11.10.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

                                                                                                                                                 1 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM’de yeni yasama yılının açılış konuşmasında, “Seçimlere yasal olarak katılmış, halkın oyunu almış, milletvekili sıfatını taşımaya hak kazanmış herkesin, haklarında kesin yargı kararı ortaya çıkana kadar yasama faaliyetlerine katılması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de yaptığı açıklamada, yeni anayasanın artık mecburiyet olduğunu belirterek, “Siyasetin itibarı ve liyakati için TBMM’nin çözümün adresi olduğunu ispatlamalıyız. Darbeleri soruşturan bir Meclis, darbe anayasası ile yoluna devam edemez.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin yeni yasama yılının açılış töreni sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözleri hakkında “Sayın Cumhurbaşkanımızla polemiğe girmek istemem. Bizim bu düşünceyi paylaşmadığımız ortada. Çünkü bu insanlar arazide çalışarak milletvekilliğini kazanmış, insanlar değiller. Onlar zaten o dönemde içerideydiler ve içerideyken parlamentoya girme gayreti içindeydiler.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni yasama yılı açılış konuşmasına ilişkin sorusu üzerine, “Tutuklu milletvekillerine yaptığı vurgu nedeniyle Cumhurbaşkanını kutluyorum.” dedi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’yle bir araya geldi. Görüşmede, PKK’ya karşı etkin işbirliği konusunda mutabakat sağlandı. Ayrıca, Suriye’de yaşanan gelişmelerin ardından bölgede PKK’nın kolu olan Demokrat Birlik Partisinin bir tehdit unsuru olarak yer almaması gerektiği vurgulandı.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında, işadamlarına teşvik paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çağlayan, “Bankalar, 6’ıncı bölgeye gelmek isteyen yatırımcıya negatif ayrımcılık yapmasın.” dedi.

6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu Ajansı Editör Masası’nın eğitimle ilgili sorularını cevapladı. Bakan Dinçer bir soru üzerine, “Bu kadar gergin, stres dolu bir imtihandan kurtulmamız lazım. YGS’yi yılda birden

6

çok kez yaparak, çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız.” dedi.

7- Türkiye’de bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, TOBB Birlik Merkezinde düzenlenen Türk-Mısır İş Forumu’na katıldı. Mursi burada yaptığı konuşmada, “Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler de olmasın.” dedi. Mursi, “Mısır pazarı 90 milyonu bulan büyük bir pazar. Yatırımlar garantilidir ve getirisi diğer ülkelere göre çok fazladır. Birlikte üretir, pazarlar ve ihraç ederiz.” dedi.

8- Şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Berkant Akgürgen, İstanbul’da yaşamını yitirdi.

9- Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Engin Çeber’in Metris Cezaevinde “işkence ve kötü muamele” sonucu öldüğü iddiasına ilişkin görülen davada, haklarında kurulan hüküm Yargıtayca bozulan 52 sanıktan, tutuklu yargılanan infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan “müebbet hapis” cezasına çarptırıldı.

10- Gürcistan’da 3,6 milyon seçmen, parlamento seçimi için sandık başına gitti. 7

2 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında, AK Partinin hafta sonu yapılan kongresinde 2013 ve 2071 hedeflerini ortaya koyduklarını belirterek, “Geçmişte siyasi ve ekonomik krizlerin tetiklediği, sosyal kırılmalara yol açan kısır döngü içinde yönünü ve hedefini kaybetmiş bir Türkiye vardı. Biz önce istikrar ve güveni tesis ettik.” dedi.

2- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ ın şüpheli ölümünün nedenini araştırmak üzere İstanbul Anıt Mezar’daki kabri açıldı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Özal’ın naşının önemli ölçüde bozulmadığını belirterek, adli tıp uzmanlarının umduklarının çok ötesinde verilere ulaştıklarını kaydetti.

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Genç İşadamları Derneğinin (TÜGİAD) düzenlediği “Kayıtdışı Ekonominin Etkileri” başlıklı sempozyumda yaptığı konuşmada, “Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerine oranındaki 1 birimlik artış, kayıt dışı ekonomide 2.41 birimlik artışa yol açmakta. Ortaya çıkan sarmalda, dolaylı vergilerdeki artış ve kayıt dışılık birbirini körüklemekte. Toplumda toplanan vergilerin kötü harcandığına ilişkin genel bir kanı oluşmuşsa, mükellefin vergiye karşı direnci artmakta.” dedi.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, El Arabiya televizyonunun, 22 Haziran’da Akdeniz’de düşürülen Türk keşif uçağındaki pilotların sağ yakalandığı ve Moskova’dan gelen bir emirle infaz edildiği yönündeki iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Kamu idaresi eksik bilgi verebilir, ancak kesinlikle yanlış bilgi vermez. Gerek Genelkurmay Başkanlığı, gerek Dışişleri Bakanlığı her ne bilgi verdiyse, bilin ki hepsi doğru. Hiçbir yanlış bilgi yoktur. Biri diğeriyle çelişen husus da yoktur. Ama gereken tüm açıklamalar yapılacak.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Madalyalı Sayın Engin Alan cezaevinde, teröristler dağlarda, uzantıları şehirlerde serbesttir. Açılış konuşmasında Sayın Cumhurbaşkanının bu yönde tutum takınmasını, seçildikleri halde bu çatı altında bulunamayan milletvekillerine sıcak yaklaşmasını yerinde ve makul bir tavır olarak gördüğümüzü söylemeliyim.” dedi. 8

6- İstanbul’da düzenlenen “1. Ulusal Cami Mimarisi Sempozyumu”nun açılışının ardından soruları cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cami mimarisinin Türkiye’de artık sadece Diyanet İşleri Başkanlığının, mahalli idarelerin, Mimarlar Odasının, cami derneklerinin altından kalkacağı bir konu olmaktan çıktığını ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanı olarak kentsel dönüşüm projelerinde pek çok caminin yıkılarak yeniden yapılması gerektiğini yüksek sesle ifade etmek istiyorum.” dedi.

7- 28 Şubat döneminin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, 28 Şubat soruşturması kapsamında mağdur- tanık sıfatıyla ifade verdi.

8- Galatasaray Futbol Takımı, İstanbul’da Portekiz’in Braga takımıyla yaptığı Şampiyonlar Ligi H Grubundaki ikinci maçında 2-0 yenildi.

9- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna’nın dünyada görev yapan 150’ye yakın büyükelçisinin başkent Kiev’de bir araya geldiği “Büyükelçiler Konferansı”nda yaptığı konuşmada, “Kiev’de tarihin Avrasya’daki akışını hissediyorsunuz. Kiev yüzyıllar boyunca yeniden inşa edildi ama hep o ruhu korudu. İstanbul’a benziyor. Kiev’i anlamadan Avrasya tarihini anlayamazsınız. İstanbul’u anlayamayan da Balkanların, Ortadoğu’nun, Avrupa’nın tarihini anlayamaz.” dedi.

10- Irak Hükümeti Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, Türkiye hükümetinin terörle mücadele kapsamında Irak’a sınır ötesi asker gönderme konusunda Meclis’ten yetki talebinde bulunması kınandı.

Irak Hükümeti ayrıca, ülkede herhangi bir yabancı devlete ait askeri kuvvetlerin yer almasını ve bundan sonra da yabancı güçlerin ülkeye girmesini yasaklayan bir karar aldı.

11- Gürcistan’da yapılan parlamento seçimlerini, “Gürcistan Havali” koalisyonunun kazandığı bildirildi. Ocak 2013’te görev süresi dolacak Cumhurbaşkanı Mihail Saakasvili’nin liderliğini yaptığı Birleşik Ulusal Hareket Partisi (UHP) muhalefete düştü.

12- Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Mubi şehrinde bir öğrenci yurduna giren silahlı bir saldırganın 27 öğrenciyi öldürdüğü bildirildi. 9

3 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dünyada 33 dev şirketin temsilcisini bünyesinde barındıran 20-20 Yatırım Derneği üyelerini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, 2009’da başkan seçilmesinin ardından yaptığı ilk ziyaret sırasında, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Ankara’da Türkiye-ABD ilişkilerinin “model ortaklık” olarak tanımlandığını hatırlatarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 20 milyar doları geçtiğini söyledi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti. Kabulde konuşan Clegg, Türkiyesiz AB’nin eksik kalacağına inandığını vurgulayarak, Türkiye’yi her zaman bir Avrupalı olarak gördüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ise AB üyeliğinin Türkiye’nin stratejik tercihi olduğunu, bu konuda hiçbir tereddüt bulunmadığını ve hafta başında TBMM’nin yeni yasama yılının açılış konuşmasında, AB üyeliğine öncelikli bir husus olarak vurgu yaptığını ifade etti.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Turgut Özal Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde, Türkiye’nin uzun yıllardır, “can yakıcı, asrın vebası terörle uğraştığını” ifade ederek, “Bu kadar zamandır terör belasıyla uğraşmış, insanını, imkânını, fırsatlarını kaybetmiş bir toplumda bu konuyla ilgili üniversitelerimizde bir enstitü olmadı.” dedi.

Başkan Çiçek ayrıca, terör konusunda 48 araştırma bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının, Polis Akademisi ve Genelkurmay Başkanlığı gibi güvenlik birimlerince hazırlandığını belirtti.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesinde düzenlenen akademik yıl açılış töreninde, Türkiye’yi bilim alanında dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline getirmeyi kendilerine hedef koyduklarını belirterek, “Bilimsel alanda, dünya sıralamasında dereceye giremezsek, ekonomik güç olarak da ilk 10’a girebilmemiz zorlaşır.” dedi.

Başbakan Erdoğan, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan kaynağı 2023’te gayri safi milli hâsılanın yüzde 3’üne çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu büyük ve iddialı bir hedeftir. Biz bu hedefe ulaşmakta kararlıyız ve buna kilitlenmiş durumdayız.” dedi. 10

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Adana’da Seyhan Belediyesinin TOKİ iş birliği ile inşa ettiği Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma töreninde, Türkiye’nin bulunduğu konumda yaşadığı en büyük problemin kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, “İstemeyen vatandaşın evinde kentsel dönüşüm yapmayacağız. Öncelikle isteyenden başlayacağız. Yaygara koparanlar var, bunlar bana göre hainlik yapıyor. Bu milletin çocuklarının geleceğiyle oynuyor. Biz istiyoruz ki bir afet olduğu zaman o afet yıkacak bina bulmasın. En azından yıkacak binanın içerisinde canlı olmasın.” dedi.

5- CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, terör sorununa karşı Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif etti. Hamzaçebi, “Daha önce teklif ettiğimiz Anayasa Uzlaşma Komisyonu, benzeri içtüzükte olmayan teamülü bir komisyondu. Bu gerçekleşmiyorsa içtüzüğe uygun bir araştırma komisyonunda bütün siyasi partiler bir araya gelebiliriz. Sorunu çözme konusunda samimiyiz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yaptığı açıklamada, “CHP’nin samimi olması halinde görüşmeye hazırız. Biz kapıyı açık tuttuk, teklifte bulunduk. ‘Gelin beraber yapalım, MHP olmazsa olmasın, CHP ve AK Parti bu işi birlikte yapabilir’ dedik. O günden bugüne herhangi bir cevap vermedi. Hâlbuki ‘gelin görüşelim’den öte ‘Evet, biz bu işe varız’ açıklamasını yapmasında fayda vardı. Bugüne kadar bir açıklama yapmadı. Bizim kapımız açık. CHP ve AK Parti, bu sorunun çözümü konusunda ortak çalışma yapıp, ortak adım atabilir.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre, Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1,03 oranında, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 1,03 oranında arttığı açıklandı. Eylül itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 9,19, ÜFE’de yüzde 4,03 artış gösterdi.

7- Beşşar Esed’e bağlı güçlerle muhalifler arasında çatışmaların yaşandığı Suriye’nin Rakka şehrine bağlı Tel Abyad ilçesinden ateşlenen bir top mermisinin Akçakale ilçesine düşmesi sonucu 3’ü çocuk 2’si kadın 5 kişi hayatını kaybetti. Olayda 10 kişi de yaralandı.

Konuya ilişkin Başbakanlıktan yapılan açıklamada, saldırıya sınır bölgesindeki silahlı kuvvetler tarafından angajman kuralları doğrultusunda 11

anında gereken karşılık verildiği, radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedeflerin vurulduğu ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuyla ilgili olarak, “Son olay bardağı fazlasıyla taşırmıştır. Bir defa Türkiye egemen bir ülkedir. Kendi toprağına karşı bir saldırı yapılmış ve yurttaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Bunun uluslararası hukukta mutlaka bir karşılığı vardır.” dedi.

NATO Konseyi, Türkiye’nin yaptığı çağrı üzerine Brüksel’de büyükelçiler düzeyinde olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Suriye şiddetle kınanarak, İttifak’ın Türkiye’ye her türlü desteğe hazır olduğu belirtildi. Güvenliğin bölünmezliği ve dayanışma ilkeleri çerçevesinde Türkiye’nin yanında olduğunu bildiren NATO, Suriye’ye saldırgan eylemlerine ve uluslararası hukuk ihlallerine derhal son vermesi uyarısı yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü George Little de, “Güçlü müttefikimiz Türkiye’de meydana gelen can kayıplarından üzüntülüyüz ve durumu yakından izlemeye devam ediyoruz.” dedi.

8- NATO tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen’in görev süresinin 1 yıl daha uzatılarak 31 Temmuz 2014’te sona ereceği bildirildi. 12

4 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile görüştükten sonra Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, “Bilinmesinde fayda var; Suriye tarafından ülkemize yapılan bu saldırı, ilk değildir. Daha önce de ne yazık ki 7 kez aynı şekilde bu saldırılar oldu. Akçakale’de yaşanan olayı, bir ülkede yaşanan çatışmanın sınır ötesini de etkilemesi gibi sıradan bir hadise olarak telakki edemeyiz.” dedi.

“Bizler bu bölgede sadece barış ve güvenlik istiyoruz. Bizim asla savaş çıkarmak gibi bir derdimiz olamaz.” diyen Başbakan Erdoğan, tezkerenin amacının “etkin caydırıcılık” olduğunu söyledi. CHP ve BDP’yi eleştiren Başbakan Erdoğan, “Tezkere karşısında direnenler tarihe bunun hesabını veremeyeceklerdir. Biz de meydanlarda halkımıza tezkereye karşı direnenleri anlatacağız.” dedi.

2- Türkiye, Suriye’den atılan top mermisinin Akçakale’ye düşmesi ve olayda 5 kişinin ölmesinin ardından, Suriye konusunda, TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dâhil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM’de kabul edildi. AK Parti ve MHP “evet” derken, CHP ve BDP “hayır” oyu kullandı. Gizli oturum öncesinde söz alan MHP’li Oktay Vural da dış politikanın başarısız olduğunu, diplomasinin iflas ettiğini savundu. BDP’li Pervin Buldan ise kapalı oturum yapılmasını eleştirerek savaşa karşı olduklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda tezkerenin kabul edilmesinin ardından konuya ilişkin gazetecilerin sorusunu cevaplayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Suriye mesajı aldı mı?” sorusuna, “Türkiye’nin mesajı her halükârda alınmıştır.” karşılığını verdi.

Suriye Enformasyon Bakanı Ümran ez-Zabi ise Akçakale’ye düşen top mermisi sebebiyle hayatını kaybedenlerin yakınları ve Türk halkına başsağlığı diledi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. Suriye ile Türkiye sınırının uzun olduğunu ve sınırdan silah kaçakçılığının yanı sıra silahlı grupların girdiğini ileri süren Zabi, Suriye’nin iyi niyetli olduğunu ve komşu ülkelerin egemenliğine saygı gösterdiğini söyledi.

3- AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) 21 yeni üyesiyle ilk defa toplandı. Numan Kurtulmuş ekonomiden sorumlu, Süleyman Soylu da Arge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Mehmet Ali Şahin ise siyasi ve hukuki işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.13

4- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulunda “Suriye’deki İnsani Krize Avrupa’nın Yanıtı” başlıklı özel oturumda kabul edilen önergeyle, Avrupa Konseyi üye ülkeleri ve İsrail’in sınırlarını Suriyelilere açması kararı alındı.

5- Batı Şeria’daki Filistin Hükümeti Esirler Bakanı İsa Karaki, İsrail yönetiminin esir takası anlaşması neticesinde serbest bırakılan tutukluları tekrar gözaltına aldığını açıkladı. 11 Ekim 2011 tarihinde Hamas ile esir takası anlaşması imzalayan İsrail yönetimi, anlaşmayla serbest bırakılan 8 Filistinliyi tekrar tutuklamıştı.14

5 EKİM 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Malatya’da İnönü Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Terörle mücadele konusunda Türkiye, çok da fazla destek gören bir ülke değildir. Bize en fazla destek verdiğini söyleyen ülkeler bile yapması gerekenin onda birini bile yapmıyor. Onun için bu sorunu biz çözeceğiz.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesinin (YTÜ) Davutpaşa Yerleşkesi’nde düzenlenen akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün üniversitelerin önünde çözüm bekleyen sorunlar olduğunu bildiklerini belirterek, “Bu sorunları, günü kurtarmaya dönük geçici tedbirlerle değil, köklü bir yeniden yapılanma süreci çerçevesinde çözüme ulaştırma kararlılığındayız.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Esenler’de düzenlenen “Kentsel Dönüşüm Başlıyor” programında yaptığı konuşmada da, “1999 yılında meydana gelen Gölcük ve Düzce depremleri ile 2011 yılında yaşanan Van depremi, bize kentsel dönüşümü ne pahasına olursa olsun hayata geçirmemiz gerektiğini gösterdi.” dedi. Başbakan Erdoğan, bir yandan Suriye meselesi başta olmak üzere uluslararası meselelerle uğraşırken, bölücü terörle mücadelelerini kararlılıkla yürütürken, diğer yandan da ülkenin çözüm bekleyen bütün sorunlarına birer birer neşter atmaya devam ettiklerini söyledi.

3- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, ölümüyle ilgili iddialar üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında mezarından çıkarılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın naaşı Topkapı’daki anıt mezara defnedildi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı en içten duygularla tebrik ediyor, sağlık ve esenlikler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı’nda emperyalizme karşı duran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alan yaşamını yitirmiş tüm silah arkadaşları ve din adamlarının ruhları şad olsun.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, beraberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve bazı AK Parti milletvekilleri ile incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Kürtçe savunma ile 15

ilgili olarak, “Önümüzdeki günlerde yasal düzenleme yapılacaktır. Ve artık Kürtçe ifade ve savunma verme konusunda bir gedik aşılmış olacaktır.” dedi.

6- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ı makamında ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Atalay burada yaptığı konuşmada, “Çok şey yaptık ama Türkiye’nin daha çok işi var. Geleceğe doğru fedakârlık ve birlik içinde devam edeceğiz.” dedi.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye Kadın Girişimciler Derneğinin (KAGİDER) toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin tezkere almasının savaşacağı anlamına gelmediğini belirterek, “Hükümetin tezkere alması, sadece bu ülkede, en ufak bir saldırı karşısında hükümetin de gerekli adımları atabilecek yetkiyle donatıldığını ortaya koyar.” dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Kayseri’de özel bir firmaya ait Çelik Halat Fabrikasının açılış törenine katıldı. Bakan Yıldız açılışta yaptığı konuşmada, “Son on yıl içerisinde iletim ve dağıtım hatlarına 7,2 milyarlık yatırım yaptık. On yılda yaptıklarımızı 2015 yılına kadar da yapacağız ki AB üyesi ülkelerin hedeflerini aşmış olacağız.” dedi.

9- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı”nın 9 aylık sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, şu anda 4 bin 800 vergi müfettişi bulunduğunu, bu sayıyı orta vadede 12 bine kadar çıkarmayı amaçladıklarını belirterek, “Çünkü sadece mevzuat yetmez, sadece kayıt dışılığa karşı eylem planları yetmez, mutlaka sahada olacağız.” dedi.

10- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Belediyesince yaptırılan Sokak Hayvanları Bakımevinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hayvanları ve hayvan haklarını korumayı bir görev kabul ettiklerini bildirdi. Suriye konusuna da değinen Bakan Eroğlu, “Suriye halkıyla asırlardır birlikte yaşıyoruz, akrabalıklarımız var. Problem Esed rejimiyle ilgili. Suyu kesmeyi düşünmüyoruz.” dedi.16

11- Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, gazetecilere, BM Güvenlik Konseyine sunduğu mektubu okudu. Caferi, Suriye Yönetiminin, Akçakale’ye top mermisi düşme olayını soruşturduklarını belirterek, Türkiye ile herhangi biçimde şiddeti tırmandırma peşinde olmadıklarını ifade etti.17

6 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, sağlıkta sürdürülen reformları eğitimde de gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ve şartlara uygun olan dershanelerin şimdiden özel okula dönüşmeleri gerektiğini belirterek, “Biz birileri daha fazla kazansın diye Anadolu’daki fakir vatandaşın daha fazla sömürülmesine göz yumamayız.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Merkezi (İRGCA) ile Umman Sultanlığı Milli Arşiv Müdürlüğü işbirliğiyle Yıldız Sarayı Ot Kasrı’nda düzenlenen açılışın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilme yaşının 18’e indirilmesi, silâhaltındaki er ve erbaşlara seçimlerde oy kullanma hakkı verilmesi” yönündeki açıklamalarına ilişkin, bu yenilik ve değişikliklerin hayata geçirilebilmesi için anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu konularda anayasa değişikliği yapmak için Parlamento zemininde arayışlar olacaktır.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT’de yayınlanan “Enine Boyuna” adlı televizyon programında, Suriye’ye ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Davutoğlu, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine atılan ve 5 kişinin ölümüne neden olan top mermisinin Suriye ordusunun envanterine kayıtlı olduğunu söyledi.

4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Muhtarlar Konfederasyonunun düzenlediği “Muhtıranın Anayasa’daki Yeri ve Önemi” konulu sempozyumda, “Gelecek köydedir, kırsaldadır. Ama farklı bir kırsalda, farklı bir köydedir. Şehrin asgari standartlarını temin etmiş köyler olacaktır.” dedi.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Samsun’da İlkadım Belediyesi Halk Ekmek Fabrikasının açılış töreninde, Suriye tezkeresine “evet” demelerinin nedenini açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin elini güçlendirmek için üzerlerine düşen sorumluluğu gönül huzuruyla yerine getirdiklerini vurgulayan Bahçeli, “Biz Türkiye’nin menfaati ve Türk milletinin güvenliği için her fedakârlığı yaparız, her bedeli de Allah’ın izniyle seve seve öderiz. Ancak Mecliste tezkere kararına verdiğimiz ‘evet’ oyu AKP’nin dış politikasına bir güvenin eseri değildir. AKP’yi ne kadar eleştirsek de politikalarını ne kadar zayıf ve tükenmiş 18

bulsak da eğer söz konusu vatan müdafaası olursa herkesten fazla kendimizi ileri sürer ve gözümüz kırpmadan da üzerimize düşeni yaparız.” dedi.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde partisinin ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, akan kanın durmasını istediklerini belirterek, “Bizler korktuğumuz, çaresiz kaldığımız için bu çağrıları yapmıyoruz.” dedi.

7- Suriye’nin Harabjoz şehrinde Özgür Suriye Ordusu ile Esad askerleri arasında devam eden çatışmalar sırasında 3 havan topu mermisi, Hatay’ın Yayladağı ilçesine isabet etti. Boş araziye düşen mermi, can ve mal kaybına sebep olmadı. Hatay Valiliği, top mermisinin düştüğü yerin, en yakın yerleşim yeri olan Asağıpulluyaz köyüne yaklaşık 800 metre mesafede, Belengöz Hudut Karakolu’na yaklaşık 1000 metre mesafede olduğunu bildirdi. 19

7 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin, Türkiye’nin en büyük enerji ve katı yakıt üretebilen ileri biyolojik atık su arıtma tesisi olduğunu, tam kapasiteyle çalıştığında günde 600 bin metreküp atık su arıtarak, 2,5 milyon nüfusa hizmet vereceğini belirtti.

Suriye konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, CHP’nin, Suriye tarafından gelen top mermisi sonrası 5 kişinin şehit olduğu olayda kendi ülkesinin tarafında değil, Esed’in yanında yer aldığını söyledi.

Tezkere konusundaki eleştirilere de cevap veren Başbakan Erdoğan, “Savaş olur mu, olmaz mı? Her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın. Eğer sen buna hazır değilsen zaten devlet değilsin. Millet olamazsın. Sen buna hazır halde olacaksın, böyle bir şey olursa, bir zulme uğrarsan gereğini yapacaksın. İşte bak şimdi misliyle mukabele ediyoruz. Buna seyirci kalamayız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muhtarlar Konfederasyonu 1. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, anayasanın değiştirilmesinin gündemde olduğunu hatırlatarak, “Anayasa’yı değiştirelim diyorlar. Eyvallah, değiştirelim. Ama anayasadan önce 12 Eylül darbe hukukunu değiştirmemiz lazım. Darbe hukuku değişmezse, siz darbe yasalarını örnek alıp yolunuza devam ederseniz, kimse kusura bakmasın ama ben onlara demokrat demem. Demokratlık, milletin iradesine saygı duymaktır, milletin iradesini baş tacı etmek demektir.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Japon Nikkei gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’nin 2023 yılına kadar 3 nükleer santral inşa etmeyi planladığını belirterek, “Akdeniz kıyısında 1. santral projesini Rusya aldı. Karadeniz kıyısındaki 2. santral için Japonya, Çin, Güney Kore ve Kanada’dan oluşan 4 ülke projeyi almak için yarış halinde.” dedi.

Japonya’nın nükleer santral teknolojisine yönelik olumlu görüşlerin değişmeyeceğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Babacan, “Yıl içinde santrali yapacak tarafı seçeceğiz. Türkiye ekonomisi hızla büyüyor ve buna paralel olarak enerji talebimiz de artıyor. Cari açığı azaltmak için nükleer santrale mutlaka ihtiyacımız var. Türkiye’nin daha fazla bekleyecek zamanı yok. 2012 yılsonu, müzakerelerde son tarih.” dedi.20

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 7’de “Başkent Kulisi” programında anayasa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Anayasayı değiştirecek nitelikte bir çoğunlukla işbirliği yapacağız. Eğer bir çoğunlukla ittifak yapamazsak o zaman milletimizle ittifak yapacağız. Seçimde milletimize bu durumu arz edecek ve yetkiyi talep edeceğiz. Milletimiz de yetkiyi verirse yeni anayasayı hayata geçirmenin yollarını arayacağız.” dedi.

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Suriye’nin tezkereyle verilen mesajı iyi okuması gerektiğini söyleyerek, “Bu tezkere esasında bir savaş tezkeresi değil. Biz savaş olmasın diye tezkereyi çıkardık. İnşallah, Suriye bu tezkerenin verdiği mesajları doğru okur. Eğer doğru okumaz, bunu yanlış anlarsa, o zaman da yaptığının karşılığını elbette alacaktır.” dedi.

5- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin İstanbul İl Gençlik Kolları’nın Bağlarbaşı Kültür Merkezinde düzenlediği Genişletilmiş İl Gençlik Kolları Divanı toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kamalak, Türkiye’nin adım adım savaşa girdiğini söyleyerek, “Amaç Büyük İsrail devletini kurmaktır. Büyük Ortadoğu Projesi adım adım işlemektedir.” dedi.

6- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) Güney Afrika ve Mozambik’te düzenledikleri ekonomik forumlara katılan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, İstanbul’da gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Suriye ile ilişkilerde “sağduyu” çağrısı yapan Meral, “Aksi takdirde kaybedilen pazarları ağır rekabet ortamında geriye getirmek mümkün olmuyor. Bazen de pahalı olabiliyor. Amacımız olabildiğince serinkanlı olmak, sağduyulu olmak.” şeklinde konuştu.

7- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, kentsel dönüşümlerde mahalle kültürünün yaşatılmasını, planlarda esnafın unutulmamasını istedi. Palandöken, “Yeni projeler içinde, mimarisiyle, halkın ihtiyaçlarına uyumlu esnaf çarşıları yapılmasını istiyoruz.” dedi.21

8- Suriye ordusunun muhaliflerin kontrolüne geçen Tel Abyad’a yönelik top atışları yeniden başlarken, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde ilçe merkezine birkaç yüz metre mesafedeki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yakınlarına yeni bir top mermisi düştü. Olay can kaybına neden olmazken şarapnel parçaları depolara zarar verdi. Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, “gereken karşılığın verildiğini” bildirdi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “Bild am Sonntag” gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirterek, “Suriye-Türkiye sınırındaki durum maalesef çok ciddi.” dedi.

10- Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) siyasi danışmanı Bessam Dade, Kahire’de yaptığı açıklamada, Suriye’de akan kanın durması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara’nın, geçiş hükümetinin başkanı olması önerisini olumlu karşıladıklarını söyleyerek, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önerisini birebir Yemen modeli olmaması kaydıyla kabul ediyoruz.” dedi.

11- Filipinler’de Devlet Başkanı Benigno Aquino, ülkenin güneyinde yaklaşık 40 yıldır özgürlük mücadelesi veren Müslüman azınlıkla barış anlaşması konusunda uzlaştıklarını açıkladı. 22

8 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Estonya Büyükelçisi Miko Haljas’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Kabul öncesinde gazetecilerin Suriye’de yaşananlara ilişkin sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’de şu anda en kötü senaryoların gerçekleştiğini, Suriye halkının acı çektiğini, bu durumun Türkiye’yi de etkilediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül daha sonra, Nijer’in Ankara Büyükelçisi Adam Abdoulaye Dan-Maradi’yi kabul etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Eskişehir Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TED Üniversitesi Rektörü Dr. Öktem Vardar, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı, İstanbul Politikalar Merkezi Kurucu Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli’yle görüşme yaptı.

Görüşmede, eğitim sistemi konusunda Türkiye ve dünya örnekleri karşılaştırıldı. Ayrıca, Türkiye’nin son dönemde eğitimde yaptığı değişiklikler görüşüldü. Cumhurbaşkanı Gül, yeni yükseköğretim sistemiyle ilgili tartışmaların, tasarı yasaya dönüşmeden yapılması gerektiğine işaret ederek, kanunun geniş katılımla yapılmasının ve ortak görüşü yansıtmasının önemini vurguladı.

2- Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, terör şebekesinin finansman kaynaklarına ağır darbeler vurulduğuna dikkat çekerek, artık örgütün kolay kolay esrar ekemeyeceğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Suriye tezkeresiyle ilgili olarak da tezkerenin laf olsun diye çıkarılmadığını belirterek, “Münferit atışlar sebebiyle zarar vermeler devam ettikçe karşılığı da verilecektir.” dedi.

3- CNN Türk televizyonundaki “Tarafsız Bölge” programında soruları cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Suriye konusunda eleştirerek, “Suriye’de akan kanın 1’inci sorumlusu Esad, 2’nci sorumlusu Başbakan Erdoğan’dır.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan çıksın ‘Benim izlediğim politikayı Fransa, İngiltere, NATO destekliyor’ desin. Kim destekliyor? Suudi Arabistan, Katar destekliyor. Mısır Cumhurbaşkanı bana ‘Biz CHP gibi düşünüyoruz’ dedi. Yani dışarıdan müdahaleye karşılar. Amerika da desteklemiyor.” dedi.23

4- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Zorunlu Karşılıklar ve Diğer Makro İhtiyati Politikalar: Gelişmekte Olan Ülke Tecrübeleri Konferansı”nda yaptığı konuşmada, 2012 yılı sonunda kredi büyüme hızının yüzde 14 civarında gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü belirterek, “Bugün itibariyle Türkiye’de kredi büyüme hızı sorunsuz bir şekilde sürdürülebilir seviyelere yaklaşmıştır.” dedi.

5- Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), Güven Dershane Sahipleri Derneği (GÜVENDER) ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, dershanelerin, özel okula gidemeyen, özel ders alamayan orta ve dar gelirli grubun elindeki tek alternatif olduğu, Anadolu’nun ücra köşelerinden dershanelere devam ederek en iyi okullara giriş hakkı kazanmış öğrencilerin yakaladıkları fırsatların unutulmaması gerektiği, dershanelerin yokluğunda dar ve orta gelirli vatandaşların, çocuklarını iyi bir okula yerleştirmek için özel ders aldırmak zorunda kalacaklarını ve bu durumun onlara daha pahalıya mal olacağı ifade edildi.

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen “28 Şubat” soruşturması kapsamında, 70 kişi mağdur sıfatıyla ifade verdi.

7- BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Strasbourg’da düzenlenen “Dünya Demokrasi Forumu”nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerin çatışmayı artırabileceği uyarısında bulundu. Ki-Moon, Konsey’in demokrasiye katkılarından bahsettiği konuşmasında, Suriye’deki son gelişmelere de değindi. Liderlerin kendi halkının meşru taleplerine kulak vermesi gerektiğine dikkati çeken Ki-Moon, “Esad çok geç olmadan kendi vatandaşlarını dinlemeli.” dedi.

8- Gürcistan’da 1 Ekim’de yapılan parlamento seçimlerini kazanan Gürcistan Hayali Partisi lideri Bidzina Ivanisvili, bakan adaylarının isimlerini açıkladı. Ivanisvili, Cumhuriyetçiler Partisinin lideri David Usupasvili’nin parlamento başkanlığı görevine getirileceğini kaydetti.

9- Bosna Hersek’teki yerel seçimde, Aliya İzzetbegoviç’in kurduğu Demokratik Eylem Partisi (SDA), 34 belediyeyi kazanarak birinci çıktı. 24

10- Venezuela’da devlet başkanlığı seçimini 1998 yılından beri bu görevi sürdüren Hugo Chavez bir kez daha kazandı. 19 milyon kayıtlı seçmenden yüzde 81’nin oy kullandığı seçimde Chavez’in oyların yaklaşık yüzde 55’ini aldığı, rakibi Henrique Capriles Radonski’nin ise yüzde 45’te kaldığı açıklandı. 25

9 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni Yükseköğretim Kanunu çalışmalarına yönelik bilgi almak üzere Yükseköğretim Kurulunu (YÖK) ziyaret etti. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, YÖK’te bir süredir çalışma yürütüldüğünü, hazırlanan ilk taslakların üniversitelere gönderildiğini belirterek, “Burada önemli olan, böyle önemli, reform diyebileceğim bir çalışmanın şeffaf, açık, bütün üniversitelerin ve ilgili herkesin katılımını sağlayacak şekilde yapılması ve olgunlaştırılarak Meclise götürülmesidir.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı Uluslararası “1402 Ankara Savaşı Kongresi”nden ayrılırken gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, seçilme yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili bir soru üzerine, partiler arasında görüşmelerin sürdüğünü, düzenlemenin hayata geçmesi için anayasa değişikliği gerektiğini belirterek, “Partilerimiz bu değişiklikte mutabık kalırsa bunu kısa sürede gerçekleştirebiliriz.” diye konuştu.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında, Suriye konusunda en kötü senaryoya hazırlıklı olduklarını belirterek, “Devlet olmanın gereği, her türlü tedbiri almak ve her türlü ihtimale hazırlıklı olmaktır. Diplomasinin sınırlarının bittiği yerde ise diğer araçları, diğer imkânları devreye almak, büyük devlet olmanın gereğidir.” dedi.

KCK operasyonlarına da değinen Başbakan Erdoğan, “KCK operasyonu denilen olayları benim Kürt kardeşlerimin çok iyi bilmesi lazım. KCK operasyonlarının nedeni, Kürt kardeşlerimizin hakkını, hukukunu farklı yerlere çeken, gönderen yönetimlere karşı yapılmıştır.” dedi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, geçen hafta TBMM’den geçen, sınır ötesi harekâta ilişkin tezkere hakkında değerlendirmelerde bulundu. CHP’nin görüşme öncesi grubunu toplayarak ortak bir karar alan tek parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bugüne kadar CHP’nin önerilerini dikkate almadığı için Suriye konusunda savaşın eşiğine gelen hükümete destek vermediklerini kaydetti.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, düzenlediği basın toplantısında Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin verileri açıkladı. Türkiye ekonomisinin 2013 26

yılında da büyümeye devam edeceğini, gelecek senenin 2012’den daha iyi bir yıl olacağını söyledi. 2012 yılında büyümenin yüzde 3,2 olmasını beklediklerini ifade eden Başbakan Yardımcısı Babacan, enflasyon hedefini ise yüzde 7,4 olarak açıkladı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bütçe çalışmalarında seçim bütçesinin olmadığını ifade ederek, “Savaş bütçesi de yapmadık.” dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da ihracat ve faizler konusunda değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye’nin 2002’de faizlere ödediği rakamın yurtiçi hâsılanın yüzde 15,5’lik kısmına denk geldiğine işaret etti. Bakan Yılmaz, “Bugün aynı oranda faizlere para ödemiş olsaydık geçen yıl 120 milyar dolar ödeyecektik. Biz sadece 25 milyar dolar ödedik. Artık eskisi kadar faize yüksek para gitmiyor.” dedi.

6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, eski Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı HansGert Pöttering’i bakanlıktaki makamında kabulü sırasında gazetecilerin açıklanması beklenen ilerleme raporu ile ilgili sorularını cevapladı. Bakan Bağış, “Bu rapor bir karne değildir. Bizim için önemli olan yılsonunda bizim kendi yayımlayacağımız rapordur. Şu anda Türkiye’nin tanımadığı, diplomatik ilişkileri olmayan bir ülkenin dönem başkanlığı içerisinde yayımlanacak bir raporun Türkiye’ye methiyeler belirtmesini beklemek çok inandırıcı olmaz.” dedi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, kayıt dışı konusunda kendilerine yeni hedefler koyduklarını, yaklaşık yüzde 40 olan kayıt dışılığın çok yüksek olduğunu aktardı. Bakan Çelik, “Bir puanlık kayıt dışı istihdam eşittir 650 milyon TL. Toplamda 26 milyarlık bir kayıt dışılık var. 26 milyar lira soysal güvenlik açıklarının 5 milyar üzerinde.” dedi.

2012 yılında aldıkları tedbirlerle sosyal güvenlikte 700 milyon TL tasarruf sağladıklarını belirten Bakan Çelik, ilk kez ilaç harcamalarının global bütçenin altında gerçekleştiğini, primlerin giderleri karşılama oranının da arttığını kaydetti.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında Suriye ile yaşanan süreci değerlendirdi. Bahçeli, “Biz parti olarak 27

bu tezkereye ilkelerimiz gereğince ve milli güvenliğimizi korumak maksadıyla tereddütsüz “evet” dedik ve destek verdik. Ayrıca tezkere kararına verdiğimiz onay; Suriye topraklarında mevzilenme arayışında olan PKK-PYD varlığına, Şam yönetiminin ani ve kontrolsüz saldırgan niyetlerine en kati ve keskin uyarı niteliği taşımaktadır.” dedi.

9- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında Suriye ile yaşanan gerginliğe değindi. Başbakan Erdoğan’ın grup konuşmasında ‘Türkiye’nin içeride ve dışarıda neden savaşması gerektiğini anlattığını’ belirterek, ‘Neden barışmak zorundayız’ diye tek bir cümle kurmadı?” dedi. Başbakan’ın bir yıldır Türkiye’yi Suriye’ye karşı savaşa hazırladığını savunan Demirtaş, asıl nedenin, Kürt Bölgesindeki oluşumdan duyulan rahatsızlık olduğunu söyledi.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ağustos ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretim endeksi, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında azaldı.

11- Terör örgütü PKK tarafından Diyarbakır’da 1, Şırnak’ta 8 okula molotofkokteyli ve el yapımı patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda 2 öğretmen ile 3 öğrenci yaralandı.

12- AB Komisyonu üyesi Stefan Füle, Brüksel’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’yi temel hak ve hürriyetler konusunda tenkit ederken bir yandan da isim vermeden müzakereleri bloke eden Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ni eleştirdi. Füle, “Son iki yıldır müzakere faslı açılmaması ne manaya geliyor? Şu manaya geliyor: Müzakerelerin en mühim makinesi olan reform sürecinden mahrum kaldığımız manasına geliyor.” yorumunu yaptı.

13- NATO Genel Sekreteri Anders-Fogh Rasmussen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, İttifak’ın gerekirse Türkiye’yi savunmak için planlarının hazır olduğunu ancak bu planların hiçbir zaman uygulanmak zorunda kalmayacağını umut ettiğini söyledi. Rasmussen, “Bir savunma ittifakının müttefikleri için savunma planlarının olmaması şaşırtıcı olurdu. Türkiye bizim dayanışmamıza güvenebilir.” ifadelerini kullandı.28

14- Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ECB’nin parasal finansman sağlama gibi planı olmadığına dikkat çekerek, “Hükümetlerin sorumluluklarını devralacağımızı, hatta para basacağını düşünenler varsa, bu kesinlikle olmayacak. ECB’nin ulusal borçları ödemek için matbaayı çalıştırma yetkisi yok.” ifadesini kullandı. Euro bölgesinde ilerlemeler olduğunu söyleyen Draghi, “Elbette bu süreç siyasi ve ekonomik açıdan acı verici olabilir. Ancak bu ülkeler krizden çok daha güçlü çıkacak.” dedi.

15- Uluslararası Para Fonu (IMF) “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nu açıkladı. Raporda, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin şiddetini artırdığını belirterek küresel büyüme tahminlerini aşağıya çekti. Dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3 büyüyeceğini, bunun da 2009 krizinden bu yana en düşük oran olduğunu, 2013’teyse büyümenin yüzde 3,6 olarak tahmin edildiğini kaydetti. IMF, yeni bir durgunluk ve çöküş riskinin çok yüksek olduğunu da vurguladı.

16- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, görüştüğü koalisyon partilerinin başkanlarıyla bütçe konusunda anlaşmaya varamadıklarını açıklayarak, 3 ay içerisinde parlamento seçimlerine gidilmesini istedi.

17- Almanya Başbakanı Angela Merkel resmi temaslar için gittiği Yunanistan’da, Başbakan Andonis Samaras ile görüştü. Merkel görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu krizde Yunanistan’ın yanındayız. Ülkenin Euro Bölgesi’nde kalması, gerekli reformları yapması ve kalkınma programlarını hayata geçirmesi için Almanya olarak elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.” mesajı verdi.

Samaras ise Yunanistan’ın ne Almanya’dan ne de Avrupa’dan para istediğini ancak krizi atlatabilmesi için kalkınma programlarına ihtiyaç duyduğunu belirtti. 29

10 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleştirilen 28. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı’nda, Suriye’yle ilgili asla çıkar hesabı içinde olmadıklarını belirterek, “Türkiye’nin Suriye konusundaki hassasiyeti, tamamen komşuluk hukukumuzdan, yüzyılları bulan kardeşlik bağlarımızdan, akrabalık ilişkilerimizden kaynaklanıyor. Suriye ile 910 kilometrelik bir sınıra sahibiz. Bu ülkede olan her olay tabii olarak Türkiye’yi etkiliyor. Bizim asla Suriye’nin içişlerine müdahale etmek gibi bir niyetimiz yoktur. Suriye’ye bakışımız, jeopolitik dengelere dayalı değildir. Tek amacımız; bölgede barışın, huzurun, istikrarın güçlü bir şekilde sağlanmasıdır.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genç Turizmciler Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen Turizm Trendleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, turizmin önemli noktalarından birinin barış, hoşgörü, sevgi olduğunu ama asla savaş olmadığını vurgulayarak, devlet adamının geleceği görmeden günlük kararlar almasının yanlış olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, bunun sadece siyasetçi olarak kendi görüşü değil ülkesini, insanı seven, insana, onun düşüncelerine saygı duyan herkesin ortak paydası olması gerektiğini söyledi.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin bombalanması davasında, sanıklara adam öldürme suçundan verilen 38’er yıl hapis cezası kararını onadı.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Stratejik İletişim Merkezi tarafından düzenlenen “İstanbul Forum”da küresel krizin etkilerinin finans sektörünü aştığını, bugün artık devletlerin sorgulanır hale geldiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, böyle bir ortamda Türkiye’nin gerek ekonomide gerekse siyasî yapıda istikrarı koruyabildiğini belirterek, “Krizin fazlar değiştirdiği günümüzde etkilerini minimum seviyede tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sabancı Vakfı tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen “BM Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı” tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Şahin burada yaptığı konuşmada, “Toplumun bütün kesimlerine doğdukları andan itibaren fırsat 30

eşitliği sağlamalıyız. Fırsat eşitliğini yok saydığımızda kalkınma hedeflerini yakalayamayız.” dedi.

6- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bakanlığında düzenlediği toplantıyla Türkiye’de ilk kez hazırlanan “Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi”ni açıkladı. Endeks belirlenirken, öğretim üyesi 50’nin altında olan üniversiteleri hesaplamaya dâhil etmediklerini belirten Bakan Ergün, endeksin 5 boyuttan oluştuğunu, bunların bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme olduğunu ifade etti. Endeks sıralamasında Sabancı Üniversitesi 84 puanla ilk sırayı aldı.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hürriyet gazetesinin düzenlediği “Ankara’dan Türkiye Ekonomisine Bakış” toplantısında, Doğu ve Güneydoğu’yu kapsayan 6. bölgede çalışanların SSK payını 12 yıl kamunun ödeyeceğini belirterek, “6. bölgeye emek yoğun sektörler için verdiğimiz destek kapsamında yanınızda çalışan asgari ücretlinin bazı primlerini biz karşılıyoruz. Kararname, Cumhurbaşkanımız tarafından imzalandı. Değişiklikle sosyal güvenlik işveren payını yatırım teşviki değil, normal teşvik olarak değerlendirdik.” dedi.

8- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında Özdemir Gürocak İlköğretim Okulunu ziyaret etti. PKK terör örgütü tarafından Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki okullara yapılan saldırıları kınayan Bakan Dinçer, “Açık bir savaşta bile hastaneler, okullar ve camiler saldırıya uğramıyor. Okulların hedef alınması terörün ahlaki unsur taşımadığını gösteriyor.” dedi.

“Güvenli Okul” projesi kapsamında tüm okullarda tedbir alındığını belirten Bakan Dinçer, “Bunların dışında okulları çok fazla güvenlik tedbirleri ile boğmak doğru olmaz. İhtiyaç duydukça gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” dedi.

9- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mecliste bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında, Suriye sorununun askeri değil, “diplomatik” yollarla çözülmesi gerektiğini belirterek, Suriye’ye dönük olası bir askeri harekâtın yine Türkiye’yi vuracağını savundu. 31

10- Spor Toto Erkekler Voleybol Süper Kupa maçında Fenerbahçe, Galatasaray’ı 3-0 yenerek kupaya üst üste ikinci kez ulaştı.

11- Rusya’nın başkenti Moskova’dan havalanan Suriye Havayollarına ait bir yolcu uçağı, kargosunda silah taşındığı yönünde istihbarat alınması üzerine Türk hava sahasından geçerken F-16 jetleri tarafından Ankara’ya indirildi. Uçakta yapılan aramada ilk belirlemelere göre askerî cihazlar çıktı.

Resmi ziyaret için Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili soruları cevapladı. Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan hakkını kullandığını söyleyen Bakan Davutoğlu, uçağı Türkiye hava sahasına girdiği andan itibaren takibe aldıklarını ifade ederek, “Bu uçakla ilgili, kargosunda mahiyeti itibarıyla sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzemeler olduğu bilgisi geldi. Biz de bu bilginin incelenmesi için uçağı indirdik.” dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünü (SHGM) “acil” kodlu yazıyla uyardı. Suriye’nin misilleme yapma ihtimaline karşı Suriye hava sahasında bulunan Türk yolcu uçaklarının dönmesi istenildi.

12- AB Komisyonu, 2012 yılı Türkiye İlerleme Raporu’nu yayımladı. Raporda, Türkiye’nin, AB müktesebatına uyum konusunda bazı başlıklarda bazı ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğin siyasi kriterlerini karşılamak için yeterli mesafe kat edemediğine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, raporun açıklanmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye’nin raporla ilgili görüşlerini dile getirdi. Bakan Bağış, “İlerleme raporlarının objektif bir Türkiye fotoğrafının çekilmesine olanak verdiğine inandık, inanmak istedik. Bu düşünceyle diğer bakanlıklarla koordineli bir şekilde komisyonu bilgilendirdik. Ne yazık ki bu çabalarımıza rağmen bu yılki AB İlerleme Raporu’nun özellikle siyasi kriterlere ilişkin bölümünü büyük bir hayal kırıklığıyla karşıladığımızı belirtmek durumundayız.” dedi.

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz yıllarda da olduğu üzere, raporda olumlu unsurlardan ziyade, olumsuz unsurlara odaklanıldığı ve ağırlık verildiği müşahede edilmektedir. Bu haliyle rapor dengesiz bulunmaktadır.” görüşü dile getirildi.

13- 2012 Nobel Kimya Ödülü’ne Amerikalı bilim adamları Robert 32

Lefkowitz ile Brian Kobilka layık görüldü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, iki bilim adamının “önemli sinyalleri dışarıdan hücre içine ileten, hücre duvarındaki G- proteini-kenetli reseptörlerle” ilgili yaptıkları çalışmayla ödüle layık görüldüklerini duyurdu.

14- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Yunanistan’da Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile görüştü. Bakan Davutoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Ege ve Kıbrıs gibi kronik sorunların ekonomik ilişkilerin gelişmesine ve “bölgesel entegrasyona” engel olmadığına işaret etti. “Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler dostluk ve komşuluk ilişkileridir.” diyen Bakan Davutoğlu, iki ülke arasında görüş ayrılıkları olabileceğini ama aynı vizyonun paylaşılmasıyla aradaki sorunların, problemlerin daha rahat çözülebileceğini ifade etti.

Avramopoulos ise açıklamasında, “İki ülke ilişkilerini geliştirmek ve hükümetler olarak iki halkın işbirliğini arttırmak için kararlıyız.” dedi.

15- Almanya’da Müslüman ve Yahudilerin tepkisini çeken sünnet yasağının kaldırılması için hazırlanan yasa tasarısı, Federal Bakanlar Kurulunda kabul edildi.

16- Resmi temaslar için Rusya’da bulunan Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi. Maliki, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye yönelik olası bir dış müdahaleye karşı olduklarını söyleyerek, “Rusya lideriyle Suriye konusunda Arap Birliği ve BM özel temsilcisine destek verme konusunda anlaştık. Suriye iç krizinin çözümü için elimizden geleni yaparak bu misyonunu başarıyla sonuçlanması için çalışacağız.” dedi. 33

11 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen 14. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu’nun açılışında, Batı’daki çok büyük finans kuruluşları ve şirketlerin kriz karşısında yaprak gibi savrulmasının, gelişmekte olan ekonomilerin önündeki en ciddi psikolojik engeli yıktığını belirterek, küresel ekonomideki mevcut aktörlerin, aslında o kadar da güçlü ve sağlam olmadığının hep birlikte görüldüğünü söyledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da yaptığı konuşmada, 2012’de Türkiye’nin AB’ye olan ihracatı düşerken, İslam İşbirliği ülkeleriyle yapılan toplam ticaretinin yüzde 32 arttığını söyledi.

Foruma; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın yanı sıra Afro-Avrasya ülkelerinden bakanlar da katıldı.

2- Türkiye, Esenboğa Havalimanına indirilen Suriye Havayollarına ait uçakla ilgili Suriye’ye nota verdi. Şam yönetimi ise uçağın kargosunda herhangi bir silah türü veya yasak malın taşınmadığını ileri sürerek, Türkiye’den tazminat isteneceğini belirtti.

Konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uçakta Suriye Savunma Bakanlığına gönderilen mühimmatın olduğunu söyledi. Uçaktaki yolcuların her türlü ihtiyacının karşılandığını belirten Başbakan Erdoğan, “Yolcu uçaklarıyla asla bu tür savunma sanayine ait, silah, araç gereç, mühimmat taşınamaz. Hava sahamızdan böyle bir şey geçmesi zaten uluslararası uçuşlara da aykırıdır ama burada bu yasak çiğnenmiştir.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal da, Suriye uçağının pilotuna, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, “geri dönme şansı verecek şekilde” durumun bildirildiğini, pilotun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine inişin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bu arada Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Suriye uçağında, uluslararası sivil havacılık şartları gereği bulunmaması gereken birtakım malzemelerin olduğuna ilişkin bilgiler intikal etti. Bu istihbaratın kaynağını söylediğinizde onun mahremiyeti ortadan kalkar.” dedi.

3- TBMM Genel Kurulunda, terörle mücadele kapsamında, Irak’ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 1 yıl 34

daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, AK Parti, CHP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’nin kendi tercihiyle bir hafta önce Türkiye’den elektrik alımını durdurduğunu bildirdi.

Öte yandan Bakan Yıldız, “Tercih etmeleri durumunda bütün Suriye halkının yararlanması adına bu kapının açık olduğunu belirtiyoruz.” dedi.

5- 2012 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Çinli yazar Mo Yan kazandı.

6- Irak Başbakanı Nuri El Maliki yaptığı açıklamada, Türkiye’nin NATO’yu Suriye olaylarına müdahil etmeye çalıştığını öne sürerek, “Uluslararası toplum Türkiye’yi durdurmalı.” çağrısı yaptı. 35

12 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul’da eski İngiltere İçişleri, Dışişleri, Adalet Bakanı ve Milletvekili Jack Straw’a “Cumhuriyet Nişanı” sundu. Cumhurbaşkanı Gül Tarabya Köşkünde düzenlenen törendeki konuşmasında, devlet başkanları haricinde zevata verilen Türkiye’nin en büyük nişanı olan Cumhuriyet Nişanı’nı, Straw’a sunmaktan onur duyduğunu ifade etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TUSKON tarafından düzenlenen Türkiye-Kazakistan Ticaret ve Yatırım Forumu’nda, siyasetçilerin görevinin, girişimcilerin önünde taşlar varsa bunları temizlemek olduğunu kaydederek, bundan sonra da iş adamlarının kararlı bir şekilde yürümesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Kazak yatırımcıların petrol ve turizm sektörleri başta olmak üzere Türkiye’de giderek artan yatırımlarından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Yeterli bulmuyoruz, daha yeni yatırımları da yapmalarını bekliyoruz. İki ülke arasındaki ortak projeler çoğaldıkça karşılıklı yatırımların da giderek artacağına inanıyorum. Bunun için karşılıklı ticareti çeşitlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’da CHP İl Başkanlığı önünde partililere seslendi. Kılıçdaroğlu, “Bağımsız, kararlı, yürekli bir iktidara her zaman ihtiyacımız var.” diyerek, halkına özgürlük ve demokrasi vadeden yeni bir demokrasiye ihtiyaç olduğunu, bu iktidarın adresinin de CHP olduğunu kaydetti.

4- Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Sonbahar Toplantıları’na katılmak üzere Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bloomberg HT’te katıldığı canlı yayında soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Babacan, son gelişmelerle ilgili olarak, “Gelişmiş ülkelerin güvenilir orta vadeli programlar açıklamaları gerekiyor. Özellikle büyük ekonomilerin öngörülemez olma gibi lüksleri yok. ‘Her haftanın kararını ben ayrı vereyim. Bir ay geçsin ondan sonra ne yapacağımı söyleyeyim’ gibi bir yaklaşım dünya ekonomisinin öngörülebilirliğini ciddi şekilde engelliyor. Dolayısıyla bizim ümidimiz, bir an önce Amerika’nın da ne yapacağını açık bir şekilde ortaya koyması.” dedi.36

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulunda, CHP’nin kendisi hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelerde yaptığı konuşmada, BM Genel Kurulunda, Suriye’yi kınayan tasarıya 12 ülkenin “hayır”, 120 ülkenin “evet” oyu verdiğini anımsattı. Bakan Davutoğlu, “Kimin yanındasınız? 120 ülke bizim gibi, 12 ülke Esad ve sizin gibi düşünüyor.” dedi.

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AOÇ müze alanında gerçekleştirilen basın toplantısında, AOÇ’nin “Köy Mayasıyla Kendi Yoğurdunu Kendin Yap Projesi”ni tanıttı. Bakan Eker, AOÇ’nin Ankara Üniversitesi ile birlikte yaptığı bir çalışmanın sonucunda Türkiye’nin endüstriyel manada kullanılabilecek yoğurt mayası ürettiğini ve bunu piyasaya sunacak hale getirdiğini bildirdi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, orman vasfını yitirmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına satışıyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “2B gelirlerinden ne kadar 2013 bütçesine konuldu?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Şimşek, 2013 yılında 4,8 milyar liralık bir gelir öngördüklerini söyledi.

8- TBMM Genel Kurulunda, CHP’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi. Genel Kurulda yapılan müzakerelerin ardından önergenin gündeme alınması oylandı. MHP ve AK Partili milletvekillerinin oylarıyla Bakan Davutoğlu hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

9- TBMM Genel Kurulunda, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi 72 ret oyuna karşılık 360 oyla kabul edildi.

10- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlar Konseyi, 2013-2015 dönemi yönetim kurulu başkan adayı olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz’ı önerme yönünde karar aldıklarını bildirdi.

11- Nobel Barış Ödülü’ne AB layık görüldü. Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, AB’nin, 60 yılı aşkın süredir, Avrupa’da, insan haklarına, 37

demokrasiye ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü açıkladı.

12- Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, demokratik ve barışçıl bir mücadele için Türkiye, Suriye, İran ve Irak’taki Kürt grupları silah bırakmaya çağırdı. Barzani, Erbil’de düzenlenen uluslararası konferansın açılış konuşmasında, yıllarca zulme maruz kaldıklarını, tüm etnik unsurlar gibi geleceklerini belirlemenin kendilerinin de hakkı olduğunu belirterek, “Hedeflerimizi gerçekleştirmek için silahlı mücadelenin zamanı geçti. Parlamento gibi demokratik kanallar ve diyalog yolu ile barışçıl bir mücadele yürütmeliyiz.” dedi.38

13 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Küresel Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada BM Güvenlik Konseyinin Suriye’de yaşanan olaylara duyarsız kaldığını söyleyerek, “20 yıl önce Balkanlar’da, Saraybosna’da, Srebrenitsa’da, Tuzla’da yüz binlerce insanın katline seyirci kalan BM, bugün Suriye’de de acziyet içinde.” ifadelerini kullandı.

“Kimse BM’nin yapısının adil bir anlayış üzerine bina edildiğini söyleyemez” diyen Başbakan Erdoğan “5 tane daimi üye, 10 tane geçici üye... 10 tane geçici üyenin bir anlamı var mı? Yok. 5 daimi üyenin içinden biri çıkıp ‘hayır’ dediği zaman mesele bitiyor zaten. Oradan karar çıkarmak mümkün değil. Öyleyse BM niye? BM’nin adalet üzerinde reforme edilmesi şart. Bunun çözülmesi lazım.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birtakım ziyaret ve açılışlara katılmak için gittiği Antalya’da bir gazetecinin, “Yerel seçimin erkene alınması konusunda referandum yapılır mı?” sorusunu, “O konuda Parlamentoda bir oylama yapıldı. Çıkan sonuca herkesin saygı duymasını isteriz.” şeklinde cevapladı. Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanının tavrını nasıl bekliyorsunuz?” sorusu üzerine ise “Sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne gidince kendisinin tavrını göreceğiz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise yerel seçimlerin öne alınmasını öngören teklifin referandum eşiğinde kabul edilmesinin çok üzücü olduğunu söyleyerek, “Anayasada bir hüküm var: Seçimlerin yapılmasından bir yıl önce bir değişiklik yapılırsa o seçimde uygulanmıyor. Yani bu haliyle referandum süreci bu engele takılabilir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın kararını bekleyeceğiz. Ondan sonra da bu konunun ya kapanmış olduğunu veya referanduma gidebileceğini hep beraber göreceğiz.” dedi.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Alparslan Türkeş Büyük Ödülü” programı çıkışında, referandumun ülkeye ayrı bir külfet getireceğine dikkat çekerek, “O yolu tercih etmek yerine yerel seçimlerin 29 Mart 2014’te yapılması halkımız için daha hayırlı olur.” dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Gül’den nasıl bir tavır beklediklerinin sorulması üzerine, anayasa değişikliğini Meclise geri göndermesi halinde MHP’nin imzasının arkasında olacağını anlattı.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Alman Dışişleri Bakanı Guidao Westerwelle ile görüşmesinin ardından Suriye ile ilgili yaptığı açıklamada, “Biz sınırlarımızda her türlü güvenlik tedbirlerini alıyoruz. Tabii 39

Suriye’nin benzer bir ihlali yapmamasını istiyor ve ümit ediyoruz. Ama yapması halinde Türkiye, kendi ulusal güvenliği için her türlü tedbiri alır.” dedi. Bakan Davutoğlu, Akçakale olayını hatırlatarak “Sınırlarımız ihlal edilmiş, 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Türkiye’nin hem nefsi müdafaa hem de caydırıcılık açısından mukabele etmesi kaçınılmazdı. Bu mukabelede bulunduk.” dedi.

Westerwelle ise BM ve uluslararası toplumun Suriye meselesinde yetersiz kaldığına yönelik bir soruya, “Bu konudaki eleştirilere kesinlikle katılıyorum. BM bloke olmuş durumda. Tabii ki bu konuda yapılması gerekenler var.” cevabını vererek, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geleceğini ve bu konuları görüşeceklerini söyledi.

4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Küresel Forumu’ndaki “Adalet ve Ekonomi” başlıklı oturumda, Türkiye’de fakirliğin ciddi oranda azaldığını, günlük 1 doların altında yaşayan insan olmadığını, 2 dolar 15 sent altında yaşayanların neredeyse kalmadığını belirterek, “4 dolar 30 sent altında yaşayan sayısının da toplam nüfusa oranı yüzde 3,7’dir. 10 yıl önce Türkiye’de yaşayanların yüzde 30’u 4 dolar 30 sent altında yaşıyordu. OECD ülkeleri arasında gelir dağılımını düzelten nadir iki ülkeden biriyiz, evet bu dağılım adaletsiz, fakat iyileşiyor.” dedi.

5- MÜSİAD tarafından düzenlenen 16. Uluslararası İş Forumu’nun (IBF) Sonuç Bildirgesi yayımlandı. 11 maddelik sonuç bildirgesinde, İslam ülkeleri arasında her türlü alanda iş birliğinin arıttırılması istendi. Ayrıca, İslam Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odaları arasında ortak programlar düzenlenmesi, teknoloji transferi neticesinde küresel teknolojik birikimlerinden faydalanılmasına karar verildi.

6- Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, ASO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nın açılışında küresel krizin dünya ekonomilerinde olduğu gibi Türkiye’de de sıkıntıya sebep olduğunu belirterek, işletmelerin zorlanmaya başladığını söyledi. “İş var ama kâr ve para yok.” diyen Özdemir, hükümetin, Türkiye ekonomisinin soğultulmasına yönelik tedbirler aldığını hatırlattı. Tedbiri yerinde bir karar olarak değerlendiren Özdebir, cari açık ve finansal kırılmayla bu şekilde devam edilebilmesinin ise mümkün olmadığını vurguladı.40

7- Mersin’in Anamur ilçesinden KKTC’ye su götürecek KKTC Su Temini Projesi’nin temeli, Anamur ve Girne’de eşzamanlı düzenlenen törenlerle atıldı.

Anamur’daki törende konuşan KKTC Başbakanı İrsen Küçük “Asrın Projesi” olarak adlandırılan “KKTC Su Temini Projesi”nin 1 milyar 117 milyon liraya mal olacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise Kıbrıs Türkü’nün özgürlük mücadelesini yeni bir aşamaya taşıyacak ve Kıbrıs Adası’na hayat verecek projeyle dev bir adım daha atacaklarını ifade etti. Su projesini kablo ile elektrik götürme projesinin takip edeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Atalay, “Karar verildi, proje çalışmaları yapılıyor. İnşallah su ile aynı tarihlerde elektrik nakli çalışması da tamamlanacak.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise proje ile yaklaşık 107 kilometre boru hattıyla Kıbrıs’a su götürüleceğini kaydederek, “Dünyada ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak proje, 2 baraj, toplam 107 kilometre boru hattı ile 2 terfi merkezinden oluşmaktadır. Asrın projesi olarak nitelendirilen proje 7 Mart 2011 Alaköprü Barajı’nın temelinin atılmasıyla başladı. 7 Mart 2014’te projeyi bitireceğiz.” dedi.

8- THY Avrupa Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe Ülker, Rus temsilcisi Khimki’yi 92-80, Beşiktaş da Sırp temsilcisi Partizan’ı 81-65 yendi. Anadolu Efes ise Milano deplasmanında 80-75 mağlup oldu.

9- Suriye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Suriye’nin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ve Suriye arasında güvenlik konularında doğrudan iletişim sağlayacak bir mekanizma kurulmasıyla ilgili önerisine sıcak baktığı” belirtildi.

10- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak için gittiği Tokyo’da, gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını cevaplandırdı. Başbakan Yardımcısı Babacan, dolaylı vergilerin ne zaman düşeceğinin sorulması üzerine, Türkiye’nin doğrudan vergilerinin, yani Gelir ve Kurumlar Vergisi’nin tahsilâtının çok düşük olduğunu, bu sebeple bütçe harcamalarının ağırlığını dolaylı vergilerle karşıladıklarını belirterek, “Ne zaman ki Türkiye’de kayıt dışı azalır, ne zaman ki Türkiye’de gelir üzerinden vergi tahsilâtı yükselir, o zaman dönüp dolaylı vergileri azaltma imkânı ortaya çıkacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.41

11- Pakistan’ın kuzeybatısında Dera Adem Hel’de düzenlenen intihar saldırısında, 14 kişi yaşamını yitirdi. Bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda aralarında çocukların da olduğu 25 kişinin de yaralandığı belirtildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkent Washington’daki düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda, bütün tehlikelere rağmen ülkesinin, Arap dünyasının genç demokrasilerine verdiği desteği terk etmeyeceğini belirterek, “ABD için, demokratik değişimleri desteklemek stratejik bir gerekliliktir. ABD’nin, çıkarlarını korumak için tehlikeli yerlere de diplomatlarımızı göndermeye devam edeceğiz.” dedi. 42

14 EKİM 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Yeni Başkent gazetesi Bursa Temsilciliğinin açılışında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’in sözleriyle ilgili yaptığı değerlendirmelerin arkasında olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Recep Güven’i Siirt’ten tanırım. Gazetecilerle bir söyleşide, ‘Eğer bir teröristin bile dağda öldüğüne ağlamıyor isek insan değiliz.’ diyor. Keşke emniyet müdürü o cümleyi bu konuşmanın içine koymasa. Ama konuşmanın bütünü doğru. Ben sözümün arkasındayım.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin öne alınmasını öngören teklife verilen kabul oylarının sayısının 367’nin altında kalmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Referandum ihtimalini zayıf gördüğünü söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Bu planlanan bir şey değil. Bu konuda yine anayasa ve demokratik süreç içinde ne olması gerekiyorsa o olacak. Referandumu hiç kimse istemiyor. Referandum dediğiniz başlı başına seçim, ülke genelinde ciddi bir seçimdir. Şu anda hiç kimse bunu planlamış değil, bizim de öyle bir beklentimiz yoktu. Maksat hasıl olmuyor. Burada tercih edilen zannediyorum o değil. Ya Meclise geri gelecek, tabii Cumhurbaşkanımızın oradaki kararı önemli, o zaman ya geri oylanacak veya bundan vazgeçilecek.” dedi.

3- İngiltere’nin Avrupa Birliğinden Sorumlu Devlet Bakanı David Lidington ile çalışma kahvaltısında bir araya gelen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, daha sonra İstanbul Küresel Forumu’na katıldı. Bakan Bağış, Foruma gelirken gazetecilerin Nobel Ödülü’nün AB’ye verilmesine ilişkin sorusunu cevaplayarak, “AB’nin alacağı en büyük ödül Türkiye’nin üyeliği olacaktır.” dedi. Bakan Bağış, AB’nin insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesi olduğunu ancak kıtasal düzeyde kaldığını, Türkiye’nin üyeliğinin AB’yi küreselleştireceğini ifade etti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye hükümetinden gelen “diyaloğa hazırız” açıklamasına cevap veren Bakan Davutoğlu, Suriye ile diyaloğu 10 yıldır en yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, “Bizim çağrımız şudur: Esad rejimi önce kendi halkıyla diyalog kurmanın yollarını bulmalı. Kendi halkıyla barış yapmadıkça, kendi halkının 43

iradesini öne çıkarmadıkça bizim için diyalog kapılarını açmanın bir anlamı olmaz. Sen halkınla dost olursan biz de sana dost oluruz. Ama sen halkını katledersen, bizim onlarla dost olmamızın bir anlamı yok.” dedi.

5- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kahramanmaraş’ta özel bir firmanın süt ve süt ürünleri tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, yaptıkları çalışmalarla yoğurt mayasını sanayiye uygun tipte yerlileştirdiklerini ve bununla 20 milyon dolarlık ithalatın önüne geçilebileceğini kaydetti. Peynirde de aynı sıkıntının yaşandığını ifade eden Bakan Eker, “Bu konuda da yerli üretime geçmek için çalışıyoruz. Süt tüketimini artırmak için başlattığımız okul sütü projesini bu yıl daha kapsamlı bir şekilde uygulayacağız. Özel okullardaki öğrencilere de süt dağıtacağız.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Van 3. Turizm Fuarı”nın açılışını yaptı. Fuar alanındaki stantları gezen Bakan Günay, Van Valiliği standında valilikçe hazırlanan Kürtçe tanıtım belgeselini izledi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Konya Ereğli Belediyesinin düzenlediği toplu açılış törenine katıldı. Burada vatandaşlara seslenen Bahçeli, seçimlerin erkene alınmasını sağlayacak anayasa değişikliğinin referandum seçeneğini dışarıda bırakacak oy çokluğu ile geçmediğini hatırlatarak, “Bu durum karşısında Cumhurbaşkanı ya anayasa değişikliğini referanduma götürecek ya da TBMM’ye aynen iade edecektir. Bize göre referandum yolu doğru değildir. Milletimizi yeni bir referandumla uğraştırmak, hakkaniyet ve siyasi ahlak kurallarıyla izah edilemeyecektir. Şayet bu değişiklik Meclise gelir ise aynı siyasi tutumumuzu sürdüreceğimizi de herkes bilmelidir.” dedi.

8- Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapılan BDP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Selahattin Demirtaş, 650 oyla yeniden genel başkanlığa seçildi. Kongrede tek aday olan Demirtaş, “Bize öğretilen Türkçeyi sevdik ve seveceğiz, konuştuk ve konuşacağız ama anadilimiz Kürtçe’den de vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

9- MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, 14. Uluslararası MÜSİAD Fuarı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, “Fuar alanını iki katına çıkardık, yine de talebe yetişemedik. MÜSİAD Fuarı, iş bağlantılarının yanı sıra kültürleri de bir araya getirdi.” dedi.44

10- İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlar, Haliç Kongre Merkezinde oy kullandı. Baroya kayıtlı avukatlardan 12 bin 836’sının oyunu alan Ümit Kocasakal yeniden başkan seçildi. Sonuçların ardından konuşan Kocasakal, aldığı oyun bugüne kadar yürüttükleri çalışmalara destek anlamına geldiğini söyledi.

11- Ankara Barosunun 62. Genel Kurulunda oy verme işlemi Ankara Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Mevcut başkan Metin Feyzioğlu, 4 bin 886 oyla ikinci kez baro başkanı seçildi.

12- AP Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure, “Türkler ve Avrupalılar Türkiye’nin AB üyeliğini istemedikleri için” AB açısından “Türk sorunu” diye bir meselenin kalmadığını savundu. Fransız “Journal du Dimanche” gazetesine demeç veren Lamassoure, ekonomik kriz nedeniyle Avrupa entegrasyonuna ara verilmesi gerekip gerekmediğine dair bir soruya, “Hırvatistan yakında AB üyesi olacak ama bu küçük ülke 4 milyon nüfusuyla sorun oluşturmaz. AB’nin sınırları konusu da artık kapanmıştır. 2000’li yılların başlarında gündemde olan Türk sorunu ne Türkler ne de Avrupalılar ortak olmak istemedikleri için artık gündemden kalkmıştır.” cevabını verdi.

13- Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisi John Gai Yoh “Türkiye hem Güney Sudan hem de Sudan yönetimiyle çok iyi ilişkiler içinde. Türk Dışişleri Bakanlığından, Washington yönetimiyle birlikte, Juba ve Hartum yönetimleri arasındaki sorunların ortadan kaldırılması için uluslararası konferans girişiminde bulunmasını umuyoruz.” dedi. Yoh, Güney Sudan’ın yapılanması konusunda Türkiye’nin yardımına ihtiyaç duyduklarını da söyledi.

14- Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, uzaydan dünyaya “ölümcül” atlayışını başarıyla gerçekleştirdi. 2 saat 35 dakikada 39 bin metre yüksekliğe ulaşan Baumgartner, 9 dakika 36 saniyede Roswell kontrol merkezinin de bulunduğu New Mexico çölünde Dünya’ya sağ salim ayak bastı. Çılgın paraşütçü tüm dünyada canlı izlenen atlayışı sırasında “en hızlı serbest dalış”, “en yüksek mesafeden serbest dalış” ve “insanlı balonla irtifa” rekoru kırdı.45

15- Libya’da Başbakan Mustafa Ebu Şakur’un görevden alınmasının ardından yeni başbakan belli oldu. 200 üyeli parlamentoda yapılan oylamada insan hakları savunucusu Ali Zeydan 93 oyla ülkenin yeni başbakanı oldu.

16 - Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdülaziz, çöle yaptığı geziden başkent Novakşot’a dönerken aracına açılan ateş sonucu yaralandı.

17- Nijerya’nın Kaduna eyaletinde bulunan Dogo Dava köyünde camiden ayrılanlara açılan ateşte 20 kişi hayatını kaybetti.46

15 EKİM 2012

1- AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, yerel seçimlerin öne çekilmesiyle ilgili anayasa değişikliği ele alındı.

MYK öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, referandum seçeneğine nasıl baktıklarının sorulması üzerine, kararı Cumhurbaşkanı Gül’ün vereceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatının toplantısına katılmak üzere Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin BDP kongresinde açılan Öcalan posterlerini ve Selahattin Demirtaş’ın özerklik taleplerini hatırlatması üzerine, “Yargı zaten konuyla ilgili adımı attı. Herhangi bir değerlendirme yapmamıza gerek yok. Bunlar artık alıştığımız şeyler, malum.” dedi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Suriye’den gelen sığınmacıların 100 bini aştığını hatırlatması ve Suriye içinde güvenlikli bölge oluşturulup oluşturulmayacağını sorması üzerine ise, “100 bin rakamı bizim için gerçekten bir eşikti. Ama bunu hep telaffuz ettik, ‘bu 100 bini aşabilir’ dedik. Şu anda konu üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

3- Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 7 ilde kurulan kamplarda dün itibarıyla 100 bin 363 Suriye vatandaşı bulunduğunu açıkladı.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, bir önceki döneme göre 0,2 puanlık artış ile yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleşti.

5- Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı, İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesinde (YTÜ) düzenlendi. Toplantıya 215 üniversite yöneticisi katıldı. Toplantıda görüşlerini yazılı bir metin halinde sunan rektörler, yeni yasa taslağında birçok belirsizlik bulunduğuna dikkat çekti. Yasayla getirilmesi planlanan üniversite senatosunun yetkilerinin tartışılması gerektiği konusunda görüş birliğine de varan rektörler, 11 üyeden oluşacak ve rektör seçimi başta olmak üzere birçok yetkiyi elinde barındıracak bu senatonun üniversitenin özerkliğini tehlikeye atacağını vurguladı. 47

6- Nobel Ekonomi Ödülü’nü, ABD’li ekonomist Alvin Roth ve Lloyd Shapley kazandı. Roth ve Shapley, “Dengeli dağıtım ve piyasa modeli uygulamaları teorisi” çalışmasıyla kazandıkları 1,2 milyon dolarlık ödülü paylaşacaklar.

7- Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (ECO) Bakanlar Toplantısı için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, her konuda olduğu gibi havaalanı konusunda da Azerbaycan’la dayanışma içinde olduklarını ve Ermenistan’ın adımının iyi niyetli bir adım olmadığını belirtti. Esas hedefin çözüm olduğunu ve herkesin çözüme yoğunlaşması gerektiğini vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Havaalanı uçuşlara açılırsa, bu çözüm sürecine zarar verecektir.” dedi.

8- AB Dışişleri Bakanları Toplantısı Lüksemburg’da yapıldı. Toplantıda, Suriye’ye yönelik 19’uncu yaptırım kararı alındı. Karara göre, Suriye havayollarına ait uçakların, AB ülkelerinin havaalanlarını kullanması yasaklanırken, şiddet olaylarına karışan 28 kişi ve 2 kuruluşun mal varlıkları da donduruldu. Toplantıda ayrıca, Beşar Esad yönetimine yakın 28 kişinin mal varlıkları donduruldu ve AB ülkelerine seyahat etmeleri yasaklandı. Öte yandan 2 Suriye devlet kuruluşu da yaptırım listesine alındı.

9- Filipinler hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında uzlaşılan taslak barış anlaşması, başkent Manila’da imzalandı. Taslak anlaşmayı Filipinler hükümeti adına Marvic Leonen ve MILF adına Mohagher Iqbal imzaladı. Anlaşmanın imzalanmasına Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ve Malezya Başbakanı Mohd Najib Abdul Razak şahitlik etti.

Anlaşma kapsamında Mindanao’da kurulacak yeni özerk bölge, orada yaşayan Moro’ların adına uygun olarak Bangsamoro olacak. Moro müslümanları özerk bölgelerinde geniş yetkilere sahip olacak. 2015 yılına kadar yeni bir yapı oluşturacak bir yasa taslağını hazırlamakla görevli olan 15 üyeli Geçiş Komisyonu kurulacak. Bir yıl içinde geniş kapsamlı bir barış anlaşması hazırlanacak.

Anlaşma; Bangsamoro liderlerine daha fazla siyasal ve ekonomik yetkiler verilmesini, asayişin sağlanması görevinin de aşamalı olarak ordudan yerel polise devredilmesini öngörüyor. 48

16 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılmasını öngören anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, sadece mahalli idareler genel seçiminin beş ay erkene alınması amacıyla yapılan anayasa değişikliği için halkoylamasına gidilmesinin, başta bütçe olmak üzere devlete ve vatandaşlara getireceği külfet ve ekonomik istikrara yönelik zarar riskinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, CHP’nin hiçbir zaman Beşar Esad rejimini savunmadığını belirterek, “Hiçbir zaman, hiçbir arkadaşım çıkıp ‘Esad rejimi iyidir’ demedi. Tam tersine, Esad’ın yaptıklarını eleştirdik.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığınmacılarla ilgili olarak da, “Biz göçmenlere karşıymışız. Hayır, efendim, Türkiye’nin büyüklüğü gelen bütün mültecilere adam gibi davranmaktır, onlara bakmaktır, beslemektir. Bunda bir tereddüdümüz yok. Silahlı adamın gelip burada eğitim almasına biz karşıyız.” dedi.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Avrupa KOBİ Haftası etkinlikleri kapsamında KOSGEB tarafından düzenlenen “Önce Küçük Olanı Düşün” etkinliğinde, yeni teşvik sisteminin 6. bölgedeki organize sanayi bölgelerinde yapılacak yatırımı yüzde 50’yi aşan oranlarda desteklemesiyle bölgedeki OSB’lerde yer kalmadığını söyledi. Bakan Ergün, “Bu talepler karşısında Diyarbakır, Mardin, Van, Şanlıurfa, Batman gibi illerimizdeki OSB’leri genişletme çalışmalarımız var.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’da katıldığı Türk Dünyası Mimarlık Mühendislik ve Şehircilik Kurultayı sonrası gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Bayraktar, gayrimenkul sektöründe finansal gücü olmadan inşaata başlayan ve maketten satışa çıkan müteahhitlerin vatandaşı mağdur ettiğine dikkat çekerek, konut sektöründe yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Yapılacak düzenlemede banka teminatı ve satışa başlamak için kat irtifakının alınması gerekecek. Bu uygulamalar vatandaşı koruyacak, yatırımcıyı üzmeyecek.” dedi. 49

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıkta yılın ilk 9 ayındaki bütçe gerçekleşmeleri ile 2013 yılına dair hedefleri açıkladığı basın toplantısında, Bütçe Kanunu’na göre emekli olan 100 kişinin yerine en fazla 50 kişinin işe alınabildiğini belirterek, “Bu konuda ilave yetki alıp bu oranla aşağı yukarı oynama konusunda adım atabileceğiz. Şu anda öngördüğümüz toplam personel alımı açıktan atama ile 79 bin kişi. Bunun 14 bini üniversiteler için. Bunun dışında milli eğitim ağırlık olmak üzere Sağlık, Adalet, İçişleri bakanlıklarını dikkate aldığımızda 65 bin kişiden bahsediyoruz.” dedi.

Bakan Şimşek ayrıca, 2013 bütçesinin gelirlerinin 371 milyar lira, giderlerinin 403,99 milyar lira olacağını, 2B’den 4,8 milyar, özelleştirmeden 4 milyar lira gelir beklendiğini kaydetti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Bahçeli, Suriye ve Ermenistan’a ait uçakların indirilmesine ilişkin, “Hava sahamızı kullanan bir uçakla ilgili şüphelerin gereği süratle yapılmalı. Ancak bu ve benzeri önleyici müdahaleler dozunda ve ayarında yapılmalıdır.” dedi.

7- Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (ECO) 12. Zirvesi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikili görüşmeler çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile bir araya geldi. Başta Suriye olmak üzere bölgesel konular ve sorunların ele alındığı görüşmeye; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da katıldı.

Öte yandan ECO Zirvesi’nde KKTC’ye gözlemci statüsü verildi.

Başbakan Erdoğan temasları çerçevesinde ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ile görüştü.

8- İtalya temasları öncesinde gazetecilerin uçakta sorularını cevaplandıran Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, AB’nin “kıtada bir barış” projesi olduğunu vurgulayarak, “Buna rağmen hâlâ kıtada bile kara delikler, kara dağlar var. Ancak Türkiye AB’ye üye olduktan sonra kıtasal barış projesi, küresel barış projesi olacaktır. Türkiye’nin AB üyeliği Nobel’den daha büyük bir ödül olacaktır.” dedi.

AB İlerleme Raporu’nda Türkiye’nin hiç hak etmediği bir biçimde 50

eleştirildiğini hatırlatan Bakan Bağış, “Türkiye’nin hoşgörüsüzlük kültürüyle suçlanmasında GKRY dönem başkanlığının etkisi var. Ama buna rağmen AB, Türkiye’nin 33 fasıldan 32’sinde kendi kendine ilerleme kaydettiğini söyleyerek bir anlamda itirafta bulunuyor.” dedi.

9- ABD’nin BM nezdindeki Büyükelçisi Susan Rice, BM Güvenlik Konseyi açık oturumunda, Suriye’de şiddetin ve katliamların arttığını belirterek, “ABD, Güvenlik Konseyi üyelerinin hepsinin tarihin doğru tarafında olmalarını beklemeyecek. Rusya ve Çin, tarihin akışında yanlış tarafında bulunuyor.” dedi.51

17 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TED Üniversitesinin (TEDÜ) açılış töreninin ardından gazetecilerin yerel seçimleri öne alan anayasa değişikliğinin Meclise iadesine ilişkin soruları cevapladı. Kış gününde sadece bu değişiklik nedeniyle herkesi sandık başına taşımanın bir anlamının olmadığının herkes tarafından görüldüğünü belirten Cumhurbaşkanı Gül, “İçeriği olmayan bir anayasa değişikliği ile ilgili bütün milleti sandık başına taşımanın hiçbir anlamı olmadığı kanaatine vardığım için geri gönderdim.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında terör konusunda önemli mesajlar verdi. Terör meselesini ülkenin kanayan yarası olmaktan çıkarmakta kararlı olduklarını belirterek, “İnşallah önümüzdeki dönemde bu konuda önemli gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.” dedi. Başbakan Erdoğan, terör örgütü mensuplarının giderek “alçakça ve haince” saldırılara girişmeye başladığına dikkat çekerek, son dönemde okullara, yurtlara ve dershanelere yönelik saldırıları da buna örnek gösterdi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (ECO) 12. zirvesine katılan Başbakan Erdoğan, dönüş yolunda gazetecilere zirvede görüştüğü İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a, Suriye’de akan kanın durdurulması için yeni bir teklif sunduğunu belirterek, “Biz dedik ki, üç ayak yapalım. Birisi Türkiye-Mısır-İran, ikincisi Türkiye-Rusya-İran, üçüncüsü de Türkiye-Suudi Arabistan-Mısır olsun. Bu üç ayak çalışmasını yapsın. Ne çıkıyorsa, ondan sonra bunu yayma imkânı bulabiliriz. Çünkü birinci derecede burada etkin olacak ülkeler, şu anda bunlar.” dedi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, A Haber’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye rejiminin, “ateşkese hazır” olduklarını bildirdiğinin hatırlatılması üzerine, bu ifadenin kendileri için çok anlam ifade etmediğini, ateşkesi ancak alanda doğrudan kontrol edecek, etkin bir şekilde ateşkesi garanti altına alacak bir uluslararası gücün temin edebileceğini kaydetti. Bakan Davutoğlu, “Ateşkesi ilan edebilirsiniz ama sürdürülebilirliği konusunda uluslararası toplumun bazı tedbirler alması lazım.” dedi.

4- Türk-İş Yönetim Kurulu, TBMM’de grubu olan siyasi partilerin grup başkanvekillerine, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın bazı maddeleriyle ilgili itirazlarını içeren bir mektup göndererek, siyasi partilerin çalışma hayatında yaşanacak bir kaosa hazırlıklı olmaları istenildi.52

5- Basketbolda 20. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı Galatasaray’ı 62-45 yenen Fenerbahçe kazandı.

6- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yerel seçimlerin erkene alınması süreciyle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Başkan Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı geri göndermesinden sonra partiler arasında bir görüşme trafiği yaşandığını belirterek, “Bunun sonuçlanması lazım. Gerçekten de eğer vaktinden evvel yapılacaksa geri gönderme üzerinden bir değerlendirme yapılabilir; tarih değiştirilebilir. Ama bunun için belli sayıda milletvekilini bu talebin arkasına koymak gerekiyor. Aksi halde oylama yapıyoruz, istenilen sonuç çıkmayınca da konu gündemde kalmaya devam ediyor.” dedi.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İtalya’nın Milano kentinde katıldığı bir konferansta, Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecinde Türk milletinin, kendisine çifte standart uyguladığını düşündüğünü söyleyerek, “Kamuoyunun üyeliğe desteği 2004’teki yüzde 80 seviyelerinden yüzde 30’lara düştü. Türk milleti, kendisine çifte standart uyguladığını düşündüğü için çok kızgın.” diye konuştu.

8- BM’nin atadığı Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, Suriye için hazırladığı raporu Komisyona sundu. Raporda, “mezhep kökenli gerginliğin çok büyük bir artış gösterdiğine” işaret eden Pinheiro, Suriye’de gerginlikte yabancı silahlı kişilerin rolünü vurgulayarak, “Bu silahlı kişiler demokrasi ve özgürlük mücadelesi vermiyor; kendi gündemleri için savaşıyor.” dedi.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Novo-Ogoryova’da yaptığı konuşmada, ülkesinin Suriye’ye silah satışı yapmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Sadece BM Güvenlik Konseyinin silah satışlarını sınırlandırma yetkisi olduğunu vurgulayan Putin, “Tek taraflı veya grup ülkeler tarafından alınmış kararlar BM Güvenlik Konseyi dışında kaldığı sürece uluslararası hukuk açısından bağlayıcı değildir. Bunun dışında hareket edenler sonuçlarına da katlanır.” dedi.53

18 EKİM 2012

1- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğinden gerçekleştirilen “Ankara’nın Gündemi” programında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi sonrasında AB’nin Türkiye’nin peşinden koşacağını ifade eden Bakan Bağış, AB’nin eninde sonunda içine düştüğü akıl tutulmasından kurtulacağının altını çizdi. AB’ye olan desteğin yüzde 78’lerde yüzde 30-35’lere kadar düştüğünü kaydeden Bakan Bağış, tüm bu gelişmelere rağmen Türkiye’nin AB sevdasından vazgeçmeyeceğini söyledi.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Yeşil İş Konferansı”nda gazetecilerin sorusu üzerine benzinde yakın vadede öngörülen bir fiyat oynaması olmadığını açıkladı. Bakan Yıldız, Rusya ile doğalgaz alımında yapılan “al ya da öde” anlaşmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Özel sektör Rusya Federasyonu ile kontratını yaptı, Enerji Piyasası Kurumu’nda sundu. O süreçte artık herhangi bir problem görmüyoruz. Bizim al ya da öde ile alakalı Rusya Federasyonu’nun 2012 yılında bütün miktarları inşallah sıfırlanmış olacak.” dedi.

3- İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve THY Teknik tarafından düzenlenen Türk Havacılık Endüstrisi Sergisi ve Forumu (TÜHESFO 2012) CNR’da açıldı. Forumda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havacılık sektöründe son 10 senede önemli başarılar elde edildiğini ve havayolunu halkın yolu haline getirmek için gerekeni yaptıklarını dile getirdi.

4- TBMM Genel Kurulunda, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

5- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, ekim ayı toplantısında gösterge faizi yüzde 5.75, gecelik borçlanma faizini yüzde 5’te tutarken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 10’dan yüzde 9,5’e çekti.

6- İslam işbirliği Teşkilatı (İTT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan’da yaptığı açıklamada, Suriye’de Kurban Bayramı’nda ateşkes sağlanması için muhaliflere ve Suriye hükümetine çağrıda bulundu. İhsanoğlu, “Bu konuda BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi’nin bayramda ateşkesin sağlanması teklifini destekliyoruz. İki taraf 54

üzerinde etkisi olan uluslararası aktörler devreye girmeli. İki taraf üzerinde söz sahibi olan ülkelerin ve uluslararası kurumların kendi aralarında anlaşarak bu ateşkesi sağlamaları lazım.” dedi.55

19 EKİM 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mevlana Üniversitesinin yeni akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, “Sözde soykırım için 25 senedir hazırlanıyorlar. 2015 yılını, Türkiye aleyhine tüm dünyada bir yalan yılı, bir bühtan yılı olarak ilan ediyor. Bizim sabıkamız yok, tarihte hiçbir zaman soykırım gibi bir insanlık suçu işlemedik. Bir yalan için bu kadar hazırlık yapıyorlar ancak Balkan Savaşları’nın 100. yılı ile ilgili daha doğru dürüst bir üniversitemiz bir tek toplantı yapmadı.” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda terör, Suriye ve Irak’taki gelişmeler, Türkiye’nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetleri ile siber tehdit konusunun ele alındığı belirtildi. Bildiride, toplantıda, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden terör eylemleri ve bunlara karşı güvenlik güçlerinin başarıyla yürüttüğü operasyonlar, alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bakanlıkta yaptığı açıklamada, Suriye’de çatışan taraflara Türkiye adına Kurban Bayramı boyunca ya da mümkünse daha uzun süreli ateşkes çağrısı yaptığını açıkladı.

Öte yandan Bakan Davutoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, iki bakanlık arasında işbirliğini öngören protokole imza attı. Dışişleri Bakanlığında imzaların atılmasının ardından konuşan Bakan Davutoğlu, dünyada dış politika algısının değişmekte olduğunu belirterek, artık ülkelerin dış politikalarının toplumların tüm kurumlarının gösterdiği performansla değerlendirildiğini söyledi.

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl-Elazığ karayolunun 20. kilometresindeki Gökçekanat Ceviz Ağaçlandırma Sahası’ndaki törene katıldı. Törende konuşan Bakan Eroğlu, Ankara’dan Bingöl’e 17 müjde ile geldiklerini belirterek, “Tam 17 müjde ile Bingöl’e geldik. Toplam yatırım bedeli de 59 milyon lira. Yani Bingöl’e iki bakan heybemiz dolu olarak geldik.” dedi.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kamerun Ulaştırma Bakanı Robert Nkili’yi makamında kabul etti. Nkili ile bir süre görüşen Bakan Yıldırım, daha sonra Bakanlık toplantı salonunda 56

yaptığı basın açıklamasında, Kamerun ile gelişen ilişkileri taçlandırmak ve yeni bir merhaleye getirmenin doğrudan uçuşların başlamasıyla mümkün olacağını bildirerek, Afrika açılım politikası çerçevesinde 20’den fazla ülkeye büyükelçilik açıldığını kaydetti.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, mahalli idare seçimlerinin yapılacağı zamanla ilgili uzlaşma arayışları sürerken, Büyükşehir Kanun Tasarısı’nın geri çekilmesini istedi. Bahçeli, “Türk yönetim sisteminin üzerine yaslandığı merkezi kontrol ve üniter özelliklerin aşama aşama elenme ve eritilme riskiyle karşı karşıya olduğunu” öne sürdü.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede, karşılıksız çıkan çek oranının son üç yılın en yüksek seviyesinde olduğunu, çeke güven gelmezse ticaretin çarklarının daha da zorlanacağını belirterek, “Çek sicili kontrol sistemi reel sektöre SMS yoluyla açılsın. Dürüst müteşebbis mağdur olmasın.” dedi.

8- İtalya’nın başkenti Roma’da, Kültür ve Turizm Bakanlığının himayesinde, AB Bakanlığı ve Roma Büyükelçiliğinin desteğinde gerçekleştirilen “2. Roma Türk Filmleri Festivali” açılış töreniyle başladı.

9- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta muhalefette bulunan 14 Mart Hareketi’nin genel merkezi yakınlarındaki bir bankaya düzenlenen bombalı saldırıda, 8 kişinin öldüğü, 78 kişinin de yaralandığı belirtildi.

10- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin Suriye hükümetine ve muhaliflere yönelik yaptığı ateşkes çağrısına destek verdi. Mursi, ateşkesin Suriye’de akan kanın nihai olarak durdurulmasının başlangıcı olması dileğinde bulundu.57

20 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Havalimanı yeni terminal binası ile olimpik yüzme havuzu ve 11 okulun açılışını yaptı. Açılışta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde yapılan otoyollar, köy yolları, hızlı trenle Türkiye’de ulaşımı eziyet olmaktan çıkardıklarını ifade etti. Konuşmasında, terörün, şiddetin ve silahın devrinin kapandığını belirten Başbakan Erdoğan, “Terör örgütünün topu, bir tek şehidimizin tırnağı etmez. Şunu da cümle âlem bilsin ki millet olarak bu mücadelenin bedelini ödemekten bugüne kadar çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyiz.” dedi.

2- Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Tokat’ın Erbaa ilçesine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, “Suriye ile Arap halklarıyla bizim ne düşmanlığımız var? Hangi gerekçeyle Suriye ile düşman olduk?” dedi. Kılıçdaroğlu, “Düşmanlarıyla bir arada olmayan ama düşmanın bile saygı gösterdiği yeni bir yönetime ihtiyacımız var. Bütün komşularla düşman değil, dost olmaya ihtiyacımız var.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Hatay Havaalanında düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye’de yaşanan olaylardan en çok Türkiye’nin etkilendiğini belirterek, “Ürdün ve Lübnan’da da sığınmacılar var ama en büyük sayı bizde. Şu anda Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen 102 bin 350’dir. Gelen vatandaşlar için Türkiye olarak ciddi bir 380 milyon TL’lik bir harcama yapıldı. Uluslararası yardım çağrısında da bulunduk. Çok paylaşımcı bir yardım aldığımızı söyleyemeyiz.” dedi.

4- AK Partili kadın milletvekilleri bilgilendirme toplantısına katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Afyonkarahisar’daki patlamada şehit olan askerlerin “doğal afet şehidi” sayıldığı yönündeki iddialara tepki göstererek, “Doğal afet şehidi sayıldı diye bir şey yok. ‘Afet şehitliği’ diye bir şehitlik yok. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli Savunma Bakanlığı gerekli açıklamayı yaptı.” dedi.

5- TBMM’de kabul edilen Sendikalar ve Toplu Sözleşme Yasası’yla ilgili değerlendirme yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “400 58

bin işçimiz bu yetki neticesinde toplu sözleşme yapma imkânını elde eder. Maaşlarına bunun yansıması olacak.” dedi.

Yasa ile sendikalara toplu sözleşme yetkisi veren 2 bin üye şartı kalktı; toplu taşıma, hastane ve mezarlıkta çalışana grev yasağı geldi. Sendikaya üye yaşı 16’dan 15’e düştü, iş kolu tespit davalarında işçi atılmasının yolu kapandı. İş kolu sayısı, 28’den 20’ye düşürüldü.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Partinin 18 yaşa seçilme hakkı veren yasa teklifiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Gençlerimizin öncelik sıralamasında seçilme konusu doğal olarak bulunmamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. Bahçeli, “Meselenin üzerinde etraflıca duracak siyasi çaba, çalışma ve objektif adımlara fazlasıyla ihtiyaç vardır. Bunun için konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığının görüşü alınmalı, uzman kişiler ve sivil toplum kuruluşları fikir bildirmelidir.” dedi. 59

21 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kağıthane’de düzenlenen İstanbul Boğazı’ndan Haliç’e su verilmesi töreninde yaptığı konuşmada, projenin, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini yürüttüğü 1995’te uygulamaya konulan “Haliç Çevre Koruma Projesi”nin önemli etaplarından biri olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Sarıyer’deki Çayırbaşı sahilinden aldığımız deniz suyunu, 4 bin 990 metre uzunluğunda bir tünelle Ayazağa’ya getiriyor, oradan Kağıthane Deresi vasıtasıyla Haliç’e bırakıyoruz. Bu sistemle, bilhassa yağışın olmadığı dönemlerde Haliç’e günde 260 bin metreküp deniz suyu akıtacağız. Bu su akıtılınca Haliç, akvaryum niteliği kazanacak. Sürekli bir sirkülasyon olacak ve yeniden bir kirlenmeye müsaade etmeyeceğiz. Biz, Haliç’i deniz suyu ile buluşturarak, buradaki suyun yenilenmesini, havalanmasını, canlı kalmasını sağlıyoruz.” dedi.

Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Kanun Tasarısı’na yönelik eleştirilere de cevap vererek, “Daha önce İstanbul’un kenarındaki köylere, doğru dürüst hizmet gitmezdi. Şimdi büyükşehirin sınırlarına girince buralar hizmet görmeye başladı.” şeklinde konuştu.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Gölbaşı’nda vatandaşlarla sohbet etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin her sorunu olduğu gibi terör sorununu da çözme gücü bulunduğunu ifade etti.

3- İktidar ve muhalefet arasında sert tartışmalara yol açan Büyükşehir Yasa Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edilerek Genel Kurula sevk edildi. Tasarının kanunlaşması durumunda Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak.

4- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Sivas İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Büyükşehir Kanun Tasarısı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Destici, “13 tane ilin büyükşehir yapılmasına karşı değiliz. Ama kriterlerin adam gibi uygulanmasını istiyoruz. Kanunda ne yazıyorsa onun uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

5- İzmir Barosu’nun olağan genel kurulunda yapılan seçimlerde Sema Pektaş yeniden başkanlığa seçildi.60

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yemen’de Uluslararası Yemen Türk Okulunun Sana Kompleksi’ni açtı. Yemen Başbakanı Muhammed Salem Basendva ile beraber katıldığı açılış töreninde yaptığı konuşmada Bakan Davutoğlu, okulun yapılmasına katkıda bulunan Konyalı işadamlarına teşekkür ederek, “Yemen’de inşa ettiğiniz bu kampüs, Konya’da inşa edeceğiniz bir okul gibi değerlidir.” ifadesini kullandı.

Basendva da “Okullarımızın Türk okulları ile aynı seviyeyi yakalamasını diliyorum.” dedi.

7- KKTC’de iktidardaki Ulusal Birlik Partisinin 19’uncu Olağan Kongresi’ni Başbakan İrsen Küçük 704 oyla kazandı.

8- Suriye’de, BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi’nin Devlet Başkanı Beşşar Esed’le biraraya geldi. Öte yandan, Şam’da meydana gelen bombalı saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti, 29 kişi de yaralandı. 61

22 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu’nu Çankaya Köşkünde kabul etti. Acar ve Barbarosoğlu görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül’e üniversite sistemindeki sorunlar ile yükseköğretimde yapılan yeniden yapılanma ile ilgili çalışma konusunda görüşlerini iletti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışını öngören 2B Yasasının görüşüldüğünü belirterek, 2B arazileriyle ilgili müracaat süresinin 3 ay uzatıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan mahkûmların eşleriyle kalmasına izin verecek Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Yasa Tasarısı’nın da görüşüldüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan ayrıca, Tütün ve Alkol Piyasası Kurumunu kapattıklarını bildirdi.

3- Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

4- Almanya’da Mannheim Türk Film Festivali’nde en iyi Film ödülünü “Can” adlı film aldı.

5- İsrail Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Pinhas Avivi, Kudüs’te Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’deki durumun İsrail ve Türkiye’yi bir araya gelmeye zorladığını söyledi.

6- İspanya’nın Bask bölgesinde halk 75 sandalyeli bölge parlamentosu üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçimlerde milliyetçi partiler Meclis’in yaklaşık 3’te 2’sine sahip oldu. Sonuçlara göre, Bask milliyetçi partisi 27 milletvekili çıkarırken ETA’ya yakınlığıyla bilinen solcu ayrılıkçı koalisyon Euskal Herrua Bildu Meclis’e 21 üye gönderecek.

7- Fransa’nın, eski sömürgesi Mali’deki güvenlik krizi sebebiyle Batı Afrika’ya insansız uçaklar gönderdiği bildirildi. 62

8- Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Sünni ve Şii gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 4 kişi ölürken, 17 kişi de yaralandı.

9- Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, parlamentoda yaptığı konuşmada, “31,5 milyar Avro’luk yeni kredi dilimi serbest bırakılmazsa bize maliyeti büyük olacak. İnsanlar aç kalacak. Bundan önceki dilimlerle ayakta kaldık. Yenisini almazsak bizi nelerin beklediğini biliyorsunuz.” dedi. 63

23 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van’daki depremin yıldönümünde afet konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, Van depreminden sonra devletin tüm olanaklarının seferber edildiğini belirterek, Japonya’daki deprem ve nükleere santral patlamasını anımsatarak, “Orada depremzedeleri adeta kendi başlarına bıraktılar ama biz depremzedelerimizi kendi başımıza bırakamazdık.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Wall Street Jounal’a yazdığı makalede, Suriye tezkeresinin tansiyonu yükselttiğini belirterek, Meclis’in savaş izninin riskli ve yersiz olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Savaş lehinde alınan tek taraflı bir karar, Suriye’deki krizi sadece iki ülke arasında bir çatışma olarak yeni bir çerçeveye koymaktır. Türkiye bu sorumluluğu tek başına göze alamaz.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilik yaşının yükseltilmesi ile ilgili bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını bildirdi.

Bakan Çelik “Sosyal güvenlik reformunu çeşitli kriterler üzerine bina ettik. Bu kriterlerden biri yaştı. Bunlardan bir sapmanın doğru olacağı kanaatinde değiliz. Aksi takdirde reformu zedeleriz. 1999 yılında çıkan yasa çerçevesinde 2000 yılından sonra çalışmaya başlayanlar 60 yaşında emekli olacak, daha öncekiler kademeli olarak emekliliği hak ediyor. 2000 öncesinde çalışmaya başlayanların 49 yaşına kadar emekli olduğunu görüyoruz.” dedi.

4- Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Galatasaray, Türk Telekom Arena’da oynadığı maçta Romanya temsilcisi Cluj ile 1-1 berabere kaldı.

5- Suriye Devlet Televizyonu, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 23 Ekim’e kadar suç işleyenler için genel af kararı aldığını duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyinden yapılan açıklamada ise “Genel af kararının Özgür Suriye Ordusu’nun elde ettiği başarılarına karşı uygulanan bir taktik” olduğunu belirtilerek, “Suriye halkı bir suç işlemedi ki affedilsin.” denildi.

6- Myanmar’da Rakhine Budistleriyle, Arakanlı Müslümanlar arasında çıkan olaylarda 3 kişi öldü. Haziran ayından bu yana çıkan çatışmalardan dolayı çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti. 50 bin Müslüman ve 10 bin Budist çıkan çatışmalardan dolayı yer değiştirmek zorunda kaldı.64

24 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayımladığı Kurban Bayramı mesajında Türkiye’nin kazanımları, ekonomik performansı, genç ve nitelikli nüfusu ile siyasi, iktisadi ve beşeri alanda yükselen standartları sayesinde parlak bir geleceğe doğru umut dolu yürüyüşünü sürdürdüğünü vurguladı. Bayramların, kucaklaşma, kenetlenme ve ihtiyacı olanlara sahip çıkma günleri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, vatandaşların bu şuurla, bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceğine gönülden inandığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise milleti kirli senaryolarına alet etmek isteyenlere verilecek en iyi cevabın bayramlarda gösterilen dayanışma olduğunu belirterek, “Bayramlarda ortaya çıkan kardeşlik ruhunu, dayanışma ve yardımlaşmayı, bütün bir yıla yayarsak, inanıyorum ki hiçbir güç, hiçbir musibet ülkemize, milletimize, birlik ve beraberliğimize zarar veremeyecektir.” ifadelerini kullandı.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, BDP’lilerle yaptığı görüşmeyi Hürriyet gazetesine değerlendirdi. BDP’nin, terör meselesiyle sürekli muhatap olan, o çevrelerle bir şekilde yakın ilişki içinde olan bir parti olduğunu belirten Başkan Çiçek, “Şahsi yakınlıkları olanlar olabilir. Büyük ölçüde terör bölgesinden seçilmiş milletvekilleridir. Kendilerinin siyasi boyutuyla ilgilenmeleri normal bir durumdur. Biz de bu çerçevede konuştuk, normal olarak siyasetin bu işleri konuşacağı yer de Meclistir.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Trakya’da çok sayıda ilde etkili olan yağışlarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “CHP, meydana gelen bu felaketi göz önünde bulundurarak zarar gören bölgenin afet bölgesi kapsamına alınması dâhil, yaraların sarılması için her girişimde bulunacak.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sincan Cezaevini ziyaret ederek, tutuklu ve hükümlülerle bayramlaştı. Cezaevlerinde açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülere, eyleme son verme çağrısında bulunan Bakan Ergin, “Kendi sağlıkları, sevenleri ve aileleri için bu eylemlerinden vazgeçmelerini istiyorum.” dedi. Bakan Ergin, ziyareti sırasında ana dilde eğitim-savunma hakkı ve terörist başı Abdullah Öcalan’ın cezaevi şartlarının iyileştirilmesi gerekçeleriyle açlık grevine başlayan KCK tutuklularıyla da görüştü.65

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Anadolu Ajansına (AA) yaptığı açıklamada, Ulusal İstihdam Stratejisi’nin temel hedeflerinin, işsizlik oranını yüzde 5’e çekmek olduğunu söyledi. Bakan Çelik, istihdam oranını yüzde 50’ye yükseltmek ve tarım dışı sektörlerde kayıt dışı istihdamı yüzde 15’in altına çekmek olduğunu belirterek, “2023’e kadar istihdam oranı bilişim sektöründe yüzde 75, finans sektöründe yüzde 25, inşaat sektöründe yüzde 135, sağlık sektöründe yüzde 100, turizm sektöründe ise yüzde 75 artırılacak.” dedi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tiyatrolarla ilgili yeni sistemin detaylarını Sabah gazetesine açıkladı. Bakan Günay, sadece tiyatroların değil Devlet Halk Dansları, Opera ve Bale, Güzel Sanatlar kurumlarının da işleyişinin sıfırdan ele alınacağı taslak çalışmayı Meclis gündemine getireceklerini belirtti. Tiyatroların yeniden yapılanması ile ilgili modelin aslında 90’lı yıllardan bu yana tartışıldığını vurgulayan Bakan Günay, “Devlet tiyatrodan elini çekiyor” eleştirilerine, “Sürekli yeni sahne açan bir devlet anlayışı nasıl sanattan elini çeker? Amacımız her dakika sanata ulaşabilenlere değil, sanata ulaşmakta zorluk çekenlere uzanmak.” yanıtını verdi.

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı süren Kızılay-Çayyolu Metro hattı inşaatında incelemeleri sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine, askerlerin havayolu ile ücretsiz olarak taşınması projesiyle ilgili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldiklerini ifade eden Bakan Yıldırım, askeri sevkiyatın belli noktalar arasında havayoluyla yapılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Bu çerçevede THY başta olmak üzere diğer havayolu şirketlerinden de bu konuda destek istediklerini ifade eden Bakan Yıldırım, “Bu çağrımıza havayolu şirketleri olumlu karşılık verdi.” dedi.

8- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Mardin Midyat’ta gazetecilere Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, Sincan’daki ceza ve infaz kurumları kampüsünü ziyaretini değerlendirdi. Demirtaş, “Umut ediyoruz ki tutukluların bu haklı meşru taleplerinin milyonlarca Kürt’ün talebi olduğunu bilecek, bunu idrak edecek ve bunun gereklerini yerine getirecek bir açıklama yaparlar. Ergin’in, tutuklularla açlık grevine girmiş olanlarla görüşmesi elbette ki olumlu bir gelişmedir.” diye konuştu.66

9- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısıyla uyguladıkları politikaların gerçekleşmelerini ve güncellenen enflasyon tahminlerini açıkladı. 2012 Eylül ayı itibarıyla enflasyonun yüzde 9,2 seviyesine yükselerek temmuz ayı enflasyon raporundaki tahminlerin bir miktar üzerinde gerçekleştiğini kaydetti. Başçı, enflasyonun öngörülenden yüksek gerçekleşmesinde yakın dönemde gözlenen petrol ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artışlar ile kamu fiyat ayarlamalarının belirleyici olduğunu söyledi.

10- Voleybolda CEV Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe Grundig grubundaki ilk maçta deplasmanda PGE Skra’ya 3-0 yenildi. Arkasspor ise Marek Union-Ivkoni Dupnitsa’yı 3-1’lik sonuçla geçti. CEV Kupası’nda ise Halkbank, Delecta’ya 3-0 yenildi.

11- İstanbul’da düzenlenen TEB-BNP Paribas WTA Championships Uluslararası Tenis Turnuvası’nda ABD’li Serena Williams, Çinli Na Li’yi 2-0’la geçerken, Belaruslu Victoria Azarenka, Alman Angelique Kerber’i 2-1 mağlup etti.

12- Dünya Bankası, “İş Yapma Kolaylığı 2013 Yıllık Raporu”nu yayımladı. Raporda, Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirmede kaydettiği ilerlemelerin altı çizildi. Özellikle, Türkiye’nin inşaat ruhsatları alanında maliyetleri ve sözleşme alacakları ile ilgili icra masraflarını düşürdüğü kaydedildi. 185 ülkenin iş yapma kolaylığı açısından sıralandığı raporda, Türkiye 71’inci sırada yer aldı.

13- BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Mısır’da Arap Birliği Başkanı Nebil Arabi ile görüşmesi esnasında yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı süresince ateşkes planını kabul ettiğini belirterek, “Yakın zamanda Esad yönetimi, ateşkes kararını yazılı yayımlayacak.” dedi. Suriye’deki bazı muhalif gruplarla görüştüğünü de belirten İbrahimi, muhaliflerin büyük bölümünün ateşkese uyacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da İbrahimi’nin, Kurban Bayramı dolayısıyla ateşkes ilan edilmesine yönelik çağrısını desteklediklerini söyledi. Clinton, Suriye’de şiddetin sona ermesini ve siyasi dönüşümün başlamasını görmek istediklerini ifade etti.67

14- Sudan hükümeti, başkent Hartum’daki bir silah fabrikasında meydana gelen patlamadan İsrail’i sorumlu tuttu. Arap basınına konuşan Sudan Kültür ve İletişim Bakanı Ahmed Bilal Osman, saldırının 4 savaş uçağı tarafından düzenlendiğini, olayın arkasında İsrail’in olduğunu ve uygun gördükleri zamanda ve yerde karşılık vereceklerini belirtti.68

25 EKİM 2012

1- İstanbul’da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim’de CHP’nin yapmayı planladığı kutlamayla ilgili “Bu tür bayramlarımızı, milli duygular içerisinde birlikte yaşamamız lazım. Bunu farklı saplantılar içerisine sokar da farklı gelen istihbaratlarla çok daha çirkin istikametlere taşınırsa, buna da Valiliğin müsaade etmemesi en doğal haktır. Hipodrom’da zaten devlet, milletiyle kaynaşıyor. Buyursunlar, orada hep birlikte kaynaşarak bunu yapalım. Ayrıca bir programlama yapmak suretiyle, orada valiliğin de aldığı istihbaratı doğrulayacak adımların atılması herhalde yanlıştır.” dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in BDP’lilerle yaptığı görüşmeye ilişkin, “Meclis’teki bir partiyi yok sayarak hareket edemem.” sözlerinin hatırlatılması üzerine ise, “Meclis Başkanı olarak olaya böyle bakması doğaldır. Siyasi partiler olarak bizim bakış açımız daha farklıdır. Siyasi partilerin birbirleriyle anlaşamadığı yerler, anlaştığı yerler vardır. Muhalefet beyaza siyah, siyaha beyaz demek değildir. Muhalefet, doğruyu gördüğü zaman buna ‘doğru’ diyebilmelidir, o erdemi ortaya koyabilmelidir. O erdemi ortaya koyamıyorsa kazanamayacaktır, yine kaybeden olacaktır.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tutuklu milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ı Silivri Cezaevinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, partisinin 29 Ekim’de Ankara’da yapmayı planladığı kutlamaya ilişkin, “Birileri kalkacak, istihbarat geldi diyecek! Yasaklayarak mı tedbir alacaksın? Cumhuriyet Bayramı kutlamanın izni olmaz.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilere yaptığı açıklamada, asgari ücret üzerinden alınan verginin kaldırılması konusunda bir düzenleme olmadığını, böyle bir şeyin Meclisin de gündeminde bulunmadığını belirterek, “Bir yandan çalışana vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir. Ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekir. Hesapsızlık dönemi bizde kapandı.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret etti. Bahçeli buradan ayrılırken, Silivri Cezaevindeki MHP Milletvekili Engin Alan’ın 28 Şubat Soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla ilgili sorular üzerine, “Yargı süreci çok uzun tutuluyor. Zaman zaman tutuklu bir kişiyi tekrar tutuklamak gibi bazı tuhaf olaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunların bir an evvel bitirilmesini istiyoruz.” dedi.69

5- Suriye Hükümetinden yapılan açıklamada, ülkede Kurban Bayramı sebebiyle salı sabahına kadar ateşkes ilan edildiği duyuruldu. Suriye devlet televizyonundan yayımlanan açıklamada, ateşkesin korunması için yönetimin elinden geleni yapacağı vurgulandı. Açıklamada, “Ancak ateşkesin muhalifler tarafından bozulması halinde cevap hakkımız saklıdır.” denildi.

Bu açıklamanın hemen ardından Özgür Suriye Ordusundan (ÖSO) yapılan açıklamada, ateşkese uyulacağı bildirildi.

Ateşkesin başlamasına saatler kala düzenlenen ülkenin çeşitli şehirlerindeki operasyonlarda 16’sı çocuk, 12’si kadın 132 kişinin öldüğü bildirildi. Bu arada, BM yetkilisi Ponte, Suriye’de bir “savaş ve insanlık suçu” işlendiğini, bunu ortaya çıkarmak için de elinden geleni yapacağını söyledi.70

26 EKİM 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temaslarda bulunmak üzere gittiği Diyarbakır’da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, “İnsan bedenini eğer ölüme yatırıyorsa, bunun üzerinde oturup düşünmemiz lazım. Arkadaşlarıma söyledim. Hapishanelere bakıyorlar, geziyorlar. Bir kişinin tutuklu veya mahkûm olması onun yaşamının devletin güvencesi altında olması anlamına gelir. Eğer bir insan kendisini ölüme yatırıyorsa hepimizin kulak kabartması lazım.” dedi.

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep il binasında düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “Bu coğrafyada bu kadar siyasi çalkantıya rağmen, dünyadaki krize rağmen büyüyebiliyoruz. Bu da hem takımın başı olan liderimizin gücünü, hem de takımdaki arkadaşlarımızın, teşkilatımızın gücünü gösteriyor.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, temaslarda bulunmak için gittiği Şanlıurfa’da, Belediye Kültür Merkezinde vatandaşlarla bayramlaştı. Vatandaşlara birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme çağrısında bulunan Bakan Çelik, 13 ilin büyükşehir statüsüne alınmasıyla ilgili “Önümüzdeki hafta Şanlıurfa artık 29 büyükşehirden birisi olacak.” dedi.

4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti Ordu İl Başkanlığında düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, “CHP çok sıkıştığı zaman, bu ülkede bir şekilde bir dozda anarşiye mi gidilsin istiyor? Hassas bir gündemden ve Cumhuriyet Bayramı’ndan tutarak, o zeminden bir aykırılık ortaya koyarak bir şeyler mi yapmak istiyor?” dedi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sabah gazetesine verdiği mülakatta, otellere verilen yeni “yıldız” kıstasını anlattı. Bakan Günay, “Bulunduğu bölgenin kültür sanat etkinliğini otellerine taşıyanları, otelinde sergi alanı açanları da yıldız verme kriterlerine dâhil edeceğiz.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde yapılan bayramlaşma töreninde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılması planlanan yürüyüşle ilgili, “Bazı sivil toplum kuruluşlarının Ortadoğu’daki bazı 71

özentilere heveslenerek ‘halk hareketi başlatıyoruz’, ‘halk yürüyüşü yapıyoruz’ derken bir krize Türkiye’yi sokmaları ve bunu da bazı siyasi partilerin çok sıcak sahiplenmeleri doğru değildir.” dedi.

7- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyanet İşleri Başkanlığının Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki Basın Merkezini ziyaret ederek gazetecilerle bayramlaştı. Hac organizasyonunu izleyen 40 gazeteci ile Diyanet Basın Merkezinde bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Arınç, Diyanet İşleri Başkanlığının Türk hacılar için verdiği hizmetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 72

27 EKİM 2012

1- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu’nun Ünye ilçesi Kumarlı köyünde İl Özel İdaresince yapılan konkasör tesisi açılışında yaptığı konuşmada, “Biz işimizi yapmaya devam ediyoruz, hep beraber, 75 milyon Türkiye, iyiliklere anahtar, kötülüklere, şerlere kilit olmaya devam edeceğiz.” dedi.

2- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Başkanlığınca düzenlenen bayramlaşma programında, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, Suriye’de meydana gelen gelişmeler kapsamında ABD’nin Türkiye’ye asker gönderdiği yönündeki iddialarla ilgili, “Amerika’nın burada ODC dediğimiz Savunma İşbirliği Ofisi var. Bunun dışında Amerika’nın Türkiye’ye gönderilmiş ne bir askeri birliği vardır, ne de bir gücü vardır.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul’da düzenlediği bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti’yi eleştirerek, Başbakan Erdoğan’ın “Türkiye’yi büyüteceğim” derken, küçülmenin kıyılarına çıkardığını söyledi.

4- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla Batman’da düzenlediği mitingde, cezaevlerindeki açlık grevlerinde artık saniyelerin bile önemli olduğu dönemlere girildiğini belirterek, “Hükümeti duyarlı olmaya çağırıyorum.” dedi.

5- ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Mark Hertling, başkent Washington’da Johns Hopkins Üniversitesinde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, Suriye tarafından atılan ve Türkiye tarafına düşen bombaları kimin attığı yönünde kafa karışıklığının bulunduğunu belirtti.

6- İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Myanmar Hükümetine ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri’nin “korkunç saldırılarına maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması” çağrısında bulundu.

7- Sandy Kasırgası nedeniyle Karayipler’de 58, Filipinler’de 24 kişinin öldüğü bildirildi. 73

28 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yayımladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Bugün milletimizin en büyük bayramını coşkuyla kutlarken, Cumhuriyetimizi nitelikleri ve kazanımlarıyla her geçen gün daha da ileri taşımanın kıvancını duyuyoruz. Hiçbir sorunun geleceğimizi ipotek altına almasına müsaade etmeyeceğiz. Karanlık emeller peşinde koşanlar, her zaman olduğu gibi tüm Türkiye’yi karşılarında tek yürek olarak bulacaklardır. Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, parlak geleceğimizin umut veren ışıkları sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, Türkiye’nin aydınlık bir geleceğe adım adım yürüdüğü bir dönemde, birlik olarak, millet için bu toprakları vatan kılan değerlere sonuna kadar sahip çıkarak yollarına devam edeceklerini belirterek, “Cumhuriyet Bayramımızı, Cumhuriyet’imizin 89. kuruluş yıldönümünde, aydınlık bir geleceğe ilham verecek bir coşkuyla kutluyoruz.” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise mesajında, “’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ esasıyla yola çıkan Türkiye Cumhuriyeti, bu evrensel ilkeyi bayraklaştıran bir devlet olarak Türk tarihinde özel bir yere sahiptir. Kurulduğu günden beri, yüce milletimizin çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmasının itici gücü olan Cumhuriyet, hem her alanda ilerleyişin kaynağı, hem de milli birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesi olmuştur.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesajında, laik Cumhuriyet’in; dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden insanın özgürleştirilmesi olduğunu belirterek, Cumhuriyet’in gericiliğe, bağnazlığa, tutuculuğa karşı aydınlık, çağdaşlık, ümmetten millete geçiş anlamına geldiğini ifade etti.

2- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmdeki son gelişmeleri Zaman gazetesine değerlendirdi. Bakan Günay, Türkiye’nin turizmde dünya ortalamasının iki katı büyüme tutturduğunu, büyük pazarlardaki ekonomik daralma ve komşu ülkelerdeki siyasi sıkıntılara rağmen bunun başarıldığını söyledi.

Öte yandan Bakan Günay, “Turizm Oscar”ları olarak kabul edilen World Travel Awards 2012 Avrupa Ödülleri’nde, bakanlığının “Avrupa’nın En İyi Turizm Kuruluşu” ödülüne layık görülmesinin tüm bu çalışmaların bir takdiri olduğunu belirterek, “Uluslararası düzeyde turizm başarısının tescillenmesi bizim için sevindirici. Bu ödül, Türkiye tarihinde bir ilk oldu.” dedi.74

3- Afyonkarahisar’da incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, BDP Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Batman mitinginde “ölüm oruçlarına” destek vermek için söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine, “Onlar zaten bir taraflarıyla, okullarımızı sabote ederek, okullarımızı yakarak, öbür taraflarıyla çocuklarımızı okullardan uzaklaştırarak, çocuklarımızın cahil kalmasını arzu eder bir görüntü çiziyorlar. Dolayısıyla böyle bir şeyi söylemiş olması çok sürpriz değil. Biz de bütün gücümüzle, öğretmenlerimizle, okullarımız açık olarak eğitimimizi yapacağız. Çocuklarımızın da geleceğini düşünerek, onların bu tip taleplerine çok sıcak bakmayacaklarını biliyorum. Özellikle eğitim üzerinden yapılan siyasetin çok beyhude bir çaba olduğunu düşünüyorum.” dedi.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin İzmir İl Başkanlığındaki bayramlaşma programında yaptığı açıklamada, “Bu muazzam bayramın, AK Parti ile gizli ortağı CHP tarafından kutuplaşmalara ve söz düellolarına dönüştürülmesi, utanç ve üzüntü vericidir. AK Partinin yasakçı tutumu, CHP ve bazı malum sivil toplum kuruluşlarının şaibeli alternatif kutlama inatları Cumhuriyet’in manasına hazımsızlık olarak görülmelidir. Şurası bir gerçektir ki milletimize ait olan bir bayramın nasıl ve ne şekilde kutlanacağının çatışma ve gerginliklere konu olması hiç doğru olmamıştır.” dedi.

5- Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde Neslihan Atagül, Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği Araf filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

6- Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Japonya’da düzenlenen Kıtalararası Kupa’nın final maçında ev sahibi ekip Miyagi Max’ı 67-48 yenerek şampiyon oldu.

7- İstanbul’da ikinci kez yapılan TEB-BNP Paribas WTA Championships Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası’nda Serena Williams, Maria Sharapova’yı 2-0 yenerek TEB-BNP Paribas WTA Championships’te 2012 yılının şampiyonu oldu. 75

8- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk hacı adaylarının büyük bir disiplin içinde vazifelerini yerine getirdiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığının büyük bir organizasyonu başarıyla gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Türkiye’den gelen 74 bin, Avrupa’dan gelen 15 bin hacı adayının tamamı ibadetlerini en iyi şekilde yapma imkânı buldu.” dedi.

9- BM Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar El İbrahimi’nin girişimiyle Suriye’de bayram nedeniyle ilan edilen ateşkesin 3. gününde muhaliflerin kontrolündeki Şam’ın civar semtleri bombalandı. Muhalifler, bayramın ilk iki gününde hayatını kaybedenlerin sayısının 270 civarında olduğunu açıkladı.

10- Katolik Hıristiyanlarla Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Nijerya’nın Kaduna kentinde bir kiliseye Pazar ayini sırasında bomba yüklü araçla yapılan intihar saldırısında 7 kişi hayatını kaybetti, 98 kişi de yaralandı.

11- Irak’ın başkenti Bağdat’ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 30 kişi hayatını kaybetti, 95 kişi de yaralandı.76

29 EKİM 2012

1- Cumhuriyetin ilanının 89. yıldönümü tüm yurtta ve KKTC’de kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkünde resepsiyon verdi. Resepsiyona, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sanat, siyaset ve iş dünyasından bazı konuklar katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, cezaevlerinde süren açlık grevine ilişkin bir soru üzerine, “Cezaevlerindeki açlık grevi için çağrıda bulunuyorum: Şiddet olmadığı takdirde her şeyi konuşarak, ikna ederek büyük problemleri halledebiliriz.” dedi.

Öte yandan CHP ve İşçi Partisi, alternatif Cumhuriyet kutlaması organize etti. Ankara Valiliği, protestocuların Anıtkabir’den Ulus’a yürümelerine izin vermedi. Göstericilerle polis arasında çıkan arbedede yaralananlar oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gösteride yaşanan olaylarla ilgili “Halktan korkan ve halkın bayramını engellemeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız.” değerlendirmesinde bulundu.

2- Türkiye ziyareti öncesinde Zaman gazetesinin sorularını cevaplayan Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser, Ergenekon Davası’na ilişkin eski devlet adamlarının ve üst düzey askeri yöneticilerin dava takibinden muaf olmamalarını önemsediğini belirtti.

3- Sandy Kasırgası, ABD’nin doğu ve orta kesimlerini etkiledi. New Jersey başta olmak üzere, kıyı kesimindeki kentlerde sel ve şiddetli rüzgârların etkisiyle büyük hasar oluşurken, 7 eyaletteki can kaybı sayısı 50’ye yükseldi.

4- Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı kabul etti. Buteflika ile görüşmesinin ardından açıklamada bulunan Clinton, görüşmenin çok verimli geçtiğini söyledi. Buteflika ile Mali’deki krizi görüştüklerini belirterek, “Cumhurbaşkanıyla bu karmaşık sorunun çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Cumhurbaşkanı Buteflika’dan, bölgede yaşanan olaylara, uzmanlar, Afrika Birliği, Batı Afrika Devletleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS) ve BM ile ortak bir çalışma yürüterek çözüm yolu bulma konusunda söz aldık.” dedi. 77

5- Cezayir Cumhurbaşkanlığına bağlı Cezayir İnsan Haklarını Destekleme Dayanışma Komisyonu, Fransa makamlarının Fransa’nın Cezayir’deki sömürge dönemlerini pişmanlık gerektiren bir suç sayıldığını kabul etmesini istedi.

6- Litvanya’da yapılan ikinci tur genel seçimleri, muhalefetteki merkez sol partisi Sosyal Demokratlar kazandı. Sosyal Demokratlar’ın lideri Algirdas Butkevicius, seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, partisinin ülkedeki iki halkçı parti olan İşçi Partisi ile Düzen ve Adalet Partisi ile bir koalisyon hükümeti kuracağını duyurdu.

7- Hollanda’da 45 gündür devam eden yeni hükümeti kurma çalışmalarında, Liberal Parti (VVD) ile İşçi Partisinin (PVDA) üzerinde anlaşmaya vardığı koalisyon protokolü taslağı, her iki partinin meclis gruplarında kabul edildi.78

30 EKİM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret nedeniyle Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıyla ilgili gerçekleştirilen izinsiz yürüyüşle ilgili “Benim o barikatların kaldırılması ile ilgili herhangi bir talimatımın olmadığı doğrudur, böyle bir talimat vermedim. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Valime böyle bir talimat verdi mi vermedi mi bu konudan da haberim yok. Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine de inanmıyorum. Çünkü bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir milli bayramın yasaklandığını, bunu unutmayacaklarını, bunun demokrasinin kara lekesi olduğunu söyledi.

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker TBMM’de gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söyledi.

4- BDP, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için grup toplantısını Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde yaptı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin, “Hükümet taleplerle ilgili somut adımlar atmalıdır.” dedi.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de Nicolas Berggruen Enstitüsünün “Avrupa Krizin Ötesinde” temalı toplantısındaki konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, “AB süreci bizim için kısa başlamış bir süreç değil. Resmi olarak 1963 yılında başlıyor. 50 yıldır AB’nin kapısında bekletilen ikinci bir ülke yok. Şu anda 27 ülke kantara yatırılıp, teraziye çıkarılıp şöyle bir değerlendirme yapıldığında bunların yarısından fazlasının Türkiye’nin gerisinde kaldığını göreceksiniz. Bunlar AB’den yük almazlar. Bunlar AB’ye yüktür.” dedi.

6- ABD’de etkili olan Sandy Kasırgası, ülkenin kuzeydoğusunda çok sayıda can ve mal kaybına neden oldu. 79

31 EKİM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek Büyükelçisi Damir Dzanko’yu kabulünden önce Çankaya Köşkünde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın “Bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik, bundan sonra da çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz.” sözlerine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, yanlış anlamalara gerek olmadığını söyleyerek, “Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Bayramı’nın bütün ülkede nezih bir şekilde kutlanmasıyla ilgili yetkililerin dikkatini çekmemden daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca çift başlılık gibi bir şey de olmaz. Anayasamız, mevcut kanunlarımız hepimizin yetki ve görevlerini, sorumluluklarını zaten açıkça belirtmiştir.” dedi.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Başkan Çiçek kabulde, terör örgütü PKK’ya Avrupa’dan sağlanan desteği eleştirerek, “Bu örgüt, Avrupa’da elde ettiği silahlarla ve başka türlü öldürücü aletlerle insanımızı öldürüyor, buna karşılık Avrupa insanını da uyuşturucu ile öldürüyor. Artık diplomatik bir dille konuya bakmak yerine, gerçeğin dili neyse bunu çok açık konuşmakta fayda var.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karadeniz’in Özelliklerini Koruma Derneğinin Rize’de yaptığı 4. Karadeniz Kalkınma Kurultayı’na katıldı. Avrupa’da tek çay üreticisi olan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak Avrupa’daki pazarlarda Türk çayının tercih edilmediğine dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye’de fındığın fiyatının, yurtdışındaki spekülatörler tarafından belirlendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bunun çözümü var. Çözüm için siyasi iradenin ortaya çıkması gerekiyor. O siyasal anlayış ülkemizde yok.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile bakanlıkta görüşmesinin ardından gazetecilerin açlık grevleriyle ilgili sorularını cevapladı. Cezaevindeki eylemlerin hiçbirinin cezaevi koşullarına ilişkin olmadığını söyleyen Bakan Ergin, “Şu anda 66 ayrı cezaevinde 683 kişi olarak gözüküyor. Eylemler, cezaevindeki kötü koşullardan ya da yanlış uygulamalardan kaynaklı değildir. Tamamen siyaset alanında tartışılması gereken konulara ilişkindir.” dedi.80

Öte yandan Leutheusser-Schnarrenberger, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, üçüncü yargı paketinde olumlu unsurlar olduğunu, ancak Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü, uzun tutukluluk süreleri ve toplu davalar gibi sıkıntılar bulunduğuna dikkat çekti.

5- Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM’de gazetecilerle sohbetinde, son dönemde yaşanan sel felaketlerinin nedeni ve nasıl önleneceğine ilişkin soruları cevapladı. Betonlaşma, asfalt, çatı gibi unsurların suyun akış hızını artırdığını ve yoğun yağışlarda bir anda sel felaketine dönüştüğünü belirten Bakan Eroğlu, Türkiye’nin birçok bölgesinin sel felaketlerine teslim olmasına karşı seferberlik başlattıklarını açıkladı.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mecliste yaptığı açıklamada, borun özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını ve bu konunun komisyonda daha detaylı bir şekilde ele alınacağını belirterek, “Şu an ki getirdiğimiz kanun tasarısı da borun özelleştirilmesiyle alakalı bir husus değildir. Bir kısım hizmet alımlarının özel sektör eliyle yapılmasına dönük bir değişikliktir. Ve bazı hukuki münazaaları, istifhamları gidermek adına yapılan bir değişikliktir.” dedi.

7- Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, 17 Ağustos’ta Şemdinli’de teröristlerle buluşan BDP’li 10 milletvekili hakkında hazırladığı fezlekeyi Adalet Bakanlığına gönderdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger’le yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine yaptığı değerlendirmede, konuyla ilgili şu ana kadar yasaların gerektirdiği her şeyin yapıldığını, önceki süreçler nasıl yaşanmışsa bu sürecin de aynı şekilde gerçekleşeceğini belirtti. Bakan Ergin, Fezlekeyi henüz görmediğini, ancak prosedür olarak fezlekenin Adalet Bakanlığı üzerinden Başbakanlığa, oradan da TBMM’ye gönderileceğini kaydetti.

8- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile başkent Berlin’de bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, AB-Türkiye müzakere süreci, Suriye, terörle mücadele, İsrail-Filistin sorunu ve ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, AB-Türkiye müzakere sürecine değinerek, AB sürecine yönelik Avrupa’dan net tavır beklediklerini dile getirdi. 81

Merkel ise müzakerelerin samimi ve dürüst şekilde ilerlediğini belirterek, “AB kesinlikle dürüst bir ortaktır.” dedi. Türkiye için istediği imtiyazlı ortaklık formülüne gönderme yapan Merkel, “Tam üyelik konusu mutabık olmadığımız bir konu ama buna rağmen iyi ilişkilerimizi korumayı başardık.” dedi. Merkel, Türkiye’nin eleştirdiği son AB İlerleme Raporu’nu da anımsatarak, bu raporda önemli tespitlerin yapıldığını düşündüğünü vurguladı.

9- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Almanya’nın başkenti Berlin’de Konrad Adenauer Vakfının düzenlediği “Türkiye’nin AB Üyeliği: Geleceği Birlikte İnşa Etmek” temalı konferansta, “Türkiye’nin AB üyeliği iki taraf için de kazan-kazan durumu oluşturacaktır. Türkiye, AB bütünleşmesini giderek daha önemli ve vazgeçilmez hale getiriyor. Türkiye, AB’nin daha güçlü, daha güvenli ve daha istikrarlı bir geleceğe ulaşmasında kilit bir rol üstlenecektir.” dedi.

10- BM ve Arap Birliğinin Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye’deki krizle ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile bir araya geldi. “Suriye’deki durum kritik bir aşamada ve bu durum Suriye halkı ile Ortadoğu’nun barış ve istikrarı için önemli” diyen Yang, “Siyasi çözüm, Suriye için tek pragmatik seçenektir.” dedi. El İbrahimi de Pekin’in Suriye’deki krizin çözümünde aktif rol oynaması talebini iletti.

11- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, The Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer silah geliştirmesi durumunda Türkiye’nin de birkaç yıl içerisinde nükleer silah geliştirebileceğini öne sürerek, “Eğer İran nükleer silah geliştirirse bu başarı Ortadoğu’da bir silah yarışını tetikleyecek ve bölgede nükleer silahı olmayan rejim görmek mümkün olmayacak.” dedi.

12- Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mustafa El Şeyh, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, Halep’te son zamanlarda terör örgütü PKK yanlısı Kürtler ile muhalifler arasında meydana gelen çatışmaları Esed rejiminin provokasyonu olduğunu söyledi.

13- Myanmar’ın Arakan bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Bangladeş’e sığınan ve buradan Malezya’ya geçmeye çalışan Rohingya Müslümanlarının teknesi Bengal Körfezi’nde battı. 136 kişinin bulunduğu teknede sadece 6 kişiye ulaşılabildi. 82

14- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kosova’nın başkenti Priştine’de Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga ve Başbakan Haşim Taçi ile görüştü. ABD’nin Kosova’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün arkasında durduğunu söyleyen Clinton, “Bütün azınlıklar, birlikte hareket ederse bu ülkeyi çok daha iyi bir geleceğe taşıyabilirsiniz.” dedi. Clinton, Kosova’daki Sırpları da desteklediklerini kaydetti.