09.11.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 KASIM 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısından ayrılırken gazetecilerin, PKK’lılarla kucaklaşan BDP milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere ilişkin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, “Bu konuda geçmiş uygulamalar neyse onu yaparız. Bu işin usulü, yolu yordamı belli. İlk kez bir fezleke geliyor değil. Şu anda TBMM’de 900’den fazla fezleke var. Oradakilere hangi işlem yapılıyorsa bunlara da aynı işlem yapılacak. Bundan sonrası komisyonların vereceği bir karardır.” dedi.

Başkan Çiçek, gazetecilerin sorusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden tutuklu vekiller lehine karar çıkmadığını da kaydetti.

2- Almanya’nın başkenti Berlin’den dönerken gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerin erkene alınması konusunda nihai kararın hafta sonu yapılacak Kızılcahamam toplantısında belirleneceğini ifade etti. Yeni anayasa konusunda, “Umudum her geçen gün azalıyor.” diyen Başbakan Erdoğan, azami müştereklerin sağlanması durumunda CHP veya MHP ile yeni anayasanın yapılabileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan Ulus’ta barikatların kaldırılmasının ardından yaşanan “çift başlılık” tartışmalarıyla ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile aralarında görüş ayrılığı olmadığını söyledi.

Almanya temaslarını değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Merkel’i daha pozitif gördüm. En azından bölücü terör örgütü ile alakalı olarak, vize ve Türk Alman Üniversitesi konusunda gayet pozitif bir görüşme oldu.” dedi.

Öte yandan Moldova Başbakanı Vladimir Filat ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açlık grevleriyle ilgili “Eylemlerimiz radikalleşecek” sözlerinin hatırlatılması üzerine “Adeta bölücü terör örgütünün uzantısı diliyle konuşuyor. Bunların ne demokrasiden ne özgürlüklerden nasipleri yok. Hakkâri’de açılan üniversiteyi yakmaya teşebbüs edecek kadar insanlıktan nasibini almamışlar. Radikalleşecek de ne yapacaksın? Atacağın her türlü adımın karşılığını aynı şekilde bulacaksın. TBMM’de ya gelir siyaset yaparsın ya da Kandil’e çıkarsın. Fezleke önümüze geldiğinde gereğini yapacağız.” dedi.

3- Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emekli promosyonu konusunda daha önce emeklilerin lehine bozduğu mahkeme kararını bu kez emekliler aleyhine onadı. 86

4- İhracat rakamlarını Bursa’nın Orhangazi ilçesinde açıklayan Türkiye ihracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Eğer iş günü sayısı iki gün eksik olmasa 1 milyar dolar daha ihracat yapardık.” dedi.

Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.21 azalarak 11,7 milyar dolar oldu. Geçen ay en fazla ihracatı 1 milyar 665 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi.

5- Hürriyet Daily News gazetesine açıklamalarda bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ABD’nin PKK’yı desteklediği ya da tolere ettiği iddialarını destekleyecek hiçbir delilin olmadığını söyledi. Ricciardone, “Etkili görevlerdeki bazı Türk yetkililerin, Türkiye’nin daha fazla demokrasi ve ekonomik refaha kavuşmasını engellemek için, Batı’nın genel olarak PKK’yı bitirmek istemediğinden şüphelendikleri” yolundaki soruyu cevaplandırırken, ABD’nin PKK terörizminin bitmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

6- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton yaptığı açıklamada, Suriye’de rejime karşı başarılı olamayan muhalefetin lider kadrosunun değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “Suriye muhalefetini temsil eden liderler, birçok olumlu sıfatlarına rağmen 20, 30 ya da 40 yıl dışarıda yaşamış kişiler arasında seçilmemeli. Cephede özgürlükleri için mücadele eden ve savaşan insanları temsil eden kişiler arasından seçilmeli. Ayrıca seçilecek lider kadrosu, bütün Suriyelilerin haklarını savunmalı.” dedi. 87

2 KASIM 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Yozgat’ta katıldığı bir açılış töreninde, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlendiğine ilişkin haberlerle ilgili yöneltilen bir soruya, “Henüz Adli Tıp Kurumunun incelemesi bitmedi. Bitmeyen bir konuyla ilgili de açıklama yapmak doğru olmaz. Böyle hassas konularda açıklama yapmak kafa karıştırır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 53 öğrenci yurdunun toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Batı nüfusu yaşlandığı için sıkıntıda. Biz ise genç nüfusumuzla övünüyoruz ama şu andaki gidişimiz de iyi değil. Yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Şu salonu dolduran gençlerden özellikle bir şey istiyorum: Ne demek istediğimi anladınız. Türk milletinin neslini kurutmak isteyenlere karşı siz farklı cevabı vermelisiniz.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çeşitli açılışlara katılmak üzere gittiği İzmir’de halka hitaben yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramı’nda Ulus’ta yaşanan gerginliğe değinerek, “Cumhuriyeti kutlama hakkını hiçbir başbakan elimizden alamaz.” dedi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak’ın Basra kentinde 40 kuyu açılması için 350 milyon dolarlık anlaşma imzalandığını, Suriye resmi kaynaklarının da Türk özel sektöründen elektrik almak için yeniden talepte bulunduğunu kaydetti.

5- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören başkanlığındaki federasyon yöneticilerini makamında kabul etti. Hasan Doğan Milli Takım Futbol Kamp Tesisleri ile ilgili proje çalışmalarının tamamlandığını belirten Bakan Kılıç, “TFF ile Türk futbolunun çok değerli bir ismi olan Hasan Doğan adına çok değerli bir eseri Türk futboluna kazandırmış olacağız. 2013 Ocak ayında Riva Tesisleri’nin temelini atmayı planlıyoruz.” dedi.

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, lösemili çocuklar için düzenlenen toplantıda, cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili soruları cevapladı.

Bakan Akdağ, “Adalet Bakanlığı ile bu konuda iyi bir işbirliği içinde çalışıyoruz. Tutuklu ve hükümlüler hekimler tarafından her gün ziyaret ediliyor. 88

Müsaade ettiklerinde muayeneleri yapılıyor, günlük ihtiyaçları karşılanıyor. Meseleyi yakından takip ediyoruz. Burada kutsal yaşam hakkının, sağlık hakkının tarafında durmak ve bu eylemlere zorlanan hükümlü ve tutukluların bu eylemlerini derhal sonlandırması için destek olmak gerekiyor.” dedi.

7- BDP’den yapılan açıklamada, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in açlık grevlerinde gelinen son durumu görüşmek üzere Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i ziyaret ettikleri belirtildi.

8- Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Adana’da düzenlenen “Sosyal Güvenlik Reformunun Yansımaları ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları” isimli panele katıldı. Acar, burada yaptığı konuşmada, “1 Ocak’tan itibaren e-reçete dışında bir reçeteyi kabul etmiyoruz. Lütfen şifrenizi alın ve sisteme girin. 1 Ocak’tan itibaren e-reçete dışında reçeteyi ödemeyeceğimizi şimdiden söylüyoruz.” dedi.

9- Ulusal bir gazetenin “12 bankaya milyarlarca liralık rekabet cezası geliyor” haberiyle ilgili açıklama yapan Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, “Bankalar, Kurul huzurunda meramını anlatacak. Nihai karar bütün süreç bittikten sonra verilir. Ama bu konuda epey mesafe alındığını söyleyebilirim.” dedi.

10- Dünya Kick Boks Organizasyonları Birliği (WAKO) Avrupa Kick Boks Şampiyonası’nda K1 bayanlar 60 kiloda Gözde Bayergi, İsveçli Maria Olsson’u 3-0 yenerek altın madalya kazandı.

11- Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Rus yapımı savaş uçaklarının İdlib kentinin Harm beldesinde muhaliflerin yoğun olduğu yerler ile bir camiyi bombalaması sonucu ilk belirlemelere göre 70 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını, çok sayıda evin yıkıldığını ve evlerin enkazında insanların bulunduğunu kaydetti.89

3 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, cezaevlerinde ölüm orucu olmadığını söyledi. BDP’nin tavrını eleştiren Başbakan Erdoğan, “Bunu bize şantaja dönüştürmeyin. Şu anda birçok insanımız ‘idam yeniden gelsin’ diyor.” ifadesini kullandı.

CHP’yi de eleştiren Başbakan Erdoğan, “CHP hiçbir zaman millet eksenli bir siyasete yönelmedi. Hep vesayet esaslı bir siyaseti tercih etti. CHP zihniyetinin vesayet sistemini canlı tutmak için kullandığı yöntem, sanal rejim krizleri üretmektir. Ne devletin ne de Cumhuriyet’in bekçiye ihtiyacı yoktur. Milletin de mürebbiyeye, dadıya ihtiyacı yoktur.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile CHP İzmir İl Başkanlığını ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa hazırlanmasıyla ilgili, “Azmim sürüyor, umudum azalıyor.” dediğini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bizim rolümüz çok belli: Anayasa Uzlaşma Komisyonunda bir sivil anayasa yapılması için samimi, içten katkı yapmak. Biz de zaten o katkıyı yapıyoruz. Ama Sayın Başbakan hangi gerekçeyle umudunun azaldığını söylüyor, onu da açıklamasını bekleriz. Ama anayasa değişikliklerinin, diğer yasalarda olduğu gibi, apar topar Parlamentodan geçirilmesi gibi bir sürecin olmaması gerekir. Üzerinde uzun uzun tartışılması, görüşülmesi gerekiyor. Uzlaşma Komisyonu da kendi görevini yapıyor zaten.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kızılcahamam’da AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda, yeni Oslo sürecinin açlık grevi gibi çeşitli konularla sabote edildiğini, bunun da yeni süreçleri olumsuz etkilediğini söyledi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de milletvekillerine terörle mücadeledeki son durum hakkında bilgi verdi. Son bir yılda örgüte katılımların azaldığını belirten Bakan Şahin, “Teslim olanlar arttı, çözülme hızlandı. Son terörist ortadan kalkana kadar bizim mücadelemiz sürecek. Önümüzdeki süreç devam ederse örgüt hareket edemez hale gelecek.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bir grup ekonomi muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 90

Dünyada ve Türkiye’de sera gazı emisyonlarının yüzde 75’inin enerji tüketiminden kaynaklandığını dile getiren Bakan Bayraktar, “Enerji en fazla şehirlerde tüketilmekte. Bu nedenle kentsel dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadeleye önemli katkılar sağlayacak. Bu kapsamda bakanlığımız yeni oluşan alanlarda bisiklet yolu projesini hazırlayıp getiren belediyelerimize destek sağlamakta.” dedi.

5- Türkiye, Güney Kıbrıs’ta petrol ve doğalgaz arayan uluslararası şirketleri uyardı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile işbirliği yapacak şirketlerin gelecekte Türkiye’deki yeni enerji projelerine dâhil edilmeyeceği belirtildi.

6- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, özel dershaneleri temsil eden üç dernek ÖZ-DE-BİR, GÜVENDER ve TÖDER yöneticilerinden oluşan heyeti makamında kabul etti. Dershane yöneticilerinin kaygılarını dinleyen Bakan Dinçer, dershanelerle ilgili bulunacak çözümün sektör ve kamuoyuyla paylaşılacağını belirterek, “Kurum ve çalışanları mağdur edecek bir yol izlenmeyecek ve herkes için yararlı olacak bir çalışma yapılacak.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurultay öncesi kendisine destek bildirisi imzalayan milletvekilleriyle bir araya geldi. “Yüce Divan’da yargılananlar aday olamaz” yönünde tüzükte değişikliğe gidilerek, rakibi Koray Aydın’ın adaylığının önleneceğine ilişkin iddiaları da yalanlayan Bahçeli, “İl başkanlık seçimleri çok adaylı olarak demokratik bir şekilde gerçekleşti. Kurultayda da böyle bir şey yapacağız.” dedi.

8- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye, terör, ekonomik durum ve cezaevlerindeki ölüm oruçlarının, Türkiye’nin gösterilmek istendiği gibi yaşanabilir bir ülke olmadığını ortaya koyduğunu öne sürerek, “Hükümet ne yapıp edip, ölüm oruçlarını sona erdirmelidir.” dedi.

9- Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) 3. Olağan Genel Kurulu toplantısında, YARSAV Başkanı Murat Arslan yaptığı konuşmada, “Başta yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, yargıç güvencesi, yargıda iş yükü ve yargı mensuplarının özlük hakları olmak üzere birçok kronik sorunun normale 91

dönüşmesine izin vermeden, çözüm adına sürekli gündem oluşturmalıyız.” dedi.

10- Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İngiliz İş Konseyine, Suzan Sabancı Dinçer ikinci kez başkan seçildi. Dinçer, “Konseyimizin 2012-2014 döneminde de Türkiye-İngiltere arasındaki ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ilişkileri daha da geliştirecek birçok çalışmaya imza atacağını düşünüyorum.” dedi. Konseyde başkan vekili görevini Remzi Gür üstlenirken, başkan yardımcıları olarak Tezcan Yaramancı, Şerif Egeli ve Serpil Timuray seçildi.

11- Yönetmen Özcan Alper’in yeni film projesi “Rüzgârın Hatıraları”, 34. Mediterranan Film Festivali’nde, Fransa Ulusal Sinema Fonunun düzenlediği senaryo yarışmasında birinci oldu.

12- Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kanal 2 televizyonuna verdiği mülakatta, “Gazze ve Batı Şeria Filistin’e, geri kalan topraklar ise İsrail’e aittir.” dedi.

13- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, başkent Kahire’nin güneyindeki Asyut Üniversitesinde yaptığı konuşmada, yolsuzluk yaparak zimmetine para geçirdikten sonra pişman olan devlet görevlilerinin bu paraları iade edebilmeleri için bir banka hesabı açıldığını söyledi.

Mursi, “Devrimin hedeflerinin yerine gelmesi için ülkemizde sosyal adalet gerçekleştirilmelidir. Yolsuzluk kurutulmalı, haklar sahiplerine iade edilmelidir. Yolsuzluğa hayır, adam kayırmaya hayır, halkın zamanını kaybetmeye hayır.” dedi. 92

4 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanış konuşmasında, Güneydoğu’da terör örgütünün saldırılarına hedef olan okulların artık özel güvenlik tarafından korunacağını belirtti.

Başbakan Erdoğan ayrıca, er ve erbaşlara seçimlerde oy kullanma hakkının Meclis gündemine getirilmesinin ardından, kadın sığınma evlerine de sandık kurulacağını söyledi.

Yeni anayasa ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, “Biz bu anayasa için meydanlarda verdiğimiz sözü yerine getirme adına masaya oturduk. Buradan bir sonuç alınamazsa işimiz zorlaşır. Benim de ümidim azalıyor. Fakat çalışmalara devam. Biz elimizden geleni yapmış oluruz. Bunu yapamazsak bile 2010 referandumunda kabul edilen 26 maddelik değişiklik ile yola devam etmek zorundayız.” dedi.

Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin parti kongresinde AK Parti’yi, kendilerine ait olan 2023 vizyonu kavramını çalmakla suçlamasına tepki göstererek, “Bahçeli, bir nevi mülkiyet iddiasında bulunuyor. Doğrusu bu kadar yüzeysel ve sığ bir anlayışa yorum yapmak bile abestir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda, soruları cevapladı.

Kılıçdaroğlu, BDP’nin “Kritik eşik” uyarısı yaptığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise “Bize karşı şantaja dönüştürmeyin” sözleriyle eleştirdiği açlık grevleriyle ilgili olarak “Bu konuda özellikle iktidar mensuplarının çok dikkatli bir üslup kullanması gerekir. Sayın Başbakan’ın üslubu olayı sonlandırmaya değil, tırmandırmaya yönelik bir içerik taşıyor. Oysa sağduyulu davranmak gerekir. Ülkenin içinde bulunduğu koşullar da ortada. Cezaevindeki olası ölümlerin sorumlusu hükümet olur. Çünkü cezaevinde olan herkesin yaşam sorumluluğu hükümetindir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, BDP’yle ilgili olarak da “Ölüm oruçlarını teşvik eden tutumlardan kaçınılmalıdır. Bir siyasal talep için, zorla bedenlerin ölüme yatırılması yoluyla bedel ödenmesi yolunu teşvik etmek doğru değildir.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kızılcahamam’da AK Parti 19. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda “Küresel Ekonomideki Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi” başlıklı bir sunum yaptı. 93

Dünya ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, küresel krizin üzerinden yaklaşık 4 yıldan fazla bir sürenin geçmesine rağmen dünya ekonomisinde henüz bir istikrar ortamının sağlanamadığını ve krizin fazlar değiştirerek devam ettiğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, krizin ilk fazında problemlerin ağırlıklı olarak finans sektörüyle ilgili olduğunu, ikinci fazında ise sorunların devletlerin finansman yapısı üzerine yoğunlaştığını vurguladı.

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) hakkında bilgi verdi. TSK’nın envanterine giren HGK’ların savunma sanayinde Türkiye’nin elini güçlendirdiğini açıklayan Bakan Ergün, dünyada sadece 4 ülke tarafından üretilebilen güdüm kitlerine yurtdışından da talep geldiğini ve yerli HGK’ların diğer ülkelerdeki ürünlerden daha üstün özelliklere sahip olduğunu kaydetti.

5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da yapılan MHP’nin 10. Olağan Genel Kurulunda, 1220 oyun 725’ini alarak 6. kez genel başkanlığa seçildi.

Konuşmasında Oslo süreci ve terör örgütü PKK ile yapılan müzakereye atıfta bulunan Bahçeli, “Böyle giderse İmralı canisinin önce ev hapsine alınması, ardından serbest kalması gündeme gelecektir. Türkiye yakın vadede Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı yoluyla federasyon patikasına sokulacaktır. Anayasa değişikliği yoluyla Türklük tasfiye edilecek, Türk vatandaşlığı tanımı hücuma uğrayacak, ortaklık devleti tesis edilecektir.” dedi.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, açlık grevleriyle ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yaptıkları görüşmede, karşılıklı olarak sürecin dikkatli götürülmesi için üsluba dikkat edilmesi mutabakatına vardıklarını belirterek, “Biz buna uyuyoruz. Ancak Başbakan görüşmeden bir gün sonra öyle şeyler söylüyor ki içeridekileri tahrik etmek için mi yapıyor diye düşünüyoruz. Bizim Adalet Bakanı ile vardığımız mutabakat Başbakan’a rağmen sürüyor.” dedi.

7- Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), “Kürt sorununa eşitlik temelinde adil ve barışçıl çözüm” hedefiyle 5. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kemal Burkay, 275 geçerli oyun 274’ünü alarak yeni genel başkan oldu.94

8- Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne ait Kobra tipi askeri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada, 1 çocuk hayatını kaybederken, 18 kişi de yaralandı.

9- Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, “Korumalarına Şii türbelerini ziyaret edenlere saldırı düzenlemeleri emri” vermekten suçlu bulunarak 3. kez gıyabında idama mahkûm edildi.

10- Mısırlı Kıptilerin 118. Papası, Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında sağladığı uyumla tanınan Piskopos Tawadros oldu. Papalık seçimi için Kıpti dünyasının önde gelen dini liderleri, gazeteciler ve akademisyenlerden oluşan 2.406 kişi oy kullandı.

11- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile görüştü. Hollande, “Lübnan, Suriye’deki krizin kurbanı olmamalıdır.” dedi. Cumhurbaşkanı Süleyman da Suriye’de siyasi çözüm beklediklerini, Hollande ile Lübnan’daki Suriyeli mültecilere yardım konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

12- Kenya’nın doğusundaki Garissa kentinde bir kilisede meydana gelen patlamada, 1 polis öldü, aralarında çocukların da bulunduğu 14 kişi yaralandı. 95

5 KASIM 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hat ve tezhip sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezasının geri gelmesine ilişkin kamuoyunun talebi olduğu yönündeki sözlerinin sorulması üzerine, terör eylemleri şiddetlendikçe kamuoyunda böyle bir talebin yükseldiğini belirterek, “BBP büyük anketler yaparak, kamuoyunda böyle bir duyarlılığın olduğunu gösterdi. Bize de böyle talepler iletiliyor. Parlamentomuzun bugün için gerçekleştirmek istediği bir konu değildir.” dedi.

2- Fitch, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu BB+’dan yatırım yapılabilir seviye olan BB-‘ye yükseltti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Diğer kuruluşların da benzer kararı fazla gecikmeden almasını ümit ediyorum.” dedi.

3- Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya düzenlediği basın toplantısında, yeni yükseköğretim yasa taslağının ayrıntılarını açıkladı. Buna göre, YÖK adı Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olacak. TYK, planlama, koordinasyon ve denetlemeden sorumlu bir kurum haline getirilecek. Rektörleri Cumhurbaşkanı değil, üniversite konseyi seçecek. İki defa atanamayanların görev süresi 5 yıl ile sınırlandırılacak.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ekim ayında Tüketici Fiyatları Endeksinin (TÜFE) yüzde 1.96, Üretici Fiyatları Endeksinin (ÜFE) de yüzde 0.17 oranında arttığını açıkladı. TÜİK’in 2003 baz yıllı verilerine göre, yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 7.80, ÜFE’de ise yüzde 2.57 oldu. 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9.53, üretici fiyatlarında ise yüzde 7.80 düzeyinde gerçekleşti.

5- Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi, anadilde eğitim ve savunma talebiyle 12 Eylül’de cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri 55. gününü doldurdu.

6- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol’ün 81. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin terör örgütleri, organize suç örgütleri ve uyuşturucu kaçakçılarına karşı elde ettiği başarıları aktardı. 96

Bakan Şahin, uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Organize suç faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin terör örgütleri için önemli bir mali kaynak oluşturduğunu bilmekteyiz.” dedi.

7- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminden ayrılarak muhaliflerin safına geçen Riyad Hicab, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmede, muhaliflerin yeniden yapılanması ele alındı. Hicab görüşmede, geçiş dönemi ile ilgili planlarını anlatırken, Bakan Davutoğlu da “Tüm muhaliflerin ülkeyi bu vahşetten kurtarmak için politik hesapları bir kenara bırakıp ortak mücadele vermesi gerekiyor.” dedi.

8- Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yeni kabinesi Kraliçe Beatrix’le görüşerek yemin etti. Ardından kabine toplantısı yapan Rutte, Türkiye’ye geldi.

Rutte’nin ziyaretini Zaman gazetesine değerlendiren Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Asscher, “Bu ziyaret ikili ilişkilere verdiğimiz önemin göstergesi. Türkiye, bizim Avrupa’da en önemli ticari partnerimiz. Bu ziyaretle, dış ilişkilerimizi geliştirmemizin yanı sıra Hollandalı işadamların Türkiye’de yapacağı yatırım imkânları araştırılacak.” dedi.

9- Mısır’ın devlet gazetesi el Ahram’a konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki iç savaşta taraf tutmadıklarını savundu. Bunun uluslararası hukuka aykırı olmadığını vurgulayan Lavrov, yabancı güçleri ise muhalif savaşçıları yasadışı yollarla silahlandırmakla suçladı. Lavrov ayrıca, Suriye hükümetine Sovyetler Birliği zamanında yapılan anlaşmalar kapsamında silah sattıklarını, bu silahların Beşar Esad’e destek değil, dış tehditlere karşı ülkenin kendisini koruması amacıyla verildiğini ifade etti.

10- Suriye’de rejim güçleri ile muhalifler arasında devam eden çatışmalarda, çoğunluğu sivil halk ve muhalifler olmak üzere 208 kişi hayatını kaybetti. Hama kentinde, muhaliflerin rejim güçlerini hedef alan saldırısında, 50 asker yaşamını yitirdi. 97

6 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Monaco Prensi II. Albert’i Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, açlık grevi konusunda bilgi almak için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Köşkte kabul etti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, sendikaların tepki gösterdiği ve kendisine “veto” çağrısı yaptığı “Toplu İş Sözleşmesi Kanunu”nu onayladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Terör örgütü PKK’nın kanlı yüzünü Şemdinli’de bir çocuğu öldürerek bir kez daha gösterdiğini belirten Başbakan Erdoğan, KCK operasyonlarına karşı çıkanların, terör saldırıları karşısında “üç maymunu” oynadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, BDP’yi eleştirerek, “Bu saldırıları kınamayanlar, bu ölüm tezgâhının, kanlı oyunun bir parçası haline gelirler.” dedi.

Başbakan Erdoğan yerel seçimler için de “Artık biz 27 Ekim olayını geride bıraktık. Ve yerel seçimi de zamanında yapacağız. 2014 Mart. Mademki böyle isteniyor, öyleyse inşallah 2014 Mart’ında yapılacak. Bizim endişemiz yok.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi kabul etti. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, ilkbaharda Hollanda’ya ziyaret yapmayı planladığını söyleyerek, “Hollanda’nın bize AB konusundaki desteğinin bundan sonraki süreçte de artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın Fitch kararının içeriğinden haberdar olmadığını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, “Başbakan, neyin karşılığında Türkiye’nin notunun yükseltildiğini bilmiyor. Eğer uluslararası bir kuruluş, yaptığı derecelendirme ile sana yön vermeye çalışıyorsa sen önce dön de kendini bir sorgula.” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın idam cezası tartışmalarıyla ilgili olarak kamuoyu yoklamalarına işaret etmesi ve bu cezanın yeniden talep edildiğine dikkat çekmesine de “Elinde bir ip, geziyor sokak sokak. Kimi bulup da idam edeceğim diye.” şeklinde tepki gösterdi.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mecliste gazetecilerin sorularını cevapladı. Yeni anayasa çalışmaları kapsamında “yasama” bölümüne ilişkin 98

AK Partinin önerilerini Uzlaşma Komisyonuna sunduklarını, Başkanlık sisteminde yasama ve yürütmeyi birbirinden ayıran, yasamayı güçlendiren bir yapı ile etkin bir denetim olduğunu kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, parlamenter sistemde vatandaşın, sandığa kimin başbakan olacağını bilmeden gittiğini söyleyerek, “Ama başkanlık sisteminde vatandaş kimin ülkeyi yöneteceğini bilerek oy verir.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile DE Meeuw Group-ABC Prefabrik AŞ Fabrikasının temel atma töreninde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Çağlayan, Türkiye’nin kredi derecesinin çok daha üst seviyede olması gerektiğini vurgulayarak, “Fitch’in yapmış olduğu gecikmiş kararı, tahmin ediyorum ki Moody’s gibi kuruluşlar da izleyecektir. Onlar da bu yarıştan kopmamalı, yoksa kendi dereceleri düşebilir.” dedi.

Ayrıca Bakan Çağlayan, Fitch’in not yükseltmesinin birçok alanda önemli yansımaları olacağını, Türkiye’nin kredibilitesinin artmış olmasının daha fazla yabancı kredinin gelmesini sağlayacağını söyledi.

6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, büyük başarı sağladıkları gümrük işlem sürelerinin kısaltılması konusunda çalışmalarının aralıksız sürdüğünü anlattı.

Bakan Yazıcı ayrıca, gümrük kapılarının modernizasyonu çerçevesinde özel sektörle işbirliği ile bu güne kadar Gürbulak, Ipsala, Cilvegözü, Habur, Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp gümrük kapılarını hizmete açtıklarını söyledi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özel bir TV kanalında soruları cevapladı. Bakan Şimşek, “Türkiye’nin milli geliri bu sene için yaklaşık 800 milyar dolar. Bunun yüzde 4’ü 32 milyar dolar anlamına geliyor. 1-2 yıl içinde bu miktarın gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca Fitch’in not artışının Türkiye için son derece olumlu bir adım olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, “Bu artış, Türkiye’nin son 10 yıldaki başarısının, ekonomideki restorasyon döneminin tescillenmesi anlamına geliyor.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında, cezaevlerinde süren açlık grevlerine değindi. Bu hafta içinde 99

meselenin, talepler ve açlık grevleri açısından sonlanmasını ümit ettiklerini, hükümetin ana dilde savunma hakkına ilişkin hazırlık çalışmalarının da önemli olduğunu kaydetti.

9- AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Füle, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, “2023 tartışmasının dikkatimizi dağıttığını ve asıl meseleden uzaklaşmamıza neden olduğunu düşünüyorum. Türkiye üzerine düşenleri yapacak. Bunu tarihlere takılarak ya da sürekli ‘hak ediyoruz’ söylemini kullanarak yapamazsınız. Türkiye’nin, Kıbrıs’la ilgili ek protokolden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirdiğini düşünün. Bu, müzakere sürecini ileri fırlatır.” dedi.

10- Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, belli şartların sağlanması halinde Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini belirterek, “Irak’a saygı duyulması, içişlerimize karışılmaması, hava sahamızın ihlal edilmemesi durumunda Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin Irak’taki mevcudiyetini memnuniyetle karşılayacağız.” dedi.

11- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, yayımladığı mesajda, Suriye’deki Kürtlere kendi aralarındaki anlaşmazlıklara bir son vererek halklarının “âli hedef ve menfaatlerine” odaklanmaları çağrısı yaptı.

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov’u, Savunma Bakanlığının karıştığı 100 milyon dolarlık bir yolsuzluk iddiası nedeniyle görevden aldı. 100

7 KASIM 2012

1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Türkiye ve Hollandalı işadamlarının da katıldığı yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan Rutte, Türkiye’nin ülkesinin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından birisi olduğunu belirterek, “Son 10 yıl içinde Türkiye ekonomisi büyük bir hızla büyüdü ve bu büyüme bizi kıskandırıyor.” dedi. Türkiye’nin gerektiğinde yumuşak inişi de başardığını aktaran Rutte, “Türkiye halen yüzde 3’e yakın bir büyüme kaydedebiliyor.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan da Türkiye ve Hollanda’nın ikili ilişkilerinin 400. yılı olması sebebiyle bu yılın önemli olduğunu belirterek, “Geçen yılsonu itibarıyla toplam ticaret hacmimiz 7,3 milyar dolara ulaşmıştı. Bu rakam, potansiyelin altında. Hollanda’dan gelen doğrudan yatırımın yılsonu itibarıyla 16 milyar doları geçmesini bekliyoruz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milliyet gazetesine Kürt sorununun çözümü konusunda hükümetin başlattığı “demokratik açılım” ile PKK ve PJAK’lı tutuklu ve hükümlülerin, çeşitli taleplerle başlattığı açlık grevlerine ilişkin açıklamalar yaptı. Sorunun çözümü için ne zaman ileri bir irade, ileri bir adım atılsa hemen bir engelin çıkarıldığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Atalay, “Açlık grevi yürüyen süreci zorlaştırmaktadır, taleplerin çoğu üzerinde zaten çalışıyoruz.” dedi.

3- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da başlayan Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nın (AYMOD) açılışına katıldı. Bakan Çağlayan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu yıl 150 milyar dolarlık ihracata, 2023’te kişi başına 25 bin dolar gelire ve 2 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşılacağını ifade etti.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız İstanbul’da düzenlenen Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi’nde, büyüyecek yenilenebilir enerji kaynakları yapılanmasını sağlamak gerektiğini belirterek, “Türkiye daha hızlı büyürse, ithal ettiğimiz doğal gazı daha fazla ithal etmek zorunda kalırız.” dedi. Bakan Yıldız, “Sektörün birçok şeye mazereti olabilir ama Türkiye’nin büyümesini sağlayacak olan enerji arzıyla alakalı herhangi bir mazereti olamaz. O yüzden büyüme rakamlarından daha fazla büyüyecek bir yapıyı mutlaka kurgulamamız lazım.” dedi.101

5- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker gazetecilerle sohbetinde, Bakanlar Kurulunda imzaya açılan Tütün ve Alkol Piyasası Kurumunun kapatılmasına ilişkin tasarı hakkında bilgi verdi. Bakan Eker, dünya literatüründe alkollü içkiler dâhil her türlü içeceğin gıda olarak geçtiğini belirterek, “Tütün ve Alkol Piyasası Kurumunun alkol ve tütün denetimi yapacak alt yapısı bile olmadığı için ortaya çıkan sorunları halletmek için kurul lağvedildi. Görevlerinin tamamı bize verildi. Doğrusu da buydu.” dedi.

6- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çorum’da makine sanayi alanında faaliyet gösteren firmaları ziyaret etti. Bakan Yılmaz, “Ülkenizin güvenliğini sağlayabilmeniz için savunma sanayinde kendinize yeterli olmanız lazım, Türkiye son yıllarda savunma sanayine çok büyük yatırım yaptı.” dedi.

Bakan Yılmaz, Türkiye’nin yerli helikopter, tank ve gemi ürettiğini, bunların TSK’ya peyderpey teslim edildiğini belirterek, “Geriye savaş uçağı üretimi kalıyor. Bazı eksiklerimiz var. Savaş uçağını yaptıktan sonra yolcu uçağına geçeceğiz.” dedi.

7- Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı doğrultusunda kamuya ait veri bankaları, Kızılay Derneği, Kalkınma Ajansları, Yeşilay Derneği, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Patent Enstitüsünü denetleyecek.

8- UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu’nda, Galatasaray deplasmanda CFR Cluj’u 3-1 yendi. Grubun diğer maçında ise Manchester United, Braga’yı aynı skorla geçti.

9- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Irak’ta petrol ve enerji kaynağı arama çalışmaları yasaklandı. Irak Hükümeti adına konuşan Abdul Mehdi al-Amidi, mayıs ayında Kuveyt Enerji, TPAO ve Dragon Oil firmalarının konsorsiyumuyla yapılan anlaşmadan TPAO’nun atıldığını söyledi. Türk firmasının hangi sebeple konsorsiyumdan atıldığı ise açıklanmadı.

10- Orta Amerika ülkesi Guatemala’da 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 15 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bali Demokrasi Forumu”na katılmak 102

için gittiği Endonezya’da düzenlediği basın toplantısında, ABD seçimleri nedeniyle Suriye’deki iç çatışmaların dünyanın gündeminden düştüğünü ancak yaşanan acı olayların herkesin hafızasında olduğunu belirterek, NATO müttefiki olan iki ülkenin BM Güvenlik Konseyinde Rusya ve Çin’e rağmen ortak çalışmaları gerektiğini söyledi. “Esad’ın geleceği”ne ilişkin bir soru üzerine ise Başbakan Erdoğan, “Onca kan döküldükten sonra Esad’lı bir çözüm olmaz.” cevabını verdi. NATO’nun Türkiye’de Patriot füzeleri konuşlandırabileceğine ilişkin haberler üzerine ise “Başbakan olarak söylüyorum, parasını ödeyerek Patriot alma düşüncesinde değiliz.” açıklamasını yaptı.

12- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin NATO’dan Patriot füzeleri satın alacağı ve Suriye sınırına Patriot bataryası yerleştireceğine yönelik iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Davutoğlu, Suriye kaynaklı gelişmelerle ilgili Türkiye’nin birkaç kez NATO’yu olağanüstü toplantıya çağırdığını ve müttefiklerini bilgilendirdiğini, Türkiye’nin talebi olmasa bile NATO’nun Türkiye dâhil tüm üyelerini korumak için kendi hazırlıklarını yaptığına işaret etti. Bakan Davutoğlu, Patriot füzesi ile ilgili ise “Her türlü riske karşı alınacak her türlü savunma tedbirinin konuşulması normal.” dedi.

13- ABD’de yapılan başkanlık seçimini Demokrat Parti adayı Barack Obama ikinci kez kazandı. Obama, seçim zaferinin ardından Chicago’da yaptığı konuşmada, “Amerika’yı istisnai kılan, dünyadaki en büyük çeşitliliğe sahip toplum olmamız. Ülkeye katkı sağlayacak herkese kapımız açık.” dedi. Obama, “Yolumuz uzun ama eşitlik, ortaklık, vatanseverlik. ABD işte bu yüzden büyüktür. Amerika’yı istisna yapan şey; ortak bir kaderimiz olduğuna inanmaktır. Kim olursan ol, uğraşırsan sen de Amerikan rüyasının parçası olabilirsin.” dedi.

14- Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçan 125 Arakanlı ve Bangladeşli Müslüman’ı taşıyan tekne Bengal Körfezinde battı. Gemide bulunan yolculardan 55 kişi kurtarılırken, 70 kişi de kayboldu. 103

8 KASIM 2012

1- Çankırı’da gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye’nin elinde kimyasal silah bulunduğunu hatırlatarak, “Umarım, Suriye’nin de Türkiye’ye karşı akıl almaz bir davranış niyeti yoktur. Bu tip sıcak gelişmeler söz konusu olunca her türlü tedbir alınır.” dedi.

Terör örgütünün komşu ülkelerdeki otorite boşluğundan faydalandığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Terör örgütü, eğer sınırımızın hemen ötesini kendisi için bir serbest alan haline getirdiyse buna hiçbir ülke müsaade etmez. Bir ülkeden bize karşı terör saldırıları olur ve bunu o ülke kendi imkânlarıyla susturamıyorsa bizim her türlü tedbiri alma hakkımız vardır. Buna asla müsaade etmeyiz. Onun için her türlü mücadele meşruiyetimiz vardır.” dedi.

2- TOBB’da düzenlenen, Hatay’da İmam Hatip Lisesi yapılması protokolü imza törenine katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ana dilde savunma yapılmasına imkân veren düzenlemenin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye dönüşünden sonra TBMM’ye gönderileceğini açıkladı. Düzenlemenin Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını ifade eden Bakan Ergin, imzaların büyük ölçüde tamamlandığını söyledi.

3- TGRT Haber TV’de “Ankara’nın Gündemi” programına konuk olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, savunma sanayindeki yenilikleri anlattı. TÜBİTAK’ın havadan havaya füze fırlatma sistemleri üzerinde çalıştığını kaydeden Bakan Ergün, “Güdümlü füzelerdeki işin Nirvanası diyebileceğim nokta budur.” dedi.

Bakan Ergün, TÜBİTAK’ın yürüttüğü başka bir çalışmayla da Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterindeki “akılsız bomba” denilen, uçaktan pilotun kabiliyetine ve hava şartlarına bağımlı olarak bırakılan bombaların, “güdüm kitleri” oluşturarak akıllı bomba haline getirildiğini bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, lösemi hastalarının tedavilerinde kullanılan Purinethol isimli ilacın temininde yaşanan sıkıntıların giderildiğini belirterek, bu ilacın Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) çerçevesinde Türk Eczacılar Birliği (TEB) aracılığıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından temin edilmesine yönelik düzenlemenin Resmi Gazetede yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi. 104

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yaparken yaptığı açıklamada, izlenen politikalar doğrultusunda son yıllarda özel dershane sayılarında azalma eğilimi görüldüğünü belirterek, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 4 bin 262 olan dershane sayısının, 1 Kasım 2012 tarihi itibarıyla 3 bin 896’ya düştüğünü bildirdi.

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da Big Tent Etkinliği’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 10 yılda bilişim, iletişim alanında yaptığı çalışmaların karşılığını bölgesel olarak almaya başladığını, Orta Doğu ve Kafkaslarda Türkiye’nin bilişim ile ilgili konularda fikrine itibar edilen bir ülke haline geldiğini ifade etti.

7- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen 5. Bali Demokrasi Forumu’nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası kuruluşların küresel problemler karşısında yetersiz kaldığını belirterek, “BM, artık insanlığın geleceğini tehdit eden, umutlarını körelten korkuları ortadan kaldırabilecek bir liderlik sergileyemiyor.” dedi.

Suriye rejiminin, BM sistemindeki tıkanıklıktan cesaret alarak kendi halkına karşı yaptığı vahşeti sürdürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, Arakan’daki sıkıntılara da değinerek, “Myanmar’da devam eden sıkıntılar ne yazık ki tarif edilemeyecek derecede ileri safhaya gelmiştir. Rohingya Müslümanlarının içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalmamalıyız, bunu insani bir görev alarak hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

8- Katar’ın başkenti Doha’da Suriye muhalefetinin bakanlar düzeyindeki toplantısına Katar Başbakanı Hamad Bin Casim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı (SUK) Abdulbasid Seyda, Riyad Seyf ve çok sayıda muhalif katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Katar Başbakanı Hamad Bin Casim’in ardından söz alan Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin, komşu olarak halkın acılarını en yakından gördüğünü ve etkilendiğini söyledi. Sürecin uluslararası aktörler tarafından değil, bizzat Suriye halkı tarafından yönetilmesini istediklerini ifade eden Bakan Davutoğlu, bütün aktörlerin sorumluluğu paylaşması gerektiğini söyleyerek, “Artık Suriye için kaybedilecek bir dakika bile yok.” dedi. 105

Öte yandan Doha’da toplantı sürerken, Suriye Ulusal Konseyinin yeni başkanı için seçim yapıldı.

9- AB Komisyonu, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3, 2013’te yüzde 2,9 ve 2014’te yüzde 3,7 büyüyeceği tahmininde bulundu. Raporda, Türkiye’de işsizlik oranının, enflasyonun, cari açığın ve kamu borç yükünün önümüzdeki yıl gerilemeye devam edeceği belirtilirken, hükümetin bütçe açığını, harcamaları kısmak yerine gelir artırıcı tedbirlerle azaltmayı tercih edeceğine dikkat çekildi.

AB Komisyonu, bu yıl yüzde 7,5 seviyesinde beklenen işsizlik oranının da 2013’te yüzde 7’ye ve 2014’te 5.9’a gerileyeceği tahmininde bulundu.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Russia TV’ye yaptığı açıklamada, “Batı’nın askeri müdahalesini beklemiyorum. Eğer olursa bu işgalin bedeli, dünyanın katlanabileceğinden çok daha fazlası olacaktır. Bu, Pasifik’ten Atlantik’e kadar bütün dünyayı etkileyecek domino etkisi yapar.” dedi. Doğduğu ülkede ölmesi gerektiğine inandığını da söyleyen Esad, ülkesini kesinlikle terk etmeyeceğini açıkladı.

11- Özgür Suriye Ordusu, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi karşısında bulunan Resulayn Sınır Kapısı’nın kontrolünü ele geçirdi. Bunun ardından bölgeyi ve sınır kapısını tekrar geri almak isteyen ordu birlikleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmanın arasında kalan 200 Suriyeli ise sınırı aşarak Türkiye’ye geldi. 106

9 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Atalarımızın bizlere mirası bu cennet vatanı daha yükseklere taşımak, halkımızın refah seviyesini yükseltmek ve devletimizi dünyanın en güçlü ülkelerinden biri yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Maltepe Sosyal Güvenlik Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, İntibak Yasası’nın yılbaşından itibaren uygulamaya geçeceğini söyleyerek, “Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor. Dünyadaki değişime ayak uydurmak adına Türkiye önemli mesafeler kat ediyor.” dedi.

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında 39 AK Parti ilçe başkanı ve 26 belediye başkanıyla bir araya geldi. Bakan Bayraktar, Bağdat Caddesi’nde binaların yüzde 80’inin yıkılacak durumda olduğu iddialarıyla ilgili olarak, “Eski binaların elden geçirilmesi lazım ama bugünden bir alarm verilmesi söz konusu değil.” dedi.

4- Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Mısır Dışişleri Bakanı Kamal Amr, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Bakan Davutoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Bugün ele aldığımız konular, Türkiye ile Mısır arasında ikili ilişkilerin nasıl geliştirileceğinin ötesinde, Türkiye-Mısır dayanışmasının, bölgenin iki güçlü demokrasisinin nasıl bir sinerji yaratacağı konusudur.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinin (ELDER) düzenlediği 1. Olağanüstü Genel Kurulda yaptığı konuşmada, elektrik dağıtım hizmetlerinin modern dünyanın yüzü olduğunu ifade ederek, vatandaşların direkt aldığı elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetlerin eğitim, sağlık ve adalet alanlarındaki hizmetler gibi değerli olduğunu söyledi.

6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Denizli İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, Türkiye’de kişi başı milli gelirin, 10 yıl önce Avrupa ortalamasının yüzde 30’u iken bugün yüzde 50’sini aştığını belirterek, “10 yıl sonra arayı kapatıp onları geçeceğiz.” dedi. TBMM’ye gönderilen 2013 bütçesi 107

ile ilgili de bilgi veren Bakan Şimşek, AK Parti iktidarı öncesinde toplanan vergilerin yüzde 86’sının faize gittiğini, kalan parayla maaş ve yatırımların dahi ödenemediğini ifade etti.

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çankırı’da “Ilgaz Dağı Tüneli Temel Atma Töreni”nde yaptığı konuşmada, Ilgaz Tüneli’nin, Çankırı ile Kastamonu’yu komşu kapısı haline getirdiğini belirterek, “Tüneller bittiğinde Kastamonulular bir saatte, Çankırılılar bir saatten daha az bir sürede havaalanına gidecek. Hem Esenboğa’yı hem de Kastamonu Havaalanını kullanacaklar.” dedi.

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği son 24 saat içinde Suriye’deki çatışmalardan kaçan 8 bin kişinin sınırı geçerek Türkiye’ye sığındığını açıkladı.

9- Hakkâri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Şemdinli ilçesi kırsalında üç günden bu yana devam eden operasyonlarda 42 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

10- Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen 5. Bali Demokrasi Forumu’nun, “Demokratik Küresel Yönetişimin Uluslararası Barış ve Güvenliğe Katkısı” konulu paneline konuşmacı olarak katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katılımcı ülke temsilcilerinin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, birkaç yıl önce Norveç’te silahlı saldırıda 77 kişiyi öldüren kişiye verilen 21 yıllık hapis cezasını eleştirerek, “Şu anda Avrupa’da idam kalktı ama Amerika’da kalktı mı, Japonya’da kalktı mı, Çin’de kalktı mı? Demek ki yeri geldiği zaman idamın bir haklılık sebebi de var. Kendimizi tekrar adalet terazisine iyice yatırmamız lazım ki bu insanlık barışı, huzuru bulabilsin.” dedi. 108

10 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen anma töreninde, Atatürk’ün, fikirleri, yaptıkları ve eserleriyle unutulmaz çok büyük bir lider olduğunu belirterek, “Atatürk’ün giriştiği tüm mücadelelerdeki tek dayanağı, aziz milletimiz olmuştur. Onun milletimize olan inancı ve güveni, attığı her adımın başarıyla sonuçlanmasını mümkün kılmıştır. Cumhuriyetimizin ilke ve değerleri milletimiz için vazgeçilmezdir. Aziz milletimiz, bu ilke ve değerlerin muhafazası ve bizden sonraki nesillere taşınması konusunda sarsılmaz bir irade ve kararlılığa sahiptir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da “Atatürk’ün ilke ve düşünce yapısının temeli, millet iradesinin egemen olmasına dayanır. Halkçılıktan kasıt da halkın idareye sahip olmasıdır. Sözde değil, özde demokrasiyi yerleştirmek ve yaşatmak Cumhuriyetimizin temel hedefidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce sistemi, idealleri ve ortaya koyduğu ilkeler, ayrıştırıcı, bağnaz bir ideolojik çerçeve içerisine hapsedilmediği sürece, bugün de ülkemizin ve milletimizin karşı karşıya kaldığı sorunların halledilmesinde bizlere ciddi anlamda yol gösterici olacaktır.” dedi.

2- Endonezya ve Brunei ziyaretinden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “başkanlık sistemi”yle ilgili tartışmalara, “Ben illa ABD sistemi olsun demiyorum. Öyle çalışalım ki Türk sistemi olsun. Çok farklı sistemlerin bize faydalı yanlarını alalım, uygulayamayacağımız yanlarını ayıklayalım. En ideali için karar verelim.” dedi.

Başbakan Erdoğan “İdam tartışmasını yeniden başlattınız. Bu, AB ile ilişkileri olumsuz etkilemez mi?” sorusuna ise “Uluslararası camia, AB’den ibaret değil. Mesela ABD, Çin, Rusya ve Japonya’da idam var. Siyasi suçlarda değil ama terör ve ölüme sebebiyet verme kapsamında idam tartışılabilir.” cevabını verdi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yıldönümü nedeniyle özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, “Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nı kolay elde etmedik. Hiç kimse de bize altın tabak içinde bunu sunmadı. Ağır bedeller ödedik. Ayrılık, gayrılık olmadı.” dedi. 109

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milliyet gazetesinin Hatay’da düzenlediği “Türkiye’ye Yatırım, Geleceğe Yatırım” başlıklı toplantıda soruları cevapladı. “Anadilde savunmadan yararlanmak için Türkçe bilmemek şartının aranıp aranmayacağı” sorusuna Bakan Ergin, “Türkçe bilmeyenlerin başka dilde savunma yapma olanakları zaten mevcut yasada var. Türkçe bilmeyenler tercüman aracılığıyla mahkemede savunma yapıyorlar. Yeni düzenlemede böyle bir şart olmayacak. Herkes kendini en iyi hangi dilde savunabileceğini düşünüyorsa, o dilde savunma yapacak.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP milletvekillerinin verdiği soru önergesini cevapladı. Bakan Davutoğlu, AİHM’e 1959-2011 arasında Türkiye aleyhine 45 bin başvuru yapıldığını, bu rakamın 42 bininin AK Parti iktidarında yapıldığını belirterek, “AİHM’e yapılan başvurulardan ziyade, bu başvurulardan kaçının ihlal kararı ile sonuçlandığı daha önemlidir. 2002-2011 yıllarında ülkemize ilişkin olarak yapılan başvuru sayısı 42 bin civarındayken hakkımızda verilen ihlal kararı sayısı 2 bin 170’tir.” dedi.

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de görüşülmekte olan Büyükşehir Kanun Tasarısı’yla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bu tasarının Atatürk’ün bıraktığı hatıraların inkârı olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin devamlılığına darbe ve milli devlet yapısına düpedüz mütecaviz bir tavır olarak dikkat çekmektedir. Milli olan kavram ve kurumlara ileri düzeyde alerji duyan bugünkü köksüz ve kimliksiz zihniyetin, aldığı millet vekâletini layıkıyla yerine getirmediği ve Türkiye’yi içerden eritmek için elinden ne geliyorsa yaptığı bariz olarak fark edilmektedir.” dedi.

7- BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da düzenlenen “Halkların Demokratik Kongresi”nde, hükümetin ve devletin Kürtlerin taleplerini görmezden geldiğini ileri sürdü. Açlık grevinin, “Kürtlerin direnme hakkının parçası olduğunu” iddia eden Demirtaş, açlık grevleri sona erinceye kadar Parlamentodaki komisyon faaliyetlerini askıya alacaklarını, sadece Genel Kurula katılacaklarını belirtti.

Öte yandan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Belediye Konukevinde düzenledikleri basın toplantısı ile açlık grevine başladıklarını açıkladı.110

8- YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya, Milliyet gazetesine verdiği mülakatta “Ne kadar çok insanımız yükseköğretim eğitimi alırsa, dünyayı bilen, bilinçli ve donanımlı insan sayısı ne kadar fazla olursa, hem iktisadi ve sosyal anlamda ülkemizin kalkınması, hem de siyasi rejim ve demokratik siyasi kültür meselelerinde bu önemli bir ivme kazandıracaktır. Ama spesifik olarak baktığımızda da YÖK, kurulduğundan beri hep ara rejimlerin bir aracı haline geldi, getirildi.” dedi.

9- Siirt 3’üncü Komando Tugayından havalanan Sikorsky tipi helikopter, Pervari ilçesi Köprüçay mevkiinde kayalıklara çarparak düştü. 13 Jandarma Özel Harekât görevlisi ve 4 mürettebat şehit oldu.

Siirt Valisi Ahmet Aydın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kazanın olumsuz hava şartlarından kaynaklandığını, helikoptere yönelik herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını açıkladı.

10- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında yurt genelinde ve dış temsilciliklerde anıldı. Ankara’daki program kapsamında Anıtkabir’de devlet töreni düzenlendi. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye idealleriniz ve fikirlerinizden güç alarak yükselişini sürdürmektedir.” dedi. 111

11 KASIM 2012

1- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından bu yıl 4. kez düzenlenen “Birlikte Yaşama Ödülleri” İstanbul Kongre Merkezinde yapılan törenle sahiplerini buldu. Geceye katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, yaşanan olumsuzlukların özünde sevgisizlik olduğunu vurgulayarak, “İnsanı seven biri katliam yapabilir mi? İnsanı seven, kadın-çocuk ayırmadan parklara, iş hanlarına, dershanelere bomba koyabilir mi? Bizleri yüceltecek olan yumruk sıkarak birbirimizi itmek değil, el sıkarak birbirimize yaklaşmaktır.” dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil de ruhlara sinen kaygıların ve korkuların, toplumu ayrıştıran yapay duvarların anlamsızlığına dikkat çekti.

2- Siirt’in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 asker için Diyarbakır’da tören düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, kuvvet komutanları, diğer yetkililer ve şehit yakınları katıldı.

Törenin ardından Trabzon’a geçen Başbakan Erdoğan, açlık grevleriyle ilgili, “Açlık grevleriydi, ölüm oruçlarıydı, bunlar şantajdır, blöftür, şovdur.” ifadelerini kullandı. Şantaja boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Şimdi de milletvekilleri yapıyormuş, ne yaparlarsa yapsınlar. Görevimiz bellidir, sağlıkla ilgili gerekli müdahaleyi yaparız.” dedi.

3- Şehit olan 17 asker için düzenlenen uğurlama törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Başbakan’a bu meselenin çözümü için parlamentoda bütün siyasal partilerin katılımı ile bir uzlaşma, tartışma komisyonu kurulmasını, arkasından da akil adamlar heyeti oluşturulmasını söyledim. Ama kabul görmedi.” dedi.

Açlık grevlerine de değinen Kılıçdaroğlu, “Başbakan’a bir çağrı yaptım, ‘daha yumuşak bir üslup kullanın’ diye, ama tam tersini yaptı. Toplumu germeden, kutuplaştırmadan bu meselenin aşılması gerek.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da Reform İzleme Grubunun (RİG) 27. Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Yardımcısı Arınç açlık grevleriyle ilgili bir soru üzerine, 112

“Konuya demokratikleşme, AB süreci ve insan hakları açısından bakıyoruz. Her demokratik talep hükümetimiz tarafından dikkate alınacaktır. ‘Bu haklar elde edilene kadar açlık grevine devam edeceğiz.’ demenin hiçbir ahlaki ve mantıki temeli yoktur. 60’ıncı günden sonra greve devam etmek isteyenlerin vücut bütünlüklerinde hayati anlamda tehlikeler meydana gelebilir. Umarım ki bugün, en geç yarın bu grevi bitirirler. İfade etmek istedikleri hususları biliyoruz. Bu konularda da Türkiye gerçeğini dikkate alarak, demokratikleşme ve özgürlükler konusunda adım atacağız.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 24’te katıldığı bir programda, üniter devlet yapısının korunduğu sistemle bir başkanlık modeli istediklerini belirterek, “Başkanlık sisteminin ana mantığı diktatörlüğe, tek adamlığa ve otoriter yönetime fırsat ve imkân vermemek üzere kurgulanmıştır.” dedi.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşen Hukuk ve Kariyer Kulübünün açılışında yaptığı konuşmada, “Hayat bir süreç ve akmaya devam ediyor. Sürekli bir deveran meydana geliyor. Yönetenler ve yönetilenler sürekli değişiyor. Hayallerinizi ulaşılamayacak durumlar olarak görmeyin. Hedeflerinize ulaşmak için ümitsizliğe düşmeden çalışın.” dedi.

7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, TBMM Genel Kurulunda “Helikopterler metal yorgunu” iddialarına açıklık getirdi. Bakan Şahin, “Bakım hizmetleri son derece katı kurallara tabi gerçekleşmektedir. Metal yorgunluğu asla söz konusu değildir. Bu tür araçlar belli ömre tabidir. Görünürde bu araçların parçaları, yorulmamış yıpranmamış olsa bile süresi dolunca otomatik değişir. Düşen helikopterin öngörülen kilometresi bakım sonrası 2 bin km civarındadır.” dedi.

8- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriçi Grubu Derneğinin düzenlediği “İstanbul Toplantıları”nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin önündeki 4 temel meseleyi “yeni anayasa”, “ekonomik sistemdeki değişikliklerin kalıcı hale gelmesi”, “toplumsal barışın sağlanması” ve “dış politika” olarak sıraladı.

Kurtulmuş, “Bugün bu metinler 12 Eylül’ün faşist mantığıyla yazılmış, gerici hukuk metinleridir. Demokratik, özgürlükçü, katılımcı bir yapının oluşması için bu dört metnin acilen değişmesi gerekir. Bugün 4 temel mesele önümüzde duruyor. Bunlar çözülürse ‘yeni Türkiye’ inşa edilebilir. Yeni 113

anayasa bir rötuş anayasası değil, bir kurucu anayasa gibi olmalıdır. Ekonomik sistemdeki değişiklikler kalıcı hale gelmeli, toplumsal barışı sağlayacak yeni bir dil oluşturulmalı ve dış politikada da ‘eski Türkiye’nin kısıtlayıcı söyleminden kurtulmalıdır.” dedi.

9- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde MKYK üyeleri ve il başkanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından idam tartışmalarının yeniden gündeme geldiğini söyledi. Bununla ilgili düzenledikleri imza kampanyasında toplanan 2 milyon imzayı TBMM’ye sunduklarını hatırlatan Destici, “İdam cezasının geri getirilmesini ve bizzat eylem içinde olan, bu talimatı veren PKK’lı teröristlerle, küçük yaşta çocuklarımızı kaçırıp, namusunu kirletip öldürenlere uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

10- Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, Kanal 5’te konuk olduğu programda yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözümü için öncelikle şiddet eylemlerinin son bulması gerektiğini anlatarak, “Silah ile bir çözüm sağlanamaz. Kürtlerin şiddete sarılması hiçbir çözüm getirmedi. Son yıllarda hükümet ciddi reformlar yaptı. Eksiklikler olabilir ama sonuçta var olan iyileşmeler görülmelidir. BDP, özgürce siyaset yapamıyor. BDP, Kandil ve İmralı’dan gelen talimatlara göre hareket ediyor. Farklı sesler yükseldiğinde ise PKK tarafından susturuluyor. Silahların gölgesinde özgürce siyaset yapılamaz. Oysa talepler silahsız dile getirilmeli. Çok acılar çekildi. Artık bu acılar sona ermeli.” dedi.

11- 39. Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde, Reis Çelik’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Lal Gece”, büyük ödülün sahibi oldu. Festivalde en iyi film seçilen “Lal Gece”, Reis Çelik’e de “En iyi yönetmen” ödülü kazandırdı.

12- Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı muhalefet yapan tüm gruplar Katar’ın başkenti Doha’da bir araya geldi. Kurulan 60 üyeli yeni yapının ismi “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler İttifakı” olarak belirlendi. Yeni yapının başkanlığına aktivist vaiz Muaz el Hatib, yardımcılığına ise işadamı Riad el Seyf seçildi.114

12 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, Siirt’in Pervari ilçesinde helikopter kazasında şehit düşen 17 askere atıfta bulunarak, “Her biri, birer kahraman olan canımız, ciğerimiz, ülkeleri için bugüne kadar fedakârca hizmet etmiş olan 17 aslanımızı yitirmiş olmak bizi ziyadesiyle kedere sevk etti. Başımızın öne eğik olmasını abartılı bir biçimde başköşelere çekenlere sesleniyorum: Başımızın öne eğik olması birilerinden çekindiğimizden değil, o andaki hüznümüzdendir.” dedi.

2- Genelkurmay Başkanlığınca, Siirt’te düşen helikopterle ilgili yapılan açıklamada, helikopterde görevli pilotların tecrübeli pilot statüsünde olduğu belirtilerek, “Kırıma uğrayan helikopterimize dışarıdan herhangi bir terörist müdahalesi olmamıştır. Helikopterin değişen meteorolojik şartlardan dolayı düştüğü değerlendirilmektedir.” denildi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, RTÜK, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Vakıflar Genel Müdürlüğünün bütçelerinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Ermeni meselesini tarihi gerçeklere uygun bir şekilde anlatacak ve dünya kamuoyunda ses getirecek sinema filmi ve belgeseller için çalışma başlattıklarını açıkladı.

4- 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasanın ilk yerel seçimlerde yürürlüğe girmesiyle birlikte, 16 büyükşehir sayısı 29’a çıkacak. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi oldu.

5- Diyarbakır’da açlık grevinde bulunan BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Adil Kurt, Özdal Üçer, Emine Ayna ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret eden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, idamın geriye yürümeyeceğini belirterek, “Hiçbir arkadaşımızın ölümüne göz yummayız. Kararlılıklarından şüphemiz yok. Ama dışarıda gerekirse biz ölelim.” dedi.115

6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamada, TL’nin yılsonuna kadar aşırı değerli olma noktasına gelmesi durumunda, bir tane ölçülü faiz indirimi düşünebileceklerini söyledi.

7- MTV Avrupa Müzik Ödülleri Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende, “En İyi Kadın Şarkıcı” ödülünü Taylor Swift, “En İyi Erkek Şarkıcı” ödülünü Justin Bieber, “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü One Direction, “En İyi Şarkı” ödülünü “Call Me Maybe” kazandı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar’ın başkenti Doha’da devam eden Suriye Muhalifleri Toplantısı’nın kapanışında yaptığı konuşmada, “Bugün tarihi bir gün ve yarın yeni bir gün başlayacak. Bu yeni bir başlangıç olacak. Suriyelilere temsilcilerinin bir yol haritası üzerinde anlaştığını müjdelemek istiyorum. Bu temsilciler meşruiyetlerini Suriye halkından alacaklar.” dedi.

Konuşmasında Esad rejimine de mesaj gönderen Bakan Davutoğlu, “Hiçbir rejim halkına karşı savaşarak ayakta kalamaz. Esad rejimi halka karşı direnmeyi bırakmalıdır, çünkü Suriye’nin kaderini bu halk belirleyecektir.” dedi.

Bakan Davutoğlu toplantının ardından koalisyon başkanlığına seçilen Şeyh Moaz el-Hatib ve Suriye Ulusal Konseyi’nin Başkanı George Sabra ile görüşerek, Suriye halkına desteklerinin her zaman süreceği mesajını verdi.

Dışişleri Bakanlığından toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, “Suriye muhalefetinin farklı unsurlarının, bir süredir Doha’da devam eden toplantılar sonucunda Suriye Ulusal Koalisyonu adı altında yeni bir yapılanmaya gitmesi memnuniyetle karşılanmıştır. Böylelikle Suriye muhalefeti ilk kez bu kadar kapsamlı bir çatı altında bir araya gelmektedir.” denildi.

Öte yandan Bakan Davutoğlu, 9. Türk-İtalyan Forumu Toplantısı’na katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’ya giderek İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Dışişleri Bakanı Giulio Terzi ve Vatikan Dışişleri Bakanı Başpiskopos Dominique Mamberti ile bir araya geldi.

Bakan Davutoğlu, “Türkiye ve AB: Türk ve İtalyan Perspektifleri” başlıklı panelde yaptığı konuşmada ise Türkiye ve Türklerin Avrupa tarihinin her zaman parçası olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ne Avrupa’dan ne Asya’dan kopabilir. Biz Avrupa’nın hep parçasıydık, parçası olmaya devam edeceğiz, reddedilsek bile biz Avrupalıyız. Türk arşivleri kullanılmadan Avrupa tarihi yazılamaz. Bu denli iç içe geçmişiz.” dedi. 116

9- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yaptığı açıklamada, “NATO ittifakı, müttefiki olan Türkiye’yi korumak ve savunmak için elinden gelen her şeyi yapacak. Türkiye’yi korumak ve savunmak için bütün planlar hazır. Böylece Türkiye’ye saldırıların gerçekleşmeyeceği bir caydırıcılığı sağlayacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Rasmussen ayrıca, Suriyeli muhaliflerin hafta sonunda Doha’da yaptıkları toplantıda yeni bir birlik kurma yolunda vardıkları anlaşmanın da önemli bir adım olduğunu söyledi.

10- Yunanistan Parlamentosu, AB ve IMF’nin isteği doğrultusunda 9,5 milyar dolarlık tasarruf tedbiri içeren 2013 bütçesini onayladı. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, “Eğer 2013 bütçesinde öngördüğümüz kesintileri uygularsan bunlar son kesintiler olacak.” dedi. Samaras, kredinin 31,5 milyar Euro’luk gelecek diliminin zamanında serbest bırakılacağını belirtti.

11- Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen acil toplantıda, Mali’deki istikrarı sağlamak için bu ülkeye 3 bin asker yollama kararı aldığını açıkladı. ECOWAS, BM’den askeri uzmanlar ile Avrupa ve Afrika Birliği, Mali’nin kuzeyindeki silahlı güçleri ele geçirmek için bir plan hazırlandığını bildirdi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile Elysee Sarayında görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Hollande, Ermenistan ile ilişkileri geliştireceklerini, özellikle tarım ürünleri ile ulaşım alanında ekonomik ilişkileri geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Sarkisyan da Anayasa Konseyi iptal etse de, “Ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılmasına ilişkin yasaya desteklerinden dolayı” Hollande’a teşekkür ederek “Fransa Cumhurbaşkanı ve halkına, soykırım konusunda aldığı net tutumdan dolayı Ermenistan ve halkının şükranlarını ifade etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, soykırımın tanınması ve inkârının suç sayılmasına ilişkin her iki yasanın da arkasındaydı.” dedi.117

13 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiliz “Financial Times” gazetesine verdiği mülakatta, Suriye’nin Türkiye’ye karşı kimyasal silah kullanma ihtimalinin bulunduğunu ve bu tehdide karşı NATO’nun sağlayacağı Patriot savunma sistemiyle karşılık verilebileceğini belirterek, “Suriye’nin kimyasal silahları ve eski Sovyet dağıtım sistemleri olduğu biliniyor. Dolayısıyla bu anlamda bir çılgınlık yapılması ve harekete geçilmesi ihtimaline karşılık hazırlık planları yapılmalı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Türkiye’deki Suriyelilerin sayısının 150 bine ulaştığını belirterek, Suriyeli sığınmacı sayısındaki artışın, Ankara için güvenlik riski oluşturduğunu söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine tepkisini partisinin Meclis grup toplantısında sürdürdü. Kandil’den gelen talimatla başlatılan eylemin, yurtiçi ve yurtdışından desteklerle yaygınlaştırıldığını belirten Başbakan Erdoğan, “Amaç taleplerinin karşılanması değil, kaos oluşturmak. Ölümden çıkar sağlamanın mücadelesini veriyorlar. Şantaja gelmeyiz.” dedi.

Grevin Türkiye aleyhine kampanyaya dönüştürülmeye çalışıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Terör örgütü kendi mensuplarını hedef alınca mı aklınız başınıza geldi? Bu kampanyaya boyun eğmeyiz.” diye seslendi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısındaki konuşmasını, terör ve bu çerçevede yaşanan sorunlara ayırdı. Kılıçdaroğlu, 30 yılı aşkın süredir bedel ödenen terör sorununun hâlâ çözülemediğine işaret ederek, “Şiddetten medet uman ve şiddet dili kullanan siyasetçiler var.” dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, siyasetçinin dilinin “toplumu bir arada nasıl tutabiliriz?” şeklinde olması gerektiğini belirterek, çözümün Parlamentoda olduğunu vurguladı.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, Meclise sevk edilen anadilde savunma hakkı tasarısının açlık grevleriyle ilgili olmadığını söyleyerek, “AK Partinin kendi projesi. Adım atacağımızı kamuoyuna deklare ettik ve kitaplarda yazdık. Cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutukluların tamamının canı Türkiye Cumhuriyeti devletine emanettir. O bilinçle bir olumsuzluk olmasına izin vermeden sonlandırmak istiyoruz.” dedi.118

5- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda soruları cevaplandırdı. Anadilde savunma hakkına ilişkin düzenlemenin sadece Kürtçe’yi kapsamadığını, yargılama dilini değiştiren bir düzenlemeye müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Yargılama dili Türkçe’dir. Tasarı, kişinin başka bir dilde kendini daha iyi savunabileceği ifadesi varsa, o dilde savunma yapmasına ilişkindir.” dedi.

Bakan Ergin, bakanlıkta idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili bir çalışmanın yapılmadığını da söyledi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, CNN Türk’te katıldığı bir programda, yerli otomobil üretimiyle ilgili 1-2 tane firmayla görüşmeye başladıklarını belirterek, “Bu konuda Sayın Başbakanımızın Türk sanayisi, Türk ekonomisi adına yapmış olduğu bu çağrı inşallah yerini bulacak. Bekleyin bakalım, inşallah güzel bir haber gelecektir.” dedi.

Bakan Çağlayan, şirketlerin yurt içinden mi yoksa yurt dışından mı olduğuyla ilgili soruya ise “Dışarıdan, ama Türkiye’de de olan bir şey. İki gün evvel bu konu üzerinde önemli bir görüş alışverişinde bulunduk. Ne beklediklerini, ne istediklerini anlattılar ve bizim bu konuda taleplerimizin ne olduğunu ifade ettik.” cevabını verdi.

7- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 10 Yıllık Kalkınma Planı’na ilişkin bakanlığında yaptığı açıklamada, “Kalkınma Planının ruhunu, 2023 vizyonu oluşturacak. Önceliklerimiz eğitim, adalet ve teknoloji olacak. Çok kritik konular bunlar. Çünkü Türkiye orta gelir tuzağına düşmemeli, bazı ülkeler orta gelir tuzağına düştükleri için yerlerinde saydılar. Biz bir üst lige yükselmeliyiz. Bunun için de insana yatırım yapmalıyız. Buradaki kritik kavram kalite. Kritik alan ise eğitimdir. Türkiye Çin olamaz, Avrupa gibi pahalı iş gücü ülkesi de olamaz. Kendine özgü bir ülkedir. Kore, Brezilya gibi bir ligimiz var. Ana sermayemiz insan ve coğrafya.” dedi.

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk Hava Yollarının (THY) 200. uçağının filoya katılış töreninde, THY’nin ekonomiye muazzam bir katma değer ürettiğini belirterek, “Havacılık sektörünün 2002’de cirosu 2,2 milyar dolardı. Bu yıl 15 milyar doları aşıyor. Türkiye ekonomisinin 3 katı hızla büyüyor havacılık sektörü.” dedi.

Bakan Şimşek, THY’nin özelleştirmesiyle ilgili olarak da “Şu anda 119

gündemde değil. THY zaten özel bir şirket. THY’nin yüzde 51’den fazlası halka açık. Bu aşamada ilave bir halka arzı ve satışı gündemimizde değil.” dedi.

9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul’da katıldığı bir açılışta dershanelerin önümüzdeki yıl kapatılması için hukuki ve diğer boyutlarının araştırılmasının yılbaşında tamamlanacağını söyledi. Bakan Dinçer, “Sınavı kaldırırsak liseye geçen çocukların kendi kabiliyetlerine uygun eğitimi nasıl alacaklarını çözümlememiz gerekiyor. Fen veya Anadolu liselerine gitmeyecekse bulundukları yerde bunu alabilecek imkânı vermek gerekiyor. 3894 dershane var. 2.5 yılda 360 tanesi kapandı. SBS’ye hazırlayan dershane sayısı 800 civarında. SBS’yi kaldırırsak ya başka hizmet vermeye başlayacak, ya da piyasadan çıkacak.” dedi.

10- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, ABD’nin Suriye ve PKK terör örgütüne karşı takındığı tavrı eleştirdi. Bahçeli, “Anlaşıldığı kadarıyla Obama yönetimi, Suriye konusunda bölgesel aktörleri harekete geçirmenin hesabını yapmaktadır. Irak’ın kuzeyinde yuvalanan PKK teröristleri Barzani’nin himayesinde bu bölgeyi Türkiye’ye karşı bir saldırı cephesine dönüştürmüştür. Şayet Suriye’nin kuzeyinde PKK-PYD varlığı kök salar ve buraya tam olarak tutunursa bundan öncelikle AK Parti zihniyeti ve model ortağı ABD sorumlu olacaktır.” dedi.

11- Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e Türkiye’de bazı cezaevlerinde devam eden açlık greviyle ilgili gönderdiği mektupta, Türk makamlarının açlık grevinde olan tutuklu ve protestoculara yönelik gerekli tıbbi desteği sağladığına güveninin tam olduğunu belirterek, “Öncelikli endişemi, şiddete dayalı olmayan bu umutsuz eylemi gerçekleştirenlerin sağlığı oluşturuyor.” dedi. Schulz, açlık grevindekilere yönelik çağrıda bulunarak, hayatlarını tehlikeye sokan bu eyleme son vererek taleplerinin kabul edilmesi için siyasi diyalog yolunu tercih etmelerini istedi.

12- Irak Kürdistan Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’yle IKYB arasındaki ilişkilerin çok iyi bir dönem yaşadığını ve bu noktaya gelinmesinde AK Parti hükümetinin rol oynadığını, bölgesel istikrar ve barış açısından bu ilişkilerin hem siyasal, hem ekonomik bakımdan daha da gelişmesi gerektiğini söyledi. 120

Barzani, Türkiye’deki açlık grevleri ile ilgili soruya ise, “Aslında açlık grevleriyle mesajlarını vermişlerdir. Artık devletin de adım atması gerekir diye düşünüyorum. Kısacası mesajlar verildi, alındı bence. Açlık grevleri sona ersin. Buna karşılık devlet de olumlu bir cevap versin.” cevabını verdi.

13- AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır’ın başkenti Kahire’de Arap Birliği Genel Merkezindeki AB ve Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, uluslararası kamuoyunu Suriye halkını desteklemeye çağırdı. Muhaliflerin Katar’daki toplantılarında şemsiye yapı oluşturma kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Ashton, Suriyeli muhaliflerin yeni lideri Ahmet Muaz el Hatip’i “yeni Suriye’ye bağlı gerçek bir milli figür” olarak övdü.

14- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris’te düzenlediği basın toplantısında, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonunu (SMDK) “Suriye halkının tek meşru temsilcisi ve geçici hükümeti olarak tanıdıklarını” ifade etti. Hollande, muhaliflere silah verilmemesi yönündeki politikalarından vazgeçilebileceğini belirterek, sadece Fransa’nın değil SMDK’yı tanıyan bütün ülkeler için Suriyeli muhaliflere silah dağıtımı konusunun zorunlu olarak tekrar tartışmasının gerekebileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Sözcüsü Mark Toner ise “Bize göre bu koalisyon Suriye halkının meşru bir temsilcisidir ve Suriye halkını yansıtmaktadır.” dedi. Ancak Toner, Suriyeli isyancılara ölümcül olmayan insani yardım sağlama politikalarının değişmediğini vurguladı.121

14 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Financial Times” gazetesi ile yaptığı mülakatın ikinci bölümünde, Türkiye’nin “AB yolunda” olmaya devam etmesi gerektiğini, Brüksel’deki müzakerelerdeki sıkıntılara rağmen Türkiye’nin AB’ye katılma çabalarının son 10 yılda sağlanan siyasi istikrar ve ekonomik büyümenin başlıca nedeni olduğunu belirterek, “Son 10 yılda onaylanan reformların tümüne bakarsanız eğer AB’nin müktesebatının bir uyarlamasıdır. Burada durmamalıyız. Yeterli değil. Reformları güçlü biçimde sürdürmeliyiz.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, “Öcalan’ın heykelini dikeceğiz.” açıklamasına yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, “Dün BDP’nin eşbaşkanı çıktı, bölücü başının heykelini dikeceklerini söyledi. İşte bunlar sadece böyle beton dökerler. Kalp taştan olunca ruh da işte böyle beton hayalini görür.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, “BDP Güneydoğu’nun CHP’si olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İşte şimdi heykel olayına da girdiler, fark tamamen ortadan kalktı.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin cezaevlerindeki açlık grevlerine ilişkin sorularını cevapladı. Açlık grevlerinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sayın Başbakanımız, tamamen BDP’yi muhatap alarak, onlar için bir şeyler söylüyor ama açlık grevinde bulunanların da bu grevi bırakmalarını istiyor. Grup konuşması da tamamen siyasetçilere, BDP milletvekillerine yönelikti. Ama diğer arkadaşların, yani bu eylemi sürdürmek niyetinde olanların bir an evvel vazgeçmeleri gerekir. Çünkü taleplerinin haklı olanlarının büyük ölçüde karşılandığını kendileri de mutlaka biliyordur.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde Genel Merkeze gelişinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Terör konusunda elimizi taşın altına koyarız.” sözlerini değerlendirdi.

Daha önce bu konuda iki parti arasında yapılan görüşmeyi hatırlatarak, görüşmede terörün çözümü için oluşturulacak bir gruba diğer partiler destek vermese de AK Partinin destek vereceğini ifade ettiklerini söyleyen Başbakan 122

Yardımcısı Atalay, teklifin üzerinden aylar geçmesine rağmen bir ilerleme olmadığını söyledi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Turquality Çalışma grubu üyeleriyle birlikte Turquality programını anlattı.

Küresel markalar yaratmak için 2004 yılında başlatılan ve bugüne kadar 420 milyon TL kaynak ayrılan Turquality programının 5 yıl daha uzatıldığını açıklayan Bakan Çağlayan, “Markalaşma süreci uzun vadeli bir yatırım. Bugün programda 83 firmamız 95 marka ile yer alıyor. Hazırlık süreci olarak düşünebileceğimiz ‘marka programı’ kapsamında ise 33 firmamızın 36 markası destekleniyor. Bu yıl, 16 yeni markayı destek kapsamına aldık. İlk 5 yılı başarıyla tamamlayan 46 markanın destek süresini 5 yıl daha uzattık.” dedi.

6- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, son aşamasına gelen GAP Projesi için gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. GAP bölgesindeki yatırımlara 4 yılda 12 milyar lira harcadıklarını ve 2009 yılında yüzde 17,4 olan bölge işsizliğinin 2011’de yüzde 11,7’ye düştüğünü hatırlatan Bakan Yılmaz, yakında bölgenin tersine göç alacağına inandığını, bölge ihracatının 2010 yılına göre yüzde 34 arttığını ifade etti. Bakan Yılmaz, “GAP’ın sulama alanındaki kritik eşiği Silvan Projesi. Bu bittiğinde klasik anlamda GAP’ı tamamlamış olacağız. Yüz binlerce insana iş ve aş sağlayacak yatırımı bir an önce bitirmek için terör saldırılarına rağmen çalıştık.” dedi.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Muradiye Külliyesi restorasyonunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Hayat ileriye doğru yaşanıyor, geriye bakarak anlaşılıyor.” sözünü çok önemsediğini belirterek, son günlerde ufuklarını aydınlatmak için geçmişe sahip çıkmak adına daha kararlı durmaya çalıştıklarını söyledi.

8- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde Genel Merkeze gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz, Suriye’ye yönelik angajman kurallarında yeni bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirterek, “Sınırlarımızı ihlal eden Suriye uçaklarına helikopterlerle gereken cevap verilecektir. Kendilerine nota da verilmiştir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın gönlü ferah olsun.” dedi.123

9- A Milli Futbol Takımı, İstanbul’da Danimarka’yla oynadığı hazırlık maçında 1-1 berabere kaldı.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afrika turu kapsamında Somali’de Meclise hitap etti. Somali’nin içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulup uluslararası ilişkilerde ağırlığı olan bir devlet haline geleceğini umduğunu dile getiren Bakan Davutoğlu, “Osmanlı Devleti küçük bir çadırdan dünya hâkimiyeti kurmuş bir devlettir. Sömürge döneminde de Somalililerin yanında yer almıştır. Türkiye Somali’yi yalnız bırakmayacaktır.” dedi.

Bakan Davutoğlu, başkent Mogadişu’daki temasları çerçevesinde Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile de görüştü.

11- İslam İşbirliği Teşkilatı 39. Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Cibutiye giden İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, “İran, Suriyeli mültecilere yardım etmeyi düşünüyor mu?” sorusunu, “İran’da 3 milyon Afganlı var. İmkânlarımız doğrultusunda her zaman mültecilere yardım etmek isteriz.” diye cevapladı. “Türkiye’nin her zaman yardıma ihtiyacı olanlara yardım ettiğini” söyleyen Salihi, bu konuda Türkiye ile İran’ın aynı kültürden gelen halklar olduğunu ifade etti.

12- IMF Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton, London School of Economics’te yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güçlü orta sınıfıyla canlı bir yükselen piyasa haline geldiğini belirtti. Lipton, “Orta ve Doğu Avrupa’da komünizmin çöküşünden sonra AB üyeliği beklentisi, siyasi ve ekonomik bir çıpa olarak hizmet edip ülkelerin piyasa bazlı ekonomilere dönüşümüne yardımcı oldu. Türkiye’nin de gerçekleştirdiği reformlarda AB’ye üyelik beklentisi ilk dürtüyü oluşturdu.” dedi.

13- ABD Başkanı Barack Obama düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Obama, Suriyeli muhaliflerin kurduğu yeni oluşumla ilgili bir soru üzerine, “Suriye muhalefetinin, geçmişte olduğundan daha fazla uyuma sahip olabilecek bir şemsiye grubu oluşturduğunu görmekten cesaret aldım. Onlarla görüşeceğiz. Temsilciler, uluslararası toplum ve muhalefetle düzenlenecek çeşitli toplantılara gidecekler. Onları Suriye halkının arzularının meşru bir temsilcisi olarak görüyoruz. 124

Muhalefetin demokratik, kapsayıcı ve ılımlı bir Suriye’ye kendini adamasını sağlamak istiyoruz.” dedi.

14- İsrail, Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında Hamas’ın askeri kanadı İzzettin El Kassam Tugaylarının komutanı Ahmed el Cebari’yi öldürdü. Saldırıda Cabari’yle birlikte 10 kişinin daha öldürüldüğü bildirildi.

Konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Gazze operasyonu, bu ülkenin saldırgan politikalarının son örneğidir. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve derhal durdurulmasını istiyoruz. BM derhal harekete geçmeli.” denildi 125

15 KASIM 2012

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TGRT Haber TV’ye yaptığı açıklamada, bakanlığının şiddetle mücadele ile ilgili birimlerinin tek çatı altında toplanacağını belirtti. Şiddetle Mücadele Yasası’nı aile bireyleri için çıkardıklarını vurgulayan Bakan Şahin, “Erkek ben mağdurum diyorsa onu korumak da bizim görevimiz. Şu anda 30’a yakın erkek ‘ben mağdurum’ demiş, hemen onun korunması için de kurumsal altyapıyı yaptık. Ben erkeklerin de bakanıyım.” dedi.

2- Cari açık rakamlarını değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eylül ayı cari açığının yüzde 57 gerileme ile 2,7 milyar dolara indiğini belirterek, “9 aylık cari açık ise yüzde 35,1 gerileyerek 39,3 milyar dolar oldu. 2011’in ilk dokuz ayında açık 60,6 milyar dolardı. Açık bu sürede 21,3 milyar dolar geriledi. Ayrıca yıllıklandırılmış cari açığımız son 19 ayın en düşük seviyesinde. Açıktaki gerileme ihracat artışı kaynaklı. Bu 21,3 milyar dolarlık düşüşün 15,7 milyar doları mal ve hizmet ihracatındaki artıştan, yaklaşık 4,9 milyar doları ithalattaki gerilemeden kaynaklanıyor.” dedi.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaları sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yüksek olduğuna dair görüşleri değerlendirdi. Bakan Yıldız, “AB üyesi 27 ülke arasında doğalgazın en ucuz olduğu ikinci ülke Türkiye. Elektrik fiyatları da AB üyesi ülkelerin ortalamasından aşağıda.” dedi.

Ayrıca İstanbul’da Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne katılan Bakan Yıldız, “Bu ay doğalgaza zam var mı?” sorusu üzerine, “Her ayın sonunda bunu değerlendiriyoruz. Bu ay içerisinde yaptığımız hesaplamalarda bu görünmüyor.” cevabını verdi.

Zirvede, ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman ile de bir araya gelen Bakan Yıldız, görüşmede Türkiye’nin bölgedeki liderliğinin önem taşıdığını vurguladıklarını, ilişkilerde yapıcı yaklaşımın enerji güvenliğinde büyük önem arz ettiği konusunda değerlendirme yaptıklarını söyledi.

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, kendi hükümetleri döneminde bir metrekarelik ormanlık alanın 126

işgal ettirilmediğini söyledi. “Fatih Ormanı Tabiat Parkı’na ilişkin sözleşmenin iptaline ilişkin” tartışmalara da açıklık getiren Bakan Eroğlu, “Maslak 1453 Projesi” ile oradaki Tabiat Parkı’nın hiçbir ilişkisinin olmadığını söyledi.

5- Açlık grevini TBMM’deki odasında sürdüren Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, “Şu ana kadar Hükümetten arayan olmadı. Sayın Bülent Arınç’ın açıklamaları gayet insani ve olumlu. Ancak talepler gecikmeden dikkate alınmalı.” dedi. Zana, “Kürt meselesini Başbakan Erdoğan’ın çözeceğine” dair açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Evet, yine aynı düşüncedeyim, sorunu Başbakan çözebilir.” dedi.

6- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde işsizlik oranı kentsel alanda yüzde 10,9, kırsal alanda ise yüzde 4,8 olarak belirlendi. İşsizlik oranı, ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puanlık düşüşle yüzde 8,8 olarak gerçekleşti. Oran, geçen yılın ağustos ayına göre düşerken, temmuz ayına göre artış gösterdi.

7- AİHM, futbolda “Şike Davası” sonrasında 2010-2011 sezonu şampiyonluk kupasını isteyen Trabzonspor’un şike davası ile ilgili yaptığı başvuruyu reddetti.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cibuti’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında, Türkiye’nin Suriye Ulusal Koalisyonunu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını belirterek, Suriye rejiminin bütün meşruiyetini kaybettiğini belirtti.

Bu arada ülkelerindeki iç kargaşadan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacı sayısı 119 bin 212’e ulaştı.

Öte yandan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin sıfır noktasında bulunan Suriye’nin Rasulayn ilçesi tamamen Özgür Suriye Ordusu’na geçti.

9- İsrail’in, F-16 savaş uçakları, insansız hava araçları, helikopter ve hücumbotlarıyla Gazze’yi vurmasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Gazze’ye karadan operasyon için hazırız.” dedi. Yaklaşık iki ay sonra gerçekleştirilecek seçimler öncesinde gerçekleştirilen saldırının Filistinli direniş örgütlerine cevap niteliği taşıdığını kaydeden Netanyahu, İsrail’in kendisine yönelik saldırılara karşı sessiz kalmayacağını ifade etti.127

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye ise, “İsrail, Filistin halkının gerçek gücüyle henüz tanışmadı. İsrail, düşmandan korkumuz olmadığını artık anlamalı.” dedi.

İki gündür devam eden saldırılarda ölü sayısı 19’a, yaralı sayısı ise 166’ya yükseldi. Bu arada BM konuyu görüşmek üzere acil olarak toplandı. Toplantıda Filistinli yetkililer saldırıların durmasını isterken, İsrail, kendini savunduğunu iddia etti. ABD ise İsrail’in kendini savunma hakkına saygı duyduğunu açıkladı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in saldırılarını şiddetle kınadığını açıklayarak, “Bunu anlayışla karşılamak asla mümkün değil, tam tersine şiddetle kınamak gerekir. ABD’nin de şüphesiz ki İsrail’i ikaz etmesi herkes tarafından beklenmektedir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise İsrail’in saldırgan ve işgalci tutumunun bölgedeki durumu daha da kritikleştirdiğini söyledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da, “Vahşice saldırıyı kınıyorum.” dedi.

10- Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın bütçe açığının nasıl kapatılabileceği konusunda Euro Grubu’nun bir çözüm bulacağını belirtti. Esas görevin bütçe açığının kapanması olduğunu ifade eden Schaeuble, çözümler konusunda abartılı beklentiler içine girmeye karşı uyararak, krizde adım adım gidilmesi gerektiğini vurguladı.

11- İngiliz petrol şirketi BP’nin, Meksika Körfezi’nde 2010 yılındaki petrol sızıntısı sebebiyle 3-5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

Meksika Körfezi’nde Nisan 2010’daki patlama sonucunda 11 BP çalışanı hayatını kaybetmiş ve 757 milyon litreden fazla petrol denize yayılmıştı.128

16 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kastamonu Valiliğini ziyaretinde, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, BDP’li vekillerinin açlık grevlerine desteğiyle ilgili bir soru üzerine, “Herkesin bunun bitmesi için elinden geleni yaptığı; hükümet, Adalet Bakanı, herkesin uğraştığı bir dönemde, siyasetçilerin böyle bir yola girmesini tasvip etmem mümkün değil. Bir an önce bu işi bitirme çağrısında bulunmak isterim. Türkiye’nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir problem yoktur.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze saldırısı nedeniyle, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonla görüştü. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmelerde Başbakan Erdoğan’ın, mevcut gerilimin, Filistin barış sürecini ve bölgeyi olumsuz etkilemesinden endişe duyduğunu belirterek, çatışmanın ivedilikle durdurulması ve gerektiği hususunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Boşanmış Babalar Grubu üyelerini Bakanlıkta kabul etti. Bakan Şahin, “Sizin sesiniz, bizim Bakanlığımızın bire bir duyduğu bir ses. Kadın erkek ayrımı yapmadan kim haksızsa onun karşısında durmak, kim mağdursa onun yanında olmak üzere konuşlanmış bir bakanlığız.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinin düzenlediği “Kentleşme Sürecinde Yer Seçimini Etkileyen Jeolojik-Mühendislik Faktörler” konulu konferansa katıldı. Bakan Bayraktar, Türkiye’nin 150 yıllık geçmişine bakıldığında çarpık yapılaşma, gecekondulaşma, ruhsata aykırı yapılaşma, dere kenarlarında yapılan yapılaşmalar olduğunu belirtti.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AB uyum yasaları çerçevesinde geçen hafta uygulamaya alınan, taşıma yapan TIR’ların kasa yüksekliğinin 30 santim azaltılmasını öngören bir yönetmeliğe ilişkin yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım’la bir kaç kez görüştüklerini, ihracatın aksamaması konusunda anlayışlı tavır ortaya çıktığını belirterek, yönetmelik kapsamında yapılacak trafik denetimlerinin 31 Mart 2013’e kadar sadece istatistikî amaçla uygulanacağını söyledi. 129

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde, “Müzekart Ferdi Kaza Sigortası” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 1 Ekim’den itibaren müzekart alanların 1 yıl boyunca sigortalanacağını söyledi.

7- Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmayı yürütürken görevden alınan cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, “Resmi belgede sahtecilik ve görevde yetkiyi kötüye kullanma” suçundan yargılandıkları davada beraat etti. Mahkeme kararı oy çokluğuyla aldı.

8- ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, Türkiye’nin, huzursuzluk bölgesi Suriye sınırı için Patriot füzesavar sistemi talebini değerlendirdiklerini belirterek, Patriot’ların iki ülke sınırına yerleştirilmesi fikrine sıcak baktıklarını söyledi. 130

17 KASIM 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa’da bir fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, bu dönemden sonra siyasete nokta koyacağını belirterek, “Ömrüm olursa 2015 seçimlerinde ben milletvekili adayı olmayacağım. Şartlar değişir mi değişmez mi? Hiç onu hesaplamıyorum.” dedi.

2- Suriye’de kaçırılan gazeteci Cüneyt Ünal, CHP’nin girişimleriyle 90 gün sonra serbest bırakıldı.

3- PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, yüz yüze görüştüğü İmralı Cezaevindeki ağabeyi Öcalan’ın, cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine bir an önce son verilmesi çağrısında bulunduğunu bildirmesi üzerine, 67. gününe giren cezaevlerindeki açlık grevleri sonlandırılmaya başlandı. Öncelikle İzmir, Diyarbakır, Ankara Kadın Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüler, cezaevi yönetimine dilekçe vererek, açlık grevini sonlandırdıklarını bildirdi. Leyla Zana da açlık grevine son verdi.

4- Mısır’ın başkenti Kahire’de bir trenin anaokulu öğrencilerini taşıyan otobüse çarpması sonucu 47 öğrenci hayatını kaybetti, 13’ü yaralandı.

5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret kapsamında gittiği Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Mısır’ın davetiyle geçen yıl başlatılan işbirliği toplantısının ikincisini gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, 27 konuda anlaşma imzalanacağını, bunun 7’sinin imzalandığını, diğerlerini ilgili bakanların imzalayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan daha sonra Kahire Üniversitesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, İsrail saldırılarına atıfta bulunarak, “Herkes bilsin ki er ya da geç, bugün ya da yarın Gazze’de insanlık dışı yöntemlerle katledilen o masum yavrucakların hesabı mutlaka ama mutlaka sorulacaktır.” dedi.

6- Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonla görüştü. Görüşmede, İsrail’in Gazze saldırısı ele alındı. Bakan Davutoğlu, Gazze’deki durum hakkında Türkiye’nin görüşlerini aktarırken, İsrail saldırısının bir an evvel durması gerektiğini vurguladı. 131

7- Almanya’nın Erfurt kentinde düzenlenen Alman Birlik 90/Yeşiller Partisinin kurultayında, eşbaşkanlık görevini yürüten Cem Özdemir ve Claudia Roth bu göreve yeniden seçildi.

8- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriyeli muhalif grupları çatısı altında toplayan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu lideri Muaz Ahmet Hatib başkent Paris’te bir araya geldi. Hatib görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, akademisyen Munzir Makhus’u Fransa’ya büyükelçi olarak görevlendirdiklerini duyurdu.

9- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le iki ülke hükümetler arası toplantıları çerçevesinde başkent Moskova’da bir araya geldi. İkili ve heyetler arası görüşmeler sonrası yapılan ortak basın toplantısında Putin, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, iki ülkenin de Filistin’de yaşanan gelişmeler nedeni ile endişe duyduğunu söyledi.

Suriye sorununun çözümü ile ilgili bir soruya da cevap veren Putin, “Esad’ın geleceği ile ilgili tartışmadan önce, bölgede yaşayan etnik ve dini toplulukların yasal hakları ve gelecekleri belirlenmeli. Aksi durumda Suriye’deki gelişmeler de Libya’da yaşananlara benzer.” dedi.

Merkel de yaptığı değerlendirmede, son günlerde Suriye’de durumun değiştiğini, Suriye muhalefetinin koalisyon oluşturduğunu, yeni oluşan koalisyonun nasıl çalışacağına bakılması gerektiğini kaydetti.

10- İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 4. gününü doldurdu. Başbakan İsmail Haniye’nin ofisi ve bazı hükümet binaları bombalandı. Saldırılarda bugüne kadar 41 kişi öldü, 390 kişi yaralandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın, İsrail ve Gazze’deki gelişmelerle ilgili olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptığı, görüşmede Obama’nın, ABD’nin İsrail’in kendini savunma hakkına verdiği desteği ifade ettiği, ayrıca İsrailli ve Filistinli sivillerin can kayıplarından duyduğu üzüntüyü dile getirdiği bildirildi. 132

18 KASIM 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şemdinli’de 5 askerin şehit olması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Baskına uğrayan Mehmetçiklere yardıma giden 5 askerimiz şehit oldu. Yarın yine ülkemizin dört bir köşesinden ağıtlar yükselecek, bugün ağlayan analar cenazelerde gözyaşlarını içlerine akıtarak dik durmaya çalışacaklar. Ama biz biliyoruz ki analar ağladıkça huzur, barış ve kardeşlik olmaz. Bunun için başta siyaset olmak üzere, üzerine sorumluluk düşen her kişi ve kurum daha fazla zaman kaybetmeden harekete geçmelidir.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’da, açlık grevlerinin sona ermesiyle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, “Cezaevlerindeki açlık grevlerinin bu sabah itibarıyla sonlandırılmış olmasını sevinçle karşılıyorum. Hükümet olarak da şahsım olarak da olayın hep insani yönü üzerinde durduk. Bu tutuklu ve hükümlüleri grevden vazgeçmeye davet ettik. Doğru yaptılar, isabetli yaptılar.” dedi.

3- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da gerçekleştirilen Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonunun organize ettiği 3. Büyük Rumeli Balkan Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “AB, insanlık tarihinin en kapsamlı barış projesidir. Balkanlar’da da barışın kalıcı olması için çok önemli bir süreci temsil etmektedir. Hamdolsun biz de Türkiye olarak onların yanındayız. O coğrafyalarda istikrarın, barışın güçlenmesi için Türkiye, çok farklı bir yol alıyor.” dedi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de coğrafyasıyla, insanıyla ayrılamaz bir bütünün parçaları olduklarını ifade ederek, bu güzel tabloyu kutladığını söyledi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener ise Rumelililerle beraber olmaktan onur duyduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da “Geçmişte Balkanlar’da yaşanan dramın benzeri şimdi Orta Doğu’da sahneye konulmak istenmektedir. Önemli olan, fırsatçılara imkân vermemektir.” diye konuştu.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Güneydoğu TV ve Kanal Urfa’nın ortak yayınına katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, sözleşmeli personeli 30 Haziran’a kadar kadroya alacaklarını bunun için bazı hukukî değişikliklerin yapılması gerektiğini söyleyerek, “Bununla ilgili taraflarla görüşüyoruz. Hummalı bir çalışma 133

yürütüyoruz. Net bir tarih vermem zor. Ama bu dönemde bunun olacağını ifade edebilirim. Tarih olarak da 2013 yılı Haziran ayı sonuna kadar bu iş biter.” ifadelerini kullandı.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş’un Bulanık ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, açlık grevlerinin ölümler yaşanmadan sonlandırılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Demirtaş, bu saatten sonra sorunların siyasetle çözülebileceğine dikkat çekerek, “Siyaset çözüm rolünü oynayabilir. Silaha, gözyaşına gerek olmadan sorunları çözelim. Çağrımız bu kadar nettir. Oturalım ve konuşalım, elbette ki uzlaşma noktası bulacağız.” dedi.

6- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Antalya’da gerçekleştirilen Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, karşılıksız çek oranındaki artışla birlikte bankaların daha az çek karnesi vermeye başladığını belirterek, “Çek bile alamamakla karşı karşıya kalmaya başladık. Açık hesapların yüzde 50’ler civarında artığını söyleyebilirim.” dedi.

7- Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar ile Aktütün köyleri arasında bulunan Sılo yaylası (Gepişti) kırsalında güvenlik güçleri ve teröristler arasında çıkan çatışmada 5 asker şehit olurken, 1 asker de yaralandı.

8- Mısır’da temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Mısır İş Forumu’nda iş adamlarına hitaben yaptığı konuşmada, İsrail’i eleştirerek,“Söylenen ne, ‘Hamas’a söyleyin roket atmayı durdursun!’ İsrail’in canı bu kadar kıymetli de Gazze’de yaşayanların canı kıymetsiz mi? İsrail durdurmayacak, Gazze durduracak. Böyle bir adaletsizlik olabilir mi? Arap Ligi’ne de sesleniyorum, sizin sesiniz ne zaman çıkacak. Aynı şekilde İslam İşbirliği Teşkilatına sesleniyorum, siz ne yapıyorsunuz? Bu kurumların, kuruluşların reforme edilmesi şart. Bu iş böyle yürümez.” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, Mısır’da Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’le görüştü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer aldı. Daha sonra Başbakan Erdoğan, Mısır Başbakanı Hişam Kandil ile birlikte Anadolu Ajansının düzenlediği “Arap Uyanışı” isimli fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. 134

9- KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, bölünmüş adada devam eden müzakerelere bir zaman sınırı konması gerektiğini söyledi. BM Genel Sekreteri Ban-ki Moon’un “1 Temmuz’a kadar anlaşamazsanız görüşmeleri devam ettirmenin bir anlamı yok.” sözlerine dayanarak 1 Temmuz’dan sonra görüşmeleri durdurduğunu ifade eden Eroğlu, Güney Kıbrıs’ta şubat ayında gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası müzakerelere mart ya da nisan ayı gibi yeni yönetimle devam edebileceklerini söyledi.

10- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’da düzenlenen Rusya-Almanya 14. Devletler Arası İstişare Toplantısı’nda, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Putin, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Merkel ile Gazze’de meydana gelen olaylar konusunda benzer düşüncelere sahip olduklarını söyleyerek, “Gazze’deki durum bizi endişelendiriyor.” dedi.

11- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak güvenlik güçleriyle Kürt gruplar arasında ihtilaflı iç sınırlar boyunda yaşanan çatışmanın ardından yaptığı açıklamada, bölgenin kendini savunmak için her türlü duruma hazırlıklı olduğunu söyledi.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, hem kendisinin hem de Başbakan David Cameron’un İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan, Gazze’deki krize son vermek için elinden geleni yapmasını isteyerek, muhtemel bir karadan müdahalenin, İsrail’in uluslararası desteğini kaybetmesi anlamına geleceğini söylediğini belirtti.

13- İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, İsrail Savunma Kuvvetlerinin Gazze’de binden fazla noktaya saldırdığını ve hedefleri başarıyla tahrip ettiğini, operasyonların planlandığı gibi devam ettiğini söyledi. Netanyahu, operasyonların gelecekteki seyrine ilişkin, “Gazze’ye operasyonlar devam ediyor ve bunu genişletmeyi planladık.” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada, “Dünyada hiçbir ülke kendi halkının üzerine füze yağmasına tahammül göstermez. İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki militanlarca atılan füzelere karşı kendini korumaya hakkı vardır.” dedi.135

19 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevaplarken, bir soru üzerine, cezaevlerinde açlık grevlerinin bitmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu ülkede en aykırı düşüncelerinizi de konuşabilirsiniz. Açık, kapalı görüşmelerle bir araya gelerek problemlerimizi halledebildiğimize inanıyorum.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Kurultay sonrasında oluşturduğu 16 kişilik bir heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti.

2- Mısır dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cezaevlerinde açlık grevlerini sona erdirilmesinde Abdullah Öcalan’ın mesajının etkili olduğunu, bu mesaja karşılık Öcalan’a hiçbir söz verilmediğini vurguladı. CHP’lilerin gazeteci Cüneyt Ünal’ı Suriye’den getirmesiyle ilgili soruya ise, “Ben Cüneyt kardeşimin kurtulmasına bakarım. Fazla laf etmeyeceğim.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla Avrasya coğrafyasındaki 32 ülkenin dini liderlerinin bir araya geldiği “Gelecekten Geleneğe Avrasya’nın İslam Ufku” temasıyla toplanan Şura’da yaptığı açılış konuşmasında, “Şu anda İsrail, Filistin yani Gazze arasındaki sürekli olarak gündemde olan -artık buna çatışma demiyorum-savaş 4-5. gününde ne hale geldi. Egemen, Batılı güçler nerede?” dedi.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yeni Yargıtay üyelerinin mazbata töreni sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, açlık grevlerinin sona erme sürecinde Abdullah Öcalan’la İmralı’da görüşülmesiyle ilgili, “İhtiyaç duyulan zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, temel atma ve bir dizi incelemeler için gittiği Denizli’de, kaçak ve depreme dayanıksız yapılardan kurtulunması gerektiğini kaydetti. Bakan Bayraktar, “Türkiye, yılda 55 milyar dolar enerji ithal ediyor. Bu rakamın yüzde 60’ı konutlarda kullanılıyor. Konutlarımızda da yalıtım sorunu var. Kentsel dönüşümde yalıtım sorununu giderip, 8-10 milyar dolar tasarruf yapabiliriz.” dedi.136

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısında, Halkbank’ın ikinci halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini belirterek, “Hisse fiyatı 15,10 liradan baktığımız zaman 4,5 milyar liralık bir gelir söz konusu.” dedi.

Bakan Şimşek ayrıca, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

6- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinin bitmesine ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Demirtaş, “Süreçte aktif rol üstlenen Adalet Bakanlığı, MİT, Öcalan ve BDP dörtlüsünün görüşmelerinde, Öcalan’ın ileriki günlerde avukatlarıyla görüştürülmesine imkân tanınacağı yönünde bir karar alındı mı?” sorusu üzerine, “Böyle bir karar alınmadı ancak ismini veremeyeceğim üst düzey bir yetkili, tecridin hukuksal bir dayanağının olmadığını, daha fazla da sürdürmenin mümkün olmadığını söyledi.” dedi.

7- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’nın ‘AAA’ olan kredi notunu bir kademe düşürerek ‘AA1’e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.

8- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Kabil ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi yolları ele alındı.

9- ABD Başkanı Barack Obama Tayland’da yaptığı açıklamada, İsrail saldırısını değerlendirirken, “Mevcut krizi tetikleyen olayın giderek artan sayıda füze olduğunu anlayalım. İsrail’in kendisini savunma hakkına tam destek veriyoruz ve vereceğiz. Füze atışını durdurup durduramayacağımızı görmek için tüm taraflarla çalışıyoruz. Netanyahu, Mursi ve Erdoğan’la görüştüm. Hepsine, İsrail’in topraklarına füze ateşlenmemesini bekleme hakkı olduğu mesajını verdim.” dedi.

Obama daha sonra, Myanmar’a giderek, Devlet Başkanı Thein Sein ve Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Çii ile görüştü. Obama Yangon Üniversitesinde yaptığı konuşmada ise Myanmar’a dostluk eli uzattıklarını belirterek, “Myanmar’ın demokrasi konusunda eksikliklerinin olduğunu kabul ediyoruz. Yeni sivil hükümet, demokrasiyi geliştirmeli ve gözden geçirmeli. ABD, bu çabalarında Myanmar hükümetini ve halkını destekliyor.” dedi.137

20 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera’yı Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmenin ardından İstanbul’a giden Pinera’ya İstanbul Üniversitesi tarafından “fahri doktora” unvanı verildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB tarafından düzenlenen Türkiye Girişimcileri Ödül Töreni’ndeki konuşmasında, KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere sağlanan desteklerin ciddi oranda arttığını, iktidarının 2003 yılında ilk icraatlarından biri olarak KOBİ’leri elverişli kredi imkânlarıyla buluşturmak için kredi faiz destek programlarını başlattığını belirterek, “Ben size somut örneklerini veriyorum ama birileri hayali ifadeler kullanıyorlar. Sadece istihdamı desteklemek için kullandırdığımız kredi miktarı bile 1,3 milyar lira.” dedi.

Ayrıca, Başbakan Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında, İsrail’in Gazze’ye yönelik savunma değil, etnik temizlik yaptığını söyleyen BM’nin tepkisizliğini eleştirerek, “Bugün onlara, yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grup toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Gazze saldırılarına tepki olarak Malatya’daki Kürecik Füze Kalkanı Projesi’ni askıya alması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Eğer gerçekten Sayın Erdoğan Gazze konusunda bir şey yapmak istiyorsa, çok kolay bir yolu var bunun. Malatya’da bir füze kalkanı var. Eğer sen İsrail’e karşıysan, Kürecik’i askıya alırsın.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24’te “Moderatör” programında soruları cevapladı. Açlık grevine katılanların cezaevi şartlarıyla ilgisi olmayan taleplerde bulunduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Atalay, dile getirilen taleplerle grevin bitişi arasında bir rasyonalite de olmadığını söyleyerek, “Böyle ülkeyi zora sokacak konularda bazen siyaset taviz de verebilir. Taviz denilecek adımlar da atabilir. Mecbur kalabilir. Burada öyle bir şey yok. Bizim planlarımız ve değerlendirmelerimiz var. Ve bu o şekilde yürümüştür.” dedi.

5- Mecliste gazetecilerin sorularını cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 4. Yargı Paketi’yle ilgili çalışmaları tamamladıklarını, paketin ilk Bakanlar Kurulu toplantısına getirileceğini açıkladı. Pakette yer alacak 138

konuların ayrıntısına yer vermeyen Bakan Ergin, “AİHM’nin verdiği ihlal kararları neyse pakette onlar olacak.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 11. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katıldı. Bakan Yıldız burada yaptığı konuşmada, “10 yılda enerjide üretim ve dağıtım da dahil 100 milyar lira yatırım yapıldı. 2023 yılı hedefleri arasında miktar açısında en büyük 3 proje enerji sektöründe yer alıyor.” dedi.

7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Gelişmeler karşısında Başbakan Erdoğan’ın temelsiz tehditleri, nafile beyanları dün olduğu gibi bugün de hiçbir şeye hizmet etmeyecektir. ‘One minute’ efelenmesinin ve mizanseninin kredisi artık çoktan bitmiş ve tükenmiştir.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasında, açlık grevlerinin sona ermesiyle Kürt sorununun çözümü adına yeniden olumlu bir havaya girildiğini söyledi.

9- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Başkan Erdem Başçı başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, gecelik faiz oranlarının borçlanmada yüzde 5’te sabit tutulduğu, borç vermede 12,5’ten yüzde 11,5’e, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı faiz oranının da yüzde 12’den yüzde 11’e düşürüldüğü bildirildi.

10- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Eğitim Meclisi, dershanelerle ilgili yaptığı açıklamada, “Dershanelerin yokluğunda dar gelirlilerin, çocuğuna özel ders aldırmak zorunda kalacağı ve bunun daha pahalıya mal olacağı endişesi taşınmaktadır.” denildi.

11- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, derneğin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak’ı ziyaret etti. Boyner, “Yeşil sermaye” ayrımının sorulması üzerine, iş dünyasında böyle ayrımların yanlış olduğunu belirterek, “Gerçekten sermayenin rengi olmaz. ‘Böyle bir 139

ayırım zamanında yapıldıysa çok yanlış yapıldı’ diye düşünüyorum. 28 Şubat sürecinde bir sürü yanlış yapıldı. Demokrasinin kesintiye uğradığı zamanda doğru yapılmasına imkân yok.” dedi.

12- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, temaslarda bulunmak üzere gittiği Fransa’nın Strazburg kentinde AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’le bir araya geldi. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Bağış, Malmström’ün, “Türkiye’ye vize muafiyetiyle sonuçlanacak yol haritasını birkaç hafta içinde” sunma sözü verdiğini anlatarak, bu metin ellerine ulaştığında değerlendireceklerini ve AB Komisyonuyla müzakerelere geçeceklerini söyledi.

13- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliğine üye 9 ülkenin dışişleri bakanı ile Gazze’de ölen ve yaralananların ailelerini ziyaret etti. Gazze’yi ziyaret eden, “ilk üst düzey Türk yetkilisi” olarak tarihe geçen Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin sonuna kadar Filistin halkının yanında olacağını söyledi.

14- Resmi temaslar için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ile Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 3. Dönem Toplantısına başkanlık etti. Toplantının ardından 3. Dönem ortaklık kararlarının açıklandığı karar zaptı ve uluslararası sigorta kuruluşu COFAC ile Türk Eximbank arasında işbirliğini öngören anlaşma imzalandı.

15- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 19 Aralık 2000’de İstanbul Bayrampaşa Cezaevindeki açlık grevini sona erdirmek için polisin düzenlediği “Hayata Dönüş” operasyonları ile ilgili ortak şikâyet başvurusunda Türkiye’yi haksız buldu.

16- Suriyeli muhalifler, Türkiye sınırı yakınlarında Şeyh Süleyman bölgesindeki bir hava üssünü ele geçirdi. Muhalifler ayrıca, Şam’a yakın Hacer el-Esved bölgesindeki Hava Savunma Birliğini işgal edip yağmaladıklarını duyurdu. Bu üs, muhalifler tarafından ele geçirilen ve başkent Şam’a en yakın olan askeri birlik oldu.140

21 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8. D-8 Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında, Gazze’de ateşkes çalışmasının Mısır’ın öncülüğünde yürütüldüğünü, Türkiye ve Katar’ın da sürece katkı verdiğini bildirdi.

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Samimiysen Kürecik’i kaldır” şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine ise “NATO’nun var olan bir üssü yeniden aynı yerde kurulmuştur. Biz NATO üyesiyiz. Bölgeye ve dünyaya yönelik radar üssü olarak kurulmuştur. NATO üyesi olarak Türkiye de evet demiştir. Bunun şartları vardır. İstediğimiz zaman da oradan kaldırma hakkına, yaptığımız protokolle sahibiz.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dünya Ehli Beyt Vakfı’nın “Geleneksel Muharrem Ayı İftar Programı”nda, Türkiye’de tarikatların yasaklanmasıyla, tekke ve zaviyelerin kapanmasıyla tarikatların yok olmadığını, zikirlerin ve ayinlerin devam ettiğini belirterek, “Hiçbiri yok olmadı, hepsi varlığını devam ettiriyor. Peki devlet bunu bilmiyor mu? Öyle ise niye biz birbirimize karşı muvazaa yapalım. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak devletin birinci vazifesidir. Biz ihtiyaçları görüp onu gidermekle mesulüz. Vatandaş bu noktada yetki veriyor, sorunları göreceğiz ve beraber çözümler arayacağız.” dedi.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Jandarma Eğitim Komutanlığında düzenlenen, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kolluğun Rolü ve Önemi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, 173 yıllık jandarma tarihinde bir ilkin yaşanacağını belirterek, kadının ve erkeğin insan hakkını ortaya koyan, sorunlara koruyucu, önleyici tedbirlerle yaklaşan sistemin, derslerle askerlere aktarılacağını ifade ederek, “Koruyucu ve önleyici tedbirleri almada, kız çocuklarımızın zorunlu eğitimden istifade etmesinde, annelerin zihinsel dönüşümünde jandarmaya çok fazla iş düşüyor.” dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı sunum sırasında, intibak düzenlemesine ilişkin çalışmayı tamamladıklarını, çalışmanın hayata geçmesiyle 1,9 milyon işçi emeklisinin maaşının ocak ayında 322 liraya kadar artacağını bildirdi. 141

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da düzenlenen bir konferansın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, son dönemde bazı firmaların riskli olduğunu ifade ettiği Bağdat Caddesi, Fatih ve Bağlarbaşı’nda kentsel dönüşüm ilanı veya riskli alan ilanı gibi bir çalışmaları olmadığını belirterek, şahısların kentsel dönüşüm yetkisi olmadığına dikkat çekti.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 31. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda yaptığı konuşmada, 2005’te Uşak Arkeoloji Müzesinden çalınan Karun Hazinesi’nin en önemli parçası olan “Kanatlı Denizatı” diye bilinen broşun Almanya’da bulunduğunu, yılbaşında ya da yeni yılın ilk tarihlerinde “Kanatlı Denizatı”na Türkiye’nin yeniden kavuşacağını söyledi.

7- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Antalya’da düzenlenen Uluslararası Vergi Forumu’nda, Türkiye’de popüler bir paket sigaranın fiyatının yaklaşık 4,5 dolar olduğunu belirterek, “Fakat komşu ülkelere bakıyoruz 1-1,5 dolar arasında değişiyor. Bütün dünya tütünün zararlı olduğu noktasında hemfikir. Beraber işbirliği yaparak bunu daha makul vergilendirirsek eğitim, sağlık, Ar-Ge için, kalkınma için kaynak bulabiliriz. Diğer yandan beşeri sermayenin sağlık yoluyla verimliliğini arttırmış oluruz.” dedi.

8- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda açlık grevlerinin sona erdiği saatlerde Şemdinli’de 5 askerin şehit olduğu operasyonun zamanlamasının “ilginç” olduğunu savunarak, “Altında komplo aramıyorum, ama zamanlama ilginçtir ve soruşturulmalıdır.” dedi. Demirtaş, önümüzdeki 2-3 haftanın, Kürt sorununun çözümü konusunda “kritik önemde” olduğunu belirterek, “Bu hava ancak 2-3 hafta daha korunabilir, aksi takdirde, bu hava dağılır, gündem değişir.” dedi.

9- Şampiyonlar ligi H Grubu maçında Galatasaray, Manchester United’i Türk Telekom Arena stadında 1-0 yendi.

10- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun sitesinde yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilmek amacıyla Türk hükümetinden Patriot füzesi talebi aldıklarını belirterek, “Türk hükümeti, konuşlandırmanın sadece savunma amaçlı olacağını, bir uçuşa yasak bölge ya da saldırı operasyonunu desteklemeyeceğini vurguladığı bildirildi.142

11- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır Dışişleri Başkanı Muhammed Kamil Amr ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında Clinton ve Amr, İsrail ile Hamas arasında 8 gündür süren çatışmaların ateşkes anlaşmasıyla son bulduğunu duyurdular. Tarafların üzerinde anlaştığı metne göre karşılıklı saldırılara son verilecek, ayrıca İsrail, Gazze’deki sınır kapılarının açılması için gerekli işlemleri başlatacak.

Amr, İsrail’le Filistinli gruplar arasında ateşkesin sağlanmasında Türkiye’nin çabasını takdirle karşıladıklarını belirterek, “Gazze’deki ateşin durmasında, Arap Birliği, Türkiye, Katar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un çabalarını takdir ediyorum.” dedi.

Öte yandan Hamas lideri Halid Meşal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk yetkililerin çabalarını övdü ve “Başbakan Erdoğan ve Türk yetkililerin ateşkes için harcadığı çabalara teşekkür ediyoruz.” dedi.

12- Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin topraklarındaki şiddet olaylarının sona ermesi için iki devletli çözümün ve bunun için müzakerelerin başlatılması gerektiğini söyledi. Ban Ki-mun, “Filistin devleti kurulmasının vakti geldi.” dedi.

Abbas da Filistin’in BM’ye “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü ve daha sonra da 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet isteğini vurgulayarak, İsrail ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu dile getirdi.143

22 KASIM 2012

1- Gazetecilere ekonomik gidişatı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyümenin hâlâ Avrupa’nın en yükseğinde olduğunu, cari açıkta azalma süreceğini ama son 1 yıla göre daralma hızının yavaşlayacağını; ihracat ve doğrudan yabancı yatırımda Avrupa’nın ağırlığını azaltıp çeşitlendirmeyi artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

2- Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezinin açılışını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ziyaretiyle Mersin ve İskenderun’dan Ro-Ro seferinin önünün açıldığını söyledi. Ayrıca, gümrüklerle ilgili yeni uygulamaların da yürürlüğe gireceğini anlatan Bakan Yazıcı, “Yerinde gümrükleme yaptıracağız. Yine 1 Aralık’tan itibaren Avrupa TIR Sözleşmesi uygulamasına geçiyoruz. Londra’dan yola çıkan eşya yüklü bir TIR, geçtiği ülkelerden ayrıca teminat yatırmaksızın belirlenmiş standartları yerine getirmek suretiyle varış yerine doğru hızla devam edecek.” dedi.

3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Suriye sınırına kurulması planlanan Patriot füzeleriyle ilgili AK Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Patriotların mülk sahibi NATO. Tabii ki diğer ülkelerden bu konuda uzmanlar gelecek. Yurt dışından asker gelecek. Uzman insanlar gelecek ama ‘bunun tetiği kimde olacak’ diye sorarsanız tetiği Genelkurmayımızda olacak. Nerede olması gerektiği ise bir uzmanlık işidir. Stratejik açıdan, askeri açıdan hassasiyet gerektiren yerlerdir. Bunun kararını uzmanlar verecek. Bu, NATO’nun Türkiye’ye ve NATO’nun kendisine sağlayacağı bir imkândır. Türkiye’nin kendinin özellikle savunmasının da güçlenmesi, bu manada daha büyük bir özgüven içinde olması açısından da son derece önemlidir.” dedi.

4- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, “Küresel Kriz ve İstihdam” konulu MÜSİAD Raporu’nun sunumunun yapıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin krizin geçmesini bekleyerek ardından yoluna devam etme gibi bir tercihi bulunmadığını belirterek, “Aksine, aktif hamlelerle potansiyelini açığa çıkartıp, pozitif yönde ayrışarak, sıkıntılı bir dünyada yabancı sermayeyi nitelikli bir şekilde çekmesi ve ekonomisini acilen yeni bir patikaya oturtması gereği vardır.” değerlendirmesini yaptı. 144

5- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin, Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO’dan savunma amaçlı talep ettiği Patriot füzeleri ile ilgili ABD olarak Türkiye’nin talebine olumlu yaklaştıklarını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de Federal Meclis’te (Bundestag) büyük çoğunlukla olumlu karar alınmasını beklediğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise “Ben bu talebin reddedilmesi için bir sebep görmüyorum. Türkiye’nin yanında yer alacağız.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, “Bizim bu konuda Türk mevkidaşlarımıza önerimiz tamamen farklıdır. Potansiyelinizi, kısa sürede Suriye’deki taraflar arasında diyalog ortamının sağlanması için, Suriye muhalefetini etkilemek üzerine kullanınız.” değerlendirmesinde bulundu.

6- Hamas’ın füze atışıyla başlayan İsrail bombardımanı durdu. İki taraf ateşkes imzaladı. Buna göre, İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik kara, deniz ve hava saldırılarına son vererek, suikastları durdurmayı; tüm Filistinli gruplar da roket saldırıları ve sınır bölgesindeki eylemlere son vermeyi taahhüt etti. İsrail ilave olarak tüm sınır kapılarını açacağı sözünü verdi. Taraflar, ateşkes şartlarına uyacaklarına dair Mısır’a karşı sorumlu olacaklarını bildirdi.

8 gün süren İsrail bombardımanı sonunda Gazze’de 161 kişi öldü, bin 222 kişi de yaralandı.

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, ateşkes anlaşmasına ilişkin, “İsrail kaybetti, Filistin direnişi kazandı.” dedi. İsrail’in ateşkese uyduğu sürece kendilerinin de uyacağını söyleyen Meşal, “Onlar dönerse biz de döneriz.” diye uyarıda bulundu.

Hamas Hareketi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail ordusunun Gazze’ye “Bulut Operasyonu” adıyla düzenlediği saldırılara karşı, “Siccil Taşı” adını verdikleri 8 gün süren savaşı Filistin direnişinin kazandığını açıkladı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Bazı vatandaşımızın, bizden daha güçlü bir operasyon beklediğini biliyoruz. Ancak şu an İsrail devleti için doğru adım, ateşkes için fırsat aramaktır.” dedi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da “Gazze’ye yönelik düzenlediğimiz operasyonlarda hedeflerimizin tamamına ulaştık.” açıklamasında bulundu. 145

7- Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Güney Kıbrıs’ın kredi notunu 2 kademe birden düşürerek BB’den BB-’ye çekti, görünümü negatif olarak korudu. Fitch’ten yapılan açıklamada, zayıf makroekonomik görünüm, banka sermayelerinin güçlendirilmesine ilişkin maliyetlerdeki belirsizlik ve bütçenin beklentilerin altında kalmasının kredi notunun düşürülmesinde etkili olduğu kaydedildi. 146

23 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, insanları iyi yetiştiremedikten sonra ne yapılırsa yapılsın bir ülkenin kalkınmasının mümkün olamayacağını belirterek, öğretmenlerin çocuk ve gençlerin teknolojik yeniliklere yatkın, bilgili, özgüveni yüksek, çağı yakalamış, insanı seven, demokrasi ve insan haklarının değerini bilen, ufku ve vizyonu geniş ve milli manevi bilgileri gayet yerinde olan bireyler olarak yarınlara hazırlanmaları için büyük gayret göstermeleri gerektiğini vurguladı.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yayımladığı “Öğretmenler Günü” mesajında, öğretmenlerin insanı en ideal şekilde eğiterek, geleceğin Türkiye’sini, geleceğin dünyasını inşa etmek gibi son derece kutsal bir vazifeyi icra ettiklerini kaydetti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Cüneyt Ünal’ın ailesi ile Genel Merkezde görüştü. Kılıçdaroğlu, “Özgürlüğüne kavuşan Cüneyt için hepimiz çok mutluyuz. Onun özgürlüğü bir anlamda hepimizin özgürlüğü oldu. Aile sevindi ama Türkiye’de 75 milyon insanımız da sevindi.” dedi.

Görüşmeye, Suriye’ye giden heyetteki CHP milletvekilleri de katıldı.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Uluslararası Itri Sempozyumu”nun açılışının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Atalay, terörle mücadele ile ilgili silah bırakmayı hedeflemeyen bir görüşmenin bundan sonrası için verim getirmeyeceğini belirterek, “Başbakanımızın dediği gibi ‘silah bırakma esastır’. Bundan sonrası için hedefimiz silah bıraktırmaktır ve bundan sonra görüşmeler olacaksa hedefinde bu olacaktır.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib, Ankara’da bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Davutoğlu, Türkiye’nin NATO’dan Patriot füzesi talebi ile ilgili, hiçbir ülkenin özellikle de Rusya’nın bu konuda herhangi bir kaygı beyan etmesini gerektirecek bir durum bulunmadığını söyledi. Bir gazetecinin, “Türkiye’nin, hava savunma sisteminin NATO tarafından desteklenmesi” talebine ilişkin sorusu üzerine Bakan Davutoğlu, bu sistemin, kararda ve talepte yer aldığı gibi savunma sistemi olduğuna işaret etti.147

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Şekerpınar Üretim ve Dağıtım Tesislerindeki açılış töreninde “Bugün Türkiye’ye bakanlar, 75 milyon nüfusu ve yaş ortalaması 29 olan, dünyanın satın alma paritesine göre 16. büyük ekonomisi olan, turizmde dünyanın 6, Avrupa’nın 4. büyük destinasyonu olan bir ülke olarak bakıyor.” dedi.

7- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında, yapımı planlanan 24 yeni stat ve 405 spor tesisinin tanıtımını yaparken, kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Atatürk Olimpiyat Stadı için planlanan yenileme çalışmalarına da değinen Bakan Kılıç, yeni projeler hazırlattıklarını belirtti.

8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhuriyet Arıtma Tesisinde düzenlediği basın toplantısında, Melen Projesi ve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Eroğlu, Melen Projesi’nin, İstanbul’un sigortası olan bir sistem olduğunu belirterek, “İstanbullular merak etmesinler, 2071 yılına kadar suyumuz var. Bir problem yok.” dedi.

9- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM’de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, silahlar bırakıldığı andan itibaren PKK’lı teröristlerin başka ülkelere gitmesinin önü açılabileceği yönünde basına yansıyan sözlerini değerlendirdi. Vural, Başbakan Erdoğan’ın dilinin altında af yattığını ileri sürerek, “Sayın Başbakan’ın ‘istedikleri ülkelere gidebilirler’ sözünün altında yatan PKK’ya, Öcalan’a yönelik bir af hazırlığıdır.” dedi.

10- Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, Active Academy 10. Uluslararası Finans Zirvesi’nin açılışında, 5 yıl geçmesine karşın ekonomileri etkilemeye devam eden krizin, bugüne kadar global ölçekte 4 trilyon dolarlık kayba ve 28 milyon kişinin işini kaybetmesine neden olduğunun tahmin edildiğini anlattı.

11- Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, İsrail’in Gazze saldırılarını ve dün sağlanan ateşkesi Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirdi. “Son sekiz günde yaşananlar, İsrail’in düşmanca saldırısı sonucu yaşandı.” diyen Meşal, Filistin halkının topraklarını kahramanca koruyarak, düşmanı daha saldırının ilk gününde hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.148

12- Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararları protesto etmek amacıyla ülke genelinde düzenlenen gösterilerde şiddet olayları çıktı. Ülkenin kuzeyindeki İskenderiye kentinde, Cuma namazının ardından sokaklara dökülen Mursi yanlıları ile karşıtları arasında arbede çıktı. Tarafların birbirlerine taşlar ve sopalarla saldırdığı çatışmalar sırasında en az 15 kişi yaralandı. 149

24 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla öğretmenler heyetini kabul etti. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, öğretmenin sadece öğreten, sadece öğretmenin aracı olan kişi değil, aynı zamanda yetiştiren, terbiye veren, özdeki cevheri işleyen, anne-baba kadar da hürmeti hak eden bir varlık olduğunu söyledi.

Göreve geldikleri günden bu güne en fazla yatırımı eğitim alanında yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan, son 10 yılda 357 bin 48 öğretmen ataması gerçekleştirdiklerini, Cumhuriyet tarihinde bu kadar kısa sürede böyle bir atamanın söz konusu olmadığını söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kırıkkale Valisi Ali Kolat’ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü tebrik ederek, Türkiye’nin geleceğini öğretmenlerin inşa ettiğini belirtti.

“PKK’lıların başka bir ülkeye gönderilmesi” ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine de Başbakan Yardımcısı Bozdağ, terörle mücadele edenlerin temel hedefinin terörün bitmesi ve terör örgütünün etkisiz hale getirilmesi olduğunu belirterek, “Bizim derdimiz; terörün bitmesi, silahların bırakılması, artık yeni şehitlerin gelmemesi, kanın durması, gözyaşının dinmesi. O zaman bunu sağlayacak nedir? Silahların bırakılmasıdır.” dedi.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlığının Turkcell ortaklığı ile gerçekleştirilen, “Kadına Yönelik Şiddete Sıfır Tolerans” bilinçlendirme kampanyasına ilişkin yaptığı açıklamada, kadını-erkeği, yaşlısı-genci ve engellisiyle herkesin birinci sınıf vatandaş olabilmesi için mücadele başlattıklarını belirterek, kadınların karşılaştıkları meselelerin erkeklerle birlikte çözülebileceğini vurguladı.

4- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta “Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği Patriot füzelerinin nerede konuşlandırılacağı, kaç tane geleceği ve komutasının kimde olacağına” ilişkin bir soruya “Ülkemizin Suriye sınırında çıkan kritik durum göz önüne alınarak NATO’dan Patriot talebinde bulunduk. Başvurduğumuz günün akşamı NATO Konseyi acil toplanarak bunu gündemine aldı. Ne kadar gelecek? Buna NATO Konseyi karar verecek. Amerika, Hollanda ve Almanya biz ‘verebiliriz.’ dediler.” cevabını verdi. 150

5- Partisinin İstanbul İl Başkanlığına gerçekleştirdiği ziyarette konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Büyükşehir Yasası ile beraber valilerin seçimi, hâkimlerin seçimi Güneydoğu Anadolu’da özerklik talebi için belirlenmiş sınırlar dâhilinde gerçekleşirse, bu federal bir yapıya, arkasında da bağımsız Kürdistan’ın 4. ayağı olarak kabul edilen Güneydoğu Anadolu’daki bir bölgeye dâhil edilmiş olur. Buna da Türk milleti müsaade etmez, MHP müsaade etmez. MHP henüz son sözünü söylememiştir.” dedi.

6- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin, yetkilerini büyük ölçüde artıran son anayasal düzenlemelerine yönelik başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda çatışmalar çıktı. Mursi’nin, Cumhurbaşkanlığı kararlarını bütünüyle yargı denetiminin dışına çıkaran kararlarına tepki gösteren gruplar, Tahrir Meydanı çevresindeki yollarda toplanarak gösteri yaptı.

7- Suriye’nin başkenti Şam’da, Beşar Esad’la görüştükten sonra Lübnan’da ikili temaslarda bulunan İran Meclis Başkanı Ali Laricani Türkiye’ye gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde bir araya geldi. Laricani, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’le görüştü.

Laricani, Türkiye ziyaretinden önce Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesini eleştirdi. Türkiye’nin NATO’ya yaptığı talebi kınayan Laricani, bu talebin ters etki oluşturacağını belirterek, “Suriye’deki kriz böyle silahlar konuşlandırılarak çözülemez.” dedi.151

25 KASIM 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerine hizmet verecek olan, Kütahya’nın Altıntaş ilçesi sınırlarında inşa edilen Zafer Havalimanının açılışında yaptığı konuşmada, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının anlatıldığı Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirerek, Kanuni’nin dizide yanlış tanıtıldığına dikkat çekti.

Konuşmasında Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği Patriot konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, sınırda savunma amaçlı tedbirler almaya mecbur olduklarını söyleyerek, “Biz NATO ülkesiyiz, orası da aynı zamanda NATO alanı. Akçakale’ye bomba atanların yarın tekrar atmayacakları ne malum. Sulhtan yanayız ama vatanımızı savunmak için de her türlü tedbiri almak hakkımızdır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Simav ilçesinde depremzedelere evlerini teslim töreninde yaptığı konuşmada ise kadına yönelik şiddete tepki göstererek, “Biz kadına şiddeti lanetliyoruz. Cennet annelerin ayakları altında, babaların değil. O ayakların altı öpülür. Onlara şiddet olmaz. Bunu yapanlar ya cehaletlerinden yapıyorlar, ya da Nazi ruhu, faşist ruh taşıyorlar. Çünkü inançlı, dindar, Müslüman bir insanın böyle bir şey yapması asla mümkün değil.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nda, tutuklu CHP İzmir Milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay ile gazeteci Soner Yalçın ve gazeeteci Tuncay Özkan’ın kitaplarını imzaladı. Kitabın dünyayı aydınlatan bir güneş olduğunu ancak günümüzde kitap yazanların hapse atıldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Silivri Cezaevi, akademi oldu. Bu ülkenin zindanlarında aydınlar yatmamalı.” dedi.

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon binanın yenilenmesini sağlayacak kentsel dönüşüm kapsamında ülke ekonomisine katkı sağlamak için yerli malının kullanılmasını tavsiye etti. Bakan Bayraktar, yerli mal varken ithal ürün kullanmanın hainlik olacağını ifade ederek, “Bizde daha kalitelisi varken, yurt dışından sırf ithal maldır diye aşağılık kompleksinden kaynaklanan bir düşünceyle mal getirilip kullanılması bu millete yapılmış en büyük hainliktir. Üstelik, izolasyon, yalıtım, döşeme ve fayans gibi inşaat malzemelerinin büyük bir kısmı bizde daha kaliteli.” dedi. 152

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin, NATO’dan hava savunma sisteminin desteklenmesi talebinde bulunmasının” ardından dile getirilen tepki ve kaygıların haklı olmadığını belirtti. Bakan Davutoğlu, “Konuyu teknik olarak bilenler, takip edenler, gayet yakından vakıftırlar ki bu sistemler tamamıyla savunmaya dönük sistemlerdir. Yani ülkemize yönelik herhangi bir füze tehdidi olmadıkça, bu sistem harekete geçmez.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığa ait faaliyet, duyuru ve açıklamalara mobil cihazlarla erişilebileceğini açıkladı. “Ekonomi Bakanlığı artık cepte” diyen Bakan Çağlayan, “Uygulama, Iphone, iPad ve android işletim sistemine sahip cihazlarla uyumlu. Artık bakanlık gündemindeki haber, veri ve etkinliklere her yerden ulaşmak mümkün. Gelişmeler anlık bildirimle kullanıcılara ulaştırılacak. Yurtdışındaki işadamları, ticaret müşavirliklerinin yol tarifini alabilecek. İleride, dünyadan mal alım talepleri ve iş fırsatları gibi konular da uygulamaya dâhil edilecek.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, Danıştay’ın havzalarla ilgili verdiği kararın hatırlatılması üzerine, “Hukukun verdiği bu karar tabii ki sektörü bağlar.” dedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığının havza planlamasına yönelik bir çalışma yaptığını anlatan Bakan Yıldız, “Her yapılamayan HES yerine ithal kaynakla ikame etmek zorundayız. Kimse duygusal davranmasın, herkes bedelini ödüyor. Rüzgâr yapmadığın kadar, HES yapmadığın kadar doğalgaz alırsın.” dedi.

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Mimar Sinan Adına Aşure Dağıtımı” etkinliğinde, Aşurenin, Osmanlı döneminde esnaf teşkilatı mensupları tarafından törenlerle halkla dağıtıldığını söyleyerek, bu faaliyetin birlik ve beraberlik duygularının gelişmesine büyük etkisi olduğunu ifade etti. Bakan Yazıcı, “Bugün biz Müslümanlara düşen vazife, mezhepsel ayrılıklar üzerinde durmaksızın, Müslümanların kardeşliğini savunmaktır. Başta şehitler efendisi Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, hürmetle, hasretle yad ediyor; Muharrem ayının milletimizin kardeşliğinin daha da kenetlenmesi için vesile olmasını diliyorum.” dedi.153

8- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta yaptığı açıklamada, bölgede tutunabilmenin güçlü bir orduya sahip olmaktan geçtiğini belirterek, “Biz bu milletten aldığımız emanet ile ordumuzu güçlü tutmak için gece gündüz çalışıyoruz.” dedi. Türkiye’de yapılan Göktürk uydusu ve yerli tankı hatırlatan Bakan Yılmaz, “Bunlar Türkiye’nin gücüne güç katar.” dedi.

9- İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Türkiye’nin NATO’dan istediği Patriot füzelerinin Suriye’ye savaş ilanı anlamına geldiğini ileri sürerek, savaşın Avrupa için ciddi zarara yol açacağını söyledi.

10- Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Saarbrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, AB’nin Rusya ve Türkiye’ye vizeyi tamamen kaldırmasının henüz mümkün olmadığını söyleyerek, “Bir İçişleri Bakanı olarak ben güvenlik alanlarındaki riskleri düşünmeliyim. Söz ettiğimiz konu da bununla ilgili. Ancak işadamlarına yönelik vizenin kolaylaştırılması konusu üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

11- Irak Merkezi Hükümeti ile ülkenin kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi arasında Kerkük’e asker konuşlandırılmasıyla ortaya çıkan kriz devam ederken, Kürt Yönetimi bölgeye ikinci kez asker sevk etti. Kürt Yönetiminden yapılan açıklamada, Başbakan Nuri el-Maliki yönetimindeki merkezi hükümetin bölgeye konuşlandırdığı “Dicle Gücü” isimli birliğin muhtemel bir saldırısına karşı daha fazla asker ve tankın bölgeye gönderildiği belirtildi.

12- Pakistan’ın kuzeybatısında bulunan ve Sünni militanların kalesi olarak bilinen Dera İsmail Han kentinde meydana gelen saldırılarda 4 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

13- Bangladeş’in başkenti Dakka’daki bir giyim fabrikasında çıkan yangın nedeniyle 112 kişi yanarak hayatını kaybetti.154

26 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muharrem ayı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Alevi ve Caferi kesimin temsilcilerini Çankaya Köşkünde kabul etti.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirve’ye katılmak için İspanya’ya hareketinden önce soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev’in Suriye’de taraf olmadıkları yönündeki sözünü olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “O zaman Rusya, BM’deki tavrını değiştiriyor demektir.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunun kendisine yazılı olarak gönderdiği soruları yazılı olarak cevapladı. Başbakan Erdoğan, postmodern darbe sürecinin kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 1994 yerel seçimleriyle birlikte başladığını belirterek, 28 Şubat’ın asıl hedefinin kendisi olduğunu savundu.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç yaptığı açıklamada, toplantıda, Adalet Bakanlığının 4. Yargı Paketi olarak bilinen düzenlemesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarılarının görüşüldüğünü söyledi.

5- 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, merhum Turgut Özal’ın suikast sonucu öldürüldüğü iddialarına katılmadığını söyledi.

6- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep’te açılan Global Bilgi Çağrı Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, merkezin Gaziantep’te 101 kişilik istihdam sağladığını, çağrı merkezinde 7 gün 24 saat hizmet verileceğini belirterek, “Şiddetle mücadelenin yanı sıra bir engelli, yaşlı, muhtaç veya yetimin bir şeye ihtiyacı varsa yetişmiş bilgi ve tecrübe sahibi personelin yardım edeceği ve yönlendireceği bir sistemi faaliyete geçiriyoruz.” dedi.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada, dünyanın en pahalı benzin ve motorinin tüketildiği ülkelerin başında gelen Türkiye’de pahalı akaryakıtın nedeninin yüksek vergiler olduğunu söyledi. 155

8- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığına bağlı Gelir İdaresi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlıklarının 2013 yılı bütçesine ilişkin bir sunum yaptı. Bakan Şimşek, 2013’te vergi gelirini artıracaklarını söyledi.

9- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Rusya’dan doğalgaz ithal etmek isteyen Akfel Gaz, Bosphorus Gaz, Kibar Enerji ve Batı Hattı doğalgaz şirketlerine ithalat lisansı verilmesine karar verdi.

10- TÜİK, Sektörel Güven Endeksleri 2012 Kasım ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, 2012 yılı ekim ayında 103 olan hizmet sektörü güven endeksi, kasım ayında 96,6’ya indi. Aynı aylar itibarıyla 99,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 94,4’e gerilerken, 79 olan inşaat sektörü güven endeksi 76,2’ye düştü.

11- Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Mersin Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santralin bazı kısımlarının Türkiye’de yapılması konusunda Rus bir şirketle mutabakat zaptı imzalamak üzere anlaştıklarını söyledi.

12- Van, Mersin ve Iğdır’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik operasyonlarda, 41 kişi gözaltına alındı.

13- Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON); Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Beynelhalk Cemiyeti (TÜSİAB) işbirliğiyle düzenlenen “Karadeniz Ticaret ve Yatırım Forumu”nun üçüncüsü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi.

Foruma, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Birinci Yardımcısı Ziyafet Askerov da katıldı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral forumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Azerbaycan’a ihracatının diğer devletleri geride bırakarak birinci sıraya ulaştığını söyledi.

Başkan Çiçek de Karadeniz’de refah ve istikrarın sağlanmasında bölgesel işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. 156

14- Euro bölgesi maliye bakanları ile IMF yetkilileri Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıda, Yunanistan’ın iflastan kurtulmak için acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar Euro’luk kredinin serbest bırakılması ele alındı.

15- Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü karşısındaki sınırdan 1,5 kilometre uzakta bulunan Atme Kasabası ile Kah ve Akrabat köyleri Suriye savaş uçakları tarafından bombalandı.

16- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, 22 Ocak’ta yapılacak olan parlamento seçimleri öncesi emekliye ayrılacağını açıkladı.

17- Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yetkilerini genişletmesi üzerine, ülkedeki liberal, Hıristiyan ve sol gruplar ile eski rejim yanlıları başta Tahrir meydanı olmak üzere, ülkenin çeşitli yerlerinde Mursi karşıtı protesto eylemleri düzenlediler.

18- İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalonya’da yapılan erken seçim sona erdi. Katalonya Özerk Bölgesi’nin mevcut başkanı Artur Mas, bağımsızlık için mutlak çoğunluğu sağlayamadı.

19- Irak Hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasında Kerkük’te yaşanan askeri gerginliğin bitirilmesi konusunda prensip anlaşması sağlandı. 157

27 KASIM 2012

1- İnternet andıcı soruşturması kapsamında hakkında 8 Ağustos 2011’de yakalama kararı çıkarılan YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler tutuklandı. Taşdeler, Ergenekon davasında tutuklanan en yüksek rütbeli muvazzaf subay olma özelliğini taşıyor.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısı sonrasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dokunulmazlıklarla ilgili sözleri ve BDP’liler hakkındaki fezlekeyi değerlendirdi. İlke olarak, kürsü dokunulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasını istediklerini anlatan Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk yapanın, hırsızlık yapanın, ihaleye fesat karıştıranın Mecliste ne işi var? Bizim tavrımız belli. A’nın kalksın, b’nin kalsın… Bu doğru değil. İlkeli karar alacağız, ilkeli siyaset izleyeceğiz. Her milletvekili düşüncesini söylesin, onun dışında dışarıda dokunulmazlık olmasın.” dedi.

3- Kamuoyunda “anadilde savunma hakkı” olarak bilinen tasarı TBMM Adalet Komisyonunda görüşüldü. Tasarıya yönelik eleştirilere cevap veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Tasarı içerisinde devletin resmi dilini tartışmaya açacak en ufak bir şey yok.” dedi. Bakan Ergin, mevcut düzenlemeye göre, “meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bilmeyen sanık veya mağdura” tercüman atanabildiğini, duruşmadaki iddia ve savunmaya ilişkin esaslı noktaların tercüme edildiğini hatırlattı.

4- Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) 20 Kasım’daki toplantısına ilişkin özetlerde, “Reel döviz kurunda ise yılbaşından itibaren gözlenen değerlenme eğiliminin finansal istikrar açısından yakından izlenmesi gerektiği ve önümüzdeki dönemde finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirim gündeme alınabileceği” bildirildi.

5- TÜSİAD ile BM Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından düzenlenen nüfus konulu toplantıya katılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, genç nüfusun avantaj olduğunu, ancak bu potansiyelin kullanılması için düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu belirterek, “Çalışma çağındaki nüfusumuza 158

nitelikli eğitim ortamı ve onları sağlıklı kılabileceğimiz şartları sağlayamazsak, Türkiye’nin önüne koyduğumuz iddialı hedefler gerçekçi değil demektir.” dedi.

6- Türkiye-İspanya 4. Hükümetler Arası Zirvesi vesilesiyle İspanya’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, Suriye konusu ve yeni kıyafet yönetmeliği hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni yönetmeliği savunan Başbakan Erdoğan, “Bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin. Bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Bunların hepsi bir talebin neticesinde atılan adımlardır.” dedi.

7- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Senegal Başbakanı Abdul Mbaye onuruna verdiği yemekte gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili “BDP’li bazı vekiller bilerek ve isteyerek suç işliyorlar. Dolayısıyla yargılanmayı 100 defa hak ediyorlar. Eğer sivil bir şahıs bu suçları işlemiş olsaydı savcılar harekete geçer, iddianame tanzim eder ve mahkeme önüne çıkarırdı. Ancak bu kişiler milletvekili olunca bir prosedür var. Dokunulmazlıkların kalkması halinde ancak yargılanabiliyorlar. Dolayısıyla ben iki açıdan bakıyorum: Bilerek ve isteyerek bu suçu işlediklerine göre, karşılığının yargıda yerine getirilmesi lazım. Yani yargılanmalı ve suçlarının karşılığı olan ceza varsa almalı. Yoksa beraat etmelidir.” dedi.159

28 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile Çankaya Köşkünde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, vekillerin dokunulmazlıklarının, siyasi tansiyonu artıracağı iddialarının hatırlatılması üzerine, bu konudaki görüşlerini TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmada ifade ettiğini belirterek, “Bunlar Meclise gelir, Mecliste komisyonlarda konuşulacak, herhalde tartışılacaktır. Ben fikirlerimi Mecliste gayet açık bir şekilde söylemiştim.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için gittiği İspanya’dan dönüşte BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmasını değerlendirdi. BDP’ye “Siyaseti terörize ederseniz önünüzü kapatırlar, siyaseti siyaset gibi yaparsanız herkes sizi alkışlar” mesajını veren Başbakan Erdoğan, silah bırakması durumunda PKK’lıların başka ülkelere gidebileceği yönündeki açıklamasının yeni olmadığını belirterek, “Silahların susması değil, bırakılması şart. Susma diye bir şey olmaz. Kandil’de duruyorsa dursun orada. Eylem olursa aynı şekilde operasyonlarımız sürer.” dedi.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Adalet Komisyonu toplantısında Habur’da yaşanan olaylara değindi. Bakan Ergin, “Bu milletin güvenlik güçlerine silah doğrultan unsurların silah bırakarak ülkesine gelmesi, o ülkenin adaletine teslim olması, bizim en nihayetinde varmak istediğimiz nokta değil de nedir?” dedi.

Bakan Ergin, demokratik platformların, siyaset zemininin ve sivil toplumun katılımcılara açık olduğunu belirterek, “Bu açıdan Habur platformuna yapılan göndermeler, maksadı aşan göndermelerdir. Habur hadisesi silahlı yöntemlerle değil, demokratik yöntemlerle fikirlerin müzakere edilmesi süreci için oluşturulmuş bir platformdur ama bunun kötüye kullanılması neticesinde, yargı gerekli işlemleri yapmıştır.” dedi.

4- TÜBİTAK tarafından düzenlenen “2012 Bilim Olimpiyatları Ödül Töreni”ne katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Sportif ve bilimsel alanlarda motivasyon ve başarıyı artırmak için verilen ödüllendirme sisteminde değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirten Bakan Ergün, spor olimpiyatlarındaki halter birincisine 10 kilogram Cumhuriyet Altını ödül verildiğini, bilim olimpiyatlarındaki 160

şampiyonlara ise sadece 10-20 bin lira ödül verildiğini belirterek, “Türkiye’deki ödül yönetmeliği gözden geçirilmelidir.” dedi.

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlık olarak Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi Kanunu’nu değiştirecek bir taslak çalışması olmadığını dile getirerek, “Sadece talepler var, bu taleplere bakılıyor. Ama kesinlikle şu anda bizim bakanlık ve hükümet olarak veya İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bir çalışması olduğunu bilmiyorum. Bir çalışmamız kesinlikle yok. Bizim değil o yazı. Varsa bakanlığın bir imzası getirin bakalım. Bize ait değil.” dedi.

6- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen “Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü” fuarının açılışında, krizler sebebiyle gelişmiş ülkelerin dünya ekonomisinden çekilmeye başladığını belirterek, “10 yıl içinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerin tahtına kurulacak.” dedi.

7- Anadilde savunma ve hükümlülerin eşleriyle görüşebilmesine imkân tanıyan tasarı, TBMM Adalet Komisyonundan geçti.

8- TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Komisyon Başkanı Nimet Baş, darbe süreçlerinde yaşanan büyük acı ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için demokrasi yolunda mesafe alınması gerektiğini söyledi. Baş, “Bize göre, demokrasiyi karartmak üzere devletimizin içindeki bütün karanlık odalarda saklanan isimler ve evraklar mutlaka teşhir edilmelidir. Hukukî olmayan hiçbir bilgi devlet sırrı olmamalıdır.” dedi.

Başkan Çiçek ise komisyonun, 24. Dönem parlamento çalışmaları içindeki en önemli faaliyetlerden biri olduğunu söyledi. Raporun, ülkenin geleceği ve geriye dönük yaşanan olaylar açısından önemli olduğunu belirten Başkan Çiçek, raporun öneminin bundan sonraki dönemde dahi iyi anlaşılacağını, referans bir rapor olacağını vurguladı.

9- Türkiye’nin ilk ombudsmanı seçilen eski Yargıtay üyesi Nihat Ömeroğlu, Zaman gazetesine verdiği mülakatta, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyete 161

geçmesiyle birlikte artık vatandaşın kamu kurumlarıyla ilişkilerinde mağdur olmayacağını söyledi. Kurumun görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi için mevzuattaki engellerin aşılması gerektiğini belirten Ömeroğlu, “Kurumun, Türkiye’ye büyük yararlar getireceğine inanıyorum. En azından kamu kurumları artık hizmetlerini şeffaf bir şekilde gerçekleştirecek.” dedi.

10- BM Genel Kurulu İnsan Hakları Komitesi, Suriye hükümetini ve müttefiki İran’ı insan hakları ihlalleri dolayısıyla kınadı. Komitede 12’ye karşı 130 evet oyuyla kabul edilen kararda, Şam yönetimi ve rejime bağlı Şebbiha militanlarınca uygulanan insan hakları ihlalleri, sivillerin bombalanması, cinsel saldırılar, işkence ile aktivistler ve gazetecilere yapılan saldırılar kınandı. 162

29 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nden sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, teröristlerle kucaklaşan BDP’li 9 milletvekiliyle bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk’un dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik fezlekeyle ilgili olarak, “Terörün, kanın ve şiddetin teşvik edici hale getirilmesi tasvip edilemez. Demokrasilerde bunların yeri yok. En aykırı düşünceleri konuşabilmeliyiz ama terör asla tasvip edilemez. Yakın siyasi tarihimizde olup bitenlerden örnekler var. Daha önce bunlar denendi. Bu denemeler bizi bir yere götürmedi. Dolayısıyla kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Bu açıdan herkesin bu konuları çok büyük bir sorumluluk içinde götürmesi gerekir.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, “silahlarını bırakması halinde, teröristlerin başka ülkelere gidebileceği” yönündeki açıklamasını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Atılan adımlar geçmişte tam anlaşılamadı ve birileri tarafından sabote edildi. Bu olaylara çok kapsamlı bakmak lazım. Önemli olan, Türkiye’nin dışındakiler. Bütün bunları tehlike olmaktan çıkarmalısınız. Sayın Başbakanın söylediği budur. Bunun desteklenmesi lazım. Önemli olan bu tür tehdidin yok edilmesidir.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dokunulmazlık hakkındaki “Çıkmaz sokağa girilmemeli” sözleriyle ilgili olarak, “Katılıyorum. Kendimizi çıkmaz sokaklara itmeyelim. Demokrasiyi yüceltelim. Eğer bizler siyaseti dar sokaklara sokarsak onun doğurduğu atmosferin baskısından kurtaramayız bu toplumu. Daha sağlıklı, daha akılcı düşünmek ve yolumuzu öyle çizmek durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP’li milletvekilleri Gültan Kışanak, İdris Baluken, Adil Kurt, Esat Canan, Sebahat Tuncel, Nazmi Gür, Hüsamettin Zenderlioğlu, Halil Aksoy ve Ertuğrul Kürkçü ile ilgili dokunulmazlık dosyası, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edildi.

Dosya, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçundan TCK ve TMK uyarınca soruşturma açılmasına izin verilmesi talebini içeriyor.

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çalışmaları için Maliye Bakanlığından daha fazla destek istediklerini ve 400 163

milyar doları bulması beklenen kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bakan Bayraktar, Maliye’nin dönüşüme 2013 için 1 milyar lira değil, 600 milyon lira kaynak ayırdığını, kendilerinin ise bütçeden ilave destek isteyeceklerini söyledi.

4- BM’ye “Gözlemci Ülke” olma başvurusu yapan Filistin için yapılan oylamada, 138 ülke destek verirken, 41 ülke çekimser kaldı. Filistin’in devlet olarak tanınması, bölgede iki ülkeli bir coğrafyanın oluşacağı anlamına geliyor. Filistin’in yeni statüsüyle BM kuruluşlarına katılımının önü açıldı. Böylece İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yürütülen yerleşim faaliyetleri, askeri saldırıları gibi konularda Filistin’e Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurma imkânı doğdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu oylama öncesi yaptığı açıklamada, “BM’nin kararı hiçbir şeyi değiştirmez. Bu karar, Filistin devletinin kurulmasına yardımcı olmayacak.” dedi. Netanyahu, Filistinlilerin İsrail’i bir Yahudi devleti olarak tanıması ve İsrail’le çatışmaya son vermesi gerektiğini de söyledi.

Filistin’in BM’ye başvurusuna karşı çıkan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Filistin halkının arzularını yerine getirecek iki devletli çözüme açılan yol, New York’tan değil, Kudüs ve Ramallah’tan geçer.” dedi.

5- İzmir’de faaliyete geçecek olan NATO Müttefik Kara Komutanlığının tanıtım toplantısında konuşan Korgeneral Frederick Ben Hodges, gazetecilerin Türkiye’nin Patriot talebiyle ilgili sorularını cevapladı. Bu talebin NATO’nun karar organı olan Kuzey Atlantik Konseyi tarafından değerlendirildiğini belirten Hodges, “Bu konuda henüz bir karar alınmadı. Konu değerlendirme aşamasında. Karar için 28 üyenin de olumlu görüş vermesi gerekir ancak ben teorik olarak bir üyenin karşı çıkması için bir neden göremiyorum.” dedi. Hodges, “Patriotlar, bir savunma sistemi. Bu sistemle uçuşa yasak bölge oluşturulması ya da saldırı yapılması mümkün değildir.” dedi.

Hodges, bir gazetecinin “Türkiye’ye yönelik ani bir saldırının söz konusu olması durumunda nasıl hareket edileceğine” yönelik sorusuna, “Türkiye’nin sınırı, NATO’nun sınırıdır. Böyle bir durumda Kuzey Atlantik Konseyi derhal toplanır, herhangi bir gecikme olmaz.” cevabını verdi.

Öte yandan NATO heyeti Türkiye’nin talebi üzerine Diyarbakır’da Patriot füze sisteminin kurulması planlanan yerlerde inceleme yapmaya başladı. Heyet, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na incelemelerde bulundu. 164

30 KASIM 2012

1- Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibariyle gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibariyle bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirmiştir.” denildi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlardan yayınlanan “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, 2023 hedeflerine 10 yıl süre kaldığını hatırlatarak, bu istikrarla, bu azimle devam ettikleri sürece 2023 hedeflerini tutturmanın kendileri için sorun olmayacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, “Tıpkı önceki 10 bütçe gibi 11’inci bütçeyi de ülkenin gerçekleriyle örtüşen bir bütçe olarak tasarladık.” dedi.

3- Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, “NATO’da yürütülen uzun müzakereler sonucunda, yeni komuta yapısında bulunan önemli ve etkin karargâhlardan birinin Türkiye’de bulunmasına karar verilmiştir.” denildi.

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen 37 oda başkanını kabul etti. Görüşmeye MYK üyeleri de katıldı.

5- Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Balyoz ve KCK soruşturmalarını yürüten İstanbul Savcısı Bilal Bayraktar’ı Beykoz Başsavcılığına atadı.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada, vatandaşların aralık ayında sanayi ve meskende doğalgaz ile elektriği kasım fiyatlarından alacağını bildirdi. Fiyatları her ay kendi içinde değerlendirdiklerini belirten Bakan Yıldız, bölgedeki siyasi istikrarsızlığın ham petrol fiyatlarını etkilediğine dikkati çekerek, fiyat değişikliği olmayacağına dair sözlerinin aralık ayının sonuna kadarki dönemi kapsadığını ifade etti.

7- CHP’nin, “ihalelerde cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, kamu ihalelerine katılma yeterliliğine sahip olmayan kişilere bor tuzlarının aranması ve işletilmesi ihalesini vermek” iddiasıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği gensorunun TBMM gündemine alınması önerisi reddedildi.165

8- TBMM Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu, “Türkiye milletvekilliği” uygulamasına geçilmesi konusunda anlaştı. Buna göre 550 milletvekilinin 100’ü Türkiye seçim çevresinden seçilerek Meclis’e girecek.

9- Bursa’da kültür merkezine dönüştürülen Emirsultan Hamamı ve Emir Buhari Tekkesi’nin açılışına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş burada yaptığı açıklamada, 10 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda çözümün TBMM olduğunu belirtti. Kurtulmuş, bir gazetecinin “Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında görüş ayrılığı var mı?” sorusuna ise “Her ikisi de uzun yıllar siyaset yapmış insanlardır. Bugün, görevleri icabı görüşlerini dile getiriyorlar ve farklı görüşleri dile getirmeleri kadar doğal bir şey olamaz.” diye cevapladı.

10- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin ihracatının bu yılın Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artarak 13 milyar 292 milyon dolara ulaştığını açıkladı. İthalat da aynı dönemde yüzde 5,6 azalarak 18 milyar 803 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığı ise söz konusu dönemde yüzde 31,2 azalarak, 8 milyar dolardan 5,5 milyar dolara geriledi.