06.12.2011
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Youtube World View” kanalında internet kullanıcılarının sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, Dersim olayları hakkındaki düşüncesinin ne olduğu ve “karanlık olayların aydınlatılması için Genelkurmay Başkanlığının arşivlerinin açılması gibi çalışma yapıp yapmayacağının” sorulması üzerine, “Bizim tarihimiz büyük bir tarih. Tarihin içinde acı tatlı dönemler oluyor. Yakın tarihimiz içinde Dersim olayları da çok üzücü olaylar, insanın vicdanıyla, bugünkü insan hakları uygulamalarıyla çok bağdaşmayacak… Bu benim kendi bilgilerimden ulaştığım kanaattir. Bununla ilgili arşivlerin açılmasında hiçbir mahsur olmadığı kanaatindeyim. Büyük devletler, ülkeler, milletler tarihlerinden korkmazlar. Biz bunu açıkça söylüyoruz.” dedi.

2-  CHP  Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  gazetecilerin  CHP’nin bedelli askerlik düzenlemesini Anayasa Mahkemesine götüreceği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, “O konuyu hukukçu arkadaşlarımız inceliyorlar. Anayasaya aykırılık görülürse tabii Anayasa Mahkemesine götüreceğiz doğal olarak.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Türkiye gazetesinin düzenlediği Türkiye Toplantılarında yeni anayasa konusunda yaptığı açıklamada, “Anayasa’da artık değişiklik paketleri yapmayacağız. Sil baştan yeni bir anayasa yapacağız. Artık Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulup sivil anayasaya geçeceğine inanıyorum. Partimi bu konuda çok samimi buluyorum.” dedi.

4- Antalya’da Botanik EXPO’nun yapılacağı alanı inceleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, düzenleme çalışmalarının en kısa zamanda başlayarak 2016’ya kadar bitirileceğini kaydetti. 160 yıllık EXPO tarihinde Türkiye’nin ilk kez EXPO’ya ev sahipliği yapacağını belirten Bakan Eker, “Bu önemli bir şey. Bu, Türkiye’nin bir manada kaydettiği gelişmeyle, ortaya koyduğu kapasiteyle, tanıtımla, Türkiye’nin gücüyle, imajıyla, gelişmesiyle alakalı. Dünyadaki tanınırlığıyla alakalı, hükümetin çabasıyla alakalı.” dedi.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç gazetecilere yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Şike ve teşvik yasasındaki değişiklikle ilgili rahatsızlık duyduğunu dile getirmesi üzerine yapılan yorumları eleştirerek, “Cumhurbaşkanımızın anayasal yetkilerini ne şekilde kullanacağı noktasında yol gösterici bir öneri ya da yorumda bulunmak hiçbirimizin hakkı da değildir, haddi de.” dedi. Bakan Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımız zannediyorum ilk çıkan yasayla ilgili sitemlerini dile getirmiş oldu. Kanun, bir hükümet tasarısı değildir, TBMM’nin ortak ürünüdür. Kanun teklifinin sahibi TBMM olduğuna göre, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyacağı işlemin muhatabı da elbette ki TBMM olacaktır.” dedi.

6- YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı.  Toplantıda,  üniversiteye  giriş  imtihanında  katsayı  uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, imtihana giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi. Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesinin adının, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi” olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

7-  Bankacılık  Düzenleme  ve  Denetleme  Kurumu  (BDDK)  Başkanı Tevfik Bilgin, Active Academy tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Finans Zirvesi’nde, mevcut istikrar ve büyüme trendinin devamı halinde Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğünün 2023’e gelindiğinde 2.5 trilyon dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

8-  Türkiye  Esnaf  ve  Sanatkârları  Konfederasyonu  Genel  Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de sadece esnafın enerjiyi en yüksek bedel olan ticarethane tarifesinden kullandığını vurgulayarak, esnafın iki ay içinde ucuz elektrik kullanmaya başlayacağını söyledi. Palandöken, Çalışma Bakanlığının esnafın yanında çalıştırdığı işçinin sosyal güvenlik primini yüzde 50 düşürmek için çalışma yaptığını da kaydetti.

9- World Energy Outlook 2011 toplantısında soruları cevaplayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, basında yer alan “CHP Genel Başkan adayı olacağı” iddialarıyla ilgili, bu konuda kendisine ulaşan herhangi bir bilgi olmadığını ve gündeminde hiçbir şekilde siyasetin bulunmadığını söyledi.

10- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kasım ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.9 artışla 10.7 milyar dolar olurken, yılın 11 ayında yüzde 19.7 artışla 122.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Son on iki aylık dönemde ise yüzde 19.5 artışla 133 milyar 978 milyon dolar ihracat yapıldı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 11 ayda gerçekleştirilen ihracatın geçen yılın tamamında gerçekleştirilen ihracattan 7 milyar dolar daha fazla olduğunu belirterek, “Bu gelişmeler, ihracatta yeni bir rekora adım adım ilerlediğimizi göstermektedir.” dedi.

11- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak’taki temaslarının ardından
Ankara’ya geldi.

12- Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2001 yılında aşırı sağcılar tarafından öldürülen Süleyman Taşköprü’nün Hamburg şehrinde oturan ailesini ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, hem vatandaşların yanında olduklarını teyit etmek, hem de her türlü hukuki ve diğer ihtiyaçlara yardımcı olmaya hazır olduklarını göstermek istediklerini belirterek, kurbanları şehit olarak anmak istediğini, çünkü bu insanların sadece Türk oldukları için öldürüldüğünü, son bulguların bunu gösterdiğini kaydetti.

13- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk-Amerikan Birliği ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (TUSKON) Washington’da düzenlediği “Yeni Zorluklar ve Fırsatlar” konferansında, Türkiye’nin Euro Bölgesi’ndeki krizden uzak olduğunu belirterek, ABD ile iş birliğinin, Türkiye’nin  bölgedeki  ekonomik  ve  siyasi  pozisyonunu  değerlendirmede kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. Bakan Şimşek, Türkiye’nin borcunun GSMH’ye oranının AB ortalamasının yarısının bile altında olduğuna da dikkat çekti.

14- Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AB İşlerinden Sorumlu Başbakanlık Devlet Sekreteri Vojtech Belling ile Başbakanlık Ofisinde yaptığı görüşmede, Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine desteğinden dolayı teşekkür ederek, bu desteğin aktif bir şekilde devam etmesini istedi. Belling ise, Türkiye’nin AB müzakere süreci konusunda ellerinden gelen çabayı sürdüreceklerini belirtti. Bakan Bağış, Çek Senatosu AB İşleri Komitesi Başkanı Ludwig Sefzig ile de Senatoda bir araya geldi.

15- ABD temasları kapsamında Microsoft Üst Yöneticisi (CEO) Steve Ballmer’la görüşen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, şirketi Türkiye’de yatırıma davet etti. Bakan Ergün, Türkiye’nin teşviklerle önemli bir Ar-Ge merkezi haline geldiğini belirterek, “Bunu Ballmer’a da anlattık. Kendilerinden Türkiye’ye yatırım yapmalarını istedik.” dedi.

16- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yıllık Türkiye Raporu’nda, Türkiye’nin iç ve dış dengesizliklerdeki büyümeyi tersine çevirecek mali politikalar ve para politikalarını izlemesi durumunda kredi notunun iyileştirilebileceğini bildirdi. Raporda, Türkiye’nin Ba2 olan pozitif not görünümünün Türkiye’nin küresel krize direncini gösterdiği de kaydedildi.

17- AB üyesi ülkeler Almanya, İngiltere, İtalya, İsveç, Finlandiya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Litvanya, Letonya ve Estonya dışişleri bakanlarının imzasıyla EUobserver’da yayımlanan ortak makalede, AB’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin komşularına sırtını dönmesini gerektirmediği vurgulandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “kilit arabulucu” olarak nitelendirildiği makalede ayrıca, Türkiye’nin AB katılım sürecine tam destek verildi.

18-   AB Dışişleri Bakanları, İran’a petrol ambargosu üzerinde uzlaşamazken, nükleer faaliyetlerde rol aldıkları gerekçesiyle İranlı 37 yetkili ve 143 şirket ve kuruluşu yaptırımlar listesine dâhil etti. AB, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun İran’ı nükleer silah için deney yapmakla suçlayan raporunun ardından bu ülkeye yeni yaptırımları gündemine almıştı.

19- Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik iyileşmenin, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF)   yönetimindeki   etkinliğini   artırmaya   yardımcı   olacağını   kaydetti. Derviş, “Şimdi, Türkiye de dâhil olmak üzere yükselen piyasaların IMF’nin yönetiminde daha güçlü bir pozisyona sahip oldukları bir dönemdeyiz. Türkiye, G-20 bünyesinde ve IMF İcra Kurulunda ABD ile birlikte çalışarak çok şeyler başarabilir.” dedi.
 


2 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yeni Zelanda Büyükelçisi Tahamoana Aisea Cluny Macpherson’u Çankaya Köşkünde kabul etti. Gazetecilerin ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden ile görüşmesine ilişkin sorular üzerine, ABD’nin Irak’tan 2012’de tamamen çekileceğini, Irak’ın bu dönemden sonraki durumunu konuştuklarını, görüşmede terör konusu ve bölge meselelerinin de gündeme geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Türk-Amerikan ilişkilerinde çok önemli yeri olan dosyaları görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la kahvaltıda bir araya geldi. Başkan Çiçek, Biden ile görüşmesinde anayasa süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, “En ileri düzeyde sivil bir anayasa hazırlamaya çalışıyoruz. Bunu da kendimize beğendirmek için yapıyor değiliz, vatanımıza milletimize faydalı olmak için gayret gösteriyoruz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal 24 televizyonunda katıldığı programda soruları yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, şu anda Avrupa’da risk göstergelerinin yükseldiğini ve Türkiye’nin risk priminin 15 Avrupa ülkesinden daha düşük durumda olduğunu bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer temaslarda bulunmak üzere gittiği Erciş’te vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı olarak Erciş’e bir çağrı merkezi kuracaklarını belirterek, “Bununla ilgili altyapıyı tamamlamıştık. Karar verdik. Çağrı merkezini Erciş’te kuracağız.” dedi. Bakan Dinçer, çağrı merkezinde yaklaşık 100 kişinin çalışacağını belirtti.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Dünya Özürlüler Günü Programı kapsamında gerçekleştirilen “Herkes için Ulaşılabilir Türkiye Eğitim Programı Teşvik Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, engelliler gününde engellilerin bütün sorunlarının çözülmediğini, ancak bugünün, farkındalığın topluma yayılması açısından önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2004 yılında Neonazi terör grubunun bombaladığı ve 22 kişinin yaralandığı Köln’de Türk mahallesi olarak bilinen Keupstrasse esnafını, Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters ile ziyaret etti. Bakan Davutoğlu burada yaptığı açıklamada, devlet olarak Almanya’da yaşayan tüm Türklerin her zaman yanında olduklarını söyledi.

7- Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Fu Ying başkent Pekin’de bir toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın, Çin’in döviz rezervlerinin büyük bölümünün Avrupalı borçlu ülkelerinin kurtarılmasında kullanılmasını beklememesi gerektiğini söyledi. Fu, Çin’in Avrupa’yı kurtarmasının geçerliliğinin olmadığını belirtti.
 


3 ARALIK 2011

1- TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  Birlik Vakfının  İstanbul’daki  genel merkezinde  düzenlediği  “Anayasa  süreci”  konulu  konferansta,  Meclis’te temsil edilmeyen 60 partiye anayasa çalışmalarına destek vermeleri için yazı gönderdiğini, ancak sadece 2 partinin görüşlerini ilettiğini söyledi. Başkan Çiçek, anayasa çalışmalarına şimdi destek vermeyip görüş belirtmeyen kişilerin anayasa taslağı hazırlandığında da konuşma haklarının olmadığını belirtti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı İstanbul Kısıklı’daki evinde kabul etti. Görüşmede, terörle mücadelenin yanı sıra başta Irak olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

3-  CHP Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu,  Dünya  Engelliler  Günü kapsamında partisinin genel merkezinde düzenlenen “Engelliler yaşamda” etkinliğinde,  engellilerin  önündeki  engelleri  aşması  için  fırsat  eşitliğinin “altın anahtar” olduğunu söyledi. Engelliliğin din, mezhep, renk ve inanç ayrımı yapmadığını belirten Kılıçdaroğlu, bu sebeple engellilerin insanca yaşayabilecekleri ortamın oluşturulması gerektiğini kaydederek, fırsat eşitliğinin önemine vurgu yaptı.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şike Yasası’nda yapılan değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından TBMM’ye geri gönderilmesini değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Cumhurbaşkanımızın takdiri. Demek ki, hukukçuların incelemeleriyle endişeleri üst üste gelmiş. Bu Kanun’un bir kez daha tekrar Mecliste görüşülmesini istemiş. Ben şahsen cumhurbaşkanımızın takdirlerine ve hukuki mütalaasına ve gerekçelerine aynen katılıyorum. Kanun’un Meclise geri gönderilmesiyle, sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyunun vicdanına da, sesine de, düşüncesine de ortak olduğuna inanıyorum.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, II. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Şu anda problem yaşayan hangi Avrupa ülkesi olursa olsun bizim yapımızda, bizim gücümüzde bizim kredibilitemize sahip bir hükümet olsun, inanın 3 ay içerisinde bu sorunlar çözüme girer.” dedi. Şuanda Türkiye’nin hemen yanı başında olan coğrafyada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da önemli bir dönüşüm süreci yaşandığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “İnanıyoruz ki serbest ticaret anlaşmaları yapıldığı, vize uygulamalarının kaldırıldığı sürece bölge ekonomik olarak ayağa kalkacaktır.” dedi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında, “10-20 yıl öncesine kadar ülkemizin rekabetçiliği, sadece Orta Doğu ve Balkanlar ölçeğinde sınırlıydı. Milli bir başarı, Orta Doğu ve Balkanlar’ın en iyisi olarak lanse edilirdi. Ülkemiz artık 70’lerin 80’lerin 90’ların Türkiye’si değil. Artık yepyeni bir Türkiye var.” dedi.
İslam  İşbirliği  Teşkilatı  (İİT)  Genel  Sekreteri  Ekmeleddin  İhsanoğlu da, serbest girişimciliği geliştirmek için öncelikle gerekli mahalli ve milli mevzuatlara sahip olmalıyız. Böylece malların ve hizmetlerin serbest dolaşımı olur; kişilerin ülkelerarası iş kurma hürriyeti olur.” dedi.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, “Türkiye, dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olarak en önemli ülkelerden biri. Türkiye şu andaki konumundan daha da ileriye gidebilecek durumda. Türkiye, Cumhuriyetinin 100’üncü yılına denk gelen 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer alacak. Geçmiş liderler çok büyük işler başardı. Son 10 yılda ise Türkiye’de çok büyük gelişmeler, atılımlar kaydedildi.” dedi.

6- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin Yerköy ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, asıl milliyetçiliğin lafta olmayacağını belirterek, “Sizin bölünmüş yollarınız olmazsa, sizin hızlı treniniz olmazsa, hava yollarınız olmazsa,  sizin  bütçenizde  yeteri  kadar  paranız  olmazsa,  merkez  bankanız güçlü olmazsa orada milliyetçilik olmaz. Bizim farkımız o. Biz ırk esaslı bir milliyetçiliği değil, hizmet esaslı bir milliyetçiliği hayata geçirdik. Milliyetçilik bu ülkeye hizmet etmektir. Bu ülkenin taşının üzerine taş koymaktır.” dedi.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Antalya’da Resort Turizm ve Seyahat dergisi tarafından düzenlenen “Resort Turizm Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak demokrasi anlayışlarının turizmde uygulanan “her şey dâhil” sistemine benzediğini söyleyerek, “Turizmde olduğu gibi demokraside de milletimize bütün fırsatları aynı paket içerisinde sunmaya çalışıyoruz.”dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Tahkim ve Devletler: Libananco  Deneyimi  ve  Sonrası”  konulu  seminerde  yaptığı  konuşmada,Çukurova Elektrik ile Kepez Elektrik’teki imtiyaz sözleşmesini, fesih sürecini ve açılan davaları anlattı. Davalarda Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuken haklı olduğu değil, Uzan ailesinin açtığı tahkim davalarının düzmece davalar olduğunu, asılsız iddia ve sahte belgelere dayandığını ispatlamak için 6 senedir yoğun ve hummalı şekilde çalıştıklarını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti Uzanlardan 30 milyon doları er geç alacak.” dedi

9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin (TÜRSAB) 20’nci Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Hedefimiz, Türkiye turizmini hem gelirde, hem gelen sayısında dünyada ilk 5’e sokmak.” dedi. Bakan Günay, “Dünyadaki önemli bir müze bizden sergi için işbirliği istiyor. O müzenin envanterinde bizden çalıntı bir şey var ise, işbirliği yapmıyoruz.” dedi.

10- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneğinin 4’üncü Olağan Genel Kurulunda, gelişmiş ülkelerdeki borç stokunun milli gelire oranının yüzde 90’lar, hatta yüzde 100’ler civarında oluşunun, dünya ekonomisi açısından çok önemli bir tehdit olduğunu belirterek,  “Ama  aynı  zamanda AB  ve  Euro  Bölgesi  ile  yakın  ekonomik ilişkilerimizden dolayı bizim için de önemli bir risk.” dedi.

11-   Milli   Eğitim   Bakanı   Ömer   Dinçer,   Kırşehir’de   gazetecilere yaptığı açıklamada, iş adamlarının okul yapıp kiralayacakları bir yöntem geliştirdiklerini söyledi. Bakan Dinçer, “İlköğretimde yüzde 100, orta öğretimde yüzde 90 okullaşmayı hedefliyoruz. Şu ana kadar kullanılan yöntem, Bakanlık bütçesinden kaynak ayırarak derslik yapılmasıydı. Bunların bazıları hayırseverlerimiz tarafından karşılanıyordu. En son çıkardığımız kanun hükmünde kararname ile iki yeni yöntemi de fiziki altyapının tamamlanmasıyla kullanmaya çalışacağız.” dedi.

12- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, KCK operasyonları ve tutuklamalarını eleştirerek, “Kardeşlik derken kurbanlık koyun değiliz.” dedi.

13-  YÖK  Başkanı  Prof.  Dr.  Yusuf  Ziya  Özcan,  liselerarası  katsayı farkını eşitleyen kararıyla ilgili olarak, “Fırsat eşitliğine aykırı bir uygulamayı sonlandırdık.” dedi.

14- TEM Otoyolu Büyükçekmece köprüsünde buzlanma sebebiyle meydana gelen zincirleme trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi ise yaralandı.

15- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Berlin’de Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından kabul edildi. Daha sonra Berlin’deki Türkevi’nde vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine hitap eden Bakan Davutoğlu, “Solingen faciasından sonra gösterilen dayanışma ve açıklamalar güçlü ve kararlı bir irade ile ortaya çıkartılamadığı için 2000’li yıllarda bu insanların bu acıları yaşamasına sebep olundu. Şimdi benzer olayların 10 yıl sonra, 50 yıl sonra yaşanmaması için, bunun sonuna kadar aydınlatılması lazım.” dedi.

16- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Brookings Enstitüsünün Washington’da düzenlediği konferansta, İsrail’in bölgede giderek artan “izolasyonundan” duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Panetta, İsrail’in bu çerçevede, Türkiye, Mısır ve Ürdün gibi ülkelere açılıp, bu ülkelerle ilişkilerini onarabileceği önerisinde bulundu.
 


4 ARALIK 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de “Cumhuriyet, Demokrasi, Özgürlük” mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yargı sisteminin hükümetin arka bahçesi haline geldiğini iddia ederek, gün gelip bunun hesabının sorulacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Karabasan gibi çöken, özgürlüklerimizi elimizden alan, telefonlarımızı dinleyen bir iktidar var. Onun için İzmir’den demokrasi, özgürlük, adalet istiyoruz. İzmir bir ilkler şehridir. Düşman burada denize döküldü. İlk kurşun burada atıldı. İzmir çağdaşlığa, uygarlığa açılan kapıdır.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da yayın yapan Bursa TV’de gazetecilerin sorunlarını cevapladı. PKK ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, “PKK, bir terör örgütü, Türkiye’nin başının belası. Bugün terörle mücadelede en başarılı noktaya geldik. Açık yüreklilikle söylüyorum; son 3 aydır güvenlik güçlerimiz sınır içi ve dışında, tüm operasyonlarda başarılı olmuştur. İsmini söylemeyeceğim, PKK’nın üst düzey bir yöneticisi İstanbul’da yakalanmıştır. Amanos Dağları’nda sayıları 50’yi geçmediği bilinen örgütün bir şebekesi temizlendi.” dedi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye’deki otomobil üreticilerinin istedikleri an hemen üretim yapabileceğini kaydeden Bakan Ergün, “Mevcut destekler dahi yeter. Fakat biz yapana destek vereceğiz. Ama birisi yapmak istese destek olmasa da yapar. Toplumun kendisi destek. Talep, sahip çıkma, güçlü yan sanayi var. Daha neyin hesabını yapacaksın?” dedi.

4-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonunun Ankara’da düzenlediği “Matem Günü, Kerbela Şehitlerini Anma ve Oruç Açma Programı”na katıldı. Bakan Çelik programda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki bütün renklerin bir ve kardeş olduğunu belirterek, “Bu birliği hiçbir güç bozamayacak. Bu ülkede asla nifak tohumları yeşeremeyecek. Bu milletin kaderi de birdir, kederi de. Dünya var oldukça Kerbela’yı unutmayacağız. Ama yeni Kerbela’ların yaşanmasına da izin vermeyeceğiz.” dedi. Etkinliğe, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.
 

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van’da mahalle muhtarlarıyla bir  araya  geldi. Toplantının  ardından  gazetecilerin  sorularını cevaplayan Bakan Bayraktar, Van’da inşa edilecek yeni yerleşim yerleri ile ilgili olarak, “Sadece ev yapmak değil, modern hayatın gerektirdiği sosyal donatıları da yapmak durumundayız.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı Müzesi Mecidiye  Köşkünde  düzenlenen  “2012 Türkiye’de  Çin  Kültür Yılı”  basın toplantısında, 2012’nin Türkiye’de Çin Kültür Yılı, 2013’ün de Çin’de Türkiye Kültür Yılı olarak kutlanacağını bildirdi.

7- Ortadoğu’daki gelişmelerin ele alındığı Abant Platformu’nun 25. Toplantısı yapılan toplantı ve sonuç bildirisiyle sona erdi. “Arap Baharı”nın tartışıldığı Abant Platformu’nun 25. Toplantısı’nın sonunda kabul edilen bildiride, Ortadoğu ülkelerine “katılımcı, demokratik ve insan haklarına dayalı anayasalar yapılmalı” çağrısında bulunuldu.

8- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 5’inci Dini Yayınlar Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dini yayınların Misak-ı Milli sınırları içerisinde kalan vatandaşlarla sınırlı kalmaması gerektiğini söyleyerek, “Dünyada kimliklerini yeniden inşa ile uğraşan milyonlarca Müslüman var. Yayınlarımızı planlarken bunları da düşünerek hareket etmeliyiz.” dedi.

9- Hintli film yıldızı, yapımcı ve yönetmen Dev Anand, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

10- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye’deki temasları ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, Türkiye ziyareti öncesi Irak’ta yaptığı temaslara dair Başbakan Erdoğan’a ayrıntılı bilgi verdiğini, ABD’nin Irak’la bağını koparmayıp, tam tersine gelişmekte olduğunu ve bu ülkeyle ilişkilerinde ordu önderliğinden sivil önderliğe doğru değişim yaşandığını söyledi.

11-  Dışişleri  Bakanı  Ahmet  Davutoğlu,  Almanya’nın  Köln  kentinde Alevi vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, Anadolu’nun farklı din ve kültür çeşitliğinin en önemli merkezi olduğunu belirterek, “Bu kardeşlik duygumuz dünya var oldukça yaşayacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.Sizlere herhangi bir zarar gelmesini engellemek için devlet olarak hemen seferber oluruz. Devletimiz etnik, dini, dilsel farklılık gözetmez, bu anlamda kördür.” dedi.
Daha sonra Bonn’da Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşen Bakan Davutoğlu, Suriye konusunda Türkiye’nin net ve açık olduğunu dile getirerek, “Komşularımızla sıfır problem ilişkisi dediysek biz Suriye halkıyla sıfır problem peşindeyiz. Zalimlerle yan yana olamayız.” dedi.
 


5 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninin ardından düzenlenen resepsiyonda, gazetecilerin sorularını cevapladı. Şike cezalarında indirim öngören Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’u TBMM’ye iade etmesine ilişkin, “Suç ve ceza arasındaki dengede ölçüsüzlük ve bir caydırıcılık etkisinin yok olduğunu gördüm.” dedi.

2- CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, gündemdeki ekonomik ve siyasi konular değerlendirildi. Bu arada, CHP Tunceli İl Başkanı Hüseyin Güneş, görevden alınarak, yerine Kemal Bozkurt atandı.

3- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gül, Türkiye ekonomisinin 2001’deki durumu itibariyle bakıldığında, bir anlamda kamu kağıtlarının özel kağıtları ortadan kaldırdığı bir yapıda rehabilitasyon amacıyla TMSF’ye banka devirlerinin olumlu etki yapmadığını bildirdi.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1,73, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) yüzde 0,65 oranında arttığını açıkladı. Kasım ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 9,48, ÜFE’de yüzde 13,67 oldu.

5- Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda, 14 kişi gözaltına alındı.

6- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro Bölgesi borç krizini aşmak için Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya geldi. Toplantıdan sonra Merkel ile basın toplantısı düzenleyen Sarkozy, Fransa ve Almanya’nın Euro Bölgesi’ndeki 17 ülkenin yeni bir AB sözleşmesi konusunda uzlaşmasını istediklerini, perşembe günü başlayacak AB zirvesine sunacakları ortak öneriye göre, Euro Bölgesi’nde, açıkları, gayri safi milli hâsılanın yüzde 3’ünü geçen ülkelere otomatik yaptırım uygulanmasını istediklerini bildirdi. Merkel tarafından kamuoyuna açıklanan diğer önemli karardaysa, üye ülkelerdeki mali disiplini ve bütçe açıklarını kontrol konusunda Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanına da yetki verilmesi önerildi.

7- İtalya Başbakanı Mario Monti, başkent Roma’da yabancı basına düzenlediği basın toplantısında, ekonomide sert önlemler alınmamasının sonuçlarının muhtemelen felaket olabileceği uyarısında bulunarak, hükümetin
30 milyar avroluk tasarruf paketi olmaksızın İtalya’nın Yunanistan benzeri ekonomik kriz riski taşıdığını söyledi.

8- Rusya’da Başkakan Vladimir Putin, pazar günü yapılan seçimlerin ardından Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le Birleşik Rusya Partisi Genel Merkezinde bir araya gelerek, seçim sonuçlarını değerlendirdi. Putin, çıkan sonucun ülkenin içinde bulunduğu durumu yansıttığını, Birleşik Rusya’nın kayıplarını da not ettiklerini söyledi. Medvedev de, yaşanan sürecin demokrasi ve parlamenter sistemin bir başarısı olduğunu söyledi.

9-  Suriye’nin Arap  Birliğinin  ülkeye  gözlemci  gönderilmesi  talebine olumlu karşılık verdiği bildirildi.

10- Peru’nun Cajamarca bölgesinde çevre koruma eylemcilerince düzenlenen gösterilerin durdurulamaması üzerine, ülkenin kuzeyinde 60 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.
 


6 ARALIK 2011

1- Yargıtay, bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücreti kesilmesine karşı 10 yıl içinde itiraz edilebileceğine hükmetti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin konuya ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, İzmir mitinginde “Yargıtay’a 160 tane militan seçtiler” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert tepki gösterdi. Kuruldan yapılan açıklamada, “Militan ifadesi HSYK’ya olduğu kadar, HSYK üyelerini seçen 11 bin hâkim ve savcıya karşı da yapılmış büyük bir haksızlıktır.” denildi. Açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun yargıyı AK Partinin arka bahçesi olarak değerlendirmesi de eleştirilerek, “Yargı kimsenin ön ya da arka bahçesi değildir.” değerlendirilmesinde bulunuldu.

3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Danimarka’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Bağış, Kopenhag’da sivil toplum kuruluşları ve Danimarka medyasıyla bir araya geleceğini belirterek, “Orada yaşayan Türk vatandaşlarımızla görüşeceğiz. Soydaşlarımızın dertlerini dinleyeceğiz. Tabii ki gündemimizde sadece Avrupa Birliği olmayacak. Kıbrıs, vize ve PKK terörüne karşı işbirliği konularını da değerlendireceğiz. Özellikle Roj TV davasının devam ettiği bir süreçte bu seyahatimizin Türkiye’nin çıkarları için önemli olacağını düşünüyorum.” dedi

4- Türk-Arap Sanayi İşbirliği Konferansı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ev sahipliğinde Arap Ligi ülkeleri sanayi bakanları ve iş adamlarının katılımıyla İstanbul’da başladı. Konferansın açılışında konuşan Bakan Ergün, Türkiye ile Arap Ligi ülkeleri arasında 2010 yılında toplam ticaret hacminin 33 milyar dolar seviyesine yükseldiğini belirterek, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde
100  milyar  dolara  çıkarmalıyız.”  diye  konuştu.  Bakan Ergün, Türkiye’nin ekonomi ve demokrasi alanındaki tecrübelerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu da belirtti.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Genel Kurulunda, sağlıkta Tamgün Yasası’yla birlikte haziran sonundan kasım sonuna kadar bakanlığa bağlı hastanelerden klinik şef, şef yardımcısı, uzman doktor, doktor başasistan ve asistan olarak görev yapan hekimlerden 407’sinin emekli olduğunu, 1859’unun da istifa olmak üzere toplam 2266 kişinin ayrıldığını açıkladı.

6- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bilecik, Galatasaray, Hacettepe, Karabük,  Selçuk  ve  yeni  kurulan Adana  Bilim  ve  Teknoloji  Üniversitesi rektörlüklerine atama yaptı.

7- AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında şike cezalarında indirim öngören ve CumhurbaşkanıAbdullah Gül tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderilen yasa için “AK Parti Grubu olarak, yasayı aynen Köşk’e göndermekten yanayız.” dedi. Canikli, bundan sonra ne yapılacağı sorusuna ise, “AK Parti, MHP ve CHP ile birlikte o mutabakatını devam ettirmektedir.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şike yasasını iadesine ilişkin değerlendirmesinde, bir iradelerinin bulunduğunu ifade ederek, “Daha önce bu irade yansıdı. İradenin gereği yapılacak. İmzamızın arkasındayız.” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapan Kanun’un, tekrar Meclis gündemine aynı haliyle gelmesi halinde, sözlerinin ve kararlılıklarının sonuna kadar arkasında duracaklarını bildirdi.

8- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk-Japon Ekonomik Forumu için gittiği Japonya’da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Avrupa’da yaşanan krizi bir depreme benzeterek, Avrupa’nın zor bir dönemden geçtiğini, bu büyük sorunların çözülmesi için gereken cesur adımları atacak güçte çoğu Avrupa ülkesinde bir hükümetin olmadığını belirterek, bu ülkelerin çoğunluğunda mevcut tablonun iç açıcı olmadığını dile getirdi. Krizin Türkiye’ye etkilerinin hesaplarını yaptıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, “Tüm dünya bundan etkilenecek ancak Türkiye ekonomisi kirişleri, kolonları ve zeminini sağlamlaştırmakla meşgul.” dedi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Litvanya’da katıldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyinde yaptığı konuşmada, Almanya’da Neonaziler tarafından öldürülen Türkler çerçevesinde Avrupa’da giderek artan ırkçılığa dikkat çekti. Bakan Davutoğlu, aşırı uçların, ırkçılık, İslam karşıtlığının acilen mücadele edilmesi gereken olgular olduğunu söyleyerek, bunun için AGİT çerçevesinde etkili tedbirler alınmasını istedi.

10- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) AB Liderleri Zirvesi’nde borç krizini çözecek bir anlaşma sağlanamaması durumunda 15 Avro Bölgesi ülkesinin kredi notunu düşüreceği uyarısında bulundu. Konuya ilişkin ortak bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, “birlikte aldıkları kararın Euro Bölgesi’nin idaresini güçlendireceğini tekrar teyit ettiğini” ve uyarıyı dikkate alacaklarını belirttiler.

11- Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Suriye’nin ülkeye gözlemci gönderilmesine olumlu yaklaşmasına rağmen bazı koşullar ileri süren şartlarını kabul etmedi. Birlik, Suriye’ye ilişkin yaptırımların kaldırılmayacağını açıkladı.

12- Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Alman “Berliner Morgenpost” gazetesinde yayınlanan röportajında, Yunanistan’ın görevlerini yerine getirmemesi durumunda başka yöntemler üzerinde görüşülmesi gerektiğini, ancak Euro Bölgesi’nin, üyelerinden birini kaybetmesi durumunda bunun mali piyasalar için kötü bir sinyal olacağını söyledi. Barroso, “3 yıl sonra euro para birimi mevcut olacak mı?” şeklindeki soruya da “Evet, euroya güvenim tam” diye cevap verdi.

13- Afganistan’da başkent Kâbil ile Mezarı Şerif kentinde meydana gelen intihar saldırılarında en az 58 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi de yaralandı. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşının Kerbela’da şehit edilişinin 1372. yıl dönümü törenlerinin yapıldığı gün gerçekleştirilen saldırıları “ülke tarihinde kutsal bir günde gerçekleştirilen ilk terör eylemi” olarak niteledi.
 


7 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İnovasyon Yıldızları İstanbul’da” başlığıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Turkcell stratejik ortaklığında düzenlenen Türkiye İnovasyon Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, “İnsanlık tarihi esasen bilim, teknolojik yeniliklerin ve diğer bir deyişle inovasyonun bir tarihidir. Çağları açan da kapatan da, büyük medeniyetleri yükselten de çöküşe sürükleyen de hep teknolojik değişme ve yenilikler olmuştur.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ü makamında kabul etti. Başkan Çiçek görüşmede yaptığı konuşmada, Türk tarafının Ada’da kalıcı bir barış için elinden geleni yaptığını ve her türlü fedakârlığı gösterdiğini ifade etti. Rum tarafı ve destekçilerinin bu fedakârlığın kıymetini anlamadığını belirterek, “AB, 26 Nisan 2004’te verdiği sözün arkasında hâlâ durmadı. Sözünde durma bir çağdaş değer ise maalesef AB, bu manada verdiği sözde durmadı. Tecrit halen devam ediyor. İşin bu kısmını bir türlü görmek istemiyorlar.” dedi.
Küçük  de  konuşmasında, Türkiye’nin  Kıbrıs  konusundaki  tutumunun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Ekonomide aldıkları tedbirlerin meyvesini toplamaya başladıklarını belirten Küçük, kalkınma sürecinin geçen yıldan itibaren artıya döndüğünü anlattı.

3-  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan,  İstanbul  Kısıklı’daki  konutunda Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani’yi kabul etti. Görüşmede El Tani, Başbakan Erdoğan’a geçmiş olsun dileğinde bulundu. Başbakan Erdoğan, öğleden sonra da KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ü kabul etti.

4-  Çeşitli  ziyaretlerde  bulunmak  üzere Ankara’dan  Eskişehir’e  giden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Kadir Koçdemir’i ziyaret etti. Bakan Yılmaz burada yaptığı açıklamada, Türkiye’ye saldırı amaçlı bir füze sisteminin değil, savunma amaçlı radar sisteminin yerleştirildiğini söyledi.

5- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık personeline karşı şiddeti önlemek için doktorların önlüklerinden esinlenerek beyaz kod sistemini başlattıklarını açıkladı. Bakan Akdağ, “Sağlık personeline karşı şiddeti önleme konusunda dünya örneklerini bir komisyonla değerlendirdik. Hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanmasına dair bir yönetmelik hazırladık ve bunu yayınladık. Çalışanlara yönelik fiziksel şiddetin kontrol altına alınması için beyaz kod sistemi dediğimiz, anında güvenlik görevlilerinin müdahalesine imkân veren bir erken uyarı sistemi geliştirdik.” dedi.

6-  Türkiye-AB  Karma  Parlamento  Eş  Başkanı AK  Parti  Milletvekili Afif Demirkıran, Meclis’te kahvaltıda bir araya geldiği gazetecilere, AB ekonomilerinin  yerlerde  süründüğünü,  buna  karşılık Türkiye  ekonomisinin ise çok iyi durumda olduğunu söyledi. Sürekli notları düşen AB ülkelerinin ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirten Demirkıran, “Bizim onlara değil, onların bize ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.

7- Trabzonspor Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda oynadığı son maçta Lille ile 0-0 berabere kaldı. Bu sonuçların ardından grubunu 7 puanla 3’üncü sırada tamamlayan Trabzonspor yoluna Avrupa Ligi’nde devam edecek.

8- Litvanya’da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan, AGİT Başkanı’nın özel temsilcisi Anjey Kasprzyk denetiminde bir araya geldi. Bu görüşme sonrası taraflar, iki ülke arasındaki Dağlık Karabağ sorununun askeri yöntemlere başvurulmadan barışçıl yollarla çözülmesi için mutabık kaldı. Toplantıda,  Türkiye’yi  temsil  eden  Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu  da İsviçre Dışişleri Bakanı Michelle Calmy Rey’le bir görüşme gerçekleştirdi.

9- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Barbara Walters’a Şam’da verdiği röportajda, Suriye’de devletin halktan kimseyi öldürmediğini iddia ederek, çıkan haberlerin yalan olduğunu belirtti. Esad, geçen hafta BM tarafından yayınlanan ve Suriye’deki şiddet olaylarından hükümet güçlerinin sorumlu olduğunu, halka sistematik işkence uygulandığını belirten raporu reddetti.

10- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Mart 2012’de yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için Merkez Seçim Kuruluna resmi başvurusunu yaptı.
 


8 ARALIK 2011

1- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, yerli ve yabancı bazı medya organlarında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristle mücadelede kimyasal silah kullandığına dair asılsız, mesnetsiz, taraflı ve tamamen karalamaya yönelik yayınların yer aldığının görüldüğü belirtilerek, “TSK envanterinde kimyasal silah ve mühimmat bulunmamaktadır. Bölücü terör örgütü ile mücadele, ulusal ve evrensel hukuk kurallarına uygun olarak sürdürülmektedir.” denildi.

2- Türkiye  İşçi  Sendikaları Konfederasyonunun  (Türk-İş)  21.  Olağan Genel Kurulunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, işçilerin hak ararken üretimden gelen güçlerini kullanmaları gerektiğini belirterek “Şikâyet salonlarda yapılmamalı. Siz işçisiniz, üretimden gelen bir gücünüz var. Gücünüzü salonlarda kullanırsanız, kusura bakmayın, yarın gazetelere haber bile olamazsınız. Meydanlarda göstermelisiniz gücünüzü.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk-İş’in 21. Olağan Genel Kuruluna gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. “Şike Yasası” olarak adlandırılan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa ile ilgili çalışmaların sorulması üzerine, konunun Meclis gündeminde olduğunu belirtti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, kıdem tazminatı ile ilgili soruları cevaplandırdı. Kıdem tazminatlarının kaldırılmayacağını ve bir yıl olan tazminata hak kazanma süresini aşağı çekmek için çalıştıklarını açıklayan Bakan Çelik, intibak yasasıyla ilgili çalışmaların da tamamlandığını ve yasanın bu hafta Bakanlar Kuruluna geleceğini söyledi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, Şike Yasası’nın Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül  tarafından  belli  gerekçelerle  veto  edildiğini belirterek, “Partimiz bu konuda kararlı, hepimiz Yasa’nın arkasındayız, Yasa’yı çıkartacağız.” dedi. Bakan Yazıcı ayrıca, şirketler kurulurken artık formalitelere gerek kalmayacağını, elektronik ortamda 5-6 dakikada şirket kurulmasının mümkün hale geleceğini belirterek, 1 Temmuz 2012 tarihinde yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, her şeyden önce bilişim sistemlerinden yararlanılmasının önünün açılacağını kaydetti.

3- Avrupa  Birliği  Bakanı  Egemen  Bağış,  İzmir’de  düzenlenen  “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesinin açılışına katıldı. Türkiye’nin elinde bulundurduğu  insan  potansiyeliyle AB’de  yaşanan  yangına  çare  olacağını belirten Bakan Bağış, “AB Genel İşler Konseyi’nde liderlerin önüne konulacak taslakta,   Türkiye’yi   eleştirecekleri   yönünde   duyum   aldık.   Bu   taslakta Kıbrıs adasındaki ‘yarım devlet’in gönlünü hoş tutma çabaları var. Bunlara takılmayacağız. Bugün Avrupa’da bir yangın varsa, yangını söndürmeye gönüllüyüz.” dedi.
Öte yandan Bakan Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Travel Turkey İzmir Fuarı’nın açılış törenine katılarak yetkililerden bilgi aldı.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulunda, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nı sundu. Bakan Şimşek, 2012 yılı bütçesi ile istihdamı artırmayı, yurt içi tasarruf seviyesini yükseltmeyi, cari açığı azaltmayı ve mali disiplini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Rakamları açıklayan Bakan Şimşek, “Bütçe giderleri 350.9 milyar lira, faiz hariç giderler
300.7 milyar lira, bütçe gelirleri 329.8 milyar lira, vergi gelirleri 277.7 milyar lira, vergi dışı gelirler 52.2 milyar lira, bütçe açığı 21.1 milyar lira, faiz dışı fazla 29.1 milyar lira olarak öngörülmüştür.” dedi.

5- TÜİK verilerine göre sanayi üretimi, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3, bir önceki aya göre yüzde 8.6 oranında arttı. Piyasa beklentisi olan yüzde 4’ü büyük oranda aşan sanayi üretim endeksinde, en yüksek artış yüzde 8.9 ile sermaye malı imalatında kaydedildi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim artışını değerlendirdiği açıklamasında, “Geçen yıl ekim ayında oldukça yüksek bir endeks vardı. Bu büyük baz etkisine rağmen yıllık bazda yüzde 7.3 gibi bir artış, ülkemizin üretim iştiyakını (istek) göstermektedir.” dedi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Kamuda İnovasyon Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye 2002’de toplam 36 milyar dolar ihracat yaparken, bugün sadece 2 sektörün bu miktarda ihracata imza attığını belirterek “Bugün itibarı ile son
1 yılda Türkiye, Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılacak ihracat rakamını yakaladı. İhracatımız 133 milyar 970 milyon dolar oldu.” dedi. IMF’nin Türkiye için büyüme tahminini yüzde 2.5’ten yüzde 2’ye düşürmesini ve uyarı yapmasını da değerlendiren Bakan Çağlayan, “Türkiye 2012 büyüme hedefini revize etmeyecektir.” dedi.

7- TBMM Adalet Komisyonu, Cumhurbaşkanınca bir defa daha görüşülmek üzere iade edilen “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u aynen kabul etti.

8- Türkiye ile 4’üncü madde gözden geçirmelerini 30 Kasım’da tamamlayan Uluslararası Para Fonundan (IMF) yapılan açıklamada, Türk ekonomisinin 2011’in ilk yarısında güçlü büyüme göstermeye devam ettiği, ancak büyüme oranının, zayıf sermaye girişleri sebebiyle 2012’de hızla yüzde
2’ye düşmesinin beklendiği bildirildi.

12-  FIBA Kadınlar Avrupa  Ligi’ndeki  temsilcilerimizden  Galatasaray Medical Park, A Grubu’ndaki 9’uncu maçında Çek Cumhuriyeti’nin USK Prag ekibini 75-67’lık skorla yendi.

13- Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Mehmet Hilmi Dedeoğlu, Kuveyt’te görevi başında hayatını kaybetti.

14-  Başbakan Yardımcısı  Bülent Arınç,  Endonezya’nın  Bali  şehrinde gerçekleştirilen 4. Demokrasi Forumu’nda yaptığı konuşmada “Kuzey Afrika ve  Ortadoğu’da  geri  döndürülemeyecek  bir  demokratik  uyanış  başlamıştır ve artık halkın meşru taleplerini baskı yoluyla sindirmek, bir siyasi seçenek olmaktan çıkmıştır.” dedi.

15- Euro Başkanı Jean-Claude Juncker Euro Zirvesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada “Bir anlaşma olmalı. Euronun kendisi asla riskte değil. Sağlam bir anlaşmaya ihtiyacımız var. AB üyesi 27 ülkeyi bağlayan bir anlaşma istiyorum, ancak 27 ülke arasında bizimle yola devam etmek istemeyen ülkeler ortaya çıkarsa, bunu 17 Euro bölgesi üyesi ülkeyle yapacağız.” dedi.

16- Rusya Başbakanı Vladimir Putin, seçim öncesi oluşturduğu Tüm Rusya Halk Cephesi üyeleriyle yaptığı toplantıda, Rusya’da parlamento seçimlerini protesto edenlerin ABD tarafından desteklendiğini ve Rusya’daki seçimleri etkilemek için Amerikan fonları tarafından 100 milyonlarca dolar harcandığını ileri sürdü.
 


9 ARALIK 2011

1-  TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  TÜSİAD  Yüksek  İstişare  Konseyi (YİK) toplantısının açılış konuşmasında, “Daha yapılırken yürürlüğe girdiği günün ertesinde tartışılan ve herkesin değişmesini isteyip de varlığını sürdürme başarısını gösteren hukuki metin bizim anayasamızdır.” dedi. Başkan Çiçek, Türkiye’nin 60 yıllık çok partili siyasi hayatının yarısında Meclis’te sayısal istikrarın bulunmadığını, bunun en önemli göstergesinin de kurulan hükümet sayısının olduğunu söyledi.
TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de yaptığı konuşmada, yakın çevremizle karşılaştırıldığında Türkiye ekonomisinin kıvraklığının, dayanıklılığının ve deneyimli bir ekonomi yönetimine sahip olmasının dünyada gıpta ile izlendiğini söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM’de 2012 Bütçe Tasarısı üzerine soruları cevaplandırdı. CHP Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun, “Mevcut Cumhurbaşkanının görev süresi nedir?” sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın görev süresine ilişkin anayasa hukukçularının bir kısmının 5 yıl, bir kısmının 7 yıl olduğu şeklinde görüş bildirdiklerini belirterek, “Bu konuya dair hükümetin oluşturduğu görüş söz konusu değil. Bu konu Meclis’in takdirinde. Meclis çıkaracağı yasayla geçiş hükmü koyduğu takdirde ona göre hareket edilir.” dedi.

3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen “3. Uluslararası Girişimcilik Kongresi”nde yaptığı konuşmada, İzmir Ege Üniversitesinde karşılaştığı protesto gösterisine değinerek, “Biz Türkiye’nin AB sürecinde herkesin düşüncelerini paylaşabilmesi için çok önemli reformları gerçekleştirdik. Düşüncesi olan, argümanı olan medenice paylaşır ancak paylaşacak bir şeyi olmayanlar eline geçirdiği objeleri atarlar. Bunlara çok kafayı takacak halimiz yok.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleri ile kahvaltıda bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, gündemdeki dış politika konuları değerlendirerek, soruları yanıtladı. Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bir sabah kalktık, Suriye ile düşman olduk.” yönündeki sözlerini eleştirdi. Bakan Davutoğlu, bu söylemin herkesi düşündürmesi gerektiğini söyleyerek, Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri ancak “Ocak ayında uykuya yatıp, yeni kalkması” durumunda söyleyebileceğini belirtti.
 

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Kültür Merkezindeki Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Akademik Yıl Açılış törenine gelişinde  gazetecilerin  sorularını  yanıtladı.  Bakan  Yıldız,  bir  gazetecinin Türk-İş Genel Kurulunda çıkan olaylara ilişkin olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Meydanlara inmeden, bedel ödemeden bu iş olmaz.” dediğini anımsatması üzerine, “Sayın Başbakanımızın 2023 yılı hedefleri ortada. Hep beraber bu hedef için uğraşacağız, gayret göstereceğiz, didineceğiz. İşçimiz, patronumuz, işverenimiz hep beraber Türkiye’nin istikrarıyla alakalı gayretlerimizi göstereceğiz.” dedi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Okan Üniversitesi İnşaat Fakültesi Laboratuvarı’nın açılışının ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Ne tedbir alırsak alalım Suriye halkının mağduriyet yaşamasına asla izin vermeyeceğiz. Biz Suriyelilerin, sivil insanların bu anlamsız inatlaşmada hiçbir kusurunun olmadığını düşünüyoruz ve onların hayatını zora, dara sokacak hiçbir tedbirin içinde de olmayacağız. Yönetim, ülkemize yönelik alacağı tedbirlerin karşılığını da aynı şekilde görecektir.” dedi.

7- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “Dış Ticaret Endeksleri 2011 Yılı Ekim Ayı Sonuçları”nı açıkladı. Buna göre Dış ticarette ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre, ihracat birim değer endeksi yüzde 5,2, ithalat birim değer endeksi yüzde 12 oranında arttı.

8- Ankara  11. Ağır  Ceza  Mahkemesinde  görülen, Ankara’daki  Hopa protestolarıyla ilgili 22’si tutuklu 28 kişinin yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi.

9- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Kulüpler Birliği   Vakfının İstanbul’daki toplantısına katıldı.   Aydınlar, toplantının ardından son gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Daha önce açıklamıştık, sezon bu şekliyle sona erecek. Biz şahıslar hakkında kararı mümkün olan en kısa sürede vermek istiyoruz. Bunun için de şahısların savunmalarını almamız gerekiyor. Kulüplerin de aynı şekilde savunmalarını almamız gerekiyor.” dedi.

10- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ile 2012 yılında onun yerini alması öngörülen Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) Avrupa Merkez Bankasınca yönetilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. Sarkozy, toplantıda ayrıca Euro Bölgesi liderlerinin, AB ülkelerinin Uluslararası Para Fonuna (IMF) 200 milyar avro kaynak aktarılması konusunu değerlendirdiğini ifade etti.

11- Suriye’de rejim karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen Humus’a Suriye ordusu tarafından yapılan baskın sonucu, 44 kişi öldürüldü.
 


10 ARALIK 2011

1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  Viyana  dönüşü  uçakta  gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsrail Savunma Bakanı ile aynı ortamlarda bulunmaması konusunda, “Diplomatik ilişkilerimizin ikinci kâtip seviyesinde olduğu bir ülkeden söz ediyoruz. Savunma bakanıyla ben niye aynı kareye gireyim?” dedi. Arap dünyasında olup biteni esas oturup tahlil etmesi gereken birinci ülkenin İsrail olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, İsrail’in şimdiye kadar Arap ülkelerinin diktatörleriyle idare ettiğine işaret ederek,  “Milyonlarca Arap  demokrasiyle  idare  edilmeye  başlandığı  andan itibaren İsrail işte o zaman esastan etkilenecek.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde partisinin  ilçe  başkanlığını  ziyaretinde  yaptığı  konuşmada,  HSYK  Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur’un “Şerefli bir Türk hâkimi olarak hiç kimseden özür dilemeyiz.” sözlerine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bizim yaptığımız net eleştiriler var. Ben o eleştirilere yanıt bekliyorum. Siz Deniz Feneri savcılarını hangi gerekçeyle görevden aldınız? Sayın Mehmet Haberal, yargılandığı mahkemenin üyelerini mahkûm ettirdi. Bunlar davadan çekildi mi? Hayır çekilmedi. Biz o yargıçlara nasıl güveneceğiz?” diye konuştu.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, CHP’nin 2 Aralık’ta Meclis’e verdiği ve tutukluluk sürelerini kısaltan kanun teklifinin yasalaşması halinde 2 bin 427 kişinin tahliye olacağını açıkladı. Söz konusu kişiler içinde ‘terör suçu işleyen, asker polis öldüren, çocuklara cinsel tacizde bulunanlar gibi toplumu irite edici çok sayıda sanığın olduğunu’ belirten  Bakan  Ergin,  “Sadece  tutukluluk  süreleriyle  oynayarak uzun tutukluluğu kaldırmaya yeltenirsek çok sayıda arzu etmediğimiz kişilerin tahliye olduğunu göreceğiz.” dedi.

4- Avrupa  Birliği  Bakanı  Egemen  Bağış,  Hürriyet  gazetesine  verdiği röportajda, “AB’ye iyi ki üye değilmişiz” çıkışlarını yapanları eleştirerek “Türkiye’nin ekonomik büyümesinde AB’den gelen yatırımların etkisi çok. Kendimizi dev aynasında görmeyelim.” dedi. AB’yi diyetisyene benzeten Bakan Bağış, “Diyetisyene kızabilirsiniz, sempatik bulmayabilirsiniz. Diyetisyen kilolu bile olabilir ama reçetesi iyiyse ona bakarsınız.” diye konuştu.
 

5- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da İlim Yayma Cemiyetinin 60. yıl dönümü etkinliğine gelişinde gazetecilerin İstanbul’un barajlarındaki su seviyesinin düştüğü, gelecekte İstanbul’da su sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki sorusuna, 2060 yılına kadar İstanbul ve diğer şehirlerde su probleminin yaşanmayacağını belirti. Melen Çayı’nın suyunu İstanbul’a bağladıklarını dile getiren Bakan Eroğlu, “Daha önce İstanbul’daki havzalar ancak bir yıllık kuraklığa dayanıyordu; ama Melen’le beraber 3 yıllık kuraklık olsa bile mesele yok.” dedi.

6- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Enflasyonla ilgili bu sene rakam hedefin bir miktar üzerinde gerçekleşecek.” dedi. Türkiye’deki olumlu gelişmelere rağmen cari açık rakamlarının yükseldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açığın konjonktürel ve yapısal sebepleri olduğunu belirterek, “Kamu maliyesindeki sıkı duruşumuzu devam ettireceğiz.” dedi.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Manisa’da Kuvars fabrikası açılışında yaptığı  konuşmada,  dünya  ve Avrupa  ülkelerindeki  krizin  büyük  kayıplar oluşturmasına ve adeta oksijen çadırında yaşamasına karşın, Türkiye’nin siyasi istikrar ve özel sektör yatırımlarıyla dimdik ayakta olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, “Türkiye’nin cari açıktan başka sıkıntısı yok. Bakanlığım tarafından didik didik edilen, ihracat yapısını izleyen modelle ve teşvik sistemiyle bu da sorun olmaktan çıkarılacak. Ekonomik kriz, bugün Türkiye’yi teğet bile geçmeyecek.” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da düzenlenen “Faizsiz Bankacılık ve Günümüz Uygulamaları” konulu sempozyumunda, AB Liderler Zirvesi’nde yangını kontrol altına alma anlamında birtakım adımlar atıldığını, ancak bu adımlara ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, “Yüzde 100 sorun çözüldü demek için erken.” dedi. Bakan Şimşek, dünya ekonomisinin kriz sonrası dönemde olağanüstü para ve maliye politikası tedbirleriyle bir toparlanma sürecine girdiğini, ancak 2011’in ikinci çeyreğinden itibaren 2010 yılında kazanılan ivmenin maalesef kaybedildiğini söyledi.

9-  Cumhurbaşkanı  Abdullah  Gül,  YÖK  Başkanlığına  İstanbul  Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’yı atadı.
 

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya’daki Belediye Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, belediye başkanlarının halkın duyan kulağı ve gören gözü olması gerektiğini belirterek, “Belediye başkanları bir şehrin en  güvenilir  insanıdır. Yardıma  muhtaçlara  elimizi  uzatalım.  Belediyecilik hizmetleri düşünmek ve hissetmek demektir. Bulunduğumuz şehirde yardıma muhtaçların her daim sesi olalım. Halkımızın hayır duasını alarak hizmet edelim.” dedi.

11- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Ankara’da düzenlenen sendikanın  21.  Olağan  Genel  Kurulunda  yaptığı  konuşmada,  2007’deki genel kurulun ardından ülkenin sık sık değişen gündemiyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, yaşananların Türk-İş’in çalışma hayatının sorunlarının çözüm merkezi olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Türk-İş’in bütün siyasî partilere aynı mesafede durmak zorunda olduğunu ve bunun da devam edeceğini dile getiren Kumlu, referandum sürecinde üyelerinin tercihine ipotek koymadıklarını söyledi.

12- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Endonezya’nın başkenti Jakarta’daki Türk okulunu ziyaretinde, Tarih boyunca Türkler ve Endonezyalıların kardeş olduğunu, bugün bu kardeşliğin her alanda gelişerek devam ettiğini belirterek, “Burada eğitim gören öğrencilerimizin Endonezya’ya hayırlı bir evlat olarak yetişmelerini diliyorum. En iyi hukukçular, en iyi diplomatlar, en iyi mühendisler bu okullardan yetişecek ve Endonezya’nın hizmetinde olacaklar.” dedi.

13- Rusya’nın başkenti Moskova’da Devrim ve Bolotnaya meydanlarında toplanan yaklaşık 40 bin kişi, 4 Aralık’ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde hile yapıldığı iddiası ile protesto eylemi düzenledi.

14- İngiltere Başbakanı David Cameron Euro borç krizinin çözülmesi için AB’deki anlaşma değişikliğine onay vermemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, ülkesinin ekonomik çıkarlarının öncelikli olduğunu belirterek, “Birçok değişiklik içeren ve daha çok bürokrasi ve karmaşık bir yapıya bürünen yeni bir anlaşmaya ancak ülkemin çıkarlarının korunması durumunda onay verirdim. Bu anlaşmada bunu göremediğim için altına imza atmadım.” dedi.
 

15-  Almanya  Maliye  Bakanı  Wolfgang  Schaeuble,  Focus  dergisinde yer alan makalesinde, AB zirvesinde varılan anlaşmaların Euro Bölgesi’nin borç krizini çözeceğini bildirdi. Schaeuble, “Avrupa para birliğinin kurumsal reformu  konusunda  uzlaşılmış,  geniş  kapsamlı  önlemlerle Avrupa’da  borç krizinin üstesinden geleceğimizden eminim.” ifadesini kullandı.
 


11 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçirdiği ameliyat sonrası Üsküdar’daki evinde dinlenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar’ın başkentinde düzenlenen, Medeniyetler İttifakı Doha Forumu açılış oturumuna gönderdiği görüntülü mesajında, “Sadece bölgemizde değil, tüm yeryüzünde barışı tesis etmek için, Orta Doğu’daki kronik sorunların çözülmesi, Ortadoğu’da kan ve gözyaşının artık dinmesi gerekiyor. Ortadoğu’da devlet terörü devam ettikçe, uzlaşma çabaları  sabote  edildikçe,  masum  çocukların  üzerine  bomba  yağdıkça, masum insanlar açık hava hapishanelerinde tutsak oldukça, barış ufukta gözükmeyecektir.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TRT 1’de yayınlanan “Politik
Açılım” programına katılarak gündeme ilişkin soruları cevapladı. Dersim’de
1938’lerde bir insanlık dramı yaşandığını ve konuyla ilgili arşivlerin açılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Açıklanmayan Dersim arşivleri var. Açıklanması gereken belgelerin hiçbiri açıklanmadı. Başbakan samimi ise arşivleri açıklar.” dedi. Ayrıca Arap Baharı’nı, ‘insan hakları ve demokrasi algısına taban tabana zıt bir olay’ olarak tarif eden Kılıçdaroğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in gidip gitmemesine Suriye halkının karar vereceğini söyledi.

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AK Parti Kâğıthane İlçe Kongresi’nde Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a sert tepki gösterdi. “Türkiye, Erivan’daki soykırım anıtında saygı duruşunda bulunacak gerçek bir Avrupalı  hükümet  tarafından  yönetilecek”  şeklinde  ifadeler  kullandığı belirtilen Sarkisyan’ı ‘haddini bilmez’ olarak niteleyen Bakan Bağış, “Türklere diz çöktürmeye kimsenin gücü yetmez.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da, Van’daki depremlerin ardından İl Özel İdaresi lojmanında kalan aileyi ziyaret etti. Bakan Şimşek burada yaptığı açıklamada, hükümet olarak Van’da meydana gelen depremin yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Kalıcı konutlar yapılıncaya kadar çeşitli illerde kalan depremzedelerin bütün ihtiyaçları Başbakanlık tarafından gönderilen paralarla valilikler tarafından karşılanacaktır.” dedi.
 

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Bahçeli burada yaptığı konuşmada, koalisyon dönemini hatırlatarak, “O zaman bize gelmek isteyen çok sayıda belediye başkanı oldu. Şimdi de iktidarın cazibesine kapılanlar olabilir. Ama siz kapılmayın. Çünkü aslolan sizi oraya getiren milli iradeye saygı duymaktır. O iradeye saygı duyun. Böyle süreçlerde zafiyete kapılanlar olabilir. Yolları açık olsun.” dedi.

7- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen Türkiye Beyzbol ve Softbol Şampiyonası’nın ödül törenine katılarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle sonuçlanan helikopter kazası hakkında görüşlerini bildiren Destici, dosyanın Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığında geniş kapsamlı şekilde araştırıldığını  “Balyoz”,  “Kafes”  ve  “Ergenekon”  davalarındaki  gösterilen hızlı yetki kullanımı ve duyarlılığı, Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturmada da beklediklerini söyledi.

8- Türk-İş’in 21. Genel Kurulunda Mustafa Kumlu yeniden başkan seçildi. Seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yapan Kumlu, “İşte yine ateşten gömleği giydim. Biliyorum, üzerimize atılan ateş topları nedeniyle yine yanmadığımız bir tek gün olmayacak. Hükümetin emeğe karşı bitmez tükenmez saldırılarının devam edeceği açık. Yine zor, belki de her zamankinden daha zor bir dönem bizleri bekliyor.” dedi.

9- Grekoromen Güreş Milli Takımı’nın 120 kilodaki Avrupa ve Dünya Şampiyonu sporcusu Rıza Kayaalp, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Test Turnuvası’nda altın madalya kazandı.

10- Eski Turizm ve Tanıtma Bakanı Dr. Ahmet İhsan Kırımlı, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

11- İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanvekili Hüseyin İbrahimi, Şark gazetesine yaptığı konuşmada, İran silahlı güçlerinin Türkiye’de kurulması kesinleşen NATO füze kalkanı sistemini etkisizleştirmek için planlarının olduğu, yapılan herhangi bir saldırı durumunda söz konusu kalkanın “kesinlikle” hedef alınacağını söyledi.

12- Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Felah el Fayed’in verdiği bilgiye göre, NATO, bu yıl sonunda bitecek olan eğitim misyonunun Irak’taki görev süresini uzatmayacağını açıkladı.

13- Meksika’nın batısındaki Guerrero eyaletinde, 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 3 kişi hayatını kaybetti.

14- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Türkiye ziyareti öncesinde Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Ankara’nın AB üyeliğine destek verdi. Basescu, “Türkiye’nin AB’ye olduğu kadar AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı var.” dedi. Kıbrıs sorunu sebebiyle tıkanan müzakere sürecini yeniden canlandırmak için AB’nin Türkiye’ye olumlu mesajlar vermesi gerektiğine işaret etti. Basescu, AB’de Türkiye lehinde lobi yapmaya da devam edeceklerini belirtti.

15- İran Devrim Muhafızları Başkan Yardımcısı Orgeneral Hüseyin Selami, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, RQ-170 Sentinel tipi uçağın ABD’ye iadesinin söz konusu olmadığını söyledi.
 


12 ARALIK 2011

1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  Türkiye’ye  gelen  Romanya  Devlet Başkanı Traian Basescu’yu kabul etti. Basescu görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’nin AB üyeliğini tereddütsüz bir şekilde desteklediklerini bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte iki ülke arasındaki stratejik ortaklık bildirisini imzaladıklarını belirten Basescu, bu bildiri ile ikili ilişkilerin en önemli bazı unsurlarının netleştirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül de, AB konusunda Romanya’nın verdiği samimi desteğe teşekkür etti.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca gazetecilerin sorularını cevaplarken, kamuoyunda “şike yasası” olarak adlandırılan Kanun’un Meclis’te aynen kabul edilmesine ilişkin “Geri gönderirken ‘bir daha gözden geçirin’ demiştim ama Meclis de buna ihtiyaç duymadı, Benim de artık Anayasa’ya göre yapacağım bellidir. Bir Anayasal konu değil, Meclisin ceza siyasetini takdir etmesiyle ilgili bir konu.” dedi.

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilgi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hiç mi Vicdanın Sızlamadı?” başlıklı seminerde yaptığı konuşmada, “Daha önce yok sayılan, halının altına sürülen, kadına ‘sen yaptın da onu hak ettin, kocandır sever de döver de’ anlayışı bir değişim içerisinde. Çünkü dünya değişiyor, Türkiye değişiyor.” dedi.

3- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, ekonomik krizde ciddi istihdam kayıplarının yaşandığı gemi inşa sanayini ayağa kaldırmak için teşvik paketi hazırlandığını söyledi.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı üçüncü döneme ilişkin Gayri  Safi Yurtiçi  Hâsıla  (GSYH)  verilerini  açıkladı.  Buna  göre,  üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla yüzde 17,4’lük artışla 348 milyar 802 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi, yüzde 8,2’lik büyümeyle 31 milyar 29 milyon lira oldu.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki yüksek performans ile 2011 yılı büyümesinin Orta Vadeli Program tahminlerinin de üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini ve 2012 yılında, küresel ekonomiye ve özellikle Avrupa bölgesine ilişkin belirsizliklere bağlı olarak GSYH büyümesinin yüzde 4 olmasının öngörüldüğünü söyledi.
 

Bilim,  Sanayi  ve Teknoloji  Bakanı  Nihat  Ergün  de,  NTV’ye  yaptığı değerlendirmede, 3. çeyrekte yüzde 8,2 büyüyen Türkiye’nin, büyüme hızında dünyada Çin’den sonra 2. sırada yer aldığını bildirdi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, “Güven ortamı ve ekonomideki, büyümedeki istikrarın her alana yansıdığını hep birlikte göreceğiz. 2011 yılının ilk iki çeyreğinde büyümede gösterdiği performans ile dünya ekonomilerinden ayrışan Türkiye, üçüncü çeyrekte de beklentilerin üzerinde büyüyerek farklı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu büyüme oranına şaşırmadık ve şaşırtmadık, sadece parmak ısırtıyoruz.” dedi.

5- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) başkanlığı sona eren Yusuf Ziya Özcan, görevini Gökhan Çetinsaya’ya devretti.

6- Türkiye Kalite Derneği (KALDER) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme Başkanlığı, KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. İşbirliği kapsamında KOBİ’ler, KALDER’den eğitim, rehberlik, belgelendirme, dış değerlendirme gibi hizmetleri alabilecek. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, ağırlıklı olarak şirketlerin rekabet ve verimliliğini artıracak projelere destek olacaklarını söyledi.

7- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, “Futbolda şike” davasında, Beşiktaş yöneticisi Serdal Adalı ve teknik direktörü Tayfur Havutçu’nun yanı sıra Ahmet Ateş, İbrahim Akın, Korcan Çelikay, İskender Alın, Abdurrahman Yakut ve Ümit Karan’ın tahliyesine karar verdi.

8- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BM Medeniyetler İttifakı 4. Forumu’na katılmak için gittiği Katar’ın başkenti Doha’dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyeli göçmenlerin barınması için yapılan planları  açıkladı.  Başbakan  Yardımcısı  Atalay,  “Kış  geldi.  Çadırlar  biraz serin. Göçmenleri, Kilis yakınlarında bulunan eski hac konaklama tesislerine kuracağımız konteynır kente taşıyacağız” dedi.

9- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Londra’da banka ekonomistleriyle bir araya geldiği toplantıdaki sunumunda, cari açıktaki iyileşmenin, yılın son çeyreğinde daha belirgin olacağını, kredi büyümesi ve iç talebin parasal sıkılaştırma ile ılımlı olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

10- Fransa’nın, ülkesine iade etme kararı aldığı eski Panama diktatörü Manuel Noriega, Panama’ya döndü. Noriega, güvenlik önlemleri altında cezaevine nakledildi.

11- Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Sarayda bir araya geldi. Görüşmeye ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katıldı. Görüşmede, Amerikan askerlerinin bu yılın sonuna kadar çekilmesinden sonra Irak’la ABD arasındaki güvenlik meselelerinde işbirliğinin nasıl devam edeceği konusu başta olmak üzere enerji, ticaret ve eğitim alanında işbirliği konuları ele alındı. Obama görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, “Şu anda tarihi bir andayız. Yaklaşık 9 yıl sonra Iraktaki savaşımız bu ay sona eriyor.” dedi.

12- Yönetim karşıtı gösterilerin devam ettiği Suriye’de yerel seçimler yapıldı.
 


13 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun ortaklaşa yürüttüğü “Biz de Varız” kampanyası çerçevesinde “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Bildirgesi”ne imza koydu. Cumhurbaşkanı Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile AK Partili milletvekilleri Azize Sibel Gönül ve Kemalettin Aydın’ı kabul etti.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in vefatının 8. yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen anma gecesinde, Türkiye’nin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tesis edilmesi için her türlü katkıyı vermeye devam edeceğini belirterek, “Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’ın haklarının korunması bizim dış politika önceliklerimiz arasındadır. Dağlık Karabağ sorunu Kafkaslar’daki barış ve istikrarı tehdit eden en önemli sorundur. Bu konuyla ilgili bütün devletleri ve uluslararası kuruluşları Ermenilerin haksız işgalini sona erdirmeye davet ediyoruz. Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normale dönmesinin olmazsa olmaz şartı Azerbaycan topraklarındaki işgalin kesinlikle sona ermesidir.” dedi.

3-  Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan,  Dolmabahçe’deki  Başbakanlık
Çalışma Ofisinde Romanya Devlet Başkanı Taraıan Basescu ile bir araya geldi.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tutuklu vekillerin yapılacak yasal düzenlemeyle tutuksuz yargılanmasına ilişkin olarak, “Milletvekili seçilen kişi tutuksuz yargılansın derseniz, mahkûmiyeti olmayan teröristler bile parlamentoya girebilir.” dedi. Güneydoğu’da din görevlisi olan imamların Diyanet kadrosuna geçirilmesine ilişkin olarak “Sınav olacaklar. Eğer devlet memuru niteliği taşımıyorlarsa kadroya alınmayacaklar.” diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin ise 7 yıl olduğunu savundu.

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile buluştu. Kışanak, KCK operasyonları nedeniyle 500’ü aşkın kadın tutuklu bulunduğuna dikkat çekti. Bakan Şahin ise “Hukuk devletinde yapılması gerekenlerle ilgili her şey kamuoyu önünde yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Belçika eski Dışişleri Bakanı Louis Michel, EUobserver’da yayımlanan ortak makalesinde, “Coğrafi, felsefi, kültürel ya da dini aidiyet ne Avrupa tarihinin ne de üyelik kriterlerinin parçası oldu. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, belli din ve kimliklere karşı önyargının artması, birçok açıdan insanlığı tehdit etmektedir. Üye olduğunda Türkiye; Batı ve Doğu kültürleri arasındaki köprü rolünden kaynaklanan çok yüzlü kimliğiyle Avrupa’yı Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu’ya yaklaştıracaktır.” denildi.

7-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik, Ankara  Sanayi Odasının 48. Yıl Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, özel sektördeki uzun çalışma sürelerini eleştirerek, “Asgari ücretle 12-13 saat çalıştırılma, insan onuruna yaraşır mı? Bunu düşünmemiz gerekiyor. Bu insanların geleceğiyle ilgili dünyası nedir? Bunu tahayyül etmemiz gerekir. İnsan onuruna yakışır bir çalışma ortamı ile rekabet ortamını engellemeyecek bir yaklaşımı denge içerisinde götürmemiz gerekir.” dedi.
Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise büyümeye ve ihracata vurgu yaptı. Türkiye’nin son 12 aylık süreçteki ihracatının cumhuriyet tarihi rekorunu kırarak 134 milyar dolara ulaştığını dile getiren Bakan Çağlayan, Türkiye’nin “parmak ısırtacak düzeyde” iyi hale gelmesinin ardında siyasi ve ekonomik istikrarın bulunduğunu vurguladı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de konuşmasında, Türkiye’de vergi yükünün yüksek olduğu şeklinde genel bir kanaatin olduğunu hatırlatarak, “Aslında, 3-4 tane ürünü bir kenara bırakırsak, resim hiç de öyle değil. Kurumlar Vergisi’nde toplam vergi yükü 2002’de yüzde 65 iken, yüzde 34’e kadar indi. Kurumlar Vergisi’nde en düşük 6. OECD ülkesiyiz.” dedi. Bakan Şimşek, sosyal güvenlik primleri de dâhil edildiğinde gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergi yükünde de Türkiye’nin en düşük OECD ülkeleri arasında olduğunu söyledi.

8- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 önemli sorununu terör, cari açık ve kentsel dönüşüm olarak sıraladı. Bakan Bayraktar, “gettolaşmanın” ve göç ile oluşan gecekondulaşmanın, terör sorununu beslediğini savunarak, “Kentsel dönüşüm sorununu çözersek, Güneydoğu sorunu da çözülmüş olur. Çünkü, belli insanlar gettolaşarak belli yerlerde oturuyor. Birbirlerinden etkileniyorlar. Bunları gecekondudan kurtarıp apartmana taşırsak PKK ile de ilişkisi kesilir. Diğer vatandaşlarla ilişkiye girerlerse, okuldu, komşuluktu, normal hayata karışırlarsa sorun da çözülür.” dedi.

9- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 25 şehirde kurulan uydu transmisyonlu mobil baz istasyonları sayesinde iletişimin afet anında da kesilmeden işlemesini sağlayabileceklerini ifade etti. Bakan Yıldırım, internet ve mobil teknolojilerine yapılan altyapı yatırımlarının hayat kurtaran bir niteliğe sahip olduğunu, bu alanda geçmişteki acı tecrübelerden ders alarak yatırım programlarını aksatmadan sürdürdüklerini belirtti.

10- TBMM Genel Kurulunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, TÜBA ve  Milli  Savunma  Bakanlığı  bütçeleri  görüşüldü.  CHP Milletvekili Rıza Türmen’in, TÜBA ile ilgili eleştirilerini yanıtlayan Bakan Nihat Ergün, TÜBA’da yeniden yapılanma ihtiyacının ortaya çıkardığını, hükümetin amacının TÜBA’yı idare etmek olmadığını belirterek, “TÜBA’nın kendi mali, idari ve bilimsel özerkliğe göre çalışmaları devam edecektir.” dedi.
Milli Savunma Bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Bakan İsmet Yılmaz da, “İsrail’den tedarik edilen 10 adet Heron’un başka motor olmak bazı aksamları sözleşmede garanti hükümleri kapsamındadır. Süreli bakımlar için ilgili firmaya gönderilmiştir. Haziran-temmuz aylarında süresi gelen 5 motor gönderilerek bakımları tamamlanmış ve ekim-kasım aylarında Türkiye’ye gönderilmiştir.” dedi.

11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada “Türk liderler er ya da geç Erivan’daki (sözde) soykırım anıtı önünde diz çökecekler.” diyen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ı eleştirdi. Bahçeli, “Ermenistan Devlet Başkanı, sonunda çizmeyi aşmış ve kendi onursuzluğunu ve katliamla özdeşleşen geçmişlerini kapatmak için şuursuzluğun batağına saplanmıştır.” dedi.

12- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyet, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e hazırladıkları yeni anayasa önerisini sundu. Mevcut Anayasa’nın  bir  çok  maddesinin  değişmesi  sebebiyle  parçalanmış olduğunu savunan Vardan, “İçinde resmi ideoloji bulunmayan bu anayasa, herkesin isteklerini kapsıyor. İnsan hak ve özgürlüklerine ayrı bir önem verdik. Bir tartışma ortamı oluşturmak istedik.” dedi.

13- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Zaman gazetesine Ortadoğu’da yaşanan değişim sürecini
 

değerlendirdi. “Yaşanan Arap baharı değil, Arap diktatörlerinin sonbaharı.” diyen İhsanoğlu, “Daha yolun başındayız, yapılacak çok şey var.” dedi. İhsanoğlu, Suriye’ye dış müdahaleye de şiddetle karşı çıkarak, “Dış müdahale insanların, ülkenin ve bölgenin güvenliği için tehlikeli olur. Bölge ateşin içine düşer.” uyarısında bulundu.

14- BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Suriye’de 9 aydır süren olaylarda 5 bini aşkın kişinin öldüğünü,14 binden fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti. BM Güvenlik Kuruluna bilgi veren Pillay, diplomatlara göre çatışmaların yanı sıra kuşatma altındaki muhalif şehir Humus’taki durumun
‘alarm verdiğinin’ altını çizdi.

15- Tunus’ta Kurucu Meclisin cumhurbaşkanlığına seçtiği Cumhuriyet
Kongresi Partisi Lideri Moncef Marzuki yemin ederek görevine başladı.

16- Kanada, sera etkisine yol açan gazların salımının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Protokolü’nden çekildi. Kanada Çevre Bakanı Peter Kent, ülkesinin bu kararına gerekçe olarak “Kyoto Protokolü’nün çalışmamasını ve protokolde kalması durumunda milyarlarca dolar ceza ödemek zorunda kalma riski bulunmasını” gösterdi.

17- Belçika’nın doğusundaki Liege’de, bir otobüs durağına düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda, 6 kişi öldü, 123 kişi de yaralandı.
 


14 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinin
75. Kuruluş Yıldönümü törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül burada yaptığı konuşmada, “Küresel ekonominin büyük zorluklar içinde olduğu bir dönemde, ekonomide büyük başarılar elde ettik; ama daha gidecek çok yolumuz var.” dedi. Bugün büyümenin itici gücünün inovasyon ve Ar-Ge olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Büyümenin gerçek nedeni bilimsel faaliyetler olmakta. İkinci nesil reformlar verimliliği artırma yönünde olmalı. Türkiye gibi büyük bir ülke sadece hizmet sektörüyle devam edemez. Çok sağlam bir imalat alanı olması gerekir.” şeklinde konuştu.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un da aralarında bulunduğu bazı kanunları onayladı.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şike cezalarında indirim öngören Kanunla ilgili söylediklerinden pişman olduğunu açıkladı. CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında gündemdeki konuları değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, şike cezalarında indirim öngören kanunun TBMM’ye iade edilmesinden sonra söylediği “Bu kanunu bir daha getirmeye cesaret edemezler, bu Meclisten bu Kanun çıkmaz.” sözlerinin bağışlanmaz bir hata olduğunu söyledi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümetin hazırladığı yeni  teşvik  sisteminde  cari  açığın  önlenmesinin  hedeflendiğini  söyledi. Bakan Ergün, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen 10. Sanayi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, alınan tedbirlerle ihracattaki artışın ithalattaki artışın önüne geçtiğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ilaç üreticilerine yüzde
18 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 8’e indirilmesiyle ilgili bir mutabakat oluştuğunu, uygulamanın aralık ayı içerisinde yürürlüğe gireceğini söyledi. Bakanlığının 2012 bütçesi görüşülürken soruları cevaplayan Bakan Çelik, eczacıların stok zararları ve mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili tebliğde gerekli düzenlemenin yapılacağını söyledi.

7- İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 10’uncusu düzenlenen Sanayi Kongresi’nde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel çalkantı döneminde Türkiye ekonomisinin direncini ispatladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Uçağımızı, otomobilimizi yaparız. Yeni yazılıma ihtiyaç varsa biz yapalım. Oyun oynamak isteyene oyun üretelim.” dedi.

8- Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, “AB’nin
2 standart kuruluşu, TSE’nin tam üyeliğini kabul etti.” dedi. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsünün (ETSI) TSE’nin tam üyeliğini kabul ettiğini belirten Şentürk, “Türkiye olarak üyesi olmak için uzun yıllardır mücadele verdiğimiz AB’ye, TSE olarak biz girdik.” diye konuştu.

9- İstanbul’da Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında reyting ölçüm şirketleri ile bazı yapım firmalarına operasyon yapıldı.

10- Adana Emniyet Müdürlüğünün “Türk İntikam Birliği Teşkilatı Direniş Hareketi” adlı yasa dışı suç örgütüne yönelik 4 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik suikast hazırlığı içinde olduğu bildirildi.

11- Hollanda’daki Leiden Üniversitesince açıklanan “dünyanın en iyi 500 üniversitesi” arasına Türkiye’den 6 üniversite girdi. İlk 500’e giren Hacettepe, ODTÜ, Ankara, Ege, İstanbul ve Gazi üniversiteleri, oluşturulan 25 listenin tümünde de yer buldu.

12- UEFA Avrupa Ligi E Grubu son maçında Beşiktaş, İngiliz Stoke City’i
3-1 yenerek grup lideri olarak bir üst tura çıktı.

13-  Danimarka’da  Roj TV hakkında  terör  örgütü  PKK  propagandası yapmak suçundan açılan kapatma davası sona erdi. Mahkeme heyeti, kararın
10 Ocak’ta açıklanacağını bildirdi.
 


15 ARALIK 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanının görev süresi ile ilgili yaşanan tartışmaya ilişkin yaptığı açıklamada “5 yıl diyen var, 7 yıl diyen var. Bunun kararını Meclis Başkanı vermez. Seçimle ilgili bir şey söz konusu olduğunda bunun kararını kural koyan organ olduğu için Meclis verir. Bunun uygulamasını ve uygulamaya dayalı yorumları da YSK yapar. Dolayısıyla kararı verecek bu iki merciden birisi olabilecek. Ben ihtimali söylüyorum. İster
5 yıl ister 7 yıl olsun, Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçileceği için bir seçim usulü kanununa ihtiyaç var. Bu tür tartışmalar Türkiye’yi bir yere götürmez.” dedi.

2- Yüksek Askerî Şûra (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. İlk defa uluslararası krizler ve bölgedeki son gelişmelerin ele alındığı toplantıda, özellikle Suriye’de gelinen noktayla ilgili yeni bölgesel stratejiler üzerine duruldu. Genelkurmay Başkanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, “İç güvenlik harekâtı ve hudut güvenliğine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra ettiği faaliyetler görüşülmüş, TSK’nın harbe hazırlık durumu incelenerek, bu kapsamda ortaya çıkan ihtiyaçlar ile bu ihtiyaçları karşılamak için alınan tedbirler değerlendirilmiştir.” denildi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Avrupa’da mevcut durumun sürdürülemez olduğunu, Euro Bölgesi’nin parçalanması durumunda herkesin büyük bedel ödeyeceğini, bundan kârlı çıkan ülke olmayacağını vurguladı. Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, “2012’de en önemli önceliklerimiz sırasıyla Euro Bölgesi, cari açık ve enflasyon ve büyüme.” dedi.

4- Paris Büyükelçiliği Müsteşarı Engin Solakoğlu, Fransa Meclisinin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan kanun teklifini kabul etmesi halinde, Paris’teki Türk Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun istişarelerde bulunmak üzere belirsiz bir süre için Ankara’ya çağrılacağını söyledi.
Fransa Dışişleri Bakanlığından ise konuyla ilgili yapılan açıklamada, Fransa için Türkiye’nin önemli bir ortak ve müttefik olduğu belirtildi.
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Yapılmak istenen tarihi anlamak konusunda yeni bir dogma inşa etmektir, alternatif düşünceleri yasaklamaktır.  Bu,  Ortaçağ  zihniyetinin  Fransa’da  yaşanması Avrupa  için en büyük tehlikedir. Eğer böyle bir tasarı kanunlaşırsa, Avrupa’da Ortaçağ zihniyetinin gelişinin öncüsü de Fransa olacaktır. Türk diplomatı Yılmaz Çolpa’nın Paris’te Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edildiği 22
Aralık’ta Meclis’te bunu görüşecek olmaları da Fransa’nın ne derece büyük bir hata içinde olduğunu ortaya koymaktadır.” dedi.

5- Merkezi Yönetim Bütçesi, kasım ayında 2 milyar 150 milyon lira fazla verdi. Bütçe, Ocak-Kasım dönemini kapsayan 11 ayda ise 439 milyon lira fazla verdi. Kasım ayında faiz dışı fazla 5.66 milyar lira olurken, 11 ayda gerçekleşen faiz dışı fazla 41.4 milyar lira oldu.
Bütçe sonuçlarını değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dünya ekonomisindeki belirsizliklere ve özellikle Euro Bölgesi’ndeki ülkelerde derinleşmekte olan kamu borç krizine rağmen bütçenin kasımda fazla verdiğini söyledi. Bütçenin, bu yılın, 11 aylık döneminde aylık bazda 7 defa fazla verdiğini belirten Bakan Şimşek, bu performansın, 11 ayda 8 ay fazla verilen
1983 yılından bu yana geçen 28 yıllık süreçteki en iyi bütçe performansını ifade ettiğini vurguladı.

6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da Medya Derneği Başkanı  Salih  Memecan  ve  dernek  yöneticilerini  Ortaköy’deki  çalışma ofisinde kabul etti. Bakan Bağış görüşmede, son günlerde sıkça gündeme gelen gazetecilerin özgürlüğüyle ilgili konuları konuştuklarını söyledi.

7- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin resepsiyonunda, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergün, Çek Yasası’nda hapis cezasının kalkıp kalkmayacağına ilişkin bir soru üzerine, “ekonomik suçlara ekonomik ceza” verilmesiyle ilgili genel bir eğilim olduğunu ve bunun bir prensip olması açısından önemli olduğunu belirterek, düzenlemede alacaklıların haklarının korunmasının önemine dikkat çekti.

8- Bedelli Askerlik Kanunu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; 30 yaşından gün alanlar, 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurarak 30 bin Türk Lirası ödemeleri şartıyla, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Geleneksel Kahvaltılı Sohbet Toplantısı”nda  medya  temsilcileriyle  bir  araya  geldi.  Bahçeli,  Türkiye’de köklü bir anayasa reformunun başlatılacağının ifade edildiği bir ortamda, eşzamanlı olarak komşu ülkelerinde sıkıntıları olduğu, terörün tırmandığı, açılımın olumsuz sonuçlarını gösterdiği bir dönemde, Orta Doğu’da da sıcak gelişmelerin hala devam ettiği bir süreçte Türkiye’nin her şeyden önce “istikrar” içinde bulunması gerektiğini ifade etti.

10- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan’da
54 ülkenin başkonsolosu ile kahvaltıda bir araya gelerek, İstanbul’un yeniden yapılanması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şehrin dönüşümüyle ilgili radikal kararları olduğunu ifade eden Topbaş, “Deprem riskini, İstanbul’un yenilenmesi için bir fırsat olarak kullanabiliriz. Birçok sıkıntılı bölgede bu adımları atıyoruz. Birden bire toparlanması mümkün değil. Bunun bir başlangıcı vardır. Bu başlangıcı yaptık.” dedi.

11-   Konya   3.   Sulh   Hukuk   Mahkemesi,   Konya   Polis   Emeklileri Derneğinin açtığı davada, Haziran ayında, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Nevruz kutlamalarının ardından çıkan olaylarda Başkomiser Murat Çetiner’e tokat atıp hakaret eden BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’i 10 lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

12- Dünya Ticaret Örgütünün (DTÖ) Cenevre’de düzenlenen 8. Bakanlar Konferansı’na katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Rusya’nın DTÖ’ye katılmasından en çok Türkiye’nin kazançlı çıkacağını belirterek “Aynı şekilde bölgemizde bulunan ve Türkiye’nin yoğun ticaret yaptığı ülkeler de DTÖ’ye katılırsa kazancımız katlanır.” dedi. Bakan Çağlayan ayrıca, DTÖ Genel Sekreteri Pascal Lamy ile görüşmesinde Türkiye’nin ticarette korumacılığa karşı olduğunu anlattığını aktardı.

13- Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye’nin dini özgürlükler konusunda kararlı biçimde ilerleme sağlamayı sürdürdüğü bir dönemde, ABD Temsilciler Meclisinin 435 vekilden sadece 3 milletvekilinin katıldığı oylamada, Türkiye’nin aleyhine 306 sayılı tasarıyı kabul etmesinin “ironik olduğunu ve hayal kırıklığı oluşturduğunu” söyledi.

14- Suriye’deki muhalefeti ve direnişi organize eden Suriye Ulusal Buluşma Hareketi İstanbul’da yaptıkları toplantıda, ülkelerinde yaşanan şiddete dünyanın daha fazla duyarlı olmasını istedi. Toplantıya, Suriye Ulusal Buluşma Sözcüsü Muhammed Bessam İmadi, Siyasi İşler Komisyonu Üyesi Mervan Hatip ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Şeyh Halit Ogla katıldı. İmadi “Şiddetten, kibirden bir türlü vazgeçmeyen rejimi devirmek için atılan bütün adımlar ve harcanan emekler birleştirildi. Esad rejimi er ya da geç yıkılacak, Ulusal Buluşma Hareketi halka hizmet edecek.” dedi.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iltica başvurusunda bulunan Sri Lankalı bir kadını küçük çocuklarıyla gereksiz yere kapalı bir merkezde tutmaktan Belçika’yı suçlu buldu ve 50 bin 650 Euro maddi tazminat ödemeye mahkûm etti.

16- ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Ben Bernanke, Senatoda Cumhuriyetçilere hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa’daki borç krizi ABD’yi olumsuz yönde etkilese dahi ABD’deki vergi mükelleflerinin paralarını Avrupa’nın kurtarılmasına harcamadıklarını söyledi.

17- IMF, İrlanda’ya yapılan AB-IMF yardımı çerçevesindeki dördüncü gözden geçirmesini tamamlayarak, 3.9 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Yardım programı çerçevesinde İrlanda’ya yaklaşık
23 milyar euro kredi sözü veren IMF, şu ana dek bu miktarın 13 milyarını teslim etti.

18- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Irak’ın başkenti Bağdat’taki en büyük Amerikan üssünde yapılan törende, 2003’ten bu yana devam eden Irak Savaşı’nın bittiğini ilan etti.
Irak’ta savaşın başladığı 2003’ten sonra bir dönem 170 bini bulan Amerikan askeri sayısı şu anda 4000’e geriledi. Bu askerler de yıl sonuna kadar Irak’tan çekilecek. Savaşın başından bu yana 4500 Amerikan askeri hayatını kaybetti, 32 bin asker yaralandı. ABD’ye bu savaş 1 trilyon dolara mal oldu.

19- Paris Mahkemesi, Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ı yolsuzluk suçundan iki yıl tecilli hapis cezasına mahkûm etti. Mahkeme, 1977 ve 1995 yılları arasında, Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde, partisine yasa dışı yollardan parasal kaynak sağlamakla suçlanan Chirac’ı, partisinden kimsenin çalışmadığı halde belediye bütçesinden maaş ödettiği gerekçesiyle suçlu buldu.

20- Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rus televizyonlarından canlı yayınlanan yıllık basın toplantısında, bir soru üzerine, ABD’nin diğer ülkeleri kontrolü altına almaya çalıştığını ve dünyanın da artık Washington’dan emir almaktan yorulduğunu söyledi. Putin, “Öyle görünüyor ki ABD’nin müttefiklere değil kendisine bağlı kölelere ihtiyacı var.” dedi.
 


16 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’yı Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmede, Arap Baharı’nın bölgedeki etkileri üzerinde durarak, bundan en fazla ders çıkarması gereken ülkenin İsrail olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Arap Baharı artık bölgede demokrasiyi hâkim kılıyor. İsrail bölge ülkelerinin halklarının taleplerini dikkate almak zorunda.” şeklinde konuştu.
Panetta ise bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, füze kalkanı radarı ile ilgili olarak, “Bazı ülkeler itiraz edebilir ama bu sistem kesinlikle NATO’nun savunmasını amaçlamaktadır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye sözde Ermeni soykırımının inkârını yasaklayacak yasayla ilgili mektup gönderdi. Mektupta, “Sonuçları vahim olur, sorumluluğu da girişim sahiplerine ait olur. Türkiye-Fransa ilişkileri 3’üncü tarafların taleplerine tutsak edilmemelidir. Bu yasa teklifi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türk ulusunu ve Fransa’daki yaşayan Türk toplumunu doğrudan hedef almakta ve hasmane bulunmaktadır.”denildi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İl Genel Meclisi kokteylinde yaptığı konuşmada, “Değişim ve dönüşüm olarak vaatlerle iktidara gelenler kendi statükosunun egemen olduğu bir Türkiye’yi yarattılar.” dedi. Kılıçdaroğlu, parti içi muhalefeti de eleştirerek kavgaya girecekler yollarını ayırsın.” şeklinde konuştu.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilere verdiği demeçte, Fransa Meclisinde
1915  olaylarıyla  ilgili  sözde  Ermeni  soykırım  iddialarının  reddedilmesini suç sayan yasa teklifi girişimini değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye bunu önleyecek ve bunun yanlışlığını izah edecek noktada. Umarız ki mektubun gereği yapılır ve ilişkilerin daha fazla bozulmasına hiçbir zaman imkân verilmez.” dedi.

5- Aile  ve  Sosyal  Politikalar  Bakanı  Fatma  Şahin,  “İstanbul  Finans Merkezi Yolunda 20 Bin Kadın” başlıklı projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Artık binlerce kadın gelecek, finansal okuryazarlığın ne olduğunu,bireysel emekliliğinin ne olduğunu hisse senedinin yalnızca erkeklerin işi olmadığını, yüce Mevla’nın verdiği aklın cinsiyet temelli olmadığını, herkeste o aklın ve potansiyelin olduğunu önemli olan şeyin bu potansiyeli harekete geçirmek olduğunu görecek.” dedi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çırağan Sarayında düzenlenen Türkiye Afrika Ortaklığı Bakanlar Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı’na katıldı.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, Türk tırlarının Ro-Ro taşımacılığıyla Mısır üzerinden körfez ülkelerine geçişin sağlanması için müzakerelerin tamamlandığını bildirdi. Bakan Çağlayan, “İki ülke arasında yapılacak olan teknik görüşmelerle, en geç 2012 yılı Ocak ayı ortasına kadar, Mısır transit geçişlerinde sağlanacak kolaylıkların taahhüt altına alınması ve uygulanacak tavizli ücretlerin belirlenerek uygulamaya konulması kararlaştırıldı.” dedi.

8- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Hürriyet gazetesini ziyaret etti. Bakan Eker burada yaptığı söyleşide, Gıda Güvenliği Yasası’nın hayata yeni geçirilen yönetmelikleriyle ilgili bilgi verdi. Gıda ve tarım ürünlerinin bir kimliği olacağını belirten Bakan Eker, “Örneğin marketten alınan bir yumurta veya etin hangi çiftlikte üretildiğini vatandaş bilecek. Yumurtanın kimliği olacak.” dedi.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulunda Bütçe Kanunu görüşmeleri sırasında soruları yanıtladı. Bakan Şimşek, ABD’de doktora giden 100 hastadan 35’ine reçete yazılırken Türkiye’de her 100 hastadan 85’ine reçete yazıldığını ifade ederek, “Türkiye’de ilaç israfı söz konusu. Sağlık harcamaları 9-10 milyar liradan 44-45 milyar liraya çıktı. Bu ülkenin kaynağıdır. Devlet talep yönünde bir adım atıyor. Ama burada rutin ve kronik kontrollerde istisna sağlanıyor.” dedi.

10- TÜSİAD ve TOBB yaptıkları ortak basın açıklamasında, Fransa Meclisi’nde oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı hakkında tepkilerini dile getirdi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, “Fransa Parlamentosu siyasi popülizm uğruna, düşünce ve araştırma özgürlüğünü kısıtlayıcı eğilimler taşıyan bu tasarıyı gündeme getirmekten beis duymuyor. TÜSİAD olarak inanıyoruz ki demokratik hukuk devletlerinde parlamentolar yargının yerine geçemez, tarih yazamaz, siyasetçiler yargıç olarak davranamazlar.” dedi.
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da açıklamasında, “Özellikle Avrupa’da şu ekonomik krizde sıkıntıda olan ülkelerden biri olan Fransa’nın dünya büyüme şampiyonu olan Türkiye’yle ekonomik ilişkilerine zarar verebilecek bir girişimde bulunması, kendi ayağına kurşun sıkmasına eşdeğerdir.” dedi.

11- 7’nci Türkiye-Afrika Ticaret Köprüsü Organizasyonu’na 54 ülkeden
350 iş adamı katıldı. Açılışta konuşma yapan TUSKON Başkanı Ahmet Ciğer, “Başta ticaret köprülerimiz olmak üzere, tüm etkinliklerimiz sayesinde Afrika ile iş yapan iş adamı sayısında büyük artış oldu. THY’nin de Afrika ülkelerine doğrudan uçak seferi başlatması da iş adamlarımızın işini kolaylaştıracak.” dedi.

12- Mısır’da askerler hükümet binaları önünde üç haftadır kamp kuran muhaliflere baskın düzenledi. Çıkan çatışmalarda, en az iki kişin öldüğü ve 200 kişinin yaralandığı bildirildi.
 


17 ARALIK 2011

1- Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan,  Fransa  Meclisi’nde  22 Aralık’ta  görüşülecek  olan  sözde  Ermeni soykırımı tasarısıyla ilgili, “Soykırım görmek isteyenler dönsünler kendi kirli, kanlı tarihlerine baksınlar.” dedi. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi ile ilgili olarak da, “Bizim bu konudaki düşüncemiz 7 sene olması gerektiği istikametindedir.” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Paris’teki Turizm Müşaviri Yılmaz Çolpan’ın 22 Aralık 1979 günü ASALA teröristlerince öldürüldüğünü, soykırımı inkârı suç sayan yasa tasarısının Çolpan’ın ölümünün
32.  yıldönümüne  denk  getirilmesinin  ayrıca  vahim  bir  durum  olduğunu söyledi. Bakan Bağış, “Fransa’nın o gün Türkiye’den özür dilemesi gerekir iken Türkiye’yi böyle bir ithamla suçlayıp, üstelik bunun aksini iddia etmeyi yasaklamaya kalkması tamamen akla ziyan bir girişimdir.” diye konuştu.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ankara’da düzenlenen Yenilikçi Proje Pazarı toplantısında yaptığı konuşmada, Tekno Girişim Sermaye Desteği ile 500 gence projelerini hayata geçirebilmeleri için 100.000 TL hibe verileceğini ifade ederek, “Dünyada genç girişimcilere öncülük eden, destek veren iş melekleri var. Bizde de yavaş yavaş iş melekleri konusu gelişiyor.” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’daki temasları sırasında bir grup gazeteciyle Polis Evinde sohbet etti. Avrupa’da ırkçı partilerin rağbet gördüğünü, insan hakları ve demokrasi konusunda bir geriye gidişin olduğunu belirterek, “Siyasi istikrarsızlık yüzünden Avrupa’da ırkçı partiler yönetime girmeye başladı. 50 yıldır söylediklerinin tersi noktadalar. Hitler ruhu yeniden canlandı.” dedi.

5-  Çevre  ve  Şehircilik  Bakanı  Erdoğan  Bayraktar, Yeşilköy  CNR’de düzenlenen Flower Show Türkiye Fuarı’nı ziyaretinde, kentsel dönüşüm konusundaki yasa taslağının Bakanlar Kurulundan geçmek üzere olduğunu belirterek,  “Çalışmalara  süratle  başlayacağız.  Bir  saniye  bile  beklemeye tahammülümüz yok. Bu konuda heyecanlı, kararlı ve titiziz.” dedi. Bakan Bayraktar, yeni yasa çıktıktan sonra uzmanlarla inceleme başlatacaklarını, yapıların içini gösteren röntgen makinesiyle bütün binaları tarayacaklarını kaydetti.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ondokuzmayıs Üniversitesinde, “Bölgesel Gençlik Çalıştayı”na katıldı. Bakan Kılıç, burada yaptığı konuşmada, “Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, nüfusun 40 milyonu, 30 yaşın altında. Yani yarıdan fazlası genç kategorisine rahatlıkla girebilecek çok zengin bir insan kaynağımız var. Genç nüfusumuzu eğer ki iyi yetiştirebilirsek, belki ihraç ürünümüz haline gelecek.” dedi.

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kocaeli’nde düzenlenen Perakende Zirvesi’nde, 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girecek olan Hal Yasası’nın çöpe giden 15 milyar lirayı ekonomiye kazandıracağını söyledi. Bakan Yazıcı, “Türkiye’de 26 milyon ton sebze, 16,2 milyon ton meyve üretimi yapılıyor. Bunun parasal değeri 57 milyar lira. Yapılan üretimin yalnızca yüzde 5’ini ihraç ediyoruz yüzde 95’i ise iç piyasaya veriliyor. Sevkiyat ve ambalajlamada yüzde 25 çöpe gidiyor. Biz yapılacak yeni düzenlemelerle çöpe giden parayı ekonomiye kazandıracağız.” dedi.

8- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Muş’ta yaptığı açıklamada, terörün en fazla kalkınma ve demokrasiden rahatsız olduğunu belirterek, “Terör olayları özellikle özel sektör yatırımlarını daha fazla etkiliyor. Kamu yatırımlarına zarar veriyor ama biraz gecikse bile devam ediyorsunuz. Özel sektör açısından güven ortamı çok önemli. Biz ne kadar kamu olarak yatırım yapsak da istihdamı en fazla oluşturan özel sektördür. Dolayısıyla özel yatırımların da emniyetli bir ortama ihtiyacı var. Kimse emniyetli olmayan bir yere yatırım yapmaz.” diye konuştu.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, yeni ve devam eden okul yapımı projelerinde kullanılmak üzere, Maliye Bakanlığı yedek ödeneğinden Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine 302 milyon lira ilave ödenek verildiğini, aktarılan ödeneğin bu bölgelerdeki illerde, inşaatı devam eden veya yeni başlanan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okulları yapımına ilişkin projelerde kullanılacağını ifade etti.
 

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siyaset ve Liderlik Okulunun
5’inci dönem sertifika töreninde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yönelik uyarılarına destek verdi. “Fransa devletinin ortaya koymuş olduğu bir yasa önerisinin kendi meclislerinde görüşülmesi konusunda Türk milletinin tepkisini ortaya koyması açısından Sayın Başbakan’ın göndermiş olduğu mektubu olumlu buluyoruz.” diyen Bahçeli, bunun daha da ileri götürülmesini istedi.

11- MHP’den yapılan yazılı açıklamada, Antalya Milletvekili Yusuf Ziya
İbreç’in partiden ihraç edildiği bildirildi.

12- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Vaaz ve Vaizlik Sempozyumu”nda, “Cami vaazlarımızın bir konu envanterini çıkarttığımız zaman İslam’ın en önemli meseleleri olan, itikadî meseleleri vaaz konusu haline getirmekte zorlanıyoruz. Bugün, İslam dini hep terörle anılıyor, İslamofobiyi dikkate alarak hikmetli bir dil ve üslup geliştirebildiğimizi söylemekte zorlanıyorum.” dedi.

13- Mevlana’nın 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri Şeb-i Arus gecesi ile sona erdi. Mevlana Kültür Merkezinde düzenlenen törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Ürdün Başbakanı Avn El Hasavne katıldı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anma Törenleri dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Farklı inançları, kültürleri, düşünceleri dışlamayan, insanın özündeki iyiyi ve sevgiyi ortaya çıkarmaya çalışan, çokluk içinde birliği arayan Mevlana, insanların zengin gönül dünyaları arasında köprüler kurmuş, sevgiye ve barışa giden bir yolun temelini atmıştır.” dedi.
Törende konuşan Kılıçdaroğlu, Mevlana’nın bir deha olduğunu, aksi takdirde ilahi hakikati bu kadar yüksek bir sanat ve estetikle ifade edemeyeceğini belirterek, “Mevlana gibi bir değere sahip olmak ile olmamak arasındaki fark, gündüz ile gecenin farkı gibidir.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, “Kuran’ın kölesiyim diyen bir Zat’ın düğün gecesindeyiz. Bütün renkler, bütün desenler, bütün kokular birbirinde erimiş ve bir olmuştur. Aramıza sevgisizliğin girmesine izin vermeyeceğiz. Sevgiyle yoğrulmuş bu zikir meclisinde hepimiz aynı duygular içerisindeyiz.” dedi.

14- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İsviçre’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar Konferansı sonrasında gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye’de yatırımcıların girişim sermayesi eksikliğinin kurulacak yeni fonla giderileceğini belirterek, “Bu konuda 1-2 aydır çalışıyoruz. ABD’de yazılım alanında birçok büyük girişimci, bu gibi fonlar sayesinde çıktı. Daha önce başlattığımız ve 100 bin liraya kadar destek verilen bir sistemimiz var. Bu fonla destekler daha büyük olabilecek.” dedi.

15- Filipinler’in güneyini etkisi altına alan tropikal Washi fırtınasının yol açtığı sel felaketi ve toprak kaymalarında 440 kişinin öldüğü, en az 200 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

16- BM Güvenlik Konseyi, Libya’ya ait iki bankanın mal varlıkları üzerindeki dondurma kararını kaldırdı.

17- S&P’nin Baş Ekonomisti Jean-Michel Six, Euro Bölgesi’ne üye ülkelerin  liderlerinin  ekonomik  büyümeyle  de  meşgul  olması  gerektiğini ifade ederek, bölgedeki borç krizini çözmek üzere zirvelerde bir araya gelen liderlerin aynı zamanda büyümeyi de destekleyici önlemler hayata geçirmeleri gerektiğini belirtti.

18- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Belçika’nın “Aa1” olan uzun vadeli kredi notunu “Aa3”e çekti, kredi not görünümünü ise “negatif” olarak belirledi.

19-  İtalya  Başbakanı  Mario  Monti,  Avrupalı  politikacıları  uyararak, borç krizi ile mücadeleye çok odaklanılması halinde AB’nin bölünebileceği uyarısında bulundu. Euro Bölgesi’nde başka ekonomilere de sıçramasından korkulan borç krizi ile ilgili olarak alınan önlemleri eleştiren Monti, “Almanya gibi baskıcı ekonomiler, kısa vadeli çözümler için sık sık kemer sıkma isterse, bu AB’de çatlamalara neden olur.” dedi.
 


18 ARALIK 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tunceli Dayanışma ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Geleneksel Aşure Günü’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlarının eskiden olduğu gibi TBMM tarafından seçilmesi gerektiğini savunarak, “Eskiye dönülmesi lazım; yine Cumhurbaşkanının parlamentodan seçilmesi lazım. Çünkü Cumhurbaşkanlığı icra organı değildir. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eder, sembolik bir makamdır. Bizim hukuk sistemimizde de geleneklerimizde de böyledir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda soruları cevapladı. Terörle mücadelede kurumlar arasında uyumun ve istihbarat paylaşımının üst düzeyde olduğunu söyledi.   Aralıksız devam eden operasyonlarla terör örgütüne ağır zayiat verildiğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, “Şu an, PKK ve terör unsurları için hiçbir yer güvenli alan değil ve olmayacak. Sınır içi, sınır dışı, kırsal kesim, hepsi onlar için güvensiz. Kış operasyonlarımız devam edecek, ara vermiyoruz ve vermeyeceğiz.” dedi.

3-   Avrupa   Birliği   Bakanı   Egemen   Bağış,   Konya’da   düzenlenen Reform  İzleme  Grubu Toplantısı  öncesi  gazetecilerin  sorularını  cevapladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğunu belirten Bakan Bağış, “Sayın Gül’ün 7 yıl görev yapması için oy verdik. Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çekilmesi gibi bir konunun hiçbir zaman örneği olmamıştır. Görevini tamamladığı zaman değişmiş hükümleri gereği yeni seçimde Cumhurbaşkanı halk tarafından 5 yıllığına seçilecektir.” dedi.

4-  İçişleri  Bakanı  İdris  Naim  Şahin,  Konya  Emniyet  Müdürlüğünde düzenlenen araç teslim töreninde yaptığı konuşmada, İzmir Karabağlar Karakolunda iki polisin Fevziye Cengiz adlı kadını darp etmesiyle ilgili görüntüleri değerlendirirken, cumhuriyet savcılığının soruşturmayı sürdürdüğünü, polisler hakkında da disiplin soruşturması açıldığını söyledi.

5- Reform İzleme Grubu’nun (RİG) 24. Toplantısı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde Konya’da yapıldı. Toplantının ardından Bakan Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı Egemen Bağış, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifini gündeme  getiren  Fransa’yı  uyardı.  Türkiye’nin  her  zaman  tarihi  arşivleri açarak araştırmaya hazır olduğunu açıklayan Bakan Davutoğlu, “Ama eğer bu yüzleşme imkânı verilmez ve bir dogma oluşturulursa gittiğimiz her ülkede Fransız koloniciliği, sömürgeciliği üzerine konuşmaya başlarız.” dedi.

6- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda “mele açılımı” ile ilgili soruları cevapladı. Doğu ve Güneydoğu’da sözü geçen ve “mele” denilen kişilerin, kadroya alınmasına yönelik tartışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Görmez, Diyanet’in, tarihi boyunca farklı eğitimler alarak kendisini yetiştiren kalifiye elemanları kendi hizmet kervanına katmayı prensip olarak kabul ettiğini söyledi.

7- Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı ve Afrika Birliğinin Dönem Başkanı Eustaquio Nseng Esono, İstanbul’da Türkiye-Afrika Ortaklığı Bakanlar Düzeyinde Gözden Geçirme Konferansı’na katıldı. Burada Zaman gazetesinin sorularını cevaplayan Esono, Afrika’nın, içinde bulunduğu sorunlardan eğitimle kurtulacağına dikkat çekti. Türkiye’nin AB sürecini de değerlendiren Esono, “Türkiye; Avrupa, Asya, Orta Doğu ve şimdi de Afrika’da önemli bir aktör oldu. AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. AB, yakın bir gelecekte Türkiye’nin kapısını kendisi çalacak.” dedi.

8- Çek Cumhuriyeti’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Vaclav Havel hayatını kaybetti.

9- ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak’ın işgalinin sona erdiğini açıklamasının ardından son Amerikan askerleri sınırdan Kuveyt’e geçti.

10- Endonezya’nın Java adası açıklarında göçmenleri taşıyan bir geminin batması sonucu, 200 kişinin kaybolduğu bildirildi.

11- Filipinler’in güneyini vuran sel felaketinde, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan ölenlerin sayısı 652’ye yükseldi.
 


19 ARALIK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye’ye gelen Afganistan İslami Birlik Partisi Başkanı Muhammed Muhakkık’ı kabul etti. Görüşmede, Afganistan’daki son gelişmeler ele alındı.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Konya’da görüştü. Abbas görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “UNESCO’da bayrağımızı göndere çektik. Türkiye’nin desteğiyle BM’de de bayrağımızı göndere çekeceğiz.” dedi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Genel Kurulunda, 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının maddeleri üzerindeki  görüşmeler  sırasında  yaptığı  değerlendirmede, Türkiye’nin  yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde Çin’den sonra en çok ihale üstlenen ikinci ülke haline geldiğini, TOKİ’nin yedi sekiz yıl içinde 500 bin konut yaptığını belirtti.

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TÜSİAD ve Türkiye  Bilişim Vakfı  (TBV)  tarafından  gerçekleştirilen  “9’uncu  e-TR Ödülleri”nin verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk Telekom tarafından yürütülen “Fiber Dönüşüm Projesi” ile santrallerdeki bakır bağlantıların fibere dönüştürüleceğini belirterek, “Fiber  alt  yapı  isteyenler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının düzenleyeceği esas ve usullere tabi olacaklar. Önümüzdeki 10 yıl boyunca bilişim alt yapısına yatırım hız kesmeden devam edecek.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı görev süresiyle ilgili yapılan siyasi ve hukuki yorum ve değerlendirmelerin  son  günlerin  en  önemli  gündem  maddelerinden  birisi haline geldiğini, bununla birlikte, görüş ve yaklaşımlardaki abartılı farklılığın Türkiye’yi yeni bir cepheleşmenin eşiğine kadar getirdiğini savundu.

6- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, yeni anayasa konusunda beklentilerini  anlatmak  için  CHP  Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Vardan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’na 78 maddeden oluşan kendi önerilerini sunduklarını söyledi.

7- Dünya Bankası Türkiye Masası Direktörü Ulrich Zachau, CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’de bu yıl büyümenin yüzde 8 olarak gerçekleşmesini beklediğini ifade etti. Zachau ayrıca, Türkiye’nin önemli risklerle karşı karşıya olduğunu, bu yıl cari açığın GSYH’nin yüzde 9-10’una ulaşacağını kaydederek, bunun her ekonomist için önemli bir oran olduğunu belirtti.

8- Avrupa Merkez Bankası (ECM) Başkanı Mario Draghi, İngiltere’de yayımlanan   Financial  Times   gazetesine   verdiği   demeçte,  Yunanistan’ın Euro bölgesini terk etmesinin daha iyi olacağı görüşünü eleştirerek, Euro Bölgesi’nden ayrılacak herhangi bir ülkenin daha da yoksullaşacağını ve ayrılsa bile bazı reformları yapmak zorunda kalacağını söyledi.

9- Kuzey Kore Lideri Kim Jong-İl, Pyongyang’da yaşamını yitirdi.

10- Suriye, Arap Birliği gözlemci heyetini kabul ettiğini belirten protokole imza attı. Anlaşmayı Suriye adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad imzaladı. Törene katılan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi, heyetin ilk grubunun 72 saat içinde Suriye’ye gideceğini duyurdu. Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkent Şam’da düzenlediği basın toplantısında, anlaşmayı Rusya’nın tavsiyesi üzerine imzaladıklarını belirtti.

11- Irak Yargı Yüksek Konseyinin, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkardığı bildirildi.
 


20 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la Çankaya Köşkünde görüştü. Görüşmede Ortadoğu’daki barış süreci ile Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

2-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  Fransa  Meclisi’ne  getirilecek  1915 olaylarına ilişkin yasa tasarısı hakkında yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik haksız ve asılsız ithamları reddetme özgürlüğünü ortadan kaldırmaya matuf yasa çalışmasını kabul etmenin söz konusu olmadığını belirterek, “Fransa’yı ifade özgürlüğüne saygı göstermeyen ve objektif bilimsel araştırma yapılmasına dahi izin vermeyen bir konuma düşürecek bu girişimden en kısa sürede vazgeçilmesini temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Öte  yandan  TBMM,  Fransa  Meclisi  Genel  Kurulu  gündemine  gelen yasa tasarısı ile ilgili olarak yayımladığı bildiride, “Sözde Ermeni soykırımını reddedenlerin cezalandırılmasını öngören tek yanlı, haksız ve asılsız teklifin Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulunda görüşülecek olması, vahim, kabul edilemez ve tarihi bir hatadır. Türk halkını derinden yaralayan, Türk tarihini tek taraflı bilgilere dayanarak karalayan ve bu haksızlığa karşı kendini savunma hakkını elinden alan kanun teklifinin gündeme getirilmesini şiddetle kınıyoruz.” ifadesine yer verildi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Erkut Yücaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde kabul edildi. Boyner, Fransa Meclisi Genel Kurulundaki oylamaya ilişkin yaptıkları çalışmaları Başbakan Erdoğan’a ilettiklerini belirterek, bu konuda zaten hükümetle iş dünyası olarak istişare halinde olduklarını kaydetti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı
Beşir Atalay ile Bülent Arınç’ı Başbakanlıkta ziyaret etti.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Van’ın Erciş ilçesini ziyaretinde yaptığı açıklamada, hükümet olarak Van’daki her hadiseyi birinci mesele olarak gördüklerini söyledi. Yardımlar dışında atılması gereken adımlar bulunduğuna işaret ederek, “Bakanlar Kurulu toplantısında, bundan sonra yapılacak inşaatlar, yapı denetimleri ve afet riski olan bölgelerde yapılacak işlerle ilgili önemli kanun tasarıları görüşüldü ve ön müzakere yapıldı. Bunun sonucu ortaya çıkan görüşler çerçevesinde tasarılar olgunlaşacak. Önümüzdeki
 

günlerde çok önemli, adeta devrim niteliğinde düzenlemeleri içeren kanun tasarısını TBMM’ye göndereceğiz.” dedi.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Aksa ile ABD’li Dow ortaklığındaki yatırıma ilişkin İstanbul’da düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2011 yılı itibarıyla 11.5 milyar dolar yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiğini, 2011 sonuna kadar 12.5 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımının gerçekleşmesinin beklendiğini, 2012 yılında da yabancı sermayenin bu tutarın altına inmesini beklemediklerini söyledi. Toplantıda yeni teşvik sisteminden de söz eden Bakan Ergün, “Türkiye’de sadece yatırım ve üretim yapmak yeterli değil. Yüksek katma değerli, ileri teknoloji gerektiren, çevreye duyarlı yatırımları ön plana alan bir noktadayız.” dedi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardır izlenen yanlış politikalar sonucu Türkiye’de bir Kürt meselesi oluştuğunu söyledi. Ana dil ile ilgili tartışmaları çok gereksiz bulduğunu söyleyen Bakan Çelik, bu tür farklılıkların ayrıştıran değil Türkiye’yi bütünleştiren zenginlikler olduğuna dikkat çekti. Dersim olaylarının aydınlatılmasını isteyen Bakan Çelik, “Bir sürü olaylar yaşanmış. Bu tabloyu bir mezhep boyutu ile değil, bir insan hakları bağlamında ele almalıyız.” dedi.

7- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Çankaya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü yeni hizmet binasının açılışında Türkiye’yi depremsellik riskinden kurtarmak gerektiğini söyleyerek, “Bunu mutlaka başaracağız. Tüm Türkiye’de, deprem aksı üzerindeki şehirlerimizden başlamak üzere, çok ciddi şekilde afet riski altındaki alanları ve binaları yenilemek için kolları sıvamış vaziyetteyiz.” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin  sorularını  cevapladı.  Bakan  Şimşek,  Türkiye’de  Eylül
2010’da 22 milyon 973 bin kişi istihdam ediliyorken, Eylül 2011’de 24 milyon
749 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek, “Bu, rekor istihdam artışıdır.” dedi.  Bakan  Şimşek,  OECD’nin  22  ülkeyi  kapsayan  2011  yılı Aralık  ayı raporuna göre, gelir dağılımı iyileşen iki ülkeden birisisinin Türkiye olduğunu ifade etti.

9- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla düzenlenen yeni anayasa konulu toplantıda yaptığı konuşmada,  “Bu  dönemde  demokratik  bir  anayasa  yapılmasının  ne  kadar zor olduğunun farkındayız. BDP olarak kaygılarımız vardır. Bütün talepleri karşılayan bir anayasanın çıkmama ihtimali yüksektir.” diye konuştu.

10- Şırnak’ın Silopi ilçesinde terör örgütü PKK’dan kaçan 10 terörist, güvenlik güçlerine teslim oldu.

11-  IMF  Başkanı  Christine  Lagarde,  Nijerya’da Afrika  ekonomisinin geleceğiyle ilgili yuvarlak masa toplantısında yaptığı açıklamada, küresel büyümedeki yavaşlama ve yüksek işsizlik oranının yol açtığı güven krizine dikkati çekerek, “Dünya ekonomisi çok tehlikeli dönemeçte.” dedi. Lagarde, finansal krizin yoksul ülkelere tehlikeli etkileri olabileceği uyarısında da bulundu.
 


21 ARALIK 2011

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransız Meclisinde yapılacak sözde Ermeni soykırımını inkârı suç sayan yasanın oylanması öncesinde yaptığı açıklamada, “Yarınki açıklamam büyük ihtimalle birinci etaba yönelik neler yapacağız, bunu açıklayacağım ve 2. etap, 3. etapta ne gibi yaptırımlarımız olacak onları da açıklayacağız. Şu anda Sarkozy’nin oy hesapları üzerinde akla ziyan bu adımları, Fransa-Türkiye ilişkilerine zarar verecektir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de bulunan Filistin Devlet  Başkanı  Mahmud Abbas’ı  kaldığı  otelde  ziyaret  etti.  Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Fransız Parlamentosunda görüşülecek yasa tasarısıyla ilgili, “Bu eylem Türkiye’yi şu veya bu şekilde üzmez ama Fransa  kendi  tarihine  bir  anlamda  ihanet  etmiş  olur.”  dedi.  Kılıçdaroğlu, daha sonra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini’yi, TBMM’deki makamında kabul etti. Kılıçdaroğlu ile Pierini görüşmesinde, yeni anayasa çalışmaları konuşulduğu bildirildi.

3- 2012 yılı bütçesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Hükümet adına kürsüye çıkan Bülent Arınç, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın “Kürt realitesini tanımak gafletin ötesinde bir davranıştır.” sözleri üzerine, “Kürt kimliğinin tanınması çok önemli bir konudur. Bu bir insan hakları konusudur. Türkiye’de yaşayan bir insan ‘Ben Kürdüm, kimliğimle iftihar ediyorum, bu kimliğimle tanınmak istiyorum.’ dediğinde bizim buna saygı duyup kabul etmemiz lazım.” dedi. Başkan Yardımcısı Arınç, Fransa’daki yasa tasarısını da, “aydınlanmayı başlatan Fransa’da engizisyonun geri dönüşü” olarak nitelendirdi.

4- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliklerine Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç, Prof. Dr. Ayşe Ayata ve Prof. Dr. Necati Polat’ı, Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Prof. Dr. Mümtazer Türköne ve Prof. Dr. İskender Pala’yı atadı.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılmasını içeren yasa tasarısı nedeniyle Fransa hükümetine sert tepki gösterdi. Bahçeli, “Teoride özgürlüklerin beşiği sayılan bu ülkenin, Ermeni diasporasının oyununa alet olması, her şeyden önce tarihine ihanet ve hakarettir. Türk milletini derinden yaralayacak böyle bir hakaretin karşılıksız kalması şüphesiz beklenemeyecektir.” dedi.

6- Kamu emekçileri ve sağlıkçılar hükümetin eğitim ve sağlık politikalarını protesto için greve gitti. Bazı meslek odaları ve işçi sendikaları da greve destek verdi.

7-  Diyarbakır  Valiliği  tarafından  yapılanı  açıklamada,  Diyarbakır’ın Dicle ilçesi ile Elazığ’ın Arıcak ilçesi arasındaki Kurşunlu köyü yakınlarındaki Görese Dağı’nda yapılan hava destekli operasyonlar sonucunda, 21 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

8-  Diyarbakır-Batman  karayolunda  meydana  gelen  trafik kazada,  ilk belirlemelere göre 25 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.

9- Londra merkezli “Suriye İnsan Hakları İzleme” kuruluşunun Başkanı Rami Abdülrahman, Türkiye sınırındaki İdlib ilinde saf değiştiren 100’den fazla askerin yanı sıra 111 sivil ve eylemcinin Suriyeli askerler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero ise, “Salı günü Suriye’de emsalsiz bir katliam yaşandı. BM Güvenlik Konseyinin acil olarak sert bir karar çıkarması gerek.” dedi.
Suriye İnsan Hakları İzleme kuruluşu isyancıların pazar gününden bu yana Türkiye’ye sınır İdlib’teki 17 askeri aracı yok ettiğini, Dera’da 14 askeri öldürdüğünü açıkladı.
 


22 ARALIK 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine yeni anayasa çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Çiçek, yeni anayasaya her kesimden aktif katılım beklediklerini ifade ederek “Herkesin şundan emin olması gerekir; bize iletilen görüşler yasak savma kabilinden değerlendirilmemektedir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Ukrayna arasında vize muafiyeti anlaşmasının imzalandığını bildirdi. Başbakan Erdoğan ayrıca sözde soykırımı inkârı suç sayan teklifi parlamentosunda kabul eden Fransa’ya karşı Türkiye’nin “ilk etap”  yaptırımlarını  “8  başlık”  altında  açıkladı,  ayrıca  Fransa’daki  seyre göre  yeni  tedbirlerin  gündeme  geleceğini  söyledi. Türkiye’nin  yapıcı  ikaz ve telkinlerine rağmen teklifin kabul edildiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Tasarının, 1979’da öldürülen Paris Turizm Ataşesi’nin katledildiği gün kabul edilmesi manidar. 577 milletvekilinden oluşan Fransa Ulusal Meclisinde bu kadar önemli bir oylamanın, onda biri bile bulmayan katılımla gerçekleşmiş olması çok daha manidar. Bu kararı Türkiye olarak şiddetle kınıyoruz.” dedi.
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı da tasarının kabul edilmesini kınayarak, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun istişareler için Ankara’ya çağırıldığını açıkladı. CHP, MHP, SP, BBP ve HAS Parti de yaptıkları açıklamalar ile tasarının kabul edilmesini kınadılar.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Görüşmede ağırlıklı olarak Fransa Meclisinde alınan Türkiye karşıtı karar konuşuldu.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, yabancılara konut satışının önünü açacak Mütekabiliyet Yasası’nın 2012 başında yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yasayla birlikte yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranı da 2.5 hektardan 30 hektara kadar çıkacak. Bakan Bayraktar, dünyada ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi özgüveni yüksek ülkelerin mütekabiliyet şartı aramadan gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini, kendilerinin  ise Türkiye’nin  stratejik  konumu  ve  şartlarını  dikkate  alarak, yabancılara mülk satışının önünü açmak için girişimde bulunduklarını anlattı.

5- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı sınavında başarılı olan adayların atama tercihlerinin alındığı törende yaptığı konuşmada, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 9.1 milyon yeşil kartlının genel sağlık sigortalısı olarak SGK’nın bünyesine katılacağını söyledi. 5510 sayılı Kanun’un norm ve standart birliğinin sağlanmasının amaçladığını anlatan Acar, Yasa’yla ayrıca nüfusun tamamının genel sağlık sigortası uygulamasına geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

6- Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, faiz oranlarını değiştirmeyerek faiz koridorunu aynı aralıkta tutmaya devam etti. MB politika faizi olan 1 haftalık repo faizini, beklenti dâhilinde yüzde 5.75’te sabit bıraktı. Gecelik faiz oranlarını ise MB borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç verme faiz oranı yüzde 12.5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 12 oldu. Ayrıca MB’den yapılan açıklamada, küresel ekonomideki belirsizlik sebebiyle para politikalarının bir müddet daha süreceği belirtildi.

7- THY Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe Ülker, Bennet Cantu’yu mağlup ederek grubunu lider tamamladı.

8- Fransa Ulusal Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini  suç  sayan  yasa  teklifini kabul  etti.  Genel  Kuruldaki  oturuma  577 milletvekilinden sadece 50’si katıldı. Oy çokluğuyla kabul edilen yasa teklifinde, “Fransız yasaları tarafından tanınan soykırımların reddi, bir yıl ve
45 bin euro para cezasına çarptırılır” ifadesi yer alıyor.

9- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, ABD’nin artan borç yükünün “AAA’’ kredi notunu tehdit ettiği uyarısında bulundu.
Öte yandan Standard and Poor’s, kredibilitesinin zayıflaması sebebiyle Macaristan’ın uzun vadeli kredi notunu bir basamak düşürerek “BB”ye çekti, not görünümünü ise “negatif” olarak belirledi.
Moody’s de istikrarsızlık sebebiyle Mısır’ın “B1” olan uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşürerek “B2”ye çekti.

10- Hamas, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne dâhil olmayı kabul etti. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas’ın lideri Halid Meşal, uzlaşma görüşmeleri kapsamında ikinci defa Kahire’de bir araya geldi. Liderler, Merkez Seçim Komisyonu kurulmasında ve Hamas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü’ne katılmasında mutabık kaldı.

11- Suriye’de çatışmalar ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında, çoğunluğu Humus ve İdlib kentlerinde olmak üzere 28 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede 9 aydır süren olaylarda, 5 binin üzerinde insanın öldüğü kaydedildi.

12- Irak’ta son ABD askerinin gidişinin ardından yola yerleştirilen 12 bomba ile bomba yüklü 4 aracın patlatılması sonucu, çoğu sivil 69 kişi hayatını kaybetti.
 


23 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Yeniköy Merkez Camii’nde Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin telefonlarına çıkmamasıyla ilgili olarak, “Savaş anında bile devlet başkanları, cumhurbaşkanları birbiriyle konuşurlar. Bu karşımızdaki Sayın Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye karşı önyargılarını göstermenin ötesinde kendisiyle ilgili sorunlarını ortaya koymaktadır. Söyleyeceğim bir şey yoktur.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Müslüman Toplumlarda Değişim ve Kadının Rolü Konferansı”na katıldı. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yi eleştirerek, Sayın Sarkozy kendi aile tarihine de baksa Fransa’nın tarihine de baksa Türkiye’nin yardımından dayanışmasından, dostluğundan başka hiçbir şey ama hiçbir şey göremeyecektir.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın katledilişinin 81. yılı anma törenine katıldıktan sonra Menemen Belediyesini ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Fransa Meclisinde Ermeni iddialarını suç sayan yasa tasarısı hakkında, “Bu karar aydınlanmanın ilk imzasını atan Fransız tarihine düşen bir gölgedir. Fransa Meclisi, düşünce özgürlüğünü yasaklayacak. Bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Fransa bu ayıbı temizlemelidir.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile bir araya geldiği toplantıda, TBB’nin yaptığı sunumda ek düzenlemelerin bankalara maliyetini bir “yük” olarak nitelemesi ve ek düzenlemeler ve zorunlu karşılıkların bankalara maliyeti konusuna değinerek, “Biz bunu doğrusu bir yük olarak değerlendirmiyoruz. Tersine işlerin iyi gittiği dönemde olası zor dönemler için yapılmış bir hazırlık olarak görüyoruz. Bunlar bir yedek akçedir.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Türkiye gazetesinin düzenlediği “Türkiye Toplantıları”nın konuğu oldu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ burada yaptığı konuşmada, “Anayasa’da tek tek maddeleri değiştirerek sonuç alamayız. Ruhunu tamamen değiştirmemiz lazım. Değiştirilmesi teklif edilemez maddelerle ilgili bir sorunumuz yok. Hedefimiz; insan haklarına saygılı, temel hak ve hürriyetleri hedef alan bir anayasa yapmak. 2013 yılının şubat ayına yetişebilir.” dedi.

6-  Çevre  ve  Şehircilik  Bakanı  Erdoğan  Bayraktar,  İstanbul’da  bir araya geldiği gazetecilerle yaptığı söyleşide, “afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun taslağı” hakkında bilgi verdi. Bakan Bayraktar, “Almanya’dan getirilecek röntgen cihazlarıyla depreme karşı riskli bölgeler tespit edilerek riskli alanlarda yıkımlar başlayacak ve yasa gereği yıkıma itiraz edilemeyecek.” şeklinde konuştu.

7-   Dışişleri   Bakanı  Ahmet   Davutoğlu,  Ankara’da   tüm   dünyadaki Türk büyükelçilerinin katılımıyla dördüncüsü düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın açılışını yaptı. Bakan Davutoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Fransa Parlamentosunda alınan kararla felsefi ve düşünsel açıdan Avrupa Ortaçağ’a dönmüştür. Sesinizin kısık olmasını istemiyorum. Baskılara karşı boyun eğmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

8-   TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada,   TÜSİAD Başkanlar Konseyi’nin görevini 1 yıl daha üstlenmesi konusunda aldığı tavsiye kararını kabul eden Ümit Boyner’in başkanlık süresinin 1 yıl daha uzatıldığı bildirildi.

9-  TESK   Başkanı   Bendevi   Palandöken  Ankara’da   bir   marketteki Fransız mallarını raflardan indirdi. Palandöken yaptığı açıklamada, “Konfederasyonumuza bağlı Türkiye’deki yaklaşık 2 milyon işyerinde Fransız malı satılmayacak, 81 ilimize genelge gönderdik ve pazar tıkama eylemi başlattık.” dedi.

10- Eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu ve eski milletvekili Aydın Menderes tedavi gördüğü Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

11- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Çek Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in cenaze töreni için gittiği Prag’ta tören sonrası gazetecilere verdiği demeçte, “Türkiye büyük bir ülke ve önemli bir uygarlığa sahip. Türk arkadaşlarımın inançlarına saygı duyuyorum ama onlar da bizim düşüncelerimize saygı göstermeliler.” dedi.

12- Resmi ziyaret için Ermenistan’a giden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, iki ülke arasında Aras Nehri üzerinde inşa edilecek hidroelektrik santrali ve çevrenin korunması gibi alanlarda 5 protokol imzaladı.

13- Arap Birliğinin ziyareti sonrası Suriye’nin başkenti Şam’da eşzamanlı olarak iki terör saldırısı meydana geldi. Düzenlenen intihar saldırılarında, 30 kişi yaşamını yitirirken 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.
 


24 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu eski milletvekili Aydın Menderes’in vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Yakın tarihimizin en acı döneminin hatıralarını yüreğinde taşıyan Aydın Menderes, babasının çizgisinden ilerlemiş, Türk siyasetinin saygın simalarından biri olarak, siyasi hayatımızda silinmez iz bırakmıştır.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “Merhum Adnan Menderes’in, haksız ve hukuksuz idamına rağmen, Aydın Menderes demokrasi, özgürlük, kalkınma mücadelesinden asla geri durmadı. Babasının yolunda ve izinde cesaretle yürüdü.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Hıristiyanların Noel bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında, “Bizler bu topraklar üzerinde asırlar boyunca birbirimize komşuluk ettik; ortak bir kaderi, ortak bir tarihi paylaştık; birbirimize karşı hoşgörü, saygı ve anlayış göstererek, barış içinde bir arada yaşadık. Bugün de aynı ülkenin eşit vatandaşları olarak, birlik ve beraberlik ruhuyla, elbirliğiyle ortak bir gelecek inşa etmek için kararlılık sergilemeye devam ediyoruz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Ticaret Odasında (İTO) düzenlenen “1912’den Geleceğe İktisadi Hayatımız” konulu sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, şu anda Avrupa’nın “tam bir akıl tutulması” yaşadığını belirterek, “2 gün önce Fransız parlamentosunda 40 küsür tane milletvekili tarih yazmaya kalkıyor. Aynı kafa, Avrupa ekonomisini de yönetmeye çalışıyor. Orada da bataklığa düşüyorlar, ekonomide de bataklığa düşüyorlar.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Babacan, İstanbul’da Global İlişkiler Forumu’nun (GİF) düzenlediği yemekte iş adamlarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “Avrupalı liderler kriz sürecinde para saçtılar, biz para saçmadık. Mali disiplinden taviz vermedik. Şimdi bunun olumlu sonuçlarını almaya başladık. İşsizlik ve cari açıkta düşüş trendini yakaladık.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Kırıkkale’de gazeteciler yaptığı açıklamada, Türkiye’de şu anda terörle ilgili en güçlü koordinasyonun yaşandığını belirterek, “Bütün kurumlarımız, bütün bakanlıklarımız hepsi tek vücut. Türk Silahlı Kuvvetlerinde komuta kademesinin değişmesi, istihbarat teşkilatındaki yeni yaklaşım, hepsi bu koordinasyonu kolaylaştıran unsurlardır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını da belirtti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT1 kanalında yayınlanan “Enine Boyuna” programında Libya’da Türkiye’nin Fransa ile ayrı düştüğünü ve bunun çok açık görülen bir şey olduğunu vurgulayarak, “Tunus’ta da ayrı düştük. Tunus’ta Fransa, Bin Ali’nin arkasında durdu. O yüksek Fransız değerleri Tunus’ta iflas etti. Sonra Mısır’da da Mübarek’in arkasında durdular. Biz Tunus’ta ve Mısır’da çok net bir şekilde halkın yanında yer alırken ve Fransız devriminin getirdiği değerleri savunurken Fransa bunların karşısında durdu.” dedi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin İran’a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayacağını da belirtti.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Cidde’deki Bölgesel İşadamları Forumu’nda, Avrupa’nın birçok ülkesinin “yoğun bakım çadırında” olduğu bir ortamda küresel işbirliğinin fazlasıyla önem arz ettiğini vurguladı. 57 İslam ülkesinde 1.5 milyar insanın yaşadığını, bu ülkelerin dünya milli gelirlerinden ancak yüzde 7-8 gibi bir paya sahip olmalarının düşündürücü olduğuna dikkat çeken Bakan Çağlayan, “57 İslam ülkesinin dünya ihracatına katkısı 1.2 trilyon dolar. Bunun yüzde 10’unu sadece Türkiye yapıyor. Kendi ülkelerimiz arasında dahi maalesef işbirliğini tesis edememişiz.” ifadesini kullandı.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fransa’daki futbol ve basketbol liglerindeki takımların bahis oyunu İddaa’dan çıkarılmasıyla ilgili olarak, “Bu, tepkimizin sembolik bir ifadesidir.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, bütçe görüşmelerinin son günü hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kürtlere eğitim, dil, bilgi, kültür ve kimlik tüm haklarını vereceğiz. Anayasal haklarını vereceğiz” sözlerini eleştirerek, “Görüldüğü kadarıyla iktidar partisi, Meclis’teki siyasi bölücülerin misyonunu üstlenmiş, gizli ajandasındaki Kürtçülük ve azınlık başlıkları bu şekilde daha da açığa çıkmıştır. PKK’nın görüş ve zorlamaları, AKP tarafından sahiplenilmiştir.” dedi.

8- İstanbul 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, PKK terör örgütünün şehir yapılanması olduğu belirtilen KCK’ya yönelik 20 Aralık Salı günü, 9 ilde eş zamanlı olarak yapılan ‘basın dalgası’ operasyonu kapsamında gözaltına alınan
48 şüpheliden 35’inin tutuklanmasına karar verdi.

9- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi Süleymaniye’de Milliyet gazetesine, ABD bizi üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlarla bıraktı. Bizde istikrar olmazsa sizde de (Türkiye’de) olmaz. Hukuk devleti kurmamıza yardım edin.” dedi.
 


25 ARALIK 2011

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 38. yılı dolayısıyla okutulan mevlit programına katıldı. Kılıçdaroğlu burada gazetecilerin soruları üzerine, “Milletvekili aylıklarına gece yarısı operasyonuyla zam yapılması doğru değildir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde AK Parti 3. Olağan İl Gençlik Kongresi’ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada Başbakan Yardımcısı Arınç, “Her yeri kazıyoruz, Türkiye’yi temizliyoruz. Demokratik rejimleri devirmeye çalışanların ipliklerini pazara çıkarttık, hepsi yargılanıyor.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Genel Merkezinde, Genişletilmiş İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda, Türkiye’nin ekonomisine güven duyulduğunu, halkın geleceğe güvenle baktığını, bankaların kredi verme, özel sektörün de yatırım yarışına girdiğini söyledi. Ekonomik olarak büyümenin de bu sayede gerçekleştiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Babacan, bazı iktisat teorisyenlerinin, bunun tam tersini iddia ettiklerini ifade ederek, “Bazıları der ki ‘büyüme istiyorsanız enflasyona razı olacaksınız, kamu açığı olacak, borç stoku yükselecek’ bunun bedeli budur. Böyle olmadığını biz gösterdik.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen
4’üncü  Büyükelçiler  Konferansı’na  katıldı.  Gazetecilerin  demokrasi  paketi ile ilgili soruları üzerine, “Çalışma, Adalet Bakanımız da açıkladı, yargılama süreçlerinin kısaltılmasına dönük. Bir de Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu gibi mevzuata da bakıp mümkün olabildiğince şiddet taşımayan bütün düşüncenin özgürlüğünü sağlama. Ana odak noktası da bu. Yeni dönemde üzerinde çalıştığımız ana motif de bu diyebilirim.” dedi.

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TRT’de yayınlanan “Politik Açılım” programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Ergin, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Türklüğü aşağılamak” başlıklı 301. maddesinin siyasi iradenin kararı doğrultusunda değişebileceğini, Türkiye’nin AİHM dosyalarını da “pilot ülke” formülüyle eriteceğini belirtti.
 

6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Suriçi Grubu’nun İstanbul’da düzenlediği sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, Sarkozy’nin önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Fransa aşırı sağının oylarını alabilmek için Türk düşmanlığı tezini gündeme aldığını belirterek, “Daha senatoya gelmedi. Oradan geçse bile Fransa Anayasa Mahkemesinin reddedeceğini düşünüyoruz. Çünkü çıkan karar Fransız İhtilali’nin ilkelerine uymadığı gibi akla, mantığa ve izana sığmıyor.” dedi.

7- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Sur İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Diyarbakır’ı yenileme çabalarımız ve bu alandaki diyalog çabalarımız karşılık bulamıyor.” dedi. 26 Aralık 2011’de Silvan Barajı’nın temelinin atılacağını, bu amaçla kurulan şantiyenin basılıp araçlarının yakıldığını hatırlatan Bakan Eker, “Baraj’ın yapılmasını istemiyorlar. Baraj olursa Diyarbakırlı iş bulacak. Diyarbakırlının iş bulmasını istemiyorlar. ‘TRT
6 izlenmesin’ diyorlar. Niye Kürtçe programlarından rahatsız oluyorsunuz, Kürtçe sizin tekelinizde mi?” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çırağan Sarayında düzenlenen  “42  Hak-42  Fotoğraf-42  Hikaye”  sergisinin  açılışına  katıldı. Bakan Yıldız açılışta yaptığı konuşmada, “Sergide yer alan fotoğrafları çocuklarımıza, şu an yaşadığımız Türkiye’den daha iyi bir ülke bırakabilmek için gayretlerimizin çerçevelendiği bir fotoğraf olarak görüyorum.” dedi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, Pamukkale Üniversitesi tarafından (PAÜ) “kültür, sanat, turizm, il ve ülke tanıtımına” yaptığı önemli katkılar sebebiyle “fahri doktora” diploması verildi. Bakan Günay yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin kültür varlığına ne kadar sahip çıkarsak, ülkemizin dünyadaki saygınlığı da o kadar yükselecektir.” dedi.

10- Gaziantep’in Fransız işgalinden kurtuluşunun 90’ıncı yıldönümü kutlamalarına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere para cezası öngören yasanın Fransa parlamentosunda kabul edilmesini eleştirdi. Eroğlu, “İşte medeni Avrupa bu. Medeni Avrupa’nın büyük devletlerinden Fransa’nın da bundan daha farklı hareket edeceğini beklemek mümkün değildi.” dedi.
 

11- Irak’ta hakkında tutuklama kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, Şii Başbakan Nuri el Maliki’yi “ülkeyi tek parti iktidarıyla yönetmeye çalışmakla” suçladı. Sünni politikacı, “İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki, Irak’ı tek başına yönetmek istiyor.” dedi. Türkiye’ye de mesajı olduğunu belirten El Haşimi, “Türkiye Cumhuriyeti komşumuzdur ve Irak’a 2003 işgalinden beri elinden gelen yardımı yapmıştır. Türkiye’nin gözlerinin açık olması gerekiyor, çünkü bazı komşu ülkeler Irak’ın içişlerine karışıyor ve bu sorunları yaratıyor.” dedi.

12- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) düzenlediği “Sektörel İBF” toplantılarına katılmak üzere Suudi Arabistan’a gitti. Başkent Riyad’da Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çağlayan, “inkâr yasası”nı kabul eden Fransa’ya karşı ambargo tartışmalarına ilişkin, “Ticarette bir kısıtlama söz konusu değil. Ülkemize güvenmiş tüm yatırımcıların başımızın üstünde yeri var.” dedi. Bakan Çağlayan, görüştüğü mevkidaşı Tevfik Bin Fawzan Al Rabia’dan vizelerin kaldırılmasını istedi.

13- Tunus’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Moncef Marzouki, Türkiye gazetesine verdiği demeçte, “Ben meşru bir Cumhurbaşkanıyım, halkımın kuvvetiyle buradayım. Ben artık Fransa’nın Bin Ali’si değilim. Halkımın lideriyim ve öyle de kalacağım.” dedi.

14- Müslüman-Hristiyan çatışmalarının yeniden alevlendiği Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da başkent Abuja yakınlarındaki bir kiliseye düzenlenen saldırıda, 39 kişi hayatını kaybetti.

15- Afganistan’ın  kuzeyindeki Taliqan  şehrinde  bir  intihar  bombacısı tarafından yapılan saldırı sonucu, 20 kişi hayatını kaybetti.

16- Küba’nın doğusunda Atlas Okyanusu’nda Haitili göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu, 38 yolcu hayatını kaybetti.
 


26 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’ye gelen İsviçre Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey’i kabul etti.
Öte yandan Calmy-Rey 4. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde Türk diplomatlara hitaben yaptığı konuşmada, Fransa Meclisinin kabul ettiği inkâr yasasını değerlendirerek, “Fransa’nın aksine İsviçre’de belirli bir olayın soykırım olarak kabul edildiği bir yasa yok.” dedi.

2- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’in ev sahipliğinde 13 STK temsilcisi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya geldi. Toplantının ardından konuşma yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, yeni anayasanın bireyi esas alan, her türlü ayrımcılığı dışlayan, eşitlik idealini toplumsal hayatın her alanında gerçekleştirmeye çalışan, bireylere evrensel standartlara uygun olarak temel hak ve özgürlüklerden yararlanma imkânı tanıyan, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini muhafaza eden bir anayasa olması gerektiğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen “4. Büyükelçiler Konferansı”nda yaptığı konuşmada, diplomasinin değiştiğini, diplomatların da buna uyumlu olacak şekilde değişmesi gerektiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da yaptığı konuşmada, “Bugünlerde AB’deki sıkıntıları bahane ederek Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini daha fazla sorgulayanlar olduğunu belirterek, “AB üyelik sürecini asla popülizm kurbanı etmemeliyiz.” dedi.

4- Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP)” projesi imzalandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev’in imzaladığı mutabakat zaptına göre, projenin yüzde 20 hissesi Türkiye’ye (BOTAŞ- TPAO), geri kalanı Azerbaycan’a (SCOR) ait olacak. Boru hattı ile 16 milyar metreküp Şahdeniz 2 doğalgazı Avrupa’ya taşınacak. Bakan Yıldız, yeni hattın Nabucco projesini engellemeyeceğini belirterek, “Bu proje bittiğinde Nabucco, Gürcistan sınırında alacağı gazı Bulgaristan sınırında alacak.” dedi.

5- İçişleri Bakanı Naim Şahin, Afyonkarahisar’da düzenlenen “Terörle Mücadele Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı”nda yaptığı konuşmada,BDP’yi PKK ve KCK ile bir bağlantısı olmadığını Meclis kürsüsünden açıklamaya davet etti. Bakan Şahin, KCK yapılanmasına ilişkin “ana sözleşme” isimli bir metin olduğunu belirterek, sözleşmenin bir maddesinde ‘dernekler, siyasi partiler bu yasanın parçasıdır’ yazıyor.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 75. yılı nedeniyle “Mehmet Akif” konulu Klasik Türk Sanatları sergisinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bakan Günay, milletvekili emekli maaşlarına yapılan zamma ilişkin, düzenlemenin içini burktuğunu belirterek, “Bir milletvekilinin aynı zamanda emekli maaşını kesintisi almasını genel uygulamaya aykırı sayarım. Sayın Cumhurbaşkanı sanıyorum bunu dikkate alacaktır.” dedi.

7- Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, terör örgütü PKK’ya karşı devam eden operasyonlarda, örgütün Bingöl kırsalındaki büyük sığınaklarından birinin daha ele geçirildiği, ayrıca “zindan” kod adlı terörist ile örgütün bölge sorumlusu ve İran uyruklu Şiyar kod isimli teröristin sağ olarak yakalandığı duyuruldu.

8- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş yazılı bir açıklama yaparak, şike tartışmalarını değerlendirdi. Sporda şikenin temel tetikleyicilerinden birinin bahis oyunları olduğunu belirterek, “Bahis meselesi acilen mercek altına alınmalıdır. Sporun gerçekten spor olarak kalmasını istiyorsak sporun bir mafya işine, haksız kazanç ve şiddet aracına dönüşmesini istemiyorsak bahis meselesi mercek altına alınmalıdır.” dedi.

9- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, kredi kartlarına uygulanan tek limit uygulamasının detaylarına ilişkin bilgi verdi. Bilgin, düzenleme için kanuni değişiklik gerektiğine işaret ederek, “Kart limitlerindeki yükseklik, harcama alışkanlıklarında problem oluşturuyor. Kartı kartla çevirmekten tutun da aylık geliri bin lira olanın cebinde 20 bin lira limitli 4-5 kart bulunuyor. Vatandaş cebinde adeta bomba taşıyor.” dedi.

10- Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abakay, yaptığı yazılı açıklamada, 1982 darbe anayasası yerine “demokratik, çağdaş, insan haklarını, düşünce, basın ve ifade özgürlüğünü hedef alan” bir anayasadan yana olduğunu belirtti.

11- Türkiye’ye gelen Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azşmov, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın yaklaşık 20 yıldır Dağlık Karabağ sorununu “Minsk Grubu” girişimiyle çözmek için çaba sarf ettiğini, fakat neredeyse hiç ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

12- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi yaptığı açıklamada, ekonomik ve ticari ilişkileri kuvvetlendirmek adına Ermenistan ile serbest ticaret anlaşması zemini hazırladıklarını söyledi.

13- Irak’ta Şii Lideri Mukteda Sadr, Meclis’in feshini ve erken seçime gidilmesini teklif etti.
 


27 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kanal 24’te katıldığı programda, gündemdeki konularla ilgili soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, cumhurbaşkanının görev süresiyle ilgili bir soru üzerine, kendisinin cumhurbaşkanlığı makamını siyasetin dışında tutmak için olağanüstü çaba gösterdiğini belirterek, “Görev süremle ilgili bir şey söylemem. Bu konuyla ilgili karar neyse, bir an önce netleşmesini çok arzu ederim çünkü yakışık almayan bir durum ortaya çıkıyor.” dedi. Cumhurbaşkanlığı görevini hakkıyla yapmak dışında bir düşüncesi olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, “Siyasetle ilgili herhangi bir hesabım ve beklentim yok.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, 4. Büyükelçiler Konferansı için Türkiye’de bulunan büyükelçilere öğle yemeği verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin aynı zaman periyodu içinde bu kadar çok önceliği olan ve bu kadar önem arz eden olayla daha önce karşılaşmadığını belirterek, “Bu kadar çok faaliyeti, aktiviteyi ve olağanüstü durumu idare etmek Dışişleri için büyük bir onur olduğu gibi büyük bir sorumluluk da.” dedi.

2- TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle HAK-İŞ’e yaptığı ziyaret sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekili emekli maaşlarında yapılan düzenlemeyle ilgili olarak “Bir ihtiyaçtan kaynaklandı ve böyle bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Bu görevin hangi zorluklarla yapıldığını kamuoyu biliyor, bilmesi gerekiyor. Bir mutabakat ile çıkmıştır. Kimsenin kendi başına yaptığı bir iş değildir.” dedi

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde Vilayetler Evinde düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 23. Toplantısı’nın  açılışında  yaptığı  konuşmada,  bilim  adamlarına  yakın  tarihi daha fazla araştırmaları çağrısında bulundu. Bilimin boş bıraktığı alanı popülist siyasetçilerin doldurduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Biz, haksız, hukuksuz, art niyetli, ırkçı ve ayrımcı kampanyalar karşısında sadece ve sadece belgelerle, bilgilerle, arşivlerimizle ve bilimin diliyle, bilimin metotlarıyla konuşacağız.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türk İşbirliği Konseyi Sekreteri emekli Büyükelçi Halil Akıncı arasında, “Ev Sahibi Ülke Anlaşması” imzalandı.
4. Büyükelçiler Konferansı’nda gerçekleşen imza töreninde konuşan Bakan
 

Davutoğlu, görüş ayrılıkları olsa da her ülkenin Türk elçiliklerine rahatça girmesinde sıkıntı yaşamayacaklarını dile getirdi. “İnşallah 21. Asır Türkçe konuşan milletlerin asrı olacak. Türk Konseyi bu mantıkla faaliyete geçti” diyen Bakan Davutoğlu, Türkçe konuşan ülkelerin bağımsızlıklarını kazanmalarına Cumhuriyet’in kuruluşu kadar sevindiklerini ifade etti.

5- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya karşı son haftalarda sürdürdüğü operasyonlara ilişkin değerlendirmesinde, terör örgütü PKK’nın strateji değiştirdiğini ve teröristlerin bu yıl yaz döneminden sonra Irak’a çekilmediğini Türkiye’de kaldıklarını açıkladı. Kış mevsiminde Irak’a çekilmemelerinin stratejik bir adım olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, “Şu anda kurumlar arasında geçmiş dönemlerde olmadığı kadar çok iyi bir diyalog var. Operasyonlarda öldürerek değil, yaşatarak sonuç almaya çalışıyoruz. Bu operasyonların farkı o. Bize silah doğrultan insanı ikna etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

6- Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, Kürt “Rudaw” adlı internet sitesine yaptığı açıklamalarda, Kürtlerin kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmesi gerektiğini savundu. Zana, Türkiye’de bazı Kürtlerin “özerklik istediğini” de vurgulayarak, “İşin başında özerklik istediğimiz doğrudur. Ama bugün Türkiye’deki Kürtler, özerkliğin yetersiz olduğunu düşünüyor.” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı düzenlediği basın toplantısında
2012 yılında izlenecek para ve kur politikasına ilişkin bilgi verdi. 2011’in dünya  için  beklenmeyen  gelişmelerle  dolu  bir  yıl  olduğunu,  2012’nin  de dünya ekonomisi için alışılmadık derecede yüksek seviyede belirsizlikleri barındırmaya aday bir yıl olduğunu söyleyen Başçı, küresel ekonomideki sorunların derinleşmesi halinde bütün enstrümanların kullanılacağını ifade etti.

8- İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak “ihaleye fesat karıştırmak, devlet malını zarara uğratmak, resmi belgeyi gizlemek ve kamu malını kendi çıkarı için kullanmak” iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

9-  Mustafa  Kemal Atatürk’ün Ankara’ya  gelişinin  92’nci  yıldönümü nedeniyle Ankara’da geleneksel Garnizon Koşusu yapıldı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Gaziantep’te Zirve Üniversitesinde düzenlenen “Kıbrıs Müzakerelerinin Dünü, Bugünü” konulu konferansta, 22-24 Ocak’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York’ta yapacakları üçlü zirvenin Kıbrıs’ta nihai barış için son şans olabileceğini söyledi. Eroğlu, New York’taki zirveden sonra 2008’den bu yana devam eden müzakere sürecinin artık sonunu görebilme noktasına gelmesi beklentisinde olduklarını belirtti.

11- AB’nin İsrail ile ilgili hazırladığı 27 sayfalık raporda, İsrail’de yaşayan Arapların uğradığı ayrımcılıklar sıralanırken, bunun Yahudilere Araplar arasındaki gerilimi tırmandırdığına dikkat çekildi.
 


28 ARALIK 2011

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu ziyaret etti. Başkan Çiçek ziyaretlerin ardından yaptığı açıklamada, “İçinden geçtiğimiz süreç kimin ne dediği, ne düşündüğü, nasıl bir anayasa görmek istediğini belirleme sürecidir. Bize, yüz yüze ya da teknolojik imkânlarla, ulaştırılan her görüşü değerlendiriyor  ve  istifade  ediyoruz.  Herkesin  ‘benim  anayasam’ diyeceği metni önümüzdeki yıl belli bir noktaya getirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkünde toplandı. Toplantıda, terör örgütü PKK’ye karşı sürdürülen operasyonlar ve Fransa’da kabul edilen sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan düzenlemeyle ilgili gelişmeler ele alındı. Toplantının  ardından  yapılan  açıklamada,  “Fransa’da,  aklıselimin  hâkim olması ve bu hatalı adımdan geri dönülmesi yönündeki beklentimiz sürmekle birlikte, tasarının kanunlaşması durumunda bu haksız tasarrufa her şekilde karşı çıkılması kararlaştırılmıştır.” denildi.

3- Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, hayvan hakları savunucusu sanatçı Yonca Evcimik’i kabul etti. Bakan Bağış, Hayvan hakları konusunda desteklerinin süreceğini belirterek, “İnşallah Türkiye, her alanda olduğu gibi hayvan  hakları  konusunda  da AB  standartlarının  üzerine  çıkacaktır”  dedi. Bakan Bağış, “2 hafta evvel İçişleri, Dışişleri ve Adalet Bakanımız ile benim, Konya’da bir araya gelerek yaptığımız Reform İzleme Grubu Toplantısı’nda hayvan hakları konusunu AB sürecinde atılan reformlar çerçevesinde değerlendirdik ve bunun resmi bildiride de yer almasını sağladık.” dedi.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ankara’da düzenlenen “Tıbbi Cihaz Sektörü Yatırım Fırsatları ve Kamu Destekleri Çalıştayı”nda, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında Kamu İhale Kanunu’nda bazı düzenlemeler için komisyon oluşturulmasının kararlaştırıldığını bildirerek, “Türkiye’de ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürün geliştiren kişiler kamu alımlarında öne geçecekler.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 4. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, cari açığı herkesin eleştirdiğini ancak neden olduğuna, çözümüne dair birçoğunun fikri bulunmadığına dikkat çekti. Bakan Çağlayan,geçen yıl Türkiye’nin ithalatının 185.5 milyar dolar olduğunu, bunun 38.5 milyar dolarının enerji ithalatı olduğunu belirterek, “Türkiye mal ithalatı olarak
2010 yılında toplam 147 milyar dolar ithalat yaptı, 114 milyar dolar da mal ihracatı yaptı. Geçen yıl bizim mal ticaretimizdeki açığımız 33 milyar dolardı.” diye konuştu.
Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya da yaptığı konuşmada, BYEGM’nin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Biz devletin açık enformasyon kaynağıyız.” dedi. Basın özgürlüğüyle ilgili son dönemdeki eleştirileri hatırlatan Karakaya, “Şunu ifade etmek istiyorum, basın özgürlüğü ile ilgili hapisteki gazetecilerle ilgili gündeme gelen sıkıntılar, Basın Kanunu’ndan ziyade Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Kanunu’ndan kaynaklanan sorunlar.” dedi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulunun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, reel kurda düzeltme yaşandığını  ve  bunun  da  rekabete  olumlu  yansıyacağını  söyledi.  Bakan Şimşek, “Geldiğimiz noktada Avrupa’ya ilişkin kaygılar gerçekten had safhaya ulaşmış durumda. Avrupa’ya ilişkin risk algısı oldukça yükselmiş durumda. Türkiye’ye baktığınız zaman, Euro Bölgesi ve Lehman dönemiyle, yani kriziyle karşılaştırıldığı zaman Türkiye’nin risk algısı iyileşmiş durumda.” dedi.
Toplantıda  konuşan  Gümrük  ve  Ticaret  Bakanı  Hayati  Yazıcı  da,  1
Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlerin elektronik ortamda 5 dakikada kurulabileceğini, tek kişiyle şirket kurulmasının mümkün olacağını anlattı. Bakan Yazıcı, komşularla Ortak Kapı Projesi için de çalışma yapıldığını belirtti.
Bakan Yazıcı daha sonra İstanbul Kumkapı’da restore edilen 183 yıllık Ermeni Kilisesinin yeniden ibadete açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Yazıcı, “Fransa geçen hafta ifade özgürlüğünü yasaklayan bir karar aldı. Bizim ise bu topraklarda Ermenilerle kardeşliğimiz bin yıldır sürüyor. Onlar yasak koyar, biz Ermenileri bağrımıza basarız. Bu topraklarda yaşayan herkesin inançlarına ve sosyal yaşamlarına hassasiyetin gösterildiği bir projedir. İnanç hürriyeti bizim mayamızda var.” dedi. Açılışa Ermeni Patrikliği Başvekili Aram Ateşyan da katıldı.

7-   Milli   Eğitim   Bakanı   Ömer   Dinçer,   2011   yılında   bakanlığının yaptığı çalışmalara ve 2012 yılında eğitim alanında yapılacak projelere dair açıklamalarda bulundu. “Fatih Projesi” kapsamında akıllı tahtaların ve tablet bilgisayarların ihalelerinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bakan Dinçer, şubat ayına kadar projenin yürütüleceği pilot okullara dağıtılacağını açıkladı. Fatih projesinde 4 öğeden bahsetmek gerektiğini belirten Bakan Dinçer “Birincisi akıllı tahta, ikincisi tablet, üçüncüsü internet hizmetleri ve diğer altyapılar dördüncüsü ve belki de en önemlisi bilişim donanımıyla eğitim içeriklerinin donanımının sağlanmış olması.” diye konuştu.

8- CHP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu’nun  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül’e  mektup  yazarak, milletvekillerine gece yarısı zammıyla ilgili yasal düzenlemeyi TBMM’ye iade etmesini istediği bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun mektubunda, “Parlamentomuzun itibarını korumak, parlamentonun halka güven veren bir konumda olmasını sağlamak, kuşkusuz hepimizin görevidir.” dediği belirtildi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çeşitli açılış törenlerine katılmak için gittiği Tarsus’ta gazetecilerin milletvekili emekli maaşlarına yapılan zam konusundaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül’e veto çağrısı yapan Bahçeli, “Cumhurbaşkanı şike ve teşvik yasasında duymuş olduğu vicdani rahatsızlığı burada duyuyorsa veto etmek suretiyle TBMM’ye iade edebilir.” diye konuştu.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin sınırları içerisinde, bölünmeden, parçalanmadan demokratik özerklik projesiyle yaşamak istiyoruz. Bu talebimize de cevap bekliyoruz.” dedi. Ayrı bir devlet istemediklerini söyleyen Demirtaş, “Ama bu demek değil ki, köle gibi yaşamayı kabul ediyoruz. Federasyon bir çözümdür, bağımsızlık bir çözümdür, özerklik bir çözümdür. Bu çözümlerin her biri değerlidir. Tehlikeli olan ulus devlet milliyetçiliğidir.” dedi.

10- Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, İstanbul Sanayi Odasında (İSO) aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, doların dünyada tek likit liman haline geldiğine dikkat çekerek, “TL, dolar ile yarışamaz. O yüzden TL’yi dolar ile değerlendirmeyin. Ama uyguladığımız tedbirlerle, sıkı para politikasıyla euro’ya karşı TL daha sağlam durabilir.” dedi.

11- Türkiye ile Rusya, Rus gazını Karadeniz’den Avrupa’ya ulaştıracak Güney Akım doğalgaz boru hattına ilişkin imzalar Rusya’nın başkenti Moskova’da atıldı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in yanı sıra Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’in hazır bulunduğu törende,  Botaş  Genel  Müdürü  Fazıl  Şenel  ve  Gazprom  Başkanı Aleksey Miller imza attı. Anlaşmayla, Türkiye, Rusya ile imzalanan “Al ya da öde” anlaşmasından kalan 3 milyar metreküplük doğalgazı 2012’de alacak. Putin, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Güney Akım ile ilgili aldığı kararın kendisini memnun ettiğini ifade ederek “Bu bizim için yeni yıl hediyesi oldu.” dedi.
Bakan Yıldız da konuşmasında, iki ülke arasında enerji sektöründeki işbirliğini geliştirmek istediklerini aktardı.

12- Danimarka’nın AB Bakanı Nicolai Wammen, Türkiye-AB ilişkileri ve dönem başkanlığıyla ilgili projelerini Zaman gazetesine anlattı. Wammen, dönem başkanlığı sırasında en önemli önceliklerinin 2012’de devam edeceği netleşen ekonomik krizden çıkış yolunu bulmak olacağını ifade ederken, durma noktasına gelen Türkiye ile müzakerelerde ‘rekabet politikası, kamu alımları ve sosyal politikalar’ başlıklarını açmaya çalışacaklarını söyledi.

13- Terör eylemlerine destek vermek suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı çıkarılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, al Sumaria News’e yaptığı açıklamada, 2003’te “silahlı asi” olan Sünni toplumun barışçı olması ve siyasi hayata girmesi için çok uğraş verdiğini, teröre karşı savaştığını, ancak şimdi kendisine terör suçlamasının yöneltildiğini ifade etti.

14- Suudi Arabistan’daki Şûra Konseyi üyesi Fehad el Anzi, kadınların
2015 yılında yapılacak yerel seçimlerde erkeklerin onayına ihtiyaç duymadan aday olabileceklerini veya oy kullanabileceklerini söyledi. Anzi, kadınlara bu hakkın Suudi Kralı tarafından tanındığını kaydetti.

15- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Ada’nın güneyindeki
12. parselde yaptıkları sondaj sonucunda, bölgede 225 milyar metreküp kadar doğalgaz rezervi bulunduğunu söyledi.
 


29 ARALIK 2011

1-   Cumhurbaşkanı   Abdullah   Gül,   emekli   milletvekillerinin   maaş artışıyla ilgili yasayı yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, veto kararının gerekçeleri arasında, yasanın kamu vicdanında yol açtığı rahatsızlık gösterildi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleriyle birlikte yeni anayasa çalışmaları kapsamında DİSK’i ziyaret ederek Genel Sekreter Tayfun Görgün ve sendika yöneticileriyle bir süre görüştü. Halkın beklentilerine uygun olan anayasayı yapmak için herkesin kapısını çaldıklarını ve katkısını beklediklerini vurgulayan Başkan Çiçek, 19 Ekim 2011 tarihinden beri   anayasa   çalışmalarını,   dışarıdan   gelen   olumsuz   değerlendirmelere rağmen Uzlaşma Komisyonu üyesi 4 partiden 12 milletvekiliyle samimiyetle yürüttüklerini belirterek, “2012 yılının anayasa yılı olması noktasında bir çaba, gayret içerisindeyiz” dedi.

3- Şırnak’ın Uludere ilçesinde Kuzey Irak’tan Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yapmak isteyen köylüler, PKK’lı terörist grup zannedilerek vuruldu. Önleri askerler tarafından kesilince, geri dönerek Kuzey Irak’a doğru kaçmaya çalışan
50 kişilik kaçakçı grubun geçiş güzergâhı savaş uçakları tarafından bombalandı. Olayda, Ortasu ve Gülyazı köyünden toplam 35 kişi hayatını kaybetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MKYK ile MYK toplantıları öncesi, olayla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Şırnak Valisi’nden bilgi aldı.
Genelkurmay Başkanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayın meydana geldiği yerin Türkiye toprakları içinde bulunmadığını, burada bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğunu, buranın Irak’ın kuzeyindeki Sinat Haftanin bölgesi olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Çeşitli kaynaklardan alınan istihbaratlar neticesinde içlerinde örgüt elebaşlarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.” denildi.
AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti MKYK toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Çelik, TSK’nın Irak sınırında düzenlediği askeri hava harekâtında 35 sivilin öldüğüne ilişkin iddialarla ilgili olarak “Türkiye bir hukuk devletidir, eğer yapılan bir hata varsa,yapılan bir yanlış varsa, orada bir kusur varsa, hukuk devleti mantığı içerisinde bu tespit edilecektir ve şüphesiz ki bunun gereği ne ise bu yapılacaktır.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümetin bu konuda sorumlulukları var. Dolayısıyla hükümetin açıklama yapmasını istiyoruz.” dedi.
BDP’den Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak imzasıyla yapılan açıklamada, olayla ilgili Genelkurmayın yaptığı açıklamanın katliamın üstünü örtmeye yönelik olduğu iddia edildi. Demirtaş, 3 gün yas ilan ettiklerini de söyledi.

4-  Asgari  Ücret  Komisyonundan  yapılan  açıklamada,  asgari  ücretin,
2012’nin ilk 6 ayında 16 yaşından büyükler için net 658.95 liradan 701.14 liraya çıkarıldığı bildirildi. Komisyonun belirlediği rakamlara göre, 16 yaşından büyükler için aylık brüt ücret ilk 6 ay için 886.50 lira, ikinci 6 ay için 940.50
TL olarak belirlendi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5.91, ikinci 6 ay için yüzde 6.09 artmış, 2012 yılındaki yıllık artış oranı ise yüzde 12.37 olmuştur.” dedi. Bakan Çelik ayrıca, 2002’den bu yana net asgari ücretteki artışın yüzde 257.6 olduğunu belirterek, “Enflasyondaki artışın yüzde 120 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yapılan artışın enflasyonun üzerinde olduğu açıkça görülecektir” dedi.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hükümetin cari açık problemini çözmek için belirlediği 8 anahtar eylem hakkında bilgi vererek, yerli otomobil, uçak ve helikopter gibi milli projeler için düğmeye bastıklarını söyledi. Bakanlık bütçelerinde Ar-Ge harcamalarının 2013 itibarıyla zorunlu hale getirileceğini, girişimcilere üç aşamaları destek verileceğini ifade eden Bakan Ergün, “2023 yılında Ar-Ge harcamaları GSYİH miktarının yüzde 3’üne çıkarılacak. Aynı dönemde kamuda 300 bin, özel sektörde 180 bin araştırmacı personel istihdamı hedefliyoruz.” dedi.

6- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Yeşilvadi Projesi kapsamındaki 702 konutluk projenin temel atma töreninde, kentsel dönüşümün gelişmişliğin göstergesi olduğunu belirterek, “Japonya ile ABD ve Avrupa ülkeleri bunu başardı. Biz de Türkiye olarak büyük vilayetlerimizde ciddi manada kentsel dönüşümler yapıyoruz. Hükümetimiz döneminde 9 yılda 5 milyon yeni konut yapıldı. Bunların 500 bine yakını devlet tarafından, TOKİ tarafından üretildi. Yani ülkemizdeki 20 milyon konut stokunun dörtte biri yenilendi.” dedi.
 

7- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, düşük ve orta teknolojili alanlardan orta ve yüksek teknolojiye geçmek istediklerini belirterek “İkinci temel alanımız da ara mallarının Türkiye’de üretilmesi. Büyük kapasitelerle nihai mal üretiyoruz. İhracatı, istihdamı artırıyoruz ama bu kapasitenin faal olması için hem dışarıdan ara malı alıyoruz, hem de bu fabrikaların makine ve ekipmanını dışarıdan getirmeye devam ediyoruz. Ara malını içeride üretecek, teknoloji geliştirecek teşvike ihtiyacımız var.” dedi.
Toplantıya   katılan   Kalkınma   Bakanı   Cevdet  Yılmaz   da   2014’ten itibaren 10 yıllık kalkınma planının başlayacağını belirterek “Bunu 10 yıllık bir perspektifte ele alacağız. 2023 vizyonumuz net, istikrar içinde büyüyen, gelirini adil paylaşan, küresel rekabet gücüne sahip, AB uyumunu sağlamış bir Türkiye.” dedi.

8- Antalya’da  temaslarda  bulunan  Kültür  ve Turizm  Bakanı  Ertuğrul Günay, Akdeniz Üniversitesinin kendisine fahri doktora unvanı verdiği törende birkaç öğrencinin gösteri yaptığını belirterek, “Türkiye’de herkes barış içinde, birlik içinde, demokrasi içinde birbirinin fikrine tahammüllü olsun istiyoruz.” dedi.

9- Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Nafiz Kurt, Ankara’da vefat etti.

10- Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’daki Kim İl-sung meydanında toplanan 100 bin kişilik asker ve sivillerden oluşan halk, ülkeyi 17 yıl yöneten ve 17 Aralık’ta ölen Kim Jong-il için anma töreni düzenledi. Törende oğlu ve varisi Kim Jong-un ‘Yüce lider’ ilan edildi.
 


30 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tarabya Merkez Camisi Cuma namazı çıkışı  Uludere’ de  meydana  gelen  35  sivil  vatandaşın  hayatını  kaybettiği olayla ilgili olarak, “Maalesef çok talihsiz bir olay olmuştur. Muhakkak ki bununla ilgili araştırmalar en titiz bir şekilde yapılacaktır. Herkesin acısını paylaşıyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı’da Cuma namazı çıkışı olayla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Geçmişte bu tür şeyler yapılmış olabilir. Ama bizim iktidarımızda böyle bir şeyin olması mümkün değildir. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerini konuk ettiği toplantıda, “Bu olayın çok sağlıklı soruşturulması, sorumluların cezalandırılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor. O zaman bu tür hatalar tekrarlanmaz.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, “Yas ilan edilebilir. Bu insani bir olaydır. İnsani boyutuna bakmamız lazım, çünkü Türkiye terörle mücadele ediyor. Bir ihmal, kusur, kastın içindeyse yapanlar sonuca katlanır.” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Keçiören’de esnaf ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Terörle mücadelenin yoğunluk kazandığı ortamda, özellikle de sıcak temasın devam ettiği ortamda , bazı çocuk ve yöre insanlarının Türkiye’ye girişi sırasında, terörist olarak görülerek gerekli mücadele sürdürülmüştür. Bu ani gelişme nereden çıkmıştır? İktidar, terörle mücadelede bir operasyon yanılgısından, bahsedeceğine, olayları çok yönde araştırmalı ve Türk milletline gerçeği anlatmalıdır.” dedi.
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise yaptığı açıklamada, “Yürek yakan acı olay karşısında duyduğumuz üzüntüyü belirterek, tutumuzda ısrara devam ediyoruz. Sorun siyasi ve barışçıl yöntemlerle çözülmelidir.” dedi.
 


31 ARALIK 2011

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yayımladığı yeni yıl mesajında, ekonomik ve siyasi yönden 2012’nin zor bir yıl olacağını belirterek, “Enerjimizi doğru yönlendirmek için dayanışma halinde olmalıyız. “dedi.
Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan  da,  milletin  arasına  nifak  sokanlar, kaybetmeye mahkûm kalacaklardır dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, her türlü hukuksuzluğa karşı çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Van’da Basın İlan Kurumu Medya Merkezinde vatandaşların sorunlarını dinledi. Van’a yardım yapılacaksa malzemelerin buradan alınması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, kendilerinin sorunlarının bir an önce çözüme kavuşması için çalışacaklarını dile getirdi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi  Eker  ile  Kalkınma  Bakanı  Cevdet Yılmaz,  Irak  sınırındaki  olayda hayatını kaybedenlerin aileleriyle bir araya gelerek taziyelerini iletti.
Öte yandan, Şırnak’ın Uludere Kaymakamı Naif Yavuz, sınırda hayatını kaybeden 35 vatandaşın ailelerine başsağlığı dilemek için Gülyazı köyüne gitti. Yavuz, burada bir grubun saldırısına uğradı.

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Anadolu Ajansına, 2011 yılını değerlendirdi ve 2012 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Bakan Çağlayan,
2011 yılının, Türkiye ekonomisi açısından önemli başarıların gerçekleştirildiği bir yıl olduğunu belirterek, “İnanıyorum ki 2012 yılı da bu performansı devam ettirmemiz halinde yeni başarılara imza atacağımız bir yıl olacak. Bunun için olması gereken güven ve istikrarın sürdürülmesidir.” dedi.

5-   Dışişleri   Bakanı   Ahmet   Davutoğlu   Büyükelçiler   Konferansına katılmak için gittiği Edirne’de Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi ziyaretinde, “Balkan Savaşı’nın geçtiği yerlerde barış toplantıları yapacağız. Hem Edirne’yi tanıtacağız hem de bu Balkan acılarını unutturup bir Balkan barışının önünü açacağız.” dedi.

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni yılın ilk günlerinde girişimcilik konusunda önemli bir adım atıldığını belirterek, bu kapsamdaki çalışmaların bir çatı altında toplanacağını söyledi. Bakan Ergün, “Girişimcilik Konseyi, Türkiye girişimcileri için bir seferberlik hareketidir. Bu kapsamda yeni stratejiler ve politikalar belirlenecek.” dedi.

7- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Anadolu Ajansının, Bakanlığın  2011  yılındaki  çalışmalarına  ve  2012  yılı  hedeflerine  ilişkin soruları cevapladı. Bakan Şahin, koruyucu aile sisteminin, ailelerinin talebi doğrultusunda evlat edindirme sistemiyle entegre edeceklerini belirterek, “Çocuk evlat edinilecek isteme uygunsa ilk önce koruyucu aileye, ‘Bu çocuğu evlat edinmek istiyor musun?’ diye soruluyor. Onlar ‘Yok’ diyorsa sistemi öbür tarafta çalıştıracağız” dedi.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da emekli vekil maaşlarına zam getiren düzenlemeyi Cumhurbaşkanının veto etmesini değerlendirdi.  Bakan  Çelik,  söz  konusu  düzenlemenin  Meclis’teki  bütün siyasi grupların bir araya gelerek yapıldığını belirterek, “Burada kantarın topuzunun kaçtığı konusunda kamuoyunda bir kanaat oluştu. Konu yeniden değerlendirilecek.” dedi.

9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Uludere’de hayatını kaybedenlerle ilgili başlatılan adli ve idari soruşturmanın çok yönlü ele alınması ve var olan kuşkuların mutlaka giderilmesi gerektiğini ifade etti. Bahçeli ayrıca, siyasetteki bölücü mihraklar ve bu son olaydan nemalanma arayışında olan pervasızlar, nedense PKK’nın anne karnındaki masum yavrularla birlikte küçücük çocuklara hayâsızca kıymasına, gencecik kızları pusu kurarak katletmesine, sivil ve masum insanlarımızı hunharca yok etmesine bugüne kadar sessiz kalmışlardır.” dedi.

10- Türkiye’nin AB nezdindeki daimi temsilcisi olarak göreve başlayan Selim Yenel Edirne’de yapılan Büyükelçiler Konferansı sırasında Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevapladı. Yenel, Kıbrıs’da çözüm olmaması durumunda
1 Temmuz’dan itibaren AB dönem başkanlığını devralacak olan Rum Kesimi ile muhatap olunacağını belirterek, “Rumların başkanlık edeceği toplantılara katılmayacağız  ama  Komisyonla, Avrupa  Parlamentosuyla  Konseyin  diğer birimleriyle görüşmelerimiz sürecek.” dedi.

11- Suriye’de rejim karşıtı muhalefetin önderliğini yapan iki çatı grup olan Milli Demokratik Değişim Koordinasyon Komitesi ile Suriye Milli Konseyinin Beşşar Esed’a karşı birleştiği bildirildi.

12- Etiyopya’da Eşşebab militanlarına karşı yeni bir cephe oluşturmak için askerlerin Beledweyne kasabasına girdiği açıklandı.

13- ABD yönetimi, Irak ve Suudi Arabistan’dan sonra Birleşik Arap
Emirlikleri’ne de silah satacağını duyurdu.