12.1.2013
×

Hakkında

Künye

İletişim

1 OCAK 2013

1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yazılı bir açıklamayla bankalardaki tasarruf mevduatı vadelerinin ve özel şirketlerin yurt dışından borçlanma vadelerinin uzatılmasıyla ilgili alınan kararları değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Babacan, mevduatta gelir vergisi stopaj oranının vadeye göre farklılaştırılması ve uzun vadeli mevduat için vadeden önce çekim kolaylığı getirilmesiyle bir yıl ve üzeri vadeli mevduatın toplam mevduat içindeki payında önemli artış beklediklerini bildirdi.


2- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Milliyet gazetesinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. “İmralı’da Öcalan ile MİT yetkilileri arasında yürütülen görüşmeler sonucunda 2013 yılında terör sorunu çözülebilir mi? PKK’ya silah bıraktırılabilir mi? Oslo deneyimini yaşamış olan Türkiye, İmralı görüşmelerinden ne kadar umutlu?” soruları üzerine Başbakan Yardımcısı Atalay, bu konuda “entegre bir strateji” yürüttüklerini belirterek “İmralı da dâhil olmak üzere yürüyen çalışmalar var. Her şeyden önce umutlu olmamız lazım. Bu sorunun üstesinden gelmeliyiz. Millet bizden bunu bekliyor, biz de çalışmalarıızı çok boyutlu bir şekilde sürdürüyoruz. Tabii terör eylemleri devam ettikçe, elinde silah terörist oldukça terörle mücadele de sürüyor. Bir yandan bu çalışmalarımızı sürdürürken bir yandan da teröristle mücadele eden güvenlik güçlerimizin moralini ve motivasyonunu yüksek tutmaya devam ediyoruz.” dedi. 


3- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresinin yedi yıl olduğu ve  ikinci kez aday olabileceği kararının gerekçesini açıkladı. Resmî Gazetenin dünkü sayısında yayımlanan gerekçeli kararda, Cumhurbaşkanı Gül’ün ikinci kez aday olmasını engelleyen maddenin Anayasa’daki seçme seçilme hakkı ile Cumhurbaşkanı’nın seçimini düzenleyen maddeye aykırı bulunarak iptal edildiği belirtildi. 2007’de yapılan anayasa değişikliğinin mevcut ve önceki cumhurbaşkanlarına da ikinci kez aday gösterilme hakkı tanıdığı belirtilen gerekçeli kararda, “Anayasa değişikliği ile kaldırılan ikinci defa cumhurbaşkanı seçilme yasağının kanunla geçmişe dönük olarak uygulanabilir hâle getirilmesi anayasa koyucunun bu konudaki iradesiyle bağdaşmamaktadır.” denildi. 


4- AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İrlanda'nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) AB dönem başkanlığını devralması ve önümüzdeki altı ayda Türkiye-AB ilişkilerindeki olası gelişmeler konusunda Anadolu Ajanının sorularını cevapladı. İrlanda'nın dönem başkanlığından önceki altı ayın, kolay bir altı ay olmadığını belirten Bakan Bağış, "Tanımadığımız, diplomatik ilişkiler kurmadığımız bir ülkenin sözde dönem başkanlığı vardı. GKRY'nin dönem başkanlığı sırasında Türkiye-AB ilişkileri kopmasın diye oldukça çetin bir mücadele verdik." dedi.  Bakan Bağış ayrıca İrlanda’nın AB dönem başkanlığı sürecinde fasıllar açmayı hatta kapatmayı istediklerini belirterek  "Açılma ihtimali olan başlıklar, 'bölgesel politikalar' ile 'mali politikalar.'" dedi. 


5 - ABD Senatosu, ''mali uçurum''u önleyen tasarıyı onayladı. Tasarı uyarınca otomatik harcama kesintilerinin iki aylığına ertelenmesi ve yıllık gelirleri 400 bin dolar ve aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve aşağı olan ailelerin önceki başkan George W. Bush dönemi vergi indirimlerinin devam etmesi öngörülüyor. 


6- Irak’ta ülkenin önde gelen Şii liderlerinden Mukteda el-Sadr Necef’te düzenlediği basın toplantısında, ülkede son haftalarda artan siyasî gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sadr, kendisi gibi Şii olan Maliki liderliğindeki Irak hükûmetini, kendi başına karar almak ve ülkedeki diğer siyasi grupları dışlamakla eleştirdi.


Öte yandan ülkede dün 12’den fazla şehirde düzenlenen bombalı saldırılarda, 23 kişi ölürken 83 kişi de yaralandı. Ölenler arasında Kerbela’ya doğru yola çıkan Şii hacıların da bulunduğu belirtildi.


7- Fildişi Sahili’nde düzenlenen yeni yıl etkinliklerinde, ülkenin en büyük şehri Abidjan’da havai fişek gösterisi sonrası çıkan izdihamda 61 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı.  


2 OCAK 2013 


1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesinin ardından TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Başkan Çiçek, seçimlere giderken dört partinin yeni bir anayasa konusunu en önemli mesele kabul ettiğini belirterek “Artık 2013’te bundan farklı yol, yöntem, merci düşünmek demokrasiyle bağdaşmaz. O halde anayasa sorununu çözüme kavuşturacak olan siyasi partilerimiz ve TBMM’dir. Şimdi çözemezse ne zaman? 30 yıldır tartıştığımız bir konuyu, anayasa sorununu bir 30 yıl daha sürdürme imkânımız yoktur.” dedi.


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslararası Aile ve Sosyal Politikalar Zirvesi"nde yaptığı konuşmada, ailenin toplumun en temel şartı olduğunu ifade ederek özünü, maneviyatını koruyan bir ailenin insanlık ve istikbal için bir teminat olduğunu söyledi.


3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurt dışında ve merkezde görev yapan yaklaşık 180 büyükelçinin bir araya geldiği “İnsani Diplomasi” temalı “5. Büyükelçiler Konferansı’nın açılış konuşmasında, dış politikada tarihin akışına kapılmak yerine akışa yön vereceklerini belirterek “Dünyanın en güçlü ordularına sahip olmak ne kadar önemliyse insanlık vicdanına sahip olmak da o kadar önemli.” dedi.


4- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının resmî yayın organı "Artı90" dergisine verdiği mülakatta, terör kıskacındaki Doğu ve Güneydoğu'da "dini eğitimin" yetersiz olduğunu belirterek “Bölge, dini kimlik bakımından adım adım zayıflatılmıştır. Bugün Doğu ve Güneydoğu’daki kuran kursları ve imam hatiplerin sayısı Trabzon’dakilerden azdır. İhmaller hem Diyanet’in hem Milli Eğitim’in hem devletin... Bizi kardeş kılan değerleri bulabileceğimiz yegâne kaynak İslam dinidir, biz de dini eğitime ağırlık vereceğiz.” dedi. 


6- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Sigorta Birliğinin İstanbul’da düzenlediği bireysel emeklilikteki yeni uygulamaların tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, getirilen en önemli yeniliğin devlet katkısı uygulaması olduğunu belirterek Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılımcılar tarafından ödenen katkı paylarının yüzde 25’i tutarındaki bir meblağın katılımcıların hesaplarına devlet tarafından yatırılacağını, vatandaşın BES’e yatıracağı her 100 lira için devletin de 25 lira katkı payı yatıracağını, 100 liranın yanına konan 25 liranın da aynı 100 lira gibi yıl içinde nemalandırılacağını söyledi. 


7- Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) aralık ayı ve 2012 yılının ihracat rakamları açıklandı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan düzenlenen basın toplantısında, düşen pariteye rağmen ihracatta rekor kırıldığını belirterek "2012 yılının 11 ayında parite Türk ihracatının aleyhine çalıştı. Eğer parite 2011 yılındaki aynı değer olmuş olsaydı ihracat, 6.3 milyar dolar fazla olacaktı." dedi. Türkiye'nin dünya mal ticaretinden binde 8.2 pay aldığını belirten Bakan Çağlayan, "Yüzde 12.6'lık yıllık ihracat artışı, yüzde 7 Çin, yüzde 7 Meksika, yüzde 4.7 ABD ve yüzde 3.1 Rusya'ya ihracat artışıyla gerçekleşti. Mikronezya ve Nauru dışında ihracat yapmadığımız tek bir ülke kalmadı." dedi. 


8- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyet gazetesinin sorularını cevapladı. Abdullah Öcalan'la görüşülmesine önyargılı olmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Önyargılı değiliz. Kaygılarımız var. Kaygılarımızın temeli de hükûmetin bu konuda tutarlı bir politikası olmaması. Örneğin, ‘biz görüşmüyoruz, devlet görüşüyor' diyorlar. Bu hem doğru değil hem ahlaki değil. O zaman, yolları devlet yapıyor ama ‘biz yapıyoruz' diyorsunuz. Duble yolları da devlet yapıyor ama siz çıkıp ‘biz yapıyoruz' diye övünüyorsunuz, madem öyle onu da devlet yapıyor deyin. ‘Mücadele ediyoruz, müzakere değil.' diyordunuz, müzakere ettiğiniz ortaya çıktı. Pekala müzakere ediyorsunuz. Halka doğruları söylemeyenin terörle mücadele veya müzakere konusunda güçlü bir inisiyatifi olmadığını kabul etmemiz gerekiyor." dedi.


9- BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, OHCR tarafından hazırlatılan raporun sonuçlarını açıkladı. Pillay, 15 Mart 2011-30 Kasım 2012 arasında 59 bin 648 kişinin hayatını kaybettiğini, bu rakamın 2013 başı itibarıyla 60 bini geçtiğinin tahmin edildiğini belirtti. Çatışmalardaki kayıpların beklediklerinin çok üzerinde çıktığını dile getiren Pillay, ''Bu rapor, bugüne kadar hazırlanan en detaylı analiz ama doğal olarak kesin rakamlar değil.'' dedi. 


10- ABD’de “mali uçurum” olarak bilinen tasarıyı Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi de onayladı. Anlaşma ile yıllık geliri 600 bin doların altında olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve altında kalan ailelerin önceki dönem vergi indirimleri devam edecek. 


11- Irak Başbakanı Nuri El Maliki, dün bir Irak televizyonuna yaptığı açıklamada, Bağdat hükûmetine karşı Sünni bölgelerde düzenlenen gösterilerin, ülkenin bütünlüğüne kasteden iç ve dış politik hesaplara hizmet etmemesi gerektiğini söyledi. 


3 OCAK 2012


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dış politika dergisi Foreign Affairs’in son sayısına verdiği mülakatta, “Türkiye’nin bölgesinde daha aktif hale gelmesi, kendisini Avrupa’dan uzaklaştırması olarak yorumlanmamalıdır. Sürekli olarak AB standartlarını benimsiyoruz.” dedi. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye ile İsrail arasındaki mevcut durum İsraillilerin tercihlerinin ve yaptıkları hataların bir sonucudur.” dedi.


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla verilen akşam yemeğine katılarak bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda "Barış, savaştan çok daha fazla bedel ister. Savaş, kolay olandır." dedi. Türkiye'nin herhangi bir savaşa hazır olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Her an, her imkânımızla savaş için hazırız. Gerektiğinde de topraklarımızı korumak noktasında asla bir tereddüt içinde olmayız. Ama son ana kadar barış için mücadele eder, son ana kadar barışın tesisi için çabalarız ve çabalıyoruz." dedi. Konuşması sırasında Beşar Esad'a yönelik açıklamalarda da bulunan Başbakan Erdoğan, Esad'ın tüm uyarılara rağmen oyalama taktiğine girdiğini belirterek “Esad, iki yıl daha diktatörlük yapabilsin diye Suriye'de 60 bin sivil öldü.” dedi.


3- CHP, Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası’nın bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması sebebiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. 


4- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 5. Büyükelçiler Konferansı'nda ''Türkiye'nin İç Güvenlik Politikaları'' konusunda büyükelçilere hitap etti. Bakan Şahin, ''Örgütçe 'final yılı' olarak ilan edilen ve büyük hedefler yüklenen 2012 yılı, bölücü örgütün en kötü senesi, hezimet yılı olmuş ve sorumlu düzeydeki teröristler, 2012'yi 'kayıp yılı' olarak nitelendirmek zorunda kalmıştır.'' dedi.  

MİT Müsteşarı Hakan Fidan da konferansta yaptığı konuşmada, terörün bitirilmesi için başlatılan süreçte birçok aktörün olduğunu belirterek “Bu süreçte çok sayıda faktör ve aktörler var. İmralı da sürecin aktörlerinden biri. Terörün bitirilmesi için yapılması gerekenler yapılıyor. İmralı ile görüşme olağanüstü bir durum değil. Bu tür görüşmeler bütün dünyada yapılıyor.” dedi.  MİT’teki değişimi de anlatan Fidan, dünyadaki örneklerin incelenerek teşkilatın nasıl yeniden yapılandırıldığına ilişkin bilgi verdi. 


5- MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İmralı görüşmesinin ardından, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata İmralı’ya giderek PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’la görüştü.  Adalet Bakanı Sadullah Ergin görüşme ile ilgili "BDP'li vekillerin İmralı'yı ziyaret etmesine biz izin verdik." dedi. Bu süreçten ülke adına yarar umduklarını söyleyen Bakan Ergin, istismar edilirse sürecin sonunun gelmeyeceğine işaret etti.

6- Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında Afşin-Elbistan bölgesinde linyit kömürü madenciliği ve elektrik üretimini içeren 12 milyar dolarlık anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile BAE Enerji Bakanı Mohammed Bin Dhaen Al Hamlı tarafından imzalandı. Türkiye'de kömür tüketimi ve üretiminin 2012'de yüzde 5,1 arttığını ifade eden Bakan Yıldız, "Türkiye'de elektrik kurulu gücü 2012'de yüzde 8 arttı. Enerji sektörü hızlı büyümeli. Proje ile yerli kömürümüzü ülkemize kazandırmış olacağız." dedi.Al Hamlı ise söz konusu anlaşmanın dünya çapında olacağını, sürecin çok şeffaf işlediğini, sonuçta da Türkiye ekonomisi için çok önemli bir projenin ortaya çıktığını ifade etti.


7- Dışişleri Bakanlığı Büyükelçiler Konferansı sebebiyle Türkiye’de bulunan Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ağırlığının, sadece bölgesinde değil küresel olarak arttığını söyledi. Türkiye’nin demokrasisiyle, laik yapısıyla, güçlü ekonomisi ve siyasi istikrarı ile ciddi bir ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Tan, “Türkiye’nin oynayacağı rollerin farkındalar. Türkiye’nin sadece bölgesinde değil, küresel olarak ağırlığının artığını görüyorlar. O bakımdan Türkiye’ye her alanda desteklerini sürdürüyorlar.” dedi.


8- Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) yapılan açıklamada, enflasyonun yılı 25 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.16’dan kapattığı bildirildi. TÜFE’nin yüzde 0.38 arttığı aralık ayında ÜFE ise yüzde 0.12 geriledi. Aralık ayı enflasyonun ikinci altı aylık rakamları yüzde dördün üzerine taşıması sebebiyle memur ve emeklilerin maaşına ocak ayında yüzde 0.12 enflasyon farkı zammı gelecek. 


9- 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Belgelerde imzası olmadığı bildirilen Karadayı, yaş haddinden dolayı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Karadayı, tutuksuz yargılanacak. 


10- Prof. Dr. Yunus Söylet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden atandı. 


11- Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ülkede bir süredir devam eden protesto gösterilerinin önüne geçmek için gerekirse güç kullanımına gidileceğini açıkladı. Gösterileri ‘devlete isyan’ olarak niteleyen Maliki, bunun anayasaya aykırı olduğunu ve ülkede kaos çıkarılmaya çalışıldığını kaydetti. 


12- Mısır sınırına yapılan ve 230 kilometre olması planlanan bariyerin bir bölümü tamamlandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’e kaçak yollardan giren binlerce kişinin ülkelerine geri gönderileceklerini açıkladı.  


4 OCAK 2013


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’i Çankaya Köşkünde kabul etti. 


2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ankara’da düzenlenen “5. Büyükelçiler Konferansı”nda yaptığı “Yargı Reformu” başlıklı sunumda, büyükelçilerin görev yaptıkları ülkelerde Türkiye’deki uzun tutukluluk sürelerini anlatmakta sıkıntı çektiklerini belirterek bu sorunun Türkiye’nin imajına zarar verdiğini söyledi. 

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Singapur Dışişleri ve Adalet Bakanı Kasiviswanathan Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Davutoğlu, Suriye'de bazı Türk görevlilerinin yakalandığı iddiasıyla ilgili soru üzerine, son dönemde psikolojik operasyon bağlamında bu tür haberlerin çıkarıldığını söyledi. 


4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İstanbul’da düzenlenen İhracat Destekleri Analizi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yerli otomobil üretimi konusunda şirketlerin ağır davrandığını söyledi. Bakan Çağlayan, “Şirketler lisans verenlere göbekten bağlı. Bu firmalar korktukları için yerli otomobil yatırımlarını engelliyor.” dedi.


5- AK Parti MYK toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılının ilk basın toplantısını yaptığını belirterek yeni yılın güzellikler getirmesini diledi. Başbakan Erdoğan'ın, terör örgütü PKK'nın ele başı Abdullah Öcalan'a BDP'li milletvekillerinin ziyaretlerine ilişkin MYK'ya bilgi verdiğini belirten Çelik, adı geçen iki BDP milletvekilinin Öcalan ile görüşme taleplerini değerlendiren Adalet Bakanlığının görüşmeye izin verdiğini, görüşmenin gerçekleştirildiğini anlattı. Çelik, ''Bir yerde terörist varsa terör faaliyeti varsa güvenlik güçleri onun üstüne gider; kendi halkını, kendi ülkesini korumakla mükelleftir, varlık sebebi budur. Dolayısıyla Abdullah Öcalan ile de görüşülür, Ahmet ile Mehmet ile de görüşülür, terör örgütüne silah bıraktırılmaya çalışılır, gayret budur.'' dedi.


6- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında BDP’li milletvekillerinin İmralı’da Öcalan’la görüşmesini ve hükûmetin mücadelesini eleştirerek “AKP terörle mücadeleden vazgeçti, mücadele başlattı ve bugün İmralı’da bir mütareke dönemine girdi. AKP terör ve bölücülüğe karşı teslim olmuş, beyaz bayrak çekmiştir.” dedi.


7- Şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu, İstanbul’da hayatını kaybetti. 


8- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fetih hareketinin 48'inci kuruluş yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada, ''Bizler, ulusal birlik yolunda yürümeye ve birlik için çalışmaya devam ederek şehitlerimizin vasiyetlerine bağlı olduğumuzu göstermiş oluyoruz. Bu sayede şehitlerimizin ruhları şad olacaktır.'' dedi.


9- Suriye Ulusal Konseyi (SUKO), ABD’ye büyükelçi olarak Dr. Necip Ghadban’ı atadı.


5 OCAK 2012 


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM toplantısı öncesinde gazetecilere terörle mücadelede yeni süreci değerlendirdi. MİT Müşteşarı Hakan Fidan ve BDP’li milletvekillerinin Abdullah Öcalan’la yaptığı görüşmelerle gündeme gelen çözüm sürecini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Akılla, mantıkla, sağduyuyla, tarihsel birikimimizle bu sorunu aşabiliriz. Biz geçmişteki bütün hatalarına rağmen AK Parti’ye yeni bir kredi açıyoruz. Çözün sorunu.” dedi.


2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta partisinin İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Türkiye’de terörle mücadeleye bakıldığı zaman, bugüne kadar denenmedik yöntemin neredeyse kalmadığını, terörü bitirecek çareleri bulup uygulamak zorunda olduklarını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Terör örgütü silah bırakana kadar güvenlik boyutunda da terörle mücadele kararlılıkla devam edecektir. Türkiye’nin üniter yapısı hiçbir zaman tartışma konusu olmayacaktır.” dedi.


3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadın Konukevleri Yönetmeliğini tamamladı. Buna göre çocuklu kadınlara ev tutulacak, “kocanla barış” baskısı ve arabuluculuk yapılmayacak, kadınların kimlikleri “kodlarla” gizlenecek. 


4- Dışişleri Bakanlığının düzenlediği ve Ankara'da başlayan 5. Büyükelçiler Konferansı'nın ikinci ayağı İzmir’de yapıldı. Konferansa, Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt onur konuğu olarak katıldı. Patriota, Türkiye ile Brezilya’nın krizlerden kuvvetlenerek çıktığına dikkat çekerek, “Her iki ülkenin de bölgesel anlamda önemli varlığı, faaliyetleri ve inisiyatifleri var.” dedi. Bildt de Suriye’nin muhtemel bölünmesinin her yeri etkileyeceğini belirterek Suriye’nin bütünlüğü; Irak, Lübnan, Kıbrıs ve Azerbaycan’ın bütünlüğü kadar önemli.” dedi. Bakan Davutoğlu da “Barış İnşasında Üçlü Dayanışma” mekanizması altında dünya sorunlarına ilişkin istişarelerde bulunmayı sürdüreceklerini kaydetti.  


5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, beş buçuk yıllık bakanlık sürecini Zaman gazetesine değerlendirdi. Bakan Çağlayan, 2023 hedeflerine ulaşmak için emin adımlarla ilerlediklerini, siyasi ve ekonomik istikrarın Türkiye’nin küresel krize meydan okumasını sağladığını anlattı. 


6- Enerji Bakanı Taner Yıldız; Cezayir, Libya ve Katar temaslarının ilk durağı olan Cezayir’de, Enerji ve Madenler Bakanı Youcef Yousfi ile yaptığı görüşmede, “Cezayir ile LNG kontratının 10 yıl saha uzatılması konusunda mutabakata vardık. Ayrıca yenilenebilir enerji alanlarında da iş birliği fırsatı yakaladık.” dedi. 


7- BM Güvenlik Konseyi dün, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde isyancı Seleka Koalisyonu’na saldırıları durdurma, işgal ettiği kentlerden çekilme ve Cumhurbaşkanı François Bozize ile ön şart olmaksızın müzakere masasına oturma çağrısı yaptı.  


8- Rusya Savunma Bakanlığı, 2016 yılına kadar savaş gemileri ve denizaltılar dâhil olmak üzere 50’nin üzerinde yeni savaş gemisini deniz kuvvetlerinin hizmetine alacağını bildirdi. 6 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Gabon, Nijer ve Senegal’i kapsayan Afrika turu kapsamında Gabon’un başkenti Libreville’e hareketi öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin, İmralı ile yaşanan sürece ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, “Bu yeni başlamış bir süreç değil. Bizim buradaki gayretimiz, terörle mücadelede başarılı olabilmektir. Huzur ve refahı tam manasıyla ülkemizin dört bir köşesine getirebilmektir.” dedi. İstihbarat teşkilatının bu iş için devletin kullanacağı enstrümanlardan biri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Bu, dünyanın her yerinde böyledir. İstihbarat teşkilatı sadece terörle mücadelede kullanılmaz, asayişte de kullanır. Çok farklı etkili olmak istediği alanlarda da kullanır. Bizler de şu anda bu adımı attık, atıyoruz ve atacağız. Bu esnada yaşanan gelişmeler oldu. Dikkat edilirse bizler, şu anda siyasetçi olarak böyle bir görüşmenin içinde olmadık, olmuyoruz.” dedi. 


2- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1990’a kadar 106 cemevi bulunduğunu, 1990-2000 yılları arasında ise sayının 163’e çıktığını belirterek “Ondan sonraki süreçte de 329 tane cemevi yapıldığını görüyoruz. Cemevlerinin yapılmasında da faaliyetlerinde de herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En fazla cemevi de bizim iktidarlarımız döneminde yapılmıştır.” dedi.


3- Yargıtay 21. Hukuk Dairesi'nin aldığı bir karara göre SSK'dan ölüm aylığı alabilmek için gerekli olan 900 gün, sigorta borçlanma ile tamamlanabilecek. Böylece vefat eden kişinin bir gün bile sigortası olsa eş ve çocukları, askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması yoluyla 900 günü tamamlayıp emekli aylığı alabilecek. 


4- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İzmir’de 5. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında düzenlediği basın toplantısında, teröre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Davutoğlu, terörün sona erdirilmesine ilişkin, “Bu konuda etkili olacak herkesi muhatap olarak alır ve görüşürüz.” dedi.


5- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, katıldığı televizyon programında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Şahin, terörle mücadelenin her dönem kendi imkânlarına göre yapıldığını vurguladı. Mücadele ederken terörün mantığını, örgütün gayesini, hedefini iyi anlamak gerektiğini vurgulayan Bakan Şahin, “Topyekûn mücadele edilmesi ve birlik olunması lazım. Şehirde polis, bununla sorumludur ama sadece polis değildir, kırsalda jandarma ve silahlı kuvvetler sorumludur, yetkilidir; ama yeterli değildir. Örgüt ve örgüt militanları kırsaldan eylemini koyup şehre geldiği zaman kırsaldaki güvenlik gücümüz, şehirle entegre olmak durumundadır.” dedi.


6- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’de 5. Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükelçilere bakanlığının çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Bakan Günay, 2007’den bu yana yasa dışı yollarla Türkiye’den yurt dışına götürülen 3 bin 700’ün üzerinde eserin iadesini gerçekleştirdiklerini belirterek “İnsanlığın gerçek hukuku bir gün yazılacak, Avrupa’nın yazdığı mevzuat değişecek ve yurtdışındaki eserler buraya dönecek.” dedi. Bakan Günay, Türkiye genelinde kazı çalışması yapılan 161 ören yerinden 119’unda Türk ekiplerin görev aldığını, geçmiş yıllarda yasa dışı yollarla yurtdışına çıkarılmış eserlerin iadesi konusunda azimle çabaladıklarını söyledi.


7- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hürriyet gazetesi Ankara Bürosu’nu ziyaretinde 2013 hedeflerini anlattı. 2013’te Marmaray, Ankara-İstanbul YHT ve uzun süredir bitirilmesi planlanan Ankara Metrosu projelerinin tamamlanacağını belirterten Bakan Yıldırım, İstanbul’a 3. Havalimanı ve 3. Köprü çalışmalarının ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin de başlayacağını söyledi.


8- Spor Toto Kadınlar Türkiye Kupası finalinde Galatasaray, Fenerbahçe’yi 74-72 yenerek 10. kez kupanın sahibi oldu.


9- Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam’da halka hitaben yaptığı konuşmada, ülkedeki çatışmanın “yönetimle muhalifler arasında değil, vatan hainleri ile halk arasında” olduğunu savunarak Suriye’ye düşman olan yabancı güçlerin, kendilerinden intikam almak istediklerini ileri sürdü. 


10- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin sözcüsü Ümid Sabah yayımladığı yazılı açıklamada, Mesud Barzani’nin  Türkiye ve Abdullah Öcalan arasında gerçekleşen görüşmelerden çok mutlu ve umutlu olduğunu belirtti. Sabah, “Barzani, görüşmeleri çok büyük bir adım olarak değerlendiriyor ve takdir ediyor. Yapılan görüşmenin; savaşın ve şiddetin sonlanması, barışın pekiştirilmesi, Kürt meselesinin barışçıl yollarla çözülmesi yolunda ciddi ve etkili bir başlangıç olmasını temenni ediyor.” ifadelerini kullandı.


11- Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve Güney Sudanlı mevkidaşı Salva Kiir Mayardit’in Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirdikleri görüşmede, Abyei’de Hartum ve Cuba’dan askeri ve diplomatik yetkililerin bulunacağı İdari Kurul ve Yasama Komisyonu oluşturulması kararı alındı. 


12- Venezuela Meclisi dün, parlamento başkanlığına Devlet Başkanı Hugo Chavez yanlısı Diosdado Cabello’yu tekrar seçti.


13- Libya'da Muammer Kaddafi sonrası geçiş sürecini yöneten Libya Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Muhammed el-Mugaryef, Libya devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Sebha kentinde kendisine suikast girişiminde bulunulduğunu, çıkan çatışmada üç korumasının yaralandığını kaydetti. 


14- ABD’nin, Pakistan’ın Güney Veziristan’da bulunan Taliban mevzilerine insansız hava aracıyla gerçekleştirdiği saldırıda 18 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. 


7 OCAK 2013 


1- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 5. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde düzenlediği değerlendirme toplantısında, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde petrol aramak için BM’ye tek taraflı Münhasır Ekonomik Bölge başvurusu yapacağı haberini eleştirerek “Yunanistan’la aramızda istişare kanalları mevcut. Tek taraflı adımlardan, böylesine kritik dönemlerde kaçınılması gerektiği kanaatini taşıyoruz. İlişkiler ivme kazanmışken bütün atılacak adımları istişare içinde birlikte atmamız önem taşır.” dedi. 


2- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Vural, terör örgütüyle yürütülen görüşmelerde örgütün taleplerinin yerine getirilmesi için AK Parti, CHP ve BDP’nin koalisyon yaptığını öne sürdü. 


3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gabon’un başkenti Libreville’de Başbakan Raimond Ndong Sima ile biraraya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevaplayan Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı eleştirerek “Bombalarla, uçaklarla halkını bombalayarak öldüren bir insanın bu noktadaki tavsiyelerinin demokratik olması diye bir şey düşünülemez. Karşısındakileri El Kaide veya terörist diye ifade etmek suretiyle hedef saptırmaktadır.” dedi.

Ayrıca Başbakan Erdoğan, Gabon Meclisine hitaben yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2015’e kadar 100 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.


4- ABD Başkanı Barack Obama, Nebraska eski Senatörü Chuck Hagel’i Leon Panetta’nın yerine Savunma Bakanlığına aday gösterdi. Obama, David Petraeus’un istifasıyla boşalan Amerikan Haberalma Örgütü (CIA) başkanlığına da terörle mücadele başdanışmanı John Brennan’ı uygun gördü. 


8 OCAK 2012


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, makale veritabanı “Project Syndicate” için 2012’ye ilişkin değrlendirmelerini ve 2013 yılı beklentilerini kaleme aldı. Cumhurbaşkanı Gül makalesinde, Türkiye’nin yakın çevresinin geçen yıl küresel siyaset gündeminde en üst sırada yer aldığına dikkat çekerek art arda diktatörlüklerin yıkılmasıyla büyük bir dönüşüm sürecinden geçen bu bölgenin, 2013’te de yine en üst sırada yer almaya devam edeceğini söyledi. 


2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grubundaki konuşmasında, Kürt sorununun çözümü doğrultusunda başlayan süreci değerlendirdi. CHP olarak sorunlardan beslenmediklerini, ülkeye ve millete hizmet etmeye çalıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Elbette ki sorunları, iktidar partisi çözecektir birinci evrede. Ana muhalefetin sorumluluğu yok mu? Elbette var. Biz parti olarak sorunlardan beslenen bir parti değiliz. ‘Şehitler gelsin, terör tırmansın, belki bize de bir şey düşer...’ Bunu düşünmek insanlık dışıdır, akıl dışıdır.” dedi.


3- 2012 yılı Kasım ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Çift haneli bir artış beklentimiz vardı, son rakamlar beklentilerin de üzerinde gerçekleşti.” dedi. 

4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında, İmralı ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi. Bahçeli, “AKP’nin İmralı Adası’na düşkünlüğü, İmralı canisine yakınlığı, kurduğu sohbet ve muhabbet ortaklığı yeni değildir. Yeni olan Başbakan’ın pervasızlığı, hükûmetinin şuursuzluğu ve meseleyi sıradan görerek topluma artan ölçekte  kabul ettirmeye gayret etmesidir. Başbakan Erdoğan çizmeyi aşmış, eşiği geçmiş ve bölücü  terörün kanlı limanına hükûmetini demirlemiştir.” dedi.


5- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında, İmralı görüşmeleriyle başlayan Kürt sorununun çözümüne ilişkin yeni süreci değerlendirdi. Demirtaş, “İmralı koşulları yeniden düzenlenmeli ya da tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Öcalan’ın KCK ve halk ile doğrudan temas kurması sağlanmalıdır.” dedi.


6- Bozcaada’nın 50 kilometre açıklarında 6.2 şiddetinde deprem meydana geldi. 


7- Beş günlük Afrika turuna çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gabon ziyaretinin ardından seyahatinin ikinci durağı Nijer’e geçti. Burada Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile görüşsen Başbakan Erdoğan, Türkiye-Nijer İş Forumu’nda da bir konuşma yaptı. Temaslar sırasında, iki ülke arasında değişik alanlarda iş birliğine ilişkin beş anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar arasında diplomatik pasaportlara vizelerin karşılıklı kaldırılması ve ekonomik iş birliği anlaşmaları bulunuyor.


9 OCAK 2012


1- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, 2011 Ağustos ayında ilk 2020 Olimpiyat Oyunları aday adayı kent başvuru metninde Başbakan Erdoğan imzasının olmasının büyük bir güç algısı sağladığını kaydederek “Merkezi hükûmetin tam desteğini alan İstanbul, böylece yarışa bir adım önde başladı. Garantörlük, bu işin bir yönü ve bu yönden diğer ülkelere göre çok daha güçlüyüz.” ifadelerini kullandı. 


2- İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesince düzenlenen "Suç Ekonomisi, Mücadele Yöntemleri ve Türkiye Değerlendirmesi" paneline katıldı. Bakan Şahin burada yaptığı konuşmada, suç ekonomisinin, ülkenin öncelikli sorunlarından terörle mücadele başta olmak üzere kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele gibi birçok suç türüne karşı yürütülen çalışmalarda önemle üzerinde durulması gereken bir alan olduğunu belirtti.


3- Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İl Müdürleri Koordinasyonu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçecek düzenlemenin bu yılın öncelikli konusu olduğunu söyledi. 


4- BDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada, İmralı ile devlet arasında başlayan yeni süreci ciddi gördüklerini, sonuç almaya bu kez daha yakın olunduğunu söyledi. Demirtaş, Öcalan’ın “demokratik özerklik”ten vazgeçtiği” yönünde basına yansıyan haberleri de değerlendirerek “Demokratik özerklikten vazgeçildi hususu Kürtler açısından doğru değil. Bunun nasıl uygulanacağının formulasyonu değişebilir sadece.” dedi. 


5- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nijer ziyareti çerçevesinde Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, toplantıda gazetecilerin sorusu üzerine PKK'nın saldırıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bölücü terör örgütünün provokasyonlarının yeni olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bu tür barışa yönelik girişimlerde her zaman, bölücü terör örgütü elinden gelen her tür olumsuz gayreti göstermiştir. Bu da yine o alışa gelmiş  provokatif eylemlerden bir tanesidir. Biz daha önce de söyledik. Operasyon konusunda bölücü terör örgütü ile mücadelemiz sürecektir. Fakat siyasi uzantısı ile müzakereleri yapabiliriz dedik. Şu anda da aynı noktadayız. Bu konuyla ilgili samimiyetimiz son günlerde attığımız adımlardır.” dedi.


6- AP'nin Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Türkiye'nin taslak İlerleme Raporu’nu açıkladı. Brüksel'de konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Oomen-Ruijten, Kürt sorununa demokratik yollardan çözüm bulma sürecine kuvvetli destek verdiklerini kaydetti. PKK'nın dünkü saldırısını “gerçek bir provokasyon” olarak nitelendiren, Türk hükûmetinin ve siyasi partilerin bu tür provokasyonlara gelmeyeceklerini umduğunu vurgulayan Oomen-Ruijten, iki yıl önce hükûmetin başlattığı demokratik açılımın sonuç vermediğini, bu defa netice alınacağını umduğunu ifade etti.


7- Avrupa Komisyonu Genişleme Komiseri Stefan Füle, Avrupa Parlamentosunda Avusturyalı Liberal Üye Angelika Werthmann tarafından verilen ve Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili yazılı soru önergesini cevapladı. Füle cevabında, “Fitch’e göre Türk ekonomisi, finansal risklerde son dönemlerde görülen iyileşme, GSYİH’ya göre kamu borç oranında düşüşün devam etmesi ve sahip olduğu güçlü bankacılık sektöründen dolayı not artırımını hak etmiştir. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları ve Komisyon, bu noktaların büyük bölümü üzerinde mutabıktır.” dedi.


10 OCAK 2013


1- Afyonkarahisar’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Yeni İmralı sürecini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, "Şahit olduğumuz yeni bir çalışma var. Bu süre içerisinde rol alanlar ne yapmaları gerekiyorsa onu biliyorlar. Bu kadar söyleyeyim. Eğer dürüst davranır ve yapmaları gerekeni yaparlarsa o zaman bu acılar sona erer. Her şeyden önce eli silahlı insanların ve onlara talimat verenlerin yapması gerekenleri yapması gerekir. Onu göreceğiz, eğer bunlar gerçekleşirse ümit ederim huzur gelir." dedi. 


2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek “10 Ocak Gazeteciler Günü” dolayısıyla Parlamento Muhabirleri Derneğini ziyaret etti. İmralı'da yapılan görüşmelerin ve terörle mücadele konusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin sorulması üzerine Başkan Çiçek, terörün önemli bir sektör, önemli kazanç kaynağı olduğunu vurgulayarak "Türkiye açısından terör meselesi muhakkak şekilde çözülmesi gereken bir konu. Bu süreçte, bu iş bitmesin diye zaman zaman sıkıntılar gündeme gelebilir. Buna karşılık hepimizin soğukkanlı olması, iyi anlaşılmasına da birlikte yardımcı olmamız lazım. Bilgi verilmesi gerektiğinde verilmelidir." dedi. 


3- Anayasa Mahkemesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle (TOBB)  ilgili "İki dönem başkanlık yapanlar, iki dönem ara vermedikçe yeniden bu göreve seçilemez." düzenlemesini anayasaya aykırı bularak iptal etti ve yürütmesini durdurdu. 


4- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının, "sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği" gerekçesiyle bozulmasını istedi. 


5- İstanbul Ticaret Odasının (İTO) ocak ayı meclis toplantısında, üyelerin sorularını cevaplandıran Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO’dan talep edilen PATRIOT hava savunma sistemlerinin savunmaya yönelik olduğunu belirterek “PATRIOT’lar, bu tehlike kalktığı anda gider. İnşallah tehlike kısa zamanda kalkar ve buna ihtiyaç hissedilmez.” dedi.


6- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bankaların tüketiciden 31 kalemde aldığı ücretin kaldırılmasını öngören Tüketici Yasası tasarısıyla ilgili yaptığı açıklamada,  bankaların uygulamalarıyla ilgili mahkeme kararının dikkate alınacağını söyledi. 

“Yetkilendirilmiş Yükümlü” statüsü hakkında da bilgi veren Bakan Yazıcı, bunun firmaların güvenirliğinin devlet tarafından onaylanması anlamına geldiğini belirterek yetkilendirilmiş yükümlülerin eşyasının, diğer firmalara göre gümrük idaresinde daha az kontrole tabi tutulacağını ve bunun da hız kazandıracağını bildirdi. 

Bakan Yazıcı ayrıca, Borçlar Kanunu’nda değişiklik yaparak ticari şirketler, ortaklıklar, esnaf ve çiftçi kredilerindeki kefaletlerde aranan eş rızası zorunluluğunun kaldırılmasına karar verildiğini belirterek "Ancak tüketici kredisi ve konut kredisi gibi kredilerde eşin rızası aranmaya devam edecek." dedi.


7-  TBMM’de yazılı soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2005-2012 yılları arasında 859 bin 480 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazalarda 42 bin 255 kişinin hayatını kaybettiğini ve 1 milyon 538 bin 774 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bakan Şahin, “Kazaların yüzde 88,37’si sürücü hatasından kaynaklanıyor, yüzde 10.55’i yaya kusuru, binde 5’i yol kaynaklı.” dedi.


8- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, katıldığı televizyon programında, 2013 yılında 434 projede çalışma yapılacağını belirterek İstanbul-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren'in bu sene biteceğini, 150 yıllık Marmaray hayalinin gerçek olacağını ve 3. köprünün ayaklarının bu yıl yükseleceğini söyledi. 


9- TBMM Genel Kurulunda, sigortalı lehine düzenlemeler kapsayan tasarı kabul edilerek yasalaştı.  Kanuna göre milletvekilleri, dışarıdan atanan bakanlar ve gazeteciler de daha önce olduğu gibi kamuoyunda yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet zammından yararlanacak. Terörle mücadelede malul kalanlar ile Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak.


10- Bedelli askerlikten yararlanmak için ikinci taksiti yatırmayanlar ve bedelli askerlik şartını taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmayanlara yeni imkân sunan yasa teklifi, Milli Savunma Komisyonunda kabul edildi. Teklife göre, ödemenin ikinci taksitini yatıramayanlar ile hiç başvurmayanlardan düzenlenmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. 


11- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İncirlik Üssü'ndeki bir camiye yılbaşı gecesi giren bazı ABD askerlerinin ahşap minberi yıkıp Kur'an-ı Kerimi yırttıkları iddiasına tepki göstererek "Vahim iddianın ne kadar doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Sorumlular kim olursa olsun haklarında adli ve idari cezalar tam olarak tatbik edilmelidir." dedi.  Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.


12- Fransa’nın başkenti Paris'te bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosuna kimliği belirsiz kişilerce düzenlenen saldırıda, terör örgütü PKK’nın Avrupa Diplomasi Sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez susturucu silahla vurularak öldürüldü.  

Saldırıyı değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Yapılış şekline bakılırsa PKK'nın iç hesaplaşması gibi görünüyor. Bu mesele, son süreci sabote etmeye yönelik bir çaba da olabilir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da  "Böylesine sorgusuz sualsiz başlarına ateş edilerek öldürülmeleri; kimlikleri, kişilikleri, üzerlerine atılı suçlar ne olursa olsun hiçbir zaman tasvip edilecek bir davranış değil. Kötü bir olay, gerçekten üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim." dedi.  

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise "Fransa hükûmetinin bu katliamı hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz. Paris'in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz." dedi. 


13- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahati kapsamında gittiği Senegal'de gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, "Terörü bitirme konusunda umutlu musunuz?" sorusuna, "Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Umudum, devam ediyor. Umarım medya da bu konuda gereken hassasiyeti gösterir ve bu sürece destek verir. Onlar 2012'yi final yılı ilan etmişlerdi ama aradıklarını bulamadılar. Güvenlik güçlerimiz bütün kararlılığıyla mücadelesini sürdürecektir. Kaldı ki güvenlik güçlerimiz son bir buçuk senede hiçbir dönem olmadığı kadar hassas. Ama hâlâ bazı medya organları lüzumlu lüzumsuz askere saldırıyor. Bu insan, arazide ölüme gidiyor. Gıyabında yargılamaya başlıyorsunuz, motivasyon kalır mı? Aynı şey polisimiz için de geçerli." cevabını verdi.  

Başbakan Erdoğan Senegal’de, Afrika'daki köle ticaretinin sembolü olan Goree Adası'nı ziyaret ederek bağımsızlığını kazandıktan sonra Senegal hükûmeti tarafından müzeye dönüştürülen evleri dolaştı. 

Ayrıca, Türkiye-Senegal İş Forumu'nda konuşan Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki bağların ticari ilişkilerden ibaret olmadığını belirtti. Başbakan Erdoğan, Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesiyle ilgili olarak da "Sabırlı olup aydınlanmasını beklemek lazım diye düşünüyorum." dedi. 


14- Hamas lideri Halit Meşal ile El Fetih lideri Mahmut Abbas Mısır’ın başkenti Kahire’de görüştü. Görüşmeye tepki gösteren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “El Fetih’in İsrail’i yok etmek isteyen teröristlerle birlik olmak istediğini biliyoruz, onlara toprak vermeyiz.” dedi. 


11 OCAK 2013


1- Resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği Afyon’dan Uşak’a geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Uşak Valiliğinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül gazetecilerin Paris’te öldürülen PKK’lı kadın teröristler ile ilgili soruları üzerine “Perde arkasında ne var? Bunun öğrenilmesi için birkaç güne ihtiyaç var. Kimler, neden, niçin yapmışlar; ilgili kurumlar bunları değerlendirir, bilgi verir. İşin doğrusu ortaya çıkar. Çeşitli tahminler var. Ancak bu aşamada kim ne söylerse söylesin tahminden öteye geçemez.” dedi. 


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Senegal dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazetecilerin Paris’te üç terör örgütü PKK üyesi kadının öldürülmesiyle ilgili sorusu üzerine, cinayetin olduğu evin şifreli kapısına işaret ederek “Öyle tek kilit falan değil şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin yapabileceği bir şey değil. Bunlar da her halde tanımadıklarına bu kapıyı açmazlar. Kendi içlerinden olma ihtimali artıyor.” şeklinde yanıt verdi.


3- Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitimi Programı’nın ilk iş ortaklığı protokolü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Hizmetler Genel Müdürü Ömer Bozoğlu ve TEB Genel Müdürü Varol Civil’in katılımıyla gerçekleşti. Protokol kapsamında, “Aile Eğitim Programı”nın iktisat başlığı altında sene boyunca düzenlenecek etkinliklerde finansal okur-yazarlık hakkında eğitimler verilecek.


4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kazan Soda Elektrik ve Çinli Tianchen Engineering Corporation arasında Kazan’da kurulacak Soda Külü ve Kojenerasyon tesislerinin yatırım anlaşmasının imza törenine katıldı. Bakan Yıldız, Türkiye’nin planlanan 2. nükleer enerji santrali için Çin, Japonya, güney Kore ve Kanada’nın içinde bulunduğu yarışı artık tamamlamak durumunda olduklarını açıkladı.


5- Üç terör örgütü PKK üyesinin öldürülmesinin ardından Fransa’ya giden BDP Eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, cinayetten Fransız hükûmetinin de sorumlu olduğunu ileri sürdü. Paris’teki bir kültür merkezi önünde toplanan kalabalığa hitap eden Demirtaş, “Bu olay Fransa’nın Roboski’sidir. Sorumluları önce Türkiye, sonra Fransa’dır. Bunu aydınlatmayan bunun altında kalır.” dedi.


6- Hazine Müsteşarlığı, 2013 yılı için kredi değerlendirme kuruluşlarından Moody’s ve Fitch ile sözleşme imzaladı.


7- Türkiye Taşkömürü İşletmeleri (TTK) iş verimini düşürdüğü ve iş güvenliği riski oluşturduğu için icralık durumda bulunan ve üzerindeki hacizleri bir yıldır kaldırmayan maden işçilerinin iş akitlerini sonlandırma kararı aldı.


8- TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Anayasa Mahkemesinin aldığı seçime girme kısıtlamasının kalkması kararının ardından Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, kararın oda ve borsa başkanlarının değişmesine engel olmadığını dile getirerek “Oda ve borsa yönetimlerine herkes demokratik bir şekilde aday olabilir, seçim sonucunda en çok oyu alan kazanır.” dedi. 


9- ABD Başkanı Barack Obama ve Pakistan Devlet Bakanı Hamit Karzai, Beyaz Saray’da görüştü. Obama, 2014 yılının sonunda ülkenin güvenliğinden Afganistan güçlerinin sorumlu olacağını belirterek bahar aylarından itibaren de koalisyon güçlerinin Afganistan’daki misyonunun “destekleyici role” dönüşeceğini ifade etti. 


10- İsviçre’nin girişimiyle hazırlanan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile diğer yetkililerin ülkede yaşanan savaş nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk edilmesini öngören tasarı, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a sunuldu. 53 ülkenin imzasını taşıyan tasarının, 14 Ocak Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyinde görüşüleceği açıklandı.  


11- Suudi Arabistan’da politika yapımı ve yasama konularında krala danışmanlık yapan 150 koltuklu Şuura Konseyi’ne ilk kez 30 kadının atanmasına karar verildi. 


12- Suriye Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) geçiş hükûmeti kurmak için çalışmalara başladı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’nin daveti üzerine Londra’da düzenlenen toplantıya katılan SMDK, yazılı açıklama yaptı. Askeri çalışmaların Genel Kurmay Başkanlığı çatısı altında birleştirilmesiyle fiili olarak geçiş hükûmeti çalışmalarının başlamış olduğunu duyuran SMDK, “Geçiş hükûmetinde yönetimin çekirdeğini, teknokratlar oluşturacak.” ifadesini kullandı. 


13- ABD Dışişleri Bakanı ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcıları, BM Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi ile Cenevre’de Suriye’de yaşanan krizin siyasi çözüm yollarını görüşmek üzere bir araya geldi. Görüşmede geçiş hükûmeti kurulmasını öngören Cenevre Mutabakatı’nın nasıl hayata geçirileceği ele alındı. 


14- Mali’nin kuzeyini elinde bulunduran milis güçlerinin, daha güneydeki Konna kasabasını ele geçirmesi üzerine Fransa, Mali’nin isteği üzerine ülkeye asker gönderdi ve Fransız uçakları da isyancı hedeflerini vurdu. 12 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinin (ASKON) Genel Kuruluna yaptığı konuşmada, İstanbul’a yapılacak projelerden biri olan Kanalistanbul için yılın ilk çeyreğinde ihaleye çıkılacağını açıkladı. Başbakan Erdoğan ayrıca Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesi olayına yönelik olarak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin öldürülen PKK’lılarla sık sık görüştüğüne dair açıklamasına atıfta bulunarak “Fransa Cumhurbaşkanı bu terör örgütü mensuplarıyla ne görüştüğünü açılamalıdır.” dedi. 


2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin ziyareti öncesi Çin Ulusal Radyosu’nun sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye Suriye ile bir savaşa mı sürükleniyor?” sorusuna, “Türkiye, Suriye krizinde çözüm arayan değil ne yazık ki sorun yaratan bir bölgesel aktör konumundadır. AK Parti iktidarının Suriye’nin iç işlerine karışması, Suriye yönetiminin de buna karşılık olarak Türkiye’ye yönelik söylemlerinin sertleşmesine yol açtı. Bu nedenle üzülerek söylemeliyim ki iki ülke arasındaki gerginliği bir çatışmaya götürebilecek elverişsiz bir ortam var.” şeklinde cevap verdi.


3- Avrupa Parlementosu (AP) Türkiye Raportörü Oomen Ruijten Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin kaldığı Hatay’ın Altınözü ilçesindeki konaklama tesislerini ziyaret etti. Bakan Ergün burada yaptığı açıklamada, “Ziyaret ettiğimiz misafirlerin ölümleri durdurun talepleri oldu. Bu noktada AB’nin şu ana kadar yapabileceği şeyleri yaptığını düşünmüyoruz.” dedi. 

Rujiten ise Türk hükûmetinin şu ana kadar yaptıklarına çok saygı duyduğunu ifade etti. 


4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) Bolu’nun Abant ilçesinde düzenlenen "Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, çalıştayın sorunlara stratejik yaklaşım ve ortak akılla yaklaşılması konusunda bilgi verdiğini anlattı. Bakan Ergün, “Girişimcilik eğitimlerinden yararlanarak işini kuran arkadaşların, diğer girişimcilere nispeten daha başarılı olduklarını görmek bizi memnun ediyor.” dedi.


5- Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Mersin’in ev sahipliği yapacağı “2013 Akdeniz Oyunları” bilgilendirme toplantısında, Mersin’de altı yıllık bir çalışmayı sadece iki yılda gerçekleştirdiklerini söyledi.


6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milliyet gazetesinin 11’incisini Batman’da düzenlediği “Türkiye’ye Yatırım Geleceğe Yatırım” toplantısına katıldı. Bakan Şimşek, Batman’ın 81 milyon dolarlık ihracatını önümüzdeki 10 yılda bir milyon dolara taşıma hedefiyle hareket ettiklerini ve şehirde ikinci Organize Sanayi Bölgesi’nin açılışına hazırlandıklarını belirtti. 


7- Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Hükûmet ve Liderlik Okulu kapsamında düzenlenen “Siyaset Okulu” programının açılış dersine katıldı. Bakan Dinçer yaptığı konuşmada, “Milli Eğitim Bakanlığının işi, sansür yapmak değil. Biz çocuklarımıza hangi kitap olursa olsun hepsini okutmak istiyoruz. Bırakın çocuklar kitap okusun.” dedi.


8- Ulaştırma Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Körfez geçiş inşaatı ile Samanlı tünelinde inceleme yaptı. Bakan Yıldırım, Körfez Geçiş Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoban Projesi’nin maliyetinin 10 tane 100 bin nüfuslu şehre bedel ve Türkiye’nin 1950 yılındaki milli gelirinden yüksek olduğunu söyledi. 


9- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam’da düzenlenen istişare kampında İmralı sürecine yönelik olarak yaptığı değerlendirmede, bu sürecin içinde olmayacağız.” dedi. 


10- BM Güvenlik Konseyinin uluslararası askeri gücün Mali’ye gönderilmesine onay vermesinden 24 saat sonra Fransa Ordusu bu ülkeye hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 100’den fazla kişinin öldüğü bildirildi. 

Mali’ye yapılan askerî müdahale çerçevesinde “sınır güvenliği” meselesini görüşmek üzere Libya’nın Gadamıs kentinde bir araya gelen Libya Başbakanı Ali Zeydan, Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali ve Cazeyi Başbakanı Abdulmalik Selal ise yayımladıkları yazılı açıklamada, Mali’nin kuzeyindeki silahlı grupların eylemlerini kınayarak Mali hükûmetine destek verdiklerini bildirdi. 13 OCAK 2013 


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin’in başkenti Pekin’e giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Paris’te terör örgütü PKK mensuplarının öldürülmesi olayının İmralı ile başlatılan müzakere sürecini aksatmaması gerektiğini söyledi. 


2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığınca düzenlenen “Siyasi ve Hukuki İşler Başkanları Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı”nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Partinin 11 yıldır iktidarda olduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Arınç, Türkiye’nin son 50-60 yıllık siyasi hayatına bakıldığında üç defa üst üste tek başına iktidarı kazanan ve oy artışıyla bunu devam ettiren başka bir örnek olmadığını vurguladı. 


3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, “Kozlu olayında da bir kere daha gördük. Orada alt işveren olmalı mı olmamalı mı konularını netleştirecek,  taşeron şirketler ve işçi haklarıyla ilgili yaşanan sorunları ortadan büyük ölçüde kaldıracak bir düzenlemeyi Meclisin gündemine taşımış olacağız.” dedi


4- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Teşkilat İçi Eğitim Programı”nın ikinci gününde “Tarım Politikaları” konulu toplantıya katıldı. Burada yaptığı konuşmada Bakan Eker, piyasada gıda takviyesi olarak satılan bazı ürünlere hileli bir şekilde kimyasal ilaçların karıştırıldığını belirterek “O ürünü sanki bitkiymiş, doğalmış gibi satanlarla karşılaşıyoruz. Bunun önüne geçmek maksadıyla yeni düzenlemeler getireceğiz.” dedi. 


5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, Vergi Denetim Kurulunun 2012 sonuçlarını değerlendirdi. Denetimlerde orta ve büyük mükelleflere ağırlık verildiğini kaydeden Bakan Şimşek, 1 Ocak-31 Aralık 2012 arası vergi müfettişlerince beyan edilmeyen gelir karşılığı yaklaşık 4.5 milyar TL vergi kaybının önlendiğini, geçen yıl  vergi kayıp ve kaçağına neden olan mükelleflere yaklaşık 8 milyar 750 milyon TL vergi cezası kesildiğini bildirdi.


6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Orhangazi-Samanlı tünelinin yapım çalışmaları ve Körfez Geçişi Asma Köprü yapımında, Köprü Güney Ankraj Bölgesi altyapı çalışmaları ve Kuzey Kulesi’nin deniz içinde temel kazısının başlatıldığı Gebze-Bursa otoyol güzergâhını havadan inceledi. Projenin özellikle Yalova tarafında önemli mesafeler kat edildiğine dikkati çeken Bakan Yıldırım, “Özellikle köprü ayaklarındaki sondaj çalışmaları ve köprünün İstanbul tarafında, Yalova tarafındaki devamı olan viyadüklerde çalışmalar oldukça ilerlemiş durumda. Hedefimiz, 2015 yılı içerisinde otoyolun özellikle Bursa’ya kadar olan kısmını tamamen bitirmek.” diye konuştu. 


7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin istişare toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Paris'te terör örgütü PKK mensuplarına yönelik saldırıların, İmralı müzakerelerini sabote etmek ve sulandırmak için icra edildiği görüşüne katılmadığını, bu iddiayı “aklın ve zekânın inkârıyla eşdeğer gördüğü”nü dile getirdi. Öcalan’la yapılan görüşmeleri eleştiren Bahçeli, “Mücadeleyle kazanılan Türk vatanının, müzakereyle devredilmek ve ulufe gibi dağıtılmak istendiğini” savundu. Bahçeli, “Varlığımızda ve birliğimizde hak sahibi olmayan bir zihniyet, bölücülüğün bitpazarında, ehl-i salibin yüzyıllardır açık duran müzayede ortamında Türkiye’yi elden çıkarmaya karar vermiştir.” diye konuştu. 


8- BDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, Fransa dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanında gazetecilerin, Paris'te terör örgütü PKK mensuplarına yönelik saldırıya ilişkin sorularını cevapladı. Demirtaş, “Fransa İçişleri Bakanı, çok profesyonel bir cinayet, suikast olduğunu, yoğun bir şekilde üzerinde çalıştıklarını, meseleyi çok ciddiye aldıklarını ifade ediyor. Yaklaşımı bize güven verdi. Umut ediyorum ki kısa zamanda da polis soruşturması tamamlanacak ve en azından fail ve failler ile ilgili elimizde bir bilgi olacak diye umut ediyoruz.” diye konuştu.


9- TBMM 17. Dönem milletvekillerinden Kadri Altay, tedavi gördüğü hastanede kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.


10- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ağustos ayında Suriye'de kaçırılan 48 İranlı hacının serbest bırakılmasında oynadıkları rol sebebiyle Türkiye’deki İnsani Yardım Vakfı'na (İHH) ve Katar hükûmetine oynadıkları etkin rolden dolayı minnettar olduklarını belirtti. 


11- Mısır Temyiz Mahkemesi, hakkındaki karara itiraz eden eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in davasının yeniden görülmesine karar verdi.


12- Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde bir askeri aracın geçişi esnasında patlayan bomba nedeniyle 14 asker hayatını kaybetti, 21 asker de yaralandı.


14 OCAK 2013 


1- Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda iç ve dış olayların kapsamlı olarak ele alındığını söyledi. Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başbakan Yardımcısı Arınç, bir soru üzerine Paris’te öldürülen üç PKK’lının cenazesinin, daha büyük bir provokasyona dönüşmemesi gerektiğini belirtti. 


2- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Silivri Cezaevinde Ergenekon ve Balyoz davaları kapsamında tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile MHP Milletvekili Engin Alan’ı ziyaret etti. 


3- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Merkezde düzenlediği basın toplantısında, ‘PATRIOT’lar Gelmesin Biz Geliyoruz’ adını verdikleri mitinge büyük katılım olmasını beklediklerini söyledi. 


4- 70. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi film, “Argo” seçildi. Filmin yönetmeni Ben Affleck,  en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu. 


5- Çin Kominist Partisinin davetlisi olarak Pekin’de bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temaslarına ilişkin gazetecilere bilgi verdi. Kılıçdaroğlu, “Biz Suriye’nin iç işlerine karışılmaması gerektiğini, Çin ve Rusya’nın süreçteki önemini anlattık. Onlar da bizim politikalarımıza aynen katıldıklarını ifade ettiler.” dedi. 


6- Uluslararası derecelendirme kuruluşu FİTCH, Türkiye bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Yabancıların bu yıl, Türk bankalarını satın alma arayışında olması büyük olasılık.” dedi. 


7- New York merkezli Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Suriye’de 1992-1993 yılları arasındaki Bosna Savaşı’na benzer vahşetin yaşandığını bildirdi. 


8- Fransa’nın Mali’de dört gündür devam eden bombardımanına rağmen isyancı grupların kontrol ettikleri noktaları terk etmedikleri hatta bazı stratejik noktaları ele geçirdikleri bildirildi.15 OCAK 2013


1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’de bir fotoğraf sergisinin açılışının ardından gazetecilerin günceme ilişkin sorularını cevapladı. Başkan Çiçek, terörist cenazelerinin Türkiye’ye getirilmesine ilişkin bir soru üzerine, cenazelerin gelişi sırasında toplumun tüm kesimlerine yapılan uyarılara katıldığını belirterek “Fransa’dan bu işin perde arkasını, cinayeti işleyen veya işletenlerin bütün bağlantıları ile birlikte bir an evvel ortaya çıkarmasını bekliyoruz ve talep ediyoruz çünkü cinayet, tüm yönleri ile aydınlatılamadığı takdirde konu; değişik suçlamalara, yorumlara, değerlendirmelere konu olmaya devam edecektir. Bu ise beraberinde yeni sıkıntılar çıkarır çünkü bulanık havayı sevenler var. Onun için bir an evvel bu cinayetin tüm yönleri ile aydınlatılması bizim en büyük beklentimizdir, talebimizdir.” dedi.


2- Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Paris’te infaz edilen üç PKK’lının cenazesinde provokasyon girişimi olabileceğini belirterek “Başlattığımız barış süreci, dinamitlenmek isteniyor. Bu oyuna gelmeyelim. Süreci sonuna kadar götürme konusunda kararlıyız.” dedi. 


3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Ergin, Öcalan’ın kendisinin televizyon istemediği şeklinde yer alan haberlere ilişkin, “Hükümlü talep etmediği sürece televizyon verilmez. Özel bir yayın verilmedi, diğer odalardaki yayınlar verildi.” dedi. Bakan Ergin, talep eden diğer mahkûmlara da tıpkı Öcalan gibi mevcut 12 kanalı izleme imkânı tanındığını dile getirdi.


4- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlediği basın toplantısıyla “Makroekonomik Gelişmeler ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleştirmeleri”ni açıkladı. Bakan Şimşek, geçen ay bütçe giderlerinin 42,8 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 41,1 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 27,3 milyar lira, genel bütçe vergi gelirlerinin ise 23,1 milyar lira olduğunu söyledi. 


5- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Silivri’ye yaptığı ziyaretin darbecilere destek olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. İmralı ile görüşme sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Bahçeli, “Sözde Kürt sorununun çözülebilmesi, sözüm ona PKK’nın tasfiye edilebilmesi maksadına matuf olduğu öne sürülen ihanet adımları pervasızca atılmıştır.” dedi.


6- BDP Eş başkanı Gülten Kışanak, partisinin Meclis Grup Toplantısında, Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesi olayının aydınlatılmaması durumunda Fransa hükûmetinin zan altında kalacağını savundu. 

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Paris’te öldürülen terör örgütü PKK mensupları için Diyarbakır’da yapılacak törene ilişkin basın toplantısı düzenledi. Baydemir, cenazelere sahip çıkılmasının sebebinin provokasyonları boşa çıkarma çabası olduğunu söyledi. 


7- Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması, 2012 Ekim Dönemi Sonuçları’na göre, 2011’in Ekim ayında 2 milyon 454 bin kişi olan işsiz sayısı 87 bin kişi artarak, 2012’nin aynı ayında 2 milyon 541 bin kişiye yükseldi. İstihdam ise 24 milyon 486 bin kişiden 25 milyon 509 bin kişiye çıktı.


8- Dünya Bankasının düzenlediği toplantıda konuşan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser ve Türkiye Başekonomisti Maria Wes, Türk ekonomisinin başarılı bir yumuşak iniş gerçekleştirdiğini, cari açıkta ve enflasyonda gözle görülür düzelme yaşandığını kaydederek “Cari açıktaki düşüşte 2011’de alınan politika kararlarının etkisi oldu; ancak cari açığın hâlâ büyük oranda kısa vadeli sermaye girişleri ile finanse edilmesi, sürecin kırılganlığını artırıyor.” dedi.


9- Çin temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Türkiye’nin gündemine ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü noktasında başlayan son sürece, barış ve huzur adına herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi. 

10- Pakistan Anayasa Mahkemesi, Başbakan Pervez Esref’in Su ve Enerji Bakanlığı döneminde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanması emri verdi. 


11- Suriye’de Halep Üniversitesine düzenlenen hava saldırısında 52 kişinin öldüğü bildirildi. Rusya, Halep’teki Başkonsolosluğunun faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. 


12- Şii Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösterilerin sürdüğü Irak’ta, Sünni milletvekili İfan el-İsavi, Felluce şehrinde düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybetti. 16 OCAK 2013


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Parlamenterler Birliği heyetini Çankaya Köşkünde kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde yaptığı konuşmada, "Eski başbakan, bakan ve milletvekilleri, devlet hizmetinde belirli bir disiplin altında görev alabilir. Başka ülkeler de bunu yapıyor. Mesela İngiltere, eski bakanlarıyla sivil inisiyatif oluşturuyor ve İngiliz Devleti resmî literatüre girmeden bunlarla temaslar yürütüyor, birtakım konularda gerekli altyapı oluşturuyor. Resmî literatüre girmiyor." dedi. 


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, terör sorununun sona ermesiyle her türlü rantı kaybedecek kesimlerin süreci tıkama gayreti içerisinde olduklarını belirterek “Bu süreç, turnusol kağıdı gibi olacak. Kim samimi kim değil ortaya çıkacak.” dedi. 


3- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Zaman gazetesine yaptığı değerlendirmede, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili 10 yıldır bir şey söylemediğine dikkat çekerek “Şimdi yürüyoruz, onlar da bizim arkamızdan geliyor. Normalde onların çok önceden gidiyor olması lazım çünkü kredi derecelendirme kuruluşlarının, yatırımcılara gelecek hakkında bir şey söylemesi lazım. Maalesef krizden sonra artık olan bitenin gerisinde kaldı. Artık onlar da olup biteni anlamaya çalışıyor. Tabii bu sebepledir ki eskiye göre etkinlikleri biraz daha azalmış durumda.” dedi.


4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) 25. Toplantısında alınan kararları açıkladı. Bakan Ergün, e-devlet çalışmalarının tek merkezden yürütüleceğini, vatandaşların yakında tüm işlerini e-devlet kapısında yapabileceğini bildirdi. 


5- BDP Eş başkanı Gülten Kışanak, düzenlediği basın toplantısında, Paris’te üç PKK’lının öldürülmesinde olağan şüphelinin İran olduğunu savundu. 


6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Brüksel’e giderek NATO Genelkurmay Başkanları toplantısına katıldı. 


7- Mali’nin kuzeyindeki İslamcı gruplara karşı geçtiğimiz cuma günü askeri müdahaleye girişen Fransa, kara harekâtına başladı. 


8- Suriye’de rejime bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 25'i çocuk, 16'sı kadın 197 kişinin öldüğü bildirildi. 


9- Irak’ın Kerkük şehrinde, Barzani’nin başkanlığını yaptığı Irak Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) binası yakınında düzenlenen intihar saldırısında 21 kişi öldü. 


17 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"nı başlatması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, rakamlarla ekmek israfının geldiği boyuta dikkat çekerek "Türkiye'de günde bin 500 ton, yılda 550 bin ton ekmek israf ediliyor. Bir yılda israf edilen ekmeğin ekonomik değerinin karşılığı olan 1,5 milyar TL ile 102 bin asgari ücretliye maaş ödenebilir; 500 yurt veya 500 km bölünmüş yol yapılabilir. İsraf edilen 6 milyon ekmek için 880 milyar litre su boşa gidiyor.” dedi. 


2- Anayasa Mahkemesi, MİT mensupları veya bazı kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarını başbakanın iznine bağlayan kanunun iptal talebini reddetti. 


3- Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu çok sayıda olayı kapsayan ''Umut'' davasında, üç sanığa yasadışı "Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu" örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6'şar ay, beş sanığa ise aynı örgüte üyelikten 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi. 


4- TÜSİAD'ın 43. Olağan Genel Kurulunda gerçekleştirilen seçimlerde Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Muharrem Yılmaz yaptığı konuşmada, reformların devamını, Kürt meselesinin çözümünü ve yeni anayasa çalışmalarının tamamlanmasını istedi. Yılmaz, "İçinde bulunduğumuz düşük büyüme sürecinden süratle sıyrılmak için sürdürülebilir büyümenin temel bileşeni olan mikro reform tedbirlerinin hızla ele alınması gerekmektedir." dedi.

Başkanlık görevini Yılmaz'a devreden Ümit Boyner ise yaptığı veda konuşmasında "Türkiye'nin bugünkü başarıları son on yılın iyi yönetiminin, istikrarının ve toplumsal enerjiyi dizginlerinden boşaltma başarısının bir sonucudur.” dedi. 


5- Kanal D Haber Grup Başkanı gazeteci Mehmet Ali Birand, İstanbul’da hayatını kaybetti.


6- Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi üyeleri, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer 5 mahkûmun şartlarını incelemek üzere İmralı Cezaevini ziyaret etti. 


7- AB Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısında, Fransa’nın müdahalede bulunduğu Mali’ye askerî eğitim misyonu onaylandı. Toplantıda, şubat ortasında faaliyete geçmesi ve 15 ay görev yapması öngörülen Mali ordusuna eğitim ve danışmanlık misyonu verilmesi, çatışmalara girmemesi kararlaştırıldı. Fransız General François Lecointre komutasındaki misyonun, Mali’nin başkenti Bamako ve çevresine konuşlandırılacağı bildirildi. Bu arada AB dışişleri bakanları, Fransa’nın Mali’ye düzenlediği askerî müdahaleyi memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklediklerini açıkladı. 


8- Cezayir Ordusunun, Mali’de Fransa’ya karşı savaşan Kanla İmza Atanlar Tugayına bağlı direnişçilerin aldığı rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda, 35 rehine ile birlikte 14 militan hayatını kaybetti. 

Öte yandan Somali’de 2009 yılından bu yana Eş-Şebab hareketinin elinde rehin tutulan bir Fransız istihbaratçının öldürüldüğü bildirildi.


18 OCAK 2013


1-  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6384 sayılı “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Yapılmış Bazı Başvuruların Tazminat Ödenmek Suretiyle Çözümüne Dair Kanun”u onayladı.


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında yaptığı konuşmada, Paris’te öldürülen üç PKK’lının, Diyarbakır’daki cenaze törenlerinin olaysız geçmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başbakan Erdoğan, bugün Türkiye’nin geldiği noktaya dikkat çekerek “Tek başımıza da kalsak her türlü çabayı göstereceğiz.” dedi.

MKYK toplantısı öncesi Başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, Diyarbakır’daki PKK’lıların cenaze törenleriyle ilgili soru üzerine, “Diyarbakır halkından beklediğimiz buydu. O insanların cenazelerine çok büyük bir olgunlukla sahip çıktılar. Diyarbakır halkını kutlamak istiyorum.” dedi.  Başbakan Yardımcısı Atalay ise cenaze törenlerine ilişkin olarak, “Bugünkü toplumsal atmosferi çok olumlu görüyorum. Geçen yılların bunda katkısı var. Herkesin bu sürece katkı verme yönündeki çabasını da görüyoruz. Cenaze törenlerini o manada çok olumlu ve sürece katkı olarak değerlendiriyorum.” dedi.


3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmî ziyaret için gittiği Çin’in Urumçi şehrinde Sincan Üniversitesini ziyaret etti. Burada gazetecilere üç PKK’lının, Diyarbakır’daki cenaze törenlerini değerlendirerek cenaze törenlerinde olay çıkmamasının, memnuniyet verici olduğunu belirtti. 


4- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Doğan TV Holding tarafından düzenlenen “Fresh Mesh 2013” Konferansı”nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Yunan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un eşinin “Türk dizilerini izleyene kadar iki toplumun benzer özellikleri olduğunu bilmiyordum.” sözlerine işaret ederek “Gerçekten Türkiye’nin AB sürecinde de dış politika sürecinde de en büyük engelinin önyargılar olduğunu görüyoruz. Nasıl bizler birey olarak tanımadığımız insanlara karşı önyargılı olabiliyorsak, ülkeler de başka ülke ve toplumlara karşı önyargılı olabiliyor.” dedi.


5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Devlet Bakanı olduğu dönemdeki Alevi Çalıştayı’na ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Çelik, “Alevi Çalıştayı”nın konunun ilk kez konuşulmasına imkân verdiğini belirterek “Bu sayede devletin hafızası güncellendi. Alevilik tanımı yapmaksa çözüme giden yolda mecburiyet.” dedi.  


6- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldığı televizyon programında, Fransa’nın Mali’ye yaptığı askerî operasyonu değerlendirdi. Mali’de tek taraflı müdahalelere karşı olduklarını belirten Bakan Davutoğlu, yürütülen çalışmaların BM çatısı altında olması gerektiğine dikkat çekti. 


7- Cezayir’de 100’ün üzerinde Batılı’yı rehin alan El Kaide örgütüne karşı operasyon düzenlendi. Devam eden operasyonda 30’un üzerinde rehinenin öldüğü, 32 rehineden de haber alınmadığı bildirildi. 


8- ABD’nin başkenti Washington’da, Türkiye Büyükelçisi Namık Tan ile görüşen Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud, “Somali’yi dünya gündemine Türkiye taşıdı. Somali’nin uluslararası camianın saygın bir üyesi olma süreci, bu sayede başladı.” dedi.19 OCAK 2013


1- Başbakan Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te 64 tesisin toplu açılışında yaptığı konuşmada, terörün topraklara öfke, nefret, husumet, açlık ve sefaletten başka bir şey getirmediğine işaret ederek terörün artık gündemden çıkarılması gerektiğini söyledi. 


2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlığının kentsel dönüşüm projelerine destek vermek için İş Bankasıyla yaptığı protokolün imza töreninde, halk için dayanıklı konutlar yapmakla görevli olduklarını belirterek "Umarım bankalar, faizleri daha aşağı çekerler; böylece halk, kredi ödemeden evine kavuşur." dedi.


3- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, partisinin Konya teşkilatının düzenlediği İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak için gittiği Konya’da basın mensuplarına gündemi değerlendirdi. Kurtulmuş, Türkiye’nin bütün sorunlarının asıl kaynağının 12 Eylül Anayasası olduğunu ve Türkiye’deki vesayet rejiminin en büyük kaynağı olan 12 Eylül Anayasası’nın, en kısa zamanda yeni ve sivil bir anayasayla değiştirilmesi gerektiğini söyledi.


4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince düzenlenen  “Siyaset ve Liderlik Okulu”nun 7. dönem sertifika dağıtım töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bahçeli, bir gazetecinin, “Diyarbakır’daki üç PKK’lının cenaze törenini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine “PKK ile pazarlık, İmralı canisiyle müzakereler bunu göstermektedir. Mehmetçiğin kanını döken, polisin canını alan ve masum vatandaşlarımıza acımadan kıyan eşkıya bugün itibar ve hatır sahibi olmuş ve demokratik mücadele veren bir mertebeye çıkarılmıştır.” dedi.


5- İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş, İstanbul’da yaşamını yitirdi.


6- AB’ye aday ülke İzlanda, bazı fasıllarda müzakereleri askıya aldı. 20 OCAK 2013 


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’in Nizip ilçesinde yapılan açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kürt sorunu diye bir şey tanımadığını belirterek “Tutturmuşlar Kürt sorunu. Kürtçülüğü reddediyorum. Ben kardeşlerime eşit mesafedeyim.” dedi. Başbakan Erdoğan ayrıca, ulusalcı geçinenlerin önlerini kesmeye çalıştığını ancak bunu, başaramadıklarını söyledi.


2- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İslahiye Adalet Sarayının açılışında yaptığı konuşmada, “Adalet teşkilatı ve yargı alanında Türkiye’de son 10 yılda çok önemli hizmetler yapıldı. Artık bu ülkede çocuklarımıza, kesintiye uğratılamayacak bir demokrasi, güven veren bir adalet sistemi bırakacağız.” dedi.


3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Anadolu Ajansının Editör Masasına yaptığı açıklamada, trafiğinin rahatlatılması, meydanlarının ve teknik altyapının çok daha sağlıklı duruma getirilmesi için İstanbul’da iki yeni büyük yerleşim alanı kurulması için çalışmaların sürdüğünü, kamulaştırmaların yapıldığını söyledi. 


4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri’de ekonomi muhabirleriyle bir araya gelerek kayıp ve kaçak elektrik kullanımına değindi. Bakan Yıldız, Doğu ve Güneydoğu kentlerinde PKK’nın “kaçak elektrik kullanın” propagandası yaptığını belirterek “PKK ile alakası olmayan vatandaşlarımıza ‘kaçak elektrik senin hakkındır, parasını ödeme.’ diyorlar. Bir nevi propaganda yapıyorlar.” dedi. 


5- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Nehri’ndeki kirliliği engellemek için Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yapılacak atıksu arıtma tesislerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Uzunköprü ilçesine yapılacak atık su arıtma tesisi benim uzmanlık alanımdadır. Buradaki sistem, dünyadaki en ileri atık su arıtma teknolojisiyle kurulacak. İleri biyolojik arıtma ile temizlenmiş olan evsel atık sular, Ergene Nehri’ne deşarj edilecektir. Ergene’yi kurtarmak için söz veriyoruz. Çünkü çevrenin siyaseti olmaz. Temizliğin siyaseti olmaz. Benim de havza konusu doçentlik konumdur. Ben bizzat bunu yönetiyorum.” dedi.


6-Gazeteci ve yazar Sadun Tanju hayatını kaybetti.


7-ABD Başkanı Barack Obama, 6 Kasım 2012'de seçimleri tekrar kazanmasının ardından ikinci dönemine, Beyaz Saray’da yapılan törenle yemin ederek resmen başladı. 21 OCAK 2013


1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Seramik Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı kamuoyuna açıkladı. Bakan Ergün, “60 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2012 itibariyle sektörün ihracatı 900 milyon dolar barajını aştı. Bu sektörü ileriye taşıyacak adımlar, ekonomi için ayrı bir önem taşımaktadır. “dedi.   

2- DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında 21 kişi tutuklandı.


3- Deprem Uzmanı Ahmet Mete Işıkara İstanbul’da yaşamını yitirdi. 


4- İç karışıklığın sürdüğü Suriye’den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı koruma amaçlı olarak NATO’dan talep edilen PATRIOT füze savunma sistemleri, Almanya’dan Hatay’ın İskenderun Limanı’na getirildi. 


5- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İrlanda’nın AB Dönem Başkanlığında Dublin’de düzenlenen AB Bakanları Gayriresmî Toplantısı’na katıldı. Bakan Bağış, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanlığındaki toplantılara katılmama kararının ardından altı aylık başkanlığın 1 Ocak 2013 itibariyle İrlanda’ya geçmesiyle ilk kez bir toplantıya katılmış oldu.  


6- Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde dün yapılan eyalet parlamento seçimlerinde, 2003 yılından beri Hür Demokrat Parti ile ortaklık yapan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) birinci olduğu halde iktidarı kaybetti. Almanya CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, “Seçimleri kaybettik, üzgünüz.” dedi. 22 OCAK 2013


1- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkünde Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde yaptığı konuşmada, “Gana, 1957 yılında Sahraaltı Afrika’da ilk bağımsızlık kazanan ve ilk özgür devletini kuran bir ülkedir. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve serbest piyasa ekonomisi şartlarını gerçekleştiren, o günden bugüne de istikrarlı bir yapıdadır. Bu anlamda bütün Afrika ülkelerinin örnek aldığı bir ülkedir.” dedi.

2- Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'a üçüncü havalimanı yapımı için gerçekleştirilecek ihalenin ilanına perşembe günü çıkılacağını, toplam 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşması beklenen havalimanının (ilk etabının) üç ila dört yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Ekmek israfını önlemek için hayata geçirilen projeyi de anlatan Başbakan Erdoğan, “Bizim ülke, millet olarak bu israfın önüne mutlaka ama mutlaka geçmemiz gerekiyor.” dedi.


3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında Çin gezisinin ayrıntılarını anlattı. Ardından CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün twitter’da paylaştığı bir mesaja atıfta bulunarak, “Kurtuluş Savaşı’nda etnik temizlik yaptık.’ diye bir düşünce asla ve asla kabul edilemez. Bu partide savaşan arkadaşlarımın, bu konuları iyi bilmesi gerekir.” dedi. 


4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Yeni Yatırım Teşvik Programı 2012 Yılı Değerlendirmesi" toplantısında, "2013'te 150 bin kişiye yeni istihdam öngörülüyor. Yatırım tutarı 57.7 milyar lira olacak." dedi.


5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer Enerji ve Türkiye Süreci" konulu panelde yaptığı konuşmada, "Atatürk Barajı'nın, Keban'ın ürettiği elektriğin yerine nükleeri koymaya çalışmıyoruz. Doğal gazın yerine nükleeri koymayı düşünüyoruz.  Akdeniz ve Karadeniz'de kurulacak nükleer santrallerden üretilecek elektriği doğal gazla ikame edebilmek için bugünkü parayla 7.2 milyar dolarlık doğal gaz ithal etmemiz gerekiyor." dedi. 


6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yaptığı açıklamada, bal ve gıda takviyelerindeki sahtekârlığın ortaya çıkmasının ardından organik tarım ürünlerini de mercek altına aldıklarını açıkladı. 


7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında, “AKP’nin İmralı canisiyle yürüttüğü müzakere ve görüşme trafiği Türk milletini kafese almanın, zincire vurmanın ve yeminlerinden ayırmanın bir yöntemi, bir örneğidir. PKK talepleri günbegün karşılanmakta ve cevap bulmaktadır. Bu hafta içinde Meclis gündemine gelecek ana dilde savunma talebine ilişkin kanun teklifi bunlardan birisidir.” dedi.


8- BDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur.” sözlerine “Kürt sorunu yoktur, katılıyorum. Devlet faşizmi sorunu vardır. 90 yıldır uygulanan inkârcı, asimilasyoncu politikalardır. Türkçeye olimpiyat yapacaksınız, Kürtçe park ismi koyamayacaksınız.” dedi.


9- Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, dört yıllık aranın ardından AK Partiye yeniden katıldı. 


10- Galatasaray Üniversitesinin Ortaköy’de bulunan kampüsunda çıkan yangın sonucu, 142 yıl önce Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilen bina yandı. 23 OCAK 2013


1- Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Vakıf 2000 tarafından düzenlenen “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konulu konferansın sunuş konuşmasında, yeni anayasanın dört siyasi partinin taahhüdü olduğunu belirterek “Bunu yaparken elbette alelacele bir şey yapamayız. Ama ilânihaye, ucu açık da olsa bu işi bırakamayız. Çünkü hayır işi uzarsa şerre dönüşür.” dedi. 


2- Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin Doğu Anadolu Bölgesi milletvekilleri ve teşkilat mensupları ile bir araya geldi. Toplantıda, terör sorununun çözüm süreci ele alındı. Başbakan Erdoğan, sorunun çözümüne en yakın noktada olduklarını, sürecin kesintisiz işleyeceğini belirtti.


3- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TOBB'un Bursa ve Manisa'ya okul yaptırılmasına ilişkin protokol imza törenlerinin ardından ga¬zetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, bir gazetecinin, “Askeri casusluk iddianamesi kabul edildi. Sizin hakkınızda da bilgi toplanıldığı yönünde iddialar var. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzeri¬ne iddianameyi okumadığını ancak basına yansıdığı kısmı ile kendisi ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile ilgili konular olduğunu hatırlatarak “iddianamenin tamamını görmem la¬zım. Çünkü bu iddianamede yazılı olan hususları ciddi bulursam, benim de açılan bu askeri casus¬luk davasına müdahil olmam gerekir.” dedi.

4- Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısına katılmak için İsviçre’nin Davos kasabasına giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu CNBC-e televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye sınırına yerleştirilen PATRIOT füzelerine ilişkin, “Bu sistem, savunma ihtiyacı var olduğu sürece Türkiye’dedir. Yarın Suriye’de istikrar oluşur ve özellikle balistik füze riski ortadan kalkarsa Türkiye’den aynı gün, hatta aynı saat içinde PATRIOT’lar ve eşlik eden NATO askerleri çekilir.” dedi. 


5- Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’a üçüncü havalimanı yapılmasının gerekçelerini anlattı. Basın toplantısında yeni havalimanı hakkında da bilgiler verdi. Bakan Yıldırım, projenin dört aşamada gerçekleşeceğini belirterek yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kapalı alan, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesinin olacağını söyledi. 


6- Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bazı lojmanların elden çıkarılması için anlaşmaya vardı. Üst düzey bürokratlara tahsisli şehir merkezindeki lojmanlar yıkılıp değerli arsalara iş merkezi, AVM, otel, lokanta ve kültür tesisi inşa edilecek.  


7- Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ağrı KCK davasında, silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan KCK Ağrı Sorumlusu Sudan Güven 9 yıl, kadın kolu sorumlusu Reyhan Çomak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


8- NATO’nun Brüksel’deki karargâhında toplantı düzenleyen Stratejik Operasyonlar Merkezi Direktörü Tuğgeneral Gary Deakin, Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği “patriot” hava savunma sistemlerinin ilk bölümünün hafta sonunda hazır hâle geleceğini, ilk olarak Hollanda’nın gönderdiği PATRIOT’ların hazır olacağını, sistem sayesinde Türkiye sınırları içindeki 3,5 milyon kişinin koruma altında olacağını belirtti. 


9- Resmî temaslar çerçevesinde Londra’da bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı basın açıklamasında, Mali’de sivil halka karşı güç kullanan ve sosyal yaşamı terörize edenlere atıfta bulunarak “Bu kişiler, İslam adına hareket etme hakkını nasıl kendilerinde bulabiliyor?” dedi. 24 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le haftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de katıldı. Başbakan Erdoğan toplantının ardından kabine değişikliklerini Cumhurbaşkanı Gül’e sundu. Buna göre İdris Naim Şahin'in yerine İçişleri Bakanlığına Mardin Milletvekili ve eski İstanbul Valisi Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanlığına Ertuğrul Günay'ın yerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yerine Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yerine ise Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu getirildi. 


2- Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan “başları açık” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verdi. Daire, söz konusu ibarenin anayasa ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınan ‘çalışma hak ve özgürlüğü ile din ve vicdan özgürlüğünü ihlal ettiğine, dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların oluşacağına karar verdi. 


3- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına (YSK), görev süresi dolan Ali Emin’in yerine Yargıtay 17. Hukuk Dairesi üyesi Sadi Güven seçildi. 


4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katıldığı televizyon programında, daha önce açılan 57 kuyudan 11'inde petrol, altısında doğal gaz bulunduğunu, 2013 yılında Şırnak ve Hakkâri’ye odaklanacaklarını, Karadeniz'de de çalışmaları olacağını söyledi.

Bakan Yıldız, "2012 yılında TPAO 52 kuyu açma hedefi koydu ama 57 kuyuya ulaştı. Bunların 11'inde petrol, altısında doğal gaz bulundu. Türkiye'nin ihtiyacı hâlâ bizim bulduğumuzdan çok fazla. Biz Türkiye'de 50 bin varil civarında petrol üretiyoruz ama 770 bin variller civarında da petrol tüketiyoruz. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sekiz sahada petrol, Trakya'da üç sahada doğal gaz keşfine rastladık." dedi. 


5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ev alan tüketicinin nasıl korunacağına ilişkin Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada,  hem sektörün itibarını hem de tüketicinin haklarını koruyacak yasal düzenlemenin "Tüketiciyi Korumu Kanunu Tasarısı"nın içinde yer alacağını söyledi. Bakan Yazıcı, “Tüketici ev alırken parasını kaptırmayacak. Buna göre müteahhit öncelikle inşaat izni almadan konut satışına başlayamayacak. Arsa alınmadan inşaat izni alınamayacağı için müteahhit önce arsayı alacak. Pay sahiplerine arsanın kat irtifakı tapusunu verecek. Böylece tüketicinin elinde arsanın tapusu olacak. Dairelerin tesliminde ise tapu, kat mülkiyetine dönüşecek.” dedi.

 6- "Ana dilde savunma" ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkân tanıyan tasarı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. 


7- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bilecik’in Söğüt ilçesinde, İmralı sürecine tepki göstererek “Böyle çözüm batsın, böyle barış olmaz olsun. PKK merdivenleri tırmanırken Türk devleti basamak basamak aşağı inmektedir. Söğüt, ikinci Ergenekon’dur, ikinci Türeyiş Destanı’dır. Buradan çıkışın esası budur. 400 çadırlık bir milletin varlığı, nasıl gurur kaynağı olmuşsa biz de aynısını tekrarlamak, Türkiye’yi darlık ve buhrandan çıkarmak istiyoruz.”  dedi.


8- İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki Mısır Çarşısı'nda yedi kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk "anayasal düzeni bozmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme; aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Selek hakkında tutuklanması amacıyla yakalama kararı çıkarıldı. Verilen ceza üzerinden herhangi bir takdir indirimine ise gidilmedi. 


9- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu'nun gerçekleştirildiği İsviçre’nin Davos kasabasında CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, Merkez Bankasının temel önceliğinin fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğunu belirterek "Diğer kurumlarla beraber eşgüdümlü hareket edince iyi sonuçlar alınabiliyor. Enflasyon geçen yıl, 44 yılın en düşük rakamıyla kapandı. Merkez Bankasının son iki yılda uyguladığı para politikası çok iyi sonuç verdi." dedi. 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da dün yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, kredi büyümesini kontrol altında tutmak için ölçülü bir adım attıklarını söyledi. Büyümede yüzde 4'ün rahatlıkla aşılacağını, yüzde 15'lik kredi büyümesinin yüzde 4'lük büyüme hedefi için yeterli olduğunu söyleyen Başçı, enflasyon riskine dikkat etmek gerektiğini ifade etti.25 OCAK 2013


1- Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adli Tıp Kurumunca saptanan sürekli hastalık ve sakatlık hali nedeniyle hükümlü Devrim As’ın cezasını Anayasa’nın 104. Maddesi uyarınca kaldırdı. 


2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Başbakan Erdoğan, “Bizim için Avrupa Birliği sürecini unutmak diye bir şey söz konusu değil. Fakat AB bizi unutmak istiyor ama çekiniyor, unutamıyor. Hâlbuki bir açıklasa rahatlayacağız. Biz de işimize bakacağız. Onun için Sayın Putin’e Şangay Beşlisi’ne bizi alın. Biz de Avrupa Birliği’ne Allahaısmarladık diyelim dedim. Şangay Beşlisi daha iyi, çok daha güçlü. Gelin derseniz geliriz dedik.” açıklamasında bulundu. 


3- Adalet Bakanı Sadullah Ergin, katıldığı televizyon programında soruları cevapladı. Danıştay’ın avukatlara verdiği duruşmaya türbanlı girme hakkı ve bunun üzerine İstanbul’da Kadıköy Adliyesi’ndeki duruşmasına türbanıyla katılan Avukat Şule Dağlı Gökkılıç için ‘‘Türkiye’nin normalleşme adımlarına bir örnektir. Türkiye bu zamana kadar suyu yukarıya akıtmaya uğraştı. Eşyanın tabiatına aykırıdır.’’dedi. 


4- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İsviçre’nin Davos şehrinde devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda “Ekonomik Dinamizm Yaratmak” panelinde konuştu. Başbakan Yardımcısı Babacan, toplumun uygulanan ekonomik programlara güven duymaması hâlinde kamu harcamalarını arttırarak, para basarak ve vergi indirerek ekonominin canlanamayacağını söyledi. 

Forum’a katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da iki yıldır Suriye’de insanların öldüğünü ancak BM Güvenlik Konseyinin Suriye’ye ilişkin hiçbir karar çıkarmadığını söyledi. BM Güvenlik Konseyinin Mali konusunda son altı ayda üç karar çıkardığını hatırlatan Bakan Davutoğlu, ‘‘Nasıl oluyor da BM Güvenlik Konseyi bir konuda bu kadar hızlı davranabiliyor, başka bir konuda bu kadar atıl olabiliyor? BM Güvenlik Konseyinin aldığı ya da alamadığı kararlar bizi etkiliyorsa bu soruyu sormak bizim hakkımızdır.’’ dedi. 


5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bank of Amerika Merrill Lynch’in organize ettiği ve yaklaşık 400 yatırımcı ve fon yöneticisinin katıldığı görüşmelerin ardından New York’taki Türkevinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’ye uzun vadeli stabil kaynak çekmeyi amaçladıklarını söyledi. 


6- Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin diasporadan sorumlu kurumlarının birinci toplantısı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. Görüşmelerin ardından açıklama yapan Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, öncelikle bir temas grubunun kurulacağını belirterek ‘‘Dünya’nın her yerinde diasporamız var. Bunların güçleri birleşecek.’’ dedi. 26 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesinin kuruluşunun 130. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in Meclis’te yaptığı konuşmada kullandığı “Türk ulusu ve Kürt milliyeti eşit olamaz.” ifadesine atıfta bulunarak “Bizi biz yapan hangi kaynağa bakarsanız bakın, orada ırk ayrımını göremezsiniz. Bu toprakların hamurunu yoğuran hiçbir kaynakta ayrımcılık yoktur. Bir ırkın diğerine, bir milletin diğerine üstünlüğünü savunmak, en başta bu topraklara saygısızlıktır.” dedi. 


2- Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak’ın Uluslararası Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü olduğunu hatırlatarak ‘‘Tarihte eşi bulunmayan Yahudi soykırımı trajedisinden gerekli derslerin çıkartılması ve benzer olayların bir daha tekrarlanmaması gerektiğine inanıyoruz.’’ dedi. Holokost Kurbanlarını Anma Günü’nün, Auschwitz toplama kampının kurtarılmasının 68. Yıldönümüne denk geldiğini hatırlatan Bakanlık açıklamasında ‘‘Türkiye; Yahudi düşmanlığı, ırkçılık, yabancı karşıtlığı, ayrımcılık ve İslamofobi’nin önlenmesine yönelik ilkeli tavrını kararlılıkla sürdürecektir.’’ denildi. 

Öte yandan Bakanlık, Yemen'in Aden Limanı'nda Türkiye menşeli silah ele geçirildiğine dair Yemen basınında yayınlanan haberlere ilişkin bahse konu silah sevkiyatının hiçbir şekilde Türkiye tarafından verilmiş bir izne dayanmadığını bildirdi.


3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de kentsel dönüşümün başlatıldığı Esenler ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Bayraktar, ‘‘Türkiye’nin başta İstanbul’umuz olmak üzere bütün şehirlerimizin kentsel dönüşüme ihtiyacı var. 5 Ekim’de Türkiye için asrın projesini başlattık. İnsanlarımıza ulaşımı rahat, alt yapısı olan, pırıl pırıl evler vereceğiz. Bu dönüşümü mutlaka başarı ile sonuçlandıracağız. Projeye olan inançlarından dolayı bütün vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz.’’ dedi.


4- Afyonkarahisar’da düzenlenen ELDER’in 6. Sektör Toplantısı’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji tasarrufu sağlanması için Türkiye’de 10 yaşını doldurmuş tüm elektrik sayaçlarının bedelsiz değiştirileceğini açıkladı.  


5- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Adana’da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, geçen yılın ihracat rakamları ile ilgili olarak ‘‘Keyfini çıkarta çıkarta söylüyorum, bu ülkenin kasasına mal ve hizmet ihracatından dolayı 194 milyar dolar döviz girmiş.’’ dedi.


6- Gençlik ve Spor Bakanlığının Medya Derneği ve Maltepe Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği “Genç Gazeteciler İslamofobiyi Konuşuyor” paneli İstanbul’da yapıldı. Toplantıya Türkiye’deki gazetecilerin yanı sıra CNN, BBC, The Guardian, Telegraph gibi dünyanın önde gelen yayın kuruluşlarından 15 ünlü gazeteci katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç toplantıda yaptığı konuşmada, küresel barış için dünya gençlerinin içinde yer alacağı bir barış gemisini, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere göndereceklerini böylece dünya gençlerinin, kendi ülkelerinin liderlerinden aldığı barış mektuplarını gittikleri ülkelerin devlet ve hükûmet başkanlarına ileteceklerini söyledi.


7- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Yerel Yönetimler 10. Bölge Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Adana’da Vali Hüseyin Avni Çoş’u ziyaret etti. Bakan Çelik görüşmede, ‘‘Dış politika ile ilgilenen birisi olarak aslında şu an geldiğim göreve çok yabancı değilim. Bunlar birbiriyle kesişen görevler.’’ dedi.  


8- Davos’ta bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Anadolu Ajansının sorularını cevapladı. Bakan Şahin, Danıştay’ın avukatlara başörtüsü serbestisi kararını, ‘‘Bu karar ülkenin normalleşmeye başladığını, temel hak ve özgürlüklerin güçlendiğini gösteriyor. Kadının önündeki engellerin kaldırılmaya başlandığını gösteriyor.’’ dedi. Bakan Şahin, ‘‘Okuyup hukukçu, doktor, eğitimci olmuşsa onların aklından, onların kalbinden istifade etmenin yolu şekilcilikten çıkmaktan geçiyor. Danıştay’ın kararı, artık şekilcilikten çıkmaya başladığımızı gösteriyor.’’ dedi.  


9- Mısır'ın Port Said Stadyumu'nda bir futbol karşılaşması sırasında çıkan olaylarda 74 kişinin ölmesinin ardından açılan davada, 21 sanık hakkında idam kararı verildi. 76 sanıklı davada çıkan karara gösterilen tepkiler üzerine ülke yeniden karıştı. Port Said İl Sağlık Müdür Yardımcısı Yasir Hulmi, Mısır güvenlik güçleri ile mahkeme kararını protesto eden gruplar arasında çıkan silahlı çatışmada en az 2'si polis 27 kişinin öldüğünü ve 200 kişinin de yaralandığını ifade etti.


10- Çek Cumhuriyeti’nde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için oy kullanma işlemi sona ererken seçimi Sosyalist lider Milos Zeman kazandı. 


11- Irak Meclisinde 170 oyla kabul edilen kanuna göre Cumhurbaşkanlığı, Milli Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık görev süresi iki dönemle sınırlandırıldı. 
27 OCAK 2013


1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da “Aşkı-Nebi ve Zikir Taneleri” başlıklı serginin açılışında yaptığı konuşmada, ‘‘Son 10 yılda medeniyet, siyaset ve iktisattaki gelişmeler yanında, ilim ve sanat alanında da ülkemiz artık dünya sahnesinde adından sıkça söz ettiriyor. Yıllar önce İstanbul’a sadece eski levha toplamaya gelenler artık İstanbul’a hilye, hat, tezhip almaya geliyor.’’ dedi. 


2- Elektrik Dağıtıcıları Derneğinin (ELDER) Afyonkarahisar’daki VI. Sektörel Toplantısı sonrasında gazeteciler ile sohbet eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ergene’de değeri 50 milyar dolar olan kömürle ilgili çalışmalara hız verdiklerini belirterek ‘‘Trakya bölgesi Ergene’deki kullanımı açıyoruz. Çevre Bakanlığı da bu konuda yardımcı oluyor. Gösterilere seyirci kalamayız. Yatırımlarımızı takip ediyoruz. Gerekli uyarı ve denetlemeleri yaptırmak kaydıyla yatırımcıların önünü açmaya dikkat ediyoruz.’’ dedi. 


3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Ar-Ge Başkanları Toplantısı’na katıldı. Bakan Ergün toplantıda, ‘‘Silahlar sussun, herkes konuşsun. Ne istiyorsa konuşsun. Demokraside en aykırı şeyler talep edilebilir.’’ dedi.   


4- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ve Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir’i ziyaret etti.  


5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu 4. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, hizmetleri yurdun her tarafına götürdüklerini belirterek ‘‘Hizmetler bir şekilde yapılıyor, ama önemli olan kardeşlik, birlik ve beraberliktir. Her türlü ırk farklılığını ön plana çıkarmak bu ülkeye fayda sağlamaz. Bizim ihtiyacımız olan birbirimizin kaşın üzerinde gözünüz var diyerek ayrılıklarımızı ön plana çıkarmak değil ortak yanlarımızı kardeşliğimizi daha da güçlendirmektir.’’ dedi.  


6- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İstanbul Suriçi Grubu Derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda, ‘‘Kalkınma farkını kapatabilmek için enflasyon ile ilgili belirsizlik, ortadan kaldırılması gereken bir engel. Yüzde 5’lik enflasyon hedefine geldik. Bu hedefe ulaşıp bunu, herkese gösterdikten sonra belki hükûmetle oturup tartışıp daha düşük bir enflasyon hedefleyebilir miyiz diye bakacağız.’’dedi.   


7- BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır İl örgütünün 2. Olağan Kongresi’nde, ‘‘Resmi toplantılarımızda Türk bayrağını her yere asıyoruz. Bizim bayrakla hiçbir zaman sorunumuz olmamıştır.’’ dedi.  


8- İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Davası kapsamında yargılanan Deniz Kurmay Albay Koray Eryaşa’yı 16 yıl hapis cezasına çarptırdı. 


9- Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Şili’de katıldığı “Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC)-AB” zirvesinde, Şili’nin Devlet Başkanı Sebastián Piñera, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclac Klaus, Romanya Cumhurbaşkanı Train Bacescu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, İrlanda Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas ile ikili görüşme yaptı. 

Van Rompuy görüşmede, İrlanda’nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye’ye fasıl açılmasını ve ilişkilerin normal rayına dönmesini umduğunu belirtti. Merkel de İrlanda’nın AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye’ye fasıl açılması için destek vereceğini ve bu konuda Fransız yetkililerle görüşeceğini ifade etti. 


10- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmî temaslar çerçevesinde gittiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, Suudi Arabistan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Salman bin Abdülaziz el-Suud ile görüştü. Bakan Davutoğlu ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve Riyad’da yaşayan Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya geldikten sonra Türkiye’ye döndü.  


11- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 43. Uluslararası Köln Şekerleme Fuarı’nın açılışında, insan gıdası olarak tüketilen tarımsal hammaddelerin biyo etanol ve biyo dizel olarak kullanılmasının doğru olmadığını belirterek, ‘‘Türkiye’de üretilen yağlı tohumlar ülkenin ihtiyacını karşılayamıyor. Sebebi de şu; yağlı tohumların Türkiye’de üretilebilmesi için daha fazla alanın sulamaya açılması lazım. Sulama olmadan yağlı tohum üretilemiyor.’’dedi. 


 12- Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yeni adli yıla başlama töreni için gittiği Strasbourg’da Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, uzun tutukluluk süreleri ve ifade özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili sorunun yargıçların zihniyetinden kaynaklandığını belirterek ‘‘Mevcut yasalarla ve anayasayla bile bu işleri çözmek mümkün. Sorun uygulamadan kaynaklanıyor.’’ dedi.  


13- Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın siyasi reformları erteleyerek ‘‘Çok büyük, belki de ölümcül bir hata’’ yaptığını belirtti. Medvedev ayrıca Esad’ın iktidarda kalma şansının giderek azaldığını kaydetti. 


16- Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Rusya radyosuna yaptığı açıklamada eski kontratlar çerçevesinde Rusya’dan silah alımını sürdürdüklerini, Suriye’nin egemenliğinin korunması ve güvenliği için Rus silahlarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.
28 OCAK 2013 


1- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’ye gelen Umman Şura Meclisi Başkanı Şeyh Halis bin Nasır bin Saif el-Maveli ile TBMM’de görüştü. Başkan Çiçek görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ‘‘Birlikte paylaştığımız coğrafya, maalesef çok huzurlu bir coğrafya değil. Siz de biz de arzu etmiyoruz ama maalesef sıkıntılar var. Bir kısım sıkıntıların, acıların yaşandığı coğrafya. Bu da ülkelerin savunma alanında daha güçlü olmasını gerektiriyor. Onun için sizlerle iş birliği yapabileceğimiz alanlardan biri, savunma sanayi konularıdır.’’ dedi.


2- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kabineye yeni katılan bakanlara başarı dileğinde bulundukları belirten Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hem kabineye yeni katılan bakanlara hem de kabinedeki tüm bakanlara önümüzdeki dönem yapılması gereken çalışmalarla ilgili önemli bir konuşma yaptığını söyledi. Kabine dışında kalan bakanlara da teşekkür ettiklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in çalışma hayatına ilişkin önemli bir sunum yaptığını belirtti. Başbakan Yardımcısı Arınç ayrıca, TOBB seçimlerinin şubat ayının başında başlaması planlanan takviminin, Bakanlar Kurulu kararıyla mayıs ayına, genel başkanlık ve diğer organların seçiminin ise ağustos ayına ertelendiğini bildirdi. 


3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya’da Türkçe olarak yayımlanan “Gazatem gazetesine verdiği demeçte, ‘‘Alanya’da yaşayan Rus kardeşlerimiz ve Türkiye’ye yerleşen Rus gelinler bizi son derece sevindiriyor. Bu sayede halklarımızın kültürü zenginleşiyor ve karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü artıyor.’’ dedi. 


4- Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye nüfusu, 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla 75 milyon 627 bin 384 oldu. 2011 yılında binde 13,5 olan yıllık nüfus artış hızı, 2012 yılında binde 12’ye düştü. Türkiye nüfusunun yüzde 18,3’ünün ikamet ettiği İstanbul 13.85 milyon kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu.  

5- Hollanda Kraliçesi Beatrix, Amsterdam’daki Kraliyet Sarayında çekilen bir video aracılığıyla yaptığı açıklamada, 30 Nisan tarihinde tahtan çekileceğini, tahtı en büyük oğlu Alexander’a bırakacağını söyledi.  


6- Lübnan gazetesi El Akbar’ın haberine göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ‘‘Başkentteki durum düzeldi. Türk sınırı, silah ve militan kaçakçılığının önüne geçilmesi için kapatılmış olsaydı; bu iş sadece iki haftada çözülürdü.’’ dedi.  


7- ABD Başkanı Barack Obama, New Republic dergisine verdiği mülakatta, Suriye’de bir ABD müdahalesinin sonuçlarından emin olamadıklarının altını çizdi. Obama ayrıca Suriye’de yaşanan vahşetin benzerinin Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi dünyanın başka yerlerinde de yaşandığını hatırlatarak ‘‘Suriye’de öldürülen on binlere karşı Kongo‘da öldürülen on binleri nasıl tartarım?’’ dedi. 


29 OCAK 2012


1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM grup toplantısında, parti programındaki milliyetçililik bölümünü okuduktan sonra İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i "üniversite kürsüsünden konuşmuyoruz" diyerek uyardı. 


2- Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, “Türkiye Elektrik ve Elektronik Sektörü Strateji ve Eylem Planı”nın tanıtım toplantısında, “Türkiye’nin 2023 hedeflerinde 10 dünya markası çıkarma hedefi var. Umuyorum bunlardan 2-3’ü elektronik sektöründen olacak.” dedi.  Marka ortaya koymanın kolay olmadığını hatırlatan Bakan Ergün, “Şu an Türkiye’de bir yeterlilik yok. Markalaşma anlayışını yeniden ele almalıyız. Tek Turquality programı ile markalaşmak mümkün değil.” dedi.


3- TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu hazırladığı raporda, PKK’ya katılanların yüzde 78’inin işsizlerden, yüzde 40’ının ise 18 yaş altındaki çocuklardan oluştuğu belirtildi.


4- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bazı yanlış, eksik ve kusurları olsa da AKP’nin yüz akı olan ve görevini de layıkıyla yaptığını düşündüğümüz eski İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’in müzakere sürecine kurban verilmesi Başbakan’ın kararlarına kimlerin yön verdiğini göstermiştir. Barış güvercinleri uçuracağını söyleyerek işbaşı yapan yeni bakan,  görünen odur ki güvercinlere takla attırmaktan başka bir işe yaramayacak.” dedi.


5- Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kredi derecelendirme kuruluşlarının haddinden fazla konuşulduğuna dikkat çeken Başçı, bunların öneminin kademeli şekilde azaldığını söyledi. 


6- Katar’a çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Katar’da bulunan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, Batı Trakya Türkleri ile Türkiye’deki Rumların sorunları ele alındı. 


7- Avrasya Askerî Statülü Kolluk Kuvvetleri Teşkilatı resmen kuruldu. Kısa adıyla kurucu ülkeler olan Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan'ın baş harflerini alan TAKM, Azerbaycan'da faaliyetlerine başladı. Teşkilatın dönem başkanlığına oy birliğiyle Türkiye seçildi. Daimi sekretarya ve karargâh da Ankara'da olacak. Türkiye, ilk dönem başkanlığını 2014 yılı Mayıs ayına kadar yürütecek ve görevini Kırgızistan'a devredecek.


8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, önümüzdeki hafta yapacağı Türkiye ziyareti öncesi Zaman gazetesine yaptığı konuşmada, Türkiye’nin artık sadece bölgesinde ve Avrupa’da değil dünyada da mühim bir oyuncu hâline geldiğini söyledi. Jagland, Şanghay İşbirliği Örgütü tartışmalarına atıfla  “Bu Avrupa’dan uzaklaşma manasına gelirse ben endişelenirim, AB de endişelenmeli.” dedi. 
30OCAK 2013


1- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk kültür ve sanatının gelişmesine katkıda bulunan sanatçılara verilen "Kültür Sanat Büyük Ödülü" yapılan törenle sahiplerini buldu. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik katıldı. 


2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonunda yaptığı konuşmada, yeni anayasada geriye dönüş olmadığını belirterek “Hepimiz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Buradan geriye dönüş yok. Ortaya bir metin çıkaracağız.” dedi.


3- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile Doha'da yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, ''Batı Trakya'daki bazı uygulamalara ilişkin kaygılarımızı ve taleplerimizi net bir şekilde ifade ettik.'' dedi. Ayrıca yeni anayasa çalışmalarının, mart sonuna kadar bitmesi konusunda Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in açıklamasının bulunduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Temennimiz odur ki mart sonuna kadar bu iş biter. Bitmemesi hâlinde AK Partinin bu konuda yaptığı çalışma, meclis gündemine taşınacaktır. Biz parlamentoda beklediğimiz desteği aldığımız anda bunu gündeme getiririz, referandum gücünü yakaladığımız anda da biz millete gideriz.'' dedi. 


4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eşkişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ihaleye fesat karıştırarak kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle 23 belediye çalışanının gözaltına alındığı operasyonu eleştirerek “Biz denetimden korkmayız. Bu operasyon Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın itibarını yükseltmiştir.” dedi. 


5- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı açıklamada, zenginlere ek vergi getirmeyeceklerini belirterek "Zengin olup da kaçırana odaklanıp oradan vergiyi tahsil edeceğiz." dedi. 


6- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk olarak Bursa Valisi Şahabettin Harput'u, ardından Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek, Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Bakan Şimşek burada yaptığı açıklamada, ''Bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti dış dünyadan 32 milyar lira alacaklıdır. Yani devlet olarak bizim dış dünyaya borcumuz yok, biz dış dünyadan alacaklıyız.'' dedi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştiren Bakan Şimşek, "Moody's gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları küresel krizde, ondan öncesinde ve sonrası iyi bir sınav vermediler. Kredi notu itibarıyla biz 'yatırım yapılabilir' kategorideyiz ama Moody's'e göre değiliz. Fakat son 10 yıl içerisinde Türkiye'ye 122 milyar dolarlık küresel doğrudan yatırım gelmiştir.” dedi.


7- İsrail’in, Suriye-Lübnan sınırındaki bir hedefe hava saldırısı düzenlediği bildirildi.  


8- Mali’nin kuzeyini ele geçiren silahlı gruplara karşı 11 Ocak’ta operasyon başlatan Fransız ordusunun, Gao ve Timbuktu’nun ardından isyancı grupların elindeki son büyük şehir Kidal’i de kontrol altına aldığı açıklandı.


31 OCAK 2013

1- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı tarafından Gölbaşı Vilayetler Evinde düzenlenen Valiler Toplantısı’nda, terör meselesini çözmek için yeni adımların atıldığı bu süreçte valilere büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan “Milletimizde oluşan bu umudu her imkânla, her fırsatla çoğaltmak durumundayız. Milletimizle daha da yakınlaşmak, daha fazla iç içe olmak, iklimin değiştiğini, Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve artık olmayacağını vatandaşımıza hissettirmek durumundayız. Bulunduğu ilde devletin yumruğunu temsil eden vali profili, artık geride kalmıştır.” dedi. 

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Bu coğrafyada barış ve huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Kimsenin etnik kimliğini sorgulamayız, kimsenin inancını sorgulamayız. Herkesin inancına, herkesin kimliğine saygı gösteririz. Onun içindir ki CHP olarak biz ‘herkesin etnik kimliği kendi şerefidir.’ deriz.” dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütüne gözlemci üye, yani ikinci kategoride üye olmak istediğini belirterek “Bu örgütün imkânları nispetinde, iş birliğini geliştirmeyi arzuluyoruz.” dedi. Türkiye’nin pek çok örgüte üye olduğunu söyleyen Ünal, AB ile somut bir aşama kaydedilmesini beklediklerini de ifade etti. 

4- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bakan Çağlayan, 2012’nin Türkiye için dış ticaret alanında bir başarı yılı olduğunu belirterek “İhracatımız 2011’e göre yüzde 13,1 artışla 152 milyar 561 milyon dolar oldu. 12 aylık dış ticaret verisi açıklanmış 20 ülke var. Bunlar arasında Vietnam yüzde 18 artış ile ilk sırada geliyor. Arkasında yüzde 13,1 artışla Türkiye. 2012’de dünya mal ihracatı yerinde saymışken bizim ihracat artışında ilk sıralarda olmamız çok önemli bir gelişme.” dedi.

 5- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen “Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektöründe 2013 Beklentileri” konulu toplantıda, genç nüfusu artırmak için ilgili bütün bakanlıklarla beraber çalıştıklarını belirterek “Genç nüfusumuzu artırmak için çok önemli ciddi çalışmalar yapıyoruz. Şu anda teşvik, en önemli birinci maddemiz. Doğuda nüfusumuz artarken batıda azalıyor. Bütün istatistikleri göz önünde bulundurarak çalışmalar yapıyoruz.” dedi. 

 6- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Genel Kurulunda, milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. Bakan Avcı, "Şubat ayında açıktan atama yapılacak mı?" sorusuna  "Maalesef şubat ayında böyle bir atama söz konusu olmayacak. Daha önce ilan edilen ağustos programına sadık kalınacak. Bu sene sınavlar aynı zamanda alan bilgilerini de içerecek. Şubat ayında yapılacak her atama, alan sorularını da içeren sınavlara girecek olan gençlerin kontenjanından düşüleceği anlamına gelir. Bu da kendi içinde haksız uygulama olabilir." dedi.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Buna göre aşırı şekilde borçlanmak, borçlarını ödeyememek ya da iffetsiz bir kimseyle evlenmek TSK'dan atılma sebebi sayılacak.

 8- Ana dilde savunma hakkı getiren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

 9- NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Brüksel'de düzenlediği olağan aylık basın toplantısının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı “Şanghay Beşlisi” teklifine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Türkiye, coğrafi konumu sebebiyle Orta Asya ve Orta Doğu’daki ülkelerle ilişkilerde çok önemli ve stratejik bir rol oynuyor. Bir NATO müttefiki olmak ve aynı zamanda dünyanın başka yerlerine, diğer bölge ve ülkelere uzanan politikalara sahip olmak arasında NATO açısından bir çelişki yok.” dedi. 

10- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İsrail’in Şam’a gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınadıklarını açıklayarak “İsrail’in saldırısı, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne yapılan bir saldırıdır.” dedi. 

 Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da “Böyle bir saldırı, BM tüzüğünün ciddi bir ihlalidir ve kabul edilemez.” dedi. 

Suriye’nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim Ali ise Şam’ın saldırıya karşılık vermek gibi bir seçeneği olduğunu söyledi.