09.8.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Suriye’de muhaliflere yönelik operasyonlara ilişkin, “Ramazan ayının ruhuna uygun bir şekilde, sükûnetin sağlanması ve köklü reformların gerçekleştirileceğine dair halkın ikna edilmesi beklenirken, tam aksine Ramazan ayına daha kanlı bir ortamda girilmesi asla kabul edilebilecek ve sessiz kalınabilecek bir gelişme değildir.” dedi.
2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, 9 orgeneral ve oramiral katıldı.
3- Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) ikinci toplantısı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında yapıldı. Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile ilgili bürokratlar katıldı.
Toplantıda, “İhracata Dönük Üretim Stratejisi” ve “Girdi Tedarik Stratejisi” ele alındı.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AB Bakanlığı Ortaköy Ofisinde yazar ve siyasetçi Kemal Burkay’ı kabul etti. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Bağış, 31 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönen Burkay’ın dönüşünden rahatsız olanlara bakıldığında, bunların kan üzerinden siyaset yapanlar olduğunun görüleceğini belirterek, “Ama biz artık bu zihniyetlerin köşeye sıkıştığını umuyoruz.” dedi.
5- Ankara Valiliğinin hayata geçirdiği Yaşam Destek Merkezini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile şiddete uğrayan kadınlara yönelik başlatılan uygulamayı tanıttı. Kronikleşmeye başlayan kadına yönelik şiddet sorununun ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Bakan Şahin, şiddete uğrayan kadınlara verilecek bir cihazla, mağdurların tek tuşla polisten yardım isteyebileceklerini ifade etti.
6- TÜSİAD CEO Forumu çalışmalarının bir uzantısı olan ve yaklaşık 100 CEO’dan oluşan Forum üyelerinden alınan bilgilerle oluşturulan TÜSİAD CEO Anketi’nin, 2011 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin Haziran 2011 sonuçları açıklandı. Buna göre, CEO’ların büyük çoğunluğu kısa vadede ekonomik koşullarda belirgin bir değişiklik beklemezken, 3 ay sonrası görünüme ilişkin beklentiler, Türkiye ve dünya ekonomisinde ekonomik koşullar ile Türkiye’de istihdam ve yatırım yaratma eğilimlerinin mevcut döneme göre değişmeyeceği belirtildi.
7- Van-Başkale karayolunda, terör örgütü PKK üyelerini taşıyan otomobilden, askeri araca el bombası atılması ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 3 asker şehit oldu, 4 asker de yaralandı.
8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Norveç’in Trondheim şehrinde, Norveç’teki saldırıda hayatını kaybeden Gizem Doğan için düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Doğan’ın şu andan itibaren bütün insanlığın ortak vicdanının sembol ismi olduğunu söyledi.
Daha sonra Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store ile görüşen Bakan Davutoğlu, Türk halkı ve hükümetinin dayanışma duygularını göstermek için Oslo’ya geldiklerini belirterek, terörizmin dini ve ırkı olmadığını, terörizmle mücadelede Türkiye ile Norveç’in birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi. 9- ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Sarayda borçlanma limitinin yükseltilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Kongre’nin iki kanadındaki her iki partinin liderlerinin bütçe açığını azaltacak ve temerrüde düşmeyi önleyecek bir anlaşmaya vardığını duyurmak isterim.” dedi.
Öte yandan Obama, Ramazan ayının başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, tüm dünya Müslümanlarına en iyi dileklerini sunarak, bu vesileyle Afrika’daki açlık kurbanlarına yardım etmenin gerekliliğini ifade etti.
2 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammetniyaz Nurmammedov ve beraberindeki heyeti İstambul’da Tarabya Köşkünde kabul etti.
2- Danıştay 12. Dairesi, “teknik takip ve telefon dinlemelerinden elde edilen ancak ceza davasında kullanılmayan delillerin, disiplin soruşturmalarında kullanılabilmesi”ne karar verdi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, erkeklerin elektronik kelepçeyle takibini içeren taslakla ilgili Milliyet gazetesinin sorularını cevapladı. “Biz elektronik kelepçe diye tasarıya bir ifade koymadık. Biz ‘teknik takip’ dedik. Her bireyin başına bir polis veremeyeceğinize göre teknik takip sistemiyle çözüm arıyoruz. İspanya’da ve Avusturya’da verilen mücadeleyi inceledim. Oralarda elektronik kelepçe bir model. Devlet mahkeme kararıyla uzaklaştırma vermiş ama birey o mahkeme kararına uymuyor, onu uyarıcı bir elektronik takip sistemidir.” dedi.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, A Haber TV’de yayınlanan programda gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Bağış, Yüksek Askeri Şura toplantısındaki oturma düzeninin değişmesinin bu kadar önemsenmesinin, Türkiye’de AB reformları anlamında yapılacak daha çok şey olduğunu gösterdiğini belirterek, “Türkiye normalleşiyor, doğrusu bu. Toplantının bir başı olur, çok başlılık gibi bir görüntü zaten yanlıştır.” dedi.
5- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Türkiye’nin Avrupa Birliğine Katılımının Adalet ve İçişleri Alanındaki Etkileri” raporundaki “yanlış değerlendirmelerden” duyulan rahatsızlığı, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’e ilettiği bildirildi. “Raporda, göçe dair yapılan değerlendirmelerde Türkiye’nin kaynak ülke olabileceği algısı yaratılması her şeyden önce günümüz gerçekleriyle bağdaşmamaktadır.” denildi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yüksek Hızlı Tren’le Eskişehir’e giderken gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, nükleer enerji konusundaki soruları cevapladı. Japon heyetin Türkiye’de bulunduğunu, görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Bakan Yıldız, “Japonlar ile Akkuyu’da bu iş olmaz. Onlarla Sinop’ta olacağız. O yüzden Japonya’dan gelen heyetle tekrar bir araya geleceğiz. ‘Evet’ ya da ‘hayır’ demeleri lazım. Son durumu kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.
7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu kabulde, gazetecilerin Yüksek Askerî Şûrayla ilgili sorularını cevapladı. Türkiye’nin iyi yöne gittiğini ifade eden Bakan Yazıcı, son gelişmeleri Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemsediğini belirterek, “Demokrasilerde neredeyse her faaliyetin hesabını siyaset kurumu millete verir. Mekanizma kendi içerisinde sorumlulukları itibarıyla süreçleri sorgulama, suç işleyenler varsa onları mahkemelere sevk etme şeklinde işler.” dedi.
8- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ankara’da bulunan KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Basın mensuplarının “askerliğin kısaltılmasına” ilişkin sorusunu cevaplandıran Bakan Şahin, “Konunun asıl muhatabı, Milli Savunma Bakanlığı. Orası çalışmasını yapar, yapıyordur. Ama hükümet düzeyinde görüşülmüş, konuşulmuş bir konu değildir henüz.” dedi. Şiddet gören kadınlara koruma verilmesine ilişkin olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çalışmaların devam ettiğini de belirten Bakan Şahin, “Yapılan değerlendirmeler sonucu korunması gerekli görülen, şiddete maruz kalmış kadınlarımız konusunda böyle bir tedbir çalışması içindeyiz.” dedi.
9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 31 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönen yazar ve siyasetçi Kemal Burkay ile İstanbul’da bir araya geldi. Bakan Günay burada yaptığı konuşmada, 30 yıl içinde Türkiye’nin, doğusuyla batısıyla, her tür insanıyla çok acılar ve haksızlıklar yaşadığını belirterek, “12 Eylül bir karabasandı. Ülkemizden daha kara bulutlar yeni dağılıyor ama gün daima bulutta kalmaz. Mutlaka ileride güzel günler olacak ve biz yaralarımızı umutla saracağız.” dedi.
10- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu, Hilmi Bengi’nin emekliliğini istemesinin ardından boşalan Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliğine Kemal Öztürk’ün atanmasını kararlaştırdı.
11- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Türkiye gazetesine YÖK’ün yapısına ilişkin açıklamada bulundu. Kendilerine ait olan pek çok yetkiyi üniversiteye verip onları daha özgür kılmak, üniversitelerin işlerinin daha iyi yapmalarını sağlamak için çalıştıklarını anlatan Özcan, “YÖK, eskiye nazaran ağırlıklarının, yükünün çok büyük bir kısmından feragat etmiş, bunları üniversitelere vermiş bir kurum olacak.” dedi.
12- Van 3. Ağır Ceza Mahkemesince hakkında dava açılan Van bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk’a “terör örgütü propagandası yapma” suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.
13- Kazakistan Dışişleri Bakanı Yerjan Kazıhanov, Türkiye’ye gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada Arap dünyasında yaşanan sorunlara dikkat çekerek, uluslararası gayretlerin yanında özellikle Türkiye’nin sorunun çözümünde gösterdiği sorumlu davranışları takdirle karşıladıklarını belirterek, “Türkiye bölgeyi iyi tanıyor. Komşu olmasının verdiği bilinçle çözüme dayalı izlediği politika uluslararası arenada takdirle karşılanıyor.” dedi.
14- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), mali krizle mücadele eden Yunanistan’ın bu konuda başarıyla sonuçlanacak iddialı bir program uyguladığını belirterek, ülke ekonomisinin 2012 yılından itibaren pozitif belirtiler göstermeye başlayabileceğini bildirdi.
15- ABD Senatosu, yönetimin borçlanma tavanının yükseltilmesini ve bütçe harcamalarında kesintiye gidilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti. Tasarıya göre, hükümetin 14,3 trilyon dolar olan borç tavanı 2,4 trilyon dolar daha arttırıldı.
IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD’nin borç krizini aşan yasayı onaylamasının iyi bir haber olduğunu belirterek, “Ancak ABD finansal kuruluşları istikrarlı bir platforma yerleştirilmeli.” dedi. Lagarde, “Bu yasa ABD piyasalarındaki belirsizliği ortadan kaldırdı. Ülkenin kredibilitesini artırdı. Anlaşma hem ABD, hem de global ekonomi için iyi bir gelişme.” dedi. 16- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Venezuela’nın Libyalı muhalifleri tanımayacağını söyledi. Chavez, aynı zamanda NATO’nun Libya operasyonunu kınayarak, Kuzey Afrika ülkesindeki Ulusal Geçiş Konseyini “bir grup terörist” sözleriyle nitelendirdi.
3 AĞUSTOS 2011
1- Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) üçüncü gün çalışmaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı.
Toplantıda, terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alındı. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılacak personelin durumu da toplantıda değerlendirildi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğünden emekliliğini isteyen Hilmi Bengi’nin, görevini Kemal Öztürk’e devrettiği törende gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısındaki oturma düzeniyle ilgili haberlere ilişkin, “Bugüne kadar şu veya bu sebeple belki yanlış bir görüntü vardı, bugün bu görüntü olması gereken bir yerde kendisini gösteriyor. Bizim Anadolu’da ‘bir köyde iki muhtar olmaz’ derler. Sayın Başbakanımızın böyle bir toplantı düzeninde bulunmasını çok olağan, çok normal, çok doğru, çok haklı karşılamanız lazım.” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Kazakistan Dışişleri Bakanı Yercan Kazıkhanov ile Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, Kazıkhanov’un göreve gelmesini müteakip ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini, bu yıl Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasının 20. yılı olduğunu belirterek, “Biz Kazakistan’ın son dönemde uluslararası alanda sağladığı başarılardan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.
4- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindeki heyeti kabulünde, gazetecilerin TSK’nın komuta kademesindeki emeklilik taleplerine ilişkin soruyu yanıtlarken, herkesin milletin iradesine uygun hareket etmesi gerektiğini ifade ederek, yaşananlardan kriz çıkarmak isteyenler olduğunu ancak sürecin normal bir şekilde devam ettiğini belirtti.
5- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD Görüş Dergisi’nde yayımlanan “Orta Doğu Değişirken Türkiye” başlıklı makalesinde, Orta Doğu’da yaşanan değişimin “bahar” metaforu ile tanımlanmasına karşın, bölgeye kara bir kışın gelmesinin de mümkün olduğunu, Orta Doğu’daki krizin şimdiden Türkiye’yi de etkilediğini, ticari ilişkilerin zarar gördüğünü, siyasi gerilimlerin doğduğunu, insani sorunların yaşandığını söyledi.
6- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde, Türkiye’ye 1 yıllığına geçici süreyle atanması kararının görüşüldüğü oturumda, ABD Dışişleri Bakanlığındaki 33 yıllık kariyeri boyunca Türkiye’de daha önce 3 kez görev yaptığını belirterek, bu dönem boyunca Türkiye’nin daha demokratik, daha açık ve ekonomik açıdan daha canlı bir modern devlet olduğunu, dünya sahnesinde de etkisi giderek artan bir oyuncu olma yönündeki devam eden dönüşümünü gözlemlediğini söyledi. 7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin seçim sonrası politikalarının kredi notunun seyrini belirleyeceği belirtilerek, büyüyen iç ve dış dengesizliklerin, eğer kontrol edilmezse, Türkiye’nin kredi notu üzerinde ters bir etki yaratmaya başlayacağı iddia edildi.
8- Çin kredi derecelendirme kuruluşu Dagon, ABD’nin kredi notunu “A+”dan “A”ya düşürdü.
9- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ülkesinin yaşadığı borç sorunu ve düşük büyüme hızına ilişkin parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin güçlü siyasi bir yapısı olduğunu belirterek, “Piyasalar gücümüzü dikkate almamaktadır.” dedi.
Öte yandan İtalya’da Temsilciler Meclisinin Anayasa İşleri Komisyonu, burka ve nikaba yasak getiren düzenlemeyi kabul etti.
10- Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve iki oğlu ile eski İçişleri Bakanı Habib El Adli’nin, başkent Kahire’deki polis akademisinde kurulan mahkeme tarafından, göstericilerin öldürülmesi ve yolsuzluk suçlarından yargılanmasına başlandı.
11- Suriye tanklarının, Hama kentine yönelik ağır bombardımanın ardından kentin iç kesimindeki ana meydan Orontes’e girdiği bildirildi. BM Güvenlik Konseyi, Suriye hükümetinin gösterileri bastırmakta kullandığı şiddeti, insan hakları ihlallerini ve sivillere güç kullanımını kınayan metin üzerinde anlaştı. Lübnan ise 14 üyenin kabul ettiği metne destek vermediğini açıkladı.
12- Batı Afrika ülkesi Nijer’de, temmuz ayında darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle 10 kişi tutuklandı.
13- Orta Amerika ülkesi Guatemala’da, 1996’da sona eren ve 240 bin insanın öldüğü iç savaş sırasında, çoğu Maya Kızılderilisi olan çocuk ve kadınlar dâhil 201 kişiyi katleden 3 eski özel kuvvetler askeri, toplam 6 bin 66 yıl ağır hapis cezasına mahkûm oldu.
4 AĞUSTOS 2011
1- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları açıklandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in kararnamesinin yetişmediği YAŞ kararlarına göre; Kara Kuvvetleri Komutanlığına Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Oramiral Emin Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanlığına da Orgeneral Bekir Kalyoncu getirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orgeneral Özel’in Genelkurmay Başkanlığına asaleten atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını imzaladı.
Korgeneral Mehmet Erten, orgeneralliğe yükseltilerek Hava Kuvvetleri Komutanlığına getirildi. Orgeneralliğe bu sene yükseltilen Ahmet Turmuş 3. Ordu Komutanı, Abdullah Atay Ege Ordu Komutanı, Hulusi Akar ise Genelkurmay 2. Başkanı oldu. Donanma Komutanlığına ise oramiralliğe yükseltilen Nusret Güner getirildi.
36 general ve amiral ile 49 albayın bir üst rütbeye yükseltildiği YAŞ kararlarına göre; 14’ü “Balyoz Planı” davasından olmak üzere toplam 49 general ve amiralin görev süreleri uzatıldı. Bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral, kadrosuzluk sebebiyle 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı. YAŞ’da bu yıl disiplinsizlik ve ahlaki durum nedeniyle TSK ile ilişkisi kesilen personel olmadı.
2- YAŞ kararlarının açıklanmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlıkta “Güvenlik Zirvesi” toplandı. Toplantıya; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantıda, Suriye’deki son gelişmeler değerlendirildi. Ayrıca, terörle mücadele konusu geniş biçimde ele alındı.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Destici, terörle mücadele için hazırladıkları raporu Arınç’a sundu. Gelecek günlerde Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceklerini söyleyen Destici, daha sonra bütün siyasi partilerden aldıkları görüşleri bir rapor haline getirerek hükümete sunacaklarını belirtti.
Başbakan Yardımcısı Arınç da, “Terörün acısını her gün yüreklerimizde hissediyoruz. Terörle mücadele için önerilerde bulunulması, ortak bir platform, ortak bir düşünce ve eylem birliğine geçilmesi fevkalade önemli. Umarım başarılı, güzel sonuçlar çıkar; terörle mücadele yöntemi konusunda ortak bir işbirliği oluşur.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katıldığı bir televizyon programında, askeri yargının kalkacağını, Genelkurmay Başkanlığını ise Milli Savunma Bakanlığına bağlamak istediklerini söyledi. Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının istifalarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kamuoyunda sadece yüzde 10’luk kesimin bu duruma tepki gösterdiğini kaydetti.
5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Van Valiliğinde kaymakamların katılımıyla düzenlenen toplantının ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada partililerle bir araya gelen Bakan Şahin, büyük hedefe kilitlenilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bizler kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi olmak için yola çıktık. Tek vücut halinde, kardeşlik hukuku içinde, ortak akıl çerçevesinde, yerel yönetim için çalışmalıyız.” dedi. Bakan Şahin, daha sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesindeki Gıda Bankası, Çocuk Gelişimi ve Danışmanlığı Merkezi ile sevgi evlerini ziyaret etti.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur konfederasyonlarının genel başkanlarıyla Bakanlıkta bir araya geldi. Anayasa değişikliği sonrasında ne gibi değişiklikler yapılacağı konusunu ele aldıklarını ve konu hakkında mutabakata vardıklarını belirten Bakan Çelik, toplu sözleşme görüşmelerinin yapılacak yasal çalışmaların ardından gerçekleştirileceğini, gerekli yasal hazırlıklar için teknik heyetlerin 8 Ağustos’ta bir araya gelecek çalışmalara başlayacağını, toplu sözleşme süreciyle ilgili eylül ayının ikinci yarısında da düzenlemeyi Bakanlar Kuruluna sunacaklarını belirtti.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TGRT Haber TV’de “Ankara’nın Gündemi” programında, enerjide inatla ve inançla yerli kaynak kullanımını arttıracaklarını belirterek, Türkiye’nin yerli su ve kömür kaynaklarının ancak üçte birini kullanabildiğine dikkat çekti. Yerli kaynakların doğalgaza olan bağımlılığı azaltacağını vurgulayan Bakan Yıldız, Akkuyu ve Sinop’ta kurulması planlanan 2 nükleer santralin 2023 yılı itibariyle devreye gireceğini ve bugün itibariyle enerji üretiminin yüzde 20’sini karşılayacağını söyledi.
8- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6.25’ten yüzde 5.75’e düşürdü. Gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 1.50’den yüzde 5’e yükseltirken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 9’da bıraktı. Yapılan açıklamada, bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sıkıntısı ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin arttığına vurgu yapıldı. Bunun yanı sıra Kurul, küresel ekonomiye dair giderek artan sorunların yurt içinde durgunluğa yol açma riskini azaltmak amacıyla politika faizinde indirim yaptığını da duyurdu.
9- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ECB’nin Frankfurt’da düzenlediği faiz toplantısının ardından yaptığı açıklamada, finansal zorlukla karşı karşıya bulunan Euro Bölgesi ülkelerine likidite sağlamaya devam edeceklerini, yıl sonuna kadar da genişlemeci para politikasını sürdüreceklerini söyledi.
10- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ülkesinin yaşadığı borç sorunu ve düşük büyüme hızına ilişkin parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin güçlü siyasi bir yapısı olduğunu belirtti. Berlusconi, özel sektörün düşük borçluluk düzeyinde olduğunu bilmeyen yatırımcıların baskısıyla İtalya’nın borçlanma faiz oranlarının yükseldiğini bildirdi.
5 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindeki heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı açıklamada, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde bazı çevrelerin Türkiye’de kriz çıkması ve kaos ortamı oluşması beklentisi içine girdiklerini belirterek, “Ancak kurumlar görev alanı içinde kaldı, herkesin özverisiyle bu süreç aşıldı.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasanın parlamentonun millete borcu olduğunu belirterek, “Bu borcu temerrüte düşürmeden, bu dönem bunu gerçekleştirmeliyiz.” dedi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve beraberindeki heyeti kabul eden Başkan Çiçek, 12 Haziran’ın Türkiye’nin parlamento tarihinde yeni bir dönemi açtığını, bu dönemin verimli şekilde kullanılması gerektiğini kaydetti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması konusunda hükümete çağrıda bulunarak, “Verin teklifi destekleyelim. Genelkurmayı Savunma Bakanlığına bağlayalım.” dedi.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “2011 Avrupa Gönüllülük Bağı Yılı” çerçevesinde katıldığı “Gençlik Otobüsü Avrupa Yolunda” etkinliğinde basın mensuplarının Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanması ile ilgili sorusu üzerine, “AB standartlarına bakın. AB üyesi ülkelerde bu işler nasılmış onu bir incelemek lazım.” şeklinde yanıt verdi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Ergün kabulde yaptığı konuşmada, Merkez Bankasının aldığı kararların Türkiye ekonomisi üzerinde olumlu etkileri olacağını belirterek, “Alınan tedbirlerde ‘Türkiye’de fazla yatırım yapılıyor, artık fazla yatırım yapılmasın’ gibi bir düşünce ile hareket edilmedi. Bugün de ekonominin durgunluğa sevk edilmesine dönük gelişmeler karşısında Merkez Bankasının bazı tedbirler alması kontrollü bir şekilde büyümeyi sağlamak için.” dedi.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Para Politikası Kurulu ve Merkez Bankasının aldığı kararların son derece yerinde ve doğru olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, finansal otoritelerin karar alma sürecinde zamanlamanın son derece önemli olduğuna işaret ederek “Ne geç kalacaksınız ne de erken davranıp piyasada paniğe yol açacaksınız.” dedi.
7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ekonomideki gelişmeleri NTV televizyonuna değerlendirdi. Bakan Şimşek, Merkez Bankasının aldığı son kararların, “döviz piyasasındaki oynaklığın sınırlandırılması ve global büyüme endişelerine karşı önceden bir tutum ortaya koyma” çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, küresel ekonomide sıkıntıların bulunduğunu ancak bunun “kriz, panik” gibi sözcüklerle nitelenecek kadar güçlü olmadığını kaydetti.
8- BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Reuters Haber Ajansına verdiği demeçte, bankacılık sektörü genel görünüm rakamlarını değerlendirdi. Bilgin, “Bankacılığımızın durumu dış dünyadaki muadilleriyle karşılaştırılamayacak düzeyde olup, kontrollü bir şekilde faaliyetlerini sürdürmekte ve kıskandıracak şekilde kârlıdır.” dedi.
9- Suriye’de düzenlenen protesto gösterilerinde 5 kişinin öldüğü bildirildi. Şam yakınlarında Hama’ya destek için düzenlenen protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin göstericiler üzerine ateş açtığı, Deyr el Zur, Dera ve Kamışlı’nın yanı sıra Humus’ta da gösterilerin olduğu ve 20 kişinin yaralandığı kaydedildi.
10- NATO’nun mart ayından beri hava operasyonu yürüttüğü Libya’da muhalifler, gece boyunca süren bombardımanda Muammer Kaddafi’nin oğlu Hamis Kaddafi’nin öldüğünü bildirdi.
11- Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko gözaltına alındı. Başbakanlığı sırasında görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanan ancak Kiev dışına çıkması yasak olan Timoşenko hakkındaki tutuklama kararının “mahkeme kararını defalarca ihlal ettiği” gerekçesiyle alındığı bildirildi.
12- Tayland’da Pheu Thai Partisinin başbakan adayı Yingluck Şinavatra, Mecliste çoğunluğun oyunu alarak Tayland’ın ilk kadın başbakanı oldu.
6 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü helikopter kazasının araştırılması için Devlet Denetleme Kuruluna talimat verdi. Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye toprakları içinde bir kaza mahalline 46 saat içinde nasıl ulaşılamıyor, ben bunu anlamıyorum.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Velid Canbolat’ı İstanbul Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisinde kabul etti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın da hazır bulunduğu görüşmede, Orta Doğu’daki son gelişmeler değerlendirildi.
Başbakan Erdoğan, Birlik Vakfının Çemberlitaş’taki genel merkezinde düzenlenen geleneksel iftar yemeğinde yaptığı konuşmada ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 9 Ağustos Salı günü Suriye’ye gideceğini ve Esad yönetimine gerekli mesajı son defa ileteceğini belirterek, “Kendileriyle orada gerekli olan görüşmeleri yapacaklar. Bu görüşmelerde mesajlarımız artık kendilerine kararlı bir şekilde iletilecektir. Bundan sonraki süreç, verilecek cevaba ve uygulamaya göre şekillenecektir. Çünkü biz Suriye konusunu bir dış sorun olarak görmüyoruz. Suriye meselesi bizim bir iç meselemizdir.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, İnternet Andıcı’nın savunulacak bir tarafı olmadığını ifade ederek, “Hükümet aleyhine faaliyet göstermek nerede görülmüş? Bunu Genelkurmay değil, başkası da yapsa suçtur.” değerlendirmesinde bulundu.
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Tunceli’de çeşitli temaslarda bulunarak halkın sorunlarını dinledi. Bakan Şahin burada yaptığı açıklamada, “Biz bütün yasakların kalktığı özgür bir Türkiye için mücadele veriyoruz. Geldiğimiz nokta önemli bir nokta ama yeterli değil. Allah’ın izniyle yeni sivil anayasamızı da çıkardığımızda daha özgür bir Türkiye için mücadele vereceğiz” dedi.
5- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, bütün ülkenin geleceğini ilgilendiren, Türkiye’nin idari yapısını ve buradaki aksaklıkları düzeltmeyi amaçlayan önemli bir adım olan sivil anayasa konusunda gerekli adımları attıklarını belirterek, “Türkiye’de ilk defa bütünüyle sivil düşüncenin ürünü olacak bir anayasayı el birliğiyle yapacağız. Toplumun bütün katmanlarının katkı sağlayacağı bir anayasa olacak.” dedi.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İŞKUR’a kayıtlı her işsizin bir “iş ve meslek danışmanı” olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini belirterek, “İŞKUR’da görevlendirilmek üzere iş ve meslek danışmanı alımı sürecini başlattık. Bu amaçla, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarına ağustos ayı içinde başlanacaktır.” dedi.
7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinin satışına dair tespitlerin yüzde 95’inin tamamlandığını belirterek, “Ekim-kasım aylarında yasanın çıkmasını bekliyoruz.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Darbe iddialarını konu alan yargı süreçlerinin acilen sonuçlandırılarak, darbe heveslisi kim varsa TSK’dan temizlenmesi sağlanmalı ve TSK tartışmaların içinden çıkarılmalıdır.” dedi.
9- BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş Hakkâri’de yaptığı açıklamada, demokratik özerklik ile neyi kastettiklerini açıklayarak, 20 veya 25 bölge meclisi ve en üstte ise Türkiye Büyük Millet Meclisinin bulunduğu bir yapı düşündüklerini söyledi.
10- Afganistan’ın Vardak vilayetinde, Taliban militanları tarafından ABD helikopteri düşürüldü. Helikopterde bulunan 31’i ABD, 7’si de Afgan askeri olmak üzere toplam 38 askerin öldüğü açıklandı.
11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S
            P), ABD’nin “AAA” olan uzun vadeli kredi notunu düşürerek “AA-“ ye çekti.
ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü açıklamasında, S
            P’nin ABD’nin kamu harcamalarındaki kesintiye yönelik 2 trilyon dolarlık yanlış hesaplama yaptığını ve hatalı bir karar verdiğini belirtti.
Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, ABD ekonomisinin sağlamlığına ve hükümetin Kongre’nin planını uygulamadaki kararlılığına güvenlerinin tam olduğunu belirtti. Baroin, Fitch ve Moody’s’in ABD’yi hala “AAA” ile notlandırdıklarına dikkati çekti.
Hindistan Maliye Bakanı Pranab Mukherjee de, çok ciddi bir durum ortaya konulduğunu belirterek, durumu değerlendirdiklerini söyledi.
7 AĞUSTOS 2011
1- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Zaman gazetesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında masanın başında tek oturduğunu gösteren fotoğrafı yorumladı. Bakan Yazıcı, “O fotoğraf geçici değil kalıcı olacak, bunun aksini düşünenler Türkiye’nin demokratik açıdan geri gideceğini söylemiş olur.” dedi. Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Bakan Yazıcı, 1980 Anayasası’nın topluma uygun olmadığında herkesin hemfikir olduğunu belirterek, “Anayasa çalışmalarına katılacak bütün taraflar, ortaya hiçbir önkoşul sürmeden masaya oturacak.” dedi.
2- CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, partisinin Bursa İl Başkanlığının olağanüstü kongresinde gazetecilerin YAŞ toplantısına ilişkin sorularını cevapladı. Darbelerden herkesin nasibini aldığını ancak CHP’lilerin daha büyük acılar yaşadığını kaydeden İnce, “Genelkurmayın Milli Savunma Bakanlığına bağlanması ve darbelere zemin oluşturduğu söylenilen TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddesinin değiştirilmesi dâhil, demokratikleşmenin önündeki bütün engeller kaldırılmalı.” dedi.
3- Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde devriye gezen polis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandalı mayın patlaması sonucu 1 polis şehit oldu, 3 polis de yaralandı.
4- Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yapılan Balkan Yol Şampiyonası’nda Türkiye Bisiklet Milli Takımı’nda yer alan Cebrail Şeker, iki kategoride birincilik elde ederek Balkan şampiyonu oldu.
5- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Suriye resmi haber ajansı SANA’ya yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik “Sabrın son anlarına geldik ve bunun için de salı günü Dışişleri Bakanı’nı Suriye’ye gönderiyorum.” sözlerine atıfta bulunarak, “Suriye her zaman dostlarının müzakeresini memnuniyetle kabul etmiştir; ancak iç işlerine yönelik uluslararası veya bölgesel müdahaleleri her zaman reddetmiştir.” dedi.
6- Açlıkla hayat mücadelesinin verildiği Somali’ye yardım için kampanya başlatan Türk Kızılayı bölgeye ulaştı.
7- Suriye ordusu, Deyr el-Zor şehrine yaptığı saldırının ardından ses bombaları ve ateşli silahlar kullanarak şehri ele geçirdi. Yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetti.
8- Londra’nın Tottenham semtinde bir siyahî gencin polis kurşunuyla öldürülmesini protesto etmek amacıyla başlayan gösterilerde 27 polis yaralandı.
8 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya’nın ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) ile yaptığı “Türkiye’nin Yükselişi; Bölgesel Liderliğe” başlıklı mülakatta, Türkiye’nin Orta Doğu’daki Arap ülkelerinde demokratikleşme alanında model olup olamayacağının sorulması üzerine, Orta Doğu’nun Türkiye’yi izleyip ilham aldığını ifade ederek, “Orta Doğu’nun tamamı Türkiye’yi izlemektedir ve bizden ilham almaktadır. Her ülkenin kendi modeli olduğu için Türkiye’nin Orta Doğu’daki Arap ülkelerine demokratikleşme alanında model olduğunu söylemekten ziyade ilham veren bir varlığı mevcuttur.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, yeni anayasanın yapıldıktan sonra tekrar tartışma konusu olmaması, uzun süre herkesin mutabakatıyla kabul edilmiş bir anayasa olarak varlığını sürdürebilmesi gerektiğini söyledi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Başbakanlıkta genel bir bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel katıldı. Toplantıda, Suriye’deki olayların ele alındığı bildirildi.
4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantıda Başbakan Erdoğan ve bakanların görev alanları ile ilgili konularda bilgi verdiğini söyledi. Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkeleri için 6 Ağustos’ta Başbakanlık genelgesi ile yardım kampanyası başlatıldığını hatırlatarak, bugün itibarıyla yardım kampanyasında 19 milyon 673 bin 124 lira yardım toplandığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Suriye’de halkın taleplerine yönelik demokratik reformların gerçekleşmesi beklenirken sivil kayıplara yol açan geniş çaplı operasyonların yapıldığını belirterek, “Bu operasyonların ne yöntemi ne de zamanlaması anlaşılır değildir.” dedi.
5- Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayının yürüttüğü kampanya kapsamında yardım malzemelerini taşıyan Türk Hava Yollarına (THY) ait ilk kargo uçakları Esenboğa Havalimanında düzenlenen törenle Somali’ye uğurlandı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ törende yaptığı konuşmada, “Yaşanan bir insanlık ayıbıdır. Bu ayıbın ortakları da bütün insanlıktır. O nedenle bu ayıbı bütün insanlık olarak el ele vermek suretiyle ortadan kaldırabiliriz.” dedi.
6- Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) üçüncü toplantısında, yargı reformu çalışmaları, kayıt dışıyla mücadele ile piyasa gözetimi ve denetimi konuları ele alındı.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığındaki EKK toplantısına, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ilgili bürokratlar katıldı. Toplantıda Adalet Bakanlığı tarafından “Yargı Reformu Stratejisi” uygulama sonuçları ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek eylemler hakkında sunum yapıldı.
7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avrupa Komisyonunun “2011 Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi” kapsamında ulusal düzeyde düzenlenen yarışmanın ödül töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl çok güzel özelliği olan destinasyonlar arasında Hamamönü’nde yapılan çalışmaların ödül aldığını belirterek, “Ben bu çalışmaların son 4 yılına yakından tanıklık ediyorum. Bir tarihsel mekânın ayağa kaldırılması konusunda çok güzel bir örnek sergileniyor. Hacettepe Üniversitesi ile Hamamönü dediğimiz alan birkaç yıl önce bir çöküntü bölgesiydi. Tacettin Dergâhı çevresinden iyileştirme çalışması 2007’de başlamıştı. Şimdi 2011’e geldik ve sanıyorum Ramazan ayında Türkiye’de en çok ilgi gören bir sivil mimarlık alanı örneği haline geldi.” dedi.
8- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı CNBC-e televizyonunda katıldığı bir programda, dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Başçı, Merkez Bankasının şu anda faizleri indirme yeteneğine de artırma yeteneğine de sahip olduğunu belirterek, “Bunun da döviz kurları üzerinde öyle korkulan etkisi olmaz.” dedi.
Öte yandan Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun 4 Ağustos’ta gerçekleştirdiği ve önemli kararların alındığı “ara toplantıya” ilişkin yayımlanan toplantı özetinde, “Önlemlerin amacının, küresel ekonomiden kaynaklanabilecek olası bir finansal çalkantı durumunda piyasaya ihtiyacı olan likiditenin zamanında, kontrollü ve etkili bir şekilde sağlanabilmesi için gerekli altyapıyı hazırlamak” olduğu belirtildi.
9- CHP’li bazı milletvekilleri, CHP’den milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal ile gazeteci Mustafa Balbay’ın tutuklu olarak yargılandığı ikinci “Ergenekon” davasının duruşmasını izlemek üzere Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesine gitti. Gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, “Hâkimlere dokunulamaz derken mahkeme başkanının sürüldüğü bir süreçte yaşıyoruz. Gizli tanıkların ifade değiştirdiği ve bunların basında yer almadığı bir süreç yaşıyoruz.” dedi.
10- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri” davası kapsamında, Yüksek Askeri Şura kararı kapsamında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile Tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında yakalama kararı verdi.
11- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de şiddetin bitirilmesine yönelik mesajını iletmek üzere Suriye’ye gitti. Bakan Davutoğlu başkent Şam’da, Devlet Başkanı Beşşar Esad ile biraraya geldi.
12- Fransa’nın dönem başkanlığını yaptığı G-20 tarafından yapılan açıklamada, “finansal istikrarı, büyümeyi ve likiditeyi desteklemek için koordineli biçimde gerekli bütün önlemleri alacakları” bildirildi.
13- ABD Başkanı Barack Obama düzenlediği basın toplantısında, Standard and Poors’un (S
            P) kararına karşın piyasada ABD’nin kredi notunun çok yüksek olduğunu ifade ederek, “Küresel piyasalarda kredi notumuzun hala AAA olduğuna inanılıyor. Bu konuda ben ve dünya yatırımcıları hem fikirdir.” dedi.
14- Somali Başbakanı Muhammed Abdullahi Muhammed’in, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na yolladığı mektupla, ülkesindeki büyük kıtlık ve felaketle ilgili yardım talebinde bulunduğu bildirildi.
15- Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid Bin Ahmed El Halife, Bahreyn’in Suriye’deki büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırma kararı aldığını bildirdi.
Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten sonra Bahreyn, Suriye’deki büyükelçisini geri çağıran 3. ülke oldu.
16- Tayland’da temmuz başındaki genel seçimi kazanan Yingluck Şinavatra’nın ilk kadın başbakan olarak göreve gelmesi, Kral Bumibol Adülyaded tarafından onaylandı.
9 AĞUSTOS 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MÜSİAD’ın düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Ramazan ayında sorunlulukların hatırlanması gerektiğini, bunların başında Türkiye’nin çevresinde, bölgesinde ve dünyada ihtiyaç sahibi olan insanların olduğunu belirterek, “Bir özeleştiri yapmamız lazım. Buralara gelmesek konumumuz elvermiyor, gelsek vicdanımız el vermiyor. Onun için gelin bir öncülük yapalım, şu iftarları bu ramazanda iptal edelim. Bursa ihtiyacı olan gençlerimiz var, ekmeğe ihtiyacı olan insanlarımız var. Hayrı başka şekilde de verebiliriz. Somali’deki kardeşlerimize, başka kardeşlerimize bu Ramazan’da biraz daha farklı davranmamız icap ediyor.” dedi.
2- Ekonomi Değerlendirme Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti Genel Merkezinde toplandı. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada; toplantıda, küresel finansal piyasalardaki son gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye’ye yansımalarının değerlendirildiği belirtilerek, “Ülkemizin sahip olduğu güçlü siyasi istikrar ve sağlam makro ekonomik temeller dikkate alındığında yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisi ve mali piyasalarımız üzerinde uzun dönemli ve kalıcı olumsuz bir etki bırakması beklenmemektedir.” denildi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Ekonomiyi değerlendirme toplantısında hem küresel konjonktürü hem de Türkiye’deki ekonomik konjonktürü ele alacağız. İleriye doğru politika tedbirlerimizi gözden geçireceğiz.” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, gazetecilerin dünya ekonomisi ve piyasalarda yaşanan gelişmelerle ilgili soru üzerine, “Türkiye’nin temelleri sağlam ama biz bir ada değiliz. Tabi ki bir etkileşim söz konusu olabilir ama Türkiye’nin temelleri sağlam olduğu için kalıcı bir tahribat yaşanmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde bir grup öğretmen adayını kabul etti. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kılıçdaroğlu, Suriye’deki gelişmeler ve Türkiye’nin tavrına ilişkin, “Orta Doğu halklarının daha fazla demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı vardır. Burada hiçbir tereddüdümüz yok. Demokrasi ve özgürlük bağlamında Türkiye, her türlü katkıyı yapmalıdır.” dedi. Kılıçdaroğlu yeni anayasanın yapımı aşamasında Mecliste bir uzlaşma kurulu kurulursa, buna üye verip veremeyeceklerinin sorulması üzerine de “Üye vereceğiz, daha sağlıklı bir anayasanın oluşmasına katkı vereceğiz.” karşılığını verdi.
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Gaziantep’te yaptığı açıklamada, “Yoksulluğu yeniden tanımlıyoruz, yoksulluğa puanlama sistemi getiriyoruz. Örneğin, bir fakir aile bir yıl içerisinde ne kadar yardım almış, aldığı yardımlar neyi kapsıyor, başka kurumlardan nakdi veya aynî yardım almış mı? İşsiz bireyleri kaç kişi? gibi verileri ortaya koymak için çalışıyoruz. Bu verilerin sonunda gerçek fakir kim, yardım edilmesi gereken insanlar kim, bütün bu sorulara cevap bulmuş olacağız.” dedi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, NTV’de katıldığı bir programda, Türkiye ve dünyadaki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. ABD ve Avrupa’da yaşanan ekonomik gelişmelerden özellikle Avrupa’da yaşananların Türkiye açısından önemli olduğunu ve Avrupa’nın Türkiye açısından önemli bir pazar konumunda olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, kurla ilgili olarak da şu anki seviyelerin risk oluşturmadığını ancak bu seviyelerin üstünün rahatsız edici olabileceğini ifade etti.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında, Üçlü Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Çelik, 12 Temmuz’daki toplantıda ilk olarak ele alınacak konuları, 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ve 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu olarak belirlediklerine dikkat çekerek, “Demokrasiyi özümseyen, çalışma hayatının tüm dinamiklerini kucaklayan yeni bir sendikal mevzuata ihtiyaç olduğu bütün kesimler tarafından kabul edilmektedir. Hükümet olarak, 2821 ve 2822 sayılı kanunları ILO ve AB normlarını dikkate alarak, yeniden düzenlemeyi hedefliyoruz. 61. hükümet programında da bu bakış açımızı paylaştık.” dedi.
7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki temaslarının ardından yurda dönüşünde Esenboğa Hava Limanında yaptığı açıklamada, “Uzun bir görüşme yaptık. Konuşulması gereken her detayı açık ve kararlı bir şekilde konuştuk. Artık sonucu görmek için aylar haftalar yok, günler var.” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye Suriye’de Batılı güçlerin taşeronluğunu yapıyor” eleştirilerine de cevap veren Bakan Davutoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir bakanı başka bir devletin taşeronu değildir. Bu yakıştırma devlete hakarettir.” dedi.
Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr, Suriye’nin “dönüşü olmayan bir noktaya doğru gittiğini” söyledi. Mısır’ın Suriye’deki durumun tehlikeli biçimde kötüleşmesinden büyük endişe duyduğunu belirten Amr, şiddetin durdurulmasını isteyerek, kan akıtılarak yapılan reformların hiçbir değerinin olmadığını ifade etti.
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un sözcüsü Michael Mann da “AB olarak Davutoğlu’nun Şam’da vereceği mesajın Esad yönetimi tarafından dinleneceğini umuyoruz. Soruna barışçı yollardan çözüm bulunması önemli. Umarız Davutoğlu’nun Şam’da dile getireceği telkinler Esad tarafından iyi anlaşılır ve hayata geçirilir.” dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam’a gitmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi. Bu ziyaretin Suriye yönetimine güçlü bir mesaj verilmesi için fırsat olduğunu söyleyen Toner, “Geçtiğimiz günlerde Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunu ele aldılar. Bu ziyaret, barışçı gösterilerin bastırılmasının kabul edilemeyeceği mesajının güçlü bir şekilde verilmesi için fırsattır.” dedi.
8- Türkiye, İsrail hükümetinin Doğu Kudüs’te 900’ün üzerinde yeni konut inşa edilmesine yönelik kararını kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bir yandan Filistin tarafıyla müzakerelere dönülmesi çağrısında bulunan İsrail hükümetinin uluslararası çağrıları dikkate almayarak yasa dışı yerleşimlere devam etmesi ve taraflar arasında tesis edilmesine çalışılan güven ortamını daha da zayıflatmasının kabul edilemez bulunduğu bildirildi.
9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliğinin (TUROB) İstanbul’da düzenlenen Geleneksel Yaz Gecesi Buluşması’nda, Boğazköy Sfenksi ve Müzekart hakkında açıklama yaptı. Türkiye’den götürülen eserlerin geri getirilmesi için onların daha iyi korunacağına dair güvenin bütün dünyaya hissettirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Günay, “Son yıllarda tarihi yerlere, müzelere ve ören yerlerine verdiğimiz değerin karşılığını almaya başladık. Türkiye turizmi, sadece bir deniz kıyısı turizmi olmanın ötesine geçecek.” dedi.
10- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, görüşmede, teröre çözüm konusunda hazırladıkları raporu verdiklerini söyledi. Destici, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından, GPS cihazını devlet görevlilerinin söktüğünü ve konuyla ilgili görüntülerin özel yetkili savcılığa iletildiğini ifade etti.
11- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, Avrupa ülkelerinin liderlerine, bütçe açıklarını azaltma ve programlarını uygulama tavsiyesinde bulundu. Trichet, “Hükümetlerden beklediğimiz; en yüksek sorumlulukla işlerini yapmalıdır. İtalyan hükümetinden son günlerde son derece açık bir şekilde bir takım kararlar almasını ve normal bütçe durumuna dönüşü özellikle hızlandırmasını istedik.” dedi.
12- ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Partinin düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ABD’nin borç ve açık problemlerinin görevi devraldığı sırada da var olan sorunlar olduğunu belirterek, “Borç ve açık konusunda ciddi bir problemimiz var. Bu sorunların çoğunu göreve geldiğimde önceki yönetimlerden miras olarak devraldım.” dedi.
13- İngiltere’nin başkenti Londra’da siyahî bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından patlak veren gösteriler Bristol, Birmingham ve Liverpool kentlerine de yayıldı. Öte yandan, Londra’daki olaylar başladığından beri ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
14- Rusya’nın uzak doğusundaki Kolima bölgesinde bir kargo uçağının düşmesi sonucu 9’u mürettebat 11 kişinin öldüğü bildirildi.
10 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, ekonomik kriz ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Hama’dan tankların ve güvenlik güçlerinin çıkmaya başladığını, bunun yaptıkları girişimlerin sonuç vermeye başlamasının göstergesi olduğunu söyledi. Afrika’da yaşanan kıtlığa da değinen Başbakan Erdoğan, “Uluslararası toplum her gün ölüme yürüyen bu masum çocukları kurtarmak için güç birliği yapmayacaksa ne zaman yapacak? Ne millet ne devlet olarak bu acı insanlık manzarasına seyirci kalmamız mümkün değil.” ifadelerini kullandı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Suriye’deki gelişmeler ve Türkiye’nin yaklaşımı ile Başbakan Erdoğan’ın bu konudaki sözlerini değerlendirdi. AK Partinin dış politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Siyasi bir hedefiniz yoksa siz başkalarının siyasi hedeflerine taşeronluk yapıyorsunuz demektir.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT ve Anadolu Üniversitesinin işbirliği çalıştayında yapığı konuşmada, televizyonlarda yayınlanan izdivaç programlarını eleştirerek reyting uğruna yapılan bu programlardan dolayı RTÜK’ü göreve davet etti. Değişik formatlarda farklı televizyon kanallarında hazırlanan programları “reyting kaygısı” olarak değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “RTÜK’ün inisiyatif kullanması lazım. Daha önce çağırdık, konuştuk. Bunlar rica minnetle yapılacak şeyler değil.” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr’ı bakanlıkta kabul etti. Kabulün ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Davutoğlu, bölgedeki gelişmelerden bütün devlet adamlarının ders alması gerektiğini belirterek, “Ancak hepimizin ibret alması gereken husus; siyasette uzun süreli kalmak ya da çok güçlü bir otoriteye sahip olmak değil, siyaseti nasıl noktaladığınızdır. Hepimiz nihayet halktan güç alan, halka hesap vermek durumunda olan devlet adamlarıyız. Bu bağlamda da hesap vermeye herkesin hazır olması lâzım.” dedi.
5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İsviçre Çevre, Ulaştırma, Enerji ve Haberleşme Bakanı Doris Leuthard’u kabul etti. Kabulün ardından bir gazetecinin, “Ham petrol fiyatlarındaki düşüş akaryakıt fiyatlarına ne zaman yansıyacak?” sorusu üzerine, Avrupa ve ABD’de beklenen ekonomik krizin etkisiyle petrol arzının artan bir noktada kalacağına inandığını belirterek, “Bunun da petrol ithalatımızda biraz daha fiyat düşüşü getirmesini temenni etmekteyim. Fakat döviz yükselişi, varil fiyatlarındaki düşüşün akaryakıta indirim olarak yansımasına mani olmaktadır.” dedi.
6- DSP Genel Başkanı Masum Türker, parti genel merkezinde Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ayhan Çivi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Türker burada yaptığı açıklamada, Tunus’ta başlayıp Suriye’ye ulaşan “Arap Baharı” hareketinin Türkiye sınırına dayandığını, bu kapsamda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Şam’a yaptığı ziyareti doğru bulduğunu söyledi.
7- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, AA muhabirine, küresel ekonomideki gelişmeler ve Türk ekonomisine etkilerini değerlendirdi. Türkiye’nin bütçe açıkları ve kamu maliyesi konusunda son 10 yıl içinde önemli başarı gösterdiğine, para politikasında önemli bir dönemi tamamladığına işaret eden Boyner, finansal istikrarı Türkiye ekonomisinin temel kazanımları olarak gördüklerini söyledi.
8- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “İnternet Andıcı” iddianamesinin kabulü ile hakkında yakalama kararı çıkarılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız tutuklandı.
9- A Milli Futbol Takımı, İstanbul’da Türk Telekom Arena Stadında Estonya ile yaptığı özel karşılaşmayı 3-0 kazandı.
10- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Kore’nin başkenti Seul’de Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı Choi Joang-Kyung’la görüştü. Bakan Çağlayan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin nükleer enerji konusunda önemli çalışmalar içinde bulunduğunu belirterek, “Sinop’ta yapılacak olan nükleer santral konusunda Türkiye, Güney Kore’nin teklifine açıktır.” dedi. Bakan Çağlayan, küresel ekonomik krize ilişkin soru üzerine de, Türkiye ekonomisinin kaya gibi olduğunu belirterek, “Bizim borç rasyolarımız, enflasyon, faizle ilgili rakamlarımız, mali disiplinimiz fevkalade seviyelerde.” dedi.
11- BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Margaret Chan, küresel faktörler ve çeşitli ülkelerden gelen raporlar doğrultusunda örgütün acil durum komitesinin, H1N1 virüsünün (domuz gribi) yol açtığı salgının sona erdiği sonucuna vardığını açıkladı.
12- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin “A-” olan kredi notunun iki kademe birden düşürülerek “BBB”ye çekildiğini, kredi notunun görünümünün ise “negatif” olduğu bildirildi.
11 AĞUSTOS 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, başkan seçilmesinin ardından kendisine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iade-i ziyarette bulundu. Görüşmede, yeni anayasaya ilişkin kurulması planlanan Anayasa Uzlaştırma Kurulu konusunun da gündeme geldiği bildirildi.
2- Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın bir telefon görüşmesi yaptığı bildirilerek “Suriye’deki gelişmelere ilişkin durumun aciliyetine dikkati çeken taraflar, Suriye hükümetinin sivil halka karşı şiddet kullanması hususundaki derin kaygılarını ifade etmişler ve demokrasiye geçiş için halkın meşru taleplerinin acilen karşılanmasının önemine değinmişlerdir. İki lider, Suriye’de akan kanın derhal durması ve halka yönelik şiddetin son bulması gerektiğine işaret etmişlerdir. İki lider ayrıca, Afrika’daki kuraklıkla mücadele için yakın işbirliği yapma kararı almışlardır.” denildi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti, Hazine Müsteşarlığında kabul etti. Başbakan Yardımcısı Babacan, teşvik sistemini cari açığı da gözönüne alarak revize edeceklerini söyledi, Orta Vadeli Programı eylül sonu, ekim başı gibi tamamlamayı düşündüklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, yatırımcıların yeni teşvik paketini bekleyip, yatırımlarını durdurmamasını istedi.
Öte yandan CNBC-e’de açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, ABD ve Avrupa’daki olaylar karşısında piyasaların yeniden bir denge bulmaya çalıştığını, piyasa göstergeleri ve fiyatların yeni ortama göre tekrar kurgulanmaya çalıştığını belirterek, bu denge arayışında bazı dengesizliklerin de oluştuğunu, kurda iniş çıkışların olabileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin maliye politikasının, kamu maliyesi yapısının şu anda Avrupa’nın en iyi bir kaç ekonomisinden biri olduğunu, bu kadar bütçe açığı düşük olan, borç stoku düşük olan başka ülke bulunmadığını kaydetti.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Makine İmalatçıları Birliğinin iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, ekonominin köklerinin kuvvetli olduğunu belirterek, iktidar olarak dünyayı izleyip gereken tedbirleri aldıklarını vurguladı. Yeni anayasanın Türkiye için önemine de değinen Bakan Ergün, hukuki ve demokratik altyapının yeni anayasa ile güçlendirileceğini ifade etti.
5- TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Büyüme olmadan borç krizini aşamazsınız. ABD ve Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu tek şey büyümedir. Harcamaları kısarak, vatandaşa fatura çıkararak bu krizden çıkamazsınız. ABD ve Avrupa’nın içinde bulunduğu en büyük yanlış bu.” dedi.
6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada, küresel ekonominin yavaşladığını, bunun fiyat istikrarı için risk olduğunu söyledi. Başçı, enflasyon beklentilerinin yükselmesinde petrol fiyatlarının etkili olduğunu, ekonominin önündeki asıl engelin enflasyon değil, deflasyon (eksi enflasyon) olduğunu dile getirdi. Erken faiz indirim kararının küresel yavaşlamanın Türkiye’ye etkilerini azaltacağını belirten Başçı ayrıca, temmuz ayında cari açığın 5 milyar dolar, yılın ikinci yarısında ise 27 milyar dolar olarak gerçekleşebileceğini ifade etti.
7- Türkiye İstatistik Kurumunun 2010 Hanehalkı Tüketim Harcaması sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 27.1 ile konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 21.9’u gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Ayrıca ulaştırmaya yüzde 15.1, otel, lokanta ve pastane harcamalarına yüzde 5.4, haberleşmeye yüzde 4.1, eğitime yüzde 2 pay ayrıldı.
8- Pakistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar, göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Önce Anıtkabir’i ziyaret eden Khar, daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Bakan Davutoğlu bir soru üzerine, Şam’ın Hama’dan çektiği tankların geri döndüğü iddiasının gerçek olmadığını, Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek, Hama Valisinin Önhon’a “Herhangi bir tank ve ağır silah yok. Gecenin bu saatinde bile gelip görebilirsiniz.” bilgisini verdiğini kaydetti.
9- Resmi ziyaret nedeniyle Kosova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Hayredin Kuçi ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, Kosova’nın ekonomik kalkınmasında Türk müteahhitlerinin ve işadamlarının önemli rolü bulunduğuna dikkati çekerek “Kosova’da çok sayıda Türk kurumu faaliyet göstermektedir. Türk İşbirliği Kalkınma Ajansımız (TİKA) Kosova’daki kültür ve tarih varlıklarını yeniden restore etmektedir. Eğitim, turizm, kültür alanında çok iyi bir noktadayız. Türkiye hem kendi bölgesindeki sorunlarla, ülkelerin içinde bulunduğu konumlarla hem de Balkan ülkeleriyle işbirliğini en üst düzeye, en üst noktaya çıkarmak istiyor.” dedi.
10- Güney Kore ile ikili ticari ilişkilerin arttırılması amacıyla başkent Seul’de temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imza töreninde yaptığı açıklamada, Güney Kore’den çok yakında 1 buçuk milyarlık yatırım geleceğini söyledi. Fatih Projesi için temaslarda bulunduğunu da söyleyen Bakan Çağlayan, tablet bilgisayar ihtiyacını ithal malla karşılama niyetinde olmadıklarını belirterek “Dünyada 15 milyon tablet üretilmiş. Biz ise Fatih Projesi ile 17 milyon öğrenciye dağıtım yapacağız. Bu tabletler ülkemizde üretilmeli.” dedi.
11- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad başkent Şam’da, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’nın BM diplomatik temsilcilikleri ile yaptığı görüşmede, ayaklanmayı bastırma operasyonlarında bazı hatalar yapıldığını ve çok partili sistem başta olmak üzere reformları yapmakta geç kaldığını ve orantısız güç kullandığını kabul etti.
12 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dolmabahçe Sarayında şehit yakınları ve gaziler onuruna verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Bu iftarları özellikle yapıyorum ve herkese şunu göstermek istiyorum ki; şehitlerimizin acısı sadece düştüğü yeri yakmıyor, şehitlerimizi sadece belirli günlerde hatırlamıyoruz. Cumhurbaşkanlığı katı başta olmak üzere devletimizin bütün katlarında şehitlerimize ve gazilerimize daima ayrı bir yer vardır ve ayrı bir özen gösterilmektedir.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den hükümete “2012’de sürem doluyor, önlem alın” çağrısında bulunmasını istediğini belirterek, “Aslında bugünlerde cumhurbaşkanlığı seçim sürecini konuşmamız gerekir. Meclis açılır açılmaz öncelikli gündem maddelerinden biri bu olmalı.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Antalya Sanayi ve Ticaret Odasında yaptığı konuşmada, Avrupa ve Amerika Merkez Bankalarının para basmasını eleştirerek, “Bastığın paranın değeri ne olacak? Dolar ve euro dünyanın en önemli para birimleri. Dünyada 202 ülke var, 202’si de özellikle doları rezerv para olarak saklıyor. Dünyanın güvendiği para birimini böylesine karşılıksız ve pervasızca basıp dağıtmak dünya ekonomisini ciddi riskli ortama sokuyor.” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, AB’de bazı ülkelerin borç çevirmede yaşanan sıkıntılardan dolayı çalkantı yaşadığını belirterek, “Türkiye’de ekonomik verilerdeki bütün göstergeler olumlu seyretmektedir. Alınması gereken önlemler neyse hepsini almaya devam ediyoruz.” dedi.
5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, temaslarda bulunmak üzere gittiği Muş’ta “Suriye’deki problemlerin bitmesi için bölgenin en güçlü ülkelerinden biri olan Türkiye, üzerine düşen görevi yerine getirdi.” dedi. Bir gazetecinin, Suriye’deki olayların sona ermesi için yapılan girişimleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eleştirdiğini hatırlatması üzerine, “Maalesef muhalefet partilerimiz işin aslını bilmeden, kendi kurgularına göre konuşuyor. Amacımız Suriye’de düzenin hâkim olması.” dedi.
6- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı Yönetim Kurulu üyelerini bakanlığında kabul etti. Bakan Yılmaz kabulde yaptığı konuşmada, yatırım ortamını daha da iyileştirmeye yönelik bir paket hazırladıklarını ve Meclis açılır açılmaz bunun gündeme geleceğini bildirdi.
7- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) kampüsünde kurulan Türk Telekom Araştırma ve Geliştirme Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Ar-Ge için harcanan parayı havaya atılmış israf edilen kaynak olarak görme anlayışından çıkıldığını belirterek, “Önemli dönüşüm yaşanıyor. 2011 yılında Ar-Ge’ye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’dan (GSYİH) ayrılan pay 1,8 milyar dolardı. Bu rakam 2010’da 7 milyar dolara çıktı. Ama hala GSYİH’in yüzde 0.7’sine denk geliyor. Hedefimiz, yüzde 2,5’a çıkarmak.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “Suriye’de çıkması muhtemel iç savaşın, mezhep temelli çatışmaların ve etnik anlaşmazlığa dönüşebilecek gerilimlerin Türkiye’ye yansıması ve sirayet etmesi sıkıntılı, sancılı ve yakıcı sonuçlar doğmasına meydan verecektir.” dedi. Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın bu konuda dikkatli hareket etmek zorunda olduğunu bildirdi.
9- Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambridinis, İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos’un din adamı oluşunun 50’nci, Patrik seçilişinin de 20’nci yılı nedeniyle düzenlenen dini törene katılmak için Gökçeada’ya ziyarette bulundu.
10- Güney Kore’deki temaslarını sürdürem Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Koreli şirketlerin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi. Bakan Çağlayan, yeniden düzenlenmesi gündemde olan teşvik sisteminden bahsederek, “Yabancı sermayeye ilişkin önemli çalışmalar yapıyoruz. Belli alanlarda belli sektörlerdeki projelere özel bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” dedi.
11- Avrupa Sermaye Piyasaları Otoritesi (ESMA), hafta başında açığa satışın yasaklandığı Yunanistan’ın ardından 15 gün süreyle İtalya, Fransa, Belçika ve İspanya’da da açığa satışı yasakladı.
13 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için Türkiye’nin aday olduğunu açıkladı. İstanbul Olimpiyat Evinde konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan, “Heyecanlıyız, çünkü bu defa hedefe ulaşacağımıza samimiyetle inanıyoruz. Adayız, çünkü dünya barışının tesisinde çok büyük etkisi ve katkısı olduğuna inandığımız sportif değerleri çok önemsiyoruz. Medeniyetler ittifakında eş başkan durumundaki Türkiye için bu, çok büyük bir önem arz ediyor. Hep finalde kapıdan döndük. Bu defa yine inanıyoruz. Olimpiyat meşalesi bu ülkeye çok yakışacak.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvasını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı Kılıçdaroğlu bir soru üzerine; Türkiye kendi komşularıyla ilgili bir politika geliştirecekse, bu politikayı özgür iradesiyle gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.
Öte yandan Kılıçdaroğlu, partisince İstanbul’da din görevlilerine verilen iftar yemeğinden sonra yaptığı açıklamada, “Onlarla beraber olmaktan son derece mutluyum. İnşallah birlikteliğimiz Ramazan sonrasında da devam eder.” ifadesini kullandı.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Antalya Girişimci İşadamları Derneğinin iftarında yaptığı konuşmada, Meclis açıldıktan sonra iş dünyasını ilgilendiren düzenlemeleri Yatırım Ortamı İyileştirme Yasa Paketi altında toplayarak kısa zamanda hayata geçireceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, bu yılki 2. Ekonomik Koordinasyon Toplantısı’na Adalet Bakanını davet ettiklerini ve iş dünyasını yakından ilgilendiren Yargı Reformu Stratejisi’ni konuştuklarını ifade etti. Türkiye’de ekonomik istikrarı kalıcı tesis etmek istediklerini anlatan Başbakan Yardımcısı Babacan, bunun için mutlaka yargı konusunda adımlar atılması gerektiğini belirtti.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından, Moganpark’ta verilen iftar yemeğine katıldı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, İslam ile terörizmi yan yana koymanın, terörizmi İslam’ın temsil ettiğini söylemenin İslam’a ve Müslümanlara büyük saygısızlık ve iftira olduğunu söyledi.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Muşlular Derneğini ziyaretinde Batılı ülkelere Afrika’ya yardım çağrısında bulundu. Bakan Çelik, “Bugün duyarsız, sorumsuz ve ilgisiz kalanlar, Afrika’nın yer altı kaynaklarına göz dikenlerdir.” dedi. Bakan Çelik, Türkiye’nin ise hiçbir menfaat gözetmeksizin Afrika’ya el uzattığına işaret ederek, “Bizim o yer altı kaynaklarında gözümüz yok. Orada bir deri bir kemik kalan çocukların gözyaşı dinsin, ‘karnı doydu’ denilsin, Türkiye için yeterlidir bu.” dedi.
6- Dışişleri Bakanlığı Doğu Kudüs’teki Ramat Shlomo yerleşiminde İsrail’in 1.600 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı. Bakanlık açıklamasında, İsrail’in kendisine yapılan çağrı ve ikazları hiçe saydığı vurgulandı.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri’de yaptığı açıklamada, kaçak elektrik kullanımından doğan giderlerin, abonelerin faturalarına yansıtılması uygulamasının dünyada da uygulandığını söyledi. Dünyada bu konuda iki tercih yapıldığını belirten Bakan Yıldız, “Bölgesel ve ulusal tarife var. İkisinden biri seçiliyor. Bölgesel tarifede, o bölgedeki müşterilerin, abonelerin bütün kayıp kaçakları bir havuzda toplanıyor ve o bölge için bir tarife oluşuyor. Türkiye 2015 yılına kadar ulusal tarifeyi tercih etti.” dedi.
8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da yaptığı açıklamada, “Küresel krizden etkilenen ülkelerin hepsinde güven eksikliği yaşanıyor. Bizdeki istikrar ve güven hiçbir yerde yok. Paketler açıklanıyor ama güven vermediği için piyasalar ikna olmuyor.” dedi. Bakan Şimşek, “Etrafımızda büyük bir problem varsa bunun Türkiye’ye de yansımaları olacaktır. Ancak Türkiye, makro ekonomik açıdan çok güçlü hale getirildi. Kamu borç stokunu, bütçe açıklarını azalttık. Avrupa’nın geçen yıl yaptığı stres testlerini biz yıllar önce gerçekleştirdik. Türkiye’yi bu kadar başarılı kılan en önemli iki sihirli kelime, güven ve istikrardır.” değerlendirmesinde bulundu.
9- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici partisinin MKYK toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşananları “katliam” olarak nitelendirerek, Suriye’deki “insanlık dışı” olayları yakından takip ettiklerini söyledi.
10- İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi “Balyoz Planı” soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 9 kişiden 6 albay ile bir sivil memurun tutuklanmasına karar verdi.
11- Resmi ziyaret için Suudi Arabistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Oxford Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Oxford İslami Araştırmalar Merkezinin mütevelli heyeti toplantısına katıldı. Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sabah, Suudi Arabistan eski İstihbarat Şefi Prens Türki ve Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Naseefin de katıldığı toplantıda, dünyada son dönemde yaşanan gelişmeler, küresel ekonomik durgunluk ve “Arap Bahan” gibi konularda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.
12- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, parlamentonun 2013 yılına kadar bütçe açığını 45.5 milyar euro azaltmayı amaçlayan tasarruf planını oybirliğiyle onayladığını duyurdu. Berlusconi, yeni tedbirlerin Avrupa Merkez Bankasının talebi doğrultusunda alındığını, yeni tasarruf planına göre 2012’de 20 milyar euro, 2013’te de 25.5 milyar euro tutarında acil bütçe kesintisi yapılacağını söyledi.
14 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Partinin 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Sincan’da verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Ramazan ayından sonra terörle mücadelede yeni bir döneme girileceğini belirterek, “Artık bıçak kemiğe dayandı.” sözleriyle ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Ramazan bitiminden sonra bilesiniz ki bu ülkede barışın miladı çok daha farklı olacak.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören gazileri ziyaret etti. Çıkışta gazetecilerin soruları üzerine Mehmet Haberal’ın yeniden hastaneye kaldırılmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, Haberal’ın hastaneye kaldırılmayı istemediğini ancak koşulların zorladığını ileri sürerek, davanın görüldüğü mahkemeyi eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “21. yüzyılın Türkiye’sinde Ortaçağ anlayışıyla yargılama yapılamaz. 21. yüzyılın Türkiye’sinde düşüncelerini önceden açıklayıp, sanıkları suçlu ilan eden yargıçlarla bu dava gitmez.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Diyarbakır’da katıldığı şehit cenazesi töreninde, “Demokratik Açılım Projesi” konusunda açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Birilerinin, gençlerin kanı üzerinden siyaset yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Kardeşlik ve birlik projelerimiz bütün bu provokasyonlara rağmen kararlı şekilde devam edecek. Dili, dini, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun bağrımıza bastık, hepimiz ‘birlikte Türkiye’yiz.’ dedik.” ifadesini kullandı.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da AK Parti Bağcılar İlçe Gençlik Kollarının Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Suriye’de devletin tanklarının kendi vatandaşlarına namlu uzatmasına seyirci kalamayız. Suriye’de yapılanlara duyarsız kalırsak, ‘Dersim’de analar ağladı da ne oldu’ diyen zihniyetle aynı kulvara düşeriz.” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki terör saldırısıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, vatani görevlerini ifa ederken şehit olanların acılarının yürekleri dağladığını ve milleti infiale sevk ettiğini ifade ederek, “iğrenç saldırıyı nefretle lanetlediğini” vurguladı.
6- Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde askeri birliğe uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu 1’i yüzbaşı, 3 asker şehit oldu.
7- Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, Polonya’yı 3-0 yenerek A Grubu’nu lider tamamladı ve ikinci tura yükseldi.
8- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya’nın Dortmund’un şehrinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, gurbetçiye “mavi kart ve konsolosluklarda oy kullanma” müjdesi verdi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Mavi kart ile alakalı tüm sorunları gidereceğiz. Gelecek ilk seçimlerde ise oy kullanılabilecek. Bunun için yasal düzenlemeleri hazırlıyoruz.” dedi.
9- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, The Weekend Australian gazetesine verdiği röportajda, küresel ekonominin yeni ve daha tehlikeli bir dönemece girdiğini belirterek, bunun 2008 krizinden farklı olduğunu vurguladı. Zoellick, bu yeni süreçte gelişmiş ekonomilere ‘daha az nefes alacak yer’ kaldığını söyledi.
10- Suriye ordusu, tanklarla girdiği Lazkiye’ye denizden de saldırdı. Kıyıdaki iki savaş gemisinden açılan ateş sonucu en az 21 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca Suriyelinin de yaralandığı bildirildi.
11- Afganistan’ın başkenti Kabil’in kuzeyindeki Parvan vilayeti valiliğine düzenlenen intihar saldırısında, çoğu sivil 19 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.
15 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Oxford Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Oxford İslami Araştırmalar Merkezinin mütevelli heyeti toplantısına katılmak üzere gittiği Cidde’de Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Türk işadamlarına verilen prestij ihalelerinden duyduğu memnuniyeti belirtti.
2- Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısının ardından, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile MGK üyesi komutanlar Anıtkabir’i ziyaret etti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, partisinin tüzüğünü yenileme çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiklerini belirterek, ekim ya da kasım ayında tüzüğün değiştirilmesi amacıyla olağanüstü kurultay toplamayı düşündüğünü açıkladı. Parti üst yönetiminde yapacağı değişiklikle 6 ya da 7 kurmayının yerine yeni atamalar yapacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Amacım partiyle daha çok ilgilenmek.” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni anayasa süreciyle ilgili düşüncelerini Zaman gazetesine anlattı. Milletin anayasa değişikliği istediğini söyleyen Bakan Çelik, “Muhalefet partileri Meclise gelsin; taslakları mı var, görüşleri mi var, neleri varsa getirsinler görüşelim. İlkeleri ortaya koysunlar, bu işi bitirelim. Kriz üreten ana mekanizmayı düzeltelim ki diğer alanlara yansımasın. Bu kadar açık.” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıkta gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye yönetiminden sivil halkta kayıplara yol açan operasyonları sona erdirmesini isteyerek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a “Operasyonları hemen durdurmazsan, konuşacak hiçbir şey kalmaz.” uyarısı yaptı.
6- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin İstanbul’da düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, terörü sert bir dille kınayarak, “Bu büyük milletin, bu kutsal vatanın huzurunu bozmak isteyen, büyüklüğüne göz dikmek isteyen, küçüklerle, acizlerle, ucubelerle adı konmamış bu güruhla bu milletin, bu devletin mücadelesi hukuk çerçevesinde ama yaptıklarının karşılığını oluşturacak şekilde bugün de, yarın da devam etmektedir ve edecektir.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ekonomideki son gelişmeler hakkında yaptığı yazılı açıklamada, “İzleyen süreçte, büyüme oranında beklenen gerileme, milletimizin işsizlik felaketini daha yoğun yaşayacağını göstermektedir. Türkiye ekonomisinin ağır bir durgunluk dönemine girmesine paralel sosyal ve siyasal sorunların kabarması sürpriz olmayacaktır. Bu nedenle AK Parti hükümeti hayal tacirliği yapmayı bırakmalı, gerçekçi makro politikalarla krize karşı cephe oluşturmalıdır.” dedi.
8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve sendika yönetim kurulu üyelerini parti genel merkezinde kabul etti. Destici burada yaptığı konuşmada, yeni anayasa konusunda sivil ve demokratik bir içerikten yana olduklarını belirterek, bireysel hak ve özgürlüklerin önünün açılması gerektiğini vurguladı.
9- BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bıçak kemiğe dayandı.” sözlerini Diyarbakır’da gazetecilere değerlendirdi. BDP’nin bir demokratik sistemde olması gerektiği kadar şiddetle arasına net ve kesin bir ifade koyduğunu belirten Demirtaş, “BDP son seçimlerde 2,5 milyondan fazla oy almış, Meclis’te grubu olan siyasi bir partidir. Siz bir ülkenin Başbakan’ı olarak çıkıp böyle bir siyasi partiyi “terörist” ilan ederseniz sizin demokrasi ile zerre kadar alakanız yok demektir.” dedi.
10- Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre, Nisan-Mayıs- Haziran döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan düşüşle yüzde 9,4 olarak gerçekleşti.
11- Irak’ın birçok kentinde meydana gelen patlamalarda, 66 kişi hayatını kaybetti.
16 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanlarını, Başbakanlıkta kabul etti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Demirspor Tesislerinde şehit ve gazi aileleri için düzenlenen iftara katıldı. Terörle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin her köşesini sonsuza kadar koruyacaklarını vurgulayarak, “Demokrasiden, hukuktan ve özgürlüklerden geri adım atmadan 74 milyon insanımızın emniyeti, huzur ve mutluluğunu koruyacağız.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Ramazan ayından sonra terörle mücadelede şiddetin artacağına yönelik sözlerini eleştirerek, “Söylem kendi içinde tutarsız. ‘Ramazan’ı bekleyelim’ demek ‘yani Ramazanda şehitler gelebilir bunu makul karşılayalım’ demek anlamına mı geliyor?” dedi. Kılıçdaroğlu, “Terörle mücadele etmek hepimizin görevidir. AKP, CHP, MHP, BDP’nin de görevidir. Terörden bu insanlar çok çekti, bitirmemiz lazım. Terörü bitirmek silahla olmuyor. 30 yıllık deneyim bunu gösterdi.” ifadesini kullandı.
4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul’da Yenikapı Mevlevihanesinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsünce düzenlenen “Medeniyetler İttifakı İftarı”na katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, bugün Türkiye’de 60’dan fazla vakıf üniversitesi bulunduğunu, bunun iftihar edilecek bir durum olduğunu belirtti.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İran’ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hossein Pour’u kabul etti. Görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’yi kabul etti. Ricciardone daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.
6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J.Ricciardone’yi kabulünde, Türk milletinin şu anda aklında “terör belası” bulunduğunu söyleyerek, terörün herkesin ortak meselesi olduğunu söyledi. Bakan Bağış, “ABD Başkanı Barack Obama’nın deyimiyle “model ortaklık” ilişkisi yaşayan Türkiye ve ABD, terör belasına karşı da birlikte hareket etmelidir ve umuyorum ki edecektir. Çünkü Başkan George Bush’un Beyaz Sarayda Başbakanımız ile yaptığı açıklama, bizim için bir dönüm noktasıdır. Orada Başkan Bush, PKK’nın sadece Türkiye’nin değil, ABD’nin de Irak’ın da düşmanı olduğunu ilan etmişti.” dedi.
7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bakan Ergün, otomotiv sektöründe iç pazarın 1 milyona doğru hızlı bir şekilde yol aldığına dikkat çekerek, “Yerli ürünlerle toplumun tatmin edileceği oranı en azından ilk etapta yüzde 50’ye ve ondan sonra üçte ikiye çıkarmak, böyle bir sorumluluğu da sektör olarak, hükümet olarak hep birlikte yerine getirmek bizim için önemli bir görev olacaktır.” dedi.
8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, OSTİM’de yaşanan patlamanın ardından bölgede gaz dolumu yapan 18 iş yerinden 14’ünün faaliyetinin durdurulduğunu bildirdi. OSTİM’deki denetimlerde sadece cezai yaptırımlara başvurulmadığını dile getiren Bakan Çelik, bu tür olayların bir daha yaşanmaması, bir tek kişiye bile zarar gelmemesi için bir dizi bilinçlendirme çalışması yürütüldüğünü söyledi.
9- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Rize’ye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Zonguldak Ereğli’de yaptığı açıklama ile ilgili soruları yanıtladı. Zonguldak’ta yaptığı konuşmada seçimlerin bittiğini, 780 bin kilometrekareyi ve 75 milyon insanı bir tutacaklarını ve bundan sonra siyaset yapmayacaklarını belirttiğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Ama tabi oy verenle oy vermeyeninin farkı var. Niye? Oy vermeyenlere yaklaşacağız, onların da oyunu almak için özel bir gayret göstereceğiz. Bizim söylediğimiz budur.” dedi.
10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone’yi makamında kabul etti. Bakan Yıldız, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’deki petrol arama çalışmalarını meşru olarak görmediklerini, bu konuda Türkiye’nin tutumunun çok net olduğunun altını çizerek, “Uluslararası hukuk da bunu böyle yorumluyorken bu adımın atılmaması lazım. Bölgedeki sıkıntılara ek bir sıkıntı olsun istemiyoruz.” dedi.
Ricciardone ise kendilerinin Türkiye’nin bu konudaki pozisyonunu bildiklerini belirterek, her iki tarafın da çözüm için atacağı adımların arkasında olacaklarını kaydetti. Gazetecilerin Türkiye’de kurulacak nükleer enerji santraline ABD’nin ilgisi olup olmadığının sorulması üzerine de, “Amerikan şirketleri Türkiye’de nükleer enerjinin geliştirilmesi ile ilgileniyor ve yakından takip ediyor.” dedi
11- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı vergi müfettiş yardımcıları atama ve sertifika törenine katıldı. Bakan Şimşek burada yaptığı konuşmada, vergi denetim elemanlarının objektif ve adil olması gerektiğini belirterek, “Eğer mükellef olmazsa vergiye konu ekonomik faaliyet de olmaz. Dolayısıyla hiçbir şekilde mükellefe başka gözle bakmayın.” dedi. Bakan Şimşek ayrıca, vergi denetiminin hiç bir şekilde siyasallaşmayacağını belirterek “Vergi denetimi objektif bir şekilde, teknik düzeyde halkımızın menfaati için ne gerekiyorsa, o çerçevede yapılacak.” dedi.
12- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Milliyet gazetesine verdiği röportajda, öğrenci ve velilerin, sınav ve kayıt süreçlerinde yaşadığı eziyete son verilmesi için çalışma başlattıklarını duyurdu. Bakan Dinçer ayrıca, okul başarı puanı ve şişirilmiş notların da inceleme kapsamına alınacağını ifade etti.
13- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar Emniyet Genel Müdürlüğüne atandı.
14- Çin’in Shenzen şehrinde devam eden 26. Universiade Yaz Oyunları’nda Türkiye, ilk altın madalyasını atletizmde Fadime Suna ile kazandı. Bayanlar 10 bin metre finalinde piste çıkan Suna, 33.11.92’ lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.
15- Ankara’da devam eden, Dünya Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası’nda millilerimiz 2. tur ilk maçında Almanya’yı 3-0 yendi.
16- Türkiye sosyalist hareketinin öncülerinden Mihri Belli, İstanbul’da hayatını kaybetti.
17- Hollanda Yüksek İdari Mahkemesi, daha önce iki bölge idare mahkemesinin, Türkiye-AB Ortaklık Anlaşması’na dayanarak verdiği, “mecburi uyum yasasının Türklere uygulanamayacağı” yönündeki kararlarını onayladı. Mahkeme, Türkiye ve AB arasındaki anlaşmalardan dolayı, Türk vatandaşlarıyla AB vatandaşları arasında ayrım yapılamayacağına karar verdi.
18- Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Banka tarafından Washington’da yayımlanan “Gıda Raporu”nun tanıtımında yaptığı konuşmada, “Yüksek gıda fiyatları ve düşük gıda stokları, bize hâlâ tehlikeli bölgede olduğumuzu gösteriyor” diyerek, bugün var olan belirsizliklerin ve dalgalanmaların dünyayı tehdit ettiğini söyledi.
Raporda, dünya genelinde gıda fiyatlarının temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 arttığı belirtildi. Fiyatların rekor düzeye ulaştığı 2008 yılı seviyesine yaklaştığına işaret edilen raporda, Afrika Boynuzu’nu etkisi altına alan açlık ve yoksullukla ilgili şartları daha da kötü hale getirdiği vurgulandı.
19- IMF Başkanı Christine Lagarde, Financial Times gazetesinde kaleme aldığı makalede, mali tasarruf tedbirlerinin büyüme ve istihdam artışına engel olmaması gerektiğine dikkat çekti. Yazısında dünya liderlerine tavsiyelerde bulunan Lagarde, ülkelerin bütçe açıklarını azaltma derdine düşüp frene basarak kamu harcamalarını azaltmasının, uzun sürecek huzursuzluklara sebep olabileceğini ifade etti.
20- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin kredi notunu AAA olarak teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak açıkladı.
21- Suriye’nin Humus şehrinde teravih namazı sonrası gösteri düzenleyen protestoculara güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu en az 12 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
22- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ulusal Savunma Üniversitesinde katıldığı panelde Suriye konusundaki soruları yanıtladı. Clinton bir soru üzerine, ABD’nin Esad’ın gitmesi gerektiğini söylemesi halinde, bunun tek başına çok etkili olmayacağını dile getirerek, “Eğer bunu Türkiye söylerse, Kral Abdullah söylerse, diğer insanlar söylerse, Esad rejimi bunu görmezden gelemez.”dedi.
23- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, başkent Paris’te Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa ve Almanya’nın eylül ayında finansal işlemler vergisi önereceğini söyledi. “İki ülke Euroyu korumada kesinlikle kararlı.” diyen Sarkozy, ayrıca AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un başkanlığında Euro Bölgesi ekonomik konseyi kurulmasını istediklerini ifade etti.
Merkel ise Fransa ve Almanya’nın Euroyu güçlendirmede kararlı olduğunu, ekonomik bağları güçlendirmede güçlü Euroya ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Finansal işlemler vergisine ihtiyaç bulunduğunu belirten Merkel, AB yapısal fonlarının büyümeyi desteklemeye odaklanması gerektiğini kaydetti.
24- ABD Başkanı Barack Obama, ABD’nin orta batısını kapsayan turunun ilk durağı olan Iowa eyaletinin Decorah kentini ziyaretinde yaptığı konuşmada, ekonomiyi desteklemek için çok özel plan sözü verdi. Obama, “Onlara (milletvekilleri) eylül ayında geldiklerinde istihdam sağlamak ve bütçe açığımızı kontrol altına almak ve ekonomiyi desteklemek için çok özel plan sunacağım. Vergi kesintileri de bir süre devam edecek.” dedi.
17 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT), İstanbul’da düzenlenen olağanüstü toplantısına katılmak için Türkiye’ye gelen Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ile Tarabya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’de Somali ve Afrika’ya yardım kampanyalarında 150 milyon dolar (265 milyon TL) toplandığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül, yaşanan acıların İslam dünyasının katkısıyla ve İİT İcra Komitesi toplantısında alınan kararlarla azaltılacağını söyledi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada milletvekili seçilen isimlerin tutuklu bulunmasının anayasa ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu iddia etti. Milletvekillerinin yargılanmasına karşı olmadıklarını ancak tutuklu hallerine itirazları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Yargı iradesi, milletin iradesinin üzerinde baskı uyguluyor. Bu görüntü Türkiye’ye yakışmıyor.” dedi. Başkan Çiçek daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. Görüşme sonrasında Bahçeli “Anayasa çalışmalarında geleceğe yönelik nasıl bir çalışma programı ortaya konulabilir; bu konuda çok özel düşüncelerimizi bildirmiş olduk. İnşallah hayırlı olur ülkemiz için.” dedi. Bahçeli de “Uzlaşma Komisyonu oluşturulması durumunda üye vereceklerini belirterek, “Anayasa çalışmaları konusunda katkıda bulunacağız.” dedi.
Başkan Çiçek, görüşmelerin ardından yaptığı değerlendirmede, “Geniş bir mutabakatla yeni bir anayasayı milletimize armağan etmek istiyoruz.” dedi. Başkan Çiçek BDP ile görüşüp görüşmeyeceği konusunda, “Görevimin gereği neyse onu yaparım” derken, tutuklu vekiller konusunda da “İnsanların hak ve özgürlüklerinden mahrum kalması hiç birimizin istediği husus değildir. Ama bunlar yargı kurumlarının işlemleridir. İsteğimiz yargılamanın biran evvel bitmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT), olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Somali’nin yaşadığı sınavın sadece Somali halkının değil bütün insanlığın sınavı olduğunu vurgulayarak, “Bu sınavdan insanlığın kazanarak çıkması hepimizin dostluk elimizi uzatmasına bağlıdır. Mesele bugün Somali’dir, yarın bir başka ülkedir. Öyleyse olaylar üzerinden değil, felaketler üzerinden değil, insanlığın temel ilkeleri üzerinden konuşmalıyız.” dedi.
Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ise, Somali’de 20 yıldır sorunların devam ettiğini, bugün zirveye ulaştığını, iç savaş nedeniyle plan ve programların yapılamadığını belirterek, “Tüm dünya ülkelerine Türkiye’yi izlemeleri için çağrıda bulunuyorum.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 TV’de katıldığı programda, Türkiye ve dünya ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Orta Vadeli Program’ın, kamu maliyesi bölümünü cari açığı da dikkate alan bir perspektifle oluşturduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Temmuz ayında cari açık beklenenden çok daha düşük gelecek.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, kamunun ya da özel sektörün harcadığı her 1 milyar liranın, kısa dönemde cari açığı da 1 milyar lira artırdığını, cari açıkla ilgili hem kısa vadeli hem daha yapısal tedbir paketi üzerinde çalıştıklarını ifade etti.
5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlediği basın toplantısıyla Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023 (UDSEP-2023)’ü açıkladı. Bu belge ile deprem bilgi bankası kurulacağını ve işlevinin de sürekli kılınacağını bildiren Başbakan Yardımcısı Atalay, “İkinci olarak da yine bu eylem planının amacı içinde deprem tehlike analizleri ve deprem haritaları geliştirilmesi yapılacaktır. Bölgesel ve yerel deprem tehlike haritaları üretilerek deprem senaryoları hazırlanacak.” dedi.
6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ankara’daki AB ülkeleri ile Müslüman ülkelerin büyükelçilerine iftar yemeği verdi. Yemekte konuşan Bakan Bağış, “Türkiye, Somali’ye devlet çıkarları nazarıyla bakmıyor. Biz Afrika’yı sömürülecek ya da sömürgeleştirilecek bir coğrafya olarak görmüyoruz.” dedi. Bakan Bağış, konuşmasının ardından, bakanlık personeli tarafından Somali için toplanan yardımları temsili olarak Kızılay Temsilcisi Burhan Külünk’e verdi. 7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Turgut Özal Üniversitesinde yapılan KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini alıp sertifika almaya hak kazanan 40 girişimciye sertifikaları verildi. Törende konuşan Bakan Ergün, girişimcilik kursuna katılarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere ister kadın ister erkek olsun hibe desteği verdiklerini ifade etti. Girişimcilik eğitimi alarak kendi işini kurmak isteyen iş planını hazırlayarak KOSGEB’e kabul ettiren herkese toplam 27 bin lira hibe destekleri verileceğini söyledi.
8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Zaman gazetesine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşsizlik maaşının asgari ücreti geçemeyeceğini söyleyen Bakan Çelik, kıdem tazminatı fonuyla, 11 ay çalıştırıldıktan sonra işten çıkarılmış gibi gösterilen işçilerin haklarını koruyacaklarını ifade etti. Bakan Çelik, memura toplu sözleşme kanununda mutabakat sağlandığını belirterek, “Hakem tayininde anlaşmazlık olabilir.” dedi.
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile İstanbul’da görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Suriye’nin geleceğinin parlak olması için her şeyi yaptıklarını belirten Bakan Davutoğlu, “Ama bunun için her şeyden önce saldırıların durması lazım, operasyonların durması lazım. Suriye’deki kardeşlerimizin sükûnetle düşünebilir hale gelmesi lazım. Mübarek ramazan ayında dahi bu operasyonlar sürerse ve çok ciddi can kayıpları yaşanırsa buna da Türkiye’nin sessiz kalması mümkün değil.” dedi.
10- Sağlık Bakanı Recep Akdağ AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite hastanelerinin işletmesinin Sağlık Bakanlığına verilmesi yönündeki teklifi ile ilgili olarak “Bu konu hem YÖK hem de üniversiteler ayağında biraz daha tartışılacak.” dedi. “Teklifim gerçekleşmeyecekse bile üniversite hastanelerimizin bir mali kontrole tabi tutulması lazım.” diyen Bakan Akdağ, uygulamanın hayata geçtiği Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinin para sıkıntılarının kalmadığını belirtti.
11- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “İnternet Andıcı” iddianamesinin kabulü ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ve Albay Hulusi Gülbahar Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine teslim olmalarının ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Öte yandan, İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Balyoz soruşturması kapsamında Korgeneral Rıdvan Ulugüler, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, albaylar İbrahim Koçer, Cüneyt Küsmez, Erhan Şensoy tutuklanarak cezaevine gönderildi.
12- Hakkâri-Çukurca karayolunda, askeri konvoyun geçişi sırasında, PKK terör örgütü mensuplarınca yola döşenen 4 ayrı patlayıcının infilak etmesi sonucu, 7 askerin şehit olduğu, 11 askerin de yaralandığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çukurca saldırısı ile ilgili sorular üzerine; PKK’nın özellikle Ramazan ayı içinde eylemlerini bu tip provokasyonlar ve pusu kurma şeklinde yaptığına dikkat çekerek, “Şunu herkesin bilmesi gerekir ki devletin gücü üstünde güç yoktur. Kim Türk devletini silahla, terörle, şiddetle herhangi bir şekilde hizaya getireceğini düşünüyorsa, büyük bir yanılgı içine girer. Ve bunun maliyeti de çok büyük olur.” dedi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek de yayınladığı başsağlığı mesajında, hain saldırıların mücadele konusundaki kararlılığı etkilemeyeceğini belirterek, “Terörün bitirilmesi, barış ve huzurun hâkim olması için toplumun tüm kesimlerinin terörü reddetmesi, kınaması ve bu konuda bir dayanışma göstermesi gerektiğini” ifade etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısından sonra Hakkâri’deki saldırıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki terör, böyle acımasız ve dini olmayan bir olay. Bir fenomen. Artık sabrımız bitti. Ramazan dönemi bekleyişimiz bitti. Bundan sonra söz değil uygulama göreceksiniz. Milli birlik ve kardeşlik projesi devam edecek. Ancak buraları terör örgütüne teslim etmeyeceğiz. Bunlarla aralarına mesafe koymayanlar da bedelini ödeyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Terörün engellenmesi konusunda CHP olarak elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Ama önce AKP’nin kafasının net olması lazım.” dedi. Kılıçdaroğlu, AK Partinin 8 yıllık süreçte terörle mücadelede başarılı bir sonuç elde edemediğini belirterek, “Toplumsal mutabakat sağlamadıysanız, terörle mücadelede başarı elde edemezsiniz. Yapılması gereken, toplumsal bir mutabakatı sağlamaktır.” dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Sivas’ta yaptığı açıklamada, “Bu sözleri herkes söylemiştir ama bu dönem farklı bir dönem. Teröre bulaşan kendisi kaybeder. Eline silah alanın talep edebileceği hiçbir hak yoktur. Silah alarak bir hak alabilme imkânı da yoktur. Bunlar hiçbir hak elde edemeyeceklerdir. Yaptıkları zulüm tehdit terördür. Ama bunlar misliyle karşılık bulacaktır.” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yaptığı yazılı açıklamada, “Milli vicdanların feryat ettiği bugünkü ortamda; sabır taşı çatlamış ve tahammül sınırı çoktan aşılmıştır. Bilinmelidir ki milletimiz, kanlı terör örgütü konusunda sabır değil, kökünün kurutulması için heyecan, irade, karar ve tavizsiz bir mücadele beklemektedir. MHP’nin önerileri arasında şunlar yer almaktadır: Kandil’e yönelik kara ve hava operasyonu tüm boyutuyla gündeme alınmalı ve bu melanet yuvası toz duman edilmelidir.” denildi.
Öte yandan Çukurca’daki saldırının ardından Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssünden kalkan savaş uçakları Kandil ve Zap’taki PKK terör örgütüne ait hedefleri bombaladı.
13- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk T129 helikopterinin 1. prototipinin ilk uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında, T129 helikopteri, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilip üretilecek.
14- TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından sağlanan kaynakla Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, Rusya’dan uzaya başarıyla fırlatıldı.
15. İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Yaalon, partisi Likud’un üyelerine seslendiği toplantıda, Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesi için devam eden görüşmelere değindi. Yaalon, “Ulusal gurur, insanların sokaklarda söz ettiği bir şey değildir, stratejik anlamı vardır. Biz özür diledikten sonra Erdoğan yerlere kapanıp yalvardığımızı söylerse Orta Doğu’nun bölgesel lideri olur ve bizim de peşimizi bırakmaz.” ifadelerini kullandı.
18 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkâri’de terör örgütü saldırısı sonucu şehit olan Binbaşı Yavuz Başayar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarete Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu katıldı.
2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkünde yapıldı.
MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, terör örgütünün menfur eylemlerine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sert şekilde mukabele edileceğinin altının çizildiği belirtilerek, “Daha etkin ve kararlı bir şekilde sürdürülecek olan terörle mücadelenin demokrasiden ve hukuk devleti anlayışından asla taviz vermeden devam ettirileceği, hayatın olağan akışını olumsuz etkileyecek hiçbir gelişmeye izin verilmeyeceği, devletin tüm kurum ve kuruluşlarının azami uyumu ve koordinasyonuyla daha etkin mücadele stratejilerinin hayata geçirileceği ifade edilmiştir.” denildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Mamak ilçesinde bir evde katıldığı iftar yemeği sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, hükümete terör konusunda ne yapacağını belirtmesi halinde destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, olayın silahla çözülecek olmaktan çıktığını ve sorunun çözümü için akil insanlardan görüş alınması gerektiğini belirterek, “Herkes bu sorunun çözülmesini istiyor. Parlamentoda çalışma grubu oluşturulmalı. Her partiden akil insanlar bu sorunu çözmek için masa başına oturmalı.” dedi.
4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği Başkanı Devrim Erol’u makamında kabul etti. Bakan Şahin, Hakkâri’deki terör saldırısına ilişkin olarak, “Gerekli tedbirlerin hızlı bir şekilde alınması gerekiyor. Bu, özgürlük alanlarının daralması, bu Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin azalması anlamına gelmiyor.” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Ankara İl Başkanlığının düzenlediği iftar yemeğinde bir konuşma yaptı. Hükümeti Kandil’e kara harekâtı yapmaya davet eden Bahçeli, son günlerde artan terör saldırılarını eleştirerek, “Eşkıya dağlarda, şehirlerde, belediyelerde ve Meclis koridorlarında Türk milletiyle ilgili hain planlarını icra etmekle meşgul.” dedi.
6- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2011 yılı ikinci çeyrek eğilim anketi ve 3. çeyrek beklentilerinin açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, ABD ve Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin ihracatçıyı engellemediğini belirterek, hedeflerini revize etmeyeceklerini söyledi.
7- Siirt’in Eruh ilçesinde Bilgili Jandarma Karakoluna teröristlerce gece düzenlenen saldırıda, 2 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.
8- UEFA Avrupa Ligi play-off turuna katılan Trabzonspor ilk maçında İspanyol Athletic Bilbao ile golsüz berabere kaldı. Beşiktaş rakibi Alania’yı 3-0 mağlup ederken, Bursaspor rakibi Anderlecht takımına 2-1 mağlup oldu.
9- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD’de, Google, Apple, Intel ve Cisco’yu ziyaret ettiği Silikon Vadisi turunun ardından Microsoft’un merkezi’nin bulunduğu Seattle kentine geçti. Apple yönetiminin “Fatih projesine talibiz” dediğini açıklayan Bakan Çağlayan, “Herkesin ilgisini Fatih projesi çekiyor. Amacımız daha fazla cari açık vermek değil. O yüzden bu bilgisayarların maksimum düzeyde üretiminin Türkiye’de yapılmasını istiyoruz.” dedi
10- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a muhaliflere karşı yürütülen operasyonların durdurulduğunu açıklamasının ardından, ABD Başkanı Barack Obama yaptığı yazılı açıklamada, Esad’ın kendi halkına karşı düzenlediği sürekli saldırılar nedeniyle istifa etmesi çağrısında bulundu.
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaptığı açıklamada, “AB, Suriye halkının gözünde Beşşar Esad’ın meşruiyetinin kalmadığını ve istifa etmesi gerektiğini düşünüyor.” dedi.
İngiltere, Almanya ve Fransa başbakanları da yaptığı açıklamalarda Beşşar Esad’ı istifaya çağırdı.
11- Pakistan’ın güneyindeki Karaçi kentinde etnik ve siyasi nedenli çatışmalarda, 39 kişi yaşamını yitirdi. Polis yetkililerinin yaptığı açıklamada, kentin çeşitli bölgelerinde meydana gelen çatışmalarda birçok araç ve binanın ateşe verildiği bildirildi.
19 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya Köşkünde ayrı ayrı kabul etti. Görüşmelerde Cumhurbaşkanı Gül’ün, ülke gündemini değerlendirdiği, terörle mücadeledeki yeni strateji konusunda bilgi verdiği belirtildi.
2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin sağlık turizminde önemli bir yer edindiğini belirterek, geçen yıl 500 bin civarında hastanın Türkiye’ye geldiğini söyledi. Uygulamalarda protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda yapılan robotik cerrahinin öne çıktığını belirten Bakan Akdağ, sağlık turizminin başarılı olabilmesi için hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğini ifade etti.
3- BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada, hükümetin PKK’yı bazı görüşmelerle oyalayarak tasfiye etmeye çalıştığını ileri sürerek, “Mademki Öcalan ile müzakere etmeyi göze aldılar o noktadan sonra kandırmaya kalkışmak yerine ikna etmeyi deneyebilirlerdi. Ama hata yaptılar.” dedi.
4- Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, denetim dışı yüksek hacimli ve sadece İnternet üzerinden girilebilen tezgâh üstü piyasa olarak nitelendirilebilecek foreks piyasaları hakkındaki düzenlemenin 31 Ağustos’ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.
5- İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İSO’nun altı aylık dönemler itibarıyla gerçekleştirdiği ve üyelerinin yılın ilk yarısındaki ekonomik faaliyetlerle ilgili gerçekleşmeleri ve yılın ikinci yarısına yönelik beklentilerini gösteren İSO Ekonomik Durum Tespit Anketi’nin açıklandığı toplantıda, ekonomideki yılın ilk yarısındaki olumlu seyre rağmen, sanayicinin yılın ikinci yarısına yönelik bazı soru işaretleri taşıdığını, dövizdeki beklenenin üzerindeki artışın da kârlılıkları olumsuz etkileyeceğini söyledi.
6- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki heyetle, tarihin en büyük açlık felaketlerinden birini yaşayan Somali’yi ziyaret etti. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed’le başkent Mogadişu’da yaptığı ortak basın açıklamasında, Türkiye’nin Somali’ye elinden gelen yardımı yapacağını belirterek, uluslararası topluma da yardım çağrısında bulundu. Başbakan Erdoğan, “Aslında burada yaşananlar insanlığın, insani değerlerin test edilmesidir. Bizim bütün dünyaya anlattığımız, altını çizerek söylemek istediğimiz şudur: Batılı değerlerin içi boş bir retorik olmadığını ispat etmek için bu testi, uygar dünya başarılı bir şekilde atlatmak zorundadır.” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Somali ziyaretine eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada dünyaya seslenerek, “İnsanlar buraya gelsinler, insanlık sorumluluklarını yerine getirsinler ve burası tekrar ayağa kalksın. Herkesin buraya insani boyutta ilgi göstermesi lazım, çıkar boyutunda değil.” dedi.
7- Resmi ziyaret nedeniyle ABD’de bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Seattle Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ABD ve Türkiye arsındaki dostluğun ticari ilişkilere yansımadığını belirterek, “İki ülkenin arasındaki toplam dış ticaret hacmi 16 milyar dolar civarında. Bu konuda faturayı Amerika tarafına çıkartmak gibi bir niyetim yok. Bu konuda sizlere kendimizi ne kadar tanıttığımız sizleri de ne kadar tanıdığımız konusu aslında sorgulanmalı. Bu eksikliği görerek, bugün buradayız.” dedi.
8- Pakistan’ın kuzeybatı kesiminde bir camide düzenlenen intihar saldırısında, 43 kişi hayatını kaybederken, 100’den fazla kişi de yaralandı.
20 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. “Demokratik açılım”ın süreceğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Atalay, “Hukuk dışına çıkılmayacak, olağanüstülük olmayacak.” dedi. Yeni dönemde BDP’nin Meclise gelmesinin önemli olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Atalay, “Gelip, fonksiyonlar üstlenmelidir.” dedi.
2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Antalya’da katıldığı iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, terörle birlikte “terör pazarı”nı da iflas ettireceklerini belirterek, “Çünkü PKK sadece bir terör örgütü değil. PKK aynı zamanda Avrupa’nın en geniş ağına sahip uyuşturucu şebekesidir. Bir yandan bizim gençlerimize mermi sıkarken bir yandan Avrupa’nın gençlerini uyuşturucuyla zehirleyen, dünyayı kirleten bir kirli rant şebekesidir.” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM bünyesinde hazırlanan ve Mavi Marmara baskınını soruşturan Palmer Raporu’na ilişkin yaptığı açıklamada, raporun içeriğini henüz bilmediklerini, İsrail’in, BM Güvenlik Konseyinin başkanlık açıklamasında zikredilen adımları atmasının şart olduğunu vurgulayarak, “Eğer bu adımlar atılmazsa normalleşme düşünülemez. Ama şu andaki durum da sürdürülmez. İsrail şunu da düşünmemeli; Palmer Raporu açıklanacak ve şu andaki ilişkilerin durmuş hali devam edecek. Hayır, durmuş haliyle devam etmez. Daha da geriye gider.” dedi.
4- ÖSYM Başkanı Ali Demir katıldığı bir televizyon kanalında, sınav güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu, bütün bunlara karşın toplu kopya ve ikili kopyayı kısmen engelleyemediklerini ifade etti. Kopyayı engellemenin tek yolunun her adaya farklı soru kitapçığı vermek olduğunu kaydeden Demir, “Şunu net bir şekilde söylüyorum, birinin bildiği ve bununla bir menfaat sağladığı anlamında bir şifre YGS’de, LYS’de ve KPSS’de asla söz konusu değildir.” dedi.
5- Balyoz soruşturması kapsamında İstanbul’da ifadeleri alınan Tuğamiral Şafak Yürekli ve Osman Kayalar ile üç deniz kurmay albay tutuklanarak cezaevine gönderildi.
6- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın “Terörle arasına mesafe koymayan bedelini öder” sözlerini eleştirerek, “Biz bu zamana kadar barış isteyen bir parti olduk. Biz bedenimizi canlı kalkan olarak ortaya koyarken AKP bizi duymuyordu.” dedi. Demirtaş, CHP’nin “akil adamlar komisyonu kurulsun” önerisine de değinerek “CHP bu düşüncesinin arkasında ise yarından tezi yok akil adamlar komisyonu kurulsun. İmralı dâhil herkesin fikirleri alınsın. Ortaya bir çözüm önerisi konulsun.” dedi.
7- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Başkent Öğretmenevinde düzenlenen partisinin il başkanları ve il müfettişleri toplantısında yaptığı konuşmada, terörün çözümünün İslam kardeşliğinden geçtiğini ifade ederek, “Rabbimiz, kitabımız, kıblemiz, bayrağımız, ezanımız bir. Biz olmak için başka neye ihtiyacımız var? Ayrılıkları değil, ortak değerleri güçlendirecek adımlar atılmalıdır.” dedi.
8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, son günlerde artan terör saldırılarını değerlendirmek üzere Alperen Ocakları il başkanları ile Ankara’da yapacağı toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız asla hukukun dışına çıkmayacak, provokasyona gelmeyeceklerdir. Ancak terörün gerçek yüzünü her şekilde Anadolu’da anlatacağız. Bizim sloganımız şu: Kürtler kardeşimiz, PKK düşmanımızdır. Teröristle oradaki kardeşlerimizi aynı kefeye koymayacağız.” ifadelerini kullandı.
9- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 2010 Terör Raporu açıklandı. Raporda, 2009 yılında faaliyetleri azalan terör örgütü PKK’nın, 2010’da terörist faaliyetlerini arttırdığı belirtildi. Hapisteki Abdullah Öcalan’ın hâlâ örgütün “sembolik lideri” olmayı sürdürdüğü ifade edilen raporda, PKK’lilerin toplam sayısının 4 bin ile 5 bin arasında olduğu, bunların 3 bin ila 3 bin 500’ünün Kuzey Irak’ta bulunduğu kaydedildi.
10- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ABD’nin Seattle kentinde Boeing fabrikasını gezdi. Boeing firmasının, THY için ürettiği 777-30ER tipi uçağın Türkiye’ye teslim töreninde konuşan Bakan Çağlayan, “Gün gelecek inşallah Türkiye başka ülkelere uçak satacak ve uçak devir-teslim törenlerinin yapıldığı sahnelere şahit olacağız. Buna uygun olarak gerek ekonomik ve gerek siyasi bütün çalışmaları yapıyoruz.” dedi.
11- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pegasus Havayollarının İzmirÜsküp hat açılışına katıldı. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldırım, Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihin derinliklerine kadar uzandığını belirterek, “Bu havayolu köprüsünün, havayolu taşımacılığının, uçak seferlerinin artırılması ve buna İzmir’in de dâhil edilmesi, bu ilişkilerdeki artışı daha da hızlandıracak ve bundan her iki ülke de kazanacaktır.” dedi.
21 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Teşkilatının iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, terörü değerlendirdi. Başbakan Erdoğan, “Ben Kürt kardeşlerimi PKK’lılarla mukayese edilemeyecek derecede fazla seviyorum.” dedi. Terör örgütüne yönelik operasyonlara da değinen Başbakan Erdoğan, “Bu operasyonlar terör örgütünün Kandil’den içerideki odaklarına kadardır. Kimse ‘devlet operasyonları durdursun’ diyemez. Bu, devletin en doğal hakkı.” dedi.
2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış partisinin il gençlik kollarınca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Somali’ye Başbakanımızla sanatçılarımızın da gitmesi ve buradaki insanların sorunlarına çözüm araması, Türkiye’nin kendine olan güveninin arttığını gösterir.” dedi. Son günlerdeki terör saldırılarına da değinen Bakan Bağış, “Biz sonuna kadar PKK terör örgütü ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz ordumuzun arkasındayız. Bu sadece bizim değil, AB’nin de sorunu, bunu görmesi gerekiyor.” dedi.
3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki günlük Güney Afrika ziyaretini gazetecilere değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, “Güney Afrika ile Türkiye’nin, birbirini tamamlayan coğrafyaları bağlamında hem Afrika kıtasından hem de Avrasya’da birlikte çalışmaları, uluslararası projelerde stratejik ortak olarak davranmaları konusundaki ilkesel mutabakatımızı bir kez daha yineledik.” dedi.
4- Yıldız Kızlar Voleybol Şampiyonası finalinde Çin’i 3-0 yenen Türkiye ilk kez dünya şampiyonu oldu.
5- A Milli Basketbol Takımı, Almanya’da katıldığı Beko Super Cup’taki son maçında Almanya’ya 64-52 yenilerek turnuvayı üçüncü sırada tamamladı.
6- 26. Dünya Üniversiteler Yaz Oyunları’nda bayanlar 1500 metre finalinde koşan Aslı Çakır Alptekin altın madalya kazandı.
7- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, devlet televizyonunda ülkesindeki son gelişmeleri ve ABD ile AB’nin “çekil” çağrısını değerlendirerek soruları cevaplandırdı. Esad, “Batı bizim reform yapmamızı istemiyor. Biz ne yaparsak yapalım Batılı hükümetlere yeterli gelmeyecektir. Beni iktidara Batılı güçler değil, Suriye halkı getirdi.” dedi.
8- Libya lideri Muammer Kaddafi’ye karşı 6 aydır mücadele eden muhalifler, başkent Trablus’u ele geçirdi. Çıkan çatışmalarda bini aşkın insanın öldüğü ileri sürüldü. El Cezire Televizyonu, Kaddafi’yi korumakla görevli birliğin muhaliflere teslim olduğunu bildirdi.
9- Hindistan’ın doğusundaki Batı Bengal eyaletinde aşırı yağışların yol açtığı sellerde 47 kişi hayatını kaybetti.
10- Kanada’nın Kuzey Kutup bölgesinde Boing 737 tipi charter uçağının düşmesi sonucu 12 kişi hayatını kaybetti.
22 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 50 branşta uluslararası organizasyonlarda madalya kazanmış 400 genç sporcu ile Ankara Gölbaşı’ndaki Vilayetler Evinde bir araya gelerek iftar yaptı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Artık sizler 2020’nin kadrolarını oluşturuyorsunuz. 2020’ye çok daha farklı, güçlü hazırlanacaksınız.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin en büyük sorununun terör olduğunu, ancak bu soruna karşı AK Parti hükümetinin çözüm önerisinin bulunmadığını savundu. Sorunun silahla değil, siyasetle çözülebileceğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Kandil’i bombalıyoruz. Silahla bu olay çözülseydi daha önce çözülürdü. İktidar, bu sorunu çözmek istemiyor. Önce ortak aklı egemen kılmamız lazım. Ortak akıl heyeti oluşturulmalı.” dedi.
3- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, basın toplantısında sorular üzerine, “Karayılan yakalandı” haberlerini yayınlayan TRT ve Anadolu Ajansına sahip çıkarak, “TRT’nin bu dönem bizim için en büyük özelliği, habere en kolay ve en çabuk ulaşılabilmesidir. Biz TRT’de protokol haberciliğini bıraktık. Haberi nerede koklarsak ona ulaşmaya çalışıyoruz ve bir an önce vermek istiyoruz. Her haberin teyit edilmesi ve teyit edilmiş şekliyle açıklanması mümkün olmayabilir.” dedi.
4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yaptığı açıklamada, Mavi Marmara raporunun ertelenmesiyle ilgili olarak, “Güneş balçıkla sıvanmaz” değerlendirmesini yaptı. Bakan Bağış, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üç noktaya dikkat çekmiştir: İsrail Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesini istiyorsa özür dilemelidir. Şehit olan vatandaşların yakınlarına tazminat ödemelidir ve Gazze’ye uyguladığı haksız ve kanunsuz ambargolara son vermelidir.” dedi.
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi. Dinleme kayıtlarının savcılık dosyalarına girmesi konusunda, “Savcılar dosyada ayıklama yapmıyor. Olduğu gibi her şeyi dosyaya koyuyor. İki kişinin dinlenmesinde adı geçen üçüncü şahıslar da savcılık dosyalarında yer alabiliyor.” diyen Bakan Yıldırım, iletişimdeki vergi yükleri için de, “Bu vergi sistemi iletişimde çok sürdürülebilir değil.” dedi.
6- Koramiral Deniz Cora, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesince, amirallere suikast girişimi davası kapsamında tutuklandı. Öte yandan Balyoz soruşturması kapsamında, Beşiktaş Adliyesine getirilen albaylardan Levent Kerim Uça ve Murat Özenalp tutuklandı.
7- İsrail’in 9 Türk vatandaşını katlettiği Mavi Marmara saldırısını soruşturan BM raporu üçüncü kez ertelendi. Türk tarafı İsrail’den gelen talep üzerine raporun ertelendiğini bildirdi.
8- Libya Temas Grubu Dönem Başkanı olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Etiyopya’nın başkenti Addis Abada’da, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping ile Libya’daki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Davutoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, Libyalılara “Demokratik, özgür ve birleşik bir ülke” çağrısı yaparak, “Liderler halkın talepleri konusunda duyarlı oldukları ölçüde iktidarda kalabileceklerinin bilincinde olmalı.” dedi.
9- Libya’da Muammer Kaddafi’nin 42 yıllık idaresi fiili olarak sona erdi. Muhaliflerin başkent Trablus’a girmesiyle Kaddafi’ye ait güçlerin önemli bir kısmı teslim oldu.
10- ABD Başkanı Barack Obama, Martha’s Vineyard adasında yaptığı açıklamada, Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin artık “sona yaklaştığını” ancak kavgayı devam ettirmek isteyen rejim unsurları bulunduğundan bu işin henüz tam bitmediğini belirterek, “Gerçek adaletin yolu intikam ve şiddetten değil, uzlaşmadan geçer.” dedi.
11- Almanya Başbakanı Angela Merkel ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada, “Eurotahviller mevcut kriz için kesinlikle yanlış cevap. Tahviller bizi istikrar birliğine değil, borç birliğine dönüştürür.” dedi.
12- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın alacağı kurtarma yardımı karşılığında teminat anlaşması yapması nedeniyle bu ülkeye yapılan finansal yardımın bir sonraki diliminin gecikebileceği ve temerrüde düşebileceği uyarısında bulundu.
13- Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde meydana gelen trafik kazasında 40 kişi hayatını kaybetti.
23 AĞUSTOS 2011
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24 anayasa hukuku profesörünü davet ettiği toplantı ve yeni anayasa sürecine ilişkin Cumhuriyet gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çiçek, “Üniversitelerde aktif ders veren her görüşten 24 profesörü çağırdım. Bu benim, Meclisin bir iç çalışmasıdır. Bilgilenme, tavsiyeleri alma, dünya örneklerini inceleme konusunda bir toplantı olacak. Anayasayı profesörler yapmayacak. Asıl anayasa süreci partilerarası uzlaşma komisyonunun oluşup çalışmasıyla başlayacak.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı’nın açılış töreninde, Suriye’de akan kanların durması isteğini yineleyerek, “Zulümle abad olunmaz. Zulümle abad olmaya gayret edenler, akıttıkları kanda boğulurlar.” dedi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.
3- Genelkurmay Başkanlığından yurtiçinde ve sınır ötesinde yapılan harekâtlarla ilgili yapılan açıklamada. Kuzey Irak’a düzenlenen sınır ötesi harekâtta 100 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 80’den fazla teröristin de yaralı olarak hastanelere ve köylere taşındığı belirterek, hava ve kara operasyonlarının süreceği vurgulandı.
4- Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, EKK’da istihdamla ilgili düzenlemeler ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik eylem planında yer alan konuların ele alındığı, her iki konuyla ilgili hukukî düzenleme taslaklarının eylül ayı sonuna kadar tamamlanmasına karar verildiği bildirildi. EKK toplantısına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldı.
5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çin’i yenerek dünya şampiyonu olan Voleybol Yıldız Kız Milli Takımı oyuncularını ve Voleybol Federasyonu Genel Sekreteri Sinem Mavili’yi makamında kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Şahin, “İnanınca başarıldığını, çalışınca olduğunu gösteren bir takım bu. Bu yüzden bu başarıyı çok önemsiyoruz.” dedi.
6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, bakanlığının İstanbul’daki Ortaköy Çalışma Ofisinde İstanbul Genç Sanat Tasarım Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Mirze’yi kabul etti. Bakan Bağış burada yaptığı açıklamada, Dünya Ekonomik Forumu İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab’ın, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde İstanbul’da bir zirve düzenlenmesi için izin talebinde bulunduğunu belirterek, “Başbakanımız (Davos’a) gitmeyeceğini söylemişti, o zaman Davos, “Biz gelelim demiş oldu.” diye konuştu.
7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, “Teşvik sisteminde gelişen şartlar dikkate alınarak bir revizyon ihtiyacının ortaya çıktığına dikkat çekerek, bu modelde bazı yeni unsurların olması halinde yatırımcıların “ben yılbaşına kadar bekleyeyim” endişesine kapılıp yatırımlarını durdurmamalarını istedi.
8- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Özel Çevre Koruma Kurumunun görevleri ile devlet taşınmazlarına ilişkin imar yapma yetkisini Bakanlığına devreden Kanun Hükmünde Kararname’yi (KHK) Milliyet gazetesine değerlendirdi. Bölge koruma kurullarına üye atanmasının Kültür ve Turizm Bakanlığında olduğunu belirten Bakan Bayraktar, kendisine iletilen bilgiye göre tüm kurul üyeliklerine atama yapıldığını, koruma kurullarının karar almasında bir sıkıntı söz konusu olmadığını vurguladı.
9- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya’ya giderek nükleer enerji eğitimi alacak 50 öğrenci ile bakanlıkta buluştu. Burada soruları cevaplandıran Bakan Yıldız, elektrik ve doğalgaza zam yapılacağı yönünde çıkan haberlerle ilgili olarak, son 29 ay içerisinde doğalgaz fiyatlarına yüzde 39 zam yapıldığını, döviz fiyatlarındaki artış da eklenince enerji maliyetlerinde önemli bir artış meydana geldiğini söyledi. Bakan Yıldız, “Otomatik fiyatlama mekanizmasıyla yürüyen bu sisteme herhangi bir müdahalemiz söz konusu değildir.” dedi.
10- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, istihdam konusunda detaylı bir program yaptıklarını belirterek, “Muhtemelen bu bir paket şeklinde toparlanacak. Detaylar henüz alt çalışmalar bazında inceleniyor, hazırlıklar yapılıyor. Bu çalışmalar, önümüzdeki eylül sonu ekim başı gibi herhalde yeniden Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha da olgunlaşmış bir şekilde gelecek.” dedi.
11- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) politika faiz oranını yüzde 5.75’te sabit bırakırken, döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarında da değişikliğe gitmedi. PPK açıklamasında “Dış talep zayıf seyrini korurken gerek kredilerde ve yurtiçi talepte gözlenen yavaşlama gerekse döviz kuru hareketleri iç ve dış talebin dengelenmesine katkıda bulunmakta. Bu çerçevede kurul, önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesinde kayda değer bir iyileşme olacağını tahmin ediyor.” denildi.
12- YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sisteminde kısa vadede değişiklik planlanmadığını ancak “4-5 yıl sonra birinci basamak sınavı yerine eskiden olduğu gibi olgunluk sınavı yapılabileceğini” söyledi. Üniversitelere yerleştirme sonucunda bu yıl boş kontenjan sayısının geçen yıla göre daha az olduğunu anlatan Özcan, biyoloji, fizik ve kimya gibi temel bilimlerle ilgili bölümlere fazla talep olmadığını, bazı ön lisans programlarının da boş kaldığını kaydetti.
13- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye için küresel ekonomideki durgunluğun cari açık riskinden daha büyük sorun olabileceğini söyledi. CNN Türk’de soruları yanıtlayan Boyner, “Cari açığı kapatmaya dönük önerilerin hepsi kulağa çok hoş geliyor ama yapması kolay değil. Cari açıktan çok dünyadaki durgunluk nereye gidecek? Bunu daha büyük bir risk olarak görüyorum.” dedi.
14- MÜSİAD’ın 3. Bölgesel İstişare Toplantısı, Genel Başkan Ömer Cihad Vardan başkanlığında Van’da gerçekleştirildi. “Gümrük kapılarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri”nin tartışıldığı toplantının ardından sonuç bildirisi yayınlandı. Bildiride bölgede huzur ve istikrar ortamının güvenliği için ticari hayatın geliştirilmesi gerektiğinin altı çizildi.
15- HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Ankara’da düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, konfederasyon bünyesinde 10 Ağustos’ta başlatılan ve 8 Ekim’e kadar devam edecek Somali yardım kampanyasında 500 bin TL’lik bir rakam hedeflediklerini söyledi. Arslan, son günlerde terör olaylarının arttığını belirterek, “Yeni bir anayasanın hazırlık aşamasında ne yazık ki yine provokasyonla karşı karşıyayız.” dedi.
16- Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında “Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi” sözleşmesi imzalandı. TUSAŞ Balgat Tesislerinde gerçekleştirilen imza törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile birlikte savunma sektöründen askeri ve sivil yetkililer katıldı.
17- CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, istifa ettiğini açıkladı. İl başkanlığı gibi önemli bir görevi sürdürmenin koşullarının ortadan kalktığı düşüncesinde olduğunu belirten Şengül, bu çerçevede 16 yönetim kurulu üyesiyle genel merkezin önünü açmak için istifa ettiklerini açıkladı.
18- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, terör örgütü PKK ile mücadele için Irak’ın kuzeyine düzenlenen hava operasyonuyla ilgili olarak, “Türkiye’nin kendini savunma hakkını tanıdıklarını” belirtti. Nuland, Türkiye ile Irak’ı bu konuda iş birliği için “yakın temas halinde kalmayı sürdürmeye teşvik ettiklerini” kaydetti.
19- Kuzey Irak’taki Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani bir internet sitesine yaptığı açıklamada, PKK terör örgütünün askerlere yönelik saldırılarını sert bir dille kınadı. Bu savaşın “Kürt davasına hizmet etmediğini” belirten Barzani “PKK’nın Kandil’de kalması bölgesel hükümet için de büyük problem” dedi. Şiddetle bir sonuç elde etmenin mümkün olmadığını belirten Barzani, “Türkiye’deki Kürtler mücadelelerini parlamentoda yürütseydiler savaştan bin kat daha tesirli olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.
20- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zaman İskandinavya’nın Danimarka Parlamentosunda düzenlediği iftar yemeğinde, Avrupa’da artan ırkçılığa karşı Avrupalı siyasileri uyardı. “Avrupa’da ırkçılığı, medya ve siyasiler körüklüyor.” diyen Çavuşoğlu, tehlikeli boyuta ulaşan yabancı düşmanlığının önüne geçilmesi için siyasilerle din adamları ve STK’ların birlikte hareket etmesini istedi.
21- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile Bingazi’de bir araya geldi. Görüşmenin ardından konuşan Abdülcelil, “Bu ziyaret Türkiye’nin bu devrime vermiş olduğu desteği ortaya koymaktadır.” dedi. Kaddafi ve eski yönetimdeki bütün yetkililerin yargılanacağını vurgulayan Abdülcelil, kendisinin de adalet bakanı olarak görev yaptığı yıllar için adalet karşısına çıkacağını sözlerine ekledi. Bakan Davutoğlu da yaptığı konuşmada, Libya’nın tarihî bir süreçten geçeceğini ifade ederek, “Bu mübarek Ramazan ayında Türk halkının kalbinin bir yarısı Somali, diğer yarısı Libya için atıyor. Bundan sonraki süreçte Libya için en önemli unsurlar, özgür bir Libya’nın yeniden inşası ve Libya devletinin birliğini korumasıdır.” dedi. Bakan Davutoğlu, Libya Temas grubu üyesi 10 ülkenin dışişleri bakanıyla birkaç gün içerisinde İstanbul’da siyasi direktörler toplantısının yapılacağını da söyledi.
22- New York’ta tecavüz iddiasıyla ev hapsinde tutulan eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn hakkındaki cinsel saldırı suçlamaları mahkeme hâkimi tarafından düşürüldü.
23- Libya’da aylardır süren iç savaşın ardından muhalifler, Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin kalesi olarak bilinen Bab-ül Aziziye karargâhını ele geçirdi.
24 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) yardım çadırlarını ziyaretinde yaptığı konuşmada, bu ayda hayır kapılarının hep açıldığını, hayırseverlerin gerçekten birbiriyle adeta yarış halinde olduğunu belirterek, “Somali’ye gittiğimizde, gerek Somali öncesinde, gerek Somali sonrasında Türk hayırseverinin neler yapabileceğini gördüm. İstanbul’da yaptığımız uluslararası bir toplantıda 36 ülkenin taahhütlerini görünce Türkiye’nin taahhüdünün onların tamamından fazla olduğunu görmek bizi gerçekten gururlandırdı ve tarihe geri döndük. Çünkü iktidara geldiğimizde Türkiye adeta alan eldi. Ama artık Türkiye alan el değil. Türkiye şimdi veren el. Her yerde böyle.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Hasanoğlan beldesinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, şehitlerle ilgili açıklamayı Milli Savunma Bakanlığının yapmasını isteyerek, “Demokrasi açısından taşları oturtulması gereken yere oturtmamız lazım.” dedi. Ordunun siyasi otoritenin emrinde olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Geçmişteki darbelerin faturasını biz ödedik. Nasıl ben hesap veriyorsam, ordu da hesabını verecek.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNN Türk’de katıldığı programda ekonomiye dönük gelişmeleri değerlendirdi. Son 1-2 aydır dünyada ekonomik görünümün oldukça değiştiğini ve bir resesyon (durgunluk) riskinin belirdiğini kaydederek, “Her türlü opsiyona hazırlıklı olmamız lazım.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, küresel ekonomideki resesyon riskinin Türkiye’ye yansımasıyla ilgili olarak da, “Kısa vadede bunu hissederiz, ama orta uzun vadede kalıcı etkisinin olmaması için her türlü tedbiri alıyoruz.” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Merkez Bankasına destek vererek, “Merkez Bankamızın hem kur konusundaki sinyali, hem de döviz piyasasıyla ilgili atmış olduğu adımlara biz tam destek veriyoruz.” dedi.
4- Terörle Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında toplandı. Toplantıya, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Hulusi Akar, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar katıldı.
5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, kendisine veda ziyaretinde bulunan Danimarka Büyükelçisi Ole Egberg Mikkelsen’i kabul etti. Bakan Bağış, “Sayın Büyükelçi görevine ilk başladığında, kendisini yine burada ağırladığımda, bu konuyu konuşmuştuk, bugün vedaya geldiğinde hâlâ Roj TV konusunu konuşuyor olmak tabii bizi üzüyor.” dedi. Büyükelçiye Danimarkalıların, “Vaatler memleketinde insanlar açlıktan ölür.” atasözünü hatırlatan Bakan Bağış, “Artık vaatlerin somut neticeye dönmesini bekliyoruz. Türkiye-Danimarka ilişkilerinin üzerinde Roj TV gölgesi var. Artık yargı sürecinin bir an önce sonuçlanmasını istiyoruz.” dedi.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, Kıdem Tazminatı Fonu konusunu değerlendirmeye aldıklarını belirterek, “İnce eleyip sık dokuyacağız. O nedenle bu yıl yetişmez.” dedi. Bakan Çelik, işverenin bu fona aylık olarak prim ödeyeceğini ifade ederek, “Bu fon başka hiçbir amaç için kullanılamayacak. Bankadaki hesaplar gibi bireysel olacak. Çalışana tazminat olarak ödenecek.” dedi. Bakan Çelik, emeklilik yaşı ile ilgili olarak, “40 yaşında emekliliği hak eden kişinin 65’e kadar beklemesi gerekiyor. Bunu düzenlememiz gerekiyor.” dedi.
7- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AA muhbirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı dolayısıyla Toprak Mahsulleri Ofisine hububat satan üreticilerin ödeme tarihi 31 Ağustos 2011 olan hububat alım bedelini bankalara gönderdiklerini, toplam 145 milyon liralık ürün bedelinin üretici hesaplara aktarıldığını bildirdi. Bakan Eker, “Böylece TMO bugüne kadar hububat üreticilerine 371 milyon lira ödeme yapmış olduk.” dedi.
8- Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, 22 Ağustos’ta test süreci başlayan güvenli internet hizmetinden çok sayıda kullanıcının yararlanacağını, bu hizmet sayesinde internet kullanım oranının artacağını belirtti. Acarer, servis sağlayıcıların test sürecine ihtiyaçları olduğu yönündeki taleplerini dikkate alarak uygulamayı 22 Kasım 2011’de başlatacaklarını, bu hizmetin 22 Kasım’dan itibaren isteyen abonelere sunulacağını anlattı.
9- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe Futbol Takımının 2011-2012 sezonunda Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne katılamayacağını açıkladı. 159
10- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Japonya’nın “Aa2” olan uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek “Aa3”e çekti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi. 11- Libya lideri Muammer Kaddafi, “NATO’ya karşı savaşta ya şehit olacağız ya da zafer kazanacağız.” dedi. Yerel bir radyo istasyonundan halka seslenen Kaddafi, Bab’ül Aziziye Karargâhından “taktik gereği” çekildiklerini belirtti.
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Sibirya’da Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong İl ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kaddafi ve muhalefete çatışmalara son verip görüşmelere başlamaları çağrısında bulunarak “Biz Libyalıların çözümü kendi aralarında bulmalarını istiyoruz. Çatışmaların bir an önce durmasını ve tarafların bir an önce müzakere masasına oturup Libya’nın geleceği konusunda anlaşmaya varmalarını ümit ederiz.” dedi.
25 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Lübnan başbakanlarından Fuad Sinyora’yı kabul etti.
2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2010 yılı marka, patent, coğrafi işaretler ve endüstriyel tasarım başvurularına ilişkin bilgi vermek üzere basın toplantısı düzenledi. Bakan Ergün, Türkiye’nin son yıllarda marka ve endüstriyel tasarım başvurularında Avrupa’nın en çok başvuru yapılan ilk üç ülkesi arasına girdiğini belirterek, “Bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, patent ve faydalı model başvuru sayısı yüzde 23 artışla 6 bin 616’ya, marka başvuru sayısı yüzde 28 artışla 54 bin 514’e ve endüstriyel tasarım sayısı yüzde 22 artışla 19 bin 794’e yükselmiştir.” dedi.
3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV’de katıldığı programda, Türkiye ve dünyadaki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Şimşek, yerli üretimi teşvik edecek yeni yaklaşımlar içerisine girileceğini belirterek, “Burada da vergi politikası ve teşvik politikası önemli olacak.” dedi.
4- Uluslararası toplumun Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarına siyasi yönlendirme sağlamak amacıyla kurulan ve Türkiye’nin eşbaşkanlığını yaptığı Libya Temas Grubu’nun siyasi direktörler düzeyindeki toplantısı İstanbul’da yapıldı. Toplantıya, Türkiye’nin yanı sıra 27 ülke ile Afrika Birliği, Arap Ligi, AB, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM’den siyasi direktörler katıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, bu aşamada Libya halkının kapsayıcı bir ulusal uzlaşı içinde olması ve toplumun tüm unsurlarının siyasi sürecin bir parçası olması gerektiğini vurgulayarak, “Artık cezalandırma, intikam süreci geride bırakılmalıdır. Siyasi süreçte herkes yer almalıdır.” dedi.
5- Somali Başbakanı Abdiweli Muhammed Ali, Uluslararası Sağlık ve Eğitim Derneği (USEDER) üyesi doktorlar ile Kimse Yok Mu Derneği temsilcilerini başkanlık sarayında kabul etti. Ali, Türkiye hükümeti ve halkının yardımlarından ötürü Somali halkının müteşekkir olduğunu söyledi.
26 AĞUSTOS 2011
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul-Şile bölünmüş yol açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Dünya küresel finans krizini yaşarken, Türkiye dünyada büyümede ilk çeyrekte bir numara oldu. OECD ülkeleri arasında da en çok büyüyen ülke Türkiye. Yatırımları yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril ile yaptığı ikili görüşme sonrası, Libya’ya her alanda desteğe hazır olduklarını bildirdi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e yapılan dinlemeyi eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Bu dinlemeyi yapan kim, daha böyle kaç toplantı dinlendi, bilgiler kimlere servis edildi, bilmiyoruz. Bu toplantılarda terörle mücadelenin kritik evrelerinin tartışıldığını düşünün. Sonra da bu bilgilerin terör örgütlerine ya da yabancı devletlere servis edildiğini düşünün.” dedi.
Deniz Feneri davası savcılarının görevden alınmasına da tepki veren Kılıçdaroğlu “Dünyanın hiçbir hukuk devletinde böyle bir şey olamaz, görülmekte olan bir davaya iktidarlar bu şekilde müdahale edemezler.” dedi.
3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, temaslarda bulunmak için gittiği Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, kadın milletvekillerinin TBMM’de pantolon giyme konusuyla ilgili olarak, “Zaman değişiyor, ihtiyaç değişiyor. Dolayısıyla yeni dönemde pantolon giyilecektir.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Belediyesi tarafından Somali adına düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Bakan Ergün burada yaptığı konuşmada, “Allah’a şükürler olsun ki bugünkü Türkiye 10 yıl önceki Türkiye’ye göre çok farklı bir durumda. 10 yıl önce IMF 1 milyar dolarımızı serbest bırakmış diye gazetelerde manşet, televizyonlarda birinci haber olurdu. Dünyanın değişik yerlerindeki bu tür sorunlar için her yıl yaptığımız yardımların toplamı 1 milyar dolar.” dedi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril ile İstanbul’da yaptıkları ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Türkiye olarak Libya halkına ait olan her değerin, Libya halkına verilmesi kanaatini taşıyoruz. Artık bu diplomatik ve askeri alandaki gelişmeler sonrasında biz Libya’nın mal varlıklarının dondurulması için bir gerekçe görmüyoruz. Bunun bir an önce Libya halkına teslim edilmesine büyük önem veriyoruz.” dedi.
Cibril de, Türk halkına teşekkürlerini sunarak, “Bizim bu ziyaretteki gerçek amacımız, özellikle rejim yıkıldıktan sonra gerekli malların temin edilmesidir.” dedi.
6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, “Kandil’e Irak’ın merkezi güçleri girmeli” diyen Barzani’ye cevap verdi. Bakan Yazıcı, “Teröristlerin insanlarımızı, askerlerimizi pusuya düşürüp kalleşçe katletmeleri karşısında elbette devletimiz güvenliğini sağlamak üzere harekete geçecek.” dedi.
7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da Büyük Taarruz’un 89. Yılı kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada, “Hiç kimse birlik ve beraberliğimizi bozamaz. Biz bu teröristleri gidip inlerinde bulacağız, onları inlerinde vuracağız.” dedi.
8- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Habertürk gazetesine verdiği demeçte, Şair Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıya tepki göstererek, “Türkiye adına, toplum adına kaygılıyım.” dedi. Bakan Günay, ayrıca aile isterse Yücel’in mezarının yeniden yapımı konusunda katkıda bulunabileceklerini ifade etti.
9- Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Deniz Feneri e. V. dava dosyasını soruşturan savcılar, Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yeren’i görevden alarak yerlerine Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Veli Dalgalı ve Kaçakçılık Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Hakan Pektaş’ı görevlendirdi.
10- ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, Jackson Hole’de düzenlenen FED yıllık toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, “Piyasaların toparlanması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.” dedi.
11- Nijerya’nın başkenti Abuja’daki BM binasına yapılan bombalı saldırıda, en az 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
12- Meksika’nın kuzeyindeki bir kumarhanenin, maskeli ve silahlı kişilerce kundaklanması sonucu 53 kişi hayatını kaybetti.
27 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anadolu Ajansına Cumhurbaşkanlığında geçirdiği 4 yılı değerlendirdi. 4 yılın hızlı ve dolu geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye imajı çok farklı yerlere geldi. Ekonomik krizler, siyasi krizler yaşandı. Orta Doğu’da, İslam ülkelerinde tarihin en büyük dönüşümleri gerçekleşiyor. Bu 4 yılda anlata anlata bitirilemeyecek olaylar yaşandı.” dedi. Halkın içinden gelen biri olarak Cumhurbaşkanlığını da halka açmak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk döneminde yapılan Çankaya Sofraları’nı tekrar başlattığını, interneti daha yoğun kullandığını, halktan kopmayı hiç bir zaman düşünmediğini, ancak Cumhurbaşkanlığı konumunun bunu fiilen gerçekleştirmekte zorluk çıkardığını ifade etti.
2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Somali’deki çocukların evlat edinilmesiyle ilgili çok talep olduğunu belirterek, bu konudaki yasal engellerin kaldırılacağını açıkladı. Gaziantep-Karataş Mahallesinde bir çocuk evini ziyaret eden Bakan Şahin, “Elimizdeki yasal düzenlemeye göre bunu aslında ülkeler arasında yapabiliyoruz. Fakat Somali bu yasal altyapıyı imzalamamış. Meclis başladığı zaman bunun takibini Dışişleri Bakanlığımızla yapacağız. Yasal altyapı çıktıktan sonra zaten bir engel kalmıyor.” dedi.
3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, yeni öğretim döneminde dağıtılacak olan tablet bilgisayarlarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tablet bilgisayarlar her yıl 5. ve 9. sınıf öğrencilerine verilecek. Böylelikle 4 yıl sonunda her öğrencinin bir tablet bilgisayarı olacak.” dedi. Öğretmenlerin yeni sisteme ayak uydurması için de hizmet içi eğitim programları düzenleneceğini belirten Bakan Dinçer, tablet bilgisayarların öğrencilerde kalacağını ve 4 yılın sonunda onların olacağını söyledi.
4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum’da gazetecilere kamuoyunda “Tam Gün” olarak bilinen düzenlemeyi değerlendirdi. Tam Gün’ün vatandaşın iyiliğine olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, Kanun Hükmünde Kararname ile önceki yargı kararlarının yok sayıldığını savunan ve dava açacağı belirtilen Türk Tabipler Birliğinin (TTB) tavrını eleştirdi. Hiç kimsenin milletin iradesinin üzerinde olmadığını belirterek, “Onlar CHP ile işbirliği yaparak bu işi yapıyor. Daha önce de TTB ile CHP, bakanlığın yaptığı bir kanunu, Anayasa Mahkemesine götürmüştü. O zaman da bir takım sıkıntılar çıkmıştı. TTB ile CHP halka karşı yine işbirliği yapacaksa kendisi bilir.” dedi.
5- PKK terör örgütü tarafından Bingöl’de 18 gün önce HES inşaatında çalışırken kaçırılan 3 işçi serbest bırakıldı.
6- Güney Kore’nin Daegu şehrinde başlayan 13. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda, bayanlar 3 bin metre engellide Binnaz Uslu, serisini Türkiye Rekoru kırarak birinci sırada tamamladı ve finale yükseldi.
7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Kosova’da gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Davutoğlu “Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin, Libya operasyonuna destek veren ülkelerin liderlerini davet ettiği ve 1 Eylül günü düzenlenmesi planlanan Libya toplantısına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmayacağına” ilişkin basında yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine, toplantıya Türkiye’nin katılım düzeyinin henüz tam netleşmediğini söyleyerek, “Başbakanımızın kesin bir kararı yok. Katılım durumuna göre değerlendireceğiz. Prensipte Libya ile ilgili her toplantı bizi ilgilendirir. Mutlaka bir düzeyde katılacağız.” ifadesini kullandı.
8- Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Helsingin Sanomat gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan ve diğer ülkelerin işini daha fazla zorlaştırmamak için Yunanistan’ın aldığı krediler karşılığında teminat sağlanması modeli üzerindeki tartışmaların mümkün olduğu kadar süratle çözülmesi çağrısında bulunarak, “Bu konu mümkün olan en kısa sürede çözülmeli ki Finlandiya’nın amaçları diğer ülkelere zarar vermesin.” dedi.
28 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Tarabyadaki Huber Köşkünde AA muhabiri ile yaptığı röportajda, yeni anayasayla ilgili büyük bir mutabakat bulunduğunu belirterek “Eğer yeni bir anayasa yapılmazsa ‘metodoloji ve usul hatalarından olabilir’ diye düşünüyorum. Bazen usul, esasın önüne geçer, ‘böyle bir titizlikle hareket edilirse bu gerçekleşir’ görüşündeyim.” dedi. Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak Şam yönetimine, “Artık günah bizden gitti” dercesine açık ve dürüst mesaj ilettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Her şeyin çok az ve çok geç olduğu bir safhaya geldiğini görüyorum.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayında yenilenen Silah Teşhir Bölümü ve 4. Avlu yapıları ile restore edilen Matbah-1 Amire’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de gözbebeği olan Topkapı Sarayında şimdiye kadar sürdürülen restorasyon çalışmalarının yeni bir aşamasında yenilenen çeşitli bölümlerin açılacağını belirtti. Açılış törenine Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Başbakan Erdoğan daha sonra, İstanbul Arkeoloji Müzesinde azınlık vakıfları temsilcileriyle yapılan iftar yemeğine katıldı. Burada yaptığı konuşmada, farklı inanç gruplarının farklılıklarından dolayı maruz kaldığı haksızlıkları giderdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Ülkemizde vatandaşımızın inancından, etnik kökeninden, giyiminden dolayı baskı gördüğü dönemler geride kaldı.” dedi.
Ayrıca Ramazan Bayramı nedeniyle “Ulusa Sesleniş” konuşması yapan Başbakan Erdoğan, yurt içinde terör ile mücadelenin süreceği vurgusu yaparken, dış ilişkiler açısından da Suriye lideri Beşar Esad’a uyarıda bulundu. Artık tek adam yönetimine yer kalmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bu gerçeği daha önce Mısır, Tunus, Libya yönetimine nasıl hatırlattıysak, bugün de Suriye yönetimine hatırlatıyoruz.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7’deki “Başkent Kulisi” programında soruları cevapladı. Yeni CHP’nin demokratik açılım konusunda daha ılımlı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “CHP’de bu konuda daha ileri bakışlar ve açıklamalar görüyorsunuz. Bu konunun nihai çözümünde bu görüşmelerden faydalanacağımızı düşünüyorum.” dedi. Artan terör saldırılarına da değinen Başbakan Yardımcısı Atalay, TSK’nın son operasyonlarının çok etkili ve çok sonuç alıcı olduğunu belirterek, “Kandil artık rahat yaşanılır bir yer değil.” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Saraybosna’da yayınlanan “Oslobocenje” gazetesine verdiği demeçte, devletlerin komşularıyla olan ilişkilerinin gelecek açısından büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Türkiye’nin sınırlarında olmamasına rağmen biz bütün Balkan ülkelerini komşumuz olarak görüyoruz. Bu sebepten dolayı iyi ilişkiler bizim için önemlidir.” dedi.
5- Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu, 3 asker şehit oldu.
6- Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları durdurması için, kendilerini “canlı kalkan” olarak adlandıran ve geçiş yasağı bulunan sınır hattına doğru yürüyüşe geçen gruba güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti.
7- 13. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 1500 metre seçmelerinde Tuğba Karakaya1., Aslı Çakır Alptekin 7. olarak yarı finale yükseldi.
8- Genelkurmay eski Başkanlarından Orgeneral Necip Torumtay, bir süredir tedavi gördüğü GATA’da hayatını kaybetti.
9- Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed kıtlık ve kuraklık nedeniyle ülkesinde bulunan Türk yardım derneklerinin temsilcileriyle Mogadişu Havaalanında görüştü. Türk derneklerine yaptıkları yardımlardan ve çalışmalarından ötürü teşekkür eden Cumhurbaşkanı Şerif Ahmed, ülkede güvenlik ve asayişin hala tam olarak sağlanamaması nedeniyle Türk yardımseverlerin dikkatli olmasını istedi.
10- IMF Başkanı Christine Lagarde, Kansas City FED’in ABD’nin Wyoming eyaletinde düzenlediği toplantıda, küresel ekonomide risklerin arttığı ve hükümetlerin büyümeyi güçlendirmek için adımlar atması gerektiğini söyledi. Lagarde, “Bu yaz ortaya çıkan gelişmeler tehlikeli bir dönemde olduğumuzu gösterdi. Kırılgan toparlanmanın rayından çıktığını görüyoruz. Bu yüzden şimdi harekete geçmeliyiz.” dedi.
11- ABD’yi etkisi altına alan Irene Kasırgası nedeniyle 14 kişi hayatını kaybetti.
29 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında, bayramların toplumu bir arada tutan en önemli yapı taşlarından biri olduğunu belirterek, birlik ve beraberliğin korunmasını, nifak sokmak isteyenlere asla fırsat verilmemesini istedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Kara Harp Okulu ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, genç teğmenlerin gerektiğinde vatan, Cumhuriyet ve vazife uğrunda hayatlarını seve seve feda etmeye yemin ettiklerini ve ulusun kendilerine duyduğu güvenin bir nişanesi olan kılıçlarını kuşandıklarını ve taşıdıkları sorumluluğun bilinciyle yıldızlarını takmayı hak ettiklerini söyledi.
2- Genelkurmay Başkanlığının İnternet sitesinde yapılan açıklamada, Başkanlığın “www.tsk.tr” adresli İnternet sitesinin güncellendiği bildirildi. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, son verilere göre, Irak’ın kuzeyi ve Kandil dağı bölgesine icra edilen hava harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 145-160, yaralı terörist sayısının ise 100’den fazla olduğunun öğrenildiğini bildirdi.
3- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, nisan ayında yürürlüğe giren ve “şike yasası” olarak adlandırılan “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun”un içeriği konusunda Mahmut Özgener başkanlığındaki dönemin Futbol Federasyonu yönetimini eleştirdi. Kanunun çok sert olduğunu belirten Bakan Kılıç, “Ben, ‘seçim kararı çıktı, Meclisi bu kadar kısa zamanda çalıştıramayız’ dedim. Ancak kendileri muhalefete giderek ikna ettiler. İki haftada çıkmaz denilen kanunun iki saatte çıkmasını sağladılar.” dedi.
4- Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği, bölücü terör örgütü PKK’nın geçen hafta Paris’te düzenlediği gösterilerle ilgili olarak Fransa İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarına nota gönderdi.
5- Arnavutluk 4. Uluslararası Film Festivali Durres kentinde başladı. Festival, Türkiye’den rejisör Semih Kaplanoğlu’nun “Bal” (Honey) filmiyle açıldı.
6- Irak’ın başkenti Bağdat’taki Um El Kura camisine düzenlenen intihar saldırısında, 29 kişinin öldüğü bildirildi.
30 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle Genelkurmay Karargâhında düzenlenen törende tebrikleri kabul ederek “Başkomutan” sıfatıyla kutlamaları kabul eden ilk Cumhurbaşkanı oldu.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere yaptığı açıklamada, “30 Ağustos öncesinde TSK’nın İnternet sitesi, 27 Nisan e-muhtırasını kaldırdı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, “Biz bu arzumuzu daha önce de önceki yönetimlere ifade etmiştik. Onlar bu adımı nedense atmamıştı ama şu andaki Türk Silahlı Kuvvetler Yönetimi, Genelkurmay Başkanlığımız, bu adımı atmıştır. Dolayısıyla olması gerekeni yerine getirdikleri için ben kendilerini kutluyorum.” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de Bursa’da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Genelkurmay Başkanlığının e-muhtıra bildirisini resmi İnternet sayfasından kaldırmasını, “Olması gerekenler oluyor. Bunlar güzel şeyler. Gönül rızasıyla oluyor. Esas iyi tarafı da budur.” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da İzmir’de gazetecilere konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye demokratikleşme doğrultusunda sağlıklı, güzel adımlar atıyor. Bunların esenlik içinde devam etmesinin teminatı barışın bütün ülkede ve bölgede egemen olmasıdır. Çağın gelişmelerine biz de eski gecikmeleri telafi edecek bir hızlılıkla ve kararlılıkla ayak uydurmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, yayımladığı Zafer Bayramı ve Ramazan Bayramı mesajında, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin mayası sağlamdır. Türk ordusu, Türk milletinin bizatihi kendisidir, aynı hassasiyetlere ve değerlere sahiptir. Bize bu gücü veren aziz milletimize Zafer Haftası’nda bir kez daha seslenmek istiyorum. Bağrınızdan çıkan biz evlatlarınıza inanın ve güvenin.” dedi.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, AK Parti iktidarının her gün bir yenisi eklenen kanun hükmünde kararnamelerle parlamentoyu “saf dışı bıraktığını” belirterek, “KHK’lerle yönetecekseniz kapatın parlamentoyu. Ne gerek var? Adı konmamış sıkıyönetim düzeni var ülkede.” dedi. Anayasa Mahkemesinin yetki iptaline yönelik başvurularını gündeme almamasına da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, tablo karşısında TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in bile isyan etmesi gerektiğini vurguladı.
5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Hatay İl Teşkilatında partililerle bayramlaşma öncesi gazetecilerin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deniz Feneri e.V davasına ilişkin açıklamalarına yönelik sorularını cevaplandırdı. Bakan Ergin, soruşturmaya muhatap olan kişilerin avukatlarının HSYK’ya bir dilekçe vererek, soruşturma savcılarını şikâyet ettiğini belirterek, “Bu şikâyet içerisinde kayda değer bulunan husus, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu bir kararın, soruşturma savcıları tarafından değiştirildiği, tahrifat yapıldığı ve bu tahrifata işlem yapıldığı iddialarıdır. Bunun üzerine HSYK konunun incelenmesini ve gerek görülmesi halinde soruşturulmasını içeren bir karar almıştır.” dedi.
6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir grup gazeteciye “son kanun hükmünde kararname ile bakanlığının olağanüstü yetkilerle donatıldığı” yönündeki yorumları değerlendirdi. Bakan Bayraktar, doğal SİT alanlarının yok edileceği ve rant kapısı olacağı yönündeki iddiaları yanıtlarken, tedirgin olmayı gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.
7- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, son günlerde artan şiddet ve terör olaylarını değerlendirdi. Bakan Eker, “Hiçbir zaman kimin kanı olursa olsun, kan dökülmesinden memnun değiliz. Olmasını istemiyoruz. Ama terör örgütü bu kadar mayın döşeyip, saldırı yaptığında nöbet kulübesinde duran güvenlik mensubu öldürüldüğünde, katledildiğinde bütün bunların her birinin cevabının olması lazımdır.” dedi. Bakan Eker, saldırıların Kürtlerin çıkarına olmadığını da ifade etti.
8- Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurulu (TÜBİTAK) Başkanlığına TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbacak getirildi. Altunbacak’ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
9- 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 89. yıl dönümü bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.
10- Güney Kore’nin Daegu kentinde gerçekleştirilen 13. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 1500 metrede yarışan Tuğba Karakaya, yarı finalde 4.08.58’lik derecesiyle yarışı birinci olarak tamamladı ve finale yükseldi.
11- Amerika’nın doğu kıyılarını vuran Irene Kasırgası, sebebiyle ABD’de 38, Dominik Cumhuriyeti’nde 3, Haiti’de 2, Kanada’da 1 kişi hayatını kaybetti.
12- Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Ramazan Bayramı’nı kutlamak için telefonla aradığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Türkiye’deki azınlık vakıfları mallarının iadesine ilişkin karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmede, Libya ve Suriye’deki son gelişmelerin de ele alındığı bildirildi.
Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle de yaptığı açıklamada, “Tüm bunlar, olumlu şeyler ve uygulamada din özgürlüğüne saygıya katkı yapıyor. Komisyon, Türk yetkilileri ve gayrimüslim dini cemaatleri ile temasları aracılığıyla yeni yasal düzenlemelerin uygulamasını yakından izleyecek.” dedi.
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Rujiten de, ABHaber. com’a gönderdiği yazılı açıklamada, “Türk hükümetinin, yasaları değiştirerek ve idarenin tüm düzeylerinde uygun biçimde uygulanmasını sağlayarak, dini azınlıkların sorunlarını sistematik biçimde ele alması büyük önem taşıyor.” dedi.
13- Batı Trakya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bayram namazını Gümülcine’de tarihi Eski Cami’de kıldı. Namaz öncesinde camideki cemaate kısa bir selamlama konuşması yapan Başbakan Yardımcısı Babacan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini belirterek, “Sizin sorunlarınızı biliyoruz. Türkiye olarak hep yanınızdayız.” dedi.
14- Bosna-Hersek’te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna- Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç’le birlikte Bosna-Hersek’in ilk Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’in Kovaçi Şehitliğinde bulunan mezarına çelenk bıraktı ve dua etti. Çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, “Bosna bizim sılamız, Boşnaklar da ailemizdir. Biz buradayız, buradaydık ve ebediyen burada olacağız, çünkü burası büyük lider Aliya İzzetbegoviç’in mirasıdır. Biz bu emanete ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız.” dedi.
İzzetbegoviç de, Bakan Davutoğlu’nu özellikle bayram gününde konuk ettikleri için gurur duyduğunu belirterek, “Özellikle Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun isimleriyle bilinen bu hükümetle gönül bağımız var. Bu hükümet, Bosna Hersek’in barışı ve daha iyi geleceği bulması için sürekli yardım ediyor.” dedi.
15- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Somali’deki açlık felaketini önlemek için yaptıklarını Hürriyet gazetesine değerlendirdi. Yapılan yardımlar ve İİT’nin koordinasyonu sayesinde, 25 Ağustos’tan itibaren beslenme yetersizliğine bağlı bebek ölümlerinin sıfıra indiğini, eylül ayı içinde de ‘acil durumdan, iyileşme durumuna’ geçileceğini söyledi. İhsanoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başlattığı tarihe geçecek kampanyanın birçok İslam ülkesinin harekete geçmesini sağladığını da vurguladı.
16- IMF, bu yıl için küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,3’ten yüzde 4,2’ye, gelecek yıl içinse yüzde 4,5’ten yüzde 4,3’e indirdi.
17- ABD Başkanı Barack Obama, ABD ve dünyadaki bütün Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı. Obama yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan’ın aile ve toplumların, yoğun fedakârlık, tefekkür ve ibadet içinde bir araya gelmenin mutluluğunu paylaştığı bir dönem olduğunu belirtti.
18- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yaptığı konuşmada, ağır borç meselesiyle mücadele eden ülkelerin borçlarını azaltmak konusunda ev ödevlerini yapmamaları halinde Euro Bölgesi ülkelerinden desteğe bel bağlamamaları gerektiğine dikkati çekti.
19- Nijerya’nın Jos şehrinde Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında patlak veren çatışmalarda 20 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.
20- Suriye’nin çeşitli kentlerinde bayram namazının ardından düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde, aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 7 kişinin öldüğü bildirildi.
31 AĞUSTOS 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilere yaptığı açıklamada, Zafer Bayramı kutlamalarında Başkomutan sıfatıyla ev sahipliği yapmasının başka yönlere çekilmemesi gerektiğini belirterek, “Bunlar Türkiye’nin ara dönemlerinde, olağanüstü dönemlerde yapılan düzenlemelerdi. Hâlbuki Türkiye değişti.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanıyla da konuştuğunu, düzenlemeyle ilgili aynı düşünceyi paylaştıklarını vurguladı.
2- AK Parti Bursa İl Başkanlığının bayramlaşma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Somali’yi ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tebrik ederek, “Bir bayram gününde Somali’deki fukaranın gözünün yaşını silmek ne kadar güzel bir şey.” dedi.
3- Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, beraberindeki 8 milletvekili ile birlikte AK Partinin Şanlıurfa’daki bayramlaşma törenine katıldı. Şehit Jandarma Er Mehmet Topraksüren’in ailesine taziye ziyaretinde bulunan Bakan Çelik, Türkiye’nin bölünmesini, küçülmesini, zayıflamasını isteyenlere fırsat verilmemesini istedi.
4- Dışişleri Bakanlığı Ekonomik ve Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ali Kemal Aydın Türkiye’nin yeni Trablus Büyükelçisi olarak atandı.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Başkomutan’ sıfatıyla ilk kez Genelkurmay Karargâhında kutlamaları kabul ettiği 30 Ağustos tebligatına katılmayarak, “Bunun adı demokratikleşme ve sivilleşme değil, bir milleti tarih şuuru ve değerleriyle tamamen silikleştirme hareketidir.” dedi.
6- Basketbol Milli Takımımız Litvanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası ilk maçında Portekiz’i 79-56 yendi.
7- Genç Türkler Derneğince “Mehmetçiğe Destek-Teröre Lanet Mitingi, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) binasının önünde yapıldı.
8- Libya’daki çatışmalarda yaralanan 45 kişi tedavi edilmek üzere Genelkurmay Başkanlığına ait kargo uçağıyla İstanbul’a getirildi.
9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Romanya ziyareti çerçevesinde Köstence’nin Mecidiye kasabasında temaslarda bulunarak, Türk ve Tatar soydaşlarla bayramlaştı. Bakan Davutoğlu, soydaşların şartlarının iyileştirilmesi için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını söyledi.
10- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Somali’de mülteci kamplarını ziyaret ederek beraberinde getirdiği ve Kızılay ile birlikte hazırlanan yardım malzemesini dağıttı. Kılıçdaroğlu, “Burada Batı’nın sömürgeci zihniyetinin kirli yüzünü gördük. Yıllarca buraları sömürdüler, şimdi de bir köşeye attılar. Türkiye adına buralarda olmamız önemli.” dedi.