (18) aynı yapmalıyız.” dedi.  Son dönemde artan öğrenci olaylarına da değinen Başbakan Erdoğan, 1980  öncesi baskılarını yaşamış insanlar olarak hiçbir zaman yasaklama ve kısıtlama  yöntemini benimsemediklerini belirterek, “Eleştiriye sonuna kadar açığız;  ama yapıcı olsun istiyoruz. Bilmeden sadece böyle ideolojik, yalan ifadeler  yüzünden bu işlere oyuncak olmayın.” diye seslendi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezinde  Avrupa Sosyalist Partisi (PES) yöneticileriyle görüştü. Görüşmenin ardından  gazetecilerin “partisine mensup bazı milletvekillerinin yaptığı halka ‘direnme  çağrısı”na ilişkin görüşünün sorulması üzerine, “Eğer bir yerde yargı olmazsa,  o zaman ciddi sorunlar ortaya çıkar. Biz her türlü haksızlığa bir şekliyle göğüs  geriyoruz ve diyoruz ki: ‘Gidip yargıda hakkımızı arayacağız.’ Peki, yargı  siyasallaşırsa ne olacak? Hakkımızı nerede arayacağız, sokakta arayacağız.  Yani Türkiye’de hukuku değil, hukuk dışı olayları özendirmek istiyorsanız,  yargıyı siyasallaştırırsınız. Bu tehlikeye arkadaşlarımız dikkati çektiler.” diye  konuştu.

4- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er modeli ile ilgili yasa  taslağının Bakanlar Kurulunda imzalandığını bildirdi. Bakan Gönül, Erzurum’a  hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin, “Sözleşmeli askerlik  konusu Bakanlar Kurulunda imzaya açılacaktı. Gelinen son aşama nedir?”  sorusu üzerine Açıldı, imzaladık.” dedi.

5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Ekonomi Üniversitesinde  düzenlenen Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı’nın resmi açılış töreninde  yaptığı konuşmada, acil bir durumda Türkiye’ye altyapılarına yapılacak bir  saldırıda koordinasyonun önemini vurgulayarak, “Bu tatbikat ve son yürütülen  çalışmalar ile ortak akıl ve ortak hareketle hattı müdafaa yerine sathı müdafaa  yapabileceğiz. Kurumlarımızın e-devlet projeleri ve uygulamalarının siber  güvenlik yönlerine dair yapılacak bu tatbikatta kaybeden olmayacak. Kazanan  yalnızca ülkemiz olacak.” dedi.

Açılışa, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Devlet  Bakanı Mehmet Aydın da katıldı.

6- Emniyet teşkilatında 10 yılını doldurmuş polislerin askerlik hizmetini  yapmış sayılmasını öngören tasarı TBMM Milli Savunma Komisyonunda  kabul edildi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Giresun’da parti il  binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, partilerinin şu anda seçime girmeye  hazır olduğunu ve seçim kampanyasını herkesten önce başlattıklarını söyledi.  Kurtulmuş, “HAS Parti ‘bizden olanlar ve karşıdakiler’ diye bu milleti ikiye  bölmeden siyaset yapacaktır. Bu ülkedeki bütün yurttaşlarımızı birbirimizin  kardeşi, birbirimizi eşit kabul eden bir partidir.” dedi.

8- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, bazı internet sitelerinde yer  alan “Zeybek, DP’yi AKP’ye bağlayacak” şeklindeki haberlerle ilgili olarak  Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, haberlerin asılsız olduğunu  belirterek, “Biz AK Parti ile koalisyon yaparsak AK Partiyi bu merkeze çekeriz,  cumhuriyet değerlerine çekeriz. Gelmezse koalisyon kurmayız. CHP ile de  kurabiliriz, onu da demokratik değerlere, zihniyete çekeriz, gelmezse onunla  da kurmayız.” şeklinde konuştu.

9- 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları, Erzurum Cemal Gürsel  Stadı’nda yapılan gösterilerle gerçekleştirildi. 56 ülkeden toplam 1875  sporcunun katıldığı oyunların açılış törenine; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet  Bakanı Faruk Nafiz Özak da katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Anadolu’nun  en yüksek tepelerinden biri, doğunun kapısı Erzurum’da bu organizasyonun  gerçekleşmesi Türkiye için olağanüstü büyük bir başarıdır. Bu organizasyonda  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Öte yandan, Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları’nda A grubu buz  hokeyi erkekler maçında Türkiye, Çek Cumhuriyeti’ne 16-0 yenildi. Bayanlar  ise İngiltere’ye 10-0 mağlup oldu.

10- Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, THYAvrupa Ligi 2. tur (H) Grubu

2. hafta maçında İspanya’nın Power Electronics Valencia takımını 75-73 yendi.  11- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, partisi  DSP’den istifa etti.

12-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya  Ekonomik Forumu’na katılmak için gittiği İsviçre’nin Davos kasabasında  CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Davos’ta adının  ‘olumlu örnekler’ arasında geçtiğini söyledi. Dünyada gerçekten çok büyük  riskler olduğunu, sadece büyüme rakamlarına bakıp aldanmamak gerektiğini  vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan, bunun olağanüstü parasal  genişleme, olağanüstü bütçe açıklarıyla sağlanmış çok suni büyüme oranları  olduğunu, gelişmiş ülkeler için bunu söylediğini dile getirdi. Sorunların  geçmediğini, krizin yeni bir safhasına girildiğini belirten Başbakan Yardımcısı  Babacan, Yunanistan krizi ile beraber artık bankaların, finans kuruluşlarının  değil devletlerin kredibilitelerinin sorgulandığı yeni bir ortama girildiğini  söyledi.

13- Davos Zirvesine katılan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Tunus,  Mısır ve bazı Arap ülkelerindeki olayların, Arap dünyasındaki huzursuzluğun  bir yansıması olduğunu söyledi. Amr Musa, Arap dünyasında bir süredir var  olan ancak son zamanlarda ifadelendirilen olayların çözümünde reformun çok  önemli olduğunu vurguladı. Bölgedeki sorunların çözümünde Türkiye’nin  önemli bir rolü olduğunu da ifade eden Musa, Türkiye’nin, bölgeyi ve sorunları  çok uzun süreden bu yana iyi tanıdığını ve bölgedeki barış sürecinde de olumlu  katkılarda bulunduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy de Dünya Ekonomik Forumu’nda  yaptığı konuşmada, “Gazetelerde euronun dağılacağına ilişkin başlıklar geçip  gitti, euro kaldı. Eurodan vazgeçeceğimizi sanmak, on yıllardır birbiriyle  savaşan Avrupa ülkelerinin psikolojisini anlamamak demektir. Euro, Avrupa’dır.  60 yıldır kıtamızda barış içinde yaşıyoruz. Bu yüzden euronun yok olmasına  asla izin vermeyiz.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de yaptığı konuşmada, Rusya’da  yabancı yatırım için elverişli ortam oluşturmaya çalıştıklarını belirterek,  “Yatırım ikliminin gelişmesi için gerçekçi bir çaba ortaya koyuyoruz. Yabancı  yatırımcılar için özel bir fon oluşturacağız. Ayrıca 2011’den itibaren yabancı  şirketler de ruble olarak kredi kullanabilecek.” dedi.

14- Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da temaslarda bulunan Devlet  Bakanı Selma Aliye Kavaf, TİKA Saraybosna Ofisini ziyaret etti. Bakan  Kavaf, burada TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Şahin’den TİKA’nın  Bosna Hersek’teki faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı. Osmanlının Balkanlarda çok  önemli eserler bıraktığını belirten Bakan Kavaf, bu eserlerin şu anda yeniden  TİKA tarafından ayağa kaldırılmasından büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.  Bakan Kavaf, daha sonra Doğu Doboy’daki Uluslararası Dayanışma Forumu  (Emmaus) Barınma Merkezi ve Rehabilitasyon Merkezi ile Kadın Barınma  Evi’ni ziyaret etti.

15- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Belçika’nın başkenti  Brüksel’de TUSKON ile Avrupa Siyaset Merkezi’nin (EPC) ortaklaşa  düzenlediği toplantıda “Yasa dışı göç konusunda Türkiye, üzerine düşenleri ne  kadar yapıyor?” sorusu üzerine, “Kaçak göçü engellememiz için daha fazla  para ayırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımız , ‘Avrupalıların sorunlarını çözmek  için benim paramı kullanacaksınız ve aynı zamanda Avrupalıların bana hakaret  etmesine de müsaade edeceksin’ diye soracaklar.” dedi. Türkiye’nin bir emirlik  olmadığını, kamuoyunun dikkate alınması gereken bir ülke olduğuna işaret  eden Bakan Bağış, vize, müzakereler, terörle mücadele, Kıbrıs gibi konularda  AB’nin hiç de iyi niyetli davranmadığını vurguladı.

16- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Almanya Cumhurbaşkanı Christian  Wulff un özel davetlisi olarak Berlin’e gitti. Bakan Çağlayan burada yaptığı  açıklamada, iki ülke asındaki ekonomik ve ticarî iş birliğinin ele alınacağını  belirterek, “Almanya bizim en önemli ticaret partnerimiz.” dedi. Bu ülkeye  yönelik yaptıkları çalışmaları da anlatan Bakan Çağlayan, “Almanya’da 16  eyalet var. ABD, Kanada ve Çin’e yaptığımız gibi bu ülkeyi eyalet bazında  inceliyoruz. Her eyaletle ne kadar ticari ilişkimiz var onu ortaya çıkaracağız.”  dedi.

17- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, bir cenaze töreni sırasında bombalı araçla  düzenlenen saldırıda 46 kişinin öldüğü, 99 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e karşı salı günü başlayan  gösteriler devam ediyor. Ülkenin doğusundaki İsmailiye ve Süveyş kentlerinde  yüzlerce kişi Mübarek karşıtı gösteri yaparken polis göstericilere plastik mermi  ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

 28 OCAK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi  Francis Joseph Ricciardone ve büyükelçilik mensuplarını Çankaya Köşkünde  kabul etti. Ricciardone, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ABD Başkanı Barak  Obama’nın güven mektubunu sundu.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak için  gittiği Ağrı’da toplu açılış töreninde bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan,  “Kardeşlik, birlik, beraberlik” dedikçe birilerinin nifak tohumları ekme gayreti  içinde olduklarını belirterek, “Benim Ağrı’daki vatandaşım tıpkı İstanbul’daki,  Ankara’daki, İzmir’deki diğer 80 vilayetteki vatandaşım gibi her şeyi görüyor,  çok iyi değerlendiriyor.” dedi.

3- Danıştayın, TBMM’ye sunulan Yargıtay ve Danıştaya yeni daireler  kurulmasına ilişkin yasa tasarısıyla ilgili görüşleri Mustafa Birden’in imzasıyla  yayımlandı. Tasarının sorunları temelden çözmediği gibi yenilerine neden  olacağını belirten Birden, yaşanacak içtihat aykırılıklarının kamu hizmetinin  yürütümünde olması gereken idari istikrarın bozulmasına yol açacağı gibi  yargıya güveni de sarsacağını vurguladı.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu toplantısı  sonrası yaptığı açıklamada, Yargıtay ve Danıştayın görüşümüz alınmadı  eleştirilerine yönelik olarak, “Yargıtay ve Danıştay Anayasa değişiklikleri  öncesinde görüşlerini açıklamışlardı. Biz de o görüşler çerçevesinde pozisyon  aldık.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Antolia Gösteri ve Kongre  Merkezinde düzenlenen katılım töreninde partisinin seçim beyannamesini  açıkladı. Bahçeli, “MHP, Cumhuriyet’in temel nitelikleri, Türk milli kimliği,  demokratik rejim ve temel insan hakları gibi değerleri vazgeçilmez olarak  kabul eden ve bunların uzlaşma arayışı adı altında tartışılmasını reddeden bir  anlayışa sahiptir.” dedi. Törende MHP’ye katılan bağımsız Milletvekilleri  Murat Başesgioğlu ve Yusuf Ziya İbreç’e parti rozetleri takıldı. MHP’nin  Meclisteki sandalye sayısı 72’ye yükseldi.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Alman Cumhurbaşkanı Christian  Wulff’la Berlin’de bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan  Erdoğan’ın mesajlarını ileten Bakan Çağlayan, Almanya Başbakanı Angela  Merkel’in Kıbrıs konusundaki görüşlerinin Türk halkını derinden üzdüğünü  ve tümüyle reddettiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Wulff ’in hiçbir yorum  yapmadığını söyledi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Ekonomik Forumuna katılmak  üzere gittiği Davos’ta CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, faizleri ilk  defa Cumhuriyet tarihinde tek hanelere düşürdüklerini anımsatarak, bu kazanımı  kalıcı kılmak için gerekeni yapacaklarını vurguladı. Bakan Şimşek, “Maliye  politikasında zaten 2011 bütçesini gördünüz, 2010 bütçesinin performansını  gördünüz. Bir yandan ülkenin 4 bir yanında ihtiyaç duyulan yatırımları  yapıyoruz. Öte yandan da bütçe açığını güçlü bir şekilde aşağı çekiyoruz ve bu  süreç devam edecek. Enflasyonla ilgili mücadelede en ufak bir tereddüt yok.  Dikkat edin biz faizleri aşağı çekiyoruz ama bu enflasyon anlamında bir sorun  teşkil etmesin diye kredi koşullarını sıkılaştırıyoruz.” dedi.

8- Mısır’da ülke çapında binlerce gösterici rejim aleyhinde gösteri  düzenledi. Başkent Kahire’de göstericiler, Hüsnü Mübarek’in partisi “Ulusal  Demokrasi Partisi”nin merkez binasını ateşe verdi. Kahire, İskenderiye ve  Süveyş’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ordu birlikleri ve göstericiler  arasında çıkan çatışmada 18 kişi hayatını kaybetti.

9- Ürdün’ün başkenti Amman’da toplanan 3 bin 500 kadar gösterici  enflasyon, hayat pahalılığı ve işsizliği protesto etmek amacıyla hükümet karşıtı  eylem düzenledi.

10- Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir süpermarkete düzenlenen intihar  saldırısında 9 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Saldırıyı kınayan  Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, bu saldırının aslında İslam’ı hedef  aldığını belirtti.

 29 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir dizi açılış için gittiği Burdur’da  halka hitaben yaptığı konuşmada, bazı CHP’li milletvekillerinin bir araya  gelerek “Halkı, sokak sokak, mahalle mahalle direnmeye çağırdıkları” bir  bildiri yayımladığını belirterek, “Böyle bir sorumsuzluk olur mu? Böyle  bir düşüncesizlik olur mu? Böyle bir siyasi parti, bir milletvekili bu kadar  sağduyudan uzak olabilir mi? Partisine sahip çıkamayan, partisinde disiplini,  üslup birliğini sağlayamayan bir genel başkan Türkiye’ye ne verebilir? Sokak  sokak, mahalle mahalle direnmek ne demek? Ne zamandan beri anarşi CHP’nin  politikası haline geldi?” dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Davos’ta “Ortak  Normlar Oluşturma” konulu oturumda yaptığı konuşmada, uluslararası  kuruluşların temsil gücünün daha demokratik olması gerektiğini belirterek,  böylece ortak normların daha etkin uygulanabileceğini ifade etti. Türkiye’nin,  uluslararası ortak normlar açısından, İspanya ile birlikte Medeniyetler İttifakı  inisiyatifini kurduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, bu inisiyatife,  100’den fazla ülkenin katıldığını kaydetti. Uluslararası hukuk kuralları ve  demokrasiyi desteklediklerini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, bazı  gelişmiş ülkelerin, ülkelerinde demokrasiyi desteklemelerine rağmen, maalesef  diğer ülkelerde farklı politikalar uyguladıklarını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, çeşitli temaslarda  bulunmakta üzere gittiği Brüksel’de, Türkiye’ye hareketinden önce bir  değerlendirme yaptı. Bakan Bağış. “Türkiye’nin şu anda en önemli avantaj  ve kozlarından biri olan ekonomik gücünü zayıflatmaya yönelik hiçbir adımı  kabul etmeyeceğimizi çok iyi anladılar.” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Davos Zirvesi’ne paralel olarak  düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaret Bakanları Toplantısı’na  katıldı. Toplantıda Türkiye’nin 730 milyar dolar tutarındaki gayri safi yurt  içi hasılasıyla dünyanın 16. ekonomisi olduğunu hatırlatan Bakan Çağlayan,  2023’te Türkiye’nin 500 milyar dolar tutarında ihracat hedeflediğini  katılımcılara aktardı.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere  gittiği Bosna’da bir demeç verdi. Davutoğlu, “Bosna-Hersek’teki hükümetin

kurulması için AB ülkeleri, AB, Avrupa Konseyi, komşu ülkeler ve uluslararası  işbirliğine ihtiyaç var.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Antalya’nın Manavgat  ilçesinde düzenlediği Akademisyenler Çalıştayı’nın açılışında bir konuşma  yaptı. Milletvekili adaylarının belirlenmesinde ön seçim yapmayacaklarını  belirten Bahçeli, “Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın önümüzdeki seçimlerde  milletvekili adayı yapacak mısınız?” sorusuna ise “Gündemimizde böyle bir  şey yok.” dedi.

7- DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İstanbul’da Mecidiyeköy Kültür  Merkezinde Temsilciler Kuruluna hitap etti. Çelebi, torba yasa tasarısıyla  ilgili olarak, “Yasa Meclisten geçerse esnek çalışmanın en kötü koşulları  dayatılacak. Stajyer uygulamanın yaygınlaştırılması aslında çocuk işçiliğin  yaygınlaştırılması anlamına geliyor.” dedi.

8- Avrupa Birliği Karma Parlamento Eşbaşkanı Helene Flautre, Türkiye  gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan Almanya  Başbakanı Angela Merkel ve Nicolas Sarkozy’ye tepki olarak. “Her krizde  devreye giren Türkiye, AB için büyük bir şans. Ancak çatlak sesler senaryo  peşinden koşuyor. İç siyaset için Türkiye engelleniyor.” dedi.

9- Mısır’ın başkenti Kahire’de protesto gösterileri ve ülke genelinde  meydana gelen olaylarda ölü sayısının 100’ü, yaralı sayısının 2 bini bulduğu  bildirildi.

 30 OCAK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de toplu açılış ve TOKİ  anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, kentin Büyükşehir statüsüne  alınacağını, tüm şehrin sınırlarını kapsayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan,  CHP Genel Başkan yardımcılarının, milletvekillerinin, yargı reformuna karşı  vatandaşı sokak sokak direnmeye çağırdığını belirterek, CHP’nin Menderes’in  başbakanlığı döneminde de aynı tavrı takındığını, milletin teveccühüne mahzar  olamadıkları için her türlü sokak eylemleriyle darbeye zemin hazırladıklarını,  darbecileri alkışladıklarını, ancak milletin buna prim vermediğini söyledi.

Öte yandan Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan  Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesi yaptığı, iki  liderin, bölge halklarının meşru ve doğal demokratik haklarının karşılanması  gerektiği hususunda görüş birliğine vardığı ifade edildi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun’un Güce ilçesinde  vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  partisine yönelik sözleriyle ilgili, “Çıkmış bize ‘eşkıya’ demiş. Allah aşkına  bizim eşkıyalıkla ne alakamız var? Elimizde silah, ağzımızda kem söz mü  var? Eşkıyalık bu değildir. Eşkıyalık vatandaşa konuşma hakkı vermemektir.  Eşkıyalık Meclis’teki milletvekiline konuşma hakkı vermemektir.” dedi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kanal 24 televizyonunda katıldığı  bir programda, otomotiv sektörüne ilişkin soruları cevapladı. Bakan Ergün,  Türkiye’nin yerli otomobil üretme kapasitesinin olup olmadığına ilişkin bir soru  üzerine, Türkiye’de bazı otomobillerin yüzde 80’e varan yerlilik oranlarıyla  üretildiğini, bunun yüzde 100 de olabileceğini söyledi. Türk markası yerli  otomobil üretimini gerçekleştirecek girişimciye karşı toplumda büyük bir sevgi  ve sempati oluşacağını belirten Bakan Ergün, ‘‘Bu tasarımı yapanın eminim  toplum heykelini diker.’’ dedi.

4- Yargıtay ve Danıştaya yeni daireler getiren tasarı, TBMM Adalet  Komisyonunda kabul edildi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’nın Kepez ilçesinde MHP  İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Teşkilat binasında partililerce karşılanan Bahçeli,  daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bahçeli bir soru  üzerine, TBMM’de iki siyasi partili yapı isteyen Başbakan Erdoğan’ın 12 Eylül  askeri darbesini yapan zihniyetle özdeşleştiğini söyledi. 12 Eylül rejiminde  yanlış hesap sonucu Anavatan partisinin iktidara geldiğini belirten Bahçeli,  “Tarih tekerrür edecekse bir tarafta AKP, bir tarafta CHP. Yanlış hesap sonucu  MHP’nin iktidarı olacaktır. “ .” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Diyarbakır’da partisince düzenlenen  toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın ideolojik ve bölücü  siyasetin kalesinin olmadığını göstermek gerektiğini söyledi. BBP eski Genel  Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili Devlet Denetleme Kurulunun  hazırlamış olduğu rapora değinen Topçu, “Ey Başbakan sorumlular hakkında  adli ve idari soruşturmayı neden başlatmıyorsun? Siz neyin peşindesiniz  sabrımızı mı deniyorsunuz? Hukukumuzu sokakta mı arayalım? Bir buçuk ay  evvel size yaptığım teklifi yineliyorum. Devlet Denetleme Kurulunun ortaya  koyduğu rapora göre, Yazıcıoğlu’nun hayatına kastedilmiş. Diyarbakır’dan bir  kere daha söylüyorum: Yetkili savcıları görevlendirin ve millet vicdanındaki bu  şüpheli meseleyi çözün.’’ dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek’i ziyareti kapsamında  Banya Luka kentinde “Republika Srpska” (RS) Başkanı Milorad Dodik’le  bir görüşme yaptı. Bakan Davutoğlu ve Dodik görüşmeden sonra ortak basın  toplantısı düzenlediler.  Öte yandan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği, Bakan Davutoğlu’nun  dün Banya Luka ziyareti kapsamında Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı  Konseyi Başkanı Neboyşa Radmanoviç’le programda olan, ancak  gerçekleşmeyen görüşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, Bakan Davutoğlu’nun  Dodik’le bir görüşme yaptığını, görüşmenin kapsamlı ve içerikli bir çerçevede  gerçekleştirildiğini ve öngörülen süreden uzun sürdüğünü belirterek Sayın  Bakanımız arzu ettiği halde, planlanan saatte Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı  Konseyi Başkanı Sayın Radmanoviç’le bir araya gelememekten dolayı üzüntü  duymuştur. Keyfiyet Sayın Dodik tarafından da bilinmektedir. Nitekim Sayın  Dodik durumu Sayın Radmanovic’e izah edeceğini belirtmiştir.” denildi.

Bakan Davutoğlu ayrıca, Bosna-Hersek’in Mostar kentinde milliyetçi  Hırvat parti liderleri HDZ-BiH Başkanı Dragan Çoviç ve HDZ-1990 Başkanı  Bojo Ljubiç’le bir araya geldiği yemeğin ardından Mostar Başkonsolosluğuna  gitti. Mostar Müftüsü Seyid Smaykiç’le görüşen Bakan Davutoğlu, daha sonra  beraberindeki heyetle tarihi Mostar Köprüsü’nü ve kentin Osmanlı dönemi  evlerin ve camilerin bulunduğu bölgelerini gezdi.

8- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme  Fuarının açılışı için bulunduğu Almanya’nın Köln kentinde AA muhabirine  açıklamalar yaptı. Bakan Çağlayan, AB üyeliği konusunda Almanya ve  Fransa’nın Türkiye’ye karşı ciddi bir direnci olduğunu belirterek, Güney  Kıbrıs Rum Yönetimi’ni AB’ye alarak Türkiye’nin önünün kesilmesine neden  olduklarını söyledi.

9- “Yeni Gerçek İçin Paylaşılan Normlar’’ ana temasıyla 26 Ocak 2011  tarihinde başlayan Davos Zirvesi olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumunun

41. yıllık toplantısı sona erdi.  100’ün üzerinde ülkeden yaklaşık 2 bin 500 katılımcının, uluslararası iş  dünyasından 1400’ü aşkın iş adamının yer aldığı toplantılara, Türkiye’den  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer  Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş  Yılmaz da katıldı.

10- Mısır’da 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimine karşı geniş çaplı  gösteriler devam ediyor. Gösterilerin başladığı salı gününden bu yana ölenlerin  sayısının 100’ü aştığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, CBS televizyonuna yaptığı  açıklamada, “iyi yönde bir geçiş” istediklerini belirterek, “Halen iktidarda olan  Mübarek rejiminden geçişin kolaylaşması için gerekeni yapmasını istiyoruz.”  dedi.

Öte yandan Mısır’daki en büyük muhalefet örgütü Müslüman Kardeşler ve  diğer muhalif hareketler, muhalif lider Muhammed El Baradey’in müzakereci  olarak tanınmasına karar verdi.

11- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık olağan kabine  toplantısının başında yaptığı açıklamada, İsrail’in Mısır’daki olayları yakından  takip ettiğini belirterek, bu konuda ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri  Bakanı Hillary Clinton ile konuştuğunu, Savunma Bakanı Ehud Barak ve  Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile de konuyla ilgili değerlendirmeler  yaptıklarını belirterek, Mısır’la olan barışın devam edeceği umudunda  olduklarını söyledi.

12-Tunus’ta halk ayaklanmasıyla devrilen Zeynelabidin Bin Ali  yönetiminin önde gelen muhaliflerinden Raşid Gannuşi, 22 yıl sonra ülkesine  döndü.

 31 OCAK 2011

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında  toplandı. Hükümet sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek,  toplantının ardından yaptığı açıklamada, başta Tunus ve Mısır’da meydana  gelen gelişmeler olmak üzere dış politika konuları ile ilgili değerlendirmelerin  yapıldığı bir Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirdiklerini, ayrıca gelecek  günlerdeki Meclis çalışmalarının, çıkarılması gereken öncelikli yasaların  görüşüldüğünü söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başbakan  Yardımcısı Çiçek, CHP’li üyelerin Anayasa Komisyonu’ndan istifa etmesiyle  ilgili, “Eğer toplu istifa yoluyla yasaların görüşülmesi engellenecekse o zaman  bu parlamento hayatta çalışamaz.” dedi.

2-Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, tekstil ve konfeksiyon sektörü  temsilcileriyle Dış Ticaret Müsteşarlığında bir araya geldi. Toplantının başında  gazetecilere yaptığı açıklamada, tekstil ve konfeksiyon sektörünün Türkiye için  önemli olduğunu söyledi. Sektörün ihracatının 2009 yılında 19,3 milyar dolar,  2010 yılında ise 21,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Bakan  Çağlayan, 2009 yılında 8,4 milyar dolar olan ithalatın ise 2010 yılında 11,9  milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’la  birlikte Polis Meslek Yüksekokulları ile İl Emniyet Müdürlüklerinde akıllı  sınıfların kurulmasına ilişkin protokolü imzaladı. İki bakan imza töreninin  ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım, Devlet Denetleme  Kurulu (DDK) tarafından, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve  beraberindekilerin hayatlarını kaybetmesine yol açan helikopter kazasına ilişkin  hazırladığı raporun kendilerine ulaşmadığını belirterek, “DDK’nın yargıda  olan ve ayrıca defalarca konu hakkında uzmanlıkları tartışma götürmeyen kişi  ve kurumlarca yapılmış çalışmanın üzerine hangi uzmanlık marifetiyle böyle  bir sonuca ulaştığını herhalde önümüzdeki günlerde kamuoyuyla daha açık ve  detaylı olarak paylaşacaklardır.” dedi.

4- Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Kızılcahamam ilçesinde, ilçe yöneticileri,  Belediye meclis üyeleri, muhtarlar, mesleki oda başkanları, sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede, Kızılcahamam’da  termal ve sağlık turizmi ile kongre turizminin geliştirilmesi konusu ele alındı.

5- Erzurum’da yapılan 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunlarında,  bayanlar kayaklı koşu aralıksız takip kategorisinde Slovakya’dan Alena  Prochazkova altın madalyanın sahibi oldu. Rusya’dan Alia Iksanova, gümüş,  Ukrayna’dan Kateryna Grygorenko bronz madalyanın sahibi oldu. Erkekler  kayaklı koşu aralıksız takip kategorisinde ise Rusya’dan Vladislav Skobelev  altın, Rusya’dan Ilshat Nigmatullin gümüş, Kazakistan’dan Alexandr Ossipov  ise bronz madalyanın sahibi oldu.

6- Beyaz Perde Aktörleri Derneği Ödülleri ABD’nin Los Angeles kentinde  düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Amerikalı film yıldızı Natalie Portman,  “Black Swan” (Siyah Kuğu) adlı filmde canlandırdığı rolüyle “En İyi Kadın  Oyuncu”, İngiliz oyuncu Colin Firth ise “King’s Speech” filmindeki rolüyle  “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

7- İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Hürriyet gazetesinin Orta  Doğu’daki olaylara ilişkin sorularını cevapladı. İhsanoğlu, “Yaşanan gelişmeler  artık Orta Doğu’da köklü bir değişim zamanı geldiğinin altını çiziyor. Artık  hiçbir Orta Doğu ülkesi bir önceki durumu devam ettirme lüksüne sahip  değil. 2005 yılında Mekke’de düzenlenen İKÖ zirvesinde bütün üye ülkeler  oybirliğiyle 10 yıllık aksiyon planını kabul etmişti. Orada demokratikleşme  ve iyi yönetişim için insan haklarına saygılı, kadın haklarına saygılı bir düzen  vurgusu vardı. O hedefe ulaşmanın önünde ne kadar direnirseniz o kadar çok  kayıp oluyor. O kadar kan dökülüyor.” dedi.

8- Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev Zaman gazetesine verdiği  mülakatta, Başbakan Erdoğan’ın Kırgızistan’a ziyaretinin yeni kurulan  hükümete destek adına çok büyük anlam taşıdığını söyledi.

9- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah  Salem El-Badri, Dow Jones Newswires’a yaptığı açıklamada, Mısır’daki  krizin artması halinde petrol piyasasında kıtlık riski oluşabileceğini, OPEC’in,  gerekmesi halinde üretimini artırarak duruma müdahale edeceğini bildirdi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Wall Street Journal gazetesine  verdiği demeçte, Tunus, Cezayir, Mısır ve Ürdün’deki olaylarla ilgili görüşlerini  açıkladı. Esad, bu ülkelerdeki protesto gösterilerinin, Orta Doğu’da “yeni  bir çağa öncülük ettiğini” ve Arap yöneticilerin halkın siyasi ve ekonomik  isteklerini yerinde getirmek için daha fazlasını yapması gerekeceğini belirtti.

11- Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, devlet televizyonunda  yayınlanan açıklamasında, yeni başbakan Ahmet Şefik’i “muhalefetle diyalog  kurarak demokrasiyi uygulamak ve ekonomide güveni yeniden sağlamakla”  görevlendirdiğini bildirdi.

Öte yandan hükümet karşıtı göstericiler, “milyonların protestosu” eylemi  için çağrı yaptılar.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibss, düzenlediği basın toplantısında,  Mısır’da muhalifler dâhil olmak üzere çeşitli kesimler arasında anlamlı  müzakereler yapılması çağrısında bulundu ve ABD’nin sokaktaki Mısırlılarla  Mısırlı hükümet yetkilileri arasında bir seçim yapmadığını, taraf tutmadığını  bildirdi.