09.6.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

 
1 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda halka seslendi. Başbakanlığı döneminde Diyarbakır’a 11’inci kez geldiğini, en son 2010 yılında kenti ziyaret ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Demokrasi için, hukukun üstünlüğü için, çetelerle mücadele için o gün sizden destek istemeye geldim. O gün sizi yine tehdit ettiler. O gün sizi yine korkuttular. Mitinge gelmenizi, bizim kucaklaşmamızı, bizim hasret gidermemizi engellemek istediler. Ama Diyarbakır, 12 Eylül’de sandığa gitti ve yüzde 95 oranında ‘evet’ diyerek, ileri demokrasiye, özgürlüğe, hukukun üstünlüğüne sahip çıktı. 12 Eylül’deki bu cesaretiniz, bu güçlü haykırışınız için sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Başbakan Erdoğan, BDP’nin PKK’dan gücünü alarak milleti bölmeye çalıştığını savunarak, “Bunlar Kürt kardeşimi seviyor da bir Kürt imamı niçin öldürüyorlar? Bunlar Kürt kardeşlerimi seviyorlar da Cizre’de öğrenci yurdunu niçin ateşe veriyorlar? Bunların derdi başka. Bunlar, Kürtlerin dini Zerdüştlüktür diyenlerdir: “İslam kılıç zoruyla Kürtlere kabul ettirildi” diyenlerdir. Böyle bir şey yok.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “Türkiye Hazır: Hedef 2023” başlıklı toplantıda, İstanbul için 3, İzmir için 13 ve Diyarbakır için 7 olmak üzere 23 proje açıkladı. Başbakan Erdoğan, proje sunumlarının tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada, her 3 kentteki projelere 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayacaklarını, başlayan projelere hız vererek en kısa sürede bitireceklerini söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yozgat’ta düzenlenen mitingde, aile sigortasını getireceğini belirterek, “Başbakan aile sigortası için kaynağı nereden bulacağımı soruyor. Ben de diyorum ki devlet hazinesinde biriken para halkın parasıdır, tabii ki halka dağıtacağım.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Çiftçilerin elektrik borcunu sileceğiz. Şeker pancarına kotayı kaldıracağız. Mazot 1,5 lira olacak. Geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan ailelerde, kadının hesabına en az 600 TL yatıracağız.” dedi. Miting öncesi AK Parti Seçim Bürosu ve Şehit Aileleri Derneğini de ziyaret eden Kılıçdaroğu, Başbakan’ın konvoyuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak hiçbir siyasetçinin şiddetle karşılaşmasını istemediğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi Özel” programında, ülkesinde genel af ilan eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın tutumunun olumlu bir adım olduğunu vurgulayarak, “Bu, Suriye’nin önünü açar ve kapsamlı reformun ilk habercisi olur. Bu süreç ayakta tutulursa tansiyon düşer.” dedi. Bakan Davutoğlu, Mavi Marmara’nın yeniden yola çıkması halinde silahla durduracaklarını açıklayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ise “Ders almaları gerektiğini düşünüyorum. İsrail kendisinden hesap sorulamayacağı görüşü ile hareket ederse, kendi güvenliğini tesis etmesi bile zorlaşır.” şeklinde karşılık verdi.

5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde yaptığı konuşmada, “Yaptığımız yatırımlar, saymakla bitmez. Geçmiş dönemin bıraktığı borçları ödemenin ötesinde de büyük yatırımlar yapıldı. Geçmişte küresel kriz olmamasına rağmen ülke büyük borç içine sokuldu. Bu, basiretsiz yöneticilerden kaynaklandı. Bugün Merkez Bankamızın kasasında 95 milyar dolar var.” dedi.

6- Son günlerde yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘’Seçim öncesinde MHP ile siyasi bölücüleri karşı karşıya getirmek ve bir kaos ortamı oluşturmak için olağanüstü gayret sarf edilmektedir. Tahrikler ne kadar büyük olursa olsun MHP, hukukun ve demokrasinin tayin ettiği ilkelerden biran olsun ayrılmayacaktır.” dedi. Şereflikoçhisar, Aksaray, Niğde ve Konya’da miting düzenleyen Bahçeli, “Bizim iktidarımızda ev hanımlarına ayda 320, engellilere 300, ilköğretim öğrencilerine ise 50 lira yardım yapılacak.” dedi.

7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Hatay’da “12 Haziran’da yapılacak seçimler, eski ve yeni Türkiye’nin hesaplaşması, dönüm noktası olacak. Türkiye’de kamplaşmaya, kutuplaştırmaya dayalı siyaset dili yerine, birleştiren, bütünleştiren bir siyaset diline ihtiyaç var. Her yurttaşın, birinci sınıf vatandaş olduğu yeni Türkiye’yi birlikte kuracağız, toplumsal barışı inşa edeceğiz.” dedi.

8- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Çankırı’nın Çerkeş ilçesindeki mitingde “Tarım bitti. Meclisteki bütün partiler zamanında hükümet oldu. Yapılan özelleştirmeler sonucunda Türkiye dışarıdan mal alır hale geldi.” dedi. Topçu, Türkiye’de bölücü, ahlaki ve ekonomik terör yaşandığını belirterek “Millet varsa biz de varız. Millet yoksa hiçbir şey yok! Benim derdim turuncu koltuklar değil. Benim derdim milletin istiklali.” dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı gazetecilere yaptığı açıklamada, cari açıktaki iyileşmenin yılın son çeyreğinden itibaren görüleceğini bildirdi. Başçı, “Krediler mevsimsel ortalamalara uyumlu artıyor. Bu durum yıl sonuna kadar sürerse kredilerin yıllık artış hızı yüzde 25 olur.” dedi.

10- İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Mavi Marmara’nın da içinde olduğu ve haziran ayı sonunda Gazze’ye doğru yola çıkması planlanan yardım filosunu diplomatik yollarla engellemek istediklerini, gerekirse güç kullanılacağını söyledi.

11- İran Meclisi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı, Petrol Bakanlığını vekaleten yürütmesini yasalara aykırı bularak, Yüksek Yargıya havale etti. Ahmedinecad, ‘beşinci beş yıllık kalkınma planı’ kapsamında, bakanlık sayısını 21’den 17’ye düşürmeyi öngören yasa doğrultusunda Petrol Bakanı dahil bazı bakanları görevden almıştı.

12- Yemen’de, güvenlik güçleriyle bir aşiret liderine bağlı kişiler arasında çıkan çatışmalarda 37 kişi öldü.

2 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Isparta’da Valilik önündeki meydanda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Başbakan Erdoğan “Sandıktan umudunu kesenler taşla, molotofla ortaya dökülür. Benim ise tek kapısını çalacağım yer var; millet. Biz sizinle el ele vereceğiz. Benim tek ortağım sizlersiniz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bartın mitinginde yaptığı konuşmada “CHP hayatın her alanındaki sorunla ilgili çözüm üreten tek partidir. Yoksulluğu, yasakları bitirmenin, istihdam sağlamanın, ülkeyi büyütmenin, emeklinin derdini çözmenin formülü bizde. Her problemin karşısında CHP’nin projesi var.” dedi. Mitingde “aile sigortası” projesini de anlatan Kılıçdaroğlu, geliri olmayan veya geliri asgari ücretin altında olan her ailede kadının banka hesabına her ay 600 lira yatırılacağını belirterek, “O 600 lira, bu ülkede huzuru getirecektir. Onu namerde muhtaç etmeyeceğiz.” dedi.

3- Hasan Gerçeker’in yaş haddinden emekli olmasıyla boşalan Yargıtay Başkanlığına Nazım Kaynak seçildi. Yargıtay’ın 143 yıldır adalet dağıtımıyla ilgilenen bir müessese olduğunu belirten Kaynak, “Biz, adalet dağıtımını en objektif şekilde yapmak üzere burada bulunuyoruz. Bütün bu çabamız Yargıtay’ın daha ileriye götürülmesi, ülkemize daha yararlı olmasıdır. Yaptığımız hizmet, millet adına verdiğimiz bir hizmettir.’’ dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin ‘gecesine katıldıktan sonra gazetelerin ekonomi servisi yöneticileriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan yaptığı konuşmada, “İlk üç aydaki büyümeyi yüzde 10 civarında bekliyoruz. Yılın tamamında ise hedefteki yüzde 4,5 oranın yüzde 6 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Doğu ve Güneydoğulu iş adamlarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, 12 Eylül’deki referandum ile darbe ve darbecileri koruyan hükümlerin Anayasa’dan çıkarıldığını hatırlatarak, “Savcılar, darbe yapana hesap soruyor. Bu muhteşem gelişme. Bunu biz sağladık.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca “CHP ve BDP oylamalara katılmadı, MHP hayır oyu verdi. Bizim 336 oyumuz olmasaydı, referandum paketini milletin önüne götüremeyecektik.” dedi.

6- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, MÜSİAD Adana Şubesince düzenlenen toplantıda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Avrupa’da 1 milyon 700 bin şirketin kepenk kapatacağını belirterek, Türk şirketlerine yardımcı olmak amacıyla mevzuat hazırladıklarını ifade etti. IMF konusuna da değinen Bakan Çağlayan, kalan 4,8 milyar dolarlık borcun 2013 yılında sıfırlanacağını söyledi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da borç yapılandırılması sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek 5 milyon 113 bin mükellefin 6 milyon 33 bin dosyası için çalışma yapıldığını ve 58,3 milyar liralık borcun yapılandırıldığını belirterek, ödeme taahhüdünde bulunulan tutarın 36 milyar 551 milyon lira olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, en fazla başvurunun 1.6 milyon kişi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik cezaları için yapıldığını belirterek, “Yurt-Kur kredi borçları için de 302 bin kişi başvurdu. 1 Haziran itibarıyla 2,3 milyar lira tahsil edildi.” dedi.

8- Konya’nın Ereğli ilçesinde partisinin seçim bürosunu ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 1 Haziran’da gerçekleştirilen atamalarda, sözleşmeli pozisyondan kadroya alınan yaklaşık 15 bin sözleşmeli öğretmenin yerine atama yapılacağını söyledi. Bakan Çubukçu, “Sözleşmeli öğretmen atamaları için 28 Haziran ile 4 Temmuz arasında başvuruları alacağız, 6 Temmuz’da atamaları gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 15 bine yakın öğretmen ataması yapılacak.” dedi.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Mersin’in Tarsus ilçesinde yaptığı konuşmada, siyasi partilerin birbirine düşman değil, siyasi bir rakip olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki siyasetin ‘düşmanlık’ üzerine kurulduğunu ve üslup olarak da ‘zehirli bir dil’ kullanıldığını söyledi. Kurtulmuş, “Artık laf dönemi bitmiştir ve icraatın ortaya konulması gerekir. Bunu yapabilecek fikir de, proje de, kararlılık da Has Partidedir.” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Erzincan’da düzenlenen mitingde, milletin ve vatandaşın 100 meselesini tespit ettiklerini ve bu yüz meseleye karşı 100 çözüm çalışması yapıldığını söyledi. Emekli maaşlarını enflasyon oranı ile ilişkilendireceklerini belirten Bahçeli, “Emeklilerimize 13. maaşı eylül ayında verilecek. Ev hanımlarımıza aile sigorta yardımı olarak ayda 320 lira vereceğiz. İlköğretim ve ortaokulda okuyanlara ayda 50 lira cep harçlığı, 45 lira da beslenme yardımı vereceğiz.” dedi.

11- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali bulunduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

12- Moody’s, Yunanistan’ın B1 olan uzun vadeli kredi notunu Caa1’e çekti. Bu notun ardından kuruluş, ülkede iflas beklentisine dikkat çekti. 20 Mayıs’ta ise Fitch, Yunanistan’ın notunu üç kademe birden indirerek BB+’dan B+’ya çekmişti.

13- NATO’dan yapılan açıklamada, El Kaide örgütünün öldürülen lideri Usame bin Ladin’in yardımcısı ve örgütün üst düzey bir yetkilisinin Afganistan’ın kuzeyinde yakalandığı bildirildi.

14- Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Yukarı Dir bölgesinde bir kontrol noktasına saldırı düzenleyerek 28 kişiyi öldüren Taliban militanlarından 35’inin öldürüldüğü bildirildi.

15- BM’nin Libya’daki olayları incelemesi için şubat ayında görevlendirdiği üç uzman tarafından hazırlanan raporda, şubat ayından bu yana çatışmalarda 15 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Muammer Kaddafi güçlerinin yanı sıra muhalefet güçlerinin de savaş suçu oluşturacak bazı eylemlerde bulundukları kaydedilen raporda, iki tarafa şeffaf ve kapsamlı soruşturmalar yaparak, kötü muamelenin sorumlularını adaletin önüne çıkarmaları çağrısında bulunuldu.

16- Bahreyn’de olağanüstü hal uygulamasının sona erdiği, ancak güvenlik güçlerinin, başkent Manama yakınlarındaki birçok köyde protestoculara müdahale ettiği bildirdi.

17- Akdeniz’de mültecileri taşıyan bir geminin arızalanmasından sonra çıkan panikte 270 kişi denize düşerek kayboldu.

3 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Hükümet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, Türkiye’yi gül bahçesine çevirmek için milletle yola çıktıklarını belirterek, bu ülke tarih, kültür ve medeniyetiyle sadece kendisine değil, bütün dünyaya birlik ve kardeşlik mesajı verdiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, Dersim harekâtı öncesinde yol inşa edildiğini belirten bir köşe yazarını eleştirerek, “Güya biz bölünmüş yolları Dersim’de olduğu gibi harekât olsun diye inşa ediyormuşuz. Bu mertlik değil, namertliktir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Adıyaman, Batman ve Gaziantep’te mitingler düzenledi. Kılıçdaroğlu, The Economist dergisinin, partisine oy verilmesi konusundaki çağrısıyla ilgili olarak “Memnunum demek ki benim içerde gördüklerimi bütün dünya da görüyor. Mutluyum. CHP iktidarı için de mutluyum.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim çalışmaları nedeniyle bulunduğu Bursa’da Radikal gazetesine verdiği özel demeçte, seçimlere kısa bir süre kala parti liderlerini sertleşen üslup konusunda uyararak, “Herkes elindeki taşı bırakmalı. Bizler düşman değiliz. Bir gülümseme, bir özür dileme havayı yumuşatır.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner’le yaşadığı polemikle ilgili olarak, “Bundan sonra tartışmayı devam ettirmek anlamsızdır. Olmayan bir olaydan dolayı yapılan eleştiriye ağır cevap vermiş olabilirim, kabul ediyorum. Belki sussa idi özür dileyebilirdim.” dedi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Boyner’in, Adana Genç İş Adamları (AGİAD) tarafından 4.’sü düzenlenen; ‘İş ve Meslek Ödülleri’ töreninde “Son zamanlarda birey olarak, özel hayatımızın bazı durumlar üzerinden sınırlandırılması, kontrol altına alınması yönünde artan bir baskı hissediyoruz” açıklaması üzerine; Başbakan Yardımcısı Arınç, da Bursa’da gazetecilere yaptığı açıklamada “İnternete sansür gelmiyor. Sayın Boyner’in de çocukları var. Ama Sayın Boyner bilsin ki, dünyanın her yerinde porno sitelere, şiddete, hayvanlar ve çocuklarla ilişkiyi anlatan, her türlü çirkinliği yayan sitelere filtre var ve olmalıdır.” demişti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, gazetelerin Ankara yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Seçimlere girecek 15 partiden 14’ünün hedefi; Türkiye iktidarı için değil, parti içi iktidarı nasıl yönetebilirim, onun hesabı içinde. Samimi olarak ifade edeyim ki 12 Haziran’dan öte önümüzde ki süreci hesap ederek konuşuyoruz. Sorumluluk duyan bir parti olarak doğrusu neyse onu söylüyoruz.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Şoförler Odası Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, şoförlerin can güvenliğini düşünmenin devletin görevi olduğunu belirterek, bu amaçla 8 yılda 13 bin 600 kilometre duble yol yaptıklarını söyledi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Zaman gazetesine verdiği demeçte, daha önceki teknolojik imkânlar çerçevesinde petrolün olmadığı yönündeki raporların verildiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki alanlarda bugün petrol ve doğalgaz çıkarıldığını söyledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kırşehir’de düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, 12 Haziran seçimlerinin, Türkiye’nin çok ağır iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde yapıldığını belirterek, bu seçimlerin milletin kaderini yeniden belirleyeceğini söyledi.

8- SP Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, seçim çalışmaları kapsamında Hatay ve Adana’da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kurtuluş reçetesinin kendilerinde olduğunu belirterek, Türkiye’nin tarihindeki şanlı yerini almasını ve İslam ülkelerine ağabeylik yapmasını istediklerini söyledi.

9- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, seçim çalışmaları kapsamında Çankırı, Kastamonu ve Karabük’te düzenlediği mitinglerde, parti liderlerinin seçim çalışmaları esnasında birbirlerine karşı kullandıkları üslubu eleştirerek, “Partimizin birleştirici üslubu milletimiz tarafından dikkatle takip ediliyor

10- Hakkari Bağımsız Milletvekili adayı ve BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın CHP’nin Hakkari mitingi öncesinde BDP ile anlaştığı açıklamasına tepki göstererek, “Bu parti ile en küçük bir görüşme, konuşma, sözleşme yapmadık. Bunu da gayri ahlaki buluruz.” dedi.

11- A Milli Futbol Takımımız Euro 2012 Elemeleri’nde Belçika ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı.

12- Yemen’de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı güçlerle muhalifler arasındaki savaş şiddetlenirken Cuma namazı sırasında devlet başkanlığı içindeki camiye yapılan saldırı sonucu Devlet Başkanı Salih vurularak yaralandı. Devlet televizyonundan halka seslenen Salih durumunun iyi olduğunu bildirdi.

13- Katar, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler tarafından tecavüze uğradığını söyleyen ve kendisinden sığınma isteyen Libyalı kadın İman El Ubeydi’yi sınır dışı etti.

14- Savaş suçundan tutuklu bulanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Rotka Mladiç, 16 yıl arandıktan sonra Lahey’de çıkarıldığı ilk mahkemede, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında düşünmek için zaman istedi. Mahkeme heyeti eski generale hakkındaki suçlamaları kabul ya da reddetmesi için 4 Temmuz 2011 tarihine kadar süre verdi.

4 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifası ile sonuçlanan halk hareketinde gençlik gruplarını örgütleyen ve onlara öncülük eden “25 Ocak Tahrir Gençlik Liderleri”ni Tarabya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, otoriter yönetimlere artık İslam dünyasında yer olmadığını belirterek, “Müslüman Arap ülkelerinde de yöneticilerin gerçekçi olmasını, dünyayı çok iyi algılamalarını, kesinlikle artık otoriter yönetimlere İslam dünyasında yer olmadığını görmeleri gerektiğini hatırlatmak isterim. Ülkelerinde özgürlüğü gerçekleştirmemiş olan yönetimlerin kendileri, buna muhakkak liderlik etmeli ve kendilerin gerçekçi bir şekilde dünyayı, halkın arzularını en iyi şekilde algılayıp bu tip devrimlere, reformlara öncülük etmeli.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, kalplerinde ne varsa dillerinde de onun olduğunu, 81 vilayetin 81’inde de aynı dili kullandıklarını ifade ederek, “İzmirlilerle bizim aramıza hiç kimse giremez. Bizi bu dünya şehrine, Ege’nin incisine hizmet etmekten hiç kimse alıkoyamaz.” dedi. Özgürlüklerin genişletilmesi için yoğun gayret sarf ettiklerini, hiçbir zaman “Ben” demediklerini, “Biz” dediklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, hiçbir zaman belli bir kitleyi, bir zümreyi düşünmediklerini, “74 milyon hep beraberiz” dediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan Adana’da düzenlenen mitingde de, The Economist dergisinin yayınladığı haberi eleştirdi. Derginin, dünyada örneği görülmeyecek şekilde “CHP’ye oy verin” diye yayın yaptığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Son derece münasebetsiz bir makale yayınladı. Ben dün Konya’da da açıkladım. Eğer bu dergi AK Partiye oy verin deseydi, ona da karşı çıkardım. Senin Türkiye’nin işiyle ne alakan var? Haber vereceksen ver! Uluslararası bir yayın kurumunun bu derece pervasızca taraf tutması, propaganda yapması talihsizliktir, saygısızlıktır ama aynı zamanda çok da manidardır.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Seçime Doğru” programında soruları cevapladı. Sahil kentlerinde kendilerine aşırı bir ilgi artışı olduğunu gözlemlediğini belirten Başbakan Erdoğan, CHP’li belediyelerin kentlere yeterli hizmetleri yapmadığını belirtti. Başbakan Erdoğan, CHP’li belediyelerin hak ettikleri parayı alamadıkları iddiası ile ilgili olarak da, “Hak ettikleri parayı alamadıklarını iddia eden CHP’li belediyeler gelsin bana bunu ispat etsinler, ben bu görevi bırakırım, bu kadar açık konuşuyorum.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince İstanbul’da düzenlenen mitingde yeni CHP’yi anlattı. Kılıçdaroğlu, “Yeni CHP işçi, köylü, KOBİ, sanayici, alın teri, emek, kadın, halk demektir. CHP varsa herkes için var. Bir şeyi unutmayın, Recep Bey de unutmasın. Benim kitabımda yandaş yok, sadece ve sadece vatandaş var. Ülkeyi bölmüyoruz. İnanca, kimliğe saygılıyız. Düşünceye saygılıyız. Halkın iktidarında kimse inancından, kimliğinden, düşüncesinden ötürü mahkûm olmayacak, tutuklanmayacak.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ile Ali Babacan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından medya temsilcilerine yönelik düzenlenen toplantıya katıldı. Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, ‘Anayasaya uydunuz, bize de uymazsanız olmaz’ diyenler oldu. Bu dönemdeki gerilimler gelecek dönemde de devam edebilir. Çünkü gerilimin, problemin kaynağı anayasanın kendisi” dedi. The Economist’in manşetiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Biz halkımızı memnun etmek, halkımızın hoşnutluğunu kazanmak ve onun kararına itibar etmek üzere siyaset yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Babacan da “Bu yayın organı pek çok konuda taraf olmayı tercih eder. Ancak benim dikkatimi çeken, muhalefet partilerinin tutumu. Başta CHP olmak üzere böylesine bir yorumun arkasına sığınarak meydanlarda bunu dillendiriyorlar. Yine dış politikada İsrail’e göz kırpan, ‘merak etmeyin, iktidar olursak ilişkilerimizi düzeltiriz’ gibi söylemler... Halka hitap eden, halktan güç alan bir politika yerine, dışarıdaki yorumlardan ya da başka devletlerden bir destek, güç arayışı, en azından adında halk ibaresi olan bir siyasi partiye yakışmıyor.” dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise The Economist dergisinin yazdığı makale ile ilgili olarak, Mersin’deki seçim çalışmaları sırasında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çağlayan, “Bunlar güçlü, sadece bölgesinde değil, dünyada saygın, sözü dinlenen bir Türkiye istemezler. Bunlar, IMF’nin boyunduruğuna girmiş, Batı ‘kalk’ dediğinde kalkan, ‘otur’ dediğinde oturan bir Türkiye isterler. Hep fakir kalan, istedikleri gibi kontrol edebilecekleri Türkiye isterler. Ama Türkiye artık dünyayı yöneten ülkelerin emrinde değil. Çok güçlüyüz ve dünya devletiyiz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Kanal 7 televizyonunda katıldığı programda, “The Economist” dergisinde yayınlanan makale ile ilgili görüşünün sorulması üzerine, bunun her türlü uluslararası basın ahlakına aykırı olduğunu belirterek, “Eğer bir basın etiği varsa, bu makaleyi yazanların herhalde bundan haberi yok.” dedi. Bakan Davutoğlu, “CHP’ye oy verin” diye bir çağrı yapılmasının “görülmüş bir şey olmadığını”, bunun başka ülkelerde yapılamayacağını kaydetti.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu üyeleri ile Pendik’te bir araya geldi. Bakan Bağış, “Silivri ile Kandil arasında teleferikle dolaşan zihniyetin artık bu milletin üzerinden elini çekmesinin vakti gelmiştir.” dedi. Bugünkü anayasanın 1980 darbesinden sonra yazılmış askerî anayasa olduğunu, bu anayasayla da asgari demokrasi olacağını kaydeden Bakan Bağış, “Milletin vicdanında yargılanıp, müebbet muhalefete mahkûm olmuş partilerin, anayasayı değiştirmemek için nasıl kol kola girdiklerine hep beraber şahitlik ettik.” dedi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, son 8 yılda devletin millete bakışında büyük bir değişim yaşandığına dikkat çekerek, “Bakın bugün Batman’da karakollarda kabul odaları var. Vatandaşa çay ikram ediyoruz. Geçmişte kum torbaları ve tel örgüler vardı. Biz hizmetkârız, efendilik dönemini bitirdik. 2002 yılında koskoca Batman’da bir tane ambulans vardı. Şimdi ambulans sayısı 22’ye çıktı. Altı tane özel hastanemiz var. Batmanlı daha çok iş ve aş istiyor, çocuklarının eğitimine büyük önem veriyor. Bu isteği karşılayacağız.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, partisince Kayseri’nin Bünyan ilçesinde düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti. Bakan Yıldız, “CHP, MHP’yi destekleyeceğini söyledi. BDP, ‘Elazığ’da MHP adayını destekleyelim’ dedi. Sayın Bahçeli ise ‘CHP’ye bir kardeşimiz geçtiyse ne olmuş’ yorumu yaptı. Gelsinler bu partiler seçime birlikte girsinler. Milletin bunlara itibar etmediğini görüyoruz. Yalancının mumu seçime kadar yanar.13 Haziran sabahında kimin mumunun sönüp, kimin ampulünün yandığını hep birlikte göreceğiz.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisince Sincan’da düzenlenen mitingde, gerilim, çatışma ve cepheleşmelerin yorgun düşürdüğü Türkiye’nin bugün bir yol ayrımına geldiğini belirterek, ülkenin “tarihinin en talihsiz yıllarını yaşadığını” söyledi. Bahçeli, “Türkiye ve Türk milletinin etrafındaki çember daralmıştır. CHP ile AKP’nin oluşturduğu gizli ittifak gittikçe belirgin hale gelmiştir. ‘Açılım’ denilen yıkım projesi, AKP ile CHP arasında paylaşılmıştır. İkisi de aynı sözleri farklı şekillerde telaffuz etmeye başlamıştır.” dedi.

9- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Kadıköy’de partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AB’ye karşı çıkan tek parti olduklarını söyledi. Medyayı SP’ye ilgisiz kalmakla suçlayan Kamalak, “Basınımızın güzide temsilcileri; sizler bizim mitingimizi hem görüntülü hem de yazılı olarak merkezlerinize iletiyorsunuz ama oralar bu muhteşem mitingi görmüyor. Gözlerini kapasalar da korkunun ecele faydası yoktur.” dedi.

10- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, “Bizim olduğumuz parlamentoda kavga, gürültü olmayacak.” dedi. Düzce’de açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, HAS Partinin Türkiye’nin geleceğini kuracak bir parti olarak göründüğünü belirterek, “Bu seçim, bizim için çok anlamlı. Çünkü yeni bir partiyiz. Bu seçim kampanyası ile HAS Parti, Türkiye’de daha da kökleşecek.” dedi.

11- Diyarbakır’da düzenlenecek MHP mitingini provoke edecekleri iddiasıyla, İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen 13 kişiden 11’i tutuklandı.

12- BEKO Basketbol Ligi play-off final serisi ilk maçında Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Cafe Crown’u 81-59 yenerek seride 1-0 öne geçti.

13- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD’nin başkenti Washington’da Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası tarafından verilen yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Ekonomik ilişkileri geliştirmeye mecburuz. Şu anda iki tarafta da olumlu hava var. Bunu Türk iş adamları değerlendirsin.” dedi. Hisarcıklıoğlu, Washington’daki temasları çerçevesinde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde ilk defa pozitif havayı gördüğünü söyledi.

14- Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlaması için sunduğu teklifi kabul etti. Juppe’nin temmuz ayında Fransa’nın başkenti Paris’te tarafları bir araya getirme teklifini Reuters’e değerlendiren Abbas, söz konusu barış konferansına katılacaklarını, bu görüşmelerin barış için bir şans olabileceğini söyledi.

5 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Millet kendi anayasasını yapacak. Bölen, ayıran değil, birleştiren, devleti değil milleti düşünen, kısıtlayan değil, özgürlükçü bir anayasayı sizlerle birlikte yapacağız. 74 milyon hep birlikte ‘Bu benim anayasam’ diyecek Başbakan Erdoğan daha sonra, Kazlıçeşme’deki Büyük İstanbul Mitingi’nde yaptığı konuşmada ise, AK Partinin 367’nin üzerinde milletvekili sayısıyla iktidara gelmeleri halinde milletin yeni bir anayasa için kendilerine yeni bir görev vermiş olacağını vurgulayarak, “Biz ‘yeni bir anayasa’ derken MHP kabul etmedi. CHP, ‘Kahve içmeye gelirsiniz.’ dedi. Ne diyorlardı bunlar işlerine gelmediği zaman; ‘Aceleniz ne, neden sabahlara kadar çalışıyorsunuz?’ Evet bizim acelemiz var. Bizim bu ülkede çok çalışmamız lazım. Yasal düzenlemeleri yapacağız. Çünkü demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin gereği olarak çok çalışmamız lazım, gerekirse sabahlara kadar. Biz istiyoruz ki Türkiye’de değişimi farklı yaşayalım ve bunu halka farklı yaşatalım.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray, Kayseri ve Adana’da yaptığı mitinglerde hükümeti eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin sorunlarını 4 ay içerisinde çözeceklerini, ancak bu vaadine ‘kaynak’ eleştirisi yapıldığını belirterek “Bu ülkede para var. Bu ülke, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Para var, yöneten yok. Para var, yandaş var.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kanal 7 televizyonundaki ‘’Başkent Kulisi’’ programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya gönderildiği ileri sürülen mesaj ve bununla ilgili belge iddialarına ilişkin soru üzerine, “Bu türlü belgeler varsa, bu Türkiye’de demokrasinin halen nasıl mayınlı bir tarlada bu işlerin sürdürüldüğünü çok açık ortaya koyuyor.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 41. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “2007’de muktedir olmaya başladık. 2011’den itibaren milleti muktedir kılacağımızı görenler büyük bir çırpınış içerisindedirler. Bu seçim, siyasi partiler arasındaki seçim değildir; bu seçim, statükoyla milli iradenin muktedir olması arasındaki bir tercih seçimidir.” dedi.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin’de ‘İstihdam için İşçi Eğitimi Projesi’ne katılmak için sınavlara giren gençlere, kentin Akdeniz Oyunları sebebiyle yapılacak yatırımlarla çok kısa bir süre sonra adeta bir şantiyeye döneceğini ifade etti. Bu kapsamda inşaat sektöründe kalifiye eleman eksikliğinin hissedileceğine dikkat çeken Bakan Çağlayan, “Gençlerimizden isteğim; lütfen kendinizi geliştirin. Artık ‘her işi yaparım ağabey’ dönemi kapanmıştır.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde düzenlenen mitingde, “2023 hedeflerini koyarken büyük bir hedef çizdik: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni 100. yılında yine cihan devleti yapmak. Dünyaya adaleti tekrar getirmek, misyonumuz bu. 9 sene önce Türkiye küçük borçlar için uluslararası bankaların kapısında bekleyen bir ülkeydi. Şimdi Türkiye hibe, borç alan değil aksine nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onlara yardım eden bir ülke. Biz bu ülkeyi daha da kuvvetli yapmak için sizlerden destek istiyoruz.” dedi.

7- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde AK Parti İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, gençlerin siyasetle ilgilenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Genç arkadaşlarımın dersleri ya da meslekleriyle meşgul olurken, bir taraftan da ülkenin bugünkü siyaseti, yakın ve uzak geçmişiyle meşgul olmaları doğru bir davranış olacaktır.” dedi.

8- Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre, Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na Doç. Dr. Mehmet Yörükoğlu yeniden atanırken, Merkez Bankası Meclis Üyesi Necati Şahin’in de başkan yardımcılığına ataması yapıldı.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Malatya ve Elazığ’da halka hitap etti. Seçmenden 12 Haziran seçimlerinde sandığa gitmesini ve seçimleri lekeleyecek davranışlardan kaçınmasını istedi. Bahçeli, “Gelir seviyeniz yükseldi mi, üniversite mezunu evlatlarından biri iş buldu mu, hayat standardınız yükseldi mi, can ve mal güvenliği içinde yaşayabiliyor musunuz? Böyle değilse Sayın Başbakan’a 12 Haziran’da bir cevap vermek lazım.” dedi.

10- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Aydın’da yaptığı konuşmada, “Bu seçimde ya dış güçlerin Türkiye’deki işbirlikçilerle beraber pompaladıkları bu üç parti ve adayları seçilecek ya da sadece halkın desteğini alan, halka giden, ülkeye diyet borcu olmayan DSP’li milletvekilleri seçilecek. Bizler, halkın partisiyiz, halkın yanındayız.” dedi.

11- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, seçim çalışmaları nedeniyle bulunduğu Balıkesir’de yaptığı konuşmada, “Onların amacı, halkı mümkün olduğu kadar Milli Görüş’ten uzaklaştırmaktır. Avrupa’nın düşüncesine göre Kemal Bey ve CHP, kendilerine daha yakın. Avrupa’nın uzantılarını burada ona rahatlıkla kabul ettirirler.” dedi.

12- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kocaeli ve İstanbul’da halka seslendi. Kurtulmuş, CHP ve MHP’nin statükonun devam etmesini istediklerini kaydetti. AK Parti’nin statükoya karşı göründüğü için oy aldığını da savunarak, iktidar partisinin yapmadığı işleri yapıyormuş gibi gösterdiğini iddia etti.

13- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Sivas Hükümet Meydanı’nda halka seslendi. Topçu, bu seçimin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bunun sonuçlarına göre sistem dizayn edilecek. Muhsin Yazıcıoğlu’nun arkadaşları seçilince yönlerini ABD’ye, AB’ye dönmez, millete döner.” dedi. 14- Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi 2. ayak 2. maçında Türkiye, Romanya’yı 3-0 yendi.

Avrupa Erkekler Voleybol Ligi 2. Ayak 2. maçında ise Türkiye, Romanya’ya 3-1 mağlup oldu.

15- Ankara’da yapılan Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası’nda Türk takımları 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Bu sonuçla birlikte Türkiye, genel sıralamada en başarılı ülke oldu.

16- Fransa Açık Tenis Turnuvası tek erkeklerde Rafael Nadal, İsviçreli Federer’i 3-1 yenerek şampiyon oldu.

17- Basra’da toplam 171 milyar metreküp rezerve sahip Mansuriye doğalgaz yataklarının geliştirilmesi ve üretimi konusunda, Türkiye ile Irak arasındaki anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Irak Petrol Bakanı Abdülkerim Luaybi’nin de katıldığı bir törenle imzalandı.

18- Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, tedavi için Suudi Arabistan’a gitti. Salih’in ülkeyi terk ettiği yönündeki haberler üzerine sokaklara dökülen binlerce kişi sevinç gösterileri düzenledi. Suudi yetkililer, Yemen devlet başkanının tedaviden sonra ülkesine döneceğini öne sürdü. Salih’in yerine geçici olarak yardımcısı Abdurrabo Mansur Hadi vekalet edecek.

19- Doğu Kudüs gibi stratejik bölgelerin İsrail tarafından işgal edildiği ve Naksa adı verilen 1967 Savaşı’nın yıldönümünde Filistinliler İsrail sınırına akın etti. İşgal altındaki Golan Tepeleri’nden Suriye-İsrail sınırına yürüyen gruba İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 20 gösterici öldü.

6 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Çankırı’da düzenlenen mitingde halka hitaben yaptığı konuşmada, ‘’Polis katillerine karşı, CHP, MHP yumuşak olsun, ben sert olacağım. imam hatip talebelerinin yüzlerini yakanlara CHP, MHP yumuşak olsun, ben sert olacağım. Kimse bana bu noktada akıl vermesin, bu kadar açık konuşuyorum’’ dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan Kanal D televizyonunun sorularını cevapladı. AK Parti tüzüğünü değiştirip değiştirmeyecekleri sorusu üzerine, en fazla 3 dönem arka arkaya vekil olunabileceğini hatırlatarak, “Ben arkadaşlarımla bu yola böyle çıktım. Olmadığım dönemde değiştirirlerse de gücenirim. Kimse gelip buralara çöreklenmesin.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’in Silifke ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, 12 Haziran’da yetki almaları halinde Akkuyu’da nükleer santral kurdurmayacaklarını söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır mitinginde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Anadiliniz ne olursa olsun, konuşmanıza saygımız vardır ancak hepimizin ortak meselesi; işsizlik, yoksulluk ve adaletsizliktir. Bir an için düşünün ve farz edin, anadili anayasaya koyunca karnınız doyacak mı? Anadilde eğitim imkânı sağlanınca ekonomik sorunlarınız bitecek mi? Ekmeğiniz artacak mı? Sırtınıza yeni elbise alabilecek misiniz?” dedi.

4- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Çorum’un Sungurlu ilçesinde yaptığı seçim mitinginde, imam hatip liselerine yönelik saldırıları “fevkalade çirkin, yakışıksız ve Türkiye’de huzursuzluk çıkarmaya yönelik girişimler’’ olarak değerlendirdi.

5- DSP Genel Başkanı Masum Türker, seçim çalışmaları kapsamında Muğla’nın Milas ve Yatağan ilçeleri ile Bayır beldesini ziyaret etti. Türker Muğla’da halka hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye’de AKP’nin baskısını hepimiz yaşıyoruz. AKP, birçok yanlış yapıyor. Bu arada ona alternatif çıkarılan CHP de Türkiye’nin bölünmesi için ne lazımsa yapıyor, demokratik özerklik istiyor, Amerika’yla özellikle Amerikan karşıtlığı şeklinde oluşan durumun tamir edileceğini söylüyor. Dersim dosyasını açarak, Mustafa Kemal Atatürk’ü yargılamanın yolunu aralıyor ve Türkiye’de bölünmenin, AKP’nin istediği başkanlık sistemine götürecek federal sistemin konulması konusunda gerekeni yapıyor.’’ dedi.

6- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu Sivas’ın Şarkışla ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidar ve muhalefet partilerinin seçim meydanlarındaki üsluplarını eleştirerek, kendilerinin toplumu birleştireceklerini söyledi.

7- BDP’nin desteklediği bağımsız adaylara destek amacıyla Bitlis’te miting düzenlendi. BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş mitingde yaptığı konuşmada, “Bu meydanlarda size çok şey vaat edildi. Biz ancak size özgürlük ve demokrasi vaat edebiliriz. Demokratik özerklik, bu halk için vaat edebileceğimiz en büyük projedir.” dedi.

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘’12 Eylül darbesi’’ ile ilgili soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı, 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ifadesi alındı.

9- Resmi ziyaret için Polonya’ya giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile görüştü. Komorowski görüşmede, Türkiye’nin AB üyeliğine desteklerinin devam edeceğini belirtti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Polonya’daki Natolin Avrupa Kolejinde “Türkiye’nin AB Vizyonu”na ilişkin konferans verdikten sonra öğrencilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül tutuklanan gazeteciler ile ilgili bir soru üzerine, Türkiye’de arkasında şiddet olmadıkça hiçbir ifade özgürlüğünün üzerinde engel olmadığını söyledi.

10- Portekiz’de dün düzenlenen genel seçimleri, merkez sağ bir siyasi hareket olan Sosyal Demokrat Parti’nin kazandığı bildirildi.

11- Suriye’de yönetime karşı ayaklanan göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda, 120 polisin öldüğü bildirildi.

11- Mısır’ın geçici Başbakanı İsam Şeref’in, BM Kalkınma Programı Başkanı (UNDP) Helen Clark’ı makamında kabul ettiği, görüşmede Şeref’in, eylül ayında yapılması planlanan genel seçimler için BM’den destek istediği bildirildi.

12- Peru’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimini Ollanta Humala kazandı.

7 HAZİRAN 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ülke TV’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Başkan Şahin, 12 Eylül darbesiyle ilgili soruşturmanın başladığı hatırlatılarak, 28 Şubat için de böyle bir adım atılmasını isteyip istemediğinin sorulması üzerine “Bunu yapacak olan, bağımsız yargı organlarıdır. Bu konularda soruşturma ihtiyacı varsa bunu savcılarımız yapabilirler.” dedi. TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddesiyle ilgili düşüncelerini de paylaşan Başkan Şahin, “Ben anayasa maddelerinin herhangi bir askerî müdahaleye imkân tanıdığı kanaatinde değilim. Böyle bir yetki yok. 35. maddenin şimdiye kadar değiştirilmesi gerekirdi.” değerlendirmesini yaptı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisince Adıyaman’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, BDP’nin sırtını terör örgütüne dayadığını belirterek, “Sağda solda barış diyorlar. Çocukların eline molotof verip geri çekiliyorlar. Bağımsız adaylarının bürosundan molotof çıkıyor. Barışı böyle mi getireceksiniz? İmam hatip yurduna saldıranlara, imam ve polis katillerine müsamaha mı göstereceğim? Asla.” dedi. Başbakan Erdoğan, anamuhalefet partisini de eleştirerek, “İllegal örgütler, emekli siyasetçiler, siyaset mühendisliğine soyunan iş adamları, yandaş medya CHP’nin sırtını sıvazlıyor.” dedi

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Kocaeli’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 12 Eylül darbesinin gençleri siyasetin dışına ittiğini ve gençlere ağır bedeller ödettiğini dile getirdi. Türkiye’de gençlerin pek çok açıdan ezildiğini, sözlerinin dinlenmediğini savunan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında taşeron işçiliğe son vereceklerini ifade etti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da imam hatip liseleri mezunlarının düzenlediği kahvaltıya katıldı. İmam hatip lisesinden mezun olanların kaymakam, hâkim, savcı, mühendis ya da hesap uzmanı olmalarının birilerini korkuttuğunu belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Hukuk dışı kararlar alındı, zulmedildi, haksızlıklar yapıldı. Katsayı meselesinde çok uzun yıllardır süren hukuk mücadelesi sonuçlandı. Ama biz kavga etmedik. Biz kazandık diyorum yüksek yargı kaybetti.” diye konuştu.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bloomberg HT’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz sene yüzde 8,9 büyüdüğünü, bu yılın ilk çeyreği için de tahminlerin yüzde 9-11 aralığında olduğunu belirterek, bu hızlı büyümede iç tüketimin payının çok yüksek olduğunu belirterek, “İç tüketim, hele hele bir de kredi ağırlıklı bir iç tüketim olursa, yani halkımız daha cebine girmeyen parayı, kazanmadığı parayı kredi çekip harcıyorsa, bunun bir ölçüsü olması gerektiğini düşünüyoruz. İlerde olabilecek hem sosyal sıkıntıları baştan önleyebilme adına hem de ekonomimizi daha sürdürülebilir bir büyüme çizgisine oturtmak adına bunun mutlaka tedbir alınması gereken bir tablo olarak görüyoruz.” dedi.

6- Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, seçim bölgesi Rize’de gazetecilere yaptığı açıklamada, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP kasetlerini düzenleyenlerin aynı kişiler olabileceğini söyledi. Hopa’daki olaylar nedeniyle Artvin Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanının görevden alınmasını da değerlendiren Bakan Yazıcı, “İdare, hukukunun öngördüğü ve yöneticiye verdiği yetkiyi kullandı, açığa alındılar.” dedi. Kılıçdaroğlu’nun mitinglerinde “Size Hopa’dan selam getirdim” dediğini belirten Bakan Yazıcı, “Sadece emniyet zafiyeti değil, bu olayı değerlendirmede de önemli ölçüde siyasi zafiyet var.” diye konuştu.

7- Devlet Bakanı Faruk Çelik, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu. Bakan Çelik burada yaptığı açıklamada, Meclis’teki diğer partilerin Meclis’in çalışmalarını engellediğini belirterek, “Demokrasiyle ilgili bir düzenleme getiriyorsun, Meclis’e girmezler, anayasa değişikliği getiriyorsun yine Meclis’e girmezler! Türkiye’de hak savunuyorum diyen ama çatışmadan beslenen unsurlar var.” dedi.

8- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de iş adamlarıyla bir araya geldi. Bölge için heyecan verici projelerin hayata geçirildiğini belirten Bakan Yılmaz, “Bunlardan biri, Diyarbakır-Bingöl-Erzurum Bölünmüş Yol Projesi. Kısa sürede tamamlanması için onlarca iş makinesi çalışıyor. İki gidiş, iki dönüş olmak üzere dört şeritli yapılacak yol, 500 milyon liraya mal olacak. Bittiğinde Güneydoğu ile Karadeniz Bölgesi arasında ciddi anlamda ekonomik ve ticari canlanma olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

9- Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, seçim çalışmaları için Samsun’un Atakum ilçesinde mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. “Bu seçimde istikrardan, istikbalden, gelecekten yana tavır almak, birçok duygusal yakınlıktan daha önemlidir.” diyen Bakan Demir, bu seçimin Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “Sizlerden bu konuda destek bekliyoruz. Bölgemize ve şehrimize katkı yapacak bir kadroyla karşınızdayız. Sekiz buçuk yıllık bir deneyime sahibiz.” dedi.

10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, seçim çalışmaları için bulunduğu Erzurum’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya’da ortaya çıktıktan sonra özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılan EHEC bakterisi kaynaklı salgını yakından takip ettiklerini belirtti. “Hastalık Türkiye’ye de gelebilir mi?” şeklindeki soru üzerine Bakan Akdağ, Türkiye’de şu anda bu salgının olmadığını belirterek, “Bu salgın ülkemize de gelebilir. Tedbirleri alıyoruz tabii.” değerlendirmesinde bulundu.

11- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’de esnaf ziyareti esnasında yaptığı konuşmada, “Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu nedir, daha çok yatırım, daha çok üretim, sağlık, yol, hava limanı, deniz limanıdır. İnsanların daha mutlu, kardeşçe yaşamasıdır. Anamuhalefet partisi lideri pankart okuyor, Başbakan’a sataşıyor. Siyaset, başkasına sataşmak değildir. 2002, 2004, 2007, 2009 seçimlerini kazanmışız. Başkasına küfretmemiş, ağır söz söylemeyi, hakaret etmeyi değil, millete iyi şeyler yapmayı, yaptığımız şeyleri anlatmayı siyaset saymışız. Onun için millet bizi iktidara getiriyor.” dedi.

12- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde bir tesisin açılışında yaptığı konuşmada, “PCC (çöktürülmüş kalsiyum karbonat), içme suyu arıtma tesislerinde, boya sanayisinde, tekstilde kullanılan çok önemli bir hammadde. Bu madde yurt dışından alınıyor. İthalatın azaltılması lazım. Burada 150 kişilik bir istihdam sağlanacak ve bu 5-10 milyon dolarlık bir döviz kaybı ortadan kalkacak. Ekonomide üretim, istihdam ve ihracat da çok önemli. Türkiye’yi 2023 yılında dünyadaki 10 büyük ekonomi arasına yerleştireceğiz.” dedi.

13- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Uşak’ta düzenlenen mitingde, MHP’nin yoksullukla kesin mücadeleyi düşünerek, “Yaşa ve Yaşat” ilkesine, toplumculuk ilkesi ve sosyal devlet anlayışına dayalı olarak ‘Hilal Kart’ uygulaması başlatacağını söyledi. Bahçeli, bu kart sayesinde yoksul ailelerin, insanca yaşayabileceği bir gelire sahip olacağını, vatandaşın da bu kartla alışverişini yapabileceğini belirterek, “Yoksulu sömürüp, mutlu azınlıkları besleyen bugünkü iktidar, paket uygulamasıyla vatandaşları yine aldatıyor.” dedi.

14- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisince Sakarya’da düzenlenen mitingde halka seslendi. Kamalak, “Eğer Milli Görüş’ün yolu kesilmeseydi, Türkiye’miz şu an Almanya’dan da, Fransa’dan da, İngiltere’den de çok ama çok daha ileri aşamalarda olurdu.” dedi. 40 yıllık süre içerisinde halkı hiç aldatmadıklarını, bir kez olsun yalan söz söylemediklerini savunan Kamalak, halktan aldıkları oyları birer dua kabul ederek hareket ettiklerini ifade etti.

15- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara’da partisinin milletvekili adaylarıyla şehir turu attı. Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kurtulmuş, Kenan Evren’in ifadesinin alınmasına ilişkin soruya “12 Eylül ile hesaplaşmak demek, 90 yaşındaki bir adamı, eski bir ihtilal komutanını getirip mahkeme önüne koymak demek değildir. Bir daha bu memlekette kimsenin aklının ucundan dahi bir ihtilal yapmayı geçirmeyecek şekilde sistemi demokratikleştirmektir.” cevabını verdi.

16- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT Haber televizyonunun sorularını cevaplandırdı. Görmez, Türk milletinin ezan konusunda tarih içerisinde acı bir tecrübe yaşadığını ve bunun toplum tarafından kabul görmediğini, bu sebeple de devletin bu hassasiyeti görerek yanlıştan vazgeçtiğini aktardı. Görmez, “Ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevrilmesinin ezan olarak kabul edilmesi asla mümkün değildir.” açıklamasını yaptı.

17- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, nükleer santralin gerekli olduğunu ancak risklerinin kamuoyunda toplumun tüm kesimlerini huzurlu kılacak bir şekilde tartışılması gerektiğini belirtti. TÜSİAD’ın yayın organı Görüş dergisinin haziran sayısına konuşan Boyner, “Türkiye’nin kurulu güç kapasitesinin hâlihazırda yaklaşık 50.000 MW olduğu düşünüldüğünde, 10.000 MW’lık iki nükleer santralin ülkemizin enerji talebini karşılamak açısından önemi açıktır.” dedi.

18- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Polonya’da Türklerin işlettiği Vistula Üniversitesini ziyaretinde gazetecilerin soruları üzerine, “Türkiye’de gazetecilik faaliyetinden ötürü tutuklu gazeteci bulunmadığı”na ilişkin sözlerine açıklık getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu çerçeve içinde bazı gazeteciler var. Onlarla ilgili o gün yaptığım açıklamalarla görüşlerim geçerlidir. Gördüğünüz gibi dışarıda da Türkiye’nin imajını gölgeleyen bir imkân vermiş oldu onlar. Ama dün çok açıklamadım. PKK ve bazı silahlı illegal örgütlerle ilgili daha önceden beri gelen tutuklamalar veya mahkeme kararlarıyla içeride olanlar var. Onların hepsi gazeteci olarak sayılıyor ve Türkiye’yi doğrusu gerçekten yanlış bir şekilde tanıtıyor.” dedi.

19- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, Yunanistan’ın söz verdiği reformları uyguladığı sürece borçlarının yeniden yapılandırılmasına gerek olmadığını, özelleştirme sürecinin güvenilir ve profesyonelce uygulanabileceğini ifade etti. Yunanistan’ın 12 yıl boyunca mali ve makroekonomik politikalar konusunda uygun hareket etmediğini belirten Trichet, uluslararası toplumun talep ettiği reformların büyüme ve istihdam yaratılmasında olmazsa olmaz reformlar olduğunu kaydetti.

AB’nin Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Avrupa Parlamentosundaki konuşmasında, Yunanistan’a özel sektörü de kapsayan bir paket üzerinde çalışıldığını belirtti. Rehn, bankalar ve diğer finansal kuruluşlardan Yunanistan’a mevcut seviyelerde kredi vermeye devam etmesinin isteneceğini ya da ellerindeki Yunan devlet tahvillerinin ödeme vadelerini uzatmaya teşvik edileceğini kaydetti.

20- ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Beyaz Saraydaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Obama, İsrail-Filistin barış müzakerelerinin başlaması için altını çizdiği ilkelere desteği nedeniyle Merkel’e teşekkür ederek hem İsrail hem de Filistin’in zor seçimler yapması gerektiği noktasında hemfikir olduklarını söyledi. Obama, Filistin’in, BM Genel Kurulunda bağımsız devlet ilanını gündeme getirmesi gibi tek taraflı eylemlerin engellenmesi konusunda da Merkel ile aynı görüşü paylaştıklarını belirtti.

21- ABD’yi ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü. Clinton görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Fransa tarafından ortaya atılan ve İsrail ile Filistinli müzakerecileri bir araya getirmesi planlanan Ortadoğu Barış Konferansı önerisi ile ilgili olarak, gerek İsrail gerekse Filistin tarafında müzakere masasına geri döneceklerine dair bir işaretin bulunmadığını belirterek bu nedenle bu aşamada bir konferans düzenlemenin “yapıcı” olmayacağını söyledi.

Juppe ise ülkesinin konferans önerisinin Filistinlilerce olumlu karşılandığını, İsraillilerin ise öneri üzerinde çalıştıklarını söylediklerini belirtti. Juppe Filistinlilerin gelecek eylül ayında BM Genel Kurulunda bağımsızlık ilan etme talebinde bulunma planlarına işaret ederek “Eğer eylül ayından önce hiçbir şey yapılmazsa, durum herkes açısından çok zor olacak.” dedi.

8 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlıkların yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak AK Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, Yeni Bakanlar Kurulu, Başbakan dâhil 25 üyeden oluşuyor. Yeni yapıda, 4 adet başbakan yardımcılığı ve 20 adet de icracı bakanlık bulunuyor. İcracı bakanların her birine, birer bakan yardımcısı atanacağını belirten Başbakan Erdoğan, söz konusu yardımcıların Meclis dışından, atama yoluyla görevlendirileceğini, hükümetle gelip hükümetle gideceklerini, işlerinin uzmanı, sektörü bilen, bakanlık faaliyetlerinin daha verimli ve süratli yürütülmesini sağlayacak kişilerden seçileceğini, özel sektörden de bu makama atama yapılabileceğini belirtti.

Öte yandan partisinin Bingöl’de düzenlediği mitingde halka hitap eden Başbakan Erdoğan, terörist başı Abdullah Öcalan’ın kitaplarından alıntı yaparak. “Terör örgütü, bağımsız adaylar ne zamandan beri dini değerleri önemser oldu. Dine hakaret edenler sandığı görünce neden dini, İslami hatırladılar?” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Balçova ilçesinde düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği Raporu Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınma” konulu toplantıda, partisinin iklim değişikliği konusunda hazırladığı raporu açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Biz insani gelişimi ve sosyal adaleti hedef edinen yeşil ekonomi modelini benimsiyoruz. Kuracağımız yeşil ekonomi modeli ile hem günümüzde yaşayanların hem de gelecek kuşakların çevre hakkının tam olarak hayata geçirilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Daha sonra partisince Manisa’da düzenlenen mitingde vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, CHP iktidara gelirse faizlerin yükseleceği, istikrarın bozulacağı yolundaki söylentilere kanılmamasını isteyerek “Herkes alın terinin karşılığını alacak.” dedi.

3- Danıştay Başkanlığına Birinci Daire Üyesi Hüsnü Karakullukçu seçildi. 196 üyeden 82’sinin oyunu alarak ilk turda seçimi kazanan Karakullukçu yaptığı açıklamada, yargının sorunlarına çözüm için çalışacağını söyleyerek, toplumun yargı organlarına güveninin korunabilmesi için yargılanmaların makul sürede tamamlanmasının çok önemli olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜSİAD’ın yeni anayasa hakkındaki görüşlerinin kriz çıkardığı iddialarıyla ilgili olarak, “Gönül arzu eder ki iş dünyamız gerçekten toplumun farklı katmanlarını daha iyi anlayan bir anlayışla hareket edebilsin.” dedi. Bir TV kanalında konuşan Bakan Babacan, “Biz, siyasi görüşü bizden farklı olan şirketlerin işini zorlaştırırız, o patronlara gününü gösteririz, canlarına okuruz, böyle bir şey kesinlikle yok.” dedi.

5- İzmir Çeşme’de sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Türkiye’de son yıllarda çok önemli bir ivme yakalandı. Yoksullukla, faili meçhullerle dolu günlere geri dönülmemesi gerekiyor. Ülke her koalisyonda geri gitti. İstikrara ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

6- Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Antalya Şubesini ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin sanayileşmesiyle ilgili geçmişteki yanlış algıları gidermeye çalıştıklarını, yapılan köklü çalışmalarla bu yolda da önemli mesafe kat edildiğini söyledi. Bakan Gönül, “OSTİM’deki 70 KOBİ, dünyanın ünlü firmalarına uçak parçaları üretiyor. Bu, artık milletlerin varlık, yokluk meselesidir.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC TV kanalına yaptığı açıklamada, seçim sonrası ekonomide bir soğutma ihtiyacının çok açık olduğunun belirterek “İhtiyari anlamda tedbirler değerlendirilebilir. Şu an üzerinde çalıştığımız herhangi bir vergi tedbiri söz konusu değil.” dedi.

8- Partisinin Afyonkarahisar seçim bürosunda açıklamalarda bulunan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, “Türkiye’nin altyapısı büyük ölçüde tamamlandı. Şimdi özellikle şehirlerin yeniden yapılanması, muhteşem marka şehirlerin oluşması açısından çok önemli bir adım atılacak.” dedi.

9- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) kuruluşunun 91. yıldönümü dolayısıyla Genel Müdür Murat Karakaya ve beraberindeki heyet Anıtkabir’i ziyaret ederek, Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir özel defterini imzalayan Karakaya yazısında, 7 Haziran 1920 tarihinde Atatürk’ün talimatıyla kurulan Genel Müdürlüğün, medyanın çok önemli ve belirleyici güç haline geldiği, çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğu günümüzde kendisine verilen yeni görevleri en iyi şekilde yapma gayret ve azminde olduğunu belirtti.

10- İstanbul’dan Trabzon’a giden yolcu otobüsünün Giresun’da devrilip alev alması sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 34 kişi de yaralandı.

11- Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Cisr el Şuğur kasabasında yaşayan ve ülkelerindeki olaylardan kaçan 122 Suriyeli, Hatay’ın Altınözü ilçesinden Türkiye’ye geçti. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelişmelerin endişe verici olduğunu söyleyerek, “Sınır kapılarını kapama gibi bir durumumuz söz konusu değil.” dedi.

12- Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi için hazırlanan Proje Destek Anlaşması, Kayseri’de düzenlenen törenle imzalandı. Törene Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Avusturya, Macaristan Bakanları ile AB Enerji Komiseri Günther Oettinger, ABD Avrasya Enerji temsilcisi Richard Morningstar, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası temsilcileri de katıldı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, imzalanan anlaşma ile kamulaştırmalardan, vergilere, personel ve istihdama kadar 40 kadar başlıkta problemin aşıldığını söyledi.

13- Dünya Ekonomik Forumunun (WEF) ‘Orta Asya ve Avrupa’ konulu toplantısı, Avusturya’nın başkenti Viyana’da başladı. Forumda Avusturya, Ermenistan, Gürcistan, Macaristan, Kırgızistan, Letonya, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna devlet ve hükümet başkanlarının dışında çeşitli ülkelerden 24 bakan, 150 küresel şirketin CEO’ları, 30 ülkeden 50’den fazla önde gelen isim yer aldı.

9 HAZİRAN 2011

1- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Habertürk televizyonunda katıldığı programda 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde askerin, aralarında eski ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun da olduğu milletvekillerine Meclis’e girmemeleri yönünde telkinleri olduğu iddialarına ilişkin, “Ben özellikle Erkan Mumcu’nun, Sayın Mehmet Ali Birand kadar cesur olmasını kendisinden bekliyorum.” dedi. Tutuklu gazetecilere yönelik görüşleri sorulan Başkan Şahin, “Bu arkadaşlarımız gazetecilik yaptıkları için mi, yoksa devam eden bir dava bağlamında bir örgütün üyesi ya da destekçisi oldukları için mi tutukludur? Bu ayrımı yapmak gerekir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında Sivas ve Gaziantep’te halka seslendi. 12 Haziran tarihinin ülke için çok önemli olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Seçimin ardından Türkiye’ye kazandırdıklarımızın üzerine yenilerini ekleyeceğiz. Türkiye ileri demokrasinin bölgedeki en güçlü savunucusu hâline geldi. Bunu hep birlikte devam ettirelim. Gelin, istikrarı, güven ortamını muhafaza edelim.” dedi.

Başbakan Erdoğan Kral FM’de katıldığı programda, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’la ilgili tartışmalar hakkındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Ecevit-Bahçeli-Yılmaz iktidarında Öcalan idam edilseydi, bu iş çoktan bitmiş olacaktı. O anda koalisyonda olsaydık, uygulanması gereken cezayı uygulardık. Aksi halde koalisyondan çekilirsiniz.” dedi. Başbakan Erdoğan, BDP’lilerin Şanlıurfa’da “Kürtçe ezan okutmasını” da eleştirerek, “Ayrı cuma namazından sonra bir de Kürtçe ezan çıkardılar. Hâlbuki ezan evrenseldir.” dedi.

CNN Türk televizyonundaki yayında bedelli askerlik konusuna değinen Başbakan Erdoğan, “Şehit aileleri ‘bizim çocuklar kurban mı seçildi, biz fakirdik, bu yüzden mi başımıza bunlar geldi’ diyorlar. Milletimin ne dediği önemli. Mutabakat sağlarsak adımları atarız.” değerlendirmesinde bulundu. İnternetle ilgili bir sınırlama olmadığını da vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Vatandaş ücretli olarak başvuru yapıyordu, ‘filtreleme istiyorum’ diye. Biz de bunu ücretsiz yapacağız. Yaptığımız iş bu. Ağustos’ta bu devreye girecek. Özgürlüklerin sınırlaması gibi bir şey yok.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da düzenlediği basın toplantısı ile partisinin “Kadın Raporu”nu açıkladı. Kadın-erkek eşitliği için Türkiye’nin ikinci büyük dönüşümünü gerçekleştireceklerini belirterek, “Eşitliği kâğıt üzerinden alıp hayatın tam merkezine koyacağız.” dedi. Kılıçdaroğlu, kadınlara karşı şiddete sıfır tolerans politikası izleyeceklerini vurgulayarak, koruyucu kurumların 24 saat hizmet vermelerini temin edeceklerini aktardı. Kılıçdaroğlu, partisince Antalya’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, çiftçilerin büyük sorunları olduğunu, herkesin borçlu durumuna geldiğini söyledi. Vaatlerinin yerine getirilebilir olduğunun görülmesinin ardından şimdi de “CHP iktidara gelirse faizler yükselir, borcunuzu ödeyemezsiniz, perişan olursunuz, sakın CHP’ye oy vermeyin” diye propaganda yapıldığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bunların hayatı halkı aldatmak üzerine kurulu. Ben size inanıyorum, ben size güveniyorum. Beraber karşılıklı Türkiye’yi yöneteceğiz.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siyasetçiler arasında yaşanan gerilimin esas kaynağının yeni anayasa tartışmaları olduğunu, antidemokratik unsurları olan bu anayasadan bir an önce kurtulmak gerektiğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Bizim öncelikli görevimiz yeni anayasa olacak. Her partinin de elini taşın altına koyması gerekir. Başkanlık sistemi de bunun bir parçasıdır ve masaya oturulduğunda konuşulur. Önemli olan masaya oturulmasıdır.” dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara’da esnaf ziyaretinde bulundu. “The Economist” dergisinde yayımlanan makale ile ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Bu kuruluş sürekli olarak taraf olan bir kuruluştur, yani tarafsız haber yapma derdinde değildir.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Onların ne yazıp yazmadığından öte, bana göre Anamuhalefet partisi CHP’nin tutup da bu makaleyi miting meydanlarında dillendirmesidir, garip olan budur. Yani gücünü halktan alma yerine, halka hitap ederken, ‘Bakın elin adamı bizi destekliyor’ diye bunu miting alanlarında kullanabilmektir.” dedi.

6- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, BDP listesinden Diyarbakır Bağımsız milletvekili adayı olan Hatip Dicle’nin, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince 18 Şubat 2009’da “PKK’nın propagandasını yapmak” suçundan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezasını karara bağladı. Mahkeme, Dicle’nin TCK’nın 53’üncü maddesinde düzenlenen ve siyaset yapma yasağının da içinde olduğu belli hakları kullanmaktan yasaklanmasına hükmetti.

BDP’nin eski Genel Başkanı ve Hakkâri bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, Yargıtayın kararına tepki göstererek “Hatip Dicle, terörist değil, düşüncelerinden dolayı ceza almıştır. Seçime 3 gün kala YSK’nın bu konuda müdahale etmemesi gerekir. YSK, eğer bir karar verirse bu siyasi bir karar olacaktır.” dedi.

7- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Habertürk televizyon kanalında katıldığı programda, AK Partinin bugüne kadar yaşanan en önemli özgürlük ortamını Türkiye’ye sağladığını söyledi. Bakan Bağış, CHP, MHP ve BDP’nin birtakım derin odaklarla işbirliği yaptığını da ileri sürerek, “Bu seçim siyasi partiler arasındaki bir seçim değil. Bu seçim statükonun yeniden hortlamasıyla milli iradenin muktedir olması arasında bir tercih.” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da AA muhabirinin ekonomideki gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Cari açığı uzun vadeli tedbirlerle ortadan kaldıracaklarını söyleyen Bakan Şimşek, cari açığın önemli bir kısmının enerji ithalatından kaynaklandığını, açığın kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılabilmesinin yapısal tedbirlerle mümkün olabileceğini belirtti. İlk aşamada, cari açığı “yönetilebilir” bir düzeye çekeceklerini ifade eden Bakan Şimşek, “Amaç, cari açığın iç talep kısmına yumuşak bir iniş yaptırmak. Daha sonraki aşamada kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmak istiyoruz.” dedi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TGRT Haber TV’de katıldığı programda soruları cevapladı. 2007 Cumhurbaşkanlığı seçiminde siyasilere yönelik baskıların yeniden tartışma konusu olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Ergün, “AK Parti ile ilgili operasyonlar, Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde başladı. Abdullah Gül’ün seçiminde ANAP milletvekillerini partiye kilitlediler. Aynı gece Genelkurmay bildiri yayınladı. Bunlar Türkiye’nin siyasi tarihinde en kara noktalardır. Cumhurbaşkanını artık halk seçecek. Böylelikle bir entrika da yaşanmayacak. Halk ne derse o.” ifadesini kullandı.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de imzalanan Nabucco proje ortaklık anlaşması sonrasında gazetecilerle sohbet etti. Türkiye’nin anlaşma ile önemli bir hamle yaptığını belirten Bakan Yıldız, Türkiye’nin üzerine düşeni yerine getirdiğini ifade ederek, “Nabucco olmazsa biz kaybetmeyiz. Bölgenin tek somut doğalgaz anlaşmasını Azerbaycan’la biz imzaladık.” dedi. Bakan Yıldız, projenin imzalanmasının ardından 25 yıllık bir süreçte Nabucco projesinin 5.3 milyar euroluk gelir vergisi kazanımı getireceğini söyledi.

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Mersin’de halka hitaben yaptığı konuşmada, 12 Haziran’da yapılacak olan seçimlerin bir dönüm noktası olacağını belirterek, “Benim sizden istirhamım şudur ki; bu seçimlere özel bir mazeretiniz olmadığı takdirde mutlaka yüksek bir katılım sağlayınız, sandık başında aklınızın süzgecinden geçirdiğiniz ve vicdanınızın sesi tercihlerle oylarınızı kullanınız. Çünkü bu ülke sizin, karar da sizin olmalıdır.” dedi. Türkiye’nin şu an en önemli meselesinin işsizlik olduğunu altını çizen Bahçeli, “Bugün 6 milyona yakın insanımız işsizdir. MHP işsizlik meselesine öncelik vererek 700 bin gencimize her yıl yüzde 7 kalkınma ile iş bulma sözü veriyor.” dedi.

12- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, kamu reformu, yargı reformu, bürokratik oligarşinin ortadan kaldırılmasının ardından başkanlık sisteminin konuşulabileceğini savundu. Kurtulmuş, “Şu eksik, topal, kör demokrasimizle başkanlık sistemine geçilmesi şu aşamada yanlış olur.” dedi. Kürtçe ezan konusuna da değinen Kurtulmuş, “Her etnik yapı kendi diliyle ezan okumaya kalkarsa bu, dünyadaki Müslümanların birliğini, şuurunu ve vahdetini ortadan kaldırır. Bu ülkede bir zamanlar ezan Türkçe okundu. 18 sene büyük zulme, istibdada rağmen, Türkçe ezan okutulması başarılamadı.” dedi.

13- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu Bingöl’de yaptığı konuşmada, “Kim ne derse desin, bu coğrafyada Kürdü, Türkü, Çerkezi, Arabı, Alevisi, Sünnisi beraber, birinci sınıf vatandaş, karnı tok, başı dik olacak, her zaman kardeşçe yaşayacaktır.” dedi. “Halka hizmet, hakka hizmet” anlayışıyla bir araya geldiklerini ifade eden Topçu, “Biz birileri gibi hiçbir zaman milletimizi korkutmadık, biz birileri gibi hiçbir zaman bu milleti aldatmadık, biz birileri gibi hiçbir zaman bu milleti uyutmadık. Biz her zaman milletin meseleleriyle ilgili nereden ne rüzgâr eserse essin, söğüt dalı gibi olmadık.” dedi

14- BEKO Basketbol Ligi play-off final serisinin 3. maçında Galatasaray Cafe Crown, Fenerbahçe Ülker’i uzatmaya giden maçta 97-93 yenerek seride durumu 2-1 yaptı.

15- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yapılan 3. Libya Temas Grubu toplantısının ardından BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid el Nahyan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, insani yardım, sağlık hizmetleri, okullar ve altyapı için Türkiye’nin Libya’ya 100 milyon dolar yardım yapacağını kaydetti.

BAE Dışişleri Bakanı el Nahyan da Libya halkının demokratik ve özgür bir ülke olması için gereken her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi.

16- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Türkiye’nin Libya’da Kaddafi güçlerine karşı yapılan hava bombardımanına katılmasını istedi. Brüksel’deki NATO merkezinde yapılan toplantıda söz alan Gates, Libya’daki bombardımana katılmayan Türkiye, Hollanda, İspanya, Almanya ve Polonya’yı eleştirdi. Seçim çalışmaları nedeniyle Antalya’da bulunan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun TBMM tezkeresine bağlı olduğunu söyledi.

17- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Caude Trichet, Frankfurt’ta düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun gelecek aylarda yüzde 2’nin üzerinde kalmayı sürdüreceğini belirtirken, yıl sonu enflasyon tahminlerini de yüzde 2.0-2.6 aralığından yüzde 2.5-2.7’ye yükselttiklerini söyledi. Yunanistan’ın borcunu yeniden yapılandırmasına ilişkin görüşleri de sorulan Trichet, ECB’nin bu konudaki klasik görüşünü yineleyerek, “Borcun yeniden yapılandırması yanlısı değiliz, tercihli temerrüt veya temerrüt sayılabilecek her türlü duruma karşıyız.” dedi.

10 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Tarabya’da basın mensuplarına Suriye’de yaşanan olayları değerlendirdi. “Suriye’yi günlük istihbaratla çok yakın ve detaylı takip ediyoruz. Sivil-asker en kötü senaryolara karşı da hazırlığımızı yapmış vaziyetteyiz.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Tabii ki hiçbir zaman kötü gelişmelerin olmasını arzu etmeyiz ama maalesef işlerin de iyi istikamette gitmediği çok açık bir şekilde gözüküyor.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum ve Ağrı’da halka seslendi. Başbakan Erdoğan Erzurum’daki konuşmasında, 14 Ağustos 2001’de Erzurum meydanlarından yola çıktıklarını belirterek, “Bu meydan işte bu işin başlangıcıydı. Bu ülkenin yoksul çocuklarını bir an olsun aklımızdan çıkarmadık. Ve asla şımarmadık, kibire, gurura, büyüklenmeye, böbürlenmeye asla prim vermedik.” dedi.

Özel bir televizyon kanalında bir programa da katılan Başbakan Erdoğan, yeni anayasaya ilişkin bir soru üzerine, anayasa kitapçığını göstererek, eklerden kurtulunması gerektiğini, böylelikle anayasa kitapçığının ciddi manada küçüleceğini vurgulayarak, “İstiyoruz ki, sivil katılımcı, ülkemin her bölgesindeki vatandaşın işte bu benim anayasam diyebileceği, dili anlaşılabilir bir anayasa olsun. Yeni bir anayasa, ileri demokrasi için, temel hak ve özgürlükler için. Ben pazar gününün bir değişim, dönüşüm noktası olmasını temenni ediyorum.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim mitinglerinin son gününde Hopa ve Rize’de temaslarda bulunduktan sonra, Ankara Tandoğan Meydanı’nda halka seslendi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Eşkıya Hopa’ya inmiş” sözlerini ve Kayseri Belediyesindeki rüşvet iddialarını gündeme getirdi. Ankara Büyükşehir belediyesini de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ankara Büyükşehir Belediyesini yönetenler 17 yıldır metroyu bitiremediler. Ankara’yı ne hale getirdiklerini görünce baktılar ki olmuyor, Ulaştırma Bakanlığına devrettiler. Ankara’nın içi boşaltıldı. Ankara’nın esnafı, KOBİ’leri bize güvensin, destek versin; Başkentimizi yolsuzluklardan, çirkinliklerden arındıracağız.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, Bakanlar Kurulunu yeniden şekillendiren kanun hükmünde kararnameyle finansal istikrar komitesinin şu anda fiilen kurulduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, bu kuruluşları bir araya getirdiklerini bunu yaparken bağımsız kurumların, bağımsız yapılarını korumaya özen gösterdiklerini belirterek, “Onların bağımsızlık kavramıyla bu yeni kurduğumuz komite arasında çelişki oluşmaması için de dünyada ki bütün örnekleri inceledik.” dedi.

5- Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyaretlerinde bulundu. Bakan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, “Her zaman olduğu gibi huzur içinde bir seçim yaşanmasını arzu ediyorum. Sandık günü tek arzumuz halkımızın iradesinin, tercihinin özgür bir biçimde sandıklara yansımasıdır.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Bozkır ilçesinde halka seslendi. Bakan Davutoğlu bir gün önce Libya ile ilgili olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunduğunu hatırlatarak, “Bütün toplantılarda seçimler konuşuluyor ve ‘ne olacak’ diye soruluyor. Ben de ‘arkamızda bu millet oldukça Türkiye’nin geleceği çok parlak olacak’ diyorum. Çünkü bu millet artık bizim arkamızda.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda yaptığı açıklamada, Türkiye’de Kürt meselesini siyasi bir mesele haline getiren örgütlü bir grup olduğunu belirterek, “Bakın ben Batman’ın Gercüş ilçesinin dağlık bir köyünden geliyorum. Annem ve babam Türkçe okuma yazma bilmiyor. Benim ana dilim Kürtçe ve bugün insanlar Kürtçe konuşabiliyor. Kürtçe kitap basıp, okuyabiliyor.” dedi.

8- İzmir’de Uşakizade Köşkü’nü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, burada yaptığı açıklamada, İzmir’de dünya çapında özel bir Arkeoloji Müzesi kurmak gibi bir düşüncesi olduğunu, Kordon’da Alman Konsolosluğu tarafından kullanılan metruk bir binanın uygun olabileceğini ve konuyla ilgili olarak bilgi gönderdiği Alman makamlarından olumlu yanıt aldığını söyledi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te miting yaptı. Bahçeli, Kahramanmaraş mitinginde, AK Partinin her zaman çatışma ve kamplaşmadan beslendiğini belirterek, “Eskiden kız alıp verirken kimse etnik kökenine bakmazken şimdi kökenini merak eder hale geldi. Bu ülke iyiye gitmiyor. Bu ülke büyük tehlikelerle karşı karşıya, her şeyden önce AK Partiye gönül vermiş temiz yürekli kardeşlerime sesleniyorum. AK Partinin frenini çekin.” dedi.

10- Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) 65. yıldönümü düzenlenen bir törenle kutlandı. Törende konuşan TGC Başkanı ve Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç, “Gerek TCK’de gerekse Terörle Mücadele Kanunu’nda 2004 ve 2006 yılarında yapılan değişiklikler ifade özgürlüğünün önüne hem yeni engeller getirdi, hem de yoruma açık suç tanımlarıyla gazeteciliği Türkiye’deki en tehlikeli mesleklerden biri haline dönüştürdü.” dedi.

11- Suriye Ordusu, bir haftadır muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarını Türkiye sınırı yakınındaki Cisr el Şuğur kasabasında sürdürdü. Ülkenin güneyindeki Büsra el Harir köyünde yaklaşık bin göstericinin üzerine ateş açılması sonucu 2 kişinin öldüğü, yine güneydeki Dera kentinde çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Suriye’nin 120 polisin öldürüldüğü Türkiye sınırına 20 kilometre mesafedeki Cisr el Şuğur kasabasına operasyon başlattığı iddiası üzerine; bölgedeki önlemler üst seviyeye çıkartıldı. Hatay’da sığınmacıları ziyaret eden eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye’ye sığınanların sayısının 2 bin 800’e ulaştığını, 500-600 kişinin daha çadırkente yerleştirildiğini bildirdi. 12- AB Komisyonunun genişleme ve komşuluk ilişkilerinden sorumlu üyesi Stefan Füle Brüksel’de, AB’ye üyelik başvurusunu 2003 yılında yapan ve 3 Ekim 2005 tarihinde Türkiye ile aynı gün AB ile müzakerelere başlayan Hırvatistan’ın bütün başlıkları açarak müzakereleri tamamladığını ilan etti.

11 HAZİRAN 2011

1- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em, seçim sisteminin güvenli olduğunu, her türlü tedbirin alındığını belirterek, “Siber saldırı konusunda endişeye mahal yok. Seçmen vatandaşlarımız huzur içinde oylarını kullanabilirler” dedi. Em, “12 Haziran seçimlerinde ilk kez siyasi partilere uç verildi. Bu uçlarla eş zamanlı olarak bize ilçelerden, illerden gelen sonuçları hem seçim çevresi tabanında hem mahalle, sandık bazında görebilecekler. Eş zamanlı sorgulama imkânı olacak. Bu da seçimin şeffaflığını gösterecek.” dedi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de Nuh Mehmet Baldöktü Lisesi öğrencilerinin yaptıkları enerji tasarrufu projesiyle ilgili yaptığı konuşmada, “Enerji tasarrufu bir kültürdür. Evde başlayıp okulda devam eden, hepimizin alışkanlıklarından olması gereken bir şeydir. Küçük yaşlardan itibaren bu alışkanlığın anneler tarafından çocuklarına verilmesi gerekiyor.” dedi.

3- İstanbul Ticaret Odası (İTO), “Özimek Projesi” ile Meksika’da yapılan “Dünya Odalar Yarışması”nda en iyi kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

4- 39. İstanbul Müzik Festival’inin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”, çağdaş klasik müziğin ünlü keman sanatçılarından Gidon Kramer’e verildi. 5- Atletizmde, İstanbul Enka Sadi Gülçelik Spor Tesisinde gerçekleştirilen “EAA Permit” 66. Cezmi Or Kupasında İngiliz atlet Dwain Chmabers, 100 metrede 10.17’lik dereceyle birinci olurken, Türk milli atlet Ramil Guliyev 10,26’lık dereceyle ikinci oldu. Cirit atmada Türk sporcu Fatih Avan, 82.48’lik dereceyle birinci olurken, bayanlar 100 metre engelli yarışında Türk sporcu Nevin Yanıt 4. sırada yer aldı.

6- NATO güçlerinin Libya’da Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklere düzenlediği saldırılarda 31 kişi hayatını kaybetti.

7- Suriye’de iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısının 4 bin 300 kişiye ulaştığı bildirildi.

12 HAZİRAN 2011

1- 12 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri yapıldı. Seçimlerin gayriresmi sonuçlarına göre; AK Parti 326, CHP 135, MHP 53 ve bağımsızlar 36 milletvekilliği kazandı. AK Parti, 2007 seçimine göre oy oranını artırarak yüzde 49.94’lük bir oranla tek başına iktidara gelen ilk parti olarak yeniden iktidar oldu. Seçime katılım oranı yüzde 87 olarak gerçekleşti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının ardından Genel Merkez’de yaptığı konuşmada, hem kutlamaya gelen partililere hem de bütün Türkiye’ye seslendi. Başbakan Erdoğan, sandığın kendilerine verdiği mesajı iyi okuyacaklarını belirterek, “Milletimiz bize yeni anayasayı uzlaşmayla, istişare ile, müzakere ile yapma mesajını verdi. Biz bunu sevindirici ve umut verici bir gelişme olarak görüyoruz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez önünde yaptığı konuşmada, “Milletvekili sayısını artıran tek parti biziz.” dedi. Kılıçdaroğlu, AK Parti’ye başarılar dileyerek, demokratikleşme adımlarının takipçisi olacaklarını söyledi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sonuçlarına göre yapmış olduğu yazılı açıklamada, milletin MHP’ye tekrar muhalefet görevini verdiğini, Türk milletinin bu tercihine sonuna kadar saygılı olduğunu belirtti. Bahçeli, YSK’yı da eleştirerek, “YSK’nın, partimizin ihraç ettiği bazı milletvekili adayları ile ilgili yanlı tutumu ve işi yokuşa süren tavrı son derece yakışıksız olmuş ve oynanan oyunların bir parçası olduğu şüphesini güçlendirmiştir. Çifte standartlı bu uygulamanın öncelikle MHP’yi kamuoyu nezdinde zor durumda bırakmaya dönük olduğu kuşkusuzdur.” dedi.

4- BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, BBP’nin internet sitesinde yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini açıklayarak, “Demokrasilerde milletin iradesinin üstüne söylenecek söz yoktur. Millet sandıkta konuşmuştur. Milletin takdiri de başımızın tacıdır. Seçim sonuçları neticesi ortaya çıkan mevcut başarısızlığı kendi üzerime alıyor ve rahmetli Genel Başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’nun şahadetinden bu yana yürütmekte olduğum BBP genel başkanlığı görevini bırakıyorum.” dedi.

5- Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde önceki gün peş peşe gelen intihar saldırısında 39 kişi hayatını kaybederken yaklaşık 100 kişi de yaralandı.

6- Formula 1’de Kanada Montreal Grand Prix’sinde McLaren pilotu Jenson Button birinci oldu.

7- Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, ABHaber’e yaptığı açıklamada, “Türkiye’deki seçimler, AB-Türkiye süreci açısından belirleyici olacak.” dedi.

8- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi seçim zaferinden dolayı kutladı. Ria Oomen-Ruijten, üçüncü kez seçmenin onayını alan AK Parti hükümetinin önemli bir sorumluluk yüklendiğini belirterek, AB katılım sürecine ve reformlara bağlılık istedi.

9- Türkiye sınırı yakınlarındaki Cisr el Şuğur’a günlerdir asker yığan Suriye ordusu kasabayı bombaladı. Şiddetli çatışmaların ardından kasaba, ordunun kontrolüne geçti. Çatışmalarda bir askerin öldüğü, 4 askerin de yaralandığı duyuruldu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 5 bini geçti. Gıda sıkıntısı çeken sığınmacılara Türk köyleri yardım ediyor.

10- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye ordusunun ülkenin kuzeyindeki tutumundan dolayı Şam yönetimini sert bir dille kınayarak, şiddete bir an önce son vermesi ve kriz bölgelerine insani yardımların sokulmasına izin vermesi çağrısı yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de, Şam yönetiminin tavrının kabul edilemez olduğunu belirtti.

13 HAZİRAN 2011

1- BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri Belediyesi balkonundan yaptığı konuşmada, bundan sonra halkın taleplerinin tartışılmaması ve kabul edilmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirterek, “Şimdi artık barışa giden yolları hep birlikte açabiliriz. Bunun için anayasal bütün çözümlerde muhatap bizleriz, seçilmiş siyasetçilerdir ancak bu savaşın durması için Öcalan ile yürüyen müzakere devam etmeli, bu savaşın bir tarafı olan PKK ile doğrudan görüşmeler yapılmalıdır. Hükümet bundan kaçınmamalıdır.” dedi.

2- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Kamalak, ‘’Unutmayalım ki bütün engellemelere rağmen milletimiz Saadet Partisine Meclis dışında ana muhalefet görevini vermiştir.’ dedi.

3- Merkez Bankası, cari işlemler açığının, yılın ilk dört ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 15 milyar 779 milyon dolar artarak 29 milyar 642 milyon dolara çıktığını açıkladı.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları Mayıs/2011” sonuçlarını açıkladı. Buna göre, külçe altın, mayısta aylık baz yatırımcısına en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

5- TÜSİAD Yönetim Kurulu, milletvekili genel seçimi sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yeni dönemden beklentilerinin ‘’yeni anayasayı geniş katılım ve uzlaşma ile tamamlamış, AB üyeliğine yakınlaşmış, ekonomik istikrarı güvence altına alarak istihdam kapasitesini artırmış ve işsizliği azaltmış bir Türkiye’’ olduğu belirtildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da seçim sonucunu değerlendirdiği yazılı açıklamasında, ‘’Önümüzdeki süreçte yeni Meclisimize tarihi görevler düşmektedir. Bunların başında da toplumumuzun yeni bir anayasa talebinin karşılanması gelmektedir.’’ dedi.

6- Suriye’deki olaylardan kaçarak Hatay’ın Yayladağı ve Altınözü ilçesinde oluşturulan dört geçici çadırkentte konaklayan Suriyeli sayısının 6 bin 817’ye yükseldiği bildirildi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında “Suriye Zirvesi” yapıldı. Toplantıda, bu ülkedeki son gelişmeler ve Türkiye’ye kaçan Suriyelilerin durumu ele alındı.

7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart
    Poor’s, Yunanistan’ın kredi notunu 3 basamak indirerek B’den CCC seviyesine çekti.

8- BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), 2050’ye kadar küçük ölçekli tarım işletmelerini hedef alarak daha fazla gıda üretimini hedefleyen girişim başlattığını duyurdu. FAO, ‘’azla daha çok üretme’’ adını verdiği yeni yaklaşımla, az gelirli çiftçi ailelere (yaklaşık 2,5 milyar kişi), verimi artırmak için sağlıklı tarım ekosistemi kurmaya, üretim masraflarında tasarruf etmeye, sağlık ve eğitime yatırım yapmaya yardımı hedefliyor.

14 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştü. Görüşmede, Suriye’de meydana gelen gelişmeler ve olaylar konusunda görüş teatisinde bulunulduğu, Başbakan Erdoğan’ın, Beşar Esad’a, şiddetten uzak durulması ve olayların durdurulması gerektiğini ifade ettiği ve reformların bir an önce takvime bağlanarak ivedilikle uygulamaya konulmasında yarar bulunduğunu söylediği belirtildi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarına katılımın çok yüksek olduğuna işaret ederek, seçim sonuçlarının Türkiye’nin itibarını artırdığını söyledi. Türkiye’ye demokrasi konusundaki güvenin de arttığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Çiçek, seçim sonuçlarının yeni baştan değerlendirilmesi gerektiğini ve Türkiye’nin marka bir ülke haline gelmesini sağladığını, Türkiye’nin meselelerini demokrasi içinde çözebilecek güce ulaştığını vurguladı.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Çiçek Milliyet gazetesine verdiği röportajda, “Devlet sorunu çapında olan sorunları birlikte çözmemiz lazım. Bunların başında anayasa konusu geliyor. Anayasa sorunu hükümetin ve devlet önündeki sorunların temelini oluşturuyor. Bunu çözmemiz lazım, Vatandaş da ‘birlikte uzlaşarak çözün’ dedi. Sayın Başbakan ‘biz her kapıyı çalacağız’ dedi. Bu parti adına taahhüttür. Bu, hepimizin birinci öncelikli konusu olmalıdır. Çünkü bu tür köklü değişiklikler seçimlerin hemen arkasından, ilk 1 yılda yapılabilirse gerçekleşme şansı oluyor.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan “Yeni Türkiye için Yetki” başlıklı makalesinde, “ileri demokrasi” için yeni bir anayasa gerektiğini belirterek, “Şimdi AK Partinin önceliği mümkün olan en geniş konsensüsü aramak olacak.” dedi. “AK Parti, her türlü işbirliği ve uzlaşıya açıktır.” diyen Başbakan Yardımcısı Arınç, “Darbe dönemi bitti. Bu tarihi seçim, ileri demokrasiler kulübüne katılmaya hazır olduğumuzu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Atina’da yayımlanan Real News gazetesinin sorularını cevapladı. Türkiye’deki seçimlerden sonra oluşturulacak yeni hükümetin ilk adımlarının neler olacağına ilişkin bir soruyu, “Seçimlerden sonra, kişisel özgürlükleri güçlendirecek ve vatandaşlarımızın yaşam seviyesini yükseltecek her alandaki reformlarla AB üyeliği yolunda daha büyük bir kararlılıkla ilerleyeceğiz. Hedefimiz 2014 yılı sonuna kadar üye olmaktır.” diye cevapladı.

5- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin’de turizmden ticarete, ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar kısa ve uzun vadede yapılacak yatırımlar hakkında gazetecilere bilgi verdi. Hayata geçirilmesi planlanan çalışmaların 4 yıl içerisinde yapılacak bölümünün 8.5 milyar, 2023 yılına kadar yapılacak yatırımların ise 15 milyar lirayı bulacağını belirten Bakan Çağlayan, “4 yıl içinde yapılacak önemli yatırımlarda hedef istihdam olacak. İddialı hedef koyduk. 78 bin 505 Mersinliyi iş sahibi yapacağız. Yani Mersin’de işsizlik bitecek. Mersin’i ihracatın başkenti, dış ticaretin önemli bir merkezi haline getirerek, kenti marka bir şehir haline getireceğiz.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milliyet gazetesine verdiği röportajda “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim kampanyasındaki kırgınlıklar, alınganlıklar için helâlleşme istedi. Kendi hakkını helal ettiğini söyledi. Siz de ediyor musunuz?” sorusu üzerine “Başbakan’ın balkon konuşmasında iki önemli konu vardı: Birisi, hesaplaşma yerine helâlleşme sözüydü. Hesaplaşma olmadan helâlleşme olmaz. Hesaplaşmadan helâlleşmem. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hükümeti olarak, seçimlerde MHP’ye kurulan tuzakları, kaset tezgâhlarını ortaya çıkarmaları, yargıya teslim etmeleri, böylece hesaplaşmanın yapılması gerekir.” dedi.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 60’ıncı hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu.

8- BEKO Basketbol Ligi play-off final serisi beşinci maçında Galatasaray Cafe Crown Fenerbahçe Ülker’i 72-71 yenerek seriyi 3-2’ye getirdi.

15 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği üyelerini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, kamu bankalarının İstanbul’a taşınması kararıyla boşalan Ankara’ya ‘Silikon Vadisi Projesi’ önerdi. Cumhurbaşkanı Gül, projeyle ilgili en uygun yerin Ankara olduğunu belirterek, Türkiye’nin verimlilik artışı, teknoloji geliştirme, yeni yatırımlar başta olmak üzere her alanda toparlanma dönemine girdiğini de söyledi.

2- Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda il bazında partinin aldığı genel seçim sonuçları değerlendirildi. Kılıçdaroğlu, “Her türlü eleştiriye açığız, ancak partinin kurumsal kimliği ve Genel Merkez yönetimiyle ilgili eleştiriler düzeysizleşirse disiplin sürecini başlatacağım.” dedi. CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil toplantı sonrası yaptığı açıklamada, CHP’nin tüm seçilmiş milletvekillerinin CHP çatısı altında, aldıkları vekaletin sorumluluğunu yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada, merkezi yönetim bütçesinin Ocak, Şubat ve Nisan ayından sonra Mayıs’ta da fazla verdiğini belirterek, borçların yeniden yapılandırılmasından 2 milyar 514 milyon liranın tahsil edildiği Mayıs ayının 2 milyar 835 milyon lira bütçe fazlasıyla kapatıldığını söyledi. Bütçe gelirlerinin 27 milyar 133 milyon lira olduğu Mayıs’ta, giderlerin 24 milyar 298 milyon lirada kaldığına işaret eden Bakan Şimşek, bu rakamların Türkiye’nin genel seçime gittiği bir dönemde elde edildiğine dikkat çekerek, “Böyle bir dönemde bütçenin gelir ve gider rakamları neredeyse denk. Sanıyorum ilk defa genel seçim döneminde bütçede neredeyse sıfır açık ortaya çıkıyor. Bu muazzam bir başarıdır.” dedi.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak “1 Ekim’e kadar bütün siyasi partiler ümit ediyoruz ki hazırlıklarını yaparlar. İyi niyet olduktan sonra çok ciddi mesafe katedilir.” dedi. AK Parti MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Çelik, Türkiye’nin yeni anayasayı büyük bir olgunlukla yapacağını ve piyasaların bu konuda endişe etmemesi gerektiğini söyledi. Çelik ayrıca, AK Partinin 3 Ekim 2012 tarihine kadar yapılması planlanan 4. Olağan Kongresi çalışmalarına da başlandığını belirtti.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, şartlar göz önüne alındığında MHP’nin seçimden başarıyla ayrıldığını söyledi. Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP’ye yönelik çok haksız, yalan ve iftiralarla dolu söylemleri olduğunu anımsatarak, “El sıkışma gerektirebilecek bir samimiyet, diyalog kendisinde görünmüyor.” dedi. Eldeki imkânlar ölçüsünde seviyeli bir seçim stratejisi izlediklerini ve seçim propagandalarının bir disiplin içinde yürütüldüğünü belirten Bahçeli, “Bu seçim dönemindeki gelişmelere MHP’den başka hiçbir siyasi parti direnç gösteremezdi.” dedi.

6- BDP eski Genel Başkanı, Hakkari Bağımsız Milletvekili Selahattin Demirtaş, “Öcalan’la diyalogun kesilmemesi kırmızı çizgimizdir. Anayasa ile ilgili diyalog ise bizimle yürütülmeli. Bu da ikinci kırmızı çizgimizdir.” dedi. Hükümetin iki koldan görüşme yapması gerektiğini savunan Demirtaş, bu şekilde sonucun daha rahat alınacağına inandığını belirtti.

7- Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Sınavında 100 sorunun 75’inin geçen yılki sınavla aynı çıkması üzerine; ÖSYM Başkanlığı söz konusu sınavın 3 Temmuz Pazar günü yenileneceğini duyurdu.

8- Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde aralarında 14 ve 17 yaşlarında 3 çocuğun da bulunduğu terör örgütü PKK üyesi 6 kişi, Habur Sınır Kapısında güvenlik güçlerine teslim oldu.

9- Suriye’de başlayan halk ayaklanmasından kaçarak Hatay’a gelen Suriyelilerin sayısının 9 bini bulması üzerine, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın özel temsilcisi Hasan Türkmani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Ankara’ya geldi. Görüşme sonrasında, Suriye’de barışın sağlanması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Vatandaşlarının geçici bir süre burada olacağını, dönmeleri için her şeyi hazırladıklarını belirten Türmani, dünyanın tepkisini çeken görüntülerin geçmiş dönemlere ait olduğunu savundu. Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a gitti.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırmasının Mart dönemi verilerine göre, istihdam edilenler yüzde 7.1 artışla 21,7 milyon kişiye ulaştı. İşsizlik Mart döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.9 puan gerileyerek yüzde 10.8’e düştü. Böylece işsizlik Temmuz 2010’dan bu yana ilk kez yüzde 11’in altına indi.

11- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, halen 50 bin TL olan mevduat güvencesinin gözden geçirileceğini belirtti. Gül, “Görüşümüz, bankacılık sektöründeki risklerin ölçülmesinde daha etkin bir tarife modeli oluşturulması yönünde. Ancak tutarın artırılması ve sigorta primlerinin değiştirilmesi yönünde karar alınmadı.” dedi.

12- Çek Cumhuriyeti, ABD’nin Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı füze kalkanı projesinden çekildi. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı ile görüşen Çek Savunma Bakanı Alexander Vondra, ABD’nin füze kalkanı projesindeki ikincil rolden hayal kırıklığına uğradığını belirterek, “Biz projede görev almayı istedik. Ancak asla bu şekilde değil.” dedi.

13- ABD Temsilciler Meclisine, biri 1915 olaylarının ABD tarafından “soykırım” olarak tanınmasını talep eden, diğeri ise Türkiye’den ülkedeki Hıristiyanların haklarına tam olarak saygı gösterilmesini isteyen iki tasarı sunuldu.

14- Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin hayata geçirmek istediği yeni mali reformları protesto etmek için 24 saatlik genel greve gitti. Muhalefetten geniş tabanlı hükümet için destek bulamayan Başbakan Yorgo Papandreou, yeni hükümet kurarak güvenoyu isteyeceğini duyurdu.

16 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya’da yayınlanan Nikkei gazetesine verdiği demeçte, Filistin’in BM’de devlet olarak tanınmasının hedefleneceği oylamada Türkiye’nin “evet” oyu kullanacağını belirterek, “1967 sınırlarına dayalı Doğu Kudüs’ün başkent olduğu Filistin devletinin kurulmasını arzu ediyoruz ve İsrail ile barış içinde beraber yaşamasını diliyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin “Filistin’in en güçlü destekçilerinden” olduğunu kaydetti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i Çankaya Köşkünde kabul etti.

2- Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından düzenlenen ‘9.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın açılış töreni, Dolmabahçe Sarayında yapıldı. Açılış törenine katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkçe Olimpiyatları’nın uluslararası alanda çok önemli etkinlikler arasında yer almaya başladığını belirterek, “Bu çocuklar dünyanın dört bir yanında faaliyette bulunan eğitim kurumlarından, Türk okullarından buraya geliyorlar. O Türk okulları ki, cehalete karşı savaş açan okullardır.” dedi.

Geceye katılan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da, 13. yüzyılda bütün dünyanın savaş, kan ve kargaşayla boğulduğu bir dönemde, Yunus Emre’nin Anadolu topraklarının sevgi ve barış diliyle dünyaya seslendiğini anlatarak, bugün bu sevgi ve barış diliyle dünyaya seslenen çocukların yetişmekte olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultaya gidilmesini isteyen parti içi muhaliflerin taleplerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi. Parti içinde bir sorun olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Düşüncelerini dile getirenler var. Eleştiriye saygılıyım. Yapılabilir. Ama bunun medya üzerinden yapılması hiç doğru değil. Kimin ne şikâyeti varsa gelip bana aktarabilir. Medya önünde tartışmanın zarar vereceğini en iyi partililerimiz bilmelidir.” dedi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Radikal gazetesi Ankara Bürosunun resepsiyonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. BDP’yle ilgili soruları yanıtlarken sözlerine “Ben her parti AK Parti kadar saygındır diyorum” diyerek başlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Onlar da saygındır. Ben geçmişte ‘onlar var’ diye Meclis’e gelmeyenleri eleştirdim. Ben nasıl davranıyorum, ama onlar bunu hak ediyor mu, bilmiyorum.” dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yeni anayasayla ilgili sorulara da, “Bu Meclis’in gündemi. Meclis de gündemine hâkim olacak. Uyum komisyonları çalıştırılacak. Ama komisyon çalışmaları çok uzarsa bekleyemeyiz.” dedi.

5- Devlet Bakanı Faruk Çelik Radikal gazetesine, Şanlıurfa’da yürüttüğü seçim kampanyasını değerlendirdi. Kampanya boyunca ‘dinleme ve çözme’ yöntemi uyguladığını belirten Bakan Çelik, “Ankara, bölgede yıllarca aracılarla vatandaşın hal hatırını sormuş. Bazen aracılar iyi niyetli olmuşlar bazen başka hesaplara girmişler ve vatandaş burada devleti görmemiş. Görmeyince de aracıların inisiyatifinde mağdur olmuşsa, kendisi çıkış yolu aramış. Orada farklı birtakım güç odakları oluşmaya başlamış. Bence, BDP’nin Güneydoğu’da yükselmesi veya gitgide hissedilir hale gelmesinin altında bir yönüyle de bu yatıyor. Çok aracı unsur var.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu ülkeleri ve son olarak da Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili olarak Ankara’da düzenlenen toplantıya gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’ye mesajının açık olduğunu ifade ederek, “Biz güçlü, istikrarlı, müreffeh bir Suriye istiyoruz. Güçlü, istikrarlı ve müreffeh bir Suriye’nin kurulması için de artık demokratikleşme yönünde, Sayın Beşar Esed’in de verdiği taahhütleri içeren kapsamlı bir reform sürecinin gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da teşekkür ziyaretlerinde bulundu. Vatandaşların ülke çapında AK Partiye büyük teveccüh gösterdiğini ve kendilerinin de bu desteğe layık olmak için, daha ilk günden itibaren yollarda olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, “Çalışmalarımıza başladık. Bugün de Batman’ın ilçelerini, beldelerini dolaşıyorum. Biz oy versin vermesin bütün vatandaşların hizmetkârıyız, onlar için, Batmanımız için, bölgemiz için, Türkiye’miz için yine gece gündüz demeden çalışacağız. Verdiğimiz sözlerin takipçisi olacağız.” dedi..

8- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Gölcük Kongre Merkez’inde düzenlenen karne töreninde yaptığı açıklamada AK Partinin aldığı oy oranını değerlendirerek, toplumdaki muhafazakâr sayısının arttığına inanmadığını söyledi. Bakan Ergün, “Toplumdaki muhafazakâr sayısı artmadı. Zaten toplum muhafazakârdı. Biz de bu gerçeği görerek, siyaset yaptık. Son dönemlerde liberal muhafazakârlık arttı. Radikal muhafazakârlık azaldı. Modern muhafazakârlık alanı genişledi. Radikal olan alan ise daralıyor. Mesela SP’deki taban daralıyor. Bizim Türkiye’yi dönüştürme amacımız yok. Toplumsal mühendislik yapmıyoruz. Devlet erki ile bir proje kapsamında muhafazakâr bir toplum planlarsak tarihi hata yaparız.” dedi.

9- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TVNET televizyonunda katıldığı canlı yayında, helalleşme konusunun AK Parti MKYK’da görüşüldüğünü belirterek, “Başbakanımız, balkon konuşmasındaki helalleşmenin hayata geçirilmiş somut bir yansıması olarak, bu davalarını geri çekti. Başbakanımız davasından sarfınazar ediyor. Balkon konuşması balkonda kalmıyor. Başbakan, bizatihi kendisi bizleri çağırdı. Dedi ki, ‘Arkadaşlar mademki helalleşmeden söz ediyoruz, hesaplaşma zamanı değil. Beyaz bir sayfa açıyoruz’ dedi. Umarız bu jest karşı tarafta da karşılık bulur.” değerlendirmesinde bulundu.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teşkilatlarına gönderdiği genelgede; 12 Haziran’dan önceki bir buçuk aylık zaman zarfında MHP’nin adeta ateş altına alındığını belirterek, “Partimizin baraj altında kalması, itibarını kaybetmesi ve yıkılması için iğrenç ve aşağılık her oyun gösterime sokulmuştur. Kaset tezgâhlarıyla başlayan sürecin nerelere dayandığı ve hangi alçak komplolara teşrifatçılık yaptığı duyarlı her dava arkadaşım tarafından anlaşılmıştır.” ifadesini kullandı.

11- DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, “Yeni aldığım bir görevi, tam partiyi ayağa kaldırmışken, bırakmayı filan düşünmüyorum. Genel Başkana ihtiyacımız olursa buna dışarıdan kimse karar veremez. Hiçbir şekilde başladığımız işi yarım bırakmayız.” dedi.

12- MHP Bingöl İl Teşkilatı, seçimde başarısız oldukları gerekçesiyle toplu olarak istifa etti.

13- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, “LYS sorularının dışarı çıkartılacağı ve bir AK Parti milletvekilinin e-mail adresine yollanacağı ve ondan atılmış gibi bir izlenim yaratılacağı duyumları geldi. Bunları kimler yapar diye düşündüğümüzde herhalde AK Partinin iyi durumda olmasını istemeyen kişiler yapar diye düşündük. Bu bizi panik durumuna getirdi. Derhal ne yapabiliriz, ne tedbir alabiliriz diye düşündük. Emniyete haber verdik, ‘Siz de bu meseleyi gayet iyi araştırın’ dedik.

14- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir yaptığı yazılı açıklamada, hafta sonu başlayacak LYS sınavı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Demir, “ÖSYM, her kesimden milyonlarca insanımız açısından hayallerini gerçeğe dönüştürecekleri bir umut ve geçiş kapısı olarak görülüyor. Biz her sınava bu şuurla hazırlanıyor, bütün adaylara eşit, adil, kaliteli ve güvenli bir sınav hizmeti vermek için büyük bir titizlik içinde görev yapıyoruz.”’ dedi.

15- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Uruguay’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, Suriye’deki durumdan derin endişe duyduğunu ifade etti. Moon, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı insan haklarına saygıya, halkın taleplerine kulak vermeye, mültecilerin geri dönüşüne uygun şartları yaratmaya ve çok geç olmadan reform yapmaya davet etti.

16- Avrupa Komisyonunun mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan’ın batmaması için kritik önem taşıyan 12 milyar euro’luk 5. kredi diliminin temmuz başında hazır olacağına inandığını söyledi. Rehn, “Eurogroup’un temmuz başı bu kararı alacağına güveniyorum. IMF ile süren gözden geçirmede de uzlaşacağımıza güveniyorum” dedi

17- Ermenistan Başbakanı Tigran Sarkisyan, BBC’nin Rus servisine yaptığı açıklamada Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri değerlendirdi.. Türkiye ile ön şartsız diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduklarını bildiren Sarkisyan, “Türk mevkidaşlarımızın da 21.yüzyılda kapalı sınırlara sahip olmanın bir saçmalık olduğunu anlamaları bizi mutlu eder.” ifadesini kullandı.

17 HAZİRAN 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, yeni anayasa ile ilgili CHP’nin kırmızı çizgilerinin sorulması üzerine, “Sayın Erdoğan geldiğinde ‘kapımız açık’ dedik. Önce bir dinleyeceğiz, neyi değiştirmek istiyorlar ve nasıl değiştirmek istiyorlar. Milletvekili dokunulmazlığı AB standartlarına çıkarılsın. YÖK kaldırılsın. İlk üç madde bizim için kırmızı çizgi. Yargı bağımsızlığı olsun. Bakan ve müsteşar HSYK’da yer almasın, bu kurum savcılar ve yargıçlar kurumu olarak ikiye ayrılsın. Atatürk’ün vasiyeti üzerine Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumunun eski konumuna getirilmesini istiyoruz. Madem helalleşmeden bahsediyoruz. Bizim beklediğimiz, TBMM Başkanı bir çağrıda bulunur, parlamentoda her siyasi partiden eşit sayıda milletvekili, partilerce görevlendirilir. Bu heyet, Barolar Birliği, üniversiteler gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının önerilerini de alır, değerlendirir. Uzlaşılan konular süratle parlamentodan geçirilir.” dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Ankara Palas’ta 25 büyükelçinin katılımı ile gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, Türkiye’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan olaylarla ilgili stratejisi belirlendi. Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Yemen ve Bahreyn’deki olaylar özellikle mercek altına alındı. Toplantıda Türkiye’nin komşusu olması nedeniyle en önemli ağırlığın Suriye konusuna verildiği bildirildi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara’da basın mensuplarına verdiği demeçte, Mersin Akkuyu’ya kurulması planlanan nükleer güç santralinin işletim sürecinde istihdam edilmek üzere, seçilecek 300 öğrenciye Rusya’daki Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesinde (MEPhI) burslu Nükleer Mühendislik eğitimi verileceğini belirtti.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kutlaması için Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı telefonla aradığını açıkladı. Çelik, Başkan Obama’nın Başbakan Erdoğan’a kendi seçim çalışmalarını başlattığını belirterek “Ama itiraf edeyim ki ben sizin kadar usta değilim.” dediğini sözlerine ekledi.

5- Bursaspor ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden aralarında Kulüp Başkanı İbrahim Yazıcı’nın da bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

6- Beko Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Cafe Crown’u final serisinin 6. maçında 91-88 yenerek şampiyon oldu.

7- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ile başkent Berlin’de görüştü. Merkel, Yunanistan’ı kurtarma paketinde tahvil sahiplerinin de borç yükünü üstlenmesini isteyerek Avrupa Merkez Bankasıyla krizin çözümü için görüşeceklerini belirtti.

8- BM iyi niyet elçisi aktris Angelina Jolie, Suriye’den kaçıp Hatay’a yerleşen mültecilerin kampını ziyaret etti.

9- Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle kaçarak Türkiye’ye sığınan ve Suriye tarafından evlerine dönme karşılığında dokunulmazlık garantisi verilen sığınmacılardan ülkelerine dönenlerden 65 kişinin Suriye tarafından öldürüldüğü bildirildi.

18 HAZİRAN 2011

1- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’da yapılan ‘’Türkmenistan Kültür Günleri’’nin resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, ‘’Türkmenistan ile Türkiye arasında gerçekten tarihten gelen çok derin, yakın ilişkiler, bağlar var. Aslında Anadolu’da öz Türklüğün, gerçek Türklüğün isimlerinden biri de Türkmen olmaktır. Türkmen olmak, asıl bizim kökümüzü ifade eden bir terimdir. Bu da bizim nasıl derin bir tarih bağı içinde olduğumuzu yakından anlatır. Böyle bir toplantının açılışını da gerçekleştirmek iki ülke açısından sevinç vesilesi.’’ dedi.

2- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, özel üniversite yasasının yeni anayasada yer alacağını bildirdi. Özcan, “Vakıf üniversitelerinden amacı gerçekten vakıf olanlar kalacak. Ancak özel üniversite kurmak isteyenlere de kapıyı açacağız. Yükseköğretimde küresel rekabeti başka türlü yakalayamayız.” dedi.

3- Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) Matematik Sınavı (LYS-1) Türkiye’de 81 il merkezi ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirildi. Sınava 624 bin 48 aday katıldı.

4- Gümrük Müsteşarlığından yapılan yazılı açıklamada, Gümrük Müsteşarlığı ve Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi arasında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) uygulaması konusunda bir protokol imzalandığı ve bu protokolle referans fiyat uygulamasına son verildiği bildirildi.

5- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD’nin Baltimore kentinde düzenlenen ABD Belediye Başkanları Birliğinin yıllık konferansına katıldı. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanı sıfatıyla konferans çerçevesinde düzenlenen “İklimin Korunması Ödülleri” konulu çalışma toplantısına katılan Topbaş yaptığı konuşmada, organizasyona katılabilmekten büyük onur duyduğunu belirterek, ülkelerin kalkınması ve dünya barışında yerel yönetimlerin çok büyük sorumluluğu olduğunu belirterek, sorunları yerelde çözmenin önemine değindi.

6- Avro Bölgesi Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya’da yayımlanan Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, Yunanistan’ın borç krizinin, dikkatlice yönetilmezse Belçika ve İtalya dâhil en az beş Avrupa ülkesine daha yayılabileceği uyarısında bulundu. Juncker, borç veren özel kuruluşları, Yunanistan için hazırlanması planlanan yeni kurtarma paketine katkıda bulunmaya itmenin uluslararası kredi kuruluşlarınca ‘’temerrüt’’ olarak düşünülebileceğini ve bunun genel olarak Avrupa için ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

7- IMF, Nisan ayında açıkladığı Dünya Ekonomik Görünümü (DEG) Raporu ile Küresel Finansal İstikrar Raporu’nu revize etti. Fon, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu risklerin arttığı uyarısında bulundu, ancak küresel ekonomide görülen yavaşlamanın ‘’geçici’’ olduğunu bildirdi.

8- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, BM Güvenlik Konseyine mektup yazarak, Suriye’yi kınayan karar tasarısının kabul edilmemesini istedi. Öte yandan tanklı ve ağır silahlı Suriye askerlerinin, Türkiye sınırına yakın bir kasabaya girdikleri bildirildi.

9- Libya Başbakanı Bağdadi Mahmudi düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin muhaliflerle görüştüğünü bildirdi. Mahmudi konuşmasında NATO’yu “doğrudan sivilleri hedef alarak, savaş suçları ve insanlığa karşı suç işlemekle” itham etti.

19 HAZİRAN 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Daily News’e (HDN) yaptığı açıklamada “Meclis başkanının iktidar partisi üyesi milletvekilleri arasından seçilmesi gerektiğinin farkındayız. Buna saygı duyuyoruz. Fakat yeni anayasa sürecinde, seçilecek başkanın niteliklerinin çok önemli olduğu göz önüne alındığında, Meclis’teki diğer partilere danışmaları iyi olur.” dedi.

2- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 2011 yılı İdari ve Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile 2 bin 230 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.

3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekili genel seçimleriyle ilgili Anadolu Ajansına yaptığı değerlendirmede, daha önce hiçbir seçimin bu kadar saldırı ve terör ortamı içinde yapılmadığını söyledi. Buna rağmen Diyarbakır’da ilçe ilçe, sokak sokak gezdiklerini belirten Bakan Eker, “Aldığımız 217 bin oyu (yüzde 32) çıplak elle ateş çukurunun içinden aldık.” dedi.

4- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da yaptığı basın toplantısında, AK Partinin aldığı yüzde 50 oy oranının formülünün sorulması üzerine, “Formülü gayet basit: Bir kere samimiyettir, dürüstlüktür. Yalan söylemeyeceksin ve iftira atmayacaksın. Halka hizmet sunmak ve bir de halkımızı enayi yerine koymamak lazım, saf yerine koymamak lazım. Halkımız, gerçekten sağduyu sahibi millet.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MYK üyeleri ve il başkanları ile toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, “MHP’nin baraj altında bırakılması ve siyasetten tasfiye edilmesi için ısrarlı bir mücadele sergilenmiştir. Nitekim ülkemiz, dünyada bile eşine ve benzerine az rastlanır bir demokrasi tahribatıyla ve yıkımıyla yüz yüze kalmıştır.” dedi. Ayrıca Bahçeli, kaset skandalları sebebiyle istifa eden 9 yöneticinin yerine yeni isimler belirledi. Tuğrul Türkeş ve Ruhsar Demirel genel başkan yardımcılığına, İsmet Büyükataman genel sekreterliğe, Semih Yalçın teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığına, Mevlüt Karakaya ise mali işler genel başkan yardımcılığına getirildi.

6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Genel Merkez’de il başkanları ile seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere bir araya gelerek, toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Seçim sonuçlarını değerlendiren Kurtulmuş, yüzde 10 seçim barajı sebebiyle dört parti dışında kalanların oyların sadece yüzde 4’ünü alabildiğini, seçimin iktidar partisince açık ara kazanılmasının arkasında “istikrar sürsün” sloganı olduğunu belirtti.

7- DTK Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Batman’da BDP heyetini uğurlayan yaklaşık 5 bin kişiye hitap ederek, milletvekili seçilen KCK davasından tutuklu 6 arkadaşlarının serbest bırakılmaması halinde TBMM’ye gitmeyeceklerini ve Meclis’i tanımayacaklarını söyledi.

8- Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) Sosyal Bilimler sınavı (LYS 4), Türkiye de 81 il merkezi ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yapıldı. Sınava 377 bin 128 aday katıldı.

9- Polonya’da düzenlenen Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Slovakya’yı 76-60 yendi.

10- Avrupa Takımlar Atletizm Şampiyonası 1. Lig yarışlarını topladığı 329 puanla ilk sırada tamamlayan Türkiye, Süper Lig’e yükseldi.

11- 39. Avrupa Büyük Erkekler Boks Şampiyonası 2. Tur müsabakaları sonunda, Abdülkadir Köroğlu ile Bahram Muzaffer çeyrek finale yükseldi.

12- Hatay’daki kamplara sığınan Suriyeliler, yaşadıklarını Zaman gazetesine anlattı. Türkiye’ye geçişlerin artması üzerine askerlerin sınıra yerleştiğini, kaçmak isteyenlerin üzerine ateş açıldığını belirttiler.

13- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avusturya’da yayımlanan Die Presse gazetesine verdiği mülakatta, seçimlerin ardından AB-Türkiye ilişkilerinde pozitif adımlar atılması zamanının geldiğini söyledi.

14- Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) genel sekreterliği seçiminden sonra Türkiye ile Avusturya arasında yaşanan veto krizini değerlendirdi. Yaşanan krizin artık geride kalmasının gerekliliğine vurgu yapan Fischer, AGİT seçiminin Türkiye’nin AB üyeliği ile bir ilgisinin bulunmadığının altını çizdi.

15- ABD Savunma Bakanı Robert Gates, CNN’de yayımlanan “State of the Union” programında yaptığı açıklamada, Irak’ta son dönemde ölen Amerikan askerlerinin çoğu konusunda, El Kaide’ye bağlı teröristlerin değil radikal Şiilerin suçlanması gerektiğini belirterek, bu kişilerin İran’dan “oldukça sofistike ve güçlü silahlar temin ettiğini” savundu.

16- Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, Pakistan ordusunun, Afganistan sınırı yakınındaki Mohmand aşiret bölgesine düzenlediği operasyonda 29 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- NATO birliklerinin Libya’nın başkenti Trablus’ta bir yerleşim birimini vurması sonucu en az 9 sivil öldü, aralarında çocukların da bulunduğu 18 kişi yaralandı.

20 HAZİRAN 2011

1- Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan telefon görüşmesinde, Suriye ve Libya’daki son durum ve Ortadoğu’daki barış sürecine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu, görüşmede, Suriye halkının meşru taleplerinin karşılanması açısından reformların ivedilikle gerçekleştirilmesi, sivil ve barışçı göstericilere karşı şiddete başvurulmaması gerektiğine işaret edildiği ve Suriye’deki gelişmeleri yakından takip etmek konusunda da görüş birliğine varıldığı bildirildi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TBMM’de kayıt işlemini yaptırdıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergün, devlete karşı işlenmiş suçların parlamentoda tartışılabileceğini söyledi.

3- Diyarbakır’ın Hazro ilçesi Belediye Başkanı Fethullah Mehmetoğlu, AK Partiden istifa etti.

4- EUobserver’a konuşan Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp, AB’nin Türkiye üzerindeki etki gücünü kaybettiğini, seçim zaferinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en önemli önceliğinin “modern ve liberal” bir anayasa olacağını belirterek katılım müzakerelerindeki tıkanıklık nedeniyle, bunda AB’nin önemli bir rol oynayamayacağını kaydetti.

5- AB maliye bakanları, IMF ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri Lüksemburg’da bir araya gelerek, Yunanistan’ın durumunu, AB-IMF kurtarma paketinin 12 milyar avroluk 5’inci diliminin serbest bırakılmasını ve yeni yardım paketini görüştü. Görüşmelerde, Yunanistan’ın ikinci yardım paketini ve gelecek ay verilmesi planlanan 12 milyar avroluk kredi dilimini alabilmesi için hükümetin harcamalarda 28 milyar avro tutarında kesinti yapması ve reformları bu ayın sonunda Meclisten geçirmesi gerektiği kararı alındı.

6- Libya yönetimi, NATO’nun düzenlediği yeni bir hava saldırısında 3’ü çocuk 15 kişinin öldüğünü bildirdi. NATO ise, Trablus’un 70 km batısındaki Sorman’da yeni bir hava taarruzu düzenlediği iddiasını önce yalanladı daha sonra hava taarruzu düzenlediğini kabul etti.

7- Devlet televizyonundan halka hitap eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’ye giden Suriyelilere dönmeleri çağrısında bulundu. Esad konuşmasında, parlamento seçimlerinin ağustos ayında yapılacağını, reform paketinin ise eylül ayında tamamlanacağını belirterek, “sabotajcılar”ın, yasal reformlarla ilgili hareketi sömürmeye çalıştığını söyledi.

8- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Financial Times gazetesine verdiği ve Rus televizyonları tarafından yayımlanan röportajında, gelecek yıl mart ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde yeniden aday olmak istediğini ancak Başbakan Vladimir Putin’in de aday olması halinde ona karşı yarışmayacağını söyledi.

9- Tunus eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ve eşi Leyla Trabelsi’nin, Tunus’ta gıyabında yargılandıkları davada, 35’er yıl hapis cezasına çarptırıldıkları bildirildi.

21 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılan öğrenci temsilcilerinden oluşan heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti. Kabulde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, “Böyle rengârenk bir topluluğa Türkçe hitap etmekten gerçekten mutluluk duyuyorum. Sizleri -Türkçenin sevgilileriolarak görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt kabulünde de, enformasyon teknolojisiyle ilgili görüşlerini geniş bir perspektifle ele aldı. Enformasyon teknolojisinin, demokrasinin yaygınlaşması ve kökleşmesine en büyük katkıyı sağladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, “Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler buna güzel bir örnek.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesine verdiği röportajda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı olası ziyaret öncesinde yeni anayasa ve demokratik açılıma destek şartını, “Başbakanla ikili görüşmemde, bizden anayasa ve demokratik açılım konusunda destek isterse, önşart olarak başta İmralı olmak üzere kimlerle ne görüşüldüğü açıklamasını isteyeceğim.” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, “AKP, ‘Uzlaşalım’ diyor. Öncelikle bu uzlaşalım ifadesinden, hangi konularda uzlaşmak istediklerini görelim. Ortada bir belirsizlik var, ‘Uzlaşalım’ demekle olmuyor. Anayasa ilgili olarak, ilk üç madde konusunda kurucu irade paralelinde taviz vermemiz mümkün değil.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarının Bursa temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Meydanlarda söylenen, seçim öncesinde kalmalıdır. Önümüze bakmalıyız. Sıkılı yumruklar açılmalı ve ellerimiz birbirleriyle birleşmelidir.” dedi. CHP ve MHP’den seçilen vekilleri de kutlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Kapılarımızı ve gönüllerimizi açık tutuyoruz. Arkadaşlarımız arzu ederlerse böyle bir beraberliği sağlamak için her şeyi yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı

4- Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Yargıtay Genel Sekreterliği tarafından yargı muhabirlerine verilen tanışma toplantısında, yargının birinci görevinin kendisine intikal eden dosyaları karara bağlamak olduğunu belirterek, “Birinci görevi o olunca ikide bir politik düşünceler veya idarenin yapmış olduğu bir tasarruf nedeniyle bizim düşüncemizi açıklamak durumunda değiliz. Biz kararlarımızla bir şeyler yaparız. Böyle hükümetin veya yasamanın bir kararına karşı irdelemeye de fazla girmek istemiyoruz çünkü yargı sadece kararlarıyla konuşur.” dedi.

5- YSK, hakkında terör örgütü propagandası yapmaktan hapis cezası kesinleşen Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin oy birliğiyle düşürülmesine karar verdi.

6- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “ AB Sürecinde Etkinliğinin Arttırılması Projesi” kapsamında Ankara’da yürütülen “İllerimiz Avrupa Birliği’ne Hazırlanıyor Programı Proje Teklif Çağrısı” protokol imza töreni öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Selim Kuneralp’in, “Anayasa’nın hazırlanmasında AB’nin etkisi olmayacak” sözlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Bağış, “Bir bakanın, bir bürokratın görüşlerini değerlendirmesi doğru olmaz. Türkiye, AB sürecinde kararlıdır. AB’nin ülkelerine değil, ilkelerine ihtiyacımız var.” açıklaması yaptı.

7- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan TBMM’de milletvekilliği kayıt işlemini tamamlamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP destekli bağımsız milletvekillerinin TBMM’de yeminle ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, “Meclis’te bu sistem bellidir. Ben herhangi bir konuda bir yanlış hareket olacağını düşünmüyorum. Herkes TBMM’ye aday olurken yemini, yeminin içeriğini bilerek aday oluyor. Bu noktada ümit ediyorum ki bunlar spekülasyondur.” dedi. Bakan Çağlayan, Şerafettin Elçi’nin yemin edecekleri ancak bağlı kalmayacakları yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine ise “Ben böyle bir şey duymadım, böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum.” dedi.

8- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Irak Ticaret Odaları Federasyonu (FCCI) Başkanı Jaafar Rasol Jaafar El Hamdani arasında iki ülke ikili ticareti ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla Ankara’da bir eylem planı imzalandı. İmza töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye çıkartmayı arzu ettiklerini kaydetti. Türkiye ile Irak arasındaki karşılıklı ticaretin bu yılın sonunda 10 milyar dolara yaklaşacağına inandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Bundan daha yukarıda potansiyel var mı? Var. 10 milyar doları yakaladıktan sonraki hedefimiz 20 milyar dolar.” dedi.

9- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Korgeneral Ziya Güler ile Astsubay Bülent Akalın’ın “Balyoz Planı” soruşturması kapsamında tutuklanmasına karar verdi.

10- Eski bakanlardan Safa Giray vefat etti. Giray, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

11- Böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören Gazeteci-Yazar Behiç Kılıç, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 12- Rusya’nın kuzey kesimindeki Karelya bölgesinde yer alan Petrozavodsk kenti yakınında meydana gelen uçak kazasında 44 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Resmi ziyaret için Çin’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Pekin temasları çerçevesinde iki ülke arasında din alanında iş birliği protokolü imzaladı. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Din İşleri İdaresi Başkanı Bakan Wang Zouan ile görüşen Görmez, “Milletlerarası münasebetler sadece siyasi ve ekonomik ilişkilerle ayakta duramaz. Bu kültürel ilişkilerle sağlıklı bir zemine oturtulursa çok daha kalıcı olur.” dedi. Bakan Wang ise İstanbul’da farklı dine ait yapıların yan yana bulunmasına büyük ilgisi olduğunu söyledi.

14- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Hollanda’daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye’nin dinamizmine ihtiyacı olduğunu söyledi. Boyner, “Türkiye’yi içine almayan, dışarıda bırakan bir Avrupa’nın yeni dünya düzeninde rekabetçi olması oldukça zor.” dedi.

15- Irak’ın Divyaniye kentinde, yerel bir valinin evine düzenlenen bombalı saldırıda en az 21 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Ban Ki-Moon oybirliğiyle yeniden genel sekreterliğe getirildi.

17- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında “Yunanistan’ın önemli miktarda AB parasına erişim potansiyeli var. Bu fonları daha çok nerede gerekiyorsa oralarda yoğunlaştırmalıyız. (Yunanistan’a AB fonlarını) Vadesinden önce ödemek ve hızlandırmak için yollar bulmalıyız.” dedi.

18- İngiltere Başbakanı David Cameron, The Times gazetesi tarafından Londra’da düzenlenen CEO zirvesinde yaptığı konuşmada, İngiliz halkının Yunanistan’ın borçlarını kapatması için oluşturulacak yeni destek paketine bir kuruş bile vermeyeceğini söyledi. İngiltere’nin bu borçlarda herhangi bir yükümlülüğü olmadığını söyleyen Cameron, “Tanrıya çok şükür ki İngiltere Euro birliğinin dışında kaldı.” dedi.

19- ABD Başkanı Barack Obama, Washington’da bir Yahudi kuruluşun ev sahipliğinde düzenlenen bağış toplama etkinliğinde ülkesinin İsrail’e olan güçlü desteğini vurgulayarak, “İsrail bizim en yakın müttefikimiz ve dostumuz.” dedi. Obama, “ABD ve İsrail her zaman sadık birer müttefik ve dost olmaya devam edecek, aramızdaki bağlar kırılmaz nitelikte ve İsrail’in güvenliği ABD’nin dış politikasında daima en üst sırada yer alacak.” diye konuştu.

20- ABD Hazine Bakanı Timothy Geither, Washington’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, AB’nin Yunanistan’ın borç sorunu konusunda tek bir sesle konuşması gerektiğini söyledi. Avrupa’nın daha net bir şekilde konuşarak stratejilerine daha kolay bir şekilde odaklanabileceğini savunan Geithner, “Avrupa’ya yatırım yapmak isteyen insanların kafasının karışması çok normal. Çünkü stratejinin ne olduğunu anlamaya çalıştığınızda her kafadan farklı bir ses çıktığını duyuyorsunuz.” dedi.

22 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de tatilde bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Antalya’da bir araya geldi.

2- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak “Bir milletvekilinin mazbata aldıktan sonra düşürülmesini hukuken ve siyaseten doğru bulmuyoruz. Yüzde 10 barajını düşürmeyen, siyasi partiler yasasını, seçim yasasını demokratik hale getirmeyen AKP iktidarı bu sonuçları hazırlamıştır. Düşen milletvekilinin AKP’ye yazılmaması bakımından bu noktada iktidarı göreve çağırıyoruz. Adalet millet adına karar verir. Milli iradenin ortaya koyduğu tercihi yok saymak mümkün değildir. Yargı siyaseti dizayn etmemelidir.” dedi.

3- Yüksek Seçim Kurulu’nun son incelemelerinin ardından 12 Haziran genel seçim sonuçları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Gümrük kapılarında kullanılan oylar dahil kesin sonuçlara göre AK Parti 327, CHP 135, MHP 53, Bağımsızlar 35 milletvekili çıkardı. Yurt dışındaki seçmenler dahil 52 milyon 806 bin 322 kayıtlı seçmenden 43 milyon 914 bin 948’i oyunu kullandı. Gümrük kapıları dahil seçime katılım oranı yüzde 83,16 oldu. AK Parti yüzde 49,83, CHP yüzde 25,98, MHP yüzde 13,01, Bağımsızlar yüzde 6,57 oranında oy aldı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Ankara’nın Akyurt bölgesinde 1 milyon 800 bin metre kare alan üzerine yapımı planlanan fuar alanıyla ilgili düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantının ardından gazetecilere konuşan Başbakan Yardımcısı Çiçek, “Ankara konumu itibarıyla Türkiye’ye, Ortadoğu’ya ve dünya pazarlarına hitap edecek önemli bir konuma sahip.” dedi.

5- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci “Ergenekon” davası kapsamında tutuklu olarak yargılandıkları sırada milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın tahliye taleplerinin reddine karar verdi.

6- Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde PKK’lı teröristler tarafından polis aracına yönelik uzaktan kumandayla düzenlenen mayınlı saldırıda 2 polis memuru şehit oldu.

7- Filistin’de hükümet kurma çalışmaları öncesinde Ankara’ya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Esad Arap ülkeleri büyükelçileriyle bir araya geldi. Öte yandan, Hamas lideri Halid Meşal da İstanbul’a gelerek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve dışişlerinden üst düzey diplomatlarla görüştü. Yapılan yazılı açıklamada, görüşmede bölgesel gelişmeler ışığında Filistinliler arası uzlaşının ele alındığı belirtildi.

8- Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim yaptığı basın toplantısında, “Kimseden ders almıyoruz. Reformlar gerçekleştiği zaman demokrasi konusunda başkalarına ders vereceğiz. Suriye kervanı yürüyor.” dedi. Muallim, Türkiye ile 850 kilometreden daha uzun sınırları olduğunu vurgulayarak, özel bağlar için yıllardır devam eden çabaları bir kenara atmak istemediklerini, ancak Türkiye’nin bakış açılarını gözden geçirmesini istediklerini belirtti.

9- Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, bu yıl Türkiye’nin yüzde 6-7 arasında büyümesini beklediklerini söyledi.

23 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştiren Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Filistin’deki son durumun ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül “Tarafların uzlaşması Filistin için çok önemli. Bölünmüş bir Filistin ile bir yere varılamaz. Filistin’de birlik ve beraberlik içinde sorunların çözümü sağlanmalıdır.” dedi.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, YSK’nın Hatip Dicle kararı ve ardından bağımsızların verdiği tepkiyle ilgili olarak, “Siyaset mutlaka TBMM zemininde yapılmalıdır. YSK beğensek de beğenmesek de eleştirsek de eleştirmesek de bir karar vermiştir ve bu karar kesindir. Birtakım tepkilerle çözümü başka yerlerde aramak aslında konuyu çözümsüzlüğe itmektir. Meclis’e gelmemelerinin ne kendilerine faydası olur, ne siyaset kurumunun meselelerine bir katkıda bulunur.” dedi.

3- CHP MYK, Mahkemeden Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tutukluluğunun devamına ilişkin karar çıkması üzerine, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantının ardından bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Haberal ve Balbay’ın durumlarıyla ilgili, “Bu arkadaşlarımız hiçbir zaman dokunulmazlık istemiyor, ‘bizi yargılamayın’ demiyorlar. Eğer siz bunların yemin etmelerine engel koyarsanız halkın iradesini yok sayarsınız. Bu yargı kararı halkın iradesine vurulan bir darbedir” dedi. Sükûnetle itirazın sonucunu bekleyeceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, parlamento zemininde sonuç alıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

4- YSK, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın düzeltilmesine yönelik talebi reddetti. Maddi hata yönünden kararı yeniden incelediklerini belirten YSK Başkanı Ali Em, Dicle’nin avukatının yaptığı karar düzeltme talebinin oy birliği ile reddedildiğini bildirdi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Haklı taleplere nasıl 2002’de ‘evet’ demişsek bugün de ‘evet’ demeye hazırız ama bunun müzakeresini sokakta yapmayacağız, parlamentoda yapacağız.” dedi.

6- Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Bakan Davutoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ile telefonla görüşmesinin ardından, Kabalan ile de Dışişleri Bakanlığında bir görüşme yapıldı. Görüşmede Suriye’deki son gelişmelerle ilgili bilgi alındı.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Darenhes Elektrik Üretim AŞ’nin inşa ettiği Tatar ve Pembelik Hidroelektrik Santralleri (HES) için 4 bankanın sağladığı 415 milyon dolarlık kredinin imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özellikle 12 Haziran seçimlerinden sonra böyle bir kredinin imza töreninde bulunmasını çok anlamlı bulduğunu vurgulayarak “Enerji politikaları belirlenmiş, şimdi iş tamamen eylemde, icraatta.” dedi. Bakan Yıldız ayrıca, Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumuna başvuruda bulunan, şu anda kurulu gücün 2.5 katı oranındaki talebin, aslında 2023 hedeflerini, istikrarını piyasanın satın aldığını gösterdiğini kaydetti.

8- Türkiye’nin ekonomi ve siyasî dünyasından önde gelen isimlerini, genç insan kaynağı ile buluşturan “Gençlik Gelecek” ana başlığı altındaki “Kariyer Zirvesi 2011” başladı. Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilen zirvenin ilk gününün açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kariyer Zirvesi’nin, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri buluşturduğuna dikkat çekerek “Gençlerimiz kendilerine geleceğin emanet edilmesini beklemek yerine, şimdiye sahip çıkmalıdırlar.” dedi.

9- AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, YSK’nın Hatip Dicle kararının ardından bağımsız adayların gösterdiği tepkiye cevap verdi. Bozdağ “YSK, AK Partiye veya yürütmeye veya yasamaya bağlı bir kuruluş değildir. Üyelerini hükümet atamamaktadır, alınan kararlarda tamamen Anayasa’nın 79. maddesi gereği, bu kurumun yetkisi ve tasarrufu dahilinde olan kararlardır. YSK kararlarını AK Parti ile veya hükümetle ilişkilendirmek büyük bir yanlıştır, partimize ve hükümete dönük insafsızlık ve haksızlıktır.” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim sürecinde parlak bir imtihan veremediğini savunarak, “Zamanında görev ve sorumluluğun gereğini yapmayan YSK bugünkü tartışmaların yolunu açmış, bunu şiddet ve kaos ortamı meydana getirmek için kullanmak isteyen çevrelere malzeme vermiştir.” dedi.

11- BDP’nin desteklediği Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi, YSK’nın Hatip Dicle kararı ile ilgili olarak, “Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak, çözüm imkanları geliştirme yolunda somut bir adımı atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz.” dedi.

12- YÖK Genel Kurulu, Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. Toplantıda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca ÖSYM Başkanı Ali Demir ve bazı ÖSYM çalışanları hakkında talep edilen soruşturma izni talebi reddedildi.

13- Suriye askerleri, Suriye’nin Türkiye hududuna 500 metre mesafedeki Harbatil Cevz köyüne mevzilenerek, köydeki bir eve asılan Türk bayrağını indirdi. Mehmetçik de buna karşılık olarak, gözetleme kulesine devasa Türk bayrağı astı. Öte yandan, Suriye ordusunun sınıra dayanmasıyla, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısı 11 bine yaklaştı. Çadırkentte yaşayan Suriyelileri ziyaret eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, 600 civarında Suriyelinin daha Türkiye’ye giriş yaptığını belirterek, “Bugüne kadar 5 kamp kurduk. 11 bine yakın Suriyeli kamplarımızda bulunuyor.” dedi.

14- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin AB ötesine yayılma riski taşıdığını söyledi. AB’nin finansal istikrarının önündeki en büyük tehlikenin bankacılık sistemi ve bazı üye ülkelerin kamu maliyesindeki kırılganlıklar arasındaki bağlantı kurulması olduğuna dikkat çeken Trichet, “Kişisel olarak, risk sinyallerinin ‘kırmızı’ olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

15- BM Genel Kurulu’nun 66. dönem başkanlığına Katarlı diplomat Nasır Abdülaziz El Nasır seçildi.

16- BM’nin İsrail Daimi Temsilcisi Ron Prosor, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’u Gazze filosu konusunda uyardı. BM’ye mektup yazarak, Gazze yardım filosunun İsrail’in deniz ambargosunu kıracağı yönünde uyaran Prosor, “İsrail, uluslararası kamuoyuna Gazze filosunu durdurmak için elinden geleni yapacağını duyurdu ve bu tür provokasyonlara girebilecek ülke vatandaşlarını da risklere karşı uyardı.” dedi.

17- ABD Başkanı Barack Obama, bu yıl 10 bin, önümüzdeki yıl ise 23 bin askerin Afganistan’dan çekileceğini açıkladı. Takvime göre bu yılın sonuna kadar 10 bin asker, 2012 Eylül’üne kadar ise 23 bin asker Afganistan’ı terk edecek. ABD’nin Afganistan’da 70 bine yakın askeri bulunuyor. Bu gücün de önemli bir kısmının 2014 yılı Aralık ayına kadar ülkeden çekilmesi bekleniyor.

24 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma ziyareti için Türkiye’ye gelen Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani’yi Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Katar’ın El Şark gazetesine verdiği röportajda ise kardeş olan her iki ülke yönetiminin bütün alanlarda sürekli istişarelerde bulunmaya özen gösterdiklerine işaret etti.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Hatip Dicle kararının artık değişmeyeceğini ancak kararın yanlış olduğunu belirtti. Başkan Şahin, makamında Radikal gazetesine verdiği demeçte, kişisel olarak YSK’nın Dicle’nin mazbatasını iptal kararını doğru bulmadığını belirterek, “Milletvekilliğini TBMM Genel Kurulu düşürebilir. TBMM Başkanlığına bir tezkere yazılır. TBMM Başkanlığı, içtüzüğe göre bir işlem yapar ve gerekirse düşürür.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı Başbakanlık Binası’nda kabul etti. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin öteden beri Filistin davasını kendi milli davası kabul ettiğinin altını çizerek, “Dünyanın neresinde olursa olsun bu konuda şahsım, Dışişleri bakanım ve bakanlık mensuplarım hep birlikte adeta bu işin seferberliğini ilan edebilecek konumunda olduğumuzu Abbas’a ifade ettim” dedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Artvin’de, seçim sonrası siyasi gelişmelerle ilgili olarak kendisine soru yönelten basın mensuplarına verdiği demeçte, “Süreci bir iki gün daha bekleyelim. Bakalım gelişmelere, ondan sonra belki bu konuda bizim de söyleyeceklerimiz olabilir” şeklinde konuştu.

5- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, TBMM’de milletvekilliği kayıt işlemleri sırasında basın mensuplarının BDP’nin boykot kararıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Bağış, Hatip Dicle’nin yerine seçilen Oya Eronat’ın istifa etmesi talebine karşı çıkarken, “Hukukun yasaların hatta anayasanın değişeceği yer TBMM Genel Kurulu’dur. Gelirler, burada çalışma yapılır.” dedi.

6- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM’de basın mensuplarına BDP’nin boykot kararıyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Bakan Gönül, “Bütün sorunların çözüm yeri Meclis’tir, hukukun kaynağı da Meclis’tir. Ümit ederim, barışçıl bir şekilde çözülür.” dedi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, milletvekili kaydını yaptırmak için geldiği TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Davutoğlu, Suriye sınırındaki gelişmelerle ilgili olarak, “Dün Suriye sınırında başlayan operasyonu yakından takip ettim. Suriye Dışişleri Bakanı ile bu konuda kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdim. Bu konudaki kaygılarımızı ve düşüncelerimizi ilettik.” dedi.

8- Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca elektrikli otomobil kullanımını teşvik etmek ve ileri aşamada bu otomobillerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında elektrikli otomobiller için ilk şarj istasyonu Bakanlığın otoparkına kuruldu. Kurulum töreninde bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikle çalışan otomobillerin üretiminin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bir milyonu aşacak bu iç pazarda, 50 yıllık tecrübemizden sonra, Türkiye’de üretilen bir marka olmak en önemli hedeflerimizden. Bu önem doğrultusunda önümüzdeki dönem çalışmalarımızı devam ettirteceğiz.” dedi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay TBMM’de kayıt işlemleri sırasında BDP’nin boykot kararıyla ilgili olarak Mecliste çözüm bulunabileceğini dile getirirken, Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın serbest bırakılmamasını doğru bulmadığını dile getirdi.

10- TÜSİAD seçim sonrasında parlamentoda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, 12 Haziran sonrası yaşanan olaylar dizisinin, yeni anayasayı yapmasını bekledikleri parlamentonun sağlıklı çalışmasını ve arzuladıkları diyalog ortamını engeller hale geldiğine vurgu yapılarak, “Bu aşamada mevcut olağanüstü durumun gerektirdiği bir liderlik anlayışı ile siyasi parti liderlerimizin bir araya gelerek, olumlu bir atmosfer yaratılmasında ve soruna siyasi diyalogla çözüm üretilmesinde ön alınmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.” görüşüne yer verildi.

11- Ankara Spor Salonunda düzenlenen 39. Avrupa Boks Şampiyonasında 60 kiloda mücadele eden Fatih Keleş, İtalyan Boksör Domenico Valentino ile 17-17 biten final karşılaşmasında hakem kararı ile şampiyon oldu. Şampiyonada 75 kiloda mücadele eden Adem Kılıçcı ise Avrupa ikincisi oldu.

12- Brüksel’de devam eden AB Liderler Birliği Zirvesi’nden Yunanistan’a ikinci yardım paketi kararı çıktı. 2014 yılı sonuna kadar Yunanistan’a yardım etmeye karar veren AB liderleri yardımın ne kadar olacağını 3 Temmuz’daki Euro Bölgesel Ekonomi Bakanları toplantısında bildirecek.

13- ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Barack Obama’ya ABD’nin Libya’ya yönelik askeri harekata devam etmesi için yetki vermeyi reddetti. Obama’ya Libya Devlet Başkanı Kaddafi’ye karşı başlattığı sınırlı askeri harekatı bir yıl uzatma yetkisi veren tasarı, Mecliste 123’e karşı 295 oyla reddedildi.

14- ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton yaptığı açıklamada, Suriye’nin Türkiye sınırına asker yığınağından ve bir sınır çatışmasından endişe ettiğini söyledi. Clinton, Suriye’nin sınırdaki askerleri geri çekmesi gerektiğini, bu askerlerin bölgedeki varlığının zaten kötü olan durumu daha da zorlaştıracak bir sınır çatışması tehlikesi yarattığını belirtti.

25 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bağımsızların Meclise gelmeme kararı ile CHP’nin de benzer yöntemleri tartışmaya başlaması üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Son günlerde yargı mercileri tarafından verilen kararlar ve bunlara dayalı tartışmalar, daha köklü reformlara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Yeni bir anayasa kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi. “Sorunları demokratik yöntemlerle çözmek yerine, görmezden gelmek veya çözümü ertelemek, sorunların daha da büyümesine yol açmaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Gül, “Tüm bu sorunların çözüm yeri, millet iradesinin daha yeni tecessüm ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisidir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ankara’da düzenlenen 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Dünyanın 5 kıtasından renkleri, dilleri ve kültürleri farklı ama bizim kadar bizden olmuş bu gençlerimizle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Sizler dünyanın dört bir yanında açan sevgi, barış ve umut çiçeklerisiniz.” dedi. Başkan Şahin, TBMM’nin Türkçe Olimpiyatları’nı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) 18. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yeni bir anayasa hazırlanmasının önemine işaret ederek, “Gelin, bütün önyargıları, ön şartları bir kenara bırakalım, geçmişteki olumsuzlukların ürünü refleksleri bir kenara bırakalım. Özgürce konuşalım, tartışalım, tekliflerimizi ortaya koyalım. Birbirimizin önünü kesmek değil, birbirimizi tamamlamak için çalışarak, mümkün olan en geniş uzlaşmanın ürünü yeni bir anayasa hazırlayalım.” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yeni anayasa için parlamentoda bir ekip oluşturulmasını isteyerek, “Evrensel hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Yargı bağımsız olacak, yasama organı bağımsız olacak. Türkiye’nin demokrasi kalitesinde ciddi bir problem var. Bunları aşacağız, aşmak zorundayız. Biz CHP olarak demokrasi için, hukuk için, insan hakları için, kadın-erkek eşitliği için, AB’ye tam üyelik için elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz.”dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da faiz lobisinin tekrar iş başına geldiğini belirterek, “Türkiye’yi geçmiş yıllarda, AK Parti iktidarından önceki yıllarda sömürmeye alışmış olan faiz lobisi, Türkiye’nin bugün siyasi ve ekonomik istikrarından dolayı faizlerin düştüğü rakamlardan rahatsız olan lobiler, sağdan soldan Türkiye’ye saldırmaya başladılar. Yeniden Türkiye’nin faizle soyulmasını isteyenler şunu bilsinler ki hevesleri kursağında kalacaktır. Öyle eskisi gibi güçsüz hükümetler yok. Son derece güçlü ve ne yaptığını bilen ekonomi yönetimi var.” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, yeni anayasa için destek vermek için hazır olduklarını belirterek, “Şimdi önümüzde yeni bir anayasa yapma hedefi yar. Eğer Türkiye dünyanın 10. büyük ekonomisi olacaksa, demokraside attığı adımlara yenilerini eklemesi gerekiyor. Bunun için sivil, insan haklarına saygılı ve özgürlükleri daha da genişleten, tüm Türkiye’yi kucaklayan bir anayasaya acilen ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

4- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin, ABD Başkanı Barack Obama’nın açıkladığı, “Afganistan’da konuşlu ABD birliklerinden bir kısmının çekilme sürecini Temmuz 2011’den itibaren başlatma kararını önemli bir adım olarak değerlendirdiği bildirildi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, tutuklu milletvekilleriyle ilgili kararların ardında “partileri yeni anayasa yapımına zorlama” planının yattığını söyledi. Bahçeli, “Birine ‘evet’ dediğinizde öbürüne de ‘evet’ demeniz istenen gizli bir gündem ve tuzaklarla karşı karşıyayız.” dedi. Bahçeli, Meclis’i boykot etme, gitmeme, yemin etmeme gibi bir tavırları olmayacağını belirterek, “CHP ve BDP’li bağımsızlara da Meclis’e gelmeleri ve Meclis’te çözüm aramaları” çağrısı yaparken, başta hükümet olmak üzere siyaset kurumundan da “devreye girip yasal çözüm üretmesini” istedi.

6- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş TBMM’de milletvekili kaydını yaptırmasının ardından gazetecilerin Engin Alan ile ilgili mahkeme kararı hatırlatılarak ‘MHP bu karar için bir tavır alacak mı?’ yönündeki sorusuna “Hayır, ben TBMM’nin mutlaka çalışmasının gereğine inanıyorum. YSK’nın bu kararları adaylık sürecinde vermiş olması daha doğru olurdu.” cevabını verdi.

7- Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davasında tutuklu yargılanırken bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak, Kemal Aktaş ve Faysal Sarıyıldız ile milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin tahliye talebini reddetti.

8- “Çete operasyonu” kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Adana eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

9- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda, borsada manipülasyon yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 38 kişiden 26’sı tutuklandı.

10- TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı başında kredi kartı borcu toplamının 47 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Geçen yılın haziran ayında borç toplamının 40 milyar lira olduğunu belirten Palandöken, “Takipteki kredi kartı borcu toplamı nisan ayında 3.7 milyar TL oldu. Taksit sayısı sınırlandırılarak, tüketici bu konuda bilinçlendirilmelidir.” dedi.

11- Türkiye, Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonasındaki 2. tur ikinci maçında Büyük Britanya’yı 64-57 yendi.

12- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’da düzenlenen Uluslararası Terörizmle Mücadele Konferansı’nda yaptığı konuşmada, fakirlik, ayrımcılık, diğer insanları ve milletleri aşağılamanın, terörizmin asıl sebepleri olduğunu belirterek, terörizm tehdidine karşı bütün insanların el ele vermesi gerektiğini söyledi.

13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso’dan, Kıbrıs sorununun çözümünde ilerleme sağlanabilmesi için müzakere masasına daha mantıklı öneriler sunulmasına yardımcı olması konusunda Türkiye’ye müdahalede bulunmasını.” istedi.

14- Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabao, resmi ziyaret için bulunduğu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in, Avrupa’nın ülke tahvilleri piyasasında uzun dönemli yatırımcılardan biri olduğunu söyledi. Avrupa’nın borç krizinin genişlediğini, bu krizde güvenin, para biriminden ve altından çok daha önemli olduğunu belirten Wen, Avrupa’nın ekonomik kalkınmasına güvenin tam olduğunu ifade etti.

15- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Gazze’ye yeni filo gönderilmesi planlarının Gazze halkı için faydalı olmadığını düşündüklerini söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Clinton, bu konuda çok daha iyi yaklaşımın, Gazze halkının insani yardımlara güvenli ve zamanlıca erişimini sağlamak için BM üzerinden yapılmakta olan çalışmayı desteklemek olduğuna inandıklarını.” kaydetti.

16- Afganistan’ın Logar eyaletindeki bir hastaneye bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 20 kişinin öldüğü bildirildi.

26 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayserili işadamlarının Erciyes’teki “Hayırseverler Zirvesi”nde, Meclis’i boykot girişimlerini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, sorular üzerine seçimlere büyük bir katılım olduğuna, oyların yüzde 95’inin Meclis’e yansıdığına, bunun Türkiye’de demokrasinin derinleştiğini ve kökleştiğini gösterdiğini söyledi. Katılımcı ve temsilci demokrasi unsurlarının gerçekleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Buna asla gölge düşürmememiz gerekir. Hukuki mevzuattan kaynaklanan sorunlar var. Eminim ki olgunlukla, diyalogla, demokrasi ve hukukun gösterdiği istikamette bunların hepsi çözülecektir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayaş’ta düzenlenen dut festivalinde gündemi değerlendirerek, TBMM’de yarın yapılacak milletvekili yemin törenine ilişkin, “Biz 550 parlamenterin orada olmasını ve ant içmelerini bekliyoruz. Demokrasinin temel kuralı budur.” dedi. Kılıçdaroğlu, CHP’den milletvekili seçilen Ergenekon davası tutuklu sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın tahliye isteminin reddedilmesi ve ardından yapılan itiraza ilişkin soru üzerine de, “Resmi Gazete’de ismi çıkan milletvekilleri yemin edene kadar partiler mücadele edecektir. Herkesi parlamentoya, ortak düşünceye ve ortak eyleme çağırıyoruz. Milletin iradesi tecelli edecektir.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, tutuklu vekillerin tahliye edilmemesini eleştirdi. Bahçeli, “TBMM’nin saygınlığına ve millet iradesinin vazgeçilmezliğine inandıkları” için eksiksiz olarak Meclis’te olacaklarını açıkladı.

4- Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) Fen Bilimler sınavı (LYS 2), Türkiye de 81 il merkezi ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da yapıldı. Sınava 293 bin 237 aday katıldı.

5- Diyarbakır’da 5. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu olarak yargılanırken bağımsız milletvekili seçilen İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım’ın tahliye talebini reddetti.

6- Van’ın Saray ilçesinde askeri araca düzenlenen saldırıda 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

7- A Milli Bayan Voleybol Takımı, Avrupa Voleybol Ligi 5. ayak maçında Belarus’a 3-1 yenildi. Erkekler A Milli Voleybol Takımı da, Avrupa Voleybol Ligi 5. ayak maçında Belarus’a 3-0 yenildi.

8- İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, şiddetten kaçarak Türkiye’ye sığınanları durdurmak için sınır kasabalarını abluka altına alan Suriye ordusunun, bölgeye ek kuvvet gönderdiği bildirildi.

9- New York merkezli Dünya Ticaret Merkezleri Birliğinin (WTCA) İcra Kurulu üyeliğine, İstanbul Dünya Ticaret Merkezinin Genel Müdürü Haluk Kanca seçildi.

27 HAZİRAN 2011

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkünde toplandı. MGK başta Suriye’deki gelişmelerle sınırdaki mültecilerin durumu olmak üzere iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, “Bölge halklarının meşru talep ve beklentileri doğrultusunda kapsamlı siyasi, sosyal ve ekonomik reformların bir an önce yürürlüğe konulmasına ve bir siyasi değişim sürecinin başlatılmasına atfedilen önem vurgulanmıştır. İnsani mülahazalarla geçici olarak ülkemize kabul edilen Suriye vatandaşlarının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen faaliyetler gözden geçirilmiştir.” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul’daki oylama ve yoklama işlemleri için parmak izi vermek üzere gittiği TBMM’de, BDP ve CHP’nin başlattığı ‘yemin krizi’yle ilgili mesajlar verdi. “Millet bizden boykot istemiyor.” diyen Başbakan Erdoğan, “Git orada benim haklarımı savun, benim sorunlarımı orada çöz diyor.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde, partisinin 24. dönem milletvekillerine verdiği kokteylde gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Yapacakları MYK ve parti grubu toplantısında yemin etmeyi görüşeceklerini ve bir karar vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Gruptan henüz görüş almadık, oturup karar vereceğiz. Herkes duruşumuzu görecek ve bu karar bizim tüm yasama sürecimizi etkileyecek.” dedi.

4- Askeri Yüksek İdari Mahkemesi (AYİM) Başkanı Tuğgeneral Abdullah Arslan, Habertürk televizyonunda “Gündem Özel” programına katılarak soruları cevapladı. “AYİM darbelere nasıl bakıyor?” sorusu üzerine Arslan, “Böyle bir sorunun hukukçu kimliği taşıyan birine sorulmasını hicap kabul ederim. Hiçbir vatandaşın, hiçbir askerin, hiçbir hukukçunun darbeye sıcak bakmasını asla düşünemiyorum.” dedi.

5- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, bu sene yapılan sınavlarda skandallarla adı anılan ÖSYM Başkanı Ali Demir’i eleştirdi. Demir’in önemli hataları bulunduğunu söyleyen Özcan, bu nedenle idari disiplin soruşturması açılmasını istediğini ancak YÖK Genel Kurulunun buna gerek görmediğini belirterek, “Ben olsam ayrılırdım. O Ali Bey’in bileceği iş. Kendisini nerede gördüğünü bilmiyorum.” dedi.

6- 9. Uluslararası Türkiye Olimpiyatları’na katılan öğrenciler, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akgiray, “Artık İngilizceyi herkes konuşuyor, gelinen aşamada Türkçe konuşmak ayrıcalık.” dedi.

7- İktisadi Kalkınma Vakfının (İKV) 49. Olağan Genel Kurulu TOBB’un İstanbul Levent’teki merkezinde yapıldı. Kurulun açılışında konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni Meclis’in öncelikli olarak AB ve yeni bir anayasaya odaklanması gerektiği çağrısında bulundu.

8- Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda A Milli Kadın Takımı, ikinci turdaki son maçında Belarus’u 65-56 yenerek çeyrek finale yükseldi. 9- Kütahya’nın Simav ilçesinde 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem herhangi bir hasara yol açmadı.

10- BDP 23. Dönem Muş Milletvekili Nuri Yaman, İzmir’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

11- Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjöm Jagland, haber portalı Deutsch Türkische Nachrichten’e verdiği mülakatta, Başbakan Erdoğan’ın demokratikleşme sürecine herkesi dahil etme isteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu, Türkiye’nin farklı çıkarları olan çok sosyal katmanlı bir toplum olduğu gerçeğinin kabulüdür ve umarım bu yeni anayasada da yansımasını bulur.” dedi.

12- Suriyeli muhalifler başkent Şam’da ilk kez toplanarak ülkede 3 aydır süren krizi görüştü. Aralarında önde gelen muhalif isimlerin de yer aldığı yaklaşık 200 kişi, şiddete son verilmesi ve demokratik bir rejime barışçıl geçiş çağrısı yaptı.

13- Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Libya lideri Muammer Kaddafi hakkında tutuklama emri çıkardı.

28 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yemin törenine katılmak üzere gittiği Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, CHP’nin tutuklu milletvekillerinin durumu nedeniyle yemin etmeyeceğinin söylenmesi üzerine, “Önce onlar tekliflerini ortaya koysunlar, biz sonra konuşacağız.” dedi. “Öneriye açık olduğunuz ve açık kapı bıraktığınız şeklinde yorumlar var.” sözleri üzerine de, “Ben böyle bir şey demedim.” karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle ile durumunun benzerlik taşıdığı ile ilgili iddialara da, “Ben hapis yattım, memnu haklarımı almışım. Ama şimdi kesinleşmiş ve ödenmemiş bir ceza var. Yani memnu hakları yok. O yüzden hiçbir benzerlik yok.” değerlendirmesinde bulundu.

2- Meclis Başkanlığı görevini Meclis’in en yaşlı üyesi olan Oktay Ekşi’ye devreden Mehmet Ali Şahin, CHP’nin Meclise girip yemin etmeme kararını değerlendirdi. Başkan Şahin, “Kendi takdirleridir. Ancak bütün bu sorunlar önümüzdeki süre içinde çözülecektir. Demokrasinin en önemli gıdası, sabırdır. Öfke ile kalkan zararla oturur. Türkiye’nin bir Meclisi var; o da TBMM. Başka Meclis yok. Başka yerde görev yapacak değiller.” dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, yargı ile alakalı bir süreci çözmek için eğer hukuki değişiklik, anayasa değişikliği gerekiyorsa, bunların konuşulacağı, tartışılacağı ve gerçekleşeceği yer de TBMM Genel Kuruludur. Ama Meclis’e katılıp yemin etmeden, Meclis’e ne önerge verebilirler, ne bir tasarıya oy verebilirler. Çözümü nasıl gerçekleştireceğiz? Hedeflenen amaç nedir, ben onu anlamakta zorlanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

3- 12 Haziran seçimleriyle oluşan 24. Dönem Parlamentosu, milletvekillerinin yemin etmesiyle çalışmalarına başladı. TBMM geçici başkanı CHP milletvekili Oktay Ekşi açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplumun Meclis’ten yeni anayasa beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Tutuklu durumdaki 8 milletvekilinin yemin edemediğine de dikkat çeken Başkan Ekşi, “Böyle bir durumun hem TBMM’nin şerefle dolu geçmişine hem de demokrasimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyine aykırı düştüğü kanaatimi tarih huzurunda kayda geçiriyorum.” dedi. Yemin törenine BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri katılmazken, CHP’li milletvekilleri salona gelip yemin etmedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamaların parçası olmayacaklarını ifade ederek, “Milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkûmiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz. Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça, biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz.” dedi.

5- BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekilleri Diyarbakır’da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Toplantının ardından grup adına açıklama yapan Gültan Kışanak, “Grup toplantılarımızı bundan sonra her hafta Diyarbakır’da gerçekleştirerek, örgütlü, planlı, programlı bir mücadeleyi yürüteceğiz ancak demokratik siyasete ve çözüm iradesine yönelik bu müdahaleyi kabul etmediğimizi göstermek için, ‘parlamentoya gitmeme’ tutumumuzu da çözüm olanakları ortaya çıkıncaya kadar devam ettireceğiz.” dedi

6- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, borsada manipülasyon operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yatırımcılarımız rahat etsin. Şu andaki borsamız eskiye göre çok daha fazla güvenli ve kârlı.” dedi. Manipülasyon suçunda eskiye oranla büyük bir azalma olduğunu belirten Akgiray, SPK’nın operasyon kapsamında savcılık ve emniyete teknik destek verdiğini söyledi.

7- Tunceli’de güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada 3 terörist ölü ele geçirildi.

8- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner İtalya’nın başkenti Roma’da, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Boyner, ekonominin artık siyasetten etkilenmediğini belirterek, “Şöyle bir şansımız var; ekonomimiz eskisi kadar siyasetten etkilenmiyor. Ekonomideki kırılganlığımız daha az.” dedi. Türkiye’nin siyasi gündeminde son dönemde yaşananlarla ilgili olarak Boyner, “Partilerarası diyalogun başlaması önemli. Bu sıkıntılar Mecliste çözülecek sorunlar, taraflar ve liderler arasındaki diyalogun yapıcı bir şekilde başlamasını çok önemsiyoruz.” dedi.

9- Kazakistan’ın başkenti Astana’da toplanan İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 38’inci Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda örgütün amblemi ve ismi değiştirildi. İKT’nin yeni ismi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) oldu. İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise BM’de 55’i İİT üyesi 116 ülkenin tanıdığı Filistin devletini tüm dünyanın tanıması gerektiğini ifade etti ve üyeleri bu konuda etkin olmaya davet etti.

10- AB Komisyonunun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Yunanistan’ın iflastan kurtulabilmek için özelleştirme ve kemer sıkma tedbirlerini içeren ekonomik programı onaylamasının tek çare olduğunu söyledi. Rehn yaptığı yazılı açıklamada, “Farklı alternatifler üzerinde spekülasyon yapanlara açıkça şunu söylüyorum: iflastan kurtulabilmek için B planı yok. Sadece Yunanistan’ın kendine yardım etmesi halinde Avrupa bu ülkeye yardım edebilir” dedi.

11- IMF’nin yeni başkanı, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde oldu. IMF’den yapılan açıklamada “IMF Yönetim Kurulu, Christine Lagarde’ı, 5 Temmuz’dan itibaren başlamak üzere 5 yıllığına IMF ve IMF Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçmiştir.” denildi.

29 HAZİRAN 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a 61. Hükümeti kurma görevini verdi.

2- Habertürk televizyonuna konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu vekiller Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın durumuyla ilgili sergiledikleri mücadelenin sıradan bir mücadele olmadığını belirterek, “Bizim bugün yaptığımız mücadele, bizim demokrasi tarihimizde önemli bir sayfadır. Vereceğiniz tepkiyle dünyanın ilgisini çekersiniz. Türkiye’ye ya demokrasi gelecek ya demokrasi gelecek.” dedi. Evrensel hukukun gereği olarak hiç kimsenin 800 gün tutuklu kalamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Hukuk bu kadar ayaklar altına alınmamalı. Adalet Bakanlığı yasal düzenleme yaparak parlamentoya getirmeli.” dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’deki makamında ziyaret etti. Görüşmede CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce ile İzmir Milletvekili Rıza Türmen de hazır bulundu. Toplantı sonrası gazetecilerin sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Geldiler, uzlaşma kültürünün geliştirilmesini istediler. O nedenle geldiklerini ifade ettiler. Meclis Başkanlığı için kendi gruplarında eğilim yoklaması yapılacağını söylediler.” dedi. Görüşmeden, büyük bir olasılıkla Başbakan Yardımcısı Çiçek’in aday gösterileceği izlenimi aldığını belirten Kılıçdaroğlu, Çiçek’in böyle bir yorum yapmadığını, bunun kendisinin yorumu olduğunu dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Çiçek ve İpek, daha sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ile görüştü. MHP tarafı, Meclis Başkanlığı için parti olarak bir değerlendirme yapacaklarını ve kendi adaylarını çıkaracaklarını bildirdi. Görüşmelerde tutuklu milletvekilleri konusu da gündeme geldi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karadağ’ın Budva kentinde başlayan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci(GDAÜ) Gayri Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı. Türkiye’den dönem başkanlığını devralan Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçin, GDAÜ’nün Türkiye’nin başkanlığı döneminde çok önemli işler yaptığını belirtti. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, bölgenin geçmişte iç karışıklıklar, etnik savaşlar gördüğünü, geçmişin yaralarının sarılması ve barış için güçlü bir çaba ve bölgesel işbirliğinin gerektiğini söyledi.

5- 12 Haziran seçimleri sonrasında oluşan 24. Dönem TBMM’de oluşan yeni CHP grubu yaptığı seçimle yeni grup başkanvekilleri ile yönetim ve disiplin kurulu üyeleri ve denetçilerini belirledi. Akif Hamzaçebi ile Muharrem İnce’nin yanı sıra Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, partinin yeni dönemde grup başkanvekilleri olarak belirlendi.

6- İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci “Ergenekon” davasında tutuklu yargılanırken CHP’den milletvekili seçilen gazeteci-yazar Mustafa Balbay’ın tahliye talebinin reddine yapılan itirazı kabul etmedi.

7- AB Komisyonunun Dış İlişkilerden Sorumlu Temsilcisi Catherine Ashton’un sözcüsü Türkiye’de milletvekillerinin yemin tartışmalarının çok yakından ve endişe ile izlendiğini belirtti. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde birçok zorlukla mücadele etmek zorunda kalacağı ifade edilerek, “Tüm taraflar TBMM’nin bütünlüğüne ve iyi işleyişine katkı yapmalıdır.” denildi.

8- Uluslararası Para Fonunun (IMF) başkanlığına seçilen Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde Yunanistan’a birlik çağrısında bulunarak, Yunanistan’ın daha fazla yardım alması için AB ve IMF’in ön koşul olarak gördüğü tasarruf paketini onaylaması için hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

9- Yunanistan’da Meclis, kamu çalışanlarından özel sektöre pek çok düzenlemeler içeren ve 5 yılda 28.4 milyar euro tasarruf öngören kemer sıkma paketini onayladı.

10- Mısır’da başkent Kahire’nin Tahrir meydanında toplanan binlerce gösterici, protesto gösterileri düzenledi.

30 HAZİRAN 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partinin ilk Meclis grup toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. CHP’nin Meclis’te yemin etmemesini değerlendiren Başbakan Erdoğan, muhalefet gelse de gelmese de Meclis’in çalışacağını söyledi. Başbakan Erdoğan “Muhalefetin, hem mevcut sorunları hem de ülkenin genel sorunlarını aşma noktasında sorumlu davranıp, yemin edip, Meclis çalışmalarına katılması en büyük arzumuzdur. Bu olmadığı takdirde, milli iradenin boykot yoluyla engellenmesine de müsaade etmeyeceğiz. Milletimize tekrar sesleniyorum: Muhalefet ister gelsin ister gelmesin, parlamentonun çalışmasına mani bir hal yoktur.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yemin krizine çözüm için yaptığı davet üzerine Çankaya Köşküne çıktı. Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Gül ile krizi değerlendirdik. Cumhurbaşkanı, krizin çözümünde katkı yapacağını söyledi.” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Gül’e, tutukluluk sürelerinin uzunluğundan bahsettiğini, Cumhurbaşkanı’nın da bu düşünceye katıldığını söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV’de yayımlanan “Seçimin Ardından” programında gündemdeki konulara ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, tutuklu milletvekillerinin durumu hatırlatılarak, “Bu iş nasıl çözülecek?” yönündeki bir soru üzerine, bu konuda AK Parti’nin, Hükümetin veya Başbakan’ın bir sorumluluğunun olmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, CHP’li milletvekillerinin yemin etmemelerine ilişkin olarak ise “Bence bir bahane bulup, ‘Meclis’e geleceğiz’ demeleri çok uygun olur.” dedi.

4- Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlığı tarafından hazırlanan “Dış Ticarette Yeni Rotalar” adlı çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin cari açık probleminin ithalata bağlı olmayan ihracatla çözüleceğini belirterek “Türkiye’nin teknolojik ürün, katma değerli ürün ihraç etmesini sağlayacak yeni bir teşvik sistemine geçmesini gerektiren yeni bir dönem gelmiştir. Bunun yolu da proje bazlı yatırım teşvik sistemidir. Proje bazlı teşvik sisteminde yabancıyerli ayırımı olmayacak. Proje öne çıkacak. Yatırımcıların Türkiye’ye gelmesini beklemek yerine biz onları bulacağız, yani yatırım avcılığı yapacağız.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinin ardından siyasi partilere davette bulunması sebebiyle inandırıcılığı kaybettiğini ve birleştirici özelliğinin iflas ettiğini öne sürerek “MHP, bu kapsamda Cumhurbaşkanı Gül’ün kamuoyunu oyalamak için pozisyon aldığına inandığından ve Meclis’te cereyan eden krizin tarafı olmadığından dolayı Çankaya Köşkünden gelen görüşme talebini geri çevirmiştir” dedi.

6- “Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu” adı altında bağımsız milletvekili seçilen 36 bağımsız milletvekilinden 29’u BDP’ye katıldı. KADEP’li Şerafettin Elçi ile EMEP’li Levent Tüzel ile yasaklı milletvekilleri Ahmet Türk, Leyla Zana ile Aysel Tuğluk ise BDP’ye katılmayacak.

7- MHP’den milletvekili seçilen Balyoz davası tutuklu sanığı emekli Korgeneral Engin Alan’ın tahliye talebinin reddine yapılan itiraz, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

8- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, mayıs ayında sıçrama gösteren işlenmemiş gıda fiyatlarının haziran ayında belirgin bir düşüş göstereceğini açıkladı. Kurul böylece, enflasyonda öngörülen seviyelerin yakalanacağını bildirdi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri (GKRY) Dimitris Hristofyas Cenevre’deki ‘üçlü zirve’ öncesinde son defa görüştü. İki lider görüşmesinde ağırlıklı olarak Cenevre’de ele alınacak olan konular ve polis ile dış ilişkiler görüşüldü..

10- Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye’nin AB’ye üyeliğine hükümetlerin ve parlamentoların tartışıp cevap vermesi gerektiğini ifade ederek, “Ancak bizim Türkiye’ye kapıyı açık tutmamız lazım. Türkiye İslam ve demokrasinin bağdaştığını gösteriyor.” dedi.

11- Suriye’de yaşanan çatışmalı ortamın sona erdirilmesi için Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile rejim karşıtı muhalifler başkent Şam’da bir araya geldi. Toplantıda, somut adımların atılması neticesinde Suriye’de yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı Türkiye’ye kaçan Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmeleri konusunda karar alınacağı da belirtildi.