06.12.2012
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 ARALIK 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını içeren fezlekeler konusunda, dokunulmazlıkların suç işlemek anlamına gelmediğini belirterek, “Dokunulmazlıklar, milletvekillerinin bir takım endişelerden uzak olarak görevlerini yapmaları için konulmuş kurallardır.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bugün Filistin sorununda ulaşılan aşamanın; bölge ülkelerinin ittifakının, dayanışmasının, istişarelerinin eseri olduğunu belirterek, “Suriye meselesi de aynı şekilde dayanışma ve istişareyle inşallah geride kalacaktır.” dedi. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede gündemi belirleyen bir başka meselenin de Suriye meselesi olduğunu söyledi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da “Demokrasiler Çağında Uygarlık” konulu felsefe sempozyumuna katıldı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, BDP’nin dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili soruları üzerine, “Bizim arzumuz; dokunulmazlık dosyası olan her milletvekilinin fezlekesinin gelmesi ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasıdır. Eğer siz kızdığınız milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırıp, kızmadığınızı kaldırmazsanız bu doğru olmaz.” şeklinde konuştu.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa İmam Hatip Lisesi’nin kuruluşunun 50. yılı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, gelinen noktanın Türk eğitim seviyesinin, bulabildikleri en iyi nokta olduğunu ifade ederek, “Artık imam-hatiplerde yine ilkokul, ortaokul, lise var. Yine kademeli, yine yönlendirmeli. 28 Şubat sürecinde kesintisiz eğitimin nasıl çıkarıldığını bilenlerdenim. Nasıl gözyaşı döktüğümüzü, gençliğimizi katletmek için ne tuzaklar kurulduğunu bilenlerdenim. O yüzden sizlerin duası, desteğiyle bugün geldiğimiz nokta zafer noktasıdır.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gaziantep Sanayi Odasının düzenlediği “Gaziantep’in Yıldızları” ödül törenindeki konuşmasında, “Türkiye güçlendikçe, Türkiye’yi çekemeyen de çoğalıyor. Hem bölgemizde hem de çok uzaklarda. Aklınıza gelemeyecek ülkeler, Türkiye’yle kendisini mukayese etmeye başlıyor. Çünkü ileride rakip olarak görüyor.” dedi. 170

5- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Kaymakamı Ömer Faruk Çelik’i ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, gazetecilerin, milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin bir sorusu üzerine, “Dokunulmazlıklarla ilgili konuyu iyi değerlendirmek lazım. Herkes bunu söylüyor. Fakat bir şeyi gözden kaçırmamak lazım. Teröristlerle kucaklaşan milletvekillerinin fotoğraflarının olması suçüstü bir durumdur. Ortada böyle bir suçüstü durum varken kimsenin böyle bir hal yokmuş gibi davranmaması lazım. Davranamaz. Ortada milletin meclisinde görev yapan milletvekilleri var. Bu milletin birliğine, bütünlüğüne kasteden, askerimizi, polisimizi şehit eden teröristler ve ellerinde silah var. Bunlarla büyük bir muhabbetle kucaklaşan milletvekilleri var. Dünyanın hiçbir yerinde bunu hiçbir demokrasi kaldırmaz. Hoş görmez, tasvip etmez, iyi oldu demez. Konuya buradan da bakmak lazım.” dedi.

6- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, CeBIT Bilişim Fuarı kapsamında “Sosyal Medya” başlıklı oturumdaki konuşmasında, Filistin’in BM’de “gözlemci devlet” statüsü kazanmasını değerlendirdi. Bakan Bağış, “Başbakan, bu işi adeta ip örer gibi, adım adım bütün dünyada 10 yıldır kurmuş olduğu ilişkileri de seferber ederek, Filistin halkının bu tarihi gününün en büyük mimarı oldu.” dedi.

7- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) iş birliğiyle Turquality programı kapsamında düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” töreninde konuşma yaptı. Bakan Çağlayan, Türkiye’nin üretim ve ihracat yapısıyla 2023 hedeflerini yakalamasının asla mümkün olmadığını belirterek, “Sanayimizde bir zihniyet devrimine ihtiyaç var. Bugün Türkiye, dünkü metotlarla yarına bir yere gidemez.” dedi.

Bakan Çağlayan ayrıca, 2023’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, “Bu Cumhuriyeti bize kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu ülke için canını veren şehitlerimize iyi bir Türkiye sunmak bir boyun borcu.” dedi.

8- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, “BDP’li milletvekillerinin, PKK vasiliği altında bölücülük vekaleti ve temsiliyle daha fazla zehir saçmalarının önüne geçmek için dokunulmazlık konusunun yeni 171

baştan ele alınması demokrasiye saygının bir gereği olduğu kadar, hukuk devleti olmanın da yükümlülüğüdür.” dedi.

9- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantısı’na katıldı. Bakan Eker, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’yi Tanzanya’da en iyi şekilde temsil etmenin gayreti içinde olduklarını ifade etti.

10- NATO heyeti, Türkiye’nin talebi üzerine Patriot Hava Savunma Sistemi’nin kurulması çalışmaları kapsamında Adana’da inceleme yaptı.

11- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)Üyesi ve AK Parti Kayseri milletvekili Pelin Gündeş Bakır, Women Foreign Policy tarafından ABD Kongresinde düzenlenen toplantıda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar hakkında konuşma yaptı. Bakır, “Kuzey Batı Suriye’de, İdlip civarlarında uçuşa yasak bölge ilan edilmesi, Suriye halkına hem insani yardım yapılması hem de muhaliflerin orada güvenli bölge sağlayabilmesi açısından çok önemli.” dedi.

12- Yunanistan’da PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan’a ait bir yayının tanıtımının yapıldığı Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Müzesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tümgeneral Panagiotis Lazos görevden alındı.

13- Mısır’ın başkenti Kahire’de, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yetkilerini genişletme kararı ve yeni anayasa taslağını destekleyenlerin düzenlediği “meşruiyet ve şeriat” adlı gösteride 1 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, yemin ederek görevine başladı. Pena Nieto yemin töreninde, ülke yönetiminde demokratik ve şeffaflığa önem vereceğini söyledi.

15- ABD Senatosu, İran’a yeni yaptırımlar öneren kanun paketini onayladı. Enerji, liman nakliyat ve gemi sanayi sektörüyle ilgili iş yapılmasına önlem getiren paket kabul edildi. 172

2 ARALIK 2012

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da CHP Engelliler Üst Kurulu ile Kadıköy Belediyesinin düzenlediği “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinliğinde yaptığı konuşmada, sosyal devletin, vatandaşı toplumsal ve ekonomik açıdan koruması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Suriye’den gelen yüz binlerce kişiyi doyuracaksınız, 8,5 milyon engelliye iş bulamayacaksınız. Niçin? Hangi gerekçeyle?” dedi. Engellilerin yasalardan kaynaklanan hakları olduğunu, bunların takipçisi olmaları gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Öncelikle engelli kardeşlerimin, onların sivil toplum örgütlerinin birleşmesi, yasalardan ve anayasadan kaynaklanan haklarını istemeleri gerekiyor.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tarihî Tahtakale Kapısı’nın açılış töreninin ardından gazetecilerin ülke gündemine ilişkin sorularını cevapladı. “Bugün Bergama’dan bir askerin daha intihar ederek hayatını kaybettiği haberi geldi. Bununla ilgili bir değerlendirme yapmak ister misiniz?” şeklindeki sorusu üzerine Başbakan Yardımcısı Arınç, bu konunun İnsan Hakları Komisyonunun gündemine geldiğini hatırlatarak, zorunlu askerliğin, gidenler üzerinde, oranın şartları konusunda, özellikle terörle mücadelenin etkin olduğu bölgelerde görev yapanlar üzerinde, olumsuz psikolojik etkiler meydana getirmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Ayrıca bir gazetecinin, “BDP’li ve bağımsız 10 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekenin AK Partide fikir ayrılığına neden olup olmayacağı” yönündeki sorusuna ise Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bu konuda grup kararı alınacağını zannetmiyorum. Milletvekillerimiz kendi düşünceleriyle oylarını göstereceklerdir.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta partisinin İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, darbeler ve darbe teşebbüsü iddiasıyla ilgili pek çok kişinin bugün yargı karşısında hesap verdiğini söyledi. TBMM’de ilk kez darbeleri araştıran komisyon kurulduğunu anımsatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bugüne kadar hesabı, darbe yapanlar sorardı. Şimdi millet hesap soruyor. Darbeyi yapanlardan, muhtırayı verenlerden ve darbeye teşebbüs ettiklerine ilişkin hakkında iddia bulunanlara millet adına yargı hesap soruyor.” diye konuştu.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak ile birlikte soruları cevapladı. Novak, 173

Türkiye’de nükleer sanayinin geliştirilmesinin iki ülke arasındaki işbirliğinin stratejik boyutunu oluşturduğunu ifade etti. Samsun Ceyhan Projesi’ne ilişkin de bilgi veren Novak, “Bugün itibariyle hem Rusya hem de Türkiye tarafı karşılıklı bu konuda ortak noktada buluşamamıştır. Ancak bu müzakerelere en kısa zamanda devam edilebilir, bir sonuca varılacağını düşünüyoruz.” dedi. Bakan Yıldız ise ikinci nükleer santralle ilgili bütün tekliflere açık olduklarını, öncelikle 4 ayrı firmanın verdiği teklifleri değerlendireceklerini, sonra yorumlama yapacaklarını belirtti.

5- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CeBIT Sinerji Zirvesi kapsamında düzenlenen “Medya ve İletişim” konulu sempozyumun açılışından sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Dinçer, okullarda kıyafet serbestliğine yönelik eleştirilerle ilgili, “Önlük gerçekten çocuklar arasındaki, zengin-fakir arasındaki farkı kapatıyor muydu? Bunun sosyo-ekonomik olarak hatta sosyo-kültürel olarak mümkün olmadığını düşünüyorum.” dedi.

6- Elazığ’ın Arıcak ilçesi ile Bingöl’ün Genç ilçesi kırsalında güvenlik kuvvetleri ile bir grup PKK’lı terörist arasında çıkan çatışmada, 4 PKK’lı öldürüldü, çok sayıda silaha el koyuldu.

7- İsrail ablukasındaki Gazze’de 2007’den beri iktidar olan Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Zaman gazetesinin sorularını cevapladı. Haniye, İran’la aralarında bölge meselelerine yaklaşım hususunda önemli farklar olduğunu belirterek, “İran, Filistin halkının haklarını destekleyen bir ülke ve bize silah yardımında bulunuyor. Ancak özellikle Suriye konusunda anlaşmazlıklarımız var. Çünkü biz, Suriye’deki savaşta zulmün karşısındayız. Halkın yanındayız.” dedi.

8- Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak’taki bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Tarık el-Haşimi’nin, hakkında verilen idam kararından dolayı cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinin düştüğünü söyledi. 174

3 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisinde bir araya geldi. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da hazır bulundu.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Putin, Suriye meselesi konusunda, “Suriye’nin geleceğiyle ilgili pozisyonlarımız Türkiye ile aynı ama geleceğin hangi adımlarla oluşturulacağına yönelik farklı bazı düşüncelerimiz var. Biz Suriye rejiminin avukatı değiliz. Bizi kaygılandıran Suriye’nin geleceğidir.” dedi.

Başbakan Erdoğan ise, “Türkiye-Rusya 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda Suriye başta olmak üzere özellikle Orta Doğu’nun durumunu da değerlendirme fırsatı bulduk ve bu arada Filistin’in BM’de gözlemci üye statüsü ile tanınması noktasında Rusya Federasyonu’nun verdiği katkıya da özellikle teşekkür ettiğimi tekrar ifade etmek isterim.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Siteler esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, “Son on yılda 10 kez mali af çıktı. Niye mali af çıkar? Esnaf borcunu, sanayici yükümlülüklerini yerine getiremiyor da onun için. Sonra ne oluyor? Af şantaja dönüşüyor, ‘Beyanını artır, artırmazsan gelip seni inceleyeceğim.’ Olmaz. Demokrasilerde böyle bir şey olmaz.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, terörün çözümü için atılacak adımları siyaset üstü bir mesele olarak gördüklerini söyledi. Bakan Atalay, “Akan kanı durdurmak, bu yakıcı meseleyi sonlandırmak için kiminle görüşülmesi gerekiyorsa, hangi adımın atılması gerekiyorsa, hangi araçların, mekanizmaların devreye sokulması gerekiyorsa uygun zaman ve zeminde gerekli kararları almakta tereddüt göstermiyoruz, göstermeyeceğiz.” dedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetle ilgili “panik butonu” uygulaması ve “Alo 183” çağrı merkezinin hayata geçirilmesinin ardından 6 Aralık’ta, aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 14 pilot ilde, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) açılışını yapacaklarını söyledi. 175

Bakan Şahin, “ŞÖNİM’ler tek kapı sistemi gibi çalışacak. Yani sağlıktan da arkadaşlarımızın olduğu, kolluk kuvvetinden polisin, akademisyenin, barodan avukatın ve kendi bakanlık çalışanlarımızın tek çatı altında birleştiği, gelen her vakaya hızlı bir şekilde müdahale edildiği, teknolojik altyapısının güçlü, personelinin nitelikli olduğu yeni bir sistem. Bu merkezlerle bundan sonra çok daha hızlı hareket edilecek ve şiddet olaylarının önüne geçilecek.” dedi.

5- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Adalet Bakanlığı, önümüzdeki eğitim öğretim döneminde, ortaokul 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerinin seçmeli “hukuk ve adalet” dersi alabilmeleri için işbirliği protokolü imzaladı.

Bakan Ergin törende yaptığı konuşmada, demokratik hoşgörü, birlikte yaşama ve farklılıklara saygı kültürünün topluma egemen olması için hukuk ve adalet eğitimine ihtiyaç bulunduğunu belirterek, “Daha az ihtilafa düşen, ihtilafa düştüğünde bunu demokratik hak arama yöntemleriyle çözen bir toplum, güçlü bir sosyal ve kültürel altyapıyla mümkün. Hukuk bilincinin geliştirilmesi ve uyuşmazlıkların çıkmadan önlenmesi amacıyla temel hukuk bilgilerinin ilköğretim çağından itibaren öğretilmesi zorunludur.” dedi.

Bakan Dinçer ise “Amacımız, hak, eşitlik, özgürlük, adalet gibi insan olmaktan kaynaklanan taleplerin hepimizin ortak talepleri ve hakkı olduğu bilincini çocuklarımıza verebilmektir.” diye konuştu.

6- Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Merkezinde KOSGEB ile TESK arasında imzalanan protokol ile gerçekleşen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifika töreninde yaptığı konuşmada, TESK ile birlikte “yeni nesil esnaf” yetiştireceklerini kaydederek, ülke genelinde eğitim gören 110 bin girişimci adayının yüzde 48’inin kadın girişimci olduğunu, bu noktada kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi.

7- Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, Mısır’ın başkenti Kahire’de Fransız haber ajansı AFP’ye Suriye konusunda verdiği demeçte, “Çatışmalar şu anda Şam’da sürüyor. Rejim her an düşebilir. Bu işin çok yakında sonuçlanacağını düşünüyorum.” dedi. 176

8- İngiltere, Fransa, İsveç, İsviçre ve Danimarka, Filistin topraklarında yeni yerleşim birimleri inşa edeceğini açıklayan İsrail’deki büyükelçilerini geri çekerken, Rusya, Almanya ve Çin, İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’yu uyardı.

9- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, “Biz ‘Araplar ve Kürtler arasında savaş çıkar’ şeklindeki açıklamaları bir daha duymak istemiyoruz.” dedi. Kerkük ve sorunlu diğer bölgelerde bütün emniyet güçlerinin Dicle Operasyonlar Gücü’nün altında toplanması ve ondan emir almasına karşıyız ve bize göre bu korkunç bir durumdur. Biz bu kararı bütün gücümüzle reddediyoruz, bunun yanında bütün gücümüzle de bu sorunun diyalog yoluyla çözmek istiyoruz. Peşmerge savaşmak istemiyor.” dedi.

10- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kendisini ikaz eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a cevaben devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, “Suriye’yi kimyasal silah konusunda uyaran ABD Dışişleri Bakanı’na cevaptır. Suriye, bu tür silahlara sahip olsa bile, şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman halkına karşı kullanmayacağını defalarca yinelemiştir.” dedi. 177

4 ARALIK 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanal 24 televizyonuna yaptığı açıklamada, “Terör örgütü uluslararası güçlerin kullandığı politik bir enstrümandır. Dünyada da en çok kullanılan örgüt PKK terör örgütüdür. Olup biten gelişmeler de bizi doğruluyor.” dedi. Suriye’deki kanlı çatışmalar ve bu durumun ortaya çıkardığı otorite boşluğu ile Kuzey Irak’taki gelişmelerin terör örgütlerine müsait bir ortam oluşturduğunu belirten Başkan Çiçek, “Bundan en fazla Türkiye etkileniyor. Buraları karıştıran ülkeler yarın çekip gidiyor, tortusu bize kalıyor.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Merkezdeki AK Parti Milletvekili Değerlendirme ve İstişare Toplantısı’nda, dokunulmazlık konusunda “Terör örgütünün uzantısı olarak Meclis çatısı altında bulunmalarını kabul etmiyoruz. BDP şımardıkça şımarıyor. Sınırları aşıyor. Mecliste olacaklarsa önce terör örgütüyle organik bağlarını kessinler, terörü kınasınlar.” dedi.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, BDP’li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin TBMM’ye gönderilmesini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, teröristlerle kucaklaşılmasını asla kabul etmeyeceklerini belirterek, kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün dokunulmazlıkların kaldırılması için hazır olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıklar konusunda en ilkeli tavrı koyan ve başından beri bu tavrı sergileyen tek partinin CHP olduğunu savundu.

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, AKP’nin başkanlık sistemindeki gizli niyetinin ve amacının, “yönetim modeli” adı altında rejim değişikliği olduğu iddiasında bulundu.

5- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin Meclis grup toplantısında, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına atıfta bulunarak, “Bir daha Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız, Kürtler bir daha parlamentoya gelip gelmemeyi düşünürler.” dedi.

6- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2013 yılında uygulanacak asgari ücret tutarını belirlemek üzere toplandı. Toplantıdan önce açıklama yapan Çalışma 178

ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretin özünde bir sosyal koruma ücreti olduğunu, bunun mevzuatla teminat altına alındığını ifade etti. Anayasa’nın 55. maddesine göre asgari ücretin belirlenmesinde çalışanların geçim şartlarıyla ülkenin ekonomik durumunun göz önünde bulundurulmasının zorunlu olduğuna işaret eden Bakan Çelik, komisyondan da bu ücretin dünya ve ülkenin ekonomik durumunun göz önüne alınarak belirlenmesini istedi.

7- Irak Hükümeti, Petrol ve Gaz Konferansı’na katılmak için Erbil’e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın uçağına iniş izni vermedi. Uçak Kayseri’ye zorunlu iniş yaptı. NTV’ye konuşan Bakan Yıldız, sorunun çözülmesi için görüşmeler yapıldığını ifade ederek, “Yanlış anlamanın giderileceği kanaatindeyim. Dışişleri Bakanlığı ile sorunun çözülmesi için görüşmeler yapıyoruz. Bu olayın Kuzey Irak’la olan kardeşliğimize herhangi bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.” dedi.

8- BM Genel Kurulu, İsrail’e bir an önce nükleer programını incelemeye açması çağrısı yapan ve Orta Doğu’da nükleer silahları yasaklamak için üst düzey toplantıyı destekleyen karar tasarısını kabul etti. 174 oyla kabul edilen tasarıya İsrail, ABD, Kanada, Marshall Adaları, Mikronezya ve Palau ret oyu verdi.

9- NATO Dışişleri Bakanları Brüksel’de yaptıkları toplantıda, hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye mevzilenmesini onayladı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, patriotların tamamen müdafaa amaçlı olduğunu, Suriye’ye yönelik kullanımlarının söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan Rasmussen toplantı kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’ye yerleştirilecek patriot füzeleri ele alındı.

10- ABD Başkanı Barack Obama, nükleer silahların güvenlik altına alınmasıyla ilgili bir sempozyumda yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın halkına karşı nükleer silah kullanması halinde bunun sonuçlarına katlanacağını belirterek, “Bugün Esad ve onun komutası altındakilere şunu açıkça belirtmek istiyorum ki dünyanın gözü üzerinizde. Kimyasal silahların kullanımı tümüyle kabul edilemez. Bu silahları kullanmak gibi bir trajik hatada bulunursanız, bunun neticeleri olacaktır ve sorumlu tutulacaksınız. 21. yüzyılın, 20. yüzyılın en vahim silahlarıyla karartılmasına izin veremeyiz.” dedi. 179

11- Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında sığınmacıların kaldığı kamptaki okula roket isabet etti. Muhaliflerin attığı öne sürülen roket, 29 öğrenci ile 1 öğretmenin hayatını kaybetmesine yol açtı. Suriye resmi haber ajansı SANA, saldırının teröristler tarafından düzenlendiğini belirtirken muhalifler ise saldırının Esad güçleri tarafından yapıldığını öne sürdü. Ülke genelinde dün gerçekleşen saldırılarda ise ölü sayısının 132’ye yükseldiği bildirildi. 180

5 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile düzenlediği basın toplantısının ardından Çankaya Köşkünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Filistin’in BM’de kazandığı “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüyle ilgili değerlendirmelerde bulanan Cumhurbaşkanı Gül, “Bu, aslında dünya vicdanının yansımasıdır. Bütün dünya, her kıtadan, gelişmiş, gelişmemiş her ülkeden devletler Filistin devletinin devlet olma hakkını açıkça teslim ettiler. Dolayısıyla bu, dünya vicdanının yansıması açısından çok önemli. Ümit ederim ki buna ‘hayır’ diyenler bundan ders çıkarırlar.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Mahmud ise ülkesindeki Türk okulları ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını överek, “Birçok ülke kuruluşu güvenlik nedeniyle sahada değildi. Ama Türk sivil toplum kuruluşları hep kendi başlarına sahada bulundular. Halkla kendileri temas ederek, ilk ağızdan bilgiyi alarak işlerini kendileri oradan yönettiler. Somali’ye destek veren çok sayıda kuruluş var ama bugün gidip baktığınızda Türk kuruluşlarının sahada kısa zamanda yaptıkları, diğer birçok kuruluştan daha iyi ve daha görünür.” dedi.

2- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulmasını düzenleyen kanunu onayladı. Yeni düzenlemeyle birlikte büyükşehir sayısı 29’a çıktı. Yasanın ilk yerel seçimlerde yürürlüğe girmesiyle birlikte 559 belde belediyesi de kapanmış olacak. Kanuna göre Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak. Mevcut büyükşehir belediyelerinin yetki alanı il mülkî sınırları olarak belirlendi. Bunlara bağlı ilçelerin mülkî sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona ererken, köyler mahalle olacak. Bu illerdeki bucak teşkilatları ve il özel idarelerinin tüzel kişiliği de kaldırılacak.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda, kendisine Nazım Hikmet’in sözlerine atıf yaparak, “Bana yolsuzluğun resmini yapabilir misin?” göndermesinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi. “AK Partiye yolsuzluk ithamında bulunacak en son parti CHP’dir. Bize yolsuzluk iftirası atacak en son kişi geçmişinde SSK’yı batırmaktan başka hiçbir marifeti olmayan CHP Genel Başkanıdır.” diyen Başbakan Erdoğan, “Yolsuzluk yapmak, yetim hakkı yemek 181

ne kadar insanlık dışı bir suçsa, mesnedi olmadan ithamda bulunmak da o kadar insanlık dışı bir suçtur.” dedi.

4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul’da düzenlenen gümrük personelinin giyeceği kıyafetlerin tanıtım defilesine katıldı. Kıyafetlerde yapılan yeniliğin gümrüklerde yeni dönemin dışa yansıma biçimi olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, “Gümrüklerimizi baştan aşağı yeniliyor, tüm iş ve işlemleri daha kolay ve güvenli hale getiriyoruz.” dedi. Türkiye’ye gelen yabancıların ilk karşılaştıkları kişilerin gümrük çalışanları olduğunu belirterek, “Bu nedenle gümrük kapılarında görevli personelimizin kıyafetinden davranış biçimine, duruşuna kadar her ayrıntı son derece önemlidir. Artık gümrük teşkilatının taşra teşkilatında çalışan tüm personel resmi kıyafet giyecek.” dedi.

5- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, 5084 sayılı “Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Hakkında Kanun”un istihdam teşvikleriyle ilgili uygulamasının yılsonuna kadar uzatılmasını istedi. Hisarcıklıoğlu, Anadolu’daki KOBİ’lerden yoğun bir talep olduğunu belirterek, “Bu uygulama özellikle emek yoğun çalışan KOBİ’lerimizin girdi maliyetlerini düşürmüş, böylece yeni yatırımlar yaparak istihdamlarını artırmalarını sağlamıştı. Yine bu düzenleme sayesinde Anadolu’da pek çok KOBİ’miz küresel piyasalara açılarak ihracat yapabilme fırsatı buldular. Kayıtlı çalışan sayısında da son 5 yılda ciddi artışlar yaşandı.” dedi.

6- Şampiyonlar Ligi H Grubunda Galatasaray, deplasmanda Braga’yı 2-1 yenerek bir üst tura yükseldi.

7- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de düzenlenen NATO toplantısının ardından Türkiye’ye konuşlandırılacak NATO Patriot füzelerinin Suriye’den gelebilecek uçak saldırılarına karşı kullanılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Davutoğlu, Türkiye’ye kaç Patriot bataryasının verileceğinin ve nerelere konuşlandırılacağının askeri ihtiyaçlarla İttifak’ın imkanlarına göre, optimum şekilde belirleneceğini anlattı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Patriot füze sistemlerinin Türkiye’ye yerleştirilmesine onay verilerek Esad yönetimine, “Türkiye, müttefiklerinin tam desteğine sahip” mesajının verildiğini söyledi. Şam 182

yönetimini açıkça uyaran Clinton, kimyasal silah kullanımının ABD ve uluslararası toplum açısından “kırmızı çizgi” olduğunu yineledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley konuya ilişkin soru üzerine, NATO’nun Türkiye’nin Patriot talebine onay vermesi ile ilgili olarak, konunun “bölgesel barış, güvenlik ve istikrara yararlı olmayacağını” savundu. Bölgede askeri unsur ve faktörlerin varlığını güçlendirmenin uyuşmazlık ve bölünmelerin çözümüne yararı olmayacağını belirten Ley, “siyasi çözüm ve diyalog mekanizmalarıyla Suriye’deki sorunun çözümünde ısrarcı olduklarını” vurguladı.

8- Uluslararası Saydamlık Örgütü, 2012 Yolsuzluk Algılama Endeksi’ni açıkladı. Danimarka, Finlandiya ve Yeni Zelanda, en temiz ülkeler olurken Somali, Afganistan ve Kuzey Kore sınıfta kaldı. Geçen yıl 61’inci olan Türkiye, bu yıl 54’üncü sırada yer aldı.

9- Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Rum ekonomisinin bankacılık sektörü nedeniyle yıkıma uğradığını ve iflas noktasına geldiğini belirterek, IMF, Dünya Bankası ve AB tarafından hazırlanan kredi paketini imzalamaktan başka çare kalmadığını açıkladı. Hristofyas, Yunanistan’daki kriz sırasında verdikleri desteğin ekonomide yıkıma neden olduğunu belirterek bugünkü koşulların 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasındaki dönem kadar kötü olduğunu söyledi. 183

6 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) düzenlediği “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinliğinde “Birkaç yüzyıldır, medeniyetimiz, Batı medeniyeti karşısında gerilerken, maalesef, insanımızın kendine güveni de geriledi. Bizim yeterince petrolümüz, doğal gazımız, altın madenlerimiz olmasa da genç, dinamik, üretken, çalışkan, zeki bir iş gücümüz, insan kaynağımız var. Bu gençlerle biz yeniden dünyada o farklı konumumuzu 2023’te alacağız. İlk 10’da Türkiye’yi göreceğiz. Başımız öne eğik bir millet değil, başı dik, mağrur ve muzaffer bir millet olmak zorundayız.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca “Muhteşem Yüzyıl” adlı televizyon dizisini de eleştirerek, “Sanki tarihimiz savaşlardan, entrikalardan, haremden ibaretmiş gibi gösteriliyor. Ama tarihimizi şekillendiren, tarihimize damga vuran, medeniyetimize yön veren kalemden ve kitaptan hiç kimse bahsetmiyor, bahsetmek istemiyor.” dedi.

2- Hazar Strateji Enstitüsü tarafından İstanbul’da düzenlenen Hazar Forumu kapsamında “Hazar Devlet Adamı Ödülü”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verildi. Ödülü Başbakan Erdoğan adına alan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ törende yaptığı konuşmada, “Hazar bölgesinin enerji alanındaki potansiyelini daha etkin kullanabilmesine katkıda bulunacak yeni bir proje olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) önümüzdeki 5 yıl çerisinde hayata geçecek. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı projesi 20. asrın en büyük projesi olarak kabul edilmektedir. TANAP ise 21. asrın en büyük projelerinden biri olarak görülmektedir. TANAP için BTC Petrol Boru Hattı’nın doğalgazdaki eşdeğeri diyebiliriz.” dedi.

Hazar Ödüllerinde, En iyi Proje Ödülü TANAP Projesi’ne verilirken ödülleri Azerbaycan tarafı adına SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ve Türkiye tarafı adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız aldı.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen, “Siyasal Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” temalı panele katıldı. Kadınların Mecliste temsil oranının şu anda yüzde 14,4 olduğunu dile getiren Bakan Şahin, bu oranın yeterli olmadığını ancak önemli bir eşik noktasının aşılmasının sağladığını vurguladı. 184

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TGRT Haber televizyonunda “Ankara’nın Gündemi” programında, sanayide bir zihin değişimi yapılacağını belirterek, “Türkiye artık seçici davranmaktadır. Türkiye olarak küresel krizde kimsenin desteği olmadan başarılar elde ettiysek, biz kendi otomobilimizi de, uçağımızı, helikopterimizi de yaparız. Bugün yüzde 85’lik bir otomobili yapabilecek güce gelmiş bir otomotiv yan sanayi olarak, kendi otomobilimizi üretelim. Türkiye’ye lisans vermiş olan ülkeler Türkiye’ye hamallık yaptırıyor.” dedi.

5- İstanbul’da düzenlenen “Finans Sektöründe Tüketici Hukuku ve Uygulama Alanları Sempozyumu”nun ardından konuyla ilgili soruları cevaplandıran Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Tüketici Kanunu’yla bankaların faiz dışı gelirlerine ilişkin, 31 kalemin tamamen kalkacağı yönünde bir beklenti oluştuğunu belirterek, “Bu algı yanlış. Biz burada kriterlerimizi ortaya koyuyoruz. Tüketiciyi kimseye ezdirmeyeceğiz, hiç kimseye de angarya yük yüklemeyeceğiz.” dedi.

6- Almanya’da Bakanlar Kurulu, Türkiye’nin talep ettiği Patriot füzelerinin ve bunları kullanacak olan Alman askerlerinin Türkiye’ye gönderilmesini onayladı. Kararda, NATO görevi dahilinde Türkiye’ye gönderilecek asker sayısının üst sınırı 400 olarak belirlendi. Kararın erken uyarı uçakları Awacs’ların da kullanılmasını kapsadığı kaydedildi.

7- Kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s, Yunanistan’ın kredi notunu CCC’den seçilmiş temerrüt seviyesi SD’ye düşürdü. Bu not, ülkede borçların düzenli ödenmeyip iflas ihtimalinin bulunduğu anlamına geliyor.

8- İrlanda’nın başkenti Dublin’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 19. Bakanlar Konseyi toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya gelerek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın durumu ve Esad sonrasını görüştü.

9- Mısır’ın başkenti Kahire’de, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yaptığı anayasal düzenlemeleri protesto gösterilerinde Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışma ve gerilim sürüyor.

Öte yandan Cumhuriyet Muhafızları, Muhammed Mursi’yi destekleyenler ile protesto edenlere karşı baskı uygulanmayacağını açıkladı. 185

7 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Musevi vatandaşların Hanuka Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Gül mesajında, sevinçlerin paylaşıldığı, ailelerin, komşuların ve dostların bir araya gelerek kucaklaştığı bayramların, aynı zamanda sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının, birlik ve beraberlik ruhunun en saf haliyle vücut bulduğu mukaddes günler olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Libya Genel Ulusal Kongre Başkanı ve Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Magaryaf görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Libya’daki Türk şirketlerinin alacakları ve zararlarının tazmini konusunda bir çalışmaları olup olmadığına yönelik soru üzerine, konunun araştırıldığını ve yeni Libya’da kimsenin hakkının yenmeyeceğini söyledi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda (MKYK), yeni anayasa hazırlık sürecinin yavaş ilerlemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, toplantının ardından yaptığı açıklamada, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda, “ilkesel” bir tavır takınacaklarını, kişiye veya partiye özel bir çalışma yapmayacaklarını söyledi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Başbakanlıkta görüştü.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Plan Bütçe Komisyon üyeleri ile birlikte 2013 yılı bütçesine ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 2013 bütçesi görüşülürken, Sayıştayın 3 temel raporunun TBMM’ye gelmediğini belirterek, “Milletvekilleri, kamu harcamalarının sağlıklı yapılıp yapılmadığını bilmiyorlar. Çünkü önlerine Sayıştay’ın raporu gelmedi ve bunlar el kaldırıp indirecekler.” dedi. Plan ve bütçe konusunda partisinin yoğun bir çalışma yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, her ülke için bütçenin çok önemli olduğunu belirterek, bütçenin bir ülkede toplanan vergilerin, kaynakların nerelere nasıl harcanacağını belirleyen temel bir Meclis belgesi olduğunu söyledi.

4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen gala yemeğinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yeni dönemde Sermaye 186

Piyasası Kurulunda (SPK) belki mevcut yönetim kurulu üyelerinin bazılarıyla devam edeceklerini, bazı isimlerde de değişiklikler olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, “Bununla ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki birkaç hafta içinde tamamlayacağız.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Dışişleri Bakanlığında yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, hedeflerinin Suriye’de akan kanın durması ve halkın iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanması olduğunu belirterek, “Ancak BM bir bütün olarak Suriye konusunda maalesef gereken kararlı tutumu sergileyemediği için, ortak bir tutum ortaya çıkamadığı için BM Güvenlik Konseyinde Suriye’deki krizin derinleşmesinin önüne geçilememiştir.” dedi. Ban Ki-moon ise, İslahiye’de Suriyelilerin barındığı kampları ziyaret ettiğini hatırlatarak, Suriyelilerin ülkelerinde ne kadar zor bir hayatları olduğunu ve özgürlük, refah ve insanlık onurunu elde edebilmek için evlerinden kaçmak zorunda kaldıklarını gördüğünü söyledi.

6- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Antalya Belek’te düzenlenen “4. Uluslararası Terörizm ve Sınır Aşan Suçlar Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, dünyada yerel ve uluslararası düzeyde güvenliği tehdit eden çok boyutlu sorunlar bulunduğunu belirterek, “Terörle mücadelemiz; terör örgütleri eylem yapamaz, insan öldüremez hale gelinceye, Türkiye’de son terörist kalmayıncaya kadar kararlılıkla devam edecektir.” dedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, açılış ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla gittiği Burdur’da, Vali Nurettin Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Bakan Dinçer burada yaptığı açıklamada, “Geçen yıl dönem başında yaklaşık 64 bin 600 civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl hem geçici görevlendirilmiş öğretmenleri geri çağırarak, hem de norm fazlası il emrindeki öğretmenleri tekrar görevlerine göndererek çok ciddi bir verimlilik sağladık. Aşağı yukarı kamu, 1 milyar 200 milyon liraya yakın tasarruf sağladı.” dedi.

8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’un Pendik ilçesinde düzenlenen “2012-2013 Ihlamur Eylem Planı”nın başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, fidan üretimi ve dikimi konusunda büyük çalışmalar başlattıklarını belirterek, “Artık bütün Türkiye’yi, Kars’ı, Edirne’yi, İstanbul’u yemyeşil yapacağız, bunun sözünü veriyoruz.” dedi. 187

9- Güney Akımı projesinin temel atma töreni için Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehrine giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Yıldız, Güney Akım projesinin bölgeye hayırlı olmasını diledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 3 Aralık’ta Türkiye’ye düzenlediği ziyarette Samsun-Ceyhan projesinin gündeme geldiğini belirten Bakan Yıldız, projenin tüm boyutlarıyla ele alındığını söyledi.

10- Lahey’de toplanan Hollanda Bakanlar Kurulunda, Türkiye’nin, Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO’dan talep ettiği 2 adet Patriot hava savunma sistemi ile bunları kullanacak askerlerin Türkiye’ye gönderilmesi onaylandı.

11- Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniyye ile beraber Hamas’ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’in evini ziyaret etti. Meşal yaptığı açıklamada, Fetih hareketi ile uzlaşmada başarılı olunacağını ve mevcut bölünmenin son bulacağını belirterek, “Bugün Kudüs’ün kurtuluşu, Filistinli mültecilerin dönüşü ve zafer için bir başlangıç niteliğindedir.” dedi.

12- Filipinler’de etkili olan tayfunda hayatını kaybedenlerin sayısının 500’e ulaştığı ve 400’den fazla kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Tayfun nedeniyle şu ana kadar 310 binden fazla kişinin tahliye merkezlerine sığındığı belirtildi. 188

8 ARALIK 2012

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gaziantep’te Akkent Camii’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de her düşünceden insanın yaşadığını ve düşüncesini çok rahatlıkla ifade ettiğini belirterek, “Bütün inançların insanlık için elzem olduğuna inanıyoruz. İnanmaktan zarar gelmez. Allah, herkese inanmayı nasip etsin.” dedi.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul’da katıldığı bir programın ardından gazetecilerin “Dokunulmazlıklarla ilgili BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın AP’nin devreye girmesi yönünde açıklamaları oldu. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine, “Sayın Demirtaş’ın açıklamalarının tutulacak tarafı yok. Bu milletin oyunu alacaksın, bu ülkenin meclisinde parlamenter olacaksın, sonra utanmadan gideceksin teröristlerle kucaklaşacaksın, onu da marifetmiş gibi göstermeye kalkacaksın. Sonra ‘şartlar eşit değilmiş’ diyeceksin. Hatta ve hatta AP’ye çıkıp, ‘PKK’yı artık terör örgütleri listesinden çıkarın’ diyeceksin. Tam tersi PKK, terör örgütüdür. Sadece terör örgütü değildir, aynı zamanda büyük bir uyuşturucu, insan kaçakçılığı çetesidir, Avrupa’nın en önemli, en geniş ağa sahip suç örgütlerinden bir tanesidir.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) Ankara’da düzenlenen 50. yıl kutlamasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 4 yılda 4 milyon istihdamı küresel krizin hemen sonrasında gerçekleştirebildiğini belirterek, “Bu gerçekleştirilebiliyorsa, yapılacak tek şey vardır, Türkiye’nin bütün işverenlerine, sanayicilerine, üretimin diğer parçası olan işçilerimize huzurunuzda teşekkür etmek.” dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, hükümetin ekonomi alanında reformlarını sürdüreceğini belirterek, “Kriz 4 yıl geçmesine rağmen hâlâ devam ediyor. Bu krizin ülke ekonomilerine maliyeti var. Başta Avrupa olmak üzere dünyada büyüme göremiyoruz. ABD’nin de 2013’e dair politikası belirsiz. Böyle bir ortamda son derece dikkatli olmalıyız.” diye konuştu.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen “Orpheus Mozaiği”ni basın toplantısıyla tanıttı. Mozaiğin bir süre İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergileneceğini, sonra da ait olduğu yere, Şanlıurfa Müzesine taşınacağını belirten Bakan Günay, son beş yıl içinde dört bine yakın eserin ülkeye getirildiğini söyledi. Bakan Günay, eserlerin ülkeye geri kazandırılması çalışmaları sırasındaki üsluplarının önemli olduğuna 189

dikkati çekerek, “Ülke dışında ne varsa alıp getirmeye çalışıyoruz, tabii takip ettiğimiz yeni eserler de var. Bunu da diplomatik bir nezaket anlayışı içinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de Milliyet gazetesinin düzenlediği “Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım” toplantılarının 10’uncusunda yaptığı konuşmada, İzmir’in son yıllarda en hızlı büyüyen 4 ilden ikincisi olduğunu belirterek, “İzmir bundan sonra kalkınma sürecini daha da hızlandıracak. Hedefimiz; 34 İstanbul, 35 İzmir. İstanbul’dan sonra en büyük katma değer sağlayacak il İzmir olacak. 2023 hedefi bu. İzmir’e yatırım, Türkiye’ye yatırım, dolayısıyla geleceğe yatırımdır.” dedi.

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Yalova’nın Armutlu ilçesinde düzenlenen AK Parti Yalova İl Başkanlığı Eğitim Semineri’nde yaptığı konuşmada, BM’nin artık barışı sağlayan bir kuruluş değil, güçlünün elini daha rahat hale getiren kuruluş olduğunu söyledi. Kurtulmuş, okullardaki kılık kıyafet düzenlemesine yönelik eleştirilere de değinerek, Türkiye’de serbestlik getiren her şeyin yanında olduklarını, yasakların kalkmasında bu millet için fayda olduğunu söyledi. Kurtulmuş, “O kılık kıyafet, önlükler, fukaralığı ve fakirliği kaldırmıyor. Fakirliğin üstünü örtüyor.” dedi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Ticaret Odasının düzenlediği “Eskişehir’in Sesleri 2010-2011 Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni”nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girme hedefine ulaşmak için tıkanan sistemin yeniden inşa edilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun çözümünün yeni anayasada olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Yeni bir anayasa olmadan ne kadar kanun çıkartırsanız çıkartın mevcut anayasaya aykırı olduğu sürece bir şey yapmak mümkün değil. Dört siyasi partimiz bize söz verdi. Bize dediler ki ‘Yeni anayasa yapacağız.’ Biz de gittik oy verdik. Türkiye’de ilk defa sivil ve halkın yaptığı bir anayasa olacak. Biz bundan umutluyuz ve sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

8- İstanbul Yenibosna’daki 75. Yıl Polis Merkezine DHKP-C üyesi olduğu tespit edilen 2 terörist tarafından ses bombası ve uzun namlulu silahla saldırı gerçekleştirildi. Çatışmada 2 polis memuru yaralanırken, 1 terörist de yaralı olarak ele geçirildi.190

9- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla terör örgütü KCK’ya yönelik Mardin, Batman ve Siirt’te düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda, aralarında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da olduğu 80 kişi gözaltına alındı.

10- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, Fransa Hükümeti tarafından “Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı” verildi. Bakan Eker, Şövalye Liyakat Nişanı’nı Paris’te düzenlenen törenle Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll’un elinden aldı. Foll, Bakan Eker’in, tarımsal gelişime katkıları ve G20 toplantısında önemli kararların alınmasındaki etkin çalışmaları dolayısıyla Şövalye Liyakat Nişanı’na layık görüldüğünü söyledi. Bakan Eker de konuşmasında, dünyada 1 milyar insanın açlık çektiğine işaret ederek, “Dünyada her gün 1 milyar insan yatağa aç giriyorsa, o dünya geri kalanlar için de güvenli bir yer olmayacaktır.” dedi.

11- Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin göreve gelmesinden sonra ordu ilk kez bir bildiri yayımladı. Bildiride, siyasî grupların aralarındaki ihtilafı diyalogla çözmeleri gerektiği, aksi halde ülkenin “karanlık bir tünele sürükleneceği” uyarısında bulunuldu.

Müslüman Kardeşler hareketinin önde gelen isimlerinden Abdülhalık el-Şerif, açıklamayı dengeli ve tarafsız olarak değerlendirirken, muhalif liderlerden Amr Musa, ordunun büyük bir tehlike arz etmeye başlayan duruma cevap verdiğini söyledi. Askeri kaynaklar, açıklamanın bir “muhtıra” olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savundu.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mursi ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkedeki son durumu değerlendirdi.

12- On binlerce Filistinli, Hamas örgütünün 25’inci yıldönümü kutlamaları için Gazze’de bir araya geldi. Hamas lideri Meşal yaptığı konuşmada, “Önce Gazze’yi, daha sonra Ramallah, Kudüs, Hafya ve Yafa’yı özgürleştireceğiz.” dedi.

13- Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir caminin önünde patlayan bomba sonucunda 5 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı.191

14- Filipinler’de etkili olan Bopha tayfununda ölü sayısının 593’e, kayıp sayısının ise 600’e ulaştığı açıklandı. 192

9 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, insan haklarının genişletilmesinin, sadece yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle değil, bunların eksiksiz uygulanması, toplumun her kesimince benimsenmesiyle mümkün olacağını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının, artık tüm dünyanın ortak hedefi haline geldiğini söyledi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün de yaptığı açıklamada, Türkiye’de insan hakları bilincinin gelişmeye başladığını anlattı. Komisyon olarak insan hakları ihlallerini ortadan kaldırmak istediklerini belirten Üstün, bu anlamda son 10 yılda önemli çalışmalar yapıldığını aktardı.

2- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, “Eğer Sayın Gül, Sayın Erdoğan’a karşı aday olursa biz onu desteklemeyi değerlendirebiliriz.” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Benim onlara buradan bir tavsiyem var: Eğer Türkiye’de siyaset yapmak istiyorsanız biraz milletin değerleriyle hemhal olmaya, milleti anlamaya çalışın. Milletin vicdanında yargılanıp müebbet muhalefete mahkûm olanlar ancak ve ancak milletin gönlünü kazanarak cezadan uzaklaşabilirler. Eğer milletin umudu olmak istiyorsanız, milletin değerlerine saygılı olmaya çalışın.” dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’nin emeklilikle ilgili yazılı soru önergesini cevapladı. Bakan Çelik, sigortalılardan hizmet süresini tamamlayıp yaşını beklemek durumunda kalanlarla tabi olduğu emeklilik yaşını tamamlayıp emeklilik hizmet süresini doldurmayanların tespitine imkân tanıyan bir kayıt ve istatistiki veri bulunmadığını kaydetti.

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları’nın Afyonkarahisar’da düzenlediği, “Tanıtım ve Medya Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çelik, “Suriyeli muhaliflerin, Türkiye’deki kendi genelkurmay başkanlarını seçtikleri toplantıdan hükümetin haberinin olup olmadığının” sorulması üzerine, Türkiye’de gerçekleştirilen her türlü toplantıdan Türk hükümetinin haberinin olduğunu söyledi.193

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Kayapınar İlçe Başkanlığında yapılan Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı öncesinde düzenlediği basın toplantısında, KCK operasyonlarında 80’den fazla kişinin gözaltına alındığını belirterek, “AK Partinin yetkililerinin, Diyarbakır’da içinde başbakanın milletvekili olan danışmanı, cemaat, medya, milli istihbarat temsilcisi, emniyet yetkilisi ve savcıların da bulunduğu toplantılar yaptıklarını biliyoruz. Kimlerin nasıl tutuklanacağına, medyanın bu konuyu nasıl işleyeceğine, savcıların nasıl davranacağına bu tür gizli toplantılarla karar veriliyor. Bu toplantıların tutanakları da şu veya bu şekilde ortaya çıkacaktır.” dedi.

6- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas’ta partisinin Şarkışla İlçe Teşkilatının 8. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “BDP’li belediyelerin hiçbirisini seçilmiş belediye başkanları yönetmiyor. PKK’nın atadığı görevliler yönetiyor. Bu belediyelerin kaynaklarının pek çoğu PKK’ya peşkeş çekiliyor. Şimdi siz bunu bile bile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bütçesini bir iken üçe çıkarıyorsanız, kadrosunu bir iken beşe çıkarıyorsanız, bu PKK’ya destek vermek değil de nedir Allah aşkına? Bölgeyi tamamen PKK’nın, KCK’nın kontrolüne bırakacaklar.” dedi.

7- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, 3. Filistin İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, son 10 yılda İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki ticaretin yüzde 9’dan yüzde 15 seviyesine yükseldiğini belirterek, “2020 yılı için konulan yüzde 20 hedefine emin adımlarla gidiliyor. Ancak, Türkiye örneğinde olduğu gibi, ülkelerimiz arasındaki iş birliği alanları ve sahip olunan potansiyel göz önünde bulundurulduğunda, ticaret hacmi çok daha artmalıdır. Ne var ki, ülkelerimiz sahip olduğu bu farklı potansiyelleri gereği gibi harmanlayamamakta ve arzu edilen iş birliği kurulamamakta. Mağrip’ten Çin Seddi’ne uzanan geniş coğrafyamızı boydan boya, sorunsuz ve engelsiz kat ettiğimizde bundan hepimiz kazançlı çıkacağız.” dedi.

8- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de özellikle son yıllarda sağlık alanında devrim niteliğinde yenilikler yapıldığını, tüm kamu hastanelerinin tek çatı altında toplanması, eczanelerden ilaç temini, aile hekimliği gibi önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğini belirtti. 194

9- Libya Devlet Başkanı Muhammed Yusuf Magaryaf, Türkiye ziyareti kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen yemekte Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Öte yandan Magaryaf Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinin yeniden inşasında Türkiye ile yepyeni bir sayfa açmak istediklerini belirterek, “Türkiye’nin yeri bizim için ayrı. Ödemelerde Türk müteahhitlerine öncelik vereceğiz. Hızlı ve adil olacağız.” dedi.

10- Katar’ın başkenti Doha’da yapılan “Arap Ülkeleri Dışişleri Bakanları” toplantısında, Filistin konusu ele alındı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, Arap ülkeleri, Filistin’e her ay 100 milyon dolar yardım yapma kararı aldıklarını açıkladılar.

11- ABD ile Suriye krizini görüşmeyi kabul eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus haber ajansı ItarTass’a yaptığı açıklamada, “Amerikalılar Moskova’nın pozisyonunun yumuşadığını düşünerek yanılıyor.” dedi.195

10 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TRT’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yenilenen TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi’nin de açılışını yapan Cumhurbaşkanı Gül, “Çok güzel düşünülmüş bir fikir. Herhalde burada sergilenen her şey bir zamanlar depolardaydı. Burası bir bakıma Türkiye’nin modernleşme tarihidir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda, 2013 Yılı Bütçe Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmelerde hükümet adına eleştirileri cevapladı. Başbakan Erdoğan, geride bıraktıkları 10 yılın her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da 89 yıllık cumhuriyet tarihinin en parlak dönemi olduğunu kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nı sundu. Bakan Şimşek konuşmasında, 2013 bütçesinin, mali disiplini ve makroekonomik istikrarı korumayı amaçlayan, büyümeyi, istihdamı ve yatırımları destekleyen, eğitim, sağlık ve altyapıyı öncelendiren, sosyal niteliklere harcamalara ağırlık veren ve toplumsal refahı gözeten bir bütçe olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Sayıştay’ın denetim raporlarının Meclis’e sunulmadığını eleştirerek, “Saygıdeğer milletvekilleri, bütçe harcamalarının doğru yapılıp yapılmadığını, Sayıştay denetleyecek, biz ona göre oy kullanacağız. Getirilmeyen rapor dolayısıyla nasıl el kaldıracaksınız? Vicdanlarımızı kilitlemeyelim. Burada oturan bu hükümet görevini yapmıyor.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de 1995’ten bu yana her yıl Meclis ve kamuoyunun bilgisine sunulan Hazine İşlemleri Raporu’nun bu yıl gönderilmediğini belirterek, “Hükümet hesap vermekten kaçmakta, şeffaflıktan kaçınmaktadır. Bu demokrasiye ve milletin iradesine aykırı bir niyettir.” dedi.

Türkiye’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, tam bağımsız Filistin devletine ulaştıracak yolda olduklarını belirterek, “Bu devletin de başkenti Kudüs olacaktır inşallah.” dedi.

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milliyet gazetesine verdiği mülakatta, bir soru üzerine, “Bugün biz dünyada, biyoçeşitlilik alanında 196

en zengin ülkelerden birisiyiz. Dünyadaki 12 bin endemik bitki türünün 4 bin 200’ü Türkiye’de. 2008 yılından bu yana dünyada tarımsal üretim hasılamız bakımından Avrupa ülkeleri arasında birinciyiz.” dedi.

4- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi milli hasıla (GSYH) 2012 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, senenin üçüncü üç aylık dönemine göre, cari fiyatlarla GSYH, yüzde 7,7’lik artışla 377 milyar 584 milyon lira oldu.

Sonuçları değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, üçüncü çeyrekte iç talepleri 1,8 puanlık daralmanın büyümeyi aşağıya çektiğini, net ihracatın ise büyümeye 3,4 puan pozitif katkı sağladığını söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de büyüme rakamlarına ilişkin yıl sonu beklentilerinden bir sapma meydana gelmeyeceğini söyledi.

5- Zaman gazetesinin düzenlediği ortak akıl toplantısında, yeni YÖK yasa tasarısı tartışıldı. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, “Yeni sürece ilişkin ortaya çıkan verilere göre, 41 bin olan öğretim üyesi sayısının 140 bine çıkması, şu an 4 bin olan doktora öğrencisi sayısının 12 bine çıkması söz konusu. Taslakta yapabildiklerimiz olduğu gibi yapamadıklarımız da var. Yasayla çözemediğimiz konular var. Eleştirileri değerlendiriyoruz. Bu süreç daha da devam edecek.” dedi.

6- Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, güvenlik ve ekonomik işbirliği gündemiyle Ankara’da düzenlenecek Türkiye-Afganistan-Pakistan zirvesi öncesinde Zaman gazetesine, ikili ilişkiler, Arap baharı, Türkiye’nin bölgesel rolü konusundaki soruları cevapladı. Zerdari, Pakistan’ın istikrarını tehdit eden terörle mücadelede kararlı olduklarını belirterek, ülkesinde kız çocuklarının eğitilmesi için yürüttüğü kampanya sebebiyle Taliban’ın hedefi olan 15 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay’ın kendi ajandalarını empoze etmek isteyen şer güçlere boyun eğmediğini söyledi.

7- Nobel Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Avrupa Birliği, ödülü Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle aldı. Birlik adına ödülü, Avrupa Konseyi Başkanı Heramn van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz aldı. Nobel Komitesi 197

Başkanı Thorbjorn Jagland konuşmasında, Türkiye’ye atıfta bulunarak, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin uzun süredir devam ettiğini, AK Partinin son seçim galibiyetinin ardından AB üyelik perspektifinin ülkede reformlara öncülük ettiğini söyledi.

8- İrlanda AB Bakanı Lucinda Creighton Zaman gazetesine yaptığı açıklamada, “Dönem başkanlığımızda en az bir başlık açabileceğimiz konusunda kendimize çok güveniyoruz. Amacımız bu. Bunu yerine getirebileceğimi düşünüyorum.” dedi.

9- Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Moskova ile yürütülen görüşmelerde Gebele üssünün kirasında mutabakata varılamadığı ve Rusya’nın üssün kullanımından vazgeçtiğini nota ile Bakü’ye bildirdiği belirtildi.

10- Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, hafta sonu yapılacak anayasa referandumu öncesi asayişi sağlayabilme gerekçesiyle geçici olarak orduya sivilleri tutuklama yetkisi verdi.

11- Zambia’da Uluslararası Kenneth Kaunda Havaalanına inişi sırasında meydana gelen uçak kazasının hemen ardından yapılan açıklamada, içinde 93 yolcu ve 8 mürettebat bulunan uçak kazasında 20 kişinin kurtulduğu bildirildi.

12- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün düzenlenen “Rusya ve Değişen Dünya” başlıklı konuşmasında, bazı devletlerin önceliğinin insan hayatı değil, Esad’ın ayrılması olduğunu belirterek, Suriye’de Libya senaryosuna izin vermeyeceklerini söyledi. Suriye’nin kimyasal silah kullanma niyetinde olmadığını belirten Lavrov, asıl tehlike kaynağının direnişçiler olduğunu ileri sürdü. 198

11 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül görüşmeden sonra yapılan ortak basın toplantısında, “Filistin’de huzur istiyoruz. BM’deki oylamadan ders alması gereken İsrail’dir. Nasıl yalnız kaldığını ve kendisini destekleyenlere bile yük olduğunu düşünerek masaya oturması gerekir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’in BM’de “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü elde etmesi dolayısıyla Filistin’in Ankara Büyükelçiliği tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile onuruna verilen yemeğe katıldı. Başbakan Erdoğan yaptığı konuşmada, Filistin’in devlet olarak tanınmasıyla atılan bu adım sonrasında artık bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesinin zamanının da geldiğine inandığını belirterek, bunun yolunun da öncelikle Filistin halkına yönelik baskılara son verilmesinden ve 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasından geçtiğini ifade etti.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir’de gazetecilerin milletvekilli dokunulmazlıklarıyla ilgili sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, “Bizim görüşümüz net: Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Biz istemiyoruz. Demokrasilerde olması gereken de budur. Referandum yapılması isteniyorsa biz referandum yapılmasına da razıyız. Halka soralım. Halk milletvekilliği dokunulmazlığını istiyor mu istemiyor mu? Halk karar versin biz de ona uyalım.” dedi.

4- 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumunun hazırladığı rapor tamamlandı. Raporda, Özal’ın vücudunda zehire rastlandığı ancak ölüm sebebinin zehirlenme olup olmadığı konusunda ortak kanaate varılamadığı belirtildi.

5- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Suriye’deki çatışmalardan kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriyeli mültecilerin sayısının resmi rakamlara göre 500 bini aştığını açıkladı.

6- Mali’de darbenin ardından nisan ayından beri geçici hükümetin başbakanlığını yürüten Cheick Modibo Diarra istifa etti. 199

12 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan lideri Hamid Karzai ve Pakistan lideri Asıf Ali Zerdari’yle, Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleşen Afganistan-Pakistan üçlü zirvesinin yedincisinde Çankaya Köşkünde bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Gül, üç ülkenin Genelkurmay başkanları, istihbarat kuruluşlarının başkanlarının bir araya geldiğini belirterek, özellikle güvenlik işbirliği alanında pek çok karar alındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu süreç devam edecektir. Türkiye’nin sürece katkıları Afganistan ile Pakistan arasındaki sorunların çözümünü kolaylaştırıcı katkılardır.” dedi.

Karzai ise yapılan toplantılarda, Türkiye’nin sarf ettiği çabaların karşılığını gördüklerini belirterek, “Ümit ediyoruz ki radikalleşmeye karşı mücadelemiz meyvelerini verecektir. Siyasi düzeyde Afganistan ile Pakistan arasında son derece yoğun iletişim var. Ortam hiç bu kadar dostane olmamıştı.” dedi.

Zerdari de Türkiye’nin görüşlerine her zaman önem verdiklerini, ciddiye aldıklarını belirterek, “Bizim bir araya gelmemiz istenmiyor. Ama biz bir araya gelmeye devam edeceğiz. Pakistan’da barış olabilmesi için Afganistan’da da olması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyet gazetesine Ergenekon davasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Elbette mütalaa kalabalığa göre verilmez ama dayanışma anlamında bir jesttir. İnşallah hayırlı bir karar çıkar. Orada tanıdığımız insanlar var. Olumlu olmasını temenni ederim.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan 112 tesisin açılışında yaptığı konuşmada, önümüzdeki süreçte bir “yeşil seferberliği” başlatacaklarını dile getirerek, “Ülkemiz beton yığınlarına mahkum olmasın.” çağrısında bulundu.

4- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Adli Tıp Kurumunun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili raporunun, şüpheleri ortadan kaldırmadığını ifade ederek, “En azından benim şüphelerim devam ediyor.” dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TBMM Genel Kurulunda, bazı milletvekillerinin önümüzdeki dönemde banka sayısında artış olup olmayacağına yönelik soruları üzerine, “Bu konuda çok açığız. Türkiye’de 200

artık yeni banka lisansları verilecek. Doğru, ama çok güçlü sermayesi yapısı ve çok güçlü bir itibarla bu mümkün olabilecek. Yani güçlü bir sermaye, çok çok temiz bir itibar olmadıktan sonra Türkiye’de bankacılık lisansı almak mümkün olmayacak.” dedi.

6- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Tasarısının Genel Kuruldaki görüşmelerinde, bakanlığının faaliyetlerini anlatarak, muhalefet milletvekillerinin eleştirilerini cevaplandırdı. Bakan Ergin, gazetecilerin cezaevinde olduğuna ilişkin iddialar üzerine, “Elinde silahla soygun yapan, adam öldürenleri Türkiye’nin önüne ‘gazeteci’ diye getirmeyin. Dün polisimizi şehit eden kişinin üyesi olduğu örgütün mensubu olanları gazeteciymiş gibi göstermeyin.” şeklinde karşılık verdi.

7- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyinin toplantı sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Bağış, Türk halkını en fazla rahatsız eden unsurların başında AB’nin uyguladığı vize konusunun geldiğini söyledi. AB’nin Türkiye için adil ve uygulanabilir bir vize muafiyeti yol haritası hazırlamasını beklediğini kaydeden Bakan Bağış, “Vize muafiyeti diyalogunun karşılıklı hassasiyetleri dikkate alacak şekilde, olumlu yaklaşımla sürdürülmesi her iki tarafın da menfaatinedir.” dedi.

8- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, NTV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, 2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa akıllı kimlik dağıtılacağını söyledi. Bolu’daki pilot uygulamanın başarıyla sonuçlandığını belirten Bakan Ergün, “3 yıl içerisinde de bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştırılacak. Yani, 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşlarımız yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar.” dedi.

9- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği yazılı soru önergesini cevapladı. Bakan Bayraktar, 18 Mayıs 2012 tarihinden bu yana Türkiye’de, yabancı uyruklu gerçek kişiler tarafından 1 milyon 969 bin, yabancı sermayeli şirketler tarafından ise 3 milyon 900 bin metrekare tarım arazisi taşınmazı edinildiğini kaydetti.201

10- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü KCK/TM soruşturması kapsamında Mardin, Siirt ve Batman’da gözaltına alınan 85 kişiden 48’i tutuklandı. Aralarında, Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da bulunduğu 37 kişi ise serbest bırakıldı.

11- 100’den fazla ülke ve birçok uluslararası örgütten oluşan Suriye Halkının Dostları Grubu, Fas’ta buluştu. Grup, muhaliflerin tek çatı altında yeniden örgütlendiği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonunu (SMDK) “halkın tek meşru temsilcisi” olarak ilk kez tanıdı. Toplantıda, Esad rejiminin halka ağır silahlar ve füzelerle saldırdığına dikkat çekilerek, Suriyelilerin meşru müdafaa hakkı bulunduğu kaydedildi. Ayrıca NATO çerçevesinde Türkiye’de patriotların konuşlandırılmasına da destek verildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, “Muhalefet, çağrımız üzerine tek vücut oldu. Daha ne kadar toplanacağız?” diyerek, uluslararası camiadan daha somut adımlar için takvim belirlemesini istedi.

12- İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Cristobal Gonzalez Aller, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomik alanda gösterdiği başarıların AB için bir “ders” niteliğinde olduğunu belirterek, “Son 10 yılda Türkiye ekonomisi çok büyüdü, dünyaya örnek olacak Avrupa’nın hayranlıkla izlediği, kıskandığı bir başarı hikâyesi yazdı. Bu yüzden İspanya olarak biz Türkiye’yi yatırımda hedef ülke seçtik. Sadece biz değil, diğer AB ülkeleri için de aynı şey söz konusu. Avrupa’nın içine düştüğü krizin çıkış yolunun Türkiye’den geçtiğini iyi biliyoruz.” dedi.

13- Almanya Federal Meclisi, erkek çocukların sünnet ettirilmesine izin verilmesini onayladı.

14- Mali’de askerler tarafından tutuklanarak istifaya zorlanan Başbakan Cheick Modibo Diarra’nın yerine Dianga Cissoko başbakanlığa atandı. Atamayı gerçekleştiren geçiş dönemi Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traore, “Milli geçiş hükümetini bu hafta içinde hemen oluşturacağız.” dedi. 202

13 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi”ne telekonferansla bağlanarak yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere küresel siyasete ve ekonomiye yön veren örgütlerin kapsamlı bir şekilde reform edilerek, daha kapsayıcı ve adil bir hale getirilmesini arzu ettiklerini söyledi.

2- TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplandıran TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Adli Tıp Kurumunun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüne ilişkin raporu ile ilgili olarak “Yargının kararına itibar edip ona göre değerlendirme yapmak lazım. Bunun dışındaki her şey siyasi değerlendirmedir.” dedi.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri ve parti teşkilatına yönelik AK Parti Siyasi İşler Başkanlığınca düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda, terör sorunu ve örgütün tehditleri ile buna karşı harekât tarzı ele alındı.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, sivil toplum örgütlerinin kadın ve çocuğa dönük şiddetle mücadelede etkin olarak kullanıldığı modeli yerinde incelemek için Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gitti. Bakan Şahin, “STK’lara para ver-denetle” olarak özetlenebilecek modeli Türkiye’de uygulamayı düşündüklerini açıkladı. Bakan Şahin, kadına şiddeti önlemek için Avusturya’nın geliştirdiği “Müdahale Merkezi”nde incelemelerde bulundu. Burada şiddet gören bir kadının nasıl korunduğuna ilişkin ayrıntılı brifing alan Bakan Şahin ve beraberindeki heyet, daha sonra engelli atölyesinde incelemelerde bulundu.

5- Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle basın toplantısında bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merhum 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumu raporuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, Özal’ın ruhunu inciteceği için kabrin açılması kararını benimsemediklerini vurgulayarak, “Adli Tıp Kurumunun herkesin kafasını karma karışık edebilecek bir sonuç açıkladığını” savundu. Ergenekon Davası’na ilişkin soruya Bahçeli, Ergenekon Davası’nın, 4 yıl 1 ay 23 gün sürdüğünü ve süreç içerisinde yeni yeni deliller ve bulgular iddiasıyla mahkemenin kapsamının çok genişletildiğini, sürekli Türkiye’nin gündeminin meşgul edildiğini söyledi. ABD’de yayımlanan ve Türkiye’nin 2030’lu yıllarda 203

bölüneceğine yönelik raporun hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Türkiye’nin bölünme tehdidi için Amerikan raporlarına da ihtiyaç yok kanaatindeyim. Türkiye’de her şey çok açık, adımlar nasıl atılıyor, sonuçlar nasıl elde ediliyor bunu gördüğümüze göre Türkiye’nin bir bölünme tehdidi altında olduğunu uzun yıllardan beri söylüyoruz.” dedi.

6- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Sayılı günleri kalan Suriye lideri bir an önce gerçeklerin farkına varıp şiddete son vermeli ve halkının meşru özlemlerini karşılayacak siyasi süreci başlatmalı.” uyarısında bulundu.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Esad’ın ülkesinde kontrolü kaybetmekte olduğunu belirterek, “Muhaliflerin zafer kazanabileceğini göz ardı edemeyiz.” dedi.

Öte yandan Suriye’de, ordu birliklerinin muhaliflerin yoğun olduğu şehirlere hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 103 kişi öldü. 204

14 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki milletvekillerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Kürt sorunu, Uludere olayı, ekonomi ve dokunulmazlıklar gibi pek çok konu ele alındı.

2- Samanyolu Haber televizyonuna konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmaları konusunda karamsar olmadığını belirterek, “Belli bir noktaya gelmesi bile demokrasimiz açısından önemlidir.” dedi.

3- Türkiye ile ABD arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla TOBB ile ABD Ticaret Odası arasında Başbakanlıkta mutabakat zabtı imzalandı. İmza törenine, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanı sıra, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Ticaret Odası Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Sorumlusu Lionel C. Johnson ve ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone katıldı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, küresel ekonomik ve finans krizinin henüz bitmediğini belirterek, “Kriz çözüldü, çözülüyor desek dahi bu krizin izleri özellikle bankacılık sistemi ve kamu maliyesi üzerinde yıllarca devam edecek.” dedi.

Hisarcıklıoğlu ise, söz konusu mutabakat zaptı çerçevesinde Türk iş camiası olarak, Amerika’da eyalet bazında çalışmaya başlayacaklarını ifade etti.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, “Engelli Yasa Tasarısı”na ilişkin bilgiler verdi. Bakan Şahin, “100’e yakın yasayı inceledik. Hepsinde engellilerin negatif algılanmasına, toplumun önyargılı olmasına neden olacak ifadeler ve tanımlar olduğunu tespit ettik. Bütün bu tanımları yeni yasamızda yeniden yapılandıracağız.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sürdürülebilirlik Akademisi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Gaziantep 1. Enerji Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyonun burada düzenlenmiş olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, kentin kendini aşan bir il olduğunu ifade etti. 205

6- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Bakanlığının bütçesiyle ilgili Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, sağlıkta dönüşüm projesine muhalefetin bir zamanlar karşı çıktığını belirterek, “SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığının çatısı altına alınmasına karşı çıkanlara soruyorum, hala karşı çıkıyor musunuz? Gelin buradan ‘karşı çıkıyoruz’ deyin. Meclis tutanakları onlarca böyle karşı çıkışın ifadeleriyle dolu.” dedi.

7- TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Paris’te düzenlenen Fransa-Türkiye II. İş Dünyası Buluşmaları kapsamında “Yeni Ortaklık Fırsatları Forumu”nda yaptığı konuşmada, Türk ve Fransız işadamları için önemli ortaklık imkanlarının mevcut olduğunu belirterek, “Bizim Fransa ile aramızdaki karşılıklı ticaret hacmi 12 milyar Avro’yu aştı. Ancak bu rakam iki ülke arasındaki potansiyelin altında. Umuyoruz ki bu fırsatları çok daha iyi değerlendireceğiz.” dedi.

Paris ve Ile-de France Eyaleti Valisi Daniel Canepa da, Paris’le Türkiye arasında önemli ilişkiler, önemli bir köprü olduğunu ancak, bu köprünün biraz askıda olduğunun görüldüğünü kaydetti.

8- Afganistan’da bir dizi temaslarda bulunan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Savunma Bakanı Bismillah Muhammedi ile bir araya geldi. Daha sonra Türkiye’ye gelen Panetta, Adana İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığında konuşlu 39. Wing Komutanlığı yetkilileri ile görüştü. 206

15 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Suriye Türkmenleri Platformu 1. Toplantısı’na gönderdiği mesajda, Suriye Türkmenlerinin Türk milletinin ayrılmaz bir parçası, kardeş ve dost Suriye ve Türkiye arasındaki en güçlü insani köprü olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Bölgemizde ve dünyada tarihin akışının hızlandığı çok derin ve kapsamlı dönüşümlerin yaşandığı bir sürece şahitlik ediyoruz. Zorba idareler ve kapalı rejimler ardı ardına yıkılıyor, yıllarca baskı, zulüm ve sindirme kampanyalarına maruz kalan halklar artık makus kaderlerini kendi eliyle değiştiriyor.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Türkmenleri Kongresi heyetini Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde kabul etti. Toplantıda, Başbakan Erdoğan’ın, Türkiye olarak Suriye’nin toprak bütünlüğüne büyük önem verdiklerini söylediği ve etnik ya da mezhepsel bir çatışma yaşanmaması için bütün tarafların büyük özen göstermesi gerektiğine dikkati çektiği bildirildi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, ABD’nin Connecticut eyaletinde bir okulda gerçekleştirilen saldırı sebebiyle ABD Başkanı Barack Obama’ya taziye mesajı gönderdi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bolu Abant’ta düzenlenen Diyanet İşleri Başkanlığının yılsonu değerlendirme toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumunun verdiği raporun şüpheleri daha da artırdığını söyleyerek, “Ben hâlâ normal bir ölüm olmadığını düşünüyorum.” dedi. Raporun kesin ve net veriler ortaya koymaktan uzak olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Cumhuriyet Savcılığı zaten tatmin olmamış olacak ki rapordan soruşturmanın devamına karar verdi.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) Bolu’da düzenlenen “Yeni Yüzyılda Medya ve İletişim Arama Konferansı”nda, 3. Yargı Paketi’nin basın yayın yoluyla işlenmiş ifade özgürlüğü kapsamında ifade edilebilecek suçlarda 5 yıla varan ertelemeler getirildiğini ifade ederek, Terörle Mücadele Kanunu’nun 6 ve 7. maddelerinde değişiklik yapmayı düşündüklerini belirtti.

Tutuklu gazetecilerin Terörle Mücadele Kanunu’na aykırı faaliyetten cezaevinde olduklarını da belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Sadece 6. ve 7. maddeleri değil, terör örgütünün doğrudan mensubu olmasa bile yaptıklarıyla o 207

örgüte destek olmak gibi bir suç kapsamı içindeler. Belki BDP’liler, ‘Tamamen bunu kaldırın’ diye çıkabilirler ama onun dışında hiçbir parti, Terörle Mücadele Kanunu’nu tamamen kaldırılsın veya şu maddeleri, şu şekilde dönüştürülsün, teklifiyle gelmedi.” dedi.

TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmama kararını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, yarışmada ülkeler arasında bloklaşma olduğunu, bu bloklar arasındaki etkileşimin devam ettiğini belirterek, “Dolayısıyla böyle bir yarışmaya biz hangi güçlü grupla gidersek gidelim istediğimiz sonucu alamıyoruz. Türkiye’nin tanıtımı için de iyi bir etkinlik olmuyor. Dolayısıyla TRT çok detaylı bir çalışmanın ardından bu kararı aldı. Yapılan açıklamanın her satırında bizi haklı kılan sebepleri görmek mümkün.” dedi.

Konferansa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da medyayı eleştirerek, Türkiye’nin medyaya güven bakımından 128 ülke arasında sondan 4’üncü sırada yer aldığını belirterek, “Türkiye’de medyanın güvenilirlik oranı yüzde 25’lerde. Bu çok ürkütücü.” dedi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Türkmenleri Platformu 1. Toplantısı’nda “Türkiye’nin Suriye politikası, son derece açık ilkelere dayanmıştır. Hiç bir gizli gündemimiz olmadı. Hiç bir zaman Suriye halkının bir kesimini diğer kesimine karşı kışkırtmadık ve destek vermedik. Bütün Suriye halkı, hiç bir ayrım gözetmeden bizim kardeşimizdir ve kardeşimiz olarak kalacaktır. Arzumuz halkıyla barışık, halkına zulmetmeyen, halkını hakkıyla temsil eden yeni bir Suriye’nin doğmasıdır.” dedi.

Toplantının sonuç bildirisinde ise “Suriye’nin geleceğinde, etnik kimlik ve dini ayrım gözetmeksizin herkesin Suriyeli kimliği altında ortaklaşa yaşayabileceği bir gelecek hedeflendiği” vurgulandı.

Öte yandan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 27. Toplantısı, Bakan Davutoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı.

6- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bolu Abant’ta düzenlenen yılsonu değerlendirme toplantısında, hac ibadetinin modernizmin etkisiyle, sekülerleşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulunarak, “İnanç turizmi, bizim medeniyetimize ait bir kavram değil. Karşımızda bizi bekleyen en önemli tehlikelerden biri haccın bir inanç turizmine dönüşmesidir. Günümüzde hac vazifeleri, lüks hac, VIP hac, otel tipi hac tipine dönüştü.” dedi.208

7- NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Kolinda Grabar-Kitarovic, 19. Uluslararası Antalya Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’nda, Suriye’nin füzelerini Türkiye için bir tehdit olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Patriot sistemi gönderilmesinin NATO’nun kendisini koruma isteğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine Kitarovic, “Bizim kendi ordumuz yok. Her bir ülkede konuşlandırılmış olan bireysel, ulusal ordular ve yetenekler var. Sizin halkınız ve topraklarınızı korumak için böylesine bir karar verildi.” dedi.

8- İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, NATO’nun Patriot füzelerini Türkiye-Suriye sınırına yerleştirmesinin Avrupa’yı da içine alacak bir “dünya savaşı”na yol açabileceğini söyledi. Firuzabadi, “Dünya savaşı için plan yapıyorlar. Bu insanlığın geleceği ve Avrupa’nın geleceği için çok tehlikeli.” dedi.

9- Mısır’da anayasa referandumu için yapılan oylamada, 51 milyon 333 bin seçmenden yaklaşık 25 milyonu oy kullanırken, referandumun ikinci aşamasının 22 Aralık’ta yapılacağı belirtildi. 209

16 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da düzenlenen, aralarında Mavi Tünel ve Bağbaşı Barajı’nın da bulunduğu yatırımların toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktidarda bulundukları 10 yıllık sürede Konya’ya 10 milyar liralık yatırım yaptıklarını, üniversite sayısını 4’e yükselttiklerini anlatarak, “Konya Ovası’nı suyla buluşturacak, Konya Ovası’nın susuzluğuna son verecek, Mavi Tünel ve Bağbaşı barajlarını tamamladık ve bugün burada açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olan Konya Ovası Projesi tamamen bittiğinde bir milyon 100 bin hektar toprağı ilk defa suya kavuşturmuş, 1,5 milyon nüfusa içme suyu temin etmiş, yılda 3 milyar kilovatsaat enerji üretiyor olacağız.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 68’liler Birliği Vakfına genel kurulları dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajında, “Devrimci gençliğin ‘tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye’ amacıyla başlattığı ve çıkarsız yurtseverliğiyle tarihe mal ettiği dik duruşun günümüze yansıtılması için verdiğiniz mücadeleyi kutluyorum.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanaltürk televizyonunda “Ankara’nın Nabzı” programında soruları cevapladı. Türkiye’nin Kürt sorunu değil, terör sorunu olduğunu, Kürtlüğü inkâr etmenin sorunları çözmeyeceğini belirterek, “Ben BDP’li bir kadın milletvekiline çok kızıyordum, çok beddua ediyordum. Halen milletvekili bu insan ama onunla ilgili bir hatırayı dinledim, şimdi artık kızmıyorum. Çünkü 17 yaşındaki bir genç kızken Diyarbakır Cezaevinde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım. İnsanlara zulmederseniz, bunun hesabını sormaya kalkanlar da olabilir.” dedi.

4- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 7 televizyonunda “Başkent Kulisi” programına katılarak, terörle mücadelede bu kış netice alma konusunda umutlu olduklarını söyledi. Başbakan Yardımcısı Atalay, “Provokasyonlar oldu, sabotajlar, engellemeler oldu, içeride ve dışarıda bu süreci baltalama çalışmaları oldu ama biz asla umutsuz olmadık. İnşallah AK Parti dönemi bir fırsattır. Türkiye’nin ayağından bu prangayı çıkartmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.210

5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Anayasa Uzlaşma Komisyonunda, kadına şiddet uygulayan kişilerin bir gün dahi ceza almaları halinde milletvekili olamayacaklarına ilişkin düzenlemenin doğru verilmiş bir karar olduğunu söyledi. Bakan Şahin, “Hassasiyet gösterilince o dalga dalga toplumun diğer kesimlerine yayılır.” dedi.

6- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, 2002’de tüm spor yatırımları için bütçeden 13.2 milyon lira harcanırken 2012 sonunda kaynağın 488.7 milyon lirayı bulduğunu, böylece 37 kata varan bir artış olduğunu vurguladı.

7- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları Sendikasının, Kızılcahamam ilçesinde düzenlediği “Organ Bağışı Kampanyası” programında yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının gece-gündüz demeden vatandaşların hizmetine koştuğuna ve her türlü fedakârlığı yaptığına dikkat çekerek, “Her hangi bir kimse bir sağlık kuruluşunda bir sağlık çalışanına kötü söz söylerse ve el kaldırmaya cüret ederse bilsin ki karşısında en başta Sağlık Bakanı’nı bulur.” dedi.

8- TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sicil yapılandırmasıyla ilgili olarak Bankalar Birliğine gönderdiği mektupta, yeni ve etkin bir sicil affına ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Esnaf ve sanatkârlar son birkaç yıldır piyasadaki talep daralmasından olumsuz etkilendi ve krediye ihtiyaç duydu. Bazen çeklerin ödenememesi nedeniyle bankaların kara listesine girdikleri için krediye erişemediler.” dedi.

9- Irak’ın Kerkük kentinde 8 ayrı noktada meydan gelen patlamalarda 9 kişi öldü, 59 kişi de yaralandı.

10- Suriye’de muhaliflerin oluşturduğu Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esad’a bağlı savaş uçaklarının Filistinli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı Yermuk Mülteci Kampını sabahtan bu yana bombaladığını ve 3 füzenin Abdulkadir Hüseyni Camisine isabet etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 20 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını duyurdu.

11- Mısır’da ilk turu dün yapılan anayasa referandumunda resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 56.5 “evet”, yüzde 43.5 “hayır” oyu kullanıldı.211

17 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Konya Ekonomi Ödülleri 2012” töreninde yaptığı konuşmada, yasama, yürütme ve yargı erklerinin öncelikle milletin menfaatini düşünmesi gerektiğini belirterek, bürokrasinin, yapmak istedikleri hizmetleri yavaşlattığını söyledi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hz. Mevlana’nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne katılmak üzere gittiği Konya’da gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Konya’ya yapmayı planladığı ziyaretin iptal edilmesi ile ilgili bir soru üzerine, “Eğer öyle bir program yapılmışsa gelmesini arzu ederim.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TUSKON tarafından Konya’da düzenlenen Türkiye-Tacikistan İş ve Ticaret Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tacikistan’ın derin tarihi ve kültürel bağlara sahip iki dost ve kardeş ülke olduğunu söyledi. Foruma katılan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Tacikistan’da yeni barajlara ihtiyaç olduğunu kaydederek, baraj inşaatlarında Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, dört yılda bir belirlenen “vergi değerine” konut sahiplerinin de itiraz edebileceğine hükmetti.

5- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, partisinin Adana İl Teşkilatı tarafından düzenlenen “Gençlik Şöleni”nde, Milli Görüş’ün hiçbir zaman Batı kompleksine yakalanmadığını söyledi.

6- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara, ülkede 21 aydır devam eden olaylarda, hem rejimin hem muhaliflerin mücadeleyi kaybettikleri bir yola girdiklerini belirtti.

7- Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in liderliğini yaptığı Sosyalist Parti dün yapılan yerel seçimlerde, 23 eyaletin 20’sini kazandı. 212

18 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ı Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi için 9 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül, Tacikistan ile Türkiye’nin siyasi ilişkilerinin mükemmel olduğunu kaydetti.

2- Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2, Çin’deki Jiughan Fırlatma Üssünden uzaya gönderildi. Çin yapımı taşıyıcı roketle fırlatılan uydu, 13 dakika sonra 686 kilometre yükseklikteki yörüngeye oturdu. TÜBİTAK’ın ODTÜ yerleşkesinde canlı yayınlanan Göktürk-2’nin fırlatma anını TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün izledi. Başbakan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, ülke için tarihi bir an yaşandığına dikkat çekerek, “Millet olarak yaparız dedik ve yaptık.” dedi.

3- Yargıtay, terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak hakkında verilen mahkûmiyet kararını bozdu. Yargıtay, Sadak’ın 2008 ve 2009 yılında yaptığı konuşmaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

4- Resmi temaslarda bulunmak üzere İrlanda’nın başkenti Dublin’e giden Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, temasları çerçevesinde İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore ile İrlanda AB Bakanı Creighton’la birer görüşme gerçekleştirdi. Bakan Bağış, Creighton ile yaptığı görüşmede İrlanda’nın AB sürecine desteği için teşekkür etti.

5- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergün, ödeme bekleyen 16 bin KOBİ’ye yılbaşına kadar 104 milyon lira destek sağlanacağını belirtti.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye gelen Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay’ı kabul etti. Bakan Davutoğlu, görüşmede gazetecilerin, “Suriye sınırına Patriot savunma sistemleri yerleştirilmesi kararına ilişkin İranlı yetkililerin açıklamalarını” sorması üzerine, Türkiye’nin kendi topraklarını, ülkesini korumak açısından ne tür tedbir alınması gerekiyorsa bunu milli kapasitesiyle ve üyesi olduğu İttifak sisteminin kapasitesiyle yapma hakkına sahip olduğunu ve bunun tartışılamayacağını belirtti. 213

7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Pegasus ile Airbus şirketleri arasındaki imza töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesinin yakın bir süre içerisinde yapılacağını belirterek, “Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul’a yapıyoruz. Bugünlerde de ihaleye çıkıyoruz.” dedi.

8- Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’yi ziyaret eden Makedonya Savunma Bakanı Fatmir Besimi ile görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yılmaz bir soru üzerine, bedelli askerlik ile ilgili yasayı mümkünse yeni yıldan önce, eğer TBMM’nin gündemi yıl sonundan önce izin vermezse ocak ayı içinde çıkarmayı düşündüklerini bildirdi.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Washington’da düşünce kuruluşu US German Marshall Fund’da yapılan yuvarlak masa toplantısında, Türkiye’nin son on yıldaki demokratik kazanımlarını daha ileri götürmek için yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. 214

19 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 Temmuz 1993’te Erzincan‘ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 33 vatandaşın katledildiği olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) görevlendirdi.

2- Anayasa Mahkemesinin Yüce Divan olarak görev yaptığı ve tarihinde ilk kez bir yüksek yargı mensubunu yargıladığı davada karar açıklandı. Karara göre, rüşvet almakla suçlanan eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan 15 sanıkla birlikte beraat etti.

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “11. Sanayi Kongresi”nde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz son on yılda güven ve istikrarın adresi haline geldi.” dedi.

4- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul’da düzenlenen “Okullar Hayat Olsun” projesinin değerlendirme toplantısından sonra gazetecilerin, üniversite sınavında çıkacak din kültürü sorularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Dinçer, “Din kültürü ve ahlak bilgisi konusunda zaten önceki yıllarda da felsefe bölümü altında 2-3 soru soruluyordu. Artık 4-5 soru sorulacak. Din kültürü ve ahlak bilgisindeki konular toplumun farklı kesimlerinin zaten bilmesi gereken konuları kapsıyor.” dedi.

5- Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Külliyesi’nin temelini atmak üzere Gazze’ye giden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Destici, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili dosyanın birileri tarafından kapatılmak istendiğini iddia etti.

6- Tiyatro Sanatçısı Leman Çıdamlı İstanbul’da vefat etti.

7- Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun girişimiyle başlatılan ve geleneksel hale getirilen sohbet toplantısı için Berlin’de Türk gazetecilerle bir araya gelerek Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin gelişmekte olan ekonomisinden övgüyle bahseden Merkel, AB üyelik sürecinde Almanya’nın ortaya attığı “imtiyazlı ortaklık” kavramının artık gündemde olmadığını söyledi.215

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile Türk Kızılayı, Türkiye’deki 90 binin üzerinde Suriyeliye barınacak yer sağlanması amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. İmza törenine, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve BMMYK Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor katıldı. Akar, BMMYK’nin, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için kullanılacak 18 bin 500 adet çadırı Türk Kızılayına imal ettirmek istediğini ifade etti.

9- ABD’nin Bingazi Konsolosluğuna 11 Eylül’de düzenlenen ve Büyükelçi Chris Stevens’ın da aralarında olduğu 3 Amerikalı’nın ölümüne neden olan saldırıyı incelemek için görevlendirilen bağımsız komisyonun raporunun ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı Eric Boswell ve Büyükelçiliklerin güvenliğinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Charlene Lamb ile Yakın Doğu İlişkileri Bürosundan bir yetkilinin istifa ettiği bildirildi.

10- Güney Kore’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini 1961 yılında darbe ile iktidara gelerek ülkeyi 18 yıl boyunca yöneten eski diktatör Park Chung-hee’nin kızı Park Geunhye kazandı. 216

20 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TSYD Genel Başkanı Naci Arkan ile beraberindeki heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti. Kabulde, altyapıdan beklenen sayıda sporcu yetişmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’de yabancı sayısı çok fazla. Kendi gençlerimize yeterli fırsatı veremiyoruz. Türkiye’nin her yerinde çok güzel statlar yapıyoruz ama bunun karşılığını başarı olarak alamıyoruz.” dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanlığı Kupası ve TSYD Kupası’nın tekrar oynanmasını istediğini belirterek, bu konuda gereken desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

2- 2013 yılı bütçesi Meclis’te 139 ret oyuna karşılık 321 milletvekilinin oyu ile kabul edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütçenin kabulünden sonra Genel Kurulda yaptığı konuşmada, “2013 bütçesi, ülkemiz ve milletimiz için yeni bir dönemin başladığı bütçe oluyor. İMKB bütçenin açılışında 76 bin 954 puanla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış ve bir rekor kırmıştı. Bütçenin kapanışında da Merkez Bankasının döviz rezervinin 120 milyar 586 milyon dolarla başka bir rekor kaydettiğini müjdelemek istiyorum.” dedi.

3- CHP Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesini cevaplayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, halen 41 cezaevi yapımının sürdüğünü, önümüzdeki 5 yıl içinde 153 yeni cezaevi yapımının planlandığını açıkladı. Bakan Ergin, şu anda Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesinin 140 bin kişi ve doluluk oranının yüzde 87 olduğunu, ceza infaz kurumlarında halen 89 bin 713 hükümlü, 32 bin 176 tutuklunun barındığını bildirdi.

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi 31. Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, AB’nin Türkiye’ye uyguladığı çifte standartların başlıca müsebbibinin Kıbrıs meselesi olduğunu söyledi. Türkiye’nin 8 faslının veto edildiğini anlatan Bakan Bağış, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan ambargonun kalkması, Avrupalıların verdikleri sözleri tutması halinde Türkiye’nin de tüm limanlarını Güney Kıbrıs’a açacağını ifade etti.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, yeni Gelir Vergisi Reformu ile ilgili çalışmaları bitirdiklerini, en yakın zamanda taslağı Başbakan ve Bakanlar Kuruluna sunmayı planladıklarını belirterek, “Beyanname sistemini ciddi şekilde genişleten, imtiyazları ve istisnaları azaltan bir gelir vergisi kurguluyoruz.” dedi. 217

Bakan Şimşek ayrıca, emeklilerin maaşlarının imkânlar çerçevesinde yükseltilmeye çalışıldığını, İntibak Yasası ile 2013 yılından itibaren emeklilere daha iyi imkânlar sunacaklarını, ülke imkânları çerçevesinde emeklileri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

6- Er ve erbaşların Türk Hava Yolları tarafından taşınmasına ilişkin protokol, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın huzurunda Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları arasında imzalandı.

Milli Savunma Bakanlığında gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Yılmaz, “Erbaş ve erlerin tespit edilen 142 güzergâh üzerinden uygun fiyatlarla özel havacılık firmalarına ait uçaklardan da istifade ile taşınması sağlanacak. Uygulamayı 28 Aralık’tan itibaren başlatmayı düşünüyoruz.” dedi.

7- Türk halk müziği sanatçısı Kamil Sönmez, İstanbul’da vefat etti.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Finlandiya’nın düşünce kuruluşlarından Paasikivi Cemiyetinde, “Bugünkü Gelişmeler Çerçevesinde Türkiye’nin Dünyada Barışın Sağlanmasındaki Rolü ve Bunun Avrupa’ya Yansımaları” konulu bir konferans verdi. Konferansta katılımcıların sorularını da cevaplandıran Bakan Davutoğlu, GKRY’nin Helsinki Büyükelçisi Filippos Kritiotis’in “AB İlerleme Raporu’nun Kıbrıs ile ilgili kısımda Türkiye’nin eleştirildiği bölümü okuması ve Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmediğini iddia ederek, bu tutumuna devam edip etmeyeceğini” sorması üzerine “Rumlar, Türkiye’nin AB üyeliğini engelliyor. Hiçbir zaman yalvarmayacağız.” dedi.

9- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, TRT Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, “Esed rejiminin gitmesinin an meselesi” olduğunu söyledi. Rasmussen, “Şuna inanıyorum; Şam’daki rejim çökmeye yaklaşıyor. Bunun için buradan rejime güçlü bir şekilde seslenmek istiyorum. Bir an önce bu durumu anlasınlar ve geçişe yol versinler.” dedi.

2012 yılını değerlendiren BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Suriye’deki savaşın bitecek gibi görünmediğini ve çatışmayı durdurmanın tek yolunun siyasi uzlaşıdan geçtiğini belirterek, ikiye bölünmüş BM Güvenlik Konseyine birleşme ve ülkedeki iki tarafa siyasi bir yön verme uyarısında bulundu.218

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yılsonu değerlendirme toplantısında, Rusya’nın Esad rejiminin geleceğinden değil, Suriye’nin geleceğinden endişe ettiğini belirterek, “Esad’ı himaye etmiyoruz. Suriye’den çok da çıkarımız yok. Halk değişim istiyor. Biz de buna karşı değiliz.” dedi.

10- Resmî temaslar için Cezayir’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Sömürge yönetiminin Cezayir halkına yaşattığı acıları tanıyorum.” dedi. Katliamı kabul eden ancak Fransa adına özür dilemeyen Hollande, “Cezayir’de, 132 yıl devam eden sömürge döneminde Cezayir halkına büyük acılar yaşattık, haksızlıklar yaptık. Bu acılar, Cezayir halkıyla birlikte Fransızların bilincinde de yer etmeye devam edecek. Şiddet, haksızlıklar, katliamlar ve işkence hakkında hakikati söyleme görevimiz var.” dedi. Daha sonra iki ülke arasında dostluk deklarasyonu imzalandı. 219

21 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV televizyonunun gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Fişleme ve dinleme gibi eski alışkanlıkların törpülenmesine rağmen bitmediğini belirten Başbakan Erdoğan, evinin altında bulunan çalışma ofisinde dinleme cihazının bulunduğunu söyledi.

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNICEF’in ortaklaşa düzenlendiği “Koruyucu Aile Sistemi Bilgilendirme Toplantısı” Ankara’da yapıldı. Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdülkadir Kaya ile evlat edinme sırasında bekleyen 200 aile katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Şahin, “Hayat bir sınav. Kimimiz evlatla, kimimiz evlatsızlıkla sınav oluyoruz. Kimimiz annesiz ve babasızlıkla sınav oluyoruz, kimimiz annemizle, babamızla sınav oluyoruz. Dolayısıyla aslolan şey; bu sınavı geçebilmek ve mutlu olabilmek. Mutlu olabilmenin yolu da alternatifler ve çözüm üretmek.” dedi.

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te gazetecilere üniversitelerde yaşanan olaylar karşısında medyanın tavrını eleştirdi. Bahçeli, “Karşıt görüş dediğiniz vakit, insanlar sağ-sol çatışmasını anlar. Sağ-sol çatışmasından da devrimciler ile ülkücüler çatışması anlamı çıkar. Hem devrimci hem de ülkücüler böyle bir çatışmaya girmek istemiyor. Üniversiteye bilim insanı davet ediliyor. Fakültenin dekanının da konuşacağı toplantıyı kabullenmeyen PKK, üniversitelerdeki etkinlik alanını genişletmek için o toplantıyı basmaya kalkıyor. Polis teşkilatı ve üniversite güvenlik unsurları müdahil oluyor. Olay bu ama televizyonlarda ‘karşıt görüşler arasında çatışma’ diye anlatıldı.” dedi.

4- MİT çatısı altında yeni koordinasyon merkezi kuruldu. Bu koordinasyon merkezine Askeri istihbarat, Emniyet istihbarat ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığından terör ve istihbarat konusunda uzman kişiler geçici görevlendirmeyle görevlendirildi.

5- ABD Başkanı Barack Obama, Kasım ayındaki seçim galibiyetinin ardından yeni kabinesinde Dışişleri Bakanlığı görevi için Massachusetts Senatörü John Kerry’i aday gösterdi.220

6- Hollanda’da, parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin, Suriye sınırına yerleştirmek üzere NATO’dan talep ettiği Patriot savunma sistemlerinin gönderilmesine onay verdi.

7- İtalya’da teknokrat başbakan Mario Monti, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya istifasını verdi. 221

22 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulunun açılışında, ODTÜ’deki TÜBİTAK Uzay Merkezinde Göktürk-2 uydusunun fırlatılma toplantısı öncesi öğrencilerin protestosuna ilişkin olarak, “Ülkenin en üst düzey yöneticileri, bu organizasyonda bir araya geliyor. Onlar orada toplanıyorlar, araba lastikleri yakmak, taş, sopa, molotoflarla. Eleştiriymiş, protestoymuş. Kalkıp da bunu bir protesto olarak nitelemek, bilimden de nasibini almamaktır. Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa yazıklar olsun. Bir hocanın, öğrencisine ilme saygıyı öğretmesi lazım. Sen ideolojik olarak bunu yapabilen ekibi veya iktidarı kabul etmeyebilirsin ama gerçeğe de teslim olacaksın.” dedi.

Öte yandan Başbakan Erdoğan, Menemen olayının yıldönümüyle ilgili yayımladığı mesajda, olayın üzerinden tam 82 yıl geçmesine rağmen toplumsal hafızada bıraktığı derin izlerin hâlâ tazeliğini koruduğunu söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çanakkale’de düzenlediği basın toplantısında, birkaç gün önce söylediği “O işkenceler bana yapılsa ben de dağa çıkardım” sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, o cümleyi mecazi anlamda kullandığını belirterek, “Biz dağa çıkmayı, dağı bir yol olarak kabul etmeyi hiçbir zaman aklımızın ucundan geçirmedik. ‘Dağa çıkma sözü’ bir semboldür.” dedi.

3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in yazılı soru önergesini cevaplarken, cezaevlerinde bulunan kadın ve çocukların sayıları ile eğitim durumları hakkında bilgi verdi. Cezaevinde bulunan çocuklara, birinci kademe okuma-yazma ve ikinci kademe eğitim kursları, örgün ve yaygın eğitime hazırlık kursları verildiğini belirten Bakan Ergin, açık ilköğretim okulu ve açık öğretim lisesi sınavları ile üniversite giriş sınavlarına girmelerinin sağlandığını vurguladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, sayıları 1 milyonu aşan taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmanın tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

5- OSTİM Organize Sanayi Bölgesini (OSB) ziyaret eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümet olarak yerli üretime büyük önem verdiklerini 222

belirterek, “Ancak yerli firma ile yerli üretimi birbirinden ayırıyoruz. Dünyanın neresinden olursa olsun gelip Türkiye’de üretim yapıyorsa o bizim üretimimizdir. Bizim için yerli firma değil, yerli üretim daha önemli. Yurt içinde üretimi teşvik etmenin de bazı yolları var. Son açıkladığımız teşvik sistemiyle çok ileri teşvikler sağlıyoruz.” dedi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir ise Bakan Yılmaz’dan kamu alımlarında yerlilik oranı aranması için destek istedi.

6- Avusturya’nın başkenti Viyana’da, yerleşik Türk gazetecilerle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yurt dışındaki Türklerin bugüne kadar oy kullanmalarının her zaman çile ve çok masraflı olduğunu hatırlatarak, yaptıkları yasal düzenleme ile “2014 yılı Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 2015 yılı Haziran’da yapılacak milletvekili seçimlerinde yurt dışındaki Türklerin bulundukları ülkelerde konsolosluklarda kurulacak sandıklarda oy kullanabileceklerini” kaydetti.

7- Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği Patriot füze sistemlerinin hangi illere konuşlandırılacağı belli oldu. NATO’dan yapılan açıklamada, Almanya’nın Kahramanmaraş’a, Hollanda’nın Adana’ya ve ABD’nin Gaziantep’e Patriot yerleştireceği duyuruldu. Sadece savunma amaçlı kullanılacak Patriot sistemlerinin yerleştirilmesinin birkaç hafta içinde tamamlanacağı belirtildi.

8- Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Rusya-AB Zirvesi’nin ardından AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherina Ashton ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından Orta Doğu’daki barış sürecine yönelik yayımlanan 8 maddelik ortak açıklamada, İsrail’in yeni yerleşim yerleri inşa etme planına şiddetle karşı çıkıldığı ve bu politikasından dolayı İsrail’in kınandığı kaydedildi.

Öte yandan zirvede ele alınan konulara yönelik, başkent Moskova’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Lavrov, Suriye’deki kimyasal silahların kontrol altında olduğunu, Suriye hükümetinin kimyasal silahları daha güvenli alanlara taşıdığını ileri sürdü. Lavrov ayrıca, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sığınma imkânı tanımayacağını bir kez daha vurguladı.

9- Mısır’da yeni anayasa taslağını oylamak için ikinci defa sandık başına gidildi. İlki geçtiğimiz hafta yapılan anayasa referandumunun ikinci aşaması için 25 milyon seçmen oy kullandı. 223

23 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hıristiyan dünyasının Noel Bayramını kutlamak için yayımladığı mesajında, “Türkiye’de, hangi dine veya inanca mensup olursa olsun tüm vatandaşlarımız, dostluk, dayanışma, saygı ve sevgi hisleri temelinde kardeşçe yaşamaktadırlar. Tarih boyunca farklı dinlere ev sahipliği yapmış olan medeniyetler beşiği Anadolu’da her daim geçerli olan ve Noel Bayramı’nın ruhunu da yansıtan bu ortak değerlerimiz, bugün de İstanbul’dan Mardin’e, İzmir’den Hatay’a, milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektedir. Hiç şüphesiz, bu değerler, gelecek nesillere aktarılacak olan müşterek mirasımızı oluşturmaktadır. Bu vesileyle, Hıristiyanlığın tüm geleneklerinden vatandaşlarımızın ve Hıristiyan dünyasının Noel Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, mutluluk, başarı ve esenlikler temenni ediyorum.” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer kutlama mesajı yayımladılar.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’in Buca ilçesinde belediye tarafından yaptırılan “Yörük Ali Efe Rekreasyon Alanı” açılış töreninde yaptığı konuşmada, ODTÜ’de yaşanan olaylara değinerek, “Onlar sadece ülkelerinin bağımsız ve özgür olmasını, çocuklarının bağımsız bir Türkiye’de özgürce yaşamasını istiyorlardı. O nedenle her yurtsever biraz Yörük Ali’dir, her Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi bir Yörük Ali Efe’dir. Geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine sahip çıkacağız. Uzaya oradan aygıt göndereceksiniz ama oraya sırtınızı döneceksiniz! Olmaz. Çağdaşlık üniversite, özgürlüğüyle olur, üniversite gençliğinin korunmasıyla olur.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla “Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli Hızlı Tren Projesi”nin ilk adımı olan Bursa-Yenişehir hattının temeli atıldı.

Uzakları yakın etmenin Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile mümkün olacağını belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, “Kısır çekişmelerin, kavgaların yolsuzlukların, birbiri hakkında kötü şeyler yapmanın siyasete egemen olduğu dönemde maalesef ekonomik sıkıntıların insanları bir gecede yoksullaştırdığı dönemlerde kimsenin aklına YHT gelmiyordu. Çok şükür bugün yapıyoruz, yapacağız ve hedefimize ulaşacağız.” dedi. 224

4- Viyana’da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada, başta TSK İç Hizmetler Kanunu’nun 35. maddesi olmak üzere darbelere gerekçe gösterilen mevzuat değişikliğine ilişkin çalışmanın sürdüğünü vurgularken, 35. maddenin kaldırılmayıp değiştirileceğini söyledi.

Bu çerçevede asker yemininin de değişeceğini açıklayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Asker kişilerin yeminlerine ilişkin metinlerin içinde de 35. maddedeki ifade aynen geçiyor.” dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Viyana’daki temaslarının ardından birlikte seyahat ettiği gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2014 yılında Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte fiili olarak “yarı başkanlık” sisteminin başlayacağını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kuvvetler ayrılığı konusunda da, “İstediğimiz, kuvvetler ayrılığının kalkması değil, daha da güçlenmesi ve bağımsızlaşması.” dedi.

5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, değişen teşvik sisteminin olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayarak, “22.8 milyar TL’lik bin 887 adet belge düzenlenen Temmuz- Kasım 2012’de, geçen yılın aynı dönemine göre belge adedi bazında yüzde 24 ve sabit yatırım tutarı bazında yüzde 23’lük artış gerçekleşti. Bu da yeni teşvik sisteminde aşının tuttuğunu gösteriyor. Hasat bereketli, gelecek yıllarda daha da bereketli olacak.” dedi.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde, Başbakanlık basın ofisinde, Başbakanlık muhabirleriyle sohbet toplantısında, geçen yıl Türkiye’nin 44 milyar metreküp doğalgaz tükettiğini, bu yıl öngörülerinin 48 milyar metreküp olmasına karşın, sanayicinin hem BOTAŞ, hem özel sektör ithalatçılarına yaptığı çifte başvuru sonucunda ortaya “balon” gaz talebi çıktığını söyledi.

7- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Aksiyon ve Today’s Zaman Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamalarda, terör örgütünün İran’ı barınma, geçiş, eğitim, tedavi, eleman-finansman temini ve propaganda açısından kullandığını söyledi. Bazı silah aktarımlarının da bu bölgeden yapıldığını belirten Bakan Şahin, “İran özellikle sınırdaki güvenliğe özen göstermiyor. Teröristler de önceki yıllara oranla daha rahat hareket ediyor.” dedi. Örgütün bünyesinde Irak, 225

İran ve Suriye uyruklu yaklaşık 400 terörist bulunduğunun altını çizen Bakan Şahin, Suriye ordusuna ait yüklü miktarda silah ve patlayıcının da PKK’nın eline geçtiğini vurguladı.

8- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, OSTİM Sanayi Bölgesinde iş adamlarıyla bir araya geldi. 10. Kalkınma Planı çerçevesinde “Özel İhtisas Komisyonları”nın kurulduğunu açıklayan Bakan Yılmaz, bu komisyonlardan birinin sadece KOBİ’lerle ilgileneceğini belirtti. Bakan Yılmaz, diğer bir komisyonun ise esnaf ve sanatkâr ile girişimcileri geliştirmek üzere kurulduğunu bildirdi.

9- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul’da bir derneğin düzenlediği “İstanbul Toplantıları” programında, öğretmenlerin maddi ve sosyal haklarını geliştirmek için çalışma yaptıklarını açıkladı. Devlet memurluğu zihniyetinin değişmesi gerektiğini söyleyen Bakan Dinçer, 26 ilde her yıl öğrencilerin ve öğretmenlerinin değiştiğini vurguladı. Bakan Dinçer ayrıca, dershanelerin kapatılması veya Seviye Belirleme Sınavı’nın ortaöğretimi yeniden yapılandırma çalışmaları çerçevesinde ele alınması gerektiğini aktardı.

10- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan “Başkent Kulisi” programında, gündemdeki kuvvetler ayrılığı hakkındaki tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şahin, hiçbir yargı organının kendisini yasamanın yerine koyarak hüküm tesis edemeyeceğini, etmemesi gerektiğini söyledi.

11- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak üzere Kastamonu’ya gitti. Kurtulmuş, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinerek, Türkiye’nin önündeki 3 seçimden önemlisinin cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu, ilk defa milletin cumhurbaşkanını kendi oyuyla seçeceğini belirterek, her cumhurbaşkanlığı seçiminde alavere, dalavere, pis oyunlarla karşı karşıya kaldıklarını, birtakım suikastlar, birtakım olağanüstü şeylerin olduğunu aktararak, “Artık, kapalı kapılar ardında, birileri kimin cumhurbaşkanı olacağı konusunda konuşamayacak. Bu millet kimi istiyorsa, onu cumhurbaşkanı seçecek.” dedi.226

12- Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından demokrasiye geçiş sürecinde hayati önem taşıyan anayasa taslağı, ikinci turun sonunda yüzde 64 evet oyuyla kabul edildi. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin siyasi köklerinin ait olduğu İslamcı hareket Müslüman Kardeşler, resmi olmayan sonuçlara dayanarak zafer ilan etti.

13- Suriye’de Esad birliklerinin Hama’ya bağlı Halfaya kasabasında havadan vurduğu bir fırında 90 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 227

24 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) yöneticilerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül yaptığı konuşmada, Türkçe’nin karşı karşıya kaldığı sorunlara işaret ederek “Kelime hazinesi çok az olan bir nesil ortaya çıktı. İletişim teknolojisi de buna sürüklüyor. Kimse artık mektup yazmıyor. Gençlerin fikirlerine, nesillere yön verecek dergiler yok gibi geliyor bana” dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’deki gelişmelerin değerlendirildiğini belirterek, Suriye uçakları tarafından fırın önünde ekmek bekleyen insanların bombalanarak öldürüldüğünü, Türkiye’nin Suriye’ye 50 bin ton ekmeklik buğday karşılığı un hibe etme konusunda kararname imzaladıklarını söyledi.

3- BM-Arap Birliği Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, Suriye’nin başkenti Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. İbrahimi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşme onuru yaşadım. Atılabilecek olası adımlarla ilgili görüş alışverişi yaptık. Esad ülkedeki duruma dair fikirlerini anlattı. Ben de liderlerle görüşmelerimi aktardım.” dedi.

4- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Today televizyonuna yaptığı açıklamada, “Suriye’nin kimyasal silah kullandığını sanmıyorum. Eğer bu gerçekleşirse Şam için siyasi intihar olur.” dedi. Lavrov ayrıca Batı’yı eleştirerek, “Kötü teröristler ve kabul edilebilir teröristler ayrımı yapılmaya başlanması tehlikeli olur.” dedi

5- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ziyaret için gittiği Hindistan’da Başbakan Manmohan Singh ile görüştü. Görüşmede, 3 milyar dolarlık savaş uçağı ve helikopter satışı ile ilgili anlaşma imzalandı. Anlaşma çerçevesinde Rusya, Hindistan’a 1,3 milyar dolar değerinde 71 adet Mi17B-5 helikopter ve 1,6 milyar dolar değerinde 42 adet Su-30MKI Flankertip savaş uçağı sattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dış politika danışmanı Yuri Uşakov ziyaret çerçevesinde yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyinin genişleyecek daimi üyelerle ilgili yapısında Hindistan’ın da yer almasını desteklediklerini söyledi. 228

25 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali’yi Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül, Tunus’un Türkiye için en ziyade dayanışmaya mazhar ülke niteliği taşıdığını belirtti. Cibali de Türkiye’nin Yasemin Devrimi’ne verdiği destekten dolayı minnettar olduklarını ifade etti.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Cibali’yi Başbakanlıkta kabul etti. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan, “Şu anda da bir çok alanda attığımız adımlarla geleceğe yönelik Türkiye-Tunus ilişkilerinin gerek ekonomik alanda, gerek ticari alanda, gerek kültürel alanda, eğitim-öğretim alanında, aynı zamanda askeri-siyasi alanda farklı bir güce ulaştığını göreceğiz.” dedi.

Cibali ise “Bizler burada bugün bir anlaşmaya imza attık ve Türk-Tunus ilişkilerine yeni bir boyut kazandırdık. Bu ilişkilerin kökeni aslında tarihte yatmaktadır.” dedi.

2- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, ODTÜ yerleşkesinde yaşanan olaylar ve ardından bazı üniversite yönetimlerinin yayımladığı ortak bildiriyi değerlendirerek, “Üniversiteler iktidar emrinde kurumlar değildir.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 6. Türkiye Sektörel Ekonomi Şûrası’nda işadamlarına yaptığı sunumda, “Yüzde 9-8 değil yüzde 3 büyüyeceğiz. Ama çok daha istikrarlı bir büyüme olacak.” dedi.

4- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Ergin, Başbakan Erdoğan’ın dinlendiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü belirterek, 2001 yılında kendisinin bir konuşmasının da dinlenildiğini söyledi.

5- Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığının 2012 yılındaki çalışmalarına ilişkin yaptığı basın toplantısında, “15 Ocak 2013 tarihi itibarıyla hekimler ilaç reçetelerini artık elektronik ortamda düzenleyecekler. Böylece vatandaşlarımız sadece kendilerine verilen başvuru numarasıyla dilediği eczaneden ilaç alma imkânına kavuşacak. Artık herhangi bir eczaneye yönlendirme gibi şikâyetler de olmayacak. Bunlar da ortadan kalkmış olacak.” dedi.229

6- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ’deki olayları değerlendirdi. Vural, “Üniversiteler adeta AKP’nin icraatının savunucuları haline gelmiş. Üniversite senatoları, Başbakan’ın senatörleri değildir. Türkiye’nin birçok hayati öneme sahip konularında dut yemiş bülbüle dönen üniversiteler, konu Başbakan’la ilgili olunca feveran etmeye başladılar.” dedi.

7- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılı para ve kur politikasını hakkında bilgi verdi. Başçı, “2013 yılında yüzde 4 ve üzerinde büyüme bekliyoruz. Bu yıl ihracata dayalı büyüme gerçekleşti. 2013 yılında hem ihracata hem de iç talebe dayalı bir büyüme bekliyoruz.” dedi.

8- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Anadolu Ajansı Finans Masası’na yaptığı açıklamada, yerli otomobil üretme konusunda üyeleri arasında ciddi çalışma yapan üreticilerin olduğunu belirterek, “Yerli otomobilin mutlaka konvansiyonel olması şart değil. Elektrikli otomobil gündemi var, hibrit söz konusu” dedi.

9- Bağımsız milletvekili Şerafettin Elçi, Ankara’da hayatını kaybetti.

10- AP Başkanı Martin Schulz, Zaman gazetesine yazdığı bir yazıda, “Eğer Türkiye, Birliğe katılmak ve ya da katılmamak konusunda kar-zarar tahlili yapıyorsa, AB ile bütünleşmekten vazgeçmesini tavsiye ederim. Ancak eğer Türkiye, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının dünyada en yüksek standartlarda yaşandığı bir değerler topluluğuna ve düşmanları dosta çeviren bir siyasi projeye dâhil olmak istiyorsa AB’nin kapıları her zaman olduğu gibi ardına kadar açıktır.” dedi.

11- BM Genel Kurulunda, dün oybirliğiyle kabul edilen bir kararda, Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da kaydedilen siyasi reformlardan memnuniyet duyulduğu, ancak Arakan eyaletindeki Müslüman ve Budistler arasında yaşanan din temelli çatışmalardan kaygı duyulduğu belirtildi.

12-Basra Körfezi’ne kıyısı bulunan 6 Arap ülkesinin oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Bahreyn’de toplandı. Zirvenin ardından yayımlanan 230

bildiride, İran yönetiminin Körfez ülkelerinin içişlerine karışması kınanırken, İran, bölgede gerginliği artırıcı ve istikrarı bozucu politikalara son vermesi konusunda uyarıldı.

13- Mısır Seçim Kurulu, Mısır’da yeni anayasa taslağına ilişkin yapılan referandumun resmi sonuçlarını açıkladı. Buna göre referandumda, yüzde 63,8 “evet”, yüzde 36,2 “hayır” oyu kullanıldı. 231

26 ARALIK 2012

1- Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkünde yapıldı. Toplantıya, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MGK üyesi bakanlar ile kuvvet komutanları katıldı.

Toplantıdan sonra yayımlanan MGK bildirisinde, Irak’ta meydana gelişmelerin değerlendirildiği kaydedilerek, “Ülkede muhalif gruplar arasında giderek artan gerilimden duyulan endişe dile getirilmiştir. Ayrıca Irak ile ikili ilişkilerimizin mevcut durumu ve geleceği de görüşülmüştür.” denildi.

2- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye’nin gündemindeki konuları değerlendiren Kılıçdaroğlu, yeni anayasa konusuna ilişkin, “Masada oturan CHP’lilerin çalışmaları engellemek, masadan kalkmak gibi bir niyetleri yok. Anayasa konusunda çok aceleci olmamak gerekiyor. Toplumun beklentileri var ve o beklentiler doğrultusunda bir anayasa hazırlanması gerekir.” dedi.

3- İstanbul’da strateji belgesi ve eylem planıyla ilgili yapılan bir toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “50 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerleri yüzde 3 özürlü çalıştırmakla yükümlüdürler. Buradaki ‘yeraltı ve sualtı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz’ istisnasına, ağır sanayi olarak kabul edilen demir-çelik ve demir dışı metaller sektörü de ilave edilecek.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sincan Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifi’nde bulunan 5 bloğun, taşıdığı yüksek risk nedeniyle yıkımına ilişkin ilgili yapılan törende, “Kentsel dönüşüm için 200’e yakın müracaat var. Önce razı olan vatandaşlardan, hazırlığını yapmış belediyelerden başlayacağız. Siyaset ayrımı yapmadan hangi belediye başarılı ise ve hangi belediye vatandaşı ikna etmişse oradan başlayacağız.” dedi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız düzenlediği basın toplantısında, doğalgaz arzında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını belirterek, “Bu kış şartlarında vatandaşımız için doğalgaz arzında herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz, vatandaşlarımız rahatça doğalgazlarını kullanabilirler.” dedi. 232

6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı düzenlediği basın toplantısında, “Akaryakıt Kaçakçılığı Yasa Tasarısı” hakkında bilgi verdi. Bakan Yazıcı, “Bu sistem, ürünlerin anlık takibini yapacak. Firmaların kapasite raporlarında belirtilen miktarlardan fazla akaryakıt harici petrol ürünü temin etmesini engellemek amacıyla ‘uygunluk yazısı’ uygulaması başlatılacak. Kaçakçılığa ilişkin bilgilerin yer alacağı bir veri tabanı kuracağız.” dedi.

7- Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının aralık ayı sonuçlarını açıkladı. Bura göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 985 lira; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 208,48 lira oldu.

8- Mısır’ın ilk demokratik anayasası Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Anayasanın yürürlüğe girmesiyle Mursi, daha önce bir kararname ile üzerine aldığı yasama yetkisini Şura Meclisine devretti. Bunun üzerine toplanan Şura Meclisinde, 90 milletvekili yemin ederek görevine başladı.

Irak’ın en büyük vilayeti Anbar’da göstericiler, Şii Başbakan Nuri El Maliki liderliğindeki merkezi hükümetin Sünnilere karşı politikalarını protesto etti.

9- Japonya’da gerçekleştirilen erken genel seçimleri kazanan Liberal Demokrasi Partisi (LDP) Genel Başkanı Şinzo Abe, Mecliste yapılan oylamada Başbakan seçildi.233

27 ARALIK 2012

1- “2012 TÜBİTAK Bilim, Özel Hizmet ve Teşvik Ödülleri” Çankaya Köşkünde gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, bu yıl 15 bilim insanı ödüle layık görüldü.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çağların açılıp kapanması dönemlerine hep damgasını vuran konuların bilim ve teknolojideki ilerlemeler olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatılan Göktürk-2 uydusuna da değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Tamamen milli imkânlar ve milli kapasiteyle yapılıp uzaya fırlatılan Göktürk-2, hepimizin övünç kaynadığıdır, bunları muhakkak ki daha da çoğaltmamız gerekmektedir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odasının (ASO) “49. Yıl Başarı Ödülleri Töreni”nde yaptığı konuşmada, terör örgütünün 2012 yılını kendileri için final yılı ilan ettiğini hatırlatarak, “İnanıyorum ki terörle mücadelede er veya geç zaferle çıkacağız. Şimdi diyorlar ki ‘finali bir yıl daha erteledik’. Siz bu ülkede bizimle final yapamazsınız. Ya insan gibi yaşar, bu milletin içinde barınırsınız yahut da kendinize yaşayacak başka ülkeler bulursunuz. Veyahut da ebediyen mağaralarda, inlerde kalırsınız ki biz sizi inlerinizde de bulacağız. Bu işin lamı cimi yok.” dedi.

Başbakan Erdoğan ayrıca, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere üniversite burs ve kredilerinin yüzde 8 artırıldığını açıklayarak, burs ve kredileri 280 TL’ye, master öğrencilerine verilen bursu 560 TL’ye, doktora öğrencilerine verilen bursu ise 840 TL’ye çıkardıklarını açıkladı.

3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Partide yeni anayasa çalışmaları konusunda bir durum değerlendirme toplantısı yapıldı. “Başkanlık Sistemi” teklifini geri çekmeme kararı alınan toplantıda, anayasanın en fazla 40-50 maddesinin kaldığı belirtilerek, istenirse anayasa taslağının mart ayı başında ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Öte yandan MHP, Anayasa konusunda masada kalma ve yola devam etme kararı aldı.

4- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ı Başbakanlıkta kabul etti. Acar, daha sonra Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.234

5- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Malatya’da Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine (MESOB) yaptığı ziyarette, “Siz eğer gerçekten kendi sorununuza sahip çıkacaksanız, şunu düşünmeniz gerekiyor; sizin sorunlarınıza hangi parti sahip çıkıyor. Siz, sizin sorunlarınıza sahip çıkan değil, sizi bitirmek isteyen partilere oy veriyorsunuz. Bakınız biz, defalarca, ‘Kardeşim şehrin merkezlerinde mantar gibi büyük alışveriş merkezleri olmaz. Bunu yaparsanız esnafı bitirirsiniz’ dedik.” dedi.

6- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal D televizyonunda yayınlanan “32. Gün” programında, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç ODTÜ olaylarına ilişkin olarak, olaylara karışan öğrencilerin ODTÜ’yü karıştırmak için geldiğini öne sürerek, “Demir leblebilerle misket atmaya kalkarsanız, varillerle bir şeyleri yakmaya çalışırsanız, özellikle yüzlerinizi gözlerinizi bağlayarak, molotof, yanıcı maddelerle hücum ederseniz, oraya polis mutlaka gelir. Bu 3 bin 500 rakamı nereden çıktı bilmiyorum. 700 polis vardı orada. Üniversite yönetimi davet etmedikçe polis gelemiyor. Öğrencilerin isimleriyle profilleriyle birlikte, ODTÜ’den 3 kişi varsa, 2 tanesi başka bir yerden. Bunlar orayı karıştırmak için gelmişler.” dedi.

7- Asgari ücret, 5’i işveren, 5’i işçi, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısında belli oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, brüt asgari ücretin 940 liradan 978,75 liraya, ikinci altı ay için de 1021 liraya yükseltildiğini açıkladı. Aylık net ücret ise ilk altı ay için 739 liradan 774 liraya, ikinci altı ay için de 804,70 liraya yükseltildi. Böylece ilk 6 ay için yapılan zam yüzde 4,1, ikinci altı ay için de yüzde 4,4 oldu.

8- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Federasyon Başkanları Ödül Töreni’nde, Türk sporcuların gelecek organizasyonlara damga vuracağını belirterek, “İlk hedefimiz Akdeniz. Mersin’deki 2013 Akdeniz Oyunları’nda emeklerimizin meyvelerini toplayacağız.” dedi. Bakan Kılıç, 2016 Rio ve aday olunan 2020 Olimpiyat Oyunları öncesinde Akdeniz Oyunları’nın çok önemli bir sınav olduğunu ve Türk sporcuların bu organizasyonda varını yoğunu ortaya koyacağını söyledi.235

9- İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Oda TV davasında, iki senedir tutuklu bulunan gazeteci Soner Yalçın tahliye edildi. 3. yargı paketi olarak bilinen düzenleme kapsamında Yalçın’a atılı suçun niteliği ile tutuklukta geçirdiği süreyi dikkate alan Mahkeme, tutuklama yerine diğer tedbirlerin yeterli olacağını belirtti. Bu arada mahkeme, diğer tutuklu sanıklar Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi.

10- BM, Suriye’deki iç savaş sona ermezse, 2013’ün Temmuz ayına kadar komşu ülkelerdeki Suriyeli mülteci sayısının iki kat artarak 1,1 milyona ulaşacağını öngördü. Şu ana kadar Irak, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Mısır’da 540 bin kayıtlı mülteci bulunuyor. BM ayrıca, temmuz ayına kadar mültecilere yardım için 1 milyar dolarlık fon sağlanması çağrısında bulundu. 236

28 ARALIK 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmaları nedeniyle ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. “Başkanlık sistemi” nedeniyle tıkanan müzakereler ve Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarında son tarihin ele alındığı görüşmede Başbakan Erdoğan, “Halk yeni anayasa bekliyor. Çalışmalar sürüncemede bırakılmamalı.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1 televizyonunda katıldığı “Enine Boyuna” programında, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, çalışmaların makul bir zamanda bitmemesi halinde kendi taslaklarını sunacaklarını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, Sayıştayın denetimlerini sınırlayan ve etkin denetimi engelleyen düzenlemenin iptaline karar verdi.

4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi ve Müzesinde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. 2012 yılında çiftçilere 7 milyar 431 milyon lira nakit karşılıksız hibe yapıldığını, bu desteklerin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde paravan bir şirket üzerinden terör örgütüne aktarıldığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise Bakan Eker, desteklerin belirli kurallar ve prosedür çerçevesinde yapıldığını, bunların çok sıkı şekilde kontrol edildiğini açıkladı.

5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 tarihinde meydana gelen olayda hayatını kaybeden 34 kişiyi anma töreninde yaptığı konuşmada, olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılamamasına dikkat çekti.

6- Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından her yıl düzenlenen yılbaşı kokteyli Türkiye İhracatçılar Meclisinde (TİM) yapıldı. Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve çok sayıda işadamının katıldığı kokteylde, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la bir sohbet toplantısı düzenlendi. İhracatta ve ekonomideki son gelişmeleri anlatan Bakan Çağlayan, “Türkiye şu anda net dış borcu olmayan, alacağı olan bir ülke konumuna gelmiştir. Rakamlar ortada. Cumhuriyet tarihinde ilk kez görülen bir şeydir bu. Yani bizim kamu olarak dış borcumuz yok.” dedi.237

7- Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayına ilişkin dış ticaret açığı rakamlarını açıkladı. Kasımda ihracat yüzde 24.8 artarak 13.8 milyar dolar, ithalat ise yüzde 12.5 artarak 20.99 milyar dolar oldu. 11 aylık ihracat yüzde 14.3 artışla 140 milyar dolara çıktı. Dış ticaret açığı 11 ayda yüzde 21.5 azalarak 76.77 milyar dolar oldu. Kasımda da 7.16 milyar dolar olarak gerçekleşti.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Samanyolu televizyonunda “Gündem Özel” programında, dış politikaya ilişkin soruları cevapladı. Suriye muhalefetinin talebi üzerine CHP yöneticileriyle muhalifler arasında görüşme yapılacağına ilişkin soru üzerine Bakan Davutoğlu, “Şu ana kadar CHP’nin eli Suriye halkının eline değmedi. Ne muhaliflerle görüştüler ne de mültecilerle. Suriye muhalefetinin bu yaklaşımı, CHP’den daha geniş bir perspektife sahip olduklarını gösteriyor.” dedi.

9- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Vakfının düzenlediği “Küresel Medeniyet Krizi ve Çıkış Yolu” konulu konferansta, öğrencilerin ODTÜ’de olaylara ilişkin soruları üzerine, “Olaydan önce derslikleri dolaşan bir grup, ‘Yarın kimse derse gelmesin’ diye tehditler savurmuş. Öğrenciler de hocalar da ne yapsın, korkuyorlar. Ama polis buna rağmen daha mutedil davranabilirdi. Grup bölünüp enterne edilebilirdi. Tabii biz hiçbir gruba polisin şiddet uygulamasını istemeyiz.” dedi.

10- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ile Uludere olayının 1’inci yılı nedeniyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Failleri belli olan bir cinayetin ortaya çıkarılamadığını ileri süren Tanrıkulu, “Bu uçaklar gerçekten kaldırılmak istenmedi mi? Sivillerin olabileceği şekilde bir direnç mi oldu askeri komuta zinciri içinde? Ondan sonra bir yazılı talimat mı alındı? O nedenle mi adli soruşturma uzuyor, Meclis Alt Komisyonu, raporu yazmak ve yayımlamakta bu kadar ayak diriyor?” sözlerini savundu.

Öte yandan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra ve beraberindeki heyet, CHP Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Nihat Matkap’la görüştü. Sabra, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “CHP’nin görüşünü almak bizim için çok önemli. 20 ay önce Türkiye hükümetinin ve devletinin dost olduğunu biliyorduk, gördük. Şimdi de muhalefetin ne kadar dost olduğuna tanık olduk. CHP’den de Suriye rejiminin bir dikta rejimi olduğunu duymaktan çok mutlu olduk.” dedi.238

11- İran donanması, Hürmüz Boğazı’nda yeni bir tatbikata başladı. Hint Okyanusu bölgesinde bir milyon kilometrekarelik alanda yapılan tatbikatın amacının, elektronik harp donanımlarını test etmek ve İran deniz kuvvetlerinin askeri kapasitesini göstermenin yanında komşu ülkelere barış ve dostluk mesajları vermek olduğu ifade edildi.

12- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus çocuklarının ABD’ye evlatlık verilmesini yasaklayan yasa tasarısını imzaladı.

13- Suriyeli bütün muhalif yapılanmalarını bünyesinde barındıran Ulusal Koalisyon’un Başkanı Muaz El Hatib, El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından kendisine yapılan Moskova’da müzakerelerde bulunma teklifini reddettiğini belirtti. 239

29 ARALIK 2012

1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşen Başkan Çiçek, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “31 Aralık’ı çalışmaların tamamlanabileceği hedef tarih olarak belirlemiştik ama yetiştirilemedi. Tabii bu tarih, çek-senet vadesi değil. Her şey bitmiş değil. Çalışmaların bir müddet daha uzatılarak tamamlanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Bahçeli ise, “Komisyonun çalışmasından yanayız. MHP olarak irademizin arkasındayız. Her türlü katkıyı yapmaya hazırız. Çalışmalar anlamlı bir güne kadar devam edebilir.” dedi.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da düzenlenen toplu açılış töreninde, ODTÜ olaylarına gönderme yaparak, “Benim başörtülü kızlarımı okullara sokmadılar. Ama biz sabrettik. Suçları neydi? Ellerinde molotofla mı dolaşıyorlardı? Sapanla demir bilyalar mı kullanıyorlardı? Sadece inancı gereği. Niye? Bu ülkenin Başbakan’ı imam hatip mezunu. Bundan rahatsız oluyorlardı. Bırakın kim nerede okuyacaksa okusun. Sabır, Sabır, Sabır, İşte 4+4+4 gerçekleşti. Sabrettiniz, muradınıza erdiniz. Şimdi üniversitelere giriyor muyuz? Katsayısı vs. kalktı mı? Kalktı. İmam Hatiplerin orta bölümleri açıldı mı? Açıldı. Artık bundan sonrası size ait. Siz daha fazla çalışacaksınız. Bu yarışta bilgiyi hikmetle donatacaksınız ve geleceği böyle yakalayacaksınız.” dedi

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye, otomotivde kusursuz üretim yapan bir ülke ama marka yapmıyoruz, sektör bu konuda biraz nazlanıyor. Ben onlara, ‘Yapacaksanız herhalde arabanın markasını da Nazlı koyacaksınız, bu kadar nazlandığınıza göre’ diyorum.” dedi.

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde AK Parti İlçe Kadın Kollarının düzenlediği “Aile İçi İletişim” konulu konferansa katıldı. Bakan Bayraktar konuşmasında, “Gittikçe dünyada aileler küçülüyor, şehircilik artıyor. Manevi değerler, dini duygular maalesef zayıflıyor. Dünyada 2.5 milyara yakın Hıristiyan var. Hıristiyanlık artık din olmaktan çıktı. Bir kültür olmuş, ama din öyle değil. Din bir öğretidir. İnsanlara huzur ve mutluluk veren hayat biçimidir. Dinimizi de bu hale getirmek istiyorlar.” dedi. 240

5- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 76. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlik sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Destici, “Meclisteki siyasi partilerin başta iktidar partisi ve anamuhalefet partisi olmak üzere yeni bir anayasa diye dertlerinin de, beklentilerinin de, düşüncelerinin de olmadığını düşünüyorum.” dedi.

6- SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, AK Partinin Anayasa Uzlaşma Komisyonuna sunduğu başkanlık sistemi önerisine göre başkanın parlamentoyu feshetme ve kanun hükmünde kararname çıkarma yetkileri olduğunu savunarak, “Bu başkanlık değil, diktatörlük sistemidir.” dedi.

7- TÜSİAD Genel Kurulu öncesinde Turkishtime dergisine mülakat veren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz, TÜSİAD ile hükümet arasında şu anda bir gerginlik olmadığını söyledi.

8- Katar’da Anadolu Ajansına konuşan Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Ramadi, Felluce, Anbar, Musul ve Samarra kentlerinde cuma namazı sonrası Irak hükümeti aleyhine düzenlenen gösterilere işaret ederek, “Mensubiyeti, kökleri, eğilimi ne olursa olsun tüm Iraklılar zaferi gerçekleştirmek için çaba sarf etmeli.” dedi. 241

30 ARALIK 2012

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa programının ikinci gününde Suriye’deki çatışmalardan en fazla etkilenen sınır ilçeleri Ceylanpınar ve Akçakale’yi ziyaret etti. İlk olarak Viranşehir’de toplu açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, oradan Ceylanpınar’a, daha sonra da Akçakale’ye geçti. Başbakan Erdoğan burada halka hitaben yaptığı konuşmada, kendisine eşlik eden Suriye Koalisyonu lideri El Hatip ile ekibinin liderliğini dünyada 100’ü aşkın ülkenin kabul ettiğini hatırlatarak “Biz Esad gidene kadar halkına karşı kardeşlik görevimizi yapacağız. Halkının kabul etmediği lider o makamlarda kalamaz. Halk kimi istiyorsa, onlar iktidar olacak.” dedi.

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakırköy Florya’da bulunan Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezini ziyareti sırasında, basın mensuplarının Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına CHP’den aday gösterileceği iddialarına ilişkin sorusu üzerine, “Sarıgül’ün önce partiye üye olması gerekir. Bu konuda daha önce çok konuştum, bu kadar yeter.” dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “14 Ağustos 2014’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye fiili bir durumla karşı karşıya kalacak. Cumhurbaşkanı yüzde 50’den fazlasının desteği ile seçileceği için vaatlerinin takipçisi olacak. Arabanın nereye gittiğini biz görüyoruz. Gelin ona göre tedbirlerimizi alalım. Başkanlık sistemine geçelim.” dedi.

4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen 4. İstanbul Edebiyat Festivalinde yaptığı konuşmada, “Maalesef bu ülkede biz, kendi değerlerimizden korkutulduk, kendi kültürümüzden soğutulduk.” dedi.

5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu. Vergi sistemindeki bazı düzenlemelerin adaletli olmadığını söyleyen Bakan Şimşek, vergi mevzuatıyla ilgili kapsamlı değişiklikler yapacaklarını belirtti. Yüksek gelir grubundakilerden daha fazla vergi alınacağını açıklayan Bakan Şimşek, “İmtiyazlar, istisnalar ve indirimleri kaldıracağız ve azaltacağız.” dedi.242

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında 2012 yılını değerlendirerek, gazetecilerin sorularını cevapladı. Göktürk-2 uydusu fırlatma töreni öncesinde ODTÜ’de yaşanan olayları değerlendiren Bahçeli, meydana gelen olayların, ülkeyi ciddi bir kutuplaşmaya ittiğini söyledi.

Bahçeli, öğrencilere destek çıkan Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar ile onu kınayan 12 üniversite yönetimini de eleştirerek, “Üniversite yönetiminin, olaylara karışanların lehinde açıklama yapması ve bunlara zımnen destek verir bir görüntü çizmesi akademik tarafsızlık ve insafla bağdaşmamıştır.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, İmralı ile görüşülmeye devam edildiği yönündeki açıklamaları için de “Doğru bulmuyoruz. Başbakan ne İmralı’dan vazgeçiyor ne İmralı’yı unutuyor.” değerlendirmesini yaptı.

Yeni anayasa yapım çalışmaları konusundaki bir soru üzerine ise Bahçeli, masadan kalkmayı düşünmediklerini söyledi.

7- Tüm siyasi gruplara birlikte çalışma çağrısında bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, birtakım çevrelerin beklediği gibi ekonomik iflas bayrağı çekmeyeceklerini açıkladı.

8- Taliban militanlarının Peşaver’e yakın üç kontrol noktasından kaçırdığı hükümete bağlı 21 milis öldürüldü. Örgüt adına katliamı üstlenen Taliban sözcüsü, Pakistan güvenlik güçlerine karşı saldırılarının devam edeceğini söyledi. Öte yandan, Taliban güçlerinin ülkenin güneybatısında Şii hacıları taşıyan bir otobüsü bombaladığı kaydedildi. Bombalanan otobüste 20 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı. 243

31 ARALIK 2012

1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin yükselen ekonomik bir güç olarak gösterilmesinin, hayata geçirilen reformlar ve kararlılıkla uygulanan politikaların bir sonucu olduğunu belirtti. Yapısal reformların devam ettirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Gerçekleştirilen reformlar, ülkemizin bugünlerini değil, bütün geleceğini şekillendirecektir. Bu sürecin temel ayaklarından biri de yeni bir anayasanın hazırlanmasıdır.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yayımladığı mesajda, “Toplumumuzun bütün kesimlerini kucaklayan, demokratikleşme, adalet, temel hak ve özgürlükler alanında ileri seviyeleri, evrensel standartları yansıtan yeni anayasamızı milletimize kazandırmanın gayreti içinde olacağız.” dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptığı açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren 6362 sayılı yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile sermaye piyasalarının, Türkiye ekonomisinin gücünü yansıtır bir yapıya ulaşabilmesinin hedeflendiğini belirterek yeni kanunda, küresel krizden sonra oluşan yeni finansal mimarinin gerekliliklerinin de gözetildiğini söyledi.

Öte yandan Sermaye Piyasası Kurulu Başbakanlığına atanan Vahdettin Ertaş, düzenlenen törenle görevi eski Başkan Vedat Akgiray’dan devraldı. Ertaş yaptığı açıklamada, “Yeni yılda yatırımcıların daha fazla korunacağı bir hukuki altyapının olacağını ümit ediyoruz. Şirketlerin finansman kaynaklarına daha kolay erişebileceği bir sermaye piyasası öngörüyoruz.” dedi.

3- Türkiye tarafından hazırlanan “2012 Yılı AB İlerleme Raporu” yayımlandı. Son 10 yılda AB müktesebatına uyum içeren yaklaşık 2 bin mevzuatın hayata geçirildiğinin hatırlatıldığı raporda, üyelik yolunda çok sayıda reform adımının cesaretle atıldığını söyledi. Rapora ilişkin açıklama yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İlerleme Raporu’nun AB mekanizması içindeki rolünün, aday ve potansiyel aday ülkelerin objektif bir fotoğrafını çekmek olduğunu belirterek, oysa bu yılki Türkiye İlerleme Raporu’nun “daha subjektif, taraflı, mesnetsiz ve bağnazca durumların gölgesinde kaldığını” bildirdi. Bakan Bağış, Türkiye’nin kendisi için hazırladığı İlerleme Raporu’nun, sadece bir tepki olarak değil, aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa perspektifinin de AB reform sürecindeki kararlılığının mührü olduğunu söyledi. 244

4- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Sabah gazetesi ile yaptığı söyleşide, Anadolu topraklarından yıllar önce çalınan tarihi eserleri geri vermemekte direnen ve Türkiye’ye bu konuda çeşitli suçlamalarda bulunan Avrupa müzelerini eleştirdi. Bakan Günay, Avrupa müzelerinde çok sayıda eserimizin bulunduğunu belirterek, “Eserlerimizin tamamını alsak ancak bizimkilerin kopyasını satarlar.” dedi.

5- Almanya Başbakanı Angela Merkel, yayımladığı yeni yıl mesajında, ülkenin ekonomik koşullarının 2013’te daha da zorlanacağı uyarısında bulundu. Merkel, Euro Bölgesi borç krizinin hâlâ devam ettiğini belirterek, “Sorunların kaynağına çözüm getirmeye yönelik uygulanan reformlar sonuç vermeye başladı. Birçok kişinin yeni yıla kaygılı gireceğini biliyorum. Yeni yılda ekonomik koşullar kolaylaşmayacak, zorlanacak. Ama bu durum moralimizi bozmamalı, tersine bizi kamçılamalı.” dedi.

6- Güneydoğu Asya ülkelerinden Doğu Timor’da 13 yıldır faaliyet gösteren BM Barış Gücü’nün görevi sona erdi. Doğu Timor Devlet Başkanı Taur Matan, yeni yıl dolayısıyla yaptığı konuşmada, ülkesinin artık barış ve istikrara sahip olduğunu söyledi.

7- Irak’ın başkenti Bağdat’ta, Babil, Kerkük ve Diyala’da düzenlenen bombalı saldırılarda, 18 kişinin öldüğü bildirildi.