09.5.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

 
01 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Show TV’de yayınlanan “Siyaset Meydanı” programına katılarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. 1 Mayıs ile ilgili soru üzerine Başbakan Erdoğan, “Ben bu yıl memnunum. Sendikalarımız bu defa güvenlik güçleri ile çok iyi diyalog içinde oldu.” dedi. Suriye’deki olaylara da değinen Başbakan Erdoğan, Şam’a son ziyaretinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a olağanüstü hali kaldırması ve Baas yönetimini aşması gerektiğini aktardığını vurguladı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, İzmir’in EXPO 2020 başvurusunu Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales’e resmi bir yazı ile iletti. Başbakan Erdoğan, BIE Genel Sekreteri’ne hitaben yaptığı başvuruda, serginin temasının “Daha iyi bir dünya için yeni yollar, herkes için sağlık” olacağını belirtti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde partililere seslenerek, “İnşallah 13 Haziran’dan itibaren Türkiye’ye özgürlükler gelecek. Özgürce telefonlarımızla konuşacağız, özgürce yazacağız.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanaltürk televizyonunda katıldığı programda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen “İstanbul Finans Merkezi Konferansı”nda yaptığı konuşmada, “Büyüyen ekonomide vergi gelirimiz de artıyor. Bırakın vergi arttırmayı, tam tersine biz seçici olarak toplam vergi tahsilatını aksatmayacak şekilde nerelerde indirim yapabiliriz bunun arayışındayız.” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi, basılmış eserler yoluyla işlenen suçlarda ceza davalarının günlük süreli yayınlar yönünden iki ay içinde açılmasını zorunlu kılan “Basın Kanunu” hükmünü iptal etti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan “Başkent Kulisi” programına katılarak soruları cevapladı. Bakan Davutoğlu, Suriye’ye uluslararası müdahale olmaması için çalışılması gerektiğini, böyle bir müdahalenin istenilmeyen sonuçlar doğurabileceğini belirterek, “Suriye, komşumuz ve egemen bir ülke. Biz böyle bir şeyin Suriye içinde çözülmesine büyük önem veriyoruz. Hâlâ bunun için şans vardır, ama bu şansın zorlanmaması ve kaçırılmaması lazım.” dedi.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Yeralan köyünde düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katıldı. Bakan Demir burada yaptığı konuşmada, seçimden sonra yasayı çıkarıp 2B alanlarının vatandaşlara devrini gerçekleştireceklerini söyledi.

7- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, 1 Mayıs dolayısı ile yayımladığı kutlama mesajında, Türkiye’de işçilerin kıdem tazminatı, asgari ücretin düşük olması gibi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu kaydederek, “Ülkemizde işsizliğin fazla olmasıyla tam emek sömürü düzeni kurulmuştur.” dedi.

8- 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu, Time Type 1 takımından Rus Alexander Efimkin kazandı.

9- Bosna-Hersek’in Banya Luka kentinde başlayan, “Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası”nda, Hazal Sarıkaya 2 altın, Nihan Çakıcı gümüş, Gülşah Sude Özgen ise bronz madalya kazandı.

10- Arjantinli yazar ve insan hakları savunucusu Ernesto Sabato, Buenos Aires’te hayatını kaybetti.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya’nın Heidelberg kentinde Türk vatandaşlara hitap etti. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Artık bundan sonra hiç kimse darbecilik, cuntacılık oyunları oynamasın bize. Türkiye’de seçilmiş hükümetler var, sandıkla gelecek sandıkla gidecek. Egemenlik milletindir, millet iradesinin üstünde hiçbir gücü kabul etmiyoruz, müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

12- Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Avusturya ziyareti öncesinde Zaman gazetesine verdiği demeçte yabancı düşmanlığını şiddetle reddettiğini belirterek, din özgürlüğünün Hıristiyanlık için olduğu kadar İslam için de geçerli olduğunu vurguladı. Fischer ayrıca, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakerelerin açık şekilde ilerlemesi gerektiğini de kaydetti.

13- Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin konutu, NATO’ya ateşkes çağrısı yaptıktan bir gün sonra bombalandı. NATO yaptığı açıklamada, yapılan hava saldırılarında hedefin askeri noktalar olduğunu, kişilerin hedef alınmadığını bildirdi.

02 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümete, bazı konularda kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren kanunu onayladı.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 23. Yasama Dönemi’nin sona ermesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, yasama dönemini değerlendirdi. Başkan Şahin, bu dönemin en çok dikkat çeken yasama çalışmasının anayasa değişikliği olduğunu, uyum yasalarının da büyük ölçüde çıkarıldığını belirterek, “Belki de en önemlisi bunun başarılmış olması, geniş çaplı bir anayasa değişikliği ihtiyacını, hem siyasi partilerimizin hem de toplumun gündemine güçlü bir şekilde taşımış olmasıdır.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları için gittiği İstanbul Sultangazi’de halka hitaben yaptığı konuşmada, CHP’nin elinde proje olmadığını belirterek, “AK Parti ne verirse biz onun 5 katını veririz” anlayışı içinde olduklarını söyledi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Adıyaman’da düzenlenen açıkhava toplantısında yaptığı konuşmada, “Size sözüm var, inançları ve etnik kimliği siyasete malzeme etmeyeceğim. Herkesin inancına, herkesin etnik kimliğine saygı duyacağım. Herkesin inancı, etnik kimliği benim başımın üstünde. Size sözüm var, demokrasiyi getireceğim, özgürlüğü getireceğim. Herkes özgürce bizi eleştirebilecek.’’ dedi.

5- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanlığınca Bursa’da düzenlenen ‘’Balkan Ülkeleri Medya Forumu’’ başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, forum çerçevesinde düzenlenen ülke tanıtım şenliği ve fotoğraf sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, iki gün sürecek olan toplantının başlangıcında bulunduklarını belirterek, “Toplantımızın başında gösterdiğiniz ilgiye, heyecana, coşkuya çok teşekkür ediyorum. 11 ülkeden çok değerli medya mensuplarımız var. Radyo-televizyon yayıncıları var. Türkiye’den katılan, her birini çok yakinen tanıdığınız değerli medya mensuplarıyla ortak toplantılar yapacağız.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nden çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde Libya’da güvenlik şartlarının değişmesi nedeniyle dün gece önemli bir karar aldıklarını ve Trablus’daki Türk Büyükelçiliğinin geçici bir süre tahliye edilmesine karar verdiklerini bildirdi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon kanalında katıldığı programda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında şimdiye kadar 22,7 milyar lira vergi, 18,9 milyar lira da Sosyal Güvenlik Kurumu alacağının tahsiline imkan sağlandığını bildirdi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında vatandaşlarla sohbet etti ve partililerle bir araya geldi. Bakan Yıldız, partisinin ilçe başkanlığında yaptığı açıklamada, muhalefet partilerinin AK Partinin yaptığı işleri göremediğini belirterek, ‘’Onlar on yıl geriden geliyor, biz Türkiye’nin yüz yıllık projelerini hazırlıyoruz.’’ dedi.

9- Avusturya ziyaretine başlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Heinz Fisher ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gül, ‘’AB, Rusya ve Ukrayna’yla bile vize görüşmelerine başlıyor, Türkiye ile başlamıyor. Bu Türkiye’nin değil AB’nin güvenilirliğini sarsan bir durum.’’ dedi.

10- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Pakistan’ın geçen yılın temmuz ve ağustos aylarında sel felaketinin yaşandığı Pencap ve Sind eyaletlerinde yaptırılan ‘’Mehmet Akif Ersoy’’ ve ‘’Aliya İzzetbegoviç’’ köylerinin açılışı için Pakistan’ın Muzaffergah bölgesinde düzenlenen anahtar teslim törenine katıldı. Burada konuşan Topçu, Türkiye’nin devleti ve milletiyle, bir süre önce ciddi bir doğal felaket yaşayan Pakistan halkının yanında olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

11- Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Europe 1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin gösterileri şiddet kullanarak bastırmakta ısrarcı olması durumunda “düşeceğini” söyledi.

12- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü belirterek, operasyonda hiçbir Amerikalının hayatını yitirmediğini ve sivil kayıpların meydana gelmemesine de dikkat edildiğini söyledi.

3 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP’nin Ergenekon sanıklarını milletvekili adayı göstermesini eleştirerek, “CHP Genel Merkezi ile Silivri arasında adeta bir tünel kazıldı. Bunların mahareti bu. Biz Kanal İstanbul’u hazırlıyoruz, onlar bir tür tünel kazıyorlar. Aradaki farkımız bu.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, TUSKON Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Libya’daki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, “Libya tarihinde yeni bir dönem başlamıştır. Libya meselesinde artık söz tükenmiştir. Bu noktada yapılması gereken, Libya’da Trablus’ta yönetimi elinde tutan Muammer Kaddafi’nin derhal iktidarı bırakması, üzerindeki tarihi sorumluluğu insani ve vicdani sorumluluğu derhal yerine getirmesidir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’nın İmamoğlu ilçesinde halka seslendi. Kılıçdaroğlu, halkıyla daha fazla kucaklaşan, halkının sorunlarına kilitlenen, halkı ile içli dışlı olan, onun derdi çözülmeden kendi rahat etmeyen, kul hakkı yiyenlerden hesap soran bir CHP’nin adına “yeni CHP” dediklerini söyledi. Daha sonra Kozan ilçesinde konuşan Kılıçdaroğlu, “Benim siyaset anlayışımda yandaş yok, vatandaş var.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Toptancı Hali’ni ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Biz seçimleri önemsiyoruz ama seçimin sonuçlarının herkes tarafından da kabullenilmesini, içine sindirilmesini ve seçim sonuçlarına göre herkesin kendi politikalarını, kendi tutumlarını yeni baştan gözden geçirmesini arzu ediyoruz. Türkiye 24. defa sandık başına gidecek. Burada bir sıkıntımız olmadı. Ama sandık sonuçlarının kabulü noktasında zaman zaman millet iradesine aykırı, o iradeyi yok farz eden, onun göreve getirdiklerini de başka yol ve yöntemlerle hükümetten edebilmenin, iktidardan edebilmenin geçmişte arayışları olmuştur. İnanıyoruz ki 12 Haziran bu arayışlar için de artık son tarih olsun.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada, 12 Haziran seçimlerinin ardından yapmayı planladıkları anayasa değişikliği için mutlaka referanduma gidileceğini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa değişikliğine ilişkin, “Rektifiye götürmeyecek bir motor var elimizde. Onun için daha yenisini yapmamız lazım. Bu anayasa mümkün olduğu kadar katılımcı ve demokratik yöntemlerle yapılacak ama bırakın 367’yi, 467 ile bile Meclis’te kabul edilse halk oylamasına götüreceğiz.” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Bakan Gönül, “Bedelli askerlikteki son durum nedir?” sorusu üzerine, “Askerlik çağına gelmiş yeterli kişi müracaat etmesi durumunda bedelli askerlik devreye girecektir. Yeterli olup olmadığına Genelkurmay karar veriyor.” dedi. Sözleşmeli er uygulamasını bakanlıkların görüşüne sunduklarını ifade eden Bakan Gönül, “Kısa zamanda yönetmeliği yürürlüğe koyup sözleşmeli erleri almaya başlayacağız. Ondan sonra bedelli askerliği düşünmek daha kolay olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, terörü teşvik gerekçesiyle Roj TV hakkında başlatılan hukuki süreci yakından izlediklerini belirterek, “Son gelişmeler de göstermiştir ki her türlü terör insanlık suçudur.” dedi. Espersen ise bir gazetecinin Danimarka’nın bu konuda yeni bir adım atıp atmayacağını sorması üzerine, “Danimarka’da bu kararları mahkemeler verir. Bu konuda bir müdahale yapmamız mümkün değil. Roj TV mahkemede bekletiliyor, savcılık da kanıtları incelemekte. Sanırım bu yıl ağustos ayında yargıçlar kararlarını vereceklerdir.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜSİAD’ın Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen’in Türkiye ziyareti çerçevesinde düzenlediği “Türkiye- Danimarka: Sürdürülebilir Büyüme için İşbirliği” başlıklı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Akaryakıt ürünleriyle iştigal eden firmaların kâr marjlarının Avrupa’nın üzerinde olduğunu biliyoruz. Türkiye’de yüzde 9, Avrupa’da yüzde 6 civarında. Herkes üzerine düşen fedakârlığı yaparsa iyi olur.” dedi. Bakan Şimşek, çeşitli sektörlerdeki vergi kaçaklarıyla ilgili soru üzerine de, “Kayıt dışı ile mücadele eylem planını yeniledik. Herkes kazandığı ölçüde, vermesi gereken vergiyi ödemeli. Her sektör için gerekeni yapacağız.” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlediği toplantı ile “Makine Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nı kamuoyuna duyurdu. Bu çalışmaların 10 yıl önce yapılmasının mümkün olmadığını belirten Bakan Ergün, siyasi istikrar, güven ortamı ve makro ekonomik dengelerin kurulduğu bir ortama sahip yeni Türkiye’de seçim öncesinde bile uzun vadeli plan yapılabildiğine dikkat çekti. Yerli muadili olduğu halde yabancı makine alınmasının anlaşılmaz olduğunu ifade eden Bakan Ergün, “Kamu alımlarında yerli makinelerin tercih edilmesini sağlayıcı düzenlemeler yapacağız.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara milletvekili aday tanıtım töreninde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın “Önkoşulsuz bir şekilde, bütün toplumsal farklılıkların anayasanın yapım sürecinde kurucu ve değerli olarak görülmesi” yönündeki sözlerini eleştirerek, “Anayasa Mahkemesi Başkanı bu sözlerle neyi ifade etmektedir? Kimlerin kurucu olmasını dilemektedir?” dedi. Bahçeli, Başbakan’ın “yeni dönem ustalık dönemimiz olacak” sözlerini de eleştirerek, “Başbakan’ın ustalık dönemi, Türk milletinin etnik temelde ayrışmasını öngörmektedir. Başbakan, şimdi Türkiye’yi uçurumdan aşağı atmak için destek istemektedir.” dedi.

10- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Malatya’da düzenlediği basın toplantısında, ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Kamalak, “Milletin yönetime el koyması gerekir. Demokrasilerde yönetimler halk iradesiyle gelir, halk iradesiyle gider. Önümüzdeki seçim bu münasebetle çok önemli bir fırsattır.” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı ziyaretinde, yeni yönetimle Hak-İş’in çizgisinin daha güçlenerek süreceğini umduğunu söyledi. Kurtulmuş, Türkiye’nin, emeğin değersiz olduğu bir süreci yaşadığını belirterek, “Bunun ortadan kaldırılması borçtur. Emek hareketinin hak ettiği yere gelmesi için mücadele edeceğiz.” dedi.

12- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,87, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,61 arttığını açıkladı.

13- Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) Dönem Başkanı Ercan İpekçi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen “Gazetecilere Özgürlük Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, 67 gazetecinin cezaevinde olduğunu anımsatarak, TCK ve Terörle Mücadele Yasası’nda basın özgürlüğü aleyhinde yapılan düzenlemelerin acilen değiştirilmesini istedi. İpekçi, yalnızca Bakırköy Adliyesinde 2 bin 500’den fazla basın davası olduğunu, dolayısıyla Adalet Bakanlığının yargılanan gazeteciler ile ilgili verilerinin doğru olmadığını savundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel de yaptığı yazılı açıklamada, 60’tan fazla gazetecinin cezaevinde bulunduğunu anımsatarak, yeni oluşacak Meclis’ten, öncelikle basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ve gazetecilerin özgürlüğünü tehdit eden yasaların yürürlükten kaldırılmasını beklediklerini bildirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç ise Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün, bu yıl Türkiye’de daha çarpıcı anlamlar içerdiğini belirterek, “Türkiye’de ifade özgürlüğünden söz etme olanağı ne yazık ki yok. Türkiye, bir çelişkiler ülkesi olmayı sürdürüyor.” dedi.

14- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Viyana’da Avusturya-Türkiye İş Forumuna katılarak, iş adamlarına hitaben bir konuşma yaptı. Türkiye’nin, birçok Avrupa ülkesinin yakalayamadığı Mastricht kriterlerini yakalayan nadir ülkelerden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin dış borç yükü milli gelirinin yüzde 40’ı. Birçok AB üyesi ülke bu rakamlara ulaşamadı ve onun için büyük ekonomik krizler geçiriyor.” dedi. Enerjinin başlı başına bir sektör olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Avrupa’nın alternatifli güvenli enerji kaynaklarına ulaşabilmesi için Türkiye’den daha iyi bir yol yoktur. Nabucco Projesi, bunlardan biri. Nabucco’ya kaynak çok. ‘Nabucco Projesi gerçekleşir mi, gerçekleşmez mi, yeteri kadar gaz var mı’ tartışmalarının anlamsız olduğuna inanıyorum.” dedi.

15- Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Sky Yunanistan televizyonuna yaptığı açıklamada, Rum yönetimi eski lideri Glafkos Klerides’i AB’ye, Kıbrıs Rum yönetiminin üyeliğine karşılık “Kıbrıs sorununu Annan planı temelinde çözme sözü vermekle” suçladı ve “Üye olabilmek için AB’yi kandırdı.” dedi.

4 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amasya’da halka hitaben yaptığı konuşmada Kastamonu-Çankırı karayolunda AK Parti konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı. Başbakan Erdoğan, “Demokrasi mücadelesine inanmayan bu karanlık zihniyetler, bunlara ne derseniz deyin; bu teröristler, bu ayrımcı güçler, sandıkta meselelerini halledemeyeceklerini anlayanlar bu yolla netice alacaklarını zannediyorlar. Şunu özellikle bilmelerini istiyoruz; biz bu yola merhum Menderes’in ifade ettiği gibi ‘kefenimizi giyerek’ çıktık. Bu vatan topraklarını kimseye böldürtmeyeceğiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Çiftçilik ölünce tarım da esnaf da ölüyor. Kars’ın fabrikaları vardı duruyor mu? Size söz veriyorum halkın iktidarında Doğu ve Güneydoğu’daki hiçbir fabrikayı özelleştirmeyeceğiz. Derdinizi biliyorum. Derdi çözmek benim elimde değil sizin elinizde.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Çankırı’nın Şabanözü ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ülkenin en büyük sorunlarından birinin göç olduğunu belirtti.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kastamonu mitinginin ardından Ankara’ya dönen başbakanlık otobüsüne eskortluk yapan polis aracına, Kastamonu-Çankırı karayolunun 25. kilometresindeki Ilgaz Dağı Soğuksu mevkisinde silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, polis memuru Recep Şahin şehit oldu, bir polis memuru yaralandı.

5- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için gittiği Avusturya’nın Salzburg kentinde Türk basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, “Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’le eskiye dayanan bir hukukumuz var. Türkiye’yi gayet seven açık fikirli biri. En çok konuştuğumuz konular ikili ilişkiler ve AB meseleleri oldu.” dedi.

6- Filistinliler arasındaki uzlaşma anlaşması, El Fetih ile Hamas’ın yanı sıra 11 siyasi grubun katılımıyla Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın da 92 katıldığı imza töreninde konuşan Hamas Lideri Halid Meşal, “Amacımız Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde başkenti Kudüs olan tamamen egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır.” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, Filistin yönetimi ile Hamas arasında yapılan anlaşmayı barış sürecine ağır bir darbe olarak nitelendirdi.

5 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi Mehmet Ekmekçi’yi Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından, 31 Mayıs 2011 tarihinden geçerli olmak üzere seçti.

2- İstanbul’da Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen “4. İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı”nın açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim ekonomisi diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek, “Seçim ekonomisi bu ülkede müteşebbisin cebindeki parayı çalmak, enflasyona mahkûm etmektir.” dedi.

Öte yandan partisince Osmaniye’de düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan, Kastamonu mitinginin ardından yaşanan saldırıyla ilgili olarak, “Biz bu yola beyaz gömleğimizi giyerek çıktık. Biz bu yola elimizi, bedenimizi değil, canımızı koyarak çıktık. Hainlerin, alçakların, korkakların kalleşçe saldırılarına bugüne kadar boyun eğmedik, bundan sonra da Allah’ın izniyle boyun eğmeyeceğiz. Açık açık söylüyorum: O hainleri, o hainlerle birlikte, onlara tetik çektiren efendilerini, sahiplerini er veya geç bulacak, akan şehit kanlarının hesabını onlardan tek tek soracağız.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Şubat’ta meydana gelen heyelanda 9 işçinin toprak altında kaldığı Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesindeki kömür sahasında incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Umuyoruz göçük altında kalanlar çıkarılır. Ailelerine teslim edilirler.” dedi. Kılıçdaroğlu, Kastamonu’daki saldırıyla ilgili olarak ise “Terörden Türkiye çok büyük acılar çekti. Bu acıları sonlandırmamız gerekiyor. Teröre karşı ortak bir mutabakat çerçevesinde hareket etmemiz gerekiyor.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Kastamonu’da yapılan saldırıya ilişkin olarak “Terör örgütü, Türkiye’nin güçlenmesini istemeyenlerin maşası. Kimseye pabuç bırakacak hali yok bu ülkenin. Son saldırının amacı, kaos çıkarmaktır. Bize düşen bütün bunlara rağmen sandığa gitmektir, bunlara cevabı da orada vermektir.” dedi. Terör örgütünün dış desteğine dikkati çeken Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Türkiye’de hangi terör örgütü varsa Avrupa’da özel himaye görüyor.” dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Antalya’daki genel seçim çalışmaları çerçevesinde partisinin Aksu İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Burada Kastamonu’daki saldırıyı değerlendiren Bakan Gönül, “Milletin iradesinin nasıl yansıyacağını millet bilir. Yıllardır silahlı propagandayı bir siyasi araç olarak kullanan bu terör örgütü, halkımız nezdinde mahkûm olmuş bir örgüttür. Bu çeşit propaganda araçlarıyla halkımız nezdinde itibar kazanması da mümkün değildir.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çorum’un Bayat ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Partinin yorulduğunu öne sürerek “İnşallah MHP tek başına iktidar olabilecek bir kararlılıkla yürüyor.” dedi. İktidarların seçim yoluyla değişmesi gerektiğini belirten Bahçeli, “Seçim dışında hiçbir ara rejime, darbelere heves edilmemelidir.” dedi. Seçmenlerden oyunu kullanmasını isteyen Bahçeli, “Tercihinizi, aklınızın süzgecinden geçirerek vicdanınızın sesinden geçirerek yapın.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kilis’te esnaf gezisi yaptı. Kurtulmuş burada yaptığı konuşmada “Herkesin eşit ve özgür olduğu bir Türkiye’yi kuracağız. İnsanlarımız inancından, tercihlerinden dolayı horlanmayacak. Büyüme vatandaşın cebine yansıyacak.” dedi.

8- Türk Edebiyatı Vakfı, Basın İlan Kurumu ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle düzenlenen Yeni Lisan Hareketi ve Milli Edebiyat Çalıştayı’nda konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, “Kurum olarak kültür-sanatla ilgileniyor, bu yönde yapılan çalışmalara destek veriyoruz’’ dedi.

9- 12 Mart darbesi sonrasında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın avukatlığını üstlenen Halit Çelenk hayatını kaybetti.

10- Libya’daki son durumun değerlendirildiği Libya Temas Grubu’nun ikinci toplantısı, İtalya’nın başkenti Roma’da yapıldı. Toplantı öncesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Görüşmede Libya başta olmak üzere bölgedeki gelişmeler ele alındı. Clinton, Türkiye’nin hazırladığı yol haritasını desteklediklerini ve bu konuda Türkiye ile yakın işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Görüşmede dün Mısır’da imzalanan El Fetih-Hamas uzlaşma anlaşmasına ilişkin bilgi veren Bakan Davutoğlu da anlaşmaya uluslararası destek çağrısını tekrarlayarak, ABD’nin katkısını istedi.

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise Bakan Davutoğlu’nun, toplantıda Libya’da 7 gün içinde ateşkes ilan edilmesini istediğini belirterek, Kaddafi karşıtı koalisyon içinde askeri operasyonun gidişatını hızlandırma arzusu olduğunu da kaydetti.

Toplantıya, NATO, BM, AB, Arap Birliği, Afrika Birliği ile ABD, Ürdün, Fas, Katar, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye’den temsilciler katıldı. Toplantıda, Libya’da önümüzdeki döneme ilişkin atılacak adımlar ile Libyalı muhaliflere mali imkân sağlanması konuları değerlendirildi. Ayrıca, Libyalı muhaliflere Kuveyt’in 180, Katar’ın ise 400 ila 500 milyon dolar yardım yapacağı bildirildi.

Öte yandan Bakan Davutoğlu, Mısır’da imzalanan Filistin uzlaşı anlaşmasının neticeye varması için Fetih Lideri Mahmud Abbas ve Hamas’ın Siyasi Kanat Lideri Halid Meşal’le ayrı ayrı görüştü. Abbas ve Meşal’den sürecin daha ileri götürülmesi ve sürdürülebilir olmasını isteyen Bakan Davutoğlu, ilk adımın anlaşma ile tamamlandığını şimdi sıranın hükümetin kurulmasına geldiğini söyledi.

11- Irak’ın güneyindeki Hille kentinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir birimi hedef alan intihar saldırısında 30 kişi öldü.

06 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı Başbakanlıkta kabul etti. Başçı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile göreve başlaması sebebiyle kısa bir görüşme yaptığını belirterek, aynı zamanda içinde bulunulan küresel ortamda karşılaşılabilecek ekonomik senaryoların neler olabileceği konusunda görüştüklerini ifade etti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sancaktepe’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “12 Eylül ürünü bütün yasaları, yüzde 10 barajı, YÖK gibi ne kadar ucube yasa varsa hepsini halkın çıkarları için değiştirmeye söz veriyorum.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da ‘’Türkiye-Vietnam Ticaret ve Yatırım Forumu’’nda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sözlerine ilişkin soru üzerine, Tuğluk’un dün ve bugün yaptığı konuşmaların fevkalade endişe verici olduğunu belirterek, ‘’Toplumu korkuya, şiddete yönlendirmek siyasetçinin işi değildir. Demokrasi içerisinde paylaşmayı, uzlaşmayla, görüşerek, konuşarak yasal zeminlerde yapmak siyasetçinin görevidir.’’ dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNN Türk televizyonunda bir programa katılarak, soruları cevapladı. BDDK’dan bankalara sert bir uyarı geldiği hatırlatılarak, bankaları biraz sıkıp sıkmadıklarının sorulması üzerine Başbakan Yardımcısı Babacan, ‘’Biz bankaları iyi ki sıkıyoruz. Çünkü bankalarını sıkmayan, bankalarına dikkat etmeyen, bankalarla ilgili tedbir almaktan korkan ülkelerin başına neler geldi hepimiz gördük. Dünyada 2008-2009 krizi çıktıysa bankalar yüzünden çıkmıştır. Bankaların iyi denetlenmemesi, düzenlemenin iyi yapılamaması nedeniyle çıkmıştır. Bizim getirdiğimiz tedbiri ABD kendine uygun getirseydi, bugün dünyada kimse böyle bir krizden bahsetmeyecekti.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Irak temsilcisi Ad Merkelt ile Konya’da bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini’nin Libya’da 7 gün içinde ateşkes ilan edilmesini istedikleri yönündeki açıklamasının Türkiye’nin de arzusunu yansıttığını belirterek, “Önemli olan 1 hafta içinde BM’nin olaya el koymasıdır.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim gezileri çerçevesinde geldiği Tuzla’da halka hitap etti. Bahçeli, 12 Haziran’da yapılacak genel seçimin, AK Partinin kötü yönetiminden kurtuluşun değerli bir kilometre taşı olacağını belirterek, ‘’Adalet ve Kalkınma Partisi yıpranmıştır, yorulmuştur ve tükenmiş bir siyasi partidir. Bu partinin, 3. dönemi olmamalıdır. Bu iktidarın, memlekete verebileceği herhangi bir şey kalmamıştır.’’ dedi.

7- Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku seçim beyannamesi, Diyarbakır’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Seçim bildirgesini açıklayan eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, demokratik özerklik ile bölünme ya da parçalanmayı hedeflemediklerini, idari yapının demokratikleşmesini istediklerini belirtti.

8- İzmir Büyükşehir Belediyesindeki operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 20 kişiden 17’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

9- AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu Üyesi Stefan Füle, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla AB Komisyonu’nun Brüksel’de düzenlediği “Batı Balkanlar ve Türkiye’de İfade Özgürlüğü” konferansının kapanışında yaptığı konuşmada, “2010 genişleme paketi Türkiye’de medya ve ifade özgürlüğü konusunda gerileme yaşandığını gösteriyor. Gelişmelerden çok endişeyiz.” dedi.

10- Hamburg İş Mahkemesi yargıcı Heinz Uthmann, terör örgütü El- Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesine sevindiğini açıklayan Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkında suç olaylarını onayladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

07 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ege Serbest Bölgesi’nde kurulacak F-35 savaş uçaklarına motor üretecek fabrikanın temelini attı. Türkiye’nin savunma sanayisine sahip olmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun için çok önemli adımlar atılmıştır. Atılan bu adımları destekliyorum. Savunma Sanayi Müsteşarlığını yakından takip ediyorum, başarılarıyla gurur duyuyorum. TAİ, Aselsan, Makine Kimya Endüstrisi gibi çok önemli kuruluşlarımızı takdir ediyorum.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, artık gündemi belirlenen bir Türkiye değil gündemi belirleyen bir Türkiye olduğunu ifade ederek, “Bu attığımız adımlarla Türkiye değişim yaşıyor. NATO’da, Türkiye’nin ayrı bir yeri var. Artık Türkiye’nin farklı bir konumu var.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul 2. bölgede seçim gezisi yaptı. 9 ilçeyi gezen Kılıçdaroğlu, Zeytinburnu ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Aile Sigortası Projesi”nin kaynağına yönelik eleştirilere ilişkin, “Bir kere sadece 600 lira değil en az 600 lira. Ailenin durumuna göre bu rakam artacak. Kaynağı söyleyeyim. Devlette böyle yardımlar yapan 14 kurum var. Bütçelerini topladık, onlar bilmez biz biliriz. Biz öneririz, onlar itiraz eder. Onlar öneri getirmiyor. Uçuk kaçık projelere bizim karnımız tok.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim bölgesi Bursa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetin vaatlerine değinerek, işsizlik oranını yüzde 5’e düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 9 Mayıs AB Günü’nü AB büyükelçileriyle birlikte Kapadokya’da kutladı. AB büyükelçileriyle yapılacak balon turu hava muhalefetine uğrayınca, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde karşısına çıkan engellere atıfta bulunarak, “Belki sepetin içine almak istemeyeceklerdir ama balonun içine gireceğiz. İşimizi kararlılıkla yürütüyoruz.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da bir grup gazeteciyle yaptığı söyleşide, BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nın dördüncüsünü Türkiye’nin düzenlediğini hatırlatarak, Türkiye’nin bugüne kadar doğu ile batı arasında gördüğü köprü kurma fonksiyonunu bu defa kuzeyde fakir ülkelerin sözcüsü olarak genişletmek istediğini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, medyanın MHP’ye yeterince destek olmadığını belirterek, “Özellikle televizyonların ve basının yeterli desteğine sahip olmayan bir siyasi parti olarak, tek bir imkanımız var, o da halka ulaşmaktır.” dedi.

8- ABD Başkanı Barack Obama, El-Kaide Örgütü lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu yapan özel birliği ziyaretinde yaptığı konuşmada, ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilme sürecinin planlandığı gibi bu yaz başlayacağını söyledi.

08 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, “AB, dünya tarihindeki en ileri ve başarılı bütünleşme örneğini oluşturmaktadır. Türkiye ve AB, demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri, kadın-erkek eşitliği, adalet ve farklılıklara saygı gibi ortak evrensel değerleri paylaşmaktadır. Bahse konu müşterek değer ve idealler AB’ye tam üyelik vizyonumuzu stratejik bir tercih haline dönüştürmektedir.” dedi. Ayrıca İzmir’de işadamlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, seçim sürecinde siyasi partilerin centilmenlik anlaşması imzaladığı İzmir’in Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kilis’te halka hitaben yaptığı konuşmada, Kilis’in bir medeniyet şehri olduğunu ifade ederek, ‘’Kilis, Hazreti Peygamber’in, ‘onlar yıldızlar gibidir’ buyurduğu, Sahabe-i Kiram’ın şehridir. Kilis, Zübeyr bin Avvam’ın, Talha bin Ubeydullah’ın, Şurahbil bin Hasene gibi nice sahabenin şehridir. Kilis, Evliyanın, Enbiyanın, Alimlerin, Zahidlerin, Polat Bey gibi, İslam Bey gibi, Kartal Bey gibi kahramanların şehridir. Öyle şehirler vardır ki, etraflarına ışık saçarlar, yol gösterirler, rehberlik yaparlar.” dedi.

Daha sonra Kahramanmaraş’a giden Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için bir kanun tasarısı hazırladık.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Niğde mitinginde yaptığı konuşmada, partisinin iktidara gelme durumunda çiftçinin 2,5 milyar lirayı aşan elektrik borcunu affedeceklerini söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’nın Kestel ilçesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kardeş kavgası istemediklerini dile getirerek, “Bugün bağırıp çağıranlara, tehdit edenlere bakmayın. Hepsinin sesi 12 Haziran’da kesilecek. 12 Haziran’dan sonra bu ülkede, birlik ve beraberlik projemiz hakim olacak ve hiçbirimizin gözü yaşarmayacak.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ankara’nın Pursaklar ilçesinde, Avrupa Parkı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Her şeye rağmen reformlarımızdan taviz vermeyi düşünmüyoruz.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da “4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı” öncesinde Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Uluslararası ekonomideki eşitsizliklere karşı İstanbul’da gür bir sesin çıkmasını istiyoruz.” dedi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar Doğu ile Batı arasında gördüğü köprü kurma fonksiyonunu bu defa kuzeyde fakir ülkelerin sözcüsü olarak genişletmek istediğini söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da Çekmeköy ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, son dönemde partisinin üzerinde oyunlar oynandığını belirterek, okyanus ötesinden kumanda edilen İnternet sitelerinin fitne ve nifak tohumları saçtığını iddia etti.

8- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin iktisadi bağımsızlığının da, siyasi bağımsızlığının da “milli görüş” sayesinde gerçekleşeceğini dile getirerek, “İktidar ve muhalefet partilerinin terörde çözüm üretici hiçbir formülleri yok. Yaptıkları iş sadece birbirleriyle kavga etmektir. Bu durum ülkemize zaman kaybettirmektedir.” dedi.

9- Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, IWBF Şampiyonlar Kupası finalinde Almanya temsilcisi RSV Lahn-Dill’i uzatmada 85-80 yenerek, şampiyon oldu.

10- Avrupa Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası finalinde İtalya’yı 3-0 yenen Türkiye, Avrupa şampiyonu oldu.

11- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İstanbul’da düzenlenen “En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, yardım etmenin kalkınmanın bir adımı olduğunu belirterek, en az gelişmiş ülkelere yardım etmenin hayır işi değil, büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

12- Mısır’ın başkenti Kahire’de dün yaşanan ve 10 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayların ardından protesto gösterilerine başlayan Hristiyan Kıptiler, Batılı ülkelerden güvenliklerinin sağlanmasını istedi.

13- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “Bild am Sonntag” gazetesine verdiği demeçte, Usame bin Ladin’in öldürülmesine sevinip sevinilmemesi hakkında tartışılmaması gerektiğini belirterek, gelişmelerin farklı dinler ve kültürler arasında yeni bir başlangıç fırsatı doğurduğunu söyledi.

09 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 14 üniversiteye yeni rektör atadı.

2- Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı, İstanbul’da başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, açlık ve hastalık gibi yapısal problemlerle ciddi şekilde mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, 10 yıl içinde fakir ülkelerin sayısı azaltılamaz ve buralarda yaşayan insanların hayat standardı yükseltilmezse dünyanın büyük bir güvenlik tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı konuşmada, sınırsız kazanma ve hırsla tüketme çılgınlığının, zenginle fakir arasında büyüyen uçurumun, tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini sarsan bir sonuç doğurduğunu söyledi. Konferansa katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, ülkeler arasındaki eşitsizliğe dikkat çekerek, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki halk hareketleri için “Bu itiraz dünyayı yöneten asıl kişilere ulaşacak.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7’de yayınlanan “Başkent Kulisi Özel” programına katılarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisindeki kaset skandallarıyla ilgili hükümeti suçlamasını eleştirerek, “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde kasetleri yayımlayanları ortaya çıkarmak çok kolay bir iş değil. Ancak olay ortaya çıktıktan sonra yargı anında müdahale ederek söz konusu yayınları durduruyor.” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muğla’da yaptığı mitingde, AK Partinin 2002’de iktidar olduğunda tutuklu ve hükümlü sayısının 60 binlerde olduğunu belirterek, “2011 yılı itibariyle tutuklu ve hükümlü sayısı 60 binden 120 bine çıkmış. Hapse girenlerin çoğu icra, elektrik, kredi kartı, banka kredisi borcu. 49 cezaevi yaptılar. 49 fabrika yapsalardı binlerce kişi iş bulurdu.” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, öncesinde Bodrum, Milas ve Yatağan’ı kapsayan seçim gezisinde Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu gündemdeki kaset olaylarıyla ilgili Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, “Hukuk mantığı gelişen bir yönetimde yaşadışı olan bu kasetler kullanılmaz. Bu ülkenin başbakanı yasa dışı hususları alıp siyaset meydanında kullanıyorsa daha da büyük ayıptır.” dedi.

5- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı sanayi üretim rakamlarını değerlendirirken, mart ayında, sanayi üretim endeksinin bir önceki yıla göre yüzde 10,4 artarak 127,8’e yükseldiğini, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış serinin ise bir önceki aya göre yüzde 0,3 azalarak 125,3’e indiğini söyledi.

6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak partisinin seçim çalışmaları kapsamında gittiği İstanbul’da partililere hitaben yaptığı konuşmada, seçimlerde iktidara gelirlerse partilerinin daha önce iktidarda oldukları dönemdeki gibi başarılara yeniden imza atacaklarını belirterek, “Bozuk düzeni düzeltmek, adil düzeni kurmak için geliyoruz.” dedi.

7- Bağımsız aday olduğu Hakkari’de seçim çalışmalarını yürüten eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, köyleri ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Türkiye, coğrafi ve nüfus olarak büyük bir ülke, tek bir merkezden, tek bir başbakanla yönetilemez.” sözlerini savundu.

8- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Basın Müzesinde düzenlenen ‘’Mizahın ve Çizginin Işığında Basın Özgürlüğü Paneli’’nde yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin aldığı tavsiye kararlarından birinin de mizah ve karikatüre, yargının, siyasetçilerin, bürokrasinin hoşgörü göstermesinin gerekliliği üzerine olduğunu vurgulayarak, “Bu tavsiye kararlarının altında Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden kamu görevlilerinin ve bakanların imzaları da var ama tavsiye kararlarının altına imza atanlar bu kararların uygulanması için Türkiye Cumhuriyeti yasasında özellikle gerekli değişikliklerin yapılması için adım atmama konusunda tutarlı bir yaklaşım sergiliyorlar.” dedi.

9- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone Anadolu Ajansına verdiği demeçte, ABD’nin, terör örgütüyle mücadelesinde Türkiye’ye yeterince yardım etmediği şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bu tür iddialar bir efsanedir, yalandır. Terörle mücadelede Türkiye’ye ABD’den daha fazla destek veren başka bir ülke varsa, bu ülkeyi bilmek isterim.” dedi.

10- ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan CBS televizyon kanalındaki programda, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonla ilgili bilgiler verdi. Obama, “Ömrümün en uzun 40 dakikasıydı.” dedi.

10 MAYIS 2011

1- 10. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 11), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in katıldığı törenle İstanbul’da açıldı. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayisine son yıllarda çok büyük önem verdiğini belirterek, “Özellikle özel sektörün de devreye girmesiyle savunma sanayisindeki üretimin tasarlanması, yerli imkânların kullanılması açısından çok büyük gelişmeler olmuştur.” dedi. Ülke içerisinde güvenlik olmadan demokrasi, barış ve huzurun olamayacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, “Bunu sağlayabilmek için de şüphesiz ki önce doğru politikalar, doğru siyaset ve daha sonra yeterli araç ve gereç ihtiyacı vardır.” dedi. Açılışa Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Afyonkarahisar’da düzenlenen mitingde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, CHP tarafından seçim sürecinde ifade edilen seçim vaatlerinin, DYP’nin 1991 yılındaki vaatlerinin tıpkısı olduğunu belirterek, “Bu benzerlik nereden geliyor acaba? Çünkü o zat CHP’ye akılzatlık yapıyor, akıl hocalığı yapıyor. Silivri’dekileri oraya transfer etmeye hazırlık yapıyor. CHP milli şefini artık değiştirmiş durumda. 199l’de o emekli siyasetçinin vaatlerini aynen kes; kopyala, yapıştır yapıyor.” dedi.

Daha sonra Kütahya’da halka seslenen Başbakan Erdoğan, iktidarları döneminde Türkiye’yi bir dünya ülkesi, bir lider ülke konumuna yükselttiklerini belirterek, “Bugün sadece ülkemizde, bölgemizde değil, bütün dünyada ezilmişlerin, dışlanmışların, yoksulların umudu hâline gelmiş bir Türkiye var.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel seçim çalışmaları kapsamında Burdur’da yaptığı mitingde, “Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Burdurlu gazeteci Mustafa Balbay’ı İzmir’den milletvekili adayı gösterdiklerini hatırlatarak, “O da parlamentoya gelecek. Ona da özgürlük getireceğiz.” dedi. Seçim vaatlerini sıralayan Kılıçdaroğlu, “CHP’nin iktidara gelmesiyle emekliden, çiftçiden, süt üreticisinden, sanayiciden, esnaftan yana bir tarih başlayacak.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara’da siteler esnafını ziyaretinde, “ Türkiye coğrafi olarak büyük, tek başbakanla yönetilemez” diyen eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirerek, bu açıklamaların, BDP’nin zihninin altındaki düşüncelerini ortaya koyduğunu, Türkiye Cumhuriyeti üniter bir devlettir. Biz bunları kabul edemeyiz.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcı Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkezinde bazı yerel televizyon kanalı temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcı Arınç, bir soru üzerine yeni anayasanın daha az maddeli olacağını ifade ederek, devlet odaklı değil insan odaklı bir anayasa hazırlayacaklarını, bu sayede temel hakların daha çok ortaya konulacağını, bireylerin devlet karşısındaki gücünün veya korunmasının sağlayacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcı Arınç, Bitlis’in Güroymak ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada da, ülkede barış ve kardeşlik istediklerini belirterek, “Bizim isteğimiz, memleketimizde kavga olmasın. Biz ülkede ideoloji kavga istemiyoruz. Bizi kardeş yapan müslümanlıktır, laiklik değil.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da gerçekleştirilen 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen “Dünya İhracat Kalkınma Forumu”nda, fakirliği azaltma, açlığı yok etme ve istihdam oluşturmanın uluslararası toplumların hedefleri olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, dünyada yaşanan gıda ve enerji krizinin henüz aşılamadığını, bu durumun en az gelişmiş ülkelerin çok taraflı ticaret sistemine entegrasyonunu, büyümesini ve sürdürülebilir kalkınmasını zorunlu kıldığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, konferans çerçevesinde bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hem bölgesinde hem küresel anlamdaki sıkıntılara öncelik verdiğini belirterek, “Türkiye’nin dünyadaki güvenlik problemi olan bölgelerdeki aktif rolüne herkes alıştı. Bir kriz varsa Türkiye oraya müdahale ediyorsa, artık normal karşılanıyor hatta bu bekleniyor.” dedi.

7- Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay’ın 143. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, anayasaların kalıcı olabilmelerinin toplumun her kesiminde kabul görmelerine bağlı olduğunu, ancak bu yöntemle hazırlanmış anayasaların demokratik ve sivil olarak nitelendirilebileceğini vurguladı.

8- Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, meslek öncesi eğitimlerini tamamlayıp mesleğe kabullerine karar verilen 10. dönem 84 adli yargı ve savcı adayları ile 6. dönem 27 idari yargı hâkim adaylarının “ad çekme” töreninde yaptığı konuşmada, “Hukuk devletlerinde yargı mensuplarından beklenen en önemli nitelik “bağımsız ve tarafsız” olmalarıdır. Bu anlamda, hâkim ve savcı arkadaşlarımızın, yasamaya, yürütmeye ve yargı içinden gelebilecek etki ve yönlendirmelere, toplumdaki güç odaklarına ve kişisel inanç ve kanaatlerine karşı bağımsız ve tarafsız olmaları gerekmektedir.” dedi.

9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, obeziteye dikkat çekmek için Erzurum’da vatandaşlarla “Sağlık için Hareket Et Yürüyüşü”ne katıldı. Bakan Akdağ, sağlıklı hayat için sporun önemine değinerek, hareketsiz hayatın çeşitli kronik hastalıklara yol açtığına işaret etti.

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İstanbul’da düzenlenen “Bakkallar Marketler Yaşayacak” temalı Verimli Tedarik Sisteminin tanıtıldığı basın toplantısında, sistem sayesinde küçük esnafın internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde doğrudan mal sipariş edebileceğini söyledi. Bakan Ergün, ekonomik hayatta yaşanan değişimden en çok etkilenenlerin, esnaf ve sanatkârlar ile KOBİ’ler olduğunu belirterek, ilk bakışta insanı tedirgin eden bu sürecin, doğru okunduğu ve doğru yönetildiği takdirde, herkese büyük avantajlar sağlayabileceğini anlattı.

11- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İstanbul’da basın mensuplarına partisinin programını anlattı. Kamalak, önce gelir dağılımını düzelteceklerini belirterek, bunun için işçi, memur ve emekli maaşlarına yüzde 50 zam yapacaklarını söyledi.

12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Uluslararası Basın Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen “Seçime doğru söyleşiler” toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları cevapladı. “Ülkücüler neden ittifak yapmadı?” sorusuna, “Ülkenin içinde bulunduğu durumu görerek, MHP ile birleşme teklifinde bulunduk. Ama bu konuda herhangi bir sonuç alamadık. Herkesin kabul edeceği Türk dünyasının tanınmış bir ismi aracılığıyla bir araya gelip birleşmeyi konuşalım dedik ama Sayın Bahçeli olumlu karşılamadı. Biz üzerimize düşeni yaptık.” dedi.

13- DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin İstanbul milletvekili adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “kaset siyaseti”ni eleştirerek “Kaset meselesi bizi rahatsız ediyor. Biz, ülkeyi yönetenlerin, Başbakan Erdoğan bile olsa baskı altında kalmasına neden olacak, gerektiğinde yabancı servislerin etkisine açık hale gelecek bir yaşam biçiminin dikte edilmesine karşıyız.” dedi.

14- Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, gümüş üretilip işlenen tesisteki siyanürlü suyun bulunduğu barajdaki çökmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Şu an itibariyle halkımızı, bölgeyi tedirgin edecek herhangi bir risk yok. Aldığımız su numuneleri de normal çıktı, olayı tamamen kontrol altına aldık.” dedi. Çiftçi, yeni havuzun 10 gün içinde bitirileceğini kaydetti.

15- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan açıklamada, Başkent Gaz’ın yüzde 80’inin özelleştirilmesi ihalesinde 1.211 milyar dolarla en yüksek teklifi veren MMEKA’nın, ihale şartnamesinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirememesi nedeniyle, ihalenin iptal edildiğini açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu ihale sürecinin geçen sene tamamlandığını, o günden bu yana şirketin kendilerinden ek süre istediğini, bu sürelerin de verildiğini belirterek, “Ek süreyi verirken ek teminat da aldık. Bu teminat yaklaşık olarak 93 milyon dolar. Maalesef anladığım kadarıyla kredi bulamamışlar. Biz sürecin böyle bitmesini istemezdik. Bu sene için süreci tekrar başlatmak lazım, biz tekrar ihaleye çıkacağız.” dedi.

16- Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovizyon Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Yüksek Sadakat, yarı finalde elendi.

17- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul 1. Bölge 2. sıradan milletvekili adayı Bülent Didinmez ile İstanbul 3. Bölge 4. sıra adayı İhsan Barutçu, bazı internet sitelerinde yer alan görüntülerinin ardından milletvekili adaylıklarından ve partideki görevlerinden istifa etti.

18- 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için İstanbul’a gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Türkiye gazetesine verdiği röportajda, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki olayları değerlendirdi. Milletlerin sağlıklı ortamlarda kendi haklarını elde etmesi gerektiğini vurgulayan Ahmedinecad, “Benim gündeme getirmek istediğim iki konu var. Birincisi biz bütün milletlerin özgürlük haklarına sahip olduğuna inanıyoruz. İkinci konu ise Batılı’lar ve NATO’nun müdahalesi. Bize göre bu durumu düzeltmeyecek ve halkın isteklerini elde etmesini engelleyecek.” dedi.

19- İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Avrupa İlişkilerinden Sorumlu Bakan Birgitta Ohlsson’un Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı “Demokratik Türkiye’nin Yeri AB’dir” başlıklı açıklamada, Avrupa’nın barış projesinin bütün Avrupa ülkelerine açık olması gerektiği belirtilerek, “Daha demokratik ve insan haklarına saygılı bir Türkiye AB’ye büyük güç katacaktır.” denildi.

20- BM tarafından İstanbul’da düzenlenen “4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı” kapsamında TÜSİAD’ın da katkısıyla “Kadınların Küresel Değer Zincirinde Yer Alması için İş Dünyası ve Kalkınma Örnekleri” başlıklı oturum düzenlendi. Oturuma, BM Kadın Ajansı Başkanı ve Şili’nin eski Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet’in yanı sıra, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuşmacı olarak katıldı.

21- BM Genel Sekreteri’nin insani işlerden sorumlu yardımcısı Valerie Amos Güvenlik Konseyinde yaptığı açıklamada, Muammer Kaddafi güçlerinin muhaliflere saldırmasından bu yana Libya’dan yaklaşık 750 bin kişinin kaçtığını bildirdi. Amos, 5 bin kişinin de Mısır, Tunus ve Nijer sınırında beklediğini, ayrıca 58 bin kişinin de ülkenin doğu bölgelerinde çeşitli tesislere sığındıklarını söyledi.

11 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da “İstanbul ve Türkiye için İki Yeni Proje”yi açıkladığı tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin bir İstanbul projesi olmaktan ziyade bir Türkiye projesi olduğunu belirterek, ‘’12 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000’lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, partisince Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, gündemdeki kaset iddiaları ile ilgili muhalefeti eleştirerek, ‘’Siz kendi içinize bakın, içinizdeki hesaplaşmalara bakın. CHP’si de, MHP’si de kendi içindeki hesaplaşmaların şu anda bedelini ödüyor. Eğer böyle bir şeyin gayreti içinde olsak biz istihbaratımızı da, bununla ilgili birimleri de devreye sokmazdık. Devreye girdiler, bu yayınlar durduruldu. Yargı da bu işi takip ettiği halde AK Partiden veya bizim şahsımızdan alıp veremediğiniz nedir?” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova’da halka hitaben yaptığı konuşmada, gençlerin askerlik süresini 15 aydan, önce 9 ay, sonra aşamalı olarak 6 aya indireceklerini belirterek, gençlerin daha kısa süre askerlik yapacağını, ama onun öncesinde bedelli, bedelsiz kısa süre askerlik olacağını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 12 Haziran’da yapılacak seçim çalışmaları çerçevesinde seçim bölgesi içinde yer alan Etimesgut’ta Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) ile Ankaralılar Derneği Etimesgut Şubesini ziyaret etti, sorunları dinledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, akaryakıt fiyatlarıyla ilgili olarak, “Zam, dünyadaki fiyatların artmasının bize yansıması. Bizim burada herhangi bir dahilimiz, müdahilimiz yok. İşin yürüyüşü gereği de zaten olamıyor.” dedi.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Denizbankın ortak düzenlediği ‘’3.500 Köye 350.000 Kitap’’ kampanyasının ve ‘’Tarım Türküleri CD ve Kitabı’’nın tanıtımı amacıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarımla ilgili Avrupa’nın üç büyük ülkesi Fransa, İtalya ve İspanya’yı geride bıraktığını bildirerek, “Şu anda Avrupa’nın birinci büyük tarım hasılasına sahip ülkesi, dünyanın da 7. tarım ekonomisi olduk.” dedi.

5- Enerji Bakanı Taner Yıldız Kayseri’de Radikal gazetesinin Kütahya’da Eti Gümüş A.Ş’ye ait gümüş madeni tesisindeki siyanür barajında meydana gelen çökmeyle ilgili sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, Eti Gümüş ile ilgili Maden İşleri Genel Müdürlüğüne talimat verdiğini, madeni işleten şirketin ihmali olup olmadığını araştıracaklarını açıkladı.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim çalışmalarını sürdürdüğü Tekirdağ’ın Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmada, kendilerinin iktidara gelmeleri durumunda paket demokrasisine, yolsuzluğa ve işsizliğe son vereceklerini belirterek, “AKP, Fakir Fukara Fonunun yaptığı yardımları kendisi yapmış gibi gösteriyor. Size yapılan yardımlar, sizin vergilerinizle alınan paketlerdir. Sakın yapılan yardımları AKP yapıyor diye düşünüp onlara oy vermeyin. Paketi gönül rahatlığı ile alın. Onlara seçimlerde Osmanlı tokatını atın.” dedi.

7- Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezinde partisinin ekonomik programını anlatan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ekonomik programlarının en temel hedefinin, ayrımcılığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak olduğunu belirterek, “Türkiye’de en temel sıkıntı ‘biri yer biri bakar’ anlayışına sahip olmamızdır.” dedi.

8- Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 121. Toplantısı İstanbul’da başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu açılış konuşmasında, Avrupa’da aşırıcılık ve ayrımcılığın tırmanışta olduğu uyarısı yaptı.

Öte yandan Türkiye, toplantı çerçevesinde 6 aydır yürüttüğü Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlığını Ukrayna’ya devretti. Devir teslim töreni öncesinde “Avrupa Konseyi Kadına Karşı Şiddet ve Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Önlenmesi Sözleşmesi” imzalandı. Bakan Davutoğlu, başkanlık devir teslim töreninin ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grişenko ve AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin dönem başkanlığı yaptığı dönemde, Avrupa’da beklenmeyen olaylar yaşandığını, zamanında girişimde bulunduklarını söyledi.

9- 64. Cannes Film Festivali, Woody Allen’ın yönettiği, “Midnight in Paris” adlı filmin, yarışma dışı gösterimiyle başladı.

10- İspanya’nın güneydoğusundaki Murcia kentinin Lorca ilçesinde bugün meydana gelen iki deprem sonrasında ölü sayısı ona çıktı.

12 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Balıkesir ve Yalova’da düzenlenen mitinglerde vatandaşlara hitap etti. Son zamanlarda YGS üzerinden bir kampanya yürütüldüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, “Bunu kim yürütüyor? CHP başı çekiyor. Her zamanki gibi ardından MHP geliyor. Şifre iddiasının altında aslında başka bir şifre var. Nedir bu? AK Partiye karşı bir karalama kampanyası, şifre bu! Konu yargıya intikal etti, ‘Bu işin takipçisiyiz’ dedik. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi. Sınavda herhangi bir kopya hadisesinin olmadığını ortaya koydu.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya mitinginde iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını anlattı. Kılıçdaroğlu, çiftçiye litresi 1.5 TL’den mazot vereceklerini, çiftçinin sulamadan kaynaklı elektrik borçlarını faizi ile birlikte sileceklerini söyledi. Konya’nın Hollanda’dan daha büyük olmasına rağmen yeterli üretimi yapamadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bütün mütedeyyin yurttaşlarıma sesleniyorum: Yolsuzluk yapmayacağım, yapanlardan hesap soracağım, kul hakkı yemeyeceğim. Siyasette zenginleşmeyeceğim.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası tarafından açıklanan mart ayına ilişkin cari açık verileriyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu sıçrama, münferit bir iki gelişmeyle alakalı. Genel trendde bir bozulmayı ifade etmiyor. Son mart ayına bakacak olursanız doğrudan sermaye girişinde de önemli sıçrama var. Türkiye’de bir kaç tane büyük birleşme, satın alma meydana geldi. Mart ayı sonu itibariyle temerrütlerin yurt dışına transferiyle alakalı. Öte yandan doğrudan sermaye girişinde de yine geçen aylara göre oldukça yüksek bir rakam açıklandı.” dedi. Konuşmasında CHP’nin ekonomik programını da eleştiren Başbakan Yardımcısı Babacan, “Açıkladıkları projelerin maliyetlerini alt alta yazıp toplamış değiller. Kaynağını da açıklayamıyorlar. AK Partinin vaatlerinin ise kaynağı da belli, hesabı da.” dedi.

4- Trakya’daki seçim gezisine Edirne’den başlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı konuşmada, “AKP yorulmuştur, tükenmiştir. 12 Haziran seçimleri, ülkemiz için çok önemlidir. İşsizlik ve yoksulluğun yanı sıra tarım, hayvancılık kötüye gitmektedir. AK Parti, yeniden iktidara gelemeyecektir.” dedi.

5- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Şırnak’ın Silopi ilçesinde terörist saldırı sonucu 2 polisin şehit olması sebebiyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de terörün artık “zirve” yaptığını belirterek, idam cezasının caydırıcı yönü dikkate alınarak hemen gündeme getirilmesini istedi. Topçu, “12 Haziran, milletimiz açısından bir fırsattır. Bu ülkenin ve milletin güvenliğini ve huzurunu düşünenler buna göre tercih yapmalıdırlar.” dedi.

6- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YGS’de şifre iddialarının ardından ÖSYM Başkanı Ali Demir’e ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar herhangi bir öğrencinin hakkının yenildiğine dair en ufacık bir delil yok. Hiç kimse bugüne kadar, ‘öğrencilerin hakkının yenmesi noktasında’ Ali Bey’in bir kusuru olduğunu gösterememiştir. Bu sebepten dolayı istifa etmesine gerek yoktur. Ali Bey sadece bu krizi iyi yönetememiştir.” dedi.

7- İstanbul Beyazıt Meydanı’nda 6 yıl önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapılan izinsiz gösteriye müdahale eden 54 polisten 6’sı, “kasten yaralamak” ve “aşırı şiddet kullanmak” suçlarından 5 ay ile 1 yıl 9 ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme, diğer sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair yeterli delil elde edilmediğinden beraatlarına karar verdi.

8- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin Halep ve Humus’u tanklarla vurması sonucu çıkan olaylarda, 18 kişi öldü. Halep’te binlerce öğrenci sokaklara dökülüp, gösteri yaptı.

13 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “İnşallah sandıkları AK Parti ile patlatacağız. Çünkü yeni bir anayasa yapacağız, temel hak ve özgürlükler için yeni bir anayasa. Bunun için 367’nin üzerinde milletvekili çıkarmamız lazım. Bu milletvekilini hep beraber çıkaracağız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesi’nde halka hitaben bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, Türkiye’de 12 milyon 715 bin kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirterek, “Artık yalana talana yer yok, buna siz dur derseniz Türkiye kurtulur.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa İşadamları Derneğinin düzenlediği bir toplantıda, başörtüsüne herkesin saygı duyması gerektiğine işaret ederek, “Kamusal alan kamuya ait alandır. Anayasanın başka bir yerinde başka bir tarif mi var? Benim eşimin başındaki örtüsüyle iftihar ediyorum ve ona uzanan dilleri de lanetliyorum.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Ostim’deki bazı işyerlerini gezdi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Babacan, Başkent Doğalgaz ihalesinin iptaliyle ilgili olarak kredi verilmesi konusunda hiçbir bankaya siyasi baskı yapmadıklarını belirterek, işin içinde 2 özel banka da olduğunu belirtti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da düzenlenen “BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”nın son gününde düzenlediği basın toplantısında, “Konferansı başarılı bir şekilde bitiriyoruz. Toplantının ‘en az gelişmiş ülkeler’in sorunlarının çözümlenmesinde kilometre taşı olmasından dolayı mutluyum ve gururluyum.” dedi.

6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Uşak Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarına verdiği demeçte, “Seçimlere katılan 10 partiden solda olanların sayısı ikidir. Biz varız bir de Türkiye Komünist Partisi var. Diğer 7’si sağ partidir. Sağda oylar bölünmüyor, solda oylar bölünmeye çalışılıyor.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin seçim bürosunun açılışına katılmak üzere gittiği Bitlis’te halka hitap etti. Kurtulmuş, “HAS Parti bir güneş gibi doğuyor. Konuştuğumuz her yerde bizlere, ‘Gelecek dönemin hükümeti sizlersiniz, geleceğin başbakanı da sizsiniz’ deniliyor.” dedi.

8- AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Milliyet gazetesine verdiği özel demeçte, “Üyelik sürecinin seçim kampanyalarına kurban edilmemesi çok önemli.” dedi.

9- Pakistan’da, polis akademisi önünde düzenlenen intihar saldırısında 80 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıyı Taliban üstlendi.

14 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, CHP ve MHP’yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Devlet Bakanı Hayati Yazıcı hakkındaki iddialarının asılsız çıktığını belirterek, “Temiz insanlara çamur atan nasıl bir müfteri olduğunu bir kez daha bizler ispat ettik.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen mitingde, “Çankırı’dan beklediğimiz oyu hiçbir zaman alamadık. Son 30 yıldır Çankırı’dan oy almadık ama kabahat Çankırı’da ve Çankırılı’da değil. Kabahat bizde. Gelmedik, elinizi sıkmadık, çayınızı içmedik, ‘arkadaş derdiniz nedir?’ demedik. Ankara’da oturduk, Çankırılılara ‘oy ver’ dedik. O da ‘ben vermem.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır’da seçim bürosunda partililere hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye’de Kürt meselesi vardır. AK Parti, geçmiş 50-60-70 yıllık dönem hangisiyse bu meselenin inkarcı politikalarından uzaklaşmış, gerçekçi noktaya gelmiştir.”’ dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Haluk İpek, Reha Denemeç ve Ankara milletvekili adayları Yalçın Akdoğan ve Ümit Altuntaş ile birlikte Balgat Semt Pazarı önüne kurulan seçim bürosunun açılışını yaptı. Başbakan Yardımcısı Babacan buradaki konuşmasında, 2002 yılının Türkiye’si ile bugünün Türkiye’si arasında neredeyse “iki farklı ülke” denilebilecek kadar büyük bir fark olduğunu söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Siirt’in Pervari ilçesinde düzenlenen mitingde, “Milletin değerleriyle çatışanlara da, kardeş kanı dökmek isteyenlere de en iyi cevabı yine seçimlerde Pervari verecektir.” dedi.

6- Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Aile Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, ‘’Sosyal bir varlık olan insan için toplumsal hayat ne kadar önemli ve gerekli ise bir toplum için de o toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumu o kadar hayati bir öneme sahiptir.’’ dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fox Haber’e yaptığı açıklamada, bu yıl 40 bin öğretmen alınacağını, istenilen bölüme de hemen Haziran’da atanabileceğini bildirdi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya’nın Kadınhanı ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, ülke işsizlik ve yokluk altındayken AK Parti hükümetiyle 3. dönem yola devam edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Bingöl’de partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, HAS Parti’nin kurulmasıyla Türkiye’de yeni bir siyaset sayfası açıldığını ifade ederek, eski siyasetin kavgacı, hakaretçi, birbirini adam yerine koymayan, itibar etmeyen Türkiye’nin sorunlarını çözmediğini ileri sürdü.

10- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “2. Uluslararası Kur’an ve İlmi Hakikatler Sempozyumu’’nda yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerim’in, okundukça ve dinlendikçe, insanların imanını artırdığını söyledi.

11- Irak Planlama ve Kalkınma Bakanı Ali Yusuf Şükrü, Türkiye-Irak ilişkilerini Türkiye gazetesine değerlendirdi.

12- Suriye Enformasyon Bakanı Adnan Mahmud, Suriye’nin haber Ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, ülkedeki tüm kesimleri kapsayan bir milli diyalog başlatacaklarını açıkladı.

13- Pakistan parlamentosu, ülke topraklarında ABD’nin düzenlediği, Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü saldırıyı kınadı ve baskının soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması çağrısında bulundu.

15 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TOBB’un yarın yapılacak 66. Genel Kurulu öncesinde düzenlenen ve delegelikte 10, 20, 30 ve 50. yılını dolduran iş adamlarına hizmet şeref belgesi ve plaket töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi büyütenlerin iş dünyası olduğunu belirterek, “Devletin eliyle yapılan işler, üretimlerde kaynaklar çok israf edilmekte. Ama işin bir sahibi olunca, sahibi elini taşın altına koymakta ve sonuna kadar oradan verim almak, başarılı olmak için büyük gayretler sarf etmekte. Artık kalkınma özel sektör eliyle olmakta.” dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise, “Geçmişte seçim olunca yatırımlar ertelenir, hayat dururdu. Bugün iş dünyasında bir endişe yok, hayatı durdurmadan bu çalışmalar devam ediyor.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Uşak mitinginde yaptığı konuşmada, “Menderes’in mirasına sahip çıktıklarını söyleyenlerle Menderes’i darağacına gönderenler, 12 Haziran öncesinde ittifak yaptılar. Benim değerli kardeşlerim, 87 yaşında, ömrünü Menderes istismarıyla geçiren bir zat, şu anda CHP’ye akıl hocalığı yapıyor. Allah aşkına Menderes’in kemikleri sızlamaz mı? Meğer CHP ile bu beyefendi biri sağda, biri solda statükonun bekçiliğini yapıyorlarmış.” dedi.

Daha sonra Antalya’da halka hitap eden Başbakan Erdoğan, 2B konusuna değinerek, “2B ile ilgili bir yalan kampanyası sürüyor. Hiç kimsenin malı asla elinden alınmayacak. Söylenen şeyler yalan. Araziyi kim kullanıyorsa arazi ona verilecek.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de düzenlediği mitingde, nükleer santrale izin vermeyecekleri, mazotu 1,5 liraya indirecekleri ve çiftçinin elektrik borcunu silecekleri vaatlerinde bulundu. 2-B konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, bu arazileri orman köylerinde köylülere ücretsiz dağıtacaklarını söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir yerel televizyonda Diyarbakır halkına seslendi. Terörün sadece silahla çözülemeyeceğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Silahı daha yüksek bir silah gücüyle bastırmaya çalışmanın 30 sene sonra karşımıza getirdiği fatura, bunun çözülememiş oluşudur. Bu işi bugüne kadar takip edenler de biliyor ki, siyasi tedbirlere ihtiyaç var, ekonomik tedbirlere ihtiyaç var ve toplumsal taleplere karşılık vermek var.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Kızılcahamam’da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinin büyük risklerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin istikrarı için gerektiğinde “acı reçeteler” uygulamaya hazır olduklarını söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye gazetesinin ev sahipliğinde 19’uncusu düzenlenen “Türkiye Toplantıları”na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin iç ve dış politikada yükselişini, 2023 vizyonu ile Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Suriye’de halk hareketleriyle yaşanan değişim rüzgârını anlattı.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya’nın ilçelerine yaptığı seçim gezisi dönüşünde bir grup gazetecinin, partisini hedef alan kaset olayıyla ilgili soruları yanıtladı. Bahçeli, “Bu olaylar, MHP’nin kaynaşmasına, bütünleşmesine, omuz omuza verilmesine neden oluyor, haksız saldırılar karşısında birlikte duruşu kuvvetlendiriyor. Hiçbir şikayetim yok. Hatta Türkiye’nin nazik ortamında hayırlı bir iş yapıyorlar.” dedi.

8- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Kırıkkale’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “Biz iktidara geldiğimizde çocuklarımızın rahatça üniversite okumasını sağlamak için lise ve üniversite sınavlarını kaldıracağız.” dedi.

9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Yenimahalle’nin Yakacık köyünde partisinin seçim bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, 9 yıldır iktidarda bulunan hükümetin Türkiye’nin terör sorununu çözemediğini savundu. Türkiye’de bölücü, ekonomik ve ahlaki terörün yaşandığını, iktidara geldiklerinde buna “dur” diyeceklerini söyledi.

10- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Diyarbakır’da halka seslenerek, “Adaletli bir kardeşliği kurmak üzere söz verdik. Herkesin eşit ve özgür olduğu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Devleti millet denetleyecek.“ dedi.

11- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Televizyonlara bakacak olursak her taraf güllük gülistanlık gibi gözüküyor. Biz baktığımız zaman görüyoruz ki Türkiye, tarihin en ağır borç yükü altına girmiştir.” dedi.

12- İnternet kullanıcıları, “İnternetime Dokunma” adını verdikleri eylemle Bilgi Teknolojileri Kurulunun “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasları”nı belirleyen kararını Ankara’da ve İstanbul’da düzenledikleri eylemlerle protesto etti.

13- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci Özer Yelçe hayatını kaybetti.

14- Mısır’ın geçici Dışişleri Bakanı Nebil Elarabi, tek aday olarak katıldığı Arap Birliği genel sekreterliği seçimini kazandı.

15- Mısır’ın başkenti Kahire’de Hıristiyan azınlığa yönelik Selefi saldırılarını protesto eden Kıptilere “Baltacı” diye adlandırılan Müslüman grupların düzenlediği saldırıda, 78 kişi yaralandı.

16- Filistinlilerin topraklarından sürgün edilişinin 63. Anma Yıldönümü dolayısıyla yapılan eylemlerde en az 13 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

16 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Keçiören ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, milletvekili adayı olmayan bakanlarla ilgili iddialarına ilişkin, ‘’Sana mı kaldı benim partimle ilgili hangi bakanı, hangi milletvekilini niçin aday yapmadığımız, veyahut niçin bir değişikliğe gittiğimizle ilgili değerlendirme? Sen kendi işine bak. Bir genel başkandan görevi nasıl aldığın belli. Yürüyen yalansın, yürüyen yalan.’’ dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erzincan’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 1987-2010 arası büyüme oranının yüzde 47 olduğunu, ancak bu dönemde Elazığ’ın büyüme oranının 4,5’te kaldığını kaydetti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James E. Cartwright’ı kabul etti.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gündeme ilişkin konuları Milliyet gazetesine değerlendirdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Tokat’ta düzenlediği mitingde hükümeti eleştirerek, ‘’Bugün PKK ile AKP rol paylaşımı içerisindedir. Bir adım terör, bir adım söz, bir adım terör, bir adım sözle Türkiye’yi bölünme sürecine doğru sürüklemektedirler.’’ dedi.

6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, seçim çalışmaları kapsamında Amasya ve Tokat’ta çeşitli ziyaretlerde bulundu. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türker, “Şu anda mevcut olan yasalara göre, bedelli askerlik ve askerlik süresinin kısaltılması mümkündür.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, “2011 Şubat Dönemi Sonuçlarına (Şubat 2010, Ocak, Şubat Mart 2011)” göre, Türkiye’de 2011 yılı şubat döneminde işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2,9 puan düşerek, yüzde 11,5 oldu. İşsizlik oranı 2010 şubat döneminde yüzde 14,4 seviyesinde idi. Tarım dışı işsizlik yüzde 14,2 olurken, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 20,6 olarak hesaplandı.

8- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un 66. Genel Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, “Önümüzde genel seçimler var, bu süreci istikrar ve reform ortamının yeniden ivme kazanması için bir fırsata dönüştürmeliyiz. Eksik bıraktıklarımızı, yapamadıklarımızı tamamlamalıyız, yeni başarılara imza atmak için 12 Haziran’ı yeni bir başlangıç yapmalıyız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Genel Kurulda yaptığı konuşmada, şu anda Türkiye’nin, IMF’ye 5 milyar dolar borcu bulunduğunu belirterek, “Biz bunu şu anda öderiz fakat çok ucuza satın alınmış olması sebebiyle de acelemiz yok. 2012’nin nisan sonu, 2013 nisanında bu işi tamamen sıfırlayacağız.” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Türkiye’de ekonominin iyi yönetilmediğini savunarak, “Eğer bir ekonomi iyi yönetilirse 9 yılda 4 kez mali af çıkmaz. Kim vergisini ödemek istemez, kim sigorta primini ödemek istemez. Ödeyemiyor, dünyanın faizini yüklüyorsunuz üstüne, sonra hayat kilitleniyor, ‘verginizi ödeyin’ diye mali af çıkarıyorsunuz.” dedi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, “Kim ne derse desin Türkiye ekonomisinin geldiği nokta gösterdiği performans bellidir. Bu da bütün dünyanın takdirini kazanmıştır.” dedi.

9- İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Nakba’nın yıldönümünde gerçekleştirilen gösterilerde İsrail’in yaptığı saldırıları kınadı.

10- ABD Senatosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdai, Başbakan Yusuf Rıza Gilani ve Ordu Komutanı General Eşvak Kayhani ile bir araya geldi. Kerry İslamabad’da yaptığı görüşmelerde, ilişkilerin normalleşmesini ve işbirliğinin devam etmesini istedi.

11- Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı İvica Daciç, Kosova’daki günlük “Zeri” gazetesine yaptığı açıklamada, “Kosova’nın bölünmesi tek çözümdür. Diğer çözümler zaman kaybı demektir.” dedi.

17 MAYIS 2011

1- Seçim çalışmalarını Yozgat ve Malatya’da sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat’ta yaptığı konuşmada, CHP ve MHP’ye göndermede bulunarak, “AK Partinin rotasını çeteler çizemez. AK Partinin rotasını kasetler çizemez. Sadece millet çizer.” dedi.

Başbakan Erdoğan Malatya’da yaptığı konuşmada da, 12 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye’de kirli oyunlar oynandığını belirterek, “CHP, MHP, BDP, terör örgütü ve Ergenekon’u bir kez daha aynı hizaya getirdiler. Bir bakıyorsunuz BDP ve terör örgütü MHP’yi övüyor, bir bakıyorsunuz MHP Genel Başkan Yardımcısı PKK terör örgütüne iltifatlar gönderiyor. CHP, BDP’nin, terör örgütünün kepenk kapatma eylemine destek veriyor. BDP milletvekilleri, terör örgütüyle sınırda çatışmaya giren askerimize tavır alıyor. Bu özgürlük mücadelesi mi? Şehit polisimin kanı yerde kalmayacak. Herkese bir rol verildi, herkes rolünü oynuyor.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ile görüştü. Görüşmede Ortadoğu’daki gelişmeler ve terörle mücadele konusu ele alındı. Ricciardone, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, terörizmin bölgenin bir problemi olduğunu belirterek, Başbakan Recep Erdoğan’la bu çerçevede görüştüklerini kaydetti.

2- Ordu’da halka hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın, aile sigortası için “Parayı nerden bulacaksın?” dediğini belirterek, “Söz veriyorum, parayı bulacağım. Niye o 600 lirayı veriyoruz? Bu ülkede, hele de yoksul insanların onurunu koruyacağım. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.” ifadelerini kullandı. Kürşad Tüzmen’le yaptığı görüşmeyi hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Başbakan’ın aday yapmadığı bakanlar bana gelip ‘Bizim dürüst olduğumuzu sen söyle’ diyor. Böyle şey olur mu? Başbakana söylemekten korkuyorlar.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Habertürk TV’de katıldığı bir programda soruları yanıtladı. Terör örgütü PKK’nın silah bırakması için şartların hazırlanması gerektiğini söyleyerek, “Terör sona erebilecekse bunun unsurlarından biri belki genel af olarak düşünülmeli.” diye konuştu. Bazı sorunları CHP’nin çözmesinin çok basit olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, başörtüsü sorunundan demokratikleşmeye ve yeni anayasa çalışmalarına kadar CHP’nin öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmaları için bulunduğu Konya’da Zaman gazetesinin sorularını cevapladı. Filistin’de El Fetih-Hamas uzlaşmasına İsrail’in gösterdiği tavrı eleştiren Bakan Davutoğlu, “Bugüne kadar muhatap olmamasından yakınıyorlardı, şimdi muhatap var ama uzlaşıya son derece olumsuzlar.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kanal 24’de katıldığı programda, seçim bölgesi Batman ve Güneydoğu’da yaşanan son gelişmelerin vatandaşın tercihi olmadığını ifade ederek, tamamen tehdit ve şiddetle mevcut resmin ortaya konulduğunu belirtti. IMF Başkanlığı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Şimşek, “Türkiye’nin IMF’deki oy hakkı, kotası arttı. Türkiye, küresel ekonomik ve siyasi oyuncu haline geldi. Türkiye’nin dünyada artan ağırlığına paralel zaman içinde bir Türk’ün de IMF Başkanı olması kadar doğal bir şey yoktur.” dedi.

6- Diyarbakır’da seçim çalışmalarını sürdüren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Esnafımızdan, bazı görevlilerin, kendilerine, işyerlerini kapatmadıkları zaman, bir takım fahiş cezalar kesildiği yönünde şikâyetler geliyor. Evet, kamu görevlileri bunlar. Diyarbakırlı esnafa tehditle zorla kepenk kapattırılıyor. Açanlara molotofkokteyli atarak, bazen ceza keserek yapıyorlar. İnsanların ekmeğine mani olmanız, çocuğunun rızkına mani olmanız hiçbir insan hakkı ve demokrasi ile izah edilemez. Diyarbakır artık el aman etti bu uygulamalar ve baskılar yüzünden.” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Zaman gazetesine verdiği röportajda, iktidara geldiği zaman “taşeron işçi” sorununu çözeceğini vaat eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “eleştirerek, “Parti genel başkanları taşeronluk değil, liderlik yaparlar. Sayın Kılıçdaroğlu siyasi taşeron görevi üstlenmiş. CHP’nin “çılgın projesi” de Silivri’yi Meclis’e tünelle bağlamak.” dedi. CHP’nin 12 Haziran seçimlerine ciddi bir projeyle halkın önüne çıkmadığını ve Kılıçdaroğlu’nun başarı hikâyesi olmadığını da söyledi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Partiye oy verenlerin bir kez daha düşünmesini istedi. Bahçeli, ülkede 18 milyon yoksul bulunduğunu, 13 milyona yakın insanın da açlık sınırının altında yaşadığını öne sürerek, 4 kişilik bir ailenin mutfak masraflarını bile karşılayamadığını dile getirdi.

9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Güzelyurtlular Derneğinin yöneticilerini parti genel merkezinde kabulünde, terörle mücadele konseptinin değişmesini istedi. Topçu, “Bu iş bu kadar zor mu? 6 ay hazırlık, 6 ay da teröristi imha safhası. Bu arada güvenliği, özgürlüğü, refahı da birlikte yürüteceksiniz. İnsan merkezli anayasa yapın. Benim vatandaşlarım Kürt olarak mı tanımlamak istiyor kendini, tanımlasın. Dilini, diyanetini konuşmak mı istiyor, konuşsun. Bireysel hak ve özgürlüklerin önü açılsın, bir şeyde hep beraber hassas olalım; o da devletimiz bir, vatanımız bir, bayrağımız bir olsun.” dedi.

10- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından İstanbul’da yapılan Gayrimenkul Zirvesi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bazı firmaların, düzgün yollarla finansman kaynakları bulamadıkları veya ulaşamadıkları için kendi kendilerine yeni finansman modelleri üretmeye başladıklarını belirterek, bu işin riskli olduğunu söyledi.

11- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye istifa etmemesi durumunda yeni kasetler yayımlayacağı tehdidinde bulunan “farklıülkücülük.com” sitesi hakkında soruşturma başlattı.

12- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Brüksel’de katıldığı “AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Toplantısı”ndan sonra CHP’nin seçim vaatlerini eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, toplantı başlarken ekonomiden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Olli Rehn’in Türkiye’yi “ekonomide Avrupa’nın parlak noktası” olarak tanımladığına işaret ederek, Avrupa’da geçen yıl kamu borç yükünü düşüren tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

13- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Amerikan New York Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, BM’ye çağrıda bulunarak Filistin devletinin eylül ayında alacağı bağımsızlık kararını tanımasını istedi. Abbas, bu şekilde BM’nin 1947’de aldığı karar doğrultusunda yürürlüğe girmesi gereken “iki devlet” planının da yerine gelmiş olacağını ifade etti.

18 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin geleceğini gençlerde gören Atatürk’ün sonsuza kadar var olabilmesi amacıyla Cumhuriyetimizi gençlere emanet ettiğini belirterek, “Milletimizin umut kaynağı sizlerin, bunun anlam ve öneminin idraki içinde olduğunuzdan şüphe duymuyorum. Varlığınızla, potansiyelinizle çalışma azminizle ve üstün gayretlerinizle ülkemizin yükselmesinde kilit rol oynayacaksınız.” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, en temel görevlerinin, gençlere daha kalkınmış, çok daha gelişmiş, çok daha müreffeh bir ülke bırakmak olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odasının (ATO) “Rekortmenler Plaket Töreni”nde yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu illerinde, tıpkı Danıştay saldırısında olduğu gibi bir tezgâh, bir senaryonun uygulamaya konulduğunu belirterek, “Herkes, seçim öncesinde nasıl bir oyunun oynandığının çok iyi farkında. Doğu’yu tahrik edip, Batı’nın hassasiyetlerine dokunup, gençlerin kanı, annelerin gözyaşı üzerinden nasıl çirkin bir seçim hesabı yapıldığının herkes farkında. Silivri ile Kandil’in yazdığı senaryo, birileri tarafından oynanıyor. Figüran olarak da gençler, çocuklar kullanılıyor, istismar ediliyor.” dedi.

Başbakan Erdoğan Tokat’ta partisi tarafından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Referandumun ardından Türkiye’ye yeni bir anayasa kazandıracağımızın sözünü verdik. Bu sözün hemen ardından çalışmalara başladık. Herkes çalışmasını yapsın dedik. İşte şu anda bizim bu hedefimizi, projemizi sabote etmek için yoğun bir gayret var. Çeteler, milletin kendi anayasasını yapacak olmasından ciddi rahatsızlık duyuyorlar.” dedi

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Trabzon’da düzenlenen mitinginde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, fındık borsasını Karadeniz’de kuracaklarını dile getirerek, “Dünya fındık fiyatını Karadeniz belirleyecek ve böylece dünyada istikrarlı bir fındık fiyatının oluşmasına yol açacağız.” dedi. ÖSYM’deki şifre iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, sınava giren bir milyon 700 bin çocuğun annelerine “çocuklarınızın umutları ile oynayan iktidara oy vermeyin” çağrısı yaptı.

4- Türkiye, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 2015-2016 dönemi geçici üyeliğine tekrar aday olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Nispeten yakın bir süre içinde tekrar aday olmamızın temel sebebi, uluslararası alanda hızlı değişimlerin yaşandığı bu kritik dönemde küresel barış ve güvenliğe önemli bir katma değer sağlayabileceğimiz inancıdır.” denildi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında, 2010’da en yüksek primi ödeyen ilk 10 işveren ile prim ödeme gün sayısına göre en fazla kadın ve özürlü çalıştıran 5’er işverene plaket verdi. Bakan Dinçer, törendeki konuşmasında, ödüllendirmeye öncelik verdiklerini belirterek, “SGK’da mükellefiyetlerini tam olarak yerine getirenlere 5 puanlık indirim yaparak aslında ödüllendirmeyi önceden başlattık.” dedi. Bakan Dinçer, en fazla prim ödeyen işverenlerin yanı sıra en çok kadın ve özürlü çalıştıranları da ödüllendirdiklerini bu alanlarda ayrı bir motivasyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Radikal gazetesine, Güneydoğu Anadolu’da gerilimi tırmandıran olayları ve 12 PKK’lı teröristin öldürülmesi sonrasında yaşanan olayları değerlendirdi. Bakan Ergün, “15 Haziran’a kadar çatışmasız bir ortam denilmesine rağmen, terörist sızmalar ve birtakım eylemler yapıldı. Bunlara karşı güvenlik güçleri ne yapacak yani? Siz böyle bir sızma, eylem planı, aktivite, karakola saldırı ve benzeri şeyler yapmadığınız zaman güvenlik güçleri gidip kendi kendine ‘Bugün kimseyi vurmadık, arayıp da vuralım’ diye uğraşmıyor.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çeşitli toplantılara katılmak için gittiği Niğde’de yaptığı açıklamada, tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarını yeniden yapılandıran çiftçilerden alınan avukatlık ücretlerinin anapara üzerinden alınması için çalışma yaptıklarını bildirdi. Bakan Yıldız, “TEDAŞ Genel Müdürüne talimat verdim. Avukatlarla görüşecek. Çiftçimiz borcunu yeniden yapılandırmalı ki bu işten hepimiz kazançlı çıkalım, kimse kaybetmesin.” dedi. Bakan Yıldız, tarımsal sulamadan kaynaklanan borcun faizlerin silinmesinden sonra 170 milyon liraya gerilediğini belirtti.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kastamonu mitinginde yaptığı konuşmada, ülkedeki en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın bu sorunu çözmek yerine çılgın proje peşinde koştuğunu savundu. Konuşmasında, son dönemde PKK’nın eylemlerini artırdığına dikkat çeken Bahçeli, 12 teröristin öldürülmesinin ardından operasyonlara dönük eleştirilere ilişkin, “Mehmetçik ölürken sesiniz çıkmayacak, teröristler öldürülürken Türkiye’yi mi yakacaksınız?” dedi. Bahçeli, daha sonra gazetecilerin, ellerinde 6 MHP’li ismin daha kaseti olduğunu iddia eden ve kendisiyle birlikte 6 ismin istifasını isteyen internet sitesiyle ilgili sorularını cevapladı. “Bütün sorumluluğu üzerime alıyorum. Kimse istifa etmeyecek. Kimin elinde ne kaset varsa bunu internette yayınlasın.” dedi.

9- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisi tarafından Ankara’nın Beypazarı ilçesinde düzenlenen mitinge katıldı. 12 Haziran genel seçimlerinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Topçu, “Ülkede ihanet ve terör devam ediyor. Türkiye, bir kuşatma altında. Siyasiler, koltuk ve rant kavgası içerisindeler. Anadolu çocuklarının iktidarında, vatandaşlarımız refah ve huzura kavuşacaktır.” dedi.

10- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırklareli’de seçim otobüsünde halka hitaben yaptığı konuşmada, “Sayın Başbakan herhalde o koltuğun ebediyen kendisine verildiğini zannediyor. Seçilmiş biri olarak yüzde 10’luk barajı savunan bir başbakan asla kabul edilemez.” sözlerini ileri sürdü.

11- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Çankırı’da düzenlediği mitingde vatandaşlara seslendi. Kamalak, Başbakan Erdoğan’ın ülke sorunlarını görmezden geldiğini, işsizliğin arttığını, borcu olmayan tek bir kişi kalmadığını savundu.

12- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin 10. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, katılım bankalarının en önemli kredi enstrümanlarından biri olan leasingdeki KDV düzenlemesinin bu alanı olumsuz etkilediğini söyledi. Bilgin, Maliye Bakanlığının istihdamı artırıcı faaliyetlerde ve cari açığı azaltıcı alanlarda leasing üzerindeki vergileri çeşitlendirmesinin yararlı olabileceğini belirtti.

13- İrlanda’nın başkenti Dublin’de Aviva Arena Stadında oynanan UEFA Avrupa Ligi final maçında Porto, Braga’yı 1-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

14- Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisi tarafından başkent Berlin’de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Euro para biriminin kullanıldığı tüm ülkelerin borçlarından kurtulmak için yoğun şekilde çaba harcaması ve tüm kurallara uyması gerektiğini belirterek, “Almanya yardım ediyor, ama çaba görürse yardım eder. Ayrıca Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde Almanya’da olduğundan daha erken yaşlarda emekli olunmaması da önemli.” dedi.

15- ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, New York’ta Harvard Kulüp tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçilerin, ABD’nin 14.3 trilyon dolar olan borçlanma tavanının yükseltilmesine onay vermemesi halinde, ülkenin tarihinde ilk kez borcunu ödeyememe durumuyla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

16- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Skolkovo’da düzenlediği basın toplantısında, füze kalkanı konusunda NATO ile Avrupa füze savunma projesinde işbirliği sağlanamaması durumunda, nükleer kapasitelerini artıracaklarını belirterek, “Bu bizi Soğuk Savaş yıllarına götürür.” dedi.

17- Yemen’de yaklaşık 100 gündür istifası istenen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ve muhalefet, Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) hazırladığı iktidar değişimiyle ilgili anlaşmaya vardı. Muhalif yetkili Yahya Ebu Usbua, Salih’in anlaşmayı küçük değişikliklerle imzalamayı kabul ettiğini söyledi.

19 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Siirt’te düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Biz, ‘Analar ağlamasın, yavrular ölmesin’ dedik. Yeni bir sayfa açtık. Bunlardan rahatsız olanlar var. Bu süreci akamete uğratmak için çalışanlar var. Birileri senin yavrularının kanı üzerinden siyaset yapmanın mücadelesini veriyor. İstikrarın rahatsızlığı içinde. Bunları barışın, huzurun, kardeşliğin yücelmesi rahatsız ediyor. Bu oyunu hep beraber bozacağız. Bölgeyi terörize edenlere dur diyeceğiz. Geçit vermeyeceğiz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tunceli’de yaptığı konuşmada, KCK soruşturması kapsamında tutuklanan BDP’li başkanlarla ilgili olarak “Özel Yetkili Mahkemeler 12 Eylül’ün ürünüdür. DGM’lerin devamıdır. Seçimle gelmiş belediye başkanlarına saygı göstermemiz lazım. A veya B partisi fark etmez. Halkın oylarıyla, seçimle göreve gelmiş belediyelere saygı duyacaksınız. Demokrasi budur. Bu insanları aylarca hapiste tuttunuz, tutmaya devam ediyorsunuz. Bizim iktidarımızda bunlar olmayacak.” dedi.

3- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin’de Akdeniz İhracatçılar Birliğinde (AKİB) düzenlenen toplantıda, gazetelerin ekonomi müdürleri ve ekonomi yazarlarıyla bir araya geldi. Sınır illerinde önemli “bölgesel güç merkezleri” oluştuğunu ve bu tespit üzerinden hareket edilerek bölgesel kalkınma adına atılacak önemli adımların belirleneceğini belirten Bakan Çağlayan, “Her bir ilimizin ihracatta daha nitelikli ürünler üretmesi ve ihraç etmesi için hangi sektörlere ağırlık vermemiz gerektiğini tek tek her ilimiz için belirledik. Buradaki amacımız; ölüyü diriltmek değil, önemli olan o ildeki bütün paydaşların mutabakatıyla ilin üretimini ve ihracatını canlandırmak.” dedi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, her fırsatta Türkiye’nin battığını söyleyen muhalefete seslenerek, “Hani bu ülkede yolsuzluklar vardı, ekonomi kötüydü, ülkeyi batırmıştık. Ekonomi size güven vermese 2023’ü hedef gösterebilir miydiniz?” dedi.

5- Manisa 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, hâkim veya savcıların kararıyla şüpheli veya sanığın telefonlarının dinlenebilmesine izin veren hükmün iptali için yapılan başvuru, Yüksek Mahkeme tarafından reddedildi. Davayla ilgili esas incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, Kanunun iptali istenen hükümlerinin anayasaya aykırı olmadığına karar verdi. 131 6- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bayram nedeniyle 81 ilden ve KKTC’den gelen gençlik temsilcilerini Çankaya Köşkünde kabul etti.

7- ABD Başkanı Barack Obama, Ortadoğu’daki gelişmelere yönelik yaptığı konuşmada, bölgede insanların haklı talepleri sonucunda iki liderin iktidardan çekildiğini ve başka liderlerin de bunları takip edebileceğini söyledi. Obama, ABD olarak bölge halkının talep ettiği evrensel hakları, reformları ve demokrasiye doğru geçişi desteklediklerini belirterek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın demokratik geçişe öncülük etmesi veya iktidardan ayrılması gerektiğini ifade etti.

8- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, Yunanistan’ın borcunun konsolide edilmesi yönündeki senaryoların gerçeği yansıtmadığını, kamuda işten çıkarma olmayacağını söyledi.

Öte yandan IMF Temsilcisi Paul Tomsen, “Hükümet için kolay durumlar bitti. Reformların hızlandırılması, özellikle kamusal alandaki reformların hızlandırılması büyük önem taşıyor. Böyle bir hızlanma olmazsa, Yunan hükümeti bütçe açığını azaltmada 2011 yılı için hedeflenen yüzde 7.4’lük orana ulaşmak zorlaşacak.” dedi.

9- Irak’ın Kerkük şehrinde polise karşı düzenlenen üç saldırıda, 25 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi de yaralandı.

20 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’da halka hitaben yaptığı konuşmada, 2002’de AK Parti iktidara gelinceye kadar Türkiye’de sindirme ve zulüm politikaları uygulandığını söyledi. Yasakların çok can yaktığını belirten Başbakan Erdoğan, artık inkar ve asimilasyon döneminin kapandığını vurgulayarak, “Doğu’da başka Batı’da başka konuşmadık. Mem u Zin’i biz bastırttık. Olağanüstü hali kaldırdık, Çekiç Güç’ü yolladık. Dil kursları, televizyonlar açtık, Kürtçe enstitüleri kurduk.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’in Edremit ilçesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu Başbakan’ın CHP’yi Ergenekon terör örgütü ile ilişkilendirmesi ile ilgili bir soru üzerine, “Bu konuda dava açacağız. Bizi, CHP’yi çete olarak tanımlayan Başbakan hakkında dava açacağız. Gelsin mahkemede ispat etsin.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ekonomi ve Finans Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de finansal istikrarın sürmesi için kamuda kurumsal yapılanmaya gittiklerini belirterek, “Bunun ilk örneğini gerçekleştiriyoruz, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı Başkanlarını bir araya getirerek ‘Finansal İstikrar Komitesi’ oluşturduk.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 8 yılda itibarını geri kazandığını belirterek, “Artık birkaç milyar dolar kredi için IMF’nin kapısında bekleyen bir ülke değiliz.” dedi.

5- NATO savaş uçaklarının Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlere ait 8 savaş gemisini batırdığı bildirildi.

6- Suriye’nin Banyas kentinde düzenlenen protesto gösterisi sırasında güvenlik güçleri tarafından göstericilerin üzerine ateş açıldı. Olaylarda 34 kişi hayatını kaybetti.

21 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda, ABD Başkanı Barack Obama’nın “Ortadoğu’ya yönelik planı”nı değerlendirdi. Mısır ve Tunus’a ABD’nin yapacağı yardımların demokrasiyi tercih eden diğer rejimlere doğru genişletilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, oluşturulacak fona bölge ülkelerinin de katkı yapabileceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisi tarafından Hakkâri’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, terörün acıdan, yoksulluktan, gözyaşından başka hiçbir şey getirmediğini belirterek, “Benim Hakkâri’de de birçok projem var. 1 milyon yolculu havaalanının temelini attık. Buna da engel olmaya çalıştılar. Hakkâri şu andaki ihracatını artırsın, işsiz iş sahibi olsun ama yeter ki burada huzur olsun, kan dursun. Çıkıyor BDP Başkanı, ‘Kandan beslenenlerin Allah belasını versin’ diyor, ama buralardaki kardeşlerim elini kolunu sallayarak gezemiyorsa, esnaf kepenk kapatıyorsa bunun sorumlusu sizsiniz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Âşık Mahzuni Şerif’in 9. ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Biz kimseye kin tutmayız. Bizim aleyhimize konuşanlar olabilir, bizi sevmeyenler olabilir, inan biz onları da seveceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Başbakan Yardımcısı Çiçek burada yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlik firmalarının pek çok ülkede büyük projeler gerçekleştirdiğini, yap-satçılık sektörünün de üretimin canlanması ve istihdamın arttırılmasında büyük katkılar sağladığını söyledi.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Lonca Derneğinin Beykoz Hidiv Kasrında genç işadamları için düzenlediği toplantıda, Ergenekon ve Balyoz sanıklarını aday gösteren CHP ve MHP’yi eleştirerek, “Halâ milletin zihniyetinde, CHP denince insanların fişlendiği günler gelmektedir. Bunu da sürdürme konusunda kararlı oldukları, ana muhalefet partimizin de, yavru muhalefet partimizin de kendi teşkilatlarında adayı yokmuş gibi Silivri’ye gidip aday adayı toplamalarından bir kez daha ortaya çıkmıştır. Maalesef Türkiye’nin muhalefet partileri karanlık odaklardan talimat almaktadır. Milletimiz her şeyin farkındadır.” dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, CHP’nin herkese 600 lira ve bedelli için parası olmayana devletin para vermesi vaatlerini eleştirerek, “Asgari ücret şu an 630 lira. Asgari ücretle çalışanlar ihtiyacı olmayanlar mı? Onların da ihtiyacı var. Siz 600 lira verirseniz 630 liraya çalışan işini bırakır, devletten parayı alır. Çalışmadan para vermek bizim ahlakımızda, bizim inancımızda var mı?” dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifini ziyaretinde, muhalefet partilerinin, sosyal yardımları artırmaya yönelik çeşitli vaatlerde bulunduklarını, kendilerinin popülist bir yaklaşımı uygun görmediklerini kaydetti. Yoksullukla mücadelede önemli adımlar attıklarını ifade eden Bakan Dinçer, “Bir ülkede paylaşılacak olan pastayı büyütmezseniz o zaman mevcut pasta üzerinden adalet sağlamak çok kolay değil. Bu yüzden mutlaka ekonomik büyümeyi sağlamamız lazımdı. Ekonomiyi büyüttük.” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Zaman gazetesine verdiği röportajda, Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) arsa spekülasyonu ihtimalini gözlemlediklerini, süresi içerisinde yatırımına başlamayan kişiden verilen arazinin geri alındığını vurguladı.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Nevşehir’de düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, AK Partiye “dur” deme zamanının 12 Haziran’da geleceğini kaydederek, “MHP; işsizliği, yoksulluğu ortadan kaldırmak için ülkeyi yönetmeye taliptir. İşsizlik ve yolsuzluğu çözene kadar ‘hilal kart’ uygulamasını başlatacağız. Hilal kart oy avcılığı olmayacak. Milletin huzur ve mutluluğu için, bin yıllık kardeşliğimizin devamı için gerekli olan ‘yaşa ve yaşat’ ilkesi, MHP’nin ‘toplumculuk’ ilkesi ve anayasamızın 3. maddesinde yer alan ‘sosyal devlet’ ilkesi gereğince olacak. Bu kart, kimseye el avuç açmadan yaşamasını sağlayacak önemli bir projedir.” dedi.

10- DSP Genel Başkanı Masum Türker, seçim çalışmaları kapsamında Bursa’da düzenlediği basın toplantısında, “CHP, etik davranmayan bir parti. Buradan Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum; bazı yerlere gidiyorsun, mevcut milletvekillerimizi ayartıp sana rozet taktırıyorlar. Bu işi seçim döneminde yapmak etik değildir.” dedi.

11- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisince Trabzon’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, iktidar olmaları halinde ekonomik ve siyasal sistemi değiştireceklerini, toplumsal barışı sağlayacaklarını belirtti.

12- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, partisince Anamur’da düzenlenen mitingde halka hitap etti. Hükümet yetkililerinin Türkiye’nin dünyada 17. büyük ekonomi olduğu vurgusunu yaptığını belirten Topçu, “17. büyük ekonomi emekliyi, asgari ücretliyi, küçük esnafı ve muz üreticilerini olumlu etkilemiyor. BBP’nin iktidarında Anamur’un muzu, çileği ve iktidarın ithalatla unutturduğu yer fıstığı dünya markası olacak. Kuracağımız limanla bölge ekonomisini canlandıracağız.” dedi.

13- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Türkiye Yol-İş Sendikası Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, yönetime geldiklerinden bu yana 26 ayrı eylem gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hükümetlerin, halkın taleplerini dile getiren sivil toplum örgütlerine, sendikalara kulaklarını tıkadığında bunun zararını Türkiye görür. Ne oluyor? Madenler deneyimsiz taşeron işçilerine mezar oluyor. İş sağlığı, iş güvenliği gözetilmediği için işçi kardeşlerimiz patlamalarda çöken binaların altında kalıyor. Hırsızlık artıyor. İşsizlik artıyor, yoksulluk artıyor, fuhuş artıyor.” dedi.

14- MHP Genel Başkan Yardımcıları Deniz Bölükbaşı, Mehmet Ekici, Osman Çakır, Ümit Şafak, Genel Sekreter Cihan Paçacı ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak, bir internet sitesindeki kaset iddiaları üzerine partideki görevlerinden ve milletvekili adaylıklarından istifa ettiklerini açıkladılar.

22 MAYIS 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Kanal 7’deki “Başkent Kulisi” programına katılarak, MHP’deki kaset istifalarını değerlendirirken önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Şahin, “Şantaj amaçlı kullanıldığına dair iddianamelerde bir takım bilgiler var. Demek ki Türkiye’de bunu yöntem olarak benimsemiş birileri var, bir takım çeteler var.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kocaeli’nin Gebze ilçesinde düzenlediği gençlik şöleninde yaptığı konuşmada, CHP’nin kaset skandalı sonrası yeniden şekillendirildiğini, aynı oyunun bu kez de MHP üzerinde oynanmak istendiğini belirterek, “MHP’yi de aynı çirkin kaset tezgahları ile şekillendirmek, yeniden tasarlamak istiyorlar. Bunu çok çirkin çok tehlikeli gördüğümü ifade etmek istiyorum.” dedi. Daha sonra Bursa’ya geçen Başbakan Erdoğan, kent meydanında halka hitap etti ve toplu açılış törenine katıldı.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde işadamlarıyla kahvaltı toplantısında bir araya gelerek, kendisine yöneltilen soruları cevapladı. MHP’deki kaset istifalarıyla ilgili soru üzerine, “Yasa dışı bulgularla siyaset yapmak doğru değildir, ahlaki bulmuyorum.” dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra, Küçükçekmece ilçesinde yaptığı konuşmada da, halk için yola çıktıklarını, Türkiye’yi yeniden inşa edeceklerini belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da düzenlenen “4. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, Bediüzzaman Said Nursi’nin ırkçılığa karşı çıktığını, bu sebeple etrafında Siirt’ten, Diyarbakır’dan ziyade İstanbul, Edirne ve Isparta’dan talebeleri olduğunu belirterek, “Milletin değer ve inançlarına karşı her zaman kulak tıkayan, milletin inançlarını hiçe sayan tek parti döneminin uzantıları Said-i Nursi’yi de engellemeye çalıştı.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde yapımı tamamlanan Peçenek Barajı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu baraj ile yılda 7 milyon ton su toplanacak. Bu suyla hem içme suyu ihtiyacı karşılanacak, hem de 14 bin dekarlık tarım arazisi sulanacak.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Isparta’da halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde her yıl 700 bin kişiye iş imkanı oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, “Seçimler, milletimizin geleceğinin yeniden belirleneceği, şekilleneceği bir seçim olacaktır.” dedi.

7- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Balıkesir’de düzenlediği basın toplantısında, “DSP parlamentoya girdiğinde, yapılacak anayasa değişikliklerine halkın isteklerini yansıtacak, birilerinin değil.” dedi.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ordu’nun Ünye ilçesinde partililer ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarının MHP’deki istifalarla ilgili sorularını cevaplayan Kurtulmuş, Türkiye’deki siyasetin operasyon yapılmaya hala müsait olduğunu belirterek, “Dün bunu askerin namlusunun ucuyla korkutarak yapıyorlardı, bugün kasetlerle yapıyorlar. Yarın başka bir şekilde medya üzerinden yapabilirler. Bu kadar zayıf bir demokrasi olabilir mi?” dedi.

9- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Antalya’da düzenlediği mitingin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Kamalak, MHP’deki istifalarla ilgili, “Hem kaset olayını hem böyle bir olayın yaşanmış olmasını hem de istifaları üzüntüyle değerlendiriyorum.” dedi.

10- 64. Uluslararası Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü “The Tree of Life” filmiyle Terrence Malick kazanırken, Nuri Bilge Ceylan ise “Bir Zamanlar Anadolu”da adlı filmiyle “jüri büyük ödülü”ne değer görüldü.

11- Spor Toto Süper Lig’de 2010-2011 sezonunun şampiyonu Fenerbahçe oldu.

12- Irak’ın başkenti Bağdat ve çevresinde düzenlenen bombalı saldırıda, 18 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı.

13- Suriye güvenlik güçlerinin cumartesi günü yapılan cenaze törenlerinde ateş açmasıyla öldürülen sivillerle birlikte, bu ülkedeki ayaklanmaların başlamasından bugüne kadar öldürülenlerin sayısı, muhalif grupların verdiği rakamlara göre 900’ü aştı.

14- ABD Başkanı Barack Obama, İsrail yanlısı lobi kuruluşu AIPAC’in konferansında Filistin’de El Fetih ve Hamas arasındaki anlaşmanın barış sürecine büyük bir engel oluşturduğunu belirterek, “Hiçbir ülkenin bir terör örgütüyle müzakere edemeyeceğini” ifade etti.

15- AB’nin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Libya’da muhaliflerin kurduğu Milli Geçiş Konseyi’nin Başkanı Mustafa Abdülcelil’le düzenlediği basın toplantısında, Bingazi merkezli Libyalı isyancılara kısa ve uzun dönem tam destek vereceklerini açıkladı.

16- Kıbrıs Rum Meclisinin 56 üyesinin belirlenmesi amacıyla dün yapılan genel seçimi, sağcı Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) yüzde 34.27 oy oranıyla 1. tamamladı.

23 MAYIS 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TV 8’de “Erkan Tan ile Başkentten” programında soruları cevapladı. Başkan Şahin, ‘’Kasetler yoluyla seçimlere giderken bir siyasi partiyi güç durumda bırakmak ne kadar çirkinse bunun faili olarak bir partiyi suçlamak o kadar çirkindir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kepenk kapatma eylemlerine ilişkin olarak görüşlerini açıkladı. Her dükkanın başına bir polis dikmenin mümkün olmadığını, sorunun bu şekilde değil, demokrasi yoluyla halledilmesi gerektiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, “Ama bir siyasi partinin sırtını bölücü terör örgütüne yaslamak suretiyle varlığını devam ettirmesinin ne anlama geldiğini bizim halkımıza iyice anlatmamız lazım. Biz bu sorunu, birinci derecede inanan sizlerle çözeriz. Çünkü sizler direkt halkla münasebeti olan bizim elimiz, ayağımız durumundasınız.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Hakkari’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Avrupa’da kabul edilen “Yerel Yönetimler Özerklik Şartı”nı aynen kabul edeceklerini belirterek, “Böylece yerel yönetimlerin güçlenmesini, halka daha sağlıklı hizmet vermesinin, sağlıklı gelire kavuşmasını sağlayacağız.” dedi.

Öte yandan bir grup köşe yazarının katıldığı toplantıda partisinin “eğitim raporu”nu açıklayan Kılıçdaroğlu, toplantının siyasi sohbet bölümünde, İstanbul’da birinci parti olarak çıkma olasılıklarının yüksek olduğunu söyledi.

4- Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, dört yıllık milletvekilliği dönemini ve hedeflerini, Zaman gazetesine değerlendirdi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince Afyonkarahisar’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Sayın Başbakan, geceleri kabus görüyor, ‘iktidardan düşersem, başıma ne gelir’ diye kara kara düşünüyor. Merak etme iktidar olamayacaksın, iktidar yolu sana kapanmış olacak. Allah’ın izniyle ama açık olan bir yol var o da Yüce Divan olacak.” sözlerini savundu.

6- MHP Başkale İlçe Başkanı Ömer Bozkurt ile 16 kişilik ilçe teşkilat yönetimi, partilerinden istifa ederek, BDP’ye geçti.

7- SP İl Başkanı Mustafa Kamalak partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, iktidara geldiklerinde maaşlara yüzde 50 zam yapacaklarını, asgari ücretten vergi, üniversite öğrencilerinden harç alınmayacağını, herkesin sağlık güvencesi olacağını söyledi.

8- Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilecek ‘’Yaşam Boyu Onur Ödülü’’nün sahipleri belli oldu. 16’ncısı bu yıl verilecek Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne Türk sinemasına katkılarından dolayı usta oyuncular Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar ve Halit Akçatepe ile ‘’Cilalı İbo’’ serisinin yönetmeni Mehmet Dinler değer görüldü.

9- İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisinin (BAFTA) televizyon dallarında verdiği ödüllerin sahipleri belli oldu. BBC’de yayınlanan, “Sherlock” dizisi “en iyi televizyon dizisi” ödülüne layık görüldü.

10- Resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüştü. Abdülcelil, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Gül’den Libya’daki geçiş sürecine ilişkin destek istedi. Cumhurbaşkanı Gül de, Libya’da baskı ve zulümden uzak yeni bir düzenin gecikmeden kurulması ve sürecin uzun sürmemesi gerektiğini söyledi.

Görüşmelere katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, “Biz, ulusal geçiş konseyini Libya halkının meşru ve muteber temsilcisi olarak görüyoruz.” dedi.

11- Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Cumhurbaşkanlığı tarafından medya mensupları için düzenlenen futbol turnuvası ödül töreninde Zaman gazetesine konuştu. Otunbayeva, Türkiye’nin son 8 yılda kaydettiği büyük ilerlemenin kendilerini çok sevindirdiğini ifade ederek, “Türkiye’nin büyümesi bizim de büyümemizdir. Türkiye ne kadar istikrarlı olursa, bölge coğrafyası ve kardeş ülkeler de istikrarlı olur” dedi.

12- AB Dışişleri Bakanları, Suriye’deki göstericilerin öldürülmesinden sorumlu tutulan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yaptırım uygulama kararı aldı. Karar, Esad ile birlikte 9 üst düzey yardımcısına vize yasağı getirirken bu kişilerin malvarlıklarını da donduruyor. Ayrıca, siyasi reformlar konusunda, Suriye yönetimine, somut takvim ve ulusal diyalog çağrısı yapıldı.

Öte yandan Amerikan ABC televizyonuna mülakat veren Ürdün Kralı Abdullah, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a halkıyla diyalog kurması” çağrısında bulundu.

13- Basra Körfezi’nde kıyısı bulunan 6 ülkenin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK), Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılan toplantısında, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in imzalamaması üzerine iktidarın devri planı askıya alındı.

14- ABD Başkanı Barack Obama, İrlanda’da Başbakan Enda Kenny ile görüştü. İki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik çıkarların ötesinde bir anlam ifade ettiğini vurgulayan Obama, Kuzey İrlanda sorununa atıfta bulunarak, orada yaşananların kendilerine barış adına ilham verdiğini, bu örneğin, taraflar mücadelesini sürdürürken aralarındaki ilişkiyi koparmamaları açısından çok anlamlı olduğunu söyledi.

15- Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Saktash Khasenov, Kazakistan’ın tarım arazilerinin büyük oranda verimsiz olarak kullanıldığını, gıda güvenliğinin sağlanabilmesi ve üretimin artması için tarım arazilerinin, Çin, Rusya, Belarus gibi ülkelere kiraya verilebileceğini bildirdi.

24 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sri Lanka, El Salvador, Maldivler, Kenya ve Honduras büyükelçilerini güven mektuplarını sunmak üzere Çankaya Köşkünde kabulünden önce bir gazetecinin sorusu üzerine, MHP’deki kaset iddialarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, MHP yöneticileri hakkındaki kaset iddialarıyla ilgili olarak, “Bu tip şantajlar hem çirkin hem çok tehlikelidir. Bugün buna olur, yarın başkasına olur. Savcılar ve yargıyla ilgili kurumların olayı titizlikle takip etmesi ve bu tip işleri organize edenleri ortaya çıkarması gerekir.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki ziyaretleri sırasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hakkari mitingindeki sözlerine ilişkin, “1991 seçimlerinde PKK’nın siyasi uzantılarıyla işbirliği yapıp onları Meclise taşıyan siyasi partinin şimdiki genel başkanının sözleri yadırganacak sözler değil, bunların zaten sicili bozuktu.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta halka hitaben yaptığı konuşmada, bu ülkede Kürt meselesinin hiçbir zaman sahibi olmayan CHP ile Kürt meselesinden beslenen BDP’nin, kol kola girdiğini belirterek, “CHP’nin Genel Başkanı sakız isteyene sakız, elma şekeri isteyene elma şekeri, devletçilik isteyene devletçilik, faşizm isteyene faşizm, özerklik isteyene özerklik veriyor, sahillerde milliyetçilik pazarlıyor. Doğu’da esnafın kepenginin kapatılmasına destek veriyor.” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ağrı’da vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Herkesin, her yurttaşın kimliğini özgürce dile getirebileceği, inancını özgürce yerine getirebileceği, barıştan yana, demokrasiden yana, özgürlükten yana, bir düzeni kurmaya and ettim.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal A televizyonuna yaptığı açıklamada, siyasetin yeniden dizayn edilmek istendiğini, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP’lilerin kasetinin aynı merkez tarafından yapılmış olabileceğini dile getirdi. Hükümet olarak kaset olayından son derece rahatsız olduklarını da vurgulayan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bu sıradan bir iş değil, organizedir. Biz bu işten rahatsızız. Bu zıkkımın hiçbir yerinde yokuz ve olmakta istemeyiz. Hükümet yapılması gereken ne varsa yapıyor. Bu işin ortaya çıkarılmasını en fazla da biz isteriz.” dedi.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleriyle kahvaltıda buluştu. Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hakkâri mitingindeki “özerklik vereceğiz” sözlerini ülke gerçeklerine ihanet olarak niteleyerek, “Maalesef Kemal Kılıçdaroğlu, bölgede BDP ile aynı çizgide bulunuyor.” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’da düzenlenen “Tedarikçiler Genel Kurulu”nda yaptığı konuşmada, siyasetin kanserinin popülizm olduğunu belirterek, “’Kim ne veriyorsa ben beş katını veriyorum’ diyen zihniyetler siyasetin kanserini temsil etmektedir.” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da yaptığı açıklamada, kamu alacaklarının yeniden yapılandırma başvurularında son 7 güne girildiğine dikkati çekerek, “Yeni bir süre uzatımı söz konusu değil. Kanun da bize daha fazla bir uzatma imkânı tanımıyor. Başvuru dönemi 31 Mayıs Salı akşamı bitecek. Yeniden yapılandırmada muazzam bir başarı sağladık. Bugüne kadar 4 milyon 226 bin 225 mükellef, borcunu yeniden yapılandırdı.” dedi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tekirdağ İl Müdürlüğü hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, SGK üzerinden verilen popülist vaatlerin, ülkenin önüne konulmuş bir engel olduğunu belirterek, “Türkiye’de yaş ortalaması erkeklerde 73, kadınlarda 76. Hâlbuki insanları 40 yaşında emekli ediyorlardı. İnsanları atıl hale getirmek haksızlık. SGK’yı seçim vaatleriyle batırmışlar. Biz reform yaptık. Bağ-Kur’lu vatandaşlara geriye dönük prim ödeme imkânı sunduk.” dedi.

10- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türk Hava Yolları, THY Teknik AŞ ve özel bir şirket tarafından yerli uçak koltuğu üretip pazarlamasını yapmak amacıyla oluşturulan “ortak girişim şirketi” ana sözleşmesi imza törenine katıldı. Bakan Ergün burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özellikle dışa bağımlı olduğu bilişim, ilaç ve savunma sanayi gibi alanlarda büyük atılım yapması gerektiğini ifade ederek, geleneksel sektörlerden katma değeri yüksek ve ileri teknolojiye dayalı sektörlere geçiş yapması gerektiğini söyledi. Öte yandan Sanayi Bakanlığı ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) birlikte hazırladığı 2011-2013 KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı (KSEP) açıklandı. Eylem planı hakkında bilgi veren Bakan Ergün, KOBİ’lerin niteliği yüksek hizmet vermelerini amaçlayan çalışmada, işletmelerin üretimini, yatırım miktarını, katma değerini artırmak ve büyümelerini sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim çalışmaları için bulunduğu Muğla’da halka seslendi. AK Parti iktidarında yoksulluğun ve yolsuzluğun arttığını belirterek, “Millet bunlara bir yol vermiş onlar ise şaşırmışlar. Önce gaflete sonra da dalalete düştüler. Şimdi de ihanete düşüyorlar.” dedi.

12- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Tekirdağ’da düzenlediği basın toplantısında, 12 Haziran’daki seçimin sınıfsal bir mücadeleye sahne olacağını, Türkiye’de en büyük sorunun üretimsizlik ve işsizlik olduğunu belirterek, “Türkiye’deki her 3 kişiden biri işsiz. Bu yüzden insanlar mutsuz ve yoksul. DSP’nin çokça üretim anlayışına dayanan bir işsizliği azaltma programı var. Üretime dayalı bir ekonomi kurabilmek için ithalatın azaltılması gerekiyor. Burası bir tarım ülkesi, ama insanlar artık tarım işi yapmaktan vazgeçiyor, hayvancılık da sona ermiş.” dedi.

13- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Ankara milletvekili adayları ile katıldığı şehir turunda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Seçim çalışmaları kapsamında 40’a yakın il ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Benim gördüğüm HAS Parti tutmuştur. Bundan sonraki iktidarın merkezi olarak görülüyor. Zaten bu ilginin bu teveccühün altındaki önemli nedenlerden birisi de gelecek ümididir, istikbal vaat ediyor olmasıdır.” dedi.

14- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, seçim çalışmaları için bulunduğu Muğla’da üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Gençliği yönlendirecek kişilerin kanaat önderleri ve kadınlar olduğunu belirten Kamalak, “Anayasamıza göre aile, Türk toplumunun temel taşıdır. Batı’da aile mefhumu tamamen çökmüştür. Bizi oraya yamama gayreti içindeler ama Batı iflas etmiştir. Türkiye’ye vereceği hiçbir şey yoktur.” dedi.

15- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Ankara’da seçim çalışmaları çerçevesinde Ulus esnafını ziyaret etti. Topçu, Ankara’dan milletvekili adayı olan tek siyasi parti genel başkanı olduğunu, seçilmesi halinde Türkiye’nin ekonomik sosyal ve siyasi sorunlarının yanı sıra Ankara’nın sorunlarını Meclis’e taşıyacağını söyledi.

16- Merkez Bankası, mayıs ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranını açıkladı. Buna göre, kapasite kullanımı mayısta geçen yılın aynı ayına göre 1.9 puan, bir önceki aya göre ise 0.3 puan artarak, yüzde 75.2 seviyesinde gerçekleşti. En yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 86.8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü.

17- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Enerji Arz Güvenliği ve Özelleştirmeler Arenası Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Enerji sektörüne hangi şartla olursa olsun gireyim anlayışı ile gösterilen irrasyonel davranışların herkes için olumsuz sonuçları olacaktır. Enerji özelleştirmelerinde özel sektör tarafından hesapsız yapılan işlerin ülkemize zaman ve enerji kaybettirmesine izin verilemez.” dedi.

18- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Ankara Sanayi Odasında (ASO) düzenlenen “Aile Şirketleri Semineri”nin açılışında yaptığı konuşmada, “Kurumsal yönetimin şeffaflık, sorumluluk ve hesap verebilirlik ilkeleri ışığında kendilerini yenileyebilen şirketlerimiz, büyümenin önünde çok büyük bir engel olan finansmana erişim sorununu aşacak, rekabetçi bir yapıya kavuşacak ve nitelikli insan kaynağına ulaşabilecektir.” dedi.

19- Resmi temaslarda bulunmak için Türkiye’ye gelen Libya Millî Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Bingazi’deki Türkiye karşıtı protestoları Zaman gazetesine anlattı. Türkiye’nin kardeş kanının dökülmesini engellemek amacıyla Kaddafi’yi ülkeden ayrılması için ikna etmeye çalıştığını vurgulayan Abdülcelil, bunun halk tarafından anlaşılamadığını söyledi.

20- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Abadan kentinde açılışını gerçekleştirdiği bir rafineride yaptığı konuşmada, “Filistin topraklarında, siyonist rejim adında sözde devlet kuranların hepsi birer kukladır. Değişim vaadiyle başa gelen ABD Başkanı Barack Obama, aslında bir kukla.” dedi.

21- Resmi temaslar için ABD’de bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Kongresinde yaptığı konuşmasında, İsrail’in 1967 sınırlarına dönmesini kabul etmeyeceklerini ancak “Filistin devletinin toprak büyüklüğü konusunda cömert olacaklarını” kaydetti. Netanyahu, “Barış için can yakan ödünler vermeye hazırız. Bu kolay olmayacak çünkü gerçek bir barışta Yahudiler’in atalarının vatanının bazı bölümlerinden vazgeçmek durumunda kalacağız.” dedi.

25 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırıkkale’de düzenlenen mitingde partililere seslendi. Başbakan Erdoğan, CHP’nin Hakkari mitingiyle ilgili olarak “CHP Genel Başkanı oraya miting yapmak için gitti, BDP’lilere konuştu. Bakın bugün gazetelere, terör örgütü mensupları da o mitingin içindeydi.” dedi. Daha sonra Nevşehir’de düzenlenen mitinge katılan Başbakan Erdoğan, CHP’nin geçmişte Kuran kurslarını ve camileri kapattığını, Konya’da camileri ahır haline getirdiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Ankara Ticaret Odasında (ATO) Ankara Proje Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İstanbul gibi, Ankara’ya da yeni bir şehir kuracaklarını, Türkiye’nin Başkenti’nin sağlık, bilim, kültür merkezi olacağını, ayrıca bütün hızlı tren ve otoyolların da burada kesişeceğini söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rize’de halka hitaben yaptığı konuşmada, CHP’nin iktidar olması durumunda, “Verdiğim sözleri ilk 4 ay içerisinde yerine getiremezsem siyaseti de, genel başkanlığı da bırakacağım.” dedi.

Daha sonra Bayburt’ta halka seslenen Kılıçdaroğlu, “Sayın Başbakan geldi buraya dedi ki: ‘2 vekil vardı CHP 1’e düşürdü.’ Bayburt’un nüfusunu ben mi düşürdüm?” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TGRT HABER TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında, Bursa’dan 10’un üzerinde milletvekili çıkaracaklarına inandığını belirterek, “Biz çalışacağız. Daha önce 10 vekil çıkardık. O zaman vekil sayısı 16 idi. Daha fazla çıkarmayı ümit ediyoruz. Bu sefer daha başarılı olacağız. Bursa seçmeni bilinçlidir. İsabetli kararlar verir.” dedi.

4- Danıştay 13. Dairesi, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK), Alkollü İçki Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin yürütmesini durdurdu.

5- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, seçim çalışmaları için bulunduğu Antalya’da “Denizkurdu 2011” ve “Efes 2011” tatbikatlarının iptal edilmesini değerlendirdi. Bakan Gönül, “İki yılda bir yapılan tatbikat bu. Başka bir tatbikattan dolayı komuta kademesi İstanbul’daydı. Yüz yüze bir görüşmemiz olmadı. İptal kararı Genelkurmay’ın tamamen kendi iç değerlendirmesi sonucu aldığı bir karardır.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da kurulacak Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi için yatırım taahhüdünde bulunan 9 firmanın temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, “Konyamız, Mavi Tünel, Hızlı Tren gibi makro projeleri daha da geliştirerek büyük bir gelişme sağlayacak.” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, İzmit’teki bir fabrikayı ziyaretinde, havayı, suyu, toprağı kirletecek bir sanayi yatırımına izin vermelerinin söz konusu olamayacağını belirterek, “İş adamlarımızın sırtındaki yükü hafiflettik. Türkiye hızla gelişiyor. Bizim görevimiz de yatırımlara altyapı hazırlamak, ülkeyi istikrarlı zemine oturtmak.” dedi.

8- Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve iş adamlarıyla düzenlediği toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hakkari’de kepenklerin tehdit, şantaj ve korkuyla kapattırıldığını ispat etmesi halinde özür dileyeceklerini söyledi.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Gölbaşı’na kadar ulaşan ancak Ankara’ya girişlerine izin verilmediği için oturma eylemi yapan çevrecileri ziyaret etti. Kurtulmuş, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Ankara’ya yürüyen grubun bu ülkeye sahip çıktığını belirterek, “Özellikle her şeyin piyasalaştırıldığı, enerjinin, sağlığın, eğitimin neredeyse insana bile piyasa gözüyle bakıldığı bir dünyada, her şey piyasadan ve ekonomiden ibaret değildir. Daha insani bakış açısına sahip arkadaşlarla birlikte olmaktan mutluyuz.” dedi.

10- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Kütahya Zafer Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, “Türkiye’de şu an resmiyette 15 parti seçime giriyor. Gerçekte iki parti seçime gidiyor; Milli Görüş partisi Saadet Partisi ve diğerleri.” dedi.

11- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK Genel Kurulu Toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Özcan bir soru üzerine, ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir hakkında soruşturma izni istenmesine ilişkin dosyanın görüşülmesinin, 12 Haziran seçimleri sonrasına kalabileceğini bildirdi.

12- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP’de 10 yöneticinin kaset görüntülerini yayımlayanlar hakkında yürüttüğü soruşturmada yetkisizlik kararı verdi.

13- Irak Devlet Bakanı ve hükümet sözcüsü Ali Debbağ, başkent Bağdat’ta yaptığı açıklamada, Dicle ve Fırat nehirlerinden Irak’a su bırakılmasıyla ilgili anlaşma imzalanıncaya kadar, Türkiye ile imzalanmış yüksek düzeyli stratejik işbirliği anlaşmalarının Irak Meclisinden geçmeyeceğini söyledi.

14- ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa turunun üçüncü gününde İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştü. Görüşmede, Arap dünyasında hükümet değişikliklerine yol açan halk ayaklanmaları ele alındı.

15- Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından Mısır’da kurulan askeri yönetim, Gazze’ye sınır olan Refah Kapısı’nı cumartesi günü sürekli olarak açılacağını ilan etti. NTV’ye konuşan Filistinli milletvekili Mustafa Barguti, “Son derece olumlu ve cesur bir adım. Netanyahu’nun dünkü konuşmasına Mısır tarafından verilen son derece iyi bir yanıt.” dedi.

16- Yemen’de geçen pazartesi günü başlayan rejim karşıtı aşiret mensuplarıyla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda 48 kişi hayatını kaybetti. 17- Afganistan’ın güneyinde yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda, 10 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı.

26 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) 4. Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, bölünmüş yol uzunluğunun şu anda 19 bin 700 kilometre uzunluğa eriştiğini belirterek, bunun 6 bin 100 kilometresinin, Cumhuriyetin ilk 79 yılında inşa edildiğini, kendilerinin ise 8,5 yılda buna 13 bin 600 kilometre eklediklerini, 2023 yılına kadar 15 bin kilometre daha bölünmüş yolu Türkiye’ye kazandıracaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan Niğde’de yaptığı konuşmada ise AK Partinin “hizmet ve proje siyaseti” ile yoluna devam ettiğini belirterek, “Hayal kurduk, o hayaller hedef oldu, plan yaptık ve gerçeğe dönüştürdük.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bingöl’de yaptığı konuşmada, “Çatışmayı bitireceğim. Kardeşliği, huzuru sağlayacağım. Bunun sözünü veriyorum size. Kim ne derse desin, bu ülkede herkesin huzur içerisinde yaşamasını istiyorum.” dedi. Emeklilerin problemlerine de değinen Kılıçdaroğlu, 9 milyon emeklinin tamamının oyunu beklediğini belirterek, milli gelirden emeklilere pay vermek isteyen ve intibak yasasını çıkarmak için söz veren tek lider bulunduğunu, onun da adının “Kemal Kılıçdaroğlu” olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, seçim bölgesi olan Bingöl’de çalışmalarını sürdürürken, hükümetin bölgeye yönelik projelerini açıkladı. Bingöl’ün çılgın projesinin, Diyarbakır-Bingöl-Erzurum duble yol projesi olduğunu açıklayan Bakan Yılmaz, “Projemiz 2-3 yıl sürecek. Yatırım tutarı da 500 milyon dolar olacak. Çalışma bölge insanının hayatını değiştirecek, istihdama büyük katkı sağlayacak.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri İmar İnşaat Müteahhitleri Dayanışma Derneği (Kayimder) ile Kocasinan Belediyesi tarafından düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda en ucuz elektriği üretecek konuma geleceğini belirterek, “Her büyük projenin aslında tehditleri ve fırsatları olur. Ana resme baktığımızda ne getirip götürdüğünü incelemek gerekir. Sürdürdüğümüz çalışmalarla birlikte 7-8 yıl sonra Türkiye elektriğini en ucuz üreten ülke olacak. Enerjide büyük ilerlemeler kaydettik.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Samsun’da düzenlenen mitingde, partisinin Türkiye’de olup bitenlerin farkında olduğunu belirterek, “Türkiye’de devlet yoktur, siyasi iktidar teslim olmuştur, yapacağı bir şey kalmamıştır. Öyleyse aziz milletim senden başka çare yoktur. Önce Allah’a sonra sana güveniyoruz. MHP iktidarı için sizden destek istiyoruz.” dedi. Başbakan’ın üçüncü dönemi istediğini, bunu ‘ustalık dönemi’ olarak nitelendirdiğini belirten Bahçeli, “Çılgın projelerle çıldırmış bir halde Türkiye’nin huzuruna çıkmaktadır. Bunlar eğer yapılabilecek programlar, projeler olsaydı bunun bir ucundan başlamış, şimdiye bitirmiş olurdu.” dedi.

6- Partisinin Keçiören Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yapan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti iktidarının tek alternatifinin kendileri olduğunu söyledi. 40’a yakın ilde 100 binlerce vatandaşla bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirten Kurtulmuş, “HAS Parti tutmuştur. Halk tarafından kabul görmüştür. Hızlı bir şekilde geliyor. Yolumuz açıktır. İnşallah 12 Haziran seçimleri Türkiye’de eski siyaset defterinin kapandığı bir seçim olacaktır.” dedi.

7- İstanbul Etiler’de, İETT durağına elektrikli bisikletle bırakılan bombanın patlaması sonucu, 1’i polis 8 kişi yaralandı. 8- Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç başkent Belgrad’da düzenlediği basın toplantısında, Bosna Savaşı sırasında Bosna Sırp ordusunun komutanı olan ve Srebrenitza katliamında binlerce Müslüman’ın öldürülmesinde baş sorumlu olarak görülen Ratko Mladiç’in yakalandığını açıkladı.

27 MAYIS 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde, YÖK tarafından İstanbul’da “Uluslararası Yükseköğrenim Kongresi” düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, “Hocalarımız özgürce araştırma yapmalı ve hiçbir şekilde gerçeği araştırmaktan korkmamalıdır. Üniversiteler yeniden düzenlenirken, daha esnek olmalarını, daha geniş bir şekilde tartışmanızı isterim.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Aydın’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, “Demokrasinin kırılma noktası olan 1961’i bugün anmak durumundayız. 27 Mayıs bu milletin demokrasi mücadelesinde acı bir lekedir.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beşiktaş’taki patlama sonucu yaralanan ve tedavi altına alınan yaralıları ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Referandum sürecinden daha hareketli bir süreç yaşıyoruz. CHP’ye duyulan ilginin daha fazla olduğunu görüyoruz. CHP’nin oyları yükseliyor, biz demokrasiyi geliştireceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim bölgesi Bursa’da yaptığı konuşmada, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) İnternete getireceği filtre uygulamasını uygun bulmayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’i eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, hükümetlerin, anayasada kendilerine emredilen görevleri yapma konusunda vazifeli olduğunu belirterek, “İnternet bu kadar sınırsız ve sorumsuz bir alanda hizmet görüyorken, sadece ruhsal dünyamızı koruyabilmek, kötü alışkanlıkların, insanları meşgul edebilecek zararlı alışkanlıkların önüne geçebilmek için bir filtre uygulamasının veya önlem alınmasının topluma zararı değil faydası var. Sayın Boyner ve düşüncesindekiler iktidara gelirse her şeyi, porno sitelerini de şiddet yayanları da öldürme tarifleri yapanları da serbest bırakabilirler.” dedi. Boyner de yaptığı yazılı açıklamada, “Seçim öncesi dönemde ahlaki değerler üzerinden bir sivil toplum kuruluşu başkanına, nedenini bilemediğimiz bir hezeyanla, bu kadar ağır bir hakaret yöneltmek, konuyu seviyesiz bir siyasi istismar konusu haline getirmekten başka bir şey değildir.” sözlerini savundu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Haber Türk televizyonunda katıldığı programda, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgi verirken, “Vatandaşlarımızın bir an önce işlemlerini yaptırmasında fayda var. Aksi halde böyle bir fırsat ve imkanın sunulması kısa vade de pek mümkün görünmüyor.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan Büyükelçisi Salahuddin Rabbani’yi Konya’daki evinde kabulünde, Mevlâna’nın Afganistan’ın Belh şehrinden geldiğini belirterek, “Afganistan’ın bizim için her zaman ayrı bir önemi vardır.” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul’da bir ilköğretim okulunun açılışında yaptığı konuşmada, “Dört yıl içinde tamamlanacak olan ‘Fatih Projesi’ni başlatıyoruz. Artık sınıflarda akıllı tahta ve elektronik kitap verilecek. Gelişmiş dünyada nasıl bir eğitim veriliyorsa Türkiye’de de aynısı olacak.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam’da yaptığı konuşmada, partisine yönelik kaset komplosu ve seçime birkaç gün kala yeni kasetlerin ortaya çıkacağı iddialar konusunda, “Sayın Başbakan’ın Başbakanlık sorumluluğu taşıyarak olayın üzerine gitmesinde yarar var.” dedi.

9- G8 Zirvesi’nin ikinci ve son gününde imzalanan sonuç bildirgesinde, “Kaddafi ve rejiminin Libya halkına karşı ağır suçlar işlediği ve meşruiyetini yitirdiği açıktır. Kaddafi’nin özgür ve demokratik Libya’da yeri yok. Gitmesi gerek.” denildi.

28 MAYIS 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Hatay’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, AK Parti hükümetinin dış politikasını eleştirdiğini anımsatarak, “Ben, bu eleştirileri zerre kadar ciddiye almıyorum. MHP Genel Başkanı’nın, bir dış politika vizyonunun, bir dış politika muhayyilesinin olmadığı ortada.” dedi. Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun da dış politika konusunda “İsrail’e selam çakmak” dışında girişimi bulunmadığını savundu.

Başbakan Erdoğan daha sonra, Eskişehir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, İstanbul Etiler’de 8 kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin, “BDP’lilere sesleniyorum. ‘Sırtınızı dayadığınız terör, bebekleri, çocukları, gençleri katlediyor, masum insanları sakat bırakıyor.’ Kürt meselesinin çözümünün önündeki en büyük engel BDP’dir, terör örgütüdür. Çözüme direnen BDP’dir, CHP’dir, MHP’dir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir mitinginde yaptığı konuşmada, “İzmir ilk kurşunun atıldığı kent, Hasan Tahsin’lerin kenti. İzmir’i içlerine sindiremiyorlar. Ama ben sizin yetkinizle 13 Haziran’da onları sindireceğim. Nasıl olur da İzmir’e saldırırız diye düşünüyorlar. Bu baskıya izin verecek misiniz?” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bilecik’te bazı açılış ve etkinliklerde yaptığı konuşmada, “Geçmiş hükümetler hizmet nedir bilmezdi sadece bakanlık paylaşırlardı. Başbakanımız 22 saat hareket halinde. Cesur, kararlı, itibarlı ve ne yaptığını bilen bir Türkiye var.” dedi.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MAZLUMDER Gaziantep Şubesini ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’de tek partili dönemde beş kesimin ötekileştirildiğini, üvey evlat kabul edildiğini ifade ederek, “Bunlar köylüler, mütedeyyin insanlar, Kürtler, Aleviler ve gayrimüslimler.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Düzce mitinginde yaptığı konuşmada, “Başbakan, seçim meydanlarında muhalefet partilerini aşağılıyor ve küçük görmeye çalışıyor, güya kendileri çok sık miting yapıyormuş. Başbakan, hiçbir partiyle eşit şartlarda yarış yaptın mı ki sen bunu söylüyorsun.” dedi.

6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtuluş, İstanbul’un Bakırköy ilçesinde esnafı ziyaret etti. Seçim öncesi artan terör saldırılarını lanetleyen Kurtulmuş, sorunların şiddetle değil, ileri bir demokrasi programıyla çözülebileceğini belirterek, bunun yapılacağı yerin de Parlamento olduğunu vurguladı.

7- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, MHP’deki kaset skandalıyla Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ilişkilendirilmesini eleştirerek, “Her başı sıkışanın bu olayda olduğu gibi okyanus ötesi adı altında Fethullah Gülen’i suçlamasını doğru bulmuyorum.” dedi.

8- 2011 CEV Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi’nde Türkiye, (C) Grubu 1. Ayak ilk maçında Belarus’u 3-1 yendi.

9- 56. UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Manchester United’i 3-1 yenen Barcelona kupanın sahibi oldu.

10- Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün, ülkede iki aydan uzun süredir devam eden olaylarda hem devletin hem de protestocuların uyguladığı şiddetin durdurulması çağrısı yaptığı bildirildi.

11- Mısır, Gazze sınırındaki Refah sınır kapısını daimi olarak açtı.

29 MAYIS 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Ovacık ilçesindeki Ekincik köyünde Kanal 24 televizyonun canlı yayınına katılarak soruları cevapladı. Başkan Şahin bir soru üzerine, Siyasi Partiler Kanunu’nun 24. Maddesi’nde Meclis Başkanı ve başkanvekillerinin, mensubu bulundukları siyasi partilerin Meclis içi ve Meclis dışı faaliyetlerine katılamayacaklarını öngördüğünü ancak tekrar milletvekili adayı olmaları halinde bu hükmün uygulanmayacağının açık bir şekilde belirtildiğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da yaptığı mitingde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bazı vaatlerini eleştirerek, “Yeni CHP dedikleri içi boş bir projedir. Yeni CHP siyaset mühendislerinin, çetelerin tasarımıdır. Sayın Baykal’a yapılan komplolar tek tek ortaya çıkıyor. Komploları yapanlar ABD’den ithal anketlerle siyaseti dizayn etmeye çalışıyor.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da halka seslenerek, Türkiye’de herkesin huzur, barış ve kardeşlik içinde yaşamasını, bir çocuğun bile yatağa aç girmediği güzel bir ülke istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca, TV8 televizyonuna katılarak soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, kamuoyu araştırma şirketlerinin eskiden üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri söylediğini kaydederek, “Ama bugünkü kamuoyu araştırmaları CHP’nin yükselişini, AK Partinin düşüşünü gösteriyor.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bulgaristan’dan gelen Türklerin kurduğu Mestanlılılar Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Manisa’daki konuşmamda, Türklere karşı ırkçı söylemleri lanetlemiştim. Bu konuşma Bulgaristan’da özellikle Volen Siderov ve arkadaşları tarafından eleştirildi. Türkiye’ye nota verilmek istendi, notalarını iade ettik.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 12 Haziran’ın, Türkiye’nin 9 yılını heba eden AK Parti iktidarından kurtulması için bir fırsat olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin sorunlarının kritik bir eşiğe dayandığını, taşı toprağı altın olan İstanbul’un ise yoksulluğun çığırından çıktığı bir şehir haline geldiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Kocaeli mitinginde yaptığı konuşmada, “Hedefimiz en az yüzde 14 oy almaktı ancak CHP’nin Cumhuriyet’e ve Atatürk milliyetçiliğine yönelik tutumu, adaylarının bazı konuşmaları nedeniyle seçmenin bize yönelimi arttı. Eğer Allah bize yardımcı olur ve halk destek verirse yüzde 20’yi de tuttururuz.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Atatürk Havalimanında taksiciler kooperatifini ziyaretinde soruları cevapladı. Kurtulmuş, “12 Haziran seçimlerinde hiçbir baraj sorunumuz yok. Türkiye’yi dolaşıyoruz, Halkın Sesi Partisi gerçekten Türkiye’nin gelecek iktidarıdır.” dedi.

8- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Adana’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Partiyi bu seçimde iktidardan uzaklaştırmak için yola çıktıklarını söyledi. Zeybek, “Üç türlü milliyetçiler vardır. Bir, ‘biz milliyetçiyiz yaparız’ diyenler, iki ‘milliyetçi geçinenler’, bir de ‘milliyetçilikten geçinenler’ vardır. Milliyetçilikten geçinen Devlet Bahçeli’dir.” dedi.

9- Gürcistan’dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’nın lideri Sergey Bagapş, tedavi gördüğü Rusya’nın başkenti Moskova’da öldü.

10- NATO savaş uçakları Afganistan’ın güneybatısındaki Helmand vilayetinde düzenledikleri hava saldırısında, 14 kadın ve çocuğu öldürdü, 6 kişi de yaralandı.

30 MAYIS 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Irak Ulusal Meclisi Başkanı Usame El Nuceyfi ile görüşmesi öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başkan Şahin, “özerklik’’ ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ‘’Bu tür konularda adım atılacaksa, bu adımı atacak organ TBMM’dir. Bu düşünceyi ifade eden arkadaşlarımız, Türkiye’de yasa koyma yetkisini TBMM dışında başka bir organda mı görüyorlar acaba?’’ dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ümraniye ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, imam hatip liselerinden mezun olanların illa imam veya vaiz olmayacağını belirterek, “Bay Kemal, şu meslek lisesi ve imam hatip üzerinden elini çek. Gölge etme, başka ihsan istemez. Gençliğin önünü açacak ve rahat olacağız. Er veya geç bu hallolacak. 12 Eylül bunun önünü açtı. Şimdi yeni anayasa ile bunu daha da güçlendireceğiz.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, bir bankanın Ümraniye’deki yeni yönetim binasının açılışında, reel faizi sıfırlamayı hedeflediklerini belirterek, “Bütün mesele gerek finans sektörünün gerek reel sektörün bu noktadaki dayanışmasıdır. Yani kimsenin eli, gözü bir başka kimsenin cebinde olmamalıdır.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kırıkkale’de halka hitaben yaptığı konuşmada, “Halinden memnun olan varsa AKP’ye oy versin, değilse babasının, dedesinin partisine gelecek oy verecek, CHP ona huzur getirecek.” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, Harp Akademileri Komutanı Bilgin Balanlı’nın tutuklanmasına ilişkin bir soru üzerine, Balanlı’nın tutuklanmasının sıradan bir olay olamadığına dikkat çekerek, “Bu tür olaylar iktidar tarafından programlanıp yürürlüğe konulabilir. Asker tepki versin. Biz yine mağdur edebiyatı yapalım diye. Benim TSK’dan isteğim, sakın ola ki tepki vermeyin. Kışlanızda soğukkanlılıkla oturun.” sözlerini savundu.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa ve Eskişehir mitinglerinde halka seslendi. Seçimlerde yüksek katılım isteyen Bahçeli, iktidarın adil ve hile karıştırmadan güven içerisinde sağlıklı bir seçimin yapılması için üstün bir gayret göstermesi gerektiğini ifade etti.

5- DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, seçimin, bir belediye başkanlığı seçimine dönüştüğünü, Ankara’da güneyde 500 bin kişilik bir şehir kurulacağı yönündeki projenin, 17 yıl önce gündeme getirilen “Güney Ankara” projesi olduğunu, bunun bir partinin genel politikası değil, bir şehirdeki yerel politikası olabileceğini belirterek, “Tıpkı 17 yıl önce DSP’nin hâlâ da gündeminde olan belediye başkanlığı seçim bildirgesindeki kanal projesini ele almaları gibi... Bunlara ‘çılgın’ diyorlar. Bunlar bence çılgından çok olsa olsa yılgın projelerdir.” dedi.

6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Fatih’te esnafla bir araya geldi. Kurtulmuş, “Türkiye’de artık halkın egemen olduğu yeni, ileri, demokratik bir yapının kurulması lazım. Maalesef hâlâ ‘söz milletin’ değildir.”dedi.

7- BBP’den yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Yalçın Topçu’nun, Libya Lideri Muammer Kaddafi’ye gönderdiği mektupta, Batılı koalisyon güçlerinin sözde ‘’demokrasi getirme’’ iddiasıyla Libya’ya yaptıkları askeri müdahalenin her geçen gün bir insanlık dramına dönüşmeye başladığını vurgulayarak, bu insanlık dramı karşısında “Türk hükümetinin etkisiz duruşunu, büyük Türk milleti adına esefle protesto ettiklerini” ifade ettiği kaydedildi.

8- Merkez Bankası, tarafından hazırlanan ve yılda iki kez yayımlanan Finansal İstikrar Raporu’nun ilki bankanın İnternet sayfasında açıklandı. Rapora göre, ekonomide toplam talep koşulları bakımından aşırı ısınma gözlenmemesine rağmen, iç ve dış talebin büyüme hızlarının ayrışması ve kısa vadeli sermaye girişlerinin finansal istikrara yönelik kaygıları ön plana çıkardığını bildirdi.

9- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, CNBC-e Business dergisine verdiği röportajda, cari açığın sadece bankalara yönelik kararlarla çözülemeyeceğini, parasal sıkıştırmanın tek başına kredi sıkılaştırmasıyla eş anlamlı düşünülmemesi gerektiğini söyledi.

10- Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, ‘’Balyoz Planı’’ soruşturması kapsamında sorgulandığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

11- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “12 Eylül darbesi”yle ilgili soruşturmada, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’ya ‘’şüpheli’’ sıfatıyla ifadelerinin alınması için davette bulundu.

12- Eski Deniz Kuvvetleri komutanlarından, 1980-1989 yıllarında Milli Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliği görevinde de bulunan emekli Oramiral Nejat Tümer vefat etti.

13- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma ziyareti nedeniyle gittiği Türkmenistan’da Devlet Başkanı Gurbanguli Bedrimuhammedov ile görüştü. Görüşmede, iki ülke arasında son yıllarda gelişen ekonomi, ticaret, enerji, yatırımlar ve eğitim alanlarındaki işbirliğinin daha da ilerletilmesi konusu ele alındı. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkmenistan’ın takip ettiği dış politika ile uluslararası toplumun dikkatini çektiğini, Aşkabat yönetiminin dış politikalarının Türkiye ile paralellik göstermesinden mutluluk duyduklarını ifade etti. Bedrimuhammedov da, Türkiye’nin Türkmenistan için stratejik bir ortak olduğunu söyledi.

14- NATO, Afganistan’ın güneyinde önceki gün düzenlediği hava saldırısında, 9 sivilin ölümü için özür diledi.

15- Sırbistan hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanlığı Sekreteri Slobodan Homen, başkent Belgrad’da yaptığı açıklamada, savaş suçlusu olarak yakalanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç’in, bugünden itibaren en geç 4, en erken 2 gün içerisinde Lahey’deki savaş suçları mahkemesine sevk edileceğini açıkladı.

16- Yunanistan’da halk, kemer sıkma reformları, çalışma koşulları ve yaşam kalitesi gibi konularda hükümeti protesto eylemleri düzenlediler.

17- Yemen’in başkenti Sana’nın güneyindeki Taiz kentinde, güvenlik güçlerinin, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in koltuğunu bırakması için “Özgürlük Meydanı”nda 4 aydır oturma eylemi düzenleyenlerin kampına saldırması sonucu, 20 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

31 MAYIS 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, seçim çalışmaları için bulunduğu Karabük’te bir gazetecinin, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın “Balyoz planı” davası kapsamında tutuklanmasıyla ilgili sorusuna, “Yargının bir kararını eleştirmek bana göre çok kolaylıkla yapılacak olan bir iş olmamalı diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de kuvvetler ayrılığı ilkesi var.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 24 televizyonunda katıldığı bir programda, “Orgeneral Bilgin Balanlı’nın tutuklanmasıyla ilgili, ‘kaçacak mıydı’ gibi yorumlar var, sizce neden tutuklandı?” sorusu üzerine, tutuklama nedenleriyle ilgili hukukçuların ve ilgisi olanların dışında vatandaşların konuyu tam olarak bilmediğini ifade ederek, “Tutuklama sebebi sadece kaçma endişesi değildir. Evvela kuvvetli bir şüphenin mevcudiyeti şarttır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte, Sarp Sınır Kapısının Gürcistan tarafındaki tesisleri Sarpi’nin açılış törenine katıldı. Modernize edilen Sarp Sınır Kapısı’nın, Türkiye tarafındaki tesislerin açılışını 5 Mart 2009 tarihinde Saakaşvili ile birlikte yaptıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şimdi de sınırın Gürcistan tarafındaki tesislerin açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ayrıca bundan böyle pasaportla değil, sadece bir kimlik kartıyla rahatlıkla geçişlerimizi yapabileceğiz. Bu, bizler için çok anlamlı. Bu, belki de dünyada müstesna olan uygulamalardan bir tanesi.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan’ın, Hopa’da düzenlediği mitingin ardından seyir halinde olan konvoyuna bazı kişiler tarafından taşlı saldırı gerçekleştirildi. Güvenlik güçleri olayları önlemek için havaya uyarı ateşi açarken, Başbakanlık Koruma Müdürlüğüne mensup bir polis memuru başına aldığı taş darbesi sonucu ağır yaralandı.

Başbakan Erdoğan, partisince Trabzon’da düzenlenen mitingde, Hopa’da yaşanan olayları eleştirerek, “Ben Hopa’ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkıya Hopa’ya da inmiş, Eli taşlı eşkıyalar oraya da inmiş. Ne yazık ki taşlarla araçlarımıza saldırdılar.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Diyarbakır’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi özel yetkili mahkemelerden kurtaracaklarını dile getirerek, “Halkın iradesine saygı göstereceğiz. Halkın iradesiyle seçilen belediye başkanlarını aylarca hapiste tutuyorlar. Daha özgürlükçü, uygar ülkede olması gereken yargı sistemini getireceğiz. Bağımsız, insan haklarından yana bir yargı düzeni kuracağız. Düşünce özgürlüğü getireceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen Türkiye Bankalar Birliği 54. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, karmaşık küresel ve bölgesel konjonktürde Türkiye’nin attığı adımlara dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda özellikle kamu kesimi ve bankacılık sektörüne büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Babacan, “Şu anda hem kamu kesimi için hem de bankalarımız için hata marjının son derece küçük olduğu bir dönemdeyiz. Hatalara şu anda açıkçası tolerans gösterecek, hataları absorbe edecek bir küresel ve bölgesel konjonktür yok.” dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de yaptığı konuşmada, haziran ayından itibaren bankaların müşterilerinden talep ettikleri işlem ücretleri ve komisyon bedellerini karşılaştırmalı olarak İnternetten açıklayacaklarını bildirdi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın da, bazı sektörlerin kredi konusunda pozitif ayırımcılık beklediğini belirterek, “Kredi büyüme hızına ilişkin sınırlamalarda, iç üretime, döviz kazandırıcı sektörlere ve enerji yatırımlarının finansmanı amacıyla verilen kredilerin hariç tutulması talep ediliyor. Birlik olarak önceliğimiz istikrarlı bir ortamda ekonomik faaliyeti finanse etmek için finansal sektörün verim ve etkinliğinin artırılarak uluslararası büyüklüğe ve güce ulaşmasıdır.” dedi.

5- Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker’in görev süresinin dolması sebebiyle, daire başkanlığı için Yargıtay Genel Kurulunca seçim yapıldı. 387 üyeden 194 oy alan 3. Ceza Dairesi ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Üyesi Hüseyin Eken seçildi.

6- Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Gaziosmanpaşa’da bulunan Yenimahalle İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen okul öncesi eğitim şenliklerine katıldı. İhtiyaç duyulan bölgelerdeki çocuklara ve annelere ulaşmayı hedefleyen “İlk Adım Projesi” ile birçok çocuğa okul öncesi eğitimin kapılarının açıldığını belirten Bakan Çubukçu, “Birkaç yıl içinde, 81 ilimizde okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacağız.” dedi.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, terör örgütü PKK’nın Cizre’de öğrenci yurduna yaptığı molotoflu saldırı sonrası ağır yanıkları nedeniyle Ankara’da tedavi gören Fehmi Fidan’ı hastanede ziyaret etti. Öğrenci yurduna yapılan terörist saldırıyı canavarlık olarak niteleyen Bakan Akdağ, yapılanın insanlık suçu olduğuna dikkat çekti. BDP’ye terörü lanetlemesi çağrısı yapan Bakan Akdağ, “Kürt halkını temsil ediyoruz, onlara özgürlük getireceğiz, demokrasi ve barış istiyoruz gibi ifadelerde bulunup sonra insanlara saldırmak, patlayıcı atmak, molotof atmak hele hele genç yaştaki öğrencilere bunu yapmak insanlık suçudur.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de katıldığı bir televizyon programında, MHP’deki kaset olayını değerlendirdi. Bakan Yıldız, “Bu konu partilerüstü bir meseledir. En az ülkücüler kadar biz de üzüldük.” dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İran doğalgazına yönelik “Almadığımız gazın parasını ödüyoruz” şeklindeki açıklamasını da eleştiren Bakan Yıldız, “Çok ciddi bir aldatmaca var orada. Bu anlaşmayı bizden önceki hükümetler yaptı. Anlaşmayı değiştirmek için teklifte bulunduk ama olmadı. Aynı anlaşma Rusya ve Azerbaycan’la da var. 2014 yılına kadar parası ödenip de almadığımız gaz kalmayacak.” dedi.

9- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Eskişehir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, 12 Haziran seçimlerinin sıradan bir milletvekilliği seçimi olmadığını, adil düzenin mücadelesini verdiklerini belirterek, “SP’den başka AB’ye hayır, İslam birliğine evet diyen parti var mı? AB’yi kuranlar kendilerine ‘Hıristiyan kulübü’ diyor. Soruyorum size Hıristiyan birliğinden mi yanasınız. İslam birliğinden mi?” dedi.

10- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, 12 Eylül müdahalesiyle ilgili olarak dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’in savcılığa ifade vermeye çağrılmasına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, “12 Eylül referandumunun getirisi olarak bizce Evren’in yargılanmasından daha sevindirici olan gelişme, sistemin sorgulanması ve cuntacı zihniyetlere milletin, ‘dur’ demesidir.” dedi

11- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yeni YÖK yasası ile ilgili Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, yeni yasa ile üniversitelerin daha bağımsız bir ortama kavuşacağını belirterek, “Üniversiteler mali ve akademik olarak bağımsız bir yapıya kavuşacak. Devlet ve vakıf üniversiteleri ile özel üniversiteler olacak. İsteyen vakıf üniversitesi özel üniversiteye dönüşecek. Ayrıca üniversitelerin statüleri farklı olacak. Tek tip üniversite kavramından uzaklaşıyoruz. Üniversitelerimiz eğitim ve öğretim yapan üniversitelerle birlikte bilim üreten araştırma üniversiteler olarak ayrılacak.” dedi.

12- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Nisan ayında, dış ticaret açığı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63,4 artarak 9 milyar 52 milyon dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı, yüzde 62,9’dan yüzde 56,8’e düştü.

13- İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libyalı muhaliflerin başkenti Bingazi’de İtalyan Konsolosluğunu açtı. Açılışın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Frattini, Ulusal Geçiş Konseyi’ni Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanıdıklarını belirterek, Libyalı muhaliflerle, yüzmilyonlarca avroluk kredi hattı açma konusunda anlaşma imzaladıklarını söyledi.

14- Afrika Birliği adına Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşen Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Libya liderinin ateşkese hazır olduğunu söyledi. Trablus’ta temaslarda bulunan Zuma’nın makamından yapılan açıklamada, Libya liderinin NATO bombardımanına son verilmesi çağrısında bulunduğu kaydedildi. Zuma ayrıca, Kaddafi’nin kişisel güvenliğiyle ilgili kaygılarından dolayı ülkesinden ayrılmaya hazır olmadığını söyledi.