11.1.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanal 7 televizyonunda, yeni anayasa çalışmaları konusundaki soruları cevapladı. Başkan Çiçek, komisyonda bulunan milletvekillerinin tümünün katkı vermeye çalıştığını anlattı. Başkan Çiçek, çalışmaların ardından hazırlanacak taslak metnin kamuoyu ile paylaşılacağını belirterek, “Bu anayasanın yapılması gerekli. Şu maaşlar konusunda tepki gösteren vatandaşımız, bu anayasayı değiştirmediğimiz takdirde de siyaset kurumuna bu tepkiyi göstersin.” dedi.
Ayrıca Şırnak’ın Uludere ilçesi sınır kesiminde yapılan bombardıman sonucu 35 sivilin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin de Başkan Çiçek, “Neticede böyle bir hata olduysa bunu yok farz etmek doğru değil. Olay inceleniyor.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki ikametinde Gazze’deki Filistin hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye’yi kabul etti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak’ın Uludere ilçesi sınır kesiminde yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 35 sivil yurttaşın ailelerini ziyaret ederek başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, “Bu olayın TBMM’de ve başka alanlarda da takipçisi olacağız, ta ki olay aydınlatılıncaya kadar.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van ziyareti kapsamında konteyner kentinde incelemelerde bulunarak, bazı konteynerlerin anahtar teslimini yaptı. Konteyner kentlerin bazı kişiler tarafından çadırkentler gibi düşünüldüğünü belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, “Konteyner kent dediğimiz, altyapısıyla bir şehir kurmak. Şu bağlantıları görüyorsunuz. Burada su var, elektrik var, kanalizasyon sistemi var. Yani tam bir şehir kurar gibi, onun üzerine bu konteynerler yerleştiriliyor. Türkiye’nin değişik yerlerinde üretilip geliyor. Van’da ilk önce 2 bin 500 konteyner planlamıştık. Şimdi yaklaşık bunu 12 bin
500’e çıkardık. Çünkü ağır hasarlı bina sayısı ikinci depremde arttı. Buna benzer değişik yerlerde konteyner kentlerimizi kuruyoruz. İnşallah ocak ayının ortasında Van’da da çadırkent kalmayacak, hepsi konteynerlere geçmiş olacak.” dedi.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın görev süresine ilişkin tartışmanın, çıkarılması öngörülen yasayla sona erdirilmesinin doğru olacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Cumhurbaşkanı’nın görev süresini öne almanın da uzatmanın da hukuken imkanı yok. Eğer siz 7 yılın
5 yıla düştüğünü kabul ederseniz, o zaman 7 yılın 10 yıla çıkarılmasının da
yolu açılmış olur. Halbuki görevdeki bir Cumhurbaşkanı’nın süresini 7 yıldan
5 yıla düşürmek mümkün olmadığı gibi, 7 yılı 8, 10 yıla çıkarmak da mümkün değildir.” dedi.
Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ, BDP’nin kapatılacağı yolundaki söylentilerle ilgili olarak da “Parti kapatmaların herhangi bir sorunu çözmeye olumlu katkı vermediği çok açıktır.” dedi.
6-  İstanbul  Menkul  Kıymetler  Borsası  (İMKB)  başkanlığına  İbrahim
Turhan’ın atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.
7- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Hatay’daki temasları sırasında Uludere’de 35 vatandaşın hayatını kaybettiği olayı değerlendirdi. Özür dilemekle ölenlerin geri gelmediğini söyleyen Kamalak, “Üç gün önce Hakkâri’de 35 gencimizi bu ülkenin silahları, bombalarıyla imha etmediler mi? Ne yapıyorlarmış? Kaçakçılık. Ne yapmalıydı bunlar? Hangi fabrikayı kurdun, hangi yatırımı yaptın, olanlar da özelleştirildi. İnsanların geçim kaynaklarını elinden alırsan ne yapacak bu millet? Özür dilemek, bir yiğidi geri getirebilir mi?” diye konuştu.
8-  Arap  Birliğine  bağlı  Arap  Parlamentosu  adlı  Danışma  Komitesi, Suriye güvenlik güçlerinin protestoları zor kullanarak bastırması nedeniyle Arap Birliğinin gözlemci misyonunun acilen Suriye’den çekilmesi çağrısında bulundu.
9- Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan el Beşir, Darfur bölgesinin en güçlü isyancı grubu Adalet ve Eşitlik Hareketi’ne (JEM) silahlarını bırakması ve barış masasına oturması çağrısında bulundu.
10- Nijerya’nın doğusundaki Ebonyi eyaletinde, rakip etnik gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 50 kişinin öldüğü bildirildi.
2 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik’i kabul etti. Görüşmede, terörle mücadelede son dönemde yaşanan gelişmeler ve Uludere’deki olayın ele alındığı bildirildi.
2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.  Toplantının  ardından  açıklamalarda  bulunan  Hükümet  Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Uludere’de yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, olayda bir kasıt olmadığını ama zaafiyetin söz konusu olup  olamadığının  ise  incelendiğini  kaydetti.  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kamuoyunda İntibak Yasası olarak bilinen taslağın ve Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağının Bakanlar Kurulunda kabul edilerek imza altına alındığını bildirdi.
3- Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2011 yılı ihracat rakamlarını, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı “2011 İhracat Değerlendirme” toplantısında açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin  2011 yılı ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 18,17 artışla 134 milyar 571 milyon 338 bin dolar olarak gerçekleşti. Bakan Çağlayan toplantıda yaptığı konuşmada, dış ticarette açık verilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak bir teşvik paketi üstünde çalıştıklarını, düzenlemenin ay sonuna kadar duyurulacağını söyledi.
4- CHP Merkez Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, Uludere’deki olay ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bölgeye yaptığı geziyle ilgili değerlendirmelerde  bulundu.  Parti  Sözcüsü  CHP Genelbaşkanvekili  Birgül Ayman Güler, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Uludere olayıyla ilgili gerçekleri, kamuoyuyla tatmin edici bir şekilde paylaşmasını istedi.
5- MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, İstanbul’da derneğin 2011 yılı değerlendirmesi ile 2012 ekonomi beklentilerini basın toplantısıyla açıkladı. Vardan, yeni yılda uluslararası ekonomik otoritelerin dile getirdiği kadar düşük bir büyüme olmayacağına, çok keskin bir düşüşün yaşanmayacağına, istikrarlı bir büyümenin devam edeceğine inandıklarını söyledi.
6- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (IMKB) yeni Başkanı İbrahim
Turhan, eski Başkan Hüseyin Erkan’dan görevi devraldı. Turhan törende yaptığı
konuşmada, cari açığı düşürebilmek için tasarrufların artırılması gerektiğini belirterek, “IMKB, bu stratejik hedefin gerçekleştirilmesinde anahtar rol oynayacak.” dedi.
7- SPK Başkanı Vedat Akgiray, Bloomberg HT televizyonunda 2012 beklentileri   hakkında   değerlendirmelerde   bulundu.            Akgiray,   2012’nin KOBİ’lere daha çok desteğin verileceği bir yıl olacağını söyledi. Akgiray, KOSGEB ile birlikte Anadolu’daki şirketlerin kapısını çalacaklarını belirterek, potansiyeli olan illerdeki yatırımcıları sermaye piyasalarına çekmek istediklerini ifade etti.
8- Türkiye’de bulunan Gazze’deki hükümetin Başbakanı İsmail Haniye, İstanbul’da esir değişimi ile serbest bırakılıp Türkiye’ye gönderilen Filistinlilerle bir araya geldi. Haniye daha sonra, Gazze’ye insani yardım götürürken İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisini ziyaret etti.
9- Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Bild gazetesine verdiği demeçte, Almanya’daki vergi mükelleflerinin Euro bölgesindeki borç krizi nedeniyle yaşadığı etkilerin çok düşük olduğunu belirterek, “Şu ana kadar verilen paranın çok büyük olduğu söylenemez. Yunanistan’a verdiğimiz para, geri ödemesinde faiz alacağımız kredilerden ibaret.” dedi
3 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Baydemir, Diyarbakır surlarının korunması ve turizme açılması konusunda Cumhurbaşkanı Gül’e bir rapor sunduklarını söyledi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, molotofkokteylini silah sayan düzenlemenin yanı sıra Uludere faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Terörle mücadelenin kararlılıkla süreceğini belirten Başbakan Erdoğan, terör ortamında istenmeyen kayıpların yaşanabildiğini de ifade etti.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak sınırında yaşanan olaya ilişkin, “Kimin istihbaratı ile 35 yurttaş öldürüldü? Bunun yanıtını bekleyeceğiz. Hükümet çıkacak o ailelerden özür dileyecek.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Genelkurmay Başkanlığı, ‘Bize istihbarat geldi gereğini yaptık’ diyor. Kaç gündür soruyoruz,
‘Bu istihbaratı kimden aldınız, kim verdi?’ İstihbaratın doğru çıkma şansı her zaman yoktur. Bunun için istihbarat yönetimi vardır. Acaba bu yönetimde zafiyet mi var?” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Uludere’de 35 kişinin hayatının kaybetmesine ilişkin TBMM’ye bilgi verdi. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Terörle mücadelede hukukun içinde olmaya çok büyük özen gösterilmiştir. Olayın ardından hemen tahkikat başlatılmıştır. Olay tüm yönleriyle araştırılıyor. 17 Ağustos’tan itibaren çok ciddi bir sınır ötesi operasyon başlatılmıştır. Halen devam etmektedir. Bu süre zarfında hiçbir sivil vatandaşımız zarar görmemiştir.” dedi.
5- Maliye  Bakanı  Mehmet  Şimşek, Trakya  Elektrik  Dağıtım A.Ş’nin (TREDAŞ) Ankara’da düzenlenen hisse devir imza töreninde yaptığı konuşmada, enerjide dışa bağımlılığın Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 74’ünü ithal ettiğini söyledi. Bu oranın çok yüksek olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, son yıllarda özellikle petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki artışla Türkiye’nin enerji faturasının da arttığını kaydetti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise TREDAŞ’ı özelleştirmelerinin enerji sektöründe liberalleşme politikasının
önemli parçalarından biri olduğunu, bu konuda pozitif tutum almaya devam edeceklerini vurguladı.
6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Uludere olayını değerlendirdi. Terörist geçiş güzergâhı olarak belirlenen bir sınır noktasında, havadan düzenlenen operasyon neticesinde sivillerin hayatını kaybetmesinin birçok kuşku ve muammayı da gündeme getirdiğini  söyleyen  Bahçeli,  “Yüzde  bir  bile  ihtimal  olsa  sınırlarımızdan kanun dışı yollardan girenlerin bir tek Mehmetçik’e, bir tek vatandaşımıza zarar vereceği hesap ediliyorsa ve bu bir tehdit olarak görülüyorsa devlet derhal gereğini yapmalıdır ve bu son olayda da yapmıştır.” dedi.
7-          Merkez Bankası             Başkanı             Erdem  Başçı,   Ankara’da         banka ekonomistleriyle bir araya geldi. Dolara müdahale ve enflasyon konusunda değerlendirmelerde bulunan Başçı, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Kısa  vadede  enflasyonda geçici  bir  yükseliş  gözlendiğini  belirten  Başçı, enflasyonun bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra 2012 yılı Mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayacağına işaret etti.
8- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre aralık ayında tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.58, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) yüzde 1 arttı. Böylece 2011 enflasyonu TÜFE’de yüzde 10.45, ÜFE’de yüzde 13.33 oldu.
9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesine ilişkin soruşturmasını tamamladı ve hazırladığı iddianameyi 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. İddianamede dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet istendi.
10- Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Genel Sekreter Pevrul Kavlak imzasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada yer alan TÜRK-İŞ aleyhine söylemleri nedeniyle mektup gönderildi. Mektupta, “TÜRK-İŞ, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadığı gibi CHP’nin de arka bahçesi olmayacaktır.” denildi.
11- Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, hazırladıkları anayasa önerisini açıkladı. Yeni anayasaya önerilerini içeren taslağı TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonuna teslim ettiklerini ifade eden Arslan, 1982 Anayasası’nın antidemokratik ve meşruiyetten uzak olduğunu söyledi. Hazırladıkları anayasa önerisinin 84 maddeden ve 11 bölümden oluştuğuna dikkati çeken Arslan, Anayasa önerisinin giriş bölümünde ortak gelecek idealine vurgu yapıldığını dikkati çekti.
12- Resmi temaslar için Ankara’da bulunan Filistin Hükûmetinin Başbakanı İsmail Haniye, Mecliste AK Parti grup toplantısına katıldı. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ı ziyaret etti.
13- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, New York’taki Kıbrıs görüşmeleri ve temmuzdaki AB dönem başkanlığı öncesinde Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs vizyonunu anlatmak için davet halinde Türkiye’ye gelmeye hazır olduğunu söyledi. Kıbrıs görüşmelerinin iyi gitmediğini söyleyen Hristofyas, “Bu ülke ne Yunanistan’a ne de Türkiye’ye aittir. Anavatanlar bizi rahat bıraksın. Çözüme katkı sağlasınlar. Türkiye çözüm için yeşil ışık yakmalı. Çözümün anahtarı Türkiye’de.” dedi.
14- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsraillilerle Filistinliler arasında       Ürdün’de           yapılacak             görüşmelerde   ilerleme            kaydedilememesi halinde  İsrail’e  karşı  “yeni  önlemler”  alacaklarını  belirtti.  Filistinlilerin barış müzakerelerine yeniden başlamak için 26 Ocak’a kadar süre tanıdığını hatırlatan Abbas, bunun olmaması durumunda Filistinlilerin “sert olabilecek” alternatif önlemler alacağını kaydetti.
15- Yunanistan, ikinci kurtarma paketi üzerinde bir anlaşmaya varılamaması halinde Euro’yu terk etmek zorunda kalacakları uyarısında bulundu. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pantelis Kapsis, “Kurtarma anlaşması imzalanmalı, yoksa piyasalardan ve Euro’dan çıkarız.” dedi.
4 OCAK 2011
1-  Cumhurbaşkanı  Abdullah  Gül,  Başbakan  Recep  Tayyip  Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile ayrı ayrı görüştü. Cumhurbaşkanı’nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı da Köşk’e çağırarak bilgi aldığı, görüşmelerin ana gündeminin, Uludere’de 35 sivilin öldüğü olayın oluşturduğu bildirildi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir hükümetinin koalisyon üyesi Cezayir Toplumsal Barış Hareketi’nin Lideri Cerrah Sultani  ile bir görüşme yaptı. Görüşmede 1945 yılında Fransa’nın Cezayir’de yaptığı soykırım gündeme geldi. İki Müslüman ülkenin birbirine destek olması gerektiğini belirten Başbakan  Erdoğan,  dayanışma  teklifinde bulundu.  Her  iki  lider  Fransa’da bulunan 300’ün üzerindeki Cezayir derneği ile Fransa’ya baskı oluşturulması konusunda çalışmalara hemen başlanması konusunda anlaşmaya vardı.
3- 12 Eylül darbe soruşturmasında kapsamında “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası istemiyle hakkında dava açılan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, “Verilmeyecek hesabım yok.” dedi.
4- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı Başbakanlık Merkez Bina’daki makamında ziyaret etti. Yaklaşık 50 dakika süren görüşme sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç, Twitter’dan komutanların ziyaretinin önceden planlanmış iade-i ziyaret olduğunu duyurdu.
5- İki günlük çalışma ziyareti için İran’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tahran ziyareti öncesi Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin geçen yıl ev sahipliği yaptığı nükleer müzakerelere bir an önce dönülmesini  arzu  ettiğini  belirten  Bakan  Davutoğlu, Suriye’de  süren  iç isyanla ilgili olarak da, “Eğer bir halk kendi iradesini belirleme kudretini açık bir şekilde göstermişse bunun önünde durmak mümkün değil. Burada Sayın Esad’ın, çevresinin bir an önce makul olanı yapması, halkıyla olan savaştan kaçınarak çok net bir seçim takvimiyle halkının önünü açması lâzım.” dedi.
6- Ankara’da  basın-yayın  organlarının  temsilcileriyle  bir  araya  gelen
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Uludere’de 35 vatandaşın
öldürülmesi olayıyla ilgili tartışmalar için, “Ben, ‘operasyon kazası’ dedim birileri rahatsız oldu. Bunu, 50-100 TL kazanmak için böyle bir şey yapan insanları öldürmeye hiç kimsenin vicdanının, izanının müsaade etmeyeceğini düşündüğüm için söyledim. Fazla uzağa gitmeyin, Kıbrıs Savaşında kendi firkateynimizi, kendi uçaklarımızla vurmadık mı? Daha kısa süre önce ABD’liler kendi askerlerini vurmadılar mı? İster buna istihbarat hatası, ister beceriksizlik deyin ne derseniz deyin ama bu oluyor.” dedi.
7- CHP, gazeteci Nedim Şener’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Konya Milletvekili Atilla Kart’la yaptığı telefon görüşmelerinin Oda TV iddianamesi eklerinde yer almasının, “CHP milletvekillerini ve CHP’yi olayın içine çekerek yıpratma” amacı taşıdığı gerekçesiyle Adalet Bakanı Sadullah Ergin hakkında gensoru önergesi verdi.
Öte yandan, 12 kanun hükmünde kararnamenin (KHK) iptali için Anayasa Mahkemesine giden CHP, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hakkında da reddi hâkim talebinde bulundu.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin Meclis Araştırması açılmasını önerdi.
8- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu üyeliğine atanan yazar Prof. Dr. Mümtazer Türköne görevinden istifa etti.
5 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Bolu’da gazetecilerin “Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı ile yaptığı görüşmelerde Uludere yakınlarında yaşanan olayla ilgili bilgi alıp almadığını” sorması üzerine, “Geçen hafta içinde sivil-asker hepimizi üzen acı bir olay oldu. Bu olay nasıl ve hangi hatadan oldu, araştırmalar titiz bir şekilde birçok yönden devam etmektedir. Bu araştırmalar hem Silahlı Kuvvetler içinde yapılıyor, hem de savcılar olaya el koydu. Mahkeme gizlilik kararı aldı. Bu, işi titizlikle yürütmek için gerekli olan bir şey. Ben de görüşmelerde geniş bir şekilde bilgi aldım.”dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, görev süresinin TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülecek olmasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya ise “Benim bununla ilgili düşüncelerim belli. O benim işim değil, Meclisin işi.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığında toplanan MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar toplantısında,  Çek  Yasası’yla  birlikte  hapis  cezasının  kalkacağını,  bunun yerine 10 yıl çek kullanma yasağı getirileceğini ve bu aydan itibaren Bankalar Birliğinin pozitif sicil uygulamasına başlayacağını ifade etti. 2012 hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, 2011’de yüzde 7.5’un üzerinde, 2012’de ise yüzde 4’lük bir büyüme beklediklerini söyledi. Enflasyonda ise beklentilerin aşağı yönlü olduğunu, enflasyonun şu an yüzde 10.45 olduğunu hatırlatan Babacan, “Yüzde 5 enflasyon hedefi de ulaşılabilir bir hedef.” dedi.
3- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, bakanlık bünyesinde başlatılan performans sisteminin detaylarını açıkladı. İlk etapta il ve ilçe milli eğitim müdürlerine performans sistemi uygulayacaklarını belirten Bakan Dinçer, “Her yıl stratejik hedefler belirlenecek. Bu hedefleri tutturamayan bir yılın sonunda gidecek, yerine yenileri atanacak. Sisteme bu yıl başlıyoruz. 81 ilin yöneticilerini tek tek taradık, içlerine başarılı olan da var, performansı düşük olan da var. Bu kapsamda 27 il müdürü kalacak,
54’ü görevden alınacak.” dedi. Bakan Dinçer, performans sisteminin il ve ilçe müdürlerinin ardından iki yıl içinde okul müdürlerine de uygulanacağını kaydetti.
4- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda, TOKİ’nin
‘’eşit  işe  eşit  ücret’’ ile  ilgili  375  sayılı  KHK  kapsamından  çıkarılmasını öngören yasa teklifinin görüşmeleri sırasında bedelli askerlikle ilgili soruları cevapladı. Bakan Yılmaz, bedelli askerlikte yaş ve bedel sınırı belirlenirken TSK’nın ihtiyaçlarının dikkate alındığını belirterek “Bedelli askerlik için şu ana kadar 7 bin 164 kişi başvuruda bulundu.” dedi.
5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gazetecilere yaptığı açıklamada, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerle ilgili takiplerinin bu yılki en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu belirterek, “Biz hem Yorgun Herkül Heykeli’nin üst yarısını, hem de Boğazköy Sfenksi’ni diplomatik yolla aldık. Şimdi de İngiltere’den Eros başını ülkemize getireceğiz. ABD’den gelebileceğini tahmin ettiğim bir kaç eser var. Bu yıl içerisindeki en önemli gündem maddelerimizden biri de İznik Çinileri’nin ülkemize dönmesi olacak.” dedi.
6- MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT’in 85’inci kuruluş yıldönümü sebebiyle gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ve Ankara temsilcileri ile bir araya geldi. MİT’te iyileştirme ve reform çalışmalarının sürdüğünü belirten Fidan, “Ankara Gölbaşı’nda istihbarat köyü kuruluyor. MİT, 2-3 yıl içinde dünyada söz sahibi bir teşkilat hâline gelecek.” dedi.
Öte yandan MİT Müsteşarlığından yapılan açıklamada, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’de hayatını kaybeden 35 vatandaşla ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahlarına ilişkin herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmediği bildirildi.
7- Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 12. Ağır Ceza Mahkemesince, “örgüt yöneticiliği” ve “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
8- Irak’ta Şiilerin yaşadığı Sadr ve Kazimiye semtlerinde meydana gelen 4 ayrı patlamada, 27 kişi öldü. Nasiriye ve Kerbala’ya gitmeye hazırlanan Şiileri hedef alan intihar saldırısında da 45 kişi hayatını kaybetti.
9- Suriyede resmi haber ajansı Sana, mart ayından bu yana devam eden halk ayaklanmaları sırasında bazı olaylara karışan, 552 tutuklunun serbest bırakıldığını duyurdu.
6 OCAK 2012
1-  Cumhurbaşkanı  Abdullah  Gül,  temas  ve  incelemelerde  bulunmak üzere gittiği Düzce’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Hukuk düzeni içerisinde bir yargılama sürecine şahit oluyoruz. Herkesin hukuk sistemi içinde sorumluluğu vardır. Dolayısıyla herkes hukuk karşısında eşittir.” dedi.
2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’ni (ASKON) İstanbul’da Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde kabul etti. Ziyarette ASKON Anayasa Taslağı Başkan Çiçek’e sunuldu. Başkan Çiçek, 2012 yılında süreci bitirmek için gayret sarfettiklerini belirterek, ASKON gibi kuruluşların bu işe sarılması gerektiğini söyledi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile İstanbul’da Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde bir araya geldi. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’ye gelişinde gazetecilerin,  sorularını  cevapladı.  Eski  Genelkurmay  Başkanı  Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına ilişkin, “Özel yetkili mahkemelerin adalet dağıtan birer mahkeme olmadığını, bunların siyasi otoritenin aldığı kararları onaylayan mahkeme olduğunu daha önce ifade etmiştim. Aynı düşüncemi sürdürüyorum.” dedi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile bir araya geldi. Japonya’nın dünyada çok büyük uluslararası yatırımcı bir ülke olduğunu belirten Bakan Çağlayan, “Ancak Japon firmalarımız maalesef Türkiye’ye karşı biraz cimri davranmaktadır.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gebze’deki TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezini (MAM) ziyaretinde, “Rüzgar santrallerimizin özellikle türbin ve jeneratör kısımlarının imal edileceğini inşallah hep beraber Türkiye’de görmüş olacağız. Bu 20 milyar dolarlık bir pazardır. Bu pazarın yerli üretimle beraber karşılanmasını hedefliyoruz” dedi.
7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Dolmabahçe’deki Başbakanlık çalışma ofisinde İstanbul’daki medya kuruluşlarının spor servisi müdürleriyle bir araya geldi. Bakan Kılıç, olimpiyatları Türkiye’ye kazandırmanın tek başına hükümetin, Gençlik ve Spor Bakanlığının ya da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin meselesi olmadığını belirterek, “Olimpiyatlar milli bir meseledir. Olimpiyatları, Türkiye’ye kazandırma sürecinde iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm kesimlerin, sektörlerin, paydaşların katkı sağlaması zarurettir.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasını “vahim” olarak nitelendirerek, “Artık iyice şirazesinden çıkan darbe soruşturma ve iddialarının nerede duracağı ve kimleri kapsamına alacağı belirsiz ve şaibeli bir duruma gelmiştir.” iddiasında bulundu.
9-  Merkez  Bankası  Başkanı  Erdem  Başçı,  Bursa  Ticaret  ve  Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen “Para Politikaları” konulu konferansta, 2012’nin Türk Lirası’nın dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralardan birisi olduğu bir yıl olacağını bildirdi.
10- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Dışişleri Bakanı Stavros Dimas ve Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos ile ayrı ayrı görüştü. Türk-Yunan ilişkilerinde artık ileriye bakmanın zamanı olduğunu belirten Bakan Bağış, bölgesel işbirliğinin herkese kazanç sağlayacağını belirtti. Atina’da görev yapan Türk basın mensuplarıyla da bir araya gelerek Yunanistan ziyareti ile ilgili bilgi veren Bakan Bağış, Türk- Yunan ilişkilerinin bugününe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
11- ABD’nin New York kentinde Genç Türkler Derneği (Young Turks) ve Türk vatandaşları, Fransa Meclisinde kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan teklif dolayısıyla Fransa’yı New York Başkonsolosluğu önünde protesto etti.
12- Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Hamas lideri Halid Meşal ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Meşal’in Suriyeli yetkililerin Arap Birliği gözlemci heyetini kabul etmeye ikna olmasında büyük rol oynadığını açıkladı.
13- Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen intihar saldırısında 26 kişi öldü 63 kişi de yaralandı.
7 OCAK 2012
1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Türkiye İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, yerli otomobil konusunda erken davrananın sadece bir adım değil birkaç adım öne fırlayacağını belirterek, “Yapmayan, yapmadığına pişman olacak. Yapma imkanı ve gücü varsa yapmıyorsa, yapmadığına pişman olacak. Çünkü Türkiye bu potansiyeli açığa çıkaracak.” dedi.
2- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Yüksek Komiseri Catherine Ashton ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Sarkozy, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılmasını içeren yasanın Senato’dan geçmesi için de yoğun çaba gösteriyor. Aslında bu durum bizden önce sizi rahatsız etmeli. Bunu Avrupalı bir yönetici olarak kendinize ciddi şekilde dert etmelisiniz. Çünkü, Avrupa’nın en önemli değeri olan fikir ve düşünce özgürlüğüne aykırı bir yasa.” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Sarıyer Belediyesinin yeni hizmet binası temel atma töreninde, Türkiye’deki demokrasinin “hibrit demokrasi” olarak nitelendirildiğini belirterek, “Bir ülkede insanlar hak aramak için özgürce konuşamıyorsa o ülkede demokrasi yok demektir.” dedi.
4-  Suriye  Devlet  Başkanı  Beşar  Esad,  Şam’da,  SP  Genel  Başkanı Mustafa Kamalak’ı kabulünde, “Biz kardeşleriz, aynı evin içinde yaşıyoruz. Ayrı odalarda yangın çıktığında diğer odalar da zarar görür. Yangını birlikte söndürmemiz gerek.” dedi.
5- Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon, TUSKON’un İstanbul’da düzenlediği Türkiye-Kolombiya Ticaret ve Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin başardığı gibi Kolombiya’da terör, silah kaçakçılığı, sokak suçları gibi alanlarda önemli sonuçlar elde etmiştir. Artık yollara, hava limanlarına, meskenlere ihtiyacımız var. Türkiye’de ise bu anlamda malî açıdan çok güçlü şirketler var. Bizim oralara gelsinler. Ben bürokrasiyi bir kenara bırakıp bizzat sıkıntılara cevap vereceğim.” dedi.
8 OCAK 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bazı sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulan Anayasa Platformu’nun “Türkiye konuşuyor” toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, 30 yıldır yürürlükte bulunan mevcut Anayasa’nın
30 yıldan beridir değiştirilmesi gerektiğinin anlatıldığına işaret etti. Başkan Çiçek, “Bir anayasa yapıldıktan sonra tekrar başa dönüp, bir 30 sene daha anayasal konuları tartışmak istemiyoruz. Onun için kim ne söyleyecekse bugün söylemeli ve bu işi bu sene bitirmeliyiz.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Olağanüstü Tüzük Kurultayı” talebiyle bugün imza toplamaya başlayacak olan parti içi muhalefete, “İlla 45 gün içinde tüzük kurultayı toplansın. ‘Tüzüğü parti örgütlerinde tartışmaya gerek yok’ diyorlarsa ‘Hay hay’ kurultayı toplarız. Bir çekincemiz yok.” açıklamasında bulundu.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Manisa Merkez İlçe 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Milletin duasıyla iktidara geldik, başkasının topuyla, tüfeğiyle, tankıyla bizi götüremiyorlar hamdolsun. Doğruluğuna yüzde yüz inandığım için söylüyorum. Bir taraftan MHP bir taraftan KCK benim konuşmamı beğenmemişse ya Rabbi binlerce hamdolsun. Demek ki doğru söylemişim.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Etimesgut İlçe Başkanlığı
4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin eğitim, sağlık, sosyal güvenlik ve demokratik adımlar konusunda geldiği noktaları anlattı. İlk olarak Aile  ve  Sosyal  Politikalar  Bakanlığı  tarafından  çalışmaları  yürütülen  aile sosyal destek danışmanları ile ilgili bilgi verdi. Bu danışmanların ailelerin her türlü sorunu ile ilgileneceğini, devlete ulaşamayan veya devletin ulaşamadığı ailelerle birebir ilişki içinde olacağını aktardı. 7-8 bin danışmanın alınacağını kaydederek, “Her aileden sorumlu olan bir uzman olacak.” dedi.
Ayrıca Başbakan Yardımcısı Babacan, Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik krizden Türkiye’nin zarar görmeyeceğini de vurguladı.
5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin Eskişehir’in Odunpazarı ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ‘un “darbeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklanmasıyla ilgili olarak, herkesi hukuka saygılı olmaya çağırdı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bana göre,
Türkiye’de bu olay demokrasinin kökleşmediğinin, kurumsallaşmadığının göstergesidir. Eğer öyle olsaydı, demokrasimiz kökleşmiş, kurumsallaşmış bir yapıda olsaydı, böyle bir dava olmazdı. Süreç devam ediyor. Hukuki sürecin bir an önce sonlanmasını ve neticenin belirlenmesini istiyoruz. Yargılama sürecinde kişilerin suçlanması veya aklanması gibi yaklaşımlar yanlıştır. Çünkü hukukta masumiyet karinesi esastır.” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MÜSİAD tarafından düzenlenen “Uluslararası Gelişmeler Işığında Türkiye” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da yeni bir soğuk savaş ortaya çıkarılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Sünni-Şii, Arap-İran, statüko yanlıları, statüko karşıtları gibi kutuplaşmalarla bölgemizde yeniden büyük gerginlikler yaşanmasını istemiyoruz.” dedi.
Ayrıca Bakan Davutoğlu, Japon gazetesi Nikkei’ye verdiği mülakatta, Tahran ziyareti sırasında İran ile nükleer müzakerelerin yeniden başlaması konusunda mütabakat sağlandığını açıkladı.
7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sabah gazetesine yaptığı açıklamada, siber saldırının tehdit haline geldiğini ve tehlike büyümeden kurumların önlem almasını istedi. Bakan Yıldırım, “Bilişime bağımlı yaşam gittikçe artıyor. Burada bir çökme olursa ülkede faaliyet durur.” dedi.
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de partisinin Kocasinan ilçe kongresi öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldız BDP Genel  Başkanı  Selahattin  Demirtaş’ın  Genelkurmay  Başkanı  Necdet Özel’e yönelik, “Senin rütben orgeneral de olsa bizim nazarımızda onbaşısın.” sözlerini eleştirerek, “Ordunun içindeki hiyerarşik düzen ve kimin hangi rütbeyi alacağı belli kurallara bağlıdır. Hele hele ordu hakkında bu kadar art niyetli konuşabilen Sayın Demirtaş’a bu hiç düşmez. Çok yanlış buluyorum ve ordumuzun bu şekilde yıpratılmasını da kesinlikle doğru bulmuyorum.” dedi.
9- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “darbeye teşebbüs” iddiasıyla tutuklanmasının Türkiye’nin normalleşmesi adına önemli olduğunu söyledi.  Çavuşoğlu,  “Türkiye’de  ilk  defa  eski  bir  Genelkurmay  Başkanı
tutuklanmıştır. Bu elbette ki Türkiye’nin normalleşmesi bakımından önemlidir. Ama bu olay sevinilecek, göbek atılacak, alkışlanacak bir olay değildir. Bu olay aslında milletimizin ‘Peygamber Ocağı’ dediği askeriyemizin maalesef kendi konularının dışına çıkmasının olumsuz bir yansıması, bir sonucudur.”  dedi.
10- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin İl Başkanlığı Kongresi’ne katılmak için gittiği Samsun’da İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Esad’a “İslam coğrafyasındaki gelişmeleri, ihtilafları, Müslümanlar kendi aralarında halletmelidir.” mesajını verdiğini söyledi.
11-  Irak’ta,  Bağdat’taki  merkezi  hükümet,  hakkında  tutuklama  kararı çıkartılan Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin sığındığı Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından teslim edilmesini istedi.
9 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük ve aralarında Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un da bulunduğu beraberindeki dernek yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’i makamında kabul etti.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile Başbakanlıkta bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Norveçli bir gazetecinin Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili sorusu üzerine, “Oradaki bu yapı, dini, mezhepsel ve ırkçı bir iç savaşa doğru gitmektir. Bunun engellenmesi lazım. Suriye’de meydana  gelecek  böyle  bir  iç  savaş  yarın  bizi  de  sıkıntıya  düşürecektir. Bizim için de tehdit oluşturmaktadır.” dedi.   Başbakan Erdoğan ayrıca, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasına ilişkin sorular üzerine, her zaman tutuksuz yargılamaları savunduklarını belirterek, aynı şekilde Bağbuğ’un tutuklanmasını da isabetli bir yol olarak görmediklerini savundu.
3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, NATO’nun yeni Askeri Komite Başkanı Orgeneral Knud Bartels’i kabul etti. Görüşmede, Malatya’da kurulacak olan NATO’ya ait füze kalkanı değerlendirildi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’ü kabul etti.  Kabulde, ABD Ankara  Büyükelçisi  Francis  Ricciardone  de  yer  aldı. Görüşmede, İran ile ilgili gelişmelerin yanı sıra Irak ve Suriye’deki gelişmeler ile iki ülkenin de gündemindeki diğer konular ele alındı.
5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada,
2B arazilerinde rayiç bedelin yüzde 70’i üzerinden bir değerlendirme öngördüklerini, taksitliye göre peşin satışı cazip kılan bir düzenleme olacağını söyledi. 2012 hedeflerini de anlatan Bakan Şimşek, şu anki enflasyon rakamının son 12 ayın rakamını temsil ettiğini belirterek, vergilerden kaynaklı etkinin ve liradaki değer kaybının etkisinin enflasyon endeksinden çıkmasının ardından enflasyonun Merkez bankasının hedeflerine yakın bir noktaya doğru ineceğini söyledi.
6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında, Suriye’ye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek vermek amacıyla gitmediklerini belirterek, “Asıl amacımız, özellikle Batılıların müdahalesini önlemektir, bu konuda uyarı vazifemizi yaptık.” dedi.
7- Mardin’in Kızıltepe ilçesinde KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda,
15 kişi gözaltına alındı.
8- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Yukarı Karabağ sorunu ile ilgili Ermenistan ve Azerbaycan vatandaşları tarafından yapılan iki başvurunun dava olarak görüşülmesini kabul etti.
9- Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy,  Euro  bölgesindeki  mali  krizi  değerlendirmek  üzere Almanya’nın başkenti  Berlin’de  bir  araya  geldi.  Sarkozy,  Merkel  ile  birlikte  yeni AB anlaşması üzerindeki görüşmelerin önümüzdeki günlerde tamamlanmasını ve
1 Mart’ta imzalanmasını istediklerini söyledi. Merkel de, Avrupa ülkelerinin maliye bakanlarından finansal işlemler vergisi hakkında planlarını mart ayına kadar hazırlamalarını istediklerini ifade etti.
10- İsviçre Merkez Bankası Başkanı Philipp Hildebrand, konumunu kullanarak bazı hisse işlemlerinden haksız kar edinilmesine karıştığı suçlamaları nedeniyle görevinden istifa etti.
11- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Savunma Bakanı Dimitris İliadis, İsrail’de Başbakan Ehud Barak ile görüştü. Görüşmede, savunma anlaşması imzalandı. Anlaşma, savunma işbirliğinin yanı sıra bilgilerin korunması ve değişmesini içeriyor.
10 OCAK 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında Uludere’deki yaşanan olayın ardından terör örgütü, örgütün siyasi uzantıları, CHP ve bazı medya kuruluşlarının meseleyi fırsata dönüştürmek için yoğun çaba için girdiklerini söyledi. BDP’yi eleştiren Başbakan Erdoğan, “BDP, Doğu ve Güneydoğu’nun CHP’sidir. Beslendikleri tek kaynak var. O da masum Kürt kardeşlerimin yavrularının kanı… Kanın, gözyaşının, ölümlerin sona ermemesi için her türlü tahrik ve provokasyonu yapıyorlar.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi telefonla arayarak, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi hakkında teröre destek iddiasıyla tutuklatma kararı çıkartan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’ye “etnik ve mezhepsel çatışma” uyarısında bulundu. ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin ardından ülkede gözlenen mezhepçi ve etnik kutuplaşmaların geri dönüşü olmayan bir kaosa dönüşmesinden endişe duyduğunu ifade etti.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının kendisi hakkında soruşturma açmasına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “CHP Genel Başkanıyla hesaplaşmak mı istiyorsunuz, kaldırın dokunulmazlığımı. Ben yola çıkarken, dokunulmazlığa güvenerek yola çıkan birisi değilim. Bu oyunun nerede kurgulandığını çok iyi biliyorum. Egemen güçlere taşeronluk yapanların tehditlerine boyun eğmem.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diplomasi Muhabirleri Derneği ile Ankara’da biraraya geldi. Gündemdeki konuları değerlendiren Başbakan Yardımcısı Atalay, terörle mücadele çerçevesinde hükümetin siyasi risk alarak önemli adımlar attığını belirterek, geçen yaz yaşanan yoğun terör olayları sonrasında 17 Ağustos’ta yeni bir sürecin başladığını kaydetti. Türkiye’nin terörle mücadelede şimdiye kadar muhataplarına “Ya siz mücadele edin, ya birlikte mücadele edelim, ya da biz tek başımıza yaparız.” dediğini anlatan Başbakan  Yardımcısı Atalay,  Türkiye’nin  şu  an  “Biz  yaparız”  safhasında olduğunu anlattı.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV televizyonunda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Siyasilerin özgür platformda eleştiri yapabilmelerini ancak eleştiriyle hakareti birbirine karıştırmamak gerektiğini belirterek, “Kılıçdaroğlu yargıya dönük sistematik bir saldırı içerisinde. Görevini yapan savcılara karşı bu ithamları yapma hakkını nereden buluyor?” dedi.
5- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’da bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasını değerlendirdi. İlker Başbuğ’un tutuklanmasını üzüntüyle karşıladığını belirten Bakan Eroğlu, “Yargılamanın tutuksuz yapılması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.
6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yalova’nın Altınova  ilçesindeki  Boğaziçi  Tersan  Tersanesinde  inşa  edilen Norveç-Türk yapımı Petrol Platformu İnşa Gemisinin denize indiriliş törenine Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’le birlikte katıldı. Bakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada, “2000’li yıllardan önce ben İstanbul Deniz Otobüslerinde genel müdür iken, deniz otobüslerini Norveç’te inşa ettiriyorduk. Bugün bu tersine döndü. Norveç gemilerini Türk tersanelerinde yapıyoruz.” dedi.
Stoltenberg de, “Norveç ve Vikingler, yıllarca, asırlarca imparatorlara hizmet vermiş, Bizans imparatorlarına muhafızlık yapmıştır. Bugün Türkiye’de inşa edilen gemiler aynı kıyılara Norveç’e doğru hareket etmektedir.” diye konuştu.
Bakan Yıldırım daha sonra, Microsoft’un düzenlemiş olduğu “Açık Akademi” projesinin tanıtımında, Microsoft’un da talip olduğu tablet ve akıllı tahta üretimini, Türkiye’nin bilişim sektörünün gelişmesi için bir fırsat olarak gördüğünü dile getirdi. Bakan Yıldırım, ciddi teşvikler vererek tablet üretim tesisinin ülkede kurulmasını sağlayacaklarını söyledi. FATİH Projesi’nde Microsoft’a bir engel bulunmadığını da belirten Bakan Yıldırım, iki sistem olacağını, isteyen kişilerin Microsoft’u isteyenlerin de TÜBİTAK’ın geliştirdiği Pardus’u tercih edebileceğini aktardı.
7- TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Komisyon, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı’nı bazı değişikliklerle kabul etti. Tasarıya, geçici maddeyle, “11. Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıldır” ifadesi eklendi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, bugün yaşanan sıkıntıların arkasında 12 Eylül referandumunda verilen “evet” oylarının yattığını savundu. Bahçeli, “Yargının siyasallaşması, hukukun AKP’nin dümen suyuna girmesi konusunda bu referandum büyük rol oynamıştır.” iddiasında bulundu. Darbe soruşturmalarına da değinen Bahçeli,
darbe yapmak isteyenlerin TSK’dan ayıklanması gerektiğini söyledi. Bahçeli, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasını ise eleştirdi.
9- BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında, Uludere’de 35 sivil vatandaşın katledildiği olayın üzerinden 13 gün geçtiğini belirterek, sorumluluğun doğrudan AK Parti hükümeti üzerinde olduğunu ifade etti.
10- İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri’de görülen “Ergenekon” davası kapsamında tutuksuz yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un tutuklanmasına karar verildi.
11- Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya’nın sanık olarak yer aldığı iddianameyi kabul etti.
12-        Endonezya’da   7,3        büyüklüğünde   deprem             meydana           geldi. Endonezya’nın batısındaki Açe vilayeti kıyılarından 420 km açıkta meydana gelen depremin ardından tsunami uyarısı yapıldı.
13- “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek etkinlik dolayısıyla yayımladığı mesajda “Toplumsal bilinçlenmede katkı sahibi olan gazeteciler, aynı zamanda demokrasimizin standartlarının yükselmesini de sağlamaktadır.” ifadesini kullandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Başbakanlık muhabirlerini basın merkezinde ziyaret etti. Basın mensupları Başbakan Erdoğan’a, gazetecilerin yıpranma haklarının geri verilmesi konusundaki beklentilerini aktardı. Başbakan Erdoğan da, “O çalışmayı yapıp bize göndersinler. Dernek veya sendika bizi bir bilgi notu ile bilgilendirirse ona göre ben o konuda bakanımıza talimat veririm. Çalışma yaptırırız.” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da kendisini Başbakanlıkta ziyaret eden gazeteci örgütlerine yaptığı açıklamada, uzun tutukluluk sürelerinin hükümet olarak kendilerini de rahatsız ettiğini söyledi.
Gazeteciler Cemiyetinin resepsiyonuna katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 97 gazetecinin cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Bu ortamda gazetecilik yapanları kutluyorum.” dedi.
MHP  Genel  Başkanı  Devlet  Bahçeli,  “Çalışan  Gazeteciler  Günü”
dolayısıyla Parlamento’daki gazete bürolarını ziyaret etti.
Türkiye Gazeteciler Sendikasından yapılan açıklamada ise “Gazetecilerin, iş güvencesi, sendikal örgütlülüğü, özlük haklarının; halkın ifade özgürlüğünü kullanabilmesiyle ilişkili olduğu.” belirtildi.
14- İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprüyü de içeren Kuzey Marmara Otoyol Projesi ihalesine teklif gelmemesi üzerine iptal edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 3. Boğaz Köprüsü ihalesine hiçbir teklif gelmemesinin, hedeflerinde bir değişikliğe yol açmayacağını belirterek, “Üçüncü köprünün müşterisi vardır, yolda kalmaz. En kötü ihtimalle üçüncü köprüyü milli bütçeyle yaparız. O gücümüz var.” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise ihaleyle ilgili ertelemenin söz konusu olmadığını belirterek, “Artık erteleme söz konusu değil. Teklif gelsin gelmesin karar veririz. Teklif gelmezse bir şey değişmeyecek. Karar verir, ikinci planı devreye sokarız.” dedi.
15- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdüsselam  ile  görüşmesinin  ardından,  “Konuşmada  hem Arap  Birliğine, hem uluslararası topluma dönük ithamlar var. Her şeyden önce bizim Suriye yönetimine ve Esad’a mesajımız şudur: Başkalarını itham etmek yerine, halkını dinlemeli.” dedi.
16- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Karadağ’ın başkenti Podgorica’da “Karadağ Avrupa Hareketi” adlı sivil toplum örgütünce düzenlenen “Avrupa’nın Zorluklarını Aşmak: Yeni Perspektif Zamanı” konulu konferansta yaptığı konuşmada, AB üyesi olan bazı ülkelerin AB sürecini aralarındaki anlaşmazlıklar için kullandığını belirterek, “Maalesef Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye’nin AB üye olma sürecini, kendi yerel siyasi kampanyası için kullanıyor. Eminim ki bu konuda başarılı olamayacak.” dedi.
17-   Suriye’de   Devlet   Başkanı   Beşar   Esad,   Şam   Üniversitesinde halka  seslendi.  “Sorumluluklarımdan  ve  yetkilerimden  vazgeçmeyeceğim. Ben halk istediği için geldim, halk isterse giderim. Dış güçler Suriye’nin istikrarını bozmaya çalışıyor. Ancak ülkemizi karıştırmaya çalışanlar başarısız
olmuşlardır.” dedi. Esad “Osmanlı’dan bile daha derin demokratik geçmişe” sahip olduğunu ileri sürdüğü Suriye’de reformların devam edeceğini, mart ayında yeni anayasanın hazır olacağını, mayıs ya da haziranda seçimlerin yapılabileceğini söyledi.
18- İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in temsilcisi Hasan Ruhani, Tahran Büyükelçimiz Ümit Yardım ile yaptığı görüşmede, Malatya’da kurulması planlanan NATO füze radarı sisteminin hedefinin İran olduğunu savunarak, Türkiye’den projenin kaldırılmasını istedi.
19- Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek, Fransa’nın 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddetmeye ceza öngören yasa teklifini, Avrupa  Birliğine  taşıma  girişimini  eleştirerek,  böyle  bir  konunun Avrupa Birliği düzeyine getirilmemesi konusunda Fransa’yı ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’i uyardı. Avrupa’nın zaten yeteri kadar problemleri bulunduğu belirten Buzek, bir de Fransa’nın özel işleri ile uğraşacak halleri olmadığını belirterek, “Bu bizi direkt ilgilendiren bir konu değil. Kendi aralarında çözülmesi gereken bir olay.” dedi.
20- Danimarka’da, Roj TV aleyhine açılan kapatma davası 29 duruşma sonunda karara bağlandı. Mahkeme ROJ TV ve yayıncı şirketlerine, terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan toplam 5 milyon 200 bin Kron (700 bin euro) para cezası verilmesine hükmetti. Mahkeme Başkanı Grethe Jörgensen, Danimarka ceza yasalarında dayanak bulunmadığı için ROJ TV’ye verilen yayın ruhsatının iptal edilmeyeceğini açıkladı.
11 OCAK 2012
1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül, Türkiye  Gazeteciler  Federasyonuna bağlı 60’a yakın cemiyet başkanını Çankaya Köşkünde kabul etti. Gazetecilerin yıpranma haklarının geri verilmesi noktasındaki çağrılarını haklı bulan Cumhurbaşkanı Gül, çalışma koşullarının ağırlaştığı, sendikasızlaşmanın sektöre hakim olduğu, sosyal haklarını yitiren basın çalışanlarının geçinemediklerine yönelik şikayetlere katıldığını belirterek, “Haklar açısından 10 Ocak 1961’den geride olduğumuz bir gerçek.” dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca uzun tutukluluk süreleri konusunda kendisinin de rahatsızlık duyduğunu ifade etti.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye Ziraatçiler Derneği’nin düzenlediği II. Ulusal tarım ve Gıda Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Fezleke gelmiş, fezleke gitmiş. Bunlar vız gelir tırıs geçer. Yeri zamanı gelirse hapse girmekten de korkmam, yeter ki bu ülkede halkın yanında olmayı sürdürelim. Bunu sürdürdüğümüz sürece hiç çekinmeyelim, çekinmeyeceğiz. Kimse bize diz çöktüremez, kimse bize bir şeyleri empoze edemez. Diz çökeceğimiz yer halkın karşısıdır. Önünde eğileceğimiz yer bu millettir.” dedi.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonunda, muhalefet partisi milletvekillerinin, AİHM’e Türkiye’den yapılan çok sayıda başvuru ve uzun tutukluluk süreleri hakkındaki eleştirilerini cevapladı. Bakan Ergin, “AİHM’de şikayetlerin önemli bir bölümünün uzun tutukluluk sürelerinden kaynaklandığı düşüncesine kısmen katılıyorum. Ancak bununla ilgili çok köklü çabalarımız var ve bunların da meyvelerini almaya başladık. En geç bir hafta içerisinde buna ilişkin çok geniş kapsamlı bir tasarıyı Meclise getireceğiz. Bu tasarı içerisinde bu süreleri daha da kısaltacak çok önemli düzenlemeleri beraberce yasalaştıracağız.” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal’i arayarak, Roj TV’ye ilişkin alınan kararın ardından Türkiye’nin kanalın kapatılmasına yönelik beklentilerinin sürdüğünü vurguladı. Bakan Davutoğlu, şimdiye kadar Türkiye’ye hep konunun yargıya intikal ettiğinin söylendiğini, ama artık yargının kararını verdiğini belirterek, bu kararın üzerine Türkiye’nin ROJ TV’nin kapatılmasına ilişkin beklentilerinin sürdüğünü vurguladı.
5- Tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta olan yakınlarını ziyaret etmesine imkan tanıyan kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Kabul
edilen 5 maddelik kanun teklifine göre, hükümlü ve tutuklulara anne, baba, kardeş, eş, çocuk gibi birinci derece yakınlarının hastalıklarında yol hariç 1 gün, bunların ölümleri durumunda yine yol hariç 2 gün izin verilecek.
6- CHP milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında düzenlenen   fezlekeyi           protesto             etmek   amacıyla,          “dokunulmazlıklarının kaldırılması” istemini içeren dilekçelerini TBMM Başkanlığına sundu.
7- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bakanlar, askeri erkan ve yüksek yargı organlarının başkanlarının katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. MİT Müsteşarlığının 85’inci kuruluş yıl dönümünü kapsamında, düzenlenen toplantıda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, devlet erkanına, teşkilatın yürüttüğü halkla ilişkiler çalışmalarını anlattığı, iç ve dış istihbarat alanındaki yeniden yapılandırmaya ilişkin süreç ve yürütülen projelerle ilgili bilgi verdiği bildirildi.
8- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Karadağ’daki temasları kapsamında Tuzi’deki tarihî şehitliği ve tarihî Nizam Camisi’ni ziyaret etti. Bakan Bağış, bu ziyaretinin ardından Karadağ’daki programını tamamlayarak beraberindeki heyetle Litvanya’nın başkenti Vilnius’a hareket etti.
9- Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Senato’daki Sosyalist Grup’ta yaptığı konuşmada, Meclis’te kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni  iddialarının  reddini  suç  sayan  yasa  teklifinin, Senato’da  da  kabul edilerek onaylanmasının ikili ilişkilere yönelik sonuçlarının. “çok ağır olacağı” uyarısında bulundu.
10- Ermeni iddialarının, Bulgaristan tarafından resmen tanınmasını öngören karar tasarısı,  parlamento genel kurulunda bir defa daha reddedildi. Bulgaristan Parlamentosu, ayrıca ülkede 1989 yılında sona eren komünist rejiminin Müslüman ve Türklere karşı uyguladığı asimilasyon kampanyasını kınayan bildiriyi de kabul etti.
11- İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen bombalı suikastta, nükleer fizikçi Mustafa Ahmedi Roşan öldürüldü. Patlamada iki kişi de yaralandı.
12 OCAK 2011
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanı Gül, İnternet Andıcı davası kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanıp yargılanmayacağını değerlendirirken, “Benim şahsi kanaatim; anayasadaki özel maddenin daha geçerli olduğu yönünde Yüce Divan olarak. Ama nihayetinde bu, hukuk tekniğiyle ilgili bir konu. Dolayısıyla ilgili makamların, ilgili sorumlu kurumların kararına bakmak lazım.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi bölgesinde incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan’a burada, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından projeyle ilgili brifing verildi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile bir araya geldi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TGRT Haber TV’de yayınlanan “Ankara’nın Gündemi” programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 9’u hakaretten olmak üzere 13 fezleke bulunduğunu söyledi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, takograf sistemine yönelik mevzuat çalışmalarını tamamladı. Düzenlemenin detaylarını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni sistemle suistimallerin ve dışarıdan müdahalelerin önüne geçileceğini bildirdi. Bakan Ergün, “Sıkı bir denetim ve düzenleme getiriyoruz. Bu düzenlemelerle, yük ve yolcu taşımacılığı yapan  araçların  sebebiyet  verdiği  trafik kazalarını  büyük  ölçüde  önlemeyi ve azaltmayı hedefliyoruz.” dedi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik kapsamında 2 yıl sonra dijital takograflara geçiş süreci başlayacak.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taşeron işçi dernekleri temsilcilerini  kabulünde,  4688  sayılı  Kamu  Görevlileri  Sendikaları  Kanun
Tasarısı hakkındaki soruları cevapladı.  Bakan Çelik, “eşit işe, eşit ücret” için toplu sözleşmede tek oran üzerinde durulduğunu belirterek “Tasarı için iki görüş var: birincisi, hizmet kolu bazında sözleşme, sonra genel sözleşme. İkinci görüş ise bütün çalışanlar, kamu adına sözleşme. Çalışanlar arasında farklılaşma getirmemesi için tek sözleşme üzerinde duranlar var. Gecikmesinin sebebi bu.” dedi.
Öte  yandan  Bakan  Çelik,  CHP  Genel  Başkanı  Kemal  Kılıçdaroğlu için dokunulmazlığının kaldırılması fezlekesi hazırlanmasının “yargıyı etkilemeden” kaynakladığını belirterek “Kişiler için fezleke hazırlanabilir ama bu fezleke milletvekilliği dönemi boyunca ertelenmeli. Dokunulmazlık millet iradesini korumaktır. Kılıçdaroğlu’nun da varsa bir suçu milletvekilliği bittikten sonra gider, yargılanır.” dedi.
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, önce 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın (UEVF-2012) açılışına, ardından Gebze Güzeller Sanayi Bölgesi’nin Enerji Verimliliği Projesi’nin tanıtımına katıldı. Bakan Yıldız, “Ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi için bütün tedbirler alınıyor. Gelinen aşamada yenilenebilir enerjinin kaynaklarını hayata geçirmeliyiz. Akkuyu’ya kurulacak nükleer santral, rüzgârgüllerinin
10 bin adedine denk geliyor. Biz hem onları yapmalı, hem nükleer santrale devam etmeliyiz. Ayrıca 2023’e kadar bugünkü rakamlardan yüzde 20 tasarruf etmeliyiz. Enerji Verimliliği strateji belgesini de yayınlayacağız.” dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Enerji Bakanlığının 1 milyon liraya kadar enerji verimliliğini artıracak projeleri desteklediğini belirterek “Enerji tasarrufu, petrol bulmak gibi.” dedi.
7- Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü, 81 ilin milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde farklı etkinliklere yer verilmemesi, kutlamaların sadece okullarda yapılması talebinde bulundu.
8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, 2B arazilerinin satışının bu yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirterek, “Öncelikli olarak değeri yüksek yerleri satacağız. Değeri düşük
olan yerler 2013 yılına kalacak. Parası olmayanlar isterlerse, bankalardan kredi çekip arazilerini alabilecek.” dedi. Bakan Eroğlu, fiyatlandırmada rayiç bedelin yüzde 70’nini baz alınmasına karar verildiğini belirterek, yaptıkları tespitte 410 bin hektarlık 2B arazisi belirlediklerini, bu alanın 100 bin hektarlık bölümünde resmî kurum, okullar, belediye binaları ve yolların bulunduğunu söyledi.
9- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Tam Gün” uygulamalarının Türkiye’de yerleştiğini belirterek, muayenehanesi ya da özelle ilişkisi olan öğretim üyelerinin acil durumlarda ya da konsültasyon ihtiyacında hastalara müdahale edebileceğini bildirdi. Geçen yıl tam gün ile ilgili tartışmaların devam ettiğini, ama bu konuda ciddi bir paradigma değişikliği yaşandığını ifade eden Bakan Akdağ, bu uygulamanın fiilen hayatta olduğunu, herhangi bir esnemenin de bulunmadığını kaydetti.
10- TBMM Anayasa Komisyonunda, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanun Tasarısı kabul edildi. Buna göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel ve Kenan Evren, yeniden cumhurbaşkanı adayı olamayacak. Tasarıya göre ayrıca, Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve seçimler 5 yılda bir yapılacak. Tek aday olması halinde, oylama referandum şeklinde yapılacak.
11- Karşılıksız çeklerde hapis cezasını kaldıran “Çek Yasa Tasarısı” TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.
12- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, 12 Eylül Darbesi’ni gerçekleştirenlerin yargılanmaya başlandığını hatırlatarak, muhalefet partilerinin, referandum sürecinde “12 Eylülcülerin yargılanamayacakları” iddiasında bulunduğunu, bunun da yargılamanın başlamasıyla geçerliliğini kaybettiğini ifade etti.  Çelik ayrıca “Asker, görev suçundan dolayı Yüce Divan’da yargılanır. Ama diğer türlü suçlarla ilgili sivil mahkemelerde yargılanır. Ben Sayın İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da değil, şu anda yargılandığı yerde yargılanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.
13- Rusya’dan hareket eden ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde mühimmat taşıdığı gerekçesiyle el konulduktan sonra aranmadan serbest bırakılan St. Vincent ve Grenada adaları bayrağı taşıyan “Chariot” gemisi, Suriye’nin Tartus Limanına ulaştı. Rumlar, bu adımla birlikte AB’nin Suriye’ye uyguladığı silah ambargosunu da delmiş oldu.
14- İran, gizli nükleer silah çalışmaları yaptığı iddialarıyla ilgili müzakereleri yeniden başlatmayı kabul etti. Ankara’da bulunan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, nükleer müzakerelerin bu defa ciddi olmasını istediklerini söyleyerek, “Sahte müzakereler olmasın. Türk kardeşlerimizin görüşleri de müzakerelerin Türkiye’de yapılması yönünde. Bu sebeple tabii ki olumlu bakıyoruz.” dedi.
13 OCAK 2012
1-  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül,  KKTC’nin  Kurucu  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kıbrıs Türklerinin devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesiyle özdeşleşmiş, mücahit devlet adamı Rauf Denktaş’ın ebediyete intikal ettiğini derin teessürle öğrendiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Sayın Denktaş’ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir.”
2- TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  Fransa  Senato  Başkanı  Jean-Pierre Bel’e   gönderdiği   mektupta,   “Fransa   gibi   dost   bildiğimiz   bir   ülkenin özel            hafızaların        bayraktarlığını  yapmasını         anlamakta        ciddi             güçlükler çektiğimi   bilmenizi   istiyorum.   İhtilaflı  tarihi   konular   konusunda   ilgili ülkelerin  dışarıdan  suni  dayatmalarla  değil,  adil  bir  hafıza  konusunda kendi modellerini kurabilme hakkının kendilerine tanınması gerektiğine inanıyorum.” dedi.
3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması yönünde yaptığı başvuruya ilişkin, “Son derece abartılı biçimde ortalığı velveleye verdiler. Adeta fezlekeden bir kahraman çıkarma gayreti içindeler. Şapkadan tavşan çıkar ama kusura bakmasınlar, fezlekeden kahraman çıkmaz.” dedi.
Başbakan Erdoğan ayrıca, 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumunun ikinci gününde yaptığı konuşmada, 2002 yılında Türkiye’de trafikteki kayıtlı araç sayısının 8 milyon adet olduğunu, 2011 Ekim ayı itibariyle trafiğe tescilli toplam araç sayısının 15 milyon 971 bin adede, yani yaklaşık 16 milyon adede yükseldiğini bildirdi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye halkının demokrasi konusundaki meşru taleplerinin desteklenmesi, Şam yönetiminin acımasız eylemlerinin kınanmasına devam edilmesi konusunda mutabık kalındı.
4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonundaki “Türkiye’nin Nabzı” programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının kendisi hakkında hazırladığı dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezlekeyle ilgili “Sizi, bu işin keyfini çıkardığınız yönünde eleştirenler var. Sayın Hüseyin Çelik de sizin bu mağduriyeti avantaja dönüştürdüğünüzü mü söylemek istiyor? Sizin böyle bir hedefiniz mi var?”
sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, böyle bir düşüncesinin olmadığını, fezleke nedeniyle Türkiye adına, demokrasi adına, özgürlükler adına üzüntü duyduğunu söyledi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hürriyet gazetesi Ankara bürosunu ziyaret etti. Bakan Çağlayan, “Yeni teşvik sistemini sağlam verilerle hazırlıyoruz. Bütün illerin ve bölgelerin sosyoekonomik gelişme endeksleri komple silbaştan yeniden yapıldı. Şimdi elimizde çok yeni taze veriler var. En fazla dış ticaret açığı verdiğimiz 6 sektörü sil baştan inceledik. Bunların üzerine yeni bir teşvik sistemi anlayışı oturtuyoruz.” dedi.
6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konya’da İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile temaslarda bulundu. Hazreti Mevlana’nın şiirlerinin İran’da çok yaygın şekilde okunduğunu vurgulayan Laricani, Mevlana’nın düşüncelerinin İran’da fıkıh, ulema ve din adamlarının içerisinde çok değer verildiğini bildirdi.
7-  Çalışma  ve  Sosyal  Güvenlik  Bakanı  Faruk  Çelik,  özel  hastane yöneticileriyle  yaptığı  toplantıdan  sonra  özel  hastane  doktorlarının  yüzde
80’inin SGK’lı hastaya bakması kararının alındığını, yeni sözleşmeye göre, özel hastanelerin, özel hastaları için doktorların yüzde 20’sini ayıracağını bildirdi.
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 31. Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının İstanbul’da düzenlediği fuarda, firmaların enerji verimli araçlar, verimli beyaz eşya ve aydınlatma sistemleri gibi çalışmalarının sergilendiği stantları ziyaret ederek, firma yetkililerinden çalışmaları hakkında bilgi aldı.
9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Okullar Hayat Olsun Projesi” imza töreninin ardından gazetecilerin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının başkent dışındaki illerde sadece okullarda kutlanacağına” ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine, “Şu anda yaptığımız şey, konu üzerinde herhangi temel değişiklik değil. Biz mevcut kanun ve yönetmeliklerde herhangi bir değişiklik yapmaksızın sadece kanun ve yönetmeliklerde var olan önerilerin uygulanmasını talep ettik.” dedi.
10- Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanı Mehdi Eker, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, “Artık tarım il müdürlükleri, bozuk gıda satan bir market veya  bakkal  hakkında  anında  işlem  yapacak.  İşyerini  kapatabilecek.  O ürünü toplatabilecek. Üretim yeri de bölgesindeyse o tesisle ilgili de işlem yapabilecek.” dedi.
11- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK operasyonlarına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik operasyonlara ilişkin, “Bugün Kürtlere bunlar yapılıyor diye birileri memnun olabilir, birileri AK Partiye alkış tutabilir. Biz haklı ve meşru talepleri olan bir partiyiz.” dedi.
12- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın da aralarında olduğu TÜSİAD  heyetiyle  birlikte Yükseköğretim  Kurumu  (YÖK)  Başkanı  Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’yı ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada yapan Boyner, TÜSİAD olarak yeni anayasa üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, bunun yanında okul öncesinden hayat boyu öğrenmeye kadar eğitimin tüm bölümlerinin ele alındığı bir programın da çalışmalarına başlandığını kaydetti.
13- Türk Milli Futbol Takımı ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski futbolcularından Lefter Küçükandonyanis, İstanbul’da hayatını kaybetti.
14-  KKTC’nin  1.  Cumhurbaşkanı  Rauf  Denktaş  KKTC’nin  başkenti
Lefkoşa’da hayatını kaybetti.
15- Rusya’nın NATO nezdindeki Büyükelçisi Dimitri Rogozin, Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer programı nedeniyle İran’a yapılacak olan herhangi bir askeri operasyonu kendi güvenliklerine yapılmış bir saldırı olarak göreceklerini belirtti.
16- İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, nükleer fizikçi Mustafa Ahmedi Ruşen’in ölümüne neden olan bombalı suikast girişiminin arkasında ABD ve İsrail olduğunu ileri sürerek, cinayeti yapanların cezalandırılmasını göz ardı etmeyeceklerini bildirdi.
14 OCAK 2012
1- Başbakan Recep Tayip Tayyip Erdoğan, Marmaray Projesi’nin ilk ray kaynağının yapılma töreninde, “Marmaray’ı denizin altına tüp döşeyip, rayları yerleştirmek gibi basit görmeyin. Bu proje İstanbul, Türkiye değil, dünya projesi. Burası Londra’yı Pekin’e bağlamanın bir adımı.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, KKTC Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatı dolayısıyla yayımladığı taziye mesajında, “Kaybettiğimiz KKTC’nin      kurucu  Cumhurbaşkanı,            Sayın    Rauf     Denktaş’ın         ailesine, KKTC’deki kardeşlerimize ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı mesajlarımı iletiyorum. Kıbrıs’ta barışın, uzlaşmanın, huzur ve istikrarın sağlanabilmesi, Kıbrıs Türkleri’nin haklarının korunması için biz de anavatan Türkiye olarak bu davayı var gücümüzle desteklemeye Kıbrıs Türkleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Afyonkarahisar’da TEBİAT tarafından  düzenlenen  “Deprem  Güvenliği  ve  Kentsel  Dönüşlüm Yasal Düzenleme Çalışmalar” konulu seminerde yaptığı konuşmada, “Sayın Rauf Denktaş, Kıbrıs’ın devlet olması konusunda büyük mücadele vermiş,
‘Gaspıralı İsmail’ gibi elinden gelen tüm gayreti gösteren bir Türk büyüğüdür. Türk dünyasının başı sağ olsun.” dedi.
3- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Dimitris Hristofyas, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümü münasebetiyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na taziyetlerini sundu ve Rumları, “Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı duymaya” çağırdı.
4- İtalya, İspanya ve Fransa arasında tur yapan 114 bin 500 tonluk lüks yolcu gemisi “Costa Concordia”, 3 bin 206 yolcusu ve 1023 mürettebatıyla birlikte dün Toskana sahilleri açığındaki Giglio Adası yakınlarında karaya oturdu. 290 metre uzunluğundaki kruvaziyerin gövdesinde 71 metrelik bir yarık oluşurken, en az 3 kişi öldü, ikisi ağır 30 kişi yaralandı.
15 OCAK 2012
1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılım töreninde partiye geçen vatandaşlara rozetlerini taktı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, “Fezlekeden kahraman çıkmaz.” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a cevap verdi. Kılıçdaroğlu, “Fezlekeden zaten kahraman çıkmaz. Bu fezlekeden çıksa çıksa demokrasi adına yüz kızartıcı bir tablo çıkar. Sistem adına bir utanç çıkar. Düşünce ve ifade özgürlüğü açısından karamsar bir tablo çıkar. Güçler ayrılığı ilkesini çöpe atma çıkar, demokrasi adına milletin tepesine sopa çıkar.” dedi.
2-  Milli  Savunma  Bakanı  İsmet  Yılmaz,  Konya  Ilgın’da  AK  Parti İlçe Teşkilatının düzenlediği “Lider Türkiye” başlıklı Siyaset Akademisi programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zor bir coğrafyada bulunduğunu belirterek,  “Bu  coğrafyada  tutunabilmenin  yolu,  güçlü  bir Türkiye’den  ve güçlü bir orduya sahip olmaktan geçiyor. Ancak şu bir gerçek ki, savunmaya ayırdığımız bütçenin 2 katından fazlasını biz Milli Eğitim’e ayırıyoruz. Milli Eğitim’de yapacak çok şeyimiz var.” dedi.
3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, 3. Köprüyü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin inşa çalışmalarına bu yıl başlayacağını belirterek, “Projede revizyona gidiyoruz. Etap etap yapacağız. Proje henüz çalışılıyor. Köprü artı 65-70 kilometrelik bir ana aks ilk ihaleye dahil edilecek ve daha sonraki devamı olan otoyol bilahare yapılacak. Zaten bizim yaptığımız bir çalışma var. O çalışmada bir değişiklik yaparak o şekilde projeyi tamamlayacağız.” dedi.
4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması görüşünü eleştirdi.
12 Eylül referandumuyla kimin hangi suçtan nerede yargılanacağının açık ve net şekilde belirlendiğini belirten Bakan Yazıcı, “Darbeye teşebbüs suçu, görev olarak nitelenemez. Darbe yapmak gibi bir görev olamaz.” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son siyasi gelişmeler ve 12 Eylül iddianamesinin kabul edilmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 12 Eylül’ün aydınlatılması gerektiğine vurgu yaptı. Bahçeli, “12 Eylül’ün tüm faillerinin ve esrarengiz bağlantılarının insanlık dışı muamelelerin, işkencelerin, kirli
ilişkilerin ve yaşanan tüm trajedilerin de mutlaka ele alınması ve nihayetinde zalimlikle bütünleşmiş ara rejim yıllarının kuytuda kalan taraflarının aydınlatılması gerekmektedir.” dedi. Bahçeli ayrıca, “19 Mayıs kutlamaları üzerinden yürütülen ve daha hangi gelişmelere yol açacağı belirsiz olan art niyetli girişim ve niyetlerin, milletin varlık değerlerine tam anlamıyla kasteden bir duruma geldiğinin anlaşıldığını” belirtti.
6- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin Trabzon Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’de statükoyu iki kurumun temsil ettiğini belirterek, “Biri siyasi statükoyu temsil eden CHP, diğeri de sivil ve asker elitlerin kanaatlerini yansıtan askeri vesayet sistemidir. İnşallah CHP de o klasik statükocu tavırlarını terk eder, değişimci, reformcu parti haline gelir.” dedi.
7- Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad genel af ilan etti. Suriye devlet televizyonu ve resmi haber ajansı SANA’nın haberlerinde, genel affın “5 Mart
2011 tarihinden kararın onaylandığı tarih olan 15 Ocak 2012’ye kadar ülkedeki olaylarla ilgili işlenmiş suçları kapsadığı” bildirildi.
Çeşitli temaslar için Lübnan’da bulunan ve konuyla ilgili sorulara cevap veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise daha önce de benzer açıklamalar yapıldığını hatırlatarak, “Şu ana kadarki tecrübelerimiz maalesef bu sözlerin, bu büyük vaatlerin yerine getirilmediği doğrultusunda.” dedi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Lübnan’da düzenlenen “Reform ve  Demokrasiye  Geçiş”  konferansında  yaptığı  konuşmada,  Esad’a  şiddete son vermesi ve vatandaşlarını öldürmeyi durdurması çağrısı yaptı. Arap devrimlerinin en başından beri liderlere halka kulak vermeleri çağrısı yaptığını belirten Ki-Mun, “Bazıları bu çağrıya kulak verdi, bazıları da vermedi.” dedi.
8- Irak’ın batısındaki El Anbar vilayetinin merkezi Ramadi şehrinde biri terörle mücadele birimini hedef alan 6 saldırıda, 12 kişi hayatını kaybetti.
9- Pakistan’ın doğusundaki Hanpur’da Şiilerin İmam Hüseyin’i anma töreni sırasında meydana gelen patlamada, 18 kişi hayatını kaybetti.
16 OCAK 2012
1- Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “İntibak Yasası”nın Bakanlar Kurulunda kabul edilip Meclise gönderileceğini söyledi. 3. yargı paketinin de gündeme geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yarın paketin takdimini yapacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, Uludere’de meydana gelen olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ödenecek tazminat miktarının en kısa sürede kanunlar çerçevesinde hak sahiplerine verileceğini ifade etti.
2- AB  Bakanı  ve  Başmüzakereci  Egemen  Bağış,  Türkiye  gazetesine yaptığı açıklamada, 48 yıl aradan sonra Rumların Gökçeada’da bir ilkokul açma talebinin kabul edilmesinin Avrupa’ya demokrasi konusunda verilmiş iyi bir ders olduğunu söyledi.
3-  Maliye  Bakanı  Mehmet  Şimşek,  “Makroekonomik  Gelişmeler  ve
2011 Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bütçe sonuçlarını değerlendirdi. Önceki yıl 40 milyar lira olan bütçe açığının geçen yıl yüzde 56,5 azalarak 17 milyar 439 milyon liraya geldiğini belirten Bakan Şimşek, 2011 yılının Aralık ayında ise merkezi yönetim bütçe giderlerinin 39 milyar 748 milyon lira, faiz hariç bütçe giderlerinin ise 23 milyar 96 milyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.
4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi ve Sincan Çocuk Kulübü üyesi 8-13 yaş arası öğrencilerle, “Enerji Verimliliği Haftası” dolayısıyla Bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Yıldız, meclis ve kulüp üyesi öğrencilerin sorularını cevaplarken, enerji verimliliği konusunda kanunlar, mevzuatlar ve yönetmelikler çıkartıldığını kaydederek, bunun toplumda bir kültür olarak yerleşmesi gerektiğini söyledi. Bakan Yıldız ayrıca, kabul sonrası bir gazetecinin, İran doğalgazının tahkim edileceği yönündeki iddialara ilişkin, “İran gazda fiyat indirimine yanaşmadı, Uluslararası Tahkim Heyeti kaçınılmaz görünüyor.”  dedi.
5- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, darbe davalarını değerlendirdi. Bakan Yıldırım, “İnsanların her yaptığıyla günün birinde yüzleşeceğini biliyor olması o ülkede demokrasinin
geliştiğini gösterir. Ya kendin hesabını vereceksin ya da biri hesabını soracak. Bu demokrasinin vazgeçilmezdir.” dedi.
6- HAS Parti, 28 Şubat süreciyle ilgili suç duyurusunda bulundu.
7- Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davası kapsamında tutuklanmasına yapılan itiraz, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildi.
8- 69. Altın Küre (Golden Globe) Film ve Televizyon Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülünü “The Descendants” kazanırken, en iyi erkek oyuncu da filmin başrol oyuncusu George Clooney seçildi. Yabancı dilde en iyi film ödülünü ise İran yapımı “A Separation” aldı.
9- Türkiye’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) nezdindeki Büyükelçi Tacan İldem, Viyana’da Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki mali kriz ve işsizliğin yabancılar yönünden ayrımcı ve ırkçı bir ortamın oluşmasına yol açtığını söyledi.
10- Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standart and Poor’s, krizdeki Euro ülkelerine yardım için kurulan Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) “AAA” olan kredi notunu “AA”ya indirdi.
11- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından dün ilan edilen genel af kapsamında başkent Şam’da 110 tutuklu serbest bırakıldı.
12- İran’ın OPEC Temsilcisi Muhammed Ali Katbi, ABD’nin İran’a enerji sektörünü hedef alan yaptırımları üzerine, Şark gazetesine verdiği demeçte, “Körfez  ülkelerinin  İran  petrolünü  ikame  etmesi  halinde  Hürmüz  Boğazı da dahil bölgede olacakların baş sorumlusu olur. Komşumuz Arap ülkeleri Amerikalı  ve Avrupalı  maceracılarla  işbirliği  yapmasınlar.  Böyle  önlemler dostane kabul edilmeyecektir.” dedi.
13- Kazakistan’da pazar günü yapılan milletvekili seçimlerinde, başkanlığını Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yaptığı iktidardaki Nur Otan Partisi, oyların yüzde 80’ini aldı.
17 OCAK 2012
1- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bakanlığı arasındaki ağaçlandırma protokolü imza törenine katıldı. Törenin ardından soruları yanıtlayan Bakan Eker, sütte kanser ve siroza yol açabilen antibiyotik kalıntılara rastlandığa ilişkin haberleri anımsatması üzerine, “Bu binde bir bile değil, yani bin tane örneğin içinde bir tane bile değil, vatandaşlarımızın, tüketicilerimizin bu konuda endişe etmelerini gerektirecek bir şey yok.” dedi.
3- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın
1938 Dersim Olayları’na ilişkin özür dilemesinin ardından, Dersim isminin iadesi konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığı konusundaki soru önergesine verdiği cevapta, bu konuda çalışma yapılmadığını kaydetti.
4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında, “Ana dilde eğitim istiyoruz, kazanacağız. Geri adım atmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti topraklarının bir parçası olan Kürdistan’ın ismiyle, cismiyle özgürlüğünü de savunacağız.” sözlerini ileri sürdü.
5- TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen “V. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi”nde, şirket yönetim kurullarında bağımsız üye zorunluluğu getiren Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemesini eleştirerek, tebliğin yeniden düzenlenmesini istedi.
Konuya ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, halka açık şirketlerde bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin tek misyonu vardır, O da şirketin toplam menfaatini kollamak.” dedi.
6- İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” davası kapsamında yer alan iddialara ilişkin hakkında başlatılan soruşturmada tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutukluluğuna yapılan itirazı oy birliğiyle reddetti. Mahkeme heyeti, Başbuğ hakkındaki suçlamaların görev kapsamında değerlendirilmesinin hukuken olanaksız olduğu gerekçesiyle “görevsizlik” kararı verilmesi yönündeki talebi de reddetti.
7- İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayetiyle ilgili davada, 2’si tutuklu 18 sanık için “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan beraat kararı verdi. Mahkeme Dink cinayetinin adi suç olduğuna hükmederek Yasin Hayal’i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı, Erhan Tuncel’e ise beraat kararı verdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlık binasında gazetecilere yaptığı açıklamada Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada bütün sanıkların, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan beraatına karar verildiğini belirterek, “Suçun örgütlü olduğu konusunda bir kamu vicdanı hükmü oluşmuştur. Bu vahim bir gelişme.” dedi.
8- KCK operasyonunda gözaltına alınan eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın da aralarında bulunduğu 31 kişi tutuklandı.
Öte yandan, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sözde “Kürdistan Ulusal Kongresi”nin oluşumunda yer alan Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Nejdet Buldan ve Yaşar Kaya’nın da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı davada, mahkeme, yurt dışında oldukları gerekçesiyle duruşmalara katılmayan sanıkların Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmasına karar verdi.
9- Yakın Doğu Üniversitesinde cumartesi günü hayatını kaybeden KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenazesi Lefkoşa’da düzenlenen devlet töreniyle toprağa verildi. Cenaze törenine çok sayıda vatandaşın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve bakanlar hazır bulundu.
Cumhurbaşkanı Gül, Denktaş için açılan taziye defterine, “Kıbrıs Türkleri’nin yarım asırdır devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin timsali Denktaş’ın ebediyete intikali, tüm Türk dünyası için büyük kayıp. Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras, şüphesiz KKTC’dir.” dedi.
Başbakan Erdoğan ise “Kıbrıs davasının abide ismi, büyük mücadele insanı Denktaş’ın vefatından dolayı derin bir teessür içindeyiz. KKTC halkı için olduğu kadar, Türkiye için de acı bir kayıptır. Ancak, Kıbrıs’ta başlattığı mücadele, KKTC ve Türkiye vatandaşları tarafından aynı samimiyetle sahiplenilecek, aynı kararlılıkla yürütülecektir.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da “Rauf Denktaş, ulusal davaya hizmeti, devlet adamlığı önderliği ve insanlığı ile Türk tarihine mal olmuş mümtaz bir şahsiyettir. Önünde saygı ile eğiliyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Öte yandan Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle TBMM Genel Kurulunda saygı duruşunda bulunuldu. Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yaptığı konuşmada, “Necip bir milletin evlatları olarak, bağımsız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mutlaka tarih sahnesinde hak ettiği yeri ve rolü alacak, bunda da en büyük pay senin olacaktır.” dedi.
10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner günlük basın toplantısında, Cumhuriyetçi Partinin başkanlık aday adayı Rick Perry’nin Türkiye aleyhine söylediği sözlerle ilgili olarak, “Bu iddiaya kesinlikle katılmıyoruz. Türkiye, hem NATO bünyesinde hem de ikili ilişkilerimizde kuvvetli bir müttefikimizdir.” dedi.
Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Perry’nin Türkiye’ye yönelik sözlerine ilişkin, “ABD’nin en büyük eyaletinin valisinin ülkemiz hakkında desteksiz atıp tutmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Temel beklentimiz, Türkiye’nin ABD iç siyasetine ve basit seçim hesaplarına malzeme yapılmamasıdır.” dedi.
11- İngiltere’nin başkenti Londra’da bir konferansa katılan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, bölgede vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirterek, “Bu özel statüsü doğrultusunda hareket etmesini bekliyoruz. İsrail, Türkiye ile ilişkilerin yeniden normalleşmesini çok istiyor. Ayrıca, Mavi Marmara olayının sonuçlanmasını ve kapatılmasını arzu ediyoruz.” dedi.
12- Avrupa Parlamentosunun (AP) görev süresi dolan Başkanı Polonyalı Hıristiyan Demokrat Jerzy Buzek’in yerine Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz seçildi. Schulz, Strasbourg’daki AP Genel Kurulunda yapılan seçimi
387 oyla kazanırken İngiliz rakiplerinden muhafazakâr üye Nirj Deva 142 ve liberal üye Diana Wallis 141 oyda kaldı.
13- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bankaların ve diğer finansal şirketlerin risk değerlendirmelerini sadece kredi derecelendirme kuruluşlarının   fikirlerine   dayandırmayı   durdurması   gerektiğini   söyledi.
Draghi, “Hiçbir zaman kredi notlarına ilişkin değerlendirme yapmayacağım, ancak birinin bu kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinin piyasalar, düzenleyiciler ve yatırımcılar için ne kadar önemli olduğunu sorması gerekiyor.” dedi.
14- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi Fars Haber Ajansına yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak “5 artı 1” grubuyla müzakere konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Salihi, müzakere tarihinin henüz netlik kazanmadığını, ancak yakın bir gelecekte olması için taraflar arasındaki görüşmelerin sürdürdüğünü söyledi.
18 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovakya Büyükelçisi Milan Zachar’ı Çankaya Köşkünde kabulünde, gazetecilerin, Hrant  Dink  davasına  ilişkin soruları  üzerine,  “Kamuoyunun  genel  tepkisini  görüyorum,  rahatsızlıklar var.  Mahkeme  sürecinin  bitmesini  beklemek  lazım.”  dedi.  Yargı  paketini de değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, yeni paketin yargı sürecine çözüm getirmesini umduğunu söyledi.
2- Kanal D televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hrant Dink davasına ilişkin, “Temyiz, bu karar noktasında çok daha farklı bir kararı verebilir. Şu anda temyize gidecek bir süreç olduğu için bunu da yorumlamamız doğru değil. Ama ben, her şey burada bitmediği için bu noktada temyiz sürecini izlemekte, takip etmekte fayda olduğuna inanıyorum. İnanıyorum ki adalet bu noktada yerini bulur.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, televizyonda yaptığı açıklamada, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Görüyoruz ki hiç kimse dokunulamaz, dava açılamaz değil.” dedi. Hrant Dink davasında mahkeme kararlarını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, yargının sürecini tamamlamasını beklemek gerektiğini belirtti.
4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin yeni yargı reformunu açıkladı. Bakan Ergin, 100’e yakın yeni düzenleme getiren paketin yargılama sürecini hızlandıracağını belirtti. Pakette, özel yetkili mahkemelerden, terörle mücadele suçlarına, İcra ve İflas Kanunu’ndan, Çek Kanunu’na dek çeşitli konularda düzenlemeler  yer alıyor.
5- Bağdat’ta Türk Büyükelçiliğine yapılan saldırıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, fırlatılan roketlerden birinin  Büyükelçiliğin  dış  koruma  duvarları  önündeki  beton  bloklara isabet ettiğinin, diğer roketin ise fırlatıldığı araçta patladığının öğrenildiği belirtildi.  Menfur saldırının           şiddetle             kınandığı             açıklamada,      Irak makamlarından bu saldırının faillerinin en kısa zamanda yakalanarak süratle adalet önüne çıkartılması ayrıca, bir daha bu tür saldırıların düzenlenmesine kesin biçimde mani olunması için gereken her türlü güvenlik tedbirinin alınmasının beklendiği kaydedildi.
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, Bağdat’taki Türk Büyükelçiliğine roket atılması dolayısıyla üzüntülerini bildirerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.
6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin  Başkanı  Mesut  Barzani’yi  Erbil’de  ziyaret  etti.  Irak’ın  çeşitli etnik ve mezhep yapısının bir ve bütün olmasının, Irak’ın bütün olarak görülmesinin, Türkiye açısından her zaman kayda değer olduğunu belirterek, “Türkiye olarak önem verdiğimiz konulara ilişkin Mesut Barzani de, Neçirvan Barzani de aynı kanaatteler. Irak’ın bölünmez bütünlüğü, tekliği ve tüm etnik, dini yapılarını dikkate alan bir yapı, bizim de Mesut ve Neçirvan Barzani’nin de tercihidir” dedi.
7- Hürriyet Ankara Bürosunu ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasası’na öğretim üyesi esnekliği getireceklerini açıkladı. Bakan Akdağ, yasayı delmeden, istisnai kabiliyeti olan doktorların muayenehanesi de olsa üniversitelerde sözleşmeli olarak ders vermesine ya da ameliyat yapmasına izin verileceğini bildirdi. “Tam Gün sonsuza kadar devam etmeli.” diyen Bakan Akdağ, yasanın uygulanmasından kaynaklanan sorunları aşmak için YÖK’le ortak çalışma yaptıklarını belirtti.
8- CHP Grup Başkanvekili Emine  Ülker Tarhan ile İzmir Milletvekili Rıza Türmen  düzenledikleri  basın  toplantısında  açıklanan  yargı  paketini eleştirdiler. Tarhan, “Biz demokrasi paketi hazırladık. Bakanın hazırladığı ise reform paketi falan değil. Yasaları yap-boz gibi değiştirerek yargı reformu yapamazsınız.” Sözlerini savundu.
9-  CHP’li  muhalifler,  10  gündür  sürdürdükleri  “tüzük  kurultayı” için imza çalışmalarını tamamladı. Toplam 362 delegenin imzasını alan muhalifler, Genel Merkeze toplu başvuruda bulundu.
10- Ankara  12. Ağır  Ceza  Mahkemesi,  12  Eylül  askeri  darbesiyle ilgili, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın görülmesine 4 Nisan 2012’de başlanacağını bildirdi.
Mahkeme, davayı görecek olan Evren ile Şahinkaya hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi.
11- Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber  Salihi,  İstanbul Atatürk  Havalimanında yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programıyla ilgili Batılı ülkelerle yapılacak müzakerelerin büyük olasılıkla İstanbul’da yapılacağını belirtti.
12-  Fransa  Senatosunun Anayasa  Komisyonu,  1915  olaylarıyla  ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan ve geçtiğimiz ay Mecliste kabul edilen yasa teklifinin, Senatonun gündeminde incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini kabul etti.
19 OCAK 2012
1- Aksaray’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Vali Orhan Alimoğlu’nu ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Hrant Dink davasında verilen ilk kararla ilgili soru üzerine, Cumhurbaşkanı Gül, “İlk karar çıktı ama hâlâ mahkeme devam ediyor. Kesin karar biran önce ümit ederim ki çıkar. Bu dava önemli bir dava. Türkiye’de hukukun karşısında herkesin eşit olduğunu göstermemiz lazım. O bakımdan dava sürecinin en şeffaf şekilde, kanunlarımıza en uygun şekilde neticelenmesi bizim için önemli bir sınavdır. Bu sebeple yargı, gereken hassasiyeti muhakkak gösterecektir.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜSİAD’ın 42. Olağan Genel Kurul toplantısında, 2012 yılının 2011’den her açıdan daha iyi bir yıl olacağını, yüzde
4’lik bir büyüme beklediklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, son günlerde yaşanan yargı tartışmalarıyla ilgili olarak ise “Yargı, belki de reform konusunda en geride kaldığımız alan oldu. Toplumun her kesiminde ciddi tepkiler  oluşuyor.  Bunları  mutlaka  çözmemiz  gerekiyor.  Kamu  vicdanında yer bulmayan, insanların bir türlü ikna olmadığı, aklında ya da kalbinde içine sindiremediği tablolar yaşıyoruz.” dedi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner de Hrant Dink davasında alınan   mahkeme  kararlarının  kamuoyunu  şoka  soktuğunu  ve  vicdanları sızlattığını belirterek “Bu davanın akışında önümüze çıkan şey, Türkiye’de adalete olan inancın sarsılması, hukuk anlayışımızın zaaflarıdır. Adalet duygusunun zedelenmemesi konularında ciddi adımlar atmamız gerektiğine inanıyorum.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hrant Dink cinayetiyle ilgili karar sonrasında mahkeme başkanının karardan kendisinin de memnun olmadığına yönelik açıklamalarını eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, “Türkiye’de ve dünyada hâkimler, mahkemeler kararlarıyla konuşurlar. Verdikleri kararın gerekçelerinin arkasında dururlar. ‘Ben böyle bir karar verdim ama benim de içim rahat değil’ sözü, doğrusu bir mahkeme başkanı tarafından kullanılacak bir söz değildir.” dedi.
4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüştüklerini ve 12 bin civarında öğretmen ataması için protokol imzalandığını açıkladı. Öğretmen alımlarıyla ilgili detayların MEB tarafından duyurulacağı belirtildi.
5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısı için Türkiye’ye gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İran ile Batı arasında nükleer müzakerelerin başlaması için gerekli siyasi iradenin olduğunu belirterek, “Bugün müzakere ve çözüm günüdür.” dedi. Bakan Davutoğlu, Malatya Kürecik’te kurulacak NATO Füze Savunma Sistemi için İran’a ne gibi güvencenin verildiği yönündeki bir soru üzerine “Bizim İran’a vereceğimiz en büyük güvence dostluk ve kardeşliğimizdir.” dedi. Kürecik’teki sistemin sadece bir radar olduğunu hatırlatan Bakan Davutoğlu, NATO karargâhında gerçekleştirdiği görüşmelerde ‘Türkiye’nin hiçbir komşusuna dönük tehdit algısının olmadığı’ mesajını verdiğini söyledi.
Salihi de Türkiye ile İran’ın rakip gibi gösterilmesine tepki göstererek, iki ülkenin birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu vurguladı.
6- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bir grup gazeteci ile yaptığı sohbette, yeni istihdam ve teşvik paketinde sona gelindiğini, çok yakın bir sürede paketi uygulamaya koyacaklarını söyledi. Paket ile cari açığı düşürmeye yönelik tedbirler getirileceğini ifade eden Bakan Yılmaz, “Cari açığı düşürecek stratejik sektörler belirlenecek. Onun için katma değeri yüksek, teknolojik içeriği yüksek olan yatırımlar desteklenecek. Belli bir oranın üzerinde ithalatı olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesi durumunda özel teşvikler vereceğiz. Vergi, prim teşvikleri olacak. Bu alanlara verilen teşviklerde süre ve oranlar daha yüksek olabilir.” dedi.
7- AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikte 6 aylık başvurma süresi olduğunu belirterek, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuranların sayısının 10 binin üzerine çıktığını, bu sayının 100 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.
8- İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Sütlüce’deki tanıtım çadırında düzenlenen toplantıda, İstanbul’a içme suyu temini çalışmalarının son durumu ele alındı. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, şu anda barajlarda ve yer altı suyu da dahil olmak üzere toplam biriktirme kapasitesinin 1 milyar 453 milyon metreküp olduğunu belirtti. İstanbul’da şu anda ortalama su kullanımının günde 2 milyon 250 bin metreküp olduğunu, yaz aylarında yaklaşık 2.5 milyon metreküpe çıktığını ifade eden Bakan Eroğlu, “İstanbul’da su kesintisi olmayacak ve su sıkıntısı yaşatmayacağız. 2060 yılına kadar İstanbul’un suyunu planlıyoruz.” dedi.
9- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
10- Hrant Dink cinayeti davasında verilen kararı değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Özel Yetkili Mahkemenin verdiği söz konusu kararın, Yargıtaydaki temyiz aşamasının sonuçlanmasına kadar herkes dikkatli olmalı, beyanlarında sorumlu davranmalı. Herkes kavga çığırtkanlığı yapmaktan uzak durmalıdır.” dedi.
11- Hrant Dink davasıyla ilgili kararı veren 14. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesinin Başkanı Rüstem Eryılmaz, mevcut deliller ışığında karar verildiğini belirterek “Belli bir suçun varlığı için bizce yeterli delil olması gerekir. Örgüt için yeterli delile ulaşamadığımızdan beraat kararı verdik. Bu, kamuoyunda da dendiği gibi birkaç gencin işleyebileceği bir cinayet değil. Ama örgütün varlığına dair delil de yok.” dedi. “Karar beni de tatmin etmedi” sözlerine açıklık getiren Eryılmaz, “Yeterli delil bulunamaması sebebiyle böyle bir açıklamada bulundum. Arkası yeterince aydınlatılamadı demek istedim. Tam kanıya varmadan karar vermeyiz. Arka plandaki bağlantılar tam ortaya konulmadığı için öyle söyledim.” dedi.
Karar, Savcı Hikmet Usta tarafından temyize götürüldü.
12- MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD tarafından düzenlenen “İleri Teknoloji ile Kalkınma Modelleri” panelinde yaptığı konuşmada, 2023 yılında hedeflenen 25 bin dolarlık kişi başı milli gelire ancak teknoloji üretimiyle ulaşılabileceğini söyledi.
13- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre yaptığı yazılı açıklamada, “Hrant Dink cinayeti davasında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar, Türkiye yargısındaki sistematik eksiklikleri ortaya koyan yeni bir örnektir.” dedi. Verilen kararda soruşturmanın sınırlı kalmasının etkili olduğunu savunan Flautre, “Bu durum sadece adaleti ve bunun dağıtılmasını zayıflatmıyor, aynı zamanda yargıyı çözümden ziyade haksızlığın parçası yapıyor.” dedi.
14- ABD  Savunma  Bakanı  Leon  Panetta,  İran’ın  Hürmüz  Boğazı’nı kapatma ve “ABD gemisi Hürmüz’e gelirse vururuz” tehdidine yönelik özel bir düzenlemeye gitmediklerini belirterek, böyle bir girişime karşı koymaya zaten hazırlıklı olduklarını bildirdi.
20 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Niğde’de Valiliği ziyarete ederek Vali Alim Barut’tan kent ile ilgili bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Gül, basın mensuplarının,   “Cumhurbaşkanı   Seçim   Kanunu   Tasarısı”nın   TBMM Genel Kurulunda kabul edildiği ve bu konuda anayasaya aykırılık olduğu tartışmalarını hatırlatmaları üzerine, “Konuyla ilgili ben söyleyeceklerimi söyledim biliyorsunuz. Başka ekleyecek bir şeyim yok. Ama Anayasa aykırılığı iddia ediliyorsa, tabi ki ana muhalefet partisi de iddia ediyorsa herhalde Anayasa Mahkemesine gidecektir.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap konutlarının hak sahipleri kura çekimi töreninde yaptığı konuşmada, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halk oylamasının, yargı için bir milat olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan, “12 Eylül 2010’da yargı, birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkmış, milletin yargısı olma yolunda önemli bir aşama kaydetmiştir.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, “Kendi ülkesinin, bir milletin çıkarlarını gözetmeyen, yurtdışında kendi ülkesini şikayet eden, ekonomiyi kötüleyen karalayan bir ana muhalefet partisi genel başkanı olabilir mi?” dedi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı programlara katılmak üzere Kocaeli’ye gidişi sırasında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Hrant Dink cinayeti davasında verilen karara ilişkin Kılıçdaroğlu, “Verilen karar toplum vicdanını büyük ölçüde rahatsız ediyor. Toplumun tüm kesimlerinden tepki var. Özellikle böyle bir cinayetin örgütsüz işlendiğine dair verilen karar, gerçekten doğru bir karar değil. Bu konuda yüzlerce yazı yazıldı, kitaplar yazıldı. Örgütün varlığı ortaya konuldu.” dedi.
4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda, AK Parti iktidarı döneminde işlenmiş cinayetlerin aydınlatılması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade ederek, “Hrant Dink davasının yargı kararıyla ilgili hükümeti suçlamanın hiçbir mantığını görmüyorum.” dedi.
5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul’da bazı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Babacan, “G-20 ülkelerinin Türkiye ve Avusturalya’yı Uluslararası finansal mimari yapıyı kurmakla görevlendirdiğini belirterek, bu görevin verilmesinde Türkiye’nin ekonomik başarısının etkili olduğunu belirtti.
6-  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Kim Sung-Hwan ile Dışişleri Bakanlığında düzenlediği ortak basın toplantısında, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektup ile ilgili bir soruyu cevaplarken, Türkiye’nin bu konudaki tutumunun açık ve net olduğu belirterek, “Hiçbir kanaat, hiçbir mektup bu düşüncemizi değiştirmez.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen “Türkiye-Gürcistan Enerji ve Yatırım Arenası” konulu toplantı sonrasında, Gürcistan Enerji Bakanı Aleksandr Khetaguri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin, NABUCCO ile ilgili soruları üzerine Bakan Yıldız, Türkiye’nin NABUCCO’nun altı ortağından biri olduğunu, bu projenin geliştirilmesi için gayretlerini, çabalarını sürdürdüğünü kaydetti.
8- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Bolu Abant’da düzenlenen “Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadelede Karşılaşılan Sorunlar ve Hukuki Boyutlar” adlı çalıştayın açılış konuşmasında, Suriye sınırında bekletilen 5 tırın incelenmesinin devam ettiğini belirterek, “BM kararları kapsamında sakıncalı bir şey varsa buna göre işlem yapılır. Yoksa bırakılır yollarına devam ederler.” dedi.
9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir ilköğretim okulunda düzenlenen karne  töreninin  ardından  gazetecilere  açıklamalarda  bulundu.  Hükümet olarak  yapılan  çalışmalardan  sonra  şubat  ayında  17  bin  öğretmen  almaya karar verdiklerini belirten Bakan Dinçer, “17 bin öğretmenimizi şubat ayında, ikinci dönemin başında hemen yetiştirecek şekilde bürokratik işlemleri tamamlayacağız ve öğretmelerimizi bu süreçte alacağız.” dedi.
10- Afganistan’da görev yapan dört Fransız askerinin öldürülmesinden sonra bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransız ordusunun,   Afganistan’daki   muharebe         ve         eğitim  amaçlı  tüm             askeri operasyonlarını bugünden itibaren askıya alma emri verdi.
21 OCAK 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa’da Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” sempozyumunda yaptığı konuşmada, yaşanan sorunların büyük ölçüde anayasa kaynaklı olduğunu belirterek, “Böyle bir sorunu kaynağından çözmek lazım. Kısmi  değişikliklerle  bu  sorunları  çözemeyiz.”  dedi.  Cumhurbaşkanının görev  süresi,  Yüce  Divan  yargılaması,  milletvekillerinin  evinin  aranması gibi tartışmaların da anayasa kaynaklı olduğunu ifade eden Başkan Çiçek, “Yaptığınız işlem bu anayasaya uygun olsa bile yine de sorun çıkıyor. Çünkü anayasanın kendi dengeleri bozuk, balansı bozuk.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde düzenlenen parti kongresinde, “Gemlik Belediye Başkanlığına  AK Partili Refik Yılmaz’ın seçilmesi”ne ilişkin, “Gemlik Belediyesi Meclisi, Refik Yılmaz’a güvendi, onu ikinci defa başkan vekili olarak seçti. Ama CHP’liler kendi arkadaşlarını suçluyor. Oysa Refik Yılmaz, Satürn gezegeninden Gemlik’e gelmedi. Gemlik’in sevimli bir evladı, herkes destek verdiyse küfretmek gerekmez.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Çumra İlçe Teşkilatının
4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, CHP’li iki milletvekilinin YÖK’ün katsayı uygulamasına ilişkin kararının iptali için Danıştay’a gitmelerine atıfta bulunarak, “Allah aşkına bu katsayı hangi hukuka dayanır? Bunun neresi vicdana, neresi insafa, neresi hakkaniyete, neresi demokrasiye, neresi hukuka sığar? Bu milletin evlatlarını ağlattığınız artık yeter. Bundan sonra bu milletin evlatlarını ‘falan okulda okuyor, filan okulda okuyor’ diye bölmeye, bu milletin evlatlarını ağlatmaya gücünüz yetmez. Boşuna emek sarf etmeyin.” dedi.
4-  Adalet  Bakanı  Sadullah  Ergin,  AK  Parti  İl  Kadın  Kolları’nın  3. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Hrant Dink davasına ilişkin, “O tetiği çeken, çektiren ellerin arkasında olanlar, 1955’te İstanbul’daki olayları yapanlarla aynı eller. Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Başbağlar’da, Taksim’de canlarımızı toprağa düşüren ellerle aynı eller. Bütün bu cinayet şebekeleri, bütün bu alçak saldırılar sonucunda bu ülkede halkın iradesine dayalı, güçlü bir demokrasinin kurulmasına engel olamadılar. Allah’ın izniyle bundan sonra da olamayacaklar.” dedi.
5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde, Boğaziçi Köprüsü’nün 2013’te bakıma alınacağını, bu çalışmalar sırasında alınacak tedbirlerle halkın mağdur edilmeyeceğini  belirterek,  “2013  itibariyle  İstanbul  Boğaziçi  Köprüsü  40 yaşını doldurmuş olacak. Dolayısıyla büyük bakımı söz konusu. Telaşa gerek yok.” dedi.
6- AB Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) düzenlediği toplantıda, Türkiye’nin tarihinin ekonomik olarak en parlak dönemini yaşadığını belirterek, “Türkiye, elinde limitsiz kredi kartı olan biri gibi farklı bir özgüvenle artık dünyada hareket edebiliyor.” dedi.
7- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da AK Parti Kadın Kolları 3. Olağan Kongresi’nde, “Diyarbakır’ın İçkale bölgesinde şimdi kazılar yapılıyor. 19 tane hangi zamanda öldürüldüğü ve kime ait olduğu belli olmayan kemikler çıkıyor. Bu çalışmaların hepsi soruşturma açılması ve faillerinin ortaya çıkarılması adına AK Parti döneminde çok ciddi çabalar var. Bu yanlışları çözelim. Bu yanlışların sebeplerini sonuna kadar araştırıp bulalım. Bunlardan hesap soralım.” dedi.
8- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı açıklamada, “Artık bu fiilen yarı başkanlık sistemidir. Yeni Cumhurbaşkanı halkın lideri ve icranın başı olur. Fransa’da da yarı başkanlık sistemi var. Fransa Başbakanı’nı kim tanıyor? Başbakan Erdoğan, 2,5 sene sonra ‘aday oluyorum’ derse balıkçı da, taksici de, biz de, ‘olma’ demeyiz. Çankaya Köşküne çok yakışacağını düşünüyorum” dedi.
9- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonunun (MARİFED) İstanbul’da düzenlediği 5. Genel Kurul Toplantısı’nda, “Hedefimiz ticaretin en kolay yapıldığı bir ülke haline gelmek. Bu doğrultuda tüm bürokratik prosedürleri ortadan kaldıracağız. Ama aynı zamanda da ticaretin en güvenli yapıldığı bir ülke olacağız. Bu doğrultuda hızlı adımlarla ilerliyoruz . Bütün işlemler tek bir noktada yapılacak.” dedi.
10- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Van Valiliğinde depremden   sonra   gerçekleştirilen   çalışmalarla   ilgili   kamu   kurumlarının
müdürlerinin katılımıyla bir toplantıda, önümüzdeki aylarda şehre gelecek kaynakla, Van’da büyük canlanma olacağını, başka şehirlere gidenlerin geri geleceğini, Van’ın çevre iller için cazibe merkezi olacağını söyledi.
11- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Polonya’da Business Centre Club (BCC) tarafından Başbakan Tayyip Erdoğan’a verilen Altın Heykel Ödülü’nü, Başbakan Erdoğan adına aldı. Törende yaptığı konuşmada, özel ödül için teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye ve Polonya arasında
2013 için belirlenen 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin geçen sene yakalandığını kaydetti.
12- Hakkari Valisi Muammer Türker,   Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)’nın organizasyonunda Kuzey Irak’ın Erbil ve Dohuk kentlerine çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyaret çerçevesinde Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşen Türker, Hakkari’den Irak’ın Erbil kentine
12 saatte geldiklerini belirterek, “Sınır kapılarının açılması durumunda bu yol
3 saate kadar kısalabilecek. Barzani’den destek ve katkı vermesini istiyoruz. Ayrıca Hakkari’de yapımı devam eden Kayak tesisi ve Havaalanından Kuzey Irak halkı da yararlanabilir.” dedi.
13- Akdeniz Üniversitesi, 9 saatlik bir ameliyatla Türkiye’deki ilk yüz naklini gerçekleştirdi. Aynı anda yüzü alınan donörün iki kol ve bir bacağı da başka hastaya nakledildi.
14- Avrupa’nın dört bir yanından Paris’e giden 40 bin kadar Türk, sözde Ermeni soykırımını inkâra hapis ve para cezası getiren teklifi protesto etmek için 4800 metre yürüdü.
22 OCAK 2012
1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Konya’da, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa’da Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, yeni anayasanın mutlaka
24. Dönem parlamentosu tarafından yapılacağını belirterek, “Yarın istediği cümleyi bu anayasada görmeyenler, bu anayasayı yapanları vatan haini diye ilan edecek. Bizim de hain olmaya niyetimiz yok. Sivil toplum bu işe öncülük etmeli. Mevcut anayasanın, Türkiye’yi geleceğe taşımasına imkanı yoktur. Siyaseten son kullanım tarihi geçmiştir.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini belirleyen yasayla ilgili, “Sayın Gül’ün görevi yasayı veto etmek. Gereğini yapmazsa elbette CHP gereğini yapar. Bizim görevimiz zaten.” dedi.
3-  Başbakan  Yardımcısı  Bülent Arınç,  Bursa’da  basın  mensuplarıyla yaptığı kahvaltı toplantısında, Fransa’da “soykırım yoktur” sözüne ceza öngören yasa değişikliğiyle ilgili yönlendirmeyi iç politik nedenlerle Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy’nin yaptığını söyledi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile gittiği Kayseri’de, AK Parti İl Teşkilatı tarafından Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Fransa’daki Türk yürüyüşüne değinerek, “Bu millet tarihiyle onur duyar, onur duymaya da devam edecektir.” dedi.
5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da mimar ve mühendisler grubu ile kahvaltı toplantısında bir araya geldi. Toplantı öncesinde gazetecilerin Boğaz Köprüsü ile ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Yıldırım, bakım sırasında trafikte biraz da olsa kısıtlama olacağını ifade ederek, “Hiçbir zaman kapatılma düşünülmez. Bunun planlamasını arkadaşlar yapıyorlar. İstanbulluların en az şekilde etkileneceği bir çalışma planı ortaya konulacak. Onun için endişeye mahal yok.” dedi.
6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki tarihi iç
kalede yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, 4-5 metrekarelik bir alanda,
19 kişiye ait kafatası ve kemiklerin bulunduğunu açıkladı. Bölgenin mezarlık olması ihtimalinin sorulduğu Bakan Eker, “Dini bir gömülme tarzı pek görülmüyor benim izlenimim o. Kemiklerin duruşları bunu gösteriyor.” dedi.
7- HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Üsküdar’da düzenlenen partisinin İstanbul il divanı toplantısında, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak, iktidarın sürekli Anayasa’yı değiştirmek vaadiyle oy aldığını savunarak, “Ancak yeni bir anayasadan anladıkları birkaç tane rötuşla bu süreci geçirmek. İşte HAS Parti olarak buna müsaade etmeyeceğiz.” dedi.
8- Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Van Valiliğinde  düzenlediği  basın  toplantısında, Van’da  meydana gelen depremlerden sonra AFAD ve TOKİ başkanlıkları olarak en hızlı şekilde koordine olduklarını ifade ederek, “İnşallah ağustos ayı sonu itibarıyla konutları afetzedelerin hizmetine sunucağız.” dedi.
9- Arap Birliği, Suriye’deki gözlemcilerin hazırladığı raporu görüşerek, incelemelerin bir ay daha devam edeceğini duyurdu. Suudi Arabistan ise sürenin uzatılmasına karşı çıkarak gözlemcilerini Suriye’den çekeceğini açıkladı.
Öte yandan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki durumla ilgili olarak, “Arap Birliği ve bölgesel inisiyatifler de buna bir çözüm üretemezse ve hâlâ Suriye’de her gün yüzlerce insanın bazen ölüm haberlerini alırsak ve sınırımıza dönük olarak da son 6-7 aydır sayıları artan sığınma talepleri olursa, tabii konu uluslararası nitelik kazanır.” dedi.
10- Avrupa Parlamentosu üyesi ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, Fransa ve Kıbrıs Rum kesiminin vetolarının, AB’nin Türkiye’de demokratikleşmeyi etkileme kabiliyetini kaybettirdiğini söyledi.
11- İran’da bir yolcu gemisinin batması sonucu, 16 kişi hayatını kaybetti.
12- Nijerya’nın kuzeyindeki Bauchi eyaletinde düzenlenen saldırıda, 11 kişi hayatını kaybetti.
23 OCAK 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Yürütme Kurulunu toplayarak, Fransa senatosunda görüşülmeye devam eden Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifine ilişkin eş zamanlı olarak durum  değerlendirmesinde  bulundu.  Toplantıda,  çıkabilecek  olası  karara ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Tasarının kabul edilmesi halinde Türkiye’nin uygulamaya koyacağı yaptırımlara ilişkin planlamalar ele alındı. Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, “Sarkozy’nin yeniden seçilmesi halinde Fransa’ya gitmeyebilirim.” dedi.
2- Yargıtay  1.  Ceza  Dairesi,  Hrant  Dink’in  tetikçisi  Ogün  Samast’ın tutuklu yargılanma süresinin makul süre sınırını aşmadığı gerekçesiyle tahliye istemini oybirliğiyle reddetti.
3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNN Türk televizyonuna katılarak, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, uzun tutukluluk sürelerine ilişkin, yargılama hızlansa CHP’nin 3 yılla sınırlansın teklifi makul bir tekliftir ama şimdi olsa uyuşturucu kaçakçıları, cinsel tacizde bulunanların tahliye olması söz konusu. 1500’e yakın kişi tahliye olsa toplum reaksiyonları bize yönelecek.” dedi.
4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Zaman gazetesinin düzenlediği “Sektör Buluşmaları”nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerde açıklanacak Elektronik Strateji Belgesi’yle yerli teknolojiye ilişkin kararların devlet politikası olarak uygulamaya konulacağını söyledi.
5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar İstanbul’un Ümraniye ilçesinde, 2B arazileri ve kentsel dönüşüm konusunda halkı bilgilendirme toplantısında, “2B Yasası inşallah bir aksilik olmazsa bu hafta ama ufak bir aksaklık olursa gelecek hafta Meclise girecek. 20 gün içinde Meclisten geçireceğiz.” dedi.
6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Diyarbakır’da Kültür Bakanlığının İçkale restorasyon çalışmalarını ziyaret etti. Bakan Günay, İçkale’de kemiklerin çıktığı alanda hat boyu kazı yapıldığını, burada bulunan kemiklerden yola çıkarak mezarların uygarlık döneminden kalmış gibi gözükmediğine  dikkat  çekerek,  “Bir  mezarlık  formu  yok.  Hıristiyan  veya
Müslüman  mezarlığı  gibi  görünmüyor.  Bir  toplu  gömü  yapılmış  olabilir. Bunun izleme amacıyla mı katliam amacıyla mı ya da çevredeki buluntuların bir araya getirilmesi amacıyla mı yapıldığı adli tıp incelemesi sonucunda ortaya çıkacak.” dedi.
7-  Türkiye  Esanaf  ve  Sanatkarlar  Konfederasyonu  (TESK)  Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 200 milyar dolarlık büyüklüğe sahip perakende sektöründe küçük işletmelerin önemli bir pay sahibi olduğunu söyledi. Bu alandaki istihdamın yüzde 67’sini karşıladıklarını belirten Palandöken, AVM Yasası olarak bilinen düzenlemenin biran önce kanunlaşması gerektiğini söyledi.
8- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansının  Strasbourg’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde açtığı “AA Objektiflerinden Somali’de İnsan Olmak” sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, Somali’de yaşanan dramı ilk fark eden ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
9- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Tunus’a giden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tunus Başbakanı Hammadi Jebali, Tunus Uluslararası İşbirliği Bakanı Riad Bettaieb ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Mohamed Lamine Chakri ile görüştü. Görüşmelerde, iki ülke arasında, ülkenin inşasına yardımcı olmak için bir dizi anlaşma ile serbest bölgeler ortaklık işbirliği mutabakatı imzalandı. Bakan Çağlayan ayrıca, Türkiye-Tunus Yatırırım ve Ticaret Forumu’nda yaptığı konuşmada, Tunus’un toplam dış ticaret hacminin 375 milyar dolar olduğunu belirterek, “İkisini topladığınızda 400 milyarın üzerinde bir rakam çıkıyor ama iki ülkenin birbirleriyle olan ticaret hacmi 1,1 milyar dolar. Bu rakam dostluğumuzu simgelemekten çok uzak” dedi. Chakhari de, “Altyapının sil baştan yenilenmesi gerekiyor. Önümüzdeki dönemde Tunus yatırım cenneti olacaktır. Kardeş ülke Türkiye’nin desteğiyle parlak bir geleceğe adım atmış olacağız” dedi.
10- 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısı, Fransa Milli Meclisinin ardından Senato’da 86’ya karşı 127 oyla kabul edildi.
11- AB Dışişleri Bakanları, nükleer programından vazgeçmeyen İran’a yönelik tedrici petrol ambargosunu onayladı. AB’nin kararına göre, 1 Temmuz’a kadar tedricen İran’dan yapılan petrol ithalatı durdurulacak. Ayrıca bu ülkelere teknoloji transferi de durduruldu.
İran da, Hürmüz Boğazı’nı kapatabileceği tehdidinde bulundu.
12- ABD’nin New York kentinde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, 5. Kıbrıs üçlü görüşmesi çerçevesinde, bir araya geldiler.
24 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa Senatosunun, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesine ilişkin, “Senatodan çıkan bu kanunu esefle kınıyorum. Fransa gibi Avrupa’nın önemli bir ülkesi dünden itibaren ifade özgürlüğünü kısıtlayan ülkeler kategorisine girmiştir.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Senatosunda kabul edilen “Ermeni iddialarının inkârını suç sayan” yasa tasarısının “yok hükmünde” olduğunu belirterek, “Kabul edilen teklif aleni bir ayırımcılıktır, ırkçılıktır, çok açık bir şekilde düşünce özgürlüğü katliamıdır. Yapılan, Türkiye düşmanlığı üzerinden oy devşirme çabasıdır. Bu girişimlere karşı tepkisiz kalanlar, Avrupa’da faşizmin ayak seslerini duymamak gibi bir vebalin altına girerler.” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ayıpla Fransa’nın, ‘Bizde düşünce özgürlüğü vardır’ deme şansı kayboldu. Hükümet kararlı politika izlesin, yanında oluruz.” dedi.
Frankfurt Başkonsolosluğunda Türk medya temsilcileri ve Türk dernek temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bu kanun Fransa’nın saygınlığını kaldıracağı gibi iki ülke ilişkisine zarar verecektir. Şu bir gerçek ki Fransa kendi üzerine düşmeyen bir vazifeyi yapıyor.” dedi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sarkozy yönetimi, katliamla ilgili iz sürmekte kararlı ise, kendi kokuşmuş tarihlerinden işe başlamalı, başlarını Afrika’dan Orta Doğu’ya kadar çevirmelidir. Türk milletinin geçmişinde utanacağı, anlatamayacağı vahşet manzaraları, soykırım yoktur.” dedi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, “Türkiye bizim içişlerimize karışıyor, karışmaması gerekir” diyen Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin yaklaşımını, “çok çirkin ve talihsiz” olarak nitelendirdi. Başbakan Erdoğan, “Sayın Maliki’nin şunu bilmesi gerekir: Siz bir mezhep kavgası içerisinde eğer Irak’ta böyle çatışma sürecini başlatırsanız buna da bizim sessiz kalmamız mümkün değil. Bundan sonraki süreci de yine hassasiyetle takip edeceğiz, takip ediyoruz.” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede, enerji sektörü başta olmak üzere ikili ilişkilerin ele alındığı ve Suriye’deki gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.
3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, Türkiye’de insan hakları ve özgürlüklerin kâğıt üzerinde olduğunu ancak uygulanmadığını iddia ederek, “Rejimin adı demokrasi ama gerçek demokrasi değil. Rejimin adı postmodern dikta rejimidir. Postmodern dikta rejimini de postmodern diktatörler yönetir. Tayyip Erdoğan da budur.” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesinin CHP’ye ‘mahkemeyi gereksiz yere meşgul etmek’ gerekçesiyle verdiği para cezasını da eleştirdi.
4-   Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNN Türk’te yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında, tutuklu gazeteci sayısını meslek örgütlerinin yüksek gösterdiğini, silahlı olaylara karışmış kişilerin tutuklu gazeteci sayılması üzerine uyarıda bulunduklarını, bu kişilerin listeden çıkartılıp yerlerine gazetecilik yapmayan, dağıtımcı ve benzeri görevlerdeki isimlerin listeye eklendiğini belirterek, “Buna gerek yok. Düşüncesi nedeniyle içeride olan varsa, onun kavgasını beraber verelim. Pakette de 5 yılın altında bir suç işleyen gazeteciler için düzenleme var.” dedi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Zaman gazetesinin İstanbul’da düzenlediği “Bilişim-Elektronik Sektör Buluşmaları”nda, devletin satın alma gücünü kullanırken araştırma yapan firmaları gözeteceklerini kaydetti.
6- 2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde bazı pilot illerde uygulamaya başlanacak FATİH Projesi’nin tanıtımı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı basın toplantısıyla gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan Bakan Dinçer, “Önümüzdeki şubat ayında 17 ilimizde
52 okulumuzda pilot uygulamayla bu projeyi hayata geçireceğiz ve etkileşimli tahtalar da bu okullarımızda yerlerini alacaklar.” dedi. Bakan Dinçer, “Proje bütün okullarımızda hayata geçtiğinde her okulda çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera; her derslikte etkileşimli tahta ve kablolu internet bağlantısı olacak.” dedi.
Bakan Yıldırım  da,  “Bu  proje,  hem  bilişim  altyapımızın  kapasitesini artıracak, hem yazılımla ilgili çok ciddi bir sıçrama yapacağız, hem de e-devlet ile ilgili uygulamaları çok hızlı yaygınlaştırmayı bu proje sayesinde başarmış olacağız.” dedi.
7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Kıbrıs sorununa değinerek, sorunun çözümünde ortaya konulan tekliflerin içinde, Türkiye’nin etkin ve fiilî garantisinin yıpratılmasının yer almasının, kendileri için kabul edilemez olacağını dile getirdi. Bahçeli ayrıca, emeklilerin intibak yasasının bir yıl gecikmeli olarak gündeme alınmasının, hükümetin beceriksizliği olduğunu savundu.
8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında,   Uludere   olayını   uluslararası   mahkemelere   taşıyacaklarını söyledi. Demirtaş, BM İnsan Hakları Komisyonuna başvuru yaptıklarını, bugün de Uluslararası Ceza Mahkemesine gideceklerini açıkladı. Demirtaş, olayın üzerinden 26 gün geçtiğini ancak hâlâ 4 saatlik Heron görüntülerine ilişkin bir açıklama yapılmadığını, henüz tek kişinin bile ifade vermediğini öne sürdü.
9- Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 25 Ocak’tan itibaren düzenli döviz satım ihalelerine son verilmesine ancak, gerek görülen günlerde gün içi döviz satım ihaleleri açılmasına karar verildiği belirtilerek, “Gerek görülen  günlerde  gün  içi  döviz  satım  ihaleleri  açılmasına  ve  bir  sonraki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar olan dönemde gün içi ihalelerde günlük olarak satılabilecek en yüksek tutarın toplam 500 milyon dolar olarak belirlenmesine karar verilmiştir.” denildi.
10- 84. Oscar Ödülleri’nin adayları açıklandı. Martin Scorsese’nin üçboyutlu filmi “Hugo” aralarında “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” de dâhil olmak üzere 11 kategoride aday oldu. Michel Hazanavicius’ın yönettiği “The Artist” ise 10 dalda adaylıkla “Hugo”yu izledi. Brad Pitt’in “En İyi Erkek Oyuncu” kategorinde yarışacağı “Moneyball” ve Steven Spielberg’in yönettiği “War House” ise 6’şar kategoride Ocar adayı oldu. “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde ise “Demir Leydi” filminde Margaret Thatcher’ı canlandıran Meryl Streep yer alıyor.
11- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan resmi temaslar için gittiği Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’de Libya’ya ait 1,5 milyar dolarlık dondurulmuş varlığın serbest bırakıldığını bildirdi. Bakan Çağlayan, bu rakama Libya’nın Türk Arap Bankasında bulunan meblağın da dâhil olduğunu kaydetti.
Abdülcelil de, Türkiye’nin verdiği desteklere teşekkür ederek, “Libya’nın dondurulan mal varlıkları serbest kaldı. Türk şirketlerini bekliyoruz. Türk şirketleri ile birlikte hem güvenlik pekişecek hem de işsizlere iş bulunacak.” dedi.
12- “Canal plus” televizyonunun sorularını cevaplayan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, senatoda kabul edilen yasayla ilgili olarak, Ankara ile yapıcı ilişkilerin tekrar oluşturulacağı inancında olduğunu, kendisinin dışişleri bakanı sıfatıyla bu tür bir yasayı uygun bulmadığını söyledi.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Fransa Senatosunda kabul edilen ve 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın, Azerbaycan tarafından şaşkınlıkla karşılandığını ve şiddetle kınandığını  açıkladı. Açıklamada,  Fransa  Senatosunun  demokrasiye,  insan haklarına, düşünce ve vicdan özgürlüğü prensiplerine ters bir karar aldığı belirtilerek, “Bu, Fransa’nın bazı bölgesel süreçlere katılımına ciddi zarar verebilir ve bir sıra hoş olmayan neticelere sebep olabilir.” denildi.
AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Peter  Stano,  alınan  kararın  Fransa’nın  inisiyatifi olduğunun  altını  çizerek, bunun Türkiye’nin AB süreciyle bir bağlantısı olmadığını söyledi. AB’ye üye olma kriterlerinin net olduğunu belirten Stano, “Geçmişteki yanlışları ya da işlediği suçlar için bir aday ülkeden özür beklenmesi katılım süreci açısından bir ön şart değil.” dedi.
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Fransa Senatosunda kabul edilen tasarıya yönelik yaptığı yazılı açıklamasında, “Bugün sadece Ermenistan-Fransa ilişkileri açısından değil, dünyada insan haklarının korunması açısından da tarihe altın harflerle yazılacaktır. Bu kararlarından dolayı Fransa Cumhurbaşkanı, Senatosu, Ulusal Meclisi ve Hükümetine şükranlarımı sunmak istiyorum.” dedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Sarkozy’e yolladığı teşekkür mektubunda ise, “Fransa kendi büyüklüğünü, gücünü ve evrensel değerlere saygıyı bir kez daha kanıtladı. Bugün dünyadaki tüm Ermeniler adına tarihi bir gündür.” dedi.
13- IMF tarafından yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 0,5 daralarak resesyona girmesinin beklendiğini belirtirken, küresel büyüme tahminini de yüzde 4’ten yüzde 3,3’e indirdi. Euro Bölgesi’nin 2013’te yüzde 0,8 büyüyerek resesyondan çıkacağının tahmin edildiği belirtilen raporda, gelecek yıl küresel ekonomik büyümenin yüzde 3,9
olmasının beklendiği ifade edildi. IMF, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkeler için 2012 büyüme tahminini ise yüzde 6,1’den yüzde
5,4’e düşürdü.
14- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Fransız bankaları Societe Generale, Credit Agricole ve BPCE’nin uzun vadeli kredi notlarını bir basamak düşürdüğünü açıkladı.
15- Amerika merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Avrupa’da siyasetin hızla sağa kaydığını tespit ederken, AB kurumlarının da hak ihlallerine sessiz kaldığına dikkat çekti.
25 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi görev süresini 7 yıla çıkaran ve bir daha seçilmesini engelleyen Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile emekli milletvekili aylıklarına yüzde 45 zam öngören Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u onayladı. Kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.
2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Zaman Gazetesi’nin 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, “Manşetlerin ok olup üzerimize yağdığı süreçlerden geçtik. Her sabah yalana, her sabah iftiraya, her sabah kirli kampanyalara uyandığımız günlerden bugüne geldik. ‘Muhtar bile olamaz’ diye manşetlerin atıldığı, yargısız infazlarla mağdur, mahkum edildiğimiz günlerden bugünlere ulaştık.” dedi.
3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türklerin Avrupa’ya göçünün yarım  asırlık  tarihini  anlatan  “Almanya Treni”  adlı  belgeselin  İstanbul’da Sirkeci  Tren  Garı’nda  yapılan  galasında, Almanya’ya  göç  eden  Türklerin zamanla büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirterek, “Onlar bunu, devletleri yanlarında olmadan, hükümetleri büyük destekler vermeden kendi imkanlarıyla başarıyorlar. Bugün pek çok sivil toplum örgütü var orada. Almanya’da sadece Türklere ait 70 bin işletme var. Bugün 356 bin kişiye ekmek veriyorlar. Yılda 35 milyar Avroluk ciroları var. Almanya’nın ve orada yaşayan işçilerin bakışı, artık Türkiye’nin de bakışını değiştirme zorunluluğunu ortaya koymuştur.” dedi.
4- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davaya bakan 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hâkim Rüstem Eryılmaz ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta hakkında inceleme başlattı.
5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, katıldığı bir TV
programında, gündemi değerlendirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın
5393 sayılı Yasa’ya tabi olarak belediyelerde sözleşmeli çalışan işçilerle ilgili olarak çalışma yapılması talimatını verdiğini söyledi.
6- Moskova ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye hükümetine seslenerek, “Moskova’dan Suriye’ye yine aynı çağrıyı yapıyoruz. Bu çağrımız, halka karşı şiddetin durdurulması, reformların bir an önce uygulanması ve bütün grupların barış içinde geleceğin Suriye’sini inşa etmesi.” dedi.   Suriye muhalefetinin Türkiye’de gerçekleştirdiği toplantılara da değinen Bakan Davutoğlu, “Evet Suriye muhalefeti Türkiye’de toplanıyor. Keşke özgür şekilde Şam’da toplanabilseydiler.” dedi.
7- Tunus ve Libya’yı kapsayan Kuzey Afrika gezisinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, temasları sırasında Libya Başbakan Yardımcısı Mustafa Safa Ebu Sakur ile yaptıkları görüşmeye değinerek, “Şu anda 215 milyon doları Rekabe’den geçmiş, onaylanmış, 185 milyon dolarlık incelemedeki hakedişlerin toplamı 400 milyon dolar. Şimdi bu hak ediş ödemesi yapılacak. Bölgedeki tüm Türk firmaların hak ve hukuku sonuna kadar korunacak.” dedi.
8- İstanbul Sanayi Odası (İSO) ocak ayı Meclis toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok kısa bir süre içinde, nisan ayı gibi üçüncü köprü için tekliflerin alınacağını belirterek, “Bu yıl içinde inşallah köprünün inşaatına ve bağlı yolların inşaatına başlamış olacağız.” dedi.
9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitim muhabirleriyle yaptığı kahvaltılı basın toplantısında, “milli güvenlik” dersinin kaldırılmasıyla birlikte
28 Şubat’ın izlerinin tamamen silindiğini belirterek, “2012-2013 yılından itibaren milli güvenlik dersi olmayacak. O konuları sosyal bilgiler, tarih, vatandaşlık, Atatürk ilke ve inkılapları gibi derslere konunun uygunluğuna göre aktaracağız ve işleyeceğiz. Yine milli tarih, milli şuur, milli kimlik ve vatan sevgisi gibi konular ilgili derslerde işlenecek. Ders saatleri artırılmayacak.” dedi.
10- THY Euroleague Top 16’da Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, İtalyan Emporio Armani’yi 65-63 yendi. Öte yandan, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe Basketbol Takımı, B Grubu’ndaki 11’inci maçında deplasmanda Rusya’nın Nadezhda takımını 72-60 yenerek namağlup unvanını sürdürdü.
11- Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin müsteşarı ile Şii Lider El Hekim temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.
12- Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani Irak yönetiminin veto ettiği iki yeni sınır kapısının, Türkiye ve Kuzey Irak yönetimi arasında yapılacak bir anlaşmayla açılmasını önerdi.
13- BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Greentree Zirvesi’nin sona ermesinin ardından New York’taki BM Merkezinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hriftosyas’la düzenlediği ortak basın toplantısında, özel danışmanı Alexander Downer’dan mart sonunda Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin değerlendirme alacağını, Downer’ın raporunun olumlu olması halinde, nisan sonunda ya da mayıs başında çok taraflı konferans düzenleme niyetinde olduğunu açıkladı. Genel Sekreter, iki hafta içinde taraflardan mülkiyet konusundaki veri paylaşımını tamamlamalarını istediğini belirterek, şubat sonunda Kıbrıs müzakerelerinin durumu konusunda Güvenlik Konseyine rapor sunacağını belirtti.
14- Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2011 yılı için yaptığı basın özgürlüğünün en iyi olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye önceki yıla oranla 10 basamak düşerek 148. sırada yer aldı. Finlandiya ve Norveç geçen yıl olduğu gibi ilk iki sıradaki yerlerini korudular.
15- Fransa Senatosu’nda kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkârını suç sayan Yasa’ya karşı çıkan ve Senato’da 16 sandalyeye sahip Avrupa Demokratik ve Sosyal Birlik Grubu Başkanı Jacques Mezard, “Grup olarak anayasaya aykırı olan bu yasayı Anayasa Konseyine götürme kararı aldık. Anayasa’nın 61. maddesi uyarınca, tüm gruplardan bu yasayı onaylamayan 197 senatör arasından 60 imzayı bulmak üzere çalışma başlatmış bulunuyoruz. Yasa, Anayasa’nın hem ifade özgürlüğünü düzenleyen 34. maddesine hem de suçun eksik tanınması nedeniyle, ‘cezanın yasallığı’ ilkesine aykırı.” dedi.
16-   İsviçre’nin   Davos   kasabasında   düzenlenen   Dünya   Ekonomik
Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel,
ülkesinin tek başına zordaki tüm ortaklarını kurtaramayacağı mesajını verdi. Merkel, “Almanya, tutamayacağı halde zor durumdaki tüm Avrupa ülkeleri için taahhütte bulunursa Avrupa saldırıya açık hale gelmiş olur.” dedi.
17- ABD  Başkanı  Barak  Obama, ABD  Kongresi’nde  yıllık  “Birliğin Durumu”  konuşmasında,  Suriye  yönetimine  mesajlar  gönderdi;  “Bir  yıl önce Kaddafi, ellerinde Amerikan kanı taşıyan bir katil, dünyanın en uzun süredir görev yapan diktatörüydü. Şimdi o artık yok. ve Suriye’de de hiç kuşkum  yok  ki,  Esad  rejimi  değişim  güçlerinin  geri  çevrilemeyeceğini ve insanlık haysiyetinin reddedilemeyeceğini yakında anlayacak.” dedi. Amerika’nın İran’ın nükleer silah edinmesini engellemeye kararlı olduğunun altını çizen Obama, “Bu hedefe ulaşmak için masadan hiçbir seçeneği kaldırmayacağım. Ancak bu konunun barışçıl çözümü hâlâ mümkün.” dedi.
26 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı Seyyid  Ammar  el  Hekim’i  kabulünde  yaptığı  açıklamada,  Irak’ın  karşı karşıya bulunduğu problemlerin çözüm yolunun, “karşılıklı saygı ve anlayışa dayalı diyalog” olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Amerikan askerlerinin geri çekilmesini izleyen dönemde “Iraklı bütün kesimlerin ülkenin bütününün menfaatlerini gözeten politikalar benimseyerek sağduyu ile hareket etmeleri gerektiğini” kaydetti.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 60’ıncı kuruluş yılı resepsiyonunda müteahhitlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül çevreye baktığında Türkiye’nin geliştiğini, kalkındığını gördüğünü belirterek, bunların müteahhitler eliyle gerçekleştiğini söyledi.
2- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi Uygulama Sözleşmesi imza töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Yıldırım, İstanbul’a yapılacak 3. köprünün ihalesinin tekrar yapılacağını belirterek, köprü ve köprünün Avrupa ve Asya yakasındaki toplam 60 kilometrelik yol ile bağlantı yollarının, Yap- İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılacağını, geriye kalan yolların da bütçe imkânlarıyla tamamlanacağını söyledi.
3-  Cumhurbaşkanı  Seçimi  Kanunu,  Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek ve seçimler 5 yılda bir yapılacak. Bir kişi, en fazla iki kez Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının da oy kullanmaları sağlanacak. Kanundaki geçici maddeye göre; Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresi 7 yıl olacak.
4- ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara’da göreve başlamasının birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, ifade özgürlüğüne ilişkin  olarak  “Nasıl  olur  da  demokrasiye  ve  özgürlüklere  bu  kadar  değer veren bir ülkede, entelektüel ve gazeteciler parmaklıklar arkasında olabilir, anlamıyorum. Türkiye birinci sınıf demokrasi istiyorsa, Kopenhag kriterlerine ulaşacaksa bu standartlara erişmeli.” dedi. Fransa’daki soykırımı inkar yasası hakkında da konuşan Ricciardone, “1915 olaylarının adil ve tam kapsamlı olarak ele alınmasını isteriz. Her iki tarafın da açık ve yapıcı bir yolla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Geçmişin hayaletleriyle yüzleşmek lazım.” dedi.
5- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantıları için İsviçre’nin Davos kentine giden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CNBC-e televizyonuna İstanbul’a 3. Köprü konusunda açıklamalarda bulundu.  Konuyla ilgili 2 gün önce  Başbakan  Recep Tayyip  Erdoğan  ve  ilgili  bakanlarla  birlikte  durum değerlendirmesi yaptıklarını ve 3. Köprü Projesi’ni daraltma kararı aldıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Sadece 3. Köprü ve bağlantı yolları olarak sınırlayıp, bazı garantiler getirip tekrar yap-işlet-devret ihalesine çıkılacak. Bu şekilde 6 milyar dolarlık proje herhalde 2.5 milyar dolara inmiş olacak.” dedi.
6- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantıları için Davos’ta bulunan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yumuşak inişini gerçekleştirdiğini ve ABD Merkez Bankasının (FED) politika duruşunda değişiklik olabileceğini belirtti. Başçı, FED Başkanı Ben  Bernanke’nin  dün  gece  politika  faizini  en  az  2014’ün  sonuna  kadar tarihi düşük seviyede tutma ve ekonomiyi ek destek sağlamaya hazır olduğu yönündeki kararına değinerek, “Ancak ne kadar uzun süre bol ve ucuz para olacak bu önemli.” dedi.
7- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Nicolas Bratza düzenlediği basın toplantısında, Strasbourg mahkemesinin 2011 yılı çalışmaları ve geçen yıl ülkeler aleyhinde alınan insan hakları ihlalleriyle ilgili kararlar hakkında bilgi verdi.   Türkiye, geçen yıl 159 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin en az bir maddesini ihlalden dolayı en fazla mahkûm edilen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Türkiye’yi 121 davayla Rusya, 105 davayla Ukrayna izledi. Bratza, bekleyen davaların sayısının giderek artmasına dikkati çekerek, üye ülkelerin ulusal yargılarının, AİHM içtihatlarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne daha fazla saygı göstermeleri çağrısını yaptı.
8- Avrupa Komisyonunun parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, özel yatırımcıların Yunanistan ile borç takası görüşmelerinde borç azaltmasını kabul etmeleri halinde Yunanistan için hazırlanan ikinci kurtarma paketinde ortaya çıkacak açığı kapatmak için ek kamu kaynağı kullanılması gerekebileceğini söyledi. Rehn, Yunanistan’ın kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının
2020’ye kadar yüzde 120’ye indirilmesi için gereken kaynağın Euro bölgesi üyelerin ve AB kurumları tarafından sağlanabileceğini söyledi.
9- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 30 yıldır ABD’ye petrol satmadıklarını, AB’ye de satmaya ihtiyaçları olmadığını söyledi. İran’ın baskılara  boyun  eğmeyeceğini  kaydeden Ahmedinecad,  tüm  engellemelere karşı direneceklerini ifade etti.
27 OCAK 2012
1-  TBMM  Başkanı  Cemil  Çiçek,  Adalet  Bakanlığı  Avrupa  Birliği Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’da düzenlenen “Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Çalıştayı”na katıldı. Başkan Çiçek açılışta yaptığı konuşmada, “İdeolojik bağnazlık içinde olan belli konulara ideolojik gözlüklerle bakarak görev yapan kurumlardan kaliteli, verimli, iyi yönetimi temin edecek ve sorunlara çözüm bulacak kararları çıkarmanız mümkün olmayacaktır.” dedi.
2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile gittiği Diyarbakır’da Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve diğer yetkililer ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Arınç, restorasyon çalışmaları tamamlanan Hz. Süleyman Camisine ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Hamdolsun son 2 yıl içerisinde de 2 milyon liraya yakın bir masrafla bu camimiz aslına uygun olarak restore edildi. Ama daha büyük hizmet, camimizi çevresiyle hem Valiliğimiz, hem Büyükşehir Belediyemiz, hem  de  TOKİ’nin  katkılarıyla  inşallah  en  kısa  zamanda  bitirilecek,  cami ortaya çıkarılacak. Diyarbakır’da bir güzel gerdanlık gibi ecdadımızdan, İslam büyüklerden bugüne kadar intikal eden bu güzel ibadet mahalli ile Diyarbakır bir kez daha tanışmış olacak.” dedi.
3-          Başbakan  Yardımcısı  Ali  Babacan,  Dünya  Ekonomik  Forumuna katılmak üzere  gittiği Davos’ta katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. Avrupa’daki borç krizinin iyi yönetilmemesinin bir nedeninin de karar alıcıların görevlerinde kısa süre kalması olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’de ekonomide uzun süredir görev yapan bir ekip olması nedeniyle büyük bir avantaja sahip olduğunu söyledi.
4- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Havalalanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Akdeniz Üniversitesinde yapılan yüz ve kol nakilleriyle ilgili olarak, “Orada nakli gerçekleştiren ekibin büyük bir başarısı var. Onları ben de bir kere daha tebrik ediyorum. Bu, organı aileleri razı ederek alan özel yetişmiş, eğitim almış arkadaşların, organların taşınmasında kullandığımız hava ambulans sistemleri ve sistemin bütününü yöneten görevlilerimizin ortak başarısıdır.” dedi.
5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları
değerlendirdi. Musa Anter’in oğlu Anter Anter’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın izniyle Türkiye’ye gelip babasının mezarını ve memleketini ziyaret ettiğini hatırlatan Çelik, “1972’de Anter Anter vatandaşlıktan çıkarıldı. Sayın Başbakan,  İçişleri  Bakanlığına  talimat  vermiştir. Anter Anter’in  müracaat etmesi halinde yeniden en seri şekilde vatandaşlığa kabulü sağlanacaktır ve bu kara leke de gündemden çıkarılmış olacaktır.” dedi.
6- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İtalya’nın kredi notunu iki kademe düşürerek “A-” olarak belirledi, İspanya’nın kredi notunu da “A”ya düşürdü. Belçika’nın kredi notunu bir kademe düşürerek “AA” olarak güncelleyen Fitch, Slovenya’nın kredi notunu 2 kademe düşürerek “A” olarak belirledi. Fitch, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notunu ise bir kademe düşürerek “BBB-” olarak açıkladı. İrlanda’nın “BBB+” kredi notunu teyit eden Fitch, ülkenin görünümünü negatife çevirdi.
7- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Dışişleri Bakanlığı personeliyle katıldığı bir toplantıda, Fransa Senatosunda kabul edilen Ermeni yasasıyla ilgili olarak, ‘’Biz, ifadelerin suç sayıldığı bir yoldan asla yürümeyeceğiz. Ne kadar korkunç bir olay olursa olsun, ne kadar yüksek derecede hassasiyetleri temsil ederse etsin, tarihsel konuları çözmek için hükümet gücünü kullanmaya çalışmak, bana göre çok tehlikeli bir kapıyı açar’’ dedi.
28 OCAK 2012
1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanı’na Sorun” uygulaması kapsamında, İnternetten yöneltilen 13 bin 750 sorudan yine internet ortamında yapılan oylamada en çok oyu alan ilk 10’unun sahiplerini, dün Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, polisliğe sendikacılık, ayırımcılık girerse Türkiye’yi sarsacağı için sendika hakkı biraz daha geç tarihlerde verilmesi gerektiğini ifade etti.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Demokrasi Derneğince düzenlenen “Dayanışma Gecesi”nde, tüzük kurultayını bir demokrasi şölenine çevireceklerini belirterek, “İktidar olamıyorsak kendimize bakalım. Kişisel çekişmeleri çöpe atacağız. İktidar olmanın yolu kişisel egoları yenmekten geçer. Koltuğu, hırsı bir tarafa bırakıp daha farklı bir pencereden dünyaya bakmamız, kişisel çekişmeleri bir tarafa bırakmamız lazım.” dedi.
3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi tarafından İstanbul’da düzenlenen 1. İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, 7 ülkenin toplam GSYH’sının yaklaşık 2 trilyon dolar, ihracat toplamının yaklaşık 1,1 trilyon dolar, toplam ithalatının 650 milyar dolar, toplam dış ticaret rakamının da yaklaşık 1,8 trilyon dolar olduğunu anlattı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da toplantıda, “Körfez İşbirliği Konseyi ve Türkiye çok büyük bir potansiyeli, bölgenin huzuru ve istikrarı için sunmaya hazırdır.” dedi.
4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CNN Türk televizyonunda Fransız Senatosunda alınan kararı ve bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirirdi. Fransa Senatosundan geçen İnkâr Yasası’na karşı AB’nin sessizliğinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Bakan Davutoğlu, “AB’den müeyyide uygulamasını bekliyoruz. Buradaki esas plan ‘Türkleri Nazileştirmektir’, yani Avrupa kültürünün dışında bir yere mahkûm etme çabasıdır. Biz buna izin vermeyeceğiz.” dedi.
5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Fransa Senatosunun kabul ettiği Ermeni iddialarının inkârı teklifi ile ilgili olarak, “Jakoben zorbalığın yeni oyunu. Türk milletini katliamcı, soykırımcı, katil gösterme ahlaksızlığının malum tarafları, uzun bir süreden beri kendilerine sunulan uygun iklimde geçmişimize çamur atmakla meşguldürler. Hükümetin,
Fransa’nın  çirkinliğine,  nobranlığına  ve  tarihimizi  yargılama  küstahlığına karşı hâlâ sabırla yaklaşması, zavallılığını ve çaresizliğini ibretlik şekilde göstermiştir.” dedi.
6- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda, “Yunanistan’ın iflası mutlaka engellenmelidir. İflas iflastır, bunun düzenlisi düzensizi, geçicisi kalıcısı, gönüllüsü gönülsüzü olmaz. Euro Bölgesi dayanışma gösterip hiçbir üyesinin iflasına izin vermeyeceğini taahhüt etmelidir. Bunu Yunanistan’da reformlar izlemelidir. İflas kapısı bir kere açılırsa ardından herkes gider. Herkes bunun bedelini öder.” dedi.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da, Davos’ta katıldığı bir televizyon programında soruları cevapladı. 2010 yılının sonlarına doğru “1 dolar 1 TL olacak mı?” konusunun çok konuşulduğuna dikkati çeken Başçı, “Hayır, olmaz. Eğer olursa enflasyon konusunda, hedefin zaten üzerindeyiz, çok daha fazla üzerinde olmamız söz konusu olur ve fiyat istikrarı tehlikeye girer. Fiyat istikrarı Türkiye’nin en değerli varlığı. Onu kolay kazanmadık” dedi.
7- Irak’ın devlet başkan yardımcılarından Huzeyir Huzeyri, Irak’a yeni atanan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer’i kabulünde, “Irak’ın ülke içindeki mozaiğinin ne şekilde korunacağına dair kimsenin nasihatine ihtiyacı yok” dedi.
29 OCAK 2012
1-  Cumhurbaşkanı  Abdullah  Gül,  Birleşik  Arap  Emirlikleri  ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Hamas’ın Türkiye’de siyasi büro açacağına yönelik haberlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin Filistin davasının en güçlü destekçilerinden biri olduğunu belirterek, “Hamas da Filistin’de Gazze bölgesinde seçimlere girmiş seçimleri kazanmış siyasi bir oluşumdur. Türkiye ile temasları eskiden beri devam etmekte. Bu çerçevede çeşitli ziyaretler de olmakta. Ama bu ziyaretler neticesinde işbirliğinin boyutları nereye varır bu ileride görülecek bir şey.” dedi.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Fettah Oto’nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi üyeliğine, Danıştay’ın seçtiği 3 aday içerisinden Muammer Topal’ı atadı.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Etimesgut İlçe Başkanlığı Eryaman İrtibat Bürosunun açılışında yaptığı konuşmada, “Çalışmalara ara vermeyeceğiz. Başımızda 1980’de askeri yönetim vardı. 2000’lerde post modern darbe yönetimi var.” dedi.   Kılıçdaroğlu, Uludere’de 34 vatandaşın ölümüyle ilgili olarak da, “Hükümete düşen tek bir şey var, bu istihbaratın hangi kaynaktan geldiğini çıkıp kamuoyu ile paylaşması lazım. Bizim de görmemiz lazım ama hükümet bunu açıklayamaz. Neden açıklayamaz? Çünkü kendi güvenliğini yabancı istihbarat örgütlerinin emrine veren bir hükümet böyle bir açıklamayı yapamaz. Vahim olan asıl nokta budur.” dedi.
3- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 8. Olağan genel kurultayında yeniden BBP genel başkanlığına seçildi. Destici, kurultay konuşmasında Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının peşini bırakmayacaklarının mesajını verdi. Destici, “Birileri bu dosyayı Meclis’te ve bazı yerlerde kapatmaya çalıştı. Bu dosyayı kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Sonu nereye varırsa varsın, bedeli ne olursa olsun konu aydınlatılarak, Türkiye’nin geçmiş 50 yılını ve gelecek 50 yılını garanti altına alacağız.” dedi.
4- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş yaptığı açıklamada, “Artık ülke olarak elektrik üretiminde rüzgarı arkamıza aldık, yüzümüzü güneşe döndük. Rüzgarda yaklaşık 11 bin megavatlık proje için lisanslandırma sürecini tamamlıyoruz. Bu da yaklaşık 9 milyar Euro’luk
bir yatırım demek. Güneşte de 600 megavatlık bir hedef var. İkisinin bugünkü yatırım değeri toplam 1.5 milyar Euro.” dedi.
5- Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, KCK/TM operasyonları kapsamında dün düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan, aralarında Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Salman ile Azadiya Welat Gazetesi Mardin temsilcisi Aziz Tekin’inde bulunduğu 11 kişiden 9’u tutuklandı.
6- Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın erkekler finalinde, Sırp tenisçi
Novak Djokoviç, İspanyol tenisçi Rafael Nadal’ı 3-2 yendi.
7- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Formu yıllık toplantısının ardından gittiği Zürih’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Fransa’daki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifiyle ilgili bir soru üzerine Bakan Bağış, “Bu konuda Sayın Başbakanımız gerekenleri söyledi. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Fransa’da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre’de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre’deyiz ve diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar. Bu tür çabaların ben yaşama şansı olduğuna inanmıyorum. Bunlar bir kağıt parçasından öteye gitmez.” dedi.
8- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Umman’da Adalet Bakanı Şeyh Muhammed  bin Abdullah  al  Hinai  ile  bir  araya  geldi.  Hinai  görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki sene önce Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında ülkede mahkemelerin alt yapı ve işleyişleri ile hukuk eğitimine hayran kaldığını, ülkenin hukukun modern işleyişini çok beğendiğini bu nedenle bu iki ülke arasında hukuk alanında yapılacak işbirliğinin kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi. Bakan Ergin de, iki ülkenin bölgeye katkılarının etkili olduğu yönündeki açıklamalarına katıldığını, iki ülkenin bu başarılarını daimi kılabilmek adına aralarındaki ilişkileri güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.
9- Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil elArabi, Rusya ve Çin’in muhalefetine rağmen, Birlik’in hazırladığı Suriye tasarısını BM’de müzakere etmeye kararlı olduklarını açıkladı. Arabi, “BM Güvenlik Konseyi üyelerinin temsilcileriyle
birçok görüşmeler gerçekleştireceğiz. BM’nin desteğini arkamıza almak ve
Suriye konusunda BM ile birlikte hareket etmek istiyoruz.” dedi.
10- Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, ülkenin borcunun azaltılması amacıyla özel sektör kreditörleri ile yürüttüğü ve PSI olarak bilinen tahvil takası planı görüşmeleri ve yeni yardım paketiyle ilgili anlaşmanın çarşamba gününe kadar tamamlanmaması durumunda ülkenin iflas edeceğini söyledi.
30 OCAK 2012
1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın sunduğu Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın kabul edilerek imzaya açıldığını vurguladı. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca bir soru üzerine, Halid Meşal’in Türkiye’de yaşayacağı bilgisinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Türk Hükümeti tarafından veya farklı kaynaklardan kendilerine şu kadar milyon dolar tesis edileceği gerçek değildir. Hamas ve diğer örgütlerin birleşerek Filistin Hükümetinin güçlendirilmesi ve Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin daha çok realize edilmesi Türkiye tarafından amaçlanmaktadır” dedi.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, Fransa Senatosunda kabul edilen “İnkar Yasası”nı eleştirdi. Karşı oy kullanan senatörlerin yasasının iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmaları için gerekli girişimleri sürdürdüklerini belirten Başbakan Erdoğan, “İnanıyorum ki Fransa’daki aklı selim, Sarkozy’nin öncülük ettiği bu ırkçı ve ayrımcı gidişata bu Türkiye düşmanlığına dur diyecektir” dedi.
2- Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın tek kadınlardaki şampiyonu Belaruslu Victoria Azarenka, kadınlar dünya sıralamasında da birinci oldu. WTA’nın bugün yayımlanan listesinde Azarenka, 8 bin 85 puanla ilk sırada gösterilirken, ikinci sırada 7 bin 690 puanla Petra Kvitova, üçüncü sırada ise 7 bin 560 puanla Maria Sharapova yer aldı.
3- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BAE’nin başkenti Abu Dabi’de BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh halife Bin Zayed El Nahyan ile bir araya geldi. Törenden sonra iki ülke heyetlerinin katılımıyla toplu görüşme gerçekleştirildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Şeyh halife baş başa görüşme  yaptı.  Şeyh  Halife, Türkiye  ile  ilişkilere  çok  önem  verdiklerinin söyledi. Cumhurbaşkanı Gül de, bütün körfez ülkeleriyle ilişkilerin Türkiye için önemli olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Gül daha sonra dünyanın ilk ekolojik şehri olarak inşa edilen Masdar Şehri’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, “Burada gördüklerimiz hepimizi çok etkiledi. Burada geleceğin şehrinin yapıyorlar. BAE bugünle değil gelecekle uğraşıyor.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül temasları kapsamında ayrıca
Zayer Üniversitesini ziyaret ederek, üniversitenin rektörü, dekanları ve bir grup öğrenci ile sohbet etti. Bilkent Üniversitesinden öğrencilerle de telekonferans yoluyla kısa bir görüşme gerçekleştirdi.
4- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB)   7. Konferansı’na katılmak üzere gittiği Endonezya’nın Palembang kentinde Arnavutluk, Pakistan ve İran Meclis Başkanları ile ayrı ayrı görüştü. Başkan Çiçek, Arnavutluk Ulusal Meclisi Başkanı Jozefina Topalli Çoba ile görüşmesinde, Türkiye’de çok sayıda Arnavut kökenli vatandaşın bulunduğunu, bunların iki ülke arasında aynı zamanda bir köprü görevi gördüğünü söyledi.
5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, beraberindeki heyetle Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü. Berdimuhamedov  görüşmeden  sonra  yaptığı  açıklamada,  “Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın da dediği gibi Türkmenler ile Türkler kardeşler. Bağımsızlık yıllarında Türk şirketleri Türkmenistan’da büyük işler yaptılar.” dedi. Bakan Çağlayan da, iki ülke arasındaki ticaret hamsinin hızla arttığına dikkat çekerek,  yerel parayla karşılıklı ticarette mutabakata vardıklarını açıkladı.
6- AB zirvesinde İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışındaki 25 üye, bütçe disiplinini güçlendirecek yeni hükümetler arası anlaşmayı imzalamayı kabul etti.
7- AB Delagasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert, Avupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı ziyaret etti. Ripert, “Bu ülkeler şimdi hem mali yönden hem de toparlanma yönünde adımlar attı. Toparlanmaya giden adımlar yavaş olacak ama neticeye ulaşacak. Türkiye’ye dönüp bakarak dersler çıkarabiliriz” dedi.
8- ABD  Savunma  Bakanı  Leon  Pnetta,  CBS  televizyonunda  yaptığı açıklamada, nükleer çalışmalarına hız kesmeden devam eden İran’ın atom bombası için gerekli zenginleştirilmiş uranyumu bir yıl içerisinde üretebileceğini iddia etti.
31 OCAK 2012
1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, “Uludere talimatını kendisinin verdiği” yönündeki iddiaları eleştirerek, “CHP de BDP’nin ahlak dışı iftirasına sahip çıktı. Lokomotif BDP, vagonu CHP! Bu tren artık nereye gider, milletimin takdirine sevk ediyorum.” dedi. Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak’taki otorite boşluğu sebebiyle Türkiye’nin ağır bedeller ödediğine dikkat çekerek, “Oraya yerleşerek Türkiye’yi tehdit eden terör örgütünün Irak’ın iç işi olduğu söylenebilir mi? Faturayı bölge ülkeleri ödüyor. Bütün gayretimiz, bölgeyi ilgilendiren bu problemlerin, yine bütün bölgenin gayretiyle çözüme kavuşturulmasıdır.” dedi.
2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında,  CHP’nin  kimsenin  dini,  dili,  giysisiyle  sorunu  olmadığını ifade  ederek,  “İmam  hatipleri,  Diyanet’i,  ilahiyat  fakültelerini  CHP açtı.” dedi.  CHP’li  iki  milletvekilinin Danıştaya  başvurusuyla  başlayan  ‘katsayı’ tartışmaları  konusunda  ise  Başbakan  Erdoğan’ı  suçladı.  CHP’nin  katsayı için kurumsal başvuru yapmadığını belirten Kılıçdaroğlu, Deniz Feneri eski savcıları için iddianame hazırlanması konusunda ise “Savcılar hırsızın peşinde kabine savcıların peşinde.” diye konuştu.
3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) kuruluşunun     30. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Finansal Piyasalarda Reform ve Düzenleme” başlıklı konferansın açılışında, Türkiye’nin 2011 yılında yüzde 8’in üzerinde bir büyümeye ulaştığını belirterek, “Kati rakamları mart ayında hep beraber öğreneceğiz.” dedi.
SPK  Başkanı  Vedat Akgiray  da,  yeni  bir  Sermaye  Piyasası  Kanunu üzerinde şu anda çalışıldığını, hükümetin ve parlamentonun yardımıyla, her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde Kanunun yılın ortalarında tam olarak yürürlüğe girmesini beklediklerini bildirdi.
4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis’te gazetecilerin sorularını cevapladı. Deniz Feneri savcıları hakkındaki iddianameyle ilgili CHP’nin duruşuna göre değerlendirme yaptığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Soruşturma yapıyor diye bunlar hakkında işlem başlatıldı demek gerçeği çarpıtmaktır. Deniz Feneri soruşturması başka savcılar tarafından yürütülüyor. O yüzden ‘soruşturdunuz’ diye bir cezai takibat yapıldığını söylemek fevkalade yanlıştır. Orada isnada baktığınızda ‘evrakta tahrifata’ ilişkin bir isnat, iddia var. Soruşturmayla alakalı bir durum yok. Deliller üzerinde savcıların, mahkemelerin oynama hakkı yoktur.” dedi.
5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Meclis’te gazetecilerin “TÜBİTAK’ta çalışanlara fişleme yapıldığına” dair iddialara ilişkin sorularını yanıtladı.  Bakan  Ergün,  “Türkiye’nin  son  yıllarda  kurumlarında  var  olan bir takım sorunların açığa çıktığını ve hemen hemen büyük bir bölümünün yargılandığını biliyoruz. TÜBİTAK içerisinde de bazı kişiler personeli fişleyerek, hangi özelliklere sahip olduğunu, hangi amaçlar kullanılabileceğini, onlara ne tür şantajlar, tehditler yapabileceklerini bilgi olarak topladıklarını, bu yaptıklarının da yanlarına kar kalmadığını, yargı konusu olduğunu, yargılamanın devam ettiğini biliyoruz.” diye konuştu.
6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis’te gazetecilerin ilaçla ilgili yaşanan sıkıntıya ilişkin sorusu üzerine, cirosu düşük
12 bin kadar eczanenin durumuyla ilgili bir anlaşmaya varmayı umduklarını söyledi.  Görüşmelerden  büyük  ihtimalle  uzlaşı  çıkacağını  bildiren  Bakan Çelik, 15 madde üzerinde değerlendirme yaptıklarını, bir-iki maddeyi bugüne ertelediklerini söyledi.
Öte yandan Bakan Çelik ile Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlıkta bir araya geldi. Görüşmenin sonunda açıklama yapan Bakan Çelik, “Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı, TBMM’ye gönderildi. Yüzde 10 olan işkolu barajının, tasarıda yüzde 3’e düşürülmesi öngörüldü. Tasarıda, işletme barajı yüzde 40, işyeri barajı ise yüzde 50 olarak düzenlendi. Tasarı hızla komisyondan geçirilerek en kısa zamanda Meclis Genel Kurulu gündemine getirilmesini hedefliyoruz.” dedi.
Kumlu ise, “Başbakan’ı ziyaret edince bu toplu iş ilişkileriyle ilgili yasanın da bir an evvel çıkarılması için Sayın Başbakan ve Çalışma Bakanı ile görüştük. Meclis’e sevk edecekler. 17 Ocak’ta istatistiklerin yayınlanması gerekiyordu. Şimdi yasayı çıkaralım diyorlar. Onun için istatistik yayınlanmadan yasayı Meclise sevk ediyorlar.” dedi.
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimliliği Hizmetleri Sektör Toplantısı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, İran’la olan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle tahkime başvurduğunu açıkladı. İran’dan doğalgaz alımının devam ettiğini ve tavır değişikliği olmadığını belirten Bakan Yıldız, “İran’dan aldığımız doğalgaz fiyatı uluslararası fiyatların üzerinde. İran’dan geriye dönük olarak da fiyat farklarını alacağımız kanaatindeyiz. İran fiyatları Rusya ve Türkiye’nin aldığı ortalama fiyatların üzerinde, tahkim başvurumuz haklı gerekçelere dayanıyor.” dedi.
8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında, Diyarbakır’ın İçkale mevkisindeki kazılarda bulunan kemiklerin “faili meçhul” şüphelerini artırdığına dikkat çekerek, “Ortada bir cinayet varsa ortaya çıkarılması, failleri tespit edilirse de gereğinin yapılması gerekiyor.” dedi. Bahçeli, “Neresi şüpheli görülüyorsa oranın incelenmesi, kazılması, adli ve tıbbi sürecin tamamlanması elzem hale gelmiştir. Faili meçhul olarak görülen bütün kuşkuların kararlıkla sonuçlandırılması zorunluluktur.” dedi.
9- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak partisinin Meclis grup toplantısında,, Uludere olayı ile ilgili Heron görüntülerini bütün Türkiye’nin izlemeye hakkı olduğunu belirterek, “Bu görüntüler TRT’den yayınlanmalı.” dedi. Kışanak, cezaevinde bulunan bütün milletvekillerinin serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Farklı kimliklerin hepsinin anayasanın güvencesi altında olmasını istediklerini belirten Kışanak, Meclis’te bütün görüşlerin sınırsız şekilde kendini ifade etmesi gerektiğini kaydetti.
10- Çek Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, karşılıksız çekte, adli para cezası ödenmediği için uygulanan hapis cezası idari nitelikte yaptırıma dönüştürülecek. Karşılıksız çek kesen kişilere 10 yıl süreyle çek verilmeyecek.
11- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, İstanbul’da  yılın  ilk  Enflasyon Raporu’nun  tanıtıldığı  basın  toplantısında, enflasyonun döviz kuru, emtia ve gıda fiyatlarındaki yükseliş sebebiyle hedeflerin üzerinde gerçekleştiğini belirterek, 2012 yılının ikinci çeyreğinden sonra  düşüşe  geçeceğini  açıkladı.  Başçı,  enflasyonun  2012  yılı  sonunda orta noktası yüzde 6.5 olmak üzere yüzde 5.1 ile yüzde 7.9 aralığında, 2013 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5.1 olmak üzere yüzde 3.3 ile yüzde 6.9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini dile getir
12- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2011 Aralık ve Aralık-Ocak dönemine ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı. Verilere göre, Türkiye’nin
2011 yılında ihracatı 134 milyar 954 milyon dolar, ithalatı 240 milyar 833 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret açığındaki artış yüzde 46,7 oldu. Dış ticaret dengesindeki açık, 105 milyar 879 milyon dolar olarak hesaplandı.
13- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile başkan vekilleri Göksel Gümüşdağ ve Lütfi Arıboğan’ın görevlerinden istifa ettiği açıklandı.
14- Türk-İş Genel Eğitim eski Sekreteri, Sağlık-İş Sendikası eski Genel
Başkanı Mustafa Başoğlu Ankara’da vefat etti.
15- Fransız Senatosu’nda geçtiğimiz hafta kabul edilen sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere hapis ve para cezası veren kanunun iptali için yeterli imzaya ulaşıldı. İmza sahibi senatörler, Fransa Anayasa Konseyine başvuru yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ben Fransızların kendi ülkelerine böyle büyük bir gölge düşürülmesine müsaade edeceklerini tahmin etmiyordum. Onun için de baştan beri bu konuya dikkat çektim. Gördüğümüz kadarıyla bu süreç böyle gelişiyor. Şimdi Anayasa Mahkemesi muhakkak ki doğru kararı verecektir.” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da imzaları koyan senatör ve milletvekillerine teşekkür etti. Başbakan Erdoğan, “Gerçekten bu imzaları koyan gerek Fransız senatörlere, gerek milletvekillerine özellikle Tayyip Erdoğan olarak milletim adına kalbi şükranlarımızı ifade ediyoruz. Çünkü Fransa’daki siyasetçilere yakışan buydu, olması gerekeni yaptıklarına inanıyorum.” diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise milletvekilleri ve senatörlere teşekkür ederek, “Soğukkanlı beklemenin sonucu alınmıştır.” ifadesini kullandı.
15- Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç ve Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Rifat Feyziç tarafından imzalanan protokol ile ülkede yaşayan Müslümanlar resmen tanındı ve hakları güvence altına alındı. İmzalanan 25 maddelik protokolde, Karadağ İslam Birliği’nin çözemediği konularda nihai hakem merci Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı olacak.
17- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül resmi temaslar için gittiği Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Türkiye-BAE İş Konseyi toplantısında iş adamlarına hitaben, Türkiye’nin riski minimum, getirisi büyük nadir ülkelerden birisi olduğunu belirterek, BAE ile geçici işbirlikleri, geçici ortaklıklar yerine stratejik, büyük ortaklıklar kurulması gerektiğini söyledi. Türkiye’de büyük
fırsatlar olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa ekonomilerinin artık büyümediğini, nüfusunun yaşlandığını ifade etti.
18- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, resmi ziyaret için bulunduğu Katar’da Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife El Tani ile bir araya geldi. Bakan Bağış, görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, hem Türkiye ile Katar arasındaki ilişkileri, hem de Katar’da iş yapan Türk firmalarının çalışmaları ile Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarını değerlendirdiklerini belirtti. Bakan Bağış, görüşme sırasında uluslararası konularda bölgede ve dünyada meydana gelen gelişmelere karşı Türkiye ile Katar arasındaki yakın dostluğun ve işbirliğinin devamı konusunu ele aldıklarını söyledi.
19- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Türkmenistan Türk İş Forumu’na katıldı. Bakan Çağlayan daha sonra  katıldığı  sergi  açılışında,  yeni  teşvik  sisteminin  insanları  yatırıma tahrik edeceğini belirterek, yatırım indirimi yapacak düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Teşvikle ilgili son toplantıyı Aşkabat dönüşü Ekonomik Koordinasyon Kurulunda yapacaklarını vurgulayan Bakan Çağlayan, yatırım için teşvik sistemini bekleyen yabancı yatırımcıların da olduğunu kaydetti.
20- AB’nin 27 ülkesinin 25’i, mali entegrasyonu güçlendirmek ve bütçe disiplinini sağlamak için daha sıkı kurallar getirme konusunda anlaştı. İngiltere ve Çek Cumhuriyeti dışında 25 ülkenin anlaşmayı 1 Mart’ta imzalayıp Ocak
2013’te yürürlüğe sokması bekleniyor.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, AB üye 25 ülkenin Brüksel’deki gayriresmi zirvede imzaladığı bütçe disiplinini güçlendirecek yeni hükümetlerarası anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirterek, bölgeye güvenin güçleneceğini vurguladı.
21- İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu’nun (İİT-GF) teklifiyle Endonezya’da İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İİT-PB) toplantısında Hocalı katliamını “soykırım niteliğinde” ibaresini kullanarak tanıma kararı aldı.