09.11.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Çırağan Sarayında gerçekleştirilen “Türkiye-Afganistan-Pakistan 6. Üçlü Zirvesi” Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai’nin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.
Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani suikastıyla ilgili kurulması kararlaştırılan ortak mekanizmaya ilişkin soru üzerine, istihbarat teşkilatlarının konuyu geniş bir şekilde görüştüğünü ve görüşmeye devam edeceğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, Meclisin en önemli görevinin yeni anayasayı yapmak olduğunu vurgulayarak, 2012 sonuna kadar anayasa çalışmalarını tamamlamayı planladıklarını söyledi. Başkan Çiçek, anayasa çalışmalarının Meclisin bu dönem yürütmeye çalıştığı en önemli çalışmalardan olduğunu belirterek, “Yeni anayasa çalışmaları kapsamında web sayfası oluşturulmuştur ve bu sayfa üzerinden vatandaşların da görüşleri alınmaktadır.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, depremzedeler için yardıma koşan herkese teşekkür ederek, “Kimlerin kan ve gözyaşından beslendiği, kimlerin bu ülkede kardeşlik için mücadele ettiği, Van depreminde açık şekilde ortaya çıkmıştır. On yıllardır bu milleti birbirinden ayırmak, birbirine soğutmak için yapılan her türlü nifak girişimi, Allah’a şükür Van’da enkazın altında kalmıştır.” dedi.
Başbakan Erdoğan, Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in davetine icabetle “Türkiye’den Almanya’ya iş gücü göçünün 50. yılı” münasebetiyle düzenlenecek etkinliğe katılmak üzere Almanya’ya gittiğini söyledi.
Başbakan Erdoğan   Almanya’nın başkenti Berlin’de,   Almanya’ya göçün 50. yılı nedeniyle Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının gerçekleştirdiği, “Göç Sempozyumu”na katıldı. Avrupa’ya terörle mücadele uyarısında bulunan Başbakan Erdoğan, terörle mücadelenin bir ülkenin meselesi olmadığını belirterek, “Terör örgütlerine göz yumanlar terörün kanlı yüzüne ortak olurlar. Terör örgütüne gösterilen müsamahanın nasıl kanlı eylemlere dönüştüğü artık daha iyi görülmeli.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da sempozyumda yaptığı konuşmada, “Bizim uyumdan anladığımız, insanların kültürlerini, dinlerini, inançlarını ve kimliklerini koruyarak topluma her alanda entegre olmasıdır. Entegrasyonun bireylerin istekleri doğrultusunda gerçekleşmesi lazım.” dedi.
Sempozyumda konuşan Almanya’nın Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Bohmer de, uyumun asimilasyon anlamına gelmediğini, insanların kökenine saygı duyulmasının önemli olduğunu kaydetti.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile görüştü.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, hükümetin terörle mücadele politikasını eleştirerek, “Bu iktidar değil 10 yıl, 50 yıl da kalsa bu meseleyi çözemez.” dedi. Meselenin çözümünde bütün sorumluluğun hep başkalarına ait olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, “İstihbaratını, gücünü başka ülkelerden beklentilere ayarlayan bir iktidar, böyle devasa bir sorunu çözebilir mi? Bizim çözüm yollarımız var. Senin çözüm önerin ne arkadaş? Getir biz sana destek vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

5- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van Atatürk Şehir Stadyumunda oluşturulan çadır kente giderek depremzedeleri ziyaret etti. Daha sonra depremde hasar gören köylerde incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Atalay, depremzedelerin kar yağmadan konteynerlere yerleştirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, “Bizim için tamamen harap olan köyler öncelikli. Böyle olan 7 köyümüz var. Çünkü öbürlerinde bir miktar sağlam ev var. Çadır verdik, kendi aralarında yardımlaşma var ama tamamen harap olan köyleri öne alıyoruz.” dedi.

6- Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son dönemde yaşanan terör saldırılarının ardından teröre tepki amacıyla yurtdışında yaşayan Türkler tarafından organize edilen protesto eylemlerine yönelik, terör örgütü mensupları ve sempatizanlarının saldırılarının şiddetle kınandığı belirtilerek, konunun çok yakından takip edildiği bildirildi.

7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Almanya Bavyera Eyaleti Meclis Başkanı Barbara Stamm’ı kabulünde,  Alman Göç Yasası’nda ailelerin biraraya gelmelerini engelleyen çok ağır hükümlerin olduğuna işaret ederek, “Yanlışları beraber değiştirelim.” çağrısında bulundu.

Öte yandan Bakan Şahin, Yargıtay 14. Ceza Dairesinin, 13 yaşındaki bir kız çocuğunun, ‘sanıklarla kendi rızasıyla birlikte olduğu’ doğrultusundaki yerel mahkeme kararını onamasını kabul edilemez ve kaygı verici bulduğunu açıkladı. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Bakan Şahin, bu davada verilen kararın, TCK’nın 103. maddesinde düzenlenen çocukların cinsel istismarı maddesine ve suç tarihinde yürürlükte olan 765 sayılı önceki TCK’nın 414. maddesine uygun olmadığını söyledi.

8- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının toplantısına katıldı. Van depreminin ardından Başbakan Erdoğan’ın “Benim iktidarıma da mal olsa bu düzeni değiştireceğim. Salaş yapıları, kaçak, depreme dayanıksız yapıları söküp atacağım” biçiminde konuştuğunu anımsatan Bakan Bayraktar, bu ölçekteki bir dönüşümün zor ve külfetli bir iş olduğunu, bu işin maliyetinin 400 milyar doları bulabileceğini belirtti.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye yapacağı ziyareti eleştirerek, “Görüşerek, konuşarak ne çözülecektir, hangi tavizlere kapı aralanacaktır?” dedi. Bahçeli, “PKK’nın hamisi ve himaye eden peşmerge, ABD’nin bölgeden tamamen çekileceği tarih yaklaştıkça ön almaya ve mazeretler üreterek hedef saptırmaya çalışmaktadır. Buradan AKP zihniyetine sormak isterim ki; peşmerge reisinden iki gün sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin duyacağı ve öğreneceği ne vardır?” diye sordu.

10- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında, anayasa yapım sürecine katkı sunmak için çaba gösterdiklerini belirterek, “Komisyonda kalmamızı anlamsızlaştıracak bir tutumla karşılaşırsak, partimizin yetkili organları gerekli değerlendirmeyi yapar.” dedi. Kışanak, KCK operasyonu ile ilgili olarak ise “Yapılanlar siyasi darbe, soykırım, demokratik siyaseti rafa kaldırma çabalarıdır.” dedi.

11- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ekim ayı ihracat rakamlarını Hakkâri’de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla yapılan toplantıda açıkladı. Buna göre Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde
10,64 artışla 11 milyar 877 milyon dolar olurken, yılın 10 ayında yüzde 20,18 artışla 111 milyar 380 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.
 

Bakan  Çağlayan  yaptığı  konuşmada,  “Bugün,  1  Kasım  2011  tarihi, 88  yıllık  Cumhuriyet  tarihimizin  ihracatının  yeni  bir  rekorunun  kırıldığı gün, ekonomi tarihimize altın harflerle yazılıyor. Bugün burada teröre karşı tek yürek olduğumuzu, her şeye rağmen terörün Türkiye’nin gelişmesini engellemeyeceğinin göstergesi olarak sizlerle beraberiz.” dedi.
TİM  Başkanı  Mehmet  Büyükekşi  ise,  sektör  için  ciddi  önemi  olan kur konusunda uyarılarda bulunarak, kur seviyesinin 1.70’in altına inmesi durumunda Merkez Bankasının duruma müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) yapılan yazılı açıklamada, Van ve ilçelerinde depremden hasar gören işletmeler için 25 milyon lira faizsiz kredi desteği verileceği bildirilerek, Türkiye İş Bankası aracılığı ile kullandırılacak krediler için işletmelere dosya masrafı dâhil hiçbir masrafın çıkarılmayacağı, firmaların bu kapsamda kullanacakları kredilerin faizleri ile diğer yükümlülüklerinin tamamını TOBB’un karşılayacağı kaydedildi.

13- PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK’ya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu 45 kişi, sevk edildikleri mahkemece “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.

14- Anavatan Partisi kurucu üyesi ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit
Aral İstanbul’da vefat etti.

15- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Amerikan Türk Konseyinin (ATC) 30. Yıllık Konferansı dolayısıyla düzenlenen akşam yemeğine katıldı. Clinton, ABD’nin, Türkiye’nin bölgede ve dünyada artan rolünden memnuniyet duyduğunu belirterek ABD Başkanı Obama’nın, bölgede devam eden demokratik dönüşümleri desteklemek için kapsamlı bir ekonomik program açıkladığını ve bu çabada Türkiye’nin değerli bir ortak olduğunu kaydetti.

16- Kıbrıs görüşmelerinin dördüncüsü, BM Genel Sekreteri Ban Ki- moon’un ev sahipliğinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın katılımı ile New York’ta gerçekleştirildi. Görüşmelerin sonrasında açıklama yapan Ban Ki-moon, “Ekonomi, AB konuları ve güvenliğin iç boyutlarıyla ilgili önemli ilerlemeler sağlandı.  Önemli  konular  olan  yönetim,  mülkiyet,  toprak  ve  vatandaşlık konularında ise daha az ilerleme sağlandı.” dedi.
Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’nin BM’nin ara buluculuğunu desteklediğini kaydetti. Clinton, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kendi münhasır ekonomik bölgesinde doğal kaynaklar arama hakkı olduğunu, ancak genel bir anlaşma çerçevesinde ortak kaynaklardan Ada’daki iki tarafın da faydalanması gerektiğini söyledi.

17- Suriye devlet televizyonu, ülkede 7 aydır süren karışıklığa son vermek için bir çözüm bulma konusunda Devlet Başkanı Beşşar Esad yönetimi ile Arap Birliğinin nihai anlaşmaya vardığını duyurdu. Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bin Helli ise Genel Sekreterin, Suriye’ye sunulan çözüm planına ilişkin henüz resmi bir cevap almadığını belirtti.
 


2 KASIM 2011

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Afganistan Dışişleri Bakanı Zelmay Resul’ün eş başkanlığında düzenlenen “Afganistan için İstanbul Konferansı”, Çırağan Sarayında gerçekleştirildi. “Asya’nın Kalbinde Güvenlik ve İşbirliği” temalı zirvenin açılışını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül, “Afganistan’da akan kardeş kanının durması, güvenliğin ve istikrarın tesis edilmesi, iyi yönetişimin kök salması hepimizin ortak  dileğidir. Afganistan’ın  birlik  beraberlik  istikrar  ve  refahına  katkıda bulunmak hepimizin komşuluk borcudur.” dedi.
Karzai de ülkesinin kendi ayaklarının üzerinde durmak için çaba sarfettiğini belirterek “Öncelikle Afgan halkının, kendi güvenlik güçlerimizin sağladığı koruma alanında yaşamasını istiyoruz. Bizim hedefimiz, egemen, kendi ayakları üzerinde duran ve bütün Afganlar için barışı sağlayan bir devlet kurmaktır.” dedi.
Toplantı sırasında kabul edilen İstanbul Süreci Belgesi’nin ayrıntıları, Bakan Davutoğlu ile Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul’un birlikte yaptıkları basın toplantısında açıklandı. Bakan Davutoğlu “İstanbul Konferansı ve İstanbul Süreci Belgesi, bölgesel sahiplenme fikrine dayanmaktadır. Konferansın bizatihi kendisi bölge ülkelerinin insiyatifiyle başlatılan bölgesel bir girişimdir. Afganistan ve bölgesinde kalıcı barış, istikrar, güvenlik ve refahın tesisi için Afganistan’ın ve bölgenin kendi sorunlarına sahip çıkması ve kendi kolektif çözümlerini üretmesi gerekmektedir.” dedi. Toplantılar kapsamında, Afganistan ve Pakistan liderleri de bir araya geldi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezindeki gazileri ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, gazilerin bazı sorunlarını bütçe görüşmeleri sırasında dile getireceklerini, bazı sorunları için de kanun teklifleri vererek parlamentoyu harekete geçirmeye çalışacaklarını söyledi.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 200’den fazla Türk işadamıyla birlikte Libya’yı ziyaret etti. Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ile yapılan görüşmenin ardından, UGK Ekonomi Bakanı Abdullah Şamiya’yla   heyetlerarası   görüşmeler   gerçekleştirildi.   Bakan   Çağlayan, ülkede okul, cami ve karakol gibi binaların Türk firmaları tarafından bedelsiz yenileneceğini belirtti. Şamiya da yaptığı konuşmada, Türk müteahhitlerin alacakları konusuna değinerek,  haklarının korunacağını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanlığı, Van’da görev almak üzere atanan 800 öğretmenin 14 Kasım’da göreve başlayacaklarını açıkladı.

5- Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameye göre, Ulaştırma Bakanlığının adında ve teşkilat yapısında değişiklik yapılması sebebiyle bakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına dönüştürüldü.

6- Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Trabzonspor, Avni Aker Stadı’nda oynanan maçta Rus ekibi CSKA Moskova ile 0-0 berabere kaldı.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘Türkiye’den Almanya’ya İşgücü Göçünün 50. Yıldönümü’ nedeniyle Almanya’ya yaptığı ziyaret kapsamında, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Başbakan Erdoğan düzenlenen ortak basın toplantısında, Alman siyasetini; üç milyona yakın Türk’ün uyum sorununa  gerekli  ilgiyi  göstermemekle  suçlayarak, Berlin’den AB  üyelik sürecinde gerekli dayanışmayı göremediklerini hatırlattı. PKK’ya karşı Almanya ile ortak mücadele isteyen Başbakan Erdoğan, terör örgütü yandaşlarının Almanya’da 6 milyar Euro toplayarak PKK’ya destek verdiğini öne sürerek, Alman makamlarından bu hususta hassasiyetlerini arttırmalarını da istedi.
Merkel de göçmen ailelerdeki gençlerin eğitim sorununa dikkat çekerek, “Başarılı bir uyum için Alman dilini öğrenmek ve ona  hâkim olmak şarttır.” dedi.

8- ABD’de  yayınlanan  Forbes  dergisi  ‘Dünyanın  en  güçlü  insanları’ listesini açıkladı. 70 kişinin yer aldığı listeye göre; ‘Dünyanın en güçlü insanı’ ABD Başkanı Barack Obama olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 48. sırada yer aldı.

9- BM Kalkınma Programının (UNDP) ‘2011 İnsani Gelişme Raporu’
yayımlandı. 187 ülkenin değerlendirildiği raporda, Türkiye 92. sırada yer aldı.

10-   Suriye, Arap Birliğinin Katar’da Suriye’ye ilettiği çözüm planını şartsız kabul etti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, G-20 Zirvesi öncesi yapılan toplantıda referanduma gitme kararı alan Yunanistanı sert bir dille eleştirerek, referandumun kabulü halinde yardımların kesileceğini söyledi.
 


3 KASIM 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, anayasa çalışmalarına ilişkin basın yayın kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle Dolmabahçe Sarayında bir araya geldi. Başkan Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yaptığı toplantılar sonucunda, çalışma usullerine ilişkin 15 maddelik esasların belirlendiğini, görüş  alma  sürecini  koordine  etmek  üzere  5’er  kişiden  oluşan  3  teknik heyetin 15 Kasım’a kadar oluşturulacağını belirterek “Katılım, veri toplama ve değerlendirme olarak ilk aşamayı 2012 Nisan ayı sonunda tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.
Başkan Çiçek ayrıca, Türkiye’nin, bu tarihi süreçten başarıyla çıkabilmesinde yazılı ve görsel basının temsilcilerine de büyük görevler düştüğünü kaydetti.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i ziyaret etti. Görüşmede Kılıçdaroğlu, Orgeneral Özel’i Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilmiş olması nedeniyle kutladı. Orgeneral Özel de TSK’nın Van’da meydana gelen depremin ardından bölgedeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığına bağlı kuruluşların bütçe görüşmeleri sırasında, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, tutuklu milletvekilleri ile ilgili olarak “Onların tutuklu kalması, milli iradeye saygısızlıktır. Mutlaka yargı da vekil seçilmiş olan insanları tahliye etmelidir.”dedi. Başbakan Yardımcısı Arınç, cezaevlerinde 63 kişinin bulunduğunu, bunlardan sadece 4’ünün, basın yoluyla işlenen suçlar arasında sayılabilecek “terör örgütünün propagandasını yapmak”tan dolayı cezaevinde olduğunu söyledi.

4- Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu,  Kuzey  Irak  Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’yi kabulünün ardından yaptığı açıklamada, Türk-Kürt kardeşliğine zarar veren terör örgütüne karşı net tavır alınmasını beklemelerinin hem hakları hem de sorumlulukları olduğunu belirterek, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden de bu konuda net bir tutum ve aktif bir dayanışma beklediklerini söyledi.

5- TBMM Genel Kurulunda, BDP kontenjanından aday gösterilen Doç. Dr. Ahmet Yıldırım RTÜK üyeliğine seçildi.

6- Kamuda aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret almasının önüne geçecek kararname, Resmî Gazete’de yayımlandı. Ücret dengesi ek ödemeyle sağlanacak.

7- Sağlık Bakanlığının teşkilat yapısında değişiklik yapan ve yabancı doktor ile hemşirelerin Türkiye’de çalışmasına izin veren kanun hükmünde kararname, Resmi Gazete’de yayımlandı.

8-  Türkiye  İstatistik  Kurumunun  (TÜİK)  üretici  fiyat endeksi,  ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 10.26 oranında artış gösterdi. Enflasyon ekim ayında TÜFE’de yüzde 3.27, ÜFE’de yüzde 1.60 arttı. Yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 7.66, ÜFE’de yüzde 12.58 oldu.

9- Konya’da eğitim uçuşu yapan savaş uçağının düşmesi sonucu 2 subay şehit oldu.

10-  Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan, Almanya’dan,  G-20  zirvesinin yapılacağı Fransa’nın Cannes kentine giderken, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. KCK’ya yönelik son operasyonlarla ilgili eleştirilere de yanıt veren Başbakan Erdoğan, “KCK’ya sahip çıkan arkadaşların kendilerini gözden geçirmeleri lazım. Bu iş İmralı’ya dayanıyor mu, dayanmıyor mu? Ona bakılmalı.” dedi.
Başbakan  Erdoğan,  G-20  Toplantısı  kapsamında  düzenlenen  ‘B-20
Ekonomik Politikalar Oturumu’nda yaptığı konuşmada ise küresel ekonominin
2008 yılının son çeyreğinde büyük bir krizle karşılaştığını vurgulayarak “2008 yılında bazı bankaların iflasıyla ortaya çıkan küresel kriz, bugün artık devletleri tehdit eder bir noktaya gelmiş durumda. Bu çerçevede, gelişmiş ülkelerin somut, iyi planlanmış ve güvenilir mali uyum politikalarını açıklamaları ve uygulamaları büyük önem taşıyor.” dedi.

11- ABD Başkanı Barack Obama, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nin açılışından önce yaptığı açıklamada, iki gün boyunca en önemli konunun; Avrupa’daki finansal krizi çözmek olacağını ve küresel çözümlere yönelik bazı önemli adımları memnuniyetle karşıladığını kaydetti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile de bir araya gelen Obama, Sarkozy ile Yunanistan’daki gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti.

12- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Libya’yı ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “ABD maalesef uluslararası konularda akli melekelerini ve basiretini yitirdi. Artık sadece güçlerine güveniyorlar.” dedi. Salihi, en kötü senaryoya karşı hazırlıklı olduklarını belirterek, “Ama umarım ABD, İran ile çatışma yoluna girmeden önce iki kez düşünür.” dedi.

13- Avrupa Merkez Bankası (ECB), gösterge faiz oranını 25 baz puan (yüzde 0.25) indirerek yüzde 1.25’e çekti. ECB, Temmuz ayında, artan enflasyonla mücadele için gösterge faiz oranını 25 baz puan (yüzde 0.25) yükselterek yüzde 1.25’ten yüzde 1.50’ye çıkarmıştı.
 


4 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani’yi İstanbul’da Tarabya Köşkünde kabul etti.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, NTV televizyonunda katıldığı canlı yayında, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını değerlendirirken, “Bu komisyonun çalışmalarını olumlu bir şekilde sonlandıramazsak, o zaman bolca şikayet ettiğimiz bu anayasa bir 30 yıl daha Türkiye’de yürürlükte kalmaya devam eder.” dedi. Başkan Çiçek, tutuklu milletvekilleri ve bu durumun yeni anayasa çalışmalarına yansımasına ilişkin soru üzerine de, bu konuların bir kısmının anayasadan kaynaklandığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının 2012 yılı bütçelerinin görüşmelerinde yaptığı konuşmada, askerden sonra polisin de “İnsansız Hava Aracı” (İHA) kullanacağını belirterek “Yakın gelecekte emniyet teşkilatında İHA’ların yaygın kullanımını hedeflemekteyiz.” dedi. Bakan Şahin ayrıca, MOBESE sisteminin denizlerde de kurulacağı bilgisini verdi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Mecliste gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili soruları üzerine, bedelli askerlikle ilgili çalışmaya bayramdan sonra başlayacaklarını söyledi. Çalışmanın ne zaman biteceğiyle ilgili zaman veremeyeceğini ifade eden Bakan Yılmaz, “Çalışma bittiğinde Başbakanımıza arz edeceğiz, açıklamayı kendisi yapacak.” dedi.

5-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, hazırladıkları çalışmayla 5 yıl prim ödeme, prim borcu bulunmama gibi şartlar aranmaksızın Van depreminde ölenlerin yakınlarıyla, malul olanlara aylık bağlanabileceğini belirterek, “Buna göre
30 gün primi bildirilen vatandaşlarımızdan ölenlerin yakınlarına ölüm aylığı, malul kalan vatandaşlarımıza malullük aylığı bağlanabilecektir.” dedi. Bakan Çelik, düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na sevk ettiklerini söyledi.

6- Ericsson Academy’nin açılışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma,   Denizcilik   ve   Haberleşme   Bakanı   Binali  Yıldırım,   Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirlere ilişkin, “Biz geçen bayramda olduğu gibi bu bayramda da Anadolu’nun her tarafında, ana güzergahlarda yol çalışmalarına ara veriyoruz. Yol işaretlerini daha görünür bir şekilde yapıyoruz. Özellikle kavşaklarda, yollara erişim noktalarında gezici ekiplerimiz olacak.” dedi. Bakan Yıldırım, “bayram gibi bir bayram” istediklerini, Türkiye’de olan trafik kazalarını incelettiklerini, kazaların seyrine baktıklarını ve ortaya çarpıcı bir tablonun çıktığını ifade etti.

7- TÜSİAD Yönetim Kurulundan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yolu ile İMKB’nin Yönetim Kurulu yapısında değişiklik yapılmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de bakanlıklar ve kamu kurumlarının yapısında değişiklikler öngören pek çok düzenlemenin ardı ardına yapıldığı kaydedilerek, “Bu düzenlemelerde istişare yöntemine yeterince açık olmayan KHK yöntemi tercih edilmiştir. Bu süreçte yeterli görüş alma mekanizması  işletilmediğinden,  ilgili  sivil  toplum  kuruluşları  ve  kamuoyu bu değişiklikleri ancak düzenlemelerin yürürlüğe girmesinden sonra takip edebilmektedir.”denildi.

8- Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Yücel Kanpolat, TÜBA’nın özerkliğini ortadan kaldıran kanun hükmünde kararnamenin küçük değişikliklerle yürürlüğe girmesinin ardından 45 üyenin istifasının kendisine geldiğini belirterek, “Bu istifalar devam edecek, çok fazla insanın kalacağını sanmıyorum.” dedi.

9- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen, “Tarım Enerji İklim” konulu Çalışma Oturumu’nda yaptığı konuşmada, tarım ve enerjiye ilişkin gündemin en önemli başlıklarından birisinin emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar olduğunu vurgulayarak, “Emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar; başta gıda güvenliği, enflasyon, cari işlemler açığı ve büyüme olmak üzere pek çok alanı olumsuz etkiliyor.” dedi.
Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan görüşmede ise ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alındı. Deprem nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunan Obama “Felaketzedelere yardım konusunda üzerlerine düşeni yerine getirmeye hazır olduklarını.” ifade etti.

10- G-20 Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirve sonunda düzenlediği basın toplantısında, AB Komisyonunun hazırladığı ve  üye  ülkelerde  finansal işlemler  vergisi  getirilmesini  öngören  projenin, AB liderleri tarafından 2012 yılı başında ciddiyetle ele alınacağını, verginin yürürlüğe girmesi için ülkesinin büyük çaba göstereceğini ifade etti. “Vergi cennetleriyle” ilgili mücadelenin de kararlılıkla süreceğini ifade eden Sarkozy, “Artık  vergi  cenneti  istemiyoruz.  Bu  konudaki  mesajımız  çok  açık. Vergi cennetlerine kucak açan ülkelere yasaklamalar getirilecek.” dedi.

11-Yunanistan’da   Papandreu   hükümeti,   güvenoyu   aldı.   Yunanistan
Parlamentosunda yapılan oylamada, oylamaya katılan 298 milletvekilinden
153’ü hükümete “evet” derken, 145 milletvekili “hayır” oyu kullandı.

12- İsrail Ordusu Fethiye’den Gazze’ye yardım için yola çıkan Kanada ve İrlanda bandıralı iki tekneden oluşan filoya müdahale etti. Tekneler İsrail askerlerince Aşdot Limanı’na yönlendirildi.
 


5 KASIM 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek 14 bin 593 derneğe e-posta göndererek, yeni anayasa yapım sürecine aktif katılım çağrısında bulundu. Başkan Çiçek yaptığı açıklamada “Amacımız, 1982 Anayasası’nın ‘yasakçı’ ve ‘vesayetçi zihniyeti’nden  uzak,  vatandaş  odaklı,  özgürlükçü  ve  demokratik  temsil esasına dayanan, hepimizin içinde kendisini bulacağı, ‘işte benim anayasam’ diyebileceği bir anayasa yapmaktır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’dan dönerken gazetecilere terörle mücadeleye ilişkin yaptığı açıklamada “Artık anlayış değişti. Genelkurmay Başkanlığı işin üzerine daha kararlı gidiyor. Şu an polis ve asker, istihbarat paylaşımı dahil şehirde, kırsalda iyi bir dayanışma sergiliyor.” dedi. Başbakan Erdoğan Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada da, “Bedelli askerlik için belli bir tarih yok ama benim için acil bir konu.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilere yaptığı açıklamada, internet medyası ile ilgili yasanın yakın bir zamanda çıkacağını, sosyal medyanın çok güçlü olduğunu ve dünyada bundan vazgeçilemeyeceğini söyledi.

4-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik  TBMM’de  bir soru önergesine verdiği cevapta, 25 Ekim 2011 tarihi itibariyle 194 bin 775 sözleşmeli personelin, memur kadrolarına atandığını bildirdi.

5- Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Görüşlerimiz çok yakın ve aynı düşünceleri paylaşıyoruz.” dedi.
 


6 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, arama-kurtarma  çalışmalarını aksatmamak için daha önce ertelediği   Van ziyaretini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül verdiği bayram mesajında, “Bütün Vanlı kardeşlerimin ve herkesin bayramı mübarek olsun. Bu bayrama buruk girdik. Büyük bir tabii afetle, depremle girdik. Onun acısı hala tazedir. Bütün kardeşlerime, herkese başsağlığı diliyorum. Cenabı Allah, böyle afetlerden milletimizi, bütün insanlığı ve herkesi korusun. Bugünlerde bayram esas daha anlamlıdır. Bugünlerde herkesin birbiriyle daha çok dayanışması, kardeş olduğunu hissetmesi gerekir.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra okulu yıkılan merkeze bağlı Gedikbulak köyünü ziyaret etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Cami’de kıldığı bayram namazı çıkışında, KCK tartışmalarını değerlendirirken Türkiye’nin kendisine paralel bir devlet anlayışına müsaade etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Kimsenin güvenlik güçlerinin silah bırakmasını beklememesi gerektiğini de vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Silah bırakması gereken birileri varsa bunlar terörist gruplardır. Bunların silahı bırakması lazım ve silahın bırakılması halinde birçok şeyin olumlu istikamette gelişeceğini de rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun için de eğer olay siyasetse bunun yeri de Parlamentodur. Parlamentoda herkes bu işin mücadelesini verir ve kazanılacak haklar varsa orada dile getirilir ve bu hakların gereği de orada verilir.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun göndermiş olduğu mektuba verdiği cevabında, “Yapıcı bir üsluba, edep ve haya vasıflarına sahip, çark etmeyen, doğru konuşan, masum insanlara iftira atmayan bir muhalefet özlemi, biliniz ki milletimiz kadar bizim de özlemimizdir.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van’ın Erciş ilçesinde çadırkentte kalan vatandaşları ziyaret ettikten sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Depremzedelerin, “Türkiye’nin her bir tarafından yağmur gibi bağış yağıyor, buraya yardım geliyor. Ama bu yardımlar bize ulaşmıyor.” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Temel şikayet bu. Buradan da sorumlu mercilere sesleniyoruz. Başlangıçta kaosun olmasını belki anlayışla karşılayabiliriz ama aradan bu kadar süre geçtikten sonra artık kaosun olmaması lazım. İhtiyaçlarının süratle giderilmesi lazım.” dedi.
 

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da Valilik tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Van depreminde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlara 540 ile 790 TL arasında ölüm ve malullük maaşı bağlanacağını söyledi. Ayrıca Bakan Çelik, Van’da tüm sigorta borçlarını bir yıl, önümüzdeki üç ayda oluşacak borçları da bir yıl süreyle ötelediklerini hatırlattı.

5- Fransa’nın başkenti Paris’te devam eden Dünya Halter Şampiyonası’nda bayanlar 53 kiloda Aylin Daşdelen, silkme ve koparmada dünya ikincisi olarak gümüş madalya kazandı. Erkeklerde ise 62 kiloda Bünyamin Sezer, koparmada dünya üçüncüsü olarak bronz madalya kazandı.

6- Arap Ligi ile imzaladığı ve gerginliği azaltmaya söz verdiği anlaşmaya uymayan Suriye yönetimi, operasyonlara devam ediyor. Ordunun bir haftadır kuşatma altında tuttuğu Humus’ta, arife günü  27, bayramın birinci günü de 6 sivil öldürüldü.
Öte  yandan  Suriyeli  muhaliflerin Fransa’nın  başkenti  Paris’te  yaptığı toplantıda konuşan Suriye Devlet Başkanı’nın eski yardımcısı Abdülhalim Haddam, Lübnan’ın, İran’ın etkisinden ancak Suriye’deki Esad rejimi düşerse kurtulup özgürleşeceğini söyledi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti.

8- Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Damataru kentinde karakol ve kiliselere düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı 150’ye, yaralıların sayısı da
100’e çıktı.

9- Yunanistan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı konutunda Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas başkanlığında, Başbakan Yorgo Papandreu ve ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras’ın katılımıyla gerçekleştirilen üçlü toplantıda, 26 Ekim’de gerçekleştirilen AB zirvesinde Yunan ekonomisiyle ilgili alınan kararları uygulayacak ve ardından da ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet oluşturulması konusunda taraflar arasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.
 


7 KASIM 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de halka hitaben yaptığı konuşmada, terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik son operasyonlarla ilgili, “Kimse bizden bunun da durmasını beklemesin. KCK operasyonlarını destekleyenlere uyarımı ben yine yapıyorum: KCK’yı iyi tanımanız lazım. İyi tanımıyorsanız ehillerinden iyi öğrenmeniz lazım. KCK’nın nereye vardığını bilmeden ve bu işin içerisinde kimlerin ne tür rol üstlendiğini bilmeden  yaptığınız  açıklamalar,  ister  medyada  olsun,  ister  nerede  olursa olsun teröre destektir, teröre hizmettir. Bu kadar açık konuşuyorum. Çünkü biz devletin içinde devlete paralel bir devlet anlayışına müsaade edemeyiz. Türkiye’de tek devlet vardır, o da Türkiye Cumhuriyeti  Devleti’dir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başkale ilçesine bağlı İran sınırındaki Koçkıran sınır karakoluna yaptığı bayram ziyaretinin ardından Van’a gitti. Burada gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Yeni karakol olduğu için son derece güvenlikliydi. Bu açıdan dışarıdan yapılacak saldırılara karşı dayanıklı. Askerlerin morali oldukça iyiydi.’’ dedi. Özellikle depremzede annelerin çocukları için büyük kaygı duyduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir an önce konteynerlerin yapılması ve en azından kışı oralarda geçirmeleri gerekiyordu. Bu talepleri yetkililere aktardık.’’ dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın depremin yoğun üzüntüsü nedeniyle belli ölçülerde kutlandığını belirterek, “Kılıçdaroğlu konuşmasında dedi ki: ‘Bu cumhuriyettir, bunu Erciş’te de Van’da da kutlamalıyız.’ Be hey Kılıçdaroğlu, madem bunu söylüyorsun da kendin niye  yapmadın?’’ dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kurban Bayramı dolayısıyla gittiği Kırıkkale’de, partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Türkiye’nin birçok badire atlattığını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, terörle mücadele konusuna değinerek, “Ya o ülkeler, kendi topraklarındaki teröristleri temizlerler, bizden yardım isterlerse beraber yaparız, onu da yapmıyorlarsa biz kendimiz gidip, temizleriz. Bunun kararlılığı içindeyiz.’’ dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, partisinin Şanlıurfa İl Başkanlığınca düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gelişmesini ve kalkınmasını engellemek isteyenlerin olduğunu belirterek, bunlara fırsat verilmemesi gerektiğini, terörün panzehirinin birlik, beraberlik ve bütünlük olduğunu söyledi.

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü bünyesinde yürütülen proje kapsamında Sodyum Borhidrürlü Yakıt Pilli aracı test etti.
Bakan Ergün burada yaptığı konuşmada, “Günümüz elektrikli araçlarda lityum  iyon  piller  kullanılıyor. Ancak  bu  piller,  araç  içerisinde  fazla  yer kaplıyor ve hacmine göre düşük verimde enerji sağlıyor. Yapılan araştırmalar bor kullanılan yakıt pillerinin mevcut pillere nazaran birçok avantajı olduğunu gösteriyor.’’ dedi.

7-  MHP Genel  Başkanı  Devlet  Bahçeli  Genel  Merkez’de  partililerle bayramlaşma sırasında gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, yeni anayasa ile ilgili uzlaşma komisyonu tarafından yürütülen çalışma hakkında MHP’nin kırmızı çizgilerinde bir değişiklik olmadığını belirterek, “Milli devlet, üniter yapı, devlet bütünlüğü ve bin yıllık kardeşliğe dayalı kararlı tutumu aynen sonuna kadar devam edecektir.” dedi.

8- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, leasing sektöründe KDV indiriminin, KOBİ’lere uzun vadeli makine yatırımlarının yolunu yeniden açacağını bildirdi.

9-   Lüksemburg   Başbakanı   ve   Avro   Grubu   Başkanı   Jean-Claude Juncker,  Yunanistan’da kurulacak ulusal birlik hükümetinin AB’nin kurtarma paketini “son virgülüne kadar’’ uygulamaya hazır olduğunu kendilerine hızla bildirmesini  istedi.

10- Fransa Başbakanı Francois Fillon, yeni “kemer sıkma’’ politikaları çerçevesinde 2016 yılına kadar 100 milyar avro tutarında bir tasarruf planını devreye sokacağını, yeni tasarruf planı çerçevesinde, büyük şirketler için verginin yüzde 5 oranında artırılacağını, bir çok ürün ve hizmet için yine KDV oranının artırılacağını açıkladı.

11- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, başkent Moskova’da İrlanda Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, İran’a herhangi bir ülkenin askeri bir operasyon düzenlemesinin çok ciddi bir hata olacağını söyledi.
 


8 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Financial Times’ gazetesine verdiği röportajda, Suriye’nin geçmişte olduğu gibi terör örgütü PKK’ya destek vermek gibi tehlikeli bir oyuna girişeceğini zannetmediğini belirterek, “Bu tehlikeli oyuna girişmemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Böyle yapacaklarını düşünmüyorum ancak konuyu yine de yakından izliyoruz.” dedi. Ankara’nın AB üyeliği için çalışmalarını, birliğin bazı üyelerinin olumsuz tavrına karşın sürdüreceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, ülkenin düşük bütçe açığı ve kamu borçlarını kastederek “Maastricht kriterleri açısından birçok AB ülkesinden daha iyi durumdayız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkez’de partililerle bayramlaştı. Kılıçdaroğlu burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kayseri Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiaları konusunda dosyanın kapatılmak istendiğini ancak kendilerinin buna izin vermediklerini söyledi. Başbakanın gönderdiği mektubu aldığını ancak içeriği konusunda bir şey demeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki günlerde Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, belediye başkanı ve üst düzey yöneticileri hakkında bir soruşturma açarsa Başbakan benden özür dileyecek mi? Eğer takipsizlik kararı verilirse ben kendisinden özür dileyeceğim.” dedi.

3-  Başbakan  Yardımcısı  Bekir  Bozdağ,  Yozgat’ın  Yerköy  ilçesinde AK Parti   İlçe Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mahkemelere vermediği dosyalarla milletin haysiyeti ve şerefiyle oynadığını ifade ederek, “Dürüst insan, elinde yolsuzluk dosyası varsa savcıya verir. ‘Ben şu yolsuzluğu açıklayacağım’ diyor. Ertesi gün başka bir şey söylüyor. Daha sonra da Sayın Başbakan’a mektup yazıyor. Eğer Cumhuriyet savcılarının adreslerini bilmiyorsa ben kendisine vereyim. Bir dahaki mektuplarını doğru yere göndersin.” dedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddette ‘kol kırılır, yen içinde kalır’ döneminin bittiğini söyledi. Bakan Şahin, aile içi şiddeti önleyici mekanizmaları güçlendireceklerini belirterek, bu amaçla Diyanet, Genelkurmay ve Milli Eğitim Bakanlığı ile mutabakata varıldığını, teknik takip sistemi gibi tedbirlerin yer aldığı kanun taslağının ise bayramdan sonra Bakanlar Kuruluna sevk edileceğini söyledi.

5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, NTV’de soruları cevapladı. Brüksel   ziyaretinde   AB   Komisyonunun   Genişlemeden   Sorumlu   Üyesi Stephan Fule ile son dönemde kendisinin ortaya attığı pozitif gündem konusunu değerlendireceklerini söyledi. Bakan Bağış, KCK operasyonları ve terörün Avrupa ülkeleri tarafından finansmanıyla ilgili Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının   anımsatılması   üzerine   ise,   “Hukuk   devletinde   paralel devlet olmaz. Hukuk devletinde, kimilerinin ‘biz kendi başımıza bir devlet yapılanmasına gideceğiz’ demesi kabul edilemez.” dedi.

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Van’ın Erciş ilçesinde Yenişehir çadır kentini ziyaretinde kalıcı konutların hızlı bir şekilde hak sahiplerine  teslim  edileceğini  belirterek,  “7-8  aylık  bir  zaman  içerisinde, en  geç  1  yıl  içerisinde  tamamlanması  mümkün  olacak.  TOKİ  vasıtasıyla bunlar  yapılacak,  afet  işleri  bu  konudaki  koordinasyonu  yapıyor.  Büyük çapta planlamaların tamamlandığını görüyoruz, bazı ufak tefek aksaklıkların giderilmesi için de bir çalışma yapıyoruz.” dedi.

7- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta bedelli askerlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Kamuoyunun gündemine düşmesi sebebiyle en kısa zamanda tamamlanması lazım. Bayramdan sonra belli bir noktaya gelmiş çalışmayı tamamlayacaklar.” dedi. Bakan Yılmaz, “bedelli askerlikte yaş sınırıyla” ilgili bir soru üzerine de, “Yaş sınırıyla ilgili kamuoyunda ne beklenti var bilmiyorum. Ama 20’den başlar, işte 40’a kadar gider. Bunu nasıl tespit edeceğiz? Geçmiş uygulamaları dikkate alacağız. Genelkurmay Başkanlığımızın ihtiyacını ve görüşlerini dikkate alacağız. Sosyal gerçekliğe en uygun şekilde hangisi çözüm olacaksa o yaş sınırı belirlenecektir diye düşünüyorum.” dedi.

8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlığının yeni dönemdeki çalışmalarını Sabah gazetesine anlattı. Bakan Eroğlu, enerji ithalatı ağırlıklı cari açık sorunu yaşayan Türkiye’de hidroelektrik santrallerin (HES) yerli kaynakları harekete geçirmek için hayati önem taşıdığını belirterek, HES’lere karşı gerçekleştirilen eylemlerde dış bağlantı olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, “Bu eylemlerde samimi olanlar var ve saygı duyuyorum. Belki biz kendimizi yeterince anlatamadık. Ancak yılda 30-40 milyarı enerjiye ödeyen Türkiye’nin, kaynaklarını kullanmasını istemeyenler de var.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İzmir’de düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı açıklamada, teröristlerin silah bırakıp teslim olmaları dışında bir çözüm kabul edilemeyeceğini belirterek, “Bunun dışındaki her yöntem, devletin teröre teslim olması ve teröristlerin önünde diz çökmesi anlamına gelecektir.” dedi. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretine tepki gösteren Bahçeli, “Irak’ın kuzeyinden gelen Peşmerge bugün el üstünde tutulmuş, köşklerde ağırlanmış ve tavsiyeleri dinlenmiştir.” dedi.

10- Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda
69 kiloda podyuma çıkan Mete Binay, koparmada 157 kilo kaldırarak Dünya
Şampiyonu oldu.

11- BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rivina Şamdasani, gösterilerin başladığı mart ayından bu yana Suriye’de 3 bin 500’den fazla insanın öldürüldüğünü açıkladı.

12- Avrupa Birliği ekonomi ve maliye bakanları, banka ve finans kuruluşlarına mali işlemler vergisi başta olmak üzere krize karşı alınacak yeni tedbirleri tartışmak için Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplandı. Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, borçlanma maliyeti her gün yükselen İtalya’ya dışarıdan yardım beklenmemesi uyarısında bulunarak, “Ekonomisinin büyüklüğü sebebiyle İtalya dışarıdan yardım ümit etmemesi gerektiğini biliyor.” dedi.

13- Kuzey Akım’dan ilk doğalgazın Avrupa ülkelerine ulaşması ile ilgili törene  katılmak  üzere Almanya’da  bulunan  Rusya  Devlet  Başkanı  Dmitri Medvedev, Alman meslektaşı Christian Wulff’la düzenlediği ortak basın toplantısında, “İsrail ya da başka birilerinin İran’a karşı güç kullanmaya hazır olduklarını söylemeleri oldukça tehlikeli bir söylem.” dedi. Ortadoğu’da hislerin oldukça yüksek olduğunu hatırlatan Medvedev “Barış süreci sona ermek üzere, herhangi bir gelişme yok. Savaş söylemleri çok kötü sonuçlara neden olabilir.” hatırlatmasında bulundu.

14- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Tahran’daki bir sempozyumda yaptığı konuşmada, “ABD, 5 bin atom bombasına sahip olmasına rağmen, İran’ı atom bombası yapmakla suçluyor.” dedi. İran’ın nükleer enerji faaliyetleri için yılda 250 milyon dolar bütçe ayırdığını hatırlatan Ahmedinejad, ABD Başkanı’nın, atom bombalarını geliştirmek için ayrılan bütçeye ilave olarak 81 milyar dolar ayırdığını söyledi.

15- Yunanistan’da, ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet kurulması amacıyla, Başbakan Yorgo Papandreu hükümeti istifa etti.

16- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Washington’da Ulusal Demokratik Enstitüsünce düzenlenen etkinlikteki konuşmada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki demokratik değişimlere açık destek verdiklerini belirtti. Clinton, tüm İslami kökenli partilerin aynı olmadığına değinerek, “Hem Türkiye hem de İran, dini köklere sahip partilerce yönetiliyor ama modelleri ve davranışları birbirlerinden çok farklı.” dedi.
 


9 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının
73. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında “Hayatını milletimize adayan, olumsuz şartlarda bile eşine az rastlanır başarılara imza atan büyük Atatürk, milletimizin onurlu yürüyüşünde en büyük rehberi olmuştur.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da  mesajında “Gazi Mustafa Kemal’i bir kez daha şükranla ve rahmetle anıyoruz. 10 Kasım 1938’in bir devrin sonu değil, Atatürk’ün miras bıraktığı Cumhuriyetin her bakımdan abad edilmesi için yeni bir dönemin başlangıcıdır.” dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise “Atatürk, kurduğu modern Türkiye Cumhuriyeti ile tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hareketini başlatarak bizlere bağımsız bir ülke ve aydınlık bir gelecek armağan etmiştir, bizlere tarihi bir görev yüklemektedir. Bu görev; Anayasamızda ifadesini bulan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatmak ve onun ideallerini gerçekleştirerek gelecek kuşaklara devretmektir.” dedi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de birer mesaj yayımladılar.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Grup Başkanvekili Emine Ülker Tahran ve çok sayıda partili ile birlikte Silivri Cezaevine giderek, tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ı ziyaret edip bayramlaştı. Ziyaretinin ardından gazetecilere konuşan Kılıçdaroğlu, aklın ve mantığın çalışmadığı, demokrasi ve özgürlük kavramının gelişmediği ülkelerde, düşüncelerini özgürce söyleyen insanlardan kaygı duyanların, onları toplama kamplarında toplayacağını ifade ederek, Haberal ve Balbay’ın içeride kalmasının, bu toplama kampını oluşturma mantığının bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Van’da depremzedelerle bir araya gelirken, dış ülkelerden gelen yardım çadırlarını gezdi. Bakan Davutoğlu, yardım yapan tüm ülkelere teşekkür ettiklerini belirterek, Türkiye’nin de birlik beraberlik sınavını başarıyla geçtiğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Kızılay’ı tarafından Van’ın Erciş ilçesinde oluşturulan çadır kentindeki depremzedeleri ziyaret etti. Bakan Yılmaz, deprem bölgesinde ailesi olan Mehmetçiklere izin almak istediklerinde istedikleri kadar izin verildiğini belirtti.

5- Van’da saat 21.23’te merkez üssü Edremit olan 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.  Deprem bir otel ile bir dershanenin yıkılmasına yol açtı. Enkaz altında aralarında gazetecilerin de olduğu 100’den fazla vatandaşın kaldığı belirtildi. Bölgeye çok sayıda arama-kurtarma ekibi sevk edildi.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Ahmet Türk ve yardımcısı Aysel Tuğluk, Irak Devlet Başkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani ile görüştü. Demirtaş görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Talabani’nin tek çözümün siyasi çözüm olduğunu vurguladığını belirtti.

7- IMF Başkanı Christine Lagarde Çin’de yaptığı bir konuşmada, küresel ekonominin kayıp 10 yıl riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak, “Cesur olmazsak ve birlikte hareket etmezsek küresel ekonominin aşağı yönlü belirsizlik döngüsü, finansal istikrarsızlık ve küresel talebin muhtemel çöküşü riskine koştuğu fikrindeyiz.” dedi.

8- İngiltere’nin başkenti Londra’da, 5 bin öğrenci sokaklarda yüksek harçları ve özelleştirilen eğitimi protesto etti. Öğrenciler, Trafalgar Meydanı’nda çadır kurup St. Paul Katedrali önündeki kapitalizm karşıtı eylemcilere destek verdi.

9- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, parlamentodaki çoğunluk desteğini yitirince siyaseti bırakma kararı aldı. Berlusconi, AB’nin istediği reformlar parlamentodan geçer geçmez istifa edeceğini ve yeniden aday olmayacağını açıkladı.
 


10 KASIM 2011

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 73. yılında yurt genelinde, KKTC ve dış temsilciliklerde anıldı. Ankara’daki program kapsamında Anıtkabir’de devlet töreni düzenlendi.
Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bugün demokrasisini geliştiren, hak ve özgürlükleri genişleten, ekonomisini sağlam temeller üzerine oturtan güçlü ve hızla ilerleyen bir ülkenin fertleri olarak  huzurunuza  çıkmanın  kıvancını  duyuyoruz.  Türkiye’yi,  hedefiniz olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini yazdı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Milli Kütüphanede düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni’nde “Türkiye’nin bugün ulaştığı seviye, hiç ama hiç kuşkusuz, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucularının arzu ettikleri, tahayyül ettikleri, hedefledikleri bir seviyedir.” dedi.

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler CHP MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, hükümeti tutuklu vekiller sorununun çözümü konusunda AK Parti ile CHP arasında imzalanan ortak mutabakat metninin gereğini yapmaya davet etti.

4- Emniyet Genel Müdürlüğüne ait atama kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname ile 30 ilin emniyet müdürü değişirken, 17 kentin emniyet müdürü de merkeze alındı.

5- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) açıkladığı “Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü” verilerine göre; 2011 yılında çeyrek dönemler itibarıyla azalmaya devam eden bankacılık sektörünün dönem net kârı, önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 milyar 229 milyon TL (yüzde
13.2) gerileyerek Eylül 2011 itibarıyla 14 milyar 620 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.9 oranında büyüyen sektör, ikinci çeyrekte yüzde 9.5, üçüncü çeyrekte ise yüzde 5.9 oranında büyüme gösterdi.

6- AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Euro Bölgesi’nin gelecek yıl büyüme tahmininin yüzde 1.8’den yüzde 0.5’e çekildiği, 2013 yılı için ise 1.3 olarak öngörüldüğü bildirildi. AB’nin Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn yaptığı açıklamada, “Avrupa’da büyüme durdu, resesyonun yeni bir aşamasıyla karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.
Öte yandan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’nin ya da Avro Bölgesi’nin hızının, en yavaş üyelerle aynı olamayacağını belirterek, merkez ve çevre olarak bölünmüş bir Avrupa’nın tahammül edilebilir olmayacağını vurguladı.

7- Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İtalya’da borç krizini aşma çabalarında siyasi netliğe ihtiyaç olduğunu belirterek,  “İtalya’da siyasi durumun net olmaması piyasalarda belirsizliği ateşliyor.” dedi.

8- Yunanistan’da Başbakan Yorgo Papandreu’nun istifa etmesinin ardından iktidardaki sosyalist PASOK hükümeti ile muhafazakar ana muhalefet Yeni Demokrasi (YDP) ve Halkçı Ortodoks Cephe (LAOS) arasında devam eden müzakereler sonuç verdi. PASOK lideri Yorgo Papandreu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Papaulyas’ın yeni hükümeti kurma görevini, Avrupa Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı Lucas Papadimos’a verdiğini açıkladı.

9- Yemen’de, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in görevi bırakması için başkent Sana ve Taiz şehrinde binlerce kişi protesto gösterilerinde bulundu.
 


11 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Van’da meydana gelen depremde Japon doktor Atsushi Miyazaki’nin ölümü, yardım gönüllüsü Miyuki Konnai’nin yaralanması dolayısıyla Japonya İmparatoru Akihito’ya gönderdiği mesajda, “Van’da yürüttükleri üstün çalışmalarla Türk halkının gönlünü bir kez daha fetheden bu fedakar isimleri her zaman şükran ve hürmetle hatırlayacağız.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptırdığı 111 tesisin toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, Atatürk Kapalı  Spor  Salonunda  düzenlenen  törende  yaptığı  konuşmada,  “Herkes şunu bilsin ki bu iş tek başına Hükümetlerin çözebileceği bir iş değildir. Bu mesele, devlet-millet işbirliğiyle karşılıklı güvenle, anlayışla çözülebilecek bir meseledir. İşte onun için 74 milyonu, muhtemel depremlere karşı teyakkuz halinde olmaya çağırıyorum. Allah’ın izniyle biz, milletçe bu meseleyi çözeriz. Can kaybını, yaralanmaları, mal kaybını en asgariye indirebiliriz. Sıfırlayabiliriz demiyorum. Biz bunu başarabiliriz ve inşallah da başaracağız.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Van’daki ikinci depremde Japon Yardım   gönüllüsü  Atsushi   Miyazaki’nin   vefatı   dolayısıyla   Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Kiyoshi Araki’ye taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Davutoğlu, Miyazaki’nin Ertuğrul şehitleri ile birlikte anılacağını belirterek, “Sayın Miyazaki’nin adının yaşatılması için ne yapılması gerekiyorsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti onu yapacaktır.” dedi.
Büyükelçi Araki de Japon yardım gönüllülerine Türkiye’nin özel ilgisi dolayısıyla Japonya Dışişleri Bakanı Koiçiro Gemba’nın teşekkür mektubunu Bakan Davutoğlu’na verdi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni açıklanan sanayi üretimi verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Özellikle imalat sanayi endeksindeki güçlü büyüme, dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunlara rağmen ülkemizin büyüme ve üretim dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Ergün, sanayi üretimi endeksinin bu yılın Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttığını, takvim etkisinden arındırılmış endeksin 2010’un aynı ayına göre yüzde 6, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 1,5 artış gösterdiğini kaydetti.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, NTV’de telefonla katıldığı canlı yayında, saat 17.40’ta Gölcük’e gitmek üzere İzmit’ten hareket eden “Kartepe” adlı deniz otobüsünün kaçırıldığını, kaçıranların 4-5 kişi olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Deniz otobüsünü kaçıranların herhangi bir talebinin henüz söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Yıldırım, “Terör örgütünün bir kanadı olduğunu söylüyor, HPG diye. Şu anda somut herhangi bir talep yok.” dedi.

6- Terör örgütü, Gölcük’e gitmek üzere İzmit’ten hareket eden, içinde 5’i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ve 2 stajyer bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait “Kartepe” adlı deniz otobüsünü kaçırdı.

7- Avrupa  Futbol  Şampiyonası  play-off  turu  ilk  maçında  Türk  Milli Takımı, Türk Telekom Arena Stadında konuk ettiği Hırvatistan Milli Takımı’na
3-0 mağlup oldu.

8- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Estonya’daki temasları çerçevesinde, Başbakan Andrus Ansip’le görüştü. Ansip, Estonya’nın tarihi boyunca Türkiye’den gördüğü dostluğu hiçbir zaman unutmayacağını söyledi. Türkiye’nin Estonya’nın bağımsızlığını 1924’te tanıdığını hatırlatan Ansip, NATO üyeliği sürecinde de gördükleri desteğe teşekkür edip iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Bakan Bağış ise Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan’ın  selamlarını  ileterek, AB  sürecinde  Estonya’nın  verdiği desteğe teşekkür etti.

9- Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Başkanı Klaus Regling, gazetecilere  yaptığı  açıklamada,  İtalya’ya  piyasaları  sakinleştirmek  için hızla harekete geçme çağrısı yaptı. Regling, politik ve mali istikrarına ilişkin İtalya’nın yatırımcıları sakinleştirmek için çok fazla zamanı kalmadığına dikkat çekerek, ülkenin mümkün olduğunca kısa bir sürede göreve başlayabilecek bir hükümete ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 


12 KASIM 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 103 Devlet ve 63 vakıf üniversitesi, azınlık gazeteleri de dahil 1374 mahalli gazete ve 197 mahalli televizyona mektup yazarak, yeni anayasa ile ilgili görüş istedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Başbakan yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Bakanlar Mehmet Mehdi Eker, Fatma Şahin, Taner Yıldız, İdris Naim Şahin, Recep Akdağ ve Binali Yıldırım ile birlikte Van’ın Erciş ilçesinde bulunan Yenişehir çadırkentinde kalan depremzedeleri ziyaret  etti. Afetzedelerin  problemlerini  dinleyen  Başbakan  Erdoğan,  daha sonra vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Kalıcı konutlar ağustos sonunda bitecek. Esnafa faizsiz kredi verilecek. Büyükşehir olacaksınız. Borçlar ertelenecek. Maaşları Devlet verecek.” dedi.

3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kocaeli Belediyesine ait deniz otobüsünün kaçırılmasının bir terör olayı olduğunu, düzenlenen başarılı bir operasyonla teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi. Bakan Şahin, deniz otobüsünü kaçıran ve gemiye düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirilen teröristin 1984 doğumlu, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi nüfusuna kayıtlı Mensur Güzel olduğunu bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, ABD’den talep edilen 4 predatorun (İnsansız hava aracı) İncirlik Üssü’ne konuşlandırıldığını belirterek, “Predatorların rotasını Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) belirleyecek. Görüntüler bizim subaylarımızın da olduğu bir birimle anında paylaşılacak.” dedi.

5- Dışişleri Bakanlığından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Mehmet Haberal hakkında AİHM’e sahte belge gönderildi’ iddiası hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı devletimizde sahte evrak üzerinden işlem yürütülmesinin düşünülmesi dahi kabul edilemez. AİHM, Mehmet Haberal’ın ihtiyati tedbir talebini reddetmiş, bu yönde yeni bir talebin incelemeye alınmayacağını da bildirmiştir.” denildi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının TBMM Dışişleri Komisyonuna verdiği raporda, “Elektrik ihtiyacımızın karşılanmasında kullanılan doğalgaz ve sıvı yakıtların tamamına yakını, kömürün yüzde 30’u ithal. Enerjide dışa bağımlılık oranımız yüzde 70,5 civarında. 3 yıllık doğalgaz fiyatına 4 tane nükleer ünite kurulur.” denildi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de bakanlık olarak yayıncılığın önünü açtıklarını belirterek, “Türkiye’de geçen yıl 34 bin kitap basılmıştı. Bu yıl ise kasım ayı itibariyle 38 bin kitap basıldı. Türkiye Frankfurt Kitap Fuarı’nın onur konuğu olduğu zaman uluslararası alanda Türk edebiyatına yoğun ilgi olmuştu. Bu ivmenin 2013’te de olacağını düşünüyorum.” dedi.
 


13 KASIM 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dolmabahçe Sarayı’nda, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan “Harem ve Cariyelik” kitabının tanıtımına katıldı. Dizilerin toplumda bir merak oluşturduğunu belirten Başkan Çiçek, “Harem konusu sadece özel hayatla ilgili bir kavram değil, aynı zamanda devlet idaresiyle de ilgili önemli bir kurumdur.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’da vatandaşlarla yaptığı sohbette, AK Parti’nin, kendilerinin seçim projelerine sahip çıktığını iddia etti. Bunlardan birinin bedelli askerlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Şimdi çıkaracağız diyorlar, nasıl geleceği de belli değil. Bizim düşündüğümüz gibi mi? Bilmiyoruz. Başbakan, açık çağrı yapmıştı. Böyle bir şey olursa referanduma gideceğiz diye.” dedi.
Ayrıca   bayramın   4.   Günü   Silivri’ye   yaptığı   ziyarete   de   değinen
Kılıçdaroğlu, Silivri’de “bir adalet tiyatrosu oynandığını” öne sürdü.

3-  Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç,  Manisa’da  düzenlenen  9’uncu Zeytin ve Kültür Festivali’nin açılışında yaptığı konuşmada, muhalefetin her zaman kendisine bir eleştiri konusu bulduğunu belirterek, “Biz Demirel değiliz. O herkese plaka dağıtmayı çok severdi. Seçime 3 gün kala her gittiği ilçeyi il yapardı ve plaka dağıtırdı. Biz böyle bir hükümet değiliz.” dedi.

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Samsun’da Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte Vali Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaretinde, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldırım, “Haberleşmede, Türkiye’nin çağ atladığını söylersek hava atmış olmayız.” dedi.

5- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Van’da
9 Kasım’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde 40 kişinin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin de yaralandığını açıkladı.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Van ziyaretini ve orada depremzedelere yönelik polis müdahalesini eleştirerek, “Kışı atlatın demek, Van’ı defterden silmektir.” dedi.

7- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Zonguldak’ta düzenlediği basın toplantısında, KCK’ya sahip çıkanları sert bir dille eleştirdi. Bu operasyonların,büyük bir kararlılıkla devam ettirilmesi gerektiğini belirten Destici, “Eğer operasyonlar durdurulursa, 27 yıl terör belasıyla yaşayan Türkiye, bir 27 yıl daha kurtulamaz.” dedi.

8- Samoa Adaları’nda devam eden Judo Dünya Kupası 73 kilo erkekler finalinde, mili sporcumuz Sezer Huysuz altın madalyanın sahibi oldu. Türkiye turnuvadan 5 madalya ile döndü.

9- Paris’teki Büyükler Dünya Halter Şampiyonası’nın son gününde kadınlar artı 75 kilo A Grubu’nda Rus sporcu Tatiana Kashirina, 147 kiloluk kaldırışıyla koparmada dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı.

10-  DYP Genel  Başkan Yardımcısı  Fikret  Özdizlekli  tedavi  gördüğü hastanede vefat etti.

11- Ergenekon soruşturmaları kapsamında açılan Oda TV davasında tutuklu sanık MİT personeli Kaşif Kozinoğlu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

12- Arap Birliği’nin Suriye’nin üyeliğini askıya almasına kızan Beşşar Esad yanlıları, Türkiye Büyükelçiliği ve konsolosluklarına saldırdı. Yaşananlar üzerine   Suriye’nin   Ankara’daki   maslahatgüzarını   Dışişleri   Bakanlığına çağıran Türkiye, Şam yönetimine nota verdi. Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğu’ndaki personelin ailelerinden oluşan 60 kişi Ankara’ya getirildi.

13- ABD Başkanı Barack Obama, Hawaii’nin başkenti Honolulu’da 21 üyeli Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Dünyada, Asya-Pasifik bölgesinden daha önemli olduğunu düşüneceğimiz bir bölge yok.” dedi. Başkan Obama, Çin’in ticarette uluslararası kurallara uygun hareket etmesini ve Amerikalıların fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyi durdurmasını isterken, Yunanistan ve İtalya’daki yeni hükümetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Öte yandan Obama, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le görüşmesinin  ardından  yaptığı  açıklama,  “İran’ın  nükleer  programı  ile ilgili uluslararası yaptırımlar konusunda ortak bir cevap verebilmek için müzakerelerde bulunduk.” dedi.
 


14 KASIM 2011

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “bedelli askerlik’’ konusunda yapılan çalışmanın ayrıntılarının sorulması üzerine, “bedelli askerlik’’ konusunun gündeme gelmediğini belirterek, “Bedelli askerlik konusunda bir düzenleme yapılacağını,   burada temel göstergenin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) asker ihtiyacı olduğunu’’, bu konudaki açıklamanın ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, TRT Genel Müdürlüğü için 3 aday arasından İbrahim Şahin’in seçildiğini açıkladı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, Türk ekonomisini değerlendirdi.

3- Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplandı. Başbakanlıkta düzenlenen toplantıya, ilgili bakanlar ile bürokratlar katıldı. Toplantıda, orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların değerlendirilmesine ilişkin hazırlanan “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’’ ele alındı.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığının 2012 Yılı Bütçesi  hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği, Lazkiye Fahri Konsolosluğu ve Halep Başkonsolosluklarına yapılan  saldırılara  ilişkin açıklamalarda  da  bulundu.  Bakan  Davutoğlu, bu saldırılara karşı en kararlı tutumu alacaklarını ve Suriye halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaya devam edeceklerini söyledi.

5- Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki dava süreçlerinde Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasındaki işbirliğinin daha etkin hale getirilmesi ve sürecin hızlandırılmasına ilişkin çalışmalar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından bir basın toplantısıyla değerlendirildi. Bakan Ergin vicdani ret ile ilgili bir soru üzerine, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığının bir çalışma hazırladığını belirterek, “Bu hafta içinde, olmazsa önümüzdeki hafta içinde karar aşamasına gelinmiş olacak. Çok kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulunda görüşeceğiz.” dedi.

6- Van Valisi Münir Karaloğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ilde önceki gün meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin, 7.2 büyüklüğündeki birinci depremden daha yıkıcı olduğunu belirterek, kamuoyunun duyarlılığının devam etmesi gerektiğini söyledi.

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, Suriye’deki büyükelçiliği ve başkonsolosluklarının, Türkiye toprakları sayıldığına dikkati çekerek, “Onlara karşı yapılan saldırı, Türkiye’ye yapılmış bir saldırı olarak algılanabileceği için sonuçları çok ağır olabilecek bir harekettir. Suriye makamlarından, sorumluların bulunması ve cezalandırılması için harekete geçmesini bekliyoruz.’’ dedi.

8- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı  Mahmut Arslan  ve  yönetim  kurulu  üyelerini  ziyaretinde,  taşeron firmalar aracılığı ile işe alımların büyük bir sorun olduğunu belirtti.

9- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD’ın düzenlediği  “Yenilikçi  İş  Dünyası  için  Erken Aşama  Girişim  Sermayesi’’ konulu seminerdeki konuşmasında, işletmelerin daha yenilikçi olabildikleri ve kurumsal yapılarını daha sağlıklı, şeffaf, yenilikçi bir düzeye getirebildikleri ölçüde ekonominin de sağlıklı büyüme hedeflerine daha kolay  ulaşabileceğini bildirdi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  TOBB, TOBB  Kadın  Girişimciler  Kurulu,  TOBB  Genç Girişimciler  Kurulu,  Endeavor  ve Massachusetts  Institute  of  Technology Enterprise Forum (MIT EF) Türkiye ev sahipliğinde, Global Girişimcilik Platformu paydaşlığında düzenlenen Global Girişimcilik Haftası nedeniyle düzenlenen gong töreni sonrasında gerçekleştirilen basın toplantısında, Çin ekonomisinin yükselişinde ucuz iş gücünün, ABD ekonomisinin kalkınmasında birikmiş sermaye avantajının ön plana çıktığını,   Türkiye ekonomisinin ise girişimci ruhun başarısı üzerinde yükseldiğini  belirtti.

11- Oscar Onur Ödülleri sahiplerini buldu. Ünlü aktör James Earl Jones, ünlü televizyon yapımcısı ve sunucusu Oprah Winfrey ve Hollywood’da “makyajın büyük babası” olarak tanınan Dick Smith ödül alan isimler oldu.

12- Sanatçı Esin Afşar İstanbul’da hayatını kaybetti.

13- Ürdün Kralı Abdullah, BBC’ye verdiği demeçte, Suriye Devlet Başkanı   Beşşar Esad’a “yönetimi bırakma” çağrısında bulunurken, Esad’ın iktidarı bırakmadan önce yeni  siyasi diyalog sürecini başlatması gerektiğini ifade etti.

14- Almanya Başbakanı Angela Merkel, genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Leipzig kentinde düzenlediği parti kurultayında yaptığı konuşmada, 2000 yılından bu yana 8 Türk ve 1 Yunan’ın aşırı sağcılar tarafından öldürülmesiyle  ilgili olarak, bunun ülkesi için utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

15- Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi dolayısıyla Hawaii’nin başkenti Honolulu’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama düzenlediği basın toplantısında, İran’ın nükleer programının engellenmesine ilişkin çabalarını savunarak, İran’ın nükleer silahlar elde  etmemesini garanti altına almak amacıyla bu ülkeye ek yaptırımlar uygulanması  konusunda diğer ülkelerle görüşmelerde bulunacağını belirtti.
 


15 KASIM 2011

1-   Cumhurbaşkanı  Abdullah   Gül,   Macaristan   Cumhurbaşkanı   Pal Schmitt ile Çankaya Köşkündeki görüşmesinin ardından soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin, AB’nin ekonomik kriterleri olan Maastricht kriterlerini birçok AB ülkesinden çok daha iyi şekilde gerçekleştirdiğini belirterek, “Türkiye’nin müzakere sürecini esir almak, AB’nin aleyhine gelişecektir.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, müzakere sürecinin teknik bir süreç olduğuna işaret ederek, “Bu teknik süreci rayından çıkartan ve suni, siyasi konuları ekleyenler var. Bu, ne AB’nin hukukuna yakışır, ne de verilen sözlere yakışır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Van’da deprem bölgesinde göremediğimiz BDP’yi son günlerde sıkça terörist cenazelerinde görüyoruz. Terörle aralarına mesafe koymak şöyle dursun, teröristlerin sırtını sıvazlayan bir tutum içine girdiler. Vicdanı, kalbi, insafı olan hiçbir insanın böyle bir cinayet şebekesiyle kol kola hareket etmesi beklenemez. Kanlı terör örgütünün yedeğinde, vesayetinde siyaset yapanlar bilsinler ki o kan onların da üzerine sıçramaktadır.” dedi.
Öte  yandan  Başbakan  Erdoğan, AİHM  Türkiye  Kararları  ve  Çözüm Önerileri Konferansı’nda yaptığı konuşmada terör örgütü PKK’nın son dönemde Türkiye’nin önemli yatırımlarına göz diktiğini belirterek, “Bugün artık, terör örgütü farklı sesleri susturmak için tahrik edici eylemler içine giriyor. Yani silahla bombayla kendine göre yasalar tanzim ediyor ve devlete paralel devlet oluştururken bakıyorsunuz, yasama organını, yargı organını da yine kendisi oluşturuyor. İşte KCK yapılanması denilen olay bu.” dedi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da konferansta, “Aktörleri değişmiş yeni bir vesayetçi yargı oluşumuna izin verilmemelidir. Yıllardır yargıyı arka bahçesi görenler, bu imkânı kaybetmelerinden dolayı içinde bulundukları hırçınlığı gerekçe göstererek yeni vesayet sahipleri üretmemelidir. Yargı artık kimsenin arka bahçesi olmayacağı gibi, hangi kutsal ideoloji ve inanç adına olursa olsun bunun da infaz aracı olmaması gerekir.” dedi.

3- Adalet  Bakanı  Sadullah  Ergin Ankara’da  katıldığı  toplantı  öncesi bir gazetecinin, “bedelli askerlik” ve “vicdanı ret” ile yapılması planlanan düzenlemeleri sorması üzerine, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Türkiye’ye yönelik bu konuda bir talebi bulunduğunu belirterek, “Bu taleple ilgili bir çalışma yapılıyor, ama bu çalışmada değişik seçenekler masanın üzerinde.  Bunları  siyaset  kurumu  değerlendirecek.  İlk  etapta  AİHM’in ihlal kararının gerekçesindeki hususların giderilmesi hedeflenecektir, ama Türkiye’nin kendi ihtiyaçları, Milli Savunma Bakanlığımızın, Genelkurmay Başkanlığımızın görüşleri ve ihtiyaçları bizim için önemli.” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise vicdani ret konusundaki çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Daha önümüze gelmedi, geldiği zaman bakacağız. Çalışmaların ne zaman biteceği konusunda takvim veremiyorum.” dedi. Yurtdışındaki uygulamalara bakıldığını ve ortak bir çalışma yapılacağını kaydeden Bakan Yılmaz, AİHM’in vicdani ret ile ilgili kararlarının da incelendiğini söyledi. Bakan Yılmaz, vicdani retçiler ile bedelli askerlik düzenlemelerinin birbirinden ayrı olduğunu ifade etti.
Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Meclis grup toplantısı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, “Türkiye’ye her an belanın sarkabileceği ortamda, bir bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız bir teklif söz konusu olamaz. Bunu külliyen reddederiz. Anlaşılıyor ki artık millet bugünkü siyasi iktidarı, vicdanında ret dönemine giriyor demektir.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara’da katıldığı bir toplantıda gazetecilerin açıklanan cari açık ve işsizlik rakamlarını değerlendirmesini istemesi üzerine, “Bu çok ciddi bir başarıdır.” dedi. Açıklanan rakamların önemli mesafelerin katedildiği ve ekonominin istihdam oluşturmaya devam ettiği anlamına geldiğini vurgulayan Bakan Şimşek, “ABD ve Avrupa’da iş gücüne katılım oranı düşerken, işsizlik oranı yükseldi ve inmiyor. Türkiye’de ise durum tam tersi, bu da ekonomik performansın kalıcı olduğunu gösteriyor.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, Van’da meydana gelen depremlerin ardından farklı illerde eğitime devam etmek isteyen öğrenciler için “Misafir öğrenci” uygulaması başlattıklarını açıkladı. Bakan Dinçer, depremzede öğrencilere, puanları yetmemesine karşın yıl sonuna kadar Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında sınavla öğrenci alan okullarda okuma imkânı verildiğini bildirdi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Genel Kurulunda Van’daki ikinci depremle ilgili eleştirileri yanıtladı. Bakan Bayraktar “Bizim oradaki ifademiz; İstanbul’dan Teknik Üniversiteden gelen hocaların, profesörlerin yaptığı açıklamaların ardından yapılan açıklamalardır. Biz dedik ki, ‘Burada aynı şiddetle bir deprem olmaz. Hasarlı evlere girmeyin, yıkık evlere yanaşmayın ama boya döküğü olan, sıva döküğü olan evlere girebilirsiniz.’ Biz ön hasar tespitinde hasar olmayan yerlere bakmayız, ihbar olunca bakarız.”dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulün ardından soruları cevaplayan Bakan Yıldız, Suriye’de insanlık suçu haline gelen yapıya karşı kayıtsız kalamayacaklarını belirterek, “Suriye’ye şu an itibariyle elektrik veriyoruz ancak bu seyir devam ederse kararı gözden geçirebiliriz. Sayın Başbakan’a enerji ile ilgili durumu arz edeceğim.” dedi. Bakan Yıldız, TPAO’nun Suriye’de
6 kuyuda ortak petrol arama çalışmalarını da Suriye gerginliği nedeniyle askıya aldıklarını kaydetti.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında hükümetin Van’daki çalışmalarını eleştirerek, “2. Van depremi bir cinayettir ve bunun faili de hiç şüpheniz olmasın ki AKP’dir.” dedi. Bahçeli, Suriye ile yürütülen diplomatik ilişkilere de değinerek, “Bayrağımızın yakılması, gururumuzun çiğnenmesinin vebali de Başbakanın omuzlarında olacaktır.” dedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, deprem sonrası kış şartları sebebiyle zor günler geçiren Vanlılara yönelik yardımların devam etmesini istedi. Özellikle barınma konusunda destek olunması gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Kimin nerede ne gücü varsa, boş evini, yazlığı, oturduğu evi, kim ne katkı sunabiliyorsa Van halkı ile kış koşullarını atlatmak üzere dayanışma göstermelidir.” dedi.

10- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, “2011 Ağustos Dönemi (Temmuz-Ağustos-Eylül)” sonuçlarına göre; işsiz sayısı 2010 yılı Ağustos dönemine göre 450 bin kişi azalarak 2 milyon 521 bin kişiye geriledi. İstihdam edilenlerin sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre,
1 milyon 689 bin kişi artarak, 24 milyon 884 bin kişiye ulaştı.

11- 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası play-off turunda Hırvatistan ile 0-0 berabere kalan A Milli Futbol Takımı finallere kalamadı.

12- Hatay’da 2010 yılında, altı asker ve dört polisi şehit eden PKK’li yedi terörist, Mersin’de düzenlenen operasyonla yakalandı.

13- KKTC’nin 28’inci kuruluş yıldönümü kutlamaları için başkent Lefkoşa’ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB yetkililerine Kıbrıslı Türklere verdikleri sözlerin arkasında durmaları çağrısı yaptı. Brüksel’e her gidişinde AB’nin Kıbrıslı Türklere söz verdiğini ve bu sözünün de yerine getirilmesi gerektiğini ısrarla söylediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ama işi biraz zamana yayıyorlar. Buradan onlara tekrar sesleniyorum: Verdikleri sözü yerine getirmeleri gerekiyor.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Kıbrıs’ta Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneğini ziyaret etti. Yeni ortaklık devletinin 2012’nin ilk yarısı içinde hayata geçirilmesi ve AB Dönem Başkanlığının da birleşik federal Kıbrıs tarafından üstlenilmesinin mümkün göründüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, “Çözüme ulaşılmadan Güney Kıbrıs’a dönem başkanlığı verilirse Türkiye, AB ile ilişkilerini o süre içinde donduracaktır. Biz bu kararlılık içerisindeyiz.” dedi.

14-  Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu,  Türk-Arap  Forumu  ve Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının yapılacağı Fas’ın başkenti Rabat’ta yaptığı  açıklamada,  Suriye  rejimine  ülkedeki  şiddeti  durdurması  için  son bir şans verdiklerini fakat onların bunu kullanmak istemediklerini söyledi. Bakan Davutoğlu Arap Birliği toplantısında, Şam yönetimine, halkına zarar vermeyecek yaptırımlar uygulanmasını istediklerini açıkladı.

15- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hindistan’ın Mumbai kentinde, Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükelçisi Burak Akçapar, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve Türk işadamları ile Türkiye’nin Mumbai Ticaret Ataşeliğini açtı. Bakan Çağlayan buradaki konuşmasında, yabancı ülkelere artık sadece mal satmaya gitmeyeceklerini belirterek, “Bundan sonra ülkelere Türkiye için çok önemli girdi teşkil eden sektörlerde söz sahibi olmak için ve o sektörlerde yatırım yapmak için de gideceğiz. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye artık kabına sığmayan bir ülkedir.” dedi.

16- Almanya  Dışişleri  Bakanı  Guido Westerwelle,  ülkede  2000-2006 yılları arasında sekiz Türk ve bir Yunan işletmecinin öldürüldüğü ‘dönerci cinayetleri’nin Neonaziler tarafından işlendiğinin ortaya çıkmasının ardından Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet ile birlikte Almanya Türk Toplumu’nu ziyaret etti. Ziyaretiyle sağcı terör ve yabancı düşmanlığına karşı tavrını belirtmek istediğini söyleyen Westerwelle, “Almanya’da aşırı sağa ve yabancı düşmanlığına yer yoktur.” dedi.

17- BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlılarının hafta sonunda bazı diplomatik misyonlara saldırılarını kınadı.
 


16 KASIM 2011

1-  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  ”Eşi Vefat  Etmiş  Kadınlar  İçin Sosyal Yardım Programı” toplantısında, yapılacak yeni düzenlemeyle terör mağdurları arasında asker-sivil ayırımının son bulacağını belirterek, “Terör şehitlerine desteğimiz var; birinci derece yakınlığı olan bir kişiyi işe alıyorduk, şimdi onu ikiye çıkarıyoruz.” dedi. Konuşmasında “bedelli askerlik” konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, çalışmaların sürdüğünü, bedeli askerlikle ilgili yasanın gelecek hafta çıkarılacağını belirtti.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz’de sondaj çalışmaları konusunda gelecek hafta Shell ile masaya oturacaklarını belirtti. Bakan Yıldız, İngiliz şirketi ile TPAO’nun kara alanlarında ve denizde, petrol ve doğalgaz araması konusunda işbirliği yapacağını söyledi.

3- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Türk Milli Futbol Takımı’nın başında mutlaka bir Türk hoca olması gerektiği kanaatindeyim. Oyuncuları Türk oyuncular olduğuna göre, bu takımın başında da takımdaki oyuncularla aynı dili konuşan bir Türk hoca olması gerekir.” dedi.

4- AK Parti, CHP, MHP ve BDP Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı’nda değişiklik yapılması için ortak yasa teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığına sunulan teklif, sporda şike ve teşvik cezalarının indirilmesini öngörüyor.

5-  TBMM Uzlaşma Komisyonunun, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de katıldığı toplantısında, yeni anayasa için tüm kesimlerin görüş ve önerilerini derleyip incelemek üzere 3 ayrı alt komisyon kuruldu.

6- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Van’da meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremde hayatını kaybeden muhabir Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz anısına “Basın Konseyi Özel Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. .

7-  Fas’ta  düzenlenen  Türk-Arap  İşbirliği  Forumu  Dışişleri  Bakanları
4. Toplantısı’nın açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki gelişmeler karşısında Arap Ligi’nin kararlılıkla harekete geçmiş olmasının memnuniyet verici olduğunu ve Arap Baharı ile birlikte gelen rüzgara karşı konulamayacağını söyledi.

Öte yandan toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, sivil halka yönelik sert muamelenin durdurulması çağrısında bulunan Arap Birliği, Suriye yönetimine 3 gün süre tanıyarak aksi takdirde Şam rejimine karşı “ekonomik yaptırımlar” uygulanacağını bildirdi.

8- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İTO’nun 84 Türk şirketinin katılımıyla Hindistan’ın Mumbai kentinde düzenlediği 1. Türk Ürünleri Sergisi’nin açılışını yaptı. Bakan Çağlayan, iki ülke arasındaki ticareti dengelemek için devlet ve özel sektörün tek bilek olduğunu söyleyerek, “Krize meydan okuyan iki ülkeyiz, artık daha çok ticari ve ekonomik ilişki içinde olmalıyız.” dedi.

9- Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Alain Juppe, Suriye’deki yeni şiddet eylemleri sebebiyle Halep ve Lazkiye kentlerindeki konsoloslukları ile kültür merkezlerinin kapatılmasına, Fransa’nın Şam Büyükelçisinin de başkent Paris’e geri çağırılmasına karar verildiğini açıkladı.

10- İtalya’da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen ekonomist Mario Monti yeni kabineyi açıkladı.

11- Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, milletvekillerinin çağrısı üzerine Meclisi feshederek erken seçim kararı aldı.

12- Suriye’nin çeşitli kentlerinde ordu birlikleriyle ordudan ayrılan askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.
 


17 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’yi Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Irak’ın birliği, bütünlüğü, güçlülüğü için Türkiye olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

2- Atlantic Council tarafından organize edilen 3. Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu İstanbul’da başladı. Açılış günü toplantılarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Mirko Cvetkovic, Irak Enerji İşlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin El Şehristani, Kosova Ekonomi Bakanı Besim Beqaj ve ABD Temsilciler Meclisi eski Üyesi Robert Wexler katıldı.
Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, “Enerji kaynakları bakımından zengin bölgeler ile bu kaynakları tüketen bölgeler arasında tabii bir köprü konumunda olan Türkiye, söz konusu kaynakların transitinde de önemli bir rol üstlenmiş durumda.” dedi.
Enerji  ve Tabii  Kaynaklar  Bakanı Taner Yıldız  da  toplantıda  yaptığı konuşmada, “Enerji alanında Avrupa’nın kaynak ve güzergah çeşitliliği gerçekleştirilmek isteniyorsa, Türkiye’nin üstlendiği görev ve önem göz ardı edilmemelidir.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2009 Nisan ayında yüzde 14.9’a çıkan işsizlik oranının 2011 yılının 3. çeyreği itibariyle yüzde 9.6’ya düştüğünü belirterek, “Krizin en tepe noktası ile iki gün önceki rakamları mukayese edecek olursak işsizlik oranımızda yüzde 5.5’lik düşüş var. Krizin en tepe noktası ile bugünü karşılaştıracak olursak da Türkiye’de 3.5 milyon istihdam artışımız var.” dedi.

4- Fas dönüşünde gazetecilere açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’da 2000-2006 yılları arasında işlenen dönerci cinayetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Davutoğlu, artık bu işlenen cinayetlerin adi bir cinayet vakası olarak görülemeyeceğini belirterek, “Aksine örgütlü bir siyasal çete davası olarak görülmesi iktiza eder ve devlet içinde de uzantıları olan örgütlü bir yapı olarak görülmesi iktiza eder.” dedi.
Bakan Davutoğlu ayrıca, Suriye’ye yaptırımlar konusunda Arap Ligi ile birlikte hareket edileceğini söyledi.

5-  Sağlık  Bakanı  Recep  Akdağ  yaptığı  açıklamada,  bugüne  kadar deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilen yeni hastanelerle birlikte, hastanelerin yüzde 38’ininin yenilendiğini belirterek, “Biz güçlendirmeden çok, yeni hastanelerle yola devam ediyoruz, böyle bir stratejimiz var.” dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarıyla ilgili intibak çalışmasının 2.5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini, ilk hesaplamalara göre bu kişilerin yüzde 72’sinin düzenlemeden ‘artı’ olarak faydalanacağını söyledi. İntibakın bir zam değil, aynı dönemde ve aynı şartlarda, aynı primle çalışan kişilerin farklı maaş almasına son verme çalışması olduğunu söyledi.
Bakan  Çelik  ayrıca,  Van’da  Toplum Yararına  Çalışma  Programı  ile
5 bin kişiyi istihdam etmeyi planlayan çalışmadan ilden göç edenlerin de faydalanacağını söyledi.

7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Mecliste kabul edilen bütçe görüşmelerinde  yaptığı  açıklamada,  futbol  kulüplerindeki  yabancı  sporcu sayısı konusunda İngiltere modelinin uygulanabileceğini belirterek, “Yabancı sınırsız bile olsa takımlarda belli sayıda hatta yaşta Türk oyuncu bulundurma kriteri getirilebilir.” dedi.

8- Basın İlan Kurumunun 50. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde başlattığı “Türk Basını Reklamcısıyla Buluşuyor”, “Geleceğin Medyasına Hazırlık Projesi” Haliç Kongre Merkezindeki paneller ve programlarla sona erdi. Basının geleneksel gazeteciliğin yanı sıra teknolojik gelişmenin sağladığı imkanları da kullanarak yeni ekonomik fırsatlardan faydalanmaları amacıyla hazırlanan etkinliğin açılış konuşmasını Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay yaptı.

9- Türkiye’nin EURO 2012’ye gidememesinin ardından Hırvatistan’la oynanan rövanş maçı sonrasında Guus Hiddink’le sözleşmeyi karşılıklı olarak fesheden Türkiye Futbol Federasyonu, A Milli Takımı çalıştırmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Teknik Direktörü Abdullah Avcı’yla 31
Mayıs 2015’e kadar resmi sözleşme imzaladı.

10- Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker Almanya’da yayım yapan Der General-Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada, diğer ülkelerin çok yüksek düzeyde borcu olmasına karşın Almanya’nın hiç borcu ya da hiç sorunu yokmuş gibi davranıldığını, oysa Almanya’nın borç seviyesinin İspanya’dan çok daha yüksek olduğunu, ancak hiç kimsenin bu durumu görmek istemediğini söyledi.

11- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi’ndeki krizin ABD bankalarının kredi notunu olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu. Fitch’ten yapılan açıklamada, borç krizinin zamanında çözümlenmemesi halinde krizin derinleşeceği ve Avrupa dışına yayılacağına dikkat çekilerek, bu durumda ABD bankalarının kredibilite problemleri yaşayabileceği ve “durağan” olan not görünümlerinin olumsuz etkileneceği belirtildi.

12- Kuveyt’te yolsuzluk suçlamalarını protesto eden muhalif grup, parlamento binasını bastı. Ülkede üç aydan bu yana, 50 sandalyeli parlamentoda
16 milletvekilinin rüşvet aldıkları gerekçesiyle başlayan protestolar sürüyor.
 


18 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdulah Gül, Çankaya Köşkünde Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Alain Juppe ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Dolmabahçe Sanat Galerisindeki “Vefatının 150. Yılında Sultan Abdülmecid ve Dönemi” sergisinin açılışını yaptı. Açılışta  konuşan  Başkan  Çiçek, TBMM  olarak  bir  taraftan  yasama faaliyetleri, bir taraftan da denetim faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, “Bunların yanında yasayla bize özel bir görev de verilmiş oluyor. Milli Saraylar, TBMM şahsiyetinde bir görevi ifa ediyor.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bitlis Eren Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi eğitim kurumu, öğrenci pansiyonları, hastane ve süt üretim fabrikasının da bulunduğu tesislerin toplu açılış töreninde, iktidarlarının 9 yıldır bölgede gerçekleştirdiği reformlar ve yaptığı yatırımların insana verdikleri değerin bir sonucu olduğunu söyledi.

4-  CHP Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  Bursa’dan  gelen  medya temsilcilerini kabul etti. Kılıçdaroğlu, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Dersim olayı bizim tarihimizde önemli olaylardan birisi. Bunu biz söylemiyoruz. Yani tarihçilerin ortak kanaati bu yönde. Zamanlama olarak bir siyasetçinin geçmişte tarihte yaşanmış olayları bugünün politikası içinde işlemesini çok doğru bulmuyorum. Onu tarihçiler incelerler.  Örneğin  Başbakan  dedi  ki,  ‘Dersim  arşivlerini  açıklayacağım.’ Ben de çıktım dedim, ‘Başbakansın, çık açıkla. Bizde gerçekleri öğrenelim.’ Açıklamayan o. O nedenle geçmişteki olayların günümüze taşınarak, o günün koşullarından soyutlanarak bugünkü koşullara indirgenip sorgulanmasını çok doğru bulmuyorum. Ama tarihçiler girerler, araştırırlar, bizler de gerçekleri öğreniriz. İşin özü bu.’’ dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Fransa’nın Cannes kentinde Uluslararası Gayrimenkul ve Perakende Fuarı’na katılan Türk katılımcılar için organize edilen yemekte, ekonomileri durağanlaşan Avrupa ülkelerinin şu anda en önemli sorunlarından birinin de siyasi istikrar olduğunu belirterek, “Şunu açıklıkla söyleyeyim: Türkiye’deki istikrarda bir hükümet bugün bir İtalya’da olsa, bugün bir Fransa’da olsa inanın bu sorunlar birkaç aya kadar çözüm yoluna girer.’’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan geçen ay Orta Vadeli Program’ı açıkladıklarını anımsattı. Programa göre 2014 yılında bütçe açığının şu andaki 1,7 seviyesinden yüzde 1’e, kamu borç stokunun da oran olarak bu yıl sonunda
39,8 seviyesinden, 2014 yılında yüzde 32’ye düşürülmesinin hedeflendiğini, AB’de ise bu rakamın 2014 yılında 80-90 mertebesinde gerçekleşeceğini söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Alain Juppe ile bakanlığında düzenlediği ortak basın toplantısında, son dönemde yaşanan ekonomik krizin Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri daha da anlamlı kıldığına ve Türkiye’nin AB’ye yapacağı katkıları bir kez daha gösterdiğine işaret ederek, “O bakımdan biz AB ülkelerinin, özellikle de Fransa gibi çok köklü ve stratejik geçmişe ve vizyona sahip önemli bir Avrupa ülkesinin bütün bu ilişkileri yeni bir vizyonla değerlendirmesinde büyük fayda mülahaza ediyoruz. Fransa, AB’nin her hangi bir ülkesi değildir. AB’nin kurucu ülkelerindendir, belirleyici ülkelerindendir. Fransa’nın yapacağı stratejik değerlendirmenin AB-Türkiye ilişkilerine ivme katacağına biz inanıyoruz. Bu değerlendirmeyi yapmalarını bekliyoruz ve bunun da Türkiye-AB ilişkilerine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

7- Adalet Bakanı Sadullah Ergin,  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2012 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Bakan Ergin, yargının sorunlarının öteden beri Türkiye’de ciddi bir sorun olarak süregeldiğini belirterek, bunların palyatif tedbirlerle değil, bütüncül yaklaşımla ve bütün kurumların işbirliğiyle çözülmesi gerektiğini söyledi.
Cezaevinde olan tutuklu milletvekillerinin pozisyonundan memnun olmadıklarını   belirterek,   “Tutuklu   milletvekillerinin   pozisyonuyla   ilgili yasama organı inisiyatif alıp anayasada değişiklik yaparsa, bu ayrı bir iş. Adalet Bakanının yapması istenen şey nedir? Adalet Bakanlığı mahkeme midir, temyiz merci  midir, krallık mıdır?’’ dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile Avrupa Politika Merkezinin düzenlediği “Türkiye-AB: Ortak Çıkarların Yeniden Değerlendirilmesi’’ toplantısında, kendisine “AB çok ciddi bir ekonomik bunalım ile karşı karşıya. Siz hala AB’ye girmek için ısrarlısınız?’’ şeklinde sorular geldiğini söyledi. Bakan Şimşek, Türkiye’nin AB’ye ciddi ihtiyacı bulunduğunu ve AB’nin çok büyük bir başarı hikayesi olduğunu ifade ederek, “AB, Orta Avrupa ülkeleri için, değişim ve dönüşüm için çok önemli bir motor görevini gördü.” dedi.

9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde düzenlenen “Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin on yıllar boyunca eğitimin altyapısına ilişkin sorunlara odaklanması  nedeniyle,  niteliğe  ilişkin  sorunların  öncelikler  sıralamasında hep alt sıralarda kaldığını söyledi. Bakan Dinçer, bundan 10 yıl önce ihtiyaç duyulan derslik, öğretmen sayısı ve okullaşma oranları göz önüne alındığında, bugün eğitimin kalitesini konuşuyor olmanın umut verici bir gelişme olduğunu vurguladı.

10 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik NTV’de katıldığı bir programda soruları yanıtladı. Bakan Çelik, intibak zammının aynı miktarda prim ödemelerine ve çalışmalarına rağmen aynı zammı almaları için yapılan bir düzenleme olduğunu söyledi. Bakan Çelik, bu düzenlemenin bir zam değil eşitleme olduğunu vurgulayarak, ilk ödemenin 2013’ü bulacağını belirtti.

11- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Dünya Türk Girişimciler Kurultayı”nda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bugün Türkiye, yıllar önce borç alan, borç aldığı için emir alan ve emir aldığı için de gündemi başka ülkeler tarafından belirlenen bir ülke olmaktan çıktı. Türkiye, Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde rol model olarak gösteriliyor.” dedi.

12 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, General Electric (GE) ile MetCap ortaklığının enerji yatırımlarıyla ilgili tanıtım toplantısında, yenilenebilir enerji kaynaklarının ulaşılabilirlik, mevcudiyet ve kabul edilebilirlik özelliklerinin üçünü de taşıdığını ifade ederek, “2002 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimimiz 34 milyar kilovat saatlerdeyken, bugün yüzde 64’lük artışla yaklaşık 55,8 milyar kilovat saate kadar çıktı.” dedi.
 

13- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonunun (TÜRKONFED), Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) işbirliğiyle PAÜ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen “Kalkınmada Bölgesel Dinamikler Sempozyumu’’nda yaptığı konuşmada, yeni bir bölgesel kalkınma dönemine girildiğini ifade etti. Avrupa’daki gelişmeler ışığında dünyada önemli bir dönüşüm sürecinin yaşandığını belirten Bakan Yılmaz, “Ülkeyi mi daha hızlı kalkındırmalıyız, yoksa bölgeler arasındaki dengesizlikleri mi gidermeye çalışmalıyız? Kısa vadede bu iki hedef zıt gibi görünse de, orta ve uzun vadede hiç de zıt hedefler değil.” dedi.

14- Ünlü yönetmen Ömer Lütfi Akad yaşamını yitirdi.

15- ABD Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komitesi, Kongre’deki Amerikan yerlisi tek milletvekili, Yerli Amerikan Dostluk Grubunun Eşbaşkanı ve Türkiye Dostluk Grubunun da üyesi olan Tom Cole tarafından sunulan, Amerikan yerli kabilelerine sadece Türk şirketleriyle federal hükümetin onayına gerek kalmadan ticaret yapma imkanı sunan 2362 sayılı “Amerikan Yerlileri Ticaret ve Yatırım Yasa Tasarısı”nı kabul etti.

16- Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan zirvede Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev  ve  Belarus  Cumhurbaşkanı  Aleksandır  Lukaşenko  bir  araya gelerek, Avrasya Ortak Ekonomik Alanı’nın hayata geçirilmesi için hazırlanan anlaşmayı imzaladı. 2010 yılından bu yana kendi aralarında Gümrük Birliğine girme kararı alan ve Gümrük Birliği kurallarını kendi sınırlarında uygulayan Rusya, Kazakistan ve Belarus, özellikle eski SSCB üyesi bölgedeki diğer devletlerin de katılımıyla Avrasya Ortak Ekonomik Alanını kurmayı hedefliyor.

17- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Kanada’da katılacağı Güvenlik Zirvesi öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’a yönelik bir askeri harekatın doğuracağı ekonomik sonuçların yalnızca ABD ekonomisini değil, dünya ekonomisini de etkileyebileceğini belirtti.

18- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya’nın kredi notunun bir kez daha düşürülmemesi için piyasalara erişimini korumasının zorunlu olduğu uyarısında bulundu. Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, İtalyan tahvil faizlerinde yüzde 7’lere varan seviyelerin sürdürülemez olduğuna dikkat çekilerek, ülkenin zayıf büyüme oranı ve yüksek borcu nedeniyle ağırlaşan kriz karşısında fazlasıyla kırılgan hale geldiği vurgulandı.
 


19 KASIM 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “Biz Bağdat, Kudüs, Gazze, Bingazi, Trablus, Sirte derken birileri gibi petrol kuyularını değil, orada akan kanı ve dökülen gözyaşını görüyoruz ve bu sebeple sesimizi yükseltiyoruz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Toplantısı’nın açılış konuşmasında, Türkiye’de ileri teknoloji ürünlerini destekleyen bir yapı için çalışıldığını belirterek, “Böylece cari fazla veren ülke olacağız.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Antalya’nın Alanya ilçesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken Dersim olayları ile ilgili olarak, “Biz gerçeklerin ortaya çıkmasından yanayız. Eğer bir Meclis Araştırma Komisyonu bu amaçla kurulursa çok hayırlı bir faaliyet olarak görebilirim.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Dünya Türk Girişimciler Kurultayı  kapsamında  yapılan  Bakanlar  Oturumu’nda, Almanya’daki Türk cinayetleri ile ilgili olarak “Bu mesele, Almanya’daki her vatandaşımızın bir damla kanının dahi hesabı sorulacak bir meseledir.” dedi. Bakan Davutoğlu, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ile İstanbul’da görüşmesinde ise Arap Baharı ve Suriye konularını ele aldıklarını söyledi. Bakan Davutoğlu ayrıca, füze radarının NATO kapsamında Türkiye’ye yerleştirildiğini ve İran’ı hedef almadığını ifade etti.

5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış Dünya Türk Girişimcileri Kurultayı’nda, “Arslanlar kendi hikayelerini anlatmadıkça avcı hikayeleri dinleriz. Eskiden biz onları dinliyorduk, şimdi onlar bizi. 2023’te biz istemesek de onlar vizeyi kendiliklerinden kaldıracaklar.” dedi.

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda yaptığı açıklamada, toptan ette KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldüğünü, bunun da et fiyatlarında düşüşe yol açacağını söyledi.

7- Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda, Türkiye’de hem içten yanmalı motorlu hem de elektrikli araçlarda yerli bir marka ve model sürecini teşvik ettiklerini belirterek, “Türkiye’de çıkacak markanın elektrikli araç olması veya içten yanmalı motorlu bir araç olması bizim açımızdan fark etmiyor. Sektörü iki açıdan da destekleyen bir yaklaşım içindeyiz.’’ dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda, Orta Vadeli Program ile kendimize manevra alanı yaptık. Dünyada işler kötü giderse bizim malî ve bütçe manasında manevra alanımız var.” dedi.

9- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar düzenlediği basın toplantısında, Van çevre yolunun etrafında, Erek Dağı’nın eteklerinde, Kevenli’de ve diğer sağlam bölgelerde yeni bir şehir kurma çalışmaları başlattıklarını belirterek, “Yepyeni bir Van kuracağız.” dedi

10- Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 Türk ve 1 Yunanlının katledildiği Neonazi cinayetleri ile ilgili olarak, “Bu, ülkemiz için bir ayıptır. Sorumluluğu hepimiz üstlenmeliyiz. Faillerin yıllarca bulunamaması beni düşündürüyor.” dedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, NTV- MSNBC Televizyonuna yaptığı açıklamada, “Arap Birliğinin yaptıklarının ve Türkiye’nin söylediklerinin, Suriye Hükümeti ve toplumu üzerinde, çok uzakta olan bizlerden daha fazla tesire sahip olduklarını düşünüyorum.” dedi.

12- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami Atlantik  Konseyi’nin  İstanbul’da  düzenlediği  Karadeniz  Enerji Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bölgesel açıdan Türkiye bizim önceliğimiz. Petrol veya doğalgaz açısından Türkiye dışında her rota Irak için pahalıya mal olacaktır.” dedi.

13- Libya Milli Geçiş Konseyi kurucularından Dr. Ali Sllabi, “Türkiye, Libya devriminde çok önemli ve kuvvetli bir destek sağladı. Libya ve Türkiye arasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tavır ve düşünceleri bizim için müşterek bir değer arz ediyor. Türkiye ve Libya arasında çok fazla tarihi ve kültürel bağlar var. Müşterek görüş ve menfaatler var.” dedi.
 


20 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi  ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra’ya giderken uçakta beraberindeki gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’nin Suriye ile ilgili hiçbir gizli gündeminin olmadığını  belirten  Cumhurbaşkanı  Gül,  “Biz  Suriye  Devletinin  güçlü olmasını isteriz, halkın mutlu olmasını isteriz. Suriye ekonomisinin müreffeh olmasını isteriz.” dedi. İç siyasetle ilgili olarak anayasa çalışmalarına değinen Cumhurbaşkanı Gül, yeni anayasa konusunda toplumda büyük beklenti olduğunu ifade ederek, “Yapılmazsa büyük hayal kırıklığı olur.” dedi. Kürt sorunu ve terör konusunda ise “Türkiye’de daha iyi şeyler olurdu. Ama PKK sabote etti.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, siyasettekilerin de bu tuzağa düştüğünü belirtti.

2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 23 Ekim’de deprem felaketinin yaşandığı Van’ın Erciş ilçesinde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi İşletme Fakültesi yerleşkesinde 150 prefabrik konuttan oluşan afet evlerinde incelemelerde bulundu.

3- AK Parti Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat  Kılıç,  Vanlı  depremzedelerin  planlı  olarak  başka  kentlerde  sosyal tesislere  ve  misafirhanelere yerleştirildiğini  belirterek,  vatandaşların  da deprem koordinasyonuyla ilgili birimler  dışında hareket etmemeleri gerektiği uyarısında bulundu.

4- BDP, KCK operasyonlarını protesto etmek amacıyla başlattığı “Kendimi ihbar ediyorum” kampanyasının ardından, İstanbul’da Kazlıçeşme Meydanı’nda miting düzenledi.

5- Diyarbakır’da PKK terör örgütünün kepenk kapatmayan esnafa yönelik saldırıları, kentte faaliyet gösteren 50 sivil toplum kuruluşu tarafından kınandı. Açıklanan ortak bildiride, “Halkın gerçek iradesine saygı göstermek, her kurum ve kişiye düşen bir sorumluluktur. Esnafa yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz.” denildi.

6- Bu yıl ilk defa düzenlenen “New York Brownfish Film Festivali”ne katılan Türk yönetmen Ali Yasin Akarçeşme “Departures” (Kavuşma) adlı eseriyle kısa film dalında ‘En İyi Drama’ ödülüne lâyık görüldü.

7- Türkiye’nin ilk fotoğraf müzesi, İstanbul’da Kadırga Kültür Merkezinde açıldı.

8- Irak yönetimi, THY, Atlasjet, Pegasus ve MNG Kargo’nun uçuşlarını yasakladı. Gerekçe olarak Türk mahkemelerinin, Irak’a ait uçaklara el koyma kararı gösterildi.

9- Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ‘Welt am  Sonntag’ gazetesine  yaptığı  açıklamada,  “Mali  yardımlar  kimseyi  geri getirmese de bütçemden ödeyeceğim tazminatlarla ailelerle olan dayanışmamızı göstermeye çalışacağım.” dedi. Bakan ayrıca, kurbanların yakınlarına cinayetlerin eksiksiz bir şekilde aydınlatılmasını borçlu olduklarını da ifade etti.

10- Mısır’da yeni anayasada asker vesayetine karşı çıkan muhalifler, yeniden Tahrir Meydanı’na indi. Çıkan olaylarda 5 kişi ölürken, yaklaşık 1000 kişi de yaralandı.

11- Suriye’de Beşşar Esad yönetimine karşı silahlı mücadeleyi sürdüren muhalifler, başkent Şam’da Baas Partisine ait bir binaya roketatarlarla saldırdı.
Öte yandan Arap Birliğinin Şam’a tanıdığı üç günlük süre dolarken, İngiliz medyasına konuşan Esad, operasyonların hız kesmeden süreceğini söyledi. Muhalifler ise Esad sonrası dönemin yol haritasını açıkladı.
 


21 KASIM 2011

1-  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  Dolmabahçe  Sarayında  Diyanet İşleri Başkanlığının ev sahipliğinde düzenlenen “II. Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Zirvesi’’nin açılışında, “Suriye’de, haklarını isteyen, daha insanca bir yaşam talep edenlere karşı, tankların, topların, silahların ateşlenmesini asla ve asla insani görmüyoruz. Aynı kıbleye dönen, Allah’a ve O’nun peygamberine inanan insanların, bu şekilde öldürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Eğer sen bir lider olarak kendine inanıyorsan, kendine güveniyorsan, sandıkları açarsın herkes sandıklara yürür. O sandıklar seni iktidara getiriyorsa, iktidar olursun. Ondan sonra o ülkeyi yönetirsin.’’ dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlıkta Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ve MİT  Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya geldi. Görüşmede terör konusu ele alındı.

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Rekabet Kurumu ile İslam Ticareti Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen “İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin rekabet hukuku ve politikası alanındaki ihtiyaçların belirlenmesi’’ konulu konferans sırasında   gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012’nin Türk ticareti ve ekonomisi bakımından yeni bir milat olacağını vurgulayarak, “Bunun çok önemli sonuçlarını ve faydalarını hem şirket kuranlar, hem de  tüketiciler görecektir.’’ dedi.
Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı da toplantı sırasında gazetecilerin 12 banka hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin sorusu üzerine, “Kredi kartı faizlerine ilişkin bize talepler, şikayetler geldi. Biz başka konularda, başka başlıklar altında da bir kısım talepleri de dikkate alarak, ön araştırma kapsamında yaptığımız çalışmayı soruşturmaya dönüştürmüş olduk.’’ dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Zaman gazetesinin İstanbul’da düzenlediği Sektör Buluşmaları’nda yaptığı açıklamada, belediyenin farklı miktarda konut harcı almasının önüne geçeceklerini söyledi.

5-  Kültür  ve  Turizm  Bakanı  Ertuğrul  Günay,  ünlü  yönetmen  Ömer Lütfi Akad için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sinema Televizyon Merkezinde düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Akad’ın 100 yıla   yakın bir ömür yaşadığını ve 1948’den bu yana Türkiye sinemasıyla haşır neşir olduğunu, Türkiye sinemasındaki bütün güzel gelişmelerin temelini attığını kaydetti.

6- İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Hürriyet gazetesinde yayımlanan  “Türkiye Niye Önemli” başlıklı yazısında, “Türkiye ekonomimiz için önem taşıyor, güvenliğimiz için hayati önem taşıyor ve siyasetimiz ile diplomasimiz için hayati önem taşıyor.” dedi

7- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ikinci gününde, ülkenin önde gelen firmalarının üst yöneticilerinin de katıldığı İngiliz Sanayi Odaları Konfederasyonu Genel Kurulu’na hitaben, küresel ekonominin durumu, Türkiye’nin  ekonomik gelişimi ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Dünya ekonomisini krize iten 2007 yılındaki finansal gelişmelerin büyük buhrandan sonraki en büyük bunalım olarak değerlendirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, birçok sanayi ülkesinin durgunluğa girdiğini ve başat ekonomilerdeki büyüme  oranlarının düştüğünü belirtti.

8- Libya Başbakanı Abdürrahim El Kib, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice ile başkent Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti yarın açıklayacağını belirterek, “Sağlam, yetkin ve kolay dağılmayacak bir hükümet kurmak için çok çalışıyoruz. “dedi. El Kib, hafta sonu yakalanan Seyfülislam Kaddafi’nin Libya’da  yargılanacağını bildirdi.
 


22 KASIM 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında bedelli askerlik düzenlemesini açıkladı. Başbakan Erdoğan, tasarının 9 yıl boyunca gündemlerinde olduğunu ancak bu konuda şartların oluşmasını beklediklerini söyleyerek, “Bakaya sayısındaki artış, yaptırdığımız anketler, kamuoyu yoklamaları ve ilgili kurumlarla istişareler bedelli için uygun ortamın, oluştuğunu göstermiştir.” dedi. Başbakan Erdoğan, uygulamadan elde edilecek gelirin, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere, muhtaç erbaş ve er aileleriyle TSK, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve faaliyetlerin finansmanına aktarılacağını açıkladı

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında “Dersim katliamının sorumlusu devlet ve CHP’dir. Atatürk de bu olaylardan haberdardır.” diyen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Akgün’ün sözlerini değerlendirdi. Bir milletvekilinin sözlerinden ötürü CHP’nin ideolojik duruşundan sonuçlar çıkarmanın her şeyden önce CHP’ye saygısızlık olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Katılalım veya katılmayalım, CHP her türlü düşünceyi rahatlıkla tartışır. Bu partide, her zaman parti içi demokrasi işleyecektir. Çünkü biz özgüveni olan, her türlü düşüncenin özgür olduğu bir partiyiz.” dedi.

3- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Wall Street Journal’ gazetesine verdiği röportajda, Türkiye’nin gelecek borç krizinden etkilenebileceğini, ancak daha önceki küresel ekonomik krizde olduğu gibi güçlü bir şekilde toparlanacağını belirterek, “Türkiye, yeni ve daha çok refaha sahip olan bir ülke olarak, yapısal reform ve mali politikalarda AB’nin bazı zengin ülkelerine örnek olabilir.”dedi.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Rekabet Kurulunun 12 banka hakkında soruşturma açılmasına karar vermesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bankalara otomotiv sektörünü örnek gösteren Bakan Çağlayan, “Herkes belirlenmiş olan güzergâhtan, otobandan hareket etsin. Sorumlu davranmaya davet ediyorum.” dedi. Bakan Çağlayan, Irak’a uçuş yasağıyla ilgili olarak ise alacaklı 4 firmanın haciz işlemini kaldırdığını, Irak ile ilgili sorunun kesin olarak çözüldüğünü söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı TanerYıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmelerinin bazılarında fiyatların yüksek çıktığının belirlendiğini belirterek, hem kendilerinin hem de özel sektörün zararlı çıktığını söyledi. Bakan Yıldız, elektrik dağıtım bölgeleri nedeniyle elektrik dağıtım özelleştirmeleri takviminde 7-8 ay kadar gecikme yaşandığını belirtti.

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından düzenlenen ‘Global Gelecek, Global İşbirliği’ zirvesinde, yıl bitmeden bilhassa bakliyattaki yüzde
8 olan KDV’nin yüzde 1’e çekilebileceğini açıkladı. Bakan Eker, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özel talimat verdi. Et, indirimin ilk safhasıydı. Şimdi ikinci safhayı gerçekleştireceğiz.” dedi.

7- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından İstanbul Sanayi Odasında düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Depreme dayanıksız binaların tasfiyesini içeren yasa taslağının bitirildiğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Afet riski taşıyan alanlarda dönüşüm, kentsel dönüşüm değil, kentsel-kırsal dönüşüm adıyla bir yasa tasarısı taslağını bitirdik, Başbakanlığa takdim ettik. Bu bütçe dönemi içerisinde inşallah bunu da yasalaştıracağız.” dedi.

8- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin Meclis grup toplantısında  yaptığı  konuşmada,  KCK  operasyonlarını  eleştirdi.  KCK  ile ilgili açılan davalarda 2,5 yıldır ilerleme sağlanamadığını, çünkü tutukluların
‘savunma yapamadığını’ ileri süren Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın “Suçsuz yere kimse alınmıyor.” sözlerine tepki gösterdi.

9- PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK’ya yönelik 16 ilde düzenlenen operasyonda, aralarında PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’la görüşenlerin de bulunduğu 47’si avukat 51 kişi gözaltına alındı.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “KCK, illegal bir terör yapılanmasıdır. Böyle bir yapı karşısında adli makamların soruşturma açması, bir takım kararlar alıp uygulaması normaldir. Ama bu soruşturmalar çerçevesinde bu kararlar alınıp uygulanırken de suçlu olanla olmayanın, hakkında kuvvetli delil olanla olmayanın birbirinden ayırt edilmesi lazım, onu da ayırt ettiklerini düşünüyorum.” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise KCK’ya yönelik operasyonların devam ettiğini belirterek, “Savcılar tarafından yürütülen operasyonlar. Bunlar ceza oluşum yasalarımızın belirlediği faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerin oluşu esnasında yapılan değerlendirmeler, soruşturma organlarını etkileme ihtimali taşımaktadır. İzleyelim, görelim. Sizler gibi bizler de takip ediyoruz.” dedi.

10- İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında çoğu üst düzey görevli 42 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan mahkemeye çıkarılan 5 zanlıdan 3’ü tutuklandı.

11- Trabzonspor, UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi (B) Grubu maçında Hüseyin Avni Aker Stadında oynanan maçta İtalya’nın Inter takımı   ile 1-1 berabere kaldı.

12- Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, Türkiye ziyareti öncesi Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, PKK’ya “terör örgütünü lağvedin” çağrısı yaptı. PKK’nın derhal silah bırakması gerektiğini söyleyen Buzek, Ankara’ya da sorunu demokratik yollardan çözmesi yönünde tavsiyede bulundu. Ekonomik krizden geçen Avrupa’nın, Türkiye’yi imrenerek izlediğini dile getiren Buzek, “Sadece ticarî sebeplerden değil, istikrar ve güvenliğinin korunması için de Türkiye’ye ihtiyacımız var.” dedi.

13- Almanya Federal Meclisi 2000’den bu yana seri cinayete kurban giden
8 Türk’ün anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Meclisteki oturumdan önce Başbakan Angela Merkel, tüm bakanlar ve milletvekilleri, Neo-Nazilerin öldürdüğü Türk kurbanlar için ayağa kalkarak saygılarını dile getirdi.

14- CumhurbaşkanıAbdullah Gül, resmî ziyaret için bulunduğu İngiltere’de gazetecilere açıklamalar yaptı. Kürt sorununu ‘ülkenin en önemli konusu’ olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Çözüm için kafamda bir model var tabii ki. Önce terörün muhakkak kırılması lazım.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye konusunda ise “Bir devlet, hemen yanı başında çok büyük önemli olaylar oluyorsa, en iyi senaryodan en kötü senaryoya kadar kendini hazırlar.” dedi.

15- İngiltere’nin başkenti Londra’da, Business Network Derneği tarafından düzenlenen “En Başarılı Türkler” ödül töreninin bu yıl ikincisi
yapıldı. Ödül törenine, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile çok sayıda davetli katıldı.
Başbakan Yardımcısı Babacan törende yaptığı konuşmada, “2002 yılında hükümetimiz göreve geldiğinde, kişi başına düşen gelir yaklaşık 3 bin dolardı, şimdi 10 bin dolardan fazla.” dedi.
Bakan Davutoğlu da, “Türkiye’nin yükselen bir güç olmasının arkasında üç unsur var: İşleyen demokrasi, ekonomik büyüme ve aktif dış politika.” diye konuştu.

16- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Brüksel’de katıldığı “AB ve Türkiye için Kadın Girişimciliği” konulu toplantıda, Türkiye’deki kadın girişimciliği konusunda bilgi verdi. Bakan Yazıcı, girişimciliği kadın işsizliğinin çözüm araçlarından biri olarak gördüklerini kaydederek, Türkiye’de istihdama katılan kadınların yüzde 14.1’inin patron olduğunu söyledi. Yazıcı, bugün itibariyle Türkiye’de 200 bini aşkın kadın esnaf ve sanatkâr, 90 binden fazla da kadın tacir bulunduğunu hatırlattı.
Avrupa Parlamentosu KOBİ Birliği Başkanı Peter Jungen ise, Türk ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulunarak, “Türkiye ekonomisi büyüyor, işsizlik azalıyor. Bu Avrupa’daki durumla pek aynı değil. Türkiye AB ülkelerinin örnek alacağı durumda.” dedi.
 


23 KASIM 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İsmet İnönü, Faik Öztrak, Celal Bayar ve Ali Çetinkaya’nın imzalarının olduğu Dersim belgelerini açıklayarak CHP’yi suçladı.  Başbakan  Erdoğan,  “Eğer  devlet  adına  özür  dilemek  gerekiyorsa ve böyle bir literatür varsa ben özür dilerim ve diliyorum.” dedi. Başbakan Erdoğan, “Dersim’de olayların asıl sorumlusu” olduğunu belirttiği CHP adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu da özür dilemeye çağırdı.

2-  CHP  Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  Mardin’in  Nusaybin ilçesinde terör saldırısında şehit olan Jandarma Kıdemli Başçavuş Oktay Aydoğan’ın ailesine yaptığı taziye ziyareti sonrası gazetecilerin Dersim konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili sorularını cevaplarken, “Bir Başbakanın görevi toplumda sevgiyi egemen kılmaktır. Toplumun kaynaşmasına katkı vermektir. Sayın Başbakan topluma kin ve nefret tohumları ekti.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı BülentArınç, 28 Şubat süreciyle ilgili soruşturmaya ilişkin TRT’de  yaptığı  açıklamada,  28  Şubat  sürecinde  yaşadıklarının  yüz kızartıcı ve üzüntü verici olduğunu vurgulayarak, “Birileri bize o dönem zulmetmişlerdi. En azından bunun karşılığında onlar üzülsünler.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldığı bir TV programında, faizlerin düşmesiyle bankaların işlemlerden aldıkları ücretleri yükselttiklerini belirterek, “Bu yadsınacak durum değil ancak kredi müşterilerine uygulanan bu işlem vergileri makul oranda olmalı.” dedi. Rekabet Kurulunun bankalara yönelik soruşturmasına da değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, gelişmenin Rekabet Kurulunun tamamen kendi inisiyatifiyle olduğunu, bunun yanlış anlaşılmaması gerektiğini bildirdi.

5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemlerinin teslimindeki gecikme ve aksamalar sebebiyle İsrail’e ceza tahakkuk  ettirildiğini  açıkladı.  Bakan Yılmaz  ayrıca, TSK’nın  elde  edilen istihbaratlar doğrultusunda değişik araçlarla sınır ötesi harekâta devam edeceğini söyledi.

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan Para
Politikası Kurulu (PPK) faiz oranlarını değiştirmedi.

7- Balyoz Planı soruşturması kapsamında 64’ü tutuklu 143 şüpheli hakkında hazırlanan 3. iddianame, Balyoz Planı davalarına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

8- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yönelik suikast girişimi ve Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturma kapsamında eski bakanlar Mehmet Ağar ve Güneş Taner’in ifadeleri alındı.

9- İngiltere’nin başkenti Londra’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Parlamentoda milletvekilleri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Türk  halkının AB  konusunda  hala  istekli  olup  olmadığının  sorusuna “Maalesef Türk halkı da artık inancını kaybetti. Ortaya konan tablo hiç de inandırıcı değil.” diye cevap verdi. “Kıbrıs’taki yarım devletin 2012’nin ilk yarısında AB  Dönem  Başkanlığı  yapacak  olması AB’yi  zayıflatır.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, bu şartlar altında AB’nin Kıbrıs’ın bütünlüğünü tamamen imkansız hale getirecek sürecin başlamasına sebep olacağından endişe duyduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Dışişleri Bakanlığı şemsiyesinde faaliyet gösteren Wilton Park düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada da İsrail ve Arap Baharı ile ilgili görüşlerini bildirdi. İsrail’in uzlaşmaz tavır sergiledikçe ve uluslararası hukuka saygı göstermedikçe daha fazla izole olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da olaylar başlamadan önce, bu bölgenin değişime ihtiyacı bulunduğunun farkında olduklarını ifade ederek, “Maalesef bazı isteksiz adımlar atılmasına rağmen, bölgede geçen 10 yılda gerçek bir reform sürecini göremedik.” dedi.

10- Brüksel’de temaslarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı düzenlediği basın toplantısında, KCK operasyonlarıyla ilgili olarak, KCK ile PKK yapısını ayırmanın “safdillik” olduğunu belirterek, Belçika Parlamentosunun gündemine getirilen KCK operasyonlarının durdurulması ve bölücü başı Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması önergesine tepki gösterdi.

11- İzmir’in EXPO 2020 adaylık sunumu için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, böylesine önemli bir günde İzmir Büyükşehir Belediyesine baskın yapılmasını eleştirdi. Bakan Yıldırım, “İlla davul zurnayla, münasebetsiz bir saatte yapılmasına gerek yoktu.” şeklinde konuştu.

12- Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü ekonomi üzerinde kısa vadeli risklerin güçlenmesini gerekçe göstererek ‘pozitif’ten ‘durağan’a revize etti. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bu gelişmeyi yüzeysel ve sathi bulduğunu belirtti.

13- Almanya Başbakanı Angela Merkel, göçmenlere yönelik Neo-Nazi cinayetlerinin dünyadaki Almanya imajını tehdit ettiğini ve bu saldırıların aynı zamanda Almanya’nın demokratik kurumlarını hedef aldığını söyledi.

14- Fransız Senatör Philippe Kaltenbach, 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak nitelemeyenlere 5 yıl hapis ve 45 bin Euro’ya kadar para cezası getiren bir yasa tasarısını Senato’ya sundu.
 


24 KASIM 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Kadıköy Belediyesinin yeni Meclis salonu açılışında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın Dersim’le ilgili açıkladığı belgelerin bilindiğini belirterek, “Dersim sürgünlerinin arşivlerinin de açıklanması lazım. Ben o defterleri istedim, vermediler. Gizlediğiniz şeyi açın, bütün millet görsün.” dedi.
Kılıçdaroğlu ayrıca “Sayın Başbakan, sana düşen görev; özür dilemenin yanında, devletin arşivlerini açmaktır. O zaman bizler de göreceğiz gerçek belgeleri, o zaman tarihimizle oturur yüzleşiriz.” dedi.

2- Bursa’da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dersim’i CHP’nin iç meselesi olmaktan çıkaran konunun, Türkiye’nin yakın tarihi olduğunu belirterek, “İstiklal Mahkemelerinin zabıtları açıklanmamaktadır. Buna Meclis Başkanlığı karar verir. Bir de onlar açıklanırsa kaç tane Dersim faciasının yaşandığını hep beraber göreceğiz.” dedi.

3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenleri kabul etti. TBMM’de bir konuşma yapan Bakan Dinçer, Bakanlığın 662 bini kadrolu, 60 bini ücretli toplam 722 bin öğretmenle eğitimi sürdürdüğünü belirterek, “Yaklaşık 150 bin civarında öğretmene maksimum ihtiyacımız var. Dışarıda atama bekleyen öğretmen sayısı ise 264 bin. Bu sebeple daha bütüncül bir perspektif geliştirilmeli. Eğitim fakültelerinin kontenjanların, öğretmen ihtiyacı ve öğretmen yetiştirilmesi ile ilgili düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yaptığı açıklamada, AB’nin içinde bulunduğu kriz sebebiyle en önemli değeri olan demokrasiden taviz vermeye başladığını belirterek, “Demokrasiden uzaklaşmak, atanmışlarla işler yapmak, uzun vadede kalıcı çözüm getirmez. Teknokrat hükümetleri ile mıntıka temizliği yapabilirsiniz, ama arazi düzenlemesi yapamazsınız.” dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yapılması planlanan İntibak Yasası’yla ilgili görüşleri almak üzere Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Çelik, emekli aylıklarıyla ilgili düzenlemeyi (intibak) gelecek hafta Bakanlar Kurulu’na göndermeyi tasarladıklarını bildirerek, “İntibakla amaç,
2000 yılına kadar uygulanan 5 ayrı aylık bağlama sisteminden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gaziantep’te Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) 3. Gelişen Kentler Zirvesi’nde, şu an üzerinde çalıştıkları mütekabiliyet yasası, 2/B yasası ve kentsel dönüşümle ilgili yasanın yatırım ve cari açık dışında, Türkiye’nin istihdamını artıracağını ve AB’ye girişini kolaylaştıracağını kaydetti. Bakan Bayraktar, 2/B Yasası’nda sona gelindiğini, riskli alanlarda kentsel dönüşüm yapmak için hazırladıkları yasa tasarısının da Başbakanlığa iletildiğini ve kısa süre içerisinde bu yasayı çıkaracaklarını bildirdi.

7-  Kalkınma  Bakanı  Cevdet  Yılmaz,  TGRT  Haber  TV’de  yayınlanan
‘Ankara’nın Gündemi’ programında, CHP’nin Dersim olayları sebebiyle özür dilemesinin kendisini küçültmeyeceğini, aksine büyüteceğini söyledi. Bakan Yılmaz, “Gelişmeler Sayın Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesi için fırsat sunuyor. Belki kendi partisi içinde zor durumda olabilir. Ama liderlik bunu gerektirir. Ancak bu zamana kadar ki açıklamaları, bu fırsatı değerlendiremeyeceğini gösteriyor.” dedi.

8-  MHP  Genel  Başkanı  Devlet  Bahçeli  yaptığı  yazılı  açıklamada “Parası olanın bedelli askerlik yapabileceği, olmayanın ise bundan yararlanamayacağı görüntüsü fazlasıyla belirginlik kazanmıştır.” dedi. Bahçeli ayrıca,“Bedelli rakamının aşağı çekilerek kısmi bir iyileşmeye gidilmesi  doğru  ve  hakkaniyetli  olacaktır.”  değerlendirmesinde  bulundu.

9- Sporda şike cezalarını azaltan yasa teklifi, TBMM’de kabul edildi. Buna göre şike ve teşvikten verilen hapis cezasının üst sınırı 12 yıldan 3 yıla düşüyor. Spor federasyonları ve kulüplerinin başkan ile üyelerinin, beraat etmeleri halinde görevlerine devamındaki engel kalkıyor. Spor alanlarına yasak madde sokan, hakaret içeren tezahüratta bulunanlara verilen hapis cezaları indiriliyor.

10- TBMM Milli Savunma Komisyonunda Bedellik Askerlik Yasa Tasarısı  kabul edildi. Buna göre, 30 yaşından gün almış olanlar 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Yurt dışında 3 yıl çalışanlar da 10 bin Avro bedelle askerlik yapacak ve temel askerlik hizmetinden muaf olacak.

11- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ifade ve basın özgürlüğü konusunda eleştirerek, “İfade özgürlüğü ve çoğulcu basın bizim tüm değerlerimizin kalbinde yer almaktadır.” dedi. Buzek, Kürt sorununa ilişkin olarak ise “Kürt sorunu sadece bir terör sorunu değil, aynı zamanda kültürel ve dilsel çeşitlilik alanında da derinliği olan bir konudur.” dedi.

12- İngiltere’deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Portsmouth’da Türk şehitliğini ziyaret etti. Ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulunan  Cumhurbaşkanı  Gül, Türkiye’den  gelen  üst  düzey  iş  adamlarının yatırım imkanlarını muhataplarıyla konuştuklarını belirterek, “Avrupa’nın birçok ülkesi büyük ekonomik sıkıntılar ve bunalım içindeyken, Türkiye’nin ekonomik performansının iyi olması ve bu sıkıntılardan uzak olması, buralarda Türkiye’yi parlayan yıldız olarak göstermektedir. Bundan büyük bir gurur duyuyorum.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül Londra’nın finans merkezinden sorumlu temsilcisi Lord City Belediye Başkanı’nın onurlarına verdiği resmi akşam yemeğinde yaptığı konuşmada ise, Türkiye ile İngiltere arasındaki stratejik ortaklığı vurgulayarak, “Küresel ekonomik krize rağmen, ülkelerimiz arasındaki yıllık ticaret hacmi 2010 yılında 12 milyar dolara ulaştı.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü.

13- AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa’da ekonomi yönetimi konulu bir konferansa gönderdiği video mesajında, AB’nin yayılan borç krizine uygun cevap verememesi halinde dağılabileceği uyarısında bulunarak, AB’nin borç kriziyle mücadele yönteminde bugüne kadar uzlaşamaması sebebiyle hayli yüksek maliyetle karşılaştığını kaydetti.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye’deki halkın korunması için Türkiye ile iş birliğinin önemine işaret etti. Westerwelle, AB yaptırımlarının ve BM kararlarının yanı sıra Suriye’deki demokratik güçlerin bir araya getirilerek, güçlü bir muhalefetin oluşturulması yönünde çaba harcanması gerektiğini vurguladı.
 

15- Mısır’da iktidarda bulunan Yüksek Askeri Konsey, ülkede yaşanan çatışmalardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve olaylar sırasında ölen
35 kişi ve yaralananlar için halktan özür diledi.

16- İran’da Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) için çalışan
12 ajanın yakalandığı bildirildi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Perviz Sururi, ajanların görevinin, İran’ın nükleer ve askeri alanındaki gelişmeleri hakkında bilgi toplamak olduğunu söyledi.
 


25 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çankaya Köşkünde gerçekleşen kabulde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek de hazır bulundu.
Buzek gazetecilere verdiği demeçte, “ Mevcut basın özgürlüğü süreciyle ilgili endişe duyuyorum. Türk makamları terörle mücadele kapsamında tutuklandıklarını söylüyor. Bu görüşe katılmıyoruz. Bu kadar gazetecinin tutuklu olması tipik bir durum değil.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CNN Türk televizyonunun sorduğu soruları yazılı bir mesaj göndererek cevapladı. Özel, terörist başı Abdullah Öcalan’ın cezasının ev hapsine çevrilmesi taleplerini hayretle karşıladığını belirterek, “Böyle bir sonucu Türk kamuoyunun ve vicdanların kabul etmeyeceğini düşünüyorum.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da partisinin Gemlik İlçe Kongresi’nde  yaptığı  konuşmada,  uzun  yıllardır  devam  eden  hizmetlerin sonuç verdiğini ifade ederek, bugün sağlık hizmetlerinde çok iyi bir noktada olduklarını ve vatandaşların memnun olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcı Arınç “Şimdi 12 Eylülcüler, 28 Şubatçılar yargı önünde hesap vermeye hazırlanıyor. Çok güzel işler yapıyoruz. Siz karar verdiniz. Sizin kararınızla 26 maddesi değişti anayasanın. Geçici 15. maddesini yürürlükten kaldırdık.” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına yönelik soruşturmaya ilişkin olarak, “Bu çifte standarttır. Yargılamaysa herkes için eşit olmalı. Kişiler gözaltına alınacaksa herkes için eşit olmalı. Kelepçe vurulacaksa herkes için eşit olmalı. Birileri için ayrıcalık, birileri için baskı. Bu doğru değil.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’nin Türkiye’nin kredi not görünümünü “pozitif”ten “durağan”a revize etmesiyle ilgili “Reyting kuruluşları maalesef hep geriden takip ediyor.” değerlendirmesini yaptı. Bakan Şimşek, CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, Türkiye’nin kredi notunun AK Parti hükümeti döneminde 4 kademe arttığını hatırlatarak, küresel kriz döneminde, kredi notu bütün kredi kuruluşları tarafından en az bir kademe artırılan nadir ülkelerden birinin Türkiye olduğunun altını çizdi.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2012 yılı bütçesine ilişkin  sunum  yapan  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik, e-Reçete ile 2012 yılı içerisinde özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde elektronik reçete uygulamasına geçilmesinin planlandığını, pilot uygulamanın önümüzdeki günlerde başlayacağını ifade etti. Bakan Çelik, bu sayede reçete üzerinden yapılan usulsüzlüklerin önüne geçileceği gibi bu reçeteler nedeniyle arşiv teminiyle ilgili sorunların da ortadan kalkacağını söyledi.

7- TBMM  Plan  ve  Bütçe  Komisyonunda  milletvekillerinin  sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Marmara depreminin Türkiye için dönüm noktası olduğunu belirterek, “Ancak Van depremi bizim nasırımıza basmıştır. Yasa taslağını hazırladık ve Başbakanlığa takdim ettik.” dedi.

8- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Finansal İstikrarın, Enflasyon Hedeflemesine Dahil Edilmesi’’ konulu konferansta yaptığı konuşmada kredi büyümesinde son 10 günlük ortalamalara bakıldığında yüzde 10’luk bile seyrin altına düştüğünün görüldüğüne dikkati çekerek, “Bizim arzu ettiğimiz gibi kredilerdeki yavaşlama 10 civarında dalgalanmaya devam ederse, hem yıl sonu hedeflerine çok rahat ulaşacağız, hem de bundan sonraki 2012 yılıyla ilgili riskler açısından çok rahat olacağız.’’ dedi.

9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Lübnan’da katıldığı Arap Bankacılar Birliği  toplantısında,  ekonomik  konulardaki  görüşlerini açıkladı.  Başbakan Yardımcısı Babacan, gelişmekte olan ülkelerin geleceğin ülkeleri olduğunu belirterek, “Türkiye son 9 yılda çok önemli değişimler geçirdi. Demokratik sistemde, kanunlarda bankacılık, sosyal güvenlik, sağlık alanında ve bir çok alanda reformlar yaptık.” dedi. Türkiye’nin 2014 yılına kadar olan süreçle ilgili ekonomik planlarına da değinen Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’de bundan sonra yapılanlardan daha iyi tedbirlerin alınacağını ve bunun garantisini verdiklerini söyledi.

10- Suriye’de Beşşar Esad’a bağlı güçlerle, Esad’ın ordusundan kaçan subaylar tarafından kurulan Özgür Suriye ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda 48 kişinin öldüğü bildirildi.
 


26 KASIM 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasada Temel İlkeler Çalıştayı’nda, TBMM Uzlaşma Komisyonunun bugüne kadar 21.000 sivil toplum kuruluşu, vakıf, derneğe ve 60 siyasi partiye yazı göndererek, çalışmalara katkı sağlamalarını istediğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde, kadına şiddete karşı erkeklerde farkındalık oluşturmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Biz de Varız” başlıklı projeye imza attı.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Arap Birliği Ekonomi ve Maliye Bakanları Zirvesi için Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderken uçakta gazetecilere yaptığı  açıklamada,  “Beşşar  Esad  teklifleri kabul  etseydi,  iyi  olurdu.  Biz sorunun Suriye içinde çözülmesini istiyoruz. Esad çözsün. O çözemiyorsa doğal dinamikler çözsün.” dedi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda,
5.248.418 mükellefin, kamu alacaklarının yapılandırılması ile ilgili kanundan faydalanmak için müracaat ettiğini söyledi. Bakan Şimşek ayrıca, 1.500 yeni müfettiş alınacağını ve vergi kanunlarının gözden geçirileceğini  belirtti.

5- Avrupa  Birliği  Bakanı  Egemen  Bağış,  Belçika’da  en  büyük  parti konumunda olan Milliyetçi Yeni Flaman Partisi’nin geçen hafta Parlamentoya sunduğu ve Öcalan’ın ‘Kürtlerin temsilcisi’ olarak muhatap alınması ve KCK’lıların serbest bırakılması talebini içeren önergeye tepki göstererek, “Türkiye demokratik, laik bir hukuk devletidir. Ne yapacağını çok iyi bilir. Kimseden ders almaya ihtiyacı yok. Belçika ve bunun gibi ülkeler kendi toplumları içinde yeşeren ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek konusunda hassasiyet göstersinler. 500 günden fazladır hükümet kuramayan bir ülkenin (Belçika) bize bir ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin ahkam kesmeye kalkmasını sadece komik bulurum.” dedi.

6- Gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. KCK operasyonları nedeniyle  BDP  sözcülerinin  yaptığı  açıklamaların  hatırlatılması  üzerine Bakan Yazıcı, “Ben o arkadaşları biraz daha sıkıntılı görüyorum. Yani bir baskı var gibi geliyor bana. Kandil’den, adadan (İmralı) bir de Avrupa’daki temsilcilerinden baskı var. Baskı olunca tahditli gibi görünüyorlar. Ondan kurtulmaları gerekiyor” dedi.

7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Gençlik Kolları 3’ncü Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, kadınlar için pozitif ayrımcılık istemelerinin sebebini anlatarak, “Pozitif ayrımcılığı da erkeklerimizin mutluluğu için istiyoruz. Nimeti de külfeti de eşit paylaşmak istiyoruz. Fırsat eşitliği istiyoruz. Bunu yaptığımız zaman herkesin de çok mutlu olacağına inanıyoruz.” dedi.

8- Avrupa Sosyalist Partiler Kongresi çerçevesinde Brüksel’deki temaslarına devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Genel Sekreteri Philip Cordery ve PES Başkanı Sergey Stanişev ile bir araya geldi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere’de yeni yayın dönemine başlayan Londra Türk Radyosunun (LTR) sorularını cevapladı. Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Davutoğlu, İngiliz mevkidaşı William Hague ile yaptıkları görüşmede Ada’nın 3 garantör devletinin de katılacağı uluslararası bir Kıbrıs Konferansı görüşünü dile getirdiklerini söyleyerek, bunun İngilizler tarafından “olumlu” karşılandığını ve İngilizlerin her türlü katkıyı sağlayacaklarını belirtti.

10- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Mogadişu Hava Meydanı temel atma töreninde, açlık ve kuraklık sebebiyle binlerce insanın burun buruna geldiği Somali’de, Türkiye’nin yaptığı yardımların yerini bulduğunu söyledi. Bozdağ, CHP’li belediyelerin Alman vakıflarından kredi alarak PKK’ya aktardıkları iddiası konusunda ise, “Bu konu Hükümet tarafından dikkatle takip ediliyor. Umarım önümüzdeki günlerde Alman hükümeti ile de ortak çalışmalar yapılarak bu konu aydınlatılacaktır.” dedi.

11- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı “Finansal İstikrarın, Enflasyon Hedeflemesine Dahil Edilmesi” konulu konferansta, “Türkiye’de kurun dalgalanması o kadar çok değil. Diğer ülkelere bakarak bizde çok büyük bir dalgalanma yok.” dedi. Başçı, “Basılan parayı finansal sektör desteklemezse kriz çıkıyor.” dedi.

12- Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli’ye Dersim adının geri verilip verilmemesi konusunda  referandum  yapılmasını,  ayrıca  kente  1938  yılında  olanların simgesi olarak ‘Katliam Anıtı’ yapılması ve TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını  istedi.
 


27 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House’un Türkiye Projesi’nin, “Değişen Ortadoğu ve Kuzey Afrika: Zorluklar ve Fırsatlar” ana temasıyla Akbank’ın ev sahipliğinde Sabancı Center ve Sakıp Sabancı Müzesinde gerçekleştirilen ikinci toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın tarihsel bir dönüşüm içinden geçmekte olduğuna dikkat çekerek, “Önceleri Arap baharını kaçınılmaz görüyordum. Bugün artık geri dönülmez olarak görüyorum. Çok basit bir ifadeyle, dünyanın bu bölgesinde tarihin normalleşmesini yaşıyoruz.” dedi.

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Kalıcı konutların fay hattı üzerinde yapılacağı iddiasının gerçek dışı olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, Van’da kalıcı konutların yapımıyla ilgili tasarım ve planlama çalışması yaptıklarını belirterek, “Zemin etütlerini beraber yürüteceğiz, çalışıp en uygun yer neresiyse oraya yapacağız.” dedi.

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Eskişehir’de dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan 36 dairelik sitenin zemin iyileştirmesi ardından
56 daire olarak yeniden inşa edilmesi sebebiyle tapu dağıtım törenine katıldı. Bakan Eroğlu törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin üçte ikisinin deprem bölgesi olduğunu belirterek, mutlak suretle depreme dayanıklı, sağlam zemine, sağlam binaların yapılması gerektiğini kaydetti.

4- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen bölge toplantısında, Türkiye’nin gündeminin sürekli değiştiğini, önemli konuların bir süre tartışıldıktan sonra kenara bırakıldığını söyledi. Türkiye’nin gündemindeki konulardan birinin de Suriye’deki gelişmeler olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Esad yönetimi gibi bütün zalim yönetimler, tek tek gidecektir. Ancak, problem bizim bu konuda göstermiş olduğumuz çifte standart ve endişe verici adımlardır.” dedi.

5- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin İl Başkanları toplantısında gündemi değerlendirerek, Dersim olaylarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Destici, “Biz hangi mezhepten gelirse gelsin, hangi etnik kökenden olursa olsun yapılan zulümlerin hepsine karşıyız.” dedi.

6-  Çin’de  düzenlenen  23.  Dünya  Mankenler  Kraliçesi Yarışması’nda
Sevcan Yaşar birinci oldu.

7- Arap Birliği, Beşşar Esad rejiminin halka karşı uyguladığı katliamları durdurmak amacıyla Suriye’ye yönelik bir dizi yaptırım kararı aldı. Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tüm kararların Türkiye tarafından destekleneceğini söyledi.

8- Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangalos Venizelos, Selanik’te yaptığı açıklamada, ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’ın “ölümcül tehlikeyle karşı karşıya bulunduğunu” söyledi. Yunan halkının ekonomik krizle mücadelede büyük fedakarlık yaptığını, buna karşın Avrupa’nın halen kararsız bir şekilde bocaladığını belirtti.

9- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, iktidardaki Birleşik Rusya Partisince (BRP) 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday gösterilmesini kabul ederek, adaylığını resmen ilan etti.

10- Yemen’in Suudi Arabistan sınırındaki Şii Huti isyancıları ile Sünniler arasında alevlenen mezhep çatışmasında 20 Sünni öldü.
 


28 KASIM 2011

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Zaman gazetesine, Rusya’nın NATO bünyesinde Türkiye’de kurulacak füze savunma sistemine itiraz etmesini değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, “Rusya’nın kendi savunma sistemini kurması bizim için bir tehdit değil. Yeter ki saldırı amaçlı olmasın.” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yaptığı açıklamada, basit bir düzenlemenin Kıbrıs’la ilgili görüşmelerde ilerleme kaydedilmesine katkıda bulunabileceğine inandığını belirterek, “British Airways, Air France, KLM veya  Lufthansa’ya  ait  bir  uçak  Ercan  Havaalanına  indiği  anda,  Türkiye tüm havaalanlarını, limanlarını ve hava sahasını Kıbrıs Rum uçaklarına ve gemilerine  açmaya hazır. Al Italia veya Air France’a ait  bir uçağın Ercan’a inmesi KKTC’yi tanıdıkları anlamına gelmeyecek. Bu Tayvan modelinde olduğu gibi ticari bir ilişki olacak.” dedi.

3- Zaman gazetesine gündemdeki konuları değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van’da yıkılan okulların yerine yenisinin çelik konstrüksiyon olarak yapılacağını söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından yürütülen “Toplumun Kültür Politikaları ve Medyanın Kültürel Süreçlere Etki Algısı’’ başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçları basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya,  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Davut Dursun katıldı.
Bakan Günay, televizyon yayınlarında iyiyi özendirmek gerektiğini vurgulayarak, “Kamu olarak bize düşen sorumluluk yasaklayıcı değil, yönlendirici, özendirici, koruyucu,  geliştirici olmak.’’ dedi.

5- Aralarında KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de   bulunduğu 25 sanık hakkında, “terör örgütüne üye olmak’’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

6- Ünlü İngiliz yönetmen Ken Russell İngiltere’nin başkenti Londra’da hayatını kaybetti.

7- ABD’deki temaslarını sürdüren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Hollywood’da bulunan Universal Stüdyoları ile San Francisco’daki
 


Exploratorium Bilim Merkezini ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Bakan Ergün, bugün hala Türkiye’de çocukların derli toplu bilim merkezi görme şansına sahip olmadığını dile getirerek, “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye’nin bütün şehirlerinde Bilim Merkezleri olacak. Bunu 2023 vizyonumuza ekliyoruz.’’ dedi.

8- Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)  Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSB Enerji Zirvesi nedeniyle bulunduğu KKTC’nin Girne şehrinde bir grup gazeteci ile yaptığı sohbet toplantısında, Avrupa ekonomilerinde yaşanan krizin etkisiyle artan faizlerin, KOBİ’lerin krediye ulaşımını engelleyeceğini belirtti.

9- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avro Bölgesi’ndeki borç krizinin ciddiyetinin hızla artmasının tüm Avrupa ülkelerinin kredi notlarını tehdit ettiğini belirtti.

10- Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan ekonomik görünüm raporunda, 2012’de Türkiye için yüzde 3 oranında ekonomik büyüme öngörüldü. Raporda, özel tüketim ve yatırımlarla 2011 yılında gerçekleşen ekonomik büyümenin, 2012’de kredilerin dizginlenmesi politikaları ve küresel ekonomik koşulların kötüleşmesiyle bir önceki yıl kadar olamayacağı ifade edildi.

11- Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Alain Juppe, France Info radyosuna yaptığı açıklamada, Arap Birliğinin Suriye hakkında yaptırım kararları almasının ardından Suriye rejiminin “günlerinin sayılı” olduğunu belirtti.

12- Pakistan ordu sözcüsü Tümgeneral Ahtar Abbas, önceki gün NATO helikopterlerinin  Afganistan’daki  bir  askeri  kontrol  noktasına  düzenlediği ve 24   askerin ölümüne yol açan saldırıya ilişkin NATO’nun özrünü kabul etmediklerini belirterek, “NATO’nun soruşturma başlatmasını ve pişmanlık ifadelerini  yeterli  bulmuyoruz.’’ dedi.  Son  üç  yılda  Pakistan  topraklarına düzenlenen NATO saldırılarında 72 askerlerini kaybettiklerini, 250’den fazla askerin yaralandığını kaydeden Abbas, son NATO saldırısının ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

13- Kuveyt hükümeti, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah’a  istifasını sundu.
 


29 KASIM 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayımlanan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasında, KCK operasyonlarına değindi. Başbakan Erdoğan, KCK operasyonlarından dolayı hükümetin hedef alınmasını, hükümete yönelik kampanya başlatılmasını son derece haksız ve yersiz olduğunu ifade ederek, “KCK  örgütlenmesini,  masum  bir  sivil  örgütlenme  olarak  gösterenler  de büyük bir yanılgının içinde olduklarını artık görüyorlar. KCK örgütlenmesi, Kandil’den, İmralı’dan yönetilen, oralardan talimat alan, terörle işbirliği artık netleşmiş olan, devlete paralel bir örgütlenme girişimidir.” değerlendirmesinde bulundu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grubunda yaptığı   konuşmada,   Dersim   tartışmalarına   değindi.  Tarihin   içinden   iyi sayfaları yırtıp, kötü sayfaların ayrılamayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu Cumhuriyetin tarihidir, CHP buna sahiplensin.” deniliyorsa, bunun Cumhuriyet’in ve CHP’nin tarihi olduğunu söyledi. “Biz tarihimizden korkmayız, tarihimizle yüzleşmek de bize onur verir.” diyen Kılıçdaroğlu, sadece Cumhuriyet’in tarihini değil, Osmanlı’yı da Selçuklu’yu da sahiplendiklerini belirtti.

3-   Dışişleri   Bakanı   Ahmet   Davutoğlu   Kanal   24   televizyonunda gündemi değerlendirdi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile en son yaptığı görüşmede, “Bizi halkınızla aranızda tercihe zorlamayın.” dediğini ancak özellikle Ramazan ayında düzenlenen saldırılarla her şeyin değiştiğini aktardı. Muhaliflerin kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu anlatan Bakan Davutoğlu, “Bugün farklı davransaydık, yeni yönetimle sorunlar yaşardık. Suriye’de yeni bir yönetim olacak. Çünkü halkına zulmeden hiç bir hükümet ayakta kalamaz.” dedi. Bakan Davutoğlu, Ortadoğu’da Türkiye’yi göz önüne almadan oluşturulacak bir politikanın başarı şansı olmadığını da söyledi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Botaş ve China Tianchen Engineering (TCC) ile Tuz Gölü altına yapılacak ve toplamda 1 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Projesi’ne ait protokolün Ankara’da düzenlenen imza töreninde, Türkiye ile Çin arasında enerji alanında işbirliği potansiyelinin oldukça fazla olduğunu belirterek, işbirliğinin karşılıklı olarak artırılması gerektiğini bildirdi.Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Zhiyuan ise Çin ve Türkiye arasında daha etkin işbirliğiningerekli olduğunu belirterek, “2023 hedefindeki enerji yatırım hacmi 170 milyar doları buluyor. Türkiye, önemli ve etkin bir ülke. Ekonomik verilerini inceledik. Avrupa’daki krizin Türkiye’yi çok fazla etkilemediğini gördük.” dedi.

5- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Akademisinin düzenlediği panelde yaptığı konuşmada, AK Partinin Türkiye’nin zor bir döneminde kurulduğunu belirterek, “Partimizi kurduğumuz tarihte, Türkiye’de milletvekilleri, Kızılay’a inerken milletvekili rozetlerini çıkarırlardı. Halktan bu kadar kopmuşlardı. Biz ise, doğrudan halka dayanarak, halkın nabzını tutarak, onların arzu ve çıkarları doğrultusunda bir siyasî yapılanma sağlıyoruz.” dedi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Suriye’ye uygulanacak yaptırımlara ilişkin sorularını yanıtladı. “Bizim açımızdan alınacak önlemler ne olursa olsun Suriye halkının mağdur olmaması, temel ihtiyaçlarının her hal ve şartta karşılanması bizim en önemli önceliğimizdir. Bu nedenle temel gıda maddeleri, ilaç ihtiyaçları mutlaka karşılanmaya devam edecek. Silah, mühimmat gibi konularda hava sahasının ve denizlerden ikmallerin yapılması önlenecek. Buna sıkı şekilde kontrol getirilecek.” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Suriye’ye elektrik yaptırımı olmayacağını belirterek, “Elektriğe başından beri insani yardım gözüyle bakıyoruz. Elektriği Suriye halkı kullanıyor. Bununla ilgili bir yaptırımı değerli bulmuyorum.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Dersim tartışmaları nedeniyle AK Parti ve CHP’yi eleştirerek, “Bugünün PKK’sı KCK’sı neyse, Dersim kalkışmasına tevessül edenler de aynısıdır. İsmi elbette ayaklanmadır, failleri de haindir.” dedi. Avrupa’daki Neonazi saldırılarına da değinen Bahçeli, AK Partiyi Alman hükümetini harekete geçirecek aktif davranışa davet etti.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında,  Dersim  katliamı  konusunda  özür  dileyen  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan’ a,  “Özürde  samimiysen  KCK’dan  da  özür  dile.”  çağrısı yaptı.  Geçmişle  hesaplaşmanın  yolunun  TBMM’de  Hakikatleri  Araştırma Komisyonu kurulmasından geçtiğini belirten Demirtaş, “Kürtler ulusal devletin kendisinden vazgeçmiş, bunlar tutmuş ‘Kürtler paralel devlet kuruyor’ diyor. Senin devletinin aslından vazgeçmiş, paralelini ne yapacak Kürtler?” dedi.

9- Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM) İstanbul’da düzenlediği “Türk-Arap Medya Forumu”nda Türk ve Arap gazeteciler bir araya geldi. Forma, Arap Birliği’ne üye 22 ülkeden 200 civarında gazeteci ve akademisyen katıldı.

10- Merkez Bankası tarafından açıklanan Finansal İstikrar Raporu’nda, cari açığa kalıcı bir çözüm sağlanması amacıyla tasarruf oranlarını artırıcı ve enerjide dışa bağımlılığı azaltıcı yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

11- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit
Boyner, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD’ın İstanbul’da düzenlediği
20. Kalite Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Küresel dünyanın rekabet ortamında ayakta kalabilmek için yenilik ve fark oluşturmanın önemini vurgulayarak, “İhracat yapımızı da sıradanlıktan kurtarmamız şart.” dedi.

12- Bitlis’te askeri aracın geçişi sırasında teröristlerce yola döşenen mayının patlatılması sonucu 5 asker yaralandı.

13- Almanya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’u telefonla arayarak, Almanya’da  aşırı  sağcılar  tarafından  öldürülen Türkler  hakkında görüştüğü bildirildi. Cumhurbaşkanı Gül’ün Wulff’u, Bangladeş ziyareti sırasında aradığı, Wulff’un görüşmede, Alman politikacıların soruşturmalar sırasında yaşanan hatalardan gerekli sonuçları çıkartması ve cinayetleri eksiksiz bir şekilde aydınlatması gerektiğini kaydettiği bildirildi.

14-   Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Brüksel’de   Avrupa Parlamentosunun ev sahipliğinde düzenlenen 67’nci Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Bağış, “Türkiye, 30 yıldır masum halka kurşun sıkan bir terör örgütüyle mücadele ediyor. PKK sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da meselesidir. Çünkü bizim
 

vatandaşlarımızı belki mermilerle katlediyor olabilir ama sizin gençlerinizi de uyuşturucuyla zehirlemektedir.” dedi.

15- ABD’deki temaslarını sürdüren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Silikon Vadisinde Türk girişimciler ile görüştü ve Türkiye’deki teşvik sistemini anlattı. Daha sonra Google ve Apple şirketlerini ziyaret eden Bakan Ergün, Apple’ın Türkiye ve FATİH Projesiyle ilgilendiğini belirterek, “Apple projede yer almak istiyorsa, Türkiye’nin beklentisi; ARGE veya üretimin Türkiye’de yapılması konusu. Ancak iPad FATİH için pahalı. Tablet üretimi de gündeme gelmedi.” dedi.

16- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin AAA olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit etti ancak kredi not görünümünü durağandan negatife çevirdi.
 


30 KASIM 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılmak üzere Kırgızistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül Dersim tartışmalarıyla ilgili olarak, “Ben bu süreçlere dahil olmam. Polemiklerin bir parçası olmamaya dikkat ediyorum.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın sağlık durumuyla ilgili sorular üzerine, “Kendisi başarılı bir ameliyat geçirdi. Durumu da şu anda gayet iyi. Birkaç gün dinlenmesi lazım.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce İstanbul’da düzenlenen “Türk-Arap Medya Forumu”nda yaptığı konuşmada, Şam yönetimine, “Değişime direnen, eşyanın tabiatına direnir, sonunda kaybeder. Halka rağmen hiçbir rejimin hayatta kalması mümkün değildir.”mesajını verdi. ‘Arap Baharı’nın kışa dönüşmemesi için herkese büyük görev düştüğünü vurgulayan Başbakan Yardımcısı, mezhep çatışmaları gibi fitneye sebep olabilecek tehlikelerden kaçınmanın önemine işaret etti.

3- Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu  bakanlığında  düzenlediği  basın toplantısında, Türkiye’nin  Suriye’ye  yönelik  9  maddelik  yaptırım  paketini açıkladı. “Temennimiz Suriye yönetiminin girdiği çıkmaz sokaktan tek kurtuluş yolunun, bir an önce halkın meşru taleplerini tam olarak uygulamak olduğunu idrak etmesi, sivil halka yönelik şiddet ve baskı politikalarına son vermesidir.” diyen Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin bu zor dönemde Suriye halkının yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğini kaydetti.

4- Bedelli Askerlik Yasası TBMM’de görüşülerek yasalaştı. Yasaya göre,
31 Aralık 2011 tarihi itibariyle (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacak ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacak.

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yaptığı yazılı açıklamada, “Tarihimizden korkmuyoruz. O döneme (Dersim olayları) CHP tarihi demenin cahillik olduğunu çok iyi biliyor ve günahıyla da sevabıyla da tarihimize sahip çıkıyoruz.’’ ifadesini kullandı.
 

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis   toplantısında,  Avrupa   bölgesinde   yaşanan   krizin   bölgede   ciddi resesyon riskini beraberinde getirdiğini belirterek, “Yurtdışındaki risklerin son derece ciddi olduğunu bilelim, hiçbir zaman için özellikle borçlanmada aşırı gitmeyelim. Borçlanmalarda uzun vadeyi ve TL’yi tercih etmeye çalışalım.” dedi. Başçı, kredilerdeki artış hızının makul seviyelere geldiğini ve bundan memnun olduklarını da belirterek, artış hızının mevcut şekilde devam etmesi halinde 2012’de ciddi bir problem görmediklerini bildirdi.

7- İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nde görev yapan bir asker ile bir güvenlik görevlisini pompalı tüfekle ateş açarak yaralayan Libya uyruklu Samir Salem Ali Elmadhavri adlı saldırgan ölü olarak ele geçirildi.

8- THY Avrupa Ligi C Grubu’nda yer alan Anadolu Efes, 7. maçında
Belçika’nın Belgacom Spirou takımını 66-62 yendi.

9- FIBA Kadınlar Avrupa Ligi A Grubu’nda yer alan Galatasaray Medical
Park, deplasmanda Litvanya’nın Vici Aistes takımını 84-66 yendi.

10- Avrupa Voleybol Kadınlar Şampiyonlar Ligi D Grubu ilk maçında Vakıfbank Türk Telekom, İtalya’nın Bergamo kentinde Volley Bergamo’yu 3-0 yendi.

11- Brüksel’de temasları sırasında açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Suriye’deki gelişmelerin ele alınacağı AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Türkiye’nin davet edilmemesini “akıl tutulması” olarak değerlendirdi. Bakan Bağış, tutuklu gazetecilerle ilgili eleştirileri yanıtlarken de Türkiye’de gazetecilik yaptığı için hiç kimsenin tutuklanmadığını belirterek, “Bunlar ya işledikleri iddia edilen bazı suçlar, ya yasa dışı örgüt üyeliği ya da seçilmiş hükümeti demokratik olmayan yollarla devirmeye çalıştıkları gerekçesiyle tutuklanmıştır.” dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yeni hükümetin reform taahhütlerini yerinde görmek için Myanmar’a gitti.

13- İngiltere, Tahran’daki İngiliz Büyükelçiliğine yapılan saldırının ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı. Yapılan açıklamada, Tahran’daki tüm İngiliz diplomatlarının ülkeye çağrıldığı, Londra’daki İranlı diplomatlarından da 48 saat içinde İngiltere’yi terk etmelerinin istendiği belirtildi.

14- Suriye’de yeni af kararı kapsamında, son olaylarda tutuklanan ve öldürme suçuna karışmayan 912 kişinin serbest bırakıldığı açıklandı.